04.Listopad 2008

WSBK 14. Portimao : Král odchází

WSBK 14. Portimao : Král odchází Druhým dnešním závodem skončila nejen tahle sezóna, ale i jedna velká éra. Od dob King Carla Fogartyho nebyla ve světovém šampionátu Superbiků výraznější osobnost než loučící se Troy Bayliss.

Zatím co Foggy skončil nedobrovolně, po vážném zranění, jeho náhradník se dnes rozloučil ve velkém stylu.
Dva starty, dvě vítězství, navíc naprosto dominantním způsobem. Tahle skutečnost protentokrát zastínila veškeré další dění na trati a v budoucnu se o ničem jiném v souvislosti s letošním Portimaem mluvit nebude.
Není to proto že by nebylo na co koukat. Naopak, kdyby se zajímavé momenty z druhé rundy rozhodily do letošního ročníku „královské“ třídy, dalo by se o závodech mluvit i v souvislosti s MotoGP.
Stejně jako v prvním závodě i teď se o „poklidný“ průběh starali divoce létající Rea a na divoké karty jedoucí Crutchlow a Haslam. Zdatně jim sekundoval Ruben Xaus který se ze třetího místa dokázal v desátém kole katapultoval před on-board kamerou Carlose Checy. Výborně jel Michel Fabrizio když se z desátého místa v prvním kole dokázal v devátém protáhnout až za svého kolegu a dojel si pro druhé místo. Dobře jely i Suzuki Maxe a Fonsiho. Max byl dokonce jedenáct kol na třetím místě, nakonec ale dvě kola před koncem podlehl tlaku Leona Haslama. Fonsi dojel pátý, když cílem prvního kola projížděl 14. Troy Corser se rozloučil s Yamahou šestým místem a titulem vicemistra. Situaci mu hodně usnadnil Haga, tomu šlo také o celkové druhé místo, ale pro ulitý start musel projet boxy a bylo po nadějích. Je to škoda protože jel jako drak, a k trestu najížděl ze druhého místa.
Zvláštní kapitolou jsou starty Jakuba Smrže, následované stíhací jízdou. Nejinak tomu bylo i teď. První kolo – 20. pozice , 4. kolo – 18., na body se dostal v devátém, v devatenáctém pojel Maxe Biaggiho a skončil na dvanáctém místě.
I tak to jde.

A na konec - jedna věc je jistá. Superbiky už nikdy nebudou stejný. Troy byl z rodu motorkářů, ke kterým v celém poli patří už jen  Corser.
Bayliss má u mně nesmazatelné plus za způsob jakým se na motorce bavil, jak do toho vždycky dával všechno a jak pro něj bylo vítězství nade vše. Dokonce i nad titul. Protože mně nikdo nevymluví, že si v roce 2002, v sezóně bohů, prvenství sám neprokoučoval ;-)

To je všechno, zazvonil zvonec, sezóny konec. Škoda.

1. Bayliss (Ducati) 460; 2. Corser (Yamaha) 342; 3. Haga (Yamaha) 327; 4. Checa (Honda) 313; 5. Neukirchner (Suzuki) 311; 6. Nieto (Suzuki) 256; 7. Biaggi (Ducati) 238; 8. Fabrizio (Ducati) 223; 9. Kiyonari (Honda) 206; 10. Xaus (Ducati) 178; 11. Y. Kagayama JPN 153;
12. G. Lavilla ESP 117; 13. J. Smrz CZE 116; …