Karel VI. * 1. října 1685, Vídeň † 20. října 1740, Vídeň
Nejmladší syn císaře Leopolda I. a jeho manželky Eleonory Falcko-Neuburské. Po smrti svého bratra Josefa I. se stal:
císař svaté říše římské (1711–1740)jako Karel II. král český a arcivévoda rakouský (1711–1740) jako Karel III. král uherský (1711–1740)
Všiměte si období o kterém zde píšu (na přelomu 17. a 18. století) existoval patent císaře Karla VI, který jasně vyjadřuje názor na cikány a jejich postavení ve společnosti.
Patent císaře Karla VI dne 22. ledne 1726 ve Vídni:
I. Všichni cikáni, kteří v královských českých dědičných zemích od kohokoliv dopadeni budou, ať považují se jako dříve za psané.
II. Kdyby některý cikán při postihnutí dal se na útěk a nemohl být polapen, jest každý oprávněn jej hned -in loco- zastřeliti, aneb jakýmkoliv způsobem zabíti.
III. Byl-li některý cikán polapen, ať se ihned spoutá a dobře uvězní.
IV. Mužové cikánského plemene ať se ihned provazem utratí.
V. Silným, osmnáctého roku však ještě nedosáhnuvším cikánským klukům (Buben), pak všem dospělým ženským cikánské roty, ať kat v království českém uřízne pravé, v markrabství moravském, vévodství slezském a markrabství kladském pak levé ucho. Po přestálém tomto trestu musí každý cikán neb cikánka vystaviti a odpřisáhnout hrdelní revers, že se nikdy do dědičných zemí království českého nevrátí; po té ať je kat metlami mrská a za hranice té které země odvede.
VI. Kdyby postižení takovíto kluci cikánští, nebo cikánky ještě nějakého zločinu se byli dopustili,anebo kdyby po prvním trestání opět do zemí království českého se vrátili, ať se jim ihned druhé ucho uřízne a ostatní svrchu uvedené tresty ať se při nich opakují.
VII. Kluci cikánští neb cikánky jimž již jedno neb obě uši chybí, nebo kteří na zádech nějaké trestné znamení vypálené mají, ať se po dostihnutí a uvěznění mečem odpraví, jelikož se se vší určitostí dá souditi, že jsou nenapravitelní.
VIII. Takovíto odsouzenci mohou se, což se jim milostivě dovoluje, z přisouzeného jim trestu odvolati a soud apelační může toho nebo onoho delikventa milosti císařské odporučiti.
Je uctihodné, že tento patent stále v Anglii platí i po 400. letech. Opravdu nikdo neuvažuje o zrušení tohoto patentu a v občaských případech se na něj soudy obracejí.