Gotland
Gotland je největší ostrov ve Švédsku a také největší ostrov v Baltském moři, když nepočítáme Sjælland na jeho okraji v Dánském souostroví. Spolu s okolními ostrovy tvoří kraj stejného jména. Hlavní město a přístav je Visby. Má rozlohu 2960 km². Dosahuje nadmořské výšky maximálně 83 m. V roce 2005 zde žilo téměř 58 000 obyvatel používajících jako svůj rodný jazyk gotlandštinu.
Povrch ostrova tvoří planina tvořená převážně silurskými vápenci. Břehy jsou členité a převislé, především na severozápadě. Nachází se zde krasové formy reliéfu. Klima je mírné, přímořské. Množství srážek je 500 mm za rok. Jehličnaté (smrk) i listnaté lesy zabírají 44 % rozlohy. Vyskytují se zde rašeliniště. Úzký průliv odděluje Gotland od severněji ležícího nevelkého ostrova Fårö známého v souvislosti s kinematografií.
Převážná část povrchu je obdělávána (oves, žito, cukrová řepa, len, brambory). Je zde rozvinutá živočišná výroba (ovce). Je zde rozvinuté zpracování vápence, průmysl cementářský a potravinářský a turistika.
Na začátku našeho letopočtu byl ostrov obydlen germánskými kmeny (název možná pochází od Gótů). Ve středověku byl ostrov a město Visby důležitým obchodním centrem na Baltu. Oficiálně byl součástí Švédska, ale ve skutečnosti byl samostatnou republikou s vlastním právním systémem. V roce 1361 byl obsazen a zpustošen Dány. Po nastolení Brjomsebruského míru v roce 1645 byl navrácen Švédsku. Za první světové války 19. června (2. července) 1915 došlo poblíž ostrova k bitvě mezi ruským a německým vojenským loďstvem.
Visby je švédské město ležící na ostrově Gotland. Je správním městem provincie Gotland. Visby je pravděpodobně nejlépe zachované středověké město ve Skandinávii, díky tomu se dostalo na Seznam světového dědictví UNESCO. Jedny z nejpozoruhodnějších pamětihodností jsou 3,4 kilometrů dlouhé kamenné hradby – „Ringmuren“ – obklopující město, a zřícenina starého kostela. Počet obyvatel Visby je přibližně 22 626, rozloha města je 11,77 km2. Nejstarší známá stavba města Visby je z roku 1151. První písemná zmínka pochází z roku 1203. Předpokládá se, že již kolem roku 900 bylo město centrem obchodu.
· Gotland - the island of hundred churches (PDF) · The Churches of Gotland Pro zájemce uvádím popis námi navštívených lokalit (viz menu nahoře nebo dole) a níže několik praktických zkušeností z cestování po Gotlandu. · Doprava tam a zpět - Bez problémů trajektem ze Švédska, buď z přístavu Oskarshamn nebo ještě lépe z přístavu Nynäshamn u Stockholmu. Dopravu zajišťuje společnost Destination Gotland. · Doprava po Gotlandu - Rovinatý charakter ostrova a vcelku minimální provoz na vedlejších silnicích je ideální pro cestování na kole. Pro pěší existuje možnost několika autobusových linek po ostrově. Jejich provoz zajišťuje společnost Kollektiv Trafiken (na tomto odkazu si lze stáhnout i jízdní řády). Autobusy jezdí několikrát denně, ale trasy linek jsou vedeny pouze po hlavních silnicích. Velká část ostrova tak není pokryta. Pozor! - V sobotu a v neděli žádné autobusy nejezdí! Ceny jízdenek se odvíjejí od tarifních vzdáleností, pro vzdálenosti nad 51 km platí jednotná cena 68 švédských korun. Na ostrově Fårö je jediná místní autobusová linka zdarma (včetně trajektu na Gotland). Stopování je možné, z vlastní zkušenosti ale mohu říci, že může být svízelné, většina Švédů i přes svou jinak ochotnou povahu zastavuje stopařům nerada. · Počasí - Je nestálé, téměř neutuchající vítr přináší častou změnu. Nejteplejší a "nejsušší" je červen a červenec, v srpnu už začínají přibývat srážky. Ideálním termínem pro návštěvu Gotlandu je první polovina června, kdy by už mělo být počasí stabilní, ale ještě nepropukla turistická sezóna. Ta začíná ve třetím červnovém týdnu, kdy se na ostrov začínají hrnout rekreanti ze Švédska i celé Evropy. Kromě zalidnění je v tomto období patrný i růst cen, dochází ke změnám jízdních řádů trajektů (u těch i ke zdražení lodních lístků) a místních autobusů. · Bydlení a spaní - Vcelku bez problémů je možné v přírodě stanovat, pokud si chcete postavit stan na ohrazené pastvině, je slušností se zeptat majitele (obvykle ale nedělá problémy). Určitě ale nelze stanovat v rezervacích a je dobré si tuto možnost odpustit i na severním cípu ostrova, kde je vojenské pásmo. V něm se lze bez problémů pohybovat (samozřejmě kromě jasně označených lokalit), ale nelze zde stanovat. Jeho přesný rozsah je vyznačený na každé turistické mapě ostrova. Na Gotlandu je ale i řada kempů, případně různých penziónů, privátů nebo hotelů. Vše lze zjistit z webu. · Informace - Ve větších centrech jsou informační kanceláře vybavené propagačním materiálem nebo mapami, jinak lze ale jakoukoliv informaci získat dotazem u kohokoliv. Obyvatelé Gotlandu toho moc nenamluví, ale ochotně poradí s čímkoliv. Jsou velmi přátelské povahy. Většinou není problém se domluvit anglicky. |