18.Únor 2009
A kde koukat na fotbal???

Tak...samozřejmě pokud máte satelit a chytáte kanáli jako je Fox a jiné americké kanáli tak to je jednoduchý že. Ovšem pokud chcete český kanál a čeké komentátory tak jedině NOVA sport. A myslím taky že to je jediný čeký kanál kde se dá sledovat americký fotbal v přímích přenosech nebo relivech. A s komentářem Radka Hovorky a Václava Bubníka se o americkým fotbale dozbvíte o hodně víc než tady ode mně. A jako plus bych uvedl že je s nima ještě pěkná sranda. A při přímích přenosech jim můžete psát na mail nfl@nova-sport.cz kde můžete jenom pozdravit, napsat své postřehy nebo se na něco zeptat. A kdy můžete sledovat fotbal myslím tím kdy ho začnou opět vysílat... No vzhledem k tomu že sezona skončila začátkem února Superbowlem s pořadovým číslem 48 ( Superbowl XLIII ) mezi Pitsbourgh Steelers a Arizonou Cardinals, tak teď maj hráči oddech v takzvané offsezoně..Ovšem nemyslím to doslovně, v offsezoně jsou přípravné kempy atd atd. Takže toho hráči maj dost. Ovšem sezóna pokud se nemýlím začíná koncem léta. A hraje se do začátku února.


Kategorie: Americký fotbal | vložil: DeepMasta ¤ Komentářů (0)
16.Únor 2009
Body

No a ještě takovej detail jak se daj získávat body. Bude to jen ve zkratce poněvadž je to dost jednoduchý na pochopení.

Touchdown: To je donesení míče do endzony a je za to 6 bodů

Potvrzovací kop: Kope se po touchdownu z 20 jardů od brány a je za něj 1 bod.

Fake: A teť mám na mysli fake který se sehraje při potvrzovacím kopu. A v podstatě jde o to že tým naznačí kop ale přitom rozehraje normálně a znovu donese balon do enzony. Jsou za to 2 body, ovšem šance na uspěch je velmi malá, ale je.

Fieldgoal: Je to kop na bránu bez toho aby tým donesl máč do endzony. Kope se většinou při 4 downu pokud je tým na dostřel brány. Jsou za něj 3 body

Safety: To je že tým položí protí hráče v jeho vlastní endzoně. Poté tým který inkasoval odkopává míč z ruky. Za safety jsou 2 body. 

Tak doufám že jsem na nic nezapomněl.


Kategorie: Americký fotbal | vložil: DeepMasta ¤ Komentářů (0)
15.Únor 2009
Praporky

V americkým fotbalu téměř v káždém zápase můžete vidět na hřišti poletovat praporky a to žluté nebo červené. A jaky mají tyto praporky význam?? No žlutý praporky mají u sebe rozhodčí a červený praporky mají trenéři týmů.

Žlutý praporek: Tento praporek hází na hřiště rozhodčí když vidí  nějaké porušení pravidel. A je to z toho důvodu aby se nemusela přerušovat hra. Tak prostě uprostřed akce mezi hráče přilítne žlutý praporek a po dohrání akce rozhodčí řekně co bylo špatně a postrestá tým který se provinil proti pravidlům. A to většinou záporným jardovím posunem.

Červený praporek má u sebe  trenér, a hazí ho na hřiště v tom případě že si myslí že rozhodčí něco odpískal špatně. V tom případě jde rozhodčí překontrolovat akci na videu. Červený praporek nemůže trénér hodit na hřiště pokud do konce poločasu zbývají méně než dvě minuty. V takovém to případě musí rozhodčí spornou situaci rozhodči na videu překontrolovat sám od sebe.


Kategorie: Americký fotbal | vložil: DeepMasta ¤ Komentářů (0)
12.Únor 2009
Turnovers

Turnovery...tak to v americkým fotbalu je něco jako otočení hry a tady myslím že díky turnoveru z obrany začnete  útočit. Tak a jak se toho dá dosáhnout??? Tak jako první tady zmíním INTERCEPTION ( čti intersepšn ) To znamená že obrana zachitila přihrávku protějšího quaterbacka. V tomto případě obránce který chití tuto přihrávku má ještě možnost s balonem běžet vpřed dokud ho hráči protějšího týmu nezastaví, a pokud má hodně místa může s balonem doběhnout až pro touchdown.

Další turnover je FUMBLE ( čti fambl ) To znamená že hráči který mněl balon v ruce, tak mu ten balon vypadl na zem. Tím pádem se z balonu stává volný míč a kdo ho první chytne tak může utočit.

Další z turnoverů je tzv. SAFETY ( čti sejfty ). Toho se dosáhne když bránící tým složí utočníka s balon v jejich endzoně. Automaticky tým který složil utočníka dostává 2 body a tým který byl složen v endzoně ještě vykopává balon z ruky.

No a pak je tu turnover, který se hraje tak že tým který by mněl při čtvrtém downu odkopávat míč tak ho zkusí hrát normálně a pokud se nedostane za 10ti jardovou lajnu tak má míč bránicí mužstvo a rozehrává z místa kde naposledy rozehrával druhý tým.

Tak to bylo něco málo o turnoverech.


Kategorie: Americký fotbal | vložil: DeepMasta ¤ Komentářů (0)
11.Únor 2009
Čtyři downy

Teď tak lehce vysvětlím jak se posouvá balon po hřišti. Doufám že to bude dávat smysl.

Takže tým má tzv. 4 downy na to aby přešel minimálně 10 jardů aby měl další sadu rozehrávek. Takže teď to trochu objasním jak se postupně získavají jardy na hřišti. Tšch způsobů je dost. Tak nejdřív to zkusím naznačit v případu ze hry. Oba týmy se seřaděj na lajnu kde je balon, v případě utočícího mužstva musí být na lajně minimálně 6 nebo 7 hráčů ( nejsem si jistý jestli 7 nebo 6 tak proto píšu 6 nebo 7 ) Za nimi ve středu stojí Qauterback a runingback popřípadě fullback ( ovšem to taky není pravidlo, při stylech wild cat tam quaterback vůbec nemusí být ), bránicí mužstvo na lajně tolik hráču mít nemusí. Většinou  vzadní časti obrany jsou safetyové kteří popřípadě kryjí dlouhé přihrávky. No a hru zahajuje centr utočící lajny tím že ze země za sebe hodí balon Qaterbackovi a ten má pak na výběr může předat balon runingbackovy který s ním běží buď okolo hráču nebo přímo jejich středem. A dejmě tomu že uběhne 4 jardy než ho obrana složí na zem. Tím pádem utočícímu týmu zbývá přejít 6 jardů, pro další sadu rozehrávek. Druhý down bude hrát například qaterback tak že když mu centr hodí balon tak on hodí balon svému tytendovi na krátko a obrana  složí tytenda ( čti tajtend ) 2 jardy od další sady rozehrávek. Tady bych chtěl říct že utočící tým může hodit pouze jednu přihrávku směrem dopředu, ovšem směrem dozadu jich tým může hodit kolik chce. Takže týmu zbývá ubjěhnout nebo přehodit minimálně 2 jardy. Může se stát i situace že centr hodí qaterbackovi balon a ten ho nemá komu hodit, tak se rozhodne že s ním poběží sám. A ty 2 jardy uběhne. Tím pádem má tým další sadu rozehrávek. Když se týmu nepovede ani na třetí pokus přeběhnou zbývající 2 jardy tak má ještě 4 down. Ovšem v tomto případě tým většinou odkopává balon tzv Punt. Je to odevzdání balonu. Kopáč balon vykopává z ruky a jeho spolu hráči se snaží co nejdřív zastavit chytče. Pokud chytač mávne rukou nad hlavou je to tzv. faircatch a nikdo se ho nesmí dotkout, on ale už nesmí s balonem nikam běžet. Pokud balon chytne hráč mužstva který balon vykopnul tak se rozehrává od místa kde ho chytil, pokud balon nechytne nikdo tak se rozehrává od místa kde se balon zastavil a pokud balon vylítne ze hřiště tak se rozehrává z místa kde balon opustil hřiště. Ovšem vždy ať už balon chytne kdokoliv tak rozehrává tým který balon chytá, nerozehrává tým který ho vykopnul ani když ho chytne. Je to prostě odevzdaný balon. Ovšem utočící tým nemusí balon automaticky při 4 downu vykopnout jsou situace kdy ztrácí na konci zápasu na soupeře pár bodů a je kousek třeba od endzony nebo od překonání deseti jardové linie ( bavíme se o pár decimetrech ) pak může ho hrát stejným způsobem jako první tři downy, pokud se mu nepodaří přejít onu lajnu tak bránící tým rozehrává z místa poslední rozehrávky utočícího týmu.

Tak to je stručný popis toho jak tým posouvá balon po hřišti. Příště napíšu něco okolo turnoverech ( turnover čti ternouvr ). Situace kterou jsem vypsal víše je jen ukázkouvá, většinou každý tým má něco okolo 50 různých stylů rozehrávek.


Kategorie: Americký fotbal | vložil: DeepMasta ¤ Komentářů (0)
10.Únor 2009
Výkop

Tak teď tady trochu objasním jak začíná zápas Americkýho fotbalu. Nejdříve si hráči vylosují kdo bude vykopávat a kdo příjmat míč. Druhý tým si potom může určit stranu. Když si tým který vyhrál losování vyber že bude příjmat balon tak ten druhý tým samozřejmě vykopává.

A jak probíhá výkop? Příjmající tým se rozmístí na své půlce hřiště tak aby zabránily hráčům druhého týmu položit na zem hráče který balon chytí. Zatímco druhý tým se postaví do lajny za hráče který vykopává ze země z podstavce balon. Ve chvíli kdy se kopáč rozebíhá, rozebíhá se s ním i jeho tým avšak dokud se nedotkne míče nesmí ho nikdo předběhnout. Kopáč musí kopnout balon do hřiště pokud tak neučiní příjmací tým začíná svojí rozehrávku ze 40 jardové linie na své půlce. Hráči kopajícího týmu se snaží položit příjmajícího hráče co nejblíže k jeho endzoně aby příjmajícímu týmu zhoršily podmínky pro dojití na druhou stranu hřiště pro touchdown. Pokud kopáč překopne celé hřiště je to takzvaný touchback a příjmací tým rozehrává z vlastní 20ti jardové linie.

Tak takhle nějak probíhá výkop  příjmání balonů


Kategorie: Americký fotbal | vložil: DeepMasta ¤ Komentářů (0)
09.Únor 2009
Americký fotbal

No já jsem docela blázen do sportu a to skoro každýho ať už se jedná o šachy nebo fotbal. A baví mně na sport jak koukat tak i hrát. A americkej fotbal je hodně skvělej sport. Je sice pravda že někdo může říct že to je ragby a američani z toho udělali hroznou hovadinu ale to já si nemyslím. Podle mně to je hra na kterou se dobře kouká a pokud člověk vydrží i nějakou tu ránu tak i hodně zábavná a struhující hra na hraní. Ovšem co se týká pravidel tak tam je to trošku složitější. Takže to tady trochu objasním, aspoň takový základ.

Takže, hrají dva týmy proti sobě. Vždy po jedenácti hráčích na každé straně. Tým se musí dostat do endzony druhého týmu která se nachází na konci hřiště. Vždy má čtyři sady rozehrávek aby přešel deset jardů. A když sonese míč do endzony je to touchdown za 6 bodů a po něm následuje ještě potvrzovací kop za 1 bod. Hřiště má 100 jardů.

Tak toto je velmi stručný základ pravidel amerického fotbalu. Je to hrozně zjednodušený. Ovšem v dalších článcích začnu tuto hru rozebírat od losování týmů až po závěrečný hvizd rozhodčího. :)


Kategorie: Americký fotbal | vložil: DeepMasta ¤ Komentářů (0)
08.Únor 2009
Strategie při pokeru

Tak když už je známo jak se hraje poker Hold´em, tak bych ještě mohl říct jak hrát aby se taky vyhráli nějaký prachy. Je hodně strategií jak hrát a všechny je tady vypsat by chvilku trvalo. A z vlastní skušenosti vím že je lepší když si každý hráč najde vlastní strategii. Taaaakže tady napíšu jenom nějaký základy a především pár chyb kterých by se mněl každý hráč vyvarovat. Protože když hraju s méně skušenýmy hráči ( a tím nechci říkat že jsem nějakej profík  ), tak mně občas hlava nebere to jakým stylem hrajou.

No jak bych teda začal? Asi tak že bych řekl jakým spůsobem a kdy by se mnělo nebo nemnělo sázet.

Samozřejmě hráči s blindem mají povinou sázku s tím nic neudělají a většinou hráči s dealer buttonem mají poslední slovo na stole takže pokud jím ho chcete vzít ať už máte dobré nebo špatné karty není nic jednodužšícho než reisnout velký blind nebo rerejsnout ( rereise je navíšení rejsu ) hráče který vsadil před vámi. Tím pádem celý zbytek stolu bude muset dorovnat vaší sázku, a většinou hráči se špatnámy kartami zahodí a na stole spolu s vámi zbydou hráči který mají aspoň něco hratelného na ruce. Po flopu pokud máte něco hratelného vsaďte tak aby zahodily ti hráči kterým nic nepřišlo nebo ti hráči který se chtěli podívat na flop a zkus nějaký blaf. Pokud máte málo žetonů a máte na flopu nějakou dobrou kombinaci tak vsaďte all - in to už vám dorovná opravdu jen hráč který něco má. Protože jenom blb by dorovnával nějakej all - in když nic nemá. Ovšem i to je možné viděl jsem to na vlastní oči.

Dále bych chtěl říct aby ste nedělali takovou chybu jakou s oblibou dělá můj bratr. A to, že vsadíte a něž udělá něco hráč hrající po vás tak zahodíte karty. To je blbost kterou u opravdovejch profíků neuvidíte a neměli by ste je vidět ani u nováčků protože vsadit a okamžitě zahodit to jsou zbytečně vyhozené prachy.

Pokud vám příjdou karty třeba jako Q4 v barvě tak můžete zkusit vsázet na to že vám příjde barva, a pokud vám během všech pěti karet na stole barva nepříjde a ste stále ve hře tak pak už jde o to jestlí mluvíte první. Pokud ano, tak já bych doporučil vsadit tak aby hráč po vás nemohl nebo nechtěl dorovnat. Pokud máte málo žetonů tak bych vsadil all- in při nejhorším prohrajete :) to prostě příště zkusíte znovu. Ovšem jestli hrajete až jako druhý nebo poslední na stole a nemůžete složit žádnou kombinaci a máte už v potu naházeno hodně žetonů tak bych jenom dorovnal a doufal že nikdo nemá nic a já abych vzhrál třeba na vysokou kartu.

A jeden strategickou třešníčku na dortu. Můj kámoš hraje tím stylem že pokud má dobré karty tak nic nesází, jenom checkuje a nebo maximálně dorovnává. A když nemá vůbec nic tak sází jak o život a vždycky to prohraje. To takovouhle strategii vážně nepochopíte. Takže moje rada z tohohle případu je že pokud něco máte tak sázejte a pokud se bojíte že ostatní hráči zahodí tak sázejte tak málo jak jen vám to karty dovolí aby vám ostatní hráči něco dohodily a pokud stejně zahodí tak se nic neděje protože vždycky vyhrajete minimálně blindy.

Pokud chcete o pokeru vědět víc koukněte na moje stránky   http://mbtpoker.webgarden.cz/

vložil: DeepMasta ¤ Komentářů (1)
05.Únor 2009
Blinds and Dealer Button

V návaznosti na předchozí článek bych chtěl ještě vysvětlit funkci  Blindů a dealer buttonu.

Takže začneme malým blindem ( small blind ).

Small blind je malá slepá sázka která se dává ještě před rozdáním karet. Je to polovina Big blindu. Od malého blindu se začíná každý Hand ( hra ). Tato sázka po každém odehraném handu posouvá o jednoho hráče směrem vlevo. Jak malý tak i velký blind se postupem hry zvyšují. A proč se vsázejí blindy?? Je to pojistka aby bylo o co hrát.

Big blind je velká slepá sázka která je vlevo od malého blindu. A z jeho výše se počítá půlka a to je pak malý blind. Tato sázka se také po odehrání několika handů zvyšuje. A po každém odehraném handu se posouvá o jedno místo směrem vlevo. Od velkého blindu se taky na začátku každého handu rozdávají karty. Ovšem sázení začíná od malého.

Dealer button je žeton označujícího dealera ( týpka co rozdává karty ). Většinou v kasínech je dealer samostatnej člověk který nehraje. Ovšem pokud třeba u vás v hospodě nikdo takoví není tak rozdává ten hráč který má dealer button před sebou. Jinak dealer button je také označení hráče který dává poslední sázku na stole pokud ho někdo nenavýšil. Dealer button má hráč který sedí v pravo od malého blindu.

Antee ( čti Entý ) to je sázka která se dává při větších turnajích, aby bylo v kratší době vyhozeno víc lidí. Tuto sázku dává každý hráč u stolu nezávisle na tom jestli má malí nebo velký blind. Tato sázka je vždy měnší než malý blind.

Tak to je něco málo o sázkách a buttonech před rozdáním karet

Více na mé stránce o Hold´em pokeru     http://mbtpoker.webgarden.cz

vložil: DeepMasta ¤ Komentářů (0)
Jak začít hrát Texas Hold´em poker

Když sedíš s kámošema třeba v hospodě a už tě nebaví den co den probírat stejný věci, pak není nic jednoduššího než vzít karty a zkusit si zahrát poker. A proč??? Na to je jednoduchá odpověď. Znáš to, prší je ohraný a stejně tak i jiný karetní hry ale poker to je něco jinýho. Je to hra která tě donutí přemýšlet, počítat a odhadovat protihráče aby si co nejvíc vyhrál málo prohrál. Je to hra při který se skámošema pobavíš tak jak si to u prší nikdy nezažil. Je to hra kterou chceš hrát.

A jak na to??

Je to dost jednoduchý. Stačí ti na to balíček pokerových karet. Což můžeš mít i když vezmeš půlku Canastových karet a odebereš žolíky. A pak už to jde samo.

Hra začíná tím že ještě před rozdáním karet se vsázejí dvě sázky small blind a big blind ( malá slepá sázka a velká slepá sázka) při čemž small blind tvoří půlku big blindu. Tyto sázky se točí po každé odehrané hře kolem stolu. poté se rozdají karty, každý hráč dostane 2 karty. Po razdání karet zbytek stolu dorovnává sázky, pokud na to samozřejmě má karty. Pokud né tak je může zahodit :)

Když skončí toto první kolo sázek spálí se jedna karta z vrchu balíčku tzv. burn ( je to jenom obrazně řečeno, kartu dej pouze někam bokem nemusíš ji zrovna zapalovat :-D) a po něm se na stůl dají tři karty které vidí všichni hráči a jsou pro všechny společné tzv. FLOP. A rozjíždí se druhé kolo sázek. Po ukončení sázek ( když hráči dorovnají nejvyšší vsazenou sázku) dává se další burn a po něm další karta pro všechny společná tzv. TURN. A po něm přichází na řadu třetí kolo sázek ve stejněm stylu jak dvě předchozí kola.     Spálí se další a zároveň poslední karta. A na stůl se taky dá poslední karta pro všechny společná tzv. RIVER. Poslední kolo sázek. A po něm hráči ukazují karty a vyhrává ten který složí ze svých karet a z karet na stole nejlepší pětikaretní kombinaci.

A jaké že jsou ty kombinace???

1. Vysoká karta: Pokud na stole nemá nikdo žádnou kombinaci vyhrává ten co má na ruce nejvyšší kartu třeba krále nebo eso atd.

2. Jeden pár: Jsou to dvě karty stejné hodnoty například král a král nebo 7 a 7. pokud jsou dva hráči kteří mají stejný pár rozhoduje tzv. KICKER což je druhá karta na ruce hráče.Kdo má vyšší vyhrává.

3. Dva páry: je to kombinace kdy máte na roce 2x 2 stejné karty např. dvě devítky a dvě pětky. Pokud je shody rozhoduje opět KICKER

4.Trojice: To jsou tři karty stejné hodnoty. Třeba tři Qeeny

5.Postupka: Ta se skládá z pěti za sebou jdoucími kartami... nemusí být všechny karty ve stejné barvě. Postuka je třeba A1234, nebo 10JQKA. V těchto případech se Eso počítá jako nejvýšší a zároveň nejnížší karta

6.Flush Draw: Pět karet ve stejné barvě. Například pět karet v srdcích.karty nemusejí jít za sebou.Může to být jaké koli karty ve stejné barvě např. 2678A. Pokud má více hráču barvu rozhoduje nejvišší karta. Pokud mají hráči i tuto kartu společnou je to SPLIT POT a bank se rozděluje

7.Full House: Je to dvojice a trojice např. 55999

8.Poker: To jsou čtyři karty stejné hodnoty např. QQQQ

9.Straight Flush: To je postupka v barvě. Pět za sebou jdoucích karet ve stejné barvě

10.Royal Flush: Královská postupka. Nejvyšší postupka v barvě.Třeba v listech ale musí to být 10JQKA

Tak toto byly kombinace.A když by ste chtěli znát ještě nějakej ten pokerovej slang tak tady mám pár slov který se používaj po celém světě ( téměř, ale jistej si tím nejsem)

Bet - Je to první sázka na stole (ovšem tato hláška se moc nepoužívá, většinou se pouze zahlásí výše sázky)

Call ( čti kól ) - To se hlásí při dorovnání sázky

Reise ( čti rejz ) - Navýšení sázky hráče před vámi

Check ( čti ček ) - To se používá pokud před tebou není žádná sázka a ty nechceš nic vsadit, pokud zahlásíš check tak přechází hra na hráče který hraje po tobě. Ovšem pokud před tebou sázka je nemůžeš zahlást Check

Fold - zahození karet

All-in ( čti ól-in ) - To znamená že vsadíš všechno co máš ( mám namysli třeba žetony. Ne že vsadíš dům aouto mobyl přítelkyni atd. :-D)

Tak jsem tady napsal základ pro hru Hold´em poker. Doufám že se to dá pochopit.

Pokud chceš vědět víc o této hře mám stránku na netu přímo o Hold´em pokeru.

http://mbtpoker.webgarden.cz

vložil: DeepMasta ¤ Komentářů (1)