Jakub Vandrovec je netradiční literární postava, v jistém smyslu není vzorem ani kladným hrdinou, protože svým konáním neustále překračuje zákony a dostává se do střetů s policií. Na druhou stranu, jeho „povolání“ ho k tomu nutí – je totiž amatérským exorcistou.

Tento agilní stařík žije v zapadlé polské vsi na východě, ve Starém Majdanu v katastru obce Vojslavice. Jako správný vidlák nosí tepláky a gumáky a od rána do večera se nalévá vysokoprocentními alkoholickými nápoji, hlavně vlastní výroby. Nikdy se nenaučil pořádně číst, ale všechny nedostatky nahrazuje svou proslulostí v oboru paranormálních jevů. Není v kraji většího znalce duchů, čarodějů, zombíků, vodníků atd. Když je potřeba poradit si s nadpřirozenými bytostmi, skloňuje se jeho jméno s největší vážností.

První ze série povídkových sbírek, jejichž pojítkem je svět Jakuba Vandrovce, obsahuje 12 příběhů a 2 intermezza.
Zabíječ: Úvodní povídka zachycuje Jakubův střet s neznámým neviditelným čarodějem, který se ho pokusí neúspěšně zabít, ale ten, kdo někoho zabije, je nakonec samozřejmě Jakub.
Z kuchařské knihy Jakuba Vandrovce: První vsuvka – stránka s receptem na přípravu Hot Dogu a jeho japonské úpravy Ghost Dogu.
Na rybách: Další povídka vypráví, kterak náš exorcista v deliriu mluvící zlatou rybku ulovil.
Horoskop na rok 2003 podle Jakuba Vandrovce: Vševypovídající název a druhá vsuvka.
Hlavice: Po mafiánské přestřelce najde Jakub vodíkovou pumu. V neznalosti se ji pokusí rozebrat a cenné kovy prodat do sběru. Bodrá policie mu v tom na poslední chvíli zabrání. Podle mě nejlepší povídka.
Hochštapler: V továrně na výrobu sešitů straší a jediný, kdo dokáže otravného ducha vyhnat, není nikdo jiný, než náš hrdina.
Kontrola: Nepovedená policejní razie v Jakubově domě s cílem zajistit nelegální pálenku.
Vzpoura vepřů: Nejenom, že Vandrovce napadne cizí čaroděj, ale v také prasečím chlívku se dějí nevšední věci, vepři Karbanátek a Řízek začnou mluvit a chtějí postavit tryskáč.
Čip: Neohrožený exorcista je díky svému vypitému mozku imunní i vůči mimozemkému kontrolnímu čipu.
Hotel U loupežníka: Jakub se rozhodne udělat si prázdniny a tak se společně se svými kumpány vrhne do ilegálního hoteliérsví, následuje sled neuvěřitelných událostí. Nejdelší povídka.
Z archivu Y: Američtí filmaři natáčí ve Starém Majdanu sci-fi film a nebyl by to Vandrovec, aby svým dílem také nepřispěl.
Tajemství vody: Tentokrát čeká Jakuba souboj s vrahounským vodníkem.
Pohádečka pro vnoučka: Spontánní variace na Červenou Karkulku.
Proti prvnímu přikázání: S problémy nového faráře se zaostalým pohanským obyvatelstvem jeho nové farnosti nepřispěchá pomoci nikdo jiný, než udatný alkoholik Jakub Vandrovec. Z celé sbírky má tento příběh možná nejhutnější a nejvážnější atmosféru.

Ze stručného výpisu je zřejmé, že Pilipiuk namíchal do svého originálního světa neuvěřitelnou směs nadsázky, fantasy, mystery, možná kapku sci-fi a více než několik kapek denaturáku, což nechalo vzniknout osobitému žánru – asi nejblíže by bylo označení „fantasy ze současnosti“. Autor hýří nápady, až to občas přehání a sklouzne k dějové zmatenosti. Ale to bohužel není hlavní problém, který mi při čtení přišel na mysl. Ani nekomplikovaný jazyk nevadí, ba zde dokonce případně sedí. Největší chybou je absence (nebo alespoň řídká zastoupenost) toho nejdůležitějšího, co tento žánr potřebuje, a tím je humor. Vyskytuje se tu v minimální míře a když už, má přízemní, instantní pachuť. Pro neevropana to bude asi těžko stravitelné sousto, jedná se zde o takový východoevropský cynismus. To, co Douglas Adams dokázal udělat se sci-fi, se bohužel Pilipiukovi s fantasy nepodařilo a ačkoli nuda nehrozí, žádná velká sranda to taky není.Název: Kroniky Jakuba Vandrovce (2002)
Originální název: Kroniki Jakuba Wędrowycza
Autor: Andrzej Pilipiuk
Překlad: Pavel Weigel (2002)
Nakladatelství: Laser – Books (2002)
Počet stran: 248
Žánr: fantasy povídky ze současnosti napsal/a: help-eu 13:47 | Link


Komentáře

« Domů | Přidej komentář