01.Únor 2008

Pivovar Stein - Slovensko | Piva

Během poslední služební cesty do Bratislavy, kterou jsem naštěstí absolvoval sám autem a nikoliv letadlem, jsem si udělal malou zastávku v Tescu někde na konce Bratislavy a trochu se předzásobil pivy zdější produkce na několik dní až týdnl dopředu. Začnu asi tím co mě nejvíce překvapilo a zároveň potěšilo. Jedná se o pivovar Stein, jehož výčepní tmavá jedenáctka mi byla doporučena. Po ochutnání jejich parodie na kofolu s názvem Steinkola jsem měl trochu obavy ochutnávat i jejich pivo, ale naštěstí zvědavost porazila předsudky a já se s vámi mohu podělit o dojmy z ochutnávky. Ale pěkně popořadě.

Pivovar Stein (www.stein.sk) vyrábí pod svou značkou 5 druhů piva.

  1. Stein Výčapný svetlé 10%
  2. Stein Výčapný ležiak tmavý 11%
  3. Stein Ležiak svetly 12%
  4. Stein Ležiak špeciál 14%
  5. Stein Konzumné svetlé 8%
Kromě těchto pěti piv vyrábí ještě piva Grošák výčepní 10% a ležácký Grošák 12% - obě dvě světlé. Dále pak již výše zmíněnou Steinkolu a citrónový Radler.

Dog In The Fog

Stein tmavý 11% - Plzeňský ležák

V první řadě mě již po prostudování etiket překvapilo, že je pivo doslazováno umělým sladidlem E954, což je sacharid sodný - použité množství je 15mg/l . Díky tomuto faktu je pivo zdánlivě velmi sladké a přitom má při obsahu alkoholu 3,9% hodnotu využitelného množství energie pouze 1750kJ/l. Na webových stránkách ovšem uvádějí obsah alkoholu 3,5%, což se mi zdá na pivo s obsahem původní mladiny 11% nezvykle málo. Výrobcem doporučená teplota konzumace je uváděna 7-12°C. Stein 11% má bohatou chuť, hustou jemnou pěnu a karamelové aroma (jak už je u těchto piv zvykem). Někomu ovšem může být chuť sladidla lehce nepříjemná, přestože je vcelku nevtíravá a nenápadná. Ale nerad bych aby toto hodnocení vyznělo jakkoliv kriticky: toto pivo je rozhodně jedno z těch lepších a stojí v každém případě alespoň za vyzkoušení. Pokud se vám dostane někdy do ruky, určitě dlouho neváhejte a okuste ho. Jeho sladká až čokoládově kávová chuť je velmi příjemná a pro milovníky černého sladkého piva je naprosto ideální volbou.
Takže první věc, co při mé příští návštěvě Slovenska  udělám, bude to, že koupím karton pro svoji mamku. Jsem si jistý, že to ocení.
Dog In The Fog

Stein Speciál 14% - Plzeňský ležák

Tady si ušetřím trochu práce a  použiji zde citaci výrobce (doufám, že nebudete mít přílišné problémy s překladem :) ):

Pivo patrí do kategórie špeciálnych ležiakov s extraktom v pôvodnej mladine nad 13,7 %.Technologický postup, ako aj chuťové a aromatické vlastnosti sú odlišné od štandardných pív Stein. Je vyrábané z kvalitnej pitnej vody, sladu, chmeľu, chmeľového extraktu a pri minimálnom použití cukru. Fermentácia prebieha klasickým spôsobom, pričom je oddelená fáza kvasenia a dokvasovania. Doba dokvasovania v ležiackych pivniciach prebieha pri teplotách blízkych 0 °C a je takmer dvojnásobná v porovnaní so štandardnými pivami Stein. Vyznačuje sa výraznou sladovou plnou chuťou a výraznou intenzitou horkosti. Bohatá a trvanlivá pena dotvára tomuto pivu "imidž" špičkového nápoja.Obsah alkoholu v pive je minimálne 5,5 % objemových. Využiteľná energia je 220 kJ/100 ml.
Opět je tu trochu rozkol mezi webem a etiketou jelikož na etiketě je uvedný obsah alkoholu 6,0%. Všechny ostatní údaje souhlasí. Má krásnou jantarovou barvu, hustou pěnu, slušný říz a lehce ovocné doznění. Bez dlouhých průtahů bych si dovolil tento speciál označit za klenot slovenského pivovarnictví. Až mě udivuje, že jsem doteď neměl ani ponětí o existenci tohoto bratislavského pivovaru,který vyrábí takmizernou limonádu a tak znamenitá piva. Měl-li bych toto pivo někam zařadit, přirovnal bych ho ke Staropramenu Granát, ovšem s tím, že kdyby mi někdo nabídl dvě piva Granát nebo jen jedno pivo Stein Speciál, nebudu váhat a zvolím Stein na úkor toho, že pak budu litovat, jelikož jeden Stein je málo. Od dnešního dne mám nového favorita mezi jantarovými siláky.

12.Leden 2008

Pivovar Kompania Piwowarska, Polsko | Piva

Při vstupu na stránky Kompania Piwowarska se nedostanete, pokud jste starší 18 let :) Ale neméně zábavný je i název prvního piva, které jsem od nich ochutnal. Tuto láhev jsem dostal od kolegyně, která mi ji přivezla z Polska spolu s dalšími pivy.

Dog In The Fog

Dog in the Fog, Kompania Piwowarska, Polsko

Dog In The Fog - Plzeňský ležák

Jak už popisek na etiketě říká "Dog In The Fog - will never fail to find his way". Ke mně si tedy cestu našel a doufám, že ještě najde. Tento jantarový ležák s hustou pěnou, obsahem alkoholu 5,5% je ideální lehce sladkou "ňamkou" pro pohodový večer k filmu nebo jako třetinka jen tak před spaním. Pokud toto pivo uvidíte někde v českých regálech, prosím, zanechte mi vzkaz v diskuzi pod článkem. Prostě je to polské pivo, které si hraje na to, že je britské. Ale hraje si na to zatraceně dobře :)

Tomuto pivu dávám zatím 80%. Nejraději bych dal ještě 5% navíc za originální název a dokonalé pivní tácky. prohlédnout si je můžete na oficiální stránce piva.


Na zdraví!

Pivoj

Plzeňské pivo (spodně kvašené) | Druhy piv

Doporučená teplota podávání: 6-9°C

Plzeňské pivo se ve světě označuje také jako Pilsner nebo Pilsener a jak již název říká, pochází skutečně z Plzně. Ochranná známka "Pilsner Bier" byla registrována 1. března 1859 u Obchodní a živnostenské komory v Plzni. Od roku 1898 i Prazdroj-Urquell (dnes Pilsner Urquell). Vždy se jedná o světlý ležák zlaté bervy, s chmelovým aroma, se střední až slabší sladovou a příjemně hořkou chmelovou chutí. U piv plzeňského typu bývá chuť spíše střední než plná a říz bývá obvykle slabší.

08.Leden 2008

Pivovar Keegan Ales, NY | Piva

Před několika dny jsem obdržel dvě lahve pocházející z amerického minipivovaru Keegan Ales, sídlícího ve městě Kingston, stát New York. První bylo Old Capital Ale a druhé stout Mother's Milk. Upřímně řečeno jsem nečekal vůbec nic zvláštního, o to bylo pak příjemnější překvapení ihned po prvním doušku každého z nich.

Keegan Ales

Old Capital, Mother's Milk - Keegan Ales - Kingston, NY, USA

Old Capital - Americké Ale

Toto pivo je svěží a lehké, má velmi světlou barvu s lehkým zakalením a lehce květinové aroma se známkami citrusů. Citrusové aroma způsobuje mírnou svíravost. Plnost je slabá až střední, pěna je jemná a krémová. Doznívání je poměrně krátké.
Nutno říci, že toto pivo je velice osvěžující a vhodné ke každodenní konzumaci.

Pokud bych měl možnost si ho znovu dát nebo zakoupit, tak bych to velmi pravěpodobně udělal. Dávám tedy 75%

Mother's Milk - Stout
Po nalití do sklenice má krásně mahagonovou barvu a plnou hustou pěnu. Aroma pripomíná hořkou čokoládu s praženými oříšky. Chuť je středně plná stejně tak jako říz. Kromě klasické chuti stoutu nechává na patře chuť po ovesných vločkách.Toto pivo je velmi pitelné a jemné. Kdybych měl říci, které je lepší, jestli Mother's Milk nebo Guiness, tak bych musel hodně dlouho přemýšlet :)

Dávám 80% šanci dalšího nákupu.

Pokud Tě zajímá, kde se dají tyto piva zakoupit a za kolik, případně máš připomínky a návrhy k mému blogu, neváhej a pošli mi vzkaz do profilu.

Na zdraví!

Pivoj

Stout (svrchně kvašené pivo) | Druhy piv

Doporučená teplota podávání: 10-12°C

Stout
je silné svrchně kvašené pivo britského původu s výraznou chutí připáleného sladu, která je způsobena tím, že se k výrobě používá pražený ječmen. Stout by měl být plný, výrazný a suchý. Dále by se měl vyznačovat ovocností, svěžesti a hladkostí na patře. Obsah alkoholu u těchto piv bývá kolem 5%. Mezi nejznámější stouty patří irský Guiness, jako nejlepší český stout (a pro mne také zatím jediný známý) bych si dovolil označit pivo Kelt výráběné v pražském pivovaru Staropramen.

Americké ale | Druhy piv

Doporučená teplota podávání: 10-15°C

Americký ale se od britského značně liší, původně vznikl z britského pale ale, na rozdíl od něj je však výrazně méně chmelený a vyniká jemně hořkým květinovým aroma. Barva tohoto moku přechází od velmi světlé až po bronzovou. Vaří se při vysokých teplotách za použití speciálních spodních (tj. ležáckých) kvasinek. Sladová chuť bývá slabší, za to se v menší míře objevuje ovocné aroma. Obecně se termínem ale v Americe označují silnější piva, výrazem beer se zpravidla označují piva obsahující maximálně 5% alkoholu.

07.Leden 2008

První pivní | Obecné



Pivo
Vážený znalče a milovníku dobrého piva!
    vítej na mém blogu, kde se Tě budu snažit osvěžovat pivy běžnými i těmi méně známými. Kde Tě budu seznamovat s jejich barvou, vůní a chutí stejně tak jako se způsobem výroby a praktickými informacemi o možnosti ochutnání či zakoupení domů. Pokusím se přiblížit rozdíly mezi jednotlivými druhy piv a popsat jejich charakteristické znaky, napsat něco o výrobě a určitě nezapomenu čas od času vyzdvihnout restaurace či výčepy, o kterých by byla škoda mlčet. Prosím Tě hlavně o shovívast při posuzování mé češtiny stejně tak jako prosím o upozornění na faktické chyby, které se určitě dříve nebo později vyskytnou. Nejsem profesionální znalec, nýbrž jen prostý milovník. Pivo je má vášeň a budu rád, pokud se o ni budu moci podělit prostřednictvím tohoto blogu.

Doufám, že se zde budeme vídat častěji. Na zdraví!

Pivoj v.r.