11.Únor 2011
Egyptský prezident Husní Mubarak v pátek i s rodinou odcestoval z vojenské letecké základny na předměstí Káhiry. Oznámily to televizní stanice Al-Arabíja i stanice BBC. Není jasné, kde se prezident nachází.
Arabská televize původně tvrdila, že Mubarak opustil Egypt. Al-Arabíja už za poslední týden byla nucena upravit jednu svou zprávu o Mubarakovi, když oznámila, že odstoupil z vedení vládní Národní demokratické strany, což se nestalo.
BBC zprávu o odletu prezidenta potvrdil nejmenovaný západní diplomat.
Také egyptská média spekulují o tom, kde se prezident nachází. Některá hovoří o tom, že se v doprovodu šéfa letectva vydal v armádním letounu do letoviska Šarm-aš-Šajch, jiná hovoří o neznámém místě. Televize Al-Hurra uvedla, že odcestoval do Dubaje.
Dvaaosmdesátiletý Mubarak čelí tři týdny protestům desetitisíců lidí v ulicích, kteří požadují jeho okamžitý odchod z funkce. Vyčítají mu perzekuce politických oponentů a špatné životní podmínky. Prezident zemi vládne 30 let. Minulý týden slíbil, že v příštích volbách, jež se mají konat v září, už kandidovat nebude.
Armáda, na kterou se opozice obrátila, aby Mubarakův odchod uspíšila, v pátek vyzvala k ukončení nepokojů. Přislíbila Egypťanům bezpečnost, pokojné a spravedlivé volby a zrušení třicet let trvajícího výjimečného stavu, jestli to dovolí situace.
V Káhiře se v pátek sešlo několik set tisíc lidí, které rozlítilo čtvrteční prezidentovo vystoupení v němž neoznámil, že odejde, jak se čekalo. Lidé protestují i v ulicích dalších měst.
vložil: dudlicek_5
¤
Koaliční poslanci sáhli při jednání o ocenění účastníků protikomunistického odboje k bezprecedentnímu kroku, když vystoupení komunistické poslankyně Marty Semelové (KSČM) přerušili bušením do lavic. Bouři nevole sklidilo i předchozí vystoupení Miroslava Grebeníčka. Nakonec normu poslanci poslali do druhého čtení.
Atmosféra byla velice bouřlivá. Nejprve se pokoušeli komunisté oddálit projednávání zákona tak, aby vůbec na této schůzi nepřišel na program. Podali proto žádost o jednání o situaci ve zdravotnictví. Koalice to ale odmítla.
Semelovou poslanci přerušili
Nejostřejší reakci vyvolala svým vystoupením Marta Semelová. Při jejím projevu koaliční poslanci projevili několikrát bouřlivý nesouhlas. Dokonce přerušili její slova nesouhlasným bušením do lavic. Semelová hovořila o tom, že zákonem má být oceňováno násilí a vyzdvihovala činnost pohraničníků proti narušitelům hranic.
Co také řekla poslankyně Semelová
(...) byli to právě pohraničníci, kteří měli zásluhu na tom, že některé provokace na státních hranicích nepřerostly v konfrontaci širokého rozsahu a narušení míru. Byli to příslušníci pohraniční stráže, kdo zabezpečovali klid pro pokojný život a práci lidí nejen v pohraničí. A že neměli jednoduchou službu, o tom svědčí i historické prameny z 50. let, kdy u narušitelů státní hranice byly nalezeny zbraně, samopaly, ruční granáty a tak dále...(...) - na tomto místě byl její projev přerušen bušením do lavic.
Semelová se nenechala vyvést z míry a se slovy "tak jsme si zaplácali", pokračovala ve svém projevu.
Po Semelové k řečništi přistoupil Stanislav Polčák (TOP 09), který vyzval jménem svého poslaneckého klubu ministra vnitra Radka Johna (VV), aby „bez prodlení projednal senátní návrh na pozastavení činnosti KSČM“.
„Dlouho jsem váhal, zda zákon podpořím, po tomto vystoupení pro něj ruku zvednu,“ prohlásil soc. dem. Vítězslav Jandák na adresu Semelové a sklidil za to silný potlesk poslanců vládních stran.
Grebeníček mluvil o adoraci terorismu
Při úvodním projevu bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka většina koaličních poslanců na protest opustila sál. Následovala ostrá výměna faktických připomínek, ve kterých Zbyněk Stanjura (ODS) vyzval komunistické poslance, aby při projednávání tohoto zákona raději nevystupovali: Mlčte a styďte se,“ prohlásil.
Na to reagoval šéf klubu KSČM Pavel Kováčik připomínkou toho, že před listopadem lidem nejvíce vadilo, že měli mlčet a proto by dnešní politici neměli „být jako oni“, tedy ti, kdo si mlčení přáli v minulosti. Stanjura na to prohlásil že je tu rozdíl – zatímco komunisté dnes sedí v parlamentu, lidé v minulosti seděli ve vězení.
Na projednání budou mít výbory 90 dní
Na návrh předsedy klubu ODS Petra Tluchoře poslanci měli jednat tak dlouho dokud by se nerozhodlo. Jeho požadavek podpořili i komunisté a jak oznámil Kováčik, jejich poslanci se již do diskusí nehodlali zapojovat.
Své výhrady k zákonu mají i poslanci ČSSD, někteří jej považují za špatně připravený. Vládní většina proto při schvalování kývla na návrh soc. dem. Františka Bublana, aby se výbory zabývaly citlivou novelou v prodlouženém režimu 90 dní.
"Objektivně zhodnotit celý život člověka"
Tluchoř a Marek Benda (oba ODS) ocenili konstruktivní debatu ze strany opoziční ČSSD. Tluchoř přislíbil při projednávání zákona ve výborech „naprostou otevřenost“.
Benda pochválil opoziční poslance za věcné připomínky, pouze některé podle něj byly zavádějící. Námitky se týkaly například otázky, jak řešit situaci lidí, kteří s režimem aktivně spolupracovali, ale nakonec se mu postavili a přispěli k jeho pádu. Spory budí také příběhy osob, které pod záminkou antikomunismu prováděly kriminální činnost.
„V zákoně je sice uvedeno, že z uznání jsou vylučováni ti, kteří spolupracovali s režimem. Je tam ale jasně řečeno, že pokud ta protirežimní činnost výrazně převyšovala prorežimní, tak mu ocenění bude uděleno,“ vysvětlil Benda. Zdůraznil také, že ne každý, kdo se považoval za antikomunistu, bude oceněn. Satisfakce by se neměli dočkat ti, kteří se v rámci účasti na odporu dopustili zvlášť zavrženíhodného chování.
Podle Bendy budou jednotlivé případy posuzovat Ústav pro studium totalitních režimů a ministerstvo obrany, které mají objektivně zhodnotit celý život žadatelů o uznání.
vložil: dudlicek_5
¤
07.Únor 2011
Vendula Svobodová opět uspořádala koncert pro nadaci Kapka naděje, a jak se stalo již smutným pravidlem, věnovala jej tragicky zesnulému Petru Mukovi. U té příležitosti přijala pozvání i vdova Eva Muková.
Ta se necelý rok po smrti milovaného Petra Muka rozhodla chodit na psychoterapie, aby se konečně vyrovnala s jeho tragickým odchodem. A jak bylo vidno z jejího klidného a usměvavého výrazu, pravidelné návštěvy psychologa nesou své ovoce. Nepříjemnou daní, kterou si braní léků na nemocnou duši vybírá, je ale přibírání na váze. „Ano, navštěvuji psychiatra a beru prášky na deprese, i když jsem si po Petrově odchodu myslela, že to bez nich zvládnu. Je to silnější, než jsem si myslela,“ přiznala ještě před Vánocemi blízká kamarádka Svobodové.
Tu provází v životě jedno neštěstí za druhým a snad i proto se stala rádkyní pro své přátele a ženou, pro kterou je pomoc druhým samozřejmostí. „Vendula Svobodová mi říkala: Až tak za rok budeš mít srdce a oči pro jiné věci, dřív ne. Nijak se to nedá ošidit a zkrátit,“ dodala Muková.
Kromě Petra Muka totiž Vendulu nedávno opustil i další blízký přítel, a to člen dozorčí rady a producent Petr Dodal. „Byl to můj blízký kamarád,“ řekla Vendula o známém mecenáši, který byl ve světě českého showbyznysu jako ryba ve vodě.
Charitativní koncert měl naštěstí i své světlé stránky, a to, když se na jevišti objevil herec Václav Vydra s párem jezdeckých koní, nebo když Vendula představila děti, jež měly to štěstí a z vážného onkologického onemocnění se vyléčily.
vložil: dudlicek_5
¤
Byl rád, že seděl a těšil se na pár hodin klidu. Bez letadla, hokeje, zájmu okolí. V neděli přiletěl nejlepší střelec Kontinentální ligy domů. Zítra se bude Roman Červenka, druhý nejproduktivnější hráč ruské soutěže, hlásit na reprezentačním srazu. Ve středu odlet do Stockholmu, ve čtvrtek začínají Švédské hry. "Je toho dost," přiznává pětadvacetiletá hvězda Avangardu Omsk.
Poslední dny toho máte dost, že? Dva zápasy v Chabarovsku, který je na Dálném východě, v sobotu v Petrohradu Utkání hvězd, v neděli návštěva vaší hokejové školy, v pondělí setkání s médii, v úterý sraz národního týmu a následně zápasy na Švédských hrách.
Nebudu lhát, bylo toho dost, létání taky. Posledních pár dní nevím, co je za den. Je toho hodně, ale to k tomu patří. Dneska odpoledne si snad odpočinu, zítra je už sraz nároďáku.
Jak se snažíte odpočívat?
Když je chvilka, tak mi dá nejvíce spánek, ale ty časové posuny... Chabarovsk je devět hodin, teď jsem se vrátil, to je zase devět zpátky. V Omsku jsem se ještě otočil pro nějaké věci a zpátky na letiště. Když to jde, snažím usnout, ale teď jsem v Čechách, tak navštívím rodinu. Věřím, že i to mě nabije, abych měl zase chuť na trénink.
V létě jste odešel do Omsku hrát KHL, jak hodnotíte půlroční působení?
Jsem spokojený, s týmem i se sebou. Nic mě negativně nepřekvapilo. Když jsem tam jel, tak jsem byl v očekáváních, ale doteď nebyl problém.
Jste třeba překvapený z toho, že můžete vyhrát nejlepšího střelce celé soutěže?
Možná trochu jo, úplně se za střelce nepovažuji, ale jsem rád, že mi to tam celý rok padá. Mám výborné spoluhráče, daří se týmu a trenér nám věří a chce, abych rozhodoval zápasy.
Proběhla ze strany klubu nějaká jednání ohledně dalšího kontraktu v Omsku?
Nic konkrétního, ale mluvil jsem s manažerem.
Šlo o prodloužení dvouleté smlouvy, vylepšení podmínek?
Něco na ten způsob. Mám platnou smlouvu, možná nebude nic potřeba dělat.
Proč?
Těch variant je víc. Budu se rozhodovat po sezóně, záleží, jestli zůstane v Omsku Jarda (Jágr), teď nám to šlape. Ten půlrok vedle něho mi strašně dal. Můžu ho vidět každý den, trávit s ním čas. Pokud by on zůstal příští rok v Omsku, tak je možný.... nechci předbíhat.
Bylo by pro vás lehčí rozhodování, kdyby Jágr pokračoval na Sibiři?
Samozřejmě. Jsem v pohodě, i psychicky, že tam je taková ikona, to mně od začátku pomohlo. Uvědomuju si, že jsem říkal, že chci do Ameriky, co pro mě znamená NHL, ale poté jsem se rozhodl pro Rusko. Znovu už nic takového říkat nebudu.
Víte co má plánu Jaromír Jágr?
Že bude hrát do padesáti, to mi říká (smích).
V Omsku?
To nevím.
Co tedy vy a NHL?
To je můj sen, je to nejlepší liga, i když ruská liga mě překvapila, je tam hodně kvalitních hráčů. Hřiště tam jsou širší a dva tři metry dělají strašně moc, hokej je jiný.
Máte klub, do kterého byste rád zamířil?
Tak to nesleduji, musel bych cítit, že mě chtějí, ale to mi momentálně v NHL asi nikdo neslíbí. Zatím to nemá cenu řešit, žádné náznaky jsem nezaznamenal.
V Rusku se vám daří, máte formu, vydrží až do mistrovství světa?
Doufám, cítím se celý rok dobře. Občas nevyjde zápas, ale to je normální, jinak se držím, udělám pro to vše.
A co vůbec vaše ruština?
Všechno si zařídím. Zlepšuje se, když jsem přijel, tak to bylo hodně špatný, teď už se nějak domluvím, ale nečtu, neumím azbuku. Rozhovorům se snažím vyhýbat, dělal jsem asi dva, ale na kameru ne. Možná bych to zvládnul, ale nerad bych, aby se to objevilo v televizi a smála se mi celá kabina.
vložil: dudlicek_5
¤
Káva v dnešní uspěchané době představuje pro řadu lidí jednu z mála možností, jak se udržet i při všudypřítomném stresu a práci trochu v pohodě, a zvládat vše potřebné. Ne na všechny ale působí stejně. Zatímco u žen může káva povzbuzovat mozkovou činnost, u mužů ji naopak spíše utlumuje.
Podle řady studií je káva důležitou součástí denního koloběhu řady lidí. Stává se nepostradatelnou především ve vypjatých stresových situacích, kdy člověk potřebuje takzvaně "nakopnout". Ne pro všechny ale představuje vhodný způsob dobíjení energie.
Jak vyplynulo z posledních zjištění, zatímco na ženy má například cappuccino nebo espreso opravdu blahodárný účinek, u mužů má pití takových druhů kávy spíše za výsledek útlum při rozhodování a celkovější únavu.
"Káva je celosvětově nejrozšířenější, běžně užívanou návykovou látkou, která se stala neodmyslitelnou součástí při různých událostech. A to tedy i při jednáních, kde se dělají důležitá rozhodnutí. Většina takových jednání je ale pod vedením mužů, kteří by si tak měli dát opravdu pozor, co pijí. Káva jim totiž v takových situacích může spíše uškodit," uvedla psycholožka Lindsay Claireová.
Ženy s kofeinem, muži bez
Základem studie bylo zjistit, co přesně káva udělá s organismem v opravdu vypjatých stresových situacích. Studie se zúčastnilo celkem 64 mužů a žen, z kterých během testů odborníci vytvořili dvojice stejného pohlaví.
Každý pár pak dostal za úkol plnit různě složité požadavky, včetně fiktivního důležitého jednání, hádanek a řešení rébusů, úkolů na paměť atd. Po dokončení všech těchto úkolů měli také veřejně prezentovat výsledky své práce. Polovině dobrovolníků byla během zmíněných testů podávána káva bez kofeinu, zatímco druhá polovina dostala kávu obsahující naopak velké množství kofeinu.
Z výsledků pak bylo jasně znatelné, že mužské výkony v paměťové části testů byly znatelně horší u těch, kteří měli kávu s kofeinem. Také jim v průměru trvalo o 20 vteřin déle vyřešit vědomostní otázky.
U žen pak byly výsledky naopak znatelně lepší u těch, jež dostaly klasickou kofeinovou kávu. Řešení úkolů zvládaly v průměru až o 1,5 minuty rychleji, než ženy pijící bezkofeinovou kávu.
vložil: dudlicek_5
¤
Moderátor Jan Kraus s oblibou na úvod svého pátečního pořadu čte z článků Novinek. Téměř vždy opomene sdělit zdroj, odkud text čerpá. Minulý pátek se chystal ke změně, ale... netrefil. Místo Novinkám připsal zásluhy za vtipný text iDnesu.
"Přečetl jsem si na iDnesu...," řekl Kraus a pustil se do čtení řádek z článku Novinek o zvláštních požadavcích některých cestujících na palubě letadel. [celá zpráva] K těm opravdu zvláštním patřila prosba pána, který chtěl za letu otevřít okénko.
Mezi těmi, které zaujal, byl evidentně i moderátor Jan Kraus, který si článek vybral společně s dalšími do svého pořadu, ve kterém pravidelně na začátku cituje zajímavé články z různých médií.
Ačkoliv iDnes vydával také článek se stejnou tématikou, Kraus citoval článek Novinek, což vyjma formulací jeho vět dokázal i záběr režie jasně ukazující článek serveru Novinky.cz, který vyšel v rubrice Koktejl.
vložil: dudlicek_5
¤
Na několika místech v ČR padají v pondělí teplotní rekordy. V Českých Budějovicích odpoledne naměřili 14,3 stupně, což je o 1,1 stupně více než byl dosavadní rekord z roku 2004. Lidé se, ač je začátek února, slunili na náměstí.
Podle meteorologa Jaroslava Hintermüllera z Českého hydrometeorologického ústavu byla hodnota 14,3 naměřena ve stínu v budce dva metry nad zemí. Na sluníčku tak musela být teplota ještě vyšší.
„Je to hodně teplé, abnormální počasí. Občas se to ale stane,“ řekl Právu Hintermüller.
Nejtepleji bylo podle něj v Byňově u Nových Hradů, kde naměřili dokonce 15,4 stupně ve stínu. Rekord padl i ve Vráži u Písku (14,8) nebo třeba v Temelíně (14,3).
Teplo bude celý týden
Oproti průměrným hodnotám pro začátek února se pondělní teplota pohybovala o šest až sedm stupňů výše. Podle meteorologa by však v následujících dnech tak teplo jako v pondělí být nemělo.
Teploty se ale stále udrží výrazně nad nulou. V úterý by měly být přes den mezi čtyřmi až osmi stupni, na Moravě mohou dosáhnout až na 11 stupňů.
vložil: dudlicek_5
¤
03.Únor 2011
Pilot stáje Ferrari Felipe Massa se ve čtvrtek na okruhu ve Valencii dostal poprvé za volant nového monopostu F150, v kokpitu se ale ohřál jen přes půl hodiny. Jeho vůz totiž nedlouho po začátku třetího dne předsezónních testů zachvátily plameny a brazilský jezdec byl donucen urychleně vystoupit v oblaku dýmu.
Massův dopolední test skončil po dvanácti kolech v páté zatáčce poté, co devětadvacetiletý pilot skončil po smyku mimo trať a jeho vůz zmizel v oblaku kouře. Vicemistr světa z roku 2008 byl nucen rychle opustit kokpit a máváním přivolal na pomoc traťovou obsluhu, která oheň v zadní části vozu rychle uhasila, a rudý monopost putoval zpět do boxů.
„Pro Felipeho to byl horký start,“ uvedla Scuderia prostřednictvím sítě Twitter. „Jeho vůz zachvátil kvůli úniku oleje menší oheň, incident si nicméně vyžádá zevrubnější opravu,“ doplnilo vedení italské stáje.
O nejlepší časy dne taky bojovali hlavně Mark Webber z Red Bullu, Jenson Button s mcLarenem a Michael Schumacher s mercedesem. Rybník ale nakonec všem vypálil Adrian Sutil ze stáje Force India, který byl v konečném součtu časů o tři desetiny sekundy rychlejší než druhý Button.
Massa ve čtvrtek vystřídal svého týmového parťáka Fernanda Alonsa, jemuž se ve středu podařilo zajet nejrychlejší čas s náskokem tří desetin sekundy na úřadujícího mistra světa Sebastiana Vettela z Red Bullu. Španělský pilot nicméně odmítl srovnávat konkurenceschopnost jednotlivých monopostů. „V této fázi je ještě příliš brzy. Prioritou je najet co nejvíc kilometrů a otestovat novinky: pneumatiky Pirelli či nastavitelné zadní křídlo. A to se zdařilo, najeli jsme víc než sto kol,“ pochvaloval si dvojnásobný mistr světa z let 2005 a 2006.
vložil: dudlicek_5
¤
To, že se náš charakter utváří v útlém dětství, je poměrně známá věc. Podle tvrzení psycholožky Lindy Blairové má ale nesmírný vliv na to, jaký z nás vyroste člověk, hlavně pořadí narození. To podle ní neovlivňuje jen vaši osobnost, ale i kariéru a vztahy.
Představte si sami sebe. Potkáte někoho atraktivního, nic o něm nevíte, ale přitahuje vás. Proto se začnete scházet pravidelně. Teprve v průběhu několika měsíců začnete poznávat, že je váš protějšek ambiciózní, sebevědomý, zmatený či žárlivý ...
Závěry, které publikovala psycholožka Blairová ve své poslední knize, by vám přitom mohly ukrátit čas i případné zklamání. Stačilo by, kdybyste se svého miláčka optala, jaké pořadí zaujímá v rodině.
Narodil se jako první, nebo je nejmladší? Není náhodou jedináček? Každá z těchto pozic má podle psychologů své charakteristiky ... Tak například, pokud protějšek přišel na svět jako nejmladší, zatímco vy jako první, mělo by vám to vyjít. Pokud jste ovšem oba jedináčci, vypadá to na problémy...
Může se to zdát příliš zjednodušující, ale je třeba si uvědomit, že charakter se formuje nejpozději do věku šesti - sedmi let, tedy v době, kterou většinou trávíme s rodinou. Stále více psychologů přičítá proto pozici narození velký vliv. Samozřejmě, že mimo to ovlivňuje osobnost člověka i mnoho dalších okolností, jako například zda se v dětství často stěhoval nebo se jeho rodiče rozvedli, apod.
Pozice narození vám ale může poskytnout i přibližnou představu o vlivech na charakter protějšku a připravit se na oblasti, v nichž pro vás třeba nebude snadné s ním vyjít...
Vztahové kombinace podle pozic narození
První - poslední
Rčení, že protiklady se přitahují, má své opodstatnění i ve vztazích podle pozic narození. Pokud se totiž dá dohromady prvorozený s protějškem, který se ve své rodině narodil jako poslední, většinou mají dobré předpoklady pro to, aby jim vztah klapal.
Podle psycholožky je pro nejmladšího vždy nejlepší volbou právě partner, který je prvorozený. Je totiž velmi pravděpodobné, že nejstarší v rodině bude organizovaná a pečující osoba. No a nejmladší narození jsou obvykle rádi závislí na druhých a nemají příliš tendence k organizovanosti.
Takže zatímco nejstarší on/ona může milovat a vychovávat, nejmladší on/ona touží, aby se o něj/ni někdo staral. A nejen to, nejmladší v rodině má obvykle větší smysl pro legraci, a tak může udělat život svého protějšku veselejším. Rebelie nejmladších potěší prvorozené, kteří jsou zvyklí respektovat pravidla, neboť si jejich porušování užijí prostřednictvím chování svého partnera.
I u tak ideálního spojení samozřejmě lze očekávat překážky. Problémy mohou planout hlavně z toho, že se nejmladší řídí hlavně svými sny, zatímco nejstarší trvá na respektování celé řady pravidel.
Mezi nejkomplikovanější partnerství patří ta mezi dvěma prvorozenými. Pokud jste navíc oba soutěživí, je konflikt téměř nevyhnutelný. Oba totiž chcete věci organizovat a mít toho druhého "na starosti".
Takový vztah může fungovat jen za předpokladu, že oba partneři plně respektují všechny své odlišné vlastnosti a alespoň jeden z partnerů přitom uplatňuje svou přirozenou tendenci vést a dominovat někde mimo vztah.
Prvorozený/á - jedináček
Vztah těchto dvou může snadno selhat... Prvorozený (on či ona) je sice velmi vstřícný a vnímavý vůči emocionálním potřebám jedináčka, ale prvorození často musejí čelit tendencím jedináčků vztah vést, což může vést k nepříjemnému konkurenčnímu boji.
Prostřední - jedináček
Tento typ partnerství bývá úspěšný. Po pravdě totiž prostřední narození mají celkem dobré vztahy s jakoukoliv jinou pozicí. Je to dáno mnohaletým vyjednáváním v sourozeneckých konfliktech a nutností dělání kompromisů kvůli jiným. Díky tomu velmi dobře vycházejí s ostatními lidmi.
Prostřední narození jsou také zvyklí mít někoho na starosti, proto se dobře ujmou i jedináčka, kterého nechají být středem pozornosti. Je velmi pravděpodobné, že svolí i k velmi netradičnímu stylu života, jenž vymyslí prvorozený protějšek.
Právě poddajnost prostředního ovšem může způsobit problémy ve všech vztahových kombinacích. Pokud si neumí stát pevně za svým rozhodnutím a názorem, pak si jich partner snadno může přestat vážit. A úcta je klíčovou charakteristikou prostředních dětí.
Prostřední - prvorozený
Problém zde může nastat, pokud prostředně narozený cítí, že jeho potřeby jsou dlouhodobě ignorovány. To se stává hlavně v partnerství s prvorozenými. Pokud jsou tito zvlášť arogantní, může se jejich protějšek cítit ovládaný a přitom kvůli své charakteristice často ani nemůže protestovat.
Pokud jste sami v roli prostředně narozených, přemýšlejte pravidelně o tom, co je pro vás důležité. Pak si za svými rozhodnutími pevně stůjte. Pokud máte prostředně narozeného za partnera či partnerku, snažte se nebýt za každou cenu dominantní, ptejte se na názor druhého a občas ho povzbuďte.
Prostřední - nejmladší
Další dobrá kombinace. Prostřední narozený partner či partnerka budou přístupní a ochotní ke kompromisu. Více než kdokoliv jiný budou ochotni následovat sny a představy nejmladšího partnera či partnerky, jakkoliv se mohou zdát nekonvenční nebo neuskutečnitelné.
V tomto vztahu bude nejspíš menší pořádek a organizované chování, než ve vztahu prvorozeného a nejmladšího, ale zase má partnerství větší šanci být vyrovnanější a přátelštější.
Dva prostřední
Prostřední může mít velmi úspěšný vztah s jiným či jinou prostředními. Je zde ovšem jedno velké úskalí. Oba dva mohou být natolik vstřícní a uctiví k přáním druhého, že nakonec budou mít potíže soustředit myšlenky na cokoliv společného.
Dva nejmladší
Nejmladší narození spolu pravděpodobně vytvoří velmi kreativní vztah. Na druhou stranu může být pro tento pár obtížné rozumně plánovat a zajistit, aby všechny potřebné světské úkoly byly splněny. Jinými slovy, soužití dvou naposled narozených může být poněkud chaotické.
Vztah složený z partnerů, kteří přišli na svět jako poslední, bude velmi kreativní, nicméně bude v něm scházet řád a organizace...
Vztah složený z partnerů, kteří přišli na svět jako poslední, bude velmi kreativní, nicméně bude v něm scházet řád a organizace...
Tato kombinace může také předznamenat poměrně dobrý vztah. Jedináček pravděpodobně bude chtít být tím, kdo se postará, zatímco prostřední on /ona mu to s radostí dovolí.
I v tomto vztahu se ovšem může vyskytnout problém, a to když se prostřední začnou cítit zastínění a řízení partnerem či partnerkou jedináčkem. Pravděpodobně ale nebudou umět pochopit, proč tomu tak je, což u nich může vést až k depresím.
Proto je u tohoto páru velmi důležité pravidelně mluvit o svých plánech a nápadech a ujistit se, že vyhovují oběma partnerům.
Nejmladší - jedináček
Další potenciálně dobrý výsledek nabízí kombinace nejmladšího partnera s jedináčkem. Jedináčci, kteří jsou obvykle rozumní a svědomití, se dobře dokáží postarat o svého méně spořádaného partnera či partnerku nejmladšího. Ti zase vnesou do vztahu smysl pro tvořivost a dobrodružství.
Dva jedináčci
Nejkomplikovanější vztah z možných kombinací je ten mezi dvěma jedináčky. Oba partneři se totiž teprve učí vyrovnat se a číst citové signály druhých, což nabízí skvělý potenciál k nedorozuměním.
Oba partneři budou chtít mít toho druhého na starosti a jen velmi obtížně se budou vyrovnávat s přijímáním pokynů od někoho jiného.
Kromě toho, pokud oba inklinují k perfekcionismu, bude ve vztahu chybět někdo, kdo by se postaral o chvilky uvolnění a zábavy.
vložil: dudlicek_5
¤
Psi dokážou z lidského dechu rozpoznat, zda člověk trpí rakovinou tlustého střeva. Prokázali to japonští vědci ve studii, o níž píše časopis Gut s tím, že nemoc odhalí psi i ze stolice. Hlavní postavou studie je osmiletá fenka labradorského retrívra Marine, jíž dali vědci očichat vzorky dechu a stolice 300 osob, z nichž čtvrtina trpěla zmíněnou rakovinou.
V prvním případě dokázala fena zjistit nemocné s 95procentní přesností, ve druhém dokonce s 98procentní přesností. Uměla rozlišit i zhoubné nádory od nezhoubných polypů.
Badatelé uzavřeli, že psi čichem umějí odhalit rakovinu tlustého střeva lépe než testy okultního krvácení do stolice a se stejnými výsledky jako kolonoskopie.
„Rakovina má svůj specifický pach, ale jeho chemické složení je neznámé. Jenom psi na to umějí reagovat,“ vysvětlil Hideto Sonoda z univerzity na ostrově Kjúšú. Podle něj ale nebude snadné využít zvířecí čich v běžné lékařské praxi.
„Problémem jsou náklady a čas nutný na výcvik. Čichová zdatnost a schopnost soustředění se navíc liší nejen mezi jednotlivými psy, ale i v případě téhož psa v různých dnech,“ podotkl.
Už dříve vědci zjistili, že psi dokážou odhalit rakovinu kůže, močového měchýře, plic, vaječníku a prsu.
vložil: dudlicek_5
¤