06.Srpen 2009

Praha - Případ "ztracených pěti miliard" ze zdravotního pojištění se začíná vyjasňovat.

Na mimořádné výdaje pojišťoven upozornil online deník Aktuálně.cz užv únoru. Až nyní Všeobecná zdravotní pojišťovna připouští, že loniopravdu dala nemocnicím o čtyři miliardy víc, než plánovala ve svémrozpočtu.

Zatím však nechce prozradit, které nemocnice peníze dostaly.

 

Léky, porody, endoprotézy

"Pro nemocnice se loni plánoval objem finančních prostředků ve výši57,6 miliardy, platby nakonec činily 61,5 miliardy korun," potvrdilamluvčí největší české pojišťovny Anna Veverková.

VZP dosud nechtěla odpovědět z toho důvodu, že ještě loňské účty neuzavřela.

Příjmy a výdaje pojišťoven určují pojistné plány, které schvalujesněmovna. Bez ohledu na schválený rozpočet však mají správní radypojišťoven právo výdaje zvýšit. V minulém roce toho využila právě jenVZP.

Podle mluvčí Veverkové šly čtyři miliardy výhradně do zdravotnípéče, vesměs byly peníze utraceny za zvýšení záloh pro některénemocnice.

Údajně šlo především o vyšší výdaje za drahé léky pro specializovanácentra, za porody a za totální endoprotézy. Mluvčí zatím nechalastranou otázku, které nemocnice konkrétně dostaly přidáno.

Jak VZP loni překročila rozpočet
(v milionech korun)
Zvýšení záloh nemocnicím, které rozšířily kapacity v roce 2007 930
Doplatky nemocnicím, které vykázaly za rok 2007 víc výkonů 660
Zvýšení záloh za péči o novorozence a za endoprotézy 740
Zvýšení záloh nemocnicím, které kupují drahé léky 835
Vyšší platba nemocnicím, které rozšířily kapacity v roce 2008 750
Celkem 3 915

Politické rozhodnutí

Útratu čtyř miliard musela schválit správní rada, které předsedá první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS).

VZP se v roce 2006 dostala pod přímou kontrolu politických stran.Její správní radu z třetiny jmenuje vláda a ze dvou třetin sněmovna.Proto v ní zasedají vedle čtyř vysokých úředníků ministerstvazdravotnictví také reprezentanti politických stran, například pětposlanců ODS v čele s předsedou klubu Petrem Tluchořem.

Sociální demokraty zastupuje jihomoravský hejtman Michal Hašek,komunisty poslanec Vladimír Koníček, lidovce bývalý poslanec VladimírŘíha.  

Bez výběrového řízení

Rozdělování zdravotnických peněz bez veřejné kontroly je trnem v oku řadě zdravotnických expertů.

"Nemocnicím se přidělují bez výběrového řízení řádově vyšší peníze,než se rozdělí v běžných veřejných zakázkách. To by se mělo změnit,"doporučuje například ředitel nemocnice v Hradci Králové Leoš Heger,který v kraji vede kandidátku TOP 09 pro říjnové volby.

O informaci, kam konkrétně šly čtyři miliardy z VZP, žádá ministrynizdravotnictví Danu Juráskovou také poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL).

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Občanští demokraté dnes zveřejnili fakturu za návrat svého předsedyMirka Topolánka z kritizované dovolené v Toskánsku. Cesta charterovýmletem přišla na 150 tisíc korun a fakturu ODS již zaplatila, oznámilmístopředseda partaje Ivan Langer. "Požádal jsem Mirka Topolánkaosobně, aby zkrátil dovolenou a vrátil se do Prahy dříve před zahájenímsvé kampaně," napsal v tiskovém prohlášení.

Topolánek za pobyt v italském letovisku sklidil kritiku opozice. Vtoskánském Monte Argentariu se potkal s lobbisty i šéfy velkých firem.V úterý jeho přítel Marek Dalík ukázal fakturu za pronájem luxusnívily. Přišel celkem na 30 tisíc eur.

Fotogalerie

Toskánská anabáze: Fotografie z jachty MartinaToskánská anabáze: Fotografie z jachty MartinaToskánská anabáze: Fotografie z jachty MartinaToskánská anabáze: Fotografie z jachty MartinaToskánská anabáze: Fotografie z jachty Martina
 

Zelení našli spojence, který spolupracuje i s komunisty

Po nepodařeném navázání spolupráce s Českou pirátskou stranoupřichází Strana zelených s novým plánem, jak získat ztracené voliče.Dohodla se Stranou pro otevřenou společnost (SOS), která dosud působilajen na komunální úrovni. Paradoxně nové spojení spíš může zelenýmuškodit. SOS totiž na například v Libereckém kraji vládne po boku ČSSDs tichou podporou komunistů. Voličská základna zelených se spíšrekrutuje z antikomunistů.

ODS a ČSSD se hádají přes e-maily novinářů

Předvolební kampaň je tady a v plné síle. Poznat je to i ve-mailových schránkách, které doslova zasypaly tiskové zprávy z ODS aČSSD. Od počátku týdne vedou občanští demokraté nad těmi sociálními vpoměru 11 ku 9. Představitelé dvou největších partají si skrze e-mailyvyměňují invektivy, vyzývají se k plnění slibů...

Stačí dva příklady: "Je prakticky jedno, jestli někdo volí komunistynebo sociální demokraty," míní Ivan Langer z ODS. "Jsme rádi, že ODSpodrobně studuje program ČSSD. Věříme, že v něm najde inspiraci prosvůj vlastní program, který veřejnosti stále nebyla schopna předložit,"opětoval úder Michal Hašek (ČSSD).

Odpovězte nám, co chcete udělat pro lidi, vyzývají z Lidového domu.A vy ukažte, kolik vás stála poslední kampaň, zní prozměnu ze sídla ODS.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Praha - Lobbista a blízký přítel expremiéra Mirka TopolánkaMarek Dalík se rozhodl zveřejnit smlouvu o pronájmu luxusní vily vToskánsku, kde šéf ODS spolu s rodinou trávil týdenní dovolenou.

Na tiskové konferenci ODS k tezím volebního programu rozdal tiskovýmluvčí strany Martin Kupka novinářům třístránkový dokument, podle nějžsi Dalík pronajal dům na celý červenec od lichtenštejnské společnostiRaben Anstalt.

Smlouva je v angličtině. Za Raben Anstalt ji 15. června letošníhoroku podepsal Markus M. Hasler, Dalík ji signoval svým podpisem 22.června.

Marek Dalík ukázal smlouvu o pronájmu vily v Toskánsku

Podle Kupky Dalík disponuje i stvrzenkou, že pronájem zaplatil. Tuuž novinářům neposkytl s tím, že obsahuje příliš mnoho osobních údajů.Na požádání ji údajně ukázal některým médiím.

Dalík se ve smlouvě zavázal za měsíční pronájem zaplatit 30 tisíc eur, což je přibližně 780 tisíc korun.

ODS: Chceme znát objednavatele

Místopředseda ODS Ivan Langer dnes svého šéfa stran výběru dovolenéhájil. “Já jsem se teď vrátil z Řecka a děsím se toho, kdo všechno tamještě trávil dovolenou,” vtipkoval Langer s novináři. Narážel na fakt,že Topolánek trávil část svého pobytu na luxusní jachtě například vespolečnosti šéfa ČEZu Martina Romana nebo vlivného podnikatele,exministra dopravy Aleše Řebíčka.

Fotogalerie

Topolánkova toskánská anabázeTopolánkova toskánská anabázeTopolánkova toskánská anabázeTopolánkova toskánská anabázeTopolánkova toskánská anabáze

 

Topolánkovu dovolenou zaznamenala kamera a fotaparát. Fotografie seposléze objevily v bulvárním deníku AHA! a pak MF DNES informovala otom, že její redakci fotografie předal bývalý šéf rozvědky Karel Randák.

 

ODS okamžitě obvinila sociální demokracii z toho, že nechala šéfaODS sledovat a fotky si objednala. Předseda ČSSD Jiří Paroubek toodmítl a ostře se proti Topolánkovu tvrzení ohradil s tím, ať Topolánekukáže důkazy svého tvrzení. Ten to odmítl. Z luxusní dovolené bývaléhopremiéra se tak záhy stalo téma volební kampaně.

“Je dobře, že MF DNES zveřejnil jméno Karla Randáka. Nicméně jávyzývám k tomu, abychom se nespokojili pouze se jménem donašeče. Chcemeznát jméno toho, kdo to objednal a kdo za tím stojí,” uvedl dnesLanger.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Praha - Kdo pořídil nahrávky Mirka Topolánka na dovolené vToskánsku, které jej zachytily v kompromitující společnosti vlivnýchtuzemských lobbistů?

Podle Mf Dnes stojí za kauzou bývalý důstojník tajné služby Petr Bakeš, muž nepravomocně odsouzený v kauze Savoy.

Z Toskánska dostala média od bývalého šéfa rozvědky Karla Randákabaterii snímků a videa. Randák odmítl říci, kdo mu materiál poskytl,důrazně však popřel jejich autorství.

 

Mf Dnes se zaměřila na videa, na jejichž pozadí je slyšet diskusimužů, kteří je natáčeli. Několik bývalých spolupracovníků Bakeše pakindentifikovalo jeho hlas.

Bakeš na otázky redakce nereagoval. Randák nepopřel, že se s Bakešemvídá. "Podle mých informací Bakeš v případu nefiguruje, žádné fotkyjsem od něj nedostal," řekl však listu.

Bakeše byl odsouzen letos v červnu za to, že podle soudu vyneslvideo z hotelu Savoy, které ilustrovalo zákulisí prezidentské volby. Navideu byl vidět salonek hotelu, ve kterém se krátce před volbou hlavystátu scházeli kancléř prezidenta Jiří Weigl s lobbistou s kontakty našpičky ČSSD Miroslavem Šloufem.

Následně serozjelo masivní policejní vyšetřování, které skončilo trestem proBakeše a expolicistu Jiřího Dvořáka. Soud trestním příkazem rozhodl, žeBakeš musí zaplatit sto tisíc korun a Dvořák 40 tisíc korun. Podle ČTKDvořák navíc dostal roční zákaz činnosti u všech složek policie, Bakešdostal dvouletý zákaz činnosti.

Policisté nejsou jediní, kdo byl potrestán. Pokutu 20 tisíc korun užmusela zaplatit novinářka Sabina Slonková, a to za to, že odmítlaprozradit zdroj, který jí nahrávku poskytl.

Hotel Savoy zase dostal od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutuve výši 80 tisíc korun za nezákonné využívání kamerového systému.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Praha - Lobbisté a politici, kteří koncem července trávilispolečnou dovolenou na luxusních jachtách v Itálii, měli k sobě blízkouž dříve.

Redakce Aktuálně.cz zjistila, že účastníci toskánské sešlosti rádi brázdí plzeňské greeny.

Potkali se například loni na plzeňském golfovém hřišti patřící jednomu z účastníků dovolené v Toskánsku - Petru Šikošovi.

Při golfovém turnaji Škoda Cup se tu kromě Šikoše na jednom greenupotkali Martin Roman, Aleš Řebíček nebo Roman Janoušek. Tedy lidé,které letos v červenci zachytily kamery a fotoaparáty v toskánskémpřístavu Monte Argentario, mimo jiné ve společnost expremiéra a šéfaODS Mirka Topolánka.

 

Všichni na jedné jachtě

Že jsou vztahy mezi účastníky toskánského výletu velmi dobré,dokazuje i fakt, že se Petr Šikoš projel na Řebíčkově jachtě, jak jepatrné na fotkách. Ty zveřejnil nejprve bulvární deník AHA!, médiím jeposkytl bývalý šéf rozvědky Karel Randák.

Podle vyjádření Aleše Řebíčka se se Šikošem potkali. "Viděl jsem setam s ním," napsal Aktuálně.cz Řebíček v sms zprávě. "Ale se mnou, aniza mnou nepřijel, na lodi jsem s ním nebyl a nebydlel u mě."

Bývalý ministr zároveň uvedl, že se se Šikošem zná z golfu. "Známe se z golfu, kde jsme se několikrát potkali," napsal Řebíček.

 

Na jachtě exministra dopravy se Šikoš projel s šéfem energetické společnosti ČEZ Martinem Romanem a jeho rodinou.

V této souvislosti stojí za zmínku fakt, že Šikoš má blízko k finanční skupině Appian Group.

Pomohl Šikošovi Appien?

Petr Šikoš jemajitelem firmy Neutrics, která spravuje evidenci exekucí. Dlouhou dobuvšak zůstal utajen a nechtěl se k vlastnictví této firmy znát.

V Neutricsu figurují lidé, kteří jsou zároveň napojeni na dceřiné společnosti Appianu.

Například David Polanecký, člen představenstva firmy Neutrics, kterámá citlivá data o exekucích spravovat, je zároveň jediným členempředstavenstva společnosti AP Byty.

Tuto firmu přímo vlastní člen skupiny Appian - Appian Machinery Limited registrovaná v Londýně.

Šikoš je zároveň majitelem firmy Plzeňský Golf Park. Jejímakcionářem byla ještě v roce 2007 firma AP Trust, v té době nepřímoovládaná opět Appian Machinery.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
16.Červenec 2009

Praha - Taxikáři se dnes na pražském Staroměstském náměstí poprali se strážníky.

Taxikáři se svými vozy totiž dnes blokovali bývalé stanoviště firmy Sedop, které před dvěma dny zrušil pražský magistrát.

Zástupci strážníků a policie hovoří o zraněných strážnících, podle reprezentanta taxikářů utrpěli zranění protestující řidiči.

Policisté předvedli čtyři lidi, řekl ČTK náměstek ředitele pražské městské policie Ludvík Klema.

Podle něj jeden z řidičů postavil svůj vůz na místo pro invalidy a odmítal odjet.

Auto nakonec strážníci odtáhli, jejich zákrok ale vyústil ve fyzickou potyčku.

Strážníci městské policie nejprve řidiče stojících vozů taxi pokutovali.

Když se městští strážníci následně snažili jeden vůz odtáhnout,vyvolalo to potyčku, po které byl zadržen jeden taxikář a dva skončilise zraněními v nemocnici, řekl ČTK zástupce odborového svazu Taxi PrahaPavel Jelínek.

"Samozřejmě hned podáme na městskou policii trestní oznámení. Vše máme na videozáznamu," dodal.

Taxikář prý měl zbraň

Klema ČTK řekl, že na náměstí se shromáždilo asi 20 protestujícíchtaxikářů. "Jeden z taxikářů této skupiny zanechal vozidlo na invalidnímstání," uvedl.

Poté, co ho policisté vyzvali, aby odjel, auto zamkl a šel si sednout na zahrádku blízké restaurace.

Když se ho policisté následně snažili předvést, vložili se podleKlemy do konfliktu další tři lidé, taxikář a dva přítomní, kteří sepodle náměstka "pokoušeli dělat jakousi ochranku".

"Nevím, jak to nazvat ... to nechci předjímat, ale bránili policistům a strážníkům fyzicky v zákroku," řekl Klema.

Jeden z mužů, kteří strážníky údajně napadli, u sebe podle něj měl zbraň.

Napadeni byli podle něj nejméně tři strážníci. Celkově prý policie předvedla čtyři lidi a vozidlo strážníci odtáhli.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Praha - Na Palackého náměstí v centru Prahy se před 14.hodinou sešlo několik desítek studentů. Zhruba dvacítka z nich má nasobě trička Green Revolution.

Po krátkém čekání, zda nedorazí ještě další demonstranti, sestudenti za dohledu policie vydali směrem k Císařské louce, kde je proně připraven koncert.

Demonstrace byla svolána proti státním maturitám, které hodláministerstvo školství zavést od příštího roku. Pořadatelé přitompočítali s účastí zhruba 2000 lidí.

"Tahle akce není ani tak o tom být vidět v nějaké mase, chceme spíšoslovit poslance, protože oni také mají své pochybnosti o státnímaturitě," řekl Aktuálně.cz ještě před demonstrací Filip Vích, jeden zorganizátorů.

Narážel tak na fakt, že z řad ODS i ČSSD zaznívá kritika jednotné maturity a apel na její odklad.

Poslanci tvrdí, že projekt není dotažen do konce a ohrožujebudoucnost studentů. S tím ovšem nesouhlasí ministerstvo školství,podle něhož běží vše podle plánu. A šéfka resortu Miroslava Kopicováoznačuje snahy poslanců za předvolební populismus.

Mecenáš Zubové v pozadí

Dnešní protest ovšem vyvolává řadu otazníků. Spolupořádá ho totižfacebooková iniciativa Green Revolution, která je spojena s šéfkouDemokratické strany zelených Olgou Zubovou a jejím mecenášem aněkdejším ministerským náměstkem Jaromírem Soukupem.

"Všechno to ale skutečně začali studenti sami. Prostě nám jen někdopomáhá," odmítá Vích napojení na Soukupa, majitele vlivné mediálníagentury Médea. "Údajně nás sponzoruje, ale není jediný, je to už asidesátý člověk, který nás sponzoruje."

Odmítá i jakýkoliv politický podtext. "My jsme nikdy nikomu neřekli:Volte nějakou konkrétní politickou stranu a já jsem to neslyšel ani odGreen Revolution či Olgy Zubové či jiných poslanců," brání protesty.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Kanadská vláda vás chce informovat o důležitých změnách týkajících se cestování do Kanady.

Vzhledemk vysokému počtu žádostí o azyl z České republiky nyní občané ČRpotřebují k cestě do Kanady vízum. Tato podmínka pro vstup platí provšechny občany ČR, kteří jedou do Kanady za účelem cestování, obchodu,studia či krátkodobé práce.

O vízum pro krátkodobý pobyt můžete zažádat na Velvyslanectví veVídni osobně, poštou, kurýrem nebo prostřednictvím cestovní kanceláře.

Pokud žijete v ČR, můžete do poloviny srpna odevzdat vyplněnoužádost spolu s požadovanými dokumenty na Velvyslanectví Kanady v Praze,Muchova 6, 160 00 Praha 6. Vaše žádost bude doručena na VelvyslanectvíKanady ve Vídni ke zpracování.

Informace ohledně podávání žádosti včetně formuláře s návodem jsou k dispozici na www.kanada.at v angličtině a francouzštině. Základní informace v češtině naleznete na www.canada.cz.

Pokud se chcete účastnit programů mobility mládeže, musíte zažádat přímo na Velvyslanectví v Praze, pro více informací www.canada.cz.Pokud jste již obdrželi úvodní dopis k pracovnímu povolení z vízovéhooddělení ve Vídni, bližší informace, jak získat zdarma vízum do pasu,naleznete na www.kanada.at.

Cestovní kanceláře z ČR, které mají zájem o zavedení pravidelnéslužby odevzdání a vyzvednutí pasů na Velvyslanectví Kanady ve Vídni,se mohou registrovat na informační schůzku ohledně vízových žádostí,která se bude konat na Velvyslanectví Kanady ve Vídni. Detaily na www.kanada.at.

Pro další informace můžete volat Velvyslanectví Kanady ve Vídni +43-1-531-38-3600 nebo navštívit webové stránky.

Pokud potřebujete žádost vyřídit urgentně a cestovat do Kanady okamžitě, konzultujte webové stránky.

Postup pro občany ČR, kteří jsou mimo Českou republiku

Občané ČR, kteří jsou mimo území České republiky a ti, kteřípřed vstupem do Kanady navštíví jinou zemi, mohou zažádat o vízum prokrátkodobý pobyt na nejbližším vízovém oddělení Kanady. Seznam těchtooddělení v zahraničí a informace, jak žádat o vízum, najdete na www.cic.gc.ca.

Kanada vítá občany ČR, kteří chtějí do země cestovat, a lituje případných komplikací způsobených cestovatelům.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Praha - Naděje, že by čeští turisté mohli v dohledné době zažádat o kanadské vízum v Praze, zřejmě padla.

Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) o tom informovalo kanadské velvyslanectví.

"Vízové oddělení v Praze nebude jednak z důvodu nízkého rozpočtukanadské vlády a také z toho důvodu, že kanadská vláda tvoří tzv.regionální vízová centra, která vyřizují víza občanům několikasousedních států," vysvětlil Aktuálně.cz Okamura.

Zájemci o cestu na druhou stranu Atlantiku tak budou muset i nadálenejprve absolvovat cestu do sousedního Rakouska. "Považujeme za velicenelogické, že je vízové oddělení pro Čechy ve Vídni, když přitom samiRakušané mají s Kanadou bezvízový styk," dodal Okamura.

Unie se bude vízy zabývat až v září

Požadavek na zřízení vízového oddělení v české metropoli vyslovil vúterý i premiér Jan Fischer. Reagoval tak na skutečnost, že Kanada podvou letech obnovila vízovou povinnost pro české občany.

Ottawa nepopulární krok zdůvodnila vysokým počtem žádostí o azyl.Jen letos požádalo o azyl 1720 Čechů. Více žádostí bylo jen od Mexičanů(Kanada zavedla víza i Mexiku - pozn. red.).

To vyvolalo vlnu nevole ze strany českých politiků. Vláda na oplátkuzavedla vízovou povinnost pro majitele diplomatických a služebníchpasů. Zavést víza pro všechny Kanaďany jí neumožňuje česká legislativaani pravidla Evropské unie.

Ministři se sice obrátili do Bruselu s žádostí o uplatnění tzv.klauzule solidarity, která by zavedení víz umožnila, předseda Evropskékomise José Manuel Barroso nicméně do Prahy vzkázal, že se tím budouzabývat nejspíše až v září.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Vídeň - Prázdninová Vídeň je plná turistů. Karla Velikéhostřídá na secesním orloji Marcus Aurelius a Marie Terezie, japonští aruští turisté jásají. To Češi mají jen o kus dál úplně jiné starosti.

Na adrese Laurenzerberg 2 tu v nenápadné budově po desítkách žádajío víza do Kanady. Že je musí mít se dozvěděli v úterý. Do Vancouveru čiToronta přitom mnozí odlétají už o víkendu.

„Vy jste Češi?" ptá se hned za dveřmi chlapík vypadající jako místní údržbář. „Tak do třetího patra," radí důležitě.

Z českých žadatelů o víza tu mají tak trochu atrakci. Takový návalna místní ambasádě nebývá obvyklý. Ani tolik televizních štábů najednoutu nemívají.

„Včera byly řady ještě o hodně delší než dnes. Teď už je to lepší,"konstatuje mluvčí ambasády Jennifer Mayová, když obhlédne řadu asidvaceti lidí čekajících před bezpečnostním rámem.

Odhaduje, že od úterý do středečního dopoledne obsloužilizaměstnanci ambasády na tři sta českých žadatelů o víza. „Většinou všeproběhne hladce, bez problémů," ujišťuje.

Bez problémů? Ne vždy

Většina žadatelů skutečně bere novou povinnost s klidem. Odevzdají uochranky mobil, projdou bezpečnostním rámem a míří vyplnit a odevzdatpotřebné dokumenty. Dostávají pořadové číslo s tím, že se mají stavitzase odpoledne, až budou mít víza vyřízená.

Grafika

CN tower, Toronto, Kanada,Petr Pohanka - Tátové, mámy a děti z Doubí


U některých to ale tak úplně hladce neprobíhá. Michala Dvořáčka zPrahy například zaskočil požadavek mít k žádosti o vízum pro svéhoneplnoletého syna souhlas matky. Jenže jeho manželka odletěla do Kanadyuž před časem.

„Takže jsem jí musel telefonovat, jestli by souhlas mohla poslatfaxem. Kvůli posunu času jsem se jí dovolal někdy v jednu hodinu vnoci, tak se samozřejmě lekla, co se děje, že ji budím," kroutí hlavouDvořáček, zatímco vyplňuje svou a synovu žádost.

„Je to normální buzerace," přizvukuje mu jeho matka. „Snachaodletěla ještě bez víza a teď najednou, ze dne na den, se to taktozmění. Jen doufáme, že to zvládne odfaxovat. Mají letět už v neděli,"dodává.

Nepřipravenou zastihla víza i Kateřinu Svobodovou z Brna. Lyžařskáinstruktorka se rozhodla zkusit štěstí s prací v Kanadě. Vyřídila sipřes agenturu pracovní vízum, koupila letenky a chystala se ještě předodletem na dovolenou v Chorvatsku.

„Jenže pak jsem v e-mailové schránce našla výzvu z pražské ambasádyi z agentury, že kvůli zavedení turistických víz potřebuji ještěrazítko do pasu. Tak jsem tady, doufám, že to bude záležitost na půlhodiny."

Nakonec musí, stejně jako ostatní, čekat až do odpoledne.

„Snažíme se to lidem ulehčit alespoň tak, že po odevzdání žádostijim sdělíme přesnou hodinu, kdy mají přijít. Můžou se zatím projít poměstě, dát si pauzu," vysvětluje Mayová.

Za přepážky Kanaďané povolali co nejvíce česky mluvících úředníků.„Máme mezinárodní tým. Nebyl to problém," říká konzulka. Jedna z žentak lidem radí slovensky, další dvě umí česky. Je to potřeba. Mnozí zžadatelů neumí anglicky ani slovo.

S vyplněním formulářů v angličtině si tak lidé pomáhají navzájem, z tašek vytahují slovníky.

Zpřeházené plány a výdaje navíc

Mezi čekajícími převládají rodiny s dětmi a mladí lidé - většina znich se chystá k příbuzným na prázdniny. Paní Jarka s panem Tomášemčekají i s miminkem v kočárku.

„Já jsem musel přerušit služební cestu v Budapešti a jet sem. Ženamezitím vyrazila z Poděbrad a potkali jsme se tady," popisujesložitosti Tomáš. „Já jsem ještě cestou zabloudila a málem dostalapokutu," dodává se smíchem Jarka.

mucha viden

Žádost podáte dopoledne, vízum dostanete odpoledne. Mezitím se můžete třeba projít Vídní.

Za svými známými mají do Kanady letět už v úterý. „Uvažovali jsme,jestli dovolenou nezrušíme, ale přišli bychom o dost peněz, tak siraději víza vyřídíme. Kdybych to ale býval věděl, raději bych jel někamdo Itálie," krčí rameny Tomáš.

Dlouhá, únavná cesta ve vedru a výdaje navíc k už tak drahým letenkám. To je to, co Čechům na náhlém zavedení víz vadí nejvíce.

„Už za pracovní vízum jsem dala 95 euro. Teď dalších osm stovek zavlak z Brna," stěžuje si Kateřina Svobodová. Ti, kteří to mají do Vídněještě dál, často raději přespali na místě v hotelu.

Někteří jsou v hlavním městě Rakouska vůbec poprvé. Když už jsoutady, využívají chvíli, kdy čekají na vízum, k výhodným nákupům nebo knávštěvě památek.

"Takový výlet jsem rozhodně neplánoval. Ale co, vezmu děti doPrátru, když už jsem si musel vzít dovolenou," plánuje například jedenz čekajících tatínků.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (1)