Velký třesk neboli Big Bang byla exploze žhavé nesmírně husté látky.Tato hustá látka byla smrštěna do nesmírně malého bodu. Existencetakového počátku vychází i například z poznatku, který vyslovil EdwinHubble a to, že všechno ve vesmíru se od sebe vzdaluje tím rychleji,čím je to od sebe dále. A i když se Hubble více zabýval vzdalovánímgalaxií, platí to obecně pro všechny objekty ve vesmíru. Tedy neustáledochází ke vzdalování veškeré vesmírné hmoty - dochází k rozpínánívesmíru. A jestliže se v čase jednotlivé části vesmíru od sebevzdalují, pak musí existovat nějaký počátečný čas, kdy veškerá hmotabyla soustředěna v jednom nepatrném okolí, jako by to co známe dnes,bylo v minulosti jednou kompaktní hmotou (jestli se dá říci hmota). Takže teoreticky byla existence velkého třesku na světě.
Všechno co známe dnes ve vesmíru, veškerá energie, to všechno bylopřed velkým třeskem nějakým způsobem soustředěno v nepatrném nesmírněhustém a žhavém objemu. Zde už končí lidské chápání, protože něco takohromného v tak malém objemu si nejde představit, navíc se můžeme ptát,co bylo před velkým třeskem. Pokud budeme nad touto otázkou přemýšlet,možná se po nějakém čase dostaneme do blázince.
Ani dnešní fyzika nedokáže vysvětlit pomocí svých prostředků prvotníokamžiky vzniku vesmíru. A i když se pod pojmem prvotní okamžiky myslídoba menší než tzv. Planckův čas, tedy 10-43 sekundy,neznamená to, že tak kratičká doba v porovnání s miliardami lety jenevýznamná. Právě naopak, v této tak krátké době se staly skutečnostipodporující veškerou existenci všeho, co známe. Ve skutečnosti se kvůlidnešním znalostem elementárních částic dokážeme přiblížit na dobu poPlanckově času, která představuje 10-35 sekundy. Co se dělo do této doby nedokáže naše fyzika objasnit.
... je to jakési zamyšlení nad otázkou vesmíru. Ačkoli je zcela vědeckynepodložené a podle vědců nejspíš i nesmyslné, tak lidé potřebujíodpověď na otázku "Co je to vesmír".
Zde je MaryMova odpověď:
Žijeme ve 21. století a stále nemáme tušení, co je to vesmír. Kdyby senaše rasa začala vyvíjet o mnohem dříve, tak by jsme se dnes vzhledem kvyspělosti lidstva během 200 let nejspíše proháněli v osobních raketáchpo celých galaxiích. Avšak tak to není a všechny trápí teorie vesmíru.Mám takový pocit, že například v molekule železa jsou protony aneutrony, ve kterých se skrývají další vesmíry, velmi podobné těmnašim. Třeba jsme součástí jiné molekuly - například vodíku a ten seprohání po jiném světě. Stále hledáme vyspělejší civilizace a je dostmožné, že na ně každý den zíráme a nejspíš i ničíme. Prostě to chcevelký mikroskop:)
Téměř 85% obyvatel ČR si myslí, že vesmír je uspořádán podle "MaryMovi teorie vesmírů"?Ačkolinevědí,že taková teorie existuje, sami si dokáží domysletprůběh celéhovesmíru,který je totožný s touto teorií. (Teorie bylapotvrzena lidmi:MaryMo aTomas7)