16.Červenec 2009

Praha - Taxikáři se dnes na pražském Staroměstském náměstí poprali se strážníky.

Taxikáři se svými vozy totiž dnes blokovali bývalé stanoviště firmy Sedop, které před dvěma dny zrušil pražský magistrát.

Zástupci strážníků a policie hovoří o zraněných strážnících, podle reprezentanta taxikářů utrpěli zranění protestující řidiči.

Policisté předvedli čtyři lidi, řekl ČTK náměstek ředitele pražské městské policie Ludvík Klema.

Podle něj jeden z řidičů postavil svůj vůz na místo pro invalidy a odmítal odjet.

Auto nakonec strážníci odtáhli, jejich zákrok ale vyústil ve fyzickou potyčku.

Strážníci městské policie nejprve řidiče stojících vozů taxi pokutovali.

Když se městští strážníci následně snažili jeden vůz odtáhnout,vyvolalo to potyčku, po které byl zadržen jeden taxikář a dva skončilise zraněními v nemocnici, řekl ČTK zástupce odborového svazu Taxi PrahaPavel Jelínek.

"Samozřejmě hned podáme na městskou policii trestní oznámení. Vše máme na videozáznamu," dodal.

Taxikář prý měl zbraň

Klema ČTK řekl, že na náměstí se shromáždilo asi 20 protestujícíchtaxikářů. "Jeden z taxikářů této skupiny zanechal vozidlo na invalidnímstání," uvedl.

Poté, co ho policisté vyzvali, aby odjel, auto zamkl a šel si sednout na zahrádku blízké restaurace.

Když se ho policisté následně snažili předvést, vložili se podleKlemy do konfliktu další tři lidé, taxikář a dva přítomní, kteří sepodle náměstka "pokoušeli dělat jakousi ochranku".

"Nevím, jak to nazvat ... to nechci předjímat, ale bránili policistům a strážníkům fyzicky v zákroku," řekl Klema.

Jeden z mužů, kteří strážníky údajně napadli, u sebe podle něj měl zbraň.

Napadeni byli podle něj nejméně tři strážníci. Celkově prý policie předvedla čtyři lidi a vozidlo strážníci odtáhli.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Praha - Na Palackého náměstí v centru Prahy se před 14.hodinou sešlo několik desítek studentů. Zhruba dvacítka z nich má nasobě trička Green Revolution.

Po krátkém čekání, zda nedorazí ještě další demonstranti, sestudenti za dohledu policie vydali směrem k Císařské louce, kde je proně připraven koncert.

Demonstrace byla svolána proti státním maturitám, které hodláministerstvo školství zavést od příštího roku. Pořadatelé přitompočítali s účastí zhruba 2000 lidí.

"Tahle akce není ani tak o tom být vidět v nějaké mase, chceme spíšoslovit poslance, protože oni také mají své pochybnosti o státnímaturitě," řekl Aktuálně.cz ještě před demonstrací Filip Vích, jeden zorganizátorů.

Narážel tak na fakt, že z řad ODS i ČSSD zaznívá kritika jednotné maturity a apel na její odklad.

Poslanci tvrdí, že projekt není dotažen do konce a ohrožujebudoucnost studentů. S tím ovšem nesouhlasí ministerstvo školství,podle něhož běží vše podle plánu. A šéfka resortu Miroslava Kopicováoznačuje snahy poslanců za předvolební populismus.

Mecenáš Zubové v pozadí

Dnešní protest ovšem vyvolává řadu otazníků. Spolupořádá ho totižfacebooková iniciativa Green Revolution, která je spojena s šéfkouDemokratické strany zelených Olgou Zubovou a jejím mecenášem aněkdejším ministerským náměstkem Jaromírem Soukupem.

"Všechno to ale skutečně začali studenti sami. Prostě nám jen někdopomáhá," odmítá Vích napojení na Soukupa, majitele vlivné mediálníagentury Médea. "Údajně nás sponzoruje, ale není jediný, je to už asidesátý člověk, který nás sponzoruje."

Odmítá i jakýkoliv politický podtext. "My jsme nikdy nikomu neřekli:Volte nějakou konkrétní politickou stranu a já jsem to neslyšel ani odGreen Revolution či Olgy Zubové či jiných poslanců," brání protesty.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Kanadská vláda vás chce informovat o důležitých změnách týkajících se cestování do Kanady.

Vzhledemk vysokému počtu žádostí o azyl z České republiky nyní občané ČRpotřebují k cestě do Kanady vízum. Tato podmínka pro vstup platí provšechny občany ČR, kteří jedou do Kanady za účelem cestování, obchodu,studia či krátkodobé práce.

O vízum pro krátkodobý pobyt můžete zažádat na Velvyslanectví veVídni osobně, poštou, kurýrem nebo prostřednictvím cestovní kanceláře.

Pokud žijete v ČR, můžete do poloviny srpna odevzdat vyplněnoužádost spolu s požadovanými dokumenty na Velvyslanectví Kanady v Praze,Muchova 6, 160 00 Praha 6. Vaše žádost bude doručena na VelvyslanectvíKanady ve Vídni ke zpracování.

Informace ohledně podávání žádosti včetně formuláře s návodem jsou k dispozici na www.kanada.at v angličtině a francouzštině. Základní informace v češtině naleznete na www.canada.cz.

Pokud se chcete účastnit programů mobility mládeže, musíte zažádat přímo na Velvyslanectví v Praze, pro více informací www.canada.cz.Pokud jste již obdrželi úvodní dopis k pracovnímu povolení z vízovéhooddělení ve Vídni, bližší informace, jak získat zdarma vízum do pasu,naleznete na www.kanada.at.

Cestovní kanceláře z ČR, které mají zájem o zavedení pravidelnéslužby odevzdání a vyzvednutí pasů na Velvyslanectví Kanady ve Vídni,se mohou registrovat na informační schůzku ohledně vízových žádostí,která se bude konat na Velvyslanectví Kanady ve Vídni. Detaily na www.kanada.at.

Pro další informace můžete volat Velvyslanectví Kanady ve Vídni +43-1-531-38-3600 nebo navštívit webové stránky.

Pokud potřebujete žádost vyřídit urgentně a cestovat do Kanady okamžitě, konzultujte webové stránky.

Postup pro občany ČR, kteří jsou mimo Českou republiku

Občané ČR, kteří jsou mimo území České republiky a ti, kteřípřed vstupem do Kanady navštíví jinou zemi, mohou zažádat o vízum prokrátkodobý pobyt na nejbližším vízovém oddělení Kanady. Seznam těchtooddělení v zahraničí a informace, jak žádat o vízum, najdete na www.cic.gc.ca.

Kanada vítá občany ČR, kteří chtějí do země cestovat, a lituje případných komplikací způsobených cestovatelům.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Praha - Naděje, že by čeští turisté mohli v dohledné době zažádat o kanadské vízum v Praze, zřejmě padla.

Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) o tom informovalo kanadské velvyslanectví.

"Vízové oddělení v Praze nebude jednak z důvodu nízkého rozpočtukanadské vlády a také z toho důvodu, že kanadská vláda tvoří tzv.regionální vízová centra, která vyřizují víza občanům několikasousedních států," vysvětlil Aktuálně.cz Okamura.

Zájemci o cestu na druhou stranu Atlantiku tak budou muset i nadálenejprve absolvovat cestu do sousedního Rakouska. "Považujeme za velicenelogické, že je vízové oddělení pro Čechy ve Vídni, když přitom samiRakušané mají s Kanadou bezvízový styk," dodal Okamura.

Unie se bude vízy zabývat až v září

Požadavek na zřízení vízového oddělení v české metropoli vyslovil vúterý i premiér Jan Fischer. Reagoval tak na skutečnost, že Kanada podvou letech obnovila vízovou povinnost pro české občany.

Ottawa nepopulární krok zdůvodnila vysokým počtem žádostí o azyl.Jen letos požádalo o azyl 1720 Čechů. Více žádostí bylo jen od Mexičanů(Kanada zavedla víza i Mexiku - pozn. red.).

To vyvolalo vlnu nevole ze strany českých politiků. Vláda na oplátkuzavedla vízovou povinnost pro majitele diplomatických a služebníchpasů. Zavést víza pro všechny Kanaďany jí neumožňuje česká legislativaani pravidla Evropské unie.

Ministři se sice obrátili do Bruselu s žádostí o uplatnění tzv.klauzule solidarity, která by zavedení víz umožnila, předseda Evropskékomise José Manuel Barroso nicméně do Prahy vzkázal, že se tím budouzabývat nejspíše až v září.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Vídeň - Prázdninová Vídeň je plná turistů. Karla Velikéhostřídá na secesním orloji Marcus Aurelius a Marie Terezie, japonští aruští turisté jásají. To Češi mají jen o kus dál úplně jiné starosti.

Na adrese Laurenzerberg 2 tu v nenápadné budově po desítkách žádajío víza do Kanady. Že je musí mít se dozvěděli v úterý. Do Vancouveru čiToronta přitom mnozí odlétají už o víkendu.

„Vy jste Češi?" ptá se hned za dveřmi chlapík vypadající jako místní údržbář. „Tak do třetího patra," radí důležitě.

Z českých žadatelů o víza tu mají tak trochu atrakci. Takový návalna místní ambasádě nebývá obvyklý. Ani tolik televizních štábů najednoutu nemívají.

„Včera byly řady ještě o hodně delší než dnes. Teď už je to lepší,"konstatuje mluvčí ambasády Jennifer Mayová, když obhlédne řadu asidvaceti lidí čekajících před bezpečnostním rámem.

Odhaduje, že od úterý do středečního dopoledne obsloužilizaměstnanci ambasády na tři sta českých žadatelů o víza. „Většinou všeproběhne hladce, bez problémů," ujišťuje.

Bez problémů? Ne vždy

Většina žadatelů skutečně bere novou povinnost s klidem. Odevzdají uochranky mobil, projdou bezpečnostním rámem a míří vyplnit a odevzdatpotřebné dokumenty. Dostávají pořadové číslo s tím, že se mají stavitzase odpoledne, až budou mít víza vyřízená.

Grafika

CN tower, Toronto, Kanada,Petr Pohanka - Tátové, mámy a děti z Doubí


U některých to ale tak úplně hladce neprobíhá. Michala Dvořáčka zPrahy například zaskočil požadavek mít k žádosti o vízum pro svéhoneplnoletého syna souhlas matky. Jenže jeho manželka odletěla do Kanadyuž před časem.

„Takže jsem jí musel telefonovat, jestli by souhlas mohla poslatfaxem. Kvůli posunu času jsem se jí dovolal někdy v jednu hodinu vnoci, tak se samozřejmě lekla, co se děje, že ji budím," kroutí hlavouDvořáček, zatímco vyplňuje svou a synovu žádost.

„Je to normální buzerace," přizvukuje mu jeho matka. „Snachaodletěla ještě bez víza a teď najednou, ze dne na den, se to taktozmění. Jen doufáme, že to zvládne odfaxovat. Mají letět už v neděli,"dodává.

Nepřipravenou zastihla víza i Kateřinu Svobodovou z Brna. Lyžařskáinstruktorka se rozhodla zkusit štěstí s prací v Kanadě. Vyřídila sipřes agenturu pracovní vízum, koupila letenky a chystala se ještě předodletem na dovolenou v Chorvatsku.

„Jenže pak jsem v e-mailové schránce našla výzvu z pražské ambasádyi z agentury, že kvůli zavedení turistických víz potřebuji ještěrazítko do pasu. Tak jsem tady, doufám, že to bude záležitost na půlhodiny."

Nakonec musí, stejně jako ostatní, čekat až do odpoledne.

„Snažíme se to lidem ulehčit alespoň tak, že po odevzdání žádostijim sdělíme přesnou hodinu, kdy mají přijít. Můžou se zatím projít poměstě, dát si pauzu," vysvětluje Mayová.

Za přepážky Kanaďané povolali co nejvíce česky mluvících úředníků.„Máme mezinárodní tým. Nebyl to problém," říká konzulka. Jedna z žentak lidem radí slovensky, další dvě umí česky. Je to potřeba. Mnozí zžadatelů neumí anglicky ani slovo.

S vyplněním formulářů v angličtině si tak lidé pomáhají navzájem, z tašek vytahují slovníky.

Zpřeházené plány a výdaje navíc

Mezi čekajícími převládají rodiny s dětmi a mladí lidé - většina znich se chystá k příbuzným na prázdniny. Paní Jarka s panem Tomášemčekají i s miminkem v kočárku.

„Já jsem musel přerušit služební cestu v Budapešti a jet sem. Ženamezitím vyrazila z Poděbrad a potkali jsme se tady," popisujesložitosti Tomáš. „Já jsem ještě cestou zabloudila a málem dostalapokutu," dodává se smíchem Jarka.

mucha viden

Žádost podáte dopoledne, vízum dostanete odpoledne. Mezitím se můžete třeba projít Vídní.

Za svými známými mají do Kanady letět už v úterý. „Uvažovali jsme,jestli dovolenou nezrušíme, ale přišli bychom o dost peněz, tak siraději víza vyřídíme. Kdybych to ale býval věděl, raději bych jel někamdo Itálie," krčí rameny Tomáš.

Dlouhá, únavná cesta ve vedru a výdaje navíc k už tak drahým letenkám. To je to, co Čechům na náhlém zavedení víz vadí nejvíce.

„Už za pracovní vízum jsem dala 95 euro. Teď dalších osm stovek zavlak z Brna," stěžuje si Kateřina Svobodová. Ti, kteří to mají do Vídněještě dál, často raději přespali na místě v hotelu.

Někteří jsou v hlavním městě Rakouska vůbec poprvé. Když už jsoutady, využívají chvíli, kdy čekají na vízum, k výhodným nákupům nebo knávštěvě památek.

"Takový výlet jsem rozhodně neplánoval. Ale co, vezmu děti doPrátru, když už jsem si musel vzít dovolenou," plánuje například jedenz čekajících tatínků.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (1)
14.Červenec 2009

První trenérskou desetiletkumá za sebou, úterním odpoledním jednáním s novým realizačním týmemfotbalové reprezentace načne další etapu. Šéf svazu Ivan Hašek, kterýse pro zbytek kvalifikace mistrovství světa 2010 chopil jako kouč takénárodního týmu, chystá nominaci na srpnový přátelský duel s Belgií. Aco všechno také zatím na lavičce zažil?

Se Spartou atakoval čtvrtfinále Ligy mistrů

Poslední kouč, který na Letné dokončil smlouvu- Ivan Hašek byl jako trenér Sparty angažován 21. června 1999. Dvakrátzískal mistrovský titul, v první sezóně navíc jeho tým až do posledníhozápasu druhé fáze hrál o postup do čtvrtfinále Ligy mistrů. Po dvouletech odešel do Štrasburku. Dodnes zůstává posledním trenérem, kterýna Letné naplnil smlouvu. Po něm se to nepodařilo Hřebíkovi (dvakrát),Jarabinskému, Kotrbovi, Strakovi, Grigovi, Bílkovi, ani Lavičkovi.

Sázka na Rosického- Do áčka ho vytáhl Ščasný, teprve pod Haškem okusil Tomáš Rosický světvelkého fotbalu naplno. „Rosa“ vyhrál dva tituly, zazářil v Lize mistrůa přestupem do Dortmundu za 25 miliónů marek byl v té době nejdražšímčeským i bundesligovým fotbalistou. „Naše spolupráce byla úspěšná avěřím, že na to navážeme. A je jen dobře, že si trenér Hašek k soběvzal také pana Brücknera, teď ještě abychom zachránili postup našampionát,“ řekl Rosický nedávno pro ČTK.

Bažant Jun na Arsenalu- Ve druhé Haškově sezóně Sparta vypadla v Lize mistrů již v základnískupině. Kouč však alespoň ukázal, že zařazování mladíků mu neděláproblémy. Na Arsenalu, kde se blýskl gólem po sóle právě Rosický,trenér postavil do základní sestavy teprve sedmnáctiletého útočníkaTomáše Juna, který měl do té doby na kontě jediný start v domácí lize.

Vyhnal střelce Siegla- V únoru 2001 odešel do Příbrami kanonýr Horst Siegl. Po čtrnáctiletech věrnosti rudým barvám. Oblíbenec fanoušků byl přesvědčený, že sním Hašek zametl a vyhnal ho. „Nikdo mně nevyvrátí, že si ve Spartěpřáli, abych vypadl. Ty tlaky jsem prostě cítil. Hašek v poslednípřípravě proti Krči prostřídal celé mužstvo, jen mně dal šanci napouhých deset minut. To od něho nebylo fér,“ láteřil Siegl. „Ve Spartěse může cítit ublížený každý, kdo nehraje,“ reagoval Hašek.

Ve Štrasburku musel přitvrdit

S Jarolímem srovnali Frantíky raz dva- Mise ve Štrasburku, kde dříve působil jako hráč, byla úspěšná. Vrátilklub do první ligy a stabilizoval ho v ní. Při nástupu přitom Hašeknašel mužstvo s chatrnou morálkou. S asistentem Karlem Jarolímem tedyzavedli tvrdý režim. „Museli jsme hodně přitvrdit. Ve Spartě byli hráčimnohem většími profesionály. Tady musíme hráče pořád hlídat,“ líčil.Mužstvo však rychle vycepovali. Hašek také působil jako Chovancůvasistent u reprezentace.

Zlobivý Chilavert -Hašek měl ve Štrasburku i kontroverzního paraguayského brankářeChilaverta, kterého třeba poslal na odtučňovací kúru do lázní... PrávěChilavert překazil angažmá Jaromíru Blažkovi, z Čechů tedy v mužstvupůsobili jen David Kobylík a Václav Drobný.

Japonci jeho odchod obrečeli- Od ledna do září 2004 působil v japonském Viselu Kóbe. Za asistentaměl znovu slávistu, Pavla Řeháka, a do zálohy vedle turecké hvězdyIlhana Mansize přivedl Pavla Horvátha. Výsledky však nebyly dobré aHašek byl odvolán. „Stejně by odešel sám, nerozuměl si s manažeremklubu,“ řekl Řehák. Kabina prožívala trenérův odchod emotivně. „Třihráči dokonce brečeli. Všichni tady pana Haška měli rádi, žádnékonflikty neměl,“ líčil Horváth.

Druhá specializace, po Francii také Emiráty

První arabské angažmá- V prosinci 2005 podepsal půlroční smlouvu se šejky z klubu Al Wasl zeSpojených arabských emirátů. Ve dvanáctičlenné soutěži převzal dubajskýklub na desátém místě a posunul ho na konečnou osmou příčku.

Válka s asistentem- Perrin, Fernandez, Tigana, Santini. O těch se spekulovalo jako otrenérech francouzského Saint-Etienne. Novým koučem se však stal Hašeka v sezóně 2006/07 zaznamenal nejlepší bodový zisk klubu za posledníchdvacet let. Do Francie lákal Grygeru, Nedvěda, Kollera, Kováče, Juna čiHuška, ale nakonec spolupracoval jen s Markem Heinzem. Vedení trenéroviza konečné jedenácté místo poděkovalo, Hašek však po sezóně skončil.Důvodem byly spory s asistentem Rousseyem. „Ten chlapík mu neustálehází klacky pod nohy a Hašek si uvědomil, že se hraje s označenýmikostkami a že podlaha je namydlená,“ řekl Haškův agent Bruno Satin.

Do Dubaje pro titul- V prosinci 2007 se Hašek vrátil do Dubaje a převzal tým Al-Ahlí.„Přežít v Emirátech celou sezónu je kumšt. V uplynulém ročníku se topodařilo snad jen jednomu nebo dvěma koučům,“ uvědomoval si přinástupu. Marně k sobě lákal Nedvěda i Šmicra, jinak se mu však dařilo.Nejdřív pro své šejky vyhrál Prezidentský pohár, loni v létě odmítlčeskou reprezentaci a letos získal v Emirátech mistrovský titul. Tím siAl-Ahlí zajistil účast na prosincovém MS klubů v Abú Zabí, přesto seHašek vrátil do českého fotbalu.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Lékaři jí v jednu chvíli dávali maximálně dvanácthodin života. Srdce šestnáctileté Britky Hannah Clarkové se alenevzdalo a překvapilo. Ve dvou letech jí lékaři transplantovali umělésrdce. Za deset roků dívčino tělo začalo implantát odmítat. Jakozázrakem ale v té době už ale fungovalo vlastní srdce dívky a nahradilozpátky to umělé.
Hannah Clarková se svými rodičifoto: Reuters

Hannah Clarková se svými rodiči

Teprvenyní lékaři konstatovali úspěch: dívka je plně uzdravená. Clarková setotiž vyléčila i z rakoviny. Tu podle lékařů utrpěla v důsledku léčby,která se u lidí s transplantáty používá, aby jejich imunitní systémneodmítl cizí orgán.

Právěpři následné léčbě rakoviny začalo dívčino tělo implantát odmítat.Lékaři ale při transplantaci ponechali původní orgán v těle dívky adoufali, že jednou začne opět fungovat. Velké naděje tomu všaknedávali.

"Pravděpodobnost, že se srdce uzdraví, je prostě ze světakouzel. Srdce, které se vůbec nestahovalo v době zavádění implantátu,nyní funguje normálně," řekl jeden z šéfů operačního týmu Magdi Yacoub.

V roce 2006 ale mohli lékaři umělý orgán vyjmout a dívka se postupněvyléčila i z rakoviny. "Clarková se plně uzdravila z rakoviny a mánormální srdeční funkce," oznámili v úterý lékaři.

A jak si "zázrak" vysvětlují? Odborníci jsou přesvědčeni, že srdceoslabené v důsledku třeba zánětu se může opět uzdravit. Musí mít alečas k odpočinku.

Teď se podle nich otevírá možnost implantovat umělé srdce, abydočasně nahradilo vynechávající orgán pacienta, a zůstává naděje, že sevlastní srdce uzdraví a implantát bude možné po několika měsících zase vyjmout.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Manchester - Někteří tomu do poslední chvíle nevěřili, ale jeto pravda. Argentinský útočník Carlos Tevez přestoupil z ManchesteruUnited k méně slavným městským rivalům City.

Tevez podle svých slov necítil důvěru a nedostal na Old Trafford adekvátní nabídku na novou smlouvu.

Manažer United Alex Ferguson zase tvrdí, že Tevez zradil a s City byl domluven již dávno.

"Myslím, že se domluvili někdy kolem ledna, protože jsem s nímmluvil a po domácím zápase s Interem Milán jsem mu dal nabídku. Nikdyza mnou ale nepřišel," prozradil Ferguson.

"Volal jsem mu i o dovolené, psal jsem mu dvě zprávy. Nikdy ale neodpověděl," pokračoval manažer.

Ferguson věří, že i tak udělal jeho klub s Tevezem dobrý obchod.

"Určitě bylo dobré ho mít. Pro nás to byl dobrý hráč," myslí si.

Macnhester United Carlos Tevez

Tevez se připojí k novému týmu na předsezonní tour v Jižní Africe.

"Rozhodnutí přestoupit bylo jen moje. Jsem tady, abych pomohl kúspěchu a vyhrával trofeje. Manažer a majitelé jsou velice ambiciozní.To mi bylo od začátku zřejmé," prohlásil Tevez.

"Cítím velké vzrušení. Podívejte se na kvalitu hráčů, kteřípřestoupili, a potenciál celého týmu. Tady se prostě dějou věci,"neskrýval nadšení Argentinec.

Potěšen z nové posily byl i manažer City Mark Hughes:

"Carlos není jen skvělý technik, ale i spolehlivý střelec. Týmu dává novou útočnou dimenzi."
Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Washington - Softwarový gigant Microsoft odpověděl firmě Google na konkurenční produkt Docs. Trvalo mu to jen několik dní.

Nyní oznámil, že během příštího roku nabídne na serverech Microsoftuk dispozici online kancelářský balík Office. Informoval o tom americkýzpravodajský portál CNN.

Původně se hovořilo o tom, že Microsoft tuto novou službu poskytne vrámci svého portálu pouze platícím zákazníkům. Nyní ale vyrovnávánáskok Google, který před pár dny ohlásil práci na novém, bezplatnémoperačním systému pro notebooky.

"Microsoft byl donucen poskytnout produkt zadarmo jako odpověď naGoogle Docs, uvedla analytička společnost Forrester Research SheriMcLeish. "Na tomto trhu je velká konkurence a Microsoft měl příležitostdostat se o krok napřed před Google tím, že nabídl lepší produkt."

Google Docs umožňuje vytvářet, upravovat a sdílet na internetu textové dokumenty, tabulky i prezentace.

Kancelářské balíky nabízí nejen Google, ale také například FlySuite,ThinkFree nebo Zoho či gOffice. Jaký rozsah funkcí bude balík mít,zatím není zcela jasné, půjde nejspíše o nejzákladnější verzi. Nicméněkonkurence mezi dvěma giganty na trhu - Microsoftem a Googlem - se tímještě vyostřila.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Brusel - Evropská unie jako celek zatím neplánuje, že by na základě takzvané klauzule solidarity zavedla víza občanům Kanady.

Poté, co Kanada znovu zavedla víza pro Čechy, to dnes v Bruselu oznámil mluvčí Evropské komise Michele Cercone.

"Evropská komise samozřejmě lituje, že Kanada opět zavedla víza pročeské občany," řekl Cercone. Podle něj nyní Česko musí tuto skutečnostoficiálně oznámit EK i Radě EU.

"Potom bude Evropská komise společně s českými úřady jednat sKanadou. V tomto stadiu ale nebudou víza zavedena pro Kanaduautomaticky," dodal.

Evropská komise musí reagovat na české oznámení nejpozději do tříměsíců. Do té doby by měla navrhnout členským státům další kroky vůčiKanadě.

Fotogalerie

Letadlem do KanadyKanada informuje, že zavedla víza pro ČeskoKanada informuje, že zavedla víza pro ČeskoKanada informuje, že zavedla víza pro ČeskoKanada informuje, že zavedla víza pro Česko

 

Češi se v EU odvolávají na unijní nařízení z roku 2001, kterépředepisuje jednání se třetí zemí, která zavedla víza některémučlenskému státu. V takzvané klauzuli solidarity je napsáno, že ostatníčlenské státy mají zavést víza dané třetí zemi, v tomto případě Kanadě,prozatímně, a to na dobu 30 dnů. Podmínkou je, aby ministři členskýchstátů v Radě EU nerozhodli jinak.

Podle Cerconeho se už dnes sejdou experti z českého ministerstvazahraničí se zástupci Evropské komise a budou o otázce víz jednat.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
  • ČR zavádí víza pro kanadské diplomaty a majitele služebních pasů
  • Vízová povinnost pro Čechy cestující do Kanady začala platit dnes od šesté hodiny ranní.
  • Prvních 48 hodin mohou Češi žádat o vízum až při příjezdu do Kanady, později už na ambasádě - nejblíže je ta ve Vídni
 

Praha - Představitelésoučasné vlády Jana Fischera říkají, jak v posledních dnechzintenzivnili vyjednávání s Kanadou, aby odvrátili hrozbu vízovépovinnosti.

A že rychlé zavedení víz je "bezprecedentním krokem" vůči aliančnímupartnerovi, přičemž přišlo bez dostatečně včasného varování.

Z exkluzivního vyjádření kanadského velvyslance v Praze Michaela A.Calcotta pro Aktuálně.cz vyplývá, že to není pravda. A že proslovypolitiků byly spíše představením pro české občany.

Michael Calcott

Kanadský velvyslanec v ČR Michael A. Calcott

Od 29. 6. žádný prostor pro jednání

"Pan ministr (Jan) Kohout, premiér (Jan) Fischer a ministr (Martin)Pecina byli všichni informováni 29. 6. kanadským ministrem občanství apřistěhovalectví, že rozhodnutí o znovuzavedení vízové povinnosti jižbylo učiněno. Dal jasně najevo, že zde není žádný prostor pro jednání.Jediná otázka bylo datum zavedení víz. Mělo to být původně 7. července,ale z technických důvodů to bylo odloženo o týden," uvedl velvyslanec.

Kanada zavedla víza od dnešních šesti hodin ráno středoevropskéhočasu kvůli vysokému přílivu žádostí o azyl zejména ze strany českýchRomů. Vízová povinnost přitom byla zrušena před necelými dvěma roky.

"Ještě v neděli jsem neměl takové informace," nechal se slyšet  šéfdiplomacie Jan Kohout po ranním mimořádném jednání vlády. "Mezispojeneckými zeměmi se obdobné věci sdělují den či dva předem, a ne 6hodin před zavedením takových opatření. Je to slušnost, ovšem k ničemutakovému nedošlo. Diplomatickou nótu jsem obdržel o půlnoci," řeklKohout.

Jen pět a půl hodiny předem?

Redakce Aktuálně.cz se jej po rozhovoru s velvyslancem snažila znovukontaktovat a zeptat se na zjevné rozpory v obou výpovědích. Kohoutvšak nebyl k zastižení.

Jeho mluvčí pak zopakoval, že česká strana o vízech v předstihunevěděla. "Na konci června se ministr Kohout sešel s kanadskýmministrem pro migraci a dostal upozornění, že existuje velmi vysokériziko zavedení víz. Rozhodně to ale nebylo oficiální oznámení ozavedení víz," uvedl tiskový mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka."O zavedení víz jsme se dozvěděli pět a půl hodiny před tím, než se takskutečně stalo."

Fotogalerie

Letadlem do KanadyKanada informuje, že zavedla víza pro ČeskoKanada informuje, že zavedla víza pro ČeskoKanada informuje, že zavedla víza pro ČeskoKanada informuje, že zavedla víza pro Česko

 

Česko v reakci na tento podle ministra Kohouta bezprecedentní krokzavedlo vízovou povinnost alespoň pro kanadské diplomaty a odvolalosvého velvyslance v Ottawě na konzultace do Prahy.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
03.Červenec 2009
Loniskončil dvanáctý. Letos na Tour de France netají ještě vyšší ambice.Český cyklista Roman Kreuziger má na to, aby při své druhé účasti nanejslavnějším závodě bral přední příčky útokem. Čeká ho drezúra a střets nejlepšími borci. Nemůže se dočkat.


Tour je o vražedných stoupáních. Jak snášíte, když jedete několik hodin jen do kopce?

„Ty dlouhý kopce musí každý jezdit svým tempem. Nejde jet vyloženěnaplno, pokud to není poslední kopec. Je třeba rozvážit síly. Přemýšletnad tím, že mi někdo ujíždí, to nejde. Protože pak přijde další kopec av tom se může jet líp.“

Vyhodnocujete své možnosti kilometr po kilometru?
„To se mění, každý jezdí jiné převody. Záleží, jak se ten den kdo cítí.Jestli máte sílu, nebo ne. Nejde říct jeden obecný převod.“

Když se rozhodnete, že nastoupíte, je to rozhodnutí momentu?

„To člověk vycítí v závodě, jestli nastal správný okamžik, nebo má počkat. Záleží na konkrétní situaci a pocitech.“

Lonijste jednu etapu skončil úplně vyčerpaný. Říkal jste, že vám kopecpřipadal nekonečný a byla to nejhorší chvíle z celé Tour...
„Vzpomínám si, to bylo po dni volna.“

Jak taková muka prožíváte, když je kopec bez konce? Neříkáte si, že musíte zpomalit nebo s tím něco udělat?
„Můžu jen zopakovat, že každý musí jet svým tempem. Pak nahoru nějakvyjede vždycky. A jestli po hodině či 50 minutách,, je jedno. Prostě senahoru dostat musí.“

Ale přece jen jedete extrémně dlouhý závod, nepoznamená vás takové é vypětí?
„Jak říkáte, je to dlouhý etapák. Jeden den to jde hůř, druhý líp. Tak to jednoduše je a nejde to nijak ovlivnit.“

Takže jeden den můžete být v cíli skoro mrtvý a příští ráno jste v pohodě?
„No, je fakt, že každý den je jiný, ale když dojedete mrtvý, tak todruhý den cítíte. Nohy nejsou v pohodě. Tělo pak potřebuje většinou dvadny, aby se z toho vzpamatovalo.“

Máte v kopci, kdy dřete nadoraz, nějakou mantru? Něco, co vám pomáhá?
„Ne, to určitě ne.“ (směje se)

A myslíte u toho vůbec na něco?
„Abych řekl pravdu, tak ne. Soustředím se na závod, dávám pozor na ostatní soupeře, aby nedošlo k pádu.“

Jak se vám při Tour spí?
„Člověk se cítí každý den jinak. Ani ty hotely nejsou vždy úplněskvělé. Ale je to stejné pro všechny. Když je člověk po etapě unavený,tak bojuje s tím, že ne a ne usnout. Ale nakonec ho ta únava nějakpřemůže a spí.“

V kolik usínáte?
„Asi okolo půlnoci.“

A budíte se, nebo máte nerušený spánek?
„Já mám naprosto klidný spánek. Většinou mě vzbudí až ráno masér nebo sportovní ředitel, kteří nás chodí budit.“

Jak vypadá běžný den na Tour?
„Snídaně je většinou tři a půl hodiny před startem. Pak záleží na tom,jak dlouhý je transfer. Hodinu před začátkem býváme v místě startu. Poetapě následuje co nejrychlejší přesun, masáž a večeře. Den utečerychle.“

V kolik hodin vyrážíte k další etapě?
„To se taky liší podle délky transferu, ale obvykle kolem deváté, půl desáté. Etapa startuje zpravidla v jednu.“

Jak to vypadá, když se před etapou sejdete v týmovém autobuse?
„Autobus je rozdělen do dvou částí. Vzadu se člověk může natáhnout,vpředu jsou křesla. Moc času není, převlékneme se, udělá se porada, kdesi prohlédneme profil etapy a určíme taktiku, pak si dáme kafe nebocolu a jde se na start.“

Je v Liquigasu někdo, kdo vytváří dobrou náladu?
„Tak se to nedá říct. Jsme skvělá parta, vždycky někdo něco prohodí.“

Působí na vás předstartovní stres, když přes tmavá skla autobusu vidíte davy fanoušků?

„Snažím se to moc nesledovat, hlavně se dostat na start. Lidí tam jesamozřejmě mrak, je to jiné než na jiných závodech. Vedou vás koridoryk podpisovým archům a je to příjemný, když vás vítají zástupy.“

Na co myslíte, když etapa skončí? Jak ze sebe co nejrychleji sundat propocený dres?
„Hlavně jak se co nejrychleji dostat do autobusu, kde máme sprchy.Opláchnu se a nemůžu se dočkat, až se dostanu do hotelu na masérskýstůl.“

Kolik těch sprch v autobusu máte? Pro všechny členy týmu asi ne...
„Tři.“

A kdo má přednost?
„Ten, kdo dřív přijde. (smích) Není to dané předem. V horských etapáchdojíždíme tak pěkně za sebou, že se tam bez čekání prostřídáme.“

Co masáž? Máte nějaký rekord v počtu minut na stole?
„To nemám. Masér pozná vždy sám, co tělo přesně potřebuje. Někdy totrvá půl hodiny, někdy hodinu. Zaleží opravdu na tom, jak se člověkcítí.“

Kolik kilometrů našlapete mimo závod, při tréninku, při rozjezdu?
„Před startem nic, jde se rovnou na věc. O dni volna se jedeme projetna tři hodiny. Při časovce máme na rozjetí tak hodinu, dvě. Celkově toje o pár set kilometrů delší.“

Někteří závodníci tvrdí, že je nejvíc děsí volné dny, neboť vypadnou z rytmu. Jak je to u vás?
„Pro mě je volný den příjemný, ale ten den po volnu je horší. Nohy jsouzvyklé deset dnů v tahu makat, najednou přijde den volna a pakpotřebují víc času, než si zase zvyknou.“

Tour je i velká taktická bitva. Týmy komunikují přes vysílačku. Jde to vůbec ještě bez ní?
„Jde, ale nevidím důvod, proč by ji profesionálové neměli mít. Juniořine, ale my vzhledem k bezpečí ano. V sjezdu třeba spadne motorka,vylije se olej. Je dobré, když mi tohle dopředu oznámí. Nemít vysílačkuje hloupost.“

S kým jste nejvíc v kontaktu?
„Můžete mluvit i s jezdci, se sportovním ředitelem taky. Neřeší setaktické věci, spíš defekty, pokud to někoho postihne. A hlavněpřípadné nebezpečí. I když je itinerář každé etapy připravený, vždy senajde něco neočekávaného, třeba oprava silnice.“

Máte s sebou něco pro volnou chvíli?
„Ani ne. V kufru mi nechybí ipod a časopisy, tím to končí. Počítač ssebou sice mám, ale jestli jsem ho loni zapnul dvakrát, tak je tohodně.“

O čem si s parťáky ve volnu povídáte?
„Nejčastějším společným tématem jsou motorky a auta, to z cyklistů nemine asi nikoho.“

Musíte se nějak asketicky omezovat v jídle?
„Ne, to ne. Daleko víc záleží na tom, jak tělo trénuje.“

Tourbude letos díky silným týmům Astana a Saxo Bank mnohem organizovanějšínež v minulosti. Myslíte, že za to může i návrat Lance Armstronga?
„Myslím, že ne. Karty jsou rozdané. V Saxo Banku se pojede na bratrySchlecky a kapitánem Astany bude stejně Contador. Je nejlepší,Armstrong se bude muset podřídit. Tím to končí.“

Jak comeback Armstronga berou cyklisti? Vrací se jako legenda, nebo je jen jeden z mnoha?
„Respekt má, ale já sám jsem s ním ještě nikdy nezávodil, tak nevím. NaGiru mi lidi říkali, že se ho báli dotknout. Já ne. Když se rozjedešpalír, nebudu se bát kopnout ho do řidítek.“

Takže pro vás není osobností, před kterou je třeba ustupovat?
„Ne. Je to soupeř, kterého je třeba porazit.“
Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Miss ČR 2008 Zuzana Jandová

Celkem 5 fotografií

Miss ČR 2008 Zuzana Jandová

MissČR 2008 Zuzana Jandová prožila na exotické dovolené několikadrenalinových chvil. Mezi nejhorší ale patří zážitek se lvem, který nakrásku málem zaútočil!

Reklama:
„Byli jsme se podívat nalvy ve volné přírodě a v jednu chvíli, když jsem se fotila, se jedensamec strašně rozzuřil. Snažil se mě napadnout ze stromu. Já jsem kněmu byla zády, takže jsem naštěstí neviděla, co se za mnou děje,"popsala hrůzný zážitek Zuzana Jandová, které pomohl místní obyvatel, který lva uklidnil klackem s masem.

Zuzanasi dovolenou na Mauritiu užívala s kolegyní a kamarádkou RenatouLangmannovou. Obě si vyrazily na dámskou jízdu bez svých partnerů.„Oběma se nám stýskalo, tak jsme využívaly možnost skypovat. Můj přítel(podnikatel Ago Simitči, pozn. red.) měl 30. června narozeniny, takjsem s ním po půlnoci telefonovala hodinu a půl. Nedokážu si představitten šílený účet za telefon," uvedla Jandová.

Kráskyběhem pobytu vystřídaly tři pětihvězdičkové hotely a užily si i jízduna katamaránu. Dva dny před odletem měly modelky tiskovou konferenci smístními novináři a druhý den se objevily ve všech místních novinách.Seznámily se tu i s úřadující Miss Mauricius 2009 třiadvacetiletouAnais Veerapatren.

„Je milá, myslím, že se z nás staly kamarádky. Pořádně nás tadyprotáhla. Užily jsme si s ní do pěti do rána místní diskotéku a poprvév životě jsem zažila to, že během tance kolem nás postávalo šestbodyguardů, kteří se starali o naši bezpečnost a samotné nás nepustiliani na záchod,“ řekla Langmannová.
Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Žďár nad Sázavou - Záchranáři na Vysočině od noci pátrají po třiapadesátiletém muži z obce Bory na Žďársku.

Letní záplavy mají 14. oběť. Záchranáři u obce Bory na Žďársku našli tělo utonulého muže.

V lokalitě, kde se od včerejší noci po prudké bouři jeden z místníchobyvatel pohřešuje, objevili mrtvého potápěči, když pátrali ve výpustiManova rybníku v blízkosti obce.

Totožnost mrtvého není dosud známa. Policie proto nepotvrdila, že by obětí byl právě postrádaný třipadaesátiletý obyvatel obce.

Odešel k rybníku

Pohřešovaný muž odejel po přívalových deštích právě na kontrolu místního rybníka.

V místě platil v té době nejvyšší stupeň povodňové aktivity.

"Krátce po jedenácté hodině oznámil syn pohřešovaného, že se otecnevrátil od rozvodněného rybníka. Sám ho tam marně hledal, na hrázinašel jenom jeho motorku. Do pátrání se pak zapojili profesionálníhasiči s člunem, dobrovolní hasiči z okolí i policisté," popsala mluvčípolicie Petra Šmídová.

Voda v obci tou dobou zaplavila školu, mateřskou školku i sklepy.

"Kvůli nebezpečí zranění a ztráty na životech velitel zásahu pátránízastavil o půl druhé v noci, znovu začalo od dnešních osmi hodin. Vpovodí pátrají po muži i záchranáři se čluny," upřesnila mluvčí.

Stoletou vodu zadržela přehrada

Do přehrady Mostiště, nad kterou Bory leží, se večer podle vodohospodářů valila přívalová vlna o síle stoleté vody.

Během hodiny po bouřce se hladina toku zvýšila o 130 centimetrů natéměř dva metry. Od noci vodohospodáři vodní dílo upouštějí, abyvytvořili rezervní prostor. Na Oslavě nad Velkým Meziříčím platí druhýpovodňový stupeň.

"Během čtvrtečního večera přišel silný déšť, takže se v Oslavě zvedlpřítok až na 80 metrů kubických. Přehrada byla na příval vodypřipravená, takže zpomalila povodňovou vlnu," uvedla dispečerka PovodíMoravy Ivana Hermimová. Dvacet metrů krychlových z ní teď budouvodohospodáři upouštět několik dnů tak, aby zase vytvořili volnýprostor v nádrži.

Evakuace na Prachaticku

Kvůli večerní bouři s přívalovými srážkami na jihu Čech evakuovali hasiči dva dětské tábory na Prachaticku.

Ze dvou táborů poblíž Zlatého potoka na Prachaticku hasiči preventivně evakuovali 37 dětí a 15 dospělých.

Městská policie v Táboře musela kvůli přívalovým srážkám uzavřítLužnickou, Údolní a Průběžnou ulici, kde voda místy dosahovala až k 70centimetrům.

Čtrnáctá oběť?

Od minulé středy, kdy záplavy začaly, zemřelo v jejich důsledku 13 lidí.

Devět lidí zemřelo na Novojičínsku. Další dva pak na Přerovsku a ve Valašském Meziříčí, dva na Jesenicku.

Osm lidí z celkového počtu utonulo, další zemřeli na následky zdravotních problémů a pozdní lékařské péče.

Nad Českem se během dneška a víkendu opět přeženou silné bouřkydoprovázené přívalovým deštěm a silným větrem. V důsledku toho se podleČeského hydrometeorologického ústavu mohou znovu krátkodobě, ale prudcerozvodnit řeky.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Praha - Česká republika uspěla v arbitráži se společností Invesmart, která souvisela s vyhlášením konkurzu a likvidaci Union Banky.

Invesmart požadoval po Česku téměř sedm miliard korun. Sdělil to v pátek mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Arbitráž nárok italsko-holandského investora zcela zamítla. Českárepublika podle ní neporušila žádnou svoji mezinárodněprávní povinnost.Hlavní líčení probíhalo v Londýně v listopadu minulého roku.

Zahraniční investor se, poté co obdržel souhlas České národníbanky s podnikáním na tuzemském bankovním trhu, ohradil proti nerovnémuzacházení ze strany ministerstva. To mělo spočívat v tom, že Unionbanka neobdržela veřejnou podporu srovnatelnou s pomocí poskytnutoukonkurenčním bankám.

 

Vítězství v Londýně je pro českou stranu o to sladší, že právě utohoto arbitrážního tribunálu před lety prohrála spor s japonskouNomurou kvůli krachu IPB. Tudíž zde byla zapsána jako někdo, kdoinvestory do bankovnictví již poškodil.

Přehled arbitráží:

Arbitráže v běhu (spory, kde již běží nebo je zahajováno arbitrážní řízení):

InterTrade
- Kauza napojená na Lesy ČR.
- Bývalýněmecký majitel lesnické firmy CE WOOD se soudí se státem kvůli tomu,že při zadávání tendrů byla společnost CE - WOOD státním podnikem LesyČR poškozena, což vedlo InterTrade k opuštění jeho investice v Česku.
- Účet: přibližně 2,5 mld. korun

Rupert Joseph Binder
- Německý podnikatel napadl postup českých celních orgánů vůči jeho firmě. Ten vedl k faktické likvidaci jeho společnosti.
- Slyšení mělo začít v červenci. Arbitři ze zdravotních důvodů přesunuli jednání na listopad.
- Účet: 2,3 miliardy korun

EMV
- European Media Venture (EMV) se soudí se státemproto, že na jí financovanou společnost KTV nebyla převedena vysílacílicence stanice TV3.
- Arbitři právě sepisují rozhodnutí, které se očekává v nejbližších dnech.
- Účet: přibližně jedna miliarda korun, s úroky možná i tři miliardy korun

Georg Nepolsky
- Německý podnikatel požaduje náhradu škodyza to, že nemohl využít na svých pozemcích přírodní prameny vody kpotravinářským účelům.
- Účet: zhruba jedna miliarda korun

Konsortium Oeconomismus
- Švýcarská společnost se pře kvůli půjčce na spalovnu, která měla stát v Mladé Boleslavi.
- Projekt se však neuskutečnil a společnost, která měla spalovnu stavět, zkrachovala.
- Účet: bezmála třičtvrtě miliardy Kč

Frontier Petroleum Services
- Kanadská firma si stěžuje napostup českých orgánů, které neučinily nic k ochraně její investice, vjejímž rámci měla firma dostat akcie letecké společnosti LET.
- Stát v nedávné době vyměnil právní kancelář.
- Účet: 330 milionů korun

Arbitráže u ledu (podaná oznámení, kde uplynula lhůta pro smír, žaloba však zatím podána nebyla):

Figae Invest
- Druhá arbitráž v kauze Lesy ČR versus CE WOOD. Lucemburský investiční fond je nyní majoritním vlastníkem CE WOOD.
- Účet: 2,5 mld. korun

ECE Group
- ECE pohrozila arbitráží kvůli rozhodnutíministerstva pro místní rozvoj, které se týkalo její plánované stavbyobchodně-společenského centra Galerie v Liberci.
- Ministerstvozrušilo územní rozhodnutí pro výstavbu Galerie poté, co uznalo námitkynizozemské firmy Multi Development, že se nestala účastníkem stavebníhořízení.
- Účet: jedna miliarda korun

P. F. Vöcklinghaus
- Německý podnikatel požaduje odškodnění za zmařenou investici do golfového hřiště Cihelna.
- Účet: 620 milionů korun

Gerhard Gromann
- Na firmu německého podnikatele byl vyhlášen v roce 1999 konkurz, tím mu měla vzniknout "značná majetková škoda".
- Účet: 390 milionů korun

Czechoslonor
- Předmětem sporu je chování českých úřadů,které měly zmařit investici norské firmy do společnosti Rybenor(respektive Rybeny Žahostice).
- Účet: zhruba 300 milionů korun

Sara Lee
- Společnost si stěžuje, že tím, že stát nesanoval přilehlé pozemky u její továrny, snížil hodnotu pozemků firmy.
Případ se ale dlouhodobě nevyvíjí.
- Účet: není k dispozici, ministerstvo ovšem chtělo vyčlenit 70 milionů korun

Arbitráže hrozící (podaná oznámení o sporu, zatím běží šestiměsíční lhůta pro smírné řešení):

FELA Management (Mytia)
- Švýcarská společnost, kterápatřila do konsorcia tří firem s názvem Mytia, se chce soudit se státemkvůli tendru na systém mýta.
- Konsorcium podalo cenově výhodnější nabídku než vítězná společnost Kapsch.
- Účet: sedm miliard korun

ITS Ceramiche
- Konkurzní správce italského výrobce užitnékeramiky doktor Angelo Zanetti se obrací na stát kvůli zmařenéinvestici do české keramičky v Přestanově v Ústeckém kraji.
- Účet: Není k dispozici, výše investice byla vyčíslena na patnáct milionů dolarů (asi 300 milionů korun)

Pře s Nomurou nakonec skončila smírčím řešením, kdy stát japonské skupině vyplatil odškodné ve výši 3,6 miliardy korun.

Ve hře bylo doteď 27 miliard korun

"Líčení mělo zásadní význam pro změnu vnímání České republiky jakostátu, který trvale porušuje práva zahraničních investorů, a věřím, žebude postupně klesat počet žalob proti České republice," uvedl ministrfinancí Eduard Janota.

Brzy by měl skončit ještě jeden vleklý spor. Druhý "rozsudek", kterýse čeká každým dnem, se týká sporu o televizní licenci TV3. FirmaEuropean Media Ventures zažalovala stát přibližně o miliardu korun. Súroky by se částka ale mohla vyšplhat až ke třem miliardám.

Díky rozsudku londýnských arbitrů se potenciální hrozba náhrad plynoucích ze sporů snížila o více než čtvrtinu.

Grafika

Union bankauni-nahl

 

Dosud mělo Česko rozehráno patnáct sporů za zhruba 27 miliard korun.Tímto si škrtlo ten, který byl vyčíslen na nejvyšší hodnotu.

Dalších sedm miliard státu hrozí

Hrozí však podobně velký spor. Jedna ze společností ze sdruženíMytia, Fela Management, které bylo vyřazeno z tendru na české mýtné,požaduje od státu také bezmála sedm miliard.

Zatím poslala pouze varování před arbitráží. Pokud se s níministerstvo financí nedohodne na smírném řešení, může vyvolat sporpřed arbitry.

 

Největší prohrou, kterou český stát utrpěl, je arbitráž s bývalým anyní zase už i současným majitelem TV Nova - společností CME. Účet prostátní kasu přesáhl deset miliard korun.

Dosud Česko muselo na základě rozhodnutí mezinárodních arbitráží investorům vyplatit okolo patnácti miliard korun.

Phoenix Action a ArcelorMittal byl jasný úspěch

Proti patnácti miliardám prohraným, stojí úspěchy právníků zastupujících Česko. Na svém kontě mají dvě jednoznačné výhry.

V tom prvním arbitři vloni na podzim zamítli žalobu izraelskéspolečnosti Phoenix Action. Ta požadovala miliardu korun za to, žeúřady obstavily účty firmy Benet, do níž Izraelci investovali.

Druhý úspěch zaznamenalo ministerstvo financí v pařížské arbitrážise společností ArcelorMittal kvůli čtrnácti procentům akcií bývalé NovéHuti (nyní ArcelorMittal Ostrava), v níž ocelárenský gigant požadovalokolo šesti miliard korun.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)

Analýza - Sociální demokraté už mají hotový volební program,jímž chtějí přesvědčit voliče, aby jim v podzimních předčasných volbáchodevzdali svůj hlas.

Redakci Aktuálně.cz se podařilo program získat exkluzivně před jeho zveřejněním.

Po jeho přečtení je zjevné, že volební plán socialistů posiluje státa dává mu nástroje, aby na občany dopadla co nejméně celosvětová krize.Je zaměřen proti černé práci, paušálům a myslí i na euro.

Proti černé práci...

Základním cílem v daních bude pro ČSSD snaha vybrat co nejvíc peněz při využití současných předpisů.

Pokud sociální demokraté vyhrají volby, zasáhnou proti práci načerno a švarcsystému. Tentokrát se už opravdu omezí daňové výjimky ataké daňově uznatelné náklady. Dnes je například od nákladů možnézapočítat víno na firemní večírky, telefonní linky v bytech manažerů,obroučky k brýlím či zimní pneumatiky služebního vozu.

...a proti výhodám

"Zásadním způsobem" se sníží paušály, které odečítají živnostníci odzákladu daně. Sněmovna tyto paušály v červnu zvýšila ze 40 na 60procent.

"Populistické snižování daní vede k rozvratu veřejných systémů," tvrdí autoři programu.

Teoreticky by mohly být nižší, ovšem stát musí hradit škody, kterézpůsobili někteří neodpovědní manažeři. "Ti, kdo v dobách prosperityhromadili zisky, se ve zlých časech solidárně dělí o ztráty s celouspolečností," vysvětlují sociální demokraté.

 

Daně z příjmu nahoru?

Mohou se zvýšit daně z příjmu fyzických osob. "ČSSD zvažuje obnovenídaňového systému platného před 1. lednem 2008," slibuje program.

Anketa

Anketa

Líbí se vám volební program ČSSD?

Obnoví se progrese, horní sazbu 38 procent zaplatí lidé za příjmynad 1,2 milionu ročně. Program nevylučuje, že opět vznikne víc pásem(do roku 2007 se zdaňovalo ve čtyřech pásmech se sazbami 12, 19, 25, 32procent, dnes je sazba 23 procent s vyššími daňovými slevami).

Euro za pět let

ČSSD připouští, že není možné zvyšovat deficit víc, než o procento.V dobách krize se totiž obtížně hledají věřitelé už na pětiprocentníschodek, který vznikl počátkem krize.

Navíc je nezbytné přijmout co nejdříve euro. V programu jde o jednuze sedmi priorit, která zajistí, že se společná měna zavede v letech2014 nebo 2015. O vstup tedy vláda požádá v polovině roku 2012,nejpozději 2013.

Proto se dále omezí provozní výdaje ministerstev, jak s tím začala už vláda Jana Fischera.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Pozvání:

<div id="photos">                                <div id="photo">                                    <img class="spot-photo" style="cursor: pointer;" id="photo-img" src="http://muzcomunity.cz/plakatmilan.pdf" alt="Setkkání sousedů a přátel dechovky Rohle" width="350" height="466">
</div>   
Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Miss World Táňa Kuchařová si po zdolání trasy dopřála pivko. (foto Jára Urban)

Celkem 6 fotografií

Miss World Táňa Kuchařová si po zdolání trasy dopřála pivko.

1. 7. 2009 08:00

Nejkrásnějšížena světa roku 2006 Taťána Kuchařová (21) vyrazila s maminkou dorakouského regionu Schladming-Dachstein ve Štýrsku. V džínách,sportovní bundě a s batůžkem na zádech poznávala krásy turistickéhoráje.

Reklama:
„Na horách jsem takhle vlétě snad ještě nebyla a musím říct, že je to velký zážitek. Navíc jsemráda, že jsem mohla vzít mamku, která se kvůli svému povolání zdravotnísestřičky málokdy někam dostane. Mrzí mne, že mám na svou rodinu takmálo času," říká půvabná misska, která se i se svým přítelem MilanemRichterem musí potkávat na svých cestách po světě.

Ponáročném dopoledním výstupu odjela do Vídně, kde již na ni Milannetrpělivě čekal. „Mám ve Vídni nějakou práci, a tak ji spojím taky sněčím příjemným," prozrazuje Táňa,jež si třídenní poznávací program hodně užila. Během horské pěší túrypřešla po provazovém mostě nad hlubokou propastí, kabinkovou lanovkouvyjela na ledovec Dachstein a navštívila ledové království.

„Vidělajsem a zažila už tolik extrémů - v Indii, ve Vietnamu, teď se chystámdo Nigérie, že mě nic nepřekvapí, ale v ledovém paláci jsem opravdupoprvé a je to fascinující podívaná," říká Kuchařová. Ta si ještě předcharitativní misí do Afriky zaletí s finalistkami dalšího ročníkusoutěže krásy Miss ČR na Školu Miss 2009 do Dubaje. (mr)
Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
KarelJarolím (52) odmítl nabídku Ivana Haška vést fotbalovou reprezentaci.„Rozhodl jsem se plně věnovat práci v klubu. Je to zodpovědnérozhodnutí vůči národnímu týmu i vůči Slavii,“ řekl Jarolím.

Nečekané rozhodnutí znamená, že Hašek musí jednat s dalšími kandidáty.

Nejvýš stojí podle všeho Karel Brückner (69)! Hašek nechcezveřejňovat jména lidí, kteří podle něj nyní přicházejí v úvahu. „Budusituaci řešit a výsledky se dozví výkonný výbor i veřejnost v úterý,“řekl.

Jarolímovo rozhodnutí po všech předběžných dohodách mezi Slavií a Haškem šokovalo, i když je rozumné.

„Jarolím z toho cuknul, takže si to Hašek musí oddřít sám a vybratsi k tomu vhodné spolupracovníky. Je to šance vytáhnout český fotbal z žumpy,“ řekl pro Blesk olomoucký funkcionář Jiří Kubíček.

Jiří Kubíček

„Je jasné, že by si k sobě měl vzít trenéra Brücknera!“ dodává. Jakna tom je doyen, jemuž letos v listopadu bude sedmdesát? „Je jako čilárybička v okysličené vodě!

Věřte mi, právě jsem s ním byl na kafi, je nabitý energií, usmíváse. Karel by určitě rád pro nároďák udělal strategii, když ho slušněosloví, o tom jsem přesvědčen,“ tvrdí Kubíček.

Otázkou zůstává, v jaké roli bude působit Ivan Hašek. Podle mě jenemyslitelné, aby předseda svazu seděl na lavičce. On by měl být přeceúplně někde jinde, to je jiná úroveň!“ myslí si poslední koučreprezentace František Straka.

„Lidi chtěli Ivana za předsedu svazu a on se nechal zvolit, je předním spousta práce na svazu,“ připomíná. Fakt ale je, že většinafanoušků chtěla Františka Straku za trenéra a Hašek s ním přestosmlouvu neprodloužil.

I teď se jistě zařídí po svém…

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Bříško jsem odhalila jen pro tebe, psala kantorka deváťákovi

O práci přišlaučitelka (29) v základní škole v Okříškách na Třebíčsku. Se svým dnesjiž bývalým žákem (15) z deváté třídy si totiž vyměňovala více neždůvěrné esemesky.

Vedení školy na'erotický skandál' upozornili koncem června rodiče deváťáka. Blesk pakna podivný vztah žáka a jeho učitelky upozornil zdroj ze školy.

„To bříško jsem ukazovala jen pro tebe,“ koketovala napříkladučitelka se svým žákem po mobilu. Narážela tak na odvážné oblečení,které měla při vyučování na sobě. Je přitom pouhé tři měsíce po svatbě.

Případ minulý týden začali vyšetřovat třebíč ští kriminalisté.„Prověřili několik SMS zpráv a dál případ vyšetřovat nebudou. Trestnýčin ani přestupek totiž nikdo nespáchal,“ uvedla včera stručně mluvčítřebíčských policistů Marcela Lavická.

Přestože kriminalisté nezjistili, že by oba protagonisté školníhorománku navázali fyzický vztah, učitelka dostala 'padáka' za profesníselhání. Ředitelka školy Marie Böhmová odmítla včera opět k ožehavézáležitosti cokoli říci. Když skandál vypukl, poznamenala pouze, žezáležitost vyšetřuje také vedení školy. „Prosím vás, co z toho děláte,vyměnili si mezi sebou pár esemesek a to je všechno,“ zlehčovala tehdysituaci před zraky několika starších žáků jedna z učitelek.

„Pochopitelně to není typické jednání učitelky. Přesto znám případy,kdy mladé, často znuděné ženy hledají v životě něco nového,“ podotkl kpřípadu jihlavský psychiatr Miroslav Skačáni.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)