20.Červen 2009

..dneska ..bude :-P

Přeju pěknej víkend

Vložil: Pikokoe ¤ Komentářů (0)
29.Březen 2009

Minulej víkend sme jeli jedna báseň.... tenhle víkend nic nebylo..celkem nuda :-/

Prosim příští víkend....

Vložil: Pikokoe ¤ Komentářů (1)
25.Březen 2009

Holky na jehlách: mladých feťaček přibývá

10.11.2008 12:00
Zdroj: Magazín Práva | 8.11.2008 | rubrika: téma | strana: 10 | autor: Hynek Paštěka

Mladých dívek závislých na drogách v Česku rychle přibývá. V kategorii nezletilých a mladistvých je jich už dvakrát tolik než chlapců. Některé z nich berou drogy ve věku, ve kterém by dřív neměly pojem ani o cigaretách. A mnohé se z bludného kruhu narkotik už nedostanou. Pokud ano, následků se většinou nezbaví po celý život.

Dvacetiletá usměvavá Veronika působí vyrovnaným dojmem. Dnes by už asi nikdo nehádal, že začala brát drogy ve dvanácti letech a pokračovala až do sedmnácti, kdy skončila v léčebně a potom v terapeutické komunitě. Její problémy však začaly mnohem dřív, než vůbec nějakou drogu okusila.

"Rodiče vždycky hodně pracovali a o mě se do sedmi let starala paní na hlídání. Byla hodná, ale mně se hrozně stýskalo po mámě, tak jsem celé noci probrečela. Pak jsme se přestěhovali do nového baráku mimo Prahu a tam se o mě začala starat o pět let starší sestra. To bylo ještě horší, protože mi často dala pár facek. Když jsem to řekla mámě, nevěřila mi. Začala jsem ji nesnášet, protože mi ji rodiče pořád dávali za vzor," vypráví Veronika.

Musíš být jednička!

S nástupem do školy začali rodiče na Veroniku klást stále větší nároky. Usmysleli si, že bude studovat vysokou školu, a proto musela nosit samé jedničky. Když nebyly, dostávala výprask. "Ten tlak byl šílený, nedalo se to vydržet," vzpomíná Veronika.

Když jí bylo dvanáct, přivedla Veroniku kamarádka do party, kde poprvé zkusila kouřit marihuanu. Cítila se tam bezpečně, ostatní jí rozuměli. Kvůli partě zanedlouho začala lajdat ve škole. Za nějakou dobu zkusila i něco jiného než marihuanu. Pervitin.

"Když jsem si poprvé šňupla, bylo to super. Měla jsem najednou hrozně moc energie, starosti se školou a s rodiči zmizely. Na konci osmé třídy jsem měla na vysvědčení většinou dvojky a na gymnázium jsem se dostala. To už mi ale šňupání přestávalo stačit a já si začala píchat. Díky pervitinu jsem stíhala učení, do nějakých kroužků už jsem samozřejmě nechodila. Za peníze, které mi na ně matka dávala, jsem si kupovala drogy. Naši na mně nic nepozorovali, zajímalo je jenom, jak mi to jde ve škole," popisuje Veronika svoji drogovou pouť.

Útěk jako řešení

Typické je, že rodiče si na ní ničeho nevšimli, až bylo pozdě. Jednou přišla domů s pocitem, že ji všichni sledují. Pokoušela se ukrýt a matka ji našla vyděšenou ve skříni. Konečně si všimla, že se s její dcerou něco děje. Když u ní našla injekční stříkačku, dostala tehdy už sedmnáctiletá dívka ultimátum - buď s drogami přestane, nebo se půjde léčit. Samozřejmě nepřestala, místo toho odešla z domu. Asi po měsíci ji otec našel a odvezl rovnou do léčebny. "Po pobytu v léčebně jsem strávila dva roky v terapeutické komunitě a teď se snažím normálně žít. Jsem vdaná, čekám miminko, dodělávám si školu, obor aranžérka. Náš vztah s tátou se o hodně zlepšil, i s mámou se dokážeme snést. Drogy neberu, vyhýbám se i alkoholu a lékům," líčí Veronika zatím šťastný konec svého příběhu.

Podle terapeutky oddělení pro léčbu závislostí žen psychiatrické léčebny v Bohnicích Moniky Plocové byla základní příčinou Veroničina pádu do drog chybějící komunikace v rodině - dítě proto přestávalo rodičům věřit. "Rodiče příliš tlačili na výkon, přenášeli na Veroniku své vlastní touhy a to bylo v podstatě jediné, co je zajímalo. Nic jiného pro ně neexistovalo, a tak nemohli poznat, že má jejich dítě opravdu vážný problém," vysvětluje Plocová.

Dívky to mají těžší

"Zátěž, která je kladena na dívky v pubertálním věku, je nesrovnatelně vyšší než u chlapců. Nároky na vzhled, vzdělání, zachycení nových trendů. V součtu to tvoří extrémní nárok. Přitom podpora a zázemí ze strany rodičů je slabší. Rodiče jsou často přezaměstnaní, nemají čas a děti jsou ponechány samy sobě. Chlapci jsou daleko víc samorosti a společenská změna je zase až tak moc nepostihla," popisuje novou situaci ve společnosti primář oddělení pro léčbu závislostí žen psychiatrické léčebny v Bohnicích Václav Dvořák.

U něj na oddělení se ze závislosti na drogách léčí v průměru pět až deset dívek současně. Délka jejich pobytu se řeší individuálně podle situace dané pacientky, přičemž jeden měsíc trvá diagnostický pobyt. Některé se pak snaží vrátit do původního prostředí, škol a rodin, některé směřují ještě dále do terapeutických komunit. Vyhodnotit úspěšnost léčby, tedy procento těch, které se ke drogám již nevracejí, je však těžké. "Když pacientku propustíme, tak, pokud se k nám již nevrátí, nemáme zpětnou vazbu a zprávy o jejích dalších osudech. Rodiny se totiž velmi snaží situaci vrátit do normálních kolejí, aby již bylo vše v pořádku," vysvětlil Dvořák. Podobných léčeben je v České republice patnáct.

Podle něj je u dívek ještě třeba brát v potaz i to, že jim zmizela jednoduchá perspektiva v podobě otěhotnění. Věk pro založení rodiny se nyní posouvá - času je na takový životní krok náhle dost. Přibývá tím ovšem i času, po který jsou mladé dívky a ženy vystaveny rizikům vývoje. Vystřídají řadu partnerů, poznají různé zákruty života a zjistí, že je komplikovanější, než si myslely. Někdo tuto situaci nezvládne a pak to kompenzuje různými prostředky, včetně drog.

Vedou marihuana a alkohol

Jak změnit tento stav je však velmi složitá otázka. Souvisí s hodnotovým systémem společnosti i rodin a s rodičovskou zodpovědností. Právě rodiče by se měli podle odborníků především naučit reálně vyhodnocovat schopnosti dětí a nepromítat do nich svoje nesplněné cíle a sny. A zvážit, zda stojí za to vyměnit úspěch v zaměstnání a peníze za větší všímavost k problémům svých potomků. "Očekávám, že při současném trendu vývoje společnosti se zhorší situace především na trhu legálních drog, jako je například alkohol, protože jsou snadno dostupné a lidé k nim velmi často utíkají. V oblasti nelegálních drog, především pervitinu a opiátů, se situace obecně spíše zlepšuje, mladí lidé nyní častěji dávají přednost alkoholu a marihuaně," podotýká Dvořák.

Všechno pro tátu

Ne každý příběh má takový konec jako ten Veroničin. Dnes devatenáctiletá Andrea byla do čtrnácti let vzorné dítě. Výborně se učila, plnila vše, co rodiče chtěli, brala život zodpovědně. S otcem, vojákem z povolání, který doma vyžadoval přesnost a kázeň ve všem, to asi ani jinak nešlo. Jakoukoli nedochvilnost nebo nepřesnost trestal zákazy.

Občas ji plácal rukou přes zadek a říkal jí z legrace Macku. Protože brala vše zodpovědně a chtěla se tátovi líbit, ve dvanácti letech přestala jíst. Zhubla na kost. Od táty se však dočkala jen výčitky, že je hrozně hubená a že si o ni zlomí ruku. Říkal to sice se smíchem, ale Andrea najednou nevěděla, co si počít. Nerozuměla tomu. Vždyť přece udělala všechno, aby se tátovi líbila. Měla pocit, že nic není dobře.

Pak ji podobně jako Veroniku kamarádka vzala do party. Začala s trávou, bohužel ale přišla na to, že se s pervitinem hubne daleko lépe. Začala ho šňupat a po krátké době přešla na stříkačku. Začala si vyvolávat zvracení, rozvinula se u ní bulimie a roztočil se bludný kruh fetování, odvykání v léčebnách, návratů do party a dalších pervitinových jízd. Při 170 centimetrech výšky vážila pouhých 48 kilo a kromě pervitinu začala být také závislá na lécích na uklidnění. Nakonec, po rodinné terapii a absolvování základní léčby, byla umístěna do terapeutické komunity. Vydržela tu zhruba půl roku. Zároveň také dojížděla za lékařem, aby se zbavila bulimie.

"Pravidelně se mi z komunity ozývala. Pak mi ale najednou zavolala zvenku. Protože jí bylo osmnáct let, mohla se sama rozhodnout, jestli odtamtud odejde, a tak to udělala. Říkala, že to už zvládne, ale to je vzhledem k nedoléčené bulimii spíš nepravděpodobné. Teď se mi už čtvrt roku neozvala," vypráví Plocová. Příčiny Andreiny tragédie vidí podobně jako u Veroniky - přísná výchova v kombinaci s nedostatkem komunikace. Andrea se navíc kvůli necitlivým tátovým narážkám přestala přijímat taková, jaká byla.

Příliš láskyplný otčím

Patnáctiletou Moniku zradili její nejbližší ještě horším způsobem. Už ve druhé třídě základní školy ji začal zneužívat nevlastní otec. Monika netušila, co se vlastně děje - na pochopení byla příliš malá. Navíc jí otčím zakázal "jejich společné tajemství" komukoli prozradit. Asi po roce si uvědomila, že se jí to vlastně nelíbí. Pokusila se bránit, ale otčím byl silnější. Dostala facku a jediné, co slyšela, bylo: "Drž!" Později se to pokusila říct mamince. Nevěřila jí. Pít a kouřit začala Monika už v deseti letech - alkohol jí pomáhal nic necítit. Připadala si ošklivá a méněcenná. V jedenácti přišla marihuana, krátce potom pervitin rovnou ze stříkačky a experimenty s heroinem. Monika se začala sebepoškozovat, pálila se cigaretami. Matka ani otčím nic nepozorovali, nebo možná ani nechtěli nic vidět. Nic netušil ani nikdo z jejich okolí. Peníze brala tajně doma rodičům a kradla v obchodech

Špinavou ji už nechtěl

Zneužívání trvalo sedm let, tedy do Moničiných čtrnácti. Tehdy napsala rodičům dopis, že už nechce být doma a utekla. Žila na ulici a naplno se věnovala pervitinu, alkoholu i heroinu. Když ji otčím nebo matka našli a přivedli domů, za pár dní zase utekla. Alespoň od obtěžování už měla pokoj - byla tak popíchaná a špinavá, že ji otčím přestal chtít. Rodiče začali řešit alespoň její závislost na drogách. Moniku se povedlo umístit v léčebně, kde nyní končí a brzy přejde do terapeutické komunity.

Život "po"

Ve většině případů je u narkomanů největším problémem život "po". Tedy po odvykací kúře. Po několika letech intenzívního užívání drog není mnoho závislých schopno normálního života. Proto jsou ve chvíli, kdy vyjdou z léčeben, umisťováni do terapeutických komunit, kterých je u nás čtrnáct. Tam žijí půl roku až rok ve skupině stejně postižených lidí a učí se normálnímu způsobu života v drogové abstinenci, režimu a řádu. Absolvují pracovní terapii a psychoterapii. Někdy na to ještě navazuje pobyt v zařízeních s chráněným bydlením. "Někomu pobyt v komunitě pomůže velmi, někdo to prostě nevydrží. Obecně se dá říci, že zhruba 30 až 35 procent léčených přestane drogy brát úplně a největší naděje je u prvoléčených. Samozřejmě že možnost pobytu v komunitě dostane i člověk, který se léčí například podruhé nebo potřetí. Tady ovšem platí pravidlo, že čím dřív léčbu absolvuje, tím lépe. U lidí, kteří jí projdou několikrát, naděje na abstinenci klesá. Nicméně zázraky se dějí a znám lidi, kteří se postavili na vlastní nohy, i když se předtím drogami téměř vyřídili," popisuje zkušenost s komunitami Plocová.

Signály, že vaše dítě propadlo drogám

Problémy ve škole. Zpočátku nemusí být patrné, dříve nebo později se však objeví absence a zhoršený prospěch. Ale pozor, právě snaha o udržení dobrého prospěchu může vést k tomu, že dítě drogu zkusí. Ztráta původních zájmů. Dříve milovanou zábavu dítě odmítá, opouští především časově a fyzicky náročné koníčky. Změna přátel a party. Pravidelné a velmi časté návštěvy diskoték a klubů s novými kamarády riziko kontaktu s drogami a jejich vyzkoušení výrazně zvyšují. Změny chování. Nápadné by měly být ničím neodůvodněné stavy veselosti či aktivity nebo noční nespavosti. Podobně nápadné mohou být stavy skleslosti, únavy a opakující se depresivní rozlady. Zde ovšem nelze vyloučit, že jsou projevem onemocnění. Slabost, spaní přes den. Klesající výkonnost, zhoršená koncentrace a náhlé upadání do spánku přes den by mělo být nápadné především ve spojení s celkovou změnou životního stylu, která nastala v poslední době. Ztráta chuti k jídlu, hubnutí. Užívání především stimulačních drog, jako je pervitin, má za následek potlačení chuti k jídlu a následné hubnutí. Opiáty či halucinogenní drogy se však takto zpočátku projevovat nemusí. Kožní defekty. Stopy po škrábnutích, drobných sebepoškozeních především na obličeji nebo hřbetech rukou. Mizení peněz. Nejdříve mizí malé částky, pak dítě shání peníze na drogy stále zoufaleji. Prodává například cenné věci ze svého vlastnictví včetně milovaného oblečení. Tento příznak je charakteristický pro zvyšující se závislost na heroinu. Nález stříkaček, jehel a drog. Rodiče však někdy uvěří výmluvám, že jde o věci někoho jiného. Je to sice možné, ale vysoce nepravděpodobné. Stopy po vpichu na končetinách. Není o čem diskutovat.
Vložil: Pikokoe ¤ Komentářů (0)
24.Březen 2009

From here

Kokain je přírodní alkaloid vyráběný z rostliny Koka (Erythroxylon coca, dříve obsažen Coca-Cole). Pochází většinou z jižní Ameiky, syntetická výroba by kvůli složitosti jeho molekuly byla extrémně náročná. Většinou se šňupe, i když se dá i kouřit (v podobě volné báze zvané "crack"), aplikovat injekčně nebo perorálně. Čistý kokain je vlastně sůl kokainu, většinou hydrochlorid.

Účinky žvýkání kokových listů byly známy velmi dlouho (domorodí obyvatelé Jižní Ameriky je používali k oddálení únavy při práci), ale kokain sám byl izolován až roku 1850 a velmi brzy se začal používat ve zdravotnictví (první lokální anestetikum vůbec). Při aplikaci začíná účinkovat velmi rychle: při šňupání okolo 1 minuty, při kouření zpravidla ještě před výdechem a injekční aplikace taktéž během páry vteřin. Krátký je také jeho efekt, který v případě šňupání trvá jen 20 - 40 minut, crack jen 5 - 15 minut, což objasňuje jeho návykovost (efekty kokainu údajně slábnou po cca. 40ti minutách i přes udržování konstantní hladiny kokainu v krvi, například infuzí). Efekt opět záleží na dávce a uživateli, zpravidla se však jedná o stimulaci, euforii až halucinace, zlepšenou schopnost soustředit se, potlačení pocitu hladu a žízně.

Mezi negativní příznaky (zvláště vy vyšších dávkách) patří zvýšení krevního tlaku a tepu srdce, úzkost, paranoiu, neklid, agresivní chování, kolaps ledvin, nevolnost a zvracení, případně infarkt. Dalším problémem je to, že se vyrábí máčením listů koky v benzínu, čímž vzniká kyselina. Degenerace nosu při šňupání je proto ještě rychlejší než v případě amfetaminů. Také v něm mohou být obsaženy příměsi, díky kterým může být jeho intravenózní aplikace nebezpečná až smrtelná. Při aplikaci v těhotenství hrozí potrat, značné poškození plodu nebo předčasný porod.

Způsoby aplikace:

Jsou rozhodujícím faktorem v rychlosti nástupu účinku i jeho délky. Nejjednodušším způsobem (a také původním, než se podařilo extrahovat samotný kokain) je žvýkání listů koky. Proti tomuto způsobu aplikace je tělo poměrně dobře chráněno, takže se nejedná o příliš efektivní aplikaci. Zpravidla se projeví jen mírná stimulace.

Asi nejrozšířenějším způsobem je šňupání. Při tomto způsobu je kokain absorbován sliznicí v dutinách, a tento způsob je už podstatně efektivnější (do krve pronikne cca. 80 % vyšňupaného kokainu). Ne všechen kokain se stihne vstřebat, ten zbytek je odplaven sekretem sliznice do žaludku). Dlouhodobé šňupání vede k nepřetržité rýmě a nekróze nosních membrán. Hrozí také zborcení nosní přepážky (stažení cév vede k nedostatečnému vyživování tkáně).

Aplikovat ho lze i injekčně, díky své rozpustnosti ve vodě. Nejefektivnější způsob, do mozku kokain dorazí asi za 15 vteřin, přičemž do krve se samozřejmě dostane celé množství (aplikace zpravidla rovnou do žíly). Účinek může být tak silný, že způsobí nekontrolovatelné zvracení. Opadá však velmi rychle, díky rapidnímu odbourávání játry. Nebezpečí této aplikace spočívá v tom, že kokain téměř nikdy není úplně čistý a nečistoty mohou napáchat značné škody (nehledě na riziko infekce při použití nesterilní jehly).

Kouření cracku je realizováno dutou nehořlavou trubičkou, např. z kovu nebo častěji ze skla. Po odeznění 5ti až 15ti minutového efektu přichází krutý "dojezd", při kterém je vysoká pravděpodobnost vysoce agresivního chování za účelem získání další dávky (u dlouhodobých uživatelů).

Co se následného metabolismu týče, kokain je odbouráván hlavně játry, i když asi 1% kokainu je vyloučeno močí v nezměněné podobě. Hlavní metabolit je benzoylecgonin. Při současném požití alkoholu vzniká kokaetylen, který je podle některých studií toxičtější než kokain sám (částečně i na srdce). Metabolity kokainu jsou zjistitelné z moči ještě čtyři dny po užití.

Účinky:

Oproti skupině amfetaminů má kokain slabší a méně dlouho trvající účinky na CNS. Na druhou stranu nepoškozuje nucleus caudatus. Jinak nejspíš vyvolává psychózy stejným mechanismem jako amfetaminy (poškození habenuly).

Po aplikaci blokuje zpětné vychytávání dopaminu a v menší míře i noradrenalinu a serotoninu. Blokuje také sodíkové kanály, čímž zabraňuje šíření akčního potenciálu a proto působí také jako lokální anestetikum. Zasahuje zřejmě i do mechanismu řízení denního rytmu. Někdy je aplikován spolu s nikotinem, který taktéž zvyšuje hladinu dopaminu v mozku, což vede ke zvýšení euforie.

Po odeznění účinku se projeví nedostatek dopaminu a serotoninu, což vede k velmi nepříjemnému stavu. Mozek se na přebytek těchto mediátorů adaptuje, což vyůsťuje v závislost a abstinenční příznaky.

Negativní také může být zvýšení tělesné teploty, ke kterému dojde díky vyšší svalové aktivitě a zůžením cév. Ta může vést až k poškození svalových buněk a černé úplavici. Proti předávkování kokainem neexistuje žádná přímá protilátka. Uživatelé kokainu si také 7 krát zvyšují šanci na infarkt.

Při kouření cracku hrozí poškození plic a dýchacích cest.

V medicíně se dobře uplatnil jakožto lokální anestetikum při chirurgických zákrocích na oku nebo nose. Dodnes se používá například v Austrálii jakožto anestetikum při zánětu plic.

Předávkování:

Vysoké dávky kokainu mohou vést k životu nebezpečné otravě. Minimální smrtelná dávka čistého kokainu je 1,2 g (u přecitlivělých osob však může být i méně než 30 mg). Intoxikace se projevuje na psychické úrovni podrážděností, neschopností se soustředit, pocity stresu, vzrušení, nervozitou, ztrátami vědomí, paměti, pocity zmatenosti, pronásledování, přeludy, halucinacemi. To vede postiženého k iracionálnímu chování.

Po fyzické stránce se intoxikace projevuje neobvyklým držením těla, chvěním rtů a hlasu, neurózou, silným pocením doprovázeným třasem, rozšířením zorniček, nepravidelným tepem, pocity nevolnosti a hnusu, zvracením, svalovými křečemi. Otrávený nakonec kolabuje a umírá v důsledku ochrnutí dýchacího centra nebo následkem srdeční arytmie (tzv. kokainový šok). Při vysokých dávkách kokainu se může kolaps dostavit již několik minut po aplikaci.

Crack:

Jedná se o volnou bázi kokainu. Na rozdíl od methamfetaminu, který lze kouřit bez úprav (v podobě krystalu soli) se v kokainu musí neutralizovat kyselina, která vzniká při výrobě a jinak by uživateli poleptala plíce. Kokain se tedy rozpustí ve vodě a smíchá se s nějakou zásadou (většinou běžná jedlá soda). Po odpaření vody zbydou krystaly "cracku". U nás jeho užívání není rozšířeno, ale např. v USA představuje velký problém. Jeho účinek nastupuje velmi rychle a je intenzivní, ale také brzy končí a poté následuje dosti nepříjemný dojezd, který jde potlačit jen další dávkou. Mnoho jeho uživatelů připomíná spíše laboratorní myši (aplikovat drogu přestávají až když droga není, nebo až zemřou :)).

Závislost na kokainu:

Kokain vyvolává fyzickou i psychickou závislost. Po vzniku fyzické závislosti je přestávání těžší kvůli vzniku abstinenčních příznaků, hlavně v podobě deprese. Ta se však dá potlačit antidepresivy, úspěšným se jeví Venlafaxin, inhibitor zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu, nebo selektivní inhibitor zpětného vychytávání dopaminu Vanorexin.

Vložil: Pikokoe ¤ Komentářů (3)

From here

Vyskytuje se jak v přírodě (rostlina "efedra"), tak dnes už hlavně v syntetické výrobě, soli efedrinu - efedrine sulfate (jedna taková továrna na výrobu efedrinu byla v Roztokách, nedávno zavřena). Sám o sobě, nebo v podobě optického izomeru "pseudoefedrinu" se běžně vyskytuje v lécích proti nachlazení. Jinak je (ilegálně) používán jako surovina pro výrobu pervitinu a jiných amfetaminů. Ilegální obchod s ním v ČR byl velmi rozšířen, spousta se ho záhadně ocitla až na americkém trhu. Má méně stimulační a déle trvající účinek než amfetaminy.

Působí jako středně účinný relaxans bronchiálního svalu, díky čemuž je používán při mírném astmatickém záchvatu (snižuje také riziko záchvatu u chronického stmatu). Běžná dávka pro farmaceutické účely bývá 30 - 60 mg. Dá se použít i ke snížení prokrvení sliznic, což je užitečné v případě rýmy (někdy používán i do kapek do nosu), případně na zvýšení krevního tlaku (zůžení cév a ovlivnění činnosti srdce zároveň). Vedlejší účinky jsou podobné amfetaminům, avšak méně silné. Z nich nejdůležitější jsou nepravidelný srdeční tep a abnormálně vysoký krevní tlak, což je nebezpečné pro starší pacienty.

Efedrin je blízký hormonu adrenalinu a také podobně působí, je přímým i nepřímým sympatomimetikem. Přímo působí tak, že se váže na a i b-receptory pro noradrenalin a adrenalin. Nepřímo působí tak, že blokuje enzym monoaminooxidázu, který v nervových synapsích rozkládá noradrenalin a adrenalin.

 

Vložil: Pikokoe ¤ Komentářů (1)

From here

V ČR je tato látka známá spíše pod názvem pervitin. Celkově se podobá amfetaminu, včetně účinku, ale účinnější a je mnohem více konzumován, hlavně díky jeho snadné výrobě z běžně dostupných věcí. Čistý methamfetamin je olejovitá látka, takže je třeba ho transformovat do nějaké přijetelnější podoby. Většinou do podoby soli HCl, která se dá kouřit, šňupat aplikovat injekčně (po rozpuštění) i perorálně. Nejefektivnější aplikací je samozřejmě injekce do žíly.

V ČR byla dříve téměř jediným používaným způsobem, dnes se přechází na "západní" styl v podobě bezpečnějšího braní, k injekční aplikaci ale nakonec u problematických uživatelů stejně většinou dojde z úsporných důvodů. O jeho dopadu na zdravotní stav v případě nadužívání je dostupných více informací než u samotného amfetaminu, což bych odůvodnil jeho rozšířeností v "narkomanské" společnosti.

Kromě poškození mozku, jak už jsem uvedl výše, se objevuje i poškození jater a ledvin, kterými jsou amfetaminy odbourávány. Zatížení ledvin je také dáno tím, že si lidé pod vlivem neuvědomují pocit žízně a často dochází k dehydrataci, zvláště při požití na nějaké taneční párty, i když tam už v dnešní době dominuje spíše extáze (MDMA). Játrům zase moc nesvědčí všelijaké příměsi, které se k pervitinu přidají, než se dostanou ke konečnému spotřebiteli (také návody na výrobu jsou mnohdy nepřesné, takže se na trh dostávají i všelijaké meziprodukty výroby methamfetaminu).

Amfetaminy nejspíš také zasahují do hospodaření těla s vápníkem, což spolu se šňupáním nebo ústní aplikací neblaze působí na zuby a může způsobit jejich rozpad (poškozují je i přímo při kontaktu). Při šňupání se objevuje odkrvení nosní sliznice a poškození nosu, což může vést až ke zborcení nosní přepážky.

Výroba methamfetaminu:

Jeho produkce je tolik rozšířená hlavně díky používání efedrinu (dnes spíše pseudoefedrinu) do volně prodejných léků proti nachlazení (v ČR nejčastější Modafen). I když vzhledem k množství spotřebovaného pervitinu a efedrinu je jasné, že smaotná výroba z léčiv je nemožná (v ČR se donedávna vyráběl efedrin, jehož velká část končila v drogovém trhu po celém světě) . Většina metod produkce je založená na hydrogenaci hydroxylové skupiny na efedrinu. K tomu se nejčastěji používá červený fosfor a jód, což dá vzniknout kyselině jodovodíkové, jejíž prodej je na rozdíl od předchozích dvou látek omezen (tento postup údajně použil i japonský vědec, který methamfetamin objevil). Efedrin se přidá ke směsi červeného fosforu a kyseliny ortofosforečné, pomalu se zahřívá a při 107 stupních celsia se přihazuje první z asi deseti dávek jódu. Přechodně vzniká kyselina jodovodíková, která má svědomí odchod jednoho jediného atomu kyslíku z molekuly efedrinu. Vzniká methamfetamin, čili pervitin. Uvolněný kyslík oxiduje kyselinu jodovodíkovou, a ta se vzápětí rozpadá na jód a obyčejnou vodu.

Při výrobě 1kg čistého pervitinu vznikne množství jedovatého plynu a 5 - 7 kg toxického odpadu.

Vložil: Pikokoe ¤ Komentářů (5)
20.Březen 2009

Sebráno odsud .

Co je pervitin
Piko je typicky česká droga. Byla sice vynalezena v Číně pro vojenské účely, ale pořádně se rozmohla právě až v bývalém Českoslovesku. Číňani chtěli vyrobit látku, která by se podala vojákům před útokem a způsobila maximální vybuzení jejich sil při současném částečném otupění smyslu sebezáchovy. Z toho vyplývá, že pervitin je droga stimulační. To znamená, že člověk má pocit, jakoby měl více sil, odpadává únava. Pod jejím vlivem je schopen vyšších výkonů skoro ve všech oblastech. Její účinky by se daly přirovnat ke kokainu, který je ovšem ve srovnání s pikem sračka (kokain má slabší účinky).

Nadruhou stranu je ovšem kokain daleko menší svinstvo. Je to víceméně přírodní droga, dělá se z koky - rostliny z Jižní Ameriky. Jeho cena je v České republice na černém trhu nejméně 2x vyšší než je cena domácího pervitinu. Piko se vyrábí čistě chemicky z efedrinu. Pokud je piko čisté, působí stimulačně třeba tak, že člověk pod jeho vlivem vydrží nespat nebo tančit celou noc. Problém je, když obsahuje nějaké příměsy, což skoro vždy obsahuje. Vzhledem k tomu, že je to zakázaná droga, není možné jí koupit legálně a tak se rozšiřuje od zdroje přes další lidi až ke koncovému zákazníkovi. Během své cesty získá celou řadu příměsí (prakticky každý kdo s ním přijde do styku si odsype truchu pro svou potřebu a odsypané množství doplní jinou látkou). Všechny příměsy jsou nežádoucí. Ve výsledku pak právě tyto přidané látky mohou způsobit deprese a jiné velmi nepříjemné stavy jak v průběhu působení drogy tak po skončení.

____________
Dávkování
Jak už tady bylo řečeno, umí piko člověka povzbudit a to hodně. Ovšem taky strašně moc záleží na dávce. Prakticky u každého člověka je to trochu jiné. Záleží na mnoha věcech jako je například míra únavy. Obecně je ale důležité vědět, že větší množství nepovzbudí přímo úměrně více. Naopak. Když se to přežene, přichází místo oživení stav útlumu, ale doprovázený velkou srdeční aktivitou. Je to docela nepříjemný a někdy i nebezpečný stav. Slengově říká, že se člověk překopnul. Překopnutí pikem je vůbec blbá věc. Především čas, který měl být využit naplno je naopak zcela ztracen nadruhou stranu v době kdy by se už chtělo odpočívat přichází nástup pika naplno a odpočinek je vyloučen. Je to teda úplně naopak a obvykle přesně tak, jak se to vůbec nehodí. Když se to přežene moc a ještě se přidají další nečekané okolnosti jako je slabost srdce, může to zkončit i v nemocnici na jednostce intenzivní péče s trvalými následky. Takže na tohle fakt bacha, opravdu znám člověka, kterému se tohle podařilo. Obecně nelze dávkování doporučit, mě obvykle vystačila tzv. "kilovka".

_______
Návyk
Další nebezpečí hrozí v jeho návykovosti. Piko nezpůsobuje fyzickou závislost jako heroin, ale psychickou. Vysvětlím zásadní rozdíl. U psychické závislosti se člověk bez drogy cítí nemožný, unavený, nudný, vybitý - jak kdo. Ale je to jen pocit, který ho vlastně žene si drogu sehnat. U fyzické závislosti je to o moc horší. Tam jsou stavy bez drogy provázeny opravdovými silnými bolestmi. Motivace sehnat si drogu a zbavit se tak bolestí je daleko vyšší.

Ale ani ta psychická závislost se nesmí podceňovat. Každý si říká, že to jen zkusí a nemůže se mu nic stát. Pravda je, že pokud se mu rovnou při tom prvním vyzkoušení nepodaří zažít peklo, pak to jistě dříve nebo později zkusí znovu a do psychické závislosti se dostane. Stane se to opravdu skoro každému, nezvládne to nikdo. Potom přichází vždy období, kdy člověk "frčí". V praxi to vypadá tak, že si piko dává nejprve občas při různých vhodných příležitostech. Sám sobě přitom tvrdí, že má všechno pod kontrolou. Snaží se to obvykle tvrdit i svým známým, kteří jsou do situace zasvěceni. Pokud tito známí sami v piku nefrčí, pak mu samozřejmě nevěří a obvykle se mu snaží vysvětlit, že to s ním jde zkopce. Dotyčný ovšem má důvěru sám v sebe a nedá si poradit, protože podle něj je vše pod kontrolou. Dříve nebo později dochází k odcizení od bývalých přátel a člověk si nachází přátele nové. Ti jsou v piku stejně angažováni a tak mají hodně společných zájmů. Na první pohled se může zdát (a to někdy i velmi dlouhou dobu), že noví známí jsou lepší než ti staří. Jsou cool, upřímní, žijí naplno a nebojí se života si užívat. Po nějaké době však pravda stejně vyjde na povrch. Přichází zjištění, že nové přátele vlastně vůbec nezajímá jiný člověk, ale jenom právě piko. K takovému poznání dochází nejčastěji ve chvílích, kdy není dost drogy pro všechny a nejlepší přítel vysmahne všechno. Potom je moc dobré mít možnost vrátit se ke starým známým, kteří si sice budou nějakou dobu dělat legraci, ale nakonec se ukážou jako opravdoví přátelé. Ani pak ale není vyhráno, piko je droga zákeřná a tak je nutné se s ní naučit žít.

_________________
Proč je to tak je
Ono to vlastně ani tak složité není. Když si člověk vezme piko poprvé, překračuje tím vlastně nějakou pomyslnou hranici všednosti. Všichni víme, že piko je nelegální droga narozdíl od alkoholu. S první lajnou se tak člověk dostává na druhou stranu, tam, kam se nesmí. A když už jsme někde, kde být nesmíme, tak už je vcelku jedno, co tam děláme a nemusí se to právě slučovat s normálním chováním. Když se to ještě umocní účinkem pika jako speedu, tak je o zážitky postaráno. Ať už se stane cokoli, prakticky vždycky je to něco, co není možné zažít v obyčejném životě. Potom vypadá obyčejný život plný mantinelů a pravidel dost nudně. Staré záliby působí jako pouhý způsob zabíjení času.  A je tady hned chuť dát si další čáru a vyskočit ze všednosti do života rozjetého na plný plyn. Časem pak začne být normální život úplně nudný a ten kdysi pořádně rozjetý život se stává docela obyčejný. Člověk si prostě na tu rychlost zvykne. Rychleji než na piku to nejde, takže jsou jen dvě možnosti. Jedna je s tím úplně seknout a vrátit se do normálu, druhá vede do pekla přes heroin. Návrat zpátky není nijak zvlášť těžký, pokud existují staří přátelé, je to jednodušší. Tohle popsané období života trvá různě, od jednoho do tří let (ale i více, ale i méně). Já osobně si toho z té doby moc nepamatuji.

_______________
Co piko dává
To je dost jednoduché. Hromadu zážitků, které by jinak nebylo možné zažít. Někdy i hodně nových známých, většinou dost zajímavých lidí. Změnu pohledu na všechno a s tím související přehodnocení žebříčku hodnot. Toto jsou nezanedbatelné věci.

_________
Co za to
Toho je dost. Především ztráta někdejší naivity; jinak řečeno, už nikdy to potom nebude takové jako to bývalo. Ani když všechno po čase dobře dopadne a vrátí se do normálních kolejí, jako před tím už to nebude. Je tady současně velké riziko, že to dobře nedopadne.

___________
Co neumí
Hodně lidí si poprvé od pika slibuje víc. Ono těch informací oficiálně moc není a kamarádi mohou informovat zkresleně. Takže od pika nikdo nemůže čekat žádně změněné stavy vědomí. Žádné halucinace, žádná euforie (no možná úplně poprvé ano) a hlavně žádná zvlášť veselá nálada. Na tohle jsou dobré úplně jiné drogy jako v Anglii velmi oblíbená, u nás velmi drahá, extáze. Drsnější než extáze je trip, to už je ale spíš šamanismus a hodí se také více k rituálům. Piko taky neumí nic co umí tráva. Piko je pouze speed, jediné co umí je povzbuzení organizmu.

____________________
Na co si dát pozor
Především na piko. Pokud už jste ho měli, pak asi víte, že je dobré mít žvýkačku a současně se hlídat, aby ráno nebolela celá pusa. Pokud nechcete být pro své okolí moc otravní, je dobré si dát pozor na moc keců a občas někoho pustit ke slovu. Je obvzlášť důležité dávat si pozor na záseky, jinak se z jednoho místa nehnete za celou noc. Při tanci je dobré se aspoň trochu kontrolovat a občas si dát krátkou pauzu, aby jste mohli ráno odejít po svých. Druhý den je obvykle pekelný, je to daň za piko. Také se moc nedoporučuje kombinovat další drogy s pikem. Je životně nebezpečné ráno po piku skočit do vany s horkou vodou. 

 

Vložil: Pikokoe ¤ Komentářů (0)
19.Březen 2009

Z těchto stránek

Pervitin
Pervitin (perník, péčko, piko, peří) patří mezi budivé aminy. Ty byly objeveny a připraveny k použití poměrně pozdě. První zástupce - amfetamin byl syntetizován až v roce 1887. Jeho působení bylo prozkoumáno až počátkem 20. století a ještě v roce 1939 byl považován návyk za vyloučený. Za necelý rok již bylo popsáno zneužívání amfetaminu v USA. Skupina budivých aminů má stovky zástupců, mimo pervitinu např: MDMA neboli Ecstasy, a také bohatou historii jako léky proti únavě, narkolepsii, nadměrné chuti k jídlu nebo jako látky zneužívané armádou pro vyšší výkon bojových jednotek.

POPIS
Pervitin, genericky metamfetamin, chemicky pravotočivý fenylmethylaminopropan je účinnější než amfetamin. Čistý má formu mikrokrystalického bílého prášku bez zápachu, hořké chuti. Na černém trhu je často zabarven do žluta či do fialova, protože obsahuje zbytky látek používaných při domácí výrobě neboli "varu". Výchozí látkou je efedrin, k výrobě se používá louh a červený fosfor. Výrobce - "vařič" musí mít znalosti na úrovni chemické průmyslovky, protože nedokonalým "varem" může syntéza skončit ve fázi meziproduktu, což zvyšuje riziko pro uživatele.

ÚČINKY
Běžné dávky se pohybují od 50 do 250 mg. Literatura popisuje užívání denních dávek nad 1 gram. Látky ze skupiny budivých aminů se používají (nebo používaly) i léčebně, ovšem v dávkách daleko nižších. Nejvyšší povolená dávka je asi 3x menší než oněch zmíněných 50 mg. Účinek nastupuje u i.v. (intravenózní - nitrožilní) aplikace ihned, u sniffingu (šňupání) za 5-10 minut, při užití per os (spolknutím) do 1 hodiny. Hlavní příznaky intoxikace zmizí za 8 - 24 hodin. Z těla se vylučuje močí z velké části nezměněn po řadu dní (v moči se objevuje již za 20 min. po aplikaci). Biologický poločas (doba, za kterou tělo vyloučí polovinu látky) je 12 - 34 hodin. Jeho detekce laboratorními metodami v moči je možná při intenzivním užívání až 3 týdny, při občasném užití do jednoho týdne, z krve je možné užívání zjistit 1 až 3 dny.
Pervitin v CNS (centrální nervový systém) zvyšuje koncetraci mediátorů (látky, které přenášejí elektrické vzruchy mezi neurony)- monoaminů (dopaminu, noradrenalinu a serotoninu) v synapsích (spojení nervových buněk). Po odeznění efektu dochází k vyčerpání mediátorů, což je příčinou nepříjemného stavu - "dojezd". Pervitin je psychomotorické stimulans (psychostimulans) - zřetelně ovlivňuje motoriku, ale i psychické funkce. Užití vede k euforii, snižuje únavu, navozuje stereotypní chování a působí nechutenství (anorexii).
Pervitin uvolňuje v těle zásoby energie a zvyšuje výkonnost celého organismu. Urychluje psychomotorické tempo, způsobuje motorický neklid - typická je tzv. "vykroucenost". Zvyšuje krevní tlak a tep, stoupá dechová frekvence. Zorničky jsou rozšířené (mydriáza). Zvyšuje riziko křečí. Ustupuje pocit únavy, organismus pracuje s vypětím sil - až do vyčerpání.
Metamfetamin urychluje tok myšlenek, často na úkor kvality (hlavně při opakovaném užití). Také zvyšuje pozornost a soustředěnost. Zlepšuje schopnost empatie a odstraňuje zábrany. Po jeho užití nastupuje euforie, pocit sebejistoty a rozhodnost. Intoxikovaný nemá potřebu spánku. Působí anxiogenně (může navodit strach a úzkost). Po odeznění účinku se dostavuje fáze deprese s hlubokými pocity vyčerpání a celkovou skleslostí.

RIZIKA UŽÍVÁNÍ
Při chronické intoxikaci nebo při užití velmi vysoké dávky se rozvíjí toxická psychóza ve formě paranoidně-halucinatorního syndromu, tzv. "stíha". Pervitin snižuje chuť k jídlu, látky s podobným efektem se užívají jako anorektika. Hubnutí může vést až k podvýživě.
Psychické příznaky užití: halucinace, strach, neklid, vztahovačnost, deprese, sebevražedné tendence, podezíravost, chorobná žárlivost. Psychotické stavy podobné schizofrenii, stavy zmatenosti. Objevují se poruchy paměti a neschopnost koncentrace.
Akutní intoxikace: Při prvním požití často bolest v čele a úzkost. Akutní intoxikace se projevuje silným drážděním sympatiku (vegetativní nervový systém, při jehož aktivaci dochází k přípravě organismu na reakci "útěk/útok"), dále neklidem, hyperaktivitou, bolestí hlavy, mydriázou, tachykardií s arytmiemi, hyperreflexií. U běžných otrav nastává (vzestup tělesné teploty), někdy křeče a delirium. Předávkovaný pociťuje těžkou bolest na hrudi a může upadnout do bezvědomí na 1-2 hod. U sportovců, kteří požili amfetamin jako doping, došlo až k naprostému fyzickému vyčerpání a smrti, protože látka zvýšila pocit tělesné výkonnosti a způsobila tak ztrátu schopnosti posoudit hranice somatických možností.
Chronická intoxikace: Jako následek chronického užívání mohou vznikat organické mozkové psychosyndromy doprovázené demencí (asi u 10 % zemřelých byly nalezeny změny na mozku). Závislý je neklidný, pociťuje napětí, úzkost, předrážděnost, poruchy spánku, halucinace, zmatenost, panikaření, nevolnost, zvracení, sucho v ústech a sebevražedné tendence. Při dlouhodobém užívání se dostavuje celková sešlost, třes, bolesti u srdce a bolesti kloubů, zvýšení šlachových a okosticových reflexů a objevují se široké nereagující zorničky. Může také nastat krvácení v plicích, játrech a ve slezině. Při dlouhodobém užívání nebo po jednorázovém užití velmi vysoké dávky mohou vznikat psychotické stavy podobné schizofrenii nebo paranoidní bludy.Abstinenční syndrom je pouze psychický.
Nebezpečné kombinace: Kombinováním pervitinu s jinými drogami či léky se zvyšuje pravděpodobnost nežádoucích účinků. Život ohrožující je užití spolu s MAO inhibitory (antidepresiva).

ZÁVISLOST
Charakteristiky závislosti na pervitinu: - rychle vzniká psychický návyk- nepřítomnost fyzické závislosti-

LITERATURA
*Riedl, O. Vondráček, V.: "Praktická toxikologie", Avicenum, Praha 1971
*Švestka, J. a kol.: "Psychofarmaka v klinické praxi", Grada, Praha 1995
*Vondráček, V. Holub, F.: "Fantastické a magické z hlediska psychiatrie", Columbus, Praha 1993
*Wenke, W. a kol.: "Farmakologie", Avicenum, Praha 1990
*Suchopár, J. a kol.: "Remedia compendium", Panax, Praha 1996

Vložil: Pikokoe ¤ Komentářů (0)

Z těchto stránek

Tzn. "perník"je česká a hodně nebezpečná droga.
Upřímně radím každému, kdo s ní jestě neměl co do činění, ať se jí radsi vyhne.
Stavy jsou po ní sice dost dobry, ale následky nestojej za to. K tomu se jestě dostanu.

Tato droga byla sice vynalezena v Číně pro vojenské účely, ale pořádně se rozmohla právě až v bývalém Českoslovesku. Číňani chtěli vyrobit látku, která by se podala vojákům před útokem a způsobila maximální vybuzení jejich sil při současném částečném otupění smyslu sebezáchovy. Z toho vyplývá, že pervitin je droga stimulační. To znamená, že člověk má pocit, jakoby měl více sil, odpadává únava. Pod jejím vlivem je schopen vyšších výkonů skoro ve všech oblastech. Její účinky by se daly přirovnat ke kokainu, který je ale slabší co se účinků týče.

pernik

Návyk
Další nebezpečí hrozí v jeho návykovosti. Závislost na pervitinu je těžká, provází ji stihomam (dotyčný má neustále pocit, že je sledován, kontroluje z okna pohyb na ulici ve strachu z příjezdu policie apod.). Může být poměrně zvládnuta, např. dívka si bere pouze jednu dávku ráno, aby jí pomohla překonat pracovní zátěž a v noci normálně spí, může ale dojít až k hnijícím končetinám rozpíchaným nesterilními jehlami. Perník nezpůsobuje fyzickou závislost jako heroin, ale psychickou, která není zas tak o moc lepší. Psychická závislost se nesmí podceňovat. Každý si říká, že to jen zkusí a nemůže se mu nic stát. Pravda je, že pokud se mu rovnou při tom prvním vyzkoušení nepodaří zažít peklo, pak to jistě dříve nebo později zkusí znovu a do psychické závislosti se dostane. Potom přichází vždy období, kdy člověk "frčí". V praxi to vypadá tak, že si perník dává nejprve občas při různých vhodných příležitostech. Sám sobě přitom tvrdí, že má všechno pod kontrolou. Snaží se to obvykle tvrdit i svým známým, kteří jsou do situace zasvěceni. Pokud tito známí sami neberou, pak mu samozřejmě nevěří a obvykle se mu snaží vysvětlit, že to s ním jde zkopce. Dotyčný ovšem má důvěru sám v sebe a nedá si poradit, protože podle něj je vše pod kontrolou. Dříve nebo později dochází k odcizení od bývalých přátel. Tuto závislost není jednoduché porazit a jen velice málo jedinců neskoncilo ještě hůř.

Chemie
Pervitinje zástupcem širší skupiny amfetaminových drog, resp. derivátů základní stimulační látky-amfetaminu. Je pravda, že jeho výroba není příliš složitá. jako vstupní produkt slouží jiná stimulační látka, efedrin, který lze získat z různých kompozitních léků. Po extrakci jej pak lze za pomoci louhu, červeného fosforu a dalších chemikálií změnit na metamfetamin. Je pravda, že potřebné chemikálie lze poměrně snadno získat a že vybavení pro "var" se skládá z nejjednodušších pomůcek, jako je teploměr či průmyslovky. Pervitin je nabízen k prodeji na nejrůznějších místech za cenu kolem 800 až 1000 Kč za gram(10 až 15 běžných dávek). Již prostým pohledem, bez nutnosti chemické analýzy, je ale často patrno, že se o čistý produkt nejedná. Nejrůznější zabarvení produktu do žluta či fialova svědčí o příměsích jodu či jiných látek, tedy o nedokonalém čištění nebo o tom, že konečného produktu vůbec nebylo dosaženo a je nabízen pouhý "mezistupeň". Tohle je právě výsledkem zjednodušování, které vede k přesvědčení, že tuto drogu je schopen vyrobit každý, kdo si sežene "recept". Riziko poškození organismu těmito nečistými drogami je zvyšováno tím, že velká většina začátečníků volí na základě příkladu jako cestu první aplikace vpich do žíly.

Po požití
Člověk je velmi hovorný, zvládá náročnou duševní práci (alespoň subjektivně). Závislé osoby používaly 3 až 5x denně perorálně 20 - 50 mg, při tazích se MA aplikoval každé dvě hodiny do žíly i několik dní. Používá se 100 - 300 mg, ale jak tah pokračuje, dávka stoupá. Při chronickém zneužívání se objevuje neklid, halucinace, psychóza. Při předávkování je pociťována těžká bolest v hrudníku a dochází k bezvědomí na 1 až 2 hodiny.

Vložil: Pikokoe ¤ Komentářů (1)
18.Březen 2009

PIZZY !!! :D

ŠUNKOVÁ 100G: 982kj

ŠUNKOVÁ SE ŽAMPIONY 100G: 919kj

ŠUNKOVÁ SE ZELENINOU 100G: 848kj

SÝROVÁ 100G: 1036kj

SPECIAL 100G: 968kj

ŽAMPIONOVÁ 100G: 815kj

PIKANT 100G: 1048kj

Vložil: Pikokoe ¤ Komentářů (0)