Zapalovac jinak
http://rutube.ru/tracks/115142.html?v=b551c3187669dda6bd86ca04c7fd4789
http://rutube.ru/tracks/115142.html?v=b551c3187669dda6bd86ca04c7fd4789
Britský meteorologický úřad odhaduje, že se šedesátiprocentní pravděpodobností čeká Zemi nejteplejší rok od doby, kdy se teplota sleduje.
Dosud držel pomyslný primát rok 1998. Tehdy řádil klimatický jev El Niňo a způsobil, že průměrná teplota naší planety byla téměř o stupeň vyšší, než je dlouhodobý průměr. Ten činí 14 stupňů Celsia. Letos by ve zvýšení teploty měla hrát roli především lidská činnost. Především pak vypouštění emisí z fosilních paliv do ovzduší. Jev El Niňo by měl být letos slabší. Podle vědců lze letošní očekávání považovat za další varovný vztyčený prst, že by si lidstvo mělo přestat zahrávat s pozemským klimatem. Řada odborníků je pak dokonce přesvědčena, že civilizace překročila bod zlomu a klimatické změny jsou již nevratné.
Globální organizace zákonodárců pro vyvážené životní prostředí (Globe) požaduje, aby emise omezily i rozvojové státy.
Organizace Globe požaduje, aby se urychlily práce na novém dokumentu, který by měl omezit vypouštění skleníkových plynů do atmosféry. Dokument by měl být hotov do roku 2009, aby se jeho signatáři mohli na jeho plnění připravit. V platnost by měl vstoupit po roce 2012, kdy vyprší platnost Kjótského protokolu. Členové organizace to prohlásili po svém zasedání, které se tento týden uskutečnilo ve Washingtonu. Zúčastnili se ho zákodonárci skupiny průmyslově nejvyspělejších států a Ruska (G8), ale i Číny, Brazílie nebo Indie. Delegáti vyjádřili přesvědčení, že vypouštění emisí musí omezit i rozvojové státy, které se tomu zatím brání.
Zpráva mezinárodního týmu klimatologů vypracovaná na zakázku OSN uvádí, že důsledky oteplování pocítí každý druhý člověk.
Vědci uvádějí, že v následujících desetiletích postupně vymře až 30 % živočišných druhů, obyvatelstvo chudších oblastí se bude potýkat a hladomorem (postihne na 600 milionů lidí), téměř polovina lidstva pocítí nedostatek pitné vody. Zvýši se frekvence výskytu ničivých záplav a vln veder. Oteplování se nejvíce dotkne afrického kontinentu, kde vlivem sucha a záplav vyvolaných zvýšenou hladinou moře mohou zemědělci přijít až 8 % orné půdy. Změny ale postihnou i další kontinenty – část amazonských deštných lesů se změní v savanu, Austrálie bude sužována suchem a požáry. V Evropě zvýšená hladina moře ohrozí pobřežní města, v Alpách roztají ledovce. Pozitivní dopad možná bude mít oteplování na severu Evropy, kde se může rozšířit plocha orné půdy a posunout hranice zalesněných oblastí.