Zlatý retrívr (Golden Retriever)

Zlatý retrívr je poslušný a inteligentní pes, kterému je dána přirozenáschopnost pracovat. Je laskavý, přátelský, důvěřivý i sebejistý,zároveň také citlivý, ostražitý a snadno cvičitelný. Zlatý retrívr bývávelmi atraktivním a přitažlivým společníkem.

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Golden Retriever; čes.: Zlatý retrívr
PŮVOD:
Zlatý retrívr je plemenem, které pochází z velké Británie. Vyšlechtěnbyl kolem 19. století, a to především k aportování vodního ptactva. Mátedy jemný stisk a jen vzácně vás poraní či kousne. Byl vyvinut vněkolika liniích pro různé účely, například pro hlídání, dále také propolní závody loveckých psů, ale ponejvíce pak pro život v rodinách avýstavy. Díky velké oblíbenosti a nerozumnému křížení se u nich dnesobjevují dědičné vady, např. oční problémy, alergie kůže a netrpělivákousavost.
POPIS:
Zlatý retrívr je souměrný, vyvážený, aktivní, silný a iniciativní pes, s laskavým hlasem.
Hlavu má přirozeně vyváženou. Lebku širokou a bez hrubosti, na krkdobře posazenou. Stop má dobře definovaný. Nos má nejlépe černý. Čenichje silný, široký a hluboký. Délka jeho přední části se přibližně rovnádélce od stopu k týlu. Oči má tmavě hnědé, dobře posazené, s tmavýmiočními linkami. Uši má mírné velikosti, posazené přibližně do úrovněočí. Krk je dobré délky, čistý a svalnatý. Tělo je celkově vyvážené.Hruď i žebra má hluboké. Ocas má posazený v úrovni zádi, dosahuje kekolenům, na konci je bez zatočení. Ramena má dlouhé a dobře položené,lokty dobře přiléhající. Zadeček je silný a svalnatý. Tlapky okrouhlé ajakoby kočičí. Chůzi i pohyb má silné a s dobrým pohonem, kráčídlouhými a lehkými kroky.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 56 až 61 cm.
Fena má v kohoutku 51 až 56 cm.
VÁHA:
Zlatý retrívr váží v rozmezí 27 až 36 kg. (Standard FCI hmotnost plemene neuvádí).
SRST:
Zlatý retrívr má srst zvlněnou nebo dobře zpeřenou, s hustým, voděodolným podsrstím. Zbarvení je v jakémkoliv odstínu zlaté nebo krémové,ne však červené nebo mahagonové. Několik bílých chlupů pouze na hrudije povoleno.
CHARAKTER:
Zlatý retrívr je poslušný a inteligentní pes, kterému je dána přirozenáschopnost pracovat. Je laskavý, přátelský, důvěřivý i sebejistý.Zároveň však také citlivý, ostražitý a snadno cvičitelný. Velicetrpělivý je také k dětem. Bývá velmi atraktivním a přitažlivýmspolečníkem.
PÉČE:
Zlatý retrívr potřebuje zajistit dostatek pohybu a dlouhých procházek.Pravidelnou péči vyžaduje také jeho srst, kterou byste měli, alespoň 2krát týdně kartáčovat, nejméně jednou ročně trimovat a občaszastřihávat mezi prsty na tlapkách. Nezapomínejte mu také kontrolovatouška a čistit zvukovod. Jinak nepotřebuje žádnou zvláštní péči.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Zlatý retrívr se průměrně dožívá 13 až 15 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Aportér zvěře a přinašeč ptactva.
VYUŽITÍ DNES:
Polní závodník, hlídač, vodič, záchranářský pes a společník.
PLEMENO:
FCI VIII. - Retrívři, slídiči a vodní psi.
Sekce 1 – Retrívři.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
GR
ČÍSLO STANDARDU:
111/ 29. 01. 1999 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
24. 06. 1987