Publikováno: 26.Únor 2019
v 15:43Autor: Lili30031987

komentáře (0)
Vysazení antikoncepce
Když se rozhodnete, že chcete otěhotnět, můžete okamžitě přestat s používáním kondomů. Pokud ale užíváte antikoncepční pilulky či máte nitroděložní tělísko, musíte si své rozhodnutí dopředu naplánovat.
Antikoncepční pilulky Obviklá rada je přestat brát tyto pilulky měsíc před tím, než se budete snažit otěhotnět, abyste měla alespoň jeden normální menstruační cyklus před tím, než skutečně počnete. Různé výzkumy ale prodlužují, že některé ženy jsou plodnější ihned po vysazení antikoncepce, takže toto období může být ideální , pokud jste v minulosti měla problémy s oplodněním, či jste prodělala potrat. Pokud máte podezření, že jste těhotná, a stále užíváte antikoncepci, měla byste ji okamžitě vysadit. Antikoncepce zřídkakdy způsobuje problémy, ale přesto byste měla navštívit lékaře, jak nejrychleji je to možné.
Nitroděložní antikoncepční tělísko
Nitroděložní tělísko způsobuje takové změny v děloze, které zabraňují uhnízdění oplodnění vajíčka. Velmi nízký počet žen otěhotní i přes zavedené nitroděložní tělísko. Ačkoli vyjmutí tohoto tělíska zvyšuje riziko potratu, tato antikoncepční metoda se stále doporučuje kvůli snížení rizika potratu a infekce v pozdějším stupni těhotenství.
Publikováno: 26.Únor 2019
v 10:35Autor: Lili30031987

komentáře (0)
Fit pro rodičovství
Když otěhotníte, je zdraví opravdu podstatné. Čím zdravější jste vy a váš partner v době početí, tím větší jsou vaše šance na bezproblémové těhotenství, porod a zdravé miminko. Zdraví tatínka je stejně důležité jako zdraví maminky. Není pochyb, že skutečnost, že se stanete rodiči, v mnoha ohledech ovlivní váš život, takže je vhodné dopředu se snažit všechno promyslet a zamyslet se nad tím, jak vás i vašeho partnera tato změna ovlivní.
Změna vašeho životního stylu
Všechny následující věci, které nyní berete jako samozřejmost, budou příchodem vašeho dítěte ovlivněny. 
Čas - Život většiny z nás je rušný a zaneprázdněný a mnoho nastávajících rodičů doufá a věří, že jejich nové sítě do těchto životů jednoduše ,,zapadne" a všechno bude jako dřív. Opak je pravdou. Děti vyžadují mnoho času a pozornosti a vy jako rodiče budete mít méně času sami na sebe a na jiné lidi, než jste měli předtím.
Výdaje - Pamatujte, že zhruba 15 - 25℅ svého příjmu ztratíte za věci spojené s potřebami svého dítěte, jako je oblečení a různé pomůcky a zařízení. Ale vzrostou i ostatní životní náklady, například na topení, a velkou pravděpodobností zjistíte, že potřebujete nové vybavení domácnosti, jako třeba pračku nebo větší auto.
Vzahy - Váš vztah s partnerem se po příchodu miminka změní, stejně jako vztahy s vašimi přáteli či známími. Pravděpodobně budete cítit silnější vazbu ke svým rodičům, ale zřejmě tak zjistíte, že máte čím dál tím méně společného se svobodnými a bezdětnými páry. Je dobré seznámit se s jinými rodiči, protože procházejí stejnými zkušenostmi jako vy.
Kouření - Kouření je jedna z nejškodlivějších věcí, která může nepříznivě ovlivnit zdraví vašeho nenarozeného potomka, a je jednou z hlavních příčin, způsobujících závažné zdravotní problémy. Ryzika spojená s kouřením zahrnují nechtěný potrat, narození mrtvého plodu, poškození placenty, nízkou porodní váhu dítěte, špatný vývoj narozeného miminka či srdeční abnormality. Kouření také zapříčiňuje nízký počet spermií a muž, který kouří v průběhu těhotenství partnerky, poškozuje zdraví svého nenarozeného dítěte tim, že maminka je nucena kouřit pasivně. Tím ale problémy nekončí. Děti těžkých kuřáků byly testovány v pěti, sedmi a jedenácti letech a prokázalo se, že trpí zpomaleným růstem a poruchami učení.
Alkohol - Alkohol je látka, která může poškozovat jak sperma a vajíčko před početím, tak i vyvíjející se embryo. Hlavními ryziky pro nenarozené dítě jsou mentální retardace, zaostávání ve vývoji, poškození mozku a nervového systému - což bylo prokázáno jako tzv. fetální alkoholový syndrom. Alkohol může vést i k narození mrtvého plodu. Výzkumy ukazují, že míra vlivu alkoholu na těhotné ženy se různí; některé jsou ovlivněné více, jiné méně, ale jedna věc je jistá: tím, že v průběhu těhotenství nepijete alkohol, se vyhnete problémům majícím dopad na vaše dítě. Ženy snášejí alkohol hůře než muži (mají nižší toleranci k alkoholu). A protože mají ženy v těle větší poměr tuku k vodě, alkohol se vysoce koncentruje v krvi, která vyživuje vyvíjející se plod.
Léky a drogy - Volně prodejné léky užívejte jen v nezbytných případech a vždy čtěte jejich přívalové letáky. V lékárně vám poradí, jaké léky můžete v těhotenství bezpečně užívat. Drogám byste se měli striktně vyhýbat již před tím, než se budete snažit o miminko. Marihuana ovlivňuje tvorbu spermatu a trvá tři až devět měsíců, než stopy této drogy z organismu definitivně vymizí. Tvrdé drogy jako kokain, heroin a morfium mohou poškodit chromozomy jak ve spermatu, tak ve vajíčku, což může vést k různým abnormalitám. Při používání použitých injekčních stříkaček je velké riziko nakažení virem HIV, tedy virem, který vede k onemocnění AIDS. Matka může nakazit v průběhu těhotenství své dítě virem HIV a dítě se stane HIV pozitivním.
Správná výživa a cvičení - Jak spsávná výživa, tak cvičení jsou pro vaše zdraví i zdraví vašeho dítěte nanejvíš prospěšné. Snažte se jíst vyváženou stravu obsahující nízké množství živočišných tuků, která zahrnuje alespoň pět porcí čerstvého ovoce a zeleniny denně. Dbejte na dostatečný příjem kyseliny listové, protože je známo, že snižuje riziko výskytu míšních defektů, jako je rozštěp páteře (spina bifida). Kyselina listová je obsažena v zelené listové zelenině, cereáliích a chlebu, ale také byste ji měla užívat v podobě doplňkových vitamínů alespoň tři měsíce před početím a první tři měsíce těhotenství. Také je dobré pravidelně cvičit. Těhotenství je velmi namáhavé, takže v čím lepší kondici jste před těhotenstvím, tím lépe se s ním vypořádáte. 
Věk - Pokud jste fit a zdravá, těhotenství po třicítce či po čtyřicítce by nemělo být obtížnější, než je po dvacítce. Nehledě na věk, pravděpodobně budete mít normální průběh těhotenství i porod, ale některé poruchy, jako neplodnost či chromozomální poruchy, například Downův syndrom, s věkem souvisejí a jejich výskyt je častější u starších rodičů. Starší matky, ale i mladší ženy z vysoce rizikových skupin proto často podstupují genetický test zjišťující právě poruchy chromozomů.
Rizika - Všímejte si prostředí, ve kterém se pohybujete (domov, práce atd.), a vyhýbejte se všemu, co by mohlo ohrozit zdraví vašeho dítěte. Co jíme, kde pracujeme, místa, kam jezdíme, a do konce i lidé, se kterými se setkáváme, mohou pro těhotnou ženu představovat riziko.
Publikováno: 25.Únor 2019
v 20:54Autor: Lili30031987

komentáře (0)
Zvykáme si na rodičovství
Poznávání vašeho dítěte je vzrušující zážitek, ale nebuďte nijak překvapeni, jestli čas od času pocítíte zklamání. Je mnoho věcí, které musíte přizpůsobit, a je velmi málo z nich je jednoduchých. Nějak musíte své dítě ,,přem přemluvit", aby zapadlo do vašich životů, musíte si udržet milující vztah se svým partnerem a přitom uspokojovat všechny potřeby dítěte a jeho nároky na vaši pozornost. Mnoho žen trpí záchvaty smutku, a to nejen poporodní melancholií, která je obvyklá v prvních pár týdnech po porodu. Mnohem závažnější je poporodní deprese, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Většina rodičovských povinností bude asi pripadat na vás, ženu, ale sledování, jak vaše dítě roste a vyvijí se, by mělo přinášet mnoho radosti, která vyváží jakékoliv negativní pocity. Budete potřebovat nějaký čas sama pro sebe, aby si ,,dobila baterie", ale také nějaký čas o samotě s partnerem pro zachování vašeho vztahu.
Publikováno: 12.Únor 2019
v 19:50Autor: Lili30031987

komentáře (0)
Seznámení se s právě narozeným dítětem
Utváření vztahu s vaším dítětem začíná v první minutě po jeho narození a vy a váš partner bude chtít být s dítětem osamotě. Rodiče, kteří mají se svým dítětem pevné vazby, jsou konstruktivnější a vnímavější. Význam vazby tatínka s dítětem je nesmírně důležitý a je důležité, aby i váš partner dostal šanci pochovat si miminko hned po jeho narození. Prvních pár dnů bude těžších, než jste si myslela. Kojení může trvat déle, než jste očekávala, stejně tak jako denní péče o dítě. Není vždy jednoduché nastolit pevný řád, ale směrodatné a nezlomné pravidlo je, že jste to vy sami, kdo řídí vaše životy, ne vaše dítě. Rodiče dětí se speciálními potřebami, které vyžadují dlouhodobější hospitalizaci na jednotce intenzivní péče, se nemusejí bát, že ztratí schopnost navázat vztah se svým dítětem. I tito rodiče se zapojují do denní péče o své dítě, i když pod vedením zdravotnického personálu, a neměli by proto být nijak znevýhodněni.
Publikováno: 09.Únor 2019
v 18:57Autor: Lili30031987

komentáře (0)
Zvládáme porod
Porod je vyvrcholením těhotenství a je rozdělen do přesně určených fází. Pro předporodní období je charakteristická tupá bolest v zádech a bezbolestný odchod hlenové zátky. První doba porodní je ve znamení otevírání děložního hrdla, a to až na velikost, která umožňuje snadný pohyb dítěte z dělohy ven. Tento proces nastává samovolně, obzvláště když jste schopna pohybovat se. Tím že jste ve vzpřímené pozici, napomáháte právě rozšiřování děložního hrdla pomocí gravitace. Jen velmi málo porodů je bezbolestných, ale můžete si vybrat z mnoha existujících metod, které vám od bolesti uleví. Vzhledem k tomu, že některé porody nemají normální prúběh, věnovala jsem se ,,speciálním porodům" jednu celou kapitolu, která obsahuje informace týkající se vyvolání porodu, porodu miminek s obrácenou polohou, či předčasných porodů.
Publikováno: 04.Únor 2019
v 17:50Autor: Lili30031987

komentáře (0)
Příprava na příchod dítěte
Od 36. týdne těhotenství začíná vážná příprava na příchod vašeho dítěte. Je toho spousta, co musíte udělat - připravit pokoj pro miminko, vybrat oblečení a vybavení, dohodnout se na jménu, rozhodnout se, jak dlouho zůstanete na mateřské dovolené a jaký druh péče byste pro své první, ale i další dítě chtěla. Vyberte si porodnici, ve které byste chtěla rodit, sestavte si seznam věcí, které si vezmete s sebou, a sbalte si tašku. Jděte se do nemocnice podívat (některé porodnice pořádají předporodní kurzy pro maminky, které se u nich chystají rodit) a zbavila se veškerého strachu a úzkosti.
Publikováno: 31.Leden 2019
v 17:17Autor: Lili30031987

komentáře (0)
Citlivost v těhotenství
Většina žen zjistí, ze části jejich těla, jako prsa, bradavky a genitálie, jsou v těhotenství citlivější a že dochází k větší dráždivosti jejich pohlavních orgánů. Tato zvýšená citlivost je způsobena vysokými hladinami těhotenských hormonů a znamená, že žena má větší prožitek ze všech forem sexuálního kontaktu, včetně pohlavního styku samotného. Zvýšená citlivost, brzké vzrušení a intenzivní orgasmus zajišťují, že milování může být lepší než kdykoliv předtím. Některé ženy prožívají orgasmus poprvé v životě a jiné zase zjišťují, že jsou schopny prožít několikanásobný orgasmus. Ale jak se vaše bříško zvětšuje, některé sexuální polohy pro vás mohou být i nepříjemné .
Publikováno: 31.Leden 2019
v 16:59Autor: Lili30031987

komentáře (0)
Závažné zdravotní problémy
Riziko závažných zdravotních obtíží je koncentrováno do prvního a třetího trimestru těhotenství. Téměř všechny obtíže jsou provázeny klasickými symptomy, a pokud se tyto symptomy u vás začnou projevovat, okamžitě vyhledejte lékaře. Patří mezi ně velká bolest v podbřišku, vaginální krvácení, teplota vyšší než 37,8 stupňů Celsia, neustávající pocit nevolnosti či zvracení, vytrvalá bolest hlavy, rozdvojené vidění, otoky kotníků, prstů a obličeje, či snížení frekvence nebo úplné vymizení pohybu dítěte. V prvním trimestru je největší množství urgentních problémů spojeno s těhotenskou ztrátou v důsledku krvácení, samovolného potratu nebo mimoděložního těhotenství. Později mohou být tyto problémy způsobeny vysokým tlakem, který vede k preeklampsii, Rh-inkompatibilitou a abnormalitami placenty, jako je placenta praevia. Nicméně velká většina dětí se narodí v pořádku.
Publikováno: 30.Leden 2019
v 16:53Autor: Lili30031987

komentáře (0)
Běžné potíže
Velmi málo žen prochází těhotenstvím bez menších zdravotních potíží, ale většina z nich je spíše nepříjemná, než závažná.Existuje skupina problémů typických pro těhotenství, ale dobrá příprava a znalost možné léčby je polovinou úspěchu při jejich překonávání. Většinou z těchto obtíží lze snadno překonat a nemají žádné dlouhodobé následky.
Publikováno: 30.Leden 2019
v 16:35Autor: Lili30031987

komentáře (0)
Péče o vaše nenarozené dítě
Se svým nenarozeným dítětem můžete být v kontaktu po celou dobu těhotenství. Poprvé s ním skutečně pocítíte kontakt tehdy, když se prvně pohne. Mluvte na své děťátko. Miminka mají velmi citlivý sluch a po narození rozpoznají hlas maminky i tatínka díky tomu, že na něj oba rodiče během vývoje mluvili. Většina rodičů svému nenarozenému dítěti zpívá, mluví na ně či je jemně hladí přes břišní stěnu. Ne všechna miminka se vyvíjejí normálně, ale moderní techniky jsou na takové úrovni, že umožňují pečovat o ještě nenarozené dítě uvnitř matčiny dělohy. I když je miminko stále uvnitř matčina bříška, může být proveden chirurgický zákrok, který zvyšuje šance, že se miminko narodí zdravé a v dobré kondici. Ne všechny děti mají perfektní podmínky pro svůj vývoj, ale i přesto mohou mít např. matky-diabetičky či matky s inkompatibilitou Rh-faktoru při pečlivém monitorování zdravé těhotenství.
Starší články >

O autorovi

Autor blogu
Autor: Lili30031987
Region: Teplice
O mně: Jsem obyčejná holka co si občas ráda zajde někam ven do přírody nebo někam posedět na čaj. Občas si i ráda zajdu někam do fitka nebo k vodě si za plavat
Můj profil

Poslední návštěvy

Slunicko_sedmitecne (2x)
Nikoletka1234 (1x)
koubavit (3x)
Pandion (1x)
Zauberer (1x)
vojto.sk (3x)
Mima1993 (1x)
walnut (3x)

Credits

Template e grafica by
IN ARIA... & kiocciola

Risorse grafiche by
Lunarea's Graphics

Distribuito su
IN ARIA..., kiocciola, NST & GRAFICA DI STILE