02.Květen 2010

ANGLIE - Spojené království Velké Británie a Severního Irska

Anglie je největší a nejlidnatější země Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a zároveň jediná z jeho čtyř zemí, která nemá žádnou autonomii ani samosprávu. Zahrnuje jižní dvě třetiny ostrova Velká Británie. Na severu hraničí se Skotskem, na západě pak s Walesem, jinak ji obklopuje moře. Anglie je pojmenována podle Anglů ("Angle-Land"), jednoho z řady germánských kmenů, původem pravděpodobně ze severního Německa, kteří se v Anglii usadili v 5. a 6. století. Původně rozdělená Anglie se v 10. století sjednotila jako Anglické království, k němuž byl později připojen i sousední Wales, přičemž Anglie zůstávala nadále jádrem a mocenským centrem tohoto státu. Od roku 1603 bylo Anglické království v personální unii se Skotským královstvím. Do roku 1707 bylo Anglické království samostatné, poté začleněno do soustátí Spojeného království Velké Británie. Metropolí Anglie a jejím největším městem je Londýn, jenž je současně metropolí Spojeného království. Anglií se často nesprávně označuje celé Spojené království, což však může urazit obyvatele ostatních částí tohoto státu. Od roku 2002 v Anglii působí federalistická Strana anglických demokratů (English Democrats Party), usilující o vznik samostatného autonomního anglického parlamentu s minimálně obdobnými kompetencemi jako má současný skotský parlament.

Anglická vlajka        Znak Anglie

Poloha Anglie v rámci Spojeného království Velké Británie a Severního Irska

SPRÁVNÍ ČLENĚNÍ - Původně byla nejvyšším článkem anglického správního systému hrabství. Toto členění navázalo na staré celky z doby před sjednocením Anglie, například království jako byly Essex či Sussex; vévodství, jakými byly Yorkshire, Cornwall či Lancashire nebo prostě panství dána nějakému šlechtici, což je například případ Berkshiru. Do roku 1867 se hrabství členila na malé celky nazývané setniny (anglicky hundred). Tato hrabství stále existují jako tradiční hrabství. Z mnoha důvodů však byla tato hrabství v mnoha částech Anglie silně pozměněna nebo zrušena jako administrativní celky.

Fakt že hrabství byla tak malá, mělo za následek, že zde neexistovala žádná regionální vláda schopná koordinovat spolupráci na regionální úrovni. Tohle byl především případ metropolitních oblastí obklopujících města, protože hranice hrabství byla určena už několik století před průmyslovou revolucí a masovou urbanizací Anglie. Řešením byl vznik metropolitních hrabství, která byla později zrušena, a s několika hrabstvími rozdělena do celků zvaných unitary authority, spojujících správu na úrovni hrabství a distriktů. Hrabství a unitary authority se dál seskupují do regionů, existujících od roku 1994. Velký Londýn má zvláštní postavení a je jediným regionem, který má zastupitelstvo a starostu voleného v přímých volbách. Londýn se dále člení na 32 obvodů přičemž Corporation of London zůstává i nadále zastupitelstvem Londýnské City

Vedle Velkého Londýna jsou dalšími regiony:

S výjimkou Londýna mají regiony málo kompetencí a nemají volené představitele; regionální správa je v rukách nevolených zastupitelstev.

GEOGRAFIE - Anglie zahrnuje centrální a jižní dvě třetiny ostrova Velká Británie a několik přilehlých ostrovů, z nichž největší je ostrov Wight. Na severu hraničí se Skotskem, na západě s Walesem. Je blíž kontinentální Evropě než kterákoliv jiná část Británie. Od Francie ji odděluje jen 38 km široká mořská úžina.

V Anglii převažují nížiny, na severu je pak hornatější s řetězem nízkých hor, Pennines, rozdělující severní a střední Anglii na východní a západní část. Východně od těchto hor se rozkládá plochá, nížinatá bažinatá krajina, která byla z velké části vysušena pro zemědělské využití.

Nejdelší anglickou řekou je Severn, Temže je druhá, a Trent třetí. Jsou to zároveň tři nejdelší řeky ve Spojeném království.

Abecední seznam největších anglických měst:

01.Květen 2010

Sagittarius - měsíc KVĚTEN 2010

Horoskopy na rok 2010 - Střelec

Obecně: Celý rok není příliš vhodný k podpisům pracovních, i obchodních smluv. Během roku taky nemůžete být vždy plni síly a smyslu pro povinnost, přesnost a rozumnost nebude vaší předností. V březnu ale druzí ukážou přívětivou stránku, jen byste neměli podlehnout náhlým sexuálním pokušením. Koncem března a dubna ale luxusním vášním a erotickým láskám planety přejí. Následné manažerské úspěchy vám vycházejí, pokud znáte cizí jazyky a umíte se pohybovat ve společnosti. Avšak první polovina června může přinést spory v zaměstnání ohledně zisků. Zkuste se v této době vyhnout extrémním sportům, rychlé jízdě autem a hlavně na motorce. Skrze léto máte šanci mít úspěchy v kontaktech s přáteli. Budete toužit užívat si radostí života, mezi které rozhodně patří erotické zážitky. V září znovu pozor na zbrklost a nedostatek trpělivosti s partnerem, v domácnosti si hlídejte mylná rozhodnutí ohledně vody a nákupů surovin. Pozdní podzim se nejspíš ponese v příjemné atmosféře, když najdete čas na rodinu a děti, i v cizině.

Láska: Venuše říká, že v březnu, dubnu, ale i podzimním listopadu přijde dobrá příležitost, cizince se snažte získávat hlavně v období srpnových dovolených. Zažijete radost a vtipné situace, možná i rychlý sex s náhodnými partnery. V lásce budete mít docela štěstí, pánové budou častěji dobývat citlivé ženy ze svého sousedství. V tomto roce byste tak mohli být sebevědomí a přátelštější vůči rodině. Mars naznačuje, že najdete někoho, kdo vás bude víc podporovat.

Zdraví: Nepijte příliš alkohol, po celý rok máte citlivější játra. Je nutné, abyste do zdravého životního stylu zapojili i členy vlastní rodiny, taky ty nejstarší. Především sport a pohyb vám i jim umožňují věnovat se lépe tomu, co vám vyhovuje. Jupiter i Mars pak znemožňují, abyste rychle podléhali nemocím, jako je chřipka. Snad jen v červnu a červenci pozor na stav stehen, mohli byste si přetrhnout svaly, a taky na chodidla. V září a říjnu sport omezte, hrozí zlomeniny, věnujte se spíš jen běhu.

Práce: Ať už se věnujete kreativním povoláním, obchodu nebo průmyslové činnosti, ve všem získáte více úspěšných chvilek, když naleznete odběratele v cizině. Březen vám dá příležitost, jak začít něco znovu a úspěšně, Mars vás podporuje, stejně jako Jupiter. Podnikatelské aktivity vám vyjdou, pokud vše můžete zaručit silou vlastní osobnosti. Během roku všechno potvrzujte přesnou administrativou, kterou ještě nezvládáte tolik dobře. Máte pak šanci se plně realizovat v příštím roce.

Peníze: Neptun a Uran vás ženou do různých šťastných příležitostí, ale máte je sklon spíš nevyužít. Proto si dejte dobrý pozor a snažte se na vše získávat potvrzení, dokumentaci a smlouvy. Čím dál víc postupujete, tím je pravděpodobnější, že získáte dost, ale buďte přející při vydání za rodinu a děti. Především v exportu zboží a díky cestovním kancelářím vyděláte hodně, v červenci díky společníkům a kolegům, jen v září musíte dost zabrat fyzicky, abyste netratili. Vánoce budou štědré.

 

Charakteristika znamení - Střelec

Luk a šíp namířený ke hvězdám nechť jest symbolem touhy a snažení. Mnohdy jest vykládáno jako touha člověka po "božském Stvoření", tedy po osvícení. Střelci jsou rození pracanti a jsou známí nebývalou pílí. Jiný by spekuloval, oni vše odedřou a je-li v cestě nějaký problém, zdvojnásobí svůj výkon a dovedou vše ke zdárnému konci. Když se něco nepovede, ostatní rezignují. Ne tak střelec - jeho verva a chuť k dílu je až neuvěřitelná! Nejednou dokáží doslova nadchnout a strhnout na svou stranu okolí. Mívají pak celé zástupy přívrženců.

Ovšem pozor, často přehlíží potenciální nebezpečí a problémy právě díky svému entuziasmu a zapálení, navzdory své intuici i přirozené prozíravosti. Zbrklost tak z nich často dělá náladové mrzouty. Bohužel věci někdy přivádějí do extrému. Z neúspěchu obviňují okolí, ačkoli si za vše mohou sami. Jejich pracovitost pak přichází v niveč, neboť co začnou, to nedokončí a skáčou od věci či projektu, zastavujíce se v půli cesty. No tak, chce to jen zpomalit, občas si trochu odpočinout a vydechnout. Trpělivost, přátelé, trpělivost!

Díky pořádkumilovnosti, systematickému přístupu a schopnosti myslet progresivně si vedou v zaměstnání skvěle. Uplatňují se v oblasti cestování, import - export, plánování. Mají cit i ve finančních sférách - bankéři, manažeři. Jako "ryba ve vodě" se cítí i v mechanických a vědeckých oborech. Střelci mají rádi nevázanost, jdou za svobodou a celkem si vystačí sami se sebou. Ale pokud dojde ke sňatku, bývají z nich pozorní partneři. Hodí se pak k sobě Střelec s jiným Střelcem, s Blížencem. Výhodné je i spojení se Lvem nebo Beranem, možná i Váhou.

Horoskop – obecně – 17.týden

Zdá se vám, že v poslední době na vás padá ponorková nemoc? Pravdou je, že žijete tak trochu jako v akváriu. Každý den ta stejná pracovní rutina, stejné prostředí a hlavně stejní lidé! To se však tento týden změní. Potkáte totiž skvělé nové přátele.

 

Horoskop na pátek 30. 4. 2010

Seznam:V dopoledních hodinách bude vyhlášeno ve vašem okolí příměří, na které se můžete spolehnout. Zrozenci druhé dekády budou vystaveni přílivu magických sil, vyrazte třeba na nějaké staré kultovní místo, které se nachází ve vašem okolí. Máte šanci na iracionální zážitek dnešní noci, tak si ho nenechte ujít.

LST:Tak o náplni tohoto víkendu budete mít patrně jasno, ale dnes byste i vy měli vyrazit na pálení večerních ohňů, neboť v tento zvláštní den ani vy nemůžete vědět, co tato nejpůsobivější noc s vaším znamením udělá. Pouze se nemažte kouzelnou mastí z blínu, durmanu, celeru a leknínu, jenž obsahuje atropin, který způsobuje halucinace a navozuje stav tzv.létání.

Centrum:pomalu už začínáte ztrácet víru v lásku. Je škoda, že to ale vzdáváte bez boje. Zkuste popřemýšlet o způsobech, jak partnera hledáte, a zcela jistě zjistíte, že na to jdete vždy úplně špatně. Existují mnohem lepší metody, které byste se měli naučit.

Sex a vztahy: Ten, kdo okolo vás pořád běhá, nechce být jen přítelem. Jeho úsmysly sahají mnohem dál. Nemáte jediný důvod nedat mu šanci.

Děti a rodina: Budete zvažovat, zda si můžete dovolit cenově dražší, ale zato velice lákavou dovolenou. Měli byste se řídit zdravým rozumem.

Práce a peníze: Pochopíte, že to s vámi rodina myslela dobře, když chtěla zasahovat do vašich soukromých věcí. Být jí, dělali byste totéž.

 

Horoskop na sobotu 1. 5. 2010

Seznam: Můžete dělat prakticky cokoli, ve všem se vám bude dařit. Hvězdy vám budou nakloněny, naproti tomu přichází nepříznivé období v oblasti partnerských a mezilidských vztahů. Odpoledne si dopřejte jen společnost partnera. Pusťte si tichou hudbu, nalijte víno a pokuste se vytvořit takovou atmosféru, která by dala partnerovi zapomenout na vaše prohřešky.

LST: Čeká vás přímo fantastický květen, který otočí vaše uvažování vzhůru nohama. Proto se dnes chovejte velmi aktivně, zúčastněte se průvodů demonstrací, neboť všude na vás čeká příležitost, kterou můžete vaše ohnivé znamení velmi vhodně zúročit. A ještě na tom něco málo vydělat.

Centrum:  S vaší rodinou se dnes podíváte na zoubek ubikaci, v níž žijete. Přijdete na zárodky mnoha problémů, které by mohly nastat, pokud svému příbytku okamžitě nepomůžete. Stanete se pro dnešní den kutily, kteří se dokážou postarat o bezpečí svého domova.

Sex a vztahy: Plakat nad rozlitým mlékem nemá smysl. Raději se ještě pokuste slepit džbán, přeci vám na něm tolik záleží. Nevzdávejte to.

Děti a rodina: Budete se svým partnerem vážně uvažovat o tom, že si vezmete hypotéku. Bude dobré zjistit si o jejích podmínkách vše nutné.

Práce a peníze: Nebojte se rodinného setkání. Neshody, se kterými jste se minule loučili, jako by se rozplynuly. Nikdo se k nim nebude vracet.

 

Horoskop na neděli 2. 5. 2010

Zapomeňte na všechny problémy a raději ani nezvedejte telefony. Dnes se pravděpodobně setkáte s osobou, jejíž ironické poznámky na váš účet vám přivodí stav nervové lability a vy nebudete schopni se na cokoli soustředit. Máte-li tajemství, za žádnou cenu je nikomu nesvěřujte.

 

Horoskop na sobotu 8. 5. 2010

Seznam: Máte pocit, že se vám nic nedaří? Na co sáhnete, to pokazíte? Připadáte si někdy bezmocní? Nepodávávejte se problémům. Zkuste si o nich promluvit s někým, komu důvěřujete. Uvidíte, že už pouhým ventilováním potíží se vám částečně uleví. Dejte si pozor na intriky.

LST: Tento druhý sváteční víkend už toho moc nedoženete a tak by měl být více o odpočinku než o přehnané aktivitě. A pakliže jste něco hezkého prošvihli tak už to jen těžko dnes doženete. Proto si v klidu odpočiňte a začněte vymýšlet něco nového, rozhodně vás opět něco velmi zajímavého napadne, co by se dalo dobře a hlavně brzy zrealizovat.

Centrum:  Další hektický pracovní týden máte úspěšně za sebou, a proto je čas na to, abyste se zase mohli plně soustředit sami na sebe. Dopřejte si odpočinek, uvařte dobré jídlo, postarejte se o zábavu. Vypusťte z hlavy všechny problémy, které na vás cení zuby.

Sex a vztahy: Požádejte svého partnera, aby změnil některé své návyky, které vám nevyhovují. Kupodivu se kvůli tomu s vámi nezačne hádat.

Děti a rodina: Nesmíte své děti rozmazlovat tím, že jim koupíte, co jim na očích vidíte. Musí se naučit, že nemohou mít vše, na co si ukážou.

Práce a peníze: Zůstanete-li doma, budete se moci kochat idylkou, která u vás panuje. Bude vám líto, že si ji nemáte čas vychutnávat častěji.

Horoskop na nedĚLE 9. 5. 2010

Seznam: Všechna vaše jednání dopadnou dobře, nejen díky vašemu jarně pozitivnímu myšlení. Máte-li neshody se sousedy, neodkládejte řešení a pusťte se do toho. Odpoledne budete nejen překvapeni, ale i vy mile překvapíte. Zvlášť pokud jste si vzali k srdci plány z minulého dne.

 

SAGITTARIUS – Obecně – měsíc - KVĚTEN

Do vašeho života přijdou nečekané změny a vy si na ně budete muset zvyknout. Budete potřebovat hodně energie a ještě více trpělivosti. Brzy začnete pociťovat potřebu stereotypu a denní rutiny. Až s poznáním, že existuje pouze a jen cesta vpřed, budete schopni dát vašim dnům řád. Je pravděpodobné, že na sebe budete muset vzít nějaký další závazek nebo zodpovědnost. Nevyhýbejte se tomu, pomůže vám to v hledání sebe sama. I přes drobné nepříjemnosti budete se sebou na konci měsíce hodně spokojeni.

Horoskop na sobotu 31. 7. 2010

Vstup do srpnového měsíce plného shonu a velkých už letních slev neobyčejně ovlivní vaše chování i myšlení mnoha Střelců. Ničeho se však neobávejte, neboť sil máte na rozdávání, i když s penězi to zase tak slavné zase nebude.

Začátek dnešního dne bude hodně ideální pro závažná rozhodnutí a důležitá setkání. Je vhodné, když budete mnohem více opatrní, než jindy a nebudete riskovat v žádném případě za volantem. Večer se můžete vydat na nákupy a pečlivě naslouchat vašemu milému protějšku.

28.Duben 2010

Spojené království

Spojené království Velké Británie a Severního Irska (označované nepřesně Velká Británie, Británie nebo Anglie) je ostrovní stát přiléhající k severozápadu kontinentální Evropy. Zahrnuje ostrov Velkou Británii a severovýchodní část ostrova Irsko, kde hraničí s Irskou republikou.

Vlajka Spojeného království           Znak Spojeného království

Spojené království je ohraničeno Atlantským oceánem, resp. jeho lokálními částmi, tedy Severním mořem, Lamanšským průlivem, Keltským mořem, Průlivem svatého Jiří a Irským mořem. S kontinentální Evropou je spojeno Eurotunelem. Je konstituční monarchií složenou ze čtyř zemí: Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska. Současnou hlavou státu je královna Alžběta II., jež je zároveň hlavou dalších třinácti států Commonwealthu, například Kanady, Austrálie, Nového Zélandu a Jamajky. Takzvanými britskými korunními závislými územími jsou Ostrov Man a Normanské ostrovy. Jako takové jsou vlastnictvím Britské koruny, nejsou součástí Spojeného království, jsou s ním pouze spojeny federací známou jako Britské ostrovy. Pod suverenitu Spojeného království spadá též čtrnáct tzv. zámořských území, jež jsou zbytky bývalé Britské říše. Ačkoliv bylo Spojené království ještě v devatenáctém století nejsilnější velmocí, obě světové války a především pak rozpad koloniální říše v druhé polovině dvacátého století jeho vliv značně oslabily. Přesto je stálým členem Rady bezpečnosti OSN, jadernou velmocí i členem skupiny G8. Jde o pátou největší ekonomiku světa s druhými nejvyššími výdaji na obranu. Je tak důležitou politickou, ekonomickou i vojenskou silou. Dále je jedním ze zakládajících členů NATO, členem Evropské unie a Rady Evropy a vůdčí zemí Britského společenství národů.

Poloha Spojeného království

DĚJINY - Anglické království a Skotské království existovala jako dva oddělené nezávislé státy se svými vlastními panovníky a politickým uspořádáním již od 9. století. Knížectví velšské se dostalo pod nadvládu anglických králů roku 1284. Podle Zákona o unii z roku 1707 se Anglie (včetně Walesu) a Skotsko, jež byly od roku 1603 spojeny personální unií, sjednotily do politické unie ve formě jednotného Království Velké Británie. Zákon o unii z roku 1800 spojuje Království Velkou Británii s Irským královstvím, jež bylo postupně ovládnuto mezi roky 1541 a 1691 uzavřením dohody z Limericku do státního celku Spojené království Velké Británie a Irska. Nezávislost Irské republiky se datuje od roku 1922, kdy následoval zákon z roku 1920 o rozdělení Irska na dvě administrativní části, podle nichž šest z devíti hrabství Ulsterské provincie vytvořilo tzv. Severní Irsko, ostatní části pak Irsko jižní. Z nich vznikla Irská republika. Poté byl v roce 1927 změněn název státu na název současný, tedy na Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Pojem „Velká Británie“ tak odkazuje především na tři ze čtyř zemí unie, Anglii, Skotsko a Wales, pojem Spojené království pak i na Severní Irsko jako na čtvrtou. Británie byla důležitým centrem osvícenství s velkým filozofickým a vědeckým potenciálem a významnou literární i divadelní tradicí. Bohatství Britské říše bylo stejně jako bohatství dalších velmocí té doby dáno využíváním kolonií, jež zahrnovalo obchod s otroky, a industrializací, která nastala po roce 1750. Výrazně tomu napomohlo největší obchodní loďstvo světa. Na počátku 19. století byl nicméně schválen zákon o zrušení otroctví a Spojené království se tak stalo prvním státem světa, který tento obchod trvale zakázal. Po průmyslové revoluci a porážce Napoleona v napoleonských válkách se Britská říše stala nejvýznamnější velmocí tehdejšího světa. V dobách svého největšího rozkvětu se rozprostírala na téměř jedné čtvrtině zemského povrchu a zahrnovala třetinu světové populace. Byla tak největším „státním“ územním celkem v historii. Během devatenáctého století hrálo Spojené království významnou roli při rozvoji parlamentarismu, mimo jiné díky fungujícímu systému vícero politických stran a rozšíření volebního práva. Na konci viktoriánské éry svou pozici nejprůmyslovější velmoci ztrácí, částečně ve prospěch Německé říše a Spojených států, jež Velkou Británii v oblasti obchodu a průmyslové výroby v devadesátých letech devatenáctého století překonávají. Stále však zůstává přední světovou průmyslovou velmocí, jež dosahuje své největší velikosti v roce 1921 získáním mandátu od Společenství národů nad bývalými koloniemi německé a osmanské říše po první světové válce. Ve stejnou dobu vzniká i první mezinárodní vysílací síť BBC. Společně s dalšími zeměmi Commonwealthu se v druhé světové válce staví na stranu Spojenců a poráží nacistické Německo. Britský ministerský předseda Winston Churchill i jeho následovník Clement Attlee se výrazným způsobem podílejí na tvorbě poválečného uspořádání světa. Přesto válka Británii finančně i fyzicky poškodila. Proces obnovy mohl být nastartován až díky kanadským a americkým půjčkám a především díky Marshallovu plánu. Po roce 1945 vzniká ve Velké Británii jeden z prvních komplexních sociálních a zdravotních systémů světa, zároveň do země v souvislosti s obnovou ekonomiky přicházejí lidé z celého Commonwealthu. Ačkoliv se hranice britského poválečného politického vlivu ukázaly v průběhu Suezské krize v roce 1956, díky výrazně rostoucímu vlivu angličtiny dál ovlivňuje světovou literaturu a kulturu. Po období stagnace a po ekonomickém propadu sedmdesátých let nastoupila do premiérského křesla Margaret Thatcherová, jejíž reformy pro její příznivce znamenaly obnovu britské ekonomiky, pro její odpůrce významný sociální propad. Od poloviny devadesátých let v těchto změnách pokračoval Tony Blair a jeho nástupce Gordon Brown.

VLÁDA A POLITICKÝ SYSTÉM - Spojené království je konstituční monarchií jehož výkonnou moc představuje premiér („The Prime Minister“) a jeho vládní kabinet zastupující panovníka. Podle Zákona o nástupnictví mohou na britský trůn nastoupit pouze potomci Žofie Falcké již jsou vyznání anglikánského nebo protestantského a nejsou ve svazku s osobou římskokatolického vyznání. Panovník formálně drží veškerou výkonnou moc v rukou a po dohodě s parlamentem předsedu vlády nejprve jmenuje. Podle současných zvyklostí je předseda vlády zároveň členem dolní komory parlamentu. Vláda včetně premiéra a dalších členů tvoří „Vládu Jejího Veličenstva“. Je odpovědná parlamentu. Tento britský systém posléze přešel do ústavního zřízení mnoha národů, především národů Commonwealthu. Spojené království je nicméně jednou ze tří demokratických zemí světa, kde neexistuje psaná ústava (dalšími jsou Nový Zéland a Izrael) a spoléhá se na tradiční právní systém a zvyky a oddělené ústavní právo.  Panovník Spojeného království má rozsáhlé formální pravomoci, ale jeho role je především (ačkoliv ne výhradně) ceremoniální. Je integrálním elementem parlamentu a teoreticky mu právě on dává pravomoc scházet se a vytvářet zákony. Žádný parlamentní zákon nevejde v platnost, dokud není panovníkem podepsán. Od roku 1708 (na trůnu byla Anna Stuartovna), se však nestalo, že by byl nějaký zákon přijatý parlamentem panovníkem odmítnut. Ačkoliv bylo zrušení monarchie několikrát navrhováno, její popularita je stále vysoká a podpora pro vytvoření republiky se v populaci pohybuje pouze mezi 15 a 25%. Současná panovnice, královna Alžběta II., nastoupila na trůn v roce 1952, korunována byla v roce 1953. Současným premiérem je David Cameron, představitel Konzervativní strany. Svůj úřad zastává od roku 2010. Zákonodárnou mocí Spojeného království je parlament. Podle doktríny parlamentní suverenity je nejvyšší zákonodárnou autoritou země. Je dvoukomorový, sestává z volené dolní komory parlamentu a nevolené Sněmovny lordů jejíž členové jsou většinou jmenováni. Dolní komora má 646 přímo volených členů, Sněmovna lordů pak přibližně 700 členů, ačkoliv jejich počet není přesně stanoven - skládá se z dědičných i nedědičných pairů a biskupů anglikánské církve. Bývalou dědičnost křesel zrušil Zákon o sněmovně lordů z roku 1999, který povolil dědičnost místa jen 92 pairům.

SPRÁVNÍ DĚLENÍ - Spojené království tvoří čtyři země (anglicky constituent country) – Anglie, Severní Irsko, Skotsko a Wales. S výjimkou Anglie, která je spravována přímo centrálními institucemi Spojeného království, se ostatní tři země těší různé míře autonomie. Mimo Anglii, která má velice komplikovaný čtyřstupňový systém správního členění, mají ostatní tři země podstatně jednodušší dvoustupňový systém. Britská koruna má dále suverenitu nad tzv. korunními dependencemi, jakými jsou Ostrov Man, Jersey a Guernsey. Tyto země patří britskému panovníkovi, nejsou však považovány za součást Spojeného království ani Evropské unie. Britský parlament má ovšem právo vydávat zákony pro dependence a britská vláda spravuje jejich zahraniční vztahy a obranu. Spojené království má dále čtrnáct zámořských teritorií po celém světě, což jsou poslední zbytky někdejšího Britského impéria. Ani zámořská území se nepovažují za součást Spojeného království, ale ve většině případů mají jejich obyvatelé britské občanství a právo bydlet ve Spojeném království (platí od roku 2002). Britskými zámořskými teritorii jsou v současnosti Anguilla, Bermudy, Britské antarktické území, Britské indickooceánské území, Britské Panenské ostrovy, Falklandy, Gibraltar, Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy, Kajmanské ostrovy, kyperské vojenské základny Akrotiri a Dhekelia, Montserrat, Pitcairnovy ostrovy, Svatá Helena, Turks a Caicos.

GEOGRAFIE - Spojené království zaujímá většinu rozlohy Britských ostrovů, skupiny ostrovů ležících severozápadně od pobřeží Evropy. Kromě dvou hlavních ostrovů, Velké Británie a Irska, je tu řada menších ostrovů. Proměnlivé, ale mírné podnebí Britských ostrovů je ovlivňováno Atlantským oceánem. Západní pobřeží je charakteristické vysokými úhrny srážek (díky větrům vanoucím od oceánu), východní (zejm. však jihovýchodní)pobřeží naopak výrazně sušší. Skotská vysočina se vyznačuje divokou a velkolepou přírodou. Jsou tu nejvyšší hory Spojeného království (Ben Nevis 1344 m) a protáhlá jezera zvaná loch. Na západ od pobřeží Skotska leží v Atlantském oceánu dva řetězce ostrovů zvaných Hebridy. Směrem na jih se země svažuje do údolí mohutné řeky Clyde. Tato oblast, známá jako Středoskotská nížina, je tvořena nízkými zvlněnými pahorkatinami s kvalitní zemědělskou půdou. Vyšší vrchoviny a mokřiny tvoří hranice s Anglií. Provincie Severní Irsko, kterou dělí od Skotska Irské moře, má zemědělskou půdu, hluboké zátoky a Lough Neagh - největší jezero Britských ostrovů.  Severní Anglie je rozdělena vápencovými a žulovými hřbety horského pásma Pennin. Na severozápadě jsou hory a třpytivá jezera. Wales je nádherná země zelených údolí, klikatících se řek, travnatých planin, zemědělských usedlostí v kopcovitém terénu a holých hor. Většinu země pokrývá Kambrické pohoří, poseté malými jezery a vodopády. Velkou část střední Anglie tvoří zvlněná rovina, zatímco hranici se Severním mořem na východě představuje plochá nížina. Na hustě zalidněném jihovýchodě se nad úrodnými oblastmi zemědělské půdy tyčí nízké pahorkatiny z křídy zvané Downs. Na jihozápadě země se rozprostírají rozlehlé plochy mokřin pokryté vřesovišti. Vlny Atlantského oceánu bičují skaliska rozeklaného jihozápadního poloostrova Cornwallu. Velkou Británii (resp. celé království) lemují různé typy pobřeží. Nejčastěji se jedná o oblázkové pláže či vysoké svislé útesy (např. vápencové útesy u přístavu Dover nebo Seven Sisters na jihovýchodním pobřeží ostrova).

BRITSKÉ TRADICE - V každé zemi existuje množství svátků a oslav. Ve Spojeném království se často nazývají bank holidays, protože v tyto dny jsou všechny banky v zemi zavřené. Nejdůležitějším ze svátků jsou Vánoce a Nový rok, Velký pátek a Velikonoční pondělí.

Vánoce ve Spojeném království zdobí množstvím světel a typických vánočních ozdob osvětlujících ulice a tradičními koledami a děti netrpělivě očekávají příchod Otce Vánoc (Father Christmas), jenž přistane se svým sobím spřežením na střeše za komínem. Vyvěšují svou vánoční punčochu k nohám postele a čekají na dárky. Ty rozbalují pouze 25. prosince v čase snídaně. V poledne pak mají tradiční vánoční oběd - pečeného krocana a vánoční pudding. 26. prosinec se nazývá Boxing Day. Tohoto dne chodí rodiče se svými dětmi na představení pantomimy.

Večer před Novým rokem (Silvestr) je noc plná veselí po celé zemi, zvláště pak ve Skotsku. Tam se konají rodinné oslavy a před půlnocí se lidé shromažďují na náměstích, spojujíce své paže o půlnoci zpívají píseň „Auld lang syne“. Ve Skotsku se poslední den v roce nazývá Hogmanay a podle tradice se věří, že první návštěvník v Novém roce přináší do domu štěstí. Lidé si navzájem dávají kousek uhlí s přáním, aby jejich komín kouřil co nejdéle.

Velikonoce se slaví jako jinde v Evropě. Je to prastarý symbol jara a nového života, kdy si křesťané připomínají Kristovu smrt a jeho zmrtvýchvstání.

V Británii jsou ještě další bank holidays: první a poslední pondělí v květnu a poslední pondělí v srpnu. V Severním Irsku jsou dva významné dny - Den svatého Patrika (St. Patrick's Day) a Orengemanďs Day.

Den sv. Valentýna - St. Valentines Day - den zamilovaných. 1. máj - May Day - oslava plodnosti s tancem okolo májky. Svatojánská noc - Midsummer's Day - různé oslavy, zvláštností je vítaní východu slunce ve Stonehenge. Oficiální oslava královniných narozenin - červen. Guy Fawkes Night - noc, během níž ohňostroje připomínají neúspěšný pokus vysoce postavených katolických vzbouřenců (v čele s Guy Fawkesem)vyhodit do povětří budovy Parlamentu za pomoci výbušnin a třaskavin. Halloween - předvečer svátku Všech svatých - noc tradičních her a veselí. Den příměří (Remembrance Day) - vzpomínka na padlé v obou světových válkách.

20.Duben 2010

Krušné hory

Krušné hory, dříve též Rudohoří (německy Erzgebirge), jsou geomorfologický celek a pohoří podél česko-německé hranice na severozápadě Čech a jihu Saska. Tvoří souvislé horské pásmo o délce 130 km a průměrné šířce 40 km.

Krušné hory v zimě

Údolí Svatavy odděluje na západě Krušné hory od Smrčin, resp. Elstergebirge a Vogtlandu. Na severovýchodě na Krušné hory navazuje u Krásného Lesa a Nakléřovského průsmyku Děčínská vrchovina (hranice mezi oběma celky tedy leží přibližně v místech, kudy je vedena dálnice D8 do Saska). Z jihu jsou ostře ohraničeny údolím Ohře, ve východní části pak Mosteckou pánví. Severní hranice je vzhledem k pozvolnému klesání obtížně definovatelná. Z geologického hlediska leží až na úrovni Collmbergu (312 m). Vrchovina mezi Chemnitzem a Zwickau se obvykle označuje jako Erzgebirgsvorland (Krušnohorské podhůří). Z hlediska českého geomorfologického členění jsou Krušné hory geomorfologickým celkem v rámci Krušnohorské hornatiny a dělí se na Klínoveckou a Loučenskou hornatinu. Z hlediska německého dělení na tzv. Naturraumy (přírodní oblasti) tvoří Erzgebirge (D16) jednotku třetí úrovně, tedy Haupteinheitengruppe (skupinu hlavních jednotek). Vyšší a nižší jednotky už na české členění tak dobře nenavazují. Nadřazenou jednotkou druhé úrovně (Region) je Östliche Mittelgebirge (Východní středohoří), tedy v podstatě celá německá část České vysočiny. Nepočítá se sem už Erzgebirgsvorland (Krušnohorské podhůří), které spolu se Sächsisches Hügelland (Saskou pahorkatinou) tvoří celek D19 a patří do regionu Nordostdeutsches Tiefland (Severovýchodoněmecká nížina). Němci dělí Krušné hory na 2, resp. 3 části: Západní Krušné hory (Westerzgebirge), Východní Krušné hory (Osterzgebirge), někdy ještě vyčleňují Střední Krušné hory (Mittelerzgebirge). Hranicí mezi Západními a Východními Krušnými horami je potok Flöha (Flájský potok). Podle staršího dělení Emila Meynena se Krušné hory (celek 42) dělí na 5 podcelků:

Krušné hory jsou kerné pohoří. Tvoří je nakloněná deska, jejíž jižní okraj byl vyzvednut podél zemského zlomu. Proto směrem k severu klesají povlovně, zatímco na jihu jsou omezené 500-700 m vysokým příkrým svahem. Jejich nejvyššími vrcholy jsou postupně od JZ k SV : Počátecký vrch (821 m), Kraslický Špičák (991 m), Plešivec (1 028 m), Božídarský Špičák (1 115 m), Fichtelberg (1 214 m), Klínovec (1 244 m, nejvyšší vrchol), Jelení hora (994 m), Medvědí skála (924 m), Loučná (956 m) a Komáří hůrka (808 m).

Přehled vrcholů s nadmořskou výškou nad 1000 m uvádí následující tabulka:

- Klínovec (1244 m) • Božídarský Špičák (1115 m) • Macecha (1113 m) • Meluzína (1097 m) • Nad Rýžovnou (1054 m) • Blatenský vrch (1043 m) • Hubertky (1032 m) • Plešivec (1028 m) • Loučná (1019 m) • Zaječí hora (1008 m) • Dub S (1006 m) • Tetřeví hora (1006 m) • Vysoká Seč (1006 m) • Perninský vrch (1000 m)
- Nad Rýžovnou JV (1046 m) • Nad Rýžovnou JZ (1044 m) • Na Skalách (1037 m) • Křížová hora (1027 m) • Dub (1001 m) • Smrčina (1000 m)

Mezi významná města pod Krušnými horami patří Ústí nad Labem, Chabařovice, Teplice, Duchcov, Most, Chomutov, Kadaň, Klášterec nad Ohří, Ostrov nad Ohří, Karlovy Vary, Sokolov, Zwickau, Freiberg, Chemnitz, Drážďany a obec Merklín (okres Karlovy Vary) kde začíná horská naučná stezka do historických tzv. Kaffských hor.

Geologická historie Krušných hor začíná v předprvohorním období, kdy se patrně vytvořily nejstarší usazeniny a vyvřeliny, později změněné vlivem tlaků a tepla v hloubce zemské kůry na tzv. šedé a červené ruly. Geomorfologický vývoj celé soustavy byl silně ovlivněn až třetihorní zlomovou tektonikou, která způsobila silné poklesy na jv. straně pohoří a vznik jezerních depresí, jako např. Komořanské jezero na Mostecku. Pohyby na zlomových liniích, které se několikrát opakovaly, usnadnily také práci povrchové vodě a přispěly tak ke vzniku hlubokých příčných údolí v Krušných horách a mocných kamenitých sutí a jiných zvětralin na horských svazích.

Česká strana Krušných hor je odvodněna k jihu do Ohře a Bíliny. Hlavní vodní osou je Ohře, která vstupuje do Krušných hor v Chebské pánvi. Má na svém horním toku značný spád a až teprve v oblasti Žatce se stává její tok pozvolným. Mosteckou pánev odvodňuje Bílina, která pramení na úbočích hor severozápadně od Chomutova. Přijímá řadu dalších potoků jak z hor tak i během svého dalšího toku. Nejvýchodnější část je odvodňována Jílovským potokem, který Jílovským údolím teče k východu a v Děčíně se vlévá do Labe. Na horských potocích se nachází několik umělých nádrží, mezi ty největší patří Přísečnická, Flájská a Křimovská přehrada, sloužící jako zásobárny pitné vody. V pánvi je to pak vodní nádrž Nechranice, která je využívána i pro rekreaci.

Toky na severu netečou podél hor, ale směrem od hlavního hřebene pryč do německých nížin, postupně se však většina z nich sejde v řece Muldě. Jak Ohře, tak Mulda se vlévají do Labe; některé potoky na východě Krušných hor se vlévají do Labe přímo. V horách se odedávna těžily rudy obsahující měď, cín, stříbro, olovo, a železo. Později se k nim přidaly ještě kobalt, nikl, wolfram, a ve 20. století také uran. Mezi nejvýznamnější ložiska patří: Cínovec, Měděnec, Přísečnice, a Kovářská. Z dalších surovin je nejvýznamnější hnědé uhlí v podkrušnohorských pánvích, dále jsou to jíly v podloží hnědouhelných slojí a třetihorní keramické jíly (např. ve Skalné u Chebu). Významné jsou také krušnohorské rašeliny, které představují přirozenou zásobárnu i zdroj vody (jsou chráněny). Mezi těžbu můžeme zařadit i využívání minerálních pramenů vyskytující se v podkrušnohorském prolomu – Teplice, Bílina, Karlovy Vary. Proslulé jsou i radioaktivní prameny, které vystupují na dříve těžených rudných žilách v Jáchymově.

Podnebí v oblasti hřebene je drsnější, s prudkými bouřemi, s větry zejména na podzim a v zimě, se studenou zimou, s krátkým, několikatýdenním létem, které je však poměrně teplé. Průměrné teploty ve výšce 900 m jsou kolem 4 °C, v 1 200 m je to kolem 2,5 °C. V zimě jsou hory turisty vyhledávanou oblastí, sněhová pokrývka dosahuje místy až 4 m. Sníh tu padá až 100 dní v roce (ve výšce 1 200 m je to až 214 dní). Mrazíky se vyskytují i v červnu a v září. Celkově v Krušných horách převládají severní a západní větry, vlhké a studené, které přinášejí rychlou změnu počasí, dlouhé zimní mlhy, které se vyskytují ve výšce kolem 700 m n.m., a to 90× – 124× do roka. Množství srážek odpovídá poloze Krušných hor a jejich výšce. Na hřebenech tu ročně spadne 1000 až 1200 mm vody, v nižších polohách méně (více na německé straně). Krušné hory jako celek způsobují tzv. srážkový stín v oblasti podkrušnohorských pánví, tyto srážky pak dopadají až ve středních Čechách, ročně spadne tedy v pánevní oblasti jen kolem 500 mm srážek. Podkrušnohoří není nejvhodnějším místem pro volně žijící zvířata (pro své osídlení a hlavně průmysl). Lepší podmínky jsou v pohraničí a přilehlých zalesněných oblastech. Žijí zde zajíci (Lepus europaeus), ježci (Erinaceus europaeus), jezevci (Meles meles), jeleni (Cervus elaphus) a na Chebsku a Ašsku i daňci (Dama dama).

Rostlinstvo Krušných hor se v poslední době výrazně změnilo. Původní pralesovité porosty, tvořené smíšenými lesy, byly většinou během intenzivní těžby a zpracování rud vykáceny a nahrazeny smrkovými monokulturami, které byly koncem 20. století těžce poškozeny průmyslovými imisemi (tzv. kyselé deště) a následným přemnožením hmyzích škůdců, vichřicemi se silnou námrazou. To vedlo k postupné likvidaci velké části lesů. Tyto holiny jsou v poslední době systematicky zalesňovány dřevinami, které lépe snášejí zdejší klimatické podmínky, a to břízami, modříny (Larix decidua) a stříbrnými smrky. Plocha lesů zaujímá v Krušných horách 75%, nejrozšířenějším stromem tu pak je smrk (Picea abies), ten vystupuje až do nejvyšších poloh (kleč je zde velmi vzácná), na velmi rozsáhlých plochách krušnohorských rašelinišť (zejména Božídarské rašeliniště) se daří v hojné míře borovicím, břízám a vřesu. Z dalších rostlin zde najdeme např. vzácný náprstník červený (Digitalis purpurea), diviznu velkokvětou (Verbascum thapsiforme) nebo smetanku lékařskou (Taraxacum officinale).

Mezi nejvýznamnější centra v oblasti Krušných hor v podkrušnohorské pánvi jsou od jihozápadu k severovýchodu Sokolov, Karlovy Vary, Ostrov nad Ohří, Klášterec nad Ohří, Kadaň, Chomutov, Litvínov, Bílina, Duchcov, Teplice, Ústí nad Labem a Děčín. Významná místa přímo v horách jsou Jáchymov, Nejdek, Kraslice, Měděnec, Cínovec.

Průmysl: v oblasti podkrušnohorské pánve se nejvíce těží hnědé uhlí, které tvoří palivo-energetickou základnu Česka. Největší doly jsou v Mostecké pánvi, menší a méně kvalitní pak v Sokolovské a Chebské. Hnědé uhlí je zde okamžitě využíváno pro tvorbu tepelné a elektrické energie. Velké elektrárny jsou v Tušimicích, Prunéřově a Bílině. Kvůli těžbě hnědého uhlí zaniklo v rozmezí let 19452006 přes 100 vesnic a stará část města Most. Dalším významným průmyslem je chemický, který je soustředěn ve městech Litvínov (Chemopetrol) a Ústí nad Labem (Spolchemie, Setuza). Dále je rozšířen sklářský průmysl v Teplicích (Glaverbel Czech a.s.) a Ústí nad Labem, či porcelánky v Karlových Varech nebo v Klášterci nad Ohří. Na německé straně po staletí přetvářelo krajinu zejména dolování (už ve 12. století se u Freibergu našlo stříbro, ještě koncem 20. století se na některých místech těžil uran), ale po útlumu těžby je nejznámějším krušnohorským odvětvím řezbářství a výroba dřevěných hraček. Zemědělství: Hlavními plodinami jsou brambory, oves a krmiva. Značný je rozsah luk, pastvin a lesů. V živočišné výrobě převládá chov skotu.

11.Duben 2010

Horní Slavkov

Město Horní Slavkov (německy Schlaggenwald) se nachází v okrese Sokolov, kraj Karlovarský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 5910 obyvatel.

Horní Slavkov – znak

Historické jádro města bylo v 50. letech 20. století vyhlášeno městskou památkovou rezervací, to však nezabránilo jeho těžké devastaci, která vedla k jejímu zrušení v roce 1961. Nyní jsou přetrvavší památky chráněny aspoň formou městské památkové zóny.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1332. Roku 1792 byla v Horním Slavkově založena první výrobna porcelánu v českých zemích. V padesátých letech 20. století se nedaleko Horního Slavkova nacházely uranové doly, které sloužily také jako pracovní tábory pro vězně komunistického režimu. V noci ze 14. na 15. října 1951 došlo nedaleko Horního Slavkova k hromadnému útěku z komunistický táborů v Československu. (Mylně je tento útěk vydáván za největší útěk z „uranového pekla“, ten však podle dostupných informací byl proveden dne 29. 11. 1952 z šachty Kamenná na Příbramsku - útěku se účastnilo 20 odsouzených.) Jedenácti věznům se podařilo uprchnout z šachty č. 14 tábora číslo XII. Útěk se skupině nezdařil, druhý den byla většina uprchlých věznů chycena či zastřelena u vsi Stanovice. Z obklíčení se podařilo uniknout jen Františku Čermákovi, který byl později zastřelen při přechodu státních hranic u Malacek, a Miroslavu Hasilovi, který se dostal až do Dolních Bojanovic, kde byl později prozrazen Státní bezpečnosti. Není jasné, zda se zastřelil sám, nebo ho zastřelil příslušník StB. Z jedenácti útěkářů přežili do dnešních dnů jen Karel Kukal a Zdeněk Štich, ostatní byli buď zastřeleni na útěku či odsouzeni k trestu smrti. K trestu nejvyššímu byli odsouzeni Boris Volek a Ladislav Plšek.

Věznice Horní Slavkov leží na okraji katastru města. Byla založena v roce 1958. Vězni původně pracovali na stavbách v okolí, později ve dvou výrobních zónách v bezprostřední blízkosti objektu, dále ve strojírenských dílnách a na vnitřních pracovištích. Věznice je profilována pro výkon trestu odnětí svobody dospělých mužů, kteří spáchali závažnou trestnou činnost, a recidivistů zařazených do výkonu trestu s ostrahou s délkou do 15 let.

  • Kostel svaté Anny
  • Kostel svatého Jiří
  • Kaple Božího Těla
  • Kaple svatého Jana Nepomuckého
  • Popraviště — Šibeniční vrch
  • Gotická zádušní svítilna před děkanstvím
  • Socha svatého Floriána na náměstí Republiky
  • Socha svatého Jana Nepomuckého s mostkem
  • Sousoší Nejsvětější Trojice na Kostelním náměstí
  • Dvojice kašen na náměstí Republiky — obě zbořeny v 60. až 70.letech
  • Latinská škola — zbořena v 60.letech
  • Děkanství
  • Dům Seidelhaus — původně rudný mlýn
  • Měšťanský dům Pflughaus
  • Keramická továrna
  • Pluhova dědičná štola
  • Porcelánka — první v Čechách

Muzeum Horní Slavkov – Pluhova ulice 211.

Věznice Horní Slavkov leží na okraji katastru města Horní Slavkov v Karlovarském kraji. Byla založena v roce 1958. Vězni původně pracovali na stavbách v okolí, později ve dvou výrobních zónách v bezprostřední blízkosti objektu, dále ve strojírenských dílnách a na vnitřních pracovištích. Věznice je profilována pro výkon trestu odnětí svobody dospělých mužů, kteří spáchali závažnou trestnou činnost, a recidivistů zařazených do výkonu trestu s ostrahou s délkou do 15 let. Ubytovací kapacita činí podle normy 728 míst. Ve věznici jsou zřízena oddělení pro výkon trestu s ostrahou s kapacitou 644 míst, specializované oddělení pro klienty s duševní poruchou a poruchou chování s kapacitou 48 míst a oddělení se zesíleným stavebně-technickým zabezpečením s kapacitou 36 lůžek. Průměrný počet lůžek na světnici je 10, nejvíce 14. Jednolůžkové světnice nejsou k dispozici, dvoulůžkových je 18. Ve věznici Horní Slavkov je plánovaný stav zaměstnanců 308. Z toho 118 zaměstnanců v pracovněprávním vztahu a 190 příslušníků. Zaměstnávání odsouzených se uskutečňuje ve čtyřech formách – u cizích podnikatelských subjektů; v provozovně střediska hospodářské činnosti, kde se kompletují držáky trubek, okapové háky, reklamní a propagační materiály nebo se provádějí podobné jednoduché práce nenáročné na odbornou kvalifikaci; ve vnitřním provozu věznice, kam se vězněné osoby zařazují na jednotlivá pracoviště přispívající k plynulému chodu věznice; ve vzdělávacím kurzu a v terapeutických programech. Hlavním principem programů zacházení s vězni je jejich vedení k osobní a společenské zodpovědnosti, posilování přesvědčení o nedotknutelnosti cizího majetku, podporování sebevědomí a sebeúcty, rozvoj pozitivních vlastností osobnosti a zabránění její degradaci. Zájmová činnost je zaměřena na seberealizaci a rozvoj zálib, manuálních schopností i fyzických dovedností. Vzdělávání odsouzených se uskutečňuje v pěti základních rovinách: dlouhodobé a krátkodobé vzdělávání, kurzy, speciální postupy a metody a extramurální programy.

04.Duben 2010

Skotské království - boj o nezávislost - ( 1286 - 1390 )

Robert I. (11. červenec 12747. červen 1329 Cardross Castle), původním jménem Robert Bruce, 9. lord z Annandale, hrabě z Carricku a v letech 13061329 skotský král.

Robert I.

Skotskou nezávislost pojistil vítězstvím v bitvě u Bannockburnu roku 1314.

V roce 1292 se stal dědicem titulu a majetku hrabat z Carriku, který mu v jeho 18 letech připadl jako dědictví z matčiny strany. V roce 1295 zemřel jeho dědeček a jeho otec se stal hlavou rodu a určoval jeho politiku. V průběhu Wallaceova povstání udržoval rod mimo obě strany a dalo se říci, že měl podporu Eduarda I. i Skotů. Robertův otec zemřel roku 1304, buď v Palestině nebo po návratu domů. Po jeho smrti se jeho syn stal nejbohatším mužem britských ostrovů. Robert se poprvé oženil v roce 1295 s Isabelou, dcerou Donalda, 6. hraběte z Maru, podruhé v roce 1302 s Alžbětou, dcerou Richarda de Burgh, hraběte z Ulsteru.

Po bitvě u Falkirku se Wallace vzdal své funkce správce Skotska, na toto místo byli po dobu jeho nepřítomnosti zvoleni čtyři muži, z nichž nejvýznamnějšími byli Robert Bruce a John Comyn. Jejich rody byly po několik generací nepřátelské a oba si činili nárok na trůn. I jejich rivalita byla obrovská, ale oba se snažili napětí zmírnit. John Comyn v roce 1303 porazil anglickou armádu, které velel John de Segrave. Později se vzdal anglickému králi a obvinil Bruceho u anglického krále ze zrady. Bruceho varoval jeho přítel, člen londýnského dvora, a Robert prchl ze svých anglických držav. Dne 10. února 1306 došlo ke schůzce v kostele v Dumfries, kde Bruce Comyna v hádce zabil. Papež Bruceho exkomunikoval, Eduard ho prohlasil za psance a vydal rozkaz k zabavení pozemků rodu de Bruce. K tomu skutečně v Anglii došlo, ale ve Skotsku k tomu neměl anglický král dostatek síly.

Robertthebruce.jpg

Bruce kolem sebe soustředil skupinu spojenců a ve spolupráci s biskupy ze St. Andrews a Glasgow připravil svou korunovaci, ke které došlo 27. března 1306. V roce 1306 utrpěl dvě porážky v bitvách u Methvenu a Tyndrumu. Během těchto dvou bitev byli zajati dva jeho bratři Alexandr a Thomas a ještě před tím i Neil. Všichni tři byli popraveni. Manželka Roberta, Alžběta z Ulsteru, byla spolu s Marjorie, jeho dcerou z prvního manželství, držena v zajetí v Londýně. S Aymerem de Valence chtěl Eduard I. získat na svoji stranu přívržence rodu Comyn, což se mu také povedlo. Robert utekl na ostrov Rathlin u Irska.

V únoru 1307 se vylodil v Ayrshire a společně s bratrem Edwardem začali obsazovat jihozápad Skotska. Dne 10. května došlo k bitvě u Louden Hill, ve které Robert Bruce a sir James Douglas porazili armádu Aymera de Valence, hraběte z Pembroke. Bruceho vítězství nad Angličany mu přineslo podporu skotského lidu i některých šlechticů. Proto se Eduard I. rozhodl pro čtvrté tažení do Skotska, ale zemřel na anglické straně Solway Firth a na anglický trůn nastoupil Eduard II. Ten se s armádou vrátil do Londýna. Toto Bruce využil pro to, aby se vypořádal se svými nepřáteli. S pomocí spojenců Skotsko postupně osvobodil, takže v roce 1314 drželi Angličané jenom hrady Bothwell a Stirling. Roku 1314 oblehl Robert hrad Stirling. Eduard II. vytáhl hradu na pomoc, ale jeho vojsko bylo rozdrceno v bitvě u Bannockburnu, čímž bylo osvobození Skotska dovršeno. Robert byl pohřben v benediktinském opatství Dunfermline. V 19. století došlo k odhalení jeho hrobu a není zcela jisté zda netrpěl malomocenstvím.

David II. (5. březen 132422. únor 1371) byl král Skotska (Alby) v od 7. června 1329 až do své smrti.

Byl nejstarším a jediným žijícím synem skotského krále Roberta I. a jeho manželky Alžběty de Burgh. Podle závěrů mírové dohody z Northamptonu se 17. července 1328 oženil s Janou Anglickou, dcerou anglického panovníka Eduarda II. Králem se stal po smrti svého otce 7. června 1329 ve věku pěti let. Jeho poručníkem se stal Thomas Randolph. Po jeho smrti se na této pozici v krátkém čase vystřídalo několik jiných šlechticů.

David II.

Po porážce Skotů u Dupplinu 24. září 1332 začal Eduard II. prosazovat jako nástupce na skotském trůnu Eduarda Balliola. V prosinci byl Balliol nucen opustit Skotsko, ale vrátil se následující rok jako součást anglického vojska vedeného Eduardem II. Po jejich vítězství v červenci v bitvě u Halidon Hill byli David a jeho manželka posláni do bezpečí do Francie. Roku 1341 se David vrátil do země a ujal se vlády. Roku 1346 s ohledem na smlouvu s Francií vpadl do Anglie, ale v říjnu byl poražen v bitvě u Neviles Cross, byl zajat a odveden do Londýna. V říjnu 1357 byla podepsána mírová dohoda, v níž skotská šlechta souhlasila s úhradou výkupného ve výši 100 000 marek za uvolnění svého krále.

David se vrátil do Skotska, ale protože království bylo chudé, zjistil, že platba výkupného v původní výši není možná. Bylo zaplaceno několik splátek, ale David nakonec nabídl Eduardovi III. místo výkupného to, že on nebo jeho potomci se stanou nástupci na skotském trůnu. Roku 1346 Skotský parlament odmítl přijmout Lionela, Eduardova syna za následníka skotského krále, ale David pokračoval v tajných jednáních s Eduardem III. V únoru 1364 se oženil s Markétou Drummondovou. V březnu 1370 se s ní David rozvedl. Zemřel nenadále na vrcholu svých sil 22. února 1371 na hradě v Edinburghu. Byl pohřben v Holyroodském opatství. Neměl žádné potomky a tak se jeho nástupcem stal Robert II.

Znak Skotského království

Robert II. (131619. duben 1390) byl prvním králem Skotska pocházejícím z rodu Stuartovců. Jeho otec Walter Stewart byl nejvyšším správcem Skotska a jeho matka Marjorie Bruceová dcerou skotského krále Roberta I.

Robert II (Alba) i.JPG

Robert se narodil roku 1316 jako jediné dítě Waltera Stewarta a Marjorie Bruceové, která zemřela asi roku 1317. Roku 1315 parlament vydal svěřenecký výnos, kterým zbavil Marjorii nástupnického práva ve prospěch jejího strýce Eduarda. Ten zemřel roku 1318 a narychlo svolané jednání parlamentu vydalo nový výnos, kterým určilo Roberta následníkem, pokud král zemře bez potomků. Narození Robertova syna Davida roku 1324 oslabilo pozici Roberta jako možného nástupce krále, ale jednání parlamentu v červenci 1326 obnovilo jeho pozici v linii možných následníků. Robert také, jako možný nástupce panovníka, obdržel panství v Argyllu, Roxburgshire a Lothianu.

Robertův otec Walter zemřel roku 1327 a on sám byl svěřen do péče svého strýce Jakuba Stewarta. David II. se stal ve věku pěti let králem po smrti svého otce roku 1329. Anglický král Eduard III. podporoval nárok Eduarda Balliola na skotský trůn. Ten vedl vojsko, které roku 1332 a rok následující vpadlo do Skotska a Skoty porazilo. Robert i David našli útočiště na jedné z mála pevností, které zůstaly ve skotských rukách, na Dumbartonském hradu. V dubnu 1334 byl David odeslán z bezpečnostních důvodů do Francie. Robert byl, spolu s Johnem Randolphem, jmenován správcem Skotska. Skotové začali získávat iniciativu na konci roku 1134, kdy se Andrewu Murrayovi podařilo dobýt Dungardský hrad. Murray byl jmenován správcem Dunfermline, v zimě 13353 obléhal Cuparský hrad a roku 1338 zemřel na svém panství, zatímco Robert Stewart si udržel funkci správce Skotska. Murrayovo tažení zničilo plány Eduarda III. na ovládnutí jižního Skotska, což bylo potvrzeno neúspěchem obléhání Dunbarského hradu. Na počátku června 1341 se situace v zemi jevila dostatečně bezpečná pro Davidův návrat do země. V říjnu 1346 Robert doprovázel Davida do bitvy u Neville's Cross, kde padlo mnoho skotských šlechticů, včetně Randolpha, David sám byl zraněn a zajat, ale Robertovi se podařilo z bitvy uniknout.

Robert II. a Euphemie

V situaci, kdy byl Randolph mrtev a David zajat v Anglii, stal se Robert znovu správcem země. Roku 1347 podnikl krok k legalizaci svých potomků s Alžbětou Mureovou, když požádal papeže Klementa VI. o svolení ke sňatku s ní, které v listopadu téhož roku obdržel. David, podmínečně propuštěný ze zajetí předložil na jednání stavů požadavek anglického krále na to, že ho propustí, pokud bude anglický princ Jan z Gentu jmenován jeho následníkem. Sněm tento požadavek odmítl a David se musel vrátit do Anglie. Po Eduardově vítězství nad Francií, kterou chtělo Skotsko využít jako spojence, byli Skotové nuceni pokračovat v jednání o podmínkách Davidova propuštění. Výkupné bylo stanoveno ve výši 100 000 marek, které měl být zaplaceny v deseti ročních splátkách. Zaplaceny byly pouze první dvě splátky a neschopnost splácet další částky využíval Eduard III. k tlaku na Davida, aby jmenoval svým nástupcem příslušníka rodu Plantagenetů. Skotové ale tento požadavek odmítali. David II. zemřel náhle 21. února 1371.

Robert byl korunován krátce po Davidově smrti v březnu 1371. Panství vlastněná rodem Stewartů na západě země a v Athollu se rozrůstala a Robertovi synové ovládali některá ze skotských hrabství. Na rozdíl od Davida, který soustředil veškerou moc do svých rukou, Robert rozdělil vliv na své syny. Prostřednictvím svých synů nebo sňatky svých dcer ovládal osm z patnácti hrabství. Roku 1373 pojistil pozici rodu Stewartů tím, že nechal parlamentem schválit výnos, který uznával nástupnické právo na skotském trůnu pro všechny jeho syny. V 70. letech se mu podařilo stabilizovat finanční situaci země díky podpoře obchodu s vlnou. Ve Skotsku se ale dochovaly enklávy, které ovládala Anglie, a někteří skotští šlechtici byli zavázáni slibem věrnosti anglickému králi. Například hrady v Berwicku, Jedburgu a Roxburgu byly obsazeny anglickým vojskem. Roku 1373 byly zahájeny útoky na území ovládané Anglií, které kulminovaly v letech 1375 - 7. Angličané odpověděli tažením vedeným Janem z Gentu, který dorazil až k Edinburghu.

Jan, hrabě z Carricku, se stal nejvlivnějším šlechticem na jihu země podobně jako hrabě z Buchanu na severu země. Alexandrovy metody vykonávání královské moci se setkaly s velkou kritikou šlechty a církevních hodnostářů a vedly ke svolání všeobecného sněmu. Robertova nechuť nebo neschopnost zakročit proti hraběti z Buchanu vedly k politickým nepokojům, které v listopadu 1384 vyústily v rozhodnití sněmu odebrat Robertovi královské pravomocí. Vítězství Skotů v bitvě u Otterburnu v srpnu 1388 způsobilo oslabení králových odpůrců. Robert se na konci ledna 1390 vydal na výpravu severovýchod země, aby tam upevnil svou moc. V březnu se vrátil na Dunodalský hrad kde 19. března zemřel. Byl pohřben ve Sconském opatství.

Pahýl -

Království Alba je označení pro Skotské království v období od smrti Donalda II. roku 900 do skonu Alexandra III. roku 1286, jenž nepřímo vedl k válce Skotska za nezávislost.

Tento název označuje období, kdy elitu a obyvatelstvo království tvořili Piktové a Keltové a později Piktové, Keltové a skotští Normané na rozdíl od stuartovského Skotska kdy aristokracie byla složena z lidí hovořících angličtinou nebo skotštinou. Označení království Alba se tak používá pro určité historické období Skotského království a vychází z keltského označení pro Skotské království (Rìoghachd na h-Alba).

Skotské království byl stát, který existoval v letech 8431707. Rozkládal se na severní třetině ostrova Velké Británie a sousedil s Anglickým královstvím, se kterým se sloučil roku 1707 přijetím zákonů o sjednocení (Acts of Union 1707) parlamenty obou států do Království Velké Británie. Od roku 1482, kdy Angličané ovládli město Berwick, území Skotského království odpovídá území dnešního Skotska. Kromě teritorií na ostrově patřilo do království více než 790 ostrovů.

Skotské království bylo sjednoceno roku 843 králem Kennethem Mac Alpinnem. V následujících 850 letech se vyvinulo vlastní skotské právo a vzdělávací systém, které existují do současnosti. Hlavním městem Skotského království byl Edinburgh. Jeho předchůdci byly města Scone, Dunfermline a Stirling. Počet obyvatel dosáhl roku 1700 přibližně 1,1 miliónu.

Anglické a skotské království se roku 1603, kdy se nástupcem Alžběty I. stal skotský král Jakub I., staly personální unií. Obě země zůstaly samostatné, ale byly spojeny jedním panovníkem, který měl dva tituly – byl králem anglickým a králem skotským. Tato situace se změnila poté, co byly skotským a anglickým parlamentem přijaty v první polovině roku 1707 zákony o sjednocení a vzniklo Království Velké Británie.

Znak Skotského království

Markéta I. (cca duben 1283 – září/říjen 1290), byla královna Skotska od roku 1286 až do své smrti na cestě z Norska do Skotska, kde se měla být korunována. Její smrt způsobila spory o nástupnictví, které vedly až k válkám za skotskou nezávislost.

Byla dcerou norského krále Erika II. a jeho ženy Markéty Skotské, dcery skotského krále Alexandra III. Narodila se roku 1283 a zdá se, že její matka zemřela při porodu. V době, kdy byl dojednáván sňatek Markéty Skotské a Erika, byl syn Alexandra III. David již mrtev a skotský král měl jen jednoho mužského potomka Alexandra. Svatební smlouva obsahovala doložku o možném nároku potomků Erika a Markéty na skotský trůn. Po smrti prince Alexandra král svolal v únoru 1284 sněm stavů do Scone, kde šlechtici stvrdili nárok jeho vnučky stát se jeho nástupkyní. Alexandr III. se znovu oženil, ale zemřel 19. března 1286. Po jeho pohřbu se sešlo jednání aristokracie a církevních představitelů, aby sestavili sbor poručníků (Guardians of Scotland). Jolanda, vdova po králi byla těhotná a Markéta tak nebyla jasnou nástupkyní. Porod ale nedopadl dobře a dítě se zřejmě narodilo mrtvé.

Tato skutečnost učinila z Markéty podle podepsaného slibu ve věku tří let právoplatnou dědičkou skotského trůnu. Nicméně v krátké době Robert Bruce, lord z Annandale s jeho syn Robert hrabě z Caricku, vyvolali na jihozápadě země vzpouru a obsadili královské hrady. Tato rebelie byla brzy potlačena a norský velvyslanec dorazil do Skotska, aby požadoval naplnění Markétina nároku na trůn. Poté co bylo jasné, že Skotové nemají zájem o Markétin příjezd do Skotska, ujal se této záležitosti Erikův otec. Vyslal oficiálního velvyslance k anglickému králi Eduardovi I. Ten se setkal se skotskými šlechtici v říjnu 1289 v Salisbury. Skotové byli v nevýhodné pozici, protože Erik a Eduard mohli dojednat sňatek Markéty s Eduardovým synem Eduardem bez ohledu na jejich mínění. Konečná podoba dohody obsahovala ustanovení, že Markéta bude vyslána do Skotska do 1. listopadu 1290 bez jakýchkoli předběžných závazků o případném sňatku.

Eduard pokračoval v jednání s poručníky o tom, že Markéta bude královnou a jeho syn Eduard králem, ale tyto plány byly zničeny Markétinou smrtí na Orknejích při cestě do Skotska na konci září nebo počátkem října 1290. Její ostatky byly převezeny do Bergenu a zde pohřbeny poblíž její matky. Vzhledem k tomu, že nebyla korunována a za svého života nebyla ani na území Skotska, existují jisté pochybnosti o tom, má-li být považována za skotskou královnu. To je dáno přístupem interpretace a většina seznamů skotských králů její jméno obsahuje.

Jan I. (cca 124925. listopad 1314), původním jménem John Balliol, byl král Skotska v letech 12921296.

Byl synem Devorguilly z Galloway, vnučky Davida, hraběte z Huntingdonu, a Jana, 5. barona z Balliolu. Po své matce zdědil velké panství v Galloway a různé statky v Huntingdonu, po svém otci zdědil velká panství v Anglii a Francii. Po smrti Markéty se stal jako praprapravnuk skotského krále Davida I. jedním z uchazečů o skotský trůn. Svůj nárok přednesl soudci ve sporu o nástupnictví na skotském trůnu anglickému králi Eduardovi I. Rozhodnutí o tom, že je právoplatným Markétiným nástupcem padlo 17. listopadu 1292 a 30. listopadu byl ve Scone korunován. Eduard I., který se považoval za svrchovaného pána Skotska, trvale podkopával Janovu autoritu. Požadoval, aby slib věrnosti byl skládán jemu, převzal právní spory vůči skotskému králi ze strany jeho poddaných, požadoval podíl na úhradě nákladů za obranu Anglie a podporu jeho tažení do Francie. Skotsko považoval za svého vazala a opakovaně ponižoval nového krále, jenž měl malou autoritu. Vůdčí představitelé skotské aristokracie vytvořili v červenci 1295 skupinu poradců, fakticky poručníků, která měla radit skotskému králi, a zahájili jednání o spojenectví s Francií.

Jan I.

Eduard na jednání s Francií odpověděl vpádem do Skotska, porazil skotské vojsko u Dunbaru a 27. dubna 1296 obsadil Dunbarský hrad. Jan abdikoval 10. července 1296. Krátce byl vězněn v Toweru, ale v červenci 1296 mu byl umožněn odjezd do Francie. Nějaký čas byl nucen strávit v papežském sídle ale v létě 1301 mu bylo povoleno odejít na svá panství v Hélicourtu. Janovi spojenci se dívali na jeho abdikaci jako na vynucenou a tedy neplatnou a považovali ho stále za právoplatného skotského krále. Povstání roku 1297 vedené Williamem Wallace a Andrewem Morayem odkazovalo na to, že je vedeno v jeho jménu. Janova pozice byla ale slabá, a ačkoli se Skotové snažili diplomaticky dosáhnout jeho uvolnění z domácího vězení, bylo Skotsko fakticky bez krále až do roku 1306, kdy na trůn nastoupil Robert Bruce. Jan zemřel 25. listopadu 1314 na rodinném panství v Hélicourtu ve Francii.

William Wallace, rytina

Sir William Wallace, ve skotské gaelštině Uilleam Uallas (cca 1270, Renfrewshire, Skotsko - 23. srpna 1305, Londýn, Anglie) byl skotský statkář, který se proslavil jako jedna z hlavních postav skotských válek o nezávislost a je ve Skotsku považován za národního hrdinu.

Spolu s Andrew Morayem porazil anglickou armádu v bitvě u Stirling Bridge a až do porážky v bitvě u Falkirku sloužil jako Ochránce Skotska. O několik let později byl Wallace dopaden v Robroystonu blízko Glasgow a předán králi Eduardu I., který jej nechal popravit pro vlastizradu. Wallace se stal inspirací pro báseň The Acts and Deeds of Sir William Wallace, Knight of Elderslie od minstrela z 15. století známého jako Blind Harry, a tato báseň se do určité míry stala námětem pro scénář Randalla Wallace k filmu Statečné srdce z roku 1995. O Wallacově rodině je známo velmi málo - možná pocházela z Walesu nebo Shropshire a patřila mezi následovníky Waltera Fitzalana (zemřel v červnu 1177), předka pozdější skotské královské dynastie Stuartovců. William se zřejmě narodil v Elderslie ve skotském hrabství Renfrewshire (nicméně některé zdroje uvádějí jako místo jeho narození Ellerslie v Ayrshire) jako druhý syn Alana Wallace z Elderslie, který byl rytířem a vazalem Jamese Stewarda, dalšího předka Stuartovců. Patřil tedy k nižší šlechtě, tzv. gentry. William byl svými dvěma strýci vychováván k povolání kněze, mimo jiné také ovládal francouzštinu a latinu. O jeho dalších osudech před rokem 1297 nejsou potvrzené zprávy, a proto se o nich spíše spekuluje.

V době Williamova narození (které není přesně datováno) vládl ve Skotsku Alexandr III. (ve středověké gaelštině Alaxandair mac Alaxandair, v moderní gaelštině Alasdair mac Alasdair). Jeho vláda je vnímána jako období míru a ekonomické stability. Alexandr udržoval dobré vztahy s anglickými panovníky a úspěšně odrážel požadavky na svrchovanost Anglie. V roce 1286 zemřel po pádu s koně; nepřežilo ho ani jedno z jeho dětí. Skotská šlechta prohlásila královnou jeho čtyřletou vnučku Markétu (přezdívanou "Norská panna"). Kvůli jejímu nízkému věku šlechta ustanovila dočasnou vládu, dokud Markéta nedospěje. Anglický král Eduard I. (známý mimo jiné jako Dlouhán) využil této nestability ke sjednání Birghamské smlouvy, která Markétu zasnoubila s panovníkovým synem Eduardem a zajistila Skotsku status samostatného království. Markéta však onemocněla a ve věku sedmi let zemřela během cesty z rodného Norska do Skotska. Téměř okamžitě se objevilo několik uchazečů o trůn. Do hrozících bojů o skotský trůn vstoupil Eduard jako rozhodčí soudce – jako mocný soused a významný právník nemohl být ignorován. Před vypuknutím procesu trval i přes své předchozí sliby na tom, aby jej uchazeči uznali jako rozhodujícího vládce Skotska. Po počátečním odporu jeho podmínku uznali všichni hlavní uchazeči včetně Jana Balliola a Roberta Bruce (děd Roberta Bruce, který se později stal králem). Začátkem listopadu roku 1292 bylo rozhodnuto ve prospěch Jana Balliola, který měl na trůn největší právo. Formální prohlášení bylo Eduardem učiněno 17. listopadu. Eduard přikročil k odvolání vládnoucích Ochránců Skotska a dokonce předvolal krále Jana Balliola k soudu jako obyčejného zločince. Balliolovi stoupenci včetně Frasera, biskupa ze St. Andrews a Johna Comyna, vévody z Buchanu, se u Eduarda dožadovali dodržení slibu daného v Birghamské smlouvě a respektování práv Skotska. Eduard však smlouvu popřel. V březnu 1296 Balliol vypověděl poslušnost a koncem měsíce Eduard vtrhl do hraničního města Berwick-upon-Tweed a vyplenil jej. Zavraždil téměř všechny své protivníky, kteří zde sídlili, přestože uprchli do svých domovů. V dubnu byli Skotové poraženi v bitvě u Dunbaru a v červnu král donutil Balliola abdikovat. Pak poručil svým úředníkům sesbírat od zhruba 1800 skotských šlechticů prohlášení o poslušnosti.

Za Wallaceovo první vystoupení proti Angličanům se považuje potyčka v městě Lanark, při níž zabil dva vojáky. Poté se z něj stal psanec. Sir William Heselrig, anglický guvernér města Lanark ve snaze chytit Wallace zajal a později popravil Marion Braidfute, která měla být jeho tajnou ženu. V květnu 1297 se Wallace pomstil a Heselriga zabil. Tak alespoň popisuje Wallacovy začátky legenda. Jisté je, že Wallace kolem sebe soustředil malou armádu a v srpnu 1297 se spojil se silami, které vedl Andrew Moray u města Stirling. Došlo k ní 11. září 1297. Skotská armáda pod vedením Wallace a Moraye byla slabší početně i výzbrojí, ale zaujala výhodné obranné postavení. Angličané se pod vedením hraběte ze Surrey pokusili přejít most, byli ale na konci mostu zatlačeni zpět na něj. Skotové podle předem připraveného plánu most strhli a velká část anglických těžkooděných rytířů se po pádu mostu utopila. Naneštěstí pro Skoty byl během bitvy Moray zraněn a za tři měsíce zraněním podlehl. Tato bitva dala Skotům naději. Po bitvě byl William pasován rytířem - pravděpodobně Robertem Brucem - a prohlášen Ochráncem Skotska a velitelem jeho armád po dobu nepřítomnosti krále Jana Balliola. Během zbytku roku a začátku dalšího se Wallace pokoušel stmelit skotskou šlechtu. Když v dubnu 1298 vtáhli Angličané do Skotska, vyhýbal se Wallace bitvě.

21. července 1298 se konečně skotská a anglická armáda střetly v bitvě. Wallace zaujal obranné postavení tvořené čtyřmi čtverci kopiníků tzv. schiltron. Tato obranná hráz kopí měla zastavit anglickou těžkou jízdu a zároveň poskytnout krytí lukostřelcům a lehké jízdě. Ta měla po zastavení Angličanů využít zmatku v jejich řadách a rozehnat je. Tento plán počítal se součinností šlechtické těžké jízdy, která měla napadnout anglický týl a porazit velšské lučištníky. Rytíři ale Wallace zradili a opustili pole. Těžkopádná formace Skotů nemohla za této situace nijak manévrovat. Anglický velitel, král Eduard I. této situace využil a nechal před útokem jízdy lukostřelce, aby „připravili půdu“. Oslabené schiltrony nebyly schopny odolat náporu těžké jízdy a bitva skončila naprostým zničením skotské armády. Podobný plán použil Robert Bruce v bitvě u Bannockburnu. Zde však díky tomu, že jeho jízda zničila anglické lukostřelce, skončila bitva drtivým vítězstvím Skotů.

Po prohrané bitvě se Wallace v záři 1298 vzdal titulu Ochránce království ve prospěch Roberta Bruce, hraběte z Carricku a Johna Comyna of Badenoch, bratrance zajatého krále Jana. Doufal tak, že tím donutí spolupracovat dva rivaly v boji o skotský trůn. To se částečně dařilo, v roce 1302 se ale Bruce smířil s anglickým králem. Odpor Skotů se pomalu hroutil. Wallace se pokusil zabránit úplné porážce tím, že se vydal hledat podporu do Francie. Výsledek této mise je nejasný. Wallace byl po návratu zajat, takže pokud došlo k nějaké dohodě s Francouzi, nebyla naplněna. Wallace byl zrazen skotským šlechticem a zajat. Došlo k tomu někdy v létě 1305 před 5. srpnem. Byl převezen do Londýna, kde byl obviněn z velezrady. Jelikož pokládal stále za krále Skotska Jana Balliola, tvrdil že nemohl zradit Eduarda I., který nebyl jeho králem a ani mu nepřisahal věrnost. Soud ho shledal vinným a jelikož Eduard I. doufal, že s jeho smrtí skončí odpor a zároveň zastraší Skoty, byl podroben 23. srpna 1305 drastické popravě. Tento předpoklad Eduardovi I. nevyšel, už v roce 1306 se mu znovu postavil Robert Bruce. Eduard I. se vydal na další tažení do Skotska, ale cestou zemřel. Ovobození Skotska byl proces, který trval ještě několik dalších let. Dovršil je král Robert I. (králem Skotska korunován 27. března 1306) roku 1314, kdy rozdrtil vojsko krále Eduarda II. v bitvě u Bannockburnu.

          Znak Skotského království

Rod de Bruce (v počátcích také de Brus, le Brus) je skotský šlechtický rod. Během 14. století byli dva jeho členové skotskými králi.

Původ rodu de Bruce je nejasný. Jisté je jenom to, že rod přišel na Britské ostrovy z Normandie, po dobytí Anglie Normany. O tom, jak se dostal do Normandie, existují dvě teorie. Shodují se v tom, že předek rodiny Robert le Brus (též de Brus) přišel do Anglie jako normanský šlechtic a dostal rozsáhlá panství v oblasti Yorkshire. První teorie je, že Robert de Brus byl Norman z Brixu u Cherbourgu. Genealogie dnešních členů tohoto rodu jde dále, až do roku 721, a uvádí jméno Thebotaw, vévoda Šlesvický, který má být prvním předkem rodu.

Druhá si vychází z toho, že Robert měl při příchodu do Anglie v erbu modrého vlámského lva a předpokládá, že znak původně patřil Lambertu I. z Louvain (zemřel 1015). Robertův potomek stejného jména ho pak údajně předal Jocelynu de Louvain (dědici jména a statků rodu de Percy), který přišel do Anglie, jako staršímu zástupci rodu v Anglii. Sám si měl zvolit erb, který odpovídal erbovní symbolice bruggských kastelánů, kterým měl Robert le Brus být mezi léty 10461053. Z toho je vyvozován vlámský původ rodu, který měl do Normandie přijít jako doprovod Matyldy Flanderské.

V Anglii se rod rozdělil na dvě větve, anglickou a skotskou. Skotskou větev založil Robert II. de Bruce, který získal od skotského krále Davida I. roku 1124 titul lord z Annandale. Když v roce 1171 anglická větev vymřela, přešlo následnictví anglické větve na staršího syna Roberta II. Adama de Brus, lorda Skeltona, a jeho mladší bratr Robert (Robert III. de Brus) se stal druhým lordem z Annandale. Jeho vnuk Robert V. de Brus se roku 1219 oženil s Isabelou, dcerou Davida, hraběte z Huntingdonu a Northumberlandu, potomka Davida I., a od tohoto sňatku odvozuje rod svůj nárok na trůn.

Členové -

Robert I. le Brus (de Brus), zemřel 1094

Gotland

Gotland je největší ostrov ve Švédsku a také největší ostrov v Baltském moři, když nepočítáme Sjælland na jeho okraji v Dánském souostroví. Spolu s okolními ostrovy tvoří kraj stejného jména. Hlavní město a přístav je Visby. Má rozlohu 2960 km². Dosahuje nadmořské výšky maximálně 83 m. V roce 2005 zde žilo téměř 58 000 obyvatel používajících jako svůj rodný jazyk gotlandštinu.

Povrch ostrova tvoří planina tvořená převážně silurskými vápenci. Břehy jsou členité a převislé, především na severozápadě. Nachází se zde krasové formy reliéfu. Klima je mírné, přímořské. Množství srážek je 500 mm za rok. Jehličnaté (smrk) i listnaté lesy zabírají 44 % rozlohy. Vyskytují se zde rašeliniště. Úzký průliv odděluje Gotland od severněji ležícího nevelkého ostrova Fårö známého v souvislosti s kinematografií.

Satelitní snímek ostrova

Převážná část povrchu je obdělávána (oves, žito, cukrová řepa, len, brambory). Je zde rozvinutá živočišná výroba (ovce). Je zde rozvinuté zpracování vápence, průmysl cementářský a potravinářský a turistika.

Na začátku našeho letopočtu byl ostrov obydlen germánskými kmeny (název možná pochází od Gótů). Ve středověku byl ostrov a město Visby důležitým obchodním centrem na Baltu. Oficiálně byl součástí Švédska, ale ve skutečnosti byl samostatnou republikou s vlastním právním systémem. V roce 1361 byl obsazen a zpustošen Dány. Po nastolení Brjomsebruského míru v roce 1645 byl navrácen Švédsku. Za první světové války 19. června (2. července) 1915 došlo poblíž ostrova k bitvě mezi ruským a německým vojenským loďstvem.

Visby je švédské město ležící na ostrově Gotland. Je správním městem provincie Gotland. Visby je pravděpodobně nejlépe zachované středověké město ve Skandinávii, díky tomu se dostalo na Seznam světového dědictví UNESCO. Jedny z nejpozoruhodnějších pamětihodností jsou 3,4 kilometrů dlouhé kamenné hradby – „Ringmuren“ – obklopující město, a zřícenina starého kostela. Počet obyvatel Visby je přibližně 22 626, rozloha města je 11,77 km2. Nejstarší známá stavba města Visby je z roku 1151. První písemná zmínka pochází z roku 1203. Předpokládá se, že již kolem roku 900 bylo město centrem obchodu.

Úvod
V červnu 2008 jsme podnikli cestu na švédský ostrov Gotland a severně od něj ležící ostrůvek Fårö. Hlavní motivací nám byly historické památky, především ojedinělý soubor románsko-gotických kostelů, kterých se na Gotlandu dochovalo celkem 92. Během této cesty jsme samozřejmě stihli navštívit jen zlomek těchto památek, celkem jen 8 kostelíků, několik dalších historických lokalit a hlavní město Gotlandu Visby. Třeba se ale časem počet navštívených lokalit zvýší, protože Gotland je opravdu úžasný kus země a stojí za to se tam vrátit.

Fenomén gotlandských kostelíků, postavených mezi léty 1100 až 1350, je ojedinělý proto, že přibližně od 15. století nedocházelo, až na pár výjimek, k jejich dalšími stavebnímu vývoji. Románsko-gotické stavby sloužily svému účelu po celá staletí v nezměněné podobě. K zachování jejich původního vzhledu napomohla i konverze zdejších obyvatel k luteránství během 16. století. Asketický vzhled zdejších kostelů se v intencích nové víry uplatnil jako ideový prvek a tak bylo o důvod méně staré stavby měnit v důsledku měnícího se vkusu. Někdy byla konzervace jejich starobylého stavu důsledkem částečného vylidnění některých oblastí, zejména po úpadku hlavního města Visby jako jednoho z nejdůležitějších hanzovních měst na severu Evropy. Visby od těch dob zůstalo ušetřeno ničivých nájezdů a zastavil se i jeho hospodářský rozvoj. To vedlo k tomu, že se město zakonzervovalo ve své středověké podobě, obklíčené věncem mohutných hradeb s několika desítkami věží, úzkými uličkami a většinou zachovalých původních domů.

Kostely prodělaly několik stavebních etap. Nejstarší stavby z 11. století byly dřevěné, z nich se do našich časů ale nic nezachovalo. Ve 12. století se začalo stavět z kamene, obvykle nejdříve od kněžiště směrem k lodi a k věži, která stojí téměř vždy v ose kostela u jeho západního průčelí. Kostely jsou jednolodní, častým prvkem jsou podpůrné sloupy v ose hlavní lodi. Jak postupně přirůstaly jednotlivé části, přidávaly se na jižní straně vchody. Většina gotlandských kostelů má tak původní starší vchod v závěru kněžiště a novější vchod v závěru hlavní lodi. Na jižní straně jsou tak skoro vždy dva vchody. Třetí vchod bývá v patě věže, to ale není pravidlem. Ve 13. století byla většina stojících kamenných kostelů stržena a na jejich místech byly vystavěny nové, někdy částečně s využitím původní polohy a zdiva. Dispozičně se lišily málo, většinou byly jen zvětšeny a věže byly vytaženy do větší výšky. Na těchto stavbách byly užity nové gotické prvky. Ve 14. století už byly stojící stavby jen drobně upravovány, někde došlo ke zvýšení klenby nebo věže, byl upravován interiér. Po roce 1350 prakticky veškeré stavební aktivity ustaly! Gotlandské kostely si tak podržely nezměněnou podobu z vrcholného středověku. V průběhu 15. a 16. století docházelo jen k úpravám interiérů, hlavně v podobě freskové výzdoby nebo nového mobiliáře. Od 17. století až do našich dob už žádný vývoj neprobíhal. Naopak bylo zničeno mnoho z mobiliářů kostelů: dřevěné sochy, skleněné předměty, originální okna ad. I přesto je neuvěřitelné, kolik se toho z původní tváře těchto staveb dochovalo do našich dob v prakticky nezměněném stavu. Až v roce 1960 byl po více než 600 letech postaven na Gotlandu další kostel a to v obci Slite. V roce 1984 vznikla nadace pro spolupráci na údržbě gotlandských kostelů, která se stará o jejich údržbu a restaurační práce.

Pro křesťanské povznesení Gotlandu je důležitý kult sv. Olafa, norského krále z let 1015-1028. Ten byl v určitém období své vlády zbaven moci a vyhnán až do ruského Novgorodu a na Kyjevskou Rus (1029-1030), chvíli pobýval ve vyhnanství i ve Švédsku. Právě jeho údajnou cestu z Rusi kopíruje na Gotlandu poutní cesta sv. Olafa, vycházející na východním pobřeží ze St. Olofsholmu a směřující napříč ostrovem až do Visby. Na poutní cestě je několik zastavení, prochází i kolem několika významných kostelů. Také k této trase byl vydán průvodce s mapkou a popisem zastávek, lze si ho koupit ve většině gotlandských kostelů.



Pro současného poutníka či turistu je neuvěřitelný fakt, že všech 92 stojících kostelů je funkčních. Naprostá většina z nich je během dne otevřena, obvykle je ve starobylém zámku vložený klíč, kterým se dá odemknout. (Pokud tam není, je určitě položený někde na ostění nebo se na něj lze vyptat v nejbližším stavení.) Všechny kostely jsou udržované a přístupné modlitbám, rozjímání či prohlídce. Před několika lety byl dokonce vydán Klíč ke kostelům diecéze Visby, stručný průvodce po všech kostelích s mapkou a popisem lokalit. Je možné si ho i stáhnout z internetu ve formátu PDF.

·  Gotland - the island of hundred churches (PDF)

·  The Churches of Gotland

Samozřejmě, že na Gotlandu stojí za pozornost i jiné histroické lokality. Je zde mnoho prehistorických lokalit - odhalených sídlišť či pohřebišť, originální jsou např. hroby z mohutných kamenů ve tvaru lodí. V krajině také stojí několik desítek menhirů či runových kamenů. Četné starobylé statky nezměnily svou tvář už po několik staletí. Zvláštní pozornost si zaslouží i unikátně zachovalý areál města Visby. To vše ale na této stránce záměrně pomíjím. Vědomě vynechávám i zmínky o přírodních krásách Gotlandu, případní zájemci si o nich jistě najdou více na webových stránkách (seznam viz dole). Z naší cesty po Gotlandu a Fårö vznikly i dva samostatné texty, související s místy pobytu Igmara Bergmana a Andreje Tarkovského.


Pro zájemce uvádím popis námi navštívených lokalit (viz menu nahoře nebo dole) a níže několik praktických zkušeností z cestování po Gotlandu.

·  Doprava tam a zpět - Bez problémů trajektem ze Švédska, buď z přístavu Oskarshamn nebo ještě lépe z přístavu Nynäshamn u Stockholmu. Dopravu zajišťuje společnost Destination Gotland.

·  Doprava po Gotlandu - Rovinatý charakter ostrova a vcelku minimální provoz na vedlejších silnicích je ideální pro cestování na kole. Pro pěší existuje možnost několika autobusových linek po ostrově. Jejich provoz zajišťuje společnost Kollektiv Trafiken (na tomto odkazu si lze stáhnout i jízdní řády). Autobusy jezdí několikrát denně, ale trasy linek jsou vedeny pouze po hlavních silnicích. Velká část ostrova tak není pokryta. Pozor! - V sobotu a v neděli žádné autobusy nejezdí! Ceny jízdenek se odvíjejí od tarifních vzdáleností, pro vzdálenosti nad 51 km platí jednotná cena 68 švédských korun. Na ostrově Fårö je jediná místní autobusová linka zdarma (včetně trajektu na Gotland). Stopování je možné, z vlastní zkušenosti ale mohu říci, že může být svízelné, většina Švédů i přes svou jinak ochotnou povahu zastavuje stopařům nerada.

·  Počasí - Je nestálé, téměř neutuchající vítr přináší častou změnu. Nejteplejší a "nejsušší" je červen a červenec, v srpnu už začínají přibývat srážky. Ideálním termínem pro návštěvu Gotlandu je první polovina června, kdy by už mělo být počasí stabilní, ale ještě nepropukla turistická sezóna. Ta začíná ve třetím červnovém týdnu, kdy se na ostrov začínají hrnout rekreanti ze Švédska i celé Evropy. Kromě zalidnění je v tomto období patrný i růst cen, dochází ke změnám jízdních řádů trajektů (u těch i ke zdražení lodních lístků) a místních autobusů.

·  Bydlení a spaní - Vcelku bez problémů je možné v přírodě stanovat, pokud si chcete postavit stan na ohrazené pastvině, je slušností se zeptat majitele (obvykle ale nedělá problémy). Určitě ale nelze stanovat v rezervacích a je dobré si tuto možnost odpustit i na severním cípu ostrova, kde je vojenské pásmo. V něm se lze bez problémů pohybovat (samozřejmě kromě jasně označených lokalit), ale nelze zde stanovat. Jeho přesný rozsah je vyznačený na každé turistické mapě ostrova. Na Gotlandu je ale i řada kempů, případně různých penziónů, privátů nebo hotelů. Vše lze zjistit z webu.

·  Informace - Ve větších centrech jsou informační kanceláře vybavené propagačním materiálem nebo mapami, jinak lze ale jakoukoliv informaci získat dotazem u kohokoliv. Obyvatelé Gotlandu toho moc nenamluví, ale ochotně poradí s čímkoliv. Jsou velmi přátelské povahy. Většinou není problém se domluvit anglicky.

02.Duben 2010

Sagittarius - měsíc DUBEN 2010

·        SAGITTARIUS  -  Měsíc - DUBEN  -  STŘELEC

Do vašeho života přijdou nečekané změny a vy si na ně budete muset zvyknout. Budete potřebovat hodně energie a ještě více trpělivosti. Brzy začnete pociťovat potřebu stereotypu a denní rutiny. Až s poznáním, že existuje pouze a jen cesta vpřed, budete schopni dát vašim dnům řád. Je pravděpodobné, že na sebe budete muset vzít nějaký další závazek nebo zodpovědnost. Nevyhýbejte se tomu, pomůže vám to v hledání sebe sama. I přes drobné nepříjemnosti budete se sebou na konci měsíce hodně spokojeni.

·        Týden – 16. ( 19.4.-25.4. )

Po dlouhé době se vám ozve osoba, na kterou jste ztratili kontakt. Potěší vás to o to víc, že máte s tímto člověkem mnoho společného a vzájemné sympatie jsou nepopiratelné. Nenechte už si propříště tuto milou a přátelskou bytost ztratit z dohledu!

·        Horoskop na sobotu 24. 4. 2010

Jste schopni šířit dobrou náladu všude, kam přijdete – doma, v zaměstnání i ve společnosti. Máte příležitost vyřešit všechny odložené problémy. Odpoledne využijte krásného počasí k prozkoumání nejbližšího okolí, na delší cestování se nevydávejte ani za úplatu. Nezapomeňte na návštěvu lékaře. -seznam

 

Vaše šťastná hvězda stále ještě nevyšla, neboť vaše znamení je neustále konfrontováno složitě aspektovaným ale velmi výrazným Sluncem ve znamení Býka. To bude neustále výrazně komplikovat vaše postavení. ještě i celý duben, Se začínajícím tranzitem Venuše do znamení Blíženců by se však měla výrazně měnit i vaše životní situace… - libim se ti

Ani taktně, s citem a zatajeným dechem radši nezasahujte do cizích záležitostí. Snadno ošklivě narazíte a vysloužíte si i neoprávněné obvinění. Každý totiž není stejně kamarádský jako vy. Duševní síly si nejlépe obnovíte kontaktem s uměním.

Ze zástupu všech svých obdivovatelů si konečně vyberete toho jednoho pravého. Vlastně se vám tím i docela výrazně uleví.

Hodně síly budete potřebovat v případě, že narazíte na nedostatek pochopení pro své nápady. Příbuzní nebudou příliš nadšení.

Nedejte se zatáhnout do diskuse o penězích. Správně vycítíte, že ať řeknete cokoli, jistému člověk se stejně nezavděčíte. - centrum

Podle vašeho názoru má každý jedinec možnost se svobodně rozhodovat, volit si zásady, a pak je důsledně dodržovat. Vy sami si vždycky zcela vědomě hledáte určitý cíl, zaměříte se na něj, a pak za ním vytrvale kráčíte. Přitom vědomě používáte určité prostředky – ať už je to například úsměv nebo neproniknutelná maska. Chcete buď všechno, nebo nic. Není vám příjemné, že po vás společnost vyžaduje takové normy chování, které pro vás nic neznamenají, takže ji nemůžete přijmout za vlastní. Žádáte právo na zcela upřímné vyjadřování svých myšlenek, a pak děláte to, co uznáváte za vhodné. Kriticky kontrolujete stanovené hranice, zákazy a pravidla hry, a náruživě zkoumáte nové zážitky, zkušenosti, cesty. Přitom chcete rozhodovat podle vědomě zvolených ideálů, nikoli podle nevědomých podnětů. Navzdory svému chladně rozvážnému chování jste člověk budící pozornost a zájem, což lze připsat vaší hluboce zakořeněné radosti ze života a vědomě šarmantnímu chování. Horoskop A-Z

·        Horoskop na neděli 25. 4. 2010

Žádné obavy z dnešního dne. Jste nabiti energií, až musíte temperament trochu krotit. Trochu více byste jej naopak ocenili u partnera. Vidí, že stále přitahujete opačné pohlaví, a cítíte to i vy. Než se však dopustíte nevěry, dobře si všechno rozmyslete. Záletnické i podnikatelské plány raději odložte.

 

Čínský horoskop - Ovce

  • Ovce

  • 17.2 1931 - 5.2 1932
  • 5.2 1943 - 24.1 1944
  • 24.1 1955 - 11.2 1956
  • 9.2 1967 - 29.1 1968
  • 28.1 1979 - 15.2 1980
  • 15.2 1991 - 3.2 1992
  • 1.2 2003 - 21.1 2004
  • 19.2 2015 - 7.2 2016

Člověk narozený v roce Ovce bývá poctivý, počestný a upřímný. Může být ostýchavý či stydlivý. Může mít problémy zkrotit své emoce a poté podléhat sklíčenosti. Ovce umí nejenom snadno odpouštět, ale také pochopí spoustu vašich nedostatků. Výborně vychází s dětmi, má rád zvířata a přírodu. Není stoupencem přílišné disciplíny. Často mívá potíže udržet si objektivní pohled.

Pokud Ovce chce, svede být velmi milý a sympatický společník, čehož snadno využívá ve svůj prospěch. Ale popravdě - málokdy řekne něco na rovinu. Je ale už takový, zvykněte si. K tomu může propadat opravdu špatným náladám a od vás bude očekávat, že jej rozveselíte. Naštěstí však Ovci štěstí opravdu přeje, nezřídka se štěstěna projeví ve formě nemalého dědictví. Plýtvá však více, než si může dovolit.

Komunikace s Ovcí bývá složitá, reaguje totiž přehnaně a lítostivě. Snadno ji potěšíte lichotkou adresovanou na její talent. I Ovce samotná umí využívat lichotky. Obzvlášť pokud se snaží získat něčí přízeň. Dokáže tak dosáhnout svého aniž by musela něco lámat přes koleno. Řídí se příslovím, že tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Aby se Ovce vyhnula konfliktu, někdy zvolí cestu oklikou.

Znamení Tygra, Vepře a Koně přináší do života Ovce srdečnost a veselou náladu. Nicméně taková Myš bude jen stěží hledat pochopení pro marnotratnost Ovce. Psi či Buvoli s ní budou mít ostřejší vztahy. Ostatní znamení by měla mít s Ovcí vztahy pohodové.

Keltský horoskop - Habr

  • Habr

4.6. - 13.6. 2.12. - 11.12.

Habrům je vlastní objevitelství a prozkoumávání neprobádaných věcí. Zaujímají mnohdy nevšední přístup. Dokáží se však dokáží radovat z každodenních maličkostí všedního života. Pevně věří svým snům, a někteří jich opravdu dosáhnou nebo k jejich dosažení svým životem alespoň pomohou.

Pro lidi narozené v období patřící habru je lepší dosáhnout alespoň mála, než aby odešli s prázdnou. Myslíte si, že budou sedět a bez přičinění přihlížet? Ne, to rozhodně není pro ně. Jsou pečliví a veškeré povinnosti zvládnou na 100% - přestože to jsou na první pohled povinnosti pro mnohé zbytečné. Oplývají ohromující empatií, snadno postřehnou to, co jiným zůstane ukryto. Proto před nimi neschováte žádné tajemství. Mívají smysl pro loajalitu a k tomu umějí jednat asertivně. Hulvátské chování je jim cizí. Dokáží také nezištně pracovat pro dobro jiných. Pojem altruismus jim je nesmírně blízký.

Ve vztazích jsou zrozenci obvykle stálí. Jsou také ješitní, takže jim je náklonnost opačného pohlaví nesmírně sympatická. Pokud vás osloví habr, vězte, že nejlepší cestou jsou lichotky.

Habr vnímá všechny bytosti jako sobě rovné, vždy stojí na straně spravedlnosti, kterou chrání a ctí celou svojí duší. Přestože mohou vyhlížet zranitelně a snad i křehce, pod slupkou můžete nalézt velice pevný a odolný materiál. Často, když se habr zdá být zlomen, je to jen zdání. A zdání klame. On totiž v nitru duše vyčkává na svou příležitost, kdy bude moci povstat z vlastního popela, jako bájný pták Fénix.

·        

·         Dhanus, 23.11. - 21.12.

·         Indický horoskop

 

Toto znamení je zobrazováno jako luk a ne jako šíp, protože luk je nástroj, kterým můžeme něco vrhnout do vzduchu. Symbolizuje nap

25.Březen 2010

Bärenstein

Bärenstein je hora na německé straně Krušných hor s nadmořskou výškou 898 metrů.

Nachází se přibližně dva kilometry severně od stejnojmenné obce. Stejně jako blízké vrchy Pöhlberg a Scheibenberg, které Bärenstein o několik desítek metrů převyšuje, vznikl erozí okolí rozsáhlého lávového výlevu a je tvořen bazaltem. Po úpatí hory vede okružní cesta s mnoha vyhlídkovými místy. Na vrcholu je v současnosti rozhledna s hotelem a restaurací.

Panoramatický pohled z Kamenného vrchu na Nové Zvolání, Bärenstein s horou Bärenstein a Vejprty

Obec Bärenstein leží ve spolkové zemi Sasko na Polavě v Krušných horách na hranici s Českou republikou. K 31. prosinci 2005 zde žilo 2739 obyvatel. Obec leží v nadmořské výšce přibližně 710 metrů přímo na německo-české hranici v údolí Polavy. S českým městem Vejprty ležícím východně, tvoří opticky jeden celek oddělený jen Polavou. Sousedními obcemi jsou na severu Königswalde, na západě Sehmatal a na jihu Oberwiesenthal. Nedaleko od obce se nachází hora Bärenstein, s rozhlednou a hotelem.

Bärenstein

První písemná zmínka pochází z roku 1525. 1548 byl připojen k panství Annaberg. Se 700 obyvateli byl Bärenstein po třicetileté válce jednou z nejlidnatějších obcí Krušných hor. Díky výstavbě železniční trati Annaberg – Vejprty v roce 1867 se začal rozvíjet zejména textilní průmysl.

Po druhé světové válce byl železniční hraniční přechod uzavřen a otevřen znovu až v devadesátých letech dvacátého století. Obcí prochází Bundesstraße 95 (LipskoChemnitzOberwiesenthal), která pokračuje přes Boží Dar do Karlových Varů a železniční trať (Chemnitz – FlöhaAnnaberg-BuchholzVejprtyChomutov).

Bärenstein – znak

Pöhlberg je bazaltová hora na německé straně Krušných hor s nadmořskou výškou 832 metrů. Na vrcholu je 35 metrů vysoká rozhledna, která byla otevřena 12. července 1897 a restaurace s hotelem.

Nachází se přibližně jeden kilometr od města Annaberg-Buchholz.

Pohled na vrchol z jihu
 

Scheibenberg je čedičový vrchol v Krušných horách v německém Sasku. Nejvyšší bod má nadmořskou výšku 807 metrů.

Leží jihovýchodně od stejnojmenného města Scheibenberg. Stejně jako dva blízké vrchy Pöhlberg a Bärenstein vznikl erozí okolí masivního lávového výlevu a je tvořen bazaltem. Na úpatí hory jsou impozantní kamenné varhany.

Na Scheibenbergu stojí vyhlídková věž s hostincem. Z vrcholu je výhled na velkou oblast německého krušnohoří. Na svazích je i lyžařská sjezdovka.

21.Březen 2010

Bitva u Stoke 1487

Bitva u Stoke se odehrála 16. června 1487 nedaleko města Stoke v hrabství v Nottinghamshire. Často je považována za poslední bitvu Války růží.

Jindřich VII. se stal, jako potomek rodu Lancasterů, po bitvě u Bosworthu anglickým králem. Aby posílil svoji pozici na trůnu a snížil nárok rodu Yorků oženil se s jejich dědičkou Alžbětou z Yorku. Jeho pozice v té době ale nebyla zcela bezpečná. Mužský potomek rodu Yorků, který měl největší nárok na anglický trůn Eduard, hrabě z Warwicku (syn Jiřího Plantageneta, vévody z Clarence) byl vězněn v Toweru. Podvodník Lambert Simnel (vydávaný za potomka Eduarda IV.) se spojil s Johnem de la Pole, hrabětem z Lincolnu. Ten se nedávno usmířil s králem, ale sám měl určitý nárok na anglický trůn, protože poslední král z rodu Plantagenetů Richard III. ho jmenoval svým nástupcem (poté co jeho jediný syn zemřel). I když Lincoln věděl co je Simnel zač, viděl v něm příležitost pro odplatu.

Lincoln utekl z Anglie v březnu roku 1487 a dorazil na dvůr své tety Markéty, vévodkyně z Burgundska. Ta mu poskytla finanční a vojenskou pomoc ve formě 1500 německých žoldnéřů pod vedením zkušeného velitele Martina Schwartze. K Lincolnovi se připojilo mnoho vzbouřených anglických šlechticů jako například lord Lovell, Richard Harleston a Thomas David, bývalý velitel Calais. Yorkové vypravili flotilu, se kterou přistáli 4. května 1487 v Dublinu. S pomocí sira Thomase Fitzgeralda, lorda kancléře Irska byly jejich síly doplněny o 4500 irských žoldnéřů, většinou pěšáků, kteří byli vybaveni lehkým brněním, které jim dávalo velkou pohyblivost. S podporou irské šlechty byl Lambert Simnel 24. května 1487 v Dublinu korunován jako král Eduard VI. Bylo svoláno jednání parlamentu pro nového krále, ale Lincoln v Dublinu nechtěl zůstat a se Simnelem se vylodil v Lancashire.

Yorkové se v Anglii vylodili 4. června 1487 a k Lincolnovi se připojila velká skupina místní šlechty vedená sirem Thomasem Broughtonem. V řadě rychlých pochodů tato armáda čítající asi 8000 vojáků urazila za pět dní asi 300 kilometrů. V noci 10. června u Brabham Moor nedaleko Tadcasteru zaútočilo asi 2000 vojáků vedených Lovellem na 500 Lancasterů pod vedením lorda Clifforda. Střet skončil vítězství Yorků. Lincoln se pokusil zadržet hlavní severní armádu krále Jindřicha vedené Jindřichem Percym, hrabětem z Northumberlandu, tím, že nařídil, aby vojsko vedené Johnem, lordem Scropem, provedlo diverzní útok. Útok byl uskutečněn 12. června u Bootham Bar nedaleko Yorku a poté lord Scrope směroval na sever a za ním se vydal i Northumberland.

Lincoln a jeho hlavní síly směřovaly na jih. Nedaleko Doncasteru se setkal s početně slabším oddílem Lancasterského jezdectva vedeného lordem Scalem. Následovaly tři dny šarvátek v Sherwoodském lese, po kterých Lincoln zahnal Scaleho do Nottinghamu. Tyto střety ale zpomalily postup Yorského vojska a umožnily králi Jindřichovi svolat dodatečné posily, které pod vedením lorda Strangeho dorazily do Nottinghamu 14. června. 15. června Jindřich, poté co se dověděl, že Lincoln překročil řeku Trent, vydal směrem na Newark. Ráno 16. června se přední oddíly králova vojska setkaly s Yorskou armádou. Ta se nacházela na okraji vršku nedaleko vesnice Stoke, obtékaného ze tří stran řekou Trent. Yorkové se náhle spustili z vršku a hned zaútočili. Bitva měla po asi tři hodiny nerozhodný průběh, ale lehké brnění irských vojáků způsobilo to, že byli snadnou kořistí zkušených králových vojáků. Vzhledem k nemožnosti ústupu, němečtí a švýcarští žoldnéři bojovali až do konce. Všichni Yorští velitelé, Lincoln, Fitzgerald, Broughton a Schwartz padli v bitvě. Uniknout se podařilo pouze lordu Lovellovi, který pak žil v tajné komoře na svém panství. Simmel byl zajat, ale protože byl ještě téměř dítě, Jindřich ho omilostnil.

Bitva u Stoke

Lancasterové byli jednou z větví královského rodu Plantagenetů. Byli jednou ze soupeřících stran Války růžíobčanské války v Anglii a Walesu v 15. století. Z rodu Lancasterů pocházeli tři angličtí panovníci - Jindřich IV., Jindřich V. a Jindřich VI.

Erb Lancasterů

Lancasterové svůj původ odvozovali od Jana z Gentu, třetího syna Eduarda III. Jan jako třetí syn nedostal příliš velké dědictví a bohatým se stal prostřednictvím sňatku s Blankou z Lancasteru, jejímž věnem byly rozsáhlá panství hrabství Leicesterského a Lancasterského. Tímto sňatkem se stal druhým nejbohatším šlechticem po králi. Poté co ho jeho synovec Richard II. jmenoval vévodou z Lancasteru, stal se i vlivnou politickou osobností. Po jeho smrti roku 1399 byly jeho pozemky zabaveny. Gentův vypovězený syn a dědic Jindřich z Bolingbroke se vrátil do země s vojskem, aby si vydobyl zpět právo na Lancasterské panství. Využil ale vlny odporu a nespokojenosti se současným králem Richardem a postupně ovládl celou zemi. Richard byl sesazen, uvězněn a ve vězení i zemřel. Jindřich byl korunován anglickým králem jako Jindřich IV. Tím obešel jiného možného následníka, Lionela z Antverp, 1. vévodu z Clarence, který se stal jeho oponentem jako příslušník rodu Yorků. Jindřichovým nástupcem na anglickém trůnu se stal jeho syn Jindřich V. a jeho nástupcem byl vnuk Jindřicha IV, Jindřich VI. Jindřich VI. byl neoblíbeným králem, který trpěl občasnými záchvaty duševní choroby. Roku 1461 byl svržen a uvězněn Eduardem z rodu Yorků, který se prohlásil králem jako Eduard IV. Jindřich VI. vybojoval svůj návrat na trůn roku 1470, ale po jednom roku byl z trůnu znovu svržen Eduardem IV. Jindřich zemřel roku 1471 ve vězení, dva týdny poté, co jeho syn a dědic Eduard z Westminsteru, padl v bitvě u Tewkesbury. Tím zemřel poslední legitimní dědic Jana z Gentu.

Králové Anglie z rodu Lancasterů:

Jedním z podporovatelů Lancasterů byla rodina Beaufortů, odvozující svůj původ od Jana z Gentu a jeho milenky Kateřiny Swynfordové. Poté co se s ní roku 1396 Jan z Gentu oženil (asi 25 let poté co se jim narodil první syn), obdržel potvrzení legitimity tohoto svazku papežskou bulou. Tento akt byl doplněn schválením zákona parlamentem, ale názory na to, jestli Beaufortové mají nárok na anglický trůn se rozcházely. Po zániku rodu Lancasterů, se dědicem tohoto rodu prohlásil nepříliš známý Jindřich Tudor, který z exilu v Bretani dokládal své právo na majetek Lancasterů prostřednictvím své matky Markéty Beaufortové, vnučky Jana Beauforta, nejstaršího syna Jana z Gentu. Roku 1485 se Jindřichovi Tudorovi podařilo svrhnout nepopulárního krále Richarda III. a stal se anglickým králem jako Jindřich VII. To ale neznamenalo návrat rodu Lancasterů na anglický trůn, protože Jindřich se oženil s Alžbětou z rodu Yorků a položili tak základ rodu Tudorů.Dědictví rodu Lancasterů, známé jako Lancasterské vévodství, zůstalo majetkem královského rodu do současnosti a anglický panovník je i vévodou z Lancasteru. Roku 2007 byl majetek Lancasterského vévodství oceněn hodnotou 397 miliónů liber a výnosy z tohoto panství tvoří hlavní část příjmu panovníka.

15.Březen 2010

Sokolovsko - Jehličná, Staré Sedlo, Vintířov, Tatrovice ....

Jehličná je zaniklá vesnice, část obce Královské Poříčí v okrese Sokolov. Nachází se asi 1,5 km na severovýchod od Královského Poříčí. Není zde evidována žádná adresa. Trvale zde nežije žádný obyvatel. Jehličná leží v katastrálním území Královské Poříčí o výměře 12,2 km2. Zanikla z důvodu těžby hnědého uhlí.

Obec Staré Sedlo se nachází v okrese Sokolov, kraj Karlovarský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 796 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1249.

Staré Sedlo – znak

  • Zámek Staré Sedlo.
  • Hlubinný uhelný důl Michal.
  • Obec Vintířov (něm. Wintersgrün) se nachází v okrese Sokolov, kraj Karlovarský. Ke dni 31. 12. 2007 zde žilo 1177 obyvatel. První písemná zmínka o vsi se vyskytuje v loketském urbáři z let 15231525. Držitelem Vintířova byl tehdy drobný šlechtic Šebestián Tyzl z Daltic (Sebastian Thüssel von Daltitz), sídlící na Novém Sedle. Zanedlouho přešla ves pod správu loketského panství. Město Loket ji drželo nejprve jako zástavu (od roku 1562), v roce 1598 se stalo jejím plným vlastníkem. Za podporu českého stavovského odboje císař Ferdinand II. loketským Vintířov spolu s mnohým dalším majetkem roku zkonfiskoval a roku 1623 prodal Marii Magdaléně Hertelové z Leuttersdorfu. Na sklonku třicetileté války Vintířov silně trpěl vojenskými akcemi v okolí, zejména obléháním Lokte v letech 16461648. Po zrušení poddanství se Vintířov roku 1850 stal samosprávnou obcí a tento status má nepočítaje různé změny příslušnosti k okresům dodnes. Rozvoj dobývání hnědého uhlí a kaolínu v okolí zcela pozměnil tvářnost krajiny a skladbu obyvatel. V roce 1971 byly k Vintířovu připojeny dnes zaniklé vsi Lipnice (Littmitz) a Dolní Rozmyšl (Deutschbundesort).

    Vintířov – znak

  • Kaplička z roku 1906.
  • Dům č.p. 25 s hrázděným patrem.
  • Obec Vřesová (něm. Doglasgrün) se nachází v okrese Sokolov, kraj Karlovarský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 426 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1492. V listinách v následujících stoletích je zmiňována pod jménem v různých tvarech, například: Toklesgrun, Tocklasgrun, Dunkelsgrun, Douglasgrün, Doglasgrün. Původ tohoto jména je nejasný. Existovala místní legenda o založení usedlosti skotským hrabětem Douglasem. V 16. století zde byla pila. Až do poloviny 19. století náležela Vřesová k loketskému panství. Po 2. světové válce bylo místní německé obyvatelstvo vysídleno a počet obyvatel prudce poklesl. V roce 1950 byla zahájena těžba hnědého uhlí a roku 1958 obec zcela zanikla. V roce 1969 zde byla otevřena tlaková plynárna, která byla důležitou součástí sytému zásobování Československa svítiplynem. Po přechodu domácností na netoxický zemní plyn skončily dodávky svítiplynu, ale kombinát Vřesová úspěšně přežívá díky příjmům ze své elektrárny, která vyrábí energii ve světě ojedinělou technologií paroplynového cyklu.

    Vřesová – znak

    Obec Tatrovice (německy: Dotterwies) se nachází v okrese Sokolov, kraj Karlovarský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 151 obyvatel. V katastru obce se nachází vodní nádrž postavená pro zásobovaní plynárenského a chemického závodu v blízké Vřesové pitnou vodou. Tato přehrada je hojně navštěvována rekreanty především z několik kilometrů vzdáleného města Chodova. Ti si zde v průběhu 70. a 80. let vystavěli mnoho rekreačních chat. První historická zmínka o vsi (Totrwcz) se vyskytuje k roku 1356 v kostelní knize pražského arcibiskupství v souvislosti s obsazením místa po zemřelém faráři. Po většinu dalších staletí náležely Tatrovice k panství loketskému, později byla součástí loketského, karlovarského a sokolovského okresu. V 18. a 19. století šlo z hospodářského hlediska o zeměděskou ves, poměrně významnou byla i těžba křemene. V letech 18401913 působila v Tatrovicích šperkařská dílna a zdejší Tatrovické šperky (Dotterwieser Schmuck) si kupovaly ženy z celého Poohří a Krušnohoří. Industrializace zasáhla Tatrovice v roce 1895, kdy zde Josef Endler otevřel pletací továrnu, která zde fungovala až do roku 1945. V tomto roce bylo všechno obyvatelstvo vysídleno do Německa a obec skoro zanikla. Oživení přinesl přelom 50. a 60. let, kdy byl nedaleko odsud vystavěn chemický a plynárenský závod ve Vřesové.

    Obec představuje jednu část, sestávající ze tří základních sídelních jednotek:

  • Kostel sv. Erharta, zbudovaný již ve 14. století (prokazatelně stál v již zmíněném roce 1356). Původní nevelká budova, připomínající spíše kapli, byla roku 1555 přistavěním lodi rozšířena do současné podoby, nově sklenut byl tehdy i presbytář.
  • Památná Tatrovická lípa v Křemenité.
  • Stará Chodovská (něm. Stelzengrün) je místní část města Chodova v okrese Sokolov. Nachází se přibližně 2 km severozápadně od centra Chodova. Při sčítání lidu roku 2001 měla Stará Chodovská 84 domů a 202 obyvatel.

    Obec Těšovice (něm. Teschwitz) se nachází v okrese Sokolov, kraj Karlovarský. Rozkládá se na pravém břehu řeky Ohře ve východním sousedství města Sokolova, s obcí Královské Poříčí na protějším břehu Ohře ji spojuje závěsná lávka pro pěší a cyklisty. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 153 obyvatel.

    Těšovice – znak

    Ves se v písemných pramenech poprvé připomíná roku 1394, kdy na zdejší tvrzi (stávala zhruba v místech nynějšího domu č.p. 1) sídlil jistý Beran z Těšovic (Beran de Teschowicz). V pozdějších dobách ves tvořila součást sokolovského panství. Po zrušení poddanství Těšovice od roku 1850 spadaly pod politickou obec Vítkov. Roku 1878 se Těšovice staly samostatnou obcí, která zahrnovala i část Horní Dvory (Berghöfe). V letech 19601991 byly Těšovice součástí města Sokolova, znovu samostatnou obcí jsou od 1. ledna 1992.Pamětihodnosti - Smírčí kříže.

    Obec Dolní Rychnov (něm. Unter Reichenau) se nachází v okrese Sokolov, kraj Karlovarský. Ke dni 31. 12. 2007 zde žilo 1424 obyvatel. První dochovaná zmínka o Dolním Rychnovu pochází z roku 1309. Klášter v Teplé v ní žádá Alberta Nothafta, aby mu dal náhradu za jím obsazený Rychnov. Celé 15. století náležela obec loketskému panství, v roce 1553 ji získal Wolf Šlik a připojil ji k Sokolovu (dříve Falknovu). K tomuto datu se Rychnov rozdělil na Dolní Rychnov a Horní Rychnov. V 19. století zanikla panská správa a Dolní Rychnov se stal samostatnou obcí, která prosperovala a rychle se rozvíjela, především díky bohatým nalezištím hnědého uhlí.

    Dolní Rychnov – znak

    S těžbou uhlí v Dolním Rychnově je spojován především Johann David Starck. Díky němu se stal Dolní Rychnov jednou z nejvyspělejších (bráno z hlediska těžby uhlí) obcí v Sokolovské hnědouhelné pánvi. Díky němu byl v této obci nainstalován jeden z prvních parních vodotěžných strojů už v roce 1834 Prakticky celý rod Starck je spjat z těžbou uhlí v Dolním Rychnově. V současnosti je Dolní Rychnov především baštou rodinných domků. Najdete zde také velké golfové hřiště, částečně zasahující do Sokolova a částečně do Dolního Rychnova.

     

    Královské Poříčí (německy Königswerth) je obec, nacházející se v okrese Sokolov, v kraji Karlovarském. Ke dni 31. 12. 2007 zde žilo 820 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1483. Internetová stránka MÚ Královské Poříčí však uvádí první písemnou zmínku z r. 1240, takže údaj 1483 je sporný: …"Poprvé se jméno Královské Poříčí objevuje písemně zachyceno v listině z roku 1240, kterou český král Václav I. (12301253) uděluje řádu křížovníků s červenou hvězdou, založeném v Praze jeho sestrou Anežkou, patronátní právo na kostel v Sedlci, jeho filiálním kostelům v Lokti a Královském Poříčí. I když se tato listina ztratila, při rekonstrukci kostela Sv. Kunhuty probíhající na počátku devadesátých let tohoto století byly objeveny románské prvky jednoznačně potvrzující výjimečné stáří kostela Sv. Kunhuty, odpovídající počátkům 13. století…"

    Královské Poříčí – znak

  • Uhelný důl Marie Majerová, parní těžní stroj
  • Kostel svaté Kunhuty na návsi
  • Smírčí kříž
  • Královské Poříčí (v pozadí Sokolov).

    Obec Lomnice (německy Lanz) se nachází v okrese Sokolov, kraj Karlovarský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 1171 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1339. Pamětihodnosti - Kostel svatého Jiljí na návsi.

    Lomnice – znak

    Týn je vesnice, část obce Lomnice v okrese Sokolov. Nachází se asi 1 km na západ od Lomnice. Je zde evidováno 99 adres. Trvale zde žije 386 obyvatel. Týn leží v katastrálním území Týn u Lomnice o rozloze 5,53 km2.

    Obec Libavské Údolí (něm. Liebauthal) se nachází v okrese Sokolov, kraj Karlovarský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 604 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1829.

    Libavské Údolí – znak

    08.Březen 2010

    Přebuz, Šindelová, Krásná Lípa a Obora

    Město Přebuz (něm. Frühbuß) se nachází v okrese Sokolov, kraj Karlovarský. Ke dni 31. 12. 2007 zde žilo 81 obyvatel.

    První písemná zmínka o obci pochází z roku 1568. Od 22. června 2007 byl obci vrácen status města.[1] Přebuz má nejmenší počet obyvatel ze všech měst v Česku.

  • Kostel svatého Bartoloměje
  • Rudný důl OTTO
  • Pohled na Přebuz z jihu, od rybníka

    Šindelová (něm. Schindlwald) je obec v okrese Sokolov. Má asi 260 obyvatel. Od 16. století se zde zpracovávalo železo v mnoha hamrech. Šindelová leží v rekreační oblasti, v obci je přírodní koupaliště na rybníku Tajch a vysoká pec.

                        Šindelová – znak

    Obec se skládá ze tří částí o šesti základních sídelních jednotkách na pěti katastrálních územích: (počty domů a obyvatel dle sčítání lidu 2001)

    • Šindelová (Schindlwald): k. ú. Šindelová, ZSJ Šindelová (30 domů a 85 obyvatel) a U rybníka (9 d., 23 ob.)
    • Krásná Lípa (Schönlind):
      • k. ú. Krásná Lípa u Šindelové, ZSJ Krásná Lípa (37 d., 57 ob.)
      • k. ú. Milíře u Šindelové, ZSJ Milíře (Kohling, 2 d., 15 ob.)
      • k. ú. Ptačí, ZSJ Ptačí (Vogeldorf, 0 domů a obyvatel)
    • Obora (Hochgarth): k. ú. Obora u Šindelové, ZSJ Obora (36 d., 76 ob.)

    Na území obce se kromě uvedených sídel nacházely též dnes zaniklé osady Břidlová (Schieferhütten) a Javořina (Ahornswald).

  • Lovecký zámeček Favorit v lese zhruba 1,5 km jižně od Šindelové. Dnešní novobarokní podoba z let 19041906 nahradila původní zámeček, postavený roku 1769. Od založení až do roku 1945 byl v držení rodu Nosticů, poté využíván jako rekreační středisko. Od 90. let vlastnictvím soukromé společnosti, na podzim 2008 bez využití a chátrající nabízen k prodeji. V sousedství stojí dřevěná kaple sv. Huberta a barokní socha tohoto světce, poblíž se nchází modřínová alej.
  • Vysoká pec, torzo řelezářské vysoké pece na jihozápadním okraji vsi, pozůstatek hutí zřízených roku 1839. Technická památka.
  • Přírodní památka Kamenný hřib, bizarní uskupení balvanů východně od Šindelové, ukázka přírodního zvětrávání žuly.
  • Rybník Tajch na jihovýchodním okraji Šindelové.
  • Krásná Lípa je vesnice, část obce Šindelová v okrese Sokolov. Nachází se asi 1 km na severovýchod od Šindelové. Je zde evidováno 76 adres. Trvale zde žije 72 obyvatel.

    Krásná Lípa leží v katastrálním území Krásná Lípa u Šindelové o rozloze 2,31 km2, Ptačí o rozloze 4,39 km2 a Milíře u Šindelové o rozloze 12,44 km2.

    Obora je malá vesnice, část obce Šindelová v okrese Sokolov. Nachází se asi 0,5 km na severozápad od Šindelové. Je zde evidováno 47 adres. Trvale zde žije 76 obyvatel.

    Obora leží v katastrálním území Obora u Šindelové o rozloze 15,1 km2.

    07.Březen 2010

    Abertamy, Pernink, Potůčky a Horní Blatná

    Abertamy (německy Abertham) jsou město v okrese Karlovy Vary, které má cca 1 140 obyvatel. Patří k němu i místní část Hřebečná. Jsou vysoko položeným sídlem (840 m) a rekreační střediskem na hřebenu Krušných hor, 8 km severovýchodně od Nejdku.

    Kostel v Abertamech               Abertamy – znak

    První zmínka o městečku pochází z roku 1529. V roce 1579 byly Abertamy prohlášeny královským horním městem a do užívání jim byl dán znak. Těžba stříbra upadla během třicetileté války, po ní zůstalo pouze dolování cínu, ze kterého se vyrábělo kuchyňské a mešní nádobí. Město tak opět pokleslo na městečko.

    Hledači stříbra často při svém kutání naráželi na černý, lesklý kámen, který jim vždy naznačil, že stříbrná žíla končí. Teprve výzkumy Marie Curie-Sklodowské našly v tomto kameni a rudách jej obsahujících vzácné prvky, které daly kraji éru Jáchymovských uranových dolů po 2. světové válce. Po třicetileté válce nastala v Abertamech a okolí veliká bída. Teprve v 19. století byla v obci zavedena výroba kožených rukavic. Hlavní surovinou byly kozí kožky, kterých bývalo v každém domě dost. Známý byl i Abertamský kozí sýr z kozího mléka, dochucovaný různými bylinkami. Abertamské rukavice byly známé v celém světě svou vysokou kvalitou a rozmanitostí vzorů. Po 2. světové válce byly drobné i větší továrny sloučeny do Rukavičkářských závodů.

    Kostel Čtrnácti svatých pomocníků založený roku 1534, dnešní stavba barokní z roku 1736 upravená v 1. polovině 19. století.

    Obecní znak: "V červeném španělském štítě dvě zkřížená hornická kladiva se zlatými topůrky a stříbrnými mlátky". Prapor se odvíjí dle heraldických pravidel z obecního znaku: "V červeném listě uprostřed umístěná dvě zkřížená hornická kladiva se zlatými topůrky a stříbrnými mlátky, které zdobí zlatá královská koruna. Kladiva jsou zároveň nesena dvěma stříbrnými lvy stojícími na zlatém břevně. Poměr šířky k délce listu je 2:3."

    Okolí místa

    blatenský vrch a ledové a vlčí jámy.

    Hřebečná je vesnice, část města Abertamy v okrese Karlovy Vary. Nachází se asi 1,5 km na severovýchod od Abertam. Je zde evidováno 96 adres. Trvale zde žije 37 obyvatel. Hřebečná je také název katastrálního území o rozloze 4,2 km2.

    Obec Pernink (něm. Bärringen) se nachází v okrese Karlovy Vary, kraj Karlovarský, zhruba 13 km severozápadně od Ostrova. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 1381 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1532.

    Pamětihodnosti -

  • Kostel Nejsvětější Trojice
  • Kaple
  • Socha Salvatora Mundi
  • Pohled na hořejší část Perninku       Pernink – znak

    Město Horní Blatná (německy Bergstadt Platten) se nachází v okrese Karlovy Vary, kraj Karlovarský ve vrcholových partiích Krušných hor. Ke dni 31. 12. 2007 zde žilo 843 obyvatel. Historické jádro města patří k nejzachovalejším v Krušných horách a je městskou památkovou zónou.

    První písemná zmínka o obci pochází z roku 1518.

    Pohled na Horní Blatnou od východu           Horní Blatná – znak

    Roku 1532 zde bylo na příkaz saského vévody Jana Fridricha založeno horní město při ložiscích železné a cínové rudy bylo a osídleno horníky pocházejícími převážně ze Schneebergu. Bylo vyměřeno na pravidelném šachovnicovém půdorysu s kostelem na ploše obdélného náměstí. Roku 1547 se Horní Blatná stala součástí Čech.a o rok později se stala královským horním městem. Koncem 16. století zde žilo kolem 2000 obyvatel. Za třicetileté války bylo město postiženo emigrací protestantských horníků, kteří na saské straně hranic naproti nedalekým Potůčkům založili nové horní město Johanngeorgenstadt. Později počet obyvatel znovu stoupl ke dvěma tisícům. V roce 1898 se město dočkalo železničního spojení z Karlových Varů a Nejdku (nynější trať 142), o rok později byla trať prodloužena na německou stranu do Johanngeorgenstadtu. Nádraží bylo umístěno na jihozápadní okraj intravilánu města. V roce 1930 ve městě žilo celkem 2341 obyvatel (z toho 2228 Němců) ve 279 domech (včetně okolních osad a samot, v samotné Horní Blatné to bylo 2097 obyvatel ve 247 domech). Po druhé světové válce byla německá většina obyvatel odsunuta, město se podařilo částečně dosídlit (v roce 1950 zde žilo 1098 obyvatel), poté však počet obyvatel klesal, takže v roce 1991 v Horní Blatné žilo 367 obyvatel ve 177 domech. Úbytek domů však byl zřejmě aspoň zčásti pouze "administrativní" - v důsledku "překolaudování" některých budov na "rekreační chalupy". Po roce 1990 počet obyvatel díky uvolnění hraničního režimu (a díky tržištím při německé hranici) opět stoupá. Od 23. ledna 2007 byl obci vrácen status města.

    Pamětihodnosti -

    • Kostel svatého Vavřince
    • Kaple svatého Kříže
    • Výklenková kaplička svatého Kříže
    • Socha svatého Jana Nepomuckého
    • Socha svatého Josefa
    • Socha svatého Vojtěcha
    • Sousoší Piety
    • Sloup se sochou svatého Jana Nepomuckého
    • Blatenský vodní příkop
    • Stará štola, důl
    • Fara

                               

    Obec Potůčky (něm. Breitenbach) se nachází v okrese Karlovy Vary, kraj Karlovarský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 470 obyvatel. Obec leží na hranicích v těsném sousedství německého města Johanngeorgenstadt. Je zde železniční hraniční přechod na trati 142 Karlovy Vary - Johanngeorgenstadt. Oblast kolem obce kolísala v 15. a 16. století mezi Čechami a Saskem. Do r. 1459 ji držel král Jiří z Poděbrad, poté se však od České koruny odtrhla a přešla do rukou saských kurfiřtů. Místní krajinu tak začali osidlovat horníci z blízkého Saska. Podle pražské dohody ze 14. října 1546 však tuto oblast získal Ferdinand I. Habsburský a stala se tak opět součástí Českého království. Po bitvě na Bílé hoře (1620) Habsburkové přistoupili k tvrdé rekatolizaci a protestanty vysídlili. Část vystěhovalců se však usadila podél jednoho ze zdejších potoků, v místech dnešních Potůčků. Od poloviny 16. století se začíná rozvíjet důlní činnost, vznikají nové doly, tavírny a úpravny rud. V okolí se těží především cín, stříbro a železná ruda. V místě dnešní obce vznikají roku 1570 mlýn na kobalt a výrobna modré kobaltové barvy na keramiku a sklo. Přesto stále zůstává beze jména. Za datum vzniku dnešních Potůčků lze považovat rok 1654, kdy se začínají množit další domky horníků a tavičů podél Černého a Hraničního potoka. Sídliště však stále zůstává bez názvu. Teprve od roku 1723 pojmenoval kronikář Engeeschal ze saského Johanngeorgenstadtu tuto obec Breitenbach. Okolo r. 1850 žilo na území obce kolem 1 100 obyvatel, v r. 1890 dokonce o 300 více. Velkým přínosem pro obec s rozvíjejícím se průmyslem byla stvaba železnice z Karlových Varů, zprovozněná roku 1899. V roce 1911 je dokončena stavba kostela, na kterou navazuje rozsáhlá výstavba v následujících letech. Roku 1948 je obec přejmenována na Potůčky. Ty se díky otevření hraničního přechodu Potůčky - Johanngeorgenstadt po roce 1989 začínají rozrůstat a stávají se významným turistickým střediskem.

                            Potůčky – znak

    Plešivec (německy Pleßberg) je čedičová kupa s nadmořskou výškou 1028 metrů s příkrými svahy tvořenými suťovými poli, 2 km jihovýchodně od Abertam. Z nedaleké obce Merklín sem vede několikakilometrová horská naučná stezka. Geomorfologicky patří Plešivec do celku Krušné hory, podcelku Klínovecká hornatina, okrsku Jáchymovská hornatina, podokrsku Abertamská hornatina. Na vrcholu Plešivce stojí rozhledna s restaurací a hotelem.

    Plešivec od Abertam    
     

    Nad Rýžovnou je pátá nejvyšší hora české části Krušných hor, ležící 0,5 km od osady Ryžovna, náležející k městu Boží Dar. Celá hora je porostlá smrkovým lesem, nicméně od roku 2006 jsou na západní části vrcholové plošiny velké paseky, které umožňují dobré výhledy především západním směrem. Vrchol je nejsnáze přístupný z osady Rýžovna po silnici směrem na Hřebečnou, z které je v nejvyšším místě potřeba odbočit vlevo do lesa a volným terénem, případně po lesáckých cestách, stoupat nahoru. Samotný vrchol je označen geodetickým bodem.

    Hora Nad Rýžovnou je velmi plochá a kromě hlavního vrcholu jsou na rozlehlé plošině ještě 2 vedlejší vrcholy:

    Nad Rýžovnou
     

    Blatenský vrch (1043 m) leží v Krušných horách na katastru obce Potůčky zhruba 1,5 km severovýchodně od města Horní BlatnáKarlovarském kraji. Poblíž něj se nachází Vlčí jáma, Ledová jáma a Blatenský vodní příkop. Na jeho vrcholku je rozhledna a televizní převaděč.

    Nejstarší stavbou na Blatenském vrchu je rozhledna, která pochází z roku 1913. Za svůj vznik vděčí Spolku pro zimní sporty, působícímu tehdy v nedalekém městečku Horní Blatná, jehož členové měli velké ambice přeměnit okolí na centrum turistiky a sportu. Požádali známého chebského architekta Karla Matusche o vypracování projektu hotelu s rozhlednou, spojujícího v sobě možnosti ubytování, stravování a vyhlídky do kraje. Stavba horské chaty s rozhlednou byla zahájena v létě roku 1912 a první návštěvníky uvítaly 5. července 1913, ještě před zahájením zimní sezóny. Při této příležitosti byla věž hotelu slavnostně pokřtěna jménem rakouské arcivévodkyně Zity. V poválečném období připadl objekt pohraničníkům. Ti jej zanechali v takovém stavu, že musela být chata zbourána a zůstala samotná rozhledna. O ní se již řadu let dobrovolně starají ochránci přírody, kteří mají na Blatenském vrchu také svojí chatu.

    Pohled na rozhlednu

    Propadlina Vlčí jáma leží asi 1,5 km severovýchodně od města Horní Blatná v Karlovarském kraji, na Blatenském vrchu v katastrálním území Potůčky. Jedná se o chráněnou lokalitu s propadlinou bývalého dolu Wolfgang. Tato propadlina ukazuje zbytky starých zřícených chodeb a komor. Je přes 120 m dlouhá, široká přibližně 14 m a hluboká až 25 m.

    Důl Wolfgang byl jedním z největších dolů v Hornoblatenském revíru; těžil se zde cín. Důl dosáhl hloubky až 85 m, což byl na tu dobu značný rozměr.

    Poblíž se nachází Ledová jáma, rozhledna Blatenský vrch a Blatenský vodní příkop.

               

    Ledová jáma leží cca 2 km severovýchodně od města Horní Blatná v Karlovarském kraji, v katastrálním území Potůčky. Poblíž ní se nachází Vlčí jáma, rozhledna Blatenský vrch a Blatenský vodní příkop. Je to propadlina 15 m hluboká a velmi úzká. Je vytvořena hlubinnou těžbou cínové rudy. Jedná se o pozůstatek dolu Jiří, dnes zčásti zasypaný kameny uvolněnými ze stěn.

    Podle historických pramenů důl dosahoval hloubky až 50 m. Vzhledem k profilu této průrvy se zde vytváří teplotní režim s velmi nepatrným oběhem vzduchu, takže i v letním období se zde uchovává tzv. jeskynní led, proto se také jámě říká ledová. Staré zprávy zaznamenávají, že zde bylo vytěženo 6 fůr pro ošetření vojáků raněných za bitvy národů u Lipska v roce 1813. Ledová jáma je zákonem chráněná jako přírodní památka.

                 

    04.Březen 2010

    Horoskop - 2010, březen atd.

    Sagittarius - 2010

    Během roku nebudete vždy plní síly. V lásce však budete mít štěstí a hlavně v sousedství objevíte někoho zajímavého. Jupiter i Mars vám pak dají nové možnosti. Taky znemožní, abyste podlehli nemocím a svou životní situaci proto vylepšíte. Ať už se budete věnovat kreativním povoláním, obchodu nebo průmyslu, ve všem budete úspěšní.

    Manažerské úspěchy zažijete, hlavně pokud ovládáte cizí jazyky a dokážete se pohybovat ve společnosti. Odběratele naleznete nejlépe v blízké cizině, hodně peněz vyděláte především v exportu zboží a díky cestovním kancelářím. V březnu vám ukážou partneři svou přívětivou tvář, jen byste neměli podlehnout náhlým sexuálním pokušením!

    První polovina června vám může přinést spory v zaměstnání, nejvíce ohledně zisků, všechny se ale nakonec rozdělí správně! V létě zase cítíte šanci na úspěch díky kontaktům s přáteli, v srpnu taky díky poctivým společníkům a kolegům. Toužíte si užívat radostí života, mezi které rozhodně patří erotické zážitky, zažijete i rychlý sex s náhodnými partnery.

    V září musíte opět více zabrat v práci, a výnosy budou více než zajímavé. Při práci si chraňte hlavně ruce a nohy, v domácnosti si víc hlídejte rozvody vody a elektřiny. Podobně jako na svou zbrklost při řemeslných pracích, si dávejte pozor i na nedostatek trpělivosti vůči vašemu partnerovi. V pozdním podzimu si budete užívat příjemnou atmosféru, najdete totiž hodně času na rodinu a děti.

    Naprosto skvělý bude prosinec, kdy se vám konečně splní spousta přání. Když si půjdete za svým, nikdo nebude mít šanci vás zastavit!

    BŘEZEN

    Věci ve vašem životě dostanou jasnější smysl. Nebudete se zabývat žádnými malichernostmi. Obrátíte se do svého nitra a budete trávit čas více o samotě, daleko od spěchu, hluku a stresu. Uzavřete některé nedořešené problémy z minulosti a začnete se tak připravovat na novou budoucnost. V klidu si naplánujete další důležité kroky. Pochopíte i mnohé věci, které jste do této doby prožili a odpustíte těm, kteří vám ublížili. Protože se vnitřně zharmonizujete, ukáže se, že lásku už máte na dosah ruky.

    11. TÝDEN

    Tento týden vás čeká sled velice příjemných setkání. Vaše nadšení nad novými sympatickými lidmi bude o to větší, že se jedná o budoucí kolegy. Pracovní kolektiv je jeden z nejdůležitějších aspektů zaměstnání, vaše radost je proto více než oprávněná!

    16.BŘEZNA

    Vsaďte na trpělivost a pečlivost. Žádná rychlá a ukvapená rozhodnutí. Základy musí být pevné, aby se všechno nezhroutilo a nemuseli jste se znovu vracet k nedořešeným problémům. Nejdál dojdete pomalu, a to jak doma, tak i v pracovních povinnostech.

    Sex a vztahy

    Nechtějte po partnerovi, aby měnil svoje zvyky a povahu. Radši se soustřeďte na to, jak můžete zapracovat sami na sobě.

    Děti a rodina

    Rodinné vztahy budou pohodové, a to hlavně díky vám. Dokážete druhé příjemně naladit, vyslechnout, pohladit i povzbudit.

    Práce a peníze

    Nějaká nečekaná novinka způsobí u vás v práci menší pozdvižení. Vás to nechá úplně v klidu a budete si pracovat na svém.

    Obecná charakteristika

    Střelec | 23.11. - 21.12.

    Střelci jsou vždy velmi aktivní. Přes zdání neustálého spěchu bývají dobrými pozorovateli a dovedou rychle analyzovat příčiny jevů. Bývají velmi zvídaví, neustále chtějí poznávat nové lidi a nové věci. Rychle a snadno navazují kontakty s lidmi a zajímají se o jejich život. Často jsou vynikajícími učiteli. Milují nezávislost a svobodu, ale ctí také svobodu druhých. Jsou optimisty a většinou se jim proto všechno daří. Bývají dobrými sportovci. Také práce je pro Střelce spíše sportem a činí jim potěšení. Příčinou jejich případných neúspěchů bývá velká impulzívnost. Rozhodují se rychle, míří přesně, ale někdy také přestřelí. Nebojí se nebezpečí. Někdy v něm nalézají i sebe sama. Milují pobyt na čerstvém vzduchu, mají rádi přírodu a cestování. Jsou obvykle přející a mají smysl pro spravedlnost. Někdy by jim prospělo chovat se více diplomaticky a naslouchat druhým.

    Láska

    Tito svobodomyslně založení lidé si docela dobře vystačí sami. Vyhovuje jim, že jako svobodní mohou vztah bez velkých potíží ukončit. Bývají lhostejní k rodinným poutům. Přesto jsou Střelci romantičtí, otevření, vstřícní a všechen svůj talent využijí k tomu, aby nalezli tu pravou lásku. Manželky Střelci bývají vynikající kamarádky a dobré, pohostinné hospodyně. Neměly by si vybírat žárlivé muže. Muži bývají velmi pracovití. Často zůstávají v zaměstnání do pozdních hodin. Potřebují ženu, která bude respektovat jejich svobodu. Střelci se snesou se Lvem, Kozorohem, Vodnářem, Beranem, Váhami, Štírem. Nemají rádi Ryby, Panny a Blížence.

    Peníze a práce

    Střelci těžko snášejí jakákoli omezení, i v práci potřebují dostatek pohybu. Musí mít svobodu rozhodování. Potřebují kolem sebe hodně lidí, různorodost a vzrušení. Přílišná kontrola ze strany nadřízených je může přivést k apatii, která se bude navenek projevovat neposlušností a vzpurností. Měli by si vybrat povolání v oblasti podnikání nebo finančnictví. Výborné uplatnění poskytují povolání jako tlumočník, velvyslanec, cestovatel, letec, průvodce. Zaměstnání může souviset také se sportem nebo láskou ke zvířatům. Mohou být i filosofové, kněží a učitelé.

    Zdraví

    Střelci se zpravidla těší dobrému zdraví. Může se stát, že vlivem přepracování přecení svoje síly. Nemoci se podřizují velmi neradi, obvykle se rychle uzdraví. Jako prevence pomáhá častý pobyt v přírodě a pohyb. K nejcitlivějším místům patří dolní končetiny, hlavně kyčle. U starších Střelců se může objevit zkostnatění kyčelních kloubů, ischias a bolesti zad. Proto je důležité zůstávat aktivní i v pozdějším věku.

    Střelec | 23.11. - 21.12.

    Střelec jako Muž

    Pokud budete hledat tohoto muže v davu lidí, naleznete ho vždy ve středu. Proniká až do nitra lidí a hledá v nich skutečné a pravé hodnoty. Snad i proto má mnohem méně nepřátel než kdokoliv jiný.

    H
    říchem muže Střelce není úmyslná krutost, ale netaktnost a bezmyšlenkovitost. Občas vysloví hrozné urážky, ale vzápětí svého protivníka pohledem úplně odzbrojí a ten místo, aby mu to se vším všudy vrátil, ho za to ještě odmění.

    St
    řelec vyhledává povrchní vztahy a někdy sklouzne až k promiskuitě. Ke své partnerce však bude vždy upřímný a otevřený. Poví ji vše dokonce i to, kolik měl známostí a co očekává od vztahu s ní. Nikdy nevstoupí do manželství se lží v srdci, tedy pokud ho neužene dívka sama a on jí nebude umět utéct. Pak se sice ožení, ale většinou i brzy rozvede.

    Nejv
    ětší chybou partnerek Střelce je, že si vztah často špatně vykládají a myslí si, že je vážnější než ve skutečnosti je. Právě toto ho nutí hledat pochybné známosti, i když mu jde jen třeba o platonické přátelství.

    Pokud nebude jeho partnerka
    žárlivá, podezřívavá a zahrne ho patřičnou volností, pak jí jednoho kouzelného večera upřímně řekne, že je mu vším, co od ženy potřebuje a očekává.

    Žena milující Střelce nesmí nikdy zapomenout, že i v manželství on potřebuje hodně volnosti, a tak mu musí poskytnout tolik volných večerů, kolik on bude chtít. Nikdy nesmí pochybovat o jeho upřímnosti.

    Jako otec bude velice p
    řísný, ale jinak dokáže v dětech vyvolat spoustu lásky k nepoznanému. S dětmi si užije více, až budou větší, až s nimi bude moci chodit na výlety a různé akce v přírodě.

    25.Únor 2010

    Bitva u Bosworthu 1485

    Bitva u Bosworthu (22. srpen 1485), byla vojenským střetem, ve kterém Jindřich Tudor, z rodu Lancasterů porazil vojsko Richarda III., ukončil tak vládu rodu Plantagenetů na anglickém trůnu a zahájil panování rodu Tudorovců. Tato bitva bývá považována za ukončení Války růží a stejně tak i období středověku v Anglii, i když se v tomtéž roku odehrály jiné bitvy proti příslušníkům rodu Yorků, kteří si činili nárok na anglický trůn. Richard III. byl posledním anglickým králem, který padl v bitvě.

    Poté co se vyhnul anglické flotile vyslané králem Richardem, která ho měla zadržet, vylodil se Jindřich Tudor 7. srpna s malým vojskem v Milford Haven. Richard se již dříve utkal s Lancastery, a i když Jindřich neměl tak bohaté vojenské zkušenosti, doprovázeli ho Jasper Tudor a John de Vere, oba zkušení vojevůdci. Jindřich po cestě Walesem doplňoval svou armádu vojáky svých spojenců, a když dorazil do Midlands čítala jeho armáda asi 5 000 vojáků. Král naproti tomu disponoval asi 8 000 vojáky. Rozhodným faktorem bitvy se stal postoj bratrů Stanleyů – sira Williama Stanleye a Thomase Stanleye. Richard měl dost důvodů jim nevěřit, ale byl závislý na jejich podpoře.

    Jindřich Percy s lordem Stanleyem a sirem Williamem Stanleyem spolu s jejich vojsky zaujali na počátku bitvy, kdy Richardovo vojsko bojovalo s Jindřichovými žoldnéři, vyčkávací pozici. Stanleyovi svá vojska postavili v odstupu od místa střetu hlavních linií. Důvodem bylo to, že Richard vzal Stanleyova syna jako rukojmí a pokud by Stanleyovi podpořili Jindřicha, nechal by ho zabít. Stanleyovi tak vyčkávali na to, až bude Jindřich mít situaci pod kontrolou, aby se k němu přidali a pomohli mu vyhrát. Nicméně pokud by se vítězství klonilo na Richardovu stranu, pomohli by mu proti Jindřichovi a jejich syn by byl propuštěn. Podobně jako u jiných bitev ve středověku ani o bitvě u Bosworthu neexistují podrobné záznamy a tak jejich popis vychází spíše z odhadu skutečností, než aby se jednalo o podrobný soupis reálných faktů.

    Richardovo vojsko dorazilo k Ambionskému vršku a rozestavilo se do tří částí. Jeho vojáci byli dostatečně odpočatí, na rozdíl od Jindřichova vojska, které mělo problémy se zformovat na nerovném terénu pod kopcem. Kdyby Richard zaútočil, mohl by dezorganizované vojsko nepřítele lehce porazit, ale není známo, proč to neudělal. Když Jindřichovo vojsko zaujalo pozici, začalo pomocí děl a lukostřelců útočit na Richardovy vojáky, aby je přiměli odejít z vrchu kopce. Když se Richardovo vojsko pohnulo dolů, pokynul vojsku Jindřicha Percyho, aby se připojil k útoku na pravém křídle s čerstvými silami. Jindřich to ale odmítl a držel své vojsko mimo místo hlavního střetu. Existují jisté náznaky, že to mohlo být způsobeno zalesněným terénem a úzkou frontou, na níž se odehrával hlavní střet, ale je pravděpodobnější, že ze strany Jindřicha Percyho šlo o vyčkávání dalšího průběhu bitvy. Byl v den bitvy zajat, ale brzy nato byl propuštěn a Jindřichem VII. mu byly potvrzeny všechny jeho tituly i majetek. Ale hlavním prvkem obratu bitvy byl postoj Stanleyů, kteří svá vojska do bitvy nezapojili. Richardův velitel vojska John Howard padl a vojsko Stanleyů se stále nezapojilo do bitvy. Richard byl zřejmě přesvědčen o jejich zradě a jeho rádci navrhovali ústup. V té době Jindřich Tudor, který si zřejmě nebyl jist výsledkem, opustil hlavní řady svého vojska a zamířil k Stanleyům možná proto, aby u nich osobně intervenoval. Když to Richard zahlédl, vyrazil s malou skupinou proti němu. Jeho vojáci zabili několik Jindřichových strážců a Robert sám zabil nosiče Jindřichovy standarty. Když byl Richard na dohled Jindřicha Tudora, rozhodli se Stanleyovi zasáhnout na Jindřichovu záchranu. Zaútočili se svými vojáky na Richardovu skupinu. Richard byl v boji zabit a i zdroje nepřátel uvádí, že se bil statečně. Richard III. byl posledním anglickým králem, který padl v bitvě. Jím také skončila vláda Plantagenetů na anglickém trůnu. Jeho tělo bylo převezeno do Leicesteru, kde bylo nahé potupně vezeno v průvodu městem. Jeho ostatky byly pohřbeny v Leicesterském kostele. Bitva je považována za rozhodující vítězství Lancasterů v dlouhotrvající Válce růží, i když poslední bitva tohoto konfliktu se odehrála roku 1487 ve Stoke.

    Jindřich Tudor byl korunován jako Jindřich VII. a stal se zakladatelem rodu Tudorovců, který na anglickém trůnu vládl dalších 118 let. Snažil se okamžitě antidatovat svou vládu do období před bitvou u Bosworthu tak, aby mohl šlechtice bojující na Richardově straně pronásledovat. Jindřich Tudor byl ve skutečnosti postaven mimo zákon a zbaven dědičnosti když dosedl roku 1485 na anglický trůn. Jeho korunovace toto opatření anulovala. Poté parlament vydal prohlášení, že každý kdo se postavil u Bosworthu proti Jindřichovi, má být považován za zrádce.

    Bitva u Bosworthu

    Yorkové byli jednou z větví královského rodu Plantagenetů. Byli jednou ze soupeřících stran Války růžíobčanské války v Anglii a Walesu v 15. století. Z rodu Yorků pocházeli tři angličtí panovníciEduard IV., Eduard V. a Richard III.

    Zakladatel rodu Edmund z Langley, 1. vévoda z Yorku, pocházel z královského rodu Plantagenetů a byl čtvrtým synem krále Eduarda III. Edmund měl dva syny, Eduarda a Richarda Conisburgha. Eduard se stal roku 1402 Edmundovým nástupcem, ale padl roku 1415 v bitvě u Azincourtu. Edmundův mladší syn Richard se oženil s Annou Mortimerovou, pravnučkou Lionela z Antwerp, což byl druhorozený syn krále Eduarda III. Anna se také, po smrti svého bratra Edmunda roku 1425, stala dědičkou hrabství March. Anna Mortimerová a Edmund Mortimer byli potomky Rogera Mortimera, 4. hraběte z Marchu, který byl jmenován nástupcem na trůn po Richardu II., předtím, než trůn uchvátil roku 1399 rod Lancasterů v osobě Jindřicha IV. Richard Conisburgh byl popraven po účasti v Southamptonském spiknutí, které mělo za cíl svrhnout Jindřicha V. ve prospěch hraběte z Marchu. Jeho nástupcem se stal jako vévoda z Yorku syn Richard Plantagenet. Po své matce Anně Mortimerové také zdědil hrabství March a Mortimerův nárok nástupnictví na anglický trůn. Navzdory jeho pozici byla Richardovi Plantagenetovi upřena funkce ve vládě. Důvodem byl vliv rádců slabého krále Jindřicha VI., především Jana Beauforta, 1. vévody ze Somersetu a královy manželky Markéty. I když byl Robert regentem v době královy nezpůsobilosti v letech 145354, byly jeho reformy, poté co se král zotavil, skupinou kolem hraběte ze Somersetu zrušeny.

    Počátkem Války růží byla bitvy u St Albans. Zpočátku se Richardovi podařilo zapudit Lancastery z postavení, ze kterého mohli krále ovlivňovat. V říjnu roku 1460 začal uplatňovat nárok na anglický trůn pro rod Yorků. Yorkům se podařilo po bitvě u Northamptonu zajmout krále, ale jejich úspěch měl krátké trvání. Richard a jeho syn Edmund padli 30. října v bitvě u Wakefieldu. Richardův nárok na trůn přešel na jeho syna Eduarda. Ten se s podporou Richarda Nevilleho, hraběte z Warwicku, postavil do čela vojska, které několikrát porazilo Lancastery. Zatímco byl Jindřich VI. se svou manželkou na válečném tažení na severu země, Warwick získal kontrolu nad Londýnem a prohlásil Eduarda roku 1461 za anglického krále. Eduard potvrdil svůj nárok na trůn rozhodným vítězstvím v bitvě u Towtonu.

    Počátek Eduardovy vlády byl poznamenán Lancasterským spiknutím a vzpourou ve prospěch předchozího krále Jindřicha VI. Warwick přešel na druhou stranu a podpořil Markétu z Anjou. Podařilo se jim na krátkou dobu v letech 147071 obnovit Jindřichovu vládu. Nicméně Eduard byl schopen se na trůn vrátit a Jindřich VI. byl roku 1471 v Toweru zavražděn. Po smrti Eduarda IV. roku 1483 se anglickým králem stal jeho dvanáctiletý syn Eduard. Mladší bratr Eduarda IV. Richard byl jmenován regentem a nechal mladého krále a jeho bratra Richarda uvěznit v Toweru. Oba již nebyli nikdy spatřeni. Parlament prohlásil oba mladé chlapce za nelegitimní potomky svého otce, na základě toho, že prohlásil Eduardův sňatek za neplatný. Tím se Richard stal dědicem anglického trůnu a byl korunován v červenci 1483 jako Richard III.

    Králové Anglie z rodu Yorků:

    Richard III. měl mnoho nepřátel. Hlavními byli Lancasterové, kteří viděli svou šanci v podpoře Jindřicha Tudora, který byl příbuzensky svázán s rodem Lancasterů. Obě strany se střetly roku 1485 v bitvě u Bosworthu. V tomto střetu někteří Richardovi spojenci přešli na stranu nepřítele, nebo spíše nezapojili své vojáky do bitvy. Richard jako poslední král z rodu z Yorku byl zabit. Byl posledním anglickým králem, který zemřel v bitvě.

    Jindřich Tudor se prohlásil za krále a vzal si za manželku Alžbětu z Yorku, nejstarší dceru Eduarda IV, symbolicky tak spojil oba rody Lancasterů a Yorků a nastoupil na anglický trůn jako Jindřich VII. Byl zakladatelem dynastie Tudorovců, která vládla Anglii až do roku 1603.

    Bílá yorská růže

    < Novější články | Starší články >

    O autorovi

    • Jméno LUCky.luKA
    • Region Karlovarský kraj
    Můj profil