12.Únor 2009,17:25
Biografie Valkyriaje divoch non-politické kapely, které byly zplozený v roce 1998 by JOSandin z inspirací pyšnými severní historii, a aby se krupobití aoslavovat našeho velkého severu a našich předků. .Valkyriaskládal z JO Sandin a Mist na první album VÄSENS HYMNER, na druhé albumFÖRFÄDERS STÄMMOR, Valkyria nyní perfektní orchestru, s pěti členy. Sženské vokály Valkyria také zastupuje všechny "ona-je-duchové", kteráje vytesaná v našich předků 'kameny ... A že silná mentalita valkyriasměl. Valkyria je divoch! Nejsme hledají to, co je již v našich duší, tj. devinity. My dont obrátit na naše "boha", aby se modlili, jsme Heathens naše tvůrce je příliš nádherné a my jsme příliš pyšný, aby se modlil. To by bylo urážkou naší božství bychom mít v našich duší. S atmosférickými tóny, vezmeme vás k astral minulý čas ... A shamans muzikál. Žánr - FOLK METAL
21.Prosinec 2007,15:57
Text
I stand alone in the darkness
The winter of my life came so fast
Memories go back to my childhood
To days I still recall
Oh how happy I was then
There was no sorrow there was no pain
Walking through the green fields
Sunshine in my eyes
I'm still there everywhere
I'm the dust in the wind
I'm the star in the northern sky
I never stayed anywhere
I'm the wind in the trees
Would you wait for me forever?
I'm still there everywhere
I'm the dust in the wind
I'm the star in the northern sky
I never stayed anywhere
I'm the wind in the trees
Would you wait for me forever?
Would you wait for me forever?
Will you wait for me forever?
Preklad
Startovarius – Navěky
Stojím sám v temnotě
Zima mého života přichází rychle
Vzpomínky se vracejí do mého dětství
K dnům na které stále vzpomínám
Oh jak šťastný jsem tenkrát byl
Nebyl smutek, nebyla bolest
Procházky skrz zelená pole
Sluneční svit v mých očích
Jsem stále tam všude
Jsem prach ve větru
Jsem hvězda na severní obloze
Nikdy nikde nezůstávám
Jsem vítr ve stromoví
Budeš na mě čekat navždy?
Jsem stále tam všude
Jsem prach ve větru
Jsem hvězda na severní obloze
Nikdy nikde nezůstávám
Jsem vítr ve stromoví
Budeš na mě čekat navždy?
Mohl bys na mě čekat navždy?
15:37
Fínska metalová formácia Children Of Bodom žne čoraz väčšie úspechy ajej popularita a obľúbenosť je značná aj v našich končinách. Základvznikol ešte pod názvom Inearthed na jar 1993 v meste Espoo (10 km odHelsiniek), v okolí ktorého sa nachádza povestné jazero Bodom. Je známetým, že 5. júna 1960 sa stalo miestom jednej z najbrutálnejších vrážd vhistórii fínskej kriminalistiky. Pri jazere stanovali dvaja 18-ročnímladíci s dvoma 15-ročnými dievčatami, keď ich napadol neznámy šialeneca zabil troch z nich. Chlapec, ktorý prežil, čoskoro na to zošalel adodnes je v psychiatrickej liečebni. O niekoľko rokov po incidente saprihlásil na polícii istý starec a vyhlasoval sa za vraha. Polícia honeuznala vinným pre nedostatok dôkazov a páchateľ nebol nikdypotrestaný.
V počiatkoch sa v kapele vystriedalo množstvomuzikantov, z pôvodnej zostavy vydržali iba gitarista/spevák AlexiLaiho a bubeník Jaska Raatikainen. Počas prvých rokov existencievznikli štvorskladbové demosnímky "Ubiquitos Absence Of Remission"(1994) a "Shining" (1996), pričom kapela koncertovala v okolí Helsiniekso svojím melodicko-deathmetalovým repertoárom. Taktiež sa menilhudobný štýl - začali ako death/thrashmetalový spolok až napokon prešlik black/death metalu s klasickými heavymetalovými vplyvmi.
Vauguste 1997 sa Alexi stal gitaristom kráľov fínskeho dark-blackmetalu, kapely Thy Serpent. Toto bol nový štart aj pre jeho domovskúskupinu. Kapelník Thy Serpent, Sami Tenetz, jedného dňa navštívilkanceláriu vydavateľstva Spinefarm Records (konkrétne šéfa EwoaRytkönena) s čerstvou, nezmixovanou nahrávkou debutu "Something Wild",s vydaním ktorej počítala malá belgická firma. Hneď na druhý deň malipodpísanú zmluvu na tri albumy a vtedy zmenili názov na Children OfBodom. Ich skladba "Deadnight Warrior", ktorá sa objavila na kompilácii"Metallilitto" (Spinefarm Records, október 1997), oslovila mnohýchpriaznivcov daného žánru. Vo Fínsku sa z tejto kompilačky predalo vyše5500 kusov. Debutová platňa "Something Wild" sa dostala na fínsky trh vnovembri 1997. Nový album Thy Serpent s Alexiho gitarovými exhibíciamivyšiel koncom roka ´98.
Po debute veci nabrali rýchly spád.Children Of Bodom odohrali niekoľko ozaj divokých šou, predstavili sanapr. v úlohe predskokana pred vystúpením skupiny Dimmu Borgir vHelsinkách (november ´97). Pozornosť na nich upriamili i médiá a tedarazom sa z nich stali králi fínskeho undergroundového metalu.Nasledovalo podpísanie licenčnej zmluvy s firmou Nuclear Blast azačiatkom roka ´98 "Something Wild" vydali aj v Japonsku a Thajsku. Vofebruári absolvovali prvé Nuclear Blast Tour spolu s Hypocrisy,Benediction a Covenant. Okrem Alexiho a Jaska kapelu tvorili gitaristaAle Kuoppala, basák Henkka Seppälä a klávesák Janne Warman. Druhá časťturné pokračovala v septembri, tentokrát s kapelami Night In Gales(namiesto Gorgoroth), Dismember, Agathodaimon a Raise Hell. Keďžeklávesák Janne nemohol koncertovať kvôli skúškam v škole, v prvej častiho zastúpil ich priateľ Erna, v druhej klávesáčka a zároveň Alexihopriateľka, Kimberly Goss (ex - Ancient, ex - Dimmu Borgir, Therion,Sinergy).
Vo februári 1999 ´vrhli´ na svet druhý štúdiovýalbum "Hatebreeder". Hudobne bol rýchlejší, tvrdší a všestrannejší, neždebut. Predchádzal mu singel "Downfall", ktorý obsahoval aj coververziu"No Commands" od fínskych pionierov thrash metalu Stone. Čoskoro získalzlato a viedol fínske hitparády. V lete ´99 kapela koncertovala doma ipo Európe. V júni vypredali v Japonsku tri spoločné koncerty soskupinami Dark Tranquillity a Sinergy. Tam vzniklo ich vydarenékoncertné CD "Tokyo Warhearts", na ktorom je zachytená nesmiernaenergia kapely. Možno by niekto namietal, že vydať koncertný album podvoch štúdiových je príliš skoro. Ale chyba lávky. Živák vyšiel vEurópe v októbri ako špeciálny digibook o veľkosti A5, doplnený ofotografie skupiny a po 20 tisíc kusoch sa len tak zaprášilo. Žiaľ,album nevyšiel v reedícii, preto ten, kto si ho kúpil môže byť rád.
Singel "Hate Me!" (máj 2000) sa ľahko vyšplhal na 1. miesta fínskychrebríčkov a o niekoľko týždňov po vydaní získal zlato. V súčasnosti saz neho predalo viac, než 10 tisíc kópií, čo znamená platinu. V lete(28. - 29. júl) si zahrali v USA na Metal Feste v Milwaukee. Tretí,zatiaľ posledný album "Follow The Reaper" nakrútili v štúdiu Abyss,ktoré patrí Peterovi Tägtgrenovi z kapely Hypocrisy. Na fínskychpultoch sa objavil 30. októbra 2000, v zvyšku Európy a USA v januári2001. Počas prvého týždňa sa v strednej Európe z neho predalo vyše 50tisíc kusov. Children Of Bodom sa v tomto období delia o pódium skapelami Primal Fear a Sacred Steel. V apríli plánujú turné po USA.
Alexi ´Wildchild´Laiho je dosť hyperaktívny človek. Okrem domovskej kapely sa činí v Sinergy a Impaled Nazarene.
Zostava:
Alexi Laiho - gitara, spev
Alexander Kuoppala - gitara
Henkka T. Blacksmith - basgitara
Janne Warman - klávesy
Jaska Raatikainen - bicie
Diskografia:
Something Wild - 1997
Hatebreeder - 1999
Tokyo Warhearts (live) - 1999
Follow The Reaper - 2001
16.Prosinec 2007,15:50
Text
Again. i see you standing there, watching me.
Your gaze and eyes are
tantalizing openly.
Inviting me to get close to you, cant help myself. Theres fascination
in the air.
I try to fight this strong sensation but there's no chance to escape from
this temptation.
Feels like iv'e known you before, repeating phrases, but i yearn for
something more.
i know i cant stay by your side forever, but i know i wont forget your
beauty, my black diamond.
Stratovarius-cierny diamant
Znova.Vidim ta tam stat a pozorovat ma.
Tvoj uprety pohlad ma otvorene drazdi.
Zvadza ma aby som podisiel blizsie k tebe,nemohol som si pomoct.
Vo vzduchu je okuzlenie.
Skusal som bojovat s tou silnou senzaciou
ale nemam sancu uniknut tomuto zvadzaniu.
Citim akoby som ta poznal uz predtym,opakujuc frazy,
ale tuzim po comsi viac.
Viem ze nemozem stat po tvojom boku navzdy
ale viem ze nezabudnem na tvoju krasu
moj cierny diamand
19.Září 2007,20:42
Folk metal je hudební styl kombinující metal s lidovou hudbou. Zazakladatele tohoto žánru jsou považováni Skyclad se svým debutem TheWayward Sons of Mother Earth. Pod tento styl spadají i směry jako paganmetal, troll (forest) metal, viking metal a celtic metal.
Hudební nástroje
V tomto stylu se kromě běžných metalových nástrojů jako jsou elektrickáa basová kytara a bicích často používají i klávesy a netradičnínástroje, například housle, dudy, flétna, brumle nebo trubka. Zpěvákčasto používá hlubší a hrubší hlas, může se uchýlit i ke řvaní čigrowlingu. V některých skupinách se mohou vyskytnou i ženské vokály.
Lyrika
Podžánry folk metalu se od sebe často odlišují pouze texty písní, kteréjsou pro každý z nich charakteristické. Obecně se však lyrika písnítýká přírody, návratu k rodné víře a opovrhováním křesťanstvím, válčenínebo hodování.
Známé skupiny
Skyclad (Velká Británie)
Korpiklaani (Finsko)
Finntroll (Finsko)
Eluveitie (Švýcarsko)
Cruachan (Irsko)
Beltaine (Česko)
Trollech (Česko)
Hromovlad (Slovensko)
20:41
Thrash metal je tvrdší odnoží heavy metalu, jeden z podžánrů extrememetalu. Jeho charakteristickým rysem je především agresivnější zvukkytary a zpěvu a kooptování punkových a hardcoreových vlivů do metalu.
Původ thrash metalu se dá vystopovat na konec 70. a začátek 80. let,kdy bylo mnoho skupin zařazováno do kategorie NWOBHM s prvky hardcorepunku (nezvyklá tempa bicích). Je to o dost agresivnější styl než jehopříbuzný speed metal. Jde o významný přechod z jedné metalové kategoriedo druhé, která je ovlivněna i jinými styly, jako např. klasickouhudbou a jazzem.
Poprvé byl termín thrash metal použit vrecenzi na album Spreading the Disease (1985) od skupiny Anthrax. PrávěAnthrax byli v osmdesátých letech, spolu se Slayer, Exodus a Testament,Metallicou a Megadeth považováni za průkopníky thrash metalu. Mezivůbec nejklasičtější alba jsou všeobecně považovány hlavně od SlayerReign in Blood (1986), dále Metallica Master of Puppets (1986), ExodusBonded by Blood (1985) a z Evropy hlavně od Destruction „EternalDevastation“ (1986) nebo Kreator „Pleasure to Kill“ (1986). V Německubyly v 80. letech nejznámější Destruction, Kreator a Sodom.Nejznámějšími českými thrash metalovými kapelami jsou Arakain aDebustrol.
Další thrash metalové skupiny:
Annihilator
Artillery
Believer
Carnal Forge
Celtic Frost
Children of Bodom
Coroner
Dark Angel
Dearly Beheaded
Death Angel
Defiance
Dew-Scented
Exhorder
Flotsam and Jetsam
Forbidden (Forbidden Evil)
Heathen
Helstar
Holy Moses
Infernäl Mäjesty
Machine Head
Metal Church
Nuclear Assault
Overkill
Protector
Razor
Sacred Reich
Sadus
Sepultura
Tankard
Testament
Tourniquet
Toxik
The Haunted
Venom
Vio-Lence
Voivod
WatchTower
20:40
Nu Metal je hudební styl, který vznikl v polovině 90. let. Často sepopisuje jako heavy metal s prvky rapu. Za zakladatele nu metalu jsouvšeobecně považováni KoЯn, začali totiž jako první hrát s podladěnýmisedmistrunnými kytarami, jako vzor následováni hordou dalších skupin,např. Linkin Park, Limp Bizkit a nebo čeští nAked bridge…
Vletech 1995 - 2000 zažívá nu metal obrovský boom, kdy se objevuje velkémnožství hudebních skupin hrajících tento žánr. Slovo „nu“ by se mělovyslovovat jako anglické slovo „new“ a má mít i takový význam (českytedy nový metal). Dalším uváděným významem predpony „nu“ je „Nuked“,tj, výbušný, akcelerovaný metal. Často se píše jako nu-metal, případnějako nü metal (přehlasované samohlásky jsou velmi časté v názvechmetalových skupin).
Mnoho fanoušků metalu tvrdí, že nu metal není součástí (druhem) heavy metalu. Uváděné důvody jsou:
nu metalové kapely mají téměř bez výjimky podladěné kytary
v nu metalu se dává mnohem větší důraz na basskytaru než na kytaru, v heavy metalu je tomu naopak
nu metalové písně téměř neobsahují kytarová sóla, což je de facto jeden z definujících znaků heavy metalu
heavy metal je většinou melodický a zpívaný, projev zpěváka nu metalové skupiny se dá popsat spíš jako „řev“, případně rap
texty heavy metalových písní jsou především o síle, nu metal většinoupojednává o mezilidských problémech (často teenagerovských) a odhalujelidskou slabost.
20:39
Industrial metal je hudební styl metalu, který se projevuje neuhlazenýmzvukem kytar, bicích souprav a vlastně celým svým projevem, který skoroaž zaniká díky pro tento styl typickými plochami hluku. Průkoníkytohoto stylu byl například one-man soubor Nurse With Wound hudebníkaStevena Stapletona a hlavně velice známá britská skupina ThrobbingGristle. Z dalších veteránů můžu uvést například skupinu Skinny Puppy,která je dodnes aktivní (v roce 2007 vydali své zatím poslední album).I v dnešní době existuje spoustu souborů hrající tento styl, většinouvšak smíchaný s nějakou další odrůdou metalu.
20:38
Alternative metal je eklektická forma rockové hudby, která spolu sgrungem získala popularitu na začátku 90. let 20. století. V mnohapřípadech je možné ji poměrně přesně popsat jako fúzi heavy metalu aalternative rocku, obzvláště pak indie rocku 80. let. Mezi jejícharakterictické znaky patří heavy metalové kytarové riffy, nekonvenčnítexty, neobvyklé takty a techniky, odpor ke konvenčnímu přístupu kheavy metalu a zapracování široké škály prvků nemetalové hudby.
Mezi podžánry alternative metalu se obvykle řadí například nu metal, punk metal, funk metal nebo industrial metal.
20:38
Black metal je hudební styl vycházející z death metalu, je však jinaknazvučen, a to zejména kytary. Častým námětem blackmetalových kapel jesatanismus.
Hudební rysy
Zatímco u death metalu sečasto používá podlaďení kytary o jeden až dva tóny (dominuje technikahry před melodikou), u black metalu je častější klasické ladění(dominuje melodika, snaha o minimalistické podání). Typickým rysem protento hudební žánr je zkreslený, chraplavý vokál - murmur, téžgrowling, pro snazší docílení děsivé atmosféry, evokující válečnépohanské nápěvky, jež měly původně za cíl zastrašení nepřítele. Běžněse setkáváme se složením kapely bez baskytary, pouze s jednou nebodvěmi elektrickými kytarami. Kromě klasického nástrojového obsazení(old school black metal), jsou od počátku devadesátých let častopoužívaným nástrojem klávesy, případně zvukové vzorky (samply),dotvářející temnou atmosféru.
Historie
Založení tohotohudebního stylu a jeho definování se přiznává kapele Venom, konkrétněalbu Black Metal, jímž dala tomuto hudebnímu směru název. Jako jedna zprvních blackmetalových kapel by se dali označit Bathory (prvnípolovina osmdesátých let) a jako inspirátoři celého stylu kapely CelticFrost, Hellhammer a Venom. Z českých blackmetalových kapel můžemezmínit např. Master´s Hammer, Root, (druhá polovina osmdesátých let)Törr, kteří však stále tvrdí, že hrají „jen o něco tvrdší rock´n´roll“,či již neexistující kapelu RITUAL, dále potom Enochian, Maniac Butchernebo třeba Morrior.
Rozmach tento styl zaznamenal v Norskupočátkem devadesátých let. Tam vznikly jedny z nejvýznamnějších kapel:Burzum, Darkthrone, Emperor, Mayhem, Satyricon. Na současné české scéněse pohybují kapely jako na příklad: Trollech, Wyrm, Forest, SilvaNigra, Sekhmet, Sorath, Adultery a další.
20:37
Power metal je styl vycházející z heavy metalu s cílem vyvolat "epické"cítění. Včleňuje do sebe rysy hlavně z traditional metalu společně sthrash metalem nebo speed metalem, často za symfonického kontextu.Okolo tohoto termínu ale existuje spor, který může odkazovat na dvaodlišné, ale příbuzné styly: jeden propagovaný a značně praktikovaný vseverní Americe a druhý založený v Německu a Skandinávii. V dnešní doběse termín „power metal“ vztahuje hlavně na ten evropský styl, společněs americkou skupinou Kamelot, jako důležitou výjímkou.
Evropský power metal
V polovině 80. let, evropské skupiny jako němečtí Helloween a švedštíEurope do zvuku skladeb dodaly ještě více melodičnosti. I když seskupina Europe později rozvinula spíše do hard rocku, tak jsou jejichprvní alba pro vývoj power metalu důležitá a pravidelně jsou citovánanovými power metalovými skupinami jako vlivná. Skupina Helloweensmíchala rychlé speed metalové riffy s melodií a dodala silný zpěv,podobný skupině Iron Maiden, což později určilo jejich zvuk. Jejichalba Keeper of the Seven Keys Part 1 (1987) a Keeper of the Seven KeysPart 2 (1988) jsou zařazovány jako milníky tohoto žánru. Následovně seevropský styl ("happy metal") rozšířil po celém kontinentu (hlavně veFinsku) a také celosvětově, i když je v USA, Spojeném království adalších anglicky mluvicích zemích poměrně nepopulární.
Americký power metal
Americký power metal je ,podobně jako evropský, ovlivněn skupinami jakoRainbow (viz také Dio), Queen, Iron Maiden, Judas Priest, Savatage aQueensrÿche. Proto jsou americké skupiny Iced Earth, Nevermore aSymphony X považovány za následovníky tohoto stylu, ale další tvrzeníříkají, že jejich tempo skončilo nebo splynulo se styly, které jsouznámé jako thrash metal a evropský power metal. Skupiny z 80. let jakoLizzy Borden na jedné straně se Savage Grace a na straně druhé seSanctuary, Crimson Glory, Liege Lord, Jag Panzer a dalšími představujíamerický power metal.
20:37
Heavy metal je hudební rockový styl, který se začal formovat již napřelomu 60. a 70. let 20. století, nicméně v podobě, jaké ho známednes, se objevil až v 80. letech jako takzvaná Nová vlna britskéhoheavy metalu. Je charakteristický rychlým a agresivním rytmem apoužíváním elektrických kytar. Začátky heavy metalu žánrově vycházejí zkřížení blues a rocku. Přímého předchůdce lze hledat v hard rocku, asice ve skupinách jako Black Sabbath, Blue Öyster Cult či Deep Purple aLed Zeppelin.
Evropa
První formace, o které se dá říci,že hrála heavy metal, jsou Judas Priest, jež byli kapela Judas Priestvytvořila v Británii velice proslavenou tzv. NWOBHM (New Wawe ofBritish Heavy Metal - Nová vlna britského heavy metalu). Dalšíanglickou metalovou legendou jsou Venom. Na evropské pevnině se tímtostylem proslavily německé skupiny Accept (skupina Accept je mimochodemmnohými považována za tvůrce heavy metalu), které později ovlivnilidalší, jako např. Grave Digger a Helloween. Seveřané dali metalovémusvětu např. dánské Mercyful Fate nebo švédské Bathory. V druhé polovině90. let oživila klasický heavy metal švédská kapela HammerFall, jež jeproto někdy obviňována z vykrádání heavymetalových legend.
Amerika
V počátku osmdesátých let byly v USA velmi populární glammetalovéskupiny jako Mötley Crüe, W.A.S.P., Dokken a Twisted Sister. Jednou zprvních a nejznámějších amerických kapel hrající heavy metal jsouManowar. Tvrdší odnoží byla např. silná thrashmetalová čtyřka Anthrax,Metallica, Slayer a Megadeth. Další významná jména jsou např.Testament, Overkill, nebo brazilská Sepultura.
Česká scéna
Heavy metal byl a je oblíbeným hudebním stylem části obyvatel Českérepubliky. V 80. letech na oficiálních nosičích vycházela alba s tímtohudebním stylem jen zřídka, a to až ve 2. polovině 80. let, např. albaskupiny Citron Plni energie a Radegast (vydána i v zahraničí), mimo tose hlavně pořádaly různé metalové zábavy a koncerty. Supraphonská„metalově“ laděná Rockmapa č. 1 vyšla v roce 1989. Mimo jiných na níbyly zastoupeny skupiny Citron, Vitacit, Törr, Arakain či teplickýMotorband, v kterém začínal jako zpěvák Kamil Střihavka. V devadesátýchletech jsou českými zástupci heavy metalu a jeho dalších odvozenýchstylů např.Kryptor, Debustrol či Root.
Navazující styly
V 80. letech na heavy metal navazují melodický speed/power metal aagresivní thrash metal. V devadesátých letech vycházejí z heavy metaluněkteré další podžánry jako death metal, black metal, gothic metal.Jako odpověď na „uhlazený“ hevík vznikl hudební styl grunge (anglickydrátěnka na nádobí), jehož zpěváci byli přesným opakem čím dál vícekomerčního heavy metalu (svědčila o tom například image členů skupin -zatímco grungoví zpěváci byli pověstní „flanelovými košilemi,ušpiněnými teniskami Converse, mastnými vlasy a tvrdými drogami (kokaina heroin)“, interpreti heavy metalu se objevovali s natupírovanýmivlasy, v čistém, neroztrhaném oblečení atd…. Zajímavá je téžinterpretace tohoto žánru na klasické hudební nástroje skupinouApocalyptica.
20:36
Melodic death metal (označován také jako melodeath) je podžánr deathmetalu. Obsahuje více melodických kytarových riffů, sól, akustickékytary a v neposlední řadě melodeath obsahuje i tzn. clean neboli čistévokály na rozdíl od death metalu.
Občas se můžete setkat snázvem Gothenburg, což je jiné označení melodic death metalu.Gothenburg je město ve Švédsku, které je označeno jako místo vznikutohoto žánru. Za zakladatele tohoto stylu můžeme považovat skupiny InFlames (starší tvorba), At the Gates a například Dark Tranquillity.
Skupiny
Amon Amarth
Arch Enemy
At The Gates
Callenish Circle
Ceremonial Oath
Dark Tranquillity
Darkane
Dimension Zero
Disarmonia Mundi
Edge of Sanity
Enforsaken
Entombed
Eternal Tears of Sorrow
Hypocrisy
In Flames (starší tvorba)
Insomnium
Into Eternity
Kalmah
Mercenary
Mors Principium Est
Nightrage
Norther
Noumena
Omnium Gatherum
Sentenced
Soilwork (starší tvorba)
Skyfire
SuidAkrA
The Duskfall
Unanimated
Wintersun
20:33
V polovině 90. let 20. století začaly některé death metalové a gothicmetalové skupiny využívat prvků klasické hudby. Tyto počátky symphonicmetalu jsou spojovány především se švédskou hudební skupinou Therion,která jako první zapojila symfonický orchestr jako plnohodnotnousoučást svého hudebního stylu a odklonila se tak od své předchozítvorby. V roce 1996 vydávají své nejvíce experientální album Theli,jehož hlavní hudební složkou jsou klávesy a sborový zpěv. Toto albumbylo až překvapivě úspěšné.
V tom samém roce vydávají finštíWaltari originální album Yeah! Yeah! Die! Die! Death Metal Symphony inDeep C, které je unikátní kombinací death metalu a klaciské hudby.
Roku 1997 přicházejí na metalovou scénu se svými debutovými albyskupiny Nightwish a Within Temptation, jejichž hudba se opírá předevšímo klávesy a schopnosti svých zpěvaček Tarji Turunen (Nightwish) aSharon den Adel (Within Temptation).
Od této doby začalo fanoušků symphonic metalu i skupin hrajících tento styl hudby rychle přibývat a tento trend trvá dodnes.
Symphonic metalové skupiny
Ador Dorath (Česko)
Dark Moor (Španělsko)
Edenbridge (Nizozemsko)
Epica (Nizozemsko)
Fairyland (Francie)
Haggard (Německo)
Interitus (Česko)
Lacrimosa (Švýcarsko)
Luca Turilli (Itálie)
Nightwish (Finsko)
Rhapsody of Fire (Itálie) - (dříve Rhapsody) títo sú SKVELÍ
Secret Sphere (Itálie)
Therion (Švédsko)
Thy Majestie (Itálie)
Tristania (Norsko)
Victor Smolski (Bělorusko)
Within Temptation (Nizozemsko)
Wuthering Heights (Dánsko)
20:00
Speed metal je volně definovaný podžánr heavy metalu, který se postupněobjevil v polovině 70. let 20. století. Jde o přímého předchůdce thrashmetalu[1]. Patří k nejmelodičtějším metalovým stylům; jehocharakteristickým znakem je vysoký melodický mužský zpěv.
Mnoho speed metalových skupin může zdánlivě spadat do stejné kategories thrash metalovými a power metalovými skupinami [2]. Je to hlavně díkyvlivu speed metalu na vývoj těchto žánrů. Také mnoho japonských skupinz 80. let může být popisováno jako speed metalové, hlavně díky úspěchuskupiny X Japan.
Přesný původ speed metalu je těžké určit,hlavně proto, že až do 80. let nebyl uznán jako samostatný podžánrheavy metalu. Nicméně jako první ranou skladbu se speed metalovýmiznaky lze považovat „Highway Star" z alba Machine Head od Deep Purple zroku 1972. Bylo tu sice více snah o podobný styl, včetně skladby„Paranoid" ze stejnojmenného alba od Black Sabbath z roku 1970 a takédalší skladby od Deep Purple, jako např. „Speed King" z alba In Rock zroku 1970 a „Fireball" ze stejnojmenného alba z roku 1971, nicméně tobyla skladba „Highway Star", která do heavy metalu uvedla na tu dobuextrémě rychlé riffy a složená kytarová a klávesová sóla vypůjčená zprogresivního rocku 70. let, ale silně ovlivněna klasickou hudbou.
Skupina Judas Priest sice až do roku 1990 nevydala žádné plně speedmetalové album (Painkiller), ale plno jejich skladeb z jejichdřívějších alb obsahuje prvky speed metalu, např. skladba „Exciter" zalba Stained Class z roku 1978.
Také skupina Motörhead dosvého stylu dodala „primitivní" speed metalové elementy, zatímco senovější kapely začaly objevovat na scéně. I typicky NWOBHM skupina IronMaiden vytvořila několik speed metalových skladeb jako „Aces High" a„Invaders".
Německá heavy metalová skupina Accept do svého„zvuku" také dodala několik speed metalových znaků, jako ve skladbě„Fast As A Shark" z alba Restless and Wild z roku 1982. Accept vůbecovlivnili mnoho německých heavy metalových skupin, jako např. RunningWild, Grave Digger, Helloween, Rage apod.
Helloween bylazřejmě první speed metalová skupina jako taková. Po odchodu zpěváka akytaristy Kaie Hansena vznikla další formace Gamma Ray. Samostatnoukapitolou je kapela Blind Guardian, jejíž první album vyšlo v roce1988. Zpočátku totiž hrála speed metal ne nepodobný stylu Helloween,ale postupně si vytvářela svůj vlastní styl, pro který je škatulkaspeed/power metal příliš těsná.
Ve Spojených státech jsou zazakladatele power metalu považovány skupiny Savatage, Queensryche aManowar. V devadesátých letech začala hrát speed/power metal německáskupina Grave Digger, která do té doby hrála britský heavy metal.
V posledních letech je velmi silná i finská speedmetalová scéna,jejímiž zástupci jsou Stratovarius či Sonata Arctica i spíšeatmosféričtí Nightwish.
Z českých skupin speed a power metalhrají např.: Nemesis z Brna nebo Power 5 z Brumova. S příměsí gothichraje ostravská Salamandra.
08:02
Death metal je hudební styl vycházející z heavy metalu. První deathmetalové skupiny vznikaly v první polovině osmdesátých let ve Spojenýchstátech.
Jednou z prvních kapel byli američtí DEATH.
Definice stylu
Death metal je velmi těžké přesně definovat, většina kapel hrajícídeath metal je ovlivněna jinými styly nebo hrají přímo kombinaciněkolika stylů. Obecně je death metal styl velmi agresivní, rychlý abrutální. Dalším obecným znakem je typický řev zpěváka, nazývanýgrowling. Moderní death metal je také charakterizován technickynáročnými kytarami a komplikovanou rytmikou. Témat textů v death metaluje řada, nejčastěji to bývají brutalita, satanismus, politika nebopocity beznaděje.
[editovat] Významné skupiny
Atheist
Benediction
Bolt Thrower
Cannibal Corpse
Carcass
Deicide
Grave
Hypocrisy
Morbid Angel
Nile
Obituary
Pestilence
Six Feet Under
Suffocation
České
Godless Truth
Hypnös
Krabathor
Pandemia
12.Srpen 2007,01:04
Pozice v kapele:
M.Shadows- zpěv
Synyster Gates- hlavní kytara,vokály
Zacky Vengeance- kytara,vokály
Johnny Christ- baskytara
The Reverend- bicí
Skutečná jména:
M.Shadows-Matt Sanders
The Reverend-Jimmy Sullivan
Synyster Gates-Brian Haner Jr.
Zacky Vengeance-Zack Baker
Johnny Christ-Johnny Sewerd/Gera
Narozeniny:
The Reverend-10.února 1981
Johnny Christ-18.listopadu 1984
Synyster Gates-7.července 1981
M.Shadows-1.srpna 1981
Zacky Vengeance-11.prosince 1981
Hudební vliv:Pantera, NOFX, Misfits, Dream Theater, Metallica, Guns N' Roses, Mr. Bungle and Iron Maiden
Avenged Sevenfold (A7X) je moderní metalová kapela z Huntington Beach, California.Jejich první album se jmenuje "Sounding the Seventh Trumpet" a bylo nahráváno,když bylo čelnům kapely jenom 18 let a bylo okmažitě uznáno v hardcore komunitě.Jejich další album "Waking the Fallen" bylo dobře přijato.Teď se styl zpěvu M.Shadow soustředil více na melodiku než na hardcore,albumem "City of Evil"(7.června2005) ,které se drží stranou od metalcore.Tohle album věnuje pozornostzpátky ke dnům klasických metalových kapel jako Iron Maiden a Guns N Roses,také čerpající z vlivu evropských power metalových kapel jako Sonata Arctica.
Přestožejméno kapely i přezdívky členů udávají přímy odkaz nanáboženství,Shadow,Zackyho a Synovy texty jen občas poukazují na nějkánáboženská kázání.Všichni členové Avenged Sevenfold byli vyhozeni zKatolické školy.M.Shadow v rozhovoru uvedl,že "opravdu nejsouzbožní".Hlavní náměty jejich textů jsouzoufalství,sebevražda,pomsta,zrada,osamělost a Apocalypsa.