14.Červen 2009
třída:Stopkovýtrusé - Basidiomycetes
řád:hřibotvaré- Boletales
čeleď:hřibovité- Boletaceae
rod : klouzek- Suillus

Charakteristika

V mládí má klouzek, někdy též označovaný jako hřib zrnitý, polokulovitýtvar klobouku. V období dospělosti pak dosahuje v průměru 5 až 10centimetrů a poduškovitě se rozevírá. Vlivem vnějších faktorů, kteréovlivňují jeho růst, například kameny nebo stromy či popadané větve,může být jeho klobouk zprohýbaný a rozmanitě tvarovaný.

Svůj název si klouzek vysloužil díky své pokožce, která jeza vlhka a především u mladých plodnic pokryta typickou slizovitou alepkavou vrstvou. Když je sucho, sliz na pokožce vyschne a vytvoříhladkou a docela lesklou vrstvu, kterou lze snadno sloupnout. Barvapokožky se pohybuje na škále mezi nažloutlou, přes oranžově žlutou ažpo hnědožlutou či okrově žlutou.

Rourky, 5 až 10 mm dlouhé, postupem času přecházejí zesvětle žluté, případně olivově žluté až na kalně okrovou barvu vestáří. Póry jsou velmi drobounké, maximálně 1 mm v průměru, okrouhléhotvaru. Mladí klouzci z nich za vlhka vylučují drobné kapénky mléčnébarvy. Později se póry zvětšují a vytvářejí ostřejší hrany.

Třeň je z větší části válcovitý, ve spodní části částečně kyjovitý.Měří0,5 až 2 cm do šířky a 3 až 7 cm do výšky. Je plný a pevný. V mládíjsou na něm díky nažloutlé barvě patrné bílé kapénky (stejně jako napórech). Tyto kapičky postupně zasychají a zanechávají na klouzcíchstopy hnědavých zrníček (odtud druhové jméno). Starší klouzci tmavnouaž do světle hnědé barvy. Prsten ani závoj houba nemá.

Dužnina je bílá nebo nažloutlá, v třeni pak žlutavá. Na řezubarvu nemění. Je jemná a pevná, později houbovatí a změkčuje se.

rozšíření

Klouzek zrnitý roste od května do října .Najít ji můžeme v celém mírném pásu severní polokoule. Většinou jinajdeme pod borovicemi, i pod kosodřevinou. Najít ji ovšem můžeme i naokraji lesa nebo při lesních cestách. Vybírá si spíše písčité avápenité půdy.

možné užití

Houba je jedlá, má mírnou chuť a ovocnouvůni. Používá se k přípravě nejrůznějších houbových pokrmů. Nejlepší jenasbírané klouzky promíchat s jinými houbami. Díky své ve stáří měkkéaž máslovité dužnině je tato houba často napadána červi.

český názevklouzek zrnitý
latinský název Suillus granulatus
hlavní znakyklobouk kulovitý, měří 5-10cm, okrově žlutý, pokožka za vlhka slizká,za sucha lehce sloupnutelná, až 2 cm pevný válcovitý třeň s hnědavýmizrníčky, bílá až nažloutlá dužnina, u mladých jedinců pevná, pozdějiměkká
rozšíření mírný pás severní polokoule, pod borovicemi, vápenatý podklad
doba sběrukvěten- říjen
poživatelnostjedlá houba
Vložil: Rohle ¤ Komentářů (0)