Dneska jsem se vzbudil rano na dalnicnim odpocivadle na pul cesty mezi Washingtonem a Baltimorem. Nase prvni noc v aute byla celkem v pohode i presto ze se smi parkovat na odpocivadle max. 3 hodiny. Vecer jsme se radeji pojistili a zeptali se par lidi ohledne prenocovani, jak ridice kamionu, tak mistnich pracovniku. Pry bez problemu a rano jsme zjistili, ze nespime jedini.
Do centra Washingtonu jsme prijeli za par minut a uz z dalky se na nas vyvalila budova Capitolu, ke ktere jsme zamirili jako prvni. Parkovani v centru dnes a zitra zdarma, ani jsem skoro nemohl uverit ze tu budu mit taky trochu stesti. Capitol a obrovsky prilehly park a do vyse se tycici monument je proste neco uzasnyho. Co jsem vsak nemohl prehlednout je ten klid v ulicich, cistota a jen same historicke budovy bez jedineho mrakodrapu. To bylo pro me docela prekvapko, ktery jsem si urcite vychvaloval, alespon me nebolelo za krkem. Po Capitolu jsme se rozhodli navstivit jeden z asi mych nejvetsich cilu v USA a to National Air and Space Museum (letectvi a vesmir), ktere je soucasti velikeho a rozlehleho komplexu muzei a pamatek nazyvany National Mall, ktery toho nabizi opravdu hodne. Predtim jsme ale navstivili, spise nahodou objevili, museum americkych indianu, ktere stalo pri ceste. Co cas byl, tak jsme nakoukli. Vstup zdarma, takze jsem nemusel vytahovat penezenku, stacilo jen otevrit bagl vstupni kontrole. Muzeum krasny. Zacali jsme kratkym promitanim a pak 3 obrovska patra velikeho muzea, ktere nabizelo k videni a poznani vic nez mnoho o Indianskych kmenech, historie, umeni, puvodni remesla, spousta predmetu, expozic, zbrani, minci a bankovek, knih, dopisu, prenadhernych indianskych obleku ale i spousta informaci o novodobych indianech a jejich osileni po celych USA a spousta dalsiho.
Po indianskem muzeu jsem byl vsak doslova nadrzeny na Air and Space ktere bylo hned vedle. Po vstupu hned prvni stroj ridici modul, original Apollo 11 !!! Asi nejslavnejsi cast americke rakety, ktera se napsala silnym pismem nejen do historie kosmonautiky, ta cast ve ktere se vraceli kosmonauti Neil Armstrong, Buz Aldrin a Michael Collins z uspesne mesicni mise pred nejakymi 40ti lety. No ja byl doslova unesen. Co vsak nasledovalo, se pro technickeho typa jako, co se zajima o WW2, neda ani popsat. Expozice prvniho letu bratru Wrightovych, WW1, WW2, vyvoj proudovych motoru, expozice o vyvoji letectvi na mori vcethne modelu letadlove lode Enterprise, historie valky letadlovych lodi z Pacifiku, obrovska spousta originalnich letadel, od Messerschmidtu, Spitfire, Red Baron az po proudove stihacky, nemecke rakety V1 a V2 a predevsim hlavne stroj Charlese Lindberga "Spirit of Saint Louis", stroj ktery take patri zlatym pismem do historie letectvi (otazka pro vas, cim se proslavil?). Z kosmonautiky tam byla vystavena velka spousta originalnich raket, ktere museli zacinat hluboko v zemi, protoze by se ani cele do te obrovske budovy nevesli. Dale Lunarni modul z Marsu, zajimave take byla expozice o fotografovani z druzic, ktere pak muzeme videt treba zde a dale spousta, spousta dalsiho. Pro me to bylo neco uzasnyho, dokonalyho, neco co se jentak nevidi a ani me ty 2,5 hodiny na zkouknuti nestacili.
Po svace jsme se vydali uz do 3. muzea v poradi, tentokrat "National Museum of Natural History". Pcha nejaka priroda, jsem si ze zacatku rikal, to prece nemuze byt zajimavy. Zbyvalo do zaviracky necele 2 hodky, to je spousta casu, ale opet to stacilo jen na lehke probehnuti bez zdlouhaveho zdrzovani a cteni informaci. Obrovsky komplex muzea, ktere nabizelo expozice geologie a a mineralu, vyvoj rostlin, praveke nalezy vseho mozneho, originani kostry dinosauru od trilobitu a jesterek, az po brontosaury nebo tyranosaura, expozice vodnich tvoru vcetne modelu, snad veskere ptactvo, savci, jesterky, motyli, hmyz, vystava drahokamu, diamantu a jinych drahych sutru, slon v zive velikosti a opet spousta a spousta dalsiho na ktere 2 hodiny rozhodne nestaci.
Po zavreni muzejnich ubdov jsme se vydali parkem dal, kde jsme zkouknuli zblizka Monument a Bily dum. Georgovi jsem zamaval do kanclu a my mensi prochazkou centrem zakoncili dnesni den navratem na dalnicni odpocivadlo.
Spirit of St. Louis jako první přeletěl Atlantik