Neustále se ztenčující základna hokejových talentů netěší žádnéhopříznivce. O to méně jeho vrcholné představitele, trenéry afunkcionáře. Ty také trápila přílišná zaujatost na výsledky, do kterése hráči zapojují již od raného věku a příliš brzká specializace naúkor všestranného rozvoje.
Dále také velké procento hráčů, kteří s hokejem skončí ve věku mezitřináctým a šestnáctým rokem a v neposlední řadě taktéž neochotaněkterých trenérů ke vzdělávání sebe sama.
A tak najíždíme na nový systém! Od následující sezóny, tj 2009/2010bude struktura mládežnických kategorií vypadat následovně: druhé třídya mladší – minihokeje, třetí třídy – minihokeje, čtvrté třidy, páté ašesté třídy, sedmé a osmé třídy, mladší dorostenci, starší dorostenci ajunioři.
Druhé třídy a mladší - minihokeje
Druhou třídou myslíme ročník 2001, plus přičteme hráče mladší.Soutěže budou organizovány jako turnaje v rámci krajů – počítá se sešesti hracími dny, kdy výsledné pořadí určí jednak zápasy, tak idovednostní soutěže. Hrací čas bude třikrát patnáct minut (hrubéhočasu) a nastupují čtyři hráči a jeden brankář. Střídá se v intervalechdo devadesáti sekund s povinným barevným označením čtveřic. Nejmenšímpočtem hráčů v jednom týmu je dvanáct plus brankář. Pokud klub přihlásíA i B tým, pak se počty upraví na osm plus jeden (tzn. klub vyšlecelkem šestnáct hráčů do pole a dva brankáře).
Třetí třídy – minihokeje
Tento systém nahrazuje turnaje přípravek. Skupiny se dělí dle krajů,regionů atd. Třetími třídami rozumíme ročníky 2001 a 2000. Soutěže sehrají bez tabulek a zveřejňovány budou jen výsledky utkání! Hrací časje stejně jako u mladších 3x15 minut hrubého času. Ke každému střídání(trvajícímu opět do devadesáti sekund) nastupují tři hráči s jednímbrankářem znovu s povinným barevným rozlišením trojic.Trenérsko-metodická komise na základě dovednostních soutěží ocenínejlepšího hráče. V týmu musí být nejméně šest hráčů a jeden brankář,mužstvo musí postavit A i B tým.
Čtvrté třídy
Čtvrté třídy nahrazují systém přípravek. Skupiny se opět dělí dlekrajů, regionů atd. Do této kategorie spadají ročníky 1999 a 2000.Novinkou je fakt (stejně jako u mladších kolegů), že se hraje beztabulek a weby ČSLH, KSLH i hokejového oddílu mají zákaz zveřejňovatjakékoli náhražky tabulek! Čtvrťáci jezdí k utkáním společně s třeťáky,přičemž svaz doporučuje ohlídat si počty zápasů (20 – 28). Hraje se na3 x 15 minut čistého času. Přestilové hry v této kategorii pískánynebudou, v případě poručení pravidel se jede trestné střílení protihřešícímu celku. Trenérsko-metodická komise na závěr pomocí dovednostnísoutěže vybere nejlepšího hráče a ten získá ocenění.
Liga žáků 5. a 6. tříd a krajský přebor mladších hráčů
Tento systém nahrazuje přebory 4. a 5. tříd. Klub, který se dosoutěže chce zapojit, musí mít týmy od 3. až do 8. třídy, maximálně jevšak liga omezena počtem 60 týmů, což by znamenalo pět skupin po 12týmech. Po prvních dvou kolech se tabulky rozdělí na 6 – 6 týmů anásleduje dvoukolová nadstavba. Celkem každý absolvuje 32 zápasů sherním vymezením 3 x 20 minut čistého času. Šesťáky reprezentují hráčinarozeni v roce 1998 plus maximálně 5 hráčů a jeden brankář ročníku1997. Páťáky pak ti, kteří se narodili 1999 plus až 5 hráčů a jedenbrankář o rok starší. Podmínkou účasti je mít celkem 30 hráčů včetněgólmanů v obou třídách dohromady.
V krajském přeboru se utvoříosmi- až desetičlenné skupiny, kde se každý s každým utká čtyřkolově.Hrací čas zůstává stejný, tedy 3 x 20 minut čistého času.
Liga žáků 7. a 8. tříd a Krajský přebor starších hráčů
Liga nahrazuje „Žákovskou ligu 6. a 7. tříd". I zde platí pro klubypodmínka účasti mít týmy od 3. do 8. třídy a ve třídách sedmáků aosmáků mít minimálně 30 hráčů. Osmáci se budou spoléhat na ročník 1996,mohou si pozvat maximálně pět hráčů do pole a jednoho brankáře o rokstaršího. Stejně tak deváťáci, kde těžítko hráčů spadá na ročník 1997,pouze pět hráčů a jeden gólman narozený 1996 pak může pomoci. Soutěžese obdobně jako u mladších účástní nejvýše 60 týmů, které budourozděleny do pěti skupin. Po prvních dvou kolech se tabulky rozdělí napolovinu a následuje nadstavba, která se bude hrát dvoukolově. Celkembude sehráno 32 utkání, přičemž v polovině zápasové porce se počítá spauzou, ve které se sehrají turnaje – dle možností klubů. Hrací porcejiž zůstává stejný, tedy 3 x 20 minut čistého času. Na konci sezónyuspořádá ČSLH turnaj o Mistra České republiky. Poznámka: postupy podvou sezonách dle koeficientu - 3 nejlepší týmy postupují do ligymladšího dorostu.
Krajský přebor starších hráčů se hraje stejnějako těch mladších – osm až deset členů ve skupině, kde se každý skaždým utká čtyřkolově. Hrací čas neměnný.
Extraliga a Liga mladšího dorostu
Extraliga mladšího dorostu nahrazuje „Žákovskou ligu 8. a 9. tříd“.V ročníku 2009/2010 se utká celkem 30 týmů (10 ve skupině západ, 10 veskupině střed a 10 ve skupině východ), jež budou zastupovat hráčinarození v letech 1994 a 1995. Třicítku celků získáme složením 24 týmůze současné ligy dorostu plus 3 vítězové ligy dorostu plus 3 týmy snejlepším koeficientem 8. a 9. tříd (ze sezón 2007/2008 a 2008/2009 proročník 1994 a 1995). Poslední tým ze skupiny pak automaticky sestupujedo ligy mladšího dorostu. Hracími dny jsou sobota nebo neděle (dlemožností klubu). Jako očekávané pozitivum by na konci celé sezóny mělavyjí zlepšená úroveň soutěže, protože oproti žákovské lize se vextralize ml. dorostu utká poloviční počet celků. Poznámka: každý týmmůže angažovat pouze jednoho cizince, kdy za něho bude ještě platitspeciální poplatek.
V následujících sezónách je v plánu zařadit na konec sezóny turnajřízený ČSLH o Mistra České republiky v kategorii mladšího dorostu.
Liga mladšího dorostu se od své prestižnějši kolegyně liší možnostípostavit až tři cizince, opět však se speciálním poplatkem. Do soutěžese může přihlásit na 30 klubů, které budou rozděleny do třech skupin:10–12 ve skupině západ, 10–12 ve skupině střed a 12–14 ve skupiněvýchod. Jak již bylo naznačeno u extraligy – poslední tým EXL a prvnítým v lize si své soutěže „prohodí“. To platí o všechny tři skupiny.Výhledově by se liga ml. dorostu měla zúžit přesně na 30 týmů.
Extraliga, Liga a Krajská liga staršího dorostu
Extraliga staršího dorostu nahrazuje extraligu dorostu, ročníky:1992 a 1993. Celkem se utká 24 týmů - 8 ve skupině západ, 8 ve skupiněstřed a 8 ve skupině východ. Po čtyřech kolech ve skupině se tabulkanadále dělí na tři části po čtyřech týmech. V nadstavbě zůstávají bodypouze mezi mužstvy ve společné skupině. Utvoří se 2 skupiny po 12týmech, kde se týmy utkají dvoukolovým systémem. K play off nastoupí 16týmů, 12 týmům se přiřadí 4 týmy ze skupiny o udržení. Po osmifinále ačtvrtfinále se uskuteční závěrečný turnaj čtyř týmů o titul MistraČeské republiky v kategorii staršího dorostu. Poslední tým ze skupiny oudržení sestupuje do soutěže ligy staršího dorostu. Poznámka: každý týmmůže angažovat pouze jednoho cizince, kdy za něho bude ještě platitspeciální poplatek.
V lize staršího dorostu se utká celkem 34 týmů (10 ve skupině západ, 10ve skupině střed a 14ve skupině východ). Vítězové skupin mají právo se účastnit kvalifikaceo jedno postupové místo do extraligy staršího dorostu. Poslední tým veskupině sestupuje do soutěže krajské ligy dorostu. Výhledově se početztenčí na rovnou třicítku tím způsobem, že ze „západu“ a „středu“sestoupí sestoupí dva týmy, z „východu“ sestoupí celky tři. Pak budouskupiny přeorganizovány, aby ve všech byl stejný počet mančaftů, tedy10. Limit pro cizince je opět benevolentnější, můžou nastoupit až tři.
Krajské ligy dorostu jsou skupiny dány dle krajů a vítězové krajskéligy a zájemci o postup do ligy juniorů sehrají kvalifikaci o 3postupová místa. Počet cizinců není omezen.
Extraliga, Liga a Krajská liga juniorů
V sezóně 2009/2010 se v nejvyšší juniorské soutěži utká celkem 22 týmůs ročníky 1990 a 1991. Novinkou je pak to, že si každý celek může na„pomoc“ pozvat ještě 3 hráči narozené v roce 1989. Soutěž buderozdělena do dvou skupin (západ a východ). Po dvou kolech ve skupinědojde k rozdělení tabulky na 6 a 5 týmů. V nadstavbě se tedy střetne 6celků dvoukolovým systémem a body zůstávají úpuze mezi mužstvy vespolečné skupině (obdobný systém jako na seniorském MS v okamžikupostupu ze základní do osmifinálové skupiny). Pojďme se teď podívat naskupinu o udržení. Sem postupuje „druhých“ pět týmů a opět se střetnoudvoukolově. V play off se utká celkem 16 týmů (8+8) - k 12 týmům sepřiřadí 4 týmy ze skupiny o udržení. Do nižší soutěže sestupujíposlední 3 týmy (8., 9. a 10. místo) ze skupiny o udržení a tři týmy(5., 6. a 7. místo) hrají baráž s vítězem kvalifikace z ligy juniorů.Naopak do soutěže extraligy juniorů postupují první dvě mužstva zbaráže. Poznámka: každý tým může angažovat pouze dva cizince, kdy za něbude ještě platit speciální poplatek.Výhledově se extraliga juniorů ještě zúží na 18 týmů. Systém soutěžezůstane stejný, jen se upraví počet na 18 týmů a zruší se skupiny.
Liga juniorů ¨nabídne souboje 34 týmů - 10 ve skupině západ, 10 veskupině střed a 14 ve skupině východ. Vítězové skupin mají povinnostúčastnit se baráže o extraligy juniorů, naopak poslední tým sestupujedo soutěže krajské ligy juniorů. Do budoucna opět svaz počítá sesnížení počtu účastníků – do ligy zasáhne třicet mužstev. Docílí setoho znovu upraveným sestupovým modelem: ze „západu“ a „středu“sestupují dva týmy a z „východu“ sestupují 3 týmy). V následujícísezóně pak pochopitelně dojde k přeorganizování skupin. Do soutěžepřitom postupují 3 týmy z kvalifikace.
Krajské ligy juniorů jsou skupiny dány dle krajů a vítězové krajskéligy a zájemci o postup do ligy juniorů sehrají kvalifikaci o 3postupová místa. Počet cizinců není omezen.