Černá Afrika 06.Květen 2007
Nejchudší kontinent světa s obrovskouporodností, nebezpečnými chorobami, hladem a beznadějí - to je Afrika…?
Pro nás celkem lehkomyslněpoužívané slovo „hlad“ má a Africe význam asi jako pro Evropana „budík“. Je tostrašák s velkým S.
Je dokázáno,že ve světě se dosyta nají jen dva lidé ze tří! Denní spotřeba kalorií by mělačinit alespoň 2 300 kalorií a zatímco v rozvinutých zemích toto číslos přehledem převyšuje 3 000 kcal, jinde se nedostane ani na1 800 kcal. Zpráva OSN udává, že „množství potravin“, které vyhodí městskýobyvatel do koše, obsahuje v průměru tolik kalorií, kolik by stačiločlověku v chudých zemí na 24 hodin aby přežil.
V Africeje 32 nejméně rozvinutých zemí – to je nejvíce na světě. Vládne zda hlad achudoba, kteří způsobují podvýživu a nemoci. Když se lidé doslechnou, že někampřijela humanitní organizace, okamžitě se snaží tam dostat, aby se najedli.Někteří však umírají po cestě.
V letech1973 – 74 postihlo velkou oblast katastrofální sucho, které mělo za následeksmrt 6 milionů lidí.
Půduz které zmizí vláha, odvane vítr a pouště se rozrůstají. Poušť už okupuje40 % kontinentu. Sucho je pro obyvatele ohromnou hrozbou, která ničí jejichúrodu. Nejvíce postiženy suchem jsou státy v „rohu Afriky“ – Etiopie, Súdán, Čad a také Somálsko. Sucho zde velicenarušuje ekonomiky těchto zemí.
Jezde obrovský populační růst – více než 3% ročně, což je ohromné číslo.V Maroku přibylo za 20 let (1970 – 1990) na 10 milionů obyvatel av Keně je 50% obyvatelstva mladší jak 15 let!!! A čím více jeobyvatelstva, tím méně je pracovních míst. Tudíž se zde vyskytuje i dalšíproblém – nezaměstnanost. Například v Keně je zaměstnáno sotva 15%obyvatelstva!!!
Jezde špatná zdravotní péče , jeden doktor by měl ošetřit až 79 000 obyvatel(Etiopie) a ještě horší úroveň vzdělání – v Maroku je negramotná polovinadospělé populace a v Etiopii „jen“ 38% obyvatelstva.
Příšernéživotní podmínky tu vidíme na každém rohu…. V Nigérii sice vyzískalipeníze z příjmů za ropu, ale byl za ně vystavěn palác pro prezidenta a to,že ve vesnicích chybí pitná voda, elektřina, silnice a školy je věc vedlejší!
Bezneustálé pomoci různých organizací – OSN, WHO (=World Health Organization), FAO(= Food and Agriculture Organization), WFP (World Food Programme), … - byAfrika nebyla schopna své problémy zvládnout.
Ajaké jsou návrhy na řešení těchto problémů? Jsou to vcelku praktická řešení:doplnění stravy obyvatel o chybějící vitaminy a minerály, využití hnojiv azavlažování, distribuce sítí proti komárům, ochrana a léčiva proti AIDS,zrušení poplatků za základní zdravotní služby, zvýšení neplacené školnídocházky, vystavění telekomunikaci pro lepší obchod.
Koncechudoby může být dosaženo v rámci pouhé jedné generace – pokud by totižostatní země zdvojnásobili svou pomoc, která nyní nedosahuje ani polovinyjejich závazku poskytovat.
napsal/a: jaxitaksi 16:19 | Problémy v Africe Link komentáře (1)Terorismus, islamisté a fundamentalismus to jsou pojmy, kteréslýcháme stále častěji z televize, rádia a jiných medií. Jak by taky ne!Vždyť se jejich útoky stále častěji opakují a jejich počty se za posledních 20let radikálně zvyšují…
O teroristech se nikdy mocnemluvilo, až když se otřást svět úlekem z útoku na věže World TradeCenter -11.září 2001, rozpoutali se vášnivé debaty o příčinách, které lidivedou k těmto činům, o jejich síti a početnosti a také a o zbraních, jenžjsou schopni použít. Dávno před tím bylo však spácháno spousta atentátů (př.Srí Lanka, Pákistán, Filipíny, Indie, Alžírsko,…).
Islám je náboženství, které vznikloroku 622 n. l., v překladu znamená „podřízení se Bohu“. Ale islamismus jeideologie, která se zde vytvořila následkem ztroskotání domácích režimů. Jinakřečeno: náboženství se zde přetváří v politickou ideologiis revolučním zaměřením. Je to útočiště nespokojených a sociálněznevýhodněných.
V dobách, kdy tyto země prosperovali, jim zajišťovalblahobyt obchod s cukrem, citrusy, bavlnou a tabákem. V obdobírenesance se však „západ“ vydal jinou cestou – dále se rozvíjel a modernizoval,zatímco zde jakoby se čas zastavil a rafičky netikali. A proto se stáleislamisté obracejí k minulosti, kde hledají i spásu. Odmítají „naše“technické vynálezy, pokud však přijde k samému, jak rychle se jeatentátníci naučili používat?
Pro islamisti je zcela nemyslitelné, aby byla jejich svatákniha – korán podrobována jakékoli analýze! Kdo se o něco takového pokusí, můžesi být téměř jistý, že mu nedají v klidu spát. Tvrdí, že jednají podlekoránu, kde je však psáno o zákaze sebevraždy a o tom, že by nikdo neměl zabítjiného věřícího. („A nehodí se, aby věřící zabil věřícího, leda omylem.“),islamisté asi počítají s tím, že když zabijí tisíce lidí nikdo z nichnebyl věřící. Nebo se stalo jen pár set omylů…?
Den před tímto útokem na New York předložil jeden odborníkamerickému kongresu zprávu, které však nikdo nevěnoval přílišnou pozornost.Avšak o den později se po ní rozpoutala velká sháňka.
(„ Síť Usámy binLádina, jež užívá předností vlastního financování, v Afgánistánu se jí dostalo bezpečnéhoúkrytu, představuje pro americké zájmy na Blízkém východě a pravděpodobně ijinde enormní nebezpečí. … Na základě předchozích analýz týkajících se útokůbin Lacinovy sítě se můžeme domnívat, tajná síť chce udeřit i na území USA. …“)
Al – Kaida s údajným počtem 5 000 členů – vedenáUsámou bin Ládinem je pouze jednou z mnoha fundamentalistických skupin,které jsou navzájem propojeny a vytváří velkou síť. Z globálního hlediskase tato síť rozprostírá přibližně ze středoafrické Ugandy, východní a severníAfriky přes Blízký východ a Přední Asii až na Filipíny. Spojení se stoupencimají však v Maroku, Turecku, Barmě, Čečensku, Francii, Velké Británii,Itálii, Německu, Španělsku, Rusku, České republice!, USA, …
„ …Spojené státy a jejich spojenci nás utlačují, drancují aprolévají naši krev, to však terorismem nenazývají. … Podle Alláhovy vůle jednes džíhád (= „svatá válka“, boj proti modernizaci a západu obecně) povinnostíkaždého muslima, pokud nemá nějakou omluvu. …S Božím souhlasem bude bitva najejich území pokračovat, dokud neopustí naše země, nezastaví podporu židů a ….Jsou tisíce mladíků v islámském národě, kteří prahnou po tom, aby mohlizemřít, tak jako Američané chtějí zakaždou cenu žít. Američané rozrazili dveře, jež už nikdy nemohou být obyčejnězavřeny. …“, to jsou slova jednoho z nich.
„My“ v západním světě si jen těžko dovedeme představitco se musí teroristům honit hlavou, když jsou schopni spáchat takovéto činy. Ajak se vlastně takováto „cesta do ráje“ vypadá? Jsou nabádánik intenzivnímu modlení a do hlavy jsou jim huštěny věty jako: „Alláh stojípři tobě, neboť ty patříš mezi věřící.; Poslední Tvá slova musejí byt ta, ženení jiného Boha mimo Alláha a že Muhammad je jeho Prorokem.; V modlitbětéž řekni, že vykonáš to, k čemu ti Alláh dal pokyn. A modli se, abys totéž dokonal.; Vlastně všechno co činíš, děláš pro Alláha.;…prostě jen zabíjej anemysli na bohatství těch, jež zabíjíš.;…“
Večer před svým činem by si měl fundamentalista podlepokynů tiše opakovat, že umírá pro Alláha, měl by si obléci svůj nejlepší šat apamatovat, že andělé budou při něm jen tehdy, bude – li čistý. Na mučedníka pakúdajně čeká v ráji 72 panen, které nemají menstruaci, netrpí migrénou anikdy nemají špatnou náladu…:)Tak, že by jim tohle stálo za to?
Toto onemocnění bylo poprvé definováno v roce 1981 v USA a až později získalo své jméno: Acuired Immune Deficienty Syndrome(česky: Syndrom získaného imunodeficitu neboli soubor příznaků, které vedou keztrátě imunity).
Původcem tohoto onemocnení je virus HIV (Human Immunodeficiency Virus), který napadáv organismu určitou skupinu bílých krvinek. Jsou to tzv. T lymfocyty,v nichž se množí a později je i zabíjejí. Tím se snižuje počet Tlymfocytů, které však zastávají důležitou úlohu v obranyschopnostičlověka. Snižuje se imunita a vede to k rozvinutí nazvané AIDS.
Dlouhou dobu však člověk nemusí mít žádné potíže. Tomuto období se říká bezpříznakovénosičství viru HIV. K rozvoji příznaků dochází v průměru za 10 až 15let. Tato délka závisí na řadě faktoru jako např.: životní styl, vyrovnávání sese stresovými situacemi, výživové návyky,….
Kdo už se jednou nakazil virem HIV, neznamená to, že se nemůže „nakazit“ podruhé. Člověk infikovanýHIV by měl stejně při styku s jiným infikovaným člověkem dodržovat zásadybezpečnostní sexu, aby se nereinfikoval (reinfikace – jakoby další nakažení HIVvirem). Pro nakaženého člověka totiž představuje reinfikace, stejně jakojakékoliv i zdánlivě banální onemocnění, velké zdravotní riziko.
Virus HIV je velmi citlivý k vnějším vlivům a tak ho ničí běžné dezinfekční prostředky,teplota nad 60°C, a jiné. Naopak mu vyhovuje prostředí, ve kterém se zároveňvyskytuje, jako: tělesné tekutiny – zejména krev, sperma, poševní sekret amateřské mléko.
Nejznámějším a také nejčastějším způsobem přenosu je pohlavní styk – do pochvy i do konečníku.Bez rizika není ani orální sex i když procentuální možnosti jsou o něco menší.ženu je výrazně vyšší než – li obráceně. To souvisí s vyšším množstvímviru ve spermatu než – li v poševním sekretu. Dostatečnou ochranu a přestone stoprocentní představuje jedině kondom!!! Přerušovaná soulož nebo hormonálníantikoncepce neposkytuje ochranu žádnou a pesar jen nepatrnou. Riziko se zdezvyšuje při výskytu jiných sexuálně přenosných infekcí a poraněníchv oblasti pohlavních orgánů. Je také třeba dávat pozor na lubrikačníprostředky – ty na tukové bázi totiž narušují ochranné vlastnosti latexu,z kterého je kondom vyroben.
Dalším stále častým přenosem je krevní cesta. Jedinec se může nakazit injekční stříkačkounebo jehlou. Tento přenos je častý v jižních a východních zemích Evropy.
Podaní infikované krve není již v dnešní době a to především v rozvinutýchzemích problémem. V České republice se od roku 1987 testují všichni dárcikrve na přítomnost HIV viru. Bylo by však dobré se vyvarovat se půjčováníkartáčku na zuby nebo žiletky. A už úplně nevhodné je provádění některýchkosmetických úkonů – jako je tetování, propichování uší, piercing,… - bezsterilizovaných nástrojů.
Také těhotná žena může infikovat virem dítě a to jak během těhotenství tak také kojením.V dnešní době jsou doktoři schopni snížit riziko přenosu asi o dvě třetinya také snížit zdravotní zátěž pro matku. Těhotné matky se na přítomnost virutestují úplně běžně. Toto vyšetření se může provádět i bez souhlasu matky.
Bát se však nemusíte běžného společenského styku jako je podání ruky, používání stejnéhotelefonního sluchátka, společné používání nádobí, polibek. Sliny sice můžouobsahovat HIV virus ale jen velmi malém množství a navíc sliny obsahují látky,které virus ničí. Přenos viru touto cestou nebyl nikdy prokázán. Ovšem za nezcela bezpečné lze považovat francouzské líbání, kdy by mohlo dojítk drobným poraněním. Virus se dále nepřenáší objímáním, mazlením, koupánímv bazénu, v sauně nebo bodnutím hmyzem.
Test na AIDS Vás informuje o tom, zda je člověk nebo není infikován virem HIV. Tento test jepozitivní jak u lidí s klinickým příznaky AIDS tak i u všechbezpříznakových nosičů HIV, kteří byli nakaženi před 2-3 měsíci. Po tuto dobunemusí být totiž HIV infekce laboratorně prokazatelná – jedná se o tzv. imulogickéokénko. Pozitivní výsledek testu neprokazuje přímo onemocnění AIDS, ale jenpřítomnost viru HIV. Diagnózu AIDS stanovuje až lékař na základě dalšíchklinických vyšetření. Dalšímu rozvoji viru HIV se lze účinně bránit včasnouléčbou. HIV infekce se sice vyléčit nedá, ale léčbou se dá život nakaženéhozpříjemnit a prodloužit. Test se provádí ve většině zdravotních ústavů, délepak v sedmi AIDS centrech v krajských městech a u každého praktickéholékaře.
napsal/a: jaxitaksi 16:00 | AIDS Link komentáře (0)