19.Září 2007,20:37
Heavy metal je hudební rockový styl, který se začal formovat již napřelomu 60. a 70. let 20. století, nicméně v podobě, jaké ho známednes, se objevil až v 80. letech jako takzvaná Nová vlna britskéhoheavy metalu. Je charakteristický rychlým a agresivním rytmem apoužíváním elektrických kytar. Začátky heavy metalu žánrově vycházejí zkřížení blues a rocku. Přímého předchůdce lze hledat v hard rocku, asice ve skupinách jako Black Sabbath, Blue Öyster Cult či Deep Purple aLed Zeppelin.

Evropa
První formace, o které se dá říci,že hrála heavy metal, jsou Judas Priest, jež byli kapela Judas Priestvytvořila v Británii velice proslavenou tzv. NWOBHM (New Wawe ofBritish Heavy Metal - Nová vlna britského heavy metalu). Dalšíanglickou metalovou legendou jsou Venom. Na evropské pevnině se tímtostylem proslavily německé skupiny Accept (skupina Accept je mimochodemmnohými považována za tvůrce heavy metalu), které později ovlivnilidalší, jako např. Grave Digger a Helloween. Seveřané dali metalovémusvětu např. dánské Mercyful Fate nebo švédské Bathory. V druhé polovině90. let oživila klasický heavy metal švédská kapela HammerFall, jež jeproto někdy obviňována z vykrádání heavymetalových legend.

Amerika
V počátku osmdesátých let byly v USA velmi populární glammetalovéskupiny jako Mötley Crüe, W.A.S.P., Dokken a Twisted Sister. Jednou zprvních a nejznámějších amerických kapel hrající heavy metal jsouManowar. Tvrdší odnoží byla např. silná thrashmetalová čtyřka Anthrax,Metallica, Slayer a Megadeth. Další významná jména jsou např.Testament, Overkill, nebo brazilská Sepultura.

Česká scéna
Heavy metal byl a je oblíbeným hudebním stylem části obyvatel Českérepubliky. V 80. letech na oficiálních nosičích vycházela alba s tímtohudebním stylem jen zřídka, a to až ve 2. polovině 80. let, např. albaskupiny Citron Plni energie a Radegast (vydána i v zahraničí), mimo tose hlavně pořádaly různé metalové zábavy a koncerty. Supraphonská„metalově“ laděná Rockmapa č. 1 vyšla v roce 1989. Mimo jiných na níbyly zastoupeny skupiny Citron, Vitacit, Törr, Arakain či teplickýMotorband, v kterém začínal jako zpěvák Kamil Střihavka. V devadesátýchletech jsou českými zástupci heavy metalu a jeho dalších odvozenýchstylů např.Kryptor, Debustrol či Root.

Navazující styly
V 80. letech na heavy metal navazují melodický speed/power metal aagresivní thrash metal. V devadesátých letech vycházejí z heavy metaluněkteré další podžánry jako death metal, black metal, gothic metal.Jako odpověď na „uhlazený“ hevík vznikl hudební styl grunge (anglickydrátěnka na nádobí), jehož zpěváci byli přesným opakem čím dál vícekomerčního heavy metalu (svědčila o tom například image členů skupin -zatímco grungoví zpěváci byli pověstní „flanelovými košilemi,ušpiněnými teniskami Converse, mastnými vlasy a tvrdými drogami (kokaina heroin)“, interpreti heavy metalu se objevovali s natupírovanýmivlasy, v čistém, neroztrhaném oblečení atd…. Zajímavá je téžinterpretace tohoto žánru na klasické hudební nástroje skupinouApocalyptica.
 
kategorie: Hudba
vložil: bloody_miss
Permalink ¤