Zvířata kolem nás
ŠKOLA ZVÍŘAT
 

ZAJÍMAVOSTI O SYSLOVI OBECNÉM

SYSEL OBECNÝ(Citellus citellus)

-hlavníznaky: tvar těla podobný veverce, pískově zelenavé zbarvení kožichu s přiléhavými chlupy, velké oči.

-způsob života: v koloniích

-potrava:zelené části rostlin, obilná a travní zrna,bezobratlí

-počet mláďat: 3-7

-ochrana: kriticky ohrožený druh

-třída: SAVCI (Mammalia)

-řád: HLODAVCI (Rodentia)

-čeleď: VEVERKOVITÍ (Sciuridae)

-rod: SYSEL (Citellus)

-rod: SYSEL OBECNÝ (Spermophilus citellus)

Vzhled

Tento okatý hlodavec z čeledi veverkovitých má hustý, pískovězelenavý kožíšek. Toto zbarvení mu vydatně pomáhá při maskování se vmístech, kde se pohybuje. Je o něco větší než jeho příbuzná - veverka.Na rozdíl od veverky má ale krátký ocas, malé ušní boltce a přiléhavousrst.

Rozšíření

Místem jeho původního výskytu je jihovýchodní Evropa a Malá Asie,odkud se dostal až k nám. V minulosti u nás tento hlodavec nebyl žádnouvzácností, právě naopak. Díky malému množství predátorů schopnýchmrštného a velmi pozorného sysla ulovit se přemnožil a páchal velkéškody na zemědělských plodinách. V šedesátých letech dvacátého stoletívšak začaly velmi rychle mizet jejich hlavní útočiště - polní remízky.Je však možné, že syslové od nás nemizí pouze díky zásahům do jejichpřirozeného útočiště, ale i proto, že střední Evropa je na okraji územíkde se vyskytují. V České republice byl zaznamenán vůbec nejzápadnějšívýskyt tohoto druhu. Mimo pole ho můžeme také spatřit na udržovanýchtravnatých plochách sportovních hřišť, parků a podobně. Další jehopřirozenou domovinou jsou krátkostébelné travnaté stepi. Právě těmtonízkým travnatým plochám dávají syslové přednost, protože zde majísvoji nejoblíbenější potravu a mají dobrý výhled na okolí (uvidí takvelmi snadno svého nepřítele a stihnou uniknout do podzemních nor).

Způsob života a potrava

Syselse neliší od veverky pouze vzhledem, ale i způsobem života. V žádnémpřípadě ho totiž neuvidíte v korunách stromů. Naopak veverku asineuvidíte na poli plném obilí, kukuřice, pícnin či jiných zemědělskýchplodin, které jsou syslovi potravou. V době, kdy tyto rostliny ještěnejsou plně vzrostlé si pochutnává sysel i na trávě či klíčích jižzmíněných zemědělských plodinách. Není to však stoprocentní vegetarián.Živočišné bílkoviny získává z drobných bezobratlých živočichů, kteréobčas konzumuje.

Syselje sice druh s denní aktivitou, ale je velmi těžké ho spatřit. Pokudzmerčí nějaké nebezpečí, což člověk pro něj bezesporu je, postaví se nazadní hlasitě pískne aby upozornil ostatní z jeho kolonie a všichnibleskurychle mizí v podzemních norách. Vylézt za potravou se odváží ažza dlouhou chvíli.

Mnozí lidé jsou toho názoru, že si sysel shromažďuje (syslí) zásoby na horší časy. Tyto horší časy - zimu však přečkává hibernacía spoléhá se při tom na tukové zásoby, které si vytvořil přes léto. Ktomuto mylnému názoru lidé došli patrně díky tomu, že uviděli sysla jaksi stébla obilí táhnou do nory. Tato stébla však v klidu a bezpečí svéúkrytové nory hned zkonzumují. Úkrytové nory jsou budovány mnohem blížek povrchu než nory, ve kterých syslové přečkávají noc a zimu. Poskytnoujim však dostatek bezpečí před predátory.

Rozmnožování

Samicev červnu porodí v průměru 5 mláďat, která jsou zpočátku holá a slepá.Již po 28 dnech života opouští noru a za další čtyři týdny seosamostatní.

Ochrana

Podléhá ochraně jako kriticky ohrožený druh (dle zákona 114/1992 a vyhlášky 395/1992) z celoevropského hlediska.

zdroj: tady

SYSEL OBECNÝ

SYSEL OBECNÝ

SYSEL OBECNÝ

SYSEL OBECNÝ

český název Sysel obecný
latinský název Citellus citellus
hlavní znaky tvar těla podobný veverce, pískově zelenavé zbarvení kožichu s přiléhavými chlupy, velké oči.
způsob života kolonie
rozšíření ČR malé ostrůvky
rozšíření svět Jihovýchodní Evropa, Malá Asie
potrava zelené části rostlin, obilná a travní zrna,bezobratlí
počet mláďat 3-7
ochrana kriticky ohrožený druh