AIDS   06.Květen 2007


Toto onemocnění bylo poprvé definováno v roce 1981 v USA a až později získalo své jméno: Acuired Immune Deficienty Syndrome(česky: Syndrom získaného imunodeficitu neboli soubor příznaků, které vedou keztrátě imunity).

Původcem tohoto onemocnení je virus HIV (Human Immunodeficiency Virus), který napadáv organismu určitou skupinu bílých krvinek. Jsou to tzv. T lymfocyty,v nichž se množí a později je i zabíjejí. Tím se snižuje počet Tlymfocytů, které však zastávají důležitou úlohu v obranyschopnostičlověka. Snižuje se imunita a vede to k rozvinutí nazvané AIDS.

Dlouhou dobu však člověk nemusí mít žádné potíže. Tomuto období se říká bezpříznakovénosičství viru HIV. K rozvoji příznaků dochází v průměru za 10 až 15let. Tato délka závisí na řadě faktoru jako např.: životní styl, vyrovnávání sese stresovými situacemi, výživové návyky,….

Kdo už se jednou nakazil virem HIV, neznamená to, že se nemůže „nakazit“ podruhé. Člověk infikovanýHIV by měl stejně při styku s jiným infikovaným člověkem dodržovat zásadybezpečnostní sexu, aby se nereinfikoval (reinfikace – jakoby další nakažení HIVvirem). Pro nakaženého člověka totiž představuje reinfikace, stejně jakojakékoliv i zdánlivě banální onemocnění, velké zdravotní riziko.

Virus HIV je velmi citlivý k vnějším vlivům a tak ho ničí běžné dezinfekční prostředky,teplota nad 60°C, a jiné. Naopak mu vyhovuje prostředí, ve kterém se zároveňvyskytuje, jako: tělesné tekutiny – zejména krev, sperma, poševní sekret amateřské mléko.

Nejznámějším a také nejčastějším způsobem přenosu je pohlavní styk – do pochvy i do konečníku.Bez rizika není ani orální sex i když procentuální možnosti jsou o něco menší.ženu je výrazně vyšší než – li obráceně. To souvisí s vyšším množstvímviru ve spermatu než – li v poševním sekretu. Dostatečnou ochranu a přestone stoprocentní představuje jedině kondom!!! Přerušovaná soulož nebo hormonálníantikoncepce neposkytuje ochranu žádnou a pesar jen nepatrnou. Riziko se zdezvyšuje při výskytu jiných sexuálně přenosných infekcí a poraněníchv oblasti pohlavních orgánů. Je také třeba dávat pozor na lubrikačníprostředky – ty na tukové bázi totiž narušují ochranné vlastnosti latexu,z kterého je kondom vyroben.

Dalším stále častým přenosem je krevní cesta. Jedinec se může nakazit injekční stříkačkounebo jehlou. Tento přenos je častý v jižních a východních zemích Evropy.

Podaní infikované krve není již v dnešní době a to především v rozvinutýchzemích problémem. V České republice se od roku 1987 testují všichni dárcikrve na přítomnost HIV viru. Bylo by však dobré se vyvarovat se půjčováníkartáčku na zuby nebo žiletky. A už úplně nevhodné je provádění některýchkosmetických úkonů – jako je tetování, propichování uší, piercing,… - bezsterilizovaných nástrojů.

Také těhotná žena může infikovat virem dítě a to jak během těhotenství tak také kojením.V dnešní době jsou doktoři schopni snížit riziko přenosu asi o dvě třetinya také snížit zdravotní zátěž pro matku. Těhotné matky se na přítomnost virutestují úplně běžně. Toto vyšetření se může provádět i bez souhlasu matky.

Bát se však nemusíte běžného společenského styku jako je podání ruky, používání stejnéhotelefonního sluchátka, společné používání nádobí, polibek. Sliny sice můžouobsahovat HIV virus ale jen velmi malém množství a navíc sliny obsahují látky,které virus ničí. Přenos viru touto cestou nebyl nikdy prokázán. Ovšem za nezcela bezpečné lze považovat francouzské líbání, kdy by mohlo dojítk drobným poraněním. Virus se dále nepřenáší objímáním, mazlením, koupánímv bazénu, v sauně nebo bodnutím hmyzem.

Test na AIDS Vás informuje o tom, zda je člověk nebo není infikován virem HIV. Tento test jepozitivní jak u lidí s klinickým příznaky AIDS tak i u všechbezpříznakových nosičů HIV, kteří byli nakaženi před 2-3 měsíci. Po tuto dobunemusí být totiž HIV infekce laboratorně prokazatelná – jedná se o tzv. imulogickéokénko. Pozitivní výsledek testu neprokazuje přímo onemocnění AIDS, ale jenpřítomnost viru HIV. Diagnózu AIDS stanovuje až lékař na základě dalšíchklinických vyšetření. Dalšímu rozvoji viru HIV se lze účinně bránit včasnouléčbou. HIV infekce se sice vyléčit nedá, ale léčbou se dá život nakaženéhozpříjemnit a prodloužit. Test se provádí ve většině zdravotních ústavů, délepak v sedmi AIDS centrech v krajských městech a u každého praktickéholékaře.

napsal/a: jaxitaksi 16:00 | AIDS Link komentáře (0)