06.Srpen 2009

Praha - Případ "ztracených pěti miliard" ze zdravotního pojištění se začíná vyjasňovat.

Na mimořádné výdaje pojišťoven upozornil online deník Aktuálně.cz užv únoru. Až nyní Všeobecná zdravotní pojišťovna připouští, že loniopravdu dala nemocnicím o čtyři miliardy víc, než plánovala ve svémrozpočtu.

Zatím však nechce prozradit, které nemocnice peníze dostaly.

 

Léky, porody, endoprotézy

"Pro nemocnice se loni plánoval objem finančních prostředků ve výši57,6 miliardy, platby nakonec činily 61,5 miliardy korun," potvrdilamluvčí největší české pojišťovny Anna Veverková.

VZP dosud nechtěla odpovědět z toho důvodu, že ještě loňské účty neuzavřela.

Příjmy a výdaje pojišťoven určují pojistné plány, které schvalujesněmovna. Bez ohledu na schválený rozpočet však mají správní radypojišťoven právo výdaje zvýšit. V minulém roce toho využila právě jenVZP.

Podle mluvčí Veverkové šly čtyři miliardy výhradně do zdravotnípéče, vesměs byly peníze utraceny za zvýšení záloh pro některénemocnice.

Údajně šlo především o vyšší výdaje za drahé léky pro specializovanácentra, za porody a za totální endoprotézy. Mluvčí zatím nechalastranou otázku, které nemocnice konkrétně dostaly přidáno.

Jak VZP loni překročila rozpočet
(v milionech korun)
Zvýšení záloh nemocnicím, které rozšířily kapacity v roce 2007 930
Doplatky nemocnicím, které vykázaly za rok 2007 víc výkonů 660
Zvýšení záloh za péči o novorozence a za endoprotézy 740
Zvýšení záloh nemocnicím, které kupují drahé léky 835
Vyšší platba nemocnicím, které rozšířily kapacity v roce 2008 750
Celkem 3 915

Politické rozhodnutí

Útratu čtyř miliard musela schválit správní rada, které předsedá první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS).

VZP se v roce 2006 dostala pod přímou kontrolu politických stran.Její správní radu z třetiny jmenuje vláda a ze dvou třetin sněmovna.Proto v ní zasedají vedle čtyř vysokých úředníků ministerstvazdravotnictví také reprezentanti politických stran, například pětposlanců ODS v čele s předsedou klubu Petrem Tluchořem.

Sociální demokraty zastupuje jihomoravský hejtman Michal Hašek,komunisty poslanec Vladimír Koníček, lidovce bývalý poslanec VladimírŘíha.  

Bez výběrového řízení

Rozdělování zdravotnických peněz bez veřejné kontroly je trnem v oku řadě zdravotnických expertů.

"Nemocnicím se přidělují bez výběrového řízení řádově vyšší peníze,než se rozdělí v běžných veřejných zakázkách. To by se mělo změnit,"doporučuje například ředitel nemocnice v Hradci Králové Leoš Heger,který v kraji vede kandidátku TOP 09 pro říjnové volby.

O informaci, kam konkrétně šly čtyři miliardy z VZP, žádá ministrynizdravotnictví Danu Juráskovou také poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL).

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Občanští demokraté dnes zveřejnili fakturu za návrat svého předsedyMirka Topolánka z kritizované dovolené v Toskánsku. Cesta charterovýmletem přišla na 150 tisíc korun a fakturu ODS již zaplatila, oznámilmístopředseda partaje Ivan Langer. "Požádal jsem Mirka Topolánkaosobně, aby zkrátil dovolenou a vrátil se do Prahy dříve před zahájenímsvé kampaně," napsal v tiskovém prohlášení.

Topolánek za pobyt v italském letovisku sklidil kritiku opozice. Vtoskánském Monte Argentariu se potkal s lobbisty i šéfy velkých firem.V úterý jeho přítel Marek Dalík ukázal fakturu za pronájem luxusnívily. Přišel celkem na 30 tisíc eur.

Fotogalerie

Toskánská anabáze: Fotografie z jachty MartinaToskánská anabáze: Fotografie z jachty MartinaToskánská anabáze: Fotografie z jachty MartinaToskánská anabáze: Fotografie z jachty MartinaToskánská anabáze: Fotografie z jachty Martina
 

Zelení našli spojence, který spolupracuje i s komunisty

Po nepodařeném navázání spolupráce s Českou pirátskou stranoupřichází Strana zelených s novým plánem, jak získat ztracené voliče.Dohodla se Stranou pro otevřenou společnost (SOS), která dosud působilajen na komunální úrovni. Paradoxně nové spojení spíš může zelenýmuškodit. SOS totiž na například v Libereckém kraji vládne po boku ČSSDs tichou podporou komunistů. Voličská základna zelených se spíšrekrutuje z antikomunistů.

ODS a ČSSD se hádají přes e-maily novinářů

Předvolební kampaň je tady a v plné síle. Poznat je to i ve-mailových schránkách, které doslova zasypaly tiskové zprávy z ODS aČSSD. Od počátku týdne vedou občanští demokraté nad těmi sociálními vpoměru 11 ku 9. Představitelé dvou největších partají si skrze e-mailyvyměňují invektivy, vyzývají se k plnění slibů...

Stačí dva příklady: "Je prakticky jedno, jestli někdo volí komunistynebo sociální demokraty," míní Ivan Langer z ODS. "Jsme rádi, že ODSpodrobně studuje program ČSSD. Věříme, že v něm najde inspiraci prosvůj vlastní program, který veřejnosti stále nebyla schopna předložit,"opětoval úder Michal Hašek (ČSSD).

Odpovězte nám, co chcete udělat pro lidi, vyzývají z Lidového domu.A vy ukažte, kolik vás stála poslední kampaň, zní prozměnu ze sídla ODS.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Praha - Lobbista a blízký přítel expremiéra Mirka TopolánkaMarek Dalík se rozhodl zveřejnit smlouvu o pronájmu luxusní vily vToskánsku, kde šéf ODS spolu s rodinou trávil týdenní dovolenou.

Na tiskové konferenci ODS k tezím volebního programu rozdal tiskovýmluvčí strany Martin Kupka novinářům třístránkový dokument, podle nějžsi Dalík pronajal dům na celý červenec od lichtenštejnské společnostiRaben Anstalt.

Smlouva je v angličtině. Za Raben Anstalt ji 15. června letošníhoroku podepsal Markus M. Hasler, Dalík ji signoval svým podpisem 22.června.

Marek Dalík ukázal smlouvu o pronájmu vily v Toskánsku

Podle Kupky Dalík disponuje i stvrzenkou, že pronájem zaplatil. Tuuž novinářům neposkytl s tím, že obsahuje příliš mnoho osobních údajů.Na požádání ji údajně ukázal některým médiím.

Dalík se ve smlouvě zavázal za měsíční pronájem zaplatit 30 tisíc eur, což je přibližně 780 tisíc korun.

ODS: Chceme znát objednavatele

Místopředseda ODS Ivan Langer dnes svého šéfa stran výběru dovolenéhájil. “Já jsem se teď vrátil z Řecka a děsím se toho, kdo všechno tamještě trávil dovolenou,” vtipkoval Langer s novináři. Narážel na fakt,že Topolánek trávil část svého pobytu na luxusní jachtě například vespolečnosti šéfa ČEZu Martina Romana nebo vlivného podnikatele,exministra dopravy Aleše Řebíčka.

Fotogalerie

Topolánkova toskánská anabázeTopolánkova toskánská anabázeTopolánkova toskánská anabázeTopolánkova toskánská anabázeTopolánkova toskánská anabáze

 

Topolánkovu dovolenou zaznamenala kamera a fotaparát. Fotografie seposléze objevily v bulvárním deníku AHA! a pak MF DNES informovala otom, že její redakci fotografie předal bývalý šéf rozvědky Karel Randák.

 

ODS okamžitě obvinila sociální demokracii z toho, že nechala šéfaODS sledovat a fotky si objednala. Předseda ČSSD Jiří Paroubek toodmítl a ostře se proti Topolánkovu tvrzení ohradil s tím, ať Topolánekukáže důkazy svého tvrzení. Ten to odmítl. Z luxusní dovolené bývaléhopremiéra se tak záhy stalo téma volební kampaně.

“Je dobře, že MF DNES zveřejnil jméno Karla Randáka. Nicméně jávyzývám k tomu, abychom se nespokojili pouze se jménem donašeče. Chcemeznát jméno toho, kdo to objednal a kdo za tím stojí,” uvedl dnesLanger.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Praha - Kdo pořídil nahrávky Mirka Topolánka na dovolené vToskánsku, které jej zachytily v kompromitující společnosti vlivnýchtuzemských lobbistů?

Podle Mf Dnes stojí za kauzou bývalý důstojník tajné služby Petr Bakeš, muž nepravomocně odsouzený v kauze Savoy.

Z Toskánska dostala média od bývalého šéfa rozvědky Karla Randákabaterii snímků a videa. Randák odmítl říci, kdo mu materiál poskytl,důrazně však popřel jejich autorství.

 

Mf Dnes se zaměřila na videa, na jejichž pozadí je slyšet diskusimužů, kteří je natáčeli. Několik bývalých spolupracovníků Bakeše pakindentifikovalo jeho hlas.

Bakeš na otázky redakce nereagoval. Randák nepopřel, že se s Bakešemvídá. "Podle mých informací Bakeš v případu nefiguruje, žádné fotkyjsem od něj nedostal," řekl však listu.

Bakeše byl odsouzen letos v červnu za to, že podle soudu vyneslvideo z hotelu Savoy, které ilustrovalo zákulisí prezidentské volby. Navideu byl vidět salonek hotelu, ve kterém se krátce před volbou hlavystátu scházeli kancléř prezidenta Jiří Weigl s lobbistou s kontakty našpičky ČSSD Miroslavem Šloufem.

Následně serozjelo masivní policejní vyšetřování, které skončilo trestem proBakeše a expolicistu Jiřího Dvořáka. Soud trestním příkazem rozhodl, žeBakeš musí zaplatit sto tisíc korun a Dvořák 40 tisíc korun. Podle ČTKDvořák navíc dostal roční zákaz činnosti u všech složek policie, Bakešdostal dvouletý zákaz činnosti.

Policisté nejsou jediní, kdo byl potrestán. Pokutu 20 tisíc korun užmusela zaplatit novinářka Sabina Slonková, a to za to, že odmítlaprozradit zdroj, který jí nahrávku poskytl.

Hotel Savoy zase dostal od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutuve výši 80 tisíc korun za nezákonné využívání kamerového systému.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Praha - Lobbisté a politici, kteří koncem července trávilispolečnou dovolenou na luxusních jachtách v Itálii, měli k sobě blízkouž dříve.

Redakce Aktuálně.cz zjistila, že účastníci toskánské sešlosti rádi brázdí plzeňské greeny.

Potkali se například loni na plzeňském golfovém hřišti patřící jednomu z účastníků dovolené v Toskánsku - Petru Šikošovi.

Při golfovém turnaji Škoda Cup se tu kromě Šikoše na jednom greenupotkali Martin Roman, Aleš Řebíček nebo Roman Janoušek. Tedy lidé,které letos v červenci zachytily kamery a fotoaparáty v toskánskémpřístavu Monte Argentario, mimo jiné ve společnost expremiéra a šéfaODS Mirka Topolánka.

 

Všichni na jedné jachtě

Že jsou vztahy mezi účastníky toskánského výletu velmi dobré,dokazuje i fakt, že se Petr Šikoš projel na Řebíčkově jachtě, jak jepatrné na fotkách. Ty zveřejnil nejprve bulvární deník AHA!, médiím jeposkytl bývalý šéf rozvědky Karel Randák.

Podle vyjádření Aleše Řebíčka se se Šikošem potkali. "Viděl jsem setam s ním," napsal Aktuálně.cz Řebíček v sms zprávě. "Ale se mnou, aniza mnou nepřijel, na lodi jsem s ním nebyl a nebydlel u mě."

Bývalý ministr zároveň uvedl, že se se Šikošem zná z golfu. "Známe se z golfu, kde jsme se několikrát potkali," napsal Řebíček.

 

Na jachtě exministra dopravy se Šikoš projel s šéfem energetické společnosti ČEZ Martinem Romanem a jeho rodinou.

V této souvislosti stojí za zmínku fakt, že Šikoš má blízko k finanční skupině Appian Group.

Pomohl Šikošovi Appien?

Petr Šikoš jemajitelem firmy Neutrics, která spravuje evidenci exekucí. Dlouhou dobuvšak zůstal utajen a nechtěl se k vlastnictví této firmy znát.

V Neutricsu figurují lidé, kteří jsou zároveň napojeni na dceřiné společnosti Appianu.

Například David Polanecký, člen představenstva firmy Neutrics, kterámá citlivá data o exekucích spravovat, je zároveň jediným členempředstavenstva společnosti AP Byty.

Tuto firmu přímo vlastní člen skupiny Appian - Appian Machinery Limited registrovaná v Londýně.

Šikoš je zároveň majitelem firmy Plzeňský Golf Park. Jejímakcionářem byla ještě v roce 2007 firma AP Trust, v té době nepřímoovládaná opět Appian Machinery.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)