26.Červen 2009
O víkendu a během příštího týdne bude do středníEvropy proudit teplý a vlhký vzduch. Nijak výjimečné nebudou bouřkydoprovázené přívalovými dešti. Podobné počasí je přitom typické protropické deštné pralesy, uvedl meteorolog Jan Pavlík.
Deště se Česko nezbaví ještě nejméně týden. Ilustrační foto.foto: Profimedia.cz

Deště se Česko nezbaví ještě nejméně týden. Ilustrační foto.

"Nadnaším územím se v tomto ročním období obvykle opakuje přílivchladnějšího vzduchu z Atlantiku, který se snaží vyrovnávat sezonněnarůstající teplotní kontrast mezi oteplujícím se kontinentem achladným oceánem," řekl iDNES.cz Jan Pavlík z ČHMÚ. "Počasí tomu odpovídající bývá sice také s častými srážkami, ale poněkud chladnější a střídavější," připomněl.

Přeháňky a bouřky, které ve středu večer způsobily povodně na severní Moravě, nepoleví ani v sobotu. Teploty se však udrží mezi 22 a 26 stupni Celsia.

Meteorologové navíc upozorňují, že se ojediněle mohou vyskytnout přívalové srážky, nárazový vítr a kroupy.

Ani druhý víkendový den nepřinese změnu. Oblačnou oblohu s bouřkami a přeháňkami doprovodí po ránu mlhy a mírný vítr, který v bouřkách zesílí.

V pondělí už bude ojediněle i polojasno. Ve většiněČeska však bude i nadále pršet. Rtuť teploměru ukáže o jeden stupeň vícnež v předchozích dnech.

"Teplé a vlhké počasí s přeháňkami a bouřkami, případně i rannímimlhami, které se opakuje den po dni je typické pro tropický deštnýprales středních nadmořských výšek," podotkl Jan Pavlík.

Deštníky se budou hodit až do konce týdne. Slunce už sice místyvykoukne zpoza mraků, při zvětšené oblačnosti však znovu přijdoupřeháňky a bouřky. Teploty už se budou převalovat kolem tropickétřicítky.

Počasí u moře

Předpověď počasí pro oblast Středozemního a Černého moře do úterý 30. června

Španělsko a Mallorca

Jasno až skoro jasno, při přechodně zvětšené oblačnosti místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 30 až 34 stupňů.
Teplota moře 22 až 25 stupňů.

Francouzská a italská Riviéra

Většinou polojasno. Nejvyšší denní teploty 28 až 33 stupňů.
Teplota moře 21 až 23 stupňů.

Střední a jižní Itálie a Malta

Oblačno až polojasno s přeháňkami nebo bouřkami, postupně převážně polojasno. Nejvyšší denní teploty 26 až 31 stupňů.
Teplota moře 23 až 25 stupňů.

Egejské moře a Kréta

Skoro jasno až polojasno, místy přeháňky. Nejvyšší denní teploty 28 až 33 stupňů.
Teplota moře 22 až 24 stupňů.

Východní Středomoří a Kypr

Jasno nebo skoro jasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty zpočátku až 37, postupně 27 až 32 stupňů.
Teplota moře 25 až 27 stupňů.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Devětašedesátiletému Mosleymu tentokrát vadí, jak Asociace týmůformule 1 prezentovala jeho možný odchod z postu prezidenta FIA v říjnuletošního roku. "Důležitou součástí naší dohody bylo, že budeme médiímtuto dohodu prezentovat pravdivě a pozitivně," řekl Max Mosley nastránkách planetf1.com. "Byl jsem překvapen, když jsem zjistil, že FOTAinformuje o tom, že kontrolu nad formulí 1 převzal Michel Boeri(prezident senátu FIA - pozn. red.)."

"To není vůbec pravda, žejsem byl donucen k odstoupení z úřadu. A není pravda ani to, že z FIA vříjnu letošního roku definitivně odejdu," durdil se Mosley. "Minimálnědo října jsem prezidentem Mezinárodní automobilové federace. Vzhledem ktomu, jak FOTA záměrně lže novinářům, jsem nucen zvážit svůj postoj."

Mosleyve svém dopise vyzývá Luku di Montezemola, aby se za nepravdivá tvrzeníomluvil. "Pokud chcete, aby naše dohoda byla trvalá, musíte okamžitěopravit svá prohlášení a již další taková nečinit," píše Mosley vdopise. "A na vaší tiskové konferenci musíte tuto opravu zveřejnit aomluvit se." FOTA se však neomluvila...

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Fotbalový národ byl strahovské generalitě zase jednou za hlupáky.Volání Strakových příznivců, aby jejich oblíbenec Franz u reprezentacepokračoval i po přátelském duelu s Maltou až do skončení kvalifikace opostup na světový šampionát 2010 v Jihoafrické republice, když už mápřece uzavřenou smlouvu, bylo ještě směšnější.

Straka přiznal: Opravdu končím!

„Dohodlijsme se na smlouvě do 30. června,“ přiznal ex post Straka, proč byl aletento termín držen v tajnosti, glosovat nechtěl.

„Absolutně bez komentáře,“ řekl pouze.

„Takto je i pro mě nová informace. Žil jsem v tom, že Franta má smlouvu nadobu neurčitou s měsíční výpovědní lhůtou. Tak jsme se ostatně navýkonném výboru dohodli. Nevím nic o tom, že by před podpisem smlouvydošlo ke změně,“ netajil překvapení příbramský boss a jeden z mužůzasedající mezi dvanáctičlennou generalitou Jaroslav Starka.

Chvála navrhoval smlouvu na neurčito

„Navýkonném výboru jsme o smlouvě do konce června mluvili, jenže nanásledné tiskové konferenci Václav Chvála oznámil, že on je ve výkonnémvýboru odpovědný za svazové finance a že tudíž bude pro Strakunachystána smlouva na dobu neurčitou s měsíční výpovědní lhůtou. A bezzlatého padáku,“ rozebíral svazové dezinformace kolem Strakovy smlouvysvazový místopředseda Jiří Kubíček. "Dokonce mě nařkl ze lži, když jsemmluvil o 30. červnu," dodával.

"Já smlouvu na dobu neurčitou směsíční výpovědní lhůtou skutečně navrhoval, ale v kompetenci předsedya generálního sekretáře bylo, jakou nakonec uzavřeli," bránil se Chválapoté co prasklo, že Straka dává poslední červnový den národnímu mužstvuvale.

Trenér si za měsíc a půl vydělal 140 tisíc

Dosluhujícíprvní muž českého fotbalu Pavel Mokrý nečekané ukončení spolupráce seStrakou glosoval lakonicky. "Dohodli jsme se nakonec na smlouvě od 12.května do 30. června s tím, že opci může uplatnit jen výkonný výbor,"řekl Právu předseda ČMFS Pavel Mokrý. Straka za toto období dostal 140tisíc korun.

"Žádné odstupné, nebo chcete-li zlatého padákaskutečně nedostal," potvrdil pro Sport.cz novopočený tatínek VáclavChvála, jenž na svazu předseda ekonomické komisi.

„Do koncečervna byla smlouva s Františkem Strakou datována proto, aby novývýkonný výbor neměl ničím svázané ruce. Tedy ani smlouvou s trenéremreprezentace. Má ale samozřejmě možnost ji prodloužit,“ zdůvodňovalrošády kolem reprezentačního trenéra tiskový mluvčí svazu Václav Tichý.

Prolongace pravděpodobná, jako olympiáda v Praze

Prodlouženísmlouvy s Františkem Strakou je ovšem pravděpodobné asi stejně, jakopřidělení pořadatelství olympijských her Praze. Ostatně, nejžhavějšíkandidát na funkci nového šéfa českého fotbalu Ivan Hašek dalněkolikrát na srozuměnou, že má svůj okruh fabvoritů a mezi nimipředevším Karla Jarolíma.

"Znám jeho metody a způsoby práce,"argumentoval. K trenérovi české reprezentace se ostatně vyjádřil i večtvrtečním on-line chatu na Sport.cz. „Řešení otázky reprezentačníhotrenéra bude jistě záležitostí nového vedení, které bude jednat o koučireprezentace a především jako jedním z prvních s panem Strakou.Nezlobte se, že nejsem víc konkrétní, ale je rozdíl mezi kandidátem apředsedou,“ nechal se slyšet Ivan Hašek.

Teď má alespoň o problémméně. Pokud bude na sobotní valné hromadě novým předsedou svazu zvolen,v dědictví po strahovských pohrobcích se nebude muset muset ukončenímsmlouvy s Františkem Strakou zabývat.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
17:09
 Českokrumlovská policie v odpoledních hodinách našla tělo vodáka, který utonul při raftování ve Větřní.Zároveň varuje všechny vodáky před sjížděním Vltavy v následujícíchhodinách a dnech, uvedla její tisková mluvčí Michaela Hončíková.
16:50
 Vltavav pražské Chuchli je na prvním stupni povodňové aktivity. Protéká jí464 kubíků vody za sekundu, hranice prvního stupně je 450 kubíků. Vodaje z vltavské kaskády, kterou vodohospodáři pro jistotu upouštějí.
Ničivá voda zlikvidovala železnici mezi Hodslavicemi a Novým Jičínem. Z vozu V3S také mnoho nezůstalo.Další(Autor: Michal Polášek,  pro iDNES.cz)
16:06
 Energetici pracují na obnovení dodávek elektřiny do postižených míst.Padesát odběrných míst v Jeseníku nad Odrou a třicet v Bludovicích jestále bez elektřiny. Dodávky chtějí energetici obnovit do osmé hodinyvečer. Dalších 270 míst by připojit mohli, ale neumožňuje to jejichtechnický stav.

Každé odběrné místo, které bylo zaplaveno vodou, musí prohlédnoutodborník, který stanoví, zda je připojení bezpečné. "Tuto službunabízíme odběratelům zdarma, stačí, když se obrátí na starostu obce aten jim poskytne telefonní číslo, kde se mohou objednat," řekl IgorLabuda, vedoucí odboru poruchové služby ČEZ Distribuční služby.
15:39
Vojácioznámili, že pomáhají v Polomi na Přerovsku. Zde hrozil vylitímosmihektarový rybník, hasiči ho v kritické chvíli zpevnili pytli spískem.
15:25
 Českodnes čekají ojedinělé přeháňky, odpoledne a k večeru se mohou aleobjevit i lokální bouřky s většími přívaly vody, napsala agentura ČTK.Riziko vzniku lokálních záplav z odpoledních bouřek potrvá do neděle.Meteorologové očekávají, že na většině území nenaprší mnoho, rozvodněnétoky proto budou dnes převážně klesat. Stoupnout by dnes ještě mohlaLužnice, stojí ve zprávě ČHMÚ. - předpověď počasí pro začátek prázdnin čtěte zde
13:56
 Tiskový mluvčí městského úřadu v Novém Jičíně Josef Gabzdyl zveřejnil telefonní protikrizová linka pro lidi, kteří mají psychické problémy, je 950 730 730.
Novojičínské konto na pomoc postiženým je 43-5060060227/0100.
"Nabídky na materiální pomoc i dobrovolnickou práci volejte prosím na kontaktní linku pomoci 556 768 396 (v pracovní dny do 16 hodin, o víkendu od 8 do 12 hodin) nebo zasílejte na e-mail aseibertova@novyjicin-town.cz," uvedl Gabzdyl.
13:54
 Moravskoslezštíhasiči pracují dál na Novojičínsku. "Dnes od rána je na místě 33jednotek hasičů z Novojičínska i z dalších částí Moravskoslezskéhokraje, kteří vystřídali čtvrteční směnu, pracující i přes noc do 2:00hodin," uvedlo vedení kraje.
13:17
 Doodklízení škod po povodni se zapojí dalších 300 vojáků. Oznámil toVladimír Lukovský z tiskové služby ministerstva obrany, vojáci ze 7.mechanizované brigády budou pomáhat na Novojičínsku.
Spolu s dvěma stovkami vojáků, kteří od rána jsou v Jeseníku nad Odrou, tak bude v akci pět set příslušníků armády.
13:03
Správěsilnic Olomouckého kraje se podařilo částečně obnovit provoz nakomunikaci II/440 Olšovec – Potštát, která byla jedinou silnicíuzavřenou v důsledku povodní. Prozatím se na ní jezdí kyvadlově,silničáři však pracují na úplném zprůjezdnění cesty.
12:52
Po včerejším oznámení ODS, že přispěje jedním milionem korun obětem povodní, prohlásil šéf ČSSD Jiří Paroubek, že jeho strana dá milion a půl. Socialisté také vybírají peníze na osobní úrovni i v rámci poslaneckého klubu.
12:37
V Jeseníku nad Odrou bude nutné zbourat čtyři domy, rozhodli statici. Další dům přijde strhnout částečně.
12:11
 Záplavy v číslech podle hasičů:Povodeň zasáhla 62 obcí, nejpostiženější je území Novojičínska. Na záchranné a likvidační práce bylo nasazeno 120 jednotek, což je 1 200 hasičů. Hasiči z postižených oblastí zachránili 145 lidí, evakuovali 126.
11:58
 Hlavníkoridor do Ostravy jede po jedné koleji sníženou rychlostí a jen mezijednotlivými stanicemi. Mezi jednotlivými spoji jsou tedy většíintervaly. "Může docházet k cca patnáctiminutovému zdržení vlaků,některé rychlíky daným místem zatím neprojedou," informoval mluvčí drahPetr Šťáhlavský.
11:51
 České dráhy hlásí stále čtyři regionální tratě mimo provoz. Náhradní autobusová doprava je zavedená v těchto úsecích:Rožnov pod Radhoštěm – Valašské Meziříčí; Valašské Meziříčí – Ostrava v úseku Valašské Meziříčí - Hostašovice; Hostašovice - Nový Jičín horní nádraží;Suchdol nad Odrou – Nový Jičín město.
11:46
 Téměřvšechny škody, které voda způsobila, jsou na Ostravsku. Silnice prvnítřídy ze Životic přes Nový Jičín do Hodslavic se ocitla celá pod vodou,podle prvních odhadů může být škoda až 800 milionů korun. Asistomilionovou škodu způsobil sesuv půdy u obce Vrchy.
11:08
 Škody na komunikacích způsobené povodní odhaduje Ředitelství silnic a dálnic zhruba na miliardu korun. Odhad se týká dálnic, rychlostních silnic a silnic první třídy.
10:42
Vnemocnicích v Novém Jičíně a Bílovci na Novojičínsku zůstávají v péčilékařů "povodňoví pacienti". Chirurgii v Novém Jičíně vyhledalo 24lidí. Na interně leží dvě ženy s menší srdeční příhodou, na neurologiiošetřili ženu, která utrpěla psychický šok. Dobrovolný hasič zase zvyčerpání prodělal epileptický záchvat, bude ale v pořádku.
10:27
 Dopostižených oblastí Hranicka a Novojičínska vyrazili také pracovníciČeského červeného kříže. Dnes začne lidem pomáhat psychosociální tým.ČČK má pro pokrytí pomocných aktivit zřízen stálý Fond Humanity ČČK: číslo účtu 505 6 505/5500, v. s. 111.
Kvůli zvyšujícímu se průtoku na Vltavě se Praha rozhodla uzavřít vrata na pražské říčce Čertovka. (26.6.2009) Další(Autor: Tomáš Sadílek,  iDNES.tv)
10:18
Kvůlivzrůstající hladině se v Praze zavírají vrata kanálu Čertovka. Jde opreventivní opatření, jakmile bude vody víc, už by se zavřít nedala,informoval mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Uzavřeny budou i náplavky,lodní doprava se uzavře před Prahou. Více o opatřeních před velkou vodou v Praze čtěte zde
10:12
 HladinaVltavy nestoupá jen na horním toku v jižních Čechách, ale i v Praze.Tam je ale množství vody regulované, vodohospodáři totiž odpouštějívltavskou kaskádu. Během odpoledne čeká Povodí Vltavy, že řeka dosáhnev metropoli 1. povodňového stupně. Ten se vyhlašuje při průtoku 450kubíků za sekundu.
09:52
Podívejte se na snímky z následků povodní na server Rajče.net
09:28
Rybníknad Polomí představuje nebezpečí nejen pro tuto obec. Hráz rybníkatotiž včera vymlela voda, hasiči museli použít pytle s pískem a fólii,aby ji zpevnili. Pokud by dnes pršelo a hráz by vodu neudržela, došlaby i do nejpostiženějšího Jeseníku nad Odrou. Více o narušené hrázi v Polomi čtěte zde
09:18
Vevesnici Polom poblíž Hranic od včerejška neprší, ale je zataženo.Starosta Václav Sládeček čeká s místními už od šesti hodin ráno naslíbenou pomoc. Požádal o dvě jednotky dobrovolných hasičů, dosud alenikdo nedorazil. "Lidé jsou nervózní. Hasiči prý mají poradu, nejdřívbudou odklízet v Hranice," řekl iDNES.cz rozladěně Sládeček.

08:48
Lidé mohou postiženým přispět zasláním dárcovské sms ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777, popřípadě zasláním příspěvku na účet nadace Adra 99619961/0300, v.s. 211.Sbírku zřídila také společnost Člověk v tísni, přispívat můžete na konto Povodně 7202 7202 /0300.
08:32
 Českokrumlovskemv okolí Volar se v noci přehnala bouřka s přívalovými dešti. Vyplavilaasi deset sklepů. Ve Volarech také hasiči stavěli bariéru urozvodněného potoka. Hladiny jihočeských řek, které v přechozích dneszvedl vytrvalý déšť, bouře místy rozkolísala, jinak ale postupněklesají. Třetí stupeň v tuto chvíli platí podle ČHMÚ jen na Blanici vHusinci.
08:28
 Českédráhy doporučují odložit cesty do postižených oblastí, konkrétně naValašsko a Novojičínsko. Pokud přece jen musí vyjet, měli by si zjistitaktuální stav na telefonní lince 840 112 113. Informace o omezeních jízdy vlaků cestující naleznou i na adrese http://www.cd.cz/omezeniprovozu.
08:00
Podle mluvčí severomoravských policistů Soni Štětínské dosud v kraji nedošlo k rabování.Policie nedoporučuje jezdit do postižených obcí, protže příjezdovécesty mohou být uzavřené. Důvodem je právě ochrana majetku evakuovanýchlidí.
07:47
Starostaobce Polom, která patří k výrazně postiženým, v České televizi řekl, žeod státu čeká rychlou pomoc. "Máme poškozené komunikace, potřebujemepomoc hned, ne až třeba za měsíc," uvedl starosta Václav Sládeček.
07:40
Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesaříkslíbil dobrovolným hasičům za pomoc při povodních finanční pomoc až pětmilionů korun. V noci na čtvrtek se do akce v kraji zapojilo 19jednotek dobrovolných hasičů.
07:24
 Třetístupně povodňové aktivity platí v jižních Čechách v Hracholuskách naZlatém potoce a v Husinci na Blanici. Druhé pohotovostní stupně hlásíBlanice v Blanickém mlýně a v Heřmani, Stropnice v Pašinovicích aBorovanech, Vltava v Českých Budějovicích, dále řeka Opava v Opavě aDěhylově.
07:14
 Meteorologovéhlásí pro ráno a dopoledne oblačno až polojasno, ojediněle mohou přijítpřeháňky nebo bouřky. Odpoledne a večer se zatáhne, odborníci na počasíčekají přeháňky a bouřky. Teploty stoupnou k 22 až 26 stupňům, vát budemírný vítr, který v bouřkách zesílí.
07:02
Pokudzačne znovu pršet, hrozí, že se voda z rybníku u Polomi vylije. Voda bypak tekla na Jeseník nad Odrou, už teď nejpostiženější vesnici.
06:41
Pozitivní zpráva přišla z obce Polom,kde bylo přerušené vlakové spojení. Trať už je na jedné kolejizprůjezdněná. Cestující by měli být shovívaví, vlaky se zpožďujípřibližně o dvacet minut, nádraží v Polomi zatím není uklizené, vpodchodu bylo asi půl metru vody.
06:39
V nejpostiženější obci, Jeseníku nad Odrouodklízeli nepořádek po povodni i v noci. Ráno místním začne s úklidempomáhat 200 vojáků, uvedla Česká televize. Jeseník prý nepožadovaltechniku, ale pracovní sílu. Podle starosty obce Tomáše Machýčka musídeset domů posoudit statik.
06:32
Váženéčtenářky a čtenáři,vítáme vás v pokračování on-line reportáže. Můžete sledovat situacipoté, co přešla velká voda Českem, přineseme vám novinky z postiženýchobcí, budeme aktuálně informovat o vývoji počasí i situaci v dopravě.
23:18
Ještějedna smutná zpráva dorazila z Jeseníku nad Odrou. Podle ČTK zdezemřela na následky zdravotních komplikací žena, k níž se nemohli včasdostat záchranáři. Počet obětí tak vystoupal na dvanáct.
23:07
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
vzhledem ke zklidněné situaci na vodních tocích i na obloze redakceiDNES.cz nebude v on-line přenosu kontinuálně sledovat celou noc. Pokudby se situace zhoršila, on-line reportáž bychom znovu aktivovali.Děkujeme za pozornost a přejeme co nejklidnější noc.
22:49
Meteorologové dávají lidem v postižených oblastech i jinde v Česku stále lepší šanci na klidnější noc.
"Stále nás ovlivňuje tlaková níže se středem nad Balkánem, kolem níproudí vlhký a teplý vzduch od východu, aktuálně v republice mámeoblačno až polojasno. Bouřky se objevují jen ojediněle, nyní veŠluknovském výběžku, ale během noci by měly slábnout," řekl iDNES.czMiloš Dvořák z ČHMÚ.
Policisté a hasiči monitorují kvůli vodákovi jez v Českém Krumlově (25. června 2009)Další 
21:35
 Vltavou v Českém Krumlově v šest večer protékalo 63 kubíků vody za sekundu, to je zhruba šestinásobek klidového stavu.
20:59
 Povodně mají jedenáctou oběť. Kolem šesté se převrátili tři lidé na raftu u Českého Krumlova, jeden ze z vody nedostal. Po jeho těle pátrají hasiči. - více o neštěstí na Vltavě čtěte zde
20:04
 Záplavy způsobily na železničních tratích v Moravskoslezském kraji dosud škody v celkové výši zhruba 380 milionů korun.
České dráhy dnes v oblasti střední Moravy uzavřely pět regionálníchtratí. Vlaky nejezdily také na hlavním železničním tahu z Přerova doOstravy, po 17:00 se ale železničářům podařilo hlavní koridory zOstravy do Prahy a Brna částečně zprovoznit. Zatím není jasné, kdy sedělníkům podaří odstranit potíže na ostatních tratích.
20:01
Počtemdeseti obětí, který nemusí být konečný, se současné záplavy stalytřetími nejtragičtějšími v dějinách samostatné České republiky.
Při záplavách na Moravě v roce 1997 zemřelo padesát lidí, o pět letpozději si rozsáhlé povodně v Čechách vyžádaly sedmnáct životů. Povodněz rychlého tání sněhu v březnu a dubnu 2006 zabily devět lidí, včervenci 1998 zemřelo při záplavách u Rychnova nad Kněžnou šest lidí.
Letecké záběry škod z Novojičínska a Jeseníku nad Odrou.Další 
19:28
 Meteorologové vydali výstrahu kvůli silným bouřkám s velmi nebezpečnými doprovodnými jevy.Extrémní stupeň nebezpečí platí pro kraje Pardubický, Vysočina aJihomoravský. Na Blanensku ČHMÚ varuje před intenzivními bouřkami,které pravděpodobně doprovodí i kroupy.
19:14
Dvě stovky vojáků s technikou začnou v souladu s krizovým plánem pomáhat zítra ráno,oznámil začátek pomoci armády premiér Jan Fischer. "Záchranáři sezhostili svých úloh skvěle, ale doplňujeme je vojáky, aby ta pomoc bylaco nejúčinnější a nejrychlejší," řekl premiér v ČT.
Rozvodněná Blanice zaplavila ve Strunkovicích nad Blanicí na Prachaticku zahrádkářskou kolonii. (25. června 2009)Další 
18:45
 Záchranáři už v souvislosti s povodněmi nepohřešují žádné lidi, informovalo ostravské Centrum tísňového volání. Během dne pátrali po čtyřech osobách.

18:32
 V oblasti povodí Odry platí druhý povodňový stupeň už jen na čtyřech místech. Stav ohrožení, tedy 3. SPA, není na žádném zdejším vodním toku,na Vidnávce ve Vidnavě na Jesenicku do něj ale chybí jen jedencentimetr. Pohotovost platí kromě Vidnávky také na Bělé v Mikulovicíchna Jesenicku, na řece Opavě v Opavě a na Odře v Bartošovicích naNovojičínsku.
18:24
 Hasičizamezili protržení rybníku mezi obcemi Bělotín a Polom. V místě průrvyvytvořili bariéru z pytlů s pískem. Podle specialisty na stavbu abezpečnost hrází Stanislava Žateckého opatření odolá, i pokud by přišlaještě jedna podobně vydatná přívalová vlna.
Hasiči opravují podemletou hráz rybníka Bělotín. Kdyby praskla, zaplavila by obec Polom (25. června 2009)Další(Autor: Vladislav Galgonek,  ČTK)
18:15
 Správa železniční dopravní cesty obnovila krátce před 17. hodinou provoz na hlavním tahu z Prahy a Brna do Ostravy.Vlaky jezdí však pouze po jedné koleji a jen mezi jednotlivýmistanicemi, a tedy s většími intervaly mezi spoji. Obnoven je taképrovoz mezistátních vlaků na trase Vídeň - Varšava a Bratislava -Ostrava. O případných konkrétních omezeních se cestující mohouinformovat na infolince 840... a na internetové stránce www.cd.cz/omezeniprovozu
17:52
Policejnímluvčí Soňa Štětínská nepotvrdila upozornění novojičínského starostyTýleho na případ rabování. Policisté podle ní o žádném takovém činuneví. "Většina lidí už je zpět doma a mohou kdykoli volat policii. Voblasti máme dostatek policistů, kteří hlídají zbytek domů a dalšímajetek," řekla.
17:38
Olomoucký kraj uvolní jednotkám dobrovolných hasičů, které v oblasti zasahují, pět milionů korun.Podle prvních odhadů zde voda napáchala škody v řádu desítek milionů. Knejvíce postiženým obcím v regionu patří Hustopeče nad Bečvou neboBělotín.
17:34
Lidéby podle záchranářů neměli nikdy podceňovat nebezpečí povodní a předemse připravit na všechny možné situace. "V okamžiku, kdy voda zaplavujedům, bývá na většinu opatření pozdě," píše na svém blogu na iDNES.czzáchranář Michal Bareš. Lidé by se měli hlavně zásobit jídlem a pitnouvodou, připravit se na evakuaci a přenést cenné věci do nadzemníchprostor. - přečtěte si, co všechno byste měli při povodních podniknout
17:19
 Následkypovodní likviduje na 700 hasičů Moravskoslezského kraje. "Zatím nebylyvyslány další síly a prostředky z jiných krajů," sdělila mluvčígenerálního ředitelství HZS Ivana Svitáková. Z postižených oblastí už podle ní záchranáři evakuovali 135 osob, 21 lidí zachránili ze zatopených domů a vozidel. Nadále také pátrají po čtyřech pohřešovaných.
17:03
Energetikůmse podařilo obnovit dodávky do většiny zasažených oblastí. Bez prouduuž zůstávají jen desítky domácností v obci Bludovice na Novojičínsku.Informovala o tom mluvčí ČEZu pro střední a severní Moravu AliceLutišanová.
16:59
Lidé postižení povodní mají nárok na okamžitou pomoc od státu, a to až na 46 890 korun,sdělila Šárka Filipiová z ministerstva práce a sociálních věcí.Zaměstnavatelé musí také dát volno těm svým zaměstnancům, kteří vpracovní době pomáhají jiným lidem nebo zachraňují majetek.
Povodně v Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku. (26.6.2009)Další 
16:44
V novojičínské nemocnici se ráno narodil chlapeček Šimon.Jeho matka z Oder-Pohoře začala rodit už cestou do porodnice azáchranáři se k ní dlouho nemohli dostat. "Dojeli jsme s manželem až doKunína. Dál nás voda nepustila," popsala novopečená maminka novinářům.- čtěte Povodeň zahradila cestu. Žena málem nedojela včas do porodnice
Rodiče malého Šimona, kteří kvůli povodním málem nestihli dojet do porodnice. (25. června 2009) Další 
16:19
 V Jeseníku nad Odrou už voda mírně opadlaa ulice jsou průjezdné. Obec mohla začít rozvážet potraviny lidem,kteří odmítli evakuaci a zůstali ve svých domovech. "Ve většině domů užvoda není. Zůstává jen v těch, které jsou u hladiny toku," popsalmístostarosta města Libor Macháč.
16:13
 Kvůli záplavám nefunguje v Moravskoslezském kraji pět čistíren odpadních vod.Mimo provoz jsou dvě větší, a to v Novém Jičíně a ve Studénce, a třimenší v Kuníně, Jeseníku nad Odrou a Suchdole nad Odrou. Uvedla toČeská inspekce životního prostředí.
16:10
Kvůli zvyšujícímu se průtoku na Vltavě se v pátek uzavřou vrata na kanálu Čertovka.Uzavřeny budou i náplavky a zastaví se lodní doprava před a za Prahou.Magistrát města předpokládá, že zítra Vltava v hlavním městě dosáhneprvního stupně povodňové aktivity. - čtěte Praha se připravuje na velkou vodu
15:56
Podle Správy železniční dopravní cesty voda podemlela tři tratě. Vlaky neprojedou ze Suchdola nad Odrou do Hranice na Moravě a z Nového Jičína do Suchdola nad Odrou a do Hostašovic.
15:39
V oblastech Nového Jičína se dnes podle starosty města Ivana Týleho objevily náznaky rabování."Cizí člověk se v Žilině pokusil vniknout do vytopeného a prázdnéhodomu," řekl starosta. Radnice proto posílila hlídky městské policie,které střeží opuštěné domy v Bludovicích a Žilině a parkoviště předfirmou Autopal. Tam zůstaly desítky zaparkovaných aut.
15:32
Bouřka se odpoledne prohnala i Prahou. Tramvajové koleje u stanice metra Anděl se ocitly pod několika centimetry vody.
Bouřka se přehnala i Prahou. (25. června 2009)Další 
15:24
 Natřetím stupni povodňové aktivity zůstává už jen Malše v Roudném.Blanice v Husinci a Zlatý potok v Hracholuskách se vrátily na druhýstupeň.
15:02
Ministerstvo pro místní rozvoj má pro postižené obce a kraje připraveno na obnovu následků živelních pohrom 45 milionů korun,sdělilo dnes ministerstvo v tiskové zprávě v reakci na aktuální povodněna severní a střední Moravě. Spolu s penězi, které vyčlení vláda, takdo postižených oblastí může jít 99 milionů.
14:56
Záplavy na severní a střední Moravě způsobily podle odhadu Ředitelství silnic a dálnic na silnicích škodyza stovky milionů korun. Informovala o tom mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.
14:26
Na Přerovsku mezi obcemi Bělotín a Polom hrozí protržení hráze osmihektarového rybníku.Jeho hráz, původně širokou asi tři až čtyři metry, tekoucí voda naněkolika místech vymlela na současných 30 až 40 centimetrů. Pokud byhráz nevydržela, hrozí zatopení obce Polom s 300 obyvateli, řeklamluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková. Na místě jsou hasiči spolus porybným, plní pytle s pískem, aby hráz zpevnili. "K události míří zBrna také specialista na stavění hrází, který pomůže vzniklou situaciřešit," dodala Hacsiková.
Vodou zaplavená Žilina poblíž Nového Jičína (25. června 2009)Další(Autor: Táňa Krutílková)
13:49
Pojišťovny začaly odhadovat škody po ničivých záplavách.Česká pojišťovna očekává tři tisíce škod za 75 milionů korun. Jenomběhem čtvrtku ohlásilo škodu ze záplav České pojišťovně devět set lidí.Nejvíce jich je bylo ze severní Moravy, konkrétně z Novojičínska (305škod) a Přerovska (151 škod). - čtěte Češi od rána hlásí pojišťovnám povodňové škody
13:14
Devátou obětí je 45letý muž z Valašského Meziříčí.Přívalová vlna s sebou odnesla také jeho vozidlo a tato událost jejpatrně natolik rozrušila, že dostal infarkt, sdělil mluvčí záchranářůZlínského kraje Petr Olšan. Zuřící povodeň ztížila posádce s lékařempřístup k pacientovi. Záchranáři se na místo dostali díky pomocihasičů, kteří je přepravili zásahovým vozidlem. "Pacient upadl dobezvědomí a nedýchal. Záchranářů se podařilo po několika desítkáchminut obnovit srdeční akci," popsal mluvčí. Muže v kritickém stavutransportovali na ARO nemocnice ve Valašském Meziříčí. Zde následkůmsrdečního selhání podlehl.
13:03
Společnost Člověk v tísni vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc obětem záplav,které zasáhly města a vesnice v severní a střední Moravě. Společnost sebude soustředit hlavně na pomoc s odstraňováním následků záplav. Zvlastního humanitárního fondu Klub přátel uvolní společnost na pomoc500 tisíc korun. Veřejnost může přispívat bankovním převodem na kontoPovodně 7202 7202 /0300.
12:58
Nemocnice v Novém Jičíně ošetřila od včerejška devět lidí vsouvislosti s povodněmi. Pět lidí muselo kvůli svému stavu v nemocnicizůstat. Důvodem je buď špatný psychický stav nebo následek silnéhopodchlazení. Jedna diabetička přišla o léky, v nemocnici zůstává kvůlisvému zhoršenému stavu, sdělila mluvčí nemocnice Simona Součková.
12:46
Bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) vyzval Agrární komoru, aby kvůli povodním odvolala blokádu silnic plánovanou na příští týden.
12:40
 Natřetím stupni povodňové aktivity už jsou jen tři řeky: Malše v Roudném,Blanice v Husinci a Zlatý potok v Hracholuskách. Labe na Labské sevrátilo na druhý stupeň.
12:32
Podle premiéra Jana Fischera už si povodeň vyžádala devět životů. Řekl to na tiskové konferenci po mimořádném zasedání Bezpečnostní rady státu.
12:29
Na pomoc povodní postiženým částem Moravy vyčlení vláda až 54 milionů korun.Kabinet podle premiéra Jana Fischera na dnešním mimořádném jednání takérozhodl, že se na záchranných pracích může podílet až tisíc vojáků. -  čtěte Fischer: Do zaplavených oblastí pošleme až tisíc vojáků a 54 milionů
12:28
Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlčekdnes odpoledne navštíví oblasti postižených povodněmi. Vrtulníkempřeletí nad Novojičínskem, Hranicemi, Mikulovicemi a Vidnavous mezipřistáním v Hranicích. "Je to tragédie, zejména ty oběti naživotech," řekl Vlček s tím, že chce osobně zmonitorovat rozsah škod,hovořit s místními starosty a zjistit, jakým způsobem může z výkonu svéfunkce pomoci.
12:02
Pomoc postiženým chystá také humanitární sdružení ADRA.Koordinátor pomoci obětem povodní už se sešel se skupinou dobrovolníků,aby dohodli postup při pomáhání na odstraňování následků povodní. ADRAposkytne v první fázi ze speciálního projektu finanční podpory100 tisíc korun. Lidé mohou také přispět zasláním dárcovské sms vetvaru DMS ADRA na číslo 87777, popřípadě zasláním příspěvku na konto určené obětem živelných katastrof 99619961/0300 v. s. 211.
12:01
ODS se rozhodla pomoct zasaženým obcím."Uvědomujeme si, že nejvíce pomoci zvenčí bude třeba v okamžiku, kdyvoda opadne. Rozhodli jsme se proto uvolnit ze stranické pokladnyčástku 1 milión korun, která je určena výhradně k odstraňováníbezprostředních následků povodní a k okamžité pomoci lidem bezpřístřeší," řekl šéf ODS Mirek Topolánek. Částka se rozdělí mezi nejvíce postižené obce.
Velká voda v Zubří nedaleko Valašského Meziříčí (24. června 2009)Další(Autor: Čtenářka iDNES.cz)
11:01
Prezident republiky Václav Klausse dnes ráno setkal na Pražském hradě s ministrem vnitra MartinemPecinou. Prezident se mimo jiné zajímal o stav záchranných prací vpovodněmi postižených oblastech na Moravě.
10:58
Hustopeče nad Bečvouv noci zaplavila voda z rybníka, který naplnila voda z okolních lesů asvahů. V šesti ulicích, které byly nejvíce postižené, zatopila vodapřízemí domů, nábytek je přeházený. Lidé nestihli nic zachránit, vodapřišla velmi rychle, kolem 19.30. Na zahradách leží těla utopenýchzvířat, voda odnesla i ploty, popsal z místa redaktor MF DNES.Pamětníci, kteří zažili povodeň v roce 1952, říkají, že letosdosahovala voda vyšší úrovně.
Vrtulník záchranné služby, který na Novojičínslu monitoroval povodně. (25.6.2009)Další(Autor: Územní středisko záchranné slu)
10:44
Záplavy na severu Moravy si podle policie vyžádaly již osm obětí.K sedmi lidem na Novojičínsku přibyl od středečního večera pohřešovanýmuž, jehož tělo bylo nalezeno v obci Černotín na Hranicku.
10:43
Kvůli zvýšení hladin na tocích v povodí Vltavy a souvisejících manipulací na Vltavské kaskádě dosáhne zítra Vltava v Praze 1. stupně povodňové aktivity. Zítra proto budou uzavřena protipovodňová vrata na Čertovce.
Povodně na Novojičínsku z vrtulníku záchranné služby. (25.6.2009)Další(Autor: Územní středisko záchranné slu)
10:17
Povodně si vyžádaly už sedmou oběť. Šestačtyřicetiletý muž z Životic u Nového Jičína se utopil.
10:14
Napomoc na Novojičínsko už byly vyslány desítky policistů z okolníchokresů. Na místě nyní pomáhá i 20 speciálně vycvičených záchranářů zezáchranného hasičského sboru v Hlučíně na Opavsku, což je někdejšíarmádní jednotka. Hlučínští záchranáři od středečního večera zasahujína místě se speciální technikou včetně jeřábu a vozů s valníky napřepravu lidí a materiálu.
10:04
Nový Jičín zřídil pro postižené zápl
Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Praha - Exekuovat sociální dávky přímo na úřadě, kde se vyplácejí, je nezákonné.

Pravomocně o tom dnes rozhodl Krajský soud v Ústí nad Labem, kterýřešil první případ chomutovských exekucí, které nařídila tamníprimátorka Ivana Řápková proti neplatičům.

Exekutoři najatí městem budou muset zabavené peníze vrátit.

Soud dal za pravdu ombudsmanovi Otakaru Motejlovi či ministrovi pronárodnostní menšiny Michaelu Kocábovi, který postup chomutovské radniceodsoudili.

Radnice: Fungovalo to

Řápková má naopak za to, že postup, který zavedla, je v souladu sezákonem. Na projektu s městem spolupracuje státní městská policie,sociální úřady a exekutoři.

Rozhodnutí soudu budou muset vzít v úvahu i další města, která se chtěla chomutovským modelem inspirovat.

Radnice eviduje na čtyři tisíce dlužníků, k dispozici má nyní 1 500exekučních výměrů. Rodiny s největším dluhem hodlá vystěhovávat domobilních buněk. Spousta neplatičů si už podle starostky přišladohodnout splátkový kalendář.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Praha - "Stop pomlouvání, politikaření, vydírání, žalování anabourávání se do mailových stránek," hlásil Ivan Hašek připředstavování svého programu před volbami předsedy Českomoravskéhofotbalového svazu. Co měl vlastně na mysli?

Český fotbal si vybudoval renomé stoky, v níž se myslí pouze na osobní prospěch, ambice a "kamarádské" výpomoci. 

Není divu, že do fotbalu se stávajícím vedením se už ani nehrnousponzoři, kteří spojením jména firmy s nejpopulárnějším sportem v Českuriskují svou pověst.

Základem nespokojenosti fanoušků s končící "vládní garniturou" včele fotbalu a tím pádem i celého hnutí byly už samotné volby předsedy,které vynesly do čela tandem Pavel Mokrý - Vlastimil Košťál.

Pod jejich vedením se nejprve téměř zcela loajální výkonný výborpostupně rozdělil na dva tábory a frontmen Košťál s loutkovým šéfemMokrým dál ovládali ten silnější (Vacek, Bělák, Hrdlička, Chvála,Starka a Haškovec), prostřednictvím kterého si v podstatě odhlasovali,co chtěli.

Znak ČMFSVyberte předsedu ČMFS - náhled infografika
 

Veřejnost, chlácholenou úspěchy reprezentace, dění na svazu až taknezajímalo. Do popředí zájmu se dostalo až poté, kdy vedení začalodělat mezinárodní ostudu a reprezentace upadla.

Avšak už před tím vzedmulo vlnu nevole několik akcí a praktik současného vedení. Které to byly a kdo za nimi stál?

Národní stadion - Myšlenka stavby národního stadionu sezrodila po "stříbrném" Euru 1996 za předsedy Chvalovského. Už tehdy šloo projekt dosti kontroverzní, ale i nefotbalovou veřejnost začal naplnodráždit až poté, co se do projektu vložil manažer reprezentaceVlastimil Košťál.

Fotogalerie

Národní fotbalový stadion na LetnéNárodní knihovna a stadion na LetnéNárodní fotbalový stadion na LetnéNárodní fotbalový stadion na LetnéNárodní stadion očima návrhářů
 

Ten za dob svého předsedování na Spartě o stavbě nového stadionunechtěl slyšet, protože reprezentační tým měl podle něho ideální domovprávě na "jeho" Spartě. Po volbách v roce 2005 byl Košťál přípravoustavby stadionu pověřen výkonným výborem a záhy vymyslel i řešení. 

Stadion vznikne přestavbou sparťanské arény na Letné, rozhodl.

Fotbalový sněm v Pruhonicích

Jaroslav Vacek, fotbalový ministr 

Nikoho pak už ani nepřekvapilo, když TV Nova přišla s odhalením, žepozemky pod sparťanskou Toyota Arenou koupil dříve Košťál od státuzhruba za 20 milionů korun.

Z plánů na národní stadion podle Košťálových plánů k úlevě značné části občanů sešlo.

Volba reprezentačního trenéra - Hned dvakrát se v rozmezí jednoho roku volil reprezentační trenér. A pokaždé tak, že na to fanoušci jen tak nezapomenou.

Volbu trenéra Rady doprovázel nevídaný názorový veletoč členůvýkonného výboru (ještě den předem veřejně vyjadřovali podporu JozefuChovancovi) a mezinárodní ostuda s podvrženými jmény respektovanýchzahraničních koučů, ti se měli údajně zajímat o trénování českéreprezentace. Ostudnou blamáž si pěkně vychutnaly přední sportovnídeníky po celém světě.

Nedávné volbě Františka Straky zase předcházelo ujištění, žetentokrát se dá na názor odborné komise, která doporučila Dušana Uhrinastaršího. Jenže nakonec prošla iniciativa Jaroslava Starky, tedyzvolení Františka Straky. Obě volby ukázaly, že mužem, kdo tahá zanitky českého fotbalu, je jeho "ministr financí" Jaroslav Vacek.

Grafika

Pavel MokrýČeská radost z gólu
Blamáže i úspěchy takový byl fotbal pod vedením Pavla Mokrého
 

To on prosadil volbu Rady na úkor Košťálova favorita JozefaChovance. Vlastimil Košťál se poté stáhl ze scény a nakonec rezignovalna všechny funkce.

Fotbaloví agenti nominují hráče do reprezentace? -  Výběrhráčů do národního týmu takové spekulaci jen nahrával. Za trenéra KarlaBrücknera se občas reprezentaci přezdívalo FC Paska, kvůli přítomnostivelkého množství fotbalistů ze stáje agenta Pavla Pasky.

Nadstandardní vztahy mezi Paskou a správcem svazových financíJaroslavem Vackem jsou známou věcí. Socialistickým Pragosportemostřílený Vacek měl mít podle kritiků svazových praktik svůj vliv nanominaci reprezentace, kde se zhodnocovala cena hráčů.

Naposledy se podobné hlasy ozvaly při nominaci (už za trenéra PetraRady) dalšího Paskova hráče Miroslava Slepičky, jenž byl přes nevýraznévýkony v lize povolán na dvojzápas s Polskem a Slovinskem. Záhy bylprodán ze Sparty do Dinama Záhřeb a v reprezentaci se už neobjevil.

Fotbaloví fanoušci na Staroměstském náměstí

Za co se utratily peníze na Euru 2004?

V roce 2003 zase média informovala o případu záložníka Jana Poláka,po jehož přestupu do Liberce poslalo Brno na účet Pragosportu částku vevýši tří milionů korun.

Situace se pak změnila s volbou Františka Straky.

Toho prosadil příbramský boss Jaroslav Straka, jehož zastupujeprávník Julius Kramarič, který zároveň spolupracuje s agenturou OndrejeChovance. Straka následně povolal hned několik hráčů z Chovancovystáje, kteří se dříve v nominaci neobjevovali.

Peníze za Euro 2004 - "Za 29 dní utratilo 34 osob 33 milionůkorun. Naše minulé úspěchy nehospodárně prošustrováváme," bouří se létasvazový místopředseda Jiří Kubíček patřící do rebelující frakce vevýkonném výboru. 

Pálí ho vysoké útraty na jinak mimořádně úspěšném mistrovství Evropyv Portugalsku, které podle Kubíčka nebylo řádně vyúčtováno. Manažerreprezentace Vlastimil Košťál označoval tyto útoky za pomatené. Jenževládce svazových financí Jaroslav Vacek vytrvale odmítal připustitjakýkoliv audit svazové kasy, a tak pravda zřejmě jen tak najevonevyjde.

Zmíněná transparentnost tak zoufale trpí a podezření z osobního obohacování na úkor českého fotbalu bobtnají.

Kauza Alea - Další z negativních kauz, která se v souvislostis ČMFS objevila. Na smlouvě s firmou Alea, která má dodávat vybavenírozhodčím, se měl podílet kontroverzní muž ze západních Čech (volebnímanažer a lobbista Vlastimila Košťála) Roman Berbr.

Alea kvůli neplnění smlouvy podala žalobu o zhruba 10 milionů korun."Naši právníci nám tenkrát řekli, že není problém tu smlouvuvypovědět," reagoval na soudní při Jaroslav Vacek. Kauza Alea je stáleu soudu. První jednání bylo odročeno na 1. července.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Moskva - Ruský monopolní vývozce zemního plynu Gazpromzvažuje, že letos sníží investice o 30 procent. Důvodem je složitáfinanční situace podniku. Uvedl to podle agentury AP náměstekfinančního ředitele společnosti Andrej Kruglov.

Podle něj současná složitá situace volá po změně plánů. Kruglovřekl, že představenstvo podniku bude posuzovat nový rozpočet v září.Dosud je v plánu investovat letos 920 miliard rublů (29,4 miliard korun)

 

Podnik chce zachovat hlavně výdaje do velkých projektů na přepravu plynu, například plynovod Nord Stream do Německa.

Tržby z vývozu letos klesnou o 40 procent

Generální ředitel podniku Alexander Medveděv ve středu uvedl, žeexportní tržby Gazpromu letos klesnou o 40 procent, přestože evropskáspotřeba v posledních měsících vzrostla. Medveděv přitom odmítlobvinění, že firmu připraví o tržby strnulá cenová politika.

Gazprom je největší ruskou firmou a největším producentem zemníhoplynu na světě. V poslední době jeho hospodaření postihl propad cenkomodit se slabší poptávkou.

Firma počátkem roku přerušila tok plynu do velké části Evropy. Ruskose nechalo slyšet, že za to odmítá mít jakoukoli zodpovědnost. PodleGazpromu přerušení dodávek způsobila vyšší moc,  a tedy také nikdo neníza přerušení zodpovědný.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Nový Jičín - Meteorologové sice několik dní varovali předlijáky, ale takový typ bouřek, který ve středu v noci zasáhl Moravu,nebylo možné předpovědět.

To je také jeden z důvodů, proč si povodeň na relativně malém územía v relativně krátkém čase vyžádala tolik lidských životů. Voda přišlapříliš rychle a v obrovské síle, proto je dosud známo jedenáct obětí aproto záchranáři nevylučují, že toto číslo možná ještě poroste.

"Takřka se to nedá předpovědět," říká o středeční noční zkáze Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Šlo to za sebou

Smrtelnou povodeň způsobila série běžných letních bouřek, které se vylily prakticky na jedno místo. 

"Je to pod rozlišovací schopnost meteorologických modelů," vysvětlil Daňhelka.

Podobnou více než deset let starou zkušenost už mají zasebou obyvatelé východočeského Kounova. Přes něj se velká voda zobdobného typu bouřky přehnala v roce 1998.

V českých Troubkách, jak se od té doby Kounovu říká, tehdy zemřeli dva lidé a škody dosáhly desítek milionů.

Velká voda přišla příliš rychle

Ve středu večer se voda přehnala přes Nový Jičín, Jeseník nad Odroua dalších obce. Přestože tamní obyvatelé zažili už povodeň v roce 1997,rychlost té letošní je zaskočila.

Fotogalerie

záplavy, povodně, červen 2009záplavy, povodně, červen 2009povodně, záplavy, červen 2009záplavy, povodně, červen 2009povodně, záplavy, červen 2009
 

"Bylo to neuvěřitelně rychlé. Během dvaceti třiceti minut bylo povšem. Voda tekla proudem, který se s povodní v roce devadesát sedmvůbec nedá srovnat. Pak byly příšerné bouřky. Něco takového jsemnezažil," popisuje svou zkušenost ze středeční noci Jaroslav Černý zNového Jičína.

Stejně hovoří i Antonín Kurfürst z podniku Povodí Moravy. "Pracuju vPovodí čtyřicet let, ale tak strmý vzestup povodňové křivky jsem ještěneviděl," řekl Aktuálně.cz Kurfürst. Dodal, že například v Teplicíchnad Bečvou narostl mezi sedmou a osmou večer průtok o sto kubíků zavteřinu. 

Před 12 lety byl na útěk čas

Před dvanácti lety šlo na Moravě o jiný typ povodně, která vznikla po několikadenních silných deštích.

Fotogalerie

Novojičínsko pod vodouNovojičínsko pod vodouNovojičínsko pod vodouNovojičínsko pod vodouNovojičínsko pod vodou
 

Lidé především podél dolních toků měli relativně čas předpostupující povodňovou vlnou utéct. Jenže ve středu v noci začaloprudce pršet zhruba během večerních televizních zpráv a ve čtvrt nadevět už utíkali ze svých domovů.

Někteří to nestihli.

Například žena v obci Žilina se pokoušela chytit auta, ale prudký proud jí strhnul a pohltil.

Z deseti obětí se šest utopilo, další čtyři zemřely, protože se knim nedostala včas lékařská pomoc. Například pětačtyřicetiletý muž zValašského Meziříčí dostal infarkt patrně poté, co viděl, jak jeho autoodnesla přívalová vlna.

Povodňové oběti

  • Povodeň 1997 zasáhla většinu území Moravy a Slezska, trvala několik dní, zahynulo 50 lidí
  • Povodeň 2002 zasáhla třetinu republiky včetně Prahy, trvala deset dní, zahynulo 17 lidí
  • Povodeň 2009 zasáhla několik desítek kilometrů čtverečních na Moravě, trvala několik hodin, zatím potvrzeno 11 obětí

Obětí mohlo být i více, soudí starosta

I přes vysoký počet obětí je starosta Nového Jičína Ivan Týlepřesvědčen o tom, že usmrcených mohlo být ještě více, pokud by úřadyneměly zkušenost z povodní v roce 1997. "Teď by to byly desítky obětí,"soudí Týle.

Uvedl, že několik dní radnice věděla od meteorologů o varování, žeby Moravu mohly postihnout silné deště. Ve středu okolo sedmé večer pakdostala radnice první avízo od hasičů, že začíná být problém na jinakklidné říčce Jičínce.

"Za dvacet minut jsme už zavírali některé silnice a varovaliobyvatele," řekl Aktuálně.cz starosta Týle. Jenže tak masivní,agresivní povodeň podle starosty nikdo nečekal. "Dokonce i policiemálem přišla o auto," dodal starosta.

Velká voda se pak prohnala asi dvacetikilometrových úsekem asi za hodinu a zůstala po ní spoušť.

Jak ochránit obyvatele?

Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu soudí, žejedinou ochranou obyvatel před takovým typem přívalových lijáků jelokální varovný systém. Přístroje na měření hladiny a srážek, které byvarovaly úřady, že se blíží nebezpečí.

Novojičínský starosta Ivan Týle si není jistý, jestli by to vpodmínkách jeho obce, kam přitékají vodní toky poměrně širokým údolím aaž v obci se zúží, skutečně pomohlo.

"Určitě ale budeme muset vymyslet nějaký rychlý systém varování," uznává starosta Týle.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Los Angeles - Americký zpěvák Michael Jackson včera odpoledneve svých padesáti letech náhle zemřel. Podle losangeleského koronera mubyla osudnou náhlá zástava srdce. Lékaři ho prohlásili za mrtvého poněkolika marných pokusech o oživení.

Příčiny Jacksonovy smrti zatím provázejí dohady a spekulace, kterése začínají drát na světlo podobně jako zombies z Jacksonova klipuThriller.

Hovoří se o nervovém zhroucení i předávkování léky, uvádí britský list The Guardian.

"Pravděpodobně prodělal ve svém domě zástavu srdce. Příčina smrtinení ale dosud známa. Musíme počkat na výsledky pitvy," řekl médiímJacksonův bratr Jermaine. Ty ale budou známy zřejmě až za několiktýdnů, až proběhnou všechny toxikologické testy.

Jacksonovo tělo bylo hned ve čtvrtek odpoledne letecky dopraveno kpitvě. Zpěvákovou smrtí se zabývá i losangeleská policie. Podle jejíchinformací jde ale o standardní postup v případě náhlého úmrtí.

Mluvčí zpěvákovy rodiny Brian Oxman novinářů sdělil, že zpěvákovasmrt souvisí s jeho přípravou na sérii koncertů v Londýně, která mělabýt jeho posledním evropským vystoupením. Spekuluje se také o tom, žese Jackson předávkoval léky.

Podle Oxmana totiž zpěvák užíval ve velkém množství řaduposilujících prostředků. V posledních letech ho provázely zdravotníproblémy i řada úrazů. Zranil si páteř nebo si zlomil nohu po pádu zpódia.

K tomu se dá ještě připočíst řada komplikací po plastickýchoperacích, kterých prodělal nespočet. V rozhovoru pro CNN Oxmanprohlásil, že Jacksonovo úmrtí "není nic neočekávaného... vzhledem klékům, které užíval".

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
21.Červen 2009
Praha - Vítězem soutěže Panelák roku 2008 se stal dům SBD Přerov vtamní ulici Osmek. Do soutěže, vyhlášené Svazem českých a moravskýchbytových družstev (SČMBD) se přihlásilo celkem 78 objektů. Výsledkyurčila odborná komise SČMBD, Českého svazu stavebních inženýrů apartnerů soutěže.

To je on - vítěz soutěže Panelák roku 2008. Najdete jej v přerovské ulici Osmek. Porota hodnotila nejen umělecký dojem, ale také komplexnost oprav, rozpočtové náklady či dosaženou úsporu energie.

Toje on - vítěz soutěže Panelák roku 2008. Najdete jej v přerovské uliciOsmek. Porota hodnotila nejen umělecký dojem, ale také komplexnostoprav, rozpočtové náklady či dosaženou úsporu energie.

Detail vstupního prostoru.

Detail vstupního prostoru.

Takto vypadal dům SBD Přerov před rekonstrukcí.

Takto vypadal dům SBD Přerov před rekonstrukcí.

Mezi hity patří rekonstrukce lodžií. Takhle luxusní vznikly ve zmíněné Volkově ulici.

Mezi hity patří rekonstrukce lodžií. Takhle luxusní vznikly ve zmíněné Volkově ulici.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Novou posilu představil 21. června na tiskové konferenci v Praze fotbalový klub Slavia Praha. Smlouvu s klubem podepsal Adam Hloušek. (ČTK/Zbyněk Stanislav)
Novou posilu představila Slavia. Smlouvu s klubem podepsal Adam Hloušek

Má být součástí největšího transferu v klubu. Jablonecký záložník AdamHloušek přichází do Edenu za dva hráče - Tomáše Jablonského a JanaKovaříka. Částka, která putuje na sever Čech, se pak může vyšplhat narekordní sumu, jakou Slavia v české lize kdy kterému klubu vyplatila.„Transfer Hlouška se dá přirovnat k příchodu Václava Kolouška,“ řekl vneděli generální ředitel Slavie Petr Doležal.

Příchod jabloneckého středopolaře Hlouška si v Edenu hodně považují.Také za něj na sever Čech poslali nejen dvojici hráčů TomášeJablonského a Jana Kovaříka, ale i sumu podobnou té, za níž v roce 2003přišel do Slavie z Liberce Václav Koloušek (přestupní částka tehdy bylaokolo 25 miliónů korun, pozn. red.). „Ve smlouvě s Jabloncem je navícklauzule, že pokud bude mít Slavia úspěchy, může se přestupní částkavyšplhat daleko výš,“ prozradil na nedělní tiskové konferenci v EdenuDoležal.

„V rámci české ligy byl tento přestup jasněnejnáročnější. Jednání byla velmi dlouhá. Adama jsme sledovali již roka půl a vzhledem k tomu, že měl i nabídky ze zahraničí, jsme rádi, ženakonec zakotvil u nás,“ těšilo generálního ředitele Slavie. „OdchodDušana Šventa má jistě souvislost s příchodem Adama Hlouška,“ přiznalDoležal k nové akvizici, která se sešívanými podepsala smlouvu na čtyřiroky.

Ne bundesliga, ale Slavia

Svou roli v příchodučlena reprezentační jednadvacítky do Slavie sehrál i jeho agent PavelPaska. „S Adamem jsme měli těžké rozhodování. Měl nabídky z Francie i zněmecké bundesligy, ale zvolili jsme cestu sportovního růstu namístoaktuální ekonomické prosperity,“ nechal se slyšet Pavel Paska.

Hloušekby ve Slavii rád oblékal dres s číslem devět a na své nové působení sehodně těší. „Opravdu jsme dlouho zvažovali, jestli půjdu rovnou dozahraničí, nebo zvolím Slavii. Tento krok jsem udělal proto, že chci vnaší lize ještě nabírat zkušenosti. Snad budeme hrát Ligu mistrů aútočit zase na titul,“ přeje si Hloušek. „Konkurence se nebojím, ta jei v zahraničí. Věřím, že se ve Slavii dokážu prosadit,“ dodal.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Radost jezdců stáje Red Bull po vítězství Sebastiana Vettela (vpravo) a druhém místě Marka Webbera v GP Velké Británie na okruhu v Silverstone
Radost jezdců stáje Red Bull po vítězství Sebastiana Vettela (vpravo) adruhém místě Marka Webbera v GP Velké Británie na okruhu v Silverstone

Německý pilot Sebastian Vettel z týmu Red Bull vyhrál nedělní GrandPrix Velké Británie formule 1 se suverénním náskokem více než patnáctsekund. Na druhém místě dojel v Silverstonu jeho stájový kolega MarkWebber z Austrálie, třetí se umístil Brazilec Rubens Barrichello sbrawnem. Lídr šampionátu Jenson Button letos poprvé chyběl na stupníchvítězů.

Button přišel o sérii čtyř vítězství, nadále ale bezpečně vede pořadí.Před Barrichellem má náskok 23 bodů, Vettel je po třetím prvenství vkariéře o další dva body zpět.

Vettel necelé dva týdny před 22. narozeninami zcela opanoval víkendv Silverstonu. V pátek vyhrál oba volné tréninky, v sobotu kvalifikacia nejrychlejší vůz řídil i v závodě. Šedesát kol absolvoval průměrnourychlostí přes 223 km/h a zvládl Grand Prix v rekordním čase pod hodinua 23 minut, čímž vylepšil dosud nejlepší výkon Juana Pabla Montoyi zroku 2005. Oproti soupeři z první řady roštu Barrichellovi zajíždělpravidelně o více než sekundu lepší časy.

Vítěz GP Velké Británie F1 Sebastian Vettel z NěmeckaVítěz GP Velké Británie F1 Sebastian Vettel z Německa

Startzamíchal pořadím až od čtvrté pozice, ze které se propadl Jarno Trullis toyotou. Původně šestý Button potvrdil nepovedený víkend poklesem nakonec první desítky, naopak Kimi Räikkönen poskočil z devátého místa napáté. Finský exmistr světa se ale postupně propadal a větší roli vzávodě sehrál jeho kolega Felipe Massa, který nakonec z 11. startovnípozice skončil těsně pod stupni vítězů.

Vítěz GP Velké Británie F1 Sebastian Vettel z Německa s vozem Red BullVítěz GP Velké Británie F1 Sebastian Vettel z Německa s vozem Red Bull

Barrichellapřipravil o druhou pozici Webber při prvních zastávkách v boxech.Brazilec si pak musel za sebou hlídat williams Nika Rosberga, nakterého zase dorážel Massa. Při druhém pit stopu si obapronásledovatelé pořadí prohodili, naproti tomu Barrichello si o chvílipozději bleskovou zastávkou u mechaniků třetí pozici upevnil. Button sev závěru přece jen ještě "přilepil" na Rosberga, ale na předjetí užneměl čas.

Mistr světa Hamilton skončil šestnáctý

VedleButtona neudělal domácím divákům radost ani obhájce prvenství a mistrsvěta Lewis Hamilton. Po nejhorším kvalifikačním výsledku v kariéře(19.) skončil jezdec McLarenu šestnáctý. Předvedl sice několikzajímavých soubojů, ale také "výlet" mimo trať po hodinách.

Mistrovství světa bude pokračovat 12. července Velkou cenou Německa na Nürburgringu.

GP Velké Británie, osmý závod MS vozů formule 1 v Silverstonu:

1.Vettel (Něm./Red Bull) 1:22:49,328 (prům. rychlost: 223,385 km/h), 2.Webber (Austr./Red Bull) -15,188, 3. Barrichello (Braz./Brawn) -41,175,4. Massa (Braz./Ferrari) -45,043, 5. Rosberg (Něm./Williams) -45,915,6. Button (Brit./Brawn) -46,285, 7. Trulli (It./Toyota) -1:08,307, 8.Räikkönen (Fin./Ferrari) -1:09,622, 9. Glock (Něm./Toyota) -1:09,823,10. Fisichella (It./Force India) -1:11,522.

Pořadí MS (po 8 ze 17 závodů):
1.Button 64 b., 2. Barrichello 41, 3. Vettel 39, 4. Webber 35,5, 5.Trulli 21,5, 6. Massa 16, 7. Rosberg 15,5, 8. Glock 13, 9. Alonso 11,10. Räikkönen 10.
Pohár konstruktérů:

1.Brawn GP 105, 2. Red Bull 74,5, 3. Toyota 34,5, 4. Ferrari 26, 5.Williams 15,5, 6. McLaren-Mercedes 13, 7. Renault 11, 8. BMW-Sauber 8,9. Toro Rosso 5.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Ostrava, Světlá nad Sázavou - Když Jan Coufal připravovalletošní dětský letní tábor, měl obavy, jestli dá vůbec dohromady jedenturnus. Je totiž ze Světlé nad Sázavou.

Loni na podzim tam během chvilky skončilo na dlažbě asi dvanáct setzaměstnanců sklárny. „Paradoxně bych naplnil i dva turnusy. Možnápomáhají s placením také prarodiče, nevím. Rodiče mi volají, jestlinemám ještě místo i pro jejich dítě. Mám přitom dávno plno," vysvětlujeCoufal, vedoucí Pionýrské skupiny Jiřího Wolkera.

Ve jménu skupiny zůstalo "pionýrská" prý jen ze zvyku a hlavníje, že si jako nezisková organizace drží docela nízké ceny, říkáCoufal. Dvoutýdenní pobyt dětí v Horním Podluží v severních Čecháchpořádá za necelé čtyři tisíce korun.

Ženu propustili, na tábor ještě má

"Lidé jsou na tom i hůř než my. Něco jsme našetřili, na tábor ještěmáme. Nechceme kluka omezovat," říká Lenka Kratochvílová, kterápracovala ve sklárnách ve Světlé dvacet šest let. Před krachemfirmy byla dispečerkaou. Její třináctiletý syn se tedy na tábor můžetěšit.

I když nezaměstnaní mají teoreticky dost času se o prázdninách dětemvěnovat, mnozí si myslí, že jejich potomci mají na tábory vyrazit.Prostředí dospělých je totiž napříkald ve Světlé stále poněkuddepresivní.

Na některé organizátory dětských rekreací a táborů, hlavně těchdražších, ale krize dolehla. Děti s ními kvůli krizi a propouštěnínepojedou. Nemáme na to, slyší doma někteří školáci.

„Prodáváme letos rozhodně méně dětských pobytů. Odhaduji, že jeto asi o patnáct až dvacet procent méně. Vypadá to, že mnohé dětizůstanou letos doma u počítače," řekl František Mikolanda z cestovníagentury Relax sport z Hradce Králové.

Agentura nabízí dětské letní tábory u moře v Chorvatsku. Napříkladtýden pobytu v severní Dalmácii pod stanem stojí necelých šest tisíckorun. V ceně je i cesta autobusem a výuka angličtiny.

Důležitá otázka: Kolik to stojí?

„Od našich partnerů vím, že mírně, asi o deset procent, pokleslzájem o tábory u moře. Rodiče se letos více než jindy ptají na cenu,"řekl Aktuálně.cz i provozovatel webové stránky České tábory.cz MartinPaclík.

Na tomto webu je nabídka více než devíti set dětských táborů po celérepublice i v zahraničí. Jsou tam kontakty, ceny, rady, jak rekreacivybrat.

Pokles zájmu o dětské pobyty potvrzuje i mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

„Můj odhad je do deseti procent. Lidé v Česku, ať jsou na tomjakkoliv špatně, dětem většinou nedokážou říct, že letos nebudou mítžádné prázdniny," dodal Okamura.

Rodič se uskromní, než by omezil dítě

Připustil, že lidé, kteří se ocitli ve finančním nedostatku, možnáspíše zaplatí pobyt samotnému dítěti a sami si moře odpustí. Přestožepro Čechy je dovolená v žebříčku hodnot velmi vysoko a jsou na niochotni šetřit celý rok.

Krize už způsobila, že poklesl zájem o letecké zájezdy o dvacet ažtřicet procent. Dětským pořadatelům táborů, ani těm komerčním, takovýpropad nehrozí. Někteří hovoří, že zájem, bez ohledu na krizi, dokonceroste.

„Letos jsme oproti loňsku zvýšili kapacitu našich táborů o pět setdětí. Jsme už přitom plni z devadesáti procent," uvedl hlavní vedoucídětského tábora Nový Řadov v jižních Čechách na Třeboňsku VáclavVaněček.

Míní, že neklesající zájem o tábory je možná způsobený i tím, že rodiče budou spíše šetřit na celorodinných dovolených.

Někde se dobře prodávají i drahé tábory

Jsou agentury, které prodávají i dražší dětské tábory u moře bez jakýchkoliv problémů.

„Absolutně žádnou krizi nepociťujeme. Tábory u moře posilují, stoupái zájem o tábory s programem, jen o klasické tábory zájem trochuklesá," řekl majitel pražské cestovní kanceláře Miroslav Topinka.

Vysvědčení

Za týden začnou českým dětem prázdniny. Pro pracující rodiče není vždy jednoduché najít pro své děti smysluplnou zábavu.

Kancelář Topinka vozí děti například do Chorvatska či Španělska. Zadesetidenní pobyt dítěte ve Španělsku rodiče zaplatí asi dvanáct tisíckorun, týden v Chorvatsku stojí asi osm tisíc.

Příměstský tábor, levné řešení

Boom zažívají ty úplně nejlevnější tábory, takzvané příměstské,které bývají o prázdninách záchranou pro mnohé rodiče školáků. Chodí dopráce, avšak zvláště při větším počtu dětí si nemohou dovolit zaplatitza tábory tisíce korun. Příměstský tábor je pak dobré řešení.

"Děláme to tak už několik let. Dcera chodí do příměstského tábora skoňmi. Stará se o ně, učí se jezdit. Je nadšená a já můžu být klidný,že se někde nepoflakuje," říká Jan Vavrečka z Ostravy, který se sámstará o třináctiletou dceru.

Do příměstského tábora odejde dítě ráno a domů se vrátí večer.Věnují se mu odborníci, jezdí s kolektivem na výlety, zažívádobrodružství. Tábory bývají různě zaměřené.

Nuda u babičky, nemá počítač

„Zvýšili jsme počet příměstských turnusů. Ty zažívají opravdu boom.Kdysi tam rodiče posílali zlobivé děti, aby jim v době, kdy jsou vpráci, neudělali z bytu kůlničku na dříví, ale teď je to jiné. Dětimají tyto tábory rády," tvrdí ředitelka Střediska volného času vMoravské Ostravě Alice Mydlářová.

Dětský domov Litoměřice

Doplnila, že od určitého věku prázdninovou nudu dítěte zaměstnanýchrodičů nezachrání ani prarodiče. „Od sedmi let už většinou děti uprarodičů nechtějí trávit delší dobu. Nudí se, zvláště, když babičkanemá ani počítač," vysvětlovala Alice Mydlářová.

Zájem je v Ostravě i o klasické tábory, které jsou však v rámciStřediska volného času za přijatelnou cenu. „Někteří zaměstnavatelétaké na tábory svým zaměstnancům přispívají," doplnila ředitelka. Jemožné také požádat městský úřad o sociální příspěvek.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
20.Červen 2009

Praha - "Je to špatné. Odhadem jsme přišli tak o polovinuklientů. Čtyřicet procent minimálně," svěřuje se pod podmínkouanonymity provozovatel jednoho moravského nočního klubu. "Zeptejte se,kde chcete, všude vám řeknou to samé," dodává.

Prémie, služební cesty, firemní večírky. Všechno, co veřejným domůmpřivádělo klienty do dveří, teď recese osekala na minimum. Ty méněšťastné připravila o práci úplně.

Byznys placené lásky tak dostal tvrdý úder, který napovídá mnohé otom, jak na tom české hospodářství skutečně je a jak krizi vnímají Češi.

"Stagnovat to začalo už loni. Propad ale přišel až po Novém roce," vzpomíná provozovatel night clubu.

"O Vánocích a Silvestru bývala vždycky vyšší návštěvnost zahraničníklientely. Tentokrát byla podstatně slabší," naznačuje, že podobně jakodo automobilek či ocelářství dorazila i do nevěstinců krize nejprvesníženou poptávkou v zahraničí.

Taxíkem, pěšky... A nakonec vůbec

Podle poslední studie z roku 2003 vydělaly noční podniky v Česku 8,7 miliardy korun, z toho 5,5 miliardy od cizinců.

Prostituce

Autor: Reuters

"Dělaly se podnikové večírky, společenské akce. To už teď není,"pokračuje provozovatel v líčení, jak byly nakonec i domácí firmy nucenyzačít šetřit. "Nedá se úplně říct, že by lidi peníze neměli. I podleklientely ale vidím, že přestávají utrácet, nebo utrácejí mnohem míň,"dodává.

"Mám tady případ pána, který chodil pravidelně. Vždycky přišel na tuhodinku a poseděl. Pak se z hodinky stala půlhodinka a pak místotaxíkem začal chodit pěšky. No a pak přišel, že už na to nemá, žeprostě končí," rýsuje provozovatel nevěstince pokles křivky životníúrovně. Ta kopíruje vývoj, který od začátku roku na vlastní kůži zažilouž kolem sta tisíc propuštěných.

V celé EU pak od Nového roku ztratilo práci na dva miliony lidí.

Červené lampy v červených číslech

Konkurenci night clubům teď dělají hlavně podstatně levnějšípriváty, kde toho ale zákazník zase tolik nezažije. Night cluby totižnabízejí větší výběr všeho - od pití přes kulečník až po "slečny".

"Žádná opatření ani přijmout nemůžeme. Většina z nás je v nájmu,který je dost vysoký a nejde z něj uhnout. A snižovat cenu taky přílišnejde. Je to špatný," uzavírá podnikatel.

V prostituci se v Česku podle Českého statistického úřadu ročně"protočí" zhruba devět miliard korun. Na celkovém výkonu ekonomiky setak podílí zhruba dvěma desetinami procenta. Podle oficiálních odhadůse v Česku živí prostitucí zhruba deset tisíc žen.

Nevládní organizace jako například česká La Strada navíc dlouhodoběupozorňují na fakt, že mnoho z těchto žen je k prostituci donucenonásilím, nebo zoufalou ekonomickou situací.

Automobilky nebo prostituce, krizi je to jedno

Pro prostituci tak zřejmě znamená globální recese stejně vážný problém, jako pro jakékoliv jiné odvětví ekonomiky.

Agentura Reuters koncem května napsala, že s prohlubující se krizísi chodí stále více bohatých Rusů za prostitutkami jen popovídat. Mnohoruských prostitutek tak bylo nuceno snížit ceny. Ty nejluxusnější znich si ale nestěžují a žádnou krizi nepociťují.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Český motocyklový jezdecJakub Smrž poprvé v kariéře vyhrál v mistrovství světa superbikůkvalifikaci. V italském Misanu si v sobotu zajistil první místo nastartu nedělního závodu s náskokem 174 tisícin sekundy před druhýmBritem Jonathanem Reou.

Třetímísto obsadil Američan Ben Spies, který dominoval takzvanému superpoleve všech dosavadních sedmi letošních závodech. První řadu na startovníroštu doplní ještě domácí jezdec Michel Fabrizio.

Smrž měl běhemsvého tříletého působení v mistrovství světa superbiků blízko k poleposition už před dvěma měsíci v Assenu. Na nizozemském okruhu prohráljen se Spiesem o 139 tisícin sekundy.

V průběžném pořadí seriáluje českobudějovický rodák na desáté pozici se ziskem 82 bodů. V čele jes 265 body Japonec Noriuki Haga, který dnes skončil šestý. Za nímnásledují v šampionátu Spies a Fabrizio.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Liberec - Občanští demokraté v Liberci potvrdili svékandidáty pro podzimní předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Lídremse stal současný poslanec za Semilsko Zdeněk Mach, z druhé pozice budeobhajovat svůj mandát liberecký poslanec Tomáš Hasil.

Další dvě místa obsadili nováčci z komunální politiky. „Trojkou"Libereckého kraje byl zvolen současný krajský a jablonecký zastupitelza ODS Karel Dlouhý a na posledním volitelném místě se umístilmístostarosta Cvikova Jaroslav Švehla. Poslanecké lavice tak opustí„rebel" Juraj Raninec a výrazná tvář jablonecké ODS Libor Ježek.

„Všichni byli zvoleni výraznou většinou. Volba probíhala pojednotlivcích, takže byla šance jména prolínat," informoval Aktuálně.czšéf liberecké ODS a zároveň předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Zvolením Tomáše Hasila dvojkou kandidátky tak liberečtí straníciznovu dali důvěru muži, který měl jako vládního zmocněnec dohlížet nahospodaření a přípravy mistrovství světa v klasickém lyžování vLiberci.

MS Liberec 2009

KateřinaNeumannová s primátorem Liberce Jiřím Kittnerem (ODS) po ukončenímistrovství. Oba svorně tvrdí, že šampionát byl úspěšnývětší obrázekAutor: Ondřej Besperát

Šampionát přitom provázely mnohé pochybnosti, které vyústily vpodání dvou trestních oznámení iniciovaných Nejvyšším kontrolním úřadema několika žalob. Poslední vývoj ukazuje, že pořádání mezinárodníhomistrovství skončí až stomilionovým dluhem. 

„Jakým způsobem bylo hospodařeno nebo nehospodařeno, to nenízáležitostí vládního zmocněnce. Tento dotaz musíte položit naorganizační výbor," tvrdí dnes poslanec Hasil.

Přitom to byl právě on, kdo společně s dalšími libereckými politikypřesvědčoval v polovině roku 2007 vládu Mirka Topolánka, aby navýšilastátní dotaci na šampionát o necelých 900 milionů korun. Prý to bylapředchozí vláda ČSSD, kdo házel pořadatelskému městu vedeném ODS klackypod nohy.

Hasilovo jméno souvisí i s druhou částí kontroverzní sportovní akce.Jako vládní zmocněnec totiž v prosinci loňského roku žádal vláduprostřednictvím ministra školství o dalších 189 milionů přímo pro týmKateřiny Neumannové.

Z mistrovství přitom profitovala i jeho firma Kalendář Liberecka,potažmo rádio Dobrý den, které spoluvlastní s Pavlem Michalem. Jakojediné rozhlasové stanici totiž organizátoři v čele s KateřinouNeumannovou platili za vysílání infoservisu k závodům.

Přitom stanice v tu dobu nevysílala ještě ani rok a oproti ostatnímregionálním rádiím nebylo v té době možné zjistit, jaká je jejíposlechovost.

Jiří Kittner, primátor města Liberec

Přemysl Sobotka s primátorem Liberce Jiřím Kittnerem při předávání medailí

„Vstupem do politiky jsem skončil s funkcí jednatele společnosti, ajsem pouhým majetkovým spolupodílníkem. Nemám žádná rozhodovací anipodpisová práva, jednání vykonává jednatel a druhý spolumajitel firmy,"odmítá Hasil nařčení ze střetu zájmů.
A pochybení v tom nevidí ani vedení liberecké ODS.

„Rádio Dobrý den je komerční záležitost. Byl to dvoustranný vztah,jako byl s jinými médii, takže bych v tom žádný konflikt zájmůneviděl," zastal se poslance již dříve Přemysl Sobotka.

Přemysl Sobotka je přitom s majiteli společnosti Kalendář Libereckaúzce svázán. Manželka spoluvlastníka Pavla Michala Martina je jehoasistentkou.

Sobotka i Hasil věří, že předchozí angažmá v rámci kontroverzního mistrovství hlasy straně neubere.

„Výsledek mistrovství světa byl velmi dobrý. Bohužel v Českérepublice byl prezentován tak, jak byl prezentován, ale jinak jehoobraz a obraz České republiky v zahraničí byl mimořádný," hodnotí akciHasil, kterou exministr Ondřej Liška (Strana zelených) nazval Temelínemčeského sportu.

Mistrovstvím ale výčet Hasilových aktivit, o které se zajímá policienebo média, nekončí. V regionu, ze kterého pochází, se v souvislosti sjeho osobou hovoří o klientelismu často.

Například liberecké radní kvůli němu prověřuje policie.

Občanské sdružení Staré Město totiž podalo na vedení Liberce v čeles primátorem Jiřím Kittnerem (ODS) trestní oznámení kvůli prodejipozemku v lukrativní části Liberce právě společnosti KalendářLiberecka.

Aktivistům se nelíbila cena, s jakou Hasil a jeho společník kparcele přišli. Dostali od města padesáti procentní slevu a tak zapozemek poblíž vchodu do liberecké ZOO zaplatili jen 158 tisíc korun.

Na kontroverzní zakázku, tentokrát pro Liberecký kraj, upozornili vminulosti i liberečtí vydavatelé. Zdála se jim předražená až o polovinu.

Jednalo se o výpravnou knihu o hradech a zámcích regionu, za kterouhejtmanství v čele s ODS zaplatilo Kalendáři Liberecka necelé dvamiliony korun. Zakázka jen těsně minula hranici, kdy je nutnévyhlašovat veřejné výběrové řízení (o pouhých pět tisíc korun).

Sám Hasil veškerá nařčení odmítá, považuje je za neprůkazná a tendenční, a vidí v nich jen nekale vedený politický boj. 

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Český cyklista Roman Kreuziger obsadil v předposlední etapě závoduKolem Švýcarska osmou příčku a stále má šanci obhájit loňské prvenství.Z vítězství se dnes radoval Němec Tony Martin, ve žlutém trikotuvedoucího jezdce se udržel Slovinec Tadej Valjavec.

Stejně jako v pátek, kdy skončil druhý, nastoupil Kreuziger svýmsoupeřům v závěrečném stoupání. Dojel si tak pro bonifikační sekundy narychlostní prémii, díky nimž snížil svou ztrátu na Valjavce. Do cíle vCrans Montaně už ale mířila zhruba patnáctičlenná skupina favoritůpohromadě.

V celkovém pořadí na předních místech nedošlo kvýrazným změnám. Valjavec vede už jen o čtyři sekundy před domácímFabianem Cancellarou, jenž bude velkým favoritem závěrečné časovky, vníž je olympijským vítězem a dvojnásobným mistrem světa. Kreuziger jepřed nedělní jízdou proti chronometru na 39 kilometrů třetí s mankem 28sekund na Valjavce.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Liberec - Sociální demokracie v Liberci potvrdila své kandidáty pro předčasné volby do poslanecké sněmovny.

Lídrem se stal podle očekávání současný poslanec Pavel Ploc, zdruhého místa bude obhajovat svůj dosavadní post i někdejší šéfhornických odborů Cyril Zapletal. Do sněmovny se s velkoupravděpodobností vrátí v minulosti jeden z jejích nejvlivnějšíchpředstavitelů, kontroverzní liberecký politik Michal Kraus.

"Jak lídr, tak celá kandidátka byla schválena drtivou většinoudelegátů," líčil průběh sobotního jednání. "O kandidátech se již přílišnediskutovalo, to proběhlo na okresních konferencích. Probírali jsmespíš politické záležitosti, jako je hodnocení voleb do evropskéhoparlamentu," dodal.

Všechny kandidáty ještě musí odsouhlasit ústřední výkonný výbor strany, který zasedá 4. července.

V řadách sociální demokracie jde o další návrat kdysi vlivnéhopolitika. Na páté místo pražské kandidátky byl totiž začátkemtýdne schválen někdejší první náměstek Grossova ministerstva vnitraPetr Ibl.

Michal Kraus musel opustit politiku kvůli aféře s investicemi do africké továrny na zpracování kakaových bobů.
Vypuklav lednu 2006, když v deníku Mf Dnes obvinil Krause z korupce FrantišekRigo, muž pravomocně odsouzený za stomilionový bankovní podvod.

Kraus se hájil, ale některé okolnosti kauzy nedokázal vysvětlit.Policie ho podezřívala, že se dopustil podvodu, praní špinavých peněz akorupce. Po dvou letech, tedy v lednu 2008 vyšetřování zastavila apřípad odložila.

Kraus kvůli obviněním zprvu odstoupil téměř ze všech veřejnýchfunkcí a pak před minulými volbami do sněmovny vzdal i pozice lídra zaLiberecký kraj.

V dubnu 2007 se pak Michal Kraus vrátil do předsednictva ČSSD, tedydo širšího vedení strany. Jiří Paroubek tehdy novinářům řekl, že pokudbude Krausova "pseudoaféra" brzo uzavřena, nic nebrání tomutopolitikovi v dalším kariérním postupu.

K tomuto názoru se dnes přiklonili i liberečtí straníci. A domnívají se, že veřejnosti dokážou svou volbu vysvětlit.

"Ctíme presumpci neviny. Trestní rejstřík má čistý. Z našeho pohleduse ničeho nedopustil," obhajoval Krause šéf libereckých sociálníchdemokratů Dušek.

"Srovnejte si to s jinými kauzami. Třeba pan Čunek byl dokoncetrestně stíhán, zastával významnou funkci místopředsedy vlády anehodlal rezignovat. Naopak Michal Kraus se vzdal poslaneckého mandátua všech výhod dokud to nebude vyšetřené a objasněné, takže z méhopohledu nevidím důvod, proč by teď nemohl kandidovat," argumentovalDušek.

Pavel Ploc

Pavel Ploc bude obhajovat post poslance jako lídr kandidátky v Libercivětší obrázekAutor: hra

Co vysvětlovat ze své minulosti má stále i lídr kandidátky, dříveúspěšný reprezentant ve skoku na lyžích Pavel Ploc. Jeho jméno se totižobjevilo na seznamu důvěrníků komunistické vojenské kontrarozvědky, ježzveřejnil Ústav pro studium totalitních režimů.

Ploc se proti informaci ohradil a Ústav žaloval.

"Naprosto odmítám jakoukoli aktivní spolupráci s bývalou VKR. Můjsvazek je důkazem, že předlistopadový komunistický režim se snažilzískávat na svou stranu řadu lidí, ale u mne se jim to nepodařilo,"řekl před časem Ploc. 

Soud však žalobu odmítl s tím, že žalovanými by neměli být historici ale Archiv bezpečnostních složek, který materiály spravuje.
Žei přesto může získat pro sociální demokracii v regionu značný počethlasů, si vyzkoušela liberecká ČSSD již v krajských volbách, kdekandidoval na druhém místě za jejím lídrem Stanislavem Eichlerem.

Ploc se svými téměř čtyřmi tisíci preferenčními hlasy současného libereckého hejtmana přeskočil a volby de facto vyhrál.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Neustále se ztenčující základna hokejových talentů netěší žádnéhopříznivce. O to méně jeho vrcholné představitele, trenéry afunkcionáře. Ty také trápila přílišná zaujatost na výsledky, do kterése hráči zapojují již od raného věku a příliš brzká specializace naúkor všestranného rozvoje.

Dále také velké procento hráčů, kteří s hokejem skončí ve věku mezitřináctým a šestnáctým rokem a v neposlední řadě taktéž neochotaněkterých trenérů ke vzdělávání sebe sama.

A tak najíždíme na nový systém! Od následující sezóny, tj 2009/2010bude struktura mládežnických kategorií vypadat následovně: druhé třídya mladší – minihokeje, třetí třídy – minihokeje, čtvrté třidy, páté ašesté třídy, sedmé a osmé třídy, mladší dorostenci, starší dorostenci ajunioři.

Druhé třídy a mladší - minihokeje

Druhou třídou myslíme ročník 2001, plus přičteme hráče mladší.Soutěže budou organizovány jako turnaje v rámci krajů – počítá se sešesti hracími dny, kdy výsledné pořadí určí jednak zápasy, tak idovednostní soutěže. Hrací čas bude třikrát patnáct minut (hrubéhočasu) a nastupují čtyři hráči a jeden brankář. Střídá se v intervalechdo devadesáti sekund s povinným barevným označením čtveřic. Nejmenšímpočtem hráčů v jednom týmu je dvanáct plus brankář. Pokud klub přihlásíA i B tým, pak se počty upraví na osm plus jeden (tzn. klub vyšlecelkem šestnáct hráčů do pole a dva brankáře).

Třetí třídy – minihokeje

Tento systém nahrazuje turnaje přípravek. Skupiny se dělí dle krajů,regionů atd. Třetími třídami rozumíme ročníky 2001 a 2000. Soutěže sehrají bez tabulek a zveřejňovány budou jen výsledky utkání! Hrací časje stejně jako u mladších 3x15 minut hrubého času. Ke každému střídání(trvajícímu opět do devadesáti sekund) nastupují tři hráči s jednímbrankářem znovu s povinným barevným rozlišením trojic.Trenérsko-metodická komise na základě dovednostních soutěží ocenínejlepšího hráče. V týmu musí být nejméně šest hráčů a jeden brankář,mužstvo musí postavit A i B tým.

Čtvrté třídy

Čtvrté třídy nahrazují systém přípravek. Skupiny se opět dělí dlekrajů, regionů atd. Do této kategorie spadají ročníky 1999 a 2000.Novinkou je fakt (stejně jako u mladších kolegů), že se hraje beztabulek a weby ČSLH, KSLH i hokejového oddílu mají zákaz zveřejňovatjakékoli náhražky tabulek! Čtvrťáci jezdí k utkáním společně s třeťáky,přičemž svaz doporučuje ohlídat si počty zápasů (20 – 28). Hraje se na3 x 15 minut čistého času. Přestilové hry v této kategorii pískánynebudou, v případě poručení pravidel se jede trestné střílení protihřešícímu celku. Trenérsko-metodická komise na závěr pomocí dovednostnísoutěže vybere nejlepšího hráče a ten získá ocenění.

Liga žáků 5. a 6. tříd a krajský přebor mladších hráčů

Tento systém nahrazuje přebory 4. a 5. tříd. Klub, který se dosoutěže chce zapojit, musí mít týmy od 3. až do 8. třídy, maximálně jevšak liga omezena počtem 60 týmů, což by znamenalo pět skupin po 12týmech. Po prvních dvou kolech se tabulky rozdělí na 6 – 6 týmů anásleduje dvoukolová nadstavba. Celkem každý absolvuje 32 zápasů sherním vymezením 3 x 20 minut čistého času. Šesťáky reprezentují hráčinarozeni v roce 1998 plus maximálně 5 hráčů a jeden brankář ročníku1997. Páťáky pak ti, kteří se narodili 1999 plus až 5 hráčů a jedenbrankář o rok starší. Podmínkou účasti je mít celkem 30 hráčů včetněgólmanů v obou třídách dohromady.
V krajském přeboru se utvoříosmi- až desetičlenné skupiny, kde se každý s každým utká čtyřkolově.Hrací čas zůstává stejný, tedy 3 x 20 minut čistého času.

Liga žáků 7. a 8. tříd a Krajský přebor starších hráčů

Liga nahrazuje „Žákovskou ligu 6. a 7. tříd". I zde platí pro klubypodmínka účasti mít týmy od 3. do 8. třídy a ve třídách sedmáků aosmáků mít minimálně 30 hráčů. Osmáci se budou spoléhat na ročník 1996,mohou si pozvat maximálně pět hráčů do pole a jednoho brankáře o rokstaršího. Stejně tak deváťáci, kde těžítko hráčů spadá na ročník 1997,pouze pět hráčů a jeden gólman narozený 1996 pak může pomoci. Soutěžese obdobně jako u mladších účástní nejvýše 60 týmů, které budourozděleny do pěti skupin. Po prvních dvou kolech se tabulky rozdělí napolovinu a následuje nadstavba, která se bude hrát dvoukolově. Celkembude sehráno 32 utkání, přičemž v polovině zápasové porce se počítá spauzou, ve které se sehrají turnaje – dle možností klubů. Hrací porcejiž zůstává stejný, tedy 3 x 20 minut čistého času. Na konci sezónyuspořádá ČSLH turnaj o Mistra České republiky. Poznámka: postupy podvou sezonách dle koeficientu - 3 nejlepší týmy postupují do ligymladšího dorostu.
Krajský přebor starších hráčů se hraje stejnějako těch mladších – osm až deset členů ve skupině, kde se každý skaždým utká čtyřkolově. Hrací čas neměnný.

Extraliga a Liga mladšího dorostu

Extraliga mladšího dorostu nahrazuje „Žákovskou ligu 8. a 9. tříd“.V ročníku 2009/2010 se utká celkem 30 týmů (10 ve skupině západ, 10 veskupině střed a 10 ve skupině východ), jež budou zastupovat hráčinarození v letech 1994 a 1995. Třicítku celků získáme složením 24 týmůze současné ligy dorostu plus 3 vítězové ligy dorostu plus 3 týmy snejlepším koeficientem 8. a 9. tříd (ze sezón 2007/2008 a 2008/2009 proročník 1994 a 1995). Poslední tým ze skupiny pak automaticky sestupujedo ligy mladšího dorostu. Hracími dny jsou sobota nebo neděle (dlemožností klubu). Jako očekávané pozitivum by na konci celé sezóny mělavyjí zlepšená úroveň soutěže, protože oproti žákovské lize se vextralize ml. dorostu utká poloviční počet celků. Poznámka: každý týmmůže angažovat pouze jednoho cizince, kdy za něho bude ještě platitspeciální poplatek.
V následujících sezónách je v plánu zařadit na konec sezóny turnajřízený ČSLH o Mistra České republiky v kategorii mladšího dorostu.
Liga mladšího dorostu se od své prestižnějši kolegyně liší možnostípostavit až tři cizince, opět však se speciálním poplatkem. Do soutěžese může přihlásit na 30 klubů, které budou rozděleny do třech skupin:10–12 ve skupině západ, 10–12 ve skupině střed a 12–14 ve skupiněvýchod. Jak již bylo naznačeno u extraligy – poslední tým EXL a prvnítým v lize si své soutěže „prohodí“. To platí o všechny tři skupiny.Výhledově by se liga ml. dorostu měla zúžit přesně na 30 týmů.

Extraliga, Liga a Krajská liga staršího dorostu

Extraliga staršího dorostu nahrazuje extraligu dorostu, ročníky:1992 a 1993. Celkem se utká 24 týmů - 8 ve skupině západ, 8 ve skupiněstřed a 8 ve skupině východ. Po čtyřech kolech ve skupině se tabulkanadále dělí na tři části po čtyřech týmech. V nadstavbě zůstávají bodypouze mezi mužstvy ve společné skupině. Utvoří se 2 skupiny po 12týmech, kde se týmy utkají dvoukolovým systémem. K play off nastoupí 16týmů, 12 týmům se přiřadí 4 týmy ze skupiny o udržení. Po osmifinále ačtvrtfinále se uskuteční závěrečný turnaj čtyř týmů o titul MistraČeské republiky v kategorii staršího dorostu. Poslední tým ze skupiny oudržení sestupuje do soutěže ligy staršího dorostu. Poznámka: každý týmmůže angažovat pouze jednoho cizince, kdy za něho bude ještě platitspeciální poplatek.
V lize staršího dorostu se utká celkem 34 týmů (10 ve skupině západ, 10ve skupině střed a 14ve skupině východ). Vítězové skupin mají právo se účastnit kvalifikaceo jedno postupové místo do extraligy staršího dorostu. Poslední tým veskupině sestupuje do soutěže krajské ligy dorostu. Výhledově se početztenčí na rovnou třicítku tím způsobem, že ze „západu“ a „středu“sestoupí sestoupí dva týmy, z „východu“ sestoupí celky tři. Pak budouskupiny přeorganizovány, aby ve všech byl stejný počet mančaftů, tedy10. Limit pro cizince je opět benevolentnější, můžou nastoupit až tři.
Krajské ligy dorostu jsou skupiny dány dle krajů a vítězové krajskéligy a zájemci o postup do ligy juniorů sehrají kvalifikaci o 3postupová místa. Počet cizinců není omezen.

Extraliga, Liga a Krajská liga juniorů

V sezóně 2009/2010 se v nejvyšší juniorské soutěži utká celkem 22 týmůs ročníky 1990 a 1991. Novinkou je pak to, že si každý celek může na„pomoc“ pozvat ještě 3 hráči narozené v roce 1989. Soutěž buderozdělena do dvou skupin (západ a východ). Po dvou kolech ve skupinědojde k rozdělení tabulky na 6 a 5 týmů. V nadstavbě se tedy střetne 6celků dvoukolovým systémem a body zůstávají úpuze mezi mužstvy vespolečné skupině (obdobný systém jako na seniorském MS v okamžikupostupu ze základní do osmifinálové skupiny). Pojďme se teď podívat naskupinu o udržení. Sem postupuje „druhých“ pět týmů a opět se střetnoudvoukolově. V play off se utká celkem 16 týmů (8+8) - k 12 týmům sepřiřadí 4 týmy ze skupiny o udržení. Do nižší soutěže sestupujíposlední 3 týmy (8., 9. a 10. místo) ze skupiny o udržení a tři týmy(5., 6. a 7. místo) hrají baráž s vítězem kvalifikace z ligy juniorů.Naopak do soutěže extraligy juniorů postupují první dvě mužstva zbaráže. Poznámka: každý tým může angažovat pouze dva cizince, kdy za něbude ještě platit speciální poplatek.
Výhledově se extraliga juniorů ještě zúží na 18 týmů. Systém soutěžezůstane stejný, jen se upraví počet na 18 týmů a zruší se skupiny.
Liga juniorů ¨nabídne souboje 34 týmů - 10 ve skupině západ, 10 veskupině střed a 14 ve skupině východ. Vítězové skupin mají povinnostúčastnit se baráže o extraligy juniorů, naopak poslední tým sestupujedo soutěže krajské ligy juniorů. Do budoucna opět svaz počítá sesnížení počtu účastníků – do ligy zasáhne třicet mužstev. Docílí setoho znovu upraveným sestupovým modelem: ze „západu“ a „středu“sestupují dva týmy a z „východu“ sestupují 3 týmy). V následujícísezóně pak pochopitelně dojde k přeorganizování skupin. Do soutěžepřitom postupují 3 týmy z kvalifikace.
Krajské ligy juniorů jsou skupiny dány dle krajů a vítězové krajskéligy a zájemci o postup do ligy juniorů sehrají kvalifikaci o 3postupová místa. Počet cizinců není omezen.
Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Nejlepší sportovec Ostravy dětem – tisková konference

Při příležitosti charitativního daru tři sta míčů adidasostravským dětem se konala ve čtvrtek v 15:30 v hotelu Park Inn tiskovákonference, na které odpovídali na otázky přítomných hlavní postavacelé akce Václav Svěrkoš a zástupce města Ostravy v osobě náměstkaprimátora Trejbala.
Celá záležitost je v podstatě jasná – Venca vyhrál loni anketu onejlepšího ostravského sportovce a protože je vítězství spojeno sjistou finanční odměnou, již při přebírání ceny dostal nápad, že penízepoužije na charitativní účely. V úvodní fázi nápadu ještě samozřejměnevěděl detaily, ale postupně se nápad vykrystalizoval do podoby nákupufotbalových míčů a jejich předání vybraným žákovským týmům. Hráčsamotný chápe gesto jako malou pomoc při rozvoji nadějí v městě a jehookolí. Vítězství v anketě si považuje, protože dobře ví, že v Ostravěje velké množství opravdu skvělch sportovců.

Náměstek primátora Trejbal aktivitu pochopitelně vítá a těší se,že se třeba díky tomuto gestu podaří najít nové Svěrkoše či jinénásledovníky v celé řadě skvělých fotbalistů, kteří pocházejí zOstravy. Město je s výběrem vítěze ankety hodně spokojeno nejen díkytomu, že Ostrava fotbalem hodně žije. Baník měl sice špatné jaro, aleurčitě půjde zase nahoru. Pan Trejbal si váží toho, že Venca hned popřevzetí finanční odměny pro vítěze ankety naznačil, že peníze věnujena dobročinnost. za to, že myslí na mladé sportovce, patří Svěrkošovidík. Ať si říká kdo chce co chce, fotbal je celosvětový fenomén a zpohledu města Ostravy může čin Svěrkoše zviditelnit Ostravu třeba veFrancii.

Koupě a darování tří set míčů adidas ostravským dětem není prvníVencovou akcí směrem k charitě. Pravidelně se zůčastňuje letních akcíKubina týmu a v rámci tohoto projektu se hráči podílejí buď koupívybavení nebo finančním příspěvkem. Venca to považuje za naprostonormální věc – kdo může, měl by pomáhat těm, kteří pomoc potřebují.

Další část tiskové konference už směřovala trochu jinými směry:

Venco, jak si užíváš dovolené?V. Svěrkoš: „Je příliš krátká... Zatím jsem ji trávil v Ostravě,ale teď pojedeme na týden na Sardinii. A pak už naberu směr Francie –29.6. začíná příprava. Nikdy nestačím o dovolené udělat vše, co mám vplánu. Navštívit přátele, objet rodinu – nestačím to, pokaždé to rychleuběhne.“

Byl po Tvém úspěšném jaru nějaký konkrétní zájem o Tvé služby z jiných klubů?V. Svěrkoš: „Po úspěšné záchraně v lize jsem nějaké případnépřestupy neřešil. Žádná konkrétní nabídka ostatně ani není... Mámsmluvu na tři roky, jsem v Sochaux spokojený. Samozřejmě, ve fotbalenikdy nemůžeš říct, že varianta odchodu nenastane. Já chci nyní hrát vSochaux, ale chtěl bych hrát na jiných příčkách než těch o záchranu.Chceme hrát o evropské poháry. Myslím si, že máme silný tým – je tamzkušenost i nadějné mládí. Možná by to chtělo jeden dobrý nákup ajedeme.“

Pomohla Ti ve Francii zkušenost z Německa?V. Svěrkoš: „Určitě, angažmá v Borussii mi dala hodnězkušeností. Naučil jsem se maximálnímu soustředění, správnému přístupu,zlepšila se moje práce pro tým. Určitě mi pomohlo, že jsem dal vefrancouzské lize hned gól. Trochu mě mrzí, že ve Francii chodí ménělidí – v Německu jsou plné stadiony i na druhou ligu. Francouzská ligaje hodně vyrovnaná, více defenzivní, více se běhá. Nechci ale srovnávats bundesligou co je lepší/horší.“

Kdy Tě začali lidé poznávat a zdravit na ulici?V. Svěrkoš: „Celkem brzo, protože Sochaux je malé město – mápouze asi 5000 obyvatel. Znají nás tady všechny a mě sammozřejmě těší,že nás zdraví. Je tady v podstatě jenom fabrika Peugot/Citroen, musímepovinně jezdit v Paugotu. Je to ale vynikající auto (s úsměvem řidiče, který je zvyklý jezdit v Porsche). Já jsem bohužel přišel o tříhodinovou prohlídku závodu, protože jsem byl tenkrát zraněný a nemohl pořádně chodit. (další šibalský úsměv)

Svým způsobem jsi pomohl v záchraně Baníku a velký podíl máš na záchraně Sochaux. V reprezentaci ses ale nezachránil...V. Svěrkoš: „Pro mě je ta záležitost uzavřena. Respektuji tresti když se neztotožňuji s tím, jakým způsobem nám byl oznámen.Neztotožňuji se ani s tím, že se mnohdy dovím to, co jsem údajně řekl,až z médií. To je špatně... Reprezentace kvůli toho třeba přišla osvého nejlepšího stopera... Já se dívám do budoucna, chci se vreprezentaci ještě předvést, chci přidat další starty. Pro mě jedůležité, že mi volal trenér Straka před utkáním s Maltou a kdybychtěl, hned bych pomohl. řekl mi, že kdyby byl v budoucnosti trenéremnároďáku, on osobně se mnou počítá.“

Venco, jak hodně hřeje u srdíčka pocit, že za Tebou jezdili na zápasy i fans Baníku?V. Svěrkoš: „Super. Každý začátek je těžký a oni jezdili hnedzkraje. To mi pomohlo, navíc jsme pokaždé, když přijeli, vyhráli. Za tojim patří velký dík. A ať jezdí klidně dál, já je vždy patřičněuhostím. Nebo je provedu tou továrnou. (velký smích) Možná by pan Trejbal pomohl snížit jejich náklady vypravením speciálního autobusu. (ještě větší smích)
Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)