25.Únor 2009
NARKOTIKA


Do této skupiny se řadí látky odvozené od morfia, tj. opioidy. Do této skupiny patří opium, morfin, heroin, methadon, kodein. Dále sem také patří léky, používané v lékařství jako léky zklidňující a léky s hypnotickým účinkem, např. diazepam.





OPIÁTY


Skupina těchto látek se odvozuje od opia - zaschlé šťávy nezralých makovic. Jako opiáty se označují látky, které mají chemickou strukturu blízkou morfinu. Morfin je hlavní alkaloid opia.








Opium


Mák je stará kulturní rostlina, která se zřejmě v oblasti Středozemního moře pěstovala již v 6. tisíciletí př.n.l. Na Krétě se například našly hliněné postavy makové či opiové bohyně pocházející ze 13. století př. n. l. Výraznou roli sehrálo opium v antickém Řecku, kde makovice byly atributem Hypnose, řeckého boha spánku, jeho bratra Thanata, boha smrti, a jejich matky Nyx.

Podle užitkových vlastností rozeznáváme dva typy máku setého:

- mák olejný se pěstuje u nás a v řadě zemí Evropy a vymlácené makovice se někdy zpracovávají ve farmaceutickém průmyslu. Rozhodující využití tohoto typu je tedy v domácnosti, potravinářském a olejářském průmyslu.


- mák opiový má ve stěnách makovice silně rozvětvenou síť mléčnic. Jejich nařezáváním a následným sběrem zaschlého latexu se získává opium.

V roce 1803 se podařilo izolovat dominantní složku opia - alkaloid morfin, kterého může být v surovém opiu 2.7 až 20 procent. Postupně v něm byla objevena řada dalších alkaloidů, kterých je v současnosti známo kolem šedesáti. Z hlediska užívání toxikomany má však význam ještě kodein, kterého bývá v opiu 0.3 až 4 procenta. Mezi nejvíce nebezpečné omamné drogy však patří z morfinu synteticky připravovaný diacetylmorfin, známý jako heroin.

Na získání 1kg surového opia je zapotřebí šťáva z 20 000 nezralých makovic (továrně se zpracovává celá rostlina Papaver somniferum, Mák setý). Mák se seje v prosinci, v červnu je sklízen, zelené makovice jsou pak naříznuty škrabkou se sedmi čepelemi a přes noc z nich pomalu vytéká šťáva. Vysušený latex je pak stlačován do kostek. Při celém procesu je třeba zamezit přístupu světla.





Aplikace


U opia se připravuje takzvané kuřlavé opium (čandu), které se kouří v různých dýmkách. Jinou možností je pojídání opia, často s přídavkem dalších látek, např. afrodiziak, příprava extraktů apod.


Účinky


- útlum centrálního nervového systému.

- útlum dechového centra, může být až příčinou smrti.

- tlumí aktivitu hladkého svalstva.




Morfin

Morfin se v přírodě vyskytuje v makovicích Papaver somniferum (Mák setý). Čistý morfin se získává z opia a poprvé byl ze surového opia izolován na počátku 19. století. Díky svému působení v páteřním kanále, narušuje přenos signálu bolesti. Jeho možnosti účinně tlumit bolest se hojně využívaly už za americké občanské války. V období 1. světové války se k témuž účelu užíval téměř masově.

Morfin má po heroinu druhou nejvyšší návykovost mezi používanými narkotickými analgetiky. Díky snadné dostupnosti v medicínském prostředí je známo mnoho případů zneužívání lidmi z medicínského oboru. Jako pouliční droga není morfin příliš rozšířen.


Aplikace




V medicíně se proti bolesti používá dávka 10 mg na 70kg tělesné váhy každé čtyři hodiny. Dávka může kolísat od 5 do 20mg v závislosti na intenzitě bolesti. Perorálně se používá dávkování 8 až 20 mg.

Aplikovat se dá různě (injekčně, kouření, šňupání, perorálně), ale pro vyvolání intenzivní euforie a uvolněnosti je nejvýhodnější intravenosní aplikace.

Nitrožilní injekce se využívá spíše při silných pooperačních bolestech, nebo v ohrožení života. Pak je dávkování 4 až 10 mg a analgetický efekt je okamžitý. "Neoficiální" uživatelé začínají na stejném dávkování jako v nemocnicích. Tedy do 20 mg. Diky rychle se vyvíjející toleranci to můžou dotáhnout až na 5 gramů! denně.

Při perorálním užití má morfin až desetkrát menší analgetický účinek (méně potlačuje bolest). Je to proto, že je rychle rozložen při průchodu játry.

Smrtelná dávka pro člověka, který nemá vypěstovánu toleranci je asi 100 mg. Účinek nastává po 20ti minutách a trvá dvě až tři hodiny.


Účinky


Injekce morfia vyvolá vyrovnanou, klidnou euforii. Nastává lhostejnost ke starostem, stoupá sebevědomí a myšlenky se zrychlí. Morfin tlumí vnímání bolesti, tlumí dráždivost dýchacího centra. Ve vysokých dávkách působí hypnoticky a dýchací centrum ochrne.

V pokročilém stádiu je morfinista bledý, předčasně zešedivělý a celkově tělesně zchátralý. Morfinistky mívají menstruační poruchy, morfin u nich snižuje plodnost, může zavinit odchylky v těhotenství a potrat. Den po porodu se u novorozence dostaví abstinenční příznaky.




Heroin


heroin, herák, diacetylmorfin (Horse, Smack, H, junk, happydust, scag, diamorphine, Poison, Cash


Heroin byl poprvé synteticky připraven acetylací morfinu v roce 1874. Avšak teprve roku 1898 uvedla německá firma Bayer na trh tento analog morfinu - diacetylmorfin. Lék se používal především proti kašli a byl označován jako hrdinský preparát (heroic), odtud název heroin. Jeho návykovost byla zjištěna až poté, co si získal celosvětovou popularitu.

Heroin je klasická tvrdá droga. Funguje podobně jako morfin, stačí ale pětkrát až desetkrát menší dávka. Při podání má náhlý nárazový účinek (kick, flash). Heroin proniká do mozku lépe než morfin, působí prudčeji, ale jeho účinek je kratší. Asi jednu až sedm hodin působí příjemný pocit uspokojení, nazývaný "high".

Heroinismus se pokládá za nejtěžší toxikomanii. Kromě všech nebezpečí způsobovaných morfinem je zde ještě riziko přenosu nemocí sdílením stříkaček a jehel mezi závislým.


Aplikace



Jedna normální dávka bývá 10 mg čistého heroinu, u nezvyklého je však 60 mg smrtelná dávka. Když je čistý, stačí 2.5 mg.

Heroin se šňupá, vdechují se páry při zahřívání, nebo se aplikuje injekčně. Prášek se s přidáním citrónové šťávy rozehřeje ve vodě na lžičce nad plamenem, přefiltruje vatou a aplikuje.





Účinky


Bezprostřední účinky:


- duševní i tělesný útlum.

- stav tichého opojení, zklidnění, uvolnění.

- vzdálení se realitě.

- snížení či odstranění pocitů bolesti.


Viditelné příznaky:


- zúžené zornice (špendlíkové hlavičky).

- zpomalené reakce.

- poruchy koordinace.


Po dlouhodobějším braní:


- vodnaté oči.

- bledá kůže.

- zanícené vpichy.

- ztráta vůle až deprese.

- změna osobnosti - prolhanost, nedůvěřivost, narušení až ztráta vztahu k nejbližším.



Nejčastější poškození organismu při dlouhodobém užívání:


- onemocnění jater a ledvin.

- oslabení činnosti srdce a pokles krevního tlaku.

- oslabení imunitního systému.

- trvalá zácpa a poruchy zažívání.

- poruchy potence u mužů.

- poruchy menstruace u žen.

- poruchy spánku.

- únava.

- podrážděnost střídající se s apatií.


Hlavní rizika:


- poměrně rychlý vznik fyzické (částečně i psychické) závislosti.

- předávkování (vědomé - zlatá dávka jako východisko z drogového bludného kruhu × nevědomé - požití drogy výrazně čistší než obvykle)

- projevuje se nevolnost, hučení v uších, svědění po celém těle, povrchní dýchání až obrna dýchacího centra a následná smrt.

- otravy příměsemi, kterými se droga nastavuje.

- infekce při používání nesterilních jehel a stříkaček (žloutenka, HIV).

- asociální jednání (za účelem získání financí na další dávku krádeže, prostituce nebo prodej drog).

- celková fyzická i psychická zchátralost.

- pocity bezvýchodnosti a viny mohou vést k sebevraždě


Při nedostatku drogy se projevují abstinenční příznaky:


- bolesti svalů a kloubů, průjem, svalové křeče, pocení, zimnice, neklid, nespavost... (trvá nejvýše 4 dny, odezní do 2 týdnů).

- droga sama již nemá příjemné účinky, ale je nutná k dosažení původního normálního stavu. Život se začíná měnit v drogový stereotyp. Vše se začíná točit kolem drogy (sehnat peníze, dobře nakoupit), ostatní je druhořadé.

- člověk má problémy ve škole, v práci (záhy zpravidla odchází), zcela opouští původní zájmy a záliby, rozprodává hodnotnější věci, krade, popř. získává peníze prostitucí nebo výrobou či distribucí drog.




Kodein


Kodein se v malých koncentracích (0.7 - 2.5%) v přírodě vyskytuje v opiu, poprvé byl izolován v r. 1832, dnes se vyrábí synteticky metylací morfinu. Používá se proti bolesti a proti kašli.

Po jeho izolaci ze surového opia v 1. polovině 19. století se stal součástí řady léků, aniž by byl zneužíván. V 70. letech minulého století byl objeven způsob, jak poměrně snadno dostupný kodein upravit na účinnější derivát braun.

Kodein má podobu bílých tablet, kromě podkožní a orální aplikace je možná i intramuskulární aplikace.

Orální použití je výhodou kodeinu, protože se rychle vstřebává z trávícího traktu a není tak snadno odbouráván játry jako morfin.

Kodein způsobuje euforii, v některých případech značně intenzivní, pocit tepla a spokojenosti. Účinky jsou vlastně podobné jako u jiných opiátů, většinou však mnohem slabší. Lehké bolesti hlavy, sucho v ústech, potíže při močení, nauzea.




Methadon


Methadon je syntetický opiát, při jehož výrobě se nevychází z opiátů přírodních. Jeho molekula se vůbec nepodobá molekulám morfinu či heroinu, má odlišnou chemickou strukturu.

Za 1. světové války trpěla německá armáda nedostatkem morfinu, který byl podáván zraněným vojákům. Proto byl německým vědcům přidělen prioritní úkol syntetizovat nová, vysoce účinná analgetika. S výsledky experimentů se odborná veřejnost mohla seznámit již v roce 1929.

Při injekčním podání vyvolává methadon reakce typické pro opiáty, včetně euforie. "Flash", tj. euforický pocit vyvolaný injekčním podáním methadonu, bývá srovnáván s "flashem" po podání morfinu, ale bez "bodavého" pocitu.

Nejpodstatnější rozdíl mezi účinkem methadonu a ostatních opiátů je doba působnosti: u methadonu 13 až 47 hodin (individuálně odlišné), v průměru 25 hodin. U heroinu je to 4 až 6 hodin. Na methadon vzniká stejně snadno závislost jako na přírodní či polosyntetické opiáty.

Methadon má několik praktických výhod:

- delší doba působení. Heroinisté žijí ve 4 až 6-ti hodinovém rytmu, což znamená několikeré vystřídání se cyklu "být zdráv" (=být pod vlivem drogy) a "být nemocen" (odvykací příznaky) za dvacet čtyři hodin, s následnou nutností užít heroin několikrát za den a noc. U methadonu stačí v naprosté většině případů jedna dávka za dvacet čtyři hodin k tomu, aby se závislý cítil dobře a bez problémů se mohl věnovat každodenním činnostem.

- methadon může být běžně užíván perorálně, takže odpadají rizika nitrožilního (nesterilního) podávání: hepatitidy, abscesy, záněty žil (či tepen), sepse, endokarditidy, malárie, AIDS atd.

Methadon se podává ve třech různých formách:

1. v tekuté podobě: jde o zdaleka nejrozšířenější způsob.

2. v tabletách.

3. od roku 1991 také v injekční podobě. S touto formou podávání začala městská zdravotní a lékařská služba v Amsterdamu, aniž by vznikly jakékoliv problémy.
Vložil: Nick-oo-lka ¤ Okecání(0)

This is alternative content.

2
Vložil: Nick-oo-lka ¤ Okecání(0)

Velice strucne z historie Jamajky

Byvala britska korunni kolonie Jamajka ziskala nezavislost v srpnu 1962. Jamajka byla objevena Krystofem Kolumbem r.1494 a stala se spanelskou drzavou. Novi vladci zalozili na ostrove plantaze cukrove trtiny , na kterych pracovalo domorode obyvatelstvo-Aravakove.

Spanelske vykoristovani puvodniho indianskeho obyvatelstva vedlo temer k jeho vyhubeni,takze museli zacit dovazet cerne otroky ze zapadniho pobrezi Afriky. Toto otroctvi je povazovano za jedno z nejkrutejsich v dejinach. Otroci vsak mezi sebou udrzovali jakousi vnitrni komunitu a casto si zpivali. Bili otrokari ve vire, ze zpev otroky motivuje k vyssim vykonum, svym zpusobem ovlivnili nasledny vyvoj.

V roce 1655 vyslal britsky lord protektor Oliver Cromwell na Jamajku expedici.Britske vojsko ostrov obsadilo a do r.1960 odtud Spanely vytlacilo.

V poslednich letech se jamajka z agrarni zeme zmenila na prumyslovou.Hlavnimi pestovanymi plodinami jsou cukrova trtina, banany,citrusove plody, kava, tabak, kakao. Země ma bohata bauxitova loziska, k rozvoji jeho tezby doslo zejmena po druhe svetove valce a v soucasnosti zaujima Jamajka ve vyvozu bauxitu predni místo na svete.

Vetsinu obyvatel tvori potomci cernosskych otroku, kteri sem byli dovazeni v 17. a 18. stoleti, a proto 95% Jamajcanu jsou cernosi nebo mulati. Krome toho zije na ostrove cinska, indicka a belosska mensina.

Vetsina obyvatelstva zije ve mestech, z toho dve tretiny v hlavnim meste Jamajky v Kingstonu.Prudky rust poctu obyvatel mest vyvolava socialni napeti a caste nepokoje.

Jamajka je ostrov lezici v karibskem mori.
Hlavni město: Kingstone (kingston town - 170 000 obyvatel)
Uredni reci: anglictina
Statni zrizeni: parlamentni demokraticka republika
Hlava státu: britska kralovna Alzbeta II.

Mento

Mento je jakasi fuze Africkeho rytmu a Evropske pisne, ktere sveho vrcholu dosahovalo v letech 1940-1950. Byla to akusticka hudba prezentovana primo na ulicich. Soubory kombinovaly "evropske nastroje" jako housle, fletny a kytary s nastroji africkeho puvodu jako napriklad banjo ,bonga ,rumba koule, africke piano (kalimba) atd. V tomto smyslu je mento jakousi smesici popularni pisne, karibske pisne, Merangue, Calypsa, krestanske hymny, southern blues,Kompu a castecne se podoba karibske rumbe, ale vice nez to muzeme o mentu mluvit jako o folkove pisni, kterou si casto zpivali plantaznici pri praci. Prikladem tradicniho menta jsou pisne "Water come a me eye" ci "Banyan tree". Mento bylo oblibeno u nejnizsich vrtev zijicich na Jamajce.

Vliv Jazzu

Mento, ktere vzniklo fuzi evropske a karibske pisne je dukazem toho, ze si Jamajka ve svem vyvoji osvojila roznorode formy mimoostrovni hudby.
Stejne tak jako mento vzniklo fuzi odlisnych hudebnich forem, tak kombinaci menta a jazzu vznikl hudebni styl nazyvany "Schuffle", jenz prezentoval jakousi jamajskou interpretaci R&B.
Mezi zname predstavitele "Shuffle" patri například Neville Esson, Owen Grey, TheOvertakers ci The Matador Allstars

Alpha boy school : Katolicka reformni skola nachazejici se v zapadnim Kingstonu, jejiz zaci museli striktne dodrzovat pevny rad a drzet se velice prisnych pravidel a moralky. To nejpodstatnejsi vsak je, ze ABS svym programem plne podporovala hudebni vzdelavani svych zakuni a byla skutecnou zakladnou pro big bandove orchestry.

Vzdelavaci hudebni program ABS byl silne ovlivnen jazzem a mnoho znamych hudebniku jako Tommy McCook (Skatalites), Don Drummond (skatalites) ci Rico Rodriguez (The Specials) jim prosli.

Zaci po opusteni skoly casto zakladali velke big bandove orchestry, ktere kopirovaly velke americke hvezdy (Duke Ellington ci Count Basie). Dalsim zdrojem inspirace byla americka rhytm and bluesova radia, ktere bylo mozne naladit i na Jamajce, coz bylo prijemnym osvezenim pro posluchace, kteri byli jiz znudeni poslechem mistniho radia.

Zrozeni jamajskeho ska

Koncem padesatych let byly velke bigbandove americke orchestry nahrazeny mensimi soubory s vice bebop/ R&B zvukem. A v te dobe prave i na Jamajce vetsina souboru znacne meni svoji tvar.Vetsina muzikantu je ovlivnena poslechem americkych rozhlasovych "slagru" a tento fakt se zakonite promita v jejich nasledne tvorbe.Presto jamajcane skoruji a prichazeji s necim naprosto novym!

Zvysujici duraz je kladen na offbeatovy rytmus menta, ktery prichazi kratce a oddelovane. Tento zretelne synkopovany rytmus drzi kytara a klavesy a novy hudebni styl styl je na svete.Jmenuje se SKA

Prvnim kdo vubec vyuzil tohoto rytmu byl Ernest Ranglin spolecne s Clue J & The Blue Buster (to je ten,jenz byl znamy svym pozdravem Love skaskavoovie a o kterem se mnozi domnivaji,ze svym pozdravem ve zkracene forme, ska pojmenoval ).
Kdyz se jednou Clue J pokousel z kytary neco dostat, rekl : "Make the guitars go ska!ska!ska!" (tak to je jedna z nekolika historek kolem vzniku nazvu).

Ska rytmus byl odvozeny ze "Schuflle" a "Boogie", ktere bylo v mistnich "dance halls" tolik oblibene.Kombinaci popularnich stylu jako je "mento" , "burron rhytm" a stylu novych , byly polozeny zaklady prvni popularni jamajske hudby.Do jiste miry se zde promitaly i vlivy z okolnich karibskych ostrovu, ktere sebou privazeli emigranti z Kuby(L.Aitken), Trinidadu, Barbadosu atd. Ska boom se dostavil shodne se ziskanim nazavislosti a odjezdem Anglicanu v roce 1962. Ska se na Jamajce stava nesmirne popularni a hudebni producenti se jej pokouseji sirit do zbytku sveta.Tyto kroky maji plnou podporu vlady a v roce 1964 bylo ska prezentovano jako "National music of Jamaica" na "World fairs v New yorku "

Texty mely nekolik podob od klasickych popovych popevku, pres nabozenske az po politicky orientovane a texty odrazejici socialni dopady zivota na Jamajce casto okorenene mistnim narecim "Patois".

Mezi nejznamejsi interprety tohoto obdobi patri napriklad : Byron Lee and the Dragonaires, Jimmy Cliff , Prince Buster(vlastnim jmenem Cecil Campbell), The Wailers , Desmond Dekker nebo treba Skatalites, kteri na samem pocatku hrali jazz.

Rude Boys

Rude boys byli klasickym prototypem rebelu, bouricich se proti ekonomickym tlakum a socialnim nerovnostem na Jamajce. Vetsina z nich byla bez prace a vzhledem k tomu, ze casto zili mimo zakon, byli take nazyvani "Scofflaws".
Svym oblekanim (cerne sako, uzke kravaty, porkpie hat-klasicky kloboucek) s oblibou napodobovali Hollywoodske gangstery a texty teto epochy odrazely jejich mnohdy nelehky život v ghettu.

Avsak i zpusob, kterym na ska tancovali do jiste miry ovlivnil samotny vyoj tohoto hudebniho stylu. Při tanci si osvojili mnohem hrozivejsi styl, nez jaky byl bezny v tradicnim stylu. Rytmicky pohybovali rukama dopredu a zpet a vysledkem byla mnohem ostrejsi hudba. Basova linka byla vice synkopovana, stojici v protikladu lehkemu a uvolnenemu boogie stylu.
Pro zajimavost par pisni venovanych tematice "Rudies" : The Soul Brothers "Lawless Street", The Heptones "Gunmen Comin to Tow"', Desmond Dekkers "07 Shanty Town", Dandy Livingstones "A Message to You Rudi" !

Od Rocksteady k Reggae

Casto se lide ptaji jaky je vlastne rozdil mezi Ska a Rocksteady. Odpoved neni az zase tak jednoducha, jelikoz nekdy Rocksteady lehce koketuje se Ska a jindy zase naopak s Reggae.
Vychazime-li z faktu, ze Ska je dedeckem ci chtete-li babickou reggae, tak rocksteady zakonite musi byt jeho tatinkem ci maminkou a je tedy jakymsi pomyslnym stredem.

Jedno logicke vysvetleni, ktere se muzete docist v podobe oblibene historky na mnohych internetovych strankach je proste : "Horke pocasi roku 1966, tvrdosijny ska beat a tempo lidi natolik unavovaly, ze se zrodilo rocksteady v Anglii tez nazyvane "skinhead reggae". Rocksteady lze tedy chapat jako pomalejsi ska bez nabozenskych textu. Jednim z realnejsich duvodu vzniku by mohl vliv americkeho R&B, ktery se rozvijel smerem k soulu ala Motown ci Memphis a Philadelphia soul a mistni soubory se stejne jako kolem roku 1960 i v tomto pripade nechaly inspirovat.

Nejpozoruhodnejsim hitem Rocksteady ery byl beze sporu hit "The tide is high" od kapely "The Paragons", kterym se v osmdesatych letech nechala inspirovat kapela "Blondie" a diky nemuz ziskala patricnou slavu. Bohuzel jsem take tuto super vypalovacku nedavno zahledl v televizi v podani nejakeho divciho new wave soboru, jehoz interpretace byla katastroficka.

S nabozenskou obrodou a rastafariantvim se zrodil "nejmladsi" potomek Ska, ktery dominuje jamajske bluebeatove scene dodnes a jehoz nazev je Reggae (drive take nazyvany Reggay).
Basa zustava stejne duniva jako u rocktseady, ale zpev je vice sofistikovany. Stejne jako u predeslych stylu ska a rocksteady, i reggae vychazi z vsemoznych vlivu od menta, R&B az po soul. Bici jsou mnohem pomalejsi. Take se zde narozdil od ska vice promitaji africke koreny a vokaly jsou mnohem sytejsi a tahlejsi. Krome nabozenskeho charakteru se v textech reggae kapel casto setkavame se socialnim komentarem, hodnoticim nerovne pomery ve svete apod.

I neznalym, kterym styl reggae nerika temer nic, se pri jeho vysloveni vybavi jmeno Bob Marley (1945-80) a jeho skutecne hity jakymi jsou "Could you be loved ,I shot the sherif, No women no cry ci Buffalo soldiers".

Kdyz jsme se ptali tenor saxofonisty Cedrica Brookse z dnes jiz legendarniho jamajskeho seskupeni The Skatalites, jaky vlastne Bob byl , dostali jsem tuto odpoved "Bob? Bob was a cool man"! Take nam sdelil, ze Bob nechtel zustat uzavreny a tak opustil roots reggae a otevrel se svetu. Takze pro vsechny ty ,jenz Boba berou spise jako marketingovou postavicku mala davka cehosi k zamysleni.

Snad jen skoda. ze jiz "méně" zname, avsak pro zaprisahle reggae fans mnohem podstatnejsi postavicce Peteru Toshovi osud tolik slavy "nenadelil".
Mezi dalsi postavicky,siroke verejnosti temer nezname patri například : Jimmy Cliff, Gregory Issacs,Toots and the maytals,The Heptones, Lee Perry,Greyhound,Dennis Brown,John Holt, Cornell Campbell, David Curley, Dillinger, The upsetters atd.

Zrozeni Britskeho Ska

Do Anglie se Ska dostalo spolecne s vlnou imigrantu a na samem pocatku bylo nazyvano jako Blue beat. Prvnim mezinarodnim hitem byla pisen "My boy lollipop" (Millie Small) nahrana v roce 1964 a vydana na Island Records. (U nas znama tez v podani Yvone Prenosilove. )

Mezi dalsi pecky teto ery patri "Guns of Navarone" (skatalites), "Carry Go Bring Come" (Justin and The Dominues) ci "Rudy, A Message to You" ( Dandy Livingstone).
V roce 1969 se v hitparade umistuje hity jako "Monkey Man" (Toots and the Maytals) , "Long Shot Kick de bucket" ( The Pioneers ).

2Tone

V roce 1979 si Ska v Britanii doslova uziva svuj velky comeback a s nim i obrovskou popularitu. Tato epocha je casto nazyvana jako druha vlna ska.Mezi nejznamejsi kapely tohoto obdobi patri The Specials, The Selecter a nepochybne i Madness (jmeno prevzali podle pisne od Prince Bustera).

Vsechny tyto kapely sve prvni album vydavaji na Two Tone records , ktery zalozil klavesista z The Specials Jerry Dammers.Logem se stala znama postavicka "Walt Jabsco.",coz by snad udajne mela byt podobizna Petera Toshe.

V tomto obdobi vetsina kapel hraje predelavky tradicniho jamjaskeho ska a mnoho fanousku skutecne veri, ze pisne jsou original, avsak kapely nekdy pisne pouze prejmenovali a prejali za sve. Napriklad pisen od Prince Bustera "Al Capone" pozdeji The Specials hraji s nazvem " Gangsters".

2tone era dala ska skutecne novy rozmer v podobe energicke rychle muziky, socialnich a politickych textu zamerujicich se na skolu, praci, zlocinnost, rasismus,ale i na piti piva a uzivani si legrace.

Treti vlna ska

Treti vlna je charakteristicka naprostou uvolnenosti.Tato epocha se vyznacuje nevazanosti, absolutni rozmanitosti a mixovanim ruznorodych zanru. Druha doba zustava, avsak styly se prolinaji. Zatím co v prvni vlne bylo ska "uveznene" na Jamajce a ve druhe vlne v Britanii, treti vlna jiz doslova utoci na celou planetu. Kapely vznikaji po cele Evrope, Severni i Jizni Americe, ale i Asii a Australii. Treti vlna dava sanci jak souborum novym, tak i legendam. Na turne se opet vydavaji legendarni The Skatalites, Desmond Dekker, The Selecter, The Hotknives ci Mr.Reviews

Vložil: Nick-oo-lka ¤ Okecání(0)

silikon

..

silikon

.

chir.ocel

..

chir ocel

.

dřevo

.

plast

Chirurgická ocel

.

Plast(akrylát)

..

Fimo

.

Dřevo(organic)

.

Vložil: Nick-oo-lka ¤ Okecání(0)

.

.

.

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

.

.

 

Vložil: Nick-oo-lka ¤ Okecání(0)
                                                                     
 
                                                                                  

      
                                                                       
                                                                                                          
     
         
 
           
                                                                                                                                                         

 

                           

 

                            

 

 

 

       

                                                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                       

 

 

        

 

          

                                                  

 

 

 

                                 

         

                       

            

                                    

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

  

 

 

 

 

 



   

Vložil: Nick-oo-lka ¤ Okecání(0)
» Láska je prsten a prsten nemá konce.

» Láska je jako sněhová vločka. Když si myslíš, že ji pevně držíš, roztaje...

» Zamilovaní zavírají při líbání oči, protože chtějí vidět srdcem.

» Láska je jako slza. Rodí se v oku a padá k srdci.

» Pouze život, který žijeme pro ostatní, stojí za to.

» Láska nespočívá v tom, že se lidé na sebe dívají, ale že hledí společně jedním směrem.

» Lásku nepoznáme v okamžiku, kdy nalezneme dokonalého člověka, ale v okamžiku, kdy ho jako takového začneme vidět..

» K čemu jsou krásné věci, nemůžeme-li je vidět milovnýma očima? Co dělat s krásou, ba i s radostí, neokoušíme-li je v srdci druhého? (R. Rolland)

» Láska je jako příklad z matematiky. Počítáš a u výsledků zjistíš, že jsi někde udělal chybu. Chceš se vrátit, ale nemůžeš - zvoní...

» Tady je to mé tajemství, úplně prostinké: správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné (Antoine De Saint-Exupéry)
Vložil: Nick-oo-lka ¤ Okecání(0)

Kokain je práškovitá, bílá, krystalická hmota nejrozšířenější jako droga. Jde o alkaloid jihoamerického keře Koka pravá

Volná báze kokainu Crack vzniká smícháním s alkalickým činidlem (nejčastěji sodou, ale používá se např. i vápno nebo prášek do pečiva), dále pak s éterem nebo méně častým čpavkem a následnou tepelnou úpravou. Na výrobu 1 kg kokainu je třeba 100 - 170 kg lístků.

Aplikace

Lidské tělo kokain, rozpustný ve vodě, přijímá všemi sliznicemi, nejčastější je proto vdechování práškového kokainu trubičkou, tedy takzvané lajny, případně vtírání do jiných sliznic.
Injekční aplikace roztoku je méně obvyklá. Pro ní je charakteristický rychlý nástup účinků (vrchol nastává průměrně asi 3 minuty po aplikaci).
Často se kouří, někdy spolu s tabákem nebo marihuanou. Účinky to nemá veškeré žádné, protože hydrochlorid alkaloidu se vypaří při nižší teplotě než je teplota při které hoří. Pokud si uživatel chce „dopřát“ jeho účinků kouřením, je nutné jako přísadu použít volnou bázi neboli crack. K aplikaci cracku kouřením je často užívána skleněná trubička o vnitřním průřezu asi 6mm.
Úplně nejstarším způsobem aplikace je žvýkání listů koky, což vede k uvolnění šťávy obsahující požadované účinné látky. Tento způsob aplikace má za následek pomalejší a pozvolný nástup účinků. Kokain byl používán také pro rybolov, protože je nesmírně cítit ve vodě.

Účinky

Kokain působí na centrální nervový systém jako stimulant, jeho požití způsobuje pocity euforie, neúnavnosti, hyperaktivitu, zvýšení krevního tlaku a tepové frekvence. Dochází také ke zvýšení sexuálního zájmu a potěšení ze sexu. To je ale vzápětí následované hlubokým propadem (což ovšem vede k touze drogu znovu použít). Zvyšuje totiž chvilkově produkci dopaminu a serotoninu, ale po odeznění účinků tato klesá pod původní úroveň. Tím způsobuje trvalou návykovost a poškozuje mozek. Nebezpečí návykovosti je extrémní.

 Vedlejší efekty

Mezi vedlejší efekty patří paranoia a škubání sebou. Míra vedlejších příznaků se s častějším používáním zvyšuje.

V případě použití velké dávky se dostavují halucinace, tachykardie, svědění a mravenčení kůže.



 

Vložil: Nick-oo-lka ¤ Okecání(0)

Metamfetamin (též pervitin, perník, péčko, piko, peří, párno) je syntetická stimulační droga, rozšířená především na území bývalého Československa, kde ji z efedrinu (buď extrahovaného z léků, nebo ukradeného z farmaceutických provozů) podomácku vyráběli tzv. „vařiči“.

V Japonsku probíhal jistý výzkum tradiční čínské drogy Ma Huang (ephedra, chvojník čínský) již koncem 19. století, avšak izolace čistého efedrinu se podařila až r. 1918 a jako první efedrin redukoval jodovodíkovou kyselinou a fosforem Akira Ogata roku 1919.

(S)-metamfetamin byl v Německu prvně zkoumán po roce 1934; berlínská firma Temmler Werken patentovala originální metodu výroby (S)-metamfetaminu hydrogenací hydrochloridu 1-chloroefedrinu v alkoholu na platinovém katalyzátoru za mírně zvýšeného tlaku roku 1937 a na německý trh uvedla přípravek Pervitin Tabletten (tablety po 3 mg (S)-metamfetaminium chloridu) v roce 1938; později přibyla galenika injekční, ampule po 2 ml/15 mg účinné látky. Preparát Temmlerových závodů Pervitin byl prvním komerčním preparátem dextrometamfetaminu na „Západě“.

V Československu se pervitin nelegálně v improvizovaných podmínkách vyráběl od 70. let.

složení

Droga má formu bílého prášku nebo bílých krystalků. Velmi účinná levotočivá forma (D-metamfetaminhydrochlorid, (S)-metamfetamínium chlorid) vypadá jako tříštivé lesklé krystalky a nazývá se ice (led).

Pervitin (získaný redukcí efedrinu jodovodíkem za přítomnosti fosforu) je také prakticky čistě pravotočivým izomerem (s kolísajícími příměsemi vedlejších produktů reakce, např. iodoefedrin a iodobenzen). Pseudoefedrin je pravotočivá forma a je méně účinná než levotočivá.

Dávka (100mg nebo i více) může být užívána inhalací, šňupáním, nebo nitrožilně, a působí obvykle 3 až 12 hodin. Mezi účinky patří pocit zvýšení výkonnosti (jak fyzické, tak psychické), hovornost, potlačení pocitu únavy a chuti k jídlu, zvýšená bdělost, při vyšších dávkách potřeba překotné činnosti, neklid a nespavost. Viditelné příznaky užívání zahrnují rozšířené zornice, zrychlený tep, třes, pocení, bledost a hubnutí. Předávkování se projevuje těžkou bolestí hrudníku a bezvědomím trvajícím 1–2 hodiny. Po odeznění účinků nastává „dojezd“: skleslost, deprese, strach a vyčerpání.

Droga nemá fyzické abstinenční příznaky (někdy může být pociťován jen slabý pocit nedostatku). Pervitin ale vyvolává silnou psychickou závislost – člověk ztrácí zájem o cokoli jiného kromě drogy, časové úseky mezi jednotlivými dávkami se postupně zkracují.

Psychická závislost a tolerance na látkách typu amfetaminu se vyvíjí rychle a přetrvává i díky silné touze dosáhnout maximální euforie a vzrušení. Pro dosažení požadovaného účinku musí být množství zneužívané látky zvyšováno. Užívané dávky mohou být i mnohonásobně vyšší než dávky počáteční, látka vyvolává akutní chronické otravy, při kterých se objevují gastrointestinální poruchy, bušení srdce, arytmie, vzestup krevního tlaku, neklid, nespavost, myšlenkový trysk, dráždivost, kolaps, jež může vést až ke smrti. Teprve po odeznění intoxikace se uživatel cítí unavený a vyčerpaný, což samozřejmě vede k užití další dávky.

Toxický syndrom, který amfetaminy vyvolávají, je charakterizován hlubokými změnami v chování, vizuálními, sluchovými a hmatovými halucinacemi, spojenými s pocity paniky, agrese, neustálého pocitu ohrožení, tzv. stíhy a nutkání ke zvláštnímu nenormálnímu chování, kdy východiskem z těchto stavů může být i sebevražda.

Metamfetamin (stejně jako vedlejší produkty domácího „vaření“) poškozuje srdce, játra a zubní sklovinu, oslabuje imunitní systém. Hlavním psychickým rizikem je plíživě rostoucí paranoia, deprese, úzkost a halucinace.

Pervitin obvykle vydrží v moči 7-10 dnů po užití

Vložil: Nick-oo-lka ¤ Okecání(0)

Bullet for My Valentine (někdy zkráceně jako Bullet nebo BFMV) je čtyřčlenná, údajně metalcoreová kapela z Bridgendu v Jižním Walesu.

Všechno se to začalo v době, kdy se do popředí dostávaly kapely jako Lostprophets, Funeral for a Friend (také z Walesu). BFMV byli připraveni na nahrání dema, ale den přetím basskytarista Nik Cradle kapelu opustil a demonahrávka se neuskutečnila. Do kapely přišel nový basskytarista Jason „Jay“ James. Změnili si jméno na 12 Pints of my Girl Friends Blood, potom Jeff Killed John, které později vystřídalo Opportunity in Chicago, nakonec skončili jako Bullet For My Valentine a pod tímto názvem je známe i dnes.

Své první EP, Bullet for My Valentine, uvedli 15. listopadu 2004 ve Velké Británii a 30. listopadu ve Spojených Státech. Druhé EP, Hand of Blood, bylo vydané 22. srpna 2005 jen v USA. Komerčně známými se stali díky klipu k písničce Hand of Blood. Jejich debutové album The Poison bylo vydané ve VB 3. října 2005 a první písničku, Suffocating Under Words of Sorrow (What Can I Do), byl uvedený 19. září 2005. Písnička 4 Words (To Choke Upon) byla použitá ve hře NHL pro PlayStation a Hand of Blood v Need for Speed.

Bullet For My Valentine hráli na festivalu v Donington Parku vedle světově známých kapel jako Metallica, Guns N' Roses, Trivium a Tool. Poprvé se na festivalu objevili v roce 2004 a hráli jen na „vedlejších“ pódiích. V roce 2005, kdy se zvyšovala jejich popularita, začali Bullet For My Valentine hrávat na o mnoho větších stageích. Roku 2006 už hráli na stejném pódiu jako Guns And Roses a Funeral For A Friend. Pro Guns And Roses otevírali v New Yorku 4 vystoupení, v Hammerstein Ballroom 12., 14., 15., a 17. května. Také byli předkapelou pro Metallicu a Iron Maiden.

Začátkem roku 2006 byli BFMV účastníky Kerrang! Tour s Aiden, Still Remains a Hawthorne Heights a později hráli na turné spolu s legendární heavy metalovou kapelou Iron Maiden.

ČLENOVÉ

  • Matthew (Matt) Tuck – kytara, zpěv
  • Michael Padget – kytara, vokály
  • Jason „Jay“ James – basová kytara, vokály
  • Michael „Moose“ Thomas – bicí

 

 

Vložil: Nick-oo-lka ¤ Okecání(0)