17.Červen 2009

Vdnešní recenzi se podíváme na velmi povedený netbook Samsung NC20,který je větší sourozenec populárního modelu NC10. Kromě většíhodispleje nabízí tento netbook také lepší výbavu a výkon.

foto 1

Design Samsungu NC20 je velmi povedený, disponuje jednoduchými apřehlednými liniemi a eleganci zvýrazňuje stylový chromovaný rám pobocích. Bílá barva vypadá na první pohled opravdu skvěle, je alenáročná na údržbu a náchylná na nečistoty. Kvalita použitéhoplastu je určitě nadprůměrná, notebook působí bytelným a takétrvanlivým dojmem. Tento model používá WXGA displej s úhlopříčkouobrazu 12.1 palců (nejvyšší rozlišení 1280x800 pixelů), který jepodsvícený LCD diodami a určitě patří mezi ty nejlepší displeje tétovelikosti. Díky lesklému povrchu je kvalita obrazu excelentnía překvapily nás také velmi bohaté náhledové úhly. Čitelnost je napřímém slunečním světle sice trochu omezená, ale jinak displej odráží ive velmi osvětlené místnosti jen málo okolních elementů. Klávesnicepatří k těm lepším, má velmi dobrou odezvu a i když jste zvyklí naklávesnici z větších notebooků, určitě se rychle a bez problémůpřizpůsobíte. To samé platí i pro touchpad.

foto 2

Výkony audia jsou trochu limitovány celkovou velikostí notebooku akvalita zvuku se řadí spíše k průměru. K přehrávání klipů z YouTubenebo sledování streamového vysílání by měly reproduktory stačit, alepro přehrávání filmů bysme doporučovali spíše sluchátka. Postránce konektivity jsme byli celkem spokojeni, najdete tu napříkladtři USB porty, VGA, LAN, audio jack a čtečku karet 3v1. Samozřejmostíje WiFi příjimač 802.11b/g a Bluetooth. O výkon se staráprocesor 1.30GHz VIA Nano ULV U2250 (800MHz FSB, 1MB L2 Cache), kterýdoplňuje operační paměť 1GB DDR2 SDRAM (rozšiřitelná maximálně na 2 GB)a integrovaná grafická karta VIA Chrome9 HC3. Spolu s notebookemdostanete předinstalovaný operační systém Windows XP Pro w/ SP3 a proúschovu dat slouží harddisk 160GB 5400RPM SATA.

foto 3foto 6

Tato sestava poskytuje slušný výkon, rychlost a plně se vyrovnápodobným procesorům z řady Intel Atom. Každodenní úkony zvládne bezproblémů, ale moderní hry si určitě nezahrajete. Starší hry ano, ale ity v trochu omezeném rozlišení a s horšími detaily. Standartnírozlišení zvládá notebook s přehledem, ale pokud budete chtít přehrávatvidea v HD rozlišení, velmi rychle si všimnete limitů procesoru, kterýprostě přestane stíhat a obraz bude trhaný. Netbook SamsungNC20 je velmi dobrý přístroj, který vynikne i v této hodně nabitétřídě. Nejvíc se nám líbila skvělá klávesnice, výtečný displej akvalitní zpracování. Výkon reproduktorů je horší, ale to je jedinávážnější nevýhoda tohoto modelu.

foto 4

Technické specifikace modelu Samsung NC20:

 • 1.30GHz VIA Nano ULV U2250 (800MHz FSB, 1MB L2 Cache)
 • 1GB DDR2 SDRAM (2GB Max)
 • Windows XP Pro w/ SP3
 • 12.1" WXGA LED-Backlit Widescreen Glossy displej (1280x800 pixelů)
 • 160GB 5400RPM SATA Harddisk
 • VIA Chrome9 HC3 integrovaná grafická karta
 • 802.11b/g a Bluetooth
 • 3-v-1 čtečka paměťových karet
 • 6-článková baterie Li-ion
foto 5
Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Notebook Dell Studio XPS 13 kombinuje skvělývýkon a rychlost ve velmi kompaktním a mobilním těle, což z něj děláideální notebook na cesty. Jedná se o menšího bratříčka modelu StudioXPS 16, kterému se ve spoustě věcí vyrovná.

NotebookDell Studio XPS 13 kombinuje skvělý výkon a rychlost ve velmikompaktním a mobilním těle, což z něj dělá ideální notebook na cesty.Jedná se o menšího bratříčka modelu Studio XPS 16, kterému se vespoustě věcí vyrovná.

foto 1

Po designové stránce se jedná o jeden z nejpovedenějších notebookůna trhu, tělo je stylové a kromě toho jsou použité materiálynadprůměrně kvalitní. Kombinace černého těla a stříbrného dekoru seopravdu povedla. Díky velikosti je tento model navržen pro lidi, kteřípotřebují mít svůj notebook neustále po ruce, ale nespokojí se pouze sprůměrným výkonem. Pod horním krytem je umístěný WXGAUltraSharp LCD displej s úhlopříčkou 13.3 palců, který nás potěšil jakostrostí obrazu, tak detailností. Náhledové úhly jsou až překvapivědobré a jediná horší vlastnost tohoto displeje je horší čitelnost napřímém slunečním světle, povrch odráží skutečně hodně rušivých elementůa venku jsme s tím měli problémy. S klávesnicí jsme bylispokojeni, je kompletně podsvícená, což zlepšuje použitelnost vtemnějších prostorech. Jednotlivé klávesy jsou možná až moc ploché, cožnemusí vyhovovat každému, ale jinak se nám na klávesnici psalo dobře.Touchpad Synatics je slušný, jeho odezva je opravdu dobrá ale je možnáaž příliš malý. Většina konkurenčních notebooků nabízí větší touchpad,ale na druhou stranu, tlačítka jsou opravdu dobrá a vyznačují se dobrouodezvou. Vestavěné reproduktory jsou pouze průměrné, ale na 13 palcovýnotebook jsou dostatečné, i když je znát, že při vyšší hlasitostipřestávají stíhat.

foto 2foto 5

Po konektivní stránce jsme byli velmi spokojeni a až nás překvapilo,kolik portů Dell na 13 palcový model umístil. Najdete tu napříkladSecurity lock slot, VGA, Ethernet, USB, DisplayPort, HDMI, ExpressCardslot, FireWire, slot-loading optical drive a combo USB/eSATA port. Nazávěr se podíváme na nejdůležitější část každého notebooku, a sice najeho výkon. O ten se stará procesor Intel Core 2 Duo P8600(2.4GHz) spolu s operační pamětí 4GB - 2DIMM DDR3. Díky grafické kartěNvidia GeForce 9500M GE 256MB si na tomto notebooku zahrajete některémoderní hry, a to i v celkem slušném rozlišení. Výkon jedostatečný jak na většinu běžných operací, tak na dekódování videa.Spolu s notebookem dostanete předinstalovaný operační systém WindowsVista Home Premium SP1 (64 bit), který je díky vysoké operační pamětidostatečně rychlý. Celkově jsme byli s notebookem Dell Studio XPS 13opravdu spokojeni, nabízí špičkový výkon, stylový design a velmi dobrouvýbavu. Jeho cena se u nás pohybuje v rozmezí 35 - 40 tisíc Kč, což jeza nabízený výkon adekvátní ocenení. Kompletní výbavu naleznete vevýčtu pod článkem.

foto 3foto 6

Technické specifikace notebooku Dell Studio XPS 13:

 • Procesor: Intel Core 2 Duo P8600 (2.4GHz)
 • Paměť: 4GB - 2DIMM DDR3
 • HDD: 320GB 7200rpm
 • Grafická karta: Nvidia GeForce 9500M GE 256MB
 • Displej: 13.3" WXGA UltraSharp LCD s TrueLife WLED
 • Optická mechanika: Slot Load DVD+/- RW s Dual Layer DVD+R
 • OS: Windows Vista Home Premium SP1 (64 bit)
 • WiFi: Dell Wireless 1510 802.11n a Dell Wireless 370 Bluetooth Module (2.1+EDR)
 • Baterie: 6 článková
 • Rozměry: 2.28 - 3.5 x 32 x 23.6 cm
 • Hmotnost: 2.23 kg s baterií
foto 4foto 7
Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Jeden z nejlepších netbooků dneška dostal novýdesign, nový hardware a trošku zhubnul. Ve výsledku nás nadchl tichýmchodem. Představujeme Asus Eee 1008HA.
Asus Eeefoto: Jiří Zahrádka

Asus Eee

Asus Eee PC 1008HA (Seashell)Asus Eee PC 1008HA (Seashell)Asus Eee PC 1008HA (Seashell)Asus Eee PC 1008HA (Seashell)Asus Eee PC 1008HA (Seashell). Prohlédni fotky

Výrobcejej označuje slovem "Seashell", tedy "mořská lastura", což docelavystihuje jeho charakter při práci - je tak tichý, že o něm nebudeteani vědět. Dokonce i při zátěžových testech nebyl větráček vůbecslyšet. Kdyby to tak bylo u každého netbooku...

Oproti staršímu modelu 1000H, který obdržel naše prestižní ocenění Tip redakce ve Velkém testu netbooků,má však novinka i několik nevýhod. Měli jsme pár hodin na zhodnocenívšech vlastností jednoho z předprodukčních vzorků. Jaké jsou naše dojmy?

ASUS Eee PC 1000HAsus Eee PC 1008HA (Seashell)

Vlevo starší "éčko" a vpravo jeho nástupce

Design asi nebude z vlastní dílny

Ruku na srdce: Asus se se svým novým modelem hodně inspiroval u Applu, který vyrábí MacBook Air. Design nového "éčka" je Airu podobný snad ve všech ohledech - začíná to u čistých křivek zavřeného notebooku,pokračuje přes velmi tenký profil a končí u jednotlačítkovéhotouchpadu. Do očí bije i nové otevírání víka, kdy se zadní hrana přiotevření posune za notebook. Přesně jako u Applu.

Asus Eee PC 1008HA (Seashell)Asus Eee PC 1008HA (Seashell)

Asus Eee Seashell...

MacBook AirMacBook AirMacBook AirProfil MacBooku AirMacBook Air

...a MacBook Air od Applu

Na druhou stranu musíme uznat, že se vše Asusu vydařilo. Netbookvypadá vyspěleji než starší řada "éček", která byla primárně zaměřenana příznivou cenua funkčnost. Takové MSI se u MacBooku Air inspirovalo také a jakýje výsledek? Podle testu předprodukčního vzorku hodně nepovedený. - čtěte Test: Parodie na notebook od MSI je špatnou kopií MacBooku Air

Asusu se naopak novinka povedla po designové stránce snad ve všechohledech. Hezkým tvarům a velmi solidnímu zpracování se ale muselapodřídit konstrukce.

Nový kabátek je nepraktický

Velkým mínusem pěkného designu je nepraktickézakrytí portů. Aby konektory nepřerušovaly jednoduché tvary, jsouschovány pod plastovými záslepkami přichycenými napevno k tělunetbooku. Zdržuje to při práci a jejich upevnění by se mohlo časemuvolňovat.

Asus Eee PC 1008HA (Seashell)Asus Eee PC 1008HA (Seashell)

Výbava doznala zeštíhlení - asi nebylo jednoduché v tak tenkém tělerozmístit všechny porty. Na netbooku proto najdeme jenom dva USB porty místo standardníchtří. Zmenšil se též VGA konektor, místo klasického 15pinového obříkanajdeme pouze Mini VGA. Pro připojení k běžnému analogovému vstupumonitoru tak musíte použít redukci. Oproti MacBooku Air je ale redukceukryta ve spodní straně netbooku a máte ji tak vždy u sebe.

Asus Eee PC 1008HA (Seashell)Asus Eee PC 1008HA (Seashell)

Předposlední nevýhodu nového designu vidíme v lesklém povrchu.Přijde mi to jako včera, kdy jsem seděl na tiskové konferenci Aceruobklopen opálovými kamínky a lesklými notebooky s designem Gemstone.Při představení nových notebooků s tehdy nevídanými lesklými plastynebylo novináře, který by si na zapatlané plochy po pár minutovémprohlížení nestěžoval. O dva roky později sedím na tiskové konferenciAsusu obklopen mušličkami a už jen rezignovaně mlčím. Kdy konečnělesklá móda přejde? Nezbývá, než se vyhnout tmavému provedení.

Asus Eee PC 1008HA (Seashell)

A konečně poslední mínus designu - baterie není vyndavací. Doposud nebyl problém vozit na cestydruhou baterii a v případě nouze ji vyměnit, nyní si již musíme povzoru MacBooku Air vystačit jen s nabíječkou. Učesaný design zkrátkanení vždy ku prospěchu věci.

Asus Eee PC 1008HA (Seashell)

Výbava ryze jednoduchá, hardware výkonnější

Na netbooku celkem najdeme dvojici USB portů, mini VGA, čtečku karet2 v 1 (včetně SDHC karet) a dvojici audio konektorů. Oproti předchozím"éčkům" lehké zhoršení, stále je to ale použitelná výbava prokaždodenní činnost.

Nové majitele potěší především výkonnější hardware. Seashell dostalvýkonnější procesor Intel Atom N280, který je od nejrozšířenějšíhoAtomu N270 nataktován kapku výše - místo 1,6 GHz má 1,66 GHz. Věřte, žerozdíl v odezvě při běžné práci nepoznáte. Chipset je kupodivu stálestarší 945GSE, což značí přítomnost sdílené grafiky GMA 950.

Díky výkonnějšímu procesoru se výrazně změnilo chování při běžnépráci, kdy se procesor méně zahřívá, a větráček se proto nemusí tolikotáčet. Někdy to skoro vypadalo, že je netbook chlazený pasivně a žádnývětráček v něm není. Jeho přítomnost prozrazuje slabé vrčení slyšitelnésnad jen pozdě v noci.

Asus Eee PC 1008HA (Seashell)
Asus Eee PC 1008HA (Seashell)Asus Eee PC 1008HA (Seashell)

Výdrž se drží stále u šesti hodin

Hodně nás zajímala reálná výdrž a oproti 10" verzi Eee 1000H seprakticky nezměnila. Při vysoké zátěži vydrží novinka pracovat neceléčtyři hodiny. Pokud ztlumíte jas displeje, zvýší se výdrž při sledovánífilmuna necelé 4,5 hodiny. A pokud budete hodně skromní a na netbooku budetejen psát, vydrží baterie v Seashellu až deklarovaných 6 hodin.

Maximum, kdy netbook se ztlumeným jasem displeje pouze stál na stolea nevykonával žádnou činnost, je 6 hodin a 40 minut. Prakticky stejnéhodnoty jsme dosáhli se současným modelem 1000H. Vzhledem k výraznému snížení hmotnosti nového "éčka" to považujeme za úspěch.

Pár poznámek z praxe...

 • hmotnost se snížila oproti předchozí generaci o 400 gramůna skvělých 1,05 kg. Na výšku shodil Asus více než centimetr a je nyníkrásně tenký.
Asus Eee PC 1008HA (Seashell)
 • síťový adaptér má stále velmi malé rozměry, je nejmenší ze všech konkurentů na trhu. Jeho hmotnost je 200 gramů.
Asus Eee PC 1008HA (Seashell)Asus Eee PC 1008HA (Seashell)Asus Eee PC 1008HA (Seashell)
 • displej o úhlopříčce 10,1" má stále dobré barvy jako jehopředchůdce. Velkou škodou je, že je lesklý. Naopak plusem je rozlišení1024 x 600, ostatní výrobci pomalu směřují k poměru 16:9 a zmenšují takpočet řádků z 600 na 576.
Asus Eee PC 1008HA (Seashell)
 • disk má 160 GB, dalších 10 GB má uživatel k dispozici online na vzdáleném disku Eee Storage.
 • klávesnicemá široké klávesky a píše se na ní dobře. Zajímavé jsou kurzorové šipkyv pravé dolní části. Nejprve nám přišly nepraktické, díky netradičnímutvaru jdou ale dobře nahmatat po tmě. Celkově nám přijde klávesnicelepší než u současné 1000H.
Asus Eee PC 1008HA (Seashell)
 • touchpad je menší než u předchozí generace a tlačítka propotvrzení voleb jsou poměrně úzká. V předprodejním vzorku bezodladěných ovladačů nám nefungovalo rolování na stránce. Prodejní kusyto již budou umět, navíc dokáží rozpoznat více prstů a dle pohybůpak přibližovat / oddalovat objekty nebo rolovat do stran.
Asus Eee PC 1008HA (Seashell)
 • mikrofon má nyní lepší odhlučnění proti okolním ruchům
 • netbook startuje hodně rychle, do Windows XP už za 20 sekund
 • natrhu se má Seashell objevit již za pár dní. První dodávky jsounaplánovány na 3. června. Cena je stanovena na 433 €, což je v přepočtupřibližně 11 500 Kč s DPH
 • celkem má být netbook dostupný v šesti barvách. Kromě klasické bílé, černé a modré také v růžové, tmavě modré a tmavě červené.

Zhodnocení netbooku

Takto tichý netbook jsme již dlouho v redakci neměli. Vypadá pěkně,dlouho vydrží, a přitom se snížila hmotnost. Nevýhod je hned několik,nejspíše tou největší je snížení počtu portů. Od praktičnosti se tak Asus posouvá ke stylovosti, což není moc dobrý trend.

Nový model postupně nahradí starší řady s "horším" designem, pokudtedy stále váháte nad koupí současné 10" verze Eee 1000H, měli byste serychle rozhodnout. Její recenzi najdete ve Velkém testu netbooků. Bylasice ošklivější, představovala ale poměrně odolného pracanta nakaždodenní cesty. Nový Seashell je spíše slečna na rozmazlování.

Asus Eee PC 1008HA (Seashell)

Asus Eee PC 1008HA (Seashell)
 • procesor Intel Atom N280 (1,66 GHz)
 • paměť 1 GB, DDR2
 • disk 160 GB, 10 GB online přes Eee Storage
 • chipset Intel Mobile 945GSE
 • grafika GMA 950
 • rozhraní: 2x USB, mini VGA, čtečka 2 v 1 (SD vč. SDHC, MMC), 2x audio; součástí adaptér mini VGA -> VGA
 • další komunikace: ethernet, WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR
 • další: webkamera 1,3 Mpix
 • hmotnost 1,05 kg + 200 g adaptér
 • rozměry 26,2 x 17,8 x 1,8 - 2,6 cm
 • operační systém Windows XP Home SP3
 • cena od 11 500 Kč s DPH
Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Na trh míří zcela nový segment přenosnýchpočítačů. Těm, kterým nestačí netbooky, začnou výrobci nabízetultratenké notebooky s úspornými procesory.
Asus UX50foto: Asus

Asus UX50

Nemají být drahé, nemají být výkonné. Hlavní devizou je design a výdrž při běhu na baterie. Takové budou notebooky s novou řadou ULV procesorů Intel.

ULVprocesory zatím Intel dodával pro notebooky nejvyšší kvality. Takovéstroje patřily vždy k nejdražším na trhu, neboť se vyznačovaly slušnouvýdrží při běhu na baterie a exkluzivními materiály. Novým trendem jedodávat tyto procesory i do levných notebooků. Bude jim chybět výkon, oto déle ale vydrží při běhu na baterie.

Oproti nejpomalejším netbookům nabídnou nepatrně vyšší výkon a především většíúhlopříčky displejů. Intel totiž za netbook považuje jen přenosnépočítače s úhlopříčkou do 10,1 palce. Zatím představené novinky s ULVprocesory mají displeje s úhlopříčkou až 15,6 palce.

Nový Acer řady Timeline

Nižší výkon ULV procesorů by cílové skupině zákazníků nemusel vadit.Tito uživatelé si potrpí na velkou úhlopříčku displeje s vyššímrozlišením, navíc nebudou chtít utrácet peníze za něco exkluzivního.Bude jim stačit pěkný design a nízká cena. Jednoduše řečeno, půjde o "náročnější" uživatele netbooků.

I ten nejméně výkonný netbookový procesor Intel Atom je pro běžnoupráci naprosto dostačující. Nové ULV procesory jsou přitom výkonnějšínež Atom (dle taktu až dvojnásobně, spíše méně). K čemu tedy připlácetza výkonné dvoujádro, když poštu lze odeslat i z nejlevnějšího netbooku?

Jedním z prvních vzorků, který se nám dostal do ruky, byl notebook MSI X340,další stroje připravuje pro prodej Asus a Acer. MSI svou X340 zatímprodává za více než 20 000 Kč, do budoucna lze ale očekávat snižovánícen. Pokud by se podařilo srazit cenu na 15 000 Kč a notebooky s ULVprocesory by vydržely alespoň 5 hodin práce, určitě by to bylo prozákazníky hodně atraktivní.

MSI X340

Co ještě umí

Nová platforma přitom nemá být pozadu s novými technologiemi.Společně s čerstvě představeným chipsetem GS40 mají úsporné procesorynabídnout slušnou výdrž při běhu na baterie. Přepracované grafickéjádro podporuje přehrávání videí ve vysokém rozlišení (dle tiskovézprávy 720p). Obdobný chipset (GN40) by se měl také objevit vnetboocích. 

 Ve volitelné výbavě notebooků s ULV procesory se má objevit mimojiné WiMAX pro bezdrátové připojení k internetu. Díky sníženémunapájení se nebude procesor tolik zahřívat a očekává se sníženáhlučnost celého notebooku. A konečně to nejdůležitější prodesignéry: omezené zahřívání dovoluje vyhnout se použití mohutnéhochladiče. Notebooky tak budou mít profil tenký až skvělých 2,5 cm. Vbrzké době se proto můžeme těšit na elegantní notebooky za celkempřijatelnou cenu.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Koupit notebook, nebo desktop? Tuto otázku si lidékladou již tisíce let. Notebook je dražší a méně výkonný. Desktop mávyšší výkon, ale k bazénu si jej nevezmete.
Notebook je možná méně výkonný, zaujme ale více než desktop.foto: Acer

Notebook je možná méně výkonný, zaujme ale více než desktop.

Prodej notebookůstoupá, prodej desktopů (tedy stolních počítačů) klesá. Podle jedné(mojí) teorie je to tím, že jsou notebooky víc sexy než velké desktopy.S notebookem můžete vyrazit do Starbucks a dělat, že píšete povídkunebo připomínky k projektu NASA. Pozvete holku na romantický víkend a vezmete svůj notebook, abyste se mohli kouknout na Titanic.

Mít notebook je jako mít drahé hodinky nebo sportovní auto.Povýšíte ve společnosti. Když máte desktop, nikoho to nezaujme.Samozřejmě je to naprosto stupidní teorie, bohužel právě proto by mohlafungovat.

Ačkoli jsou totiž desktopy v mnoha klíčových parametrech lepšívolbou než notebooky, daří se jim čím dál tím méně. Díky klesajícípopularitě klesá také jejich cena, a jsou tak pro koupi ještě vícevýhodné. Celý jejich problém je v tom, že je zde ještě celá řada sexyparametrů, které nejde přepočítávat na peníze. A v nich vedou notebooky.

Ilustrační foto

1. Přenositelnost - vede notebook

Je to až k nevíře, ale notebooky jsou jednoduše přenositelné. Skalnífanoušci desktopů na to často zapomínají - argumentují vysokým výkonemdesktopů, ale zapomínají, že aby si jej mohli užít, musí stále sedět ustolu.

Notebook si vezmete do postele, z pracovny ho přenesete do obývacíhopokoje. Připojit se k internetu můžete bezdrátově, maximálně si proto ssebou musíte vzít nabíječku. Tato jednoduchost, absence mnoha drátů aminimální nároky na prostor hrají pro notebook.

2. Výkon - vede desktop

Nedá se říct, že by byly notebooky pomalé. Kdejaký lepší notebookdokáže s průměrným desktopem s přehledem zacvičit. Problém je v tom, ževýkonné notebooky jsou daleko dražší než výkonné desktopy. Stejný výkonjako u desktopu za 30 tisíc najdete v notebooku třeba za dvojnásobnoučástku.

Komponenty v noteboocích jsou také často ořezané, aby při vysokézátěži netopily a notebook se stíhal uchladit. Vždy proto bude platit,že desktop bude mít oproti notebooku navrch. Dávejte si vždy pozor naoznačení především grafických karet - Nvidia 9600 není to samé jakoNvidia 9600M (M jako Mobile, tedy mobilní, méně výkonná verze).

PC sestava Alienware

Na druhou stranu je nutné připomenout, že výkon je pro většinuspotřebitelů druhořadý parametr. Ať už jde o desktopy nebo notebooky, vprodejích vedou méně výkonné konfigurace pro nenáročnou práci.

3. Cena - vede desktop

V tomto ohledu vede desktop ve výkonnějších konfiguracích. Neníproblém koupit výkonné multimediální dělo se čtyřjádrovým procesorem do30 000 Kč i s daní. Za čtyřjádrový notebook dáte více než 70 000 Kč.

U nejlevnějších notebooků za 10 000 Kč ale už situace není takjednoznačná. Srovnatelný stolní počítač sice bude za pár tisíc, dokuptevšak monitor, periferie, operační systém a jste nad touto částkou.Mnoho menších firem se rozhodlo raději nakoupit nejlevnější notebooky,které jsou pro psaní a práci s internetem naprosto dostačují.

4. Jednoduchost - vede notebook

Pokud se kouknete do konfigurátorů stolních počítačů na internetu,nejspíše z vás vypadne jen nevěřícné "cože?". Mraky komponent snemyslnými označeními, někdy nelogicky odstupňované ceny, častokrátnekompatibilní součásti... K tomu všemu ještě vybrat monitor,klávesnici, myš... To zavání složitostí.

Na spotřebitele daleko lépe působí notebook, pěkně nafocený nebostojící kdesi za sklem ve vitríně. Když se líbí design, stačí už jenzkontrolovat velikost displeje, paměť, procesor, velikost disku...Experti se ještě podívají na počet rozhraní. Pravidelní čtenářiTechnetu se možnáteď diví, ale skutečně - většina kupujících se v počítačích nevyzná anechce mít s koupí žádné velké starosti. Notebook působí dojmem "vše vjednom" a pro uživatele je snazší si vybrat.

Apple MacBook Air

Stejně tak příjemný je i případný servis. Vezmete notebook,někdo jej odveze a do 30 dnů zase přiveze. Žádné složité balenídesktopu, rozdělávání kabelů pod stolem a podobně.

5. Ergonomie - vede spíše desktop

U malých notebooků někdy není příliš komfortní dlouhodobé psaní,neboť malá rovná klávesnice nepodporuje přirozený úhel zápěstí.Pokračovat by se dalo přes malé displeje, nepřirozený sklon hlavy kníže položenému notebooku, ale...

Desktopy na tom ale nejsou o mnoho lépe. Kolik majitelů má monitornastavený v úrovni očí, kolik z nich sedí na ergonomické židli? Snotebookem si můžete lehnout, během práce měnit polohu páteře, vpřípadě sezení u stolu existují ergonomické podložky. V tomto ohledu sinemají desktopy a notebooky co vyčítat, stolní počítače jsou pro delšípráci ale přeci jen komfortnější - mají větší displeje i klávesnice.

Logitech Alto Notebook Station

6. Hluk větráčku - vede notebook

Notebook nevede v hlučnosti větráčku, ale naopak v její nízkéúrovni. Přenosné počítače mají úspornější komponenty, které se toliknezahřívají, a většina je proto při provozu poměrně tichá. Desktopymají s hlukem překvapivě často velké potíže a při výběru vás nezachráníani značkové sestavy. Lze koupit odhlučnění nebo vybírat ze sestavchlazených vodou, i tak je v základu dobře vyrobený notebook lepšímspolečníkem než hučící desktop. Samozřejmě to ale neplatí vždy.

7. Praktičnost - nerozhodně

Poslední bod je už hodně subjektivní. Bez větších sporů se asishodneme, že vzít si počítač, kamkoli potřebujeme, je obrovská výhoda.V tomto ohledu je notebook praktičtější.

Problémem je ale rozšiřitelnost, tedy výměna komponent zavýkonnější. Právě již zmiňovaná výhoda "vše v jednom" všechny notebookydost diskvalifikuje. Nemůžete měnit mechaniku, nemůžete si pořídit jinýdisplej, grafická karta i procesor vám v notebooku zůstanou již navždy.

GeForce GTX 285

Můžete si vyměnit disk, paměť, přes USB nebo ExpressCard slot dnespřipojíte úžasné nástroje pro střih videa nebo sledování televize. Díkymasivnímu prodeji notebooků spadly ceny komponent a různéhopříslušenství na přijatelnou mez. Pokud nebudete se svým notebookem vněkterých ohledech spokojení, není problém dokoupit externí zvukovoukartu, externí disk nebo externí optickou mechaniku. A jestli vámnebude vyhovovat malý displej, lze vždy připojit nějaký větší externí.

Do desktopu celkově dáte méně peněz a méně peněz bude stát i případný upgrade komponent. Po roce si koupíte novou grafickou kartu a budete moci opět hrát novější hry.Desktop také nenosíte každý den v tašce, a je tak většípravděpodobnost, že jeho životnost bude delší než u notebooku. Provoznínáklady prostě hrají pro desktop.

Máme tu ale stále ty neměřitelné sexy věci okolo. Desktop se můžejevit po přečtení ceníků jako lepší volba, osobně ale hlasuji pronotebook. Ve všem mi vyhovuje daleko více. Můj hlas již v anketě je. Aco váš? Pro co byste se rozhodli při koupi?

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Měl to být běžný test kvality servisu pro zákazníky. Přístup brněnskéhoservisu CHG Service nás však zaskočil. Reklamace opravy nebyla uznána anotebook se nám už ani nevrátil. Bitva trvala půl roku, ale nakonec námbyla uhrazena plná cena notebooku.

Servisům notebookůse věnujeme již déle. Některé servisy nás překvapily rychlostí akvalitou opravy, u některých jsme se setkali s drobnými komplikacemi.Avšak to, co provázelo reklamaci notebooku Toshiba používaného proredakční účely, by nedokázal vymyslet ani Stephen King.

Nejprve stručně

Reklamovali jsme vadný displej na notebooku Toshiba, který námbezvadně sloužil téměř dva roky. Brněnský servis CHG Service beze všehoreklamaci uznal, a navíc zdarma opravil i plastový kryt notebooku aněkolik drobností. Když se přístroj z opravy vrátil, zjistili jsme, ževadný displej je nyní ještě vadnější. Následující reklamace už uznánanebyla s tím, že poškození jsme si zavinili sami.

Zásilka s neopraveným notebookem dorazila neohlášena v pracovní doběna adresu soukromého bytu. Nikdo ji nestihl převzít a tak putovala zpětdo skladu přepravce. Následovaly telefonáty a výměny e-mailů. Servistvrdil, že závadu si způsobil uživatel sám, my se jej snažilipřesvědčit o opaku.

Toshiba Satellite A350

Selhaly všechny další pokusy o doručení neopraveného notebooku.Kurýr buď nepřijel, nebo přijel jindy, než bylo domluveno a nikdo užnebyl doma. Dokonce ani do redakce netrefil. Pak nastalo ze stranyservisu ticho. Notebook se ztratil.

Další sled událostí je obšírně popsán níže, ve zkratce by to nešlo.Důležitý je více než vstřícný přístup firmy Toshiba, která vmezidobí poslala náhradní notebook. Mezitím začal vznikat tento článek,protože servisy notebooků testujeme pravidelně.

Nakonec jsme po půl roce dohadování se servisem dosáhli zaplacení plné cenynotebooku a to i přesto, že podle zákona jsme na tak vysokou náhraduškody nárok neměli. Notebook už byl starý a svou výraznou roli vtakovýchto pojistných událostech hraje amortizace.

Vše tedy dobře dopadlo. Trvalo to ale šest měsíců.

Jak se ztratí notebook podrobněji... 

Celý servisní případ započal koncem roku 2008. Po reklamaci vadnéhodispleje, chrastícího disku a reproduktorů nám přišel notebook za dvatýdny zpět. Vyměněn byl dokonce i "ošoupaný" plastový kryt okoloklávesnice, za který jsme chtěli původně zaplatit. Oprava proběhlazcela zdarma, notebook byl jako nový.Jediná chybička byla v tom, že servis navzdory službě zasíláníinformačních smsek nedal vědět, že notebook posílá nazpět. Detail,který se všem stranám nakonec vymstil.

Jako v pohádcejsme se ale cítili jen do prvního zapnutí. Ve středu displeje byloněkolik malých ploch, které byly světlejší než zbytek displeje.Vydrželi jsme to do psaní první recenze, kdy při úpravě fotografií nebylo vidět, jestli snímek potřebuje retuš, nebo displej jen špatně zobrazuje.

Starou Toshibu Satellite M70, kterou znáte třeba z testu chladících podložek,jsme proto po týdnu opět zabalili a poslali nazpět do servisu.Následovala výměna několika e-mailů, ve kterých servisní technikreklamaci zamítl s tím, že jsou body na displeji vytlačené a vše jsmesi způsobili sami. Po týdenní odmlce se nám opět bez upozorněnínotebook vrátil zpátky. Bohužel se v tomto případě předání nepovedlo,protože na předání nikdo nečekal. Bylo nám také naúčtováno přepravné.

Zavolali jsme do servisu se dvěma otázkami, hovor přijal přímotechnik, který náš servisní případ řešil. Jedna otázka se týkala toho,proč nám nikdo neřekl, kdy má zásilka dorazit, ve druhé jsme se hosnažili přesvědčit, že vada displeje nevznikla u nás. Zatímco u prvnívcelku bez emocí sdělil, že chybu udělal někdo jiný, on že se opřepravu nestará, ve druhé se dostal do ráže.

Mezi proudem slov jsme si například vyslechli, že servis dělá prvníposlední a notebook napoprvé opravovat vůbec nemusel, protože do nějprotekla kapalina. I přesto ale v dobrém vyměnil, co se dalo, a my senyní "snažíme servis dojit". Proto také bylanaúčtována doprava a máme být ještě rádi, že nebyla účtovánadiagnostika. Dále jsme se dozvěděli, že na nás technik nemá čas a mámesi po dovolené zavolat jeho nadřízenému. Při druhém telefonátu jsme se nesetkali s lepším přístupem.

Označení "dojiči servisu" jsme si mimo jiné vysloužili také proto,že byl notebook reklamován několik dní před koncem záruky. Zdůrazněnoto bylo hned několikrát. O čem to ale svědčí? Pokud počítač potřebujemek práci, tak se přeci snažíme s problémy vycházet, co nejdéle to jde, aodesíláme věc do servisu, až když je čas, nebo je-li to nezbytné. Pokudbychom poslali notebook do servisu pár dní po záruce, také by nám nedalžádnou toleranci a opravu by si nechal zaplatit.

Doprava se stala noční můrou

Druhý kurýr se ozval opět v čase, kdy to nikdo nečekal. Nutno říci,že to nebylo hned po víkendu, jak bylo domluveno, ale až vtýdnu. Nedalo se nic dělat, začínaly Vánoce, a tak jsme se po telefonudomluvili na předání až po svátcích.

V tomto okamžiku začala být situace značně komplikovaná. Jeden kurýrve smluveném čase nepřijel, to samé udělal jeho kolega o pár dnípozději, když jsme mu dali adresu k nám do redakce. Od té doby byloticho.

Notebook se oficiálně ztratil v lednu, kdy přepravní společnostodstartovala pátrání po ztracené zásilce a předala zprávu servisu. Tennás informoval o tom, že nějakou dobu bude trvat hledání zásilky a poténám případně bude vyplacena náhrada. Co by z notebooku zbylo v případě,že by jej někdo z kurýrů v prosincových a lednových mrazech vozil poPraze, si ani nechceme představovat. Rozhodně by to neprospělominimálně baterii. Celkem jsme tedy mluvili se čtyřmi kurýry. CHGService hovořil o sedmi pokusech, ve vyjádření k případu již jen ošesti a v komunikaci s výrobcem je zmínka "minimálně o pěti". 

Do celého případu jsme přes PR agenturu zapojili také zastoupeníToshiby, pod kterou servis ale přímo nespadá. Doufali jsme, že nějakývliv snad výrobce na servisní organizace má. Nemá. Alespoň zde jsmese však setkali s přívětivým přístupem a po několika e-mailech nám bylnabídnut notebook ve stejné hodnotě. Zanedlouho do redakce přišlavytoužená Toshiba Portégé R500, jedinou chybou bylo, že nebyla naše. Až do vyřešení případu jsme totiž neměli dostat dobropis, který z nás dělal majitele.

Další týdny bylo ticho, notebook jsme pro případný odprodej aninerozbalovali. Servis se ozval až začátkem března. Měli jsme sepsat"fakturu za škodu", ve které vyplníme hodnotu notebooku a zašleme jidoporučeně na adresu servisu. Mimochodem, tato částka byla uvedena i vprotokolu pro přepravní službu pro případ ztracení zásilky.

Servis a Toshiba spolu evidentně nekomunikovali, jinak by si vševyřídili mezi sebou. Zapůjčený notebook jsme tedy odeslali zpět doToshiby, peníze se hodí více než notebook, a dali se do sestavování"faktury za škodu". Je nám jedno, proč si to servis nevyřídí sám,uděláme, co se nám řekne, a bude klid. Bohužel nebyl.

Po odeslání faktury se totiž nestalo zhola nic. Servis měl fakturuza škodu přeposlat dopravci a ten se měl vyjádřit do 30 dnů. Ani po 40dnech jsme se ale nedočkali žádné odezvy. Po důrazném upozornění, že jetakový přístup už hodně za hranou naší trpělivosti, jsme obdrželi tentoe-mail:

Dobrý den pane Zahrádko,
po přezkoumání všech okolností, které se týkají Vašeho ztracenéhonotebooku při přepravě, nám spedice sdělila, že plnit bude, alevzhledem ke stáří notebooku, ne v plné výši pořizovací ceny.
I my jsme téhož názoru, že notebook, pořízený 06. 11. 2006 má, (či měl)koncem roku 2008 výrazně nižší hodnotu než v moment pořízení.

Můžeme Vás ujistit, že jakmile obdržíme plnění od přepravní služby, tak Vám částku obratem zašleme.

S pozdravem
CHG Service, Brno

Po odeslání naší pracně sepsané faktury se tedy nedělo nic. Pokudbychom se po více než měsíci sami neozvali s žádostí o zaplacení, možnáby ani k "přezkoumání všech okolností" nedošlo. Výše náhrady jepodle českých paragrafů věcí dohody, zde jsme byli postaveni předhotovou věc. Tedy ne ještě úplně hotovou, kolik peněz dostaneme,nevěděl zatím ještě ani servis.

Vyjádření Sdružení obrany spotřebitelů (www.spotrebitele.info)

"Jednáse o odpovědnost servisu za poškození, ztrátu či zničení věci, jež jepředmětem jejich závazku (rozuměj provedení opravy). Konkrétně se jednáo ustanovení § 421 občanského zákona.

Při výšináhrady škody se vychází z ceny v době poškození - § 443 občanskéhozákona. Jeden judikát soudu v této oblasti judikoval, že se jedná oobvyklou tržní cenu v době poškození či ztráty. A tato škoda se hradí vpenězích.

Lhůty na určení této náhrady stanovenénejsou. V podstatě jde o následující proces, pokud vy jako zákazníknebudete spokojen s náhradou škody, kterou Vám servis nabízí, budetese  muset obrátit buď na mimosoudní řešení sporů (tzv. ADR - více na http://adr.komora.cz),kde se pokusíme Vám zprostředkovat mimosoudní vyřešení tohoto sporu, stím omezením ale, že tento projekt MPO je založen na principudobrovolnosti. To znamená, že servis na tento způsob řešení nemusípřistoupit. Poté by již byla na řadě pouze soudní cesta."

Mgr. Eva Strnadová
právník SOS-Sdružení obrany spotřebitelů, o.s.

Právě neustálé oddělování servisu a přepravce vedlo k protahovánícelé záležitosti. Jak se nám ale k případu vyjádřila JUDr. DagmarHartmanová, odpovědnost za celou záležitost nese servis, se kterýmzákazník uzavírá smluvní vztah.

Vyjádření právníka:

Pokudservis zajišťuje přepravu notebooku zákazníkovi prostřednictvím třetíosoby (přepravce), odpovědnost za jeho ztrátu vůči zákazníkovi nesevýhradně servis. Pokud servis uhradí škodu zákazníkovi, má následněprávo na náhradu této škody vůči přepravci.

JUDr. Dagmar Hartmanová

právnička

Celá věc se zdárně vyřešila až po sepsání tohoto článku, ke kterémujsme chtěli získat vyjádření ředitele CHG Service. Samozřejmě zpracovní e-mailové adresy, nikoli již soukromé. Mail jsme odeslali vpondělí dopoledne, za pár hodin jsme dostali odpověď a za několik dníjsme již měli peníze na kontě. Notebook jsme odeslali 21. 11. 2008 anáhradu za notebook dostali o půl roku později, dne 6. 5. 2009.

Vyjádření ing. Františka Provazníka, ředitele CHG Service, a.s.

Úvod:

Jižnázev článku je zavádějící, protože se jedná o subjektivně hodnocenouzkušenost jediného zákazníka, který navíc jednal nevstřícně a účelově.Proto mi nezbývá než uvést pouze fakta, z nichž si může udělat soudnýčtenář vlastní závěr.

Fakta:

Dne5. 11. 2008 dorazil do servisu notebook Satellite M70-193, který byl uprodejce zakoupen dne 6. 11. 2006, čili přesně jeden den před ukončením2leté záruční lhůty. Notebook byl značně znečištěn a bylo deklarovánoněkolik závad. Diagnostikou bylo zjištěno poškození cizorodoukapalinou. Fotodokumentace byla pořízena. Přestože porušení podmínekzáruky je důvodem pro zánik záruky, byla oprava provedena zdarma. Bylvyměněn displej, pevný disk, horní kryt skříně notebooku a reproduktor.V podstatě se jednalo o “generální opravu“, a to zdarma. Dne 13. 11.2008 byl notebook předán expedici. Majitel jej od spedice následněpřevzal 14. 11. 2008 ve 12:00 hod. Podruhé dorazil notebook do servisudne 26. 11. 2008 s otlakovým poškozením displeje. Výrobce neakceptuje vzáručních podmínkách  mechanicky vzniklá poškození. Z toho důvodu bylareklamace zamítnuta a zákazníkovi byla dne 2. 12. 2008 vystavena cenovánabídka opravy. Dne 17. 12. 2008 zákazník tuto cenovou nabídku opravyodmítl. Dne 18. 12. 08 byl informován o dokončení procesu a notebookbyl předán spedici. Účtovány byly jen náklady na přepravu. Z následnýchúdajů spedice víme, že spediční společnost provedla 6 pokusů o dodánízásilky (19.12.08, 22.12.08, 23.12.08, 29.12.08, 30.12.08, 5.1.09).Následně "se zásilka ztratila". Po dořešení reklamace spedice anezbytném likvidačním řízení pojišťovny byla na účet zákazníka dne 6.5. 2009 vyplacena zákazníkovi naší společností plná kupní cenanotebooku ve výši 27.701,- Kč. Stalo se tak tentýž den, kdy jsmeobdrželi plnění od spediční  společnosti.

Závěr:

Jezřejmé, že celý případ byl zakončen totálním vítězstvím zákazníka,který obdržel finanční náhradu ve výši, která mu umožňuje pořídit sidnes 2 ekvivalentní notebooky. Jedinou skvrnou v celém případu ječasová délka finanční likvidace, která však byla dána externímičiniteli. Navíc mu byl zastoupením společnosti TOSHIBA zapůjčennáhradní notebook, o čemž servis ani nevěděl. Naše společnost reagovalavždy vstřícně a rychle. Bohužel nelze čtenáři přenést z důvodu místavšechny peripetie komunikace se zákazníkem, ze kterých by si udělalnaprosto objektivní závěr. Myslím, že řadu jeho postupů by bylo možnoprávně a morálně vyhodnotit (např. zneužití funkce redaktora,neoprávněné obohacení, poškození dobrého jména servisní společnosti aznačky TOSHIBA apod.).  Čtenářům s vlastním kritickým myšlením by mělostačit, že pan Zahrádka zveřejnil text článku dříve, než obdržel naševyjádření, i když slíbil na něj počkat.

Jelikož senaše společnost věnuje již více než 15 let výhradně servisu notebookůTOSHIBA, máme podobné zkušenosti s některými zákazníky i z minula.Podstatné pro nás však zůstává, že naprostá většina zákazníků jespokojená, bohužel však mlčící. V rámci hodnocení všech servisníchstředisek v oblasti EEMEA jsme TOSHIBOU trvale vyhodnocováni jako jedniz nejlepších, ve střední Evropě jako nejlepší.

Poznámka: text bez vyjádření právníků, servisu a výrobce se zneznámého důvodu objevil na 8 hodin v RSS čtečce. Do redakčního systémubyl zadán proto, abychom mohli odkaz na článek rozeslat k vyjádřenívšem stranám. Hned po zjištění chyby byl text odstraněn.

K celému servisnímu případu se vyjádřil i Jiří Horák, Country Manager z českého zastoupení Toshiby.

Vyjádření českého zastoupení firmy Toshiba:

Hlavnímproblémem v celém případu je reklamace vyměněného displeje. SpolečnostToshiba má pro servisní partnery přesný přehled poškození a oprav,které mohou být řešeny jako záruční, a zároveň ukazuje na případy,které nelze akceptovat jako záruční.

Displejpatří mezi velmi citlivé části notebooku a jeho mechanické poškozenínení akceptováno pro záruční opravy. Každý autorizovaný servisnotebooků Toshiba před odesláním notebooku zákazníkovi zpět důsledněkontroluje jeho plnou funkčnost a nedovolí si poslat zákazníkovipoškozený produkt. Stejně tak byl notebook zkontrolován ve výšeuvedeném případě.

Závada tedy musela vzniknoutpři přepravě nebo u zákazníka. Zaměstnanci servisu by se měli kzákazníkům vždy chovat s maximální vstřícností a slušností. Někdy je toovšem velmi těžké a v jakém tónu probíhaly rozhovory mezi oběmastranami, ví jen ony samy.

Osobně jsem se o tomtopřípadu dozvěděl až v průběhu měsíce ledna v době, kdy již byl notebookpatrně ztracen. Nabídli jsme panu Zahrádkovi náhradní řešení do doby,než se případ finálně uzavře (zapůjčení notebooku Portégé R500). Tentoto řešení akceptoval.

Délku dořešení případu jsmejiž nijak neovlivňovali. Tento případ nás na problém dlouhotrvajícíhovymáhání náhrady od přepravní společnosti upozornil a budeme se snažitpřípadné další takové problémy řešit výrazně rychleji.

SpolečnostCHG Service je dlouhodobě jedním z nejlepších servisních partnerůspolečnosti Toshiba v Evropě. To zejména díky své výkonnosti apozitivnímu hodnocení zákazníků, které intenzivně sledujeme. Na našeservisní partnery se můžeme spolehnout a věříme, že počet spokojenýchzákazníků výrazně převyšuje počet těch méně spokojených. Jsme si jistí,že příští "test" servisních partnerů Toshiba proběhne zcela bezproblémů a k plné spokojenosti zákazníka!

Jiří Horák, Country Manager for CZ & SK Toshiba

Zhodnocení servisu

Je prakticky nemožné dokázat, že jste si závadu nezpůsobili sami.Kouzelné spojení "mechanické poškození" lze použít třeba i při zjevněpoddimenzovaných kloubech displeje, které prasknou po dvouměsíčnímpoužívání. Při přístupu některých servisů vám nepomůže ani znaleckýposudek. Informace by vám mělo poskytnout naše nové fórum, kde jsmejednu kategorii věnovali přímo servisům notebooků.

K samotné ztrátě asi netřeba dlouhých komentářů. Mnoho nespokojenýchzákazníků raději mávne rukou nad vzniklou škodou, než aby se rokysoudilo a platilo právníkům za nejistý výsledek. Právní systém je u náspřeci jen trochu ohebnější, než by měl v civilizovaném státě být. Tiodvážnější mohou jít ještě do nějakého televizního pořadu, který bránípráva občanů. Víc nemůžete dělat prakticky nic. Pokud nad tím alepokaždé mávneme rukou, nikdy se nedočkáme změny k lepšímu
Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Již brzy se na náš trh dostanou dva nové 15,6" notebooky. Mají stejnouvelikost, tvar a výbavu, ve všem ostatním jsou ale naprosto odlišné.Cena bude začínat na 26 000 Kč s DPH.

Rozdíly jsou to tak velké, že u příležitosti představení obou novinek musíme zavzpomínat na film Dvojčatas Arnoldem Schwarzeneggerem a Danny De Vitem. Zatímco Arnie bylztělesněním těch nejlepších vlastností (Asus UX50V), menší De Vito vefilmu hrál druhé housle a platil za černou ovci rodiny(Asus U50VG). Stejně jako ve filmu ale nebyl De Vito nakonec vůbecšpatný chlapík, i "horší" z dvojice notebookových dvojčat má mnohokladných stránek a svého bratříčka dokáže zastínit. Jedinou jeho chybouje, že nevypadá tak pěkně.

Na snímku vlevo je levnější model, na snímku vpravo dražší se zrcadlovou úpravou a propracovanějšími detaily. Na vyzkoušení novinek jsme měli jen pár hodin, celkově jsme měli z obou notebooků spíše dobré dojmy. V čem se liší konkrétně?

Levnější Asus U50VG sází na výkon

Začneme právě od toho "ošklivějšího", i když je to samozřejměsubjektivní dojem. Model UX50V je sestaven z černých lesklých plastů,které se bohužel rychle zašpiní od otisků prstů. Nelze si nevšimnoutkulatých kloubů displeje, ještě před rokem jasným rozpoznávacím znakemnotebooků SonyVaio. Asus má rovněž plochou "kalkulačkovou" klávesnici s nízkýmzdvihem kláves, kterou se Sony Vaio také hodně odlišovalo odkonkurence. Abychom ale Asusu nekřivdili, tyto prvky okopírovalo imnoho dalších výrobců. Naštěstí pro zákazníka, Vaio vypadalo vždy mocdobře.

Konfigurace je orientována spíše na výkon, do prodeje se chystáverze s dvoujádrovým procesorem Intel Core 2 Duo P8700. Tento notebookbude mít označení U50VG-XX043C, časem na trh možná přijdou ještě další varianty.

Zmíněný procesor je taktován na frekvenci 2,53 GHz a podporuje již novější sběrnici 1067 MHz. Má dostatečný výkon pro kancelářskou práci i občasné hraní nenáročných her.Jeho velká síla ale spočívá v nízkém příkonu a tepelném výkonu,maximální TDP* činí jen 25 W. V praxi to znamená, že je notebookpříjemně tichý a při běžné činnosti na rovné podložce zbytečně"netopí".

*TDP - Thermal Design Power - energie vyzářená do okolí v podobě tepla

Použitá grafická karta Nvidia GeForce G 105M s 512 MB vlastní pamětinepatří ani zdaleka k herní špičce, majitel nového Asusu by měl počítatspíše jen s bezproblémovým přehráváním HD videí a spuštěním hry např.Call of Duty 3. Pro běžnou kancelářskou práci a multimédia je toideální karta.

Zbytek konfigurace tvoří celkem 4 GB operační paměti (2 x 2 GB), 500GBpevný disk, optická mechanika DVD SuperMulti a 15,6" displej srozlišením 1366 x 768. Samozřejmě lesklý, s LEDkovým podsvícením aživými barvami. Bohatá nabídka rozhraní čítá 3x USB, e-SATA, HDMI, VGA,čtečku multimediálních karet a ExpressCard/34. Za klad považujeme velký úhel rozevření víka displeje a velmi slušný zvuk integrovaných reproduktorů.

Výdrž 2,52 kg vážícího notebooku se pohybovala při střední zátěži okolo2,5 hodin. Střední zátěž jsme simulovali maximálním jasem displeje apřehráváním hudby v programu WMP se zapnutou vizualizací. Nejdelšívýdrž, kdy notebook pouze stojí na stole, nevykonává žádnou činnost ajeho displej má jas nastavený na minimum, činila 4 hodiny a 5 minut.Klávesnice byla měkčí, neboť šlo o předprodukční vzorek. Z dřívějšíchzkušeností s Asusem lze usuzovat, že v prodejních modelech bude tvrdšía je také možné, že bude mít lehce pozměněné rozložení. Hlučnost je nanízké úrovni a o notebooku budete vědět jen v tišší kanceláři. Nicméněvyšší model UX50V je ještě kultivovanější.

 Specifikace Asus U50VG

 • procesor Intel Core 2 Duo P8700 (2,53 GHz, FSB 1066 MHz, 3 MB L2 cache, TDP 25 W)
 • paměť 4 GB (2x2), 800 MHz
 • disk 500 GB, 5400 ot/min
 • grafika Nvidia GF G 105M, 512 MB VRAM
 • displej 15,6", 1366 x 768, glare
 • optická mechanika DVD SuperMulti
 • rozhraní: 3x USB, e-SATA, HDMI, VGA, čtečka multimediálních karet, ExpressCard/34, 2x audio
 • další komunikace: WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth, ethernet
 • poznámky: ve výbavě dále webkamera 1,3 Mpix, myš a brašna
 • operační systém Windows Vista Home Premium
 • šestičlánková baterie
 • záruka 2 roky
 • doporučená koncová cena od 26 700 Kč s DPH

Dražší UX50V je designový skvost

Opět subjektivní zhodnocení, ale nový Asus se nám v redakci prostělíbil. Bezrámečkový displej hodně připomíná nový MacBook Pro, aleAsus takové zakrytí displeje použil již koncem minulého roku u svého18,4" modelu W90. Lesklé plochy tentokrát nejsou černé, ale výslednýefekt je stejný jako u levnějšího bratříčka - rychle se zašpiní azapráší. Nápad je to každopádně dobrý, pokud nebudete na notebook sahatnebo jej budete často leštit, bude na stole vypadat nádherně.

Do prodeje půjde notebook s dvoujádrovým nízkonapěťovým procesoremIntel Core 2 Duo SU9400. Zcela nepochopitelně k němu Asus dodává pouzečtyřčlánkovou baterii, u předešlého modelu je standardně šestičlánková.Jak to bude nakonec s výdrží, nemůžeme potvrdit, náš model byl osazenjednojádrovým SU3500, chyběly navíc napájecí profily. Nevýhoda, kdyžněco dostanete na test jako první a není to odladěné. Notebook s tímtoprocesorem byl ještě tišší a ještě méně se zahříval (TDP jen 5,5 W, prodvoujádrový SU9400 výrobce udává 10 W), znát však byl nižší výkon podVistou, a proto je dobře, že se na trh dostane silnější dvoujádrovávarianta. Jednojádrová k nám možná zavítá později.

Opět je použita grafika GF G 105M, opět najdeme v konfiguraci 4 GB RAMa 500GB pevný disk. Výbava je prakticky stejná, chybí e-SATAa ExpressCard. Velkým mínusem je umístění většiny konektorů na zadnístraně. Najdeme tam po chvíli tápání i audiokonektory, což je snad tonejméně vhodné umístění. U displeje s 15,6" úhlopříčkou je příjemné mítoči více jak metr daleko, s běžným 1,5m kabelem sluchátek to půjde dosttěžko.

Prakticky ten samý displej jako u předešlého modelu je použit i v tétodražší verzi. Opět má velmi pěkné barvy, díky pevnému plastovémupřekrytu se lépe čistí od prachu. Notebook působí robustněji, kloubydispleje nám přišly pevnější, tvrdší konstrukce byla znát také na vyššíhmotnosti 2,62 kg. Adaptér pro oba notebooky má hmotnost přibližně 240gramů.

Hlučnost je na velmi nízké úrovni, což každého asi hodně potěší. Naopak zklamala již zmíněná nízká výdrž při běhuna baterie. Levnější model s výkonnějším procesorem dokázal při střednízátěži běžet o hodinu déle než tento úsporný, orientovaný na delšívýdrž. Nutno připomenout, že u tohoto kusu nebyly odladěné napájecíprofily a do prodeje půjde konfigurace s jiným procesorem. I tak lzečekat, že se čtyřčlánkovou baterií svému levnějšímu sourozenci nebudemoci vyrovnat. Doporučená koncová cenaje stanovena na 29 400 Kč s DPH, v internetových obchodech bude o něconižší. Zákazník v tomto případě připlácí za hezký design a lepšíprovedení se "zrcátkovým" povrchem. Oba notebooky se mají na trh dostatkoncem tohoto měsíce.

Specifikace Asus UX50V-XX017C

 • procesor Intel Core 2 Duo SU9400 (1,4 GHz, FSB 800 MHz, 3 MB L2 cache, TDP 10 W)
 • paměť 4 GB (2x2), 800 MHz
 • disk 500 GB, 5400 ot/min
 • grafika Nvidia GF G 105M, 512 MB VRAM
 • displej 15,6", 1366 x 768, glare
 • optická mechanika DVD SuperMulti
 • rozhraní: 3x USB, HDMI, VGA, čtečka multimediálních karet, 2x audio
 • další komunikace: WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth, ethernet
 • poznámky: ve výbavě dále webkamera 1,3Mpix, myš a brašna
 • operační systém Windows Vista Home Premium
 • čtyřčlánková baterie
 • záruka 2 roky
 • doporučená koncová cena od 29 400 Kč s DPH
Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
14.Červen 2009
Kupujete notebook a nevíte, jestli si na něm zahrajete nejnovější hru?Pomůže vám náš přehled. Na hry doporučujeme Nvidii 9600M a pro kancelářGMA 4500MHD.

Vybrat dobrou grafickou kartu v notebooku není příliš snadné. Všichni výrobci pojmenovávají své grafiky nesmyslnými označeními, které často nesouvisí s podobnými modely, nebo se do názvů přidávají bombastická hesla, ačkoli jde o slabé varianty.

Nezbývá proto než se nespoléhat na označení a všechny aktuálnígrafiky otestovat. Ačkoli by se to mohlo zdát jako snadný úkol,spolehlivý postup neexistuje. Grafický výkon karty totiž nezávisí jenna ní samotné, ale také na výkonu použitého procesoru a chipsetu.Zatímco u stolních počítačů by stačilo měnit karty na referenčnísestavě a všem tak měřit stejně, u notebooků, kde jsou grafiky pevnězabudované na základní desce, je to prakticky nemožné.

Jakýkoli velký seznam je proto vždy orientační, neboť naměřené výsledky jsou platné pro různé notebooky s různými procesory a jinými chipsety.

Dalším úskalím je výběr programu (benchmarku), který má grafickývýkon notebooku změřit. Vysoké skóre v jakémkoli benchmarku automatickyneznamená, že vaše oblíbená hrapoběží rychle. Různé grafiky si s různými aplikacemi dokážou poraditjinak, i když mají papírově vysoký výkon. Kromě výkonnosti ostatních komponentv notebooku záleží také na ovladačích grafické karty a odladěníaplikace pro konkrétní hardware. Laicky řečeno - pokud vám běží hra ažpřekvapivě pomalu, zkuste aktualizovat ovladač své grafické karty ataké se podívejte na stránky výrobce hry, jestli nenabízí ke staženípatch řešící problémy s výkonem.

Karty jsmerozdělili do dvou kategorií. U každé tabulky jsme zvolili jednunejčastější kartu, která má podle nás optimální poměr výkon / cena.

Již roky testujeme výkon grafik syntetickými benchmarky 3DMark od společnosti Futuremark. Nejsou ideální, na světěexistují lepší programy. Výhoda 3DMarků je v tom, že jsou nejznámějšía skóre z jejich testů najdete prakticky v každé recenzi. Výhoda jetaké v menší závislosti na výkonu procesoru (u 3DMarku06), rozdílynaměřených hodnot jsou maximálně cca 20 %. 

Jak tedy náš přehled používat?
Orientačně můžete zjistit parametry grafik a získat přehled o tom, jakje která výkonná. Pokud vás zajímá výkon grafiky v konkrétní aplikaci,nezbývá než použít google nebo naše fórum a zeptat se. Při honbě zanejvyšším počtem snímků v hrách nezapomínejte na zahřívání, čímvýkonnější grafickou kartu budete mít, tím více tepla bude produkovat.Lepší, než mít nejnadupanější stroj na trhu, je slevit ze svých nárokůa nezapomínat při výběru ani na pevnost šasi, kvalitu displeje,rozložení klávesnice atd. Více v článku Sedm rad pro výběr nej notebooku

Nezapomínejte také, že čím výkonnější grafiku koupíte, tím většíbude mít spotřebu. Ve výsledku se rychleji vybije baterie i přinenáročné činnosti, notebooky s výkonnou grafikou nejsou vhodné proběžnou práci. Více o možných řešeních tohoto problému se dozvíte níže.

Naměřenéhodnoty jsou přibližným průměrem několika měření. V přehledu naleznetejen ty nejpoužívanější současné karty, aby nebyla tabulka přílišchaotická. Výsledky jsou řazeny od nejhorších výsledků v 3DMarku06 ponejlepší. Starší benchmarky naleznete zde a v odkazech na konci článku.

Integrované grafické karty se sdílenou pamětí

Dodávají se do nejlevnějších notebooků nebo těch, které se orientují na nejvyšší možnou výdrž při běhuna baterie. Jsou totiž levné (nemají vlastní paměť, půjčují siprostor z operační paměti) a především energeticky úsporné. Integrovanégrafiky na trhu převládají. Hodí se pro kanceláře, domácnosti a nacestování. Zahrajete si na nich především starší hry, ty s výkonem vícenež 1 000 bodů v 3DMarku06 zvládnou i třeba Call of Duty 2. Jsoumaximálně závislé na výkonu procesoru. 

Doporučujeme: GMA 4500MHD nebo Nvidia 9400M

 Označení  Takt jádra [MHz]  Pixel / Vertex pipelines  3DMark05  3DMark06
 Intel GMA 950 400 4 / 0 450 140 
 Intel GMA X3100 500 8 / 1 800 450
Intel GMA 4500MHD  533 10  1400 900
 ATI MR HD 3200 500 40   2500  1400
 Nvidia 9400M (G) 450 16  4000  2000

Poznámky

 • Pixel / vertex pipelines -udává maximální počet souběžných výpočtů textur / vrcholů. Čím vyššípočet pipelines, tím rychleji výpočet proběhne, bohužel se zvyšuje ienergetická náročnost a tepelný výkon.
 • Pixel a vertex pipelines se u moderních karet sdružují do tzv. sjednocených (unified) procesorů, které zastávají obě dvě činnosti dle aktuálních nároků.
 • Intel GMA 950je hodně stará grafika, používá se v současných netboocích. V nich sedíky slabým procesorům benchmarky ani nerozjedou, překvapivě ale nanich není problém nějaké starší hry spustit.
 • Intel GMA X3100 je nástupkyně 950, dává se do nejlevnějších ntb.
 • Intel GMA 4500MHDna rozdíl od starší X3100 podporuje dekódování HD videa, i na slabšíchnoteboocích by proto neměl být problém přehrávat filmy ve vysokémrozlišení; je součástí platformy Montevina.
 • ATI Mobility Radeon HD 3200 jev současnosti nejvýkonnější integrovaná grafika od ATI. Vychází zestarší 2400 (srovnatelný výkon), podporuje HD video, zapojení vCrossfire pro vyšší výkon - více zde, dodává se např. do Aceru Ferrari.
 • Nvidia 9400M (G)- bez písmene G jde o grafiky pro MacBooky. Je to moderní čip spodporou HD videa, výkonově srovnatelný s dedikovanou kartou 9300MGS. Použita je např. v IONu, očekává se její nasazení v netboocích.

Dedikované (diskrétní) grafické karty

Tyto karty již mají vlastní paměť, někdy i několikanásobně rychlejší,než je samotná RAM v notebooku. V tabulce proto přibyly parametry Taktpaměti a dále Šířka sběrnice. Ten poslední parametr je hodně důležitýpro výkon celé grafické části, úzká sběrnice dokáže přiškrtit výkonjinak slibně vypadající karty (viz tabulka).

Mají už poměrně významný podíl na celkové spotřebě notebooku, a tak se příliš nehodí pro mobilní stroje na cesty.Umí sice v době snížených nároků na výkon snižovat takt svého jádra ašetřit tak energii, bohužel to zpravidla není dostačující. Výrobci tedypřicházejí se dvěma koncepty: první je použití externí grafické karty,připojitelné přes nějaké rychlé rozhraní - více se dozvíte v tomto článku o technologii Lasso.Druhý, a podle nás daleko elegantnější způsob, je vybavení jednohonotebooku dvojicí grafických karet. Jedna integrovaná zajišťuje dlouhouvýdrž při běhu na baterie, druhá diskrétní dokáže zase poskytnoutvysoký výkon. Mezi oběma typy karet se následně přepíná buď přepínačemna těle notebooku, nebo softwarově v operačním systému. Takovýminotebooky jsou například nový MacBook Pro, Sony Vaio řady Z nebo třeba netbook Asus N10J.

Doporučujeme: Nvidia 9600M GT, popř. ATI MobilityRadeon HD 4650 - především první jmenovaná je jedna z nejrozšířenějšíchkaret; obě poskytují dostatek výkonu i pro hraní náročnějších her,notebooky s těmito kartami lze zakoupit již od 24 000 Kč. Přibližně od3000 bodů si již lze slušně zahrát novější hry, nepočítejte však splnými detaily. Údaje jsou orientační, vždy si raději vyhledejte recenzi notebooku s konkrétní kartou, chipsetem a procesorem.

 Označení Takt jádra / paměti [MHz]  Počet pixel / vertex pipelines  Sběrnice [bit]  3DMark05  3DMark06 
ATI MR X2300 480 / 400 4 / 2  128  1600 900
Nvidia GF 8400M GS  400 / 600 16  64  3100 1500
 Nvidia GF 9300M GS 550 / 700  8  64  3200 1800
 Nvidia GF 9300M G  400 / 600 16  64  3200 1900
 ATI MR HD 3470 680 / 800 40  64  4000 1900
 ATI MR HD 3450 500 / 700 40  64  4000 2000
 Nvidia GF 9500M GS 475 / 700 32 128  6200 3500
ATI MR HD 4570 680 / 800 80 64 7000 2500
 ATI MR HD 3650 600 / 700 120 128  7700 3500
ATI FireGL* 5700 600 / 700 120 128  8600 3600
 Nvidia GF 9650M GT  550 / 800 32  128  9000 4400
 Nvidia GF 9600M GT 500 / 800 32  128  8500 4800
Nvidia QFX* 770 500 / 800 32 128  11 100 5300
ATI MR HD 4650 550 / 800 320 128 13100 6800
Nvidia QFX* 2700M  530 / 800 48 256  15 000 7700
 ATI MR HD 3870 660 / 850 320 256  12 100 7800
 Nvidia GF 9800M GT  500 / 800 96 256  14 900 9400
Nvidia GF* 9800M GTS  600 / 800 64 256  - 9700
 ATI MR HD 4870 550 / 888  800  256  14 500 10 000
 Nvidia GF 9800M GTX 500 / 800 112  256  16 600 10 300
 Nvidia GF* GTX 280M  585 / 950 128 256  18 100 11 800
 Nvidia GF* 9800M GTX SLI 500 / 800 224 256 16 100  12 700
 ATI MR HD 4870 X2 550 / 888  1600 256  18 000 13 100

* Hodnoty označené hvězdičkou jsou převzaty z databáze notebookcheck.com

Poznámky

 • U jednotnéhoúdaje pro pixel / vertex pipelines se jedná o tzv. sjednocené(unified) procesory, které se starají o provádění daných výpočtů podleaktuální potřeby. Najdeme je u všech moderních karet.
 • Intel dodává jen integrované grafiky; že můžeme hrát na noteboocích nejnovější herní tituly, je dílo firem ATI a Nvidia.
 • ATI má v  současnosti řady karet Mobility Radeon (v tabulce značeny MR)a FirePro (dříve FireGL) - hráče a běžné uživatele by měla zajímat jenřada GeForce, FirePro jsou totiž karty optimalizované například propráci v CADu a cenově jsou postaveny výše.
 • Nvidia má také dvě řady s tím samým zaměřením, a sice GeForce (v tabulce GF, pro hráče) a Quadro FX (v tabulce QFX,pro profesionály). Málo rozšířená je řada Quadro NVS určená pro firemnínotebooky. Tyto karty vycházejí z řady GeForce, pro vyšší stabilitumají snížené takty, popř. užší sběrnici a upravené ovladače.
 • Nvidia sevyžívá ve značení nejrůznějšími písmenky, čímž zákazníkům akorát motáhlavu. Posloupnost verzí od nejpomalejší k nejrychlejší je: GS ---> GTS ---> GT ---> GTX ---> SLI.Poslední možnost označuje zapojení dvou grafických karet do jednohocelku. Pozor- takto spojené karty nedosahují dvojnásobného výkonu,spotřeba ale jinak přibližně dvojnásobně vzroste. Obdobná technologie uATI se nazývá Crossfire a v tabulce je označena jako X2.
 • Nvidiase během několika týdnů až měsíců chystá na trh uvést dvě karty GF GTX280M v režimu SLI, stanou se tak pravděpodobně nejvýkonnějším řešenímna trhu. Alespoň na pár měsíců.
 • Nvidia setaké ráda zviditelňuje a správně by se měla psát jako NVIDIA. Popředchozích verzích nVidia, nVIDIA a NVidia je to snad poslední verzenázvu. V textu jsme se ale raději drželi klasického zápisu.

Tabulku budeme aktualizovat minimálně každý měsíc, vždy zde tak najdete nejnovější přehled dostupných grafik.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)
Celkem čtyři nové notebooky od Toshiby se již brzy objeví na českémtrhu. Nejdeme v nich dvoujádrové procesory Intel i AMD, slušnou výbavua nový ekorežim.

Aplikace "Eko Utility" dle výrobce umožňuje sledovat a říditspotřebu lépe, než jak to umí nástroje ve Windows. Na reálný test toho,jak moc je tato funkce účinná, si ale budeme muset počkat. Ceny všech uvedených modelů pro český trh zatím nejsou známy, ceny uvedené v závorce jsou pouhým přepočtem dle aktuálního kurzu.

13,3" model Toshiba Satellite U500

Nejmenší z novinek má hmotnost přibližně 2,15 kg. Displej má stáleještě klasický poměr stran 16:10, větší modely jsou již vybaveny"širokoúhlejším" poměrem 16:9. Rozlišení tohoto displeje tak činístandardních 1280 x 800.

K zajímavostem tohoto modelu patří možnost podsvícení klávesnice (ve vyšší verzi) a vysoký výkon. U 13,3"notebooků výrobci zpravidla sází na nízkou spotřebu a dlouhou výdrž,tato Toshiba ukrývá ale grafickou kartu ATI MobilityRadeon HD 4570.Patří k méně výkonným kartám, poskytuje však notebooku dostatečnýgrafický výkon i pro hraní akčních 3D her. Více o grafických kartách a jejich výkonech se dočtete v článku Velký přehled grafických karet pro notebooky. 

I v dalších parametrech se U500 liší od konkurence. Vybavena budesice standardními procesory Intel Core 2 Duo, může však být osazena až8 GB operační paměti a diskem až 500 GB. Nadprůměrný počet konektorůtvoří 2x USB, 1x USB kombinovaný s portem eSATA, HDMI, čtečka 5 v 1,štěrbinová optická mechanika, webkamera, Bluetooth 2.1 + EDR, WiFi(draft n) a gigabitový ethernet. Výdrž udávaná výrobcem činí 3,5hodiny, cena je stanovena na 699 € (18 700 Kč).

Toshiba Satellite L500 a L550

Tyto dva notebooky s úhlopříčkami displeje 15,6" a 17,3" (rozlišení1366 x 768, resp. 1600 x 900) mají shodný design a výbavu. Oba mohoubýt osazeny procesory ze stáje Intel (Core 2 Duo), nebo AMD(dvoujádrové Athlony, Turiony nebo Turiony Ultra).

Výrobce nezveřejnil bližší informace o grafických kartách, vzhledem kceně lze očekávat integrované grafiky s nízkým výkonem. Výbava obsahuje2x USB, 1x USB kombinovaný s portem eSATA, HDMI, webkameru, čtečkumultimediálních karet 4 v 1, WiFi (draft n), optickou mechaniku DVD SuperMulti, Bluetooth 2.1 + EDR a ethernet 10/100.

Výdrž ani hmotnosti výrobce zatím neudává. Ceny mají startovat na 549 € (14 700 Kč), resp. 699 € (18 700 Kč) za větší model.

16" Toshiba Satellite A500

Designově nejzajímavější ze čtveřice novinek je poslednípředstavovaný model A500, který také bude patřit k tomu nejdražšímu.Také tento model má podsvětlenou klávesnici, podobně jako U500. Navícobsahuje numerický blok kláves.

Notebook bude k dostání ve dvou provedeních lišících se rámečkem displeje. Na něm je vidět lehká inspirace u Applu, který má v novějšíchmodelech displej překrytý skleněnou deskou tak, že z rámu nevystupujíokraje. Elegantní křivky doplňují chromované prvky, například okolokvalitních reproduktorů Harman / Kardon. K zajímavosti tohoto modelupatří HD webkamera.

K dostání bude běhemléta 2009 několik konfigurací s procesory Intel Core 2 Duo nebo AMD advojicí grafických karet. Zákazník bude mít možnost volby buď mezi jižzmíněnou grafikou ATI Mobility Radeon HD 4570, nebo výkonnější HD 4650.

Displej má rozlišení 1366 x 768. Na notebooku najdeme dále 3x USB,1x USB kombinovaný s portem eSATA, HDMI CEC*, webkameru, čtečkumultimediálních karet 5 v 1, WiFi (draft n), optickou mechaniku DVDSuperMulti (dvouvrstvou), Bluetooth 2.1 + EDR a ethernet 10/100. Cenaje zatím neznámá.

HDMI CEC - High Definition Media Interface Consumer Electronic Control - rozhraní umožňující dálkové ovládání notebooku.

Nový netbook má mít až desetihodinovou výdrž

Toshiba Dynabook UX má podle některých zdrojů vydržet až 10 hodin běhu. Vzhledem k tomu, že na fotografiích má zpravidla vystupující baterii s velkou kapacitou, mohl by být tento údaj reálný.

Z dalších informací vyplývá, že jde o zcela běžný netbook nevymykajícíse zaběhnutým pravidlům. Displej 10,1" s rozlišením 1024 x 600 pohánígrafika GMA 950, procesorem je Intel Atom N280 s taktem 1,66 GHz.Nepříliš povzbuzující je hmotnost 1,33 kg, novému Asusu Eee Seashells hmotností 1 kg příliš konkurovat nemůže. Cena je stanovena na 660 USD(cca 13 000 Kč), datum uvedení na evropské trhy zatím není známé.

Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)