Stoletá válka a panna Orléanská
Evropský kontinent v roce 1430
- Svatá Jana z Arku (též Johanka z Arku, vlastním jménem Jeanne Darc, fr. Jeanne d'Arc), 6. ledna 1412 Domrémy-la-Pucelle – 30. května 1431 Rouen), zvaná Panna orléanská, byla francouzská hrdinka a bojovnice proti Angličanům.
- Narozena : 6. ledna 1412 Domrémy-la-Pucelle( Francie ).
- Úmrtí : 30. května 1431 Rouen ( Francie ).
- Svátek : 16. května
- Blahořečena : 18. dubna 1909 papežem Piem X.
- Svatořečena : 16. května 1920 papežem Benediktem XV.
- Uctívána církvemi : římskokatolická církev.
- Patronkou : Francie; vojáků, vězňů
- Stoletá válka a panna Orléanská -
Johanka se narodila patrně roku 1412 v zámožné selské rodině v lotrinské vesnici Domrémy-la-Pucelle. Krátce nato byla zahájena třetí etapa stoleté války. Angličané se vylodili na kontinentě a roku 1415 zvítězili u Azincourtu. Poté postupně ovládli severní Francii. Roku 1420 podepsali anglický král Jindřich V. a francouzský král Karel VI. Šílený smlouvu v Troyes, na jejímž základě získal dědický nárok na francouzskou korunu po Karlově smrti anglický panovnický rod Lancasterů. Tím byly opominuty dědické nároky dauphina Karla. Po brzké smrti Karla VI. († 1422) se dědicem trůnu stal nedávno narozený syn předčasně zesnulého Jindřicha V. a Karlovy dcery Kateřiny z Valois Jindřich VI. Dauphin Karel se stáhl na jih od Loiry a vzdal se aktivity. Tehdy se zrodil široký lidový odpor proti anglickým uchvatitelům.
Od svých 14 let slýchala Johanka hlasy a měla vidění, v nichž se jí zjevovali andělé a světci. Johanka se k nim modlila za záchranu Francie, neboť žoldnéřská anglická vojska drancovala a vypalovala její rodný kraj a nezadržitelně se blížila k Orleánsu. Hlasy světců jí sdělily nade vší pochybnost, že byla Bohem vyvolena osvobodit Francii. Inspirovaná těmito hlasy a díky síle své vlastní osobnosti, víře v Boha a přesvědčení ve své poslání vystoupila veřejně se svými úmysly.
Počátkem března 1429 vyjela se skromným doprovodem od guvernéra ve Vaucouleurs za Karlem VII. do Chinonu a za několik týdnů ho přiměla svou přímostí a nezlomným přesvědčením o svém vyšším poslání k tažení do Orléansu. Johanka z Arku dostala vojsko, byť malé, nechala si vyšít na korouhev květy lilie a slova Jesus Maria. Její vítězný pochod trval od května do července. 8. května 1429 vjela do osvobozeného Orléansu, 18. června, kde nejprve musela odrazit četné útoky a vyčistit okolí Orléansu. Klíčovým vítěztvím pro ní bylo dobytí pevnosti Tourelles a nakonec vyrazila na města Jargeau, které obléhala měsíc, poté k tehdejšímu hlavnímu městu Francie Meungu (hlavním městem byl něco přes 2 století, ale byl o něco větší než Paříž) toto město bylo obleháno půl roku až po dlouhých a utrpných bojích vyhnala anglickou smetánku s mnoha zkušenými anglickými veliteli a město nakonec padlo. Pro Johanku to byl obrovský úspěch, když vrátila Francii její hlavní město a nakonec se vydala k Beaugency, které po dvouměsíčním obleháním padl a sním i poslední velký odpor v údolí řeky Loiry pak už jen porazila anglickou armádu u Patay a odtáhla k Remeši, korunovačnímu městu francouzských králů, kde po cestě k místu určení dobyla města Auxerres, Troyes a jezerní město Chalons. 17. července byl dauphin Karel v Remeši korunován jako Karel VII., čímž získal v očích současníků rozhodující převahu nad svým anglickým soupeřem nezletilým Jindřichem VI.
- Nepohodlná mučednice -
Jana z Arku byla rozhodnuta pokračovat v boji až do vyhnání Angličanů ze země. Mocně působila na vojáky i lid, král se však začal její popularity obávat, proto jí svěřoval stále méně důležité, ale často nebezpečné úkoly. Počátkem září 1429 sice zaútočily její oddíly na Paříž, neměly však bez královy podpory šanci. Při obnovení válečných operací na jaře 1430 hájila Jana s malým vojenským oddílem proti anglickým útokům Compiegne a byla – patrně zradou – zajata 23. května Burgunďany, kteří byli spojenci Anglie.
Kouzlo Jany však nepřestávalo na lid působit, takže se Angličané rozhodli jednou provždy s žijící legendou skoncovat. Zajatou dívku od Burgunďanů koupili za 10 000 liber a odvlekli ji do Rouenu před církevní soud, který měl prokázat její spojení s ďáblem. V předem rozhodnutém procesu byla odsouzena jako čarodějka a kacířka. Dne 30. května 1431 byla devatenáctiletá Jana na rouenském náměstíčku Vieux Marché (Starý trh) upálena.
Když si Karel VII. zajistil vládu nad takřka celou Francií, požádal o obnovení církevního procesu a prohlásil Janu za oběť justičního omylu. Katolická církev ji prohlásila roku 1909 za blahoslavenou a roku 1920 za svatou.