30.Listopad 2008

Žulová

Město Žulová naleznete v severozápadní části okresu Jeseník, 15 kilometrů od Jeseníku. Město neslo také německý název Friedberg. Leží v nadmořské výšce 290 metrů. Nejníže položenou částí je náměstí, nejvýše pak Boží hora (525 m n.m.) na jejímž vrcholu leží novogotická kaple. V okolí také nalezete největší rybník Jesenicka, Velký rybník o rozloze 11 ha (přes Boží horu se sem dostanete po modré turistické značce). První zmínka o tomto místě se datuje do roku 1266 díky hradu Frýdberg (Vridenberg), který patřil do majetku vratislavského biskupství. Do konce 17. století se město vzpamatovávalo z požárů a válečných škod. Po roce 1850 se v kraji začala rozvíjet těžba kamene, především žuly. Dne 5. února 1948 bylo město přejmenováno z německého Friedberg na český název Žulová. Od 10. října byla Žulová povýšena na město. Mezi památky města Žulová patří už výše zmiňovaný gotický hrad Frýdberg, ze kterého zbyla pouze věž a části opevnění. Věž je viditelná z dalekého okolí. Byla využita při stavbě kostela Svatého Josefa. Naleznete zde také sochu svatého Jana Nepomuckého, novogotickou kapli na Boží hoře, historický kamenný most a Sloup se sochou Panny Marie. Turistickým cílem mohou být Vodopády Stříbrného potoka (5,5 km), hrad Kaltenštejn (5 km) či obec Vápenná (3 km).

Pramen řeky Vltavy

Pramen jedné z našich největších a nejznámějších řek naleznete jižně od obce Kvilda, kousek od hranice s Německem (600 metrů). K prameni se můžete vydat pěšky nebo na kole po několika turistických trasách. Můžete využít červenou turistickou značku z Knížecích Plání přes Bučinu a kopec Stráž (cca 6,5 km), dále červenou turistickou značku vedoucí z Modravy okolo Modravského potoka, Filipohuťskou strání, přes Biskupskou slať (cca 10km). Můžete jít také z obce Kvilda po modré turistické značce okolo Teplé Vltavy po asfaltovém povrchu (cca 7km). Z Kvildy také můžete jít po zelené okolo Holubí skály a úvoz Zlaté stezky, která se v Bučině napojí na červenou a pokračuje dále k prameni (cca 10km). Samotný pramen Teplé Vltavy se nachází v nepřístupném terénu a proto bylo zřízeno místo v těsné blízkosti asfaltky. Dříve tu stála chata, kterou postavil Klub českých turistů, ale byla v 50. letech zbourána. Koncem 2. sv.v. tu byl pracovní tábor a býval zde pomník mrtvých zajatců, který byl ale odstraněn. Od roku 1991 je pramen Teplé Vltavy součástí Národního parku Šumava. Pramen leží na úpatí Černé hory (1315 m n.m.) v nadmořské výšce 1172 metrů a jedná se o chráněné území Pramen Vltavy.

Vidče

Obec Vidče můžete navštívit, pokud zavítáte do východních koutů naší země. Vidče leží 3 kilometry jižně pod městem Rožnov pod Radhoštěm. Tato obec se rozkládá na obou březích říčky Maretka. Vidče, dříve Vitče, mají název odvozený od jména Vítek. Jiné prameny uvádějí, že Vidče se tak jmenují proto, že z okolních kopců je vidět opravdu daleko. První zmínka o obci je z roku 1310 a proto patří společně s Rožnovem a Zubří k nejstarším sídlům na Rožnovsku. Obec se může pochlubit stavbou, jejíž výstavba v té době byla velice rychlá. Jedna se o školu, kterou navrhl architekt Kupka. Stará škola přestala vyhovovat, žáci přibývali a proto se starosta rozhodl a nechal postavit školu novou. Dne 5.7.1939 byl svěcen základní kámen a otevření školy se konalo už 10.11.1940. Stavba byla velice nákladná (890 000 Kč), ale byla realizována. Nejstarší kulturní památkou v obci je Stará videčská zvonička. Není známo, kdy byla postavena, ale první údaje o ní pocházejí z 18. století. Zvon je z roku 1775. V roce 1994 byla tato roubená stavba s doškovou střechou vyhlášena za kulturní památku. V okolí obce můžete nalézt několik druhů vzácných rostlin a živočichů. V blízkosti potoka se usídlil ledňáček říční, můžete vidět prstnatec májový, puštíky a mnoho dalších chráněných živočichů.

Údolí Ztracených štol

Údolí ztracených štol, Zlaté hory, bývalé rýžoviště zlata, Náhon a další věci související s těžbou zlata naleznete na naučné stezce Údolí ztracených štol. Toto místo najdete v okrese Jeseník. Můžete se sem vydat z města Zlaté hory či z obce Dolní údolí. Tato oblast byla dříve známá těžbou zlata v říčce Olejnice. Sami si tu můžete u zlatorudných mlýnů vyzkoušet rýžování zlata a s průvodcem si tyto mlýny projít. Vysvětlí Vám, jak se zlato těžilo, ukáže Vám rýžování a velice ochotně Vám odpoví na různé otázky. Vstupné pro dospělé činí 20 Kč, pro děti 10 Kč. Během května až srpna je otevřeno každý den (10:00 – 17:00 hod.) , září a říjen od úterý do neděle (10:00 – 16:00 hod.), v listopadu sobota a neděle (10:00-15:00 hod.) pouze za dobrého počasí. Na stezce se můžete občerstvit u Zlatorudného srubu a nebo vyjít kopeček k Náhonu, kde teče voda do kopce. Díky informačním tabulím se dozvíte více o tomto místě, o životě horníků a okolních obcích. Zlatorudné mlýny byly vybudovány dle dobových nákresů a proto se můžete přenést do doby, kdy tu horníci těžili tento vzácný kov. Údolí ztracených štol je ideálním rodinným výletem a zpestřením dne.

Údolí Plakánek

Malebné Údolí Plakánek naleznete v Českém ráji, kousek od obce Sobotka. Tímto údolím vede naučná stezka, která začíná na parkovišti u hřbitova v Sobotce a končí ve Vestci u Sobotky. Celá naučná stezka měří cca 8 kilometrů a pomalou chůzí ji můžete projít za dvě hodiny. Ze Sobotky vede červená turistická značka, která Vás zavede přes obec Střehom až na rozcestí Plakánek, údolí. Z tohoto rozcestí se můžete vydat po modré turistické značce do Vestce u Sobotky nebo jít dále po červené až k hradu Kost. Vstup do údolí je neomezený a můžete se více dozvědět o okolí díky informačním tabulím, kterých je na naučné stezce celkem 10. Údolí Plakánek je tvořeno říčkami Klenice a Vesecký potok. V 17.století tu žila rodina Plakánků, která tu pálila černé uhlí. Po ní také bylo údolí pojmenováno. Pověst ale praví, že údolí dostalo jméno podle dívky, která si tu oči vyplakala kvůli jinochovi. Údolí Plakánek bylo roku 1999 vyhlášeno jako přírodní rezervace o rozloze 90,8 ha. Rostou zde vzácné druhy lučních rostlin (úpolín největší, srstnatec májový, kosatec žlutý a další). Pokud se vydáte po červené turistické značce až k hradu Kost, můžete obdivovat krásný rybník Obora, jehož břehy jsou lemovány pískovcovými skalami.

Starší články >