out007siderHorníka v dole zabila stropnice

02.Březen 2007
Zkušený třiapadesátiletý horník ze slovenské Čadce zahynul ve čtvrtek před polednem při práci v podzemí Dolu ČSM na Karvinsku. Právu to sdělila mluvčí OKD Věra Breiová.
1.3. 2007 16:30

KARVINÁ - "Na překladišti se na něj při skládání dílů ocelové výztuže převrátila stropnice. Přivolaný lékař Hlavní báňské záchranné služby konstatoval smrt," řekla s tím, že neštěstí se stalo v hloubce 778 metrů pod povrchem.

Příčinu tragédie šetří komise složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu, odborů a vedení Dolu ČSM. Podle Breiové se jednalo o zaměstnance OKD. "Byl to zkušený pracovník, na Dole ČSM pracoval od roku 1990, v poslední době jako vedoucí pracovní čety," dodala.

V letošním roce to je první smrtelný pracovní úraz v OKD. Loni v dolech v ostravsko-karvinském revíru zahynuli tři lidé, z toho dva byli zaměstnanci dodavatelských firem.

Manažeři, kteří vytunelovali družstevní spořitelnu, jdou do vězení

Krajský soud v Ostravě poslal v pátek do vězení šest manažerů zkrachovalé Českomoravské družstevní spořitelny. Nejvyšší trest vyměřil jejímu bývalému šéfovi Petru Bezručovi, který dostal osm let. Jeho bývalí kolegové mají tresty pět až šest let.
2.3. 2007 10:38

OSTRAVA - Podle rozsudku připravili za pomoci svých kompliců záložnu o částku přesahující 300 miliónů korun.

Nejpřísnější trest v délce osmi let si vyslechl bývalý šéf kampeličky Petr Bezruč. Ten si ale může od výměry odečíst tři roky, které strávil ve vazbě.

Bývalí místopředsedové a členové představenstva ČMDS Radim Vicherek, Vítězslav Bednář a Pavel Sacký mají jít podle verdiktu za mříže na šest let, jejich kolegové Dušan Biolka a Josef Žižka dostali pětiletý trest. Podle rozsudku všichni společně připravili kampeličku nevýhodnými obchody a nezákonnými transakcemi o zhruba 300 miliónů korun a přispěli tak k jejímu krachu.

Všichni si podali odvolání, protože se cítí nevinni. Odvolal se ale i státní zástupce, který žádá přísnější tresty.

Petr Bezruč řekl po vynesení verdiktu novinářům, že nic špatného neudělal. "Byl jsem odsouzen za zneužívání informací v obchodním styku. Když si ten paragraf přečtete, je tak gumový, že se na něj dá navlíknout cokoliv," řekl.

První pravomocný rozsudek v kauze vytunelované kampeličky vynesl už před rokem Vrchní soud v Olomouci, který poslal Bezruče na pět let do vězení za neoprávněný prodej autosalónu Svět aut, jenž byl majetkem kampeličky. Trest si ale Bezruč nakonec nemusel odsedět, protože ve vazbě dříve strávil tři roky a před nástupem do vězení si požádal o podmíněné propuštění.

Svěřené děti bil jejich otčím dřevěnými tyčemi

Nevlastní děti ve věku deset, jedenáct a šestnáct let podle policie dlouhodobě týral sedmatřicetiletý muž z Krnova. Do péče mu je svěřil soud, jelikož matka není péče schopná. Děti násilník trestal neúměrnými domácími pracemi, přísnými zákazy a bil je tyčemi. Kriminalisté muže obvinili z trestného činu týrání svěřené osoby a děti skončily v dětském domově.
1.3. 2007 19:11

KRNOV - Soud svěřil děti do péče otce, jelikož jejich matka a současně mužova manželka, není ze zdravotních důvodů péče schopná. Pro svůj psychický stav se léčí. Podle policie muž sourozence týral nejméně od léta loňského roku. V květnu 2006 mu přitom děti byly svěřeny do péče.

"Děti se léčily s různými odřeninami a oděrkami. K útokům muž používal dřevěné i umělohmotné tyče. O poměrech v rodině policii informovaly sociální pracovnice, které také zjistily nevyhovující hygienické a bytové podmínky," uvedla bruntálská policejní inspektorka Lucie Zgarbová.

Všechny děti byly umístěny v dětském domově.

Uprchlý prodejce mercedesů z Plzně byl zatčen v USA

O devatenáct miliónů korun připravil své zákazníky majitel prodejny ojetých mercedesů Vít Študlar. Šestatřicetiletého podnikatele z Plzně zatkla nyní policie ve Spojených státech amerických, kde se skrýval před spravedlností. Uprchl v roce 2005, kdy měl nastoupit do výkonu trestu. Za zpronevěru si má za mřížemi odsedět sedm let.
2.3. 2007 08:05

PLZEŇ - "Příští týden bude odsouzený muž dopraven z USA do České republiky, kde bude rovnou eskortován do výkonu trestu," potvrdil ve čtvrtek Právu soudce plzeňského krajského soudu Zdeněk Minařík, který v červnu 2005 vydal na Študlara zatýkací rozkaz. "Měli jsme informace, že se zdržuje na Floridě. Bližší informace o jeho zadržení neznám," dodal Minařík.

Bývalý taxikář Študlar podle verdiktu soudu uzavřel v letech 1996 až 1998 celkem 86 smluv o zprostředkování prodeje osobních aut, ta prodal, ale peníze si ponechal pro svou potřebu. Svěřená vozidla prodával od 50 tisíc do 600 tisíc korun.

Pohledávky uplatňovalo 78 poškozených klientů, přičemž někteří lidé získali zpátky alespoň část peněz nebo jiný automobil protihodnotou. Študlar se sám přihlásil policii několik dní poté, co podvedení zákazníci vzali útokem jeho prodejnu. Ve vazbě strávil několik měsíců, propuštěn byl na 400 tisícovou kauci, kterou za něho složil jeho otec.

Soud zjistil, že si Študlar žil na vysoké noze. Jezdil v drahých mercedesech, dopřával si nákladné zahraniční dovolené a manželce zaplatil drahou plastickou operaci. U soudu se hájil tím, že zkrachoval coby podnikatel, ale o zpronevěře nechtěl ani slyšet. Vymahači dluhů mu prý odvezli některé vozy, čímž se dostal do finančních potíží.

Vlna ničivých tornád zasáhla USA: jedenáct mrtvých

Americkým státem Alabama se ve čtvrtek odpoledne místního času přehnala vlna ničivých tornád. A na svědomí má nejméně jedenáct mrtvých. Americké úřady přitom původně hovořily o 18 mrtvých. V Alabamě vyhlásil guvernér stav nouze. Pozůstalým obětí vyjádřil hlubokou soustrast americký prezident George Bush.
2.3. 2007 07:35 - 08:21 Aktualizováno

ENTERPRISE - Pět obětí je hlášeno ze střední školy ve městě Enterprise na jihovýchodě Alabamy. "Celá budova se na všechny zřítila, lidé měli tržné rány na hlavách, několik jich zůstalo uvězněno pod betonovými bloky," řekl CNN jeden ze studentů Chase Baldwin. "Sám jsem z jedné učebny vytáhl dvě mrtvé dívky, je to strašné," potvrdil reportérům další ze studentů. Mezi mrtvými je údajně i jeden učitel.

Záchranáři stále pátrají, zda se v poničené budově nenacházejí další oběti. Více než 50 osob muselo být převezeno do nemocnice. Celkem ve státě Alabama zemřelo sedm lidí.

V prvních hodinách po úderu tornáda se hovořilo o 18 obětech na životech v Enterprise. Mluvčí záchranářů ale později uvedla, že šlo o nedorozumění. "Pokaždé, když se stane katastrofa takových rozměrů, panuje na místě zmatek," vysvětlila.

V Enterprise tornádo zničilo i několik dalších domů a svědkové televizi CNN řekli, že větrná smršť převracela auta. Guvernér Alabamy vyhlásil v oblasti stav nouze. V důsledku toho může být na záchranné a úklidové práce povolána národní garda.
Vlna tornád neobyčejného rozsahu

Vlna tornád a sněhových bouří zasáhla pás Spojených států táhnoucí se od Minnesoty na severu až po pobřeží Mexického zálivu na jihu. Tornádo zabíjelo i ve státech Missouri a Georgia. V Missouri zemřelo sedmileté děvčátko, dvě oběti tornáda ve městě Americus na jihu Georgie se nalézaly u poničené budovy místní nemocnice.

V Nebrasce musela být kvůli hustému sněžení a silnému bočnímu větru uzavřena dálnice.