13.Listopad 2006,15:00
Přátelství je v pubertě významnější než rodiče

Studie hamburských sociologů potvrdila, že kamarádi a přátelé hrají v životě dospívající mládeže podstatnější roli než rodiče a pedagogičtí pracovníci. Zároveň bylo prokázáno, že teenageři mají v současnosti větší svobodu, než tomu bylo u předešlých generací.

5.4. 2004 12:17
HAMBURK - Průzkumu bylo podrobeno 738 lidí ve věku od 12 do 18 let. Padesát čtyři procent jich vztahy s vrstevníky označilo za hlavní smysl svého života. O patnáct procent méně klade na první místo školu, případně zaměstnání. Vliv rodičů, které považuje za důležité pouze 34% dotázaných, podle výzkumu spadl až na třetí příčku.

Touha po silném vztahu
Vědcům se v rámci průzkumu podařilo dále prokázat, že současní teenageři využívají svobody více než jejich předchůdci. Mladí se rádi pohybují po různých oslavách a hojněji navštěvují noční podniky, což jim umožňuje navazovat nové kontakty.

"Zároveň se ale snaží vytvořit silný přátelský vztah. Kdo nemá trvalého partnera, a to bez ohledu na pohlaví, přeje si takového získat," uvádí se ve studii.

V sebehodnocení není mládež příliš kritická, 76 procent dotázaných nemá žádné výhrady vůči svému zevnějšku a 81% je spokojena se svými vlastnostmi. Přesto by si většina z nich přála získat vyšší sebevědomí a být úspěšnější.

Korzo/P, Novinky
 
vložil: Guidance
Permalink ¤


0 Komentáře: