25.Únor 2010

Soos

Národní přírodní rezervace Soos je unikátní přírodní rezervace na sever od Františkových Lázní, z větší části na území Skalné (Kateřina-Hájek-Nový Drahov), kterou spravuje muzeum Františkovy Lázně. Národní přírodní rezervace Soos byla vyhlášena v roce 1964, její rozloha činí 221 ha. Slovo „Soos“ znamená v egerlandském, tj. chebském německém nářečí „močál“.
Naučná, 1,2 km dlouhá, stezka vede po dřevěných chodnících na dně vyschlého slaného jezera, ve kterém ze schránek jezerních řas rozsivek vznikla evropská rarita - tzv. křemelinový štít. Nyní je z jezera vlastně rozlehlé rašeliniště a minerální slatiniště s dozvuky vulkanické činnosti v podobě unikátních tzv. mofetbahenních sopek, ze kterých vybublává CO2, dále zde vyvěrají minerální prameny, např. Císařský pramen.
Díky pozdní vulkanické činnosti, rašelině i dalším vlivům je krajina v této rezervaci jako z jiného světa, těžko se popisuje a rozhodně stojí za vidění, protože podobnou u nás ani jinde ve střední Evropě nenajdete.

Císařský pramen, který se nachází v lokalitě SOOS je studená, středně mineralizované železitá sírano-uhličitano-chloridová sodná kyselka se zvýšenými obsaht Be a As. Teplota v jímce kolísá podle ročního období mazi 14-18 st. Podle zvýšené teploty jde o termální vodu z hlubokého podloží, která vystupuje po zlomu a cestou se mísí se studenými kyselkami v třetihorní pánevní výplni. Pramen je nejteplejším přírodním vývěrem v Chebské pánvi. Geopark, muzeum s expozicí "Příroda Chebska" a "Příroda SOOSu", pavilon s expozicí "Dějiny Země", paleontologie, velkoplošnými reprodukcemi obrazů Zdeňka Buriana a modely prehistorických ještěrů v životní velikosti, stanice pro záchranu živočichů, expozice "Ptačí svět Chebska" v rámci stávajícího Muzea přírody, daňčí obora...

  • Vlaková zastávka Nový Drahov na trati Tršnice - Luby u Chebu
  • Červeně značená turistická stezka (5,5 km z Františkových Lázní, 4 - 5 km ze Skalné)
  • Bahenní sopka je místo na zemském povrchu, obvykle tvaru hory, kde plyny nebo vodní páry v jílovité bahnité půdě, vytváří místy plochý kužel připomínající sopku.

    Podobá se skutečným sopkám, ale je mnohem menší. Měří většinou pouhé desítky centimetrů, někdy až metrů. Největší jsou v Ázerbájdžánu, jejichž velikosti dosahují výšky i stovek metrů a chrlí sopečné plyny, oheň a bahno. Unikátní ukázky jsou k vidění v Ázerbájdžánu, a to především v Gobustánu. 410 metrů vysoká Taragaj Dagh se základnou jeden a půl kilometru je největší bahenní sopkou na světě. Princip bahenních sopek je jiný než u magmatických vulkánů. Plyn koncentrovaný nad svým zdrojem stoupá a vzhůru s sebou bere podzemní vodu, která při tom rozpouští sedimenty jílu. Vzniká husté, velmi jemné bahno vyvrhované na povrch. Bahenní krátery tvarem připomínají drobné sopečné kužely, bahno z nich volně vytéká nebo vystřikuje jako gejzír spolu s unikajícím plynem a drobným štěrkem. Bahenní sopky jsou vázány na tektonicky aktivní oblasti, na ložiska ropy a i zemního plynu.

               

    Mokřad je biotop specifický výskytem organismů vyžadujících ke své existenci a prosperitě stálý účinek povrchové vody nebo alespoň velmi vysoké hladiny podzemní vody. Tvoří přechod mezi suchozemským a vodním ekosystémem. Termín mokřad pochází od Dr. Jana Květa z Jihočeské univerzity, který jej v této formě zavedl v 70. letech 20. století jako český ekvivalent k anglickému wetland. Samotný výraz je staršího původu, označoval mokré, nevysychající nebo jen dočasně vysychající místo.

    • Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině.
    • Mají značnou retenční schopnost v případě nadměrných srážek.
    • Poskytují vhodné podmínky pro existenci specifických mokřadních organismů.
    • Jsou přirozeným prostředím celé řadě rostlin a živočichů pro život v mokřadech přizpůsobených.
    • Je to jeden z největších fondů genetické biodiverzity.
    • Patří mezi tři biotopy s největší biologickou aktivitou (po deštných pralesech a korálových útesech).

    Pro tyto a jiné důvody jsou mokřady považovány za vysoce cenné biotopy. Jejich počet i rozloha, na které se vyskytují, však ubývá.

    Rašeliniště (také blata nebo slatě) jsou místa vzniku, výskytu či těžby rašeliny. Jde o ekosystém se značnou produkcí rostlinné biomasy, která se však v důsledku nadměrného zamokření a nepříznivých podmínek pro rozkladné organismy (dekompository) nedostatečně rozkládá. V rašeliništi proto dochází k hromadění rostlinné organické hmoty. Odumřelé části rostlinného společenstva se vrší a ve spodních vrstvách za nepřístupu vzduchu se přetvářejí v procesu rašelinění na rašelinu. Dominujícími rostlinami jsou rašeliníky a ploníky, kromě nich jsou zde keříčkovitá společenstva s borůvkou, brusinkou, vlochyní, klikvou bahenní, vřesem obecným, suchopýrem pochvatým atd. Rašeliniště bývají často domovem masožravých rostlin, v Čechách na nich roste například rosnatka okrouhlolistá, rosnatka dlouholistá, rosnatka prostřední a také tučnice obecná a tučnice česká.

    Rašeliniště se podle vyskytujících organismů, polohy, chemického složení apod. dělí na:

    • rašeliniště vrchovištní – vzniká v prostředí oligotrofním, s kyselou reakcí, nižší teplotou, nízkou aktivitou mikroorganismů a s vodou obsahující málo minerálních látek. Obvykle je charakterizováno nepropustným podložím, jehož vlivem pochází prakticky veškerá voda v rašeliništi z atmosférických srážek.
    • rašeliniště přechodné – je smíšeného původu. Pro jeho flóru je charakteristické společenstvo rašeliníků, mechů vlastních a vyšších rostlin snášející vlhké stanoviště chudé na živiny.

    V zahradnictví je rašeliniště vzácně, jako pozoruhodný biotop, i součástí zahrady, nebo parku, nebo je zde napodobován. Prostor vymezený jako rašeliniště bývá osázen zpravidla nízkými mokřadními a vřesovištními rostlinami a modelace jeho okolí napodobuje pomocí travin přirozené porosty. Často bývá napodobováno vřesoviště s obdobnou florou, ale podstatně menšími nároky na vodu.

    Klínovec

    Klínovec (německy Keilberg), 1244 metrů nad mořem, je hora v severozápadních Čechách, nejvyšší vrchol Krušných hor. Na vrcholové plošině se nachází v současnosti uzavřený hotel s 24 metrů vysokou rozhlednou a telekomunikační věž vysoká 80 metrů. Z Jáchymova vede k vrcholu lanovka. Rozhledna i hotel jsou nejstaršími a nejvýše položenými budovami v Krušných horách. Severní svahy hory jsou oblíbeným lyžařským střediskem.

    Nachází se poblíž Božího Daru, 4 km severovýchodně od Jáchymova v okrese Karlovy Vary na hřebeni Krušných hor, asi 2 kilometry severozápadně leží hraniční přechod s Německem a město Boží Dar. Pod severními svahy se rozkládá německé lázeňské město Oberwiesenthal, nad ním se tyčí masiv hory Fichtelberg, která je jen o 30 metrů nižší než Klínovec. Východně, podél hraničního potoka Polava, která pramení na svazích Klínovce v Německu, leží české město Loučná pod Klínovcem a ještě východněji za holým a plochým hřebenem Háj u Loučné. Průměrná roční teplota vzduchu je 2,6 °C, roční úhrn srážek se pohybuje kolem 986 mm. O Klínovci se zmínil Johannes Mathesius v 16. století. Klínovec je zmiňován i v souvislosti s lavinami, které měly za následek lidské oběti, zničení lesů a dokonce poškození několika domů. V historii nesla oblast Klínovce jméno Bartum, jakož i Bartholomäusberg, bylo používáno i jméno Sonnenwirbel. V roce 1817 postavilo město Jáchymov na vrcholu vyhlídkovou věž, která v roce 1868 shořela. Tuto první vyhlídkovou věž navštěvovali často i lázeňští hosté z Karlových Varů, odkud přijížděli kočáry taženými koňmi. V roce 1883 začal krušnohorský spolek z Jáchymova se stavbou kamenné rozhledny. Ta byla v srpnu následujícího roku pod názvem „Kaiser-Franz-Josephs-Turm“ slavnostně otevřena. Věž vysoká 24 metrů stojí na vrcholu dodnes, je však ve špatném technickém stavu a je i s hotelem v současné době v rekonstrukci. Na její vrchol vede 75 schodů. Počet návštěvníků rychle vzrůstal a tak například v roce 1885 vrchol navštívilo 6000 lidí, z toho však jen 4623 vystoupilo na věž, důvodem, jak popsal jeden ze současníků, byla především fyzická náročnost výstupu a velmi úzký prostor schodiště.

    Kvůli silnému větru panujícímu témeř celoročně byla vrchní plošina rozhledny zastřešena, od roku 1888 ji kryla skleněná střecha. Vstupné v té době bylo 10 krejcarů. S rozvojem turistiky bylo rozhodnuto o přístavbě sloužící k ubytování. Ta byla otevřena 18. srpna 1893. V provozu byla každoročně od 1. května do 30. září a mimo provizorního ubytování pro deset osob poskytovala i teplá a studená jídla. Spolu s přístavbou to byla zřízena i stáj pro osm koní.  K červnu 1897 byla na Klínovci zřízena i poštovní stanice, která za první léto provozu odeslala do Božího Daru přes 7 000 zásilek. V roce 1907 byla přistavěna ještě jedna budova s prostornou halou se stylovým kazetovým stropem, zobrazujícím znaky českých krušnohorských měst. K příležitosti jubilejní výstavy pořádané na počest císaře Františka Josefa I. v ní byly vystaveny průmyslové a řemeslné výrobky z českého krušnohoří. Před vypuknutím první světové války byl hotel rozšířen a přistavěno bylo další patro. Současně byla dřívější stáj přestavěna na další ubytovací prostory a celý komplex byl opláštěn dřevem, které se na něm dochovalo dodnes. V roce 1913 měl hotel 40 ubytovacích místností pro 80 lidí. Vedle stájí pro 35 koní zde byly i garáže pro automobily.

    Se vznikem Československa, ke kterému území připadlo, zmizela i dvojjazyčnost v názvu hory, nejprve byl vybrán a používal se název Klín. V druhé polovině dvacátých let se název ustálil na dnešní Klínovec. Dříve byla na vrcholu i meteorologická stanice. Počet turistů prudce vzrůstal zejména díky výstavbě silnice přímo na vrchol a také proto, že z Karlových Varů sem pravidelně jezdil autobus. Koncem dvacátých let byl komplex opět rozšířen a počet lůžek se zvýšil na 100. Hostinec v té době provozovala rodina Wohlrab; měl tři velké místnosti: Dotzauerův sál, halu Sobitschka a Müllerův sál. Poslední byl pojmenován po okresním školním inspektorovi Antonu Müllerovi, dlouholetém předsedovi jáchymovského krušnohorského spolku. Pro zimní sporty byly na svazích směrem k Jáchymovu vybudovány sjezdovky a sáňkařská dráha. Směrem k Oberwiesenthalu byl od roku 1922 v provozu skokanský můstek; zdejší rekord ve skoku 50 metrů vydržel mnoho let. Před druhou světovou válkou měl hotel kapacitu 112 míst. Po válce nesla hora oficiální český název. Proud zejména německých turistů ustal a obnovil se až v roce 1972, po zrušení vízové povinnosti pro občany NDR.

    Se vznikem Československa, ke kterému území připadlo, zmizela i dvojjazyčnost v názvu hory, nejprve byl vybrán a používal se název Klín. V druhé polovině dvacátých let se název ustálil na dnešní Klínovec. Dříve byla na vrcholu i meteorologická stanice. Počet turistů prudce vzrůstal zejména díky výstavbě silnice přímo na vrchol a také proto, že z Karlových Varů sem pravidelně jezdil autobus. Koncem dvacátých let byl komplex opět rozšířen a počet lůžek se zvýšil na 100. Hostinec v té době provozovala rodina Wohlrab; měl tři velké místnosti: Dotzauerův sál, halu Sobitschka a Müllerův sál. Poslední byl pojmenován po okresním školním inspektorovi Antonu Müllerovi, dlouholetém předsedovi jáchymovského krušnohorského spolku. Pro zimní sporty byly na svazích směrem k Jáchymovu vybudovány sjezdovky a sáňkařská dráha. Směrem k Oberwiesenthalu byl od roku 1922 v provozu skokanský můstek; zdejší rekord ve skoku 50 metrů vydržel mnoho let. Před druhou světovou válkou měl hotel kapacitu 112 míst. Po válce nesla hora oficiální český název. Proud zejména německých turistů ustal a obnovil se až v roce 1972, po zrušení vízové povinnosti pro občany NDR.

    Aussichtsturm Keilberghotel Klinovec.jpg

    15.Únor 2010

    Doupov

    Doupov (německy Duppau) bylo město v severozápadních Čechách v Doupovských horách, zaniklé roku 1955 v důsledku založení vojenského výcvikového prostoru Hradiště. Části městské zástavby však stály ještě ve druhé polovině 60. let 20. století. Jeho zrušené katastrální území zahrnovalo části následujících moderních katastrálních území: Bražec u Hradiště, Doupov u Hradiště, Radošov u Hradiště, Tureč u Hradiště, Žďár u Hradiště. Jeho zástavba se rozkládala na soutoku Pustého potoka s potokem Libocem; katastrem města protéká i Luční potok.

    První zmínky pocházejí z roku 1012. Ze 13. století pocházejí první potvrzené zprávy o rodu Doupovců z Doupova (Benessius de Tuppowe), kteří v blízkosti své tvrze v sousedství obchodních cest vybudovali městečko. Roku 1421 se Doupov stal obětí křižáckého tažení. Místní obyvatelé se jim vzdali výměnou za slib, že zůstanou naživu; křižáci tento slib porušili poukazem na to, že slovo dané kacíři není pro katolíka závazné, a většinu obyvatel pobili. Hrad, o který se mělo tehdy bojovat, stál pravděpodobně na hoře Hradiště.

    V novější době popsal Doupov spisovatel Bedřich Bernau v Ottově vlastivědném průvodci Čechy (vydáno 1896). Město mělo v té době 261 domů se zhruba 1600 obyvateli. Na horním konci náměstí pozoruje radnici s letopočtem 1576 a městským znakem. Ještě výše stál barokní farní kostel Nanebevzetí Panny Marie přestavěný v roce 1745. K dalším památkám patřil zámek z 18. století a bývalá kolej Piaristů, velká čtverhranná budova s kostelem sv. Alžběty. Původně byla vystavena pro Jezuity, v době spisovatelovy návštěvy sloužila jako obuvnická škola. Po klášteru tu zbyla i knihovna s 1500 svazky. Bernau vzpomíná i nejstarší stavbu - kostelík sv. Volfganga na severním okraji u kadaňské silnice - a svou reportáž uzavírá konstatováním, že městečko má velmi chudý ráz, z někdejší slávy (v 16. století byli místní soukeníci na 6. místě v zemi) příliš nezbylo a nyní se obyvatelstvo živí jen běžnými řemesly a nepříliš výnosným zemědělstvím. Bernau si kupodivu nevšímá dalších památek na náměstí - například sloupu Panny Marie, soch sv. Antonína Paduánského, sv. Jana Nepomuckého a sv. Rocha z 18. století, ačkoliv v jeho knize jsou alespoň některé z nich vidět na ilustraci Antonína Lewého.

    Podle Batovcova místopisu z roku 1907 byl Doupov městem, položeným 578 metrů nad mořem, na ploše 709 hektarů, s 267 domy a 1621 obyvateli, z toho 1606 Němců; pokud jde o náboženství, byli všichni katolíky s výjimkou 8 evangelíků a 21 židů. Administrativně náležel k okresnímu hejtmanství Kadaň, soudní okres byl v místě. Sídlilo tam okresní zastupitelstvo, okresní soud, berní úřad, římskokatolická fara, filiální kostel, byl zde řád milosrdných sester sv. Kříže. Dále mělo město školu 4třídní, pokračovací školu průmyslovou, arcibiskupské nižší gymnázium se studentským konviktem, poštu a telegrafní stanici, nádraží, notáře, lékárnu, ordinaci lékaře a veterináře, nemocenskou pokladnu, hnaneckou stanici, stravovnu, tři četnické stanice, záložnu, hasičský sbor, továrnu, velkostatek a zámek (Doupov a Sachsengrün (Zakšov) s allodiálním (nezávislým, nikoliv poddanským) velkostatkem o rozloze 1563 ha, majitelem byl Kurt hrabě Zedtwitz). Roku 1930 měl 1524 obyvatel (1506 Němců, 18 Čechů), končila zde místní dráha společnosti Kadaňské místní dráhy z Vilémova u Kadaně. Koncem května a počátkem června 1945 bylo ve sklepení gymnázia po krutém týrání zastřeleno nebo jinak usmrceno čtyřicet Němců (jménem je známo dvacet obětí, např. členů profesorského sboru, celkem zde dle přímých svědků bylo zabito více než 40 osob). Hrob se má nacházet na školním hřišti. (Staněk, T., Perzekuce 1945, Praha, 1996). Po odsunu německého obyvatelstva se město nepodařilo dosídlit, jeho chátrání ukončilo zřízení vojenského výcvikového prostoru Hradiště roku 1955, které znamenalo definitivní zánik města i okresu Doupov.

    13.Únor 2010

    Horoskop 12. - 20.3.

    Často upadáme do omylu, když si myslíme, že to, co nám druhý říká, si skutečně také myslí.

    STŘELEC  -  Horoskop na pátek 12. 3. 2010

    Vlivy lásky vás nevyčerpaly natolik, abyste postrádali chuť někoho navštívit. Osobní setkání bude jistě příjemné, nejenom pro adresáta, ale potěšení a dobré pocity to přinese jistě i vám. Pokud vám na to vyjde čas, podívejte se na nějakou zajímavou výstavu.

    Nepříjemnou okolností dnešního začínajícího víkendu může být skutečnost, že vaši miláčkové ve společné domácnosti budou úspěšně hatit váš výjimečně intenzivní smysl pro organizovanost a soulad ve vaší domácnosti. Buďte však pro jednou hodně tolerantní a nekazte si lamentováním zajímavý víkend a výjimečný a náhlý smysl pro pořádek pro jednou vypuste ze své mysli.

    STŘELEC  -  Horoskop na sobotu 13. 3. 2010

    Budete řešit obtíže související s citovou poctivostí a pochybnostmi o vlastní osobě. Zapůsobí na vás perfekcionismus jednoho známého, ale nemusíte se jeho kritice poddávat. Uvědomte si, že neexistuje žádné ideální měřítko, podle kterého by se lidé dali poměřovat. Čeká vás zápas, který můžete vyhrát.

    Po zdařilém týdnu by měl logicky následovat i dobře náplánovaný rušný víkend, a to nejlépe v objetí hor, kde si na nočních sjezdovkách můžete konečně přijít na své, neboť díky vlivu Jupitera i vy budete mít i dost elánu na zajímavější nočživot.

    STŘELEC  -  Horoskop na neděli 14. 3. 2010

    Ani vaše černé chvíle nejsou úplně fuč. Dnešek není však tak nepříznivý. Přeje navazování nových známostí. Nepůjde ani tak o vztahy milenecké, jako především obchodní a přátelské. Mějte oči otevřené a buďte připraveni chytit příležitost pořádně za pačesy, aby se nevyškubla.

    STŘELEC  -  Horoskop na pondělí 15. 3. 2010

    Útok některého agresivnějšího zrozence zemního znamení může odkrýt vaší malou připravenost k radikálnějším změnám. V tomto případě však neplatí, že risk je zisk, a proto prokonzultujte své plánované kroky s někým, na koho se můžete spolehnout. Je-li váš nadřízený zrozený také v zemním znamení, raději s ním příliš nediskutujte.

    Úplná soběstačnost a osamostatnění je velké a časté dilema mnohých mladých Střelců, neboť jejich vnitřní element vždy volá po větší samostatnosti, než se jim právě v této době nabízí. Navíc na to nemáte ještě dostatek finančních prostředků, abyste rychle rozhodli v podobném duchu. Proto si v tomto týdnu spoustu věcí důkladně rozmyslete, abyste jasně věděli s jakým záměrem máte vstoupit do nadějného roku Slunce.

    STŘELEC  -  Horoskop na úterý 16. 3. 2010

    Váš zájem o práci a potřeby jiných lidí vyvolávají u vás doma konflikty. Věnujte se více své rodině a dětem. Tam by mohly vzniknout drobnější problémy. Pocítíte-li napětí mezi vámi a partnerem, nebojte se, velká hádka nehrozí.

    I tento týden bude pro vás dobré se nepouštět na kluzký led slibů od lidí, kteří mají hodně velké obtíže sami se sebou, neboť byste se v jejich vleku cítili velmi nejistě. Střelec je sice velmi obětavé znamení, ale rychle vycítí, když ho někdo zneužívá ke svým osobním záměrům.

    STŘELEC  -  Horoskop na středu 17. 3. 2010

    Jako na každého zrozence, může padnout i na vás silná dávka sentimentality. Překonání bariér je však vaší velkou předností, o které možná nevíte. Věřte však, že tento psychický stav nebude mít dlouhé trvání. Během dne se před vámi objeví něco nebo někdo, kdo vás hodně zaujme.

     

    STŘELEC  -  Horoskop na čtvrtek 18. 3. 2010

    Dneska je na čase otočit „kolem osudu“! Nesmíte však předtím ztratit nervy, protože od vás život vyžaduje vysokou aktivitu. Kolem se dá točit jen velmi obtížně. Chcete-li být však dneska nejlepší, stojí to za trochu námahy. Uspořádejte si myšlenky, ať víte, o co vám jde, nenechte se omezovat.

    Dnes čekejte významné dny, které mohou bez nadsázky hodně změnit váš dosavadní, poměrně klidný život a spoustě věcem dají úplně jinou orientaci a směr. O to aktuální bude však hlavně nezapomínat na sliby, které často okolo sebe dost hustě trousíte.

    STŘELEC  -  Horoskop na pátek 19. 3. 2010

    Chuť vyskočit z postele bude určitě pramalá, zvláště když jste ještě v časných ranních hodinách byli v plné parádě! Pro vylepšení trochu hustější domácí atmosféry jste však schopni udělat i dost nečekané obraty ve svém navyklém chování. Bude to pro vás možná náročnější, ale snažte se raději moc nemluvit.

    Začínající příchod pohodového Slunce do ohnivého znamení Berana ovlivní i vaše znamení silně znepříjemní pohodu v dalších víkendových dnech. Možná se ještě mohou přihlásit nepříjemné pohybové potíže způsobené tuhou zimou. Proto se otužováním sauně nebo plaváním se rychleji vyhnete zimní únavě z nedostatku tepla, které vám už může velmi chybět.

    STŘELEC  -  Horoskop na sobotu 20. 3. 2010

    Dnes je váš den, tak ho využijte. Potěší vás nějaká radostná zpráva. Vše se pohne kupředu. Rozsévejte okolo sebe úsměvy a ukazujte veselou tvář, neboť nejste tak chudí, abyste trochu toho štěstí nemohli dát. Stejně

    08.Únor 2010

    Přísečnice

    Přísečnice (německy Pressnitz, v některých pramenech rovněž Presnitz, Pressniz, Pressents, Přessnitz) bylo starobylé hornické město v severozápadních Čechách v Krušných horách. První písemná zmínka pocházela z roku 1335. Jeho rozvoj byl podmíněn těžbou železné a stříbrné rudy. Jméno města se vysvětluje jako přeseky, záseky v pohraničních lesích, jimiž chránili v dávných dobách stezky vedoucí do Čech.

    Císař a český král Ferdinand I. udělil v roce 1546 městu znak. Ve znaku je vykořeněná jedle, na jejím kmenu je štítek a v něm hornická kladívka, špičák a mlátek. Z boku štítku vychází zlato - černá stuha. Štítek je červený se stříbrným břevnem. V roce 1639 přichází do Čech velké švédské vojsko pod vedením generála Bannera ( Bannéra ). Při ústupu do Saska před početnější císařskou armádou, zamířil Johann Banner do přísečnického průsmyku a nechal v březnu 1641 Přísečnici vypálit. Dne 10. května, krátce po této události, čtyřicetipětiletý generál Banner zemřel. V roce 1645 švédská vojska udeřila na Přísečnici znovu, tentokrát pod vedením generála Torstensona. Za třicetileté války byla Přísečnice těžce postižena průtahy císařských i švédských vojsk a rekatolizací, která vedla k vlně emigrace. V polovině 18. století dochází k zániku hornictví a ve městě se rozšířilo paličkování krajek. Ve městě byla ubytována za sedmileté války pruská i císařská vojska. V roce 1759 vypukl v Přísečnici rozsáhlý požár.

    První soukromou hudební školu pro smyčcové nástroje založil v roce 1882 Wilhelm Rauscher. V roce 1896 tuto školu převzalo město . Cílem školy bylo vychovávat schopné orchestrální hudebníky. Minimální věk pro přijetí do hudební školy byl 10 let. Osvědčení o absolutoriu umožňovalo žákům vstup na konzervatoře v Německu i v zahraničí. Za třicet let trvání do roku 1926 vyškolili učitelé na 4000 žáků. V pondělí 28. července v roce 1902 byla projednávána na sněmu království Českého žádost města Přísečnice o navýšení dotace pro hudební školu z 2000 K na 4000 K. Poslanec Pacher upozornil na skromné životní příležitosti v jeho poslaneckém obvodu Vejprty a Přísečnice. Uvedl, že instituce hudební školy vychovává žáky nejen teoreticky, ale i hudebníky z povolání. Škola potřebuje, podle jeho slov, přijmout ještě dva učitele, aby byla zajištěna kvalitní a plnohodnotná výuka. Ve městě bylo také muzeum, kde byly vystaveny dárky a suvenýry , které přivezli za svých cest místní hudebníci. Staré hornické město časem získalo čestný titul město hudby.

    V roce 1832 koupila přísečnické panství hraběnka Gabriela Buquoy - Longueval ( 1784 - 1863 ). Byla nazývána anděl Krušnohoří . Pomáhala lidem tím, že od nich vykupovala krajky. V letech, kdy zavládl ve městě hlad byly na zámku rozdělovány potraviny, oblečení a houně. Nechala upravit Přísečnický potok, aby se po něm mohlo plavit dřevo. Dala také vybudovat silnice z Přísečnice do Kálku a do Kovářské. V roce 1848 bylo zrušeno nevolnictví. Roku 1930 měla Přísečnice 2606 obyvatel. Po odsunu německého obyvatelstva se město nepodařilo zcela dosídlit (v roce 1950 zde žilo 731 obyvatel).

    Začátkem 70. let 20. století bylo rozhodnuto o stavbě přehrady, která vedla k demolici města a zatopení jeho území. Úředně byla obec zrušena k 30. červnu 1974 a její území bylo přičleněno k obci Kryštofovy Hamry.V roce 1973 byly zbourány také nedaleké vesnice Rusová (německy Reischdorf) a Dolina (německy Dörnsdorf) .

    Ve městě stával mj. barokní zámek, dva kostely pozdně gotického původu a empírová radnice.

    26.Leden 2010

    Montreal Canadiens

    Vstup do NHL: 22. listopadu 1917
    První sezóna: 1917-18
    Stadión: Bell Centre, 21.273 diváků
    Adresa: Bell Centre, 1260 de La Gauchetiere Street W., Montreal, QC H3B 5E8
    Největší úspěchy: Stanley Cup 1924, 1930, 1931, 1944, 1946, 1953, 1956-1960, 1965, 1966, 1968, 1969, 1971, 1973, 1976-1979, 1986, 1993

    Individuální rekordy jedné sezóny:
    Branky:
    60 - Steve Shutt (1976-77) a Guy Lafleur (1977-78)
    Asistence: 82 - Pete Mahovlich (1974-75)
    Body: 136 - Guy Lafleur (1976-77)
    Trestné minuty: 358 - Chris Nilan (1984-85)
    Nejslavnější a nejúspěšnější klub soutěže s historií plnou trofejí a zvučných jmen. Populární Habs byli vždy pyšní na své tradice, dodnes si připomínají jména těch, kteří pro lední hokej něco udělali a dokázali životnost této nejrychlejší kolektivní hry na světě.

    Když 4. prosince 1909 J. Ambrose O"Brien tým založil a oblékl jej do tmavomodrých stejnokrojů, nemohl tušit, že jeho mužstvo dosáhne za své vynikající výsledky v hokeji světového věhlasu. O"Brien o rok později klub prodal Georgeovi Kennedymu a když byla v roce 1924 dokončena stavba haly Forum za 1,5 mil. dolarů, byli to Montreal Maroons (Montrealští Otroci), nikoliv Canadiens, kteří se těšili největší oblibě montrealských hokejových fanoušků. To se změnilo v roce 1926, kdy se Canadiens v hale Forum usadili. Majitel George Kennedy byl jedním z iniciátorů změny NHA v NHL na schůzi 22. listopadu 1917, kdy také podporoval obsazení funkce předsedy organizace Frankem Calderem. Pod Kennedyho manažerským a trenérským dohledem Canadiens zvítězili v prvním ročníku NHL, ale v boji o postup do finále poháru Habs podlehli Torontu. Ve druhém ročníku sice ligu nevyhráli, ale v ligovém finále o postup do boje o pohár porazili vítěznou Ottawu. Chřipková epidemie a smrt montrealského Joe Halla, dvojnásobného držitele Stanley Cupu z éry NHA ještě v dresu Quebec Bulldogs, znamenala v roce 1919 ukončení série se Seattlem Metropolitans za stavu 2:2 a tak se Montreal Canadiens dočkali svého prvního Stanley Cupu v NHL až po sezóně 1923-24, když už v roce 1916 získali v NHA první pohár klubové historie. Na něm se tenkrát podílely pozdější hvězdy prvních let NHL - Newsy Lalonde a George Vezina, kteří také stáli u zisku poháru v roce 1924, kdy v týmu působily pozdější legendy Joe Malone, Spraque Cleghorn, Howie Morenz, Sylvio Mantha a Aurel Joliat. Po tomto úspěchu si Canadiens sáhli na pohár opět až po šesti letech, kdy už v bráně nestál Vezina, ale další legenda George Hainsworth, který byl také hlavním strůjcem následné obhajoby Stanley Cupu v roce 1931. Dlouhých třináct let pak trvaly marné pokusy o znovuzískání trofeje, až se to v roce 1944 podařilo partě, kterou dirigoval kouč Dick Irvin a jejímiž největšími hvězdami byli vedle brankáře Billa Durnana i Toe Blake, Maurice Richard, Elmer Lach, Emille Bouchard, Glen Harmon a Buddy O´Connor. Tento tým, který v sezóně 1943-44 z padesáti zápasů prohrál pouhých pět, dokázal své vítězství v lize zopakovat i v sezóně 1944-45. Jeho tři nejlepší hráči Lach, Richard a Blake obsadili první příčky v kanadském bodování a Richard dokonce vstřelil jako první hráč historie 50 ligových branek.

    Jenže ve Stanley Cupu tým poté neuspěl a tak si na další pohár museli příznivci Canadiens počkat do sezóny 1945-46. Poté je však čekal ještě delší půst, protože až v roce 1953 dotáhli montrealští své snažení do úspěšného konce. Byl to poslední Stanley Cup kouče Dicka Irvina a zároveň první pro manažera Franka Selkeho, který před sezónou 1955-56 vyměnil zkušeného Irvina na postu kouče za Toe Blakea, bývalou superhvězdu Canadiens. Skvělý tým, který vybudoval právě Irvin, se pak na pět let stal "majitelem" Stanley Cupu a v letech 1956 a 1958 - 1962 slavil šest vítězství v NHL. Největšími hvězdami této éry byli takoví velikáni jako Jacques Plante, Doug Harvey, Tom Johnson, Jean Beliveau, Bernie Geoffrion, Dickie Moore, Bert Olmstead a oba bratři Richardové. Maurice Richard je s 544 góly rekordmanem v počtu nastřílených branek za tým Canadiens. Mnohé z těchto gólů vstřelil po oslnivých výpadech z vlastní obranné třetiny. Richard byl v Montrealu zbožňovanou modlou a zdrojem pýchy francouzských Kanaďanů. Začátkem šedesátých let se ovšem začal tento tým rozpadat. Postupně odešli jak Maurice Richard, Jacques Plante a Doug Harvey, tak i Bernie Geoffrion, Bert Olmstead či Tom Johnson. Místo nich však přišli další skvělí hráči a ti ve druhé polovině šedesátých let, už pod vedení manažera Sama Pollocka, vybojovali v letech 1965, 1966, 1968 a 1969 další Stanley Cupy. U všech stál v brance veterán Lorne Worsley a v poli skvělí hráči - Jean Beliveau, Ted Harris, Jacques Lapperriere, Henri Richard, Jacques Lemaire, Jean-Claude Tremblay, Dick Duff, Serge Savard, Yvan Cournoyer a Mickey Redmond. Při posledním triumfu už stál na střídačce Claude Ruel, který na postu kouče nahradil Toe Blakea. Ruel ale nevydržel u týmu dlouho a při dalším montrealském triumfu v roce 1971 byl už koučem týmu Al MacNeil.

    Sestava týmu byla nicméně téměř totožná s tou z roku 1969, jediná, ovšem důležitá změna, se odehrála na postu gólmana. Novým montrealským brankářem byl v tomto roce Ken Dryden, který pak stál v brance Canadiens i při všech pěti dalších pohárových úspěších let sedmdesátých. U těchto pěti triumfů byl i kouč Scotty Bowman, ale úspěšný manažer Sam Pollock u posledního již chyběl, když byl nahrazen Irvingem Grundmanem. Ani v této éře pochopitelně nechyběly Montrealu skvělé individuality. Vedle již zmíněného Drydena se na zisku poháru v letech 1973 a 1976 - 1979 podíleli i Serge Savard, Larry Robinson, Guy Lapointe, Jacques Lemaire, Guy Lafleur, Steve Shutt, Yvan Cournoyer, Frank a Pete Mahovlichové, Bob Gainey či Rod Langway. I tento tým však stárnul a jeho éra musela zákonitě skončit. Mužstvo, které bylo zvyklé trhat z pomyslného stromu NHL jeden Stanley Cup za druhým, mělo najednou půst. Teprve Jacques Lemaire přišel na recept, jak povstat z průměru. V době, kdy NHL vládl útočný hokej, naordinoval svým svěřencům staromódní styl, vycházející ze zajištěné obrany. Ukázalo se, že to byl geniální tah. Lemaireův nástupce Jean Perron se stejnou taktikou dovedl v roce 1986 po éře New York Islanders a Edmonton Oilers "Kanaďany" opět na zámořský hokejový trůn. Pouze dva veteráni - Larry Robinson a Bob Gainey - pamatovali na éru z konce sedmdesátých let, ostatní hráči, z nichž největší hvězdou byl Patrick Roy, vítěz Conn Smythe Trophy, byli nováčci. Střelec důležitých branek Claude Lemieux, švédský reprezentant Mats Näslund a nastupující generace obránců Chris Chelios a Petr Svoboda. Na další úspěch si Canadiens ovšem museli počkat až do sezóny 1992-93. A opět byl největší hvězdou gólman Roy, který znovu vybojoval cenu pro nejlepšího hráče pohárových bojů.

    Montreal tehdy zaznamenal rekord v počtu deseti vítězných prodloužení v jednom ročníku play off a ve finále porazil Los Angeles Kings 4:1 na zápasy. Oporami byli kapitán Guy Carbonneau, který byl společně s Kirkem Mullerem finálovým stínem Waynea Gretzkyho. Hrdinou druhého zápasu byl Eric Desjardins, jehož hattrick rozhodl utkání. Oba následující střety v Los Angeles rozhodl v prodloužení útočník John LeClair. Z vítězství poháru se tak mohl radovat veterán Denis Savard a trenér klubu Jacques Demers. Následující roky 90. let nepřinesly klubu výraznější úspěchy, a to vedlo k neustálým změnám hráčského kádru. Z týmu, který v roce 1993 triumfoval, dnes nezůstal kámen na kameni. Odešly prakticky všechny jmenované opory. 13. března 1996 otevřeli Canadiens novou halu Le Centre Molson, do které byly z haly Forum převezeny všechny vzpomínky a korouhve z let slavných vítězství Stanleyova poháru a samozřejmě také zarámované verše z básně Johna McRayeho "In Flanders Fields" (Na flanderských polích), které visí v šatně Canadiens od roku 1952: "Vám předáváme ze zemdlelých rukou pochodeň. Ať je vaše a třímejte ji vysoko." Přestěhování do nové haly završilo bouřlivý rok změn, které zahrnovaly propuštění trenéra Jacquese Demerse a dlouhodobého generálního manažera Serge Savarda. K mužstvu přišli Mario Tremblay a Rejean Houle, první jako trenér a druhý jako generální manažer. Opravdovým šokem pro "hlavní město hokeje" byl ovšem prodej brankáře Patricka Roye do Colorada (sezóna 1995-96). Ten byl nucen odejít po sporech s trenérem Tremblayem bez adekvátní náhrady, kterou se nestalo ani jednoroční angažmá brankáře Andyho Mooga na sezónu 1997-98. Doslova katastrofou pak skončily pro Canadiens následující tři ročníky NHL. Tým se nejprve v roce 1999 teprve potřetí za posledních padesát let neprobojoval do play off a hráči i vedení týmu se ocitli v oprávněné palbě kritiky. Montreal se celou sezónu potýkal především s problémy v ofenzívě, vždyť žádný hráč Canadiens nepřekročil hranici padesáti kanadských bodů. V samém závěru pak tým navíc přišel o svého kapitána a velkého patriota Vincenta Damphousse, který odešel do San Jose. Damphousse se tak mimochodem stal již sedmým kapitánem, který se za posledních deset let musel s týmem rozloučit.

    Fanoušci Canadiens proto hleděli s velkými nadějemi do nové sezóny 1999-2000, byli však znovu krutě zklamáni. Neuvěřitelná série zranění téměř všech klíčových hráčů (útočník Trent McCleary dokonce po zásahu pukem do krku bojoval o holý život) odsoudila Montreal opakovaně k neúčasti v play off. A když to samé předvedl Montreal i v ročníku 2000-01, byla z toho téměř národní katastrofa. Již tak průměrný tým opět deptala všemožná zranění a konečná ztráta celých osmnácti bodů na postup do play off byla věrným obrazem aktuální síly kdysi tak slavných a úspěšných Habs. Věrní příznivci Montrealu přesto nemuseli vidět budoucnost svého oblíbeného klubu v černých barvách. Canadiens měli nového generálního manažera a kouče, hlavně však přešli od pivovaru Molson do rukou amerického podnikatele George Gilletta, jenž by měl přinést především tolik potřebné finance. A budou-li peníze, přijdou k Habs i kvalitní hráči, schopní vrátit Montreal mezi špičku NHL. Příslibem budiž letní posily Andreas Dackell, Joe Juneau, Yanic Perreault a Stephane Quintal. Těsně před začátkem přípravného kempu zaskočila Canadiens i celý hokejový svět šokující zpráva, že finský útočník Saku Koivu má rakovinu a bude muset podstoupit chemoterapii. Jeho autoritu a zkušenost se naštěstí podařilo nahradit angažováním veterána Douga Gilmoura. Do sezóny 2001-02 vstoupil Montreal velmi dobře. Obrovskou oporou mužstva byly výkony brankáře Theodorea. Právě jeho fantastická forma přivedla Montreal po třech letech do play off a jemu samotnému zajistila Hart Memorial Trophy udělovanou nejužitečnějšímu hráči základní části NHL i Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana. I v prvním kole vyřazovacích bojů byl Theodore spolu s uzdraveným Koivem hlavním strůjcem senzačního vítězství nad vysoce favorizovaným Bostonem. Pohárové stop jim ve druhém kole vystavili hokejisté Caroliny. Zdálo se, že by v Theodorovi mohli Habs nalézt další brankářskou osobnost, kolem které by vystavěli novou generaci vítězů. Ovšem již přípravný kemp všechny znejistěl, Theodore nebyl tou nepropustnou zdí z minulé sezóny. Pokles formy potvrdila základní část, došlo i na odvolání kouče Michela Therriena, ale ani pod nově příchozím Claudem Julienem nenastalo významnější zlepšení, a tak Montreal počtvrté za posledních pět let chyběl ve vyřazovacích bojích.

    Na začátku června 2003 usedl do manažerského křesla Bob Gainey, pětinásobný vítěz Stanley Cupu a klubová legenda. Právě on měl dodat organizaci zpět ztracený lesk. Start Gaineyho éry byl pozvolný, obrat k lepšímu nastal kolem Vánoc. Ještě předtím se ale Canadiens na obřím Commonwealth Stadium v Edmontonu (22. listopadu 2003) střetli v historicky prvním utkání novodobé éry ledního hokeje hraným pod otevřeným nebem s místními Olejáři. Rekordních 57 167 fanoušků přihlíželo výhře Montrealu 4:3. Úspěch hráče nakopnul a už během ledna začal počet vítězství převažovat nad porážkami. Aby Habs udrželi směr, angažovali těsně před uzávěrkou přestupů Alexeje Kovaljova, jenže ten jakoby si s sebou ze šatny NY Rangers přibalil kromě věcí i nemohoucnost, ve dvanácti zápasech vstřelil pouze jeden gól. Ofenzivní povinnosti naštěstí převzali mladíci Mike Ribeiro s Michaelem Ryderem, takže se slavný klub po roční pauze opět probojoval do nadstavbové části - ze sedmého místa v konferenci. V play off byl k vidění úplně jiný Kovaljov, společně s kapitánem Koivem opanoval bodování mužstva, které v sedmizápasové bitvě vyřadilo Boston. Theodore našel starou formu, v závěrečném utkání odolal náporu Medvědů a vychytal nulu. Jednalo se o jeho poslední světlý okamžik v dresu Canadiens, Tampa Bay ho totiž i se spoluhráči smetla v následujícím kole v nejkratší možné době. Po výluce Theodore pokračoval v jízdě po sinusoidě, když jeho úspěšnost zákroků stěží přesáhla 88% a průměr vystoupal takřka k cifře 3,5. Navrch si přivodil smolné zranění kolene, když venku uklouzl na ledu. Šanci dostal náhradník Cristobal Huet a překonal všechna očekávání. Zatímco s děravým Theodorem v zádech to šlo s Habs od desíti k pěti, na což v lednu doplatil vyhazovem Julien, francouzský brankář chytal znamenitě.

    A tak Gainey (na snímku), toho času i trenér, udělal radikální krok a vyměnil nevyrovnaného ex-majitele Hart Trophy do Colorada za dalšího gólmana, reprezentanta helvétského kříže, Davida Aebischera. Švýcar s Francouzem vytvořili úspěšný tandem, společně dovedli Montreal do play off, z něj se ale poroučeli již v prvním kole, jejich snažení skončilo na hokejkách pozdějších vítězů z Caroliny. Nástupcem Juliena byla jmenován Guy Carbonneau, další persona klubové historie. Gainey s Carbonneauem nastřádali dohromady sedm Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka, a tak museli trpět při pohledu na hodnocení plus mínus svých podřízených. Bilance typu -20 nebyla ničím neobvyklým, nejlépe vystihuje nezodpovědnost bek Sheldon Souray, který sice ofenzivně zazářil (26+38), ovšem vybouchl směrem dozadu (-28). Nakonec Canadiens uniklo play off smolně o pouhé dva body. Po prázdninách se Montreal vrátil na výsluní. Útoky vedli Kovaljov s Tomášem Plekancem, přičemž pětatřicetiletý Rus hrál možná nejlepší hokej kariéry. Zadním řadám šéfoval jeho krajan Andrej Markov, který kromě spousty bodů i spolehlivě bránil. Huetovi vyrostla silná konkurence, stále častěji nastupovala celková pětka draftu Carey Price, v němž mnozí spatřovali nového Patricka Roye. Vedení klubu natolik uchvátil, že se odhodlalo k riskantnímu kroku. Gainey poslal Hueta do Washingtonu a vsadil vše na jednu kartu. Mnozí odborníci kroutili hlavou, nevěřili, že nováček Price zvládne tlak vyřazovacích bojů, do nichž Montreal postoupil coby lídr Východní konference. Talentovaný mladík je nakonec přesvědčil a dvěma čistými konty, včetně toho v rozhodujícím sedmém utkání, pomohl v prvním kole pomohl vyřadit Boston. Proti Philadelphii již tak úspěšný nebyl, stejně jako celý tým, Letci ovládli sérii v poměru 4:1 na zápasy.

    Montreal CanadiensMontreal Canadiens

    16.Leden 2010

    Columbus Blue Jackets

    Vstup do NHL: 25. června 1997
    První sezóna: 2000-01
    Stadión: Nationwide Arena, 18.136 diváků
    Největší úspěchy: 1. kolo play off 2009
    Adresa: Nationwide Arena, 200 W. Nationwide Blvd., Columbus, Ohio 43215

    Individuální rekordy jedné sezóny:Branky: 41 - Rick Nash (2003-04)
    Asistence: 52 - Ray Whitney (2002-03)
    Body: 79 - Rick Nash (2008-09)
    Trestné minuty: 249 - Jodey Shelley (2002-03)

    Postupné rozšiřování NHL, které vedení ligy odstartovalo v devadesátých letech, vyvrcholilo v sezóně 2000-01 přistoupením dalších dvou nových klubů - Minnesoty Wild a Columbusu Blue Jackets. Nejvyšší severoamerická hokejová soutěž tak nyní má rovných třicet účastníků. Z toho v každé konferenci - Východní a Západní - hraje patnáct týmů rozdělených po pěti do jednotlivých divizí. Columbus, Chicago, Detroit, Nashville a St. Louis tvoří spolu dohromady Centrální divizi Západní konference. Modré kabáty, jejichž prezidentem a současně generálním manažerem je Doug MacLean a hlavním trenérem mezinárodně ostřílený Dave King, tedy určitě nemají divizi z nejlehčích. Ale v National Hockey League si člověk prostě moc vybírat nemůže... Ke cti Blue Jackets je nutno konstatovat, že tým se soupeřů ve své nováčkovské sezóně 2000-01 rozhodně nezalekl. Mužstvo, zajímavě poskládané z veteránů NHL, hráčů se zkušenostmi z Evropy i naprostých nováčků, zvítězilo v celkem dvaceti osmi zápasech a v dalších devíti dokázalo remizovat. Dohromady to dalo sedmdesát jeden bodík a třinácté místo v Západní konferenci. Kdyby však Columbus hrál na Východě, bylo by z toho místo jedenácté...


    Z kádru Blue Jackets na sebe v ročníku 2000-01 asi nejvíce upozornil ostřílený útočník Geoff Sanderson, který dosáhl hranice třiceti branek a vyhrál kanadské bodování týmu. Dobře zahrál i norský reprezentant Espen Knutsen, překvapivě dobře se dařilo Tyrelu Wrightovi a svoje si určitě odehrál i Čech David Výborný. V brance na poměry nováčka exceloval Ron Tugnutt, kterému kryl záda Marc Denis. A když k tomu připočteme v záloze čekající talent Rostislava Klesly nebo posily jako Mikea Sillingera či Granta Marshalla, nebyly Modré kabáty v sezóně 2001-02 rozhodně bez šancí připravit nejednomu papírově silnějšímu klubu pořádně horké chvíle. Realita však byla poněkud jiná. Místo toho, aby se Columbus zlepšoval, předváděl čím dál horší výkony. Blue Jackets měli smůlu na zranění klíčových hráčů a na co sáhli, to se jim většinou nedařilo. Po osmdesáti dvou utkáních uzavírali tabulku Západní konference. Úbytek psychických sil ovlivnila i tragická nehoda, při které střelecký pokus Espena Knutsena skončil smrtí třináctileté divačky.

    Columbus Blue JacketsColumbus Blue Jackets

    15.Leden 2010

    Washington Capitals

    Vstup do NHL:

    11. června 1974
    První sezóna: 1974-75
    Stadión: Verizon Center, 18.277 diváků
    Adresa: 627 N. Globe Road, Arlington, VA 22203
    Největší úspěchy: finále Stanley Cupu 1998
    Individuální rekordy jedné sezóny:
    Branky:
    65 - Alexandr Ovečkin (2007-08)
    Asistence: 76 - Dennis Maruk (1981-82)
    Body: 136 - Dennis Maruk (1981-82)
    Trestné minuty: 339 - Alan May (1989-90)

     

    Hlavní město USA a lední hokej byly dlouho pojmy, které spolu příliš nesouvisely. Osm prvních sezón v NHL, tedy roky 1974 - 1982, byly pro washingtonské charakterizovány pobytem ve spodní části tabulky a Capitals se v té době ani jednou neprobojovali do play off. První ročník v NHL skončil pro mužstvo doslova fiaskem. Washington se stal držitelem mnoha negativních rekordů. Vyhrál nejméně zápasů v základní části (8), prohrál nejvíce zápasů (67), získal nejméně bodů (21) a inkasoval nejvíce branek (446). V divizi skončili Capitals poslední se ztrátou 37 bodů za předposledním Detroitem a se ztrátou 92 bodů za prvním Montrealem. Na této katastrofě se podíleli také trenéři Jim Anderson, Red Sullivan a Milt Schmidt, kteří mohli být spokojeni snad jen s hrou Tommyho Williamse. V obraně si zmínku zaslouží ostrý Yvon Labre a veterán Doug Mohns, kdysi spoluhráč Stana Mikity. Po tomto vskutku děsivém výsledku se Capitals nicméně už jen zlepšovali, byť ve své divizi - nejprve Norrisově a od ročníku 1979-80 Patrickově - obsazovali většinou poslední příčku.

     

    Za první úspěch mohli Capitals považovat výkonnostní vzestup, který je v sezóně 1976-1977 konečně odpoutal od poslední příčky v pomyslné tabulce NHL. Výrazně se zlepšila obranná činnost, dvojici brankářů Ron Low - Bernie Wolfe se podařilo snížit průměr obdržených branek na zápas pod čtyři. Podařilo se navíc získat Guy Charrona, který se stal nejproduktivnějším hráčem mužstva a byl nominovaný i na mistrovství světa 1977 jako člen kanadské reprezentace, první v historii šampionátů, kterou tvořili profesionálové. Dlouhotrvající neúspěchy nenechávaly klidným ani vedení klubu, které začalo navazovat kontakty s Evropou. Průkopníky v dresu s hvězdami byli švédští reprezentanti Rolf Edberg a Leif Svensson, později přišel i další výborný hráč Bengt Gustafsson. V listopadu 1979 převzal Washington teprve osmadvacetiletý Gary Green. Ani jemu se však nepodařilo prolomit bariéru, která jakoby existovala mezi klubem a play off. Se začátkem osmdesátých let se začalo postavení Capitals měnit. V sezóně 1982-83 se Caps ziskem 94 bodů a třetím místem v Patrickově divizi dočkali vytoužené premiéry v play off. Tam však pro ně byli hokejisté New Yorku Islanders příliš silným soustem (1:3 na zápasy). V této sezóně se objevil na soupisce Washingtonu Capitals první hráč z bývalého Československa, kterým byl Milan Nový. Jako jedenatřicetiletý se však těžko přizpůsoboval náročné soutěži, a i když dostal dost příležitostí a chyběl pouze v sedmi zápasech, vrátil se po roce do Evropy. Otcem washingtonského úspěchu byl v té době trenér Bryan Murray. Nejlepším důkazem tohoto tvrzení je skutečnost, že Murray získal v roce 1984 cenu pro nejlepšího trenéra NHL.

    V klubu působila řada skvělých hokejistů, i když do nepříliš hokejového amerického hlavního města jen málokdy zamířila hvězda první velikosti. Mezi ty lze počítat jen kapitána Roda Langwaye - dvojnásobného vítěze James Norris Trophy. V osmdesátých letech se Washington vyznačoval výbornými brankáři, hráli zde například Al Jensen a Pat Riggin - vítězové Jennings Trophy, Pete Peeters, Clint Malarchuk, Mike Liut či Don Beaupre. Dále skvělou obranou, o čemž svědčí jména hráčů jako Scott Stevens, Larry Murphy, Kevin Hatcher a Calle Johansson. V útoku se v jejich dresu objevilo několik velikánů: superstřelec Mike Gartner, hokejový mozek mužstva Bengt Gustafsson, Denis Maruk, Ryan Walter, Bobby Carpenter, Dave Chrisitan, Dino Ciccarelli, Dale Hunter či Kelly Miller. V této konkurenci se od roku 1986 začal prosazovat i náš Michal Pivoňka, posléze i Slovák Peter Bondra. Klub se díky těmto borcům na dlouhé roky usadil na přední příčky své divize. V poháru se po osmileté absenci v play off prosazovali washingtonští střídavě do prvního a druhého kola. Teprve v sezóně 1989-90, kdy vyhráli svoji divizi, se dočkali postupu až do semifinále Stanley Cupu, kde ztroskotali na Bostonu Bruins.

     

    Na svůj nejvýraznější úspěch v bojích o pohár si museli Capitals počkat až do sezóny 1997-98, kdy dosáhli svého historického maxima a postupně přes Boston, Ottawu a Buffalo postoupili až do finále Stanley Cupu, kde však nestačili na úřadující dynastii Red Wings z Detroitu. Nejlepší americký trenér druhé poloviny devadesátých let Ron Wilson se tehdy opíral především o skvělé výkony brankáře Olafa „Godzilly“ Kölziga, nekompromisních obránců Marka Tinordiho a Joea Reekieho, s přehledem hrající Calle Johanssona a Sergeje Gončara, dále pak o superstřelce Petera Bondru, nahrávače Adama Oatese, divokého Chrise Simona, Joea Juneaua, zkušené veterány Briana Bellowse, Dalea Huntera, Kellyho Millera, Esu Tikkanena a Michala Pivoňku či o nadějné mladíky Jaroslava Svejkovského a Richarda Zedníka. Jenomže rok po postupu do finále Stanley Cupu čekal na Capitals velmi tvrdý pád, když se tým po velmi neúspěšné sezóně vůbec neprobojoval do play off. Klub navíc opustil dlouholetý kapitán Dale Hunter, který jako jediný hráč historie dokázal dát tři sta branek a současně si odsedět více než 3000 trestných minut.

     

    Ani ročník 1999-2000 se z počátku pro Caps nevyvíjel příliš dobře. Klub střídal světlé okamžiky s těmi hodně tmavými a postup do play off se zdál být opět nad síly spíše průměrného týmu. Avšak o Vánocích nastal nečekaný výkonnostní zlom a Capitals nakonec ještě vyhráli Jihovýchodní divizi. V play off je ovšem hned v prvním kole překvapivě vyřadili Pittsburgh Penguins, kteří se tak postarali se o jedno z největších překvapení celého play off. Navlas stejná situace se opakovala i v sezóně 2000-01. Caps měli opět pomalejší start, poté se ovšem rozehráli a znovu ukořistili první příčku ve své divizi. Mužstvo jako obvykle táhli Oates, Bondra, Kölzig, Gončar, Dahlén či Konowalchuk. Ani tito borci však v úvodním kole vyřazovacích bojů nestačili na tradičního soupeře z Pittsburghu. Tučňáci, s legendárním Mariem Lemieuxem v sestavě, vyhráli 4:2 na zápasy. O ničem jiném se před startem sezóny 2001-02 tolik nehovořilo jako o přestupu Jaromíra Jágra do Washingtonu. Smlouva mezi pětinásobným majitelem Art Ross Trophy a zámožným vlastníkem týmu Tedem Leonisem zněla na neuvěřitelných 88 mil. dolarů za osm let věrných služeb. Caps tak získali superhvězdu, jakou ve své historii dosud neměli. S Jágrem v sestavě se mohl Washington rázem počítat mezi velké aspiranty na Stanley Cup.

    Realita však byla úplně jiná. Caps načali sezónu dlouhou šnůrou porážek. Největším kamenem úrazu byla celá řada zranění největších tahounů mužstva: Johansson, Konowalchuk, Jágr, Oates, Kölzig, Gončar, Halpern. Ti všichni byli v různých fázích ročníku ze zdravotních důvodů mimo hru. I tak Capitals o svou účast v play off bojovali do poslední možné chvíle. Nakonec skončili na devátém místě tabulky Východní konference, o dva body za posledním postupujícím Montrealem.
    Podprůměrné výsledky ambiciózního mužstva znamenaly konec pro Rona Wilsona, místo něj se na lavičku postavil Bruce Cassidy, debutant mezi trenéry NHL. Odešli veteráni Johansson s Oatesem, naopak Capitals podepsali Roberta Langa, Jágrova parťáka z Pittsburghu a angažovali šikovného Švéda Michaela Nylandera. Hlavním úkolem pro další sezónu bylo najít herní systém, který by naplno využil schopnosti královsky placeného pravého křídla. Jenže Cassidy zacházel s Jágrem jako s řadovým hráčem, na což český útočník nebyl zvyklý. Méně času na ledě, méně volnosti. I tak nasbíral solidních 77 bodů, ale byl jen stínem ofenzivního krále z let předešlých. Caps proklouzli do play off z šestého místa, opanovali úvodní duely na ledě Tampy Bay, avšak následně čtyřikrát prohráli a znovu nepřekročili práh prvního kola.Rok poté nezůstal kámen na kameni. Spory Jágra s Cassidym narůstaly, fanoušci byli zklamáni výkony týmu i jeho největší hvězdy, stejně tak vedení. Cassidy dostal padáka, vystřídal ho další kouč s nulovými zkušenostmi z NHL, bývalý brankář Glen Hanlon. Začala velká čistka soupisky, bylo třeba začít znovu od začátku. Jágr dostal šanci oživit uvadající kariéru v NY Rangers, vyměněni byli také kapitán Steve Konowalchuk (Colorado) i klubová ikona Bondra (Ottawa), nejlepší obránce týmu Sergej Gončar zamířil společně s Nylanderem do Bostonu a Lang, toho času vedoucí muž kanadského bodování, se stěhoval do Detroitu (vůbec poprvé v historii byl nejproduktivnější hráč vyměněn uprostřed sezóny). Nebylo tedy překvapením, že Capitals skončili po základní části v suterénu ligy. Na draftu si vylosovali první volbu, kterou v létě 2004 nemohl být nikdo jiný než obrovský ruský talent Alexandr Ovečkin. Výluka oddálila jeho vstup do ligy o jeden rok, který strávil v mateřském Dynamu Moskva. Ovečkinova premiérová sezóna překonala všechna očekávaní. Rusky forvard skončil třetí mezi kanonýry i v produktivitě, uspěl i v ostře sledovaném souboji s dalším supertalentem, Sidney Crosbym, když obdržel Calder Trophy pro nejlepšího nováčka. Washington měl při závěrečném resumé na kontě 70 bodů, shodný počet nasbíral i v ročníku 2006-07, v obou případech se umístil daleko od postupových pozic. Ovečkin znovu opanoval klubové bodování, tentokrát vydatně podporován krajanem a dalším skvělým střelcem Alexandrem Sjominem.

     

    Před sezónou 2007-08 se Caps vrátili ke starým týmovým barvám z let 1974-95, ale výsledkově žádná změna. Po jednadvaceti utkáních, z nichž vyhráli jen šest, byl vyhozen Glen Hanlon a potřetí za sebou dostal příležitost trenérský zelenáč, tentokrát Bruce Boudreau, do té doby lodivod záložního celku Hershey Bears. Washington šel nahoru. Pod Boudreauem (na snímku) měl bilanci 37-17-7 a po stíhací jízdě v závěru základní části získal dokonce i divizní titul. Krom nového trenéra se pod zlepšené výkony podepsali i předsezónní akvizice, navrátilec Nylander, zkušený Viktor Kozlov, ale i švédský mladík Nicklas Bäckström, jeden z pozdějších kandidátů na Calder Trophy. Ještě před uzávěrkou přestupů tým posílil veterán Sergej Fjodorov a francouzský gólman Cristobal Huet, který uzmul pozici dlouholeté jedničce Olafu Kölzigovi. Obránce Mike Green ohromoval útočnými výpady a Ovečkin byl bez diskuze nejlepším hráčem soutěže. Soupeřům nasázel 65 branek, což znamenalo rekordní počin mezi levými křídly. Celkově si připsal 112 bodů a slavnostní předávání cen v Torontu bylo jeho show. Moskevský rodák získal Art Ross Trophy, Maurice Richard Trophy, Lester B. Pearson Award a pochopitelně i nejcennější individuální ocenění, Hart Trophy. Již během ledna podepsal rekordní kontrakt, který mu v následujících 13ti letech zaručil příjem 124 miliónů dolarů. V prvním kole nestačil Washington na Philadelphii, podlehl jí těsně 4:3 na zápasy. Ovšem předvedená hra i výsledky jsou velkým příslibem do budoucna. A bude u toho i Bruce Boudreau, držitel Jack Adams Award pro nejlepšího trenéra roku 2008. Původně měl být jen dočasnou záplatou, ale očekávanou nabídku na prodloužení pobytu v hlavním městě USA rád přijal.

     

    Washington CapitalsWashington Capitals

    Záviš z Falkenštejna

    Rožmberk nad Vltavou – vlajka        

    Pocházel z krumlovské větve vítkovského rodu a jeho jméno je pravděpodobně odvozeno od hradu Falkenstein na řece Ranna v Horních Rakousích. Někteří historikové však uvádějí, že se jedná o jiný hrad téhož jména v okrese Valtice na dolním Dunaji či o Falkenstein v Bavorech a v některých materiálech je dokonce uváděn Sokolčí hrad na řece Černá, který v té době byl také nazýván Falkensteinem.

    Pětilisté příbuzenstvo - Záviš z Falkenštejna patřil k rodu jihočeských Vítkovců. Ve znaku měl zelenou růži pánů z Krumlova, z nichž pocházel jeho otec, a sokola na památku hradu Falkenštejn, který vlastnili příbuzní jeho matky. Záviš byl pravděpodobně dědicem hradu,ač někteří historikové ( základ tomuto tvrzení položil Josef Šusta podle Vítka z Prčice, jenž byl prý úředníkem rodu Schonringu a Plankenbergů) se domnívají, že byl na tomto hradě pouze purkrabím ( opírají se o listinu RBM II. č. 917, v níž však nalézáme chyby). S největší pravděpodobností proto jde o omyl a Záviš byl skutečným držitelem hradu. Král Přemysl Otakar II. založil v jižních Čechách dva opěrné body své moci: roku 1263 klášter Trnová, později přejmenovaný na Zlatou korunu, a roku 1265 královské město České Budějovice. Ze strany Přemysla se nejednalo o žádný vpád do dominia Vítkovců, ale o snahu zpevnit spojnici z Čech do Rakouska a zabezpečit hranice od jihozápadu (čili od Wittelsbachům patřícího Bavorska, s nimiž byl Přemysl často ve válečném stavu). Město České Budějovice navíc zapadalo do sítě sídelních měst od Prahy přes Písek až po Kremži. Vítkovci ale s těmito kroky českého krále nesouhlasili a postavili se tvrdě proti nim, neboť Přemyslův postup považovali za zásah do území své svrchovanosti. Vzájemná nevraživost vyvrcholila v listopadu 1276 ve společné vzpouře Vítkovců s rakouskou a štýrskou šlechtou, z české strany se jí zúčastnili také páni z Rýzmburka. Oba tyto české rody byly kulturně a společensky spjaty, zejména vlivem sňatků, se Svatou říší římskou. Vítkovci začali plenit Budějovice a Zlatou korunu, Boreš z Rýzmburka obsazovat královské hrady. Přestože Přemysl Otakar II. šlechtě promyšleně rušil práva a výsady, jednalo se z její strany o porušení principu poslušnosti. Přemysl Otakar II. byl donucen uzavřít nevýhodný Vídeňský mír s římským králem Rudolfem Habsburským a vzdát se alpských zemí. Poté se v Čechách tvrdě vypořádal s domácím odbojem. Nejhůře dopadl Boreš z Rýzmburka. Podle některých pramenů byl za zradu popraven, podle jiných zemřel na útrapy věznění. I někteří Vítkovci (Záviš a Ojíř z Lomnice) se museli před Přemyslovým hněvem uchýlit na své statky, které se nacházely na území ovládaném římským králem Rudolfem Habsburským, pravděpodobně právě na Závišem vlastněný hrad Falkenstein. Jiní, jako např. Jindřich I. z Rožmberka byli omilostněni, stál za nimi mocný říšský rod Schaunbergů, z něhož pocházela Jindřichova matka. V tragické bitvě na Moravském poli 26. srpna 1278 proti českému králi Vítkovci otevřeně nebojovali a Jindřich I. z Rožmberka se bitvy dokonce zúčastnil po Přemyslově boku.

               

    Králův rádce - Po Přemyslově smrti Záviš okouzlil královnu vdovu Kunhutu Uherskou a po návratu jejího syna Václava z braniborského zajetí (1283) se mu díky tomu podařilo získat nebývalý vliv na sotva dvanáctiletého krále. Václav byl dědic českého království, faktickým vládcem byl ale Falkenštejn (do úřadů jsou jmenováni Vítkovci a jim věrní). Až tehdy se stal předním mezi Vítkovci, do té doby se mezi nimi téměř neprosadil. Usiloval o získání Opavska na úkor Mikuláše Opavského a svou nezávislou mocí znepokojil římskoněmeckého krále Rudolfa, svého dřívějšího spojence. Naneštěstí pro Záviše královna v roce 1285, brzy po jejich svatbě, zemřela pravděpodobně na tuberkulozu (společný syn Jan z Falkenštejna, zvaný Ješek, se později díky rozhodnutí nevlastního bratra, krále, stal komturem řádu německých rytířů).

    Odpůrce Habsburků - Královnina smrt neznamenala okamžitou změnu vztahů mezi Václavem a jeho otčímem. Záviš ale hledal protiváhu pro zahraniční politiku, která se nyní orientovala na spojenectví Čech s Habsburky. Obrátil se proto do Uher a chtěl tento obrat v zahraniční politice zpečetit sňatkem. Vzhledem k tomu, že v královské rodině nebyl žádný jiný dospělý muž vhodný k ženění, dal Václav Závišovi svolení k další svatbě. Jeho třetí ženou se stala Alžběta Kumánka, sestra uherského krále Ladislava IV.. Politická situace v Uhrách však Záviše zdržela příliš dlouho mimo Čechy a Závišovi odpůrci tak ovlivnili krále Václava ve svůj prospěch. Stáli za tím zejména královna Guta Habsburská a také biskup Tobiáš z Bechyně, někdejší vůdce šlechtického uskupení, které stálo proti Vítkovcům v boji o moc v Čechách před rokem 1284. Závišovi příbuzní a příznivci nedokázali novou situaci zvrátit. Nevíme, zda se jim podařilo Záviše o nastalé změně informovat nebo se novým královým rádcům podařilo Vítkovce pozvolna odstavit. Jisté je, že se Záviš raději s novou manželkou usadil na svém hradě Svojanově. Záviš krále Václava v lednu 1289 pozval na křtiny svého novorozeného syna. Václav na oko souhlasil a požádal Záviše, aby jej přijel na křtiny pozvat osobně. Záviš byl při této příležitosti zajat a obviněn ze zrady a přípravy Václavovy vraždy. Záviš nic podobného nezamýšlel, nebylo to v jeho zájmu. Václav pouze naslouchal své ženě Gutě Habsburské a dalším Falkenštejnovým odpůrcům. Roli zřejmě hrál i králův zájem o Falkenštejnův majetek, který mu ovšem před lety po smrti Kunhuty sám daroval. Mezitím probíhala občanská válka s Vítkovci, kteří dokonce nabídli českou korunu Jindřichu IV. Probusovi.

                            

    Na Hluboké - Roku 1290 Mikuláš Opavský vyráží i se zajatým Závišem z Falkenštejna do jižních Čech. Hrad Hluboká patřil Vítkovi z Krumlova, Falkenštejnovu staršímu bratrovi. Vítek odmítl hrad vydat do Václavovy moci, a tak byl drahocenný vězeň pod hradem Hluboká na pravém břehu Vltavy popraven. Tělo Záviše z Falkenštejna bylo s královým svolením pohřbeno v kapitulní síni rožmberského rodového kláštera ve Vyšším Brodě. Pověst, že Záviš z Falkenštejna byl popraven prknem (jako první se o tom zmiňuje ve své kronice Přibík Pulkava z Radenína), vychází pravděpodobně ze slova „plkno“, což je popravčí sekyra (flanderská sekera) se širokým ostřím. Postupně se díky lidovému podání „plkno“ změnilo na prkno a odtud tedy pověst o popravě prknem. Závišův pád ukázal na meze šlechtické ctižádosti.

      Znak z doby nástupu       Znak z doby nástupu       Znak z doby nástupu        Znak z doby nástupu      Znak z doby nástupu   Rožmberk nad Vltavou – vlajka 

    • Kunhuta Uherská (asi 12469. září 1285, Praha) nebo také Haličská či ještě spíš Mačevská byla druhá manželka Přemysla Otakara II. a česká královna, rakouská, štýrská, korutanská a kraňská vévodkyně.

    Vnučka uherského krále - Kunhuta strávila dětství ve slavonské Mačvě (dnešní Srbsko), kterou Béla IV. svěřil zeti Rostislavovi, manželovi své dcery Anny. Rostislav byl uherským guvernérem (bánem) tohoto území. Když Béla IV. prohrál s českým králem bitvu u Kressenbrunnu, chtěl z něj protivník udělat spíše spojence než nepřítele. Původně Přemysl Otakar žádal o ruku Bélovy dcery Markéty. Jeptiška o sňatek nejevila zájem a Přemysla stejně jako mnoho nápadníků před ním a po něm odmítla. Místo Markéty tedy Béla IV. nabídl Přemyslovi svou vnučku Kunhutu. Kunhuta se za českého krále Přemysla Otakara II. vdala 25. října 1261 v dnešní Bratislavě. Rychlost, se kterou svatba následovala po Přemyslově rozvodu s Markétou, svědčí o tom, že se jednalo o dlouhodoběji připravovaný akt. 25. prosince téhož roku se konala okázalá pražská korunovace, která se stala velkou společenskou událostí pro celou tehdejší Evropu. Přemysl si Markétiným zapuzením znepřátelil rakouskou šlechtu, byť manželství s Kunhutou bylo motivováno především snahou o legitimního dědice a alespoň dočasný mír s Arpádovci - ten vydržel celé další desetiletí.

    Česká královna - O Kunhutě se daleko za hranicemi mluvilo jako o temperamentní a výjimečně krásné ženě a Přemysla často doprovázela na turnajích. S Přemyslem Otakarem měla nejspíš šest dětí, mezi nimi dcery Kunhutu a Anežku, ale tak očekávaný dědic trůnu Václav se narodil až koncem září 1271. Lucemburské kroniky zmiňují ještě další tři děti: mluví o synech, jinde figuruje dcera Markéta. O královně v této době příliš slyšet není. Dá se tedy jen odhadovat, že Přemyslovi byla stejnou oporou jako kterákoliv jiná královská manželka. Některé dobové zápisy (především kronika Otakara Štýrského) o Kunhutě Haličské tvrdí, že to byla žena ctižádostivá (coby vdova skutečně přijímala audience jako vládkyně), že Otakara vehnala do bitvy s Rudolfem Habsburským (těžko říct, zda na něj měla takový vliv) a že její romance se Závišem z Falkenštejna začala už za Přemyslova života - o čemž většina historiků pochybuje. Falkenštejn se vzhledem k vztahu krále s Vítkovci jen stěží mohl s Kunhutou Haličskou setkat už na Přemyslově dvoře.

    Po bitvě na Moravském poli - Po prohrané bitvě na Moravském poli (1278) se Kunhutě nepodařilo uchovat státní integritu a nezávislost. Zájemci o poručnictví Václava a tudíž správu země byli dva – braniborský markrabě Ota V. a vratislavský kníže Jindřich IV. Probus, oba spojeni s českým královským dvorem příbuzenskými vztahy. Snaha ochránit sebe a syna Kunhutu donutila navázat spojení s Rudolfem Habsburským a potvrdit mu slib o svatbě svých a Rudolfových dětí (součást mírových podmínek z roku 1276). Usilovala o poručnictví Jindřicha Probuse, Rudolf ho ovšem ponechal Otovi, sám si ponechal na pět let Moravu, Jindřichovi připadlo Kladsko, Kunhutě Opavsko (o které bude později neúspěšně bojovat s Mikulášem Opavským). Neshody s Otou vedly k internaci královny a dětí na Bezdězu, odkud se jí podařilo utéct – ovšem bez Václava. Právě skutečnost, že opustila syna a jediného žijícího Přemyslovce, nemohou mnozí historici Kunhutě zapomenout. Dá se ovšem pochybovat o tom, že Kunhuta v zajetí mohla synovi nějak pomoct. Bezděz navíc zřejmě nebyl těžkým žalářem a Václavovi dělala společnost chůva Eliška. Je ovšem pravda, že zápisy v kronikách královnin „chytrý“ útěk komentují s obdivem i odporem.

    Paní z Falkenštejna - Na Opavském Hradci si královna-vdova zřídila dvůr, kam někdy v roce 1280 přichází Záviš z Falkenštejna. Okouzlující Falkenštejn se stává nejen purkrabím na Opavském Hradci (1281), ale také jejím milencem. V té době se za něj možná tajně vdala. V roce 1281–2 Falkenštejnovi porodila syna Jana. Po Václavově návratu z braniborského zajetí v roce 1283 je královna přijata zpátky ke dvoru a spolu s ní a na její přímluvu i Falkenštejn. Roku 1285 Kunhuta doprovázela syna Václava do Chebu, kde se stvrdil jeho sňatek s Gutou Habsburskou. Toho roku se pravděpodobně oficiálně vdala za Falkenštejna, ale 9. září zemřela zřejmě na tuberkulózu. Kunhuta Uherská je pohřbená v Anežském klášteře vedle Anežky České a rodičů Přemysla Otakara II. Ačkoliv dnešní doba má sklony vidět počínání Kunhuty Uherské už jinak, bylo by chybou ji hodnotit moderní volnomyšlenkářskou optikou. Královna matka měla za svého života na syna nepochybně silný vliv. Dospělý Václav však jistě nikoli náhodou nedal žádné ze svých dcer jméno Kunhuta. Stejné jméno jako jeho druhorozená dcera však měla Václavova oblíbená chůva Eliška.

    Potomci - Dospělosti se dožily tři z dětí Přemysla Otakara II. a Kunhuty Uherské:

    Rožmberk nad Vltavou – vlajka 

    • Vítek z Krumlova zvaný také Vítek ze Skalice byl purkrabím na hradě Hluboká, nejvyšším maršálkem a podkomořím Českého království za vlády krále Václava II. K výnosné funkci se dostal díky vlivu svého bratra Záviše z Falkenštejna, králova otčíma zřejmě okolo roku 1284. Počátkem roku 1289 Vítek již v podkomořské funkci nebyl, jeho dvorská kariéra úzce souvisela se vzestupem Závišovým a zanikla s jeho zatčením.

    Narozdíl od jiných zůstal Vítek bratrovi společně se švagrem Hroznatou věrný a na královu žádost o vydání královských hradů reagoval povstáním, kterého se zúčastnila velká část Vítkovců. Hlavním cílem jejich útoků byly statky pražského biskupa, jehož majitel biskup Tobiáš si stěžoval králi na Vítka z Krumlova a Hroznatovy syny, že vypálili Pelhřimov a totéž provedli společně s loupením i v Týnu nad Vltavou, kde v okolních vsích zajali vesničany a odvezli je do Budějovic. Vítek také zajal biskupova bratra Čeňka z Kamenice. Václav II. reagoval na vzniklou situaci soudem, který Vítka s bratry v nepřítomnosti odsoudil, prohlásil je psanci a zbavil majetků. Záviše nechal společně se svým nevlastním bratrem Mikulášem Opavským spoutaného objíždět zatím nevydané královské hrady. Vévoda Mikuláš hrozil vzbouřencům popravou zajatce, pokud hrady nebudou vydány. U Hluboké, hájené Vítkem z Krumlova, se svou pohrůžkou pohořel a Záviše zde nechal skutečně popravit. Vítek reagoval stětím Čeňka z Kamenice, bratra biskupa Tobiáše. Zdá se, že potrestání vzbouřenců bylo po Závišově smrti patrně zažehnáno přímluvou Jindřicha z Rožmberka, který vyjednal podmínky smíru s panovníkem. Václav odsouhlasil na podzim 1290 vítkovský dar vyšebrodskému klášteru za spásu Závišovy duše, bratranci popraveného mohli zůstat na Krumlově a bratři Budivoj, Vok, Henclín a Vítek odešli hledat azyl. Vítek se údajně dle Otakara Štýrského snažil získat místo u dvora Rudolfa Habsburského ve Vídni, ale odtud byl vypovězen a odešel do uherského království. Tam zemřel.

    Rožmberk nad Vltavou – vlajka  Teuton-jelvény.png    Hradec nad Moravicí – znak 

    Po bitvě - Královna Kunhuta ovdověla roku 1278 po bitvě na Moravském poli, kde český král Přemysl Otakar II. potupně zahynul. Království české bylo poté svěřeno do péče synovce zemřelého krále Oty Braniborského, protože následník byl tehdy teprve sedmiletý. Správce Ota složitou situaci vyřešil vězněním následníka Václava a královny Kunhuty na hradě Bezděz. Kunhutě se podařilo z internace utéct a přesídlit na Moravu, odkud se mohla snažit získat příznivce pro Václavovo propuštění. V zemi byla bída, neúroda a hladomor. Záviš z Falkenštejna, kdysi rebel proti českému králi, je doložen na Moravě jistě na počátku roku 1281 jako purkrabí v královnině Hradci nad Moravicí. Někdy v té době se stal milencem královny vdovy. Po návratu Mikuláše Opavského z uherského zajetí musela pro vážné neshody s tímto Kunhutiným nevlastním synem milenecká dvojice odejít z Opavska. Pravděpodobně v roce 1282 se dvojici na neznámém místě na Moravě narodil syn Jan. V květnu roku 1283 byl z braniborského vězení konečně zpět do vyhladovělé a zpustošené země propuštěn mladičký následník trůnu Václav II. a pár týdnů nato se vrátila do hlavního města i Kunhuta asi i s malým Ješkem, dítětem zplozeným s pouhým Vítkovcem. Záviš z Falkenštejna se stal rádcem, přítelem a učitelem mladého krále a Václav si jej zamiloval. Dokonce souhlasil se svatbou. Morganatická svatba Ješkových rodičů proběhla buď roku 1284 či pár měsíců před královninou smrtí v květnu roku 1285. Kunhuta zemřela v září, asi na tuberkulozu. V říjnu 1285 věnoval Václav II. Ješkovi a jeho otci královské město Poličku, hrad Lanšperk, město Lanškroun a další zboží. Ovdovělý Záviš se znovu oženil a pro podezření ze spiknutí proti svému králi byl asi v lednu 1289 zajat a uvězněn. Roku 1290 nechal Václav II. Záviše z Falkenštejna, kdysi svého milovaného otčíma, pod hradem Hluboká popravit.

    Řád německých rytířů - Ješek byl přes matku spřízněn s Přemyslovci, Arpádovci, Rurikovci, Kapetovci a dokonce i s Habsburky a jím se tyto aktuálně vládnoucí dynastie nebezpečně a nepřípustně sbližovaly s pouhými vazaly z česko-rakouského pomezí. Osiřelého osmiletého chlapce svěřil Václav II. do péče řádu německých rytířů. Ve službách řádu Ješek udělal skvělou kariéru, stal se komturem v Řepíně a v roce 1328 zemským komturem pro Čechy a Moravu. Pravděpodobně se zúčastnil křižáckého tažení krále Jana do Litvy. Pak se stal komturem v Altshausu a roku 1337 je opět doložen jako komtur v Řepíně. Zemřel někdy po roce 1337. Dochovala se pečeť, kde je zobrazen apokalyptický Kristus sedící na duze a z úst mu vycházejí dva meče.

     Znak z doby nástupu      Znak z doby nástupu

    Po otcově smrti v bitvě na Moravském poli roku 1278 se z důvodu následníkovy nedospělosti stal jeho poručníkem Ota V. Braniborský, který se pro uchování kontroly nad situací rozhodl odvézt chlapce do Braniborska. Po několika letech zmatků, hladomoru a nejisté politické situace souhlasil Ota s Václavovým návratem zpět do Čech. Teprve dvanáctiletý Václav se konečně ujal vlády. Hlavní roli však hrál nový partner Václavovy matky Záviš z Falkenštejna. Závišův vliv byl pouze dočasný, dospívající Václav jej uvěznil a po jeho popravě zahájil expanzi do Polska, kde se mu podařilo podmanit Malopolsko a také získat kontrolu nad většinou Horního Slezska. Po smrti svého tchána Rudolfa Habsburského nepodpořil kandidaturu svého švagra Albrechta na římský trůn, ale prosadil volbu hraběte Adolfa Nasavského. Adolf však nesplnil své sliby a Václav se podílel na jeho pádu a volbě Albrechta Habsburského. V následujících letech pokračoval Václav v politice územní expanze, když v roce 1300 získal polskou korunu a o rok později pro svého syna Václava III. i korunu uherskou. Růst přemyslovské moci vedl k zformování protičeské koalice, v níž kromě římského krále Albrechta stanul i pretendent uherského trůnu Karel Robert z Anjou a soupeř přemyslovské moci v Polsku Vladislav Lokýtek. Na podzim 1304 vtrhla nepřátelská vojska do Čech a oblehla Kutnou Horu. Albrechtovi se nepodařilo Václava strhnout k rozhodující bitvě a po neúspěšném dobývání se dalo jeho vojsko s blížící se zimou na ústup. Toto vítězství nedokázal Václav zužitkovat, protože zhoršující se tuberkulóza, která mu již po nějakou dobu činila značné zdravotní potíže, způsobila jeho předčasnou smrt. Během své vlády se Václav spoléhal spíše na umění diplomatické než válečné, využíval rozsáhlého nerostného bohatství, zejména stříbra, jež se v té době v Čechách nacházelo. Zavedením pražského groše se podařilo stimulovat hospodářský vývoj a zahraniční obchod, vytvořením nového horního zákoníku Ius regale montanorum se definovala role státu ve vztahu k hornické činnosti. Václav sám byl literárně činný a byl i velkým mecenášem minesängrů.

    Změna situace nastala v roce 1287, kdy na přelomu června a července konečně dorazila do Čech Václavova manželka Guta. S příchodem královny začal Záviš z Falkenštejna pomalu ztrácet svůj vliv u dvora. Aby situaci změnil, rozhodl se, se souhlasem krále, posílit svou pozici novým sňatkem se sestrou uherského krále Alžbětou. Na klesající Závišův vliv ukazuje přepadení jeho svatební výpravy do Uher Jindřichem z Lichtenburka koncem roku 1287. Záviš se musel zachránit útěkem do Opatovic. S královou pomocí připravil novou výpravu a strávil v Uhrách čtyři měsíce, během kterých se nejen oženil s Alžbětou, ale navázal i blízký vztah s uherským králem Ladislavem. Šlechtická opozice soustředěná kolem královny Guty využila Závišovy několika měsíční nepřítomnosti ke své aktivizaci. Královna se již od svého příchodu do Prahy úspěšně snažila vzbudit nedůvěru mezi králem a Závišem. Zdá se, že někdy na přelomu let 1288 a 1289 byl Záviš zatčen. O velikonocích roku 1290 Václav spolu se svou manželkou navštívil v Erfurtu římského krále Rudolfa, který mu potvrdil právo volby římského krále a také „čísnický úřad“. Zároveň také vyhověl Václavově prosbě o pomoc a poslal s ním zpátky do Čech nejen svého syna Rudolfa a bamberského biskupa Arnolda, ale i početné vojsko, které mělo pomoci při pacifikaci povstalých Vítkovců. Brzy po příchodu do Prahy sice Rudolf nečekaně zemřel, ale jeho bojovníci v Čechách zůstali. Potlačování povstání napomohly i okolnosti – v krátkém sledu zahynuli jak vratislavský vévoda Jindřich Probus, tak i uherský král Ladislav. Vítkovská vzpoura tak ztratila oporu v zahraničí

    Záviš zůstal nadále v zajetí až do léta 1290, kdy byl postaven před soud a odsouzen. Na radu římského krále jej Václav využil k získání jihočeských hradů pod kontrolou Vítkovců. Mikuláš Opavský, který vojsko vyslané proti vzbouřeným Vítkovcům vedl, vždy pod pohrůžkou Závišovy popravy donutil hejtmany jednotlivých tvrzí, aby mu každou z nich vydali. Situace se vyhrotila ve chvíli, kdy Mikulášovo vojsko stanulo před hradem Hluboká hájeným Závišovým bratrem Vítkem. Vítek nehodlal ustoupit, mimojiné i díky tomu, že držel jako rukojmí Čeňka z Kamenice, bratra biskupa Tobiáše. Královská strana ovšem taktéž nebyla ochotná k vyjednávání – 4. července byl Záviš na louce poblíž Hluboké popraven stětím. Záhy nato jej následoval i Čeněk z Kamenice, jehož život ukončil Vítek v odvetě za smrt svého bratra. Závišovo tělo poté převzala jeho rodina, aby jej uložila ve vítkovském rodovém klášteře ve Vyšším Brodě.

        

    Zámek Hluboká (německy Frauenberg) leží na návrší nad Vltavou ve městě Hluboká nad Vltavou asi 15 km severně od Českých Budějovic. Je veřejnosti přístupný a patří k turisticky nejatraktivnějším památkám v Česku. V bývalé zámecké jízdárně sídlí Alšova jihočeská galerie která spravuje sbírku soch a obrazů holandských a flámských malířů 17. a 18. století.

    Historie - Na místě raně gotické tvrze z druhé poloviny 13. století dnes stojí gotický hrad jejž vybudoval koncem 15. století Vilém z Pernštejna. Majitelem hradu se později stal král Ferdinand I. Habsburský který jej prodal roku 1562. Tak přešla Hluboká do majetku pánů z Jindřichova Hradce, kteří jej přestavili na renesanční zámek. O století později zakoupil panství Hluboké Jan Adolf I. z rodu Schwarzenberků, zakladatel jihočeské větve rodu která zde sídlila po téměř tři století. Z iniciativy knížete Adama Františka byl zámek počátkem 18. století přestavěn v barokním slohu podle plánů stavitele P. I. Bayera a jeho následovníka | | Komentáře

    11.Leden 2010

    Chicago Blackhawks

    Vstup do NHL: 25. září 1926
    První sezóna: 1926-27
    Stadión: United Center, 20.500 diváků
    Největší úspěchy: Stanley Cup 1934, 1938, 1961
    Adresa: United Center, 1901 W. Madison Street, Chicago, IL 60612

    Individuální rekordy jedné sezóny:
    Branky:
    58 - Bobby Hull (1968-69)
    Asistence: 87 - Denis Savard (1981-82 a 1987-88)
    Body: 131 - Denis Savard (1987-88)
    Trestné minuty: 408 - Mike Peluso (1991-92)

    Chicago Blackhawks byli druhým klubem odkoupeným v roce 1926 z PCHA (Pacific Coast Hockey Association) a zároveň jsou dalším klubem, jenž přežil dlouhá léta v NHL do dnešních časů s jediným názvem. Indián v jejich znaku představuje jednoho z mužů kmene "Černých jestřábů" - Blackhawks. Název klubu byl dílem majitele a dlouholetého manažera Hawks - majora Frederica McLoughlina, který vedl svůj klub v NHL celých šestnáct let. On také svěřil v roce 1930 post kouče Dicku Irvinovi, jenž byl v letech 1926-29 kapitánem týmu. Po nástupu do nové funkce se odvděčil svému zaměstnavateli tím, že poprvé dovedl klub do finále Stanley Cupu, kde však Jestřábi neuspěli. Podruhé se do finále probojovali o tři roky později, tentokrát už pod vedením kouče Gormana. Především zásluhou svého kapitána, gólmana Chucka Gardinera, se pak poprvé radovali ze zisku slavné trofeje, ale brzký tragický skon skvělého brankáře rozesmutněl celé Chicago i celou NHL. Hokejový život však šel dál a tým, v němž hráli prim především Lionel Conacher, Paul Thompson, Art Coulter či Johnny Gottselig, poněkud usnul na vavřínech a po dvou vypadnutích už ve čtvrtfinále se v roce 1937 dokonce neprobojoval ani do play off. Vše si však vynahradil o rok později, kdy se opět zapsal na listinu vítězů slavné trofeje. Post zesnulého Gardinera zastával po Lorne Chabotovi mladý Mike Karakas, nedávný vítěz Calder Trophy. Ale asi největší postavou vítězného týmu byl druhý muž Hart Trophy 1938 - Paul Thompson, jemuž skvěle sekundovali Earl Seibert a nestárnoucí Gottselig, jakož i ostatní spoluhráči, jež skvěle koučoval Bill Stewart. Po zisku druhého Stanley Cupu však přišla na Blackhawks další krize, která tentokrát, až na světlé výjimky, trvala celých dvacet let. Za tu dobu se chicagským podařilo jen šestkrát postoupit do play off a z toho pouze dvakrát přešli přes první kolo. Přitom i v tomto období oblékalo dres Chicaga několik skutečných velikánů historie. Ať už to byli bratři Doug a Max Bentleyové, Roy Conacher, Al Rollins či Bill Mosienko, který 23. března 1952 vstřelil tři branky v průběhu jednadvaceti sekund. Teprve po příchodu nového manažera Tommy Ivana v roce 1954, jenž vystřídal na tomto postu Billa Tobina - jehož největším úspěchem byl postup do finále poháru v roce 1944 - se začaly výsledky klubu lepšit. Příchod několika mladých hráčů na konci padesátých let a zejména pak angažování kouče Rudy Pilouse v roce 1958 znamenalo definitivní obrat k lepšímu. Obrat, jehož nejvýraznějším výsledkem byl zisk Stanley Cupu v roce 1961 a poté i účast ve finále v letech 1962, 1965 a v roce 1967 i vítězství v NHL. Chicago mělo v té době skutečně skvělý tým, jemuž jasně vévodili čtyři nejlepší hráči historie klubu. Hvězdou Blackhawks byl Bobby Hull, který se v ročníku 1966 stal prvním hráčem NHL s více než padesáti nastřílenými brankami v jednom ročníku a který svými speciálními krátkými a prudkými golfáky způsoboval brankářům soupeřů doslova nervové šoky. Další hvězda Stan Mikita byl hokejista s vrozeným talentem pro hru uprostřed útočné řady. Na hokejovém nebi zářil jednadvacet sezón a za tu dobu soupeřům nastřílel 541 branku. V tomto počtu ho překonal pouze Hull, který soupeřům nastřílel 604 branky. Hull a Mikita jsou společně považováni za vynálezce zakřivené hokejky. Brankářskou svatyni hájil "Mr. Goalie" Glenn Hall, jehož chladnokrevnost v ohni soupeřových střel byla v naprostém rozporu s nervozitou před zápasem, kdy bylo běžnou rutinou, že Hall večeři vyzvracel. Hall byl věčným zlepšovatelem a byl to právě on, kdo do hry brankáře zavedl tzv. motýlka. Nástupcem Halla byl Tony Esposito, který vstoupil do historie, když v sezóně 1969-70 nedostal v patnácti zápasech ani jednu branku, což je dodnes platný rekord NHL. Samozřejmě nejen tito čtyři tvořili úspěchy týmu. Své stálé místo v historii si zde vydobyli i mnozí další - Al Arbour, Elmer Vasko, Ken Wharram, Dennis Hull, Phil Esposito, Pierre Pilot.

    Se začátkem sedmdesátých let skvělá éra tohoto týmu končila, ale přesto se ještě v roce 1970 stal vítězem základní části NHL a v letech 1971 a 1973 postoupil do finále Stanley Cupu, když jeho nejlepším mužem byl zcela bezkonkurenčně skvělý mladík v brance - Tony Esposito. Ten zůstal věrný svému týmu po celá sedmdesátá léta, kdy však klub - ač většinou nejlepší ve své divizi - nedokázal zopakovat pohárové úspěchy svých předchůdců a v letech 1975 - 1981 vždy skončil už v prvním kole play off. Osmdesátá léta lze označit jako léta prožitá "na houpačce". Lepší roky se střídaly s horšími - čtyřikrát chicagští vypadli už v prvním kole pohárových bojů, pětkrát postoupili do semifinále. Jediným, na koho bylo možné se spolehnout, byl střední útočník Denis Savard, muž s precizní střelbou a neméně přesnou přihrávkou. Z jeho pasů těžili především křídelní útočníci Steve Larmer a Steve Thomas, Dirk Graham a Wayne Presley pak již plnili pověst úspěšných střelců jen z části. Největší slabinou byla obrana, v níž si solidní úroveň držel jen Doug Wilson, vítěz Norrisovy trofeje pro nejlepšího obránce v roce 1982. V sezóně 1990-91 se zdálo, že se pro Chicago začalo blýskat opět na lepší časy. K týmu přišel sebevědomý Mike Keenan, trenér, který dovedl reprezentaci kolébky hokeje dvakrát k vítězství v Kanadském poháru a který s Philadelphií stanul dvakrát ve finále Stanley Cupu. Ten mužstvu naordinoval drsnější styl a pořízci, kteří svými fyzickými parametry převyšovali převážnou většinu svých protihráčů, tak měli hlavní zásluhu na tom, že Chicago patřilo k nejtrestanějším celkům soutěže.

    Mužstvo nakonec v roce 1991 vyhrálo Norrisovu divizi, ale hned první soupeř v play off, Minnesota North Stars (pozdější finalista) vystavil Černým jestřábům stop. Největšími hvězdami mužstva byli především Graham, Larmer, Roenick, Goulet, Chelios, Thomas a gólman Belfour, kvůli kterému náš Dominik Hašek nedostával příliš příležitostí. O rok později se Chicago dostalo až do pohárového finále, ale navázat na úspěch svých předchůdců z let 1934 a 1961, tj. získat Stanley Cup, se Blackhawks v souboji s Pittsburghem nepodařilo. V následujících letech se Jestřábi dostávali maximálně do druhého kola vyřazovacích bojů (pouze v ročníku 1994-95 se probovali do finále konference), od roku 1998 ovšem nedosáhli ani samotné play off. U týmu, který postupně ztrácel jednu velkou hvězdu za druhou (Gilmour, Roenick, Belfour, Chelios), se v rychlém sledu bez úspěchu vystřídalo hned několik trenérů. Na sezónu 2000-01 v Chicagu dokonce angažovali prvního evropského kouče v moderních dějinách NHL. Ale ani Fin Alpo Suhonen nevyvedl slavný tým z krize. Blackhawks zůstali po velmi nevyrovnaných výkonech téměř dvacet bodů za postupem. Do sezóny 2001-02 vlétli Černí jestřábi jako vyměnění. Velkou zásluhu na tom měl nový trenér Brian Sutter, jenž přinutil všechny hráče makat na doraz. Řada z nich se mu pak odvděčila zlepšenými výkony. Snad nejmarkantnějším příkladem byl brankář Jocelyn Thibault. Chicago v základní části nastřádalo velmi slušných 96 bodů a po čtyřletém půstu postoupilo do play off. Tam sice mnoho vzruchu nenadělalo, ale i tak jej lze považovat za velké překvapení sezóny.

    Chicago BlackhawksChicago Blackhawks

    05.Leden 2010

    Florida Panthers

    Vstup do NHL: 14. června 1993
    První sezóna
    1993-94
    Stadión: 
    BankAtlantic Center, 19.250 diváků
    Adresa: BankAtlantic Center, One Panther Parkway, Sunrise, FL 33323
    Největší úspěchy
    : finále Stanley Cupu 1996
    Individuální rekordy jedné sezóny:
    Branky:
    59 - Pavel Bure (2000-01)
    Asistence: 53 - Viktor Kozlov (1999-00)
    Body: 94 - Pavel Bure (1999-00)
    Trestné minuty: 354 - Peter Worrell (2001-02)

    Prvním majitelem klubu Florida Panthers byl Wayne Huizenga, král říše Blockbuster Video. Ten přijal na post trenéra v roce 1993 proslulého hokejového taktika Rogera Neilsona. Bylo to krátce po udělení licence Panthers, kteří se tak v NHL připojili ke klubu Tampa Bay a vytvořili s ním dvojici týmů ze „slunečného státu“ Florida. Příchod trenéra Neilsona, který jako první začal v NHL používat video jako výukovou pomůcku, k týmu Panthers se ukázal být vynikajícím tahem. Neilson začal uplatňovat systém pasti středního pásma, který dovedly k dokonalosti nesmělé, jakoby nezralé přechody přes modrou čáru. Smyslem pasti středního pásma je udržovat hru mezi modrými čarami obou obranných třetin a udusit jakýkoliv útočný výpad a zpomalovat tempo hry. Když si Panteři v rozšiřovacího draftu u příležitosti svého vstupu do NHL vybrali jako hráče číslo jedna osvědčeného brankáře NY Rangers Johna Vanbiesbroucka, stali se díky své obranné herní koncepcí v prvním roce ligového působení nejúspěšnějším nováčkem v historii NHL. Nasbírali osmdesát tři body a jen těsně přišli o účast mezi mužstvy zápolícími o Stanley Cup.

    V sezóně 1994-95, zkrácené výlukou NHL na začátku ročníku, se Panthers k účasti v bojích o Stanley Cup přiblížili ještě víc. Vedení klubu, v jehož čele stál Bill Torrey (formující na počátku 80. let hráčskou dynastii NY Islanders), vyměnilo Neilsona na místě trenéra za Douga MacLeana, odchovance herního systému Red Wings. MacLean obměnil pojetí pasti středního pásma tak, aby upřednostňovalo kombinaci útočné a obranné hry a díky této změně se Panteři vyšvihli až do play off. Tým, který trpěl nedostatkem ostrostřelců, jich najednou díky nové taktice pár měl. Patřili k nim Scott Mellanby, Rob Niedermayer a Ray Sheppard. V obraně Floridy pak řádil především Ed Jovanovski. Uvolněnější a útočnější projev týmu lze považovat za důsledek MacLeanova přístupu k hokejové hře, ale je možné, že to má také co do činění s krysou... Právě když se Panthers v říjnu 1995 chystali v zahajovacím utkání vyjet na led, přeběhla přes jejich šatnu krysa. Někteří hráči uskočili stranou, ale Scott Mellanby, který si právě nacvičoval svůj golfový úder, jí přímo zasáhl. Mellanby ve střelbě na cíl pokračoval i po zahájení utkání. Vstřelil soupeři dvě branky, což spolu s oním zásahem krysy v šatně přimělo Vanbiesbroucka k prohlášení, že Mellanby zaznamenal „rat-trick“. Od této události floridští fanoušci hází na led hračky v podobě krys pokaždé, když Panthers vstřelí gól. V průběhu jednání o nové hokejové aréně v Browardském okrese se vyskytly hlasy tvrdící, že hokejoví Panteři se mohou stát ohroženým druhem. Ale rozhodnutí o pokračování výstavby nové haly se vší pravděpodobností upevnilo budoucnost klubu v tomto státě. Určitě se tak ale stalo také proto, že se tým v sezóně 1995-96 probojoval do play off a rovnou postoupil do finále, aby jej až v samotném závěru zastavilo Colorado Avalanche. Přitom v týmu působila vlastně jen jediná skutečná hvězda: gólman John Vanbiesbrouck, který spolu s pracovitými spoluhráči dokázal šokovat celou NHL.

    Bohužel další sezóny nebyly pro Panthers již tak vydařené, neboť pouze v letech 1997 a 2000 se Florida dostala do play off. Ve druhém případě již bez Vanbiesbroucka, kterého ovšem nahradila opravdová superstar. Tou je útočník Pavel Bure, hokejovým bohem nadaný střelec. „Ruská raketa“ bezesporu dělá čest svému jménu a od svého příchodu k Panterům dvakrát vyhrála Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce ligy, zbytek týmu ale Bureho tempu evidentně nestačí. Příkladem budiž sezóny 1999-2000 a 2000-01. V té první se Florida suverénně dostala do play off, když získala devadesát osm bodů, hned v úvodním kole ale 0:4 na zápasy vypadla s New Jersey Devils. Bure byl prostě na vše příliš sám. A ročník následující? Jedním slovem tragédie. Mužstvo se neskutečně trápilo, vyhrálo jenom dvacet dvě utkání a o více než dvacet bodíků do vyřazovacích bojů nepostoupilo. Chabé výkony týmu odnesli za všechny bratři Murrayové, generální manažer a hlavní kouč, samotný hráčský kádr pak prošel celou řadou změn, z nichž tou nejdůležitější je příchod Valerije Bureho z Calgary. Panthers nezbývalo nic jiného, než na zcela nepovedenou sezónu rychle zapomenout a v novém ročníku se pokusit notně pošramocenou pověst klubu co nejvíce vylepšit. V létě 2001 potvrdilo vedení NHL převod vlastnických práv na Panthers z rukou Wayne Huizenga do majetku společnosti, ve které spolu s bývalým hráčem amerického fotbalu figuruje také farmaceutický průmyslník Alan Cohen. Florida prodala práva na Jiřího Dopitu, ale podařilo se ji získat Valerije Bureho, který měl vytvořit smrtící útok se svým bratrem Pavlem. Ke změně došlo i na trenérském můstku. Z asistenta kouče Slavomíra Lenera se stal klubový skaut.

    Ovšem Floridě se v sezóně 2001-02 opět nevedlo. Tragické výkony přiměly vedení týmu k čistce. Tyto změny odnesl hlavní trenér Darryl Sutter a funkce generálního manažera se dobrovolně vzdal guvernér klubu Bill Torrey. Důvěru na post kouče dostal diktátor Mike Keenan. Od prvního momentu, kdy trenérské křeslo přijal, vyhrávali Panthers aspoň tolik zápasů, kolik prohrávali. Navíc patřili k nejvylučovanějším týmům celé ligy a to je stálo spoustu bodů a sil. Pověst obrovského talentu potvrdil Kristian Huselius. Odchod Pavla Bureho do New York Rangers znamenal jasnou rezignaci na boje o play off. V následujícím draftu se Keenan upnul na nadějného obránce Jaye Bowmeestera. Dokonce natolik, že první volbu Floridy poslal do Columbusu (Rick Nash) a druhou v pořadí Atlantu (Kari Lehtonen) ,,uplatil“ dalšími dvěma pozicemi, jen aby mu nechali Bowmeestera. Nadějnému bekovi se ale sezóna 2002-03 podobně jako celému mužstvu, slavícímu desetileté výročí od vstupu do ligy, příliš nepovedla. V tabulce +/- , pro zadáka prakticky nejdůležitější statistice, byl dokonce nejhorší z celé NHL. Celkově svým fanouškům Panteři moc radosti nedělali, na domácím ledě vyhráli pouhých osm utkání, jalovou ofenzívu a propustnou obranu držel nad vodou pouze fantastický Roberto Luongo, který se stal pro příštích pár let nejvytíženějším ze všech gólmanů. Našlo by se ale i jedno velké pozitivum. ,,Železný Mike“ dokázal probudit potenciál dřímající v Olli Jokinenovi (36+29), někdejší trojka draftu do té doby jen paběrkovala. Za své výkony byl Jokinen v říjnu 2003 jmenován kapitánem. Sezóna jako přes kopírák znamenala jediné - další selhání v bojích o play off. Poměrně divoké změny se odehrávaly v řadách vedení. Nejprve generální manažer Rick Dudley po 15 zápasech vyhodil neúspěšného Keenana, chvíli koučoval sám, následně na lavičku postavil Johna Torchettiho a usedl zpět do manažerského křesla. Ale kdo se směje naposled, ten se směje nejvíc. Po zpackané sezóně dostal Dudley padáka a na jeho místo byl dosazen právě bývalý podřízený Keenan. Ten nabídl post trenéra  ex-ottawskému Jacquesu Martinovi, který s díky přijal.

    Během lockoutu Florida angažovala řadu známých borců. Jména jako Joe Nieuwendyk, Gary Roberts, Martin Gelinas či Jozef Stümpel s sebou přinesla zkušenosti z tisíců utkání. Veteráni měli naučit mladé Pantery vítězit. Skutečně nastalo zlepšení, Jay Bowmeester vyrostl ve vůdce zadních řad, prosazovali se i nové tváře (Horton, Weiss, Olesz), tradičně skvělí byli Jokinen s Luongem, ovšem na play off to i tentokrát bylo málo, byť scházelo jen sedm bodů. Před sezónou 2006-07 inicioval Keenan výměnu, označovanou jako za vůbec jednu z nejhorších v historii profesionálního sportu. Roberta Luonga, Lukáše Krajíčka a šestou volbu v draftu poslal do Vancouveru za Todda Bertuzziho, Alexe Aulda a Bryana Allena. Fanoušci nevěřili, odborníci si ťukali prstem na čelo. Následující měsíce jim dali za pravdu. Zatímco Luongo za své výkony konečně dostal zaslouženou odměnu (play off, na které se mohli floridští opět jen dívat v televizi) a byl nominován na Vezinovu i Hartovu trofej, Auld se stal dvojkou za jednačtyřicetiletým Eddiem Belfourem a po sezóně odešel do Bostonu. Todd Bertuzzi, hlavní protihodnota zmiňovaného trejdu, odehrál za Floridu vinou zranění pouhých sedm zápasů a byl vyměněn do Detroitu. Takže jediné, co z celé monstrózní transakce zbylo, byla obrovská díra v brankovišti Panthers. Následně Keenan rezignoval, Jacques Martin si k trenérství přibral i manažerské povinnosti. Belfour odešel za živobytím do Evropy, a tak Martinovi náramně přišel vhod výprodej v Nashvillu, odkud angažoval jako jedničku českého reprezentanta Tomáše Vokouna. Po rozpačitém začátku převzal Vokoun Luongův post se vším všudy - držel svůj tým nad vodou a stal se nejvytíženějším brankářem ligy, na postup do play off to ale nestačilo.

    Florida PanthersFlorida Panthers

    30.Prosinec 2009

    Bitva u Grunwaldu 1410

    Bitva u Grunwaldu, nazývaná taktéž bitva u Tannenbergu nebo bitva u Žalgirisu, se odehrála 15. července 1410. Byla to bitva mezi řádem německých rytířů a polsko-litevskou koalicí, výrazně podpořenou českým vojevůdcem Janem Sokolem z Lamberka a Janem Žižkou z Trocnova, který zde, podle některých historiků, mohl přijít o oko. Veliteli vítězné polsko-litevské koalice byli polský král Vladislav II. Jagellonský a litevský velkokníže Vytautas, zatímco řádové rytíře v bitvě vedl jejich velmistr, Ulrich von Jungingen. Jednalo se o rozhodující bitvu polsko-litevsko-teutonské války (14091411) a jednu z největších bitev v dějinách středověké Evropy.

    Grunwald bitwa.jpg

    Po porážce v této bitvě již nikdy Řád německých rytířů nezískal zpět svůj bývalý vliv. Svědectví mála přímých svědků této bitvy jsou vesměs protikladná.

    Vzhledem k tomu, že se vojsko řádu německých rytířů šikovalo u vesničky Grunwald, koaliční polsko-litevská vojska u Tannenbergu, používají se pro tuto bitvu v jednotlivých zemích různé názvy. V německé dějepravě se bitva později nazvala bitvou u Tannenbergu, Poláci a Češi o ní mluví jako o bitvě u Grunwaldu a Litevci jako o bitvě u Žalgirisu. Donedávna se mluvilo o české účasti v bitvě pouze na straně unijních vojsk. Služba českých vojáků v polsko-litevském vojsku byla většinou líčena jako akt slovanské vzájemnosti v boji proti germánské expanzi. Ve světle nových výzkumů je však třeba varovat před přílišným důrazem na myšlenku slovanské vzájemnosti v boji proti německým rytířům. Žoldnéři, zvláště ze severní Moravy a Slezska, byli totiž bohatě zastoupeni i v řádovém vojsku.

    Verbování do obou vojsk započalo již roku 1409, po vyhlášení války řádem a před rozhodnutím krále Václava IV. ve sporu o Žmuď a Dobrzyńsko. Český král nekladl oběma protivníkům žádné překážky při sjednávání pomoci v Českém království. Za polskou stranu se angažoval při sjednávání vojenské pomoci polský šlechtic Záviš Černý z Garbowa, který byl vedoucím poselstva polského krále. Lackem z Kravař mu byl představen budoucí velitel českých a moravských žoldnéřů Jan Sokol z Lamberka. Ten pak najal pro polské služby stovky lidí, mezi nimi i známé příslušníky lapkovských tlup. Řádové vojsko se snažilo také najímat žoldnéře ze zemí Koruny české. V Čechách a na Moravě nemělo až takový úspěch jako ve Slezsku, obojí Lužici nebo Braniborsku. Němečtí rytíři platili žoldnéřům dvakrát větší žold než Poláci, ale nehradili jim, na rozdíl od unie, škody, které v průběhu vojny utrpěli.

    Velitelem zhruba 3.000 skupiny žoldnéřů ze zemí Koruny české byl moravský šlechtic Jan Sokol z Lamberka. Ten byl polskému vedoucímu poselstva, Záviši Černému, představen Lackem z Kravař, který měl přátelské styky s polským králem a polskou šlechtou. Ten také převzal, po přijetí polského poselstva dne 24. ledna 1410 v Brně, polskou žádost o pomoc proti řádu německých rytířů. Sám Lacek z Kravař vypravil do Velké války 49. korouhev, kterou vedl jeho hejtman Jan Helm. Pomoc Jana Sokola pak zprostředkoval přesto, že mu Sokol tehdy obsadil jeho hrad Náměšť nad Oslavou. Díky své obratnosti tak vyhověl přání polského krále a zároveň se zbavil svého opovědníka. Jan Sokol z Lamberka pak zformoval pozdější 4. korouhev, ve které se objevili i členové bojových družin z jihomoravských hradů Kraví Hora u Náměště nad Oslavou a Rabštejna včetně Jana Žižky, který byl rok předtím omilostněn králem Václavem IV. Přibližně se podařilo unii naverbovat v zemích Koruny české asi 3000 – 4000 bojovníků. Již v dubnu byl Sokol se svými lidmi v Polsku. V čele 4. korouhve sv. Jiří stál společně se Stanislavem z Dobré Vody. Tato korouhev čítala zhruba 1500 jezdců. Kromě další, 49. korouhve vedené Janem Helmem, byli někteří Češi a Moravané také přiděleni ke 2. korouhvi, zvané Kurýrská, pod vedením Ondřeje z Brochoczyc a k 50. korouhvi, které velel Gněvoš z Dalevic. První akce, které se 4. korouhev zúčastnila, bylo obsazení koronowského kláštera na prozatimních polsko-pruských hranicích v dubnu 1410. Při červnových srážkách se shromažďujícími se řádovými oddíly na druhé straně Visly neutrpěla korouhev zřejmě žádné významné ztráty. 24. června se tak mohla celá korouhev ve Wolboři představit Jagellovi v plné síle. Dále se již připojila k unijnímu vojsku a přesunula se s ním až ke Grunwaldu. V samotné bitvě byla korouhev sv. Jiří umístěna na pravé křídlo poblíž středu unijní bojové formace. Podle dochovaných zpráv neprokázali Češi a Moravané na pravé křídle zrovna divy statečnosti. Po úprku Vytautových litevských vojáků se stáhla z bojiště i 4. korouhev. Teprve po dlouhým přemlouvání královských rádců se vrátila na bojiště. Tehdy se však již podařilo situaci na pravém křídle stabilizovat a karta se začala obracet ve prospěch unijního vojska. 4. korouhvi v ten den ale prý Jan Sokol bezprostředně nevelel, neboť byl v šedesáti členné králově družině spolu s dalším Čechem, Janem Žolavou.

    Po bitvě pak celé vojsko táhlo na Malbork, včetně Čechů a Moravanů. Při neúspěšném obléhání Sokol nabídl polskému králi, že mu čeští ozbrojenci ve službách řádu Malborský zámek vydají. Cena za vydání měla činit odpuštění viny a 40.000 zlatých. Král však na radu polských rytiřů tuto možnost jako nerytířskou odmítl, na rozdíl od pozdějšího krále, Kazmíra IV., který podplacením české posádky roku 1457 Malbork získal. Po ukončení obléhání polské vojsko cestou na polské území ještě dobývalo některá opevněná sídla a města. Tak byl také dobyt zámek v Radzyni, který byl již od začátku vojny obléhán. Ten byl svěřen do péče právě Jana Sokola z Lamberka a jeho 4. korouhvi. Zde se také podle polského kronikáře Jan Dlugosze podílel na jeho obraně Jan Žižka a z této zprávy se usuzuje, že se s největší pravděpodobností předtím se 4. korouhví účastnil bitvy u Grunwaldu. Někdy se uvádí, že v bitvě u Grunwaldu ztratil Žižka oko, ale v současnosti spíše převažuje názor, že o ně přišel již v dětství, jak by o tom mohla i svědčit Čáslavská kalva, pokud ovšem vskutku náleží Žižkovi. Mezi účastníky tažení z Čech a Moravy patřili také např. Jindřich z Fulštejna, Markvart ze Zvole, Vilém Kostka z Postupic a Zikmund Pykna z Lichtenburka, který zřejmě při tažení padl.

    I ve vojsku německých rytířů, byla hojná účast žoldnéřů ze zemí Koruny české a to především z její severní části (severní Čechy a Morava, Slezsko, Lužice). Zahraniční žoldáci byli převážně součástí 29. a 50. korouhve. Mezi účastníky na řádové straně tak byli se svými družinami např. Jan Hlaváč z Ronova, Čeněk z Klinštejna, Jan Chudoba z Vartenberka, Jan Městecký z Opočna, který byl zajat a propuštěn až po roce stráveném v polském vězení. Dalšími žoldnéři na straně řádu byli např. budoucí Žižkův spolubojovník Jan z Rušinova, Jan Zajíc z Hazmburka, Racek Buben z Hrádku, pozdější karlštejnský purkrabí Zdeslav Tluksa z Buřenic, Libák z Radovesic, Bohuslav a Beneš Doupovcové z Doupova, Václav z Donína, který žoldnéřům z Čech, Moravy a Slezska velel. Podle Roberta Ráce, sekretáře velmistra Německého řádu pro Čechy, Moravu a Slezsko, je dokonce možné, že v řádovém vojsku bojoval Jan Žižka. Je vidět, že čeští a moravští žoldnéři bojovali na obou stranách konfliktu a proto se dnes již upouští od kladení důrazu na slovanskou vzájemnost proti německé rozpínavosti mezi polským a českým národem v bitvě u Grunwaldu. Pro to, na jaké straně budou bojovat, tedy u většiny účastníků nerozhodovaly sympatie k jedné ze dvou znepřátelených stran, nýbrž naděje na dobrý žold.

    BITVA -Do bitvy se sjeli rytíři z celé Evropy, dokonce velmistr řádu požádal Vladislava (polského krále) o odložení bitvy o dva týdny z poloviny června, aby mohl dopřát „čest evropskému rytířstvu zúčastnit se vymýcení pohanů“. Vladislav souhlasil, protože i jemu ta doba poskytla možnost další konsolidace armády. Výzbrojně tedy byla převaha na straně řádu a například kanónů měla koalice šestnáct, zatímco řád přes stovku. Nicméně zdroje se v číslech rozcházejí, udává se často vyšší poměr pro koalici, to bylo ale se započítáním v bitvě nepotřebného trénu. Nejhorší pro koalici bylo, že křižáci v poli platili za nejlepší rytíře světa a například Kuno von Lichtenstein byl mistrem meče, o němž letěly neuvěřitelné zkazky. Také výzbroj a výstroj byla na straně křižáků lepší.

    PŘED BITVOU - Po zjištění, že Řádové vojsko se blíží na dohled k tábořícím unijním vojákům začal Vytautas přesvědčovat Jagiella, aby ukončil účast na mších v polních kaplích a sám začal řadit své vojsko. Jagiello však prý dále pokračoval ve mši. Zatím Vytautas a Zbigniew začali urychleně šikovat odpočívající vojsko, které bylo rozloženo v hájích a křovinách u jezera Lubna. Oblast okolo jezera byla kombinací otevřené pláně, mokřin a lesíků. Zvláště bezprostřední okolí jezera bylo silně zalesněno a obsahovalo velké mokřiny, tvořené říčkami, napájejícími jezero. Německé vojsko zatím zaujalo pozice na vyvýšenině západně od Poláků, mezi vesnicemi Tannenberg a Lodwigowo, sešikováno do 52 praporů. Poblíž Tannenbergu bylo rozmístěno levé křídlo řádové armády a u Lodwigova, ležícího poblíž mokřin, pak pravé. V tuto chvíli nastala pro Řád ta nejvýhodnější chvíle na úder proti nepřipravenému polsko-litevskému vojsku a v tomto smyslu začali i někteří z velitelů naléhat na velmistra von Jungingena. Ten se ale rozhodl pro defenzivní strategii, když před svými rytíři dal rozestavit řadu překážek, které měly zadržet nebo zpomalit postup nepřítele. Za těmito překážkami pak byly rozmístěni střelci z kuší, angličtí lučištníci, pěšáci a dělostřelectvo. Za nimi pak ve dvou řadách nastoupilo rytířstvo. Pravému křídlu velel maršálek Konrad von Lichtenstein, levému pak maršálek Fridrich Wallenrod. Velmistr von Jungingen pak řídil celou bitvu ze středu křižácké formace. Záloha o velikosti zhruba 16 oddílů byla umístěna za středem formace poblíž vesnice Grunwald. Zatímco velmistr vyčkával a Jagiello dlel na mši, objížděl Vytautas spolu s dalšími veliteli unijní vojsko a šikoval ho k boji. Rozmístění unijních vojáků je ze starých kronik méně zřejmé. Zřejmé je to, že litevské síly tvořily pravé křídlo unijního vojska, přičemž na jeho samém kraji byly rozmístěny tatarské jednotky. Ruské (Smolenské) prapory byly rozmístěny mezi litevskými a polskými silami. Litevští vojáci byli připraveni k boji v mnoha řadách. Většina polské jízdy byla umístěna na levém křídle a středu a stejně jako jejich protivníci stála ve dvou či třech řadách. Ukazuje se také, že byly vyčleněny a připraveny přinejmenším dvě zálohy za hlavní linií vojska. Jedna z nich byla připraveny zasáhnout na levém křídle a druhá přímo ve středu bojové linie. Kromě toho měla unie ještě několik praporů poblíž jezera spolu s pěšími oddíly. Poblíž těchto oddílů měl se svou osobní stráží své stanoviště také samotný Jagiello. Jakmile Vladislav Jagiello skončil s modlitbami, oblékl si nádhernou zbroj a připojil se k Vytautovi pozorujícímu německé šiky. Oba velitelé se nemohli odhodlat k vydání rozkazu k bitvě. Ulrichovi von Jungingen bylo zřejmé, že pokud chce uspět se svou strategií, musí vyprovokovat unijní vojska k útoku. Proto podle legendy poslal k polskému králi dva rytíře s obnaženými meči. Ti nabídli Vladislavovi své meče a služby, protože zjevně nemá nikoho, kdo by po jeho boku bojoval. Zatímco polští rytíři byli touto urážkou rozzuřeni, král Vladislav klidně oba meče přijal jako příslib budoucího vítězství. Bylo jasné, že bitvu nelze dále odkládat. Král, obklopený svou šedesátičlennou gardou, složenou z předních rytířů, dal rozkaz k zahájení bitvy. Vytautas ochranou pohrdl, projížděl mezi svými vojáky a povzbuzoval je.

    BITVA - ÚVOD - Krátce po deváté hodině byly fanfárami vydány unijnímu vojsku povely k útoku. Všichni polští rytíři byli pro odlišení od nepřátel označeni svazkem slámy na paži a po vyhlášení hesla zapěli svatovojtěšský chorál „Bogurodzici“. Boj začal oboustrannými potyčkami lehké jízdy na obou křídlech a následnou střelbou řádového dělostřelectva na unijní jednotky. Střelba však výjimečně neměla skoro žádný účinek. Snad to bylo způsobeno zvlhlým střelným prachem, což mohla způsobit velká bouře z předešlé noci. Poté jako první zahájily svůj výpad proti protivníkovu levému křídlu poblíž Tannenbergu litevské jednotky, s cílem zničit protivníkova děla a pěchotu. Útok litevské jízdy byl podporován několika polskými prapory. Jejich divoký nápor nezastavily ani vytvořené překážky a Litevci smetli v divoké jízdě německé pěšáky a rozmetali jejich děla. Postupně se do boje vydaly i polské prapory. Proti litevské lehké jízdě se do protiútoku vydala těžká jízda levého křídla křižáků pod vedením pruského velkomaršála Friedricha Wallenroda. Některé zdroje uvádí, že právě ta způsobila prchající německé pěchotě větší ztráty, než pronásledující Litevci. Tatarská jízda byla náporem Wallenrodových rytířů buď rozbita anebo předstírala porážku a ustoupila. Litevská a tatarská jízda se dala cestou směrem k mokřinám a lesíkům, kde byla více ve výhodě. Tento manévr byl údajně často používán na východních hranicích Litvy Mongoly. Vytautas, který měl zkušenosti z bitev s nimi, ho tak prý využil v bitvě u Grunwaldu. Každopádně se jeden nebo více praporů řádového vojska pustila za ustupujícími tatarskými voji. Wallenrod s většinou svých rytířů zatím začal získávat na bojišti převahu a litevské i ruské prapory začaly ustupovat podobně jako Tataři. V této fázi boje byl nucen Vytautas povolat záložní jednotky, čímž se snažil stabilizovat pozici. Ve stejné době, kdy Wallenrod zaměstnával Litevce, von Jungingen nařídil všeobecný útok proti polské linii. Srážka mezi oběma armádami byla tak silná, že byla slyšet na míle daleko. Bitevní linie se zmítala po celé délce fronty asi 3 – 5 km a žádné z obou vojsk nedokázalo postupovat vpřed. V této fázi boje byly obě strany plně zaneprázdněny těžkým bojem, ale na obou stranách ještě nebyly nasazeny zálohy.

    BITVA - STŘED - V této fázi von Wallenrod nasadil část své druhé formace do boje proti Litevcům. Zvýšený tlak ze strany řádového vojska donutil Litevce k postupnému ústupu. Vytautas a jeho Litevci se pak dali na skutečný útěk nebo je také někdy uváděno, že se jednalo o předstíraný ústup (viz poznámky). Vytautas a většina Litevců prchala zpět směrem k lesům poblíž jezera, jiní se obrátili směrem k močálům u řeky Marozka. Někteří z těchto vojáků se údajně již do boje nevrátili a prchali až na území Litvy, kde prý rozhlašovali falešné zvěsti o průběhu bitvy a smrti obou nejvyšších unijních velitelů. Řádové prapory, bojující s Litevci, je sledovali na jejich útěku. Von Wallenrod a zbývající prapory z druhé útočné vlny místo stíhání prchajících litevských vojsk zaútočily na pravé křídlo polských vojsk. Stále však byl ve spojení s prapory pronásledujícími Tatary. Okamžitému zhroucení pravého křídla pomohly zabránit tři smolenské prapory a některé litevské jednotky. Tyto prapory zvládly obranný ústup, stabilizující pravé křídlo, s obratem o 90 stupňů oproti jejich původní počáteční pozici. Jeden ze tří smolenských praporů tento manévr zaplatil úplným zničením. Jejich akce však dovolila veliteli polského vojska převést část podpůrných formací na ohrožený úsek a králi nasadit část záloh. Krakovský komoří se zároveň pokusil zabránit, se svou korouhví, obklíčení pravého křídla, ale byl napaden německými silami. On sám a jeho korouhevník, Marcin z Wrocimowic, byli zraněni, korouhev spadla na zem a zdálo se na chvíli, že se dostala do rukou německých rytířů. Korouhev komořího krakovského byla hlavní korouhví armády a zároveň byla větší verzí korouhve polského krále. S jejím pádem si mnoho řádových vojáků myslelo, že s ní padl i polský král a stoupla tak zároveň jejich víra ve vítězství v této bitvě. Záložním praporům polského vojska se však následně povedl protiúder a podařilo se jim zachránit jak komořího, tak i Marcina s korouhví (viz poznámky). Prapory, pronásledující litevské vojsko, se začaly shromažďovat a znovu se zapojovaly k jednotkám na bojišti. Jejich zvýšené množství začalo nepříznivě působit na polské řady, které začaly před vzrůstajícím tlakem ustupovat. Král Jagiello byl nucen vyslat do bitvy všechny zbylé zálohy, přičemž část jich měla stabilizovat pravé křídlo unijní armády, část pak vyvinout tlak na střed a pravé křídlo křižáckých vojsk. Díky tomu se bojová linie opět stabilizovala.

    BITVA - ZÁVĚR - Křižácké korouhve, pronásledující litevskou jízdu, se dostaly k zalesněným okrajům, kde byly napadeny z boku skrytými polskými rytíři a znovu se formující litevskou kavalérií. Část křižáků skončila v močálech, kde byli pobiti. Von Jungingen, který pozoroval problémy unijních vojsk na pravém křídle, nařídil nasazení svých 16 záložních praporů. Jeden z těchto praporů objížděl polskou linii. Tento prapor se dostal do blízkosti krále Jagiella a jeho doprovodu, který ho ihned obklopil, aby zabránil jeho poznání. Zároveň byla také skryta královská korouhev, aby král nebyl poznán. Jeden z německých rytířů se prý od korouhve oddělil a zaútočil na samotného krále. Byl však sražen z koně Zbigniewem z Olešnice a na zemi pak členy královské družiny zabit. Tato příhoda spadá údajně do klidnějšího období bitvy, které podle jednoho zdroje bylo způsobeno průtrží mračen. Obě strany během ní přeskupily své řady před vlastním vyvrcholením bitvy. Vytautas využil toto období relativního klidu k novému zformování rozptýlených litevských vojsk a jejich přesunu do týlu řádového vojska. Po rozhoření se boje Jagiello nechal vniknout mezi zaklíněná rytířská vojska polský pěší pluk. Pěchota byla velmi efektivní a způsobila protivníkovi velké ztráty. V dané situaci si velmistr uvědomil nejisté postavení svých vojsk a rozkázal zahájit ústupové boje. Vytautas však mezitím zaútočil s litevskou jízdou do zad řádové armády. Zároveň se mezitím podařilo polskému středu prorazit linii řádových vojsk. Řádová armáda byla rozdělena do dvou obklíčených skupin. Bitva se změnila na zabíjení obklíčených řádových vojáků, zabit byl i po stažení ze svého koně pěšáky velmistr Von Jungingen, po jehož smrti byl odpor většiny německých vojáků zlomen. Poté co padli nebo byli zajati velitelé, dali se řadoví bojovníci na útěk, pronásledovaní litevskou jízdou. Části řádových vojáků se podařilo uniknout, mnozí, zvláště pěšáci, se rozhodli bránit v křižáckém táboře se zásobami za hradbou zásobovacích vozů svázanými řetězy. Zde se prý strhla asi největší řež a zahynulo zde více vojáků než na samotném grunwaldském poli. Unijní jízda pronásledovala mnoho mil prchajícího nepřítele a podařilo se jí tak pobít nebo zajmout mnoho z řádových vojáků. Stíhání přerušilo až nastupující šero. Po dobytí tábora přikázal polský král rozbít všechny nalezené sudy s vínem, neboť se obával možného útoku řádových vojáků na opilé unijní vojsko. Rozlité víno po bojišti pak prý dalo vzniknout pozdější pověsti o potocích krve. Počty padlých v bitvě se značně liší podle jednotlivých autorů a navíc jsou uváděny většinou pouze pro poraženou stranu. Polská strana tvrdila, že řád ztratil 18.000 vojáků a dalších 14.000 bylo zajato, přičemž unijní vojsko přišlo o 5.000 mrtvých a 8.000 zraněných. Z bitvy se prý stěží zachránila desetina řádových bojovníků. Polsko-litevská vojska dobyla v tomto boji 52 nepřátelských korouhví. Podle Andrzeje Nadolského bylo zabito 8.000 řádových vojáků v boji a dalších 14.000 vzato do zajetí. Většina z 250 členů řádu byla také zabita, včetně velké části vedení německých rytířů. Nehledě na Ulricha von Jungingen, polsko-litevské síly zabily také velkého maršála Friedricha von Wallenrode, velkého komtura Kuno von Lichtensteina a Albrechta von Schwartzburg , velkého pokladníka Thomase von Merheim. Markward von Salzbach, brandeburský komtur a major Schomberg ze Sambie byli na Vytautův rozkaz popraveni po bitvě. Stalo se tak podle polského historika z 19. století Karla Szajnochy proto, že nařídili vraždu dvou Vytautových synků, držených Řádem jako rukojmí, když roku 1392, po Ostorožském míru, uzavřeném s Jagellem, Vytautas vystoupil proti Řádu. Jediným vysokým hodnostářem Řádu, kterému se podařilo uniknout byl vrchní špitálník a komtur z Elbingu Werner von Tettinger. Takové velké zabíjení urozených rytířů bylo ve středověké Evropě dost neobvyklé. To bylo možná způsobeno velkou účastí rolníků na straně unijního vojska, kteří se zapojili v pozdější fázi boje a účastnili se likvidace obklíčených skupinek teutonského vojska. Sedláci, na rozdíl od šlechticů, nemohli přijímat výkupné za zajaté bojovníky a neměli tím takový stimul brát zajatce. Mezi těmi, kterým se poštěstilo, že nebyli zabiti, ale pouze vzati do zajetí, byli Kazimír V., vévoda Štětínský nebo Konrád Bílý, vévoda Olešnický.

    LITEVSKÝ ÚSTUP - Zde se velmi liší přesný popis toho, co se ve skutečnosti stalo. Jan Dlugosz to vlastně popisuje jako úprk. Také se nezmiňuje o žádném útoku Litevců na týl německých rytířů, naopak tvrdí, že Litevci byli kompletně rozprášeni. Ostatní zdroje přesto tvrdí, že se jednalo o fiktivní ústup. Nejpřesvědčivějším důvodem pro to, že se jednalo o taktický trik, je dopis psaný velmistrovi řádu někdy mezi lety 1413 a 1417. Ten může být přisuzován očitému svědkovi nebo dokonce účastníkovi, ale je bohužel nepodepsaný. Dopis v podstatě varuje před příliš rázným pronásledováním Litevců a opuštěním formace, což může vyústit v pohromu jako u Tannenbergu. Pro tuto variantu hodnocení ústupu litevských vojsk údajně mluví i to, že podobná taktika byla také používána ze strany Litevců v bojích s Tatary.

    BOJ O STANDARTU - Někteří historikové se domnívají, že tato událost je pouhým výmyslem kronikářů, podobně jako u některých jiných bitev. Zdroje však potvrzují, že němečtí rytíři věřili, že se něco takového v dané fázi boje událo. Pád nebo ukořistění hlavní standarty bývalo obvykle považováno za konec boje. Zdroje zde uvádí, že bojovníci řádu začali zpívat v domnění svého vítězství triumfální píseň Christ ist erstanden a v této chvíli zdvojnásobili své úsilí v boji proti unijní armádě. Zdá se, že tato píseň byla používána v případě vítězství řádu. Pokus o ukořistění krakovské standarty zřejmě motivovala řádové vojáky ke zvýšenému úsilí.

    ÚTOK NA KRÁLE - Kolem útoku na krále je mnoho nejasností. Podle jedné varianty se král ubránil sám, když nepřátelského rytíře sám srazil na zem a Zbigniew z Olešnice ho na zemi dobil. Podle druhé varianty naopak právě Zbigniew, ve chvíli kdy král s napřaženým kopím očekával útok křižáckého rytíře, v polovině zlomeným dřevcem udeřil do boku rytíře a svalil ho s koně. Král ho pak udeřil do tváře až mu odskočila přilba. Poté ho prý nechal, ale vojáci z jeho tělesné stráže ho na místě zabili a pěší vojáci z něj strhali zbroj i oděv. Za odměnu pak Zbigniew byl vyzdvižen na krakovský biskupský stolec a papež Martin V. mu přitom dal dispens od pomazání na kněžství.

    PO BITVĚ - Porážka řádového vojska byla senzací. Po celou noc se vracely do tábora na grundwaldském poli skupiny pronásledovatelů se zajatci a kořistí. Král Jagiello po bitvě z neustálého udílení příkazů zcela ochraptěl a ani druhý den mu nebylo dobře rozumět. Přes noc se spustil déšť, který měl na svědomí smrt mnoha dalších raněných na bojišti. Následující tři dny zůstalo unijní vojsko na bojišti. Někteří královi rádci na krále naléhali, aby využil vítězství a co nejrychleji táhl k Malborku, ale král se rozhodl jinak. Den po bitvě byla sloužena velká polní mše na oslavu vítězství a uctění mrtvých na obou stranách. Většina zajatců byla po jejich přehlídce propuštěna kromě těch nejbohatších a nejurozenějších, kteří zůstali jako rukojmí. Jejich propuštění bylo provedeno většinou za podmínky, že se 29. září 1410 vrátí zpět do Krakova. Nalezená těla nejvyšších představitelů řádu byla uložena do vozu k převozu do Malborku, těla ostatních komturů a rytířů byla pochována ve farním kostele v Timbargu.

    18. července se král dal se svými vojsky na pochod směrem k řádovému sídelnímu městu. Táhl cestou přes Morąg a Hohenstein (18. a 19. července), Preussmarkt (20. července), Dzierzgow (21. – 23. července), Starytarg (24. července) až 25. července dorazil po 120 kilometrovém pochodu k Malborku. V té době však byl již Malbork na obléhání unijními silami připraven. Jindřichu z Plavna se do něho podařilo rychle stáhnout se svými 5000 jezdci a pěšáky, jakmile se dozvěděl o katastrofickém výsledku bitvy u Grunwaldu. Zatímco Jagiellovi se cestou k Malborku poddávaly postupně jeden hrad a jedno město po druhém, Henryk de Plauen se rezolutně chopil obrany křižácké pevnosti. 25. července dorazil Jagiello k Malborgu a následujícího dne dobyl od Němců vypálené město. Samotný zámek byl obléhán až do poloviny září 1410. Dne 11. září opustil Vytautas pole a rozhodl se s litevskými vojsky ukončit obléhání. Po dalších 8 dnech odtáhl od Malborku s polským vojskem i samotný král Jagiello. Při zpátečním pochodu pak ještě král obsazoval některá města a hrady. Na konci září pak rozpustil většinu svého vojska, ale nechal hlídkovat na hranicích, aby byl připraven na odvetu ze strany řádu. Řád se opravdu rozhodl dobýt zpět ztracené pozice a tak došlo k dalším menším a větším bitvám, jako např. bitvě u Koronowa či u u Tuchole. 25. a 26. prosince došlo k jednání mezi velmistrem řádu a polským králem v Raciąži ohledně uzavření dočasného příměří, ale k dohodě se nedospělo. Teprve později bylo prostřednictvím pana Petra Safraňce sjednáno měsíční příměří. Trvalého míru bylo dosaženu až 1. února 1411 v Toruni.

    28.Prosinec 2009

    28.12.

    STŘELEC - Horoskop na 29. 12.

     

    autor: LUCky.luKA | 28.Prosinec 2009

    Budete příjemně naladěni a zejména dnes odpoledne bude ve vaší rodině vládnou příjemná nálada. Plánujete-li návštěvu příbuzných či známých nezdržujte se u nich déle. Příjemné chvíle, zejména po požívání alkoholu, by nemusely skončit právě nejlépe. Den je také vhodný pro návštěvu kulturních akcí a veřejných vystoupení.

     

    STŘELEC - Horoskop na 28. 12.

     

    Vybojovali jste si první místo v rodině, a proto se nedivte, že hlavní role v případě rozhodování kam na Silvestra, připadne vám. Věnujte se hlavně svým blízkým a snažte se udržovat staré novoroční zvyky. Dost možná vás roztrpčí projev nevděku od velmi blízké osoby. Čekáte-li dnes návštěvu či se sami chystáte někoho navštívit, mějte na paměti, že celé toto období, je dobou míru, lásky a porozumění.

     

    23.Prosinec 2009

    AC Sparta Praha fotbal a.s.

    AC Sparta Praha fotbal a. s. je pražský fotbalový klub, člen asociace Association Club Sparta Praha. Je to jeden z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších klubů českého fotbalu. Sparta má na kontě mnoho titulů z československé a české ligy, je častým účastníkem Ligy mistrů. Za svoji přes 110 let dlouhou historii působilo v klubu mnoho různých reprezentantů. V posledních letech však většina nejlepších hráčů přestupuje z finančních důvodů do zahraničních týmů. Přesto získala Sparta za posledních 10 ligových sezón 5 titulů. Současným vlastníkem klubu je J&T Credit Investments, a.s., firma JUDr. Daniela Křetínského.

    • Vznik

    Historie fotbalové Sparty začala v roce 1891, kdy několik nadšenců založilo na pražských Maninách klub se jménem AC Praha. Pěstovala se zde mimo jiné i cyklistika, a když byla Vltava zamrzlá, tak i bruslení. Po dvou letech činnosti se však klub rozhádal a odešla z něj skupina odbojníků v čele s Karlem, Otou a Josefem Malečkovými. Ti založili AC Královské Vinohrady. Vinohrady byly tehdy ještě samostatné bohaté město za hranicemi Prahy, a proto nový klub očekával od radnice štědrou podporu. Klub byl ustanoven 16. listopadu 1893 a tento den je považován za datum založení klubu. O pár týdnů později uspořádal nový klub bruslařskou exhibici, na které se objevil i Bohumil Rudl. Tomu se exhibice líbila a přivedl i své dva bratry Václava a Rudolfa. Ti hráli především fotbal a brzy přivedli celý fotbalový kroužek, který v té době působil na Letenské pláni. Podpora vinohradské radnice byla nulová, a když jim nenabídla ani pozemek pro nový stadion, klub se rozhodl změnit působiště. To bylo schváleno na valné hromadě 9. srpna 1894 v kavárně Demínka. Během jednání povstal Vladimír Horejc a pronesl slavná slova: „Nechť se náš klub napříště zove AC Sparta!“ V celé Evropě byla tehdy antická kultura v módě, a tak byl návrh schválen s bouřlivým nadšením. Ale ani nový název nedokázal zajistit nový stadion. Sparťani tedy trénovali na vojenském cvičišti na Invalidovně a jako většina tehdejších klubů své zápasy hráli nejčastěji na Císařské louce. Právě tam se konal 29. března 1896 turnaj s názvem „Národní zápasy mužstev, kopaný míč cvičících“. Od tohoto turnaje se datují všechna slavná derby Sparty se Slavií. Na hřišti vyhrála Sparta první zápas 1:0, ale slavný rozhodčí a praotec českého sportu Josef Rössler-Ořovský po zápase sparťanský gól odvolal. Nebyla to svévole rozhodčího. Jeho rozhodnutí odpovídalo tehdejšímu výkladu pravidel, podle kterého museli dosaženou branku schválit kapitáni obou mužstev. Kvůli ochlazení vztahů se Slavií se další zápas konal až za jedenáct let a skončil výsledkem 2:2. Prvním střelcem Sparty v derby se stal autor obou gólů Karel Hradecký.

    • Počátek století

    Sparta byla tehdy velmi chudý klub a barvy dresů určovala spíše náhoda. První sparťanské dresy byly černé s bílým „S“ na prsou svetru. Klubu hrozil několikrát rozpad, a když chtěl novou výstroj, musel vzít zavděk i silně obnošenými červenočernými košilemi, které původně patřily smíchovskému ČFK, později je nosil vinohradský ČAFC, který v roce 1902 změnil barvy a své dresy přenechal chudým sparťanům. Po dvou letech získal klub ze zaniklého Unionu Praha dresy s červenými a bílými pruhy. V tomto týmu působil i střelec Jan Košek, kterého k nelibosti sparťanů přetáhla Slavie. Na podzim 1904 však ve Slavii došlo k rozkolu a do Sparty přišel nejen Košek, ale i slavné křídlo Jindřich Baumruk a Rudolf Krummer. Sparta se rázem stala nejlepším týmem v celém Rakousku-Uhersku, což potvrdila, když o Vánocích porazila First Viennu 7:2 a 7:0 a budapešťský BTK porazila 4:1. Největší senzací však bylo, když Sparta prohrála s vítězem anglické ligy, Newcastlem United jen 2:3. Bývalí slávisté se však vrátili zpět do sešívaného dresu a sláva Sparty vzala prozatím za své. První stadion získal klub v roce 1904 naproti holešovickému pivovaru, ale již za rok se stěhovali na Letnou do prostoru dnešního Národního technického muzea. V roce 1906 přivezl z Londýna pan Petřík, jeden ze zakladatelů klubu, sadu rudých svetrů. V té době takové dresy oblékal londýnský Arsenal a Petřík je daroval sparťanům, aby hráli stejně dobře. Od té doby se rudé dresy staly pevným symbolem Sparty. Na začátku století byla dominujícím českým klubem Slavia a i její druhý tým dokázal porážet domácí soupeře, včetně Sparty. Ta však krok za krokem také budovala silný tým. V roce 1910 získala několik skvělých hráčů včetně Václava Piláta, výborného technika a mistra nahrávek. Již 1. října 1911 porazila Sparta Slavii 3:1 a začala tím období dvojvládí pražských „S“. Na podzim 1913 získala záložníka ČAFC Karla Peška-Káďu a stalo se českým suverénem. V roce 1912 se konalo první řádné mistrovství Českého fotbalového svazu. Sparťané vyhráli skupinu, v semifinále porazili Moravskou Slavii Brno a po finálové porážce Kolína získali svůj první mistrovský titul. Po vyhlášení Světové války narukovali do bojů i fotbalisté. Národní listy přinesly v první zářijové dny roku 1914 zprávu o úmrtí Václava Piláta. Byla však nepravdivá. Pilát byl sice zasažen šrapnelem a zůstal nehybně ležet na bitevním poli, procházející kaprál Štěpánovský, v civilu známý rozhodčí, však Piláta poznal a nechal odnést na ošetřovnu. Pilát dlouho zápasil o život, ale nakonec se zázračně uzdravil a brzy začal dokonce znovu hrát fotbal.

    • První světová válka

    Během čtyř let války na tom byl český fotbal špatně. Ze všech týmů zbyly jen trosky a na nějakou vážnější soutěž nebylo v situaci, kdy se sestavy týmů měnily zápas od zápasu, ani pomyšlení. Mezi různými posilami Sparty se však objevil i jeden skvělý hráč - Antonín Janda, zvaný Očko. Přišel z Olympie Praha VII, přivedl i svého bratra a stal se pilířem týmu. Za války působil v týmu také brankář Vlasta Burian. Měl šanci stát se i reprezentačním brankářem, ale dal přednost divadelní a filmové kariéře. Nedostatek hráčů přivedl v roce 1915 Václava Rudla, prvního fotbalistu, který hrál v pravých kopačkách, objednaných z Anglie, na myšlenku založit první dorost v zemi. K jeho svěřencům patřili i Josef Maleček a Jiří Tožička, budoucí skvělí fotbalisté, ale především hokejisté. Václav Rudl se také zapsal jako první sparťanský kapitán a první trenér.

    Železná Sparta

    Válka však v roce 1918 skončila a ve Spartě se sešlo velmi kvalitní mužstvo, zvané proto „Železná Sparta“. Mezi největší překvapení patřil návrat ve válce těžce raněného Václava Piláta. Do branky se postavil vysoký František Peyr, povoláním zlatník. V obranně hráli Antonín Hoyer a Miroslav Pospíšil. Hvězdnou zálohu, která neměla na pevninské Evropě obdoby, tvořili František Kolenatý, Filvébr a Káďa. Později nahradil Káďa ve středu hřiště svého učitele Filvébra a nalevo se dostal Antonín Perner. V útoku, který vedl Pilát, působil vpravo Josef Sedláček, zvaný Šmrdlous, a Janda-Očko, vlevo byli Josef „Boban“ Šroubek a Otto Škvajn, jinak též Mazal. Roku 1920 se v Antverpách konaly Olympijské hry a československá reprezentace se dostala až do finále, kde nastoupila proti domácím Belgičanům. Kapitán Káďa však své mužstvo na protest proti rozhodování sudího odvolal ze hřiště a reprezentace byla vyloučena z celého turnaje. Na olympiádě nastoupilo v československém týmu deset hráčů Sparty. Celostátní mistrovství v té době ještě neexistovalo, ale za vrcholnou soutěž se všeobecně považovala početná a mocná Středočeská župa a její vítěz byl uznáván jako domácí šampion. Sparta v této soutěži vítězila nepřetržitě od roku 1919 do roku 1923. Soutěž se hrála jednokolově. Sparta za tu dobu odehrála 59 zápasů a kromě jednoho všechny vyhrála, a to s vysokým skóre 235:46. Jediný prohraný zápas pochází ze druhého kola prvního ročníku, kdy Sparta nečekaně prohrála 1:2 s Unionem Žižkov. K tomuto vítězství se pak novináři a fanoušci vraceli ještě dlouhá léta. Hrdinové tohoto zápasu byli brankář Antonín Kaliba a skórující Jan Dvořáček. Oba hráči po nějaké době přestoupili do Sparty. V letech 1919 a 1922 se konal i turnaj mezi jednotlivými župními mistry o mistra republiky. Poprvé se hrálo ligovým systémem, ve kterém Sparta porazila všechny čtyři soupeře a s celkovým skóre 17:0 získala titul. Podruhé se hrálo vyřazovacím způsobem a Sparta byla nasazena až do finále, ve kterém přehrála Hradec Králové 7:0. Tituly z let 1912, 1919 a 1922 byly Českomoravským svazem uznány jako mistrovské až v roce 2002. Většina fotbalových znalců evropského fotbalu považovala za nejlepší týmy první poloviny 20. let Spartu, FC Barcelonu a 1. FC Nürnberg. V roce 1921, v prestižním turnaji o titul neoficiálního mistra kontinentu, sparťani přehráli oba soupeře na jejich půdě - Norimberk 2:1 a Barcelonu 3:2. Konkurence doma i v zahraničí začala s popularizací fotbalu stoupat a domácí senzacechtiví novináři začali poté, kdy odešel Pilát, psát o rezavění železné Sparty. V zahraničí však mělo klubové jméno stále vynikající zvuk a Sparta byla v roce 1926 pozvána na americký zájezd. Mužstvo získalo vynikajícího střelce Josefa Silného, který jako první v Česku dosáhl sta vstřelených gólů. Klub však musel zaplatit Slavii tehdy ohromných 60 000 Kčs. Vrátil se i Janda-Očko, kterého si zaoceánští Češi vynutili kvůli skvělým ohlasům na jeho výkony na Pershingově olympiádě. Cestování do Ameriky a po ní bylo tehdy velmi únavné a po namáhavé cestě navíc čekal sparťany souboj většinou s anglickým či skotským profesionálním klubem. Přesto z dvanácti utkání sedm vyhráli a poražení byli jen dvakrát. V roce 1924 fotbalový svaz stanovil pravidla pro profesionalizaci fotbalu. Mezi prvními 17 profesionálními kluby byla i Sparta. Fotbal se tak rozdělil do dvou proudů. Profesionální týmy vytvořily první a druhou ligu a ty zbylé dál hrály po jednotlivých župách o titul amatérského mistra. První ligový zápas odehrála Sparta 26. dubna 1926 s Vršovicemi (dnes Bohemians) a zvítězila 7:1, ale rozhodčí nakonec neuznal výsledek zápasu kvůli nevyhovujícímu terénu. To vyvolalo mnoho různých protestů a tahanic u zeleného stolu. Až po mnoha měsících byl po odehrání soutěže nařízen nový zápas, který Sparta opět vyhrála, ale jen 3:2. Původní výsledek by jí zajistil titul. Takto ale skončila o skóre na druhém místě. První ročník měl být původně dvoukolový, ale nakonec se odehrála jen jarní část, aby se mohlo na podzim začít s anglickým ligovým vzorem podzim - jaro. Ročník 1925-1926 už sparťané vyhráli a během první republiky získali dohromady šest titulů mistra republiky.

    • Středoevropský pohár

    Spartě se však nedařilo jen na domácí půdě, ale i na té mezinárodní. Roku 1927 se hrál první ročník Středoevropského poháru. Byl to jakýsi předobraz pozdějších evropských soutěží. Účastníci sice pocházeli jen ze středoevropského regionu, ale ten byl spolu s Pyrenejským poloostrovem považován za nejsilnější fotbalovou část pevninské Evropy. Hned první ročník sparťané vyhráli. Hrál se dvoukolový systém známý z dnešních fotbalových pohárů s tím rozdílem, že v případě rovnosti skóre nerozhodovaly góly vstřelené na soupeřově hřišti, ale rozhodující zápas. V prvním kole těsně o skóre vyřadili vídeňskou Admiru, v semifinále dvakrát remizovali s budapešťskou Hungarií, ale rozhodující zápas se kvůli neoprávněnému startu budapešťského Kalmána Konráda nehrál, a Sparta postoupila do finále. Tam se střetla s vídeňským Rapidem, který v semifinále vyřadil Slavii. Finálový dvojzápas se rozhodl už v prvním utkání na Letné. Káďa vstřelil gól hned v 1. minutě a Sparta zvítězila 6:2. Rapid sice doma zvítězil, ale jen 2:1 a prvním držitelem prestižní trofeje se stala Sparta, která musela kvůli divokým scénám zklamaných domácích fanoušků rychle utéct do šaten. Sparta získala titul podruhé v roce 1935. Z původního vítězného týmu zbyl v mužstvu pouze obránce Burgr, který debutoval v mužstvu právě v pražském finále s Rapidem. Soutěž měla 16 účastníků, a Sparta tak musela k zisku poháru vyřadit 4 soupeře. V prvních dvou kolech si poradila s First Viennou i Fiorentinou, která v Praze dostala 7 gólů. V semifinále narazila na slavný Juventus. Doma zvítězila 2:0 a v Turíně prohrála 1:3, což by podle dnešních pravidel k postupu stačilo. Tehdy však museli sparťané sehrát ještě rozhodující duel v Basileji. Ve slavném utkání vedla Sparta po poločase již 3:0. Italové sice 20 minut před koncem z penalty snížili, ale závěr patřil sparťanům, kteří dali dva góly a vítězstvím 5:1 postoupili do finále. Rozhodující gól dal střelou přes hlavu Raimond Braine, belgická hvězda Sparty, který za klub ve 281 zápasech vstřelil 300 branek. Ve finále na Spartu narazil budapešťský Ferencváros, kterému venku podlehli 1:2. Domácím zápasem byl křtem pro nový Strahovský stadion, který byl vyprodán. Sparta byla v duelu lepší a pomocí dvou gólů Brainea a trefě Fascinka zvítězila 3:0 a podruhé získá Středoevropský pohár. O rok později Sparta pohár téměř obhájila, ale ve finále doma překvapivě podlehla vídeňské Austrii, se kterou venku uhrála pouze bezbrankovou remízu. I tak se však Sparta zařadila se dvěma vítězstvími mezi nejlepší týmy předválečné historie Středoevropského poháru.

    •  Druhá světová válka

    S výjimkou sezóny 1927/28, kdy titul vyhrála Viktoria Žižkov, skončila v lize Sparta vždy nejhůře druhá. Na začátku války však začal sparťanský kádr stárnout a výsledkem toho bylo až čtvrté místo v sezóně 1940/41. To však byl jen začátek déletrvající krize. Sparta zahájila další sezónu špatně a po podzimní části soutěže měla z jedenácti zápasů jen tři body a byla poslední. Vše navíc završila potupná porážka v derby se Slavií, kde Sparta prohrála 7:0. Bylo jasné, že k zachráně se musely udělat změny. Mužstva se ujal Vlasta Burian, který se stal nejen trenérem, ale také na oko zaměstnal několik hráčů ve svém divadle, čímž obešel nacistický zákaz profesionalismu ve fotbale. Tato praxe však byla v té době běžná u mnoha týmů. Burian pomáhal také shánět nové posily, které se později staly novými oporami. Nejzásadnější byla však pomoc od Slavie, která svému největšímu protivníkovi půjčila na jarní část svého kanonýra Vojtěcha Bradáče. Úvod do jarní části se však opět nepovedl a Sparta v dalším derby podlehla opět potupně 1:8. Nakonec se však začalo dařit a až v posledním kole se výhrou nad Zlínem definitivně zachránila. Nové posily se začínaly prosazovat v další sezóně, kdy Sparta opět hrála na vyšších pozicích a získala titul vicemistra za Slavií. Ta vyhrála čtvrtý titul v řadě. Ročník 1943/44 byl posledním hraným za války, jelikož sezóna 1944/45 se kvůli blížícím se frontám ani nerozehrála. Sparta vyhrála obě derby a v ostatních zápasech ztratila pouze 4 body a po dlouhé době opět získala titul. Po osvobození se většina hráčů týmu dostala i do reprezentace.

    • Historické názvy
  • 1893AC Královské Vinohrady (Athletic Club Královské Vinohrady)
  • 1894AC Sparta (Athletic Club Sparta)
  • 1948AC Sparta Bubeneč (Athletic Club Sparta Bubeneč)
  • 1949Sokol Bratrství Sparta
  • 1951Sparta ČKD Praha (Sparta Českomoravská Kolben Daněk Praha)
  • 1953TJ Spartak Praha Sokolovo (Tělovýchovná jednota Spartak Praha Sokolovo)
  • 1965TJ Sparta ČKD Praha (Tělovýchovná jednota Sparta Českomoravská Kolben Daněk Praha)
  • 1968SZ Sparta Praha (Stalinovy Závody Sparta Praha)
  • 1971TJ Sparta ČKD Praha (Tělovýchovná jednota Sparta Českomoravská Kolben Daněk Praha)
  • 1990TJ Sparta Praha (Tělovýchovná jednota Sparta Praha)
  • 1991AC Sparta Praha (Athletic Club Sparta Praha)
    • Evropské poháry

     

     

    • 1965/66 čtvrtfinále
    • 1967/68 čtvrtfinále
    • 1984/85 čtvrtfinále
    • 1985/86 1. kolo
    • 1987/88 2. kolo
    • 1988/89 1. kolo
    • 1989/90 2. kolo
    • 1990/91 1. kolo
    • 1991/92 2. místo v semifinálové skupině (3.–4. místo celkem)

     

    • 1981/82 1. kolo
    • 1983/84 čtvrtfinále
    • 1986/87 1. kolo
    • 1995/96 3. kolo
    • 1998/99 1. kolo
    • 2002/03 2. kolo
    • 2006/07 2. kolo - skupina F (4. místo)
    • 2007/08 2. kolo - skupina E (4. místo)
    • 2008/09 1. kolo
    • 2009/10 2. kolo - skupina K (3. místo)

     

    Výběr různých mailových článků

    • Jak vlastně vzniká láska?

    O zamilovanosti často hovoříme až téměř s despektem jako o pouhé „chemii“. Jaké látky skutečně vznikají a jak dlouho je naše tělo je schopno produkovat? Jakými fázemi prochází vztah zamilovaných v prvních týdnech a měsících?
     
    Láska tisíckrát skloňovaná
    Fenomén lásky se objevuje v mnoha variantách napříč celou řadou uměleckých disciplín a ovlivňuje zásadně naše životy. Podle odborníků láska představuje stav, který je v podobě, v jaké jej známe, typický zřejmě jen pro člověka. Velmi dobře víme, že vše, co v lidském životě hraje významnou úlohu, má také nějakou funkci z hlediska života člověka jako takového, jeho vývoje a potřeb.

    Podle psychologů hrají láska a zamilovanost svou nepostradatelnou úlohu především jako pojítko, pomáhající udržet lidský pár na dobu nezbytně nutnou ke zplození potomka, jeho narození a výchově.
     
    Podle sociologů je nejintenzivnější období lásky omezeno na čtyři roky
    Například profesor MUDr. RNDr. Luboslav Stárka, DrSc. z pražského Endokrinologického ústavu vysvětluje, že „láska je pevně zakotvena v evoluční historii člověka, v jeho biologii i biochemii. Sociologické studie ukazují, že toto období je omezeno na čtyři roky – počítáno od začátku vztahu. Příroda to tak zařídila, že během čtyř let žena může otěhotnět, porodit a dítě se stane mírně samostatné. Toto čtyřleté období pak může prodloužit příchod dalšího potomka. Když zamilovanost odezní, přichází vztah, který je založen na jiných, vyšších hodnotách, nebo rozchod.“

    Jak reaguje náš mozek, když jsme zamilovaní?
    Kromě toho, že si jsme vědomi hodnot, které nám partnerský vztah přináší, představuje zamilovanost také stav, jenž je doprovázen mnoha neurologickými ději.

    Moderní zobrazovací metody využívané při výzkumu mozku prokázaly, že v době zamilovanosti dochází v mozku k aktivaci a deaktivaci mnoha specifických míst. Bylo ověřeno, že hlavní úlohu hrají žlázy s vnitřní sekrecí vylučující hormony, a to hypotalamus, hypofýza a nadledviny.

    Láska jako chemická intoxikace
    Silné bušení srdce, zpocené ruce a zrychlený dech. Tyto symptomy provázejí nejen stresové situace, ale objevují se i ve chvíli, kdy se díváme na svůj protějšek. Odborníci této fázi lásky říkají romantická zamilovanost. Nelze se proto divit, že pochody, které se v těle během zamilování dějí, jsou tak silné, že je někteří vědci přirovnávají až k chemické intoxikaci.

    Odborníci ve svých závěrech zacházejí dokonce tak daleko, že se shodují i na tom, že během zamilovanosti organismus vykazuje známky velmi podobné stresu nebo závislosti.
     
    Tvoří se stejné hormony jako při stresu
    Jaký je důvod pro tvorbu stejných hormonů, jaké se tvoří ve chvíli stresu? Podle odborníků je možné říci, že stresové situace usnadňují tvorbu nových sociálních vazeb a intimních svazků.

    Euforie doprovázející zamilovanost je tak svázaná s produkcí hormonů adrenalinu, kortizonu, noadrenalinu a dopaminu, tedy hormonů, které se do organismu vylučují právě při stresové zátěži.

    V prvním období lásky se zároveň v těle vyplavují látky zvané aminy, které se svým účinkem podobají návykovým látkám. Na této úrovni hraje zřejmě významnou úlohu fenylethylamin a látky jemu příbuzné. Zamilovanost tak skutečně lze přirovnat například k narkomanii, při každém kontaktu pak dochází k dalšímu a dalšímu vyplavování fenylethylaminu, který zamilovaného naplňuje pocitem štěstí a euforie.
    • Častý sex zkrášluje, omlazuje a.. prodlužuje život!

    Čilý sexuální život není jen zárukou dobrého pocitu a mladistvého vzhledu. Podle nového výzkumu také pomáhá prodloužit délku života.

    Americký expert na stárnutí Dr. Eric Braverman vydal knihu s názvem Younger (Sexier) You – Mladší (více sexy). Tvrdí v ní, že sex nejen zvyšuje hladinu hormonů, což nás udržuje mladé, ale také podporuje metabolismus, mozkové funkce, činnost srdce a imunitní systém.

    Jak přijít k chuti
    Co podle Bravermana pomáhá udržovat sexuální aktivitu? Káva prý zvyšuje libido, burské oříšky podporují vzrušení, avokádo prohlubuje příjemné pocity a tmavá rýže působí proti frigiditě.

    Lékař také poukazuje na předchozí studie z univerzity v severoirském Belfastu. Podle ní je sex třikrát týdně zárukou, že nebezpečí infarktu nebo mrtvice u mužů klesne na polovinu.

    Orgasmus je zbraň proti infekcím
    „Orgasmus je výbornou zbraní proti infekcím. Vzniká při něm o pětinu víc imunitních buněk. Sexuální aktivita starších mužů je také dobrou prevencí před rakovinou prostaty. Nejlepšími afrodiziaky jsou chřest, banány, kapusta, celer, fíky, ústřice a mořské řasy,“ tvrdí Braverman.

    Nejde ale o pouhý mechanický sex. Zdravé sexuální funkce jsou také o reakcích mozku na podněty, které mu vysílá tělo.

    Když je mozek na vrcholu činnosti, produkuje chemické látky ve správném množství. Snížená chuť na intimní chvilky může být prvním znakem, že se nevytvářejí čtyři základní chemikálie – dopamin, acetylcholin, kyselina gama-aminomáselná a serotonin.
    • Dobrovolně bez sexu? Proč to lidi dělají!

    Zní to neuvěřitelně. V dnešní době, která již postrádá jakákoliv tabuizovaná témata a naprostá otevřenost je i v oblasti sexu a erotiky, se mnozí z nás rozhodnou pro dobrovolný celibát. Jaké jsou nejčastější důvody?
     
    Jakkoliv si třeba něco podobného nedokážeme sami představit, přirozeně nás napadnou otázky: Z jakých důvodů volí muži či ženy dobrovolný celibát? Je zříkání se sexu k něčemu dobrému? Může krátkodobé odmítání sexu zlepšit sexuální život?

    Nedávné výzkumy, které se objevily v médiích, ukázaly, že téměř každý dvacátý vztah je z nějakého důvodu celibátní. Kromě toho bylo zjištěno, že jedno procento lidí je asexuální, takže tělesnou přitažlivost k druhým vůbec necítí. Přesto je volba života bez sexu pořád velkým tabu.

    Celibát může uspokojovat

    Jakkoliv je v současné době skloňován sex na sto způsobů, nemít sexuální touhu lze podle některých odborníků také považovat, navzdory všem mýtům a předsudkům, za normální.

    Intimní život bychom neměli považovat za nutnost, bez které nepřežijeme. Dobrovolný celibát může mít nejrůznější důvody od několika nevydařených vztahů přes pracovní vytíženost až po příliš častý sex.

    Pokud se pro celibát z jakýchkoliv důvodů sami dobrovolně rozhodneme, skutečně se nám může podařit odolávat chuti na sex a lze pociťovat uspokojení z jeho odkládání.
     
    Není to škodlivé?

    Na druhou stranu se však objevují i názory, že sexuální abstinence není zdravá a pro lidský organismus je nepřirozená. Pro psychiku i tělo je přirozená přiměřená sexuální aktivita v průběhu celého života, samozřejmě i s možnými přestávkami, které si vyžádají různé životní situace.

    Lze tedy říci, že odříkání se sexu v určitém životním období neškodí a může mít i řadu prospěšných efektů, jako je například pozdější zkvalitnění sexuálního života či možnost hledání odlišného přístupu k sexu.

    Hlavně přiměřeně
    Ve prospěch přiměřené sexuální aktivity hovoří například i studie zabývající se zdravotním stavem osob provozujících různou míru sexuálních aktivit.

    Odborníci z Queens University v Belfastu zjistili, že především mužům středního věku prospíval spíše přiměřeně častý sex než sexuální abstinence. Čím častěji měli pohlavní styk a dosahovali orgasmu, tím byl jejich zdravotní stav lepší a míra předčasného úmrtí se snižovala.
     
    Každý je jiný
    Základním pravidlem je i v případě sexuálního celibátu, tak jako je tomu v mnoha jiných případech, respektování individuálních situací a potřeb každého jedince zvlášť.

    Zatímco některým lidem nevadí sexuálně abstinovat i několik let, aniž by měli nějaké specifické zdravotní potíže, jiní potřebují pravidelný sexuální kontakt a bez něj se cítí frustrovaní. Ani v této oblasti se nevyplácí srovnávat svůj sexuální život s ostatními, v rámci sexuality člověka žádné univerzální parametry neexistují.
    • Pár dobrých důvodů,proč hodně a často sexovat

    Sex představuje téma, u kterého s oblibou srovnáváme. Ať již se jedná o frekvenci sexuálních aktivit, sexuální partnery a jejich počet nebo sexuální praktiky.
     
    Četnost sexuální aktivity a vztah k sexualitě představuje samozřejmě zcela individuální záležitost. Zatímco někomu přináší sex takové potěšení, že se jej nedokáže vzdát za žádnou cenu, jiný dává přednost sexu jen občas, existují však i lidé, kteří se sexu jsou schopni vzdát.

    Podle sexuologů i psychologů jsou všechny varianty možné a je třeba je posuzovat v tom kterém případě. Nelze však také opomíjet, že nám pravidelný a radostný sexuální život může přinášet řadu pozitiv...

    Sexualita souvisí s psychikou
    Jakkoli si možná nebudeme chtít tuto skutečnost otevřeně přiznat, kvalitní a harmonický sexuální život přináší uspokojení nejen našemu tělu, ale i duši. O tom, že sexualita neslouží výlučně jen k rozmnožování, ale má i řadu jiných funkcí, odborníci již nepochybují. Otázkou zatím je, v jakých oblastech se pozitivní účinky sexu projevují.

    Je jich více, než jsme si mysleli. Účinky sexu na naše psychické zdraví a mentální svěžest patří k těm nejpozitivnějším.
     
    Sex versus deprese
    Ve prospěch sexu hovoří například výzkumy týkající se zdravotního stavu osob, které dlouhodobě sexuálně abstinovaly. Velké počty depresí a lékařských diagnóz stanovících úzkost, paranoiu a dlouhodobé frustrace vyplývají právě z dlouhé abstinence.

    Prospěšné jsou účinky terapií, při kterých je doporučováno věnovat se více sexuálnímu životu při lehkých formách depresí. Hlavním důvodem je skutečnost, že při sexu se uvolňují endorfiny, které snižují stres a vyvolávají pocit euforie.

    Sexem ke kráse
    Sexuální život však má vliv i na zdravý vzhled. Při sexu například ženské tělo produkuje dvojnásobek estrogenů, které pomáhají udržovat vlasy lesklé a pokožku jemnější.

    Zajímavým faktem je, že vysoká sexuální aktivita zvyšuje produkci feromonů – látek, které přitahují opačné pohlaví. Dá se tedy říct, že aktivním přístupem k sexuálnímu životu můžeme zvyšovat svou atraktivitu pro okolí.
    Při sexu spalujeme nezanedbatelné množství kalorií
    Významný je i pozitivní vliv na naši celkovou fyzickou odolnost a výkonnost. Při sexu totiž spalujeme více energie. Při sexuálním styku lze spálit až 200 kalorií, což odpovídá patnáctiminutovému běhu. Navíc posilujeme svaly, pokud střídáme polohy, takže se dá říci, že jde i o příjemnou formu fitness.

    Zdravý sex
    Pozitivní vliv má sex také na naše zdraví. Před orgasmem vzroste hladina oxytocinu až pětkrát a při samotném orgasmu se ve velké míře uvolňují endorfiny. Tyto hormony tiší bolest, takže mohou pomoci například při mírné bolesti hlavy, artritidě či migréně. Odborníci zjistili, že sex funguje jako lék proti bolesti až desetkrát účinněji než valium. Zároveň milostným životem posilujeme imunitu.

    Díky pravidelným sexuálním aktivitám snižujeme riziko nachlazení a onemocnění chřipkou. Uvádí se, že dva pohlavní styky týdně zvýší hladinu immunoglobulinu, který má vliv na posílení imunity v těle, až o třicet procent.
     
    S více orgasmy se dožíváme vyššího věku
    Sex trénuje srdce, působí blahodárně především na krevní oběh a posiluje cirkulaci v mozku. Díky pozitivnímu vlivu na krevní oběh také prodlužuje věk.

    Irská studie, která sledovala tisícovku mužů středního věku v období deseti let, prokázala, že pravidelný sex prodlužuje život. Muži stejného zdravotního stavu a věku mající častěji orgasmy se dožívali vyššího věku a méně často je postihla předčasná smrt. K argumentům, proč se milovat, zařadíme na závěr také prevencí rakoviny.
    • Ženy chtějí samce, ne inteligenta!

    Muži, kteří nepobrali moc rozumu, zato mají výrazné mužské atributy jako široká ramena či výraznou čelist, mají štěstí. Právě oni jsou předmětem tajných představ žen v plodné fázi menstruačního cyklu.

    Nové výzkumy, které potvrzují, že lidské chování se od dob lovců mamutů příliš nezměnilo, byly zveřejněny v odborném časopise Evolution and Human Behavior.

    Odborníci z Mexické a Coloradské univerzity provedli rozhovory se 66 heterosexuálními páry, v nichž se věk žen pohyboval mezi 18 a 44 lety. Manželství trvala od jednoho měsíce do dvaceti let.

    Vede typ macho
    Vědci dlouhou dobu spekulovali, že ženy v plodném období přitahují muži, které můžeme označit jako ­„macho“ – svalovci s výraznou bradou, silnými čelistmi, úzkýma očima a zřetelným obočím. Poslední výzkum hypotézu potvrdil.

    „Tyto rysy jsou důkazem dobré genetické kvality, protože svědčí o tom, že jedinec nejen že dokázal přežít, ale zároveň mohl ještě investovat energii do vytvoření patřičných rysů. Čelisti a obočí jsou známkou hladiny testosteronu,“ uvádí se ve zveřejněné zprávě.

    Inteligence touhu nezvyšuje

    Studie tohoto typu byla provedena poprvé a vědce postavila před nepochopitelný problém – proč ženy nepřitahují nadprůměrně inteligentní badatelé?

    „Zjistili jsme, že inteligence nemá na sexuální zájem partnerek žádný vliv, i když i ona svědčí o dobrých genech,“ vysvětluje spoluautorka výzkumu Christiane Garver-Apgarová.
    • Ženské slzy = žádný sex!

    Izraelští odborníci na nonverbální komunikaci zjistili, že ženský pláč snižuje hladinu testosteronu u mužů.

    Muži, kteří se experimentu zveřejněného v časopise Science Express zúčastnili, byli požádáni, aby čichali k slzám žen plačících při smutných filmech.

    Pláč znamená nemám zájem!
    Profesor Noam Sobel se svým týmem z Weizmannova institutu v Tel Avivu předpokládal, že slzy v mužích probudí zvýšenou empatii. Jak srdeční a dechová frekvence, tak obsah hormonu ve slinách i zobrazení mozkových vln namísto toho ukázaly na pokles sexuálního vzrušení.

    Chemické látky v slzách jsou podle vědců signálem: "Ne, nemám zájem."

    Sobel říká: "Komunikace je pro přežití zásadní. Savci – a tudíž také lidé – pro ni používají i čich. Využití chemického signálu, jenž okolí sdělí, co chcete, nebo nechcete, je velmi efektivní. Zvlášť jde-li o sex."

    Zajímavé je, že experti chtěli k výzkumu použít slzy žen i mužů, ale na oslovených izraelských vysokých školách se našel jen jeden jediný dobrovolník mužského pohlaví, který věřil, že se dovede snadno rozplakat.

    Slzy jako lék
    Vědci doufají, že vliv slz na sexuální touhu může sehrát svou roli i při léčbě rakoviny. V současnosti totiž existuje mnoho chorob, které se léčí snížením hladiny hormonu testosteronu. Mezi nejvážnější patří rakovina prostaty.

    "Současné metody mají ale řadu nežádoucích účinků. Výzkum slz by je mohl pomoci odstranit," tvrdí profesor Sobel.
    • Největší podprsenka: k dostání bude velikost L

    Britská firma Bravissimo uvádí na trh největší podprsenku, která kdy byla v obchodech běžně k dostání. Velikost L odpovídá poprsí neuvěřitelné velikosti dvanáct.

    Model Alana je zřejmě inspirován úspěchem podprsenky velikosti KK před dvěma lety. Ukázalo se, že i velikost jedenáct je mnohým ženám malá. Nová podprsenka je k dostání ve velikosti D až L v barvách černé, béžové, bílé a růžové.
     
    Prsa stále větší
    „Mohlo by to znít trochu přehnaně, ale jen těžko lze docenit, nakolik může dobře padnoucí podprsenka zlepšit postavu, celkový vzhled i sebevědomí. Skoro osmdesát procent žen nosí podprsenku nesprávné velikosti. Náš výzkum ukázal, že přes čtyřicet procent žen v Británii by mělo nosit velikost D a větší – i když o tom samy nevědí. Máme za to, že průměrná velikost poprsí v Británii je 34E,“ řekl mluvčí společnosti Bravissimo.

    Nové výzkumy ukazují, že velikost evropských poprsí roste jak se změnami v životním stylu a stravování, tak i s nárůstem nadváhy a obezity.
    • Zírání na prsa? Zdravější než fitko!

    Deset minut zírání na vnady Pamely Anderson se rovná půl hodině v posilovně.
     
    Pětileté studium, kterému se pravděpodobně s velkou chutí podrobilo 200 mužských subjektů, dává mužům do rukou velkou zbraň. Vyplývá z něj totiž, že pravidelné každodenní okukování ňader může prodloužit mužům život až o pět let. Co říkáte, není to dobrý argument pro vaši přítelkyni?

    A co víc, za tímto výzkumem totiž stojí žena. Karen Weatherby svou studii prováděnou v Německu publikovala v prestižním The New England Journal of Medicine. Polovina mužů byla nucena pravidelně každý den koukat na obrovské prsy. No, nucena...

    Z výsledků bylo jasné, že desetiminutové pokukování zatíží váš kardiovaskulární systém stejně jako třicet minut aerobiku. A takto trénované srdce zocelí váš organismus. Výsledkem je fakt, že muži, kteří si užívali zírání na prsa, měli nižší krevní tlak, snížil se u nich i výskyt srdečních nemocí a také tep, což nám v redakci přijde trochu podivné. Referenčním vzorkem byla skupina mužů, kterým byl pohled na velká ňadra odepřen.

    Podmínkou takového zírání a vlastně cvičení je ovšem, aby cíl mužských pohledů byl náležitě obdařený. Takže pokud máte v okolí ženu nápadně podobnou Pamele Anderson či modelce Jordan, běžte udělat něco pro své zdraví...
    • Opravdu šťastná láska? Nespěchejte se sexem!

    Mladí lidé si v současnosti v drtivé většině nedovedou představit, že by do jejich partnerského života nepatřil sex. Nové studie ale ukazují, že pokud na něj nespěchají, jejich vztah bude hlubší a trvalejší.

    Američtí vědci srovnávali údaje z dotazníku o partnerských vztazích 2 035 osob. Z databáze vybrali jedince, kteří si demograficky odpovídali.

    Součástí otázek byla věta: "Kdy jste se svým současným partnerem začali se sexem?"

    Vztah je víc než sex
    Statistickou analýzou vyšlo najevo, že vztahy dvojic, které s intimním životem počkaly do svatby, jsou o více než pětinu stabilnější než u partnerů, kteří spolu začali spát hned po seznámení.

    Zdrženlivé páry také uváděly o 20 procent větší spokojenost se vztahem a o 15 procent vyšší uspokojení ze sexu.

    "Výzkum se zaměřil na pocity respondentů, ne na délku vztahu," upozorňuje vedoucí studie Dean Busby, profesor z Brighamské univerzity, a dodává: "Ve vztahu jde o víc než o sex a my jsme zjistili, že ti, kdo si počkají, jsou později šťastnější. Je to zřejmě tím, že se spolu naučí přednostně komunikovat a řešit problémy."
    • N.Portman: Poprvé ve vášnivých scénách nahá

    Obdivovatelé americké herečky izraelského původu Natalie Portmanové se mají na co těšit. Na internetu se nově objevila upoutávka na její nový film, v němž se miluje zcela nahá s Ashtonem Kutcherem, a poté se spolu oba sprchují.

    Podle serveru shortnews.de má jít o natolik frivolní záběry, že uživatel webu je před jejich zhlédnutím nejprve vyzván, aby kliknutím potvrdil svou plnoletost.

    Zatímco Kutcher – hollywoodský krasavec a manžel hvězdné Demi Mooreové – si již zahrál různé "lechtivé" role, pro Portmanovou, která má židovské a polské kořeny, to podle zmíněného serveru bude zatím "nejžhavější prezentace" na stříbrném plátně.

    Do filmové historie se Natalie Portmanová nesmazatelně zapsala již jako třináctiletá, kdy si po boku Jeana Rena zahrála roli malé Mathildy v Bessonově thrilleru Leon.
     
    Přesvědčil ji Slovák
    Aktuální snímek režíroval Ivan Reitman, režisér původem ze Slovenska, který má na svědomí například legendární Krotitele duchů. Jako ostatní jeho filmy i tento bude komedie. Vypráví o vztahu dvou mladých lidí, který se má odehrávat jen ve fyzické (neboli sexuální) rovině. Jenže po čase si oba milenci uvědomí, že je mezi nimi víc.

    V českých kinech bude mít premiéru v březnu a ponese název Hlavně nezávazně. Bohužel, videa, která unikla, majitel práv rychle zablokoval, takže musíte vzít za vděk jen trailerem, který odhaluje jen málo, ale zato hodně slibuje. Na zbytek si budete muset zajít do kina.
    • Jak se vypořádat s jejím ex!

    Nabalit si holku je obvykle spojeno s euforií. Záhy ale zjistíte, že každá dívka má minulost a v ní figurují jiní muži. Problém bývá vypořádat se s dědictvím toho posledního.

    Vytvořte nové vzpomínky
    Staré vzpomínky se nejlépe vymažou vzpomínkami novými. Takže jí je musíte pomoci vytvořit. V prvních měsících vztahu proto mějte připraven fotoaparát a foťte všechno možné – pokud možno společně.

    Dejte jí některé z vašich triček, které vás bude připomínat. A samozřejmě dělejte spoustu věcí společně. Vytvořte si vlastní minulost, ve které pro ostatní není místo.

    Uveďte jí do své party
    Když jsou spolu lidé delší dobu, vytvoří si společné přátelé. Vaše nová dívka tak má pravděpodobně společné přátele s bývalým přítelem.

    Pak se může snadno stát, že se na některé akci znovu setkají a vzpomínky ožijí. Proto se vyplatí „zasíťovat“ partnerku do vlastní party.

    Dejte mu najevo, s kým teď chodí
    Trapné situace nastávají zejména tehdy, když někde potkáte jejího bývalého přítele. Někteří muži mají tendenci pustit její ruku a nechat ji, aby se s ním vypořádala po svém. To je ale to, co nesmíte.

    V první řadě byste se měli chovat jakoby nic nebo spíše dát ještě více najevo, ke komu teď patří a že o tom neexistuje diskuze.

    Nesnažte se ho napodobovat
    Možná jejího expřítele znáte, možná ho dokonce svým způsobem obdivujete. Třeba si i říkáte, proč ho opustila a dala šanci vám. Inu, vězte, že to bude mít svůj důvod, a to konkrétně v jeho a vašem charakteru.

    Rozhodně byste se tak neměli snažit jejího bývalého napodobovat a dejte si pozor na to, aby se to nedělo ani podvědomě. Zkrátka si vybrala vás proto, jaký jste.

    Nesoutěžte

    Někteří muži vyhledávají konflikty a snaží se soutěžit za každou cenu. Bývalý přítel vaší partnerky je k poměřování sil ideální objekt. Vyplatí se však odolat nutkání a do soubojů se nepouštět. Těžko vyhrajete nad někým, kdo už prohrál.

    Jediné, čeho můžete docílit, je to, že si o vás přítelkyně začne myslet, že jste nevyzrálý.
    • Kouzelný svět Narnie se vrací!

    V dalším pokračování Letopisy Narnie s podtitulem Plavba Jitřního poutníka budou Edmund a Lucinka trávit prázdniny u příbuzných společně s nesnesitelným bratrancem Eustacem.

    Často tu vzpomínají na Narnii a na dobrodružství, které tam zažili, když jednoho dne z ničeho nic ožije obraz lodi, který visí v Lucinčině pokoji, a oni se skrz něj dostávají zpátky do Narnie. Bohužel i s bratrancem Eustacem.
     
    Z moře, kam se pomocí obrazu přenesly, je zachraňuje král Kaspian desátý, kterému děti v předchozím díle, společně se sourozenci Petrem a Zuzanou, pomohly ke královskému trůnu. Nyní se mladý král na své lodi s podivným názvem Jitřní poutník vydává splnit svou přísahu a najít sedm ztracených lordů z Narnie, kteří se kdysi dávno ztratili během nebezpečné výpravy.

    Pevensieovi si samozřejmě takové dobrodružství nemohou nechat ujít, jsou šťastni, že jsou zpět v kouzelném království, a tak opět stanou po Kaspianově boku a plují s ním podél nebezpečných ostrovů, ale také přátelskými vodami a všude zažívají veliká dobrodužství. Na konci své cesty se dostanou až na samý konec světa…
     
    Dětská klasika
    Film Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka je filmovou adaptací třetího dílu slavné knižní série spisovatele C. S. Lewise. Letopisy Narnie se řadí mezi klasiku v oblasti dětské literatury a jsou autorovým nejznámějším dílem.

    Přeloženy byly do více než 47 jazyků a  po celém světě se prodalo přes 100 milionů výtisků. Filmové adaptace prvních dvou dílů - Lev, čarodějnice a skříň a Princ Kaspian byly uvedeny v letech 2005 a 2008, přičemž celosvětové tržby za oba díly přesáhly 1,1 miliardy dolarů. Ve filmu Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka se kouzelné království poprvé představí ve 3D.
     
    • Dnešní horoskop STŘELEC - 28.1.2011
    Dnes večer budete vystaveni erotickému pokušení a svádivým myšlenkám, za kterými stojí symbolika Venuše ve vašem postavení. Źe je nakonec lépe se podobným silám bránit, než se dát zlákat nebo podlehnou nutkání se jimi nechat úplně ovládnout bude opravdu těžké. Co si však nakonec vyberete bude zaležet jen na vás.
    • Obecný horoskop SAGITTARIUS -
    Životní rozvoj dosáhl svého a vše se ukládá k odpočinku a směřuje k jisté formě přežívání a hledá se nejlepší směr a cíl, jak toho dosáhnout. Na změny se musí vynaložit obrovské množství energie a vývoj se může vydat se novou cestou. Zraje čas pro poslední ohnivé a výbušné znamení Střelce. Tam, kde Štír hledal problémy a chyby, hledá Střelec cíl a nápravu. Střelec je mistr ve vytváření dramatických situací, za což může z časti jeho cholerický temperament, který zjemňuje značným smyslem pro nadsázku a humor, daný vládnoucím optimistickým Jupiterem. Vnitřním založením je to znamení energické, nadšené, optimistické a rychle se rozhodující, ale ne vždy dobře. Jsou to velmi emotivní lidé s mírně převažujícími extrovertními sklony, se značnou představivostí i s jakousi jasnozřivostí, které se nebojí své představy v jakékoliv podobě sdělovat ostatním. Vůči druhým lidem je to znamení dosti rezervované, uzavřené a do větší aktivity se musí trochu nutit. Střelci jsou nezřídka nositeli nezničitelných ideálů, jako je smysl pro fairplay, čestnost, velkomyslnost. Ve větší společnosti jsou velmi družní a přizpůsobiví, ale zároveň chtějí být v mnoha ohledech nezávislí. Jsou to lidé upřímní, nadšení, spravedliví, odvážní, se sklonem se občas uvolnit a prožít si svá dobrodružství, a to v jakékoliv duchovní rovině. Střelec je člověk ušlechtilý a přímočarý, se sklonem k hlubokým filozofickým či náboženským úvahám, obvykle rovněž i sportovně založený. V nepříznivém postavení planet se však rychle stává chlubivý, upovídaný, přehnaně důležitý, příliš horlivý a velmi neklidný. Ale závažnější těžkosti mu více způsobuje nedostatek mírnosti a taktu, kdy tětivu svého luku natahuje silněji, než ve skutečnosti může zvládnout a potom se pro své okolí může zdát příliš ukvapený, impulsivní až nesnesitelný. Přesto Střelec pro svoji jinak dobrosrdečnou povahu bývá velmi oblíbený, jeho životní vzestup je pomalý, ale jistý. Manželství je často pozdní po mnoha předchozích stycích. Mládí nemusí být šťastné, často prožívá hmotné či duševní utrpení. Ke zklidnění a zajištění existenci dochází uprostřed života. Uplatňuje se v oblasti filozofie, práva, náboženství, jako cestovatel, sportovec, voják, podnikatel, chovatel koní či psů, novinář, reklamní agent, spisovatel nebo politik.
    • Barvy a kameny
    Barvy spojované s tímto znamením: Červená , Oranžová .
    Kameny příznivé tomuto znamení: sněhový křemen, opál, mahagonový obsidián.

    < Novější články | Starší články >

    O autorovi

    • Jméno LUCky.luKA
    • Region Karlovarský kraj
    Můj profil