bojovnik01

08.Leden 2008

Barmský tradičný box – Letwei

ImageKto sa chce viac dozvedieť o Barmskom boxe tak bude mať trocha problém a to hlavne kvôli tomu že samotný Barmský box sa predovšetkým trénuje a zápasy sa organizujú v Barme (dnešné označenie Myanmar). Barma je stále pomerne izolovanou krajinou kde politický systém krajiny odradí mnohých turistov a záujemcov o túto krásnu krajinu.<!--[endif]-->

Barmský tradičný box - Letwei - Leth wei - Lethawae (niekedy chybne označovaný ako Bando)

<!--[if !supportEmptyParas]-->

Barma a Thajsko si ako susedia už dlhšiu dobu nerozumejú ale v poslednom čase sa to lepší a správy respektíve videá tohto naozaj kontaktného športu sa dostávajú von do sveta. Je to hlavne aj kvôli utečencom Karenského etnika ktorý po dlhoročnom vojenskom konflikte sú nútení odísť do Thajska. Tam im thajci v pohraničnej oblasti postavili utečenecké tábory. Aj vďaka tomu sa každý rok v pohraničnom meste Mae Sot koná v období Songkarn (začiatok apríla) festival, ktorého súčasťou sú aj zápasy v Barmskom boxe. Konajú sa aj konfrontačné zápasy medzi Muay thai a Let wei na severe v Chiang mai, ale to sú už modifikované pravidlá, čo hlavne Barmský box dosť znevýhodňuje.

ImageNa to o čom Barmský box je musia ľudia trocha pochopiť aj históriu a dejiny samotnej oblasti a ľudí čo v nej žijú. Samotná Barma je domovom nespočetných etník a kmeňov. Hlavnými etnickými skupinami sú: Kareni, Kačeni a Barmánci (ďalšie  významné etniká sú Moni, Shan, Chin, Arakan, Rohingya). Prvé 3 etniká sú najdôležitejšie čo sa týka Barmského boxu. V krajine kde sú ozbrojené konflikty samozrejmosťou je dôležité aby sa ľudia vedeli brániť.

Z potreby vznikla nevyhnutnosť a v Barme sa postupne začali formovať rôzne bojové štýly. ktoré boli neskôr zhrnuté pod názvom Thiang. Je veľmi zaujímavé že každý kmeň v Barme má svoj typický štýl ktorý zahŕňa boj so zbraňou aj bez nej. Barmské bojové umenia sú kompletné a zahŕňajú všetky aspekty boja: zbraň (Banshay), grappling (Naban), hody (Letwei), škrtenia, páky a pravdaže celú škálu úderov a kopov. Ale my sa pre tentoraz zameriame na Barmský box alebo Let wei ako sa hovorí v Barme.

"Varovanie pre cudzincov!!! Zápasy Leth wei nie sú vhodné pre povahy zo slabším žalúdkom!!"
Takéto varovania bežne počujete v Barme, keď sa domáci snažia vyvarovať cudzincov z osudovej chyby ktorý si myslia že pôjde o bežný box alebo kickbox zápas. Tvrdosť, brutalita, krv, odolnosť a tlačenie ľudského organizmu až po „čiaru limitu" je v týchto zápasoch príznačná. Hoci lesk a sláva nie je taká ako na thajských štadiónoch v Muay thai ale atmosféra v hľadisku býva rovnako búrlivá. Barmánci milujú svoj šport a vedia sa náležite pre neho zapáliť. Bojovníci zvyčajne pochádzajú buď z vidieka alebo sú v armáde.

Klasický nešportový box zahŕňal tréning až 15 zvieracích štýlov. Kačini dokonca poznajú 16 zvieracích štýlov. Vhodný štýl pre kandidáta bol vyberaný podľa fyzických dispozícii bojovníka. Malý zavalitý študoval štýl diviaka , naopak chudý študoval hada. A čo bolo a je veľmi zaujímavé mnohé z týchto zvieracích prvkov a techník sa môže vidieť v ringu aj teraz.

Image

Mnoho z vás si povie: „Jasné zvieracie techniky v ringu, to už zopár Kung fu majstrov skúšalo a ako to dopadlo?" Lenže základný rozdiel je v tom že Barmánci skúšajú účinnosť týchto techník v plnokontaktnom sparingu a vôbec nacvičenie týchto techník aby boli použiteľné a efektívne v ringu má svoje prísne zásady. Tréneri podporujú využitie systému v reálnom boji aby sa overila účinnosť. Tréning barmského boxu je veľmi tvrdý a zakladá dôraz aby bojovník bol odolný voči bolesti a fyzickému stresu. Keďže Barmský box začal formovať svoju modernú podobu až v 90tych rokoch, v prvom rade boli prijaté také pravidlá aby sa aspoň čiastočne chránilo zdravie boxerov. Podľa moderných pravidiel sa bojuje v ringu s jedným alebo dvoma rozhodcami ale na miestnych festivaloch môžeme stále zahliadnuť klasické zápasy na voľnom priestranstve. Stále platí že zápas končí iba remízou alebo KO.

Image

Knokautovaný boxer dostane čas na nabratie nových síl a po oddýchnutí môže pokračovať. Takto sa pokračuje až pokým jeden z nich neodmietne bojovať ďalej, a to je väčšinou vtedy keď je boxer už vynášaný na nosítkach. Ak po vypršaní časového limitu obidvaja boxeri stoja je vyhlásená remíza. Presné pravidlá viď nižšie. Môžeme povedať že samotná Barmská vláda sa snaží o jeho rozvoj a čoraz častejšie usporiada turnaje s medzinárodnou účasťou. Pravidlá boli modifikované, ale techniky ako údery hlavou, páky, rôzne strhy a hody a ďalšie „chuťovky" zostali pevnou súčasťou aj športovej verzie Let wei. Čo je najdôležitejšie stále sa v Barmskom boxe nepoužívajú rukavice a ruky sú iba omotané v povrazoch . Nikomu asi nemusím vysvetľovať čo asi taký úder môže spôsobiť. Aj keď Barmský box sa radí medzi stand up bojové športy je tu silne zastúpený MMA prvok v hodoch a v obmedzenom boji na zemi. Vôbec veľa techník ktoré sa bežne používajú v MMA dnes sú už po stáročia používané v Barmskom boxe.

Zo zahraničných bojovníkov si ako prvých pozvali Američanov, ktorích reprezentovali bojovníci z MMA, no aby som to zhrnul dostali slušne. Hlavným hrdinom bol Wan Chai ktorý je už dlhodobým šampiónom krajiny do 72 kg. Knokautoval Američana po veľmi krátkom boji.  Ďalší boli Japonci ale Tí sa držali oveľa lepšie, hlavne preto že to boli bojovníci shootboxingu ktorý je pravidlami dosť podobný Let wei. Ale ako sami priznali neuveriteľná tvrdosť a efektívnosť techník sa nedala porovnať so Shootboxingom.

Image

Image

Ak by som mal tento bojový šport hodnotiť zhrnul by som to asi takto:

Často sa komunita bojových umení zameriava na Čínu a Japonsko kde veľa bojových športov a umení už v podstate stratilo svoj pôvodný význam pretože ich základná úloha, a to byť schopný sa brániť v reálnom boji, sa stratila kvôli prílišnému sústredenia sa duchovnú stránku a nereálnosti situácii ktoré sa snaží implikovať do tréningu. Nedostatok skúšok v reále a nepraktizovanie plnokontaktného sparingu postupne urobilo z týchto športov teórie,  čo v prípade reálneho stretu človeka asi z problému nedostane.

Na druhej strane tu máme bojové umenia ktoré sú málo propagované ale sú veľmi účinné z dôvodu neustáleho testovania svojich techník a princípov v reálnom súboji a sparingu takmer bez pravidiel.  A medzi nich Let wei určite patrí.

Image

Pravidlá Barmského boxu.

<!--[if !supportEmptyParas]--><!--[endif]--> V barmskom boxe sú dvaja ringoví rozhodcovia (Ko Wyne Daing) a traja bodoví rozhodcovia pri ringu. Počas zápasu hrá tradičná barmská hudba. V dnešnej dobe sa usporiadajú 3. výkonnostné triedy zápasov

1. GYAR PWE Pokročilá trieda
2. ALAN LU PWE Zápasy ktoré určujú šampióna
3. SEIN KHAW PWE Vyzývacie zápasy

Kedysi sa pravidlá Barmského boxu menili z regiónu do regiónu. V dnešnej dobe sa pravidlá upravili a používajú sa také isté po celej krajine.

1. Bojovník sa musí podrobiť lekárskej prehliadke a ak zdravotne nevyhovuje, musí odstúpiť od zápasu.
  2. Do bandáží na rukách a do členkových bandáží sa nesmú zapletať tvrdé objekty. Ak sa takýto objekt nájde bude boxer diskvalifikovaný.
  3. Použitie telového oleja len v primeranej miere.
  4. Na začiatku každého súboja musí každý boxer prezentovať svoj štýl boja.
  5. Boxerove náboženské presvedčenie môže byť ľubovoľné, ale nesmie byť v rozpore s náboženstvom krajiny.
  6. Tréneri a promotéri musia zabezpečiť vyrovnaných súperov aby nedošlo k nespravodlivej prevahe jedného z boxerov.
  7. Boxeri môžu začať bojovať iba na pokyn rozhodcu.
  8. Pri pokyne „Stop", alebo na dohodnuté gesto rukou poprípade nohou, boxeri musia prestať bojovať.
  9. Ak boxeri počas zápasu spadnú na zem nesmú pokračovať v boji.
  10. Zakázané techniky sú škrabanie, hryzenie, ťahanie vlasov a útoky na genitálie .
  11. Ak boxeri ostávajú príliš dlho v neaktívnom klinči , rozhodca ich zastaví a následne rozdelí.
  12. Ak jeden z boxerov začne ustupovať a vzdá sa zápas bude ukončený.
  13. Ak jeden boxer spadne na zem druhý boxer ho nesmie napadnúť ináč bude diskvalifikovaný.
  14. Ak boxeri neberú zápas vážne alebo boj iba predstierajú , rozhodca zastaví zápas a uloží im varovanie, ak sa to opakuje diskvalifikuje oboch boxerov.
  15. Ak sa rozhodca rozhodne, že jeden z boxerov nie je v kondícii pokračovať ďalej, ukončí zápas bez akýchkoľvek námietok od boxera.
  16. Boxeri sa snažia vyhrať nad súperom troma spôsobmi - donútiť ho vzdať sa pre : strach a následne vzdať zápas, vzdanie zápasu kvôli zraneniu, vzdanie zápasu kôli fyzickému vyčerpaniu.
  17. Pred zápasom rozhodcovia musia určiť presný počet kôl.
  18. Boxeri nesmú v ringu ležať, behať, otáčať sa, ak sa to opakuje príliš často rozhodca ukončí zápas a diskvalifikuje príslušného boxera.
  19. V pokročilých zápasoch (Gyar Pwe), boxeri bojujú na 3x3 minúty, ak pred limitom sa zápas neukončí na KO - zápas je vyhlásený za remízu. Ak je počas zápasu niekto knokautovaný, rozhodca mu dá oddych 2 minúty a ak nie je schopný pokračovať po 2 minútach, zápas prehráva.
  20. V zápasoch o šampióna (Alan Lu Pwe), koniec zápasu musí byť určený tromi podmienkami: strach a následné vzdanie zápasu,  vzdanie zápasu kvôli zraneniu, vzdanie zápasu kvôli fyzickému vyčerpaniu. Ak zápas skončí nerozhodne, bojuje sa ďalších 30 minút. Ak je jeden z boxerov zranený a krváca, lekár rozhodne o ukončení zápasu.
  21. Ak je jeden z boxerov po údere knokautovaný v zápasoch Alan Lu Pwe, rozhodca ho najprv skontroluje a vyzve ho k pokračovaniu v zápase. Ak nie je schopný pokračovať po troch výzvach, zápas prehráva.
  22. V 5 kolovom zápase Sein Khaw Pwe, boxeri bojujú 5x3 minúty s 3 minútovými prestávkami . Majú dovolené jedenkrát si predĺžiť prestávku na 6 minút počas prvých  3 kôl. Ak je jeden z boxerov zranený počas prvých 3 kôl, zápas sa so súhlasom lekára ukonči a zápas rozhodnú bodoví rozhodcovia.
  23. V 7 kolovom zápase Sein Khaw Pwe, boxeri bojujú 7x3 minúty s 3 minútovými prestávkami . Majú dovolené raz si predĺžiť prestávku na 6 minút počas prvých  6 kôl. Ak je jeden z boxerov zranený počas prvých 6, zápas sa so súhlasom lekára ukonči a zápas rozhodnú bodoví rozhodcovia.
  24. V 10 kolovom zápase Sein Khaw Pwe, boxeri bojujú 10x3 minúty s 3 minútovými prestávkami . Majú dovolené dvakrát si predĺžiť prestávku na 6 minút počas prvých  7 kôl. Ak je jeden z boxerov zranený počas prvých 7, zápas sa so súhlasom lekára ukonči a zápas rozhodnú bodoví rozhodcovia.
  25. V 12 kolovom zápase Sein Khaw Pwe, boxeri bojujú 12x3 minúty s 3 minútovými prestávkami . Majú dovolené trikrát si predĺžiť prestávku na 6 minút počas prvých  8 kôl. Ak je jeden z boxerov zranený počas prvých 8 kôl, zápas sa so súhlasom lekára ukonči a zápas rozhodnú bodoví rozhodcovia.
  26. V barmskom boxe sú dovolené všetky útočné techniky rúk, lakťov, hlavy, nôh a kolien.

<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->V roku 1995 sa prvý krát bojovalo o národných šampiónov v barmskom boxe