Turecko

27.Říjen 2007 | Ubytování

Hotel - nenašel jsem cedulku na kliku "nerušit", dal jsem tam něco jiného a vyšlo to neuklidili, druhý den mi ji přinesli, dal jsem ji na kliku a uklidili :) jinak bez problému, chcete platit (bill) přinesou vám pivko (beer) atp. 

Doporučuju licitovat o aktuálním kurzu USD-TLI nebo EUR-TLI při závěrečném placení v cizí měně.

Pokud se chcete ukázat a nosiče bagáže obšťastnit, nedávejte mu jako já 2EUR minci a vyhnete se vysvětlení, že je mu v Turecku na nic. 

Okna špatně těsnila a tak jsem vstával 6:30 s celým národem k modlitbě, doporučuju špunty do uší ty vás zahluší.

Velké mínus Hotelu Grand byla absence internetu, třeba je to výjimka.  

napsal/a: 271057128 23:51 Link komentáře (0)




"dobr den" - dobrý den

"čao" - ahoj i při loučení

"kak ste?" - jak se máte?

"dobro" - dobře

"rozběram" - rozumím

"utre" - zítra

"utro" - ráno

da - ne

ne - ano

"tuka" - tady

robotnik - pracovník

robota - práce

napsal/a: 271057128 23:43 Link komentáře (0)




Ty si snad můžete najít na netu :) napsal/a: 271057128 23:38 Link komentáře (0)




Rizikem při cestě po zemi je beze sporu kvalita vozovek, proto neváhejte přibalit rezervu rezervy pokud nemáte praxi z pneuservisu (to platí i o Bulharsku). Tuningová kola bych nechal v garáži a obul něco praktičtějšího. Pokud máte tu čest navštívit zapadlou vesničku kam vede asfaltka, to ještě neznamená, že z vesnice nevyjedete po tankodromu, rozbahněné stezce nebo šotolině. Potom vás čeká čelem vzad a návrat třeba 20 km na poslední křižovatku.

Pokud už píchnete někde mimo civilizaci, dejte si radši s opravou načas, zvídaví romové jsou tam co by dup. 

Řadový Rumun se k vám bude chovat přátelsky a nemusíte se bát někoho ve městě oslovit. Často vás překvapí solidní angličtina.

Kdo neumí anglicky, bude vám zkoušet poradit v italštině, francouzštině nebo španělštině.    

Rumunsko mi nepřipadá jako riziková země.

napsal/a: 271057128 23:14 Link komentáře (0)




Opět bych si dával zdravý pozor na osobní věci, také na ochotné domorodce, kteří se zjeví ihned potom co jste píchli a zmizí stejně rychle i s vašimi věcmi.

Pro choleriky zde vyvstává vyšší riziko infarktu, při setkání s bulharskou leností, nepořádností, všudypřítomným kouřem z cigaret a pobíhavšími pesánky :)

Pro žlučníkáře je zde riziko plynoucí ze všemožně grilovaných pomletých masíček. Nikdy se mi nepodařilo dokázat, že ten pes co tu včera ještě byl...

Rizikem může být do jisté míry český přístup k bulharskému myšlení, v tom jsem sám pohořel, už se snažím nevzrušovat tolik zdánlivou imbecilitou, jiný kraj jiný mrav. Je třeba naučit se přistoupit na jejich způsob komunikace, nechat je sdělit své pocity. 

 

 

 

napsal/a: 271057128 22:58 Link komentáře (0)




Při nakupování v Sofii máte šanci ušetřit, nebo pěkně naletět. Tak třeba já si pořídil dvě hezká trička, a po dvou vypráních a žehleních by je neakceptovali ani v second handu. Jednalo se o kamenný obchod na pěší zóně, platil jsem kartou a ani na moment jsem ji nespustil z očí. Ceny byly velmi přívětivé, kvalita se však ukázala jako u (bez urážky) vietnamského zboží.  

Nedaleko parlamentu v přilehlém parčíku, si můžete koupit suvenýr Wehrmachtu nebo jiné tretky jako napodobeninu tatarské šavle, starý angličák, minerály z Ruska, stolní hru z 80-tých let známou i z ČSSR, obraz nevalné kvality a podobné nevkusárny :)

Rozhodně se vyplatí koupit nějaké místní vínko, už kvůli poměru kvalita : cena. 

Ceny v řetězcích jako Billa jsou srovnatelné s našimi cenami, proto mi nedochází kde na to Bulhaři berou?

napsal/a: 271057128 22:22 Link komentáře (0)




Při nakupování nebo placení kartou mimo super, hyper a gigamarkety dodržujte zásady bezpečnosti. Nespouštějte oči z vaší karty a zkontrolujte co jste zaplatili. Kolegu stála menší nepozornost několik desítek tisíc korun českých. Já zase dostal v jižním Rumunsku bonus ve výši cca 500%, při placení na Agipce. Když jsem se tam vrátil s účtenkou zpět a začal se ptát na ceny jednotlivých položek, slečna mě začala hladit po zádech a strašně se omlouvat, že se spletla :) takže mějte oči otevřené! 

Pokud se vracíte z Rumunska a máte cestu např. po okresce mezi Aradem a Oradeou, neváhejte nakoupit ovoce a zeleninu od prodavačů u cesty. Lilek a rajčata jsou chutnější než-li z našich pultů a cena vás určitě přesvědčí k napěchování kufru.

Podobně, ale o něco málo dráž, nakoupíte na tržnicích.

 

 

 

   

 

napsal/a: 271057128 22:05 Link komentáře (0)




Pokud budete s místními jednat v klidu a s úsměvem, neodmítnete pozvání na dobrý čaj a budete trpěliví, potom se dočkáte vřelého přijetí. Turci jsou hrdí lidé a budou vám možná připadat jednoduše, ale hloupí tedy nejsou!

Bezpečtnostní rizika, která platí u nás v ČR platí také v Turecku. Nenavštěvovat pochybné zapadlé uličky, neprovokovat skupinku agresivně vyhlížejících mladíků.

Dále v lesích pozor na medvědy, v mešitě sundat boty, vynechat kebab v kombinaci s kefírem, nepít pramenitou vodu, někomu nesedne přemíra jogurtu v hlavních chodech. Také soumrak je v turecku o něco svižnější než-li u nás, tak ať nejste v horách do jara ;)

Pokud se na vás bude Turek šklebit, vy se usmívejte, ne vysmívejte. Po nějaké době ho to přestane bavit a převládne zvědavost co jste zač :) nakonec proberete docela zajímavé spektrum témat a ochutnáte dobrý čaj.

Turci mají rádi překvapení a drobné dárky, určitě dárkem nic nepokazíte pokud nezvolíte flašku rumu nebo vepřovou kýtu. Turci sice nejsou všichni abstinenti a těžko to předem odhadnout.   

  

 

napsal/a: 271057128 21:34 Link komentáře (0)



Turecky

26.Říjen 2007 | Slovník

merhaba - ahoj

"saou" - děkuji

güle güle - nashledanou

caj "čaj" - čaj  

napsal/a: 271057128 10:01 Link komentáře (0)



Turecko - oblečení

25.Říjen 2007 | Rizika

Z vlastní zkušenosti vím jak je nepříjemné přijít v hotelu na večeři, přičemž si při pohledu na zahalené ženy uvědomíte (muslimská svatební hostina), že volba skejtových kecek a 3/4 kalhot s tričkem nebyla nejlepší. O této akci jsem sice nevěděl, přesto by se mělo dodržovat pravidlo dlouhých kalhot radši všude mimo pláže, zvláště ve městech kde o turistu moc nezavadíte. Turci se snaží chodit převážně formálně oblečení. Oblek a košile je pro ně jako pro nás rifle a mikina. Někdy to působí groteskně, když v horách potkáte domorodce v dvacetiletém obleku, vlněném svetru, s radionkou na kebuli a k tomu historické lakýrky.  

Ženy a slečny by měly nechat kratší sukně odpočinout, stejně tak hlubší výstřihy a podobné rajcovní, pro nás již běžné druhy oděvu. Mohla by totiž za vámi po zbytek pobytu pobíhat partička nadržených turků, vždyť jste si o pozornost právě řekly samy :) Taky je možné, že by jste se dočkaly opovržení, zejména ze strany místních žen.

  

 

napsal/a: 271057128 22:43 Link komentáře (0)


< Novější články | Starší články >