14.Červenec 2009

První trenérskou desetiletkumá za sebou, úterním odpoledním jednáním s novým realizačním týmemfotbalové reprezentace načne další etapu. Šéf svazu Ivan Hašek, kterýse pro zbytek kvalifikace mistrovství světa 2010 chopil jako kouč takénárodního týmu, chystá nominaci na srpnový přátelský duel s Belgií. Aco všechno také zatím na lavičce zažil?

Se Spartou atakoval čtvrtfinále Ligy mistrů

Poslední kouč, který na Letné dokončil smlouvu- Ivan Hašek byl jako trenér Sparty angažován 21. června 1999. Dvakrátzískal mistrovský titul, v první sezóně navíc jeho tým až do posledníhozápasu druhé fáze hrál o postup do čtvrtfinále Ligy mistrů. Po dvouletech odešel do Štrasburku. Dodnes zůstává posledním trenérem, kterýna Letné naplnil smlouvu. Po něm se to nepodařilo Hřebíkovi (dvakrát),Jarabinskému, Kotrbovi, Strakovi, Grigovi, Bílkovi, ani Lavičkovi.

Sázka na Rosického- Do áčka ho vytáhl Ščasný, teprve pod Haškem okusil Tomáš Rosický světvelkého fotbalu naplno. „Rosa“ vyhrál dva tituly, zazářil v Lize mistrůa přestupem do Dortmundu za 25 miliónů marek byl v té době nejdražšímčeským i bundesligovým fotbalistou. „Naše spolupráce byla úspěšná avěřím, že na to navážeme. A je jen dobře, že si trenér Hašek k soběvzal také pana Brücknera, teď ještě abychom zachránili postup našampionát,“ řekl Rosický nedávno pro ČTK.

Bažant Jun na Arsenalu- Ve druhé Haškově sezóně Sparta vypadla v Lize mistrů již v základnískupině. Kouč však alespoň ukázal, že zařazování mladíků mu neděláproblémy. Na Arsenalu, kde se blýskl gólem po sóle právě Rosický,trenér postavil do základní sestavy teprve sedmnáctiletého útočníkaTomáše Juna, který měl do té doby na kontě jediný start v domácí lize.

Vyhnal střelce Siegla- V únoru 2001 odešel do Příbrami kanonýr Horst Siegl. Po čtrnáctiletech věrnosti rudým barvám. Oblíbenec fanoušků byl přesvědčený, že sním Hašek zametl a vyhnal ho. „Nikdo mně nevyvrátí, že si ve Spartěpřáli, abych vypadl. Ty tlaky jsem prostě cítil. Hašek v poslednípřípravě proti Krči prostřídal celé mužstvo, jen mně dal šanci napouhých deset minut. To od něho nebylo fér,“ láteřil Siegl. „Ve Spartěse může cítit ublížený každý, kdo nehraje,“ reagoval Hašek.

Ve Štrasburku musel přitvrdit

S Jarolímem srovnali Frantíky raz dva- Mise ve Štrasburku, kde dříve působil jako hráč, byla úspěšná. Vrátilklub do první ligy a stabilizoval ho v ní. Při nástupu přitom Hašeknašel mužstvo s chatrnou morálkou. S asistentem Karlem Jarolímem tedyzavedli tvrdý režim. „Museli jsme hodně přitvrdit. Ve Spartě byli hráčimnohem většími profesionály. Tady musíme hráče pořád hlídat,“ líčil.Mužstvo však rychle vycepovali. Hašek také působil jako Chovancůvasistent u reprezentace.

Zlobivý Chilavert -Hašek měl ve Štrasburku i kontroverzního paraguayského brankářeChilaverta, kterého třeba poslal na odtučňovací kúru do lázní... PrávěChilavert překazil angažmá Jaromíru Blažkovi, z Čechů tedy v mužstvupůsobili jen David Kobylík a Václav Drobný.

Japonci jeho odchod obrečeli- Od ledna do září 2004 působil v japonském Viselu Kóbe. Za asistentaměl znovu slávistu, Pavla Řeháka, a do zálohy vedle turecké hvězdyIlhana Mansize přivedl Pavla Horvátha. Výsledky však nebyly dobré aHašek byl odvolán. „Stejně by odešel sám, nerozuměl si s manažeremklubu,“ řekl Řehák. Kabina prožívala trenérův odchod emotivně. „Třihráči dokonce brečeli. Všichni tady pana Haška měli rádi, žádnékonflikty neměl,“ líčil Horváth.

Druhá specializace, po Francii také Emiráty

První arabské angažmá- V prosinci 2005 podepsal půlroční smlouvu se šejky z klubu Al Wasl zeSpojených arabských emirátů. Ve dvanáctičlenné soutěži převzal dubajskýklub na desátém místě a posunul ho na konečnou osmou příčku.

Válka s asistentem- Perrin, Fernandez, Tigana, Santini. O těch se spekulovalo jako otrenérech francouzského Saint-Etienne. Novým koučem se však stal Hašeka v sezóně 2006/07 zaznamenal nejlepší bodový zisk klubu za posledníchdvacet let. Do Francie lákal Grygeru, Nedvěda, Kollera, Kováče, Juna čiHuška, ale nakonec spolupracoval jen s Markem Heinzem. Vedení trenéroviza konečné jedenácté místo poděkovalo, Hašek však po sezóně skončil.Důvodem byly spory s asistentem Rousseyem. „Ten chlapík mu neustálehází klacky pod nohy a Hašek si uvědomil, že se hraje s označenýmikostkami a že podlaha je namydlená,“ řekl Haškův agent Bruno Satin.

Do Dubaje pro titul- V prosinci 2007 se Hašek vrátil do Dubaje a převzal tým Al-Ahlí.„Přežít v Emirátech celou sezónu je kumšt. V uplynulém ročníku se topodařilo snad jen jednomu nebo dvěma koučům,“ uvědomoval si přinástupu. Marně k sobě lákal Nedvěda i Šmicra, jinak se mu však dařilo.Nejdřív pro své šejky vyhrál Prezidentský pohár, loni v létě odmítlčeskou reprezentaci a letos získal v Emirátech mistrovský titul. Tím siAl-Ahlí zajistil účast na prosincovém MS klubů v Abú Zabí, přesto seHašek vrátil do českého fotbalu.

Vložil: Rohle ¤