http://www.friede.cz/
Mrknete se a objednejte se, fotime gratis pro prvnich 50! http://www.friede.cz
Mrknete se a objednejte se, fotime gratis pro prvnich 50! http://www.friede.cz
Je krátce před šestou, podle zkřehlých rukou a červených nosů mrzne. Pravidelnost dlouhých pásů potemnělých oken litvínovského sídliště Janov nabourávají občasná světla. Ranní ticho rozráží jen motory poloprázdných autobusů vyrážejících směr Litvínov, často vstříc továrně Chemopetrol.
Na chodníku u koloniálu stojí muž středních let v kožené bundě s melírem ha hlavě. Vedle něj druhý, menší, v pletené čepici. Pod pouliční lampou na druhé straně ulice se zastavila postava v holinkách, v ruce jí svítí oharek cigarety. Po chvíli se k ní přidávají další a další. „Už jsou tady," zavelí muž s melírem a kvaltuje přes ulici. Je jím brněnský podnikatel Pavel Kubas. Menší s čepicí je jeho mladší bratr David.
A hloučky na druhém chodníku jsou jejich "armáda", jež se rekrutovala z řad dlouhodobě nezaměstnaných. Těch, kvůli kterým se podle většinové společnosti konají na litvínovský Janov nájezdy neonacistů - místních Romů.
„Schovej ten foťák, nebo ti ho roztřískám," reaguje na přítomnost fotografa mladá žena s šátkem přes obličej. Pronesená slova znějí hrozivě. Ostatní ale berou přítomnost novinářů spíše jako zpestření a baví se tím, že na dnešek budou mít speciální doprovod.
více info na http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=624645
O tom, že se vědecké pokroky nedělají jen v zahraničí svědčí technický projekt Masarykovy Univerzity v Brně. Vědci z fakulty informatiky totiž po dobu 4 let vyvíjely systém MUFIN, který umí hotové zázraky. Systém MUFIN např. dokáže vyhledat podobné snímky mezi miliony ostatních snímků a to ve zlomku vteřiny. Projekt se zatím testuje na veřejně přístupné databázi FLICKR a slibuje další rozšíření do budoucnosti.
Projekt MUFIN byl odměněn přestižní cenou Shared University Research,kterou uděluje počítačový gigant IBM každý rok. MUFIN používá při hledání jiné než textové charakteristiky, takzvané deskriptory. Ty mohou postihovat různé vlastnosti souboru jako je například barevné spektrum, textura nebo rozložení tvarů. Jejich porovnáním pak vyhledávač vytipuje vizuálně podobné fotografie mezi milióny jiných.
O tom, že MUFIN skutečně funguje si můžete vyzkoušet na webu : http://mufin.fi.muni.cz/imgsearch/ (Stačí zadat kategorii fotografií, které chcete najít. např. bridges (mosty). Pak už jen klikněte pod Vámi vybranou fotografií na Visually similar a uvidíte co MUFIN dokáže.
Akrobatický rock n roll
Tak jsem zase trochu bádal a po dlouhé době jsem vybádal techniky kreslení ve photoshopu co docela dobře vypadají :) Techniku jsem nazval ,,warping" a v podstatě se jedná o to, že pouze pomocí elips a obdélníků tvarujte různé obrázky pouze za pomocí warpu. A že to jde, se můžete přesvědčit zde na mých pár ukázkách, které budu průběžně doplňovat :)
Prvním obrázkem je pokus o ztvárnění akrobatického rock n rollu. Technika ,,warpingu" , je velmi snadná a dá se s ní docílit opravdu zajímavých výsledků. Jediné co k tomu potřebujete je mít Adobe Photoshop.
Původně tento obrázek měl být návrhem na logo akrobatického rock n rollu Trutnov, ale udělám jim lepší logo :) Jinak se jedná o můj první výtvor technikou ,,warpingu".
Zobrazit velkou verzi
Bowling
Dalším mým pokusem ve ,,warpingu" byl panáček hrající bowling. V technice ,, warpingu" je nejsložitější vyjádřit právě perspektivu a pohyb. Protože se jedná o techniku ve které pracujete pouze s černou barvou je nutné zvolit různá překřížení tak, aby to dobře vypadalo a působilo na lidské oko. Pokud např. nevytvoříte posunem bílé mezery mezi černými částmi bude celek působit jako jeden patvar. U panáčka se mi líbí výraz ve tváři i přirozenější postoj. Avšak má to ještě pár chyb, které by se mohly napravit, ale to už by pak nebylo ono.
Zobrazit velkou verzi
Waiter
Dalším počinem bylo vytvoření číšníka. Zde se musel klást důraz na to, aby postavička číšníka připomínala.
Kromě tácu na kterém číšník nosí skleničky apod se muselo vytvořit taky jakési charizma číšníka. Od účesu, přes knír, elegantní oblek až po styl chůze. Všechny tyto věci byli důležitou součástí celku, aby byl vytvořen dojem, že to co vidíme nám připomíná číšníka. Opět byla využita metoda white space což je vytvoření předělu mezi bílými a černými oblastmi. U některých kreseb ,,warpingu" se ovšem užívá i spojení těchto oblastí. Záleží na každé individuální kresbě. Warping není tak složitá záležitost jak zde popisuji. Je to prostě jen fantazie, které se meze nekladou. K používání slouží pouze obdélníky, které se tvarují pomocí transformace zvané warp.
Zobrazit velkou verzi
Fencer (Šermíř)
Dalším pokusem je fencer nebo-li šermíř. Vznikl opět technikou wrapingu podle předlohy zápasu francouzského šermíře na MS světa. Na wrapingu je úžasné, že na něm není co zkazit, pokud někde něco nedotáhnete nebo tak tak to někdy vůbec nemusí být na škodu, spíš je to přínosem. Složitější obrázky pak vyžadují více času. Ale jak říkám záleží jen na Vás a Vaší fantazii.
Zobrazit velkou verzi