Štětce

 

Štětec na gel Expert #4

Jak pečovat o štětec na modeláž nehtů?

 

 

Jistě už nás jednou potkalo to, že jsmezaspali a první klientka na nás čekala před zamčenými dveřmi salonu.Rychle se převléknout, připravit si svůj materiál a začít pracovat.Omlouváme se za pozdní příchod, naladíme zajímavé téma a v tomzjistíme, že štětec, kterým obyčejně nanášíme modelovací hmotu –ztuhnul. Pokud nemáte v zásuvce připravený úplně nový štětec, dá seříci, že je to nejhorší den, který mohl některou manikérku či nehtovéhodesignéra potkat….


Náš pracovní štětec je naší prodlouženou rukou, naším nejdůležitějšímpracovním nástrojem. Někteří z nás mají i svůj oblíbený štětec dokonceněkolik let. Některé soutěžící si štětec, kterým budou modelovat namistrovské soutěži v Nail Designu dlouho vybírají a váhají mezi tím čioním. Takže jak o štětec správně pečovat a starat se o něj? Na každýpracovní materiál pro umělé zpevňování nebo prodlužování nehtů ještětec jiný. Základní rozdíl je v použití materiálu – štětin. Přimodelování acrylem nebo chcete-li, porcelánem, se používají štětce spřírodním chlupem. Jde o chloupky ze zvířecí srsti, veverčí či kuní,jsou velmi oblíbené. Jsou to chloupky většinou ocasní, velice kvalitní.Při práci s chemikáliemi se nelámou a nepraskají. Jejich využívanoupředností je savost, měkkost a ohebnost. Musíme dbát na to, aby veštětci po práci se samotuhnoucím přípravkem nezůstaly po ukončení prácezbytky modelovacího materiálu. Takže ho velmi pečlivě očistit. Pokudzbytečky hmot uschnou, ztuhnou. Dají se sice vymnout, ale štětec jepoté roztřepený a chvíli trvá, než dostane svůj původní tvar. Někdopoužívá štětec špičatý, někomu z nás vyhovují štětce plošší. Někdo márád štětec s delšími štětinami, někdo je chce mít co nejkratší. Každémupodle libosti. V dnešní době máme velké možnosti výběru a opravdu se dávybrat ten vlastní pracovní nástroj. Když se ale o štětec nebudetestarat, tak po několika nešetrných pokusech o vyčištění ho aninepoznáte. Pokud na očištění modelovacího štětce úplně zapomenete,můžete zkusit toto: nalít malé množství modelovací tekutiny do pracovnískleničky a ponořit do ní štětec na několik minut, po té jemným mnutímodstranit kousky změklé hmoty. Pokud vyzkoušíme např. rozpouštědlo jakoaceton, můžete svůj štětec úplně zničit. Nejjednodušší je používat kčištění štětců k tomu určené tekutiny.


Štětce na UV gely jsou umělé. Mají uměle vyrobená vlákna ve forměštětin. Také si lze tvar špičky vybrat podle svého vkusu, ale někdy ischopností. Materiály UV gely reagují – polymerují za působení UVzáření, zdá se tedy, že nechat štětec položený na stole nenínebezpečné. Musíme však dávat pozor, aby neležel v blízkosti UV lampy,ale to už všichni víme z odborných kurzů. V denním světle je UV faktortaké obsažen, ale a mnohem menší míře. Např.: proč si pokožku natírámeopalovacími prostředky s UV faktory! Takže, pokud štětec používaný namodeláž UV gelů po skončení práce špatně otřete, nebo vůbec neočistítea necháte ho ležet na denním světle, např. přes víkend, budete mít vpondělí špatný den. Štětce po práci s UV gely stačí otřít suchýmčtverečkem buničiny nebo čtverečkem navlhčeným lihem, odmašťovadlem,ale opět nejlépe přípravkem určeným k čištění štětců. Jak tedypostupovat v případě, že na štětci ztuhne zbytek gelu? Drobné částečkyopět jakoby vymneme ze štětce, ale bude mít jinou formu. Po ponoření domodelovací hmoty se většinou tvar štětce obnoví, ale ne po opakovanémnešetrném zacházení. Pokud jde o větší zbytek tvrdé hmoty, můžetezkusit ponořit štětec do tekutiny na rozpouštění tipů, ale tatotekutina není stoprocentní a musíte při odstraňování trochu pomocisvými nehty. O odlakování a narušení svých nehtů tady ani nemusím psát.Úplně nejhorší odstranění zbytku gelu je odstřižení nůžkami, což je jenv těch nejnutnějších případech, kdy opravdu nemáte jiný štětec. A jakse vám potom bude pracovat? Asi vám nebude moc do řeči. Z toho vyplývá,že o svůj štětec musíme dbát asi tak jako houslista o své housle, anebo a to nemusím chodit pro příklad daleko, jako přinejmenším o svéauto.

 

Čistit, čistit a čistit

 

 

Zdroj:LNC