Kolika

13.Srpen 2009 | Nemoci koní

Příčiny kolik u koní jsou velmi různé. Mohou to být zkažená krmiva, chyby v dietetice krmení, nedostatek vody, prochladnutí, vadný chrup, cizopasníci střev, zmnožení střevní mikloflóry, které vyvolává plynatost, zácpu, záněty v zažívacím ústrojí, zaškrcení nebo zauzlení střev.
Koliky se u koní projevují nechutenstvím a nezájmen o okolí nebo naopak neklidem, válením a zase vstáváním. Proti kolikám se nejúčinněji bojuje tak, že se zjistí a odstraní jejich příčiny.

napsal/a: cheeky8 08:59 Link komentáře (0)




NASEDÁNÍ
1. Do levé ruky vezmi otěže a zároveň se chyť za hřívu nebo přední komoru sedla. Vlož pak nohu do třmenu natočeného kupředu , pravá ruka se zachytí za okraj sedla.
2. Švihni pravou nohou, zvedni ji nad zadek koně a lehce se vyhoupni do sedla.
3. Snaž se do sedla dosednout jemně. Teď vlož do třmenu i pravou nohu.
www.kone17.blog.cz
SESEDÁNÍ
Podrž otěže v levé ruce a opři se o hřeben hřívy. Vyndej pravou nohu ze třmenu a přehoď ji opatrně přes zadek koně. Opři se rukama o sedlo a vyndej levou nohu ze třmene. Teď můžeš pomalu sklouznout na zem.
Zdroj → kone17.blog.cz

napsal/a: cheeky8 08:58 Link komentáře (0)




Nejdříve se musíte přesvědčit, zda nánosník a podhrdelník nesou zapnuty. Po přetažení otěže přes hlavu koni sundejte ohlávku, ale nechejte ji viset na krku. Je to důležité, neboť v případě potřeby můžete koně snadno přidržet.
  1. Zasunutí udidla- Levý palec vložte koni do koutku huby (zvíře ji otevře) a šetrně zasuňte udidlo. Dejte si pozor, abyste koně neuhodili do zubů. Někteří koně jsou na uzdění tak zvyklí, že tlamu otevřou automaticky, když mu před ní udidlo dáte.
  2. Přes uši- Nátylník přetáhněte za uši tak daleko, aby se nacházely v prostoru mezi nátylníkem a čelenkou. Tento úkon provádějte opatrně, kůň je uši zvlášť citlivý. Kštici přehoďte přes čelenku.
  3. Upínání řemínků- Postupně zapněte nánosník a podhrdelník. Nesmějí být však utaženy příliš těsně. Pod řemeny by mělo být možné volně zasunout 2 prsty.
Uzdečka | kone.blog.cz
Sejmutí uzdečky:
Před sejmutím uzdečky na krk koně volně pověste ohlávku. Teprve potom rozepněte nánosník a podhrdelník. Jednou rukou uchopte otěže a nátylník a přetáhněte je směrem dopředu (před oči koně). Kůň sám uvolní stisk udidla, které potom snadno vytáhnete z tlamy. Znovu ale dbejte na to, abyste koně náhodou neuhodili do zubů.
Zdroj → kone.blog.cz

napsal/a: cheeky8 08:57 Link komentáře (0)




Třmeny jsou vytaženy nahoru a podbřišník, na jedné straně zapnutý, je přehozen přes sedlo. Při přenášení sedla si je položte na předloktí a pevně držte, aby jste jej neupustili a tím poškodili vnitřní kostru.
  1. Správné nasazení- Nejprve koně uvažte. Pak k němu přistupte z levé strany a sedlo s dečkou zvedněte nad kohoutek. Teprve potom sedlo posuňte do správné polohy. Tento pohyb vždy provádějte po směru růstu srsti. Vypněte dečku a zkontrolujte, zda leží hladce pod velkými bočnicemi.
  2. Upnutí podbřišníku- Podbřišník provlékněte koni pod břichem a z levé strany jej přitáhněte. Ne však příliš těsně! Mezi podbřišník a tělo koně by se měla volně zasunout ruka. Utáhněte zápinky podbřišníku jen tolik, aby udržely sedlo. Dotáhnete je až těsně před jízdou. Nakonec prsty zkontrolujte, zda kůže není podbřišníkem někde skřípnutá. Tuto kontrolu proveďte na obou stranách.
Sedlání | kone.blog.cz
Sejmutí sedla:
Při snímání sedla nespěchejte, pracujte klidně a opatrně. Sedlo ihned uložte na vyhrazené místo, aby nedošlo k jeho poškození.
Zdroj → kone.blog.cz

napsal/a: cheeky8 08:56 Link komentáře (0)




Sedlo rozkládá jezdcovu váhu po koňském hřbetu. Různá sedla se používají k různým účelům (Univerzální sedlo, skokové sedlo, dostihové sedlo, drezurní sedlo, westernové sedlo).
Pod sedlo se většinou umisťuje sedlová poduška.
Podbřišník sedlo udržuje na hřbetu koně, probíhá za předníma nohama koně.
Třmeny jsou připevněny k sedlu, zvyšují stabilitu jezdce a pomáhají při tzv. lehkých sedech v různých krocích.
Uzdečka se připevňuje na hlavu koně a pomáhá jezdci nad koněm udržet kontrolu.
Skládá se z nátylníku, podhrdelníku, čelenky a lícnic.
Uzda se používá při přehlídkách a drezurách, na rozdíl od uzdečky, která je využívána mnohem častěji, má navíc jednu lícnici k dalšímu udidlu (uzdečka má udidlo jen jedno, uzda dvě).
Udidlo se umisťuje do huby koně, existuje jich několik druhů
(jednou, dvakrát lomené udítko, rovné udítko…). Existují i varianty bez udidel, kdy se kůň ovládá tlakem na nos. Někdy se používají i martingaly, které koni brání ve zdvihání hlavy, jsou upevněny nad kohoutkem (kolem krku) a k podbřišníku.
Kamaše se používají k ochraně nohou koně při práci, skákání i přepravě.
Zdroj → wikipedie.cz

napsal/a: cheeky8 08:56 Link komentáře (0)




 
  • První předkové koně byly na zemi už před 60 miliony lety. Vývoj časově zhruba odpovídá i vývoji lidí.
  • Teprve před 1 milionem let se kůň vyvinul tak, jak ho známe dnes.
  • Z toho 1 milionu let více jak 980 tisíc let sloužil primitivním předkům lidí jen jako potrava.
  • První jeskynní malby koní jsou staré 20 tisíc let.
  • Před 4 až 6 tisíci lety začalo v evropských stepích ochočování a zdomácnění koní.
  • Lidé přestali být závislí jednom místě, díky koním mohli cestovat za jídlem, vyhrávat bitvy, setkávat se s jinými národy. Možná, ale spíše určitě, by lidé bez koní nedospěli do dnešní civilizace.
http://horse-rider.blog.cz
EOHIPPUS- Měl velikost lišky, na končetinách měl 5 prstů, žil převážně v lesním a bažinatém prostoru (60 miliónů let)
http://horse-rider.blog.cz
MESOHIPPUS - Byl větší, měl delší nohy a chrup vhodný ke žvýkání rozmanitější, ale stále ještě měkké potravy. Na všech končetinách měl po 3 prstech (40 miliónů let)
http://horse-rider.blog.cz
MIOHIPPUS - Byl dost podobný Mesohippovi. Krk,uši a čenich se mu prodloužily a oči se posunuly k temeni (30 miliónů let)
http://horse-rider.blog.cz
MERYCHIPPUS - Postranní prsty na jeho končetinách byly zakrnělé a váhu těla nels pouze prostřední prst. Měkké nášlapné polštářky na prstech zmizely, prodloužil se mu krk a končetiny, hřbet měl delší a rovný. Lebku měl větší a mohutnější (20 miliónů let)
http://horse-rider.blog.cz
PLIOHIPPUS - Měl již proporce podobné jako dnešní koně. Jediný prst pokrývalo rohovité kopyto, oči se posunuly k vrcholu hlavy a zuby se přizpůsobily pastvě. Hřbet měl rovný,s neznatelným kohoutkem. Na zádech měl úhoří pruh a pravděpodobně měl zebrované končetiny (10 miliónů let)
                                         
 
                                          Zdroj → horsesforeverfogether.blog.cz
 

napsal/a: cheeky8 09:52 Link komentáře (1)




Ariežský kůň| kone.blog.cz
Toto plemeno je také známo pod názvem "mérenský kůň". Pochází z hornaté Francouzské přírody rozkládající je podél Pyrenejí a svoje jméno dostalo po řece Ariege. Plemeno je hodně staré a je velilá pravděpodobnost, že je to potomek koní, zobrazovaných na stěnách v Ariege, které vznikdy před zhruba 3000 lety. Ariežský kůň byl ovlivněn orientálními plemeny a později i arabskými koňmi. V rocě 1971 byla založena plemená kniha společností Syndicate d´elevagedu Cheval de Mérens, která se tímto plemenem zabývala. Tito neuvěřitelně odolní ponyové, kteří se dobře hodí do horských oblastí své mateřské země jsou vysoce odolní vůči chladu, ale horkem však trpí. Tito koně se využívají jak v tahu těžkách břemen, tak jako jezdečtí ponyové nebo pro tah na farmách s přítkými svahy, kde nemohou pracovat traktory, nebo jiná vozidla.
 
Zdroj → kone.blog.cz
 

napsal/a: cheeky8 09:47 Link komentáře (0)



Vítejte!

10.Srpen 2009

VÍTEJTE!

Vítám vás na mojem blogu o koních. 
Doufám, že se vám tady bude líbit.

 

napsal/a: cheeky8 20:22 Link komentáře (0)