18.Červen 2009
Ilustrační foto.Jenpár hodin poté, co Adel Tador dovedl tým Bayelsa United k prvnímunigerijskému titulu, byl čtyřiadvacetiletý fotbalista zastřelen. Podleserveru BBC se stal obětí loupežného přepadení.Tadora přepadli cestou zmistrovských oslav za rodinou do Warri ozbrojení muži. Fotbalista sejim sice pokusil ve svém voze ujet, ale při honičce byl střelen dohlavy a skončil s vozem mimo cestu.

Lupiči z trosekvytáhli hráčova mladšího bratra a jeho známého, aby je mohli prohledat,Tadera nechali v troskách auta vykrvácet.

Smrt kapitána Bayelsynení první tragickou událostí v Nigérii spojenou s fotbalem. Napříkladpo finále evropské Ligy mistrů ve městě Ogbo neunesl fanoušekManchesteru United prohru s Barcelonou, minibusem najel do slavícíchpříznivců Barcelony a čtyři z nich zabil.

V únoru bylo cestou nazápas zastřeleno šest fanoušků prvoligového celku Ocean Boys, najejichž autobus zaútočil střelbou znepřátelený studentský gang.
Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Podpisem roční smlouvy s opcí zahájil angažmá vOstravě fotbalový trenér Miroslav Koubek. Kouč, který letos dovedldruholigovou Čáslav na druhé místo, si za svého nejbližšíhospolupracovníka vybral dosavadního žižkovského asistenta Borise Kočího.
Miroslav Koubek

Miroslav Koubek

"Jeto ocenění mé práce, která se mi v poslední době celkem dařila. Mojepředstava je taková, aby mužstvo, které nastoupí v podzimní části, byloagresivní, bojovné a hrálo srdcem," řekl Koubek na úterní tiskovékonferenci.

Ostrava byla nejhorším mužstvem prvoligového jara. Jak herně, tak i výsledkově, získala pouhých devět bodů.

"Ostrava nehrála zdravý fotbal, neměla potřebné nasazení aagresivitu, byla tam spousta systémových chyb a nebyla ochota hráčůpracovat. Je prostě jasné, že ze strany hráčů to bylo málo angažované,"konstatoval Koubek.

Nový ostravský kouč nemá obavy z údajných finančních problémů ostravského klubu, což se na jaře v médiích objevovalo.

"Nebudu zapírat, že i o tom jsme při jednáních s vedením mluvili.Bylo přislíbeno, že se všechno vyřeší ku prospěchu věci," upozornilKoubek.

Bývalý brankář druholigového Kladna a prvoligové Sparty klade největší důraz na disciplínu a morálku.  

Vedení klubu slíbilo Koubkovi na nutnou přestavbu týmu tři až pět posil. Noví hráči mají přijít do všech řad. "Vyhlédnuté hráče máme a všichni mají velkou chuť do Ostravy jít," uvedl Koubek.

Přípravu na novou ligu ve středu už nezačnou Rudolf Otepka, David Střihavka, Lukáš Vácha a gólman Petr Vašek.

"Do tréninků se zapojí ještě René Bolf, ale víme, že půjde pryč," upozornil ostravský generální manažer Verner Lička.

První posilou je polský brankář Dawid Pietrzikiewicz, který na Bazaly míří na post dvojky za Antonínem Bučkem.

"Má hodně odchytáno v mládežnických výběrech Polska, byl v Polonii Varšava, poslední půlrok chytal v třetí lize," doplnil Lička.

Sedmapadesátiletý Koubek je znám především ze svých trenérskýchpůsobení v Kladně a Čáslavi. Oba celky dostal z druhé ligy mezi elitu,ale Čáslav právo postupu v minulých dnech prodala Slovácku.

Jako asistent Jozefa Jarabinského byl na konci osmdesátých let u toho, když Sparta vybojovala tzv. double.

Nyní však Koubek bude poprvé působit ve východním cípu republiky.

 "Mentalitu ostravských hráčů znám ale dobře z Kladna, kde hostovalitřeba Neuwirth, Magera, Vašek, Hoffmann a další. Myslím, že specifikumístního prostředí rozumím," dodal Koubek.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Bruntál - Fotbal hrají bosky, v lepším případě mají jen jednu botu,kterou kopají. Děti z Nairobi, hlavního města africké Keni, přijeli naBruntálsko, kde v rámci projektu Fotbal pro rozvoj poznávají region.

Devět mladých fotbalistů z africké Keni trávítento týden poznáváním našeho regionu. Bydlí v rodinách svých českýchvrstevníků ve Vrbně pod Pradědem
a v okolních obcích.

Africké děti vedle přátelských utkání besedují na školách s žáky o životě v hlavním městě Keni v Nairobi.

V pondělí sehráli mladí Keňané fotbalový zápas v Bruntále na hřištiStřední průmyslové školy a dnes, ve středu 17. června, se utkají svrbenskými středoškoláky na tamním fotbalovém hřišti. Turnaj je určenpro veřejnost, přijít se může podívat každý.

Akce probíhá v rámci projektu Fotbal pro rozvoj, jehož patronem jefotbalista Tomáš Ujfaluši. „Chceme tak pomoci mladým Keňanům, kteří paktady informují o životě v Keni,“ řekl Pavel Žwak, koordinátor akceFotbal pro rozvoj.

Kopaná je pro mnohé Afričany smyslem života

Fotbal je pro mladé Afričany v Nairobi jednou z mála aktivit, jak vzdorovat temné stránce života ve slumu.

V něm totiž žije většina obyvatel zhruba třímilionového Nairobi,jedná se o největší slum v Africe. „Drogy a prostituce jsou tamobrovským problémem a fotbal je pro ně způsob, jak tomu čelit,“ podotklPavel Žwak.

Sociální podmínky jsou mizerné, děti hrají bosky, v lepším případě mají jednu botu, kterou kopají.

Také proto u nás probíhá sbírka kopaček a míčů pro Afriku, kterouorganizuje INEX - Sdružení dobrovolných aktivit. Nové i použité boty amíče pak udělají radost dětem z chudinských čtvrtí v Nairobi.

Šest chlapců a tři dívky z Keni se vedle přátelských utkání seznámís našim regionem. V plánu mají poznávání Jeseníků a výlet na SlezskouHartu.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)