Test na CRP by měl zajímat například maminky dětí, které opakovaně chodí k doktorům s infekcemi horních cest dýchacích a hltanu. Pomáhá totiž lékařům, aby se správně rozhodli, jestli nasadit antibiotika, nebo ne.
Výsledek za pár minut
Často se totiž při léčbě infekcí dýchacích cest a hltanu rozhoduje pod tlakem času nebo rodičů. A předepíše pacientovi antibiotika naslepo, jen na základě příznaků. Může se stát, že je nemocný užívá zbytečně a zbytečně si narušuje střevní mikroflóru.
„Rychlotest CRP, tedy na C – reaktivní protein, může lékaři rozhodování hodně usnadnit,“ říká MUDr. Roman Michálek, ORL specialista z Pardubické krajské nemocnice. „Výsledek se ukáže během několika minut, záleží na typu testu. Spolehlivě rozliší, jestli organismus reaguje na virovou, nebo bakteriální infekci.“
V současné době existuje více způsobů, jak vyšetřit hladinu CRP. Lékař buď využije služeb některé z laboratoří klinické biochemie, nebo vyšetření provede sám v ordinaci. Tento způsob je nejefektivnější. Může si pořídit přístroj v ceně okolo 30 tisíc korun, který umí velmi přesně určit množství CRP. Případně si zvolí levnější variantu, bez přístroje, ta ale plně dostačuje. V tomto případě odebere pacientovi krev z prstu a nanese ji na diagnostický proužek. Do tří minut zná výsledek.
Pacienti si nemůžou udělat vyšetření sami
„C – reaktivní protein je součástí reakce organismu na bakteriální infekci,“ říká MUDr. Ro -man Michálek. „Jeho hladina se v krvi zvyšuje u akutních zánětů způsobených bakteriemi velice rychle. Už za 6–12 hodin od jejich vypuknutí. Maxima dosahuje po 48 hodinách. Jeho citlivost a přesnost se stala důvodem, proč se výrobci diagnostické techniky rozhodli nabízet rychlotest CRP pro včasnou identifikaci bakteriálních zánětů.“
V praxi se nejčastěji používá k diagnostice infekcí dýchacích cest, tedy při zánětu nosu a vedlejších nosních dutin, zánětu průdušek nebo zánětu hltanu, při angíně a podobně.
V budoucnu bude možná pomáhat při diagnostikování dalších chorob. „Výsledek vyšetření musí v každém případě vyhodnotit ošetřující lékař,“ zdůrazňuje doktor Michálek. „Při stanovení diagnózy bere totiž v úvahu jak zjištěnou hladinu CRP, tak celkový stav pacienta a jeho další zdravotní problémy. Třeba cukrovku, astma, nádorové onemocnění, umělou srdeční chlopeň a mnoho dalších eventualit zdravotního stavu.“
U zánětu hltanu (angíny) je výhodné doplnit test CRP dalším rychlotestem, tentokrát na streptokokovou infekci. Pokud prokáže přítomnost beta hemolytického streptokoku, umožňuje lékaři, aby pacientovi nasadil klasický penicilin. Proti němu si tento streptokok zatím nedokázal vytvořit rezistenci. Na rozdíl od řady jiných, širokospektrých antibiotik. Test stojí 200-300 Kč.
Kde ho sehnat a co stojí
Některým lékařům vyšetření CRP zdravotní pojišťovny platí, většinou si však nemocný musí rychlotest CRP hradit sám. Alespoň zatím. Naštěstí nejde o žádné ohromující částky: stojí okolo 50 až 100 Kč.
Složitější je to s jeho dostupností v ordinacích lékařů. Někteří praktičtí lékaři si ho už pořídili a vědí o něm, jiní bohužel ne. Víc se o něm a o tom, jak si ho pořídit, dozvědí na internetu.
V lékárnách budete jednoduchý set, ke kterému není potřeba přístroj, shánět marně. Rychlotest zatím nepatří do rukou laiků, nelze s ním tedy dělat domácí monitorování. Jak už bylo řečeno, je určený pouze lékařům. Ti vědí, jak změřenou hodnotu správně chápat a vyhodnotit.
Pokud by váš lékař toto vyšetření nedělal, zkuste se zeptat prostřednictvím webu www.testcrp.cz odborníka, jestli má ve vašem případě smysl a jak si ho případně nechat udělat.