18.Prosinec 2007
The Number Of The Beast (1982)
1.Invaders (Harris)
2.Children Of The Damned (Harris)
3.The Prisoner (Harris/ Smith)
4.22 Acacia Avenue (Harris/ Smith)
5.The Number Of The Beast (Harris)
6.Run To The Hills (Harris)
7.Gangland (Smith/ Burr)
8.Total Eclipse (Harris/ Murray/ Burr)
9.Hallowed Be Thy Name (Harris)


Na albu se poprvé objevuje nový zpěvák Bruce Dickinson. Nahráno bylo v sestavě Harris/ Murray/ Dickinson/ Burr/ Smith. V britském žebříčku se umístilo na prvním místě, stalo se jedním z nejdůležitějších heavy metalových alb a vyneslo kapelu ke slávě. Samostatně vyšly singly Run To The Hills a The Number of the Beast. Rozšířená/remasterovaná verze CD obsahuje před Hallowed Be Thy Name bonusovou skladbu Total Eclipse (Harris/ Murray/ Burr).

Můj názor:Je takový....že je to ÚPLNĚ NEJLEPŠÍ ALBUM NA SVĚTĚ!!!!!Žeru každou písničku!!!!
Vložil: Zuzik2411 ¤ Komentářů (0)
Killers (1981)
1.The Ides Of March (Harris)
2.Wrathchild (Harris)
3.Murders In The Rue Morgue (Harris)
4.Another Life (Harris)
5.Genghis Khan (Harris)
6.Innocent Exile (Harris)
7.Killers (Harris/ Di'Anno)
8.Prodigal Son (Harris)
9.Purgatory (Harris)
10.Twilight Zone (Harris)
11.Drifter (Harris)


Druhé studiové album Iron Maiden. Sestavu tvořili Harris/ Di'Anno/ Murray/ Burr/ Smith. Je to první album kapely s kytaristou Adrianem Smithem a zároveň poslední studiové album se zpěvákem Paulem Di'Annem, který díky problémům s alkoholem a drogami kapelu opustil. Samostatně vyšly singly Wrathchild a Twilight Zone (Tato skladba se objevuje pouze na americkém vydání alba).

Můj názor:Nejvíc se mi líbí obrázek alba  fakt zkošnej...jinak,co se týče obsahově.... nepatří mezi moje nejoblíbenější,ale zase netvrdim,že se mi nelíbí
Vložil: Zuzik2411 ¤ Komentářů (0)
Iron Maiden (1980)
1.Prowler (Harris)
2.Remember Tomorrow (Harris/ Di'Anno)
3.Running Free (Harris/ Di'Anno)
4.Phantom Of The Opera (Harris)
5.Transylvania (Harris)
6.Strange World (Harris)
7.Sanctuary (Harris/ Di'Anno/ Murray)
8.Charlotte The Harlot (Murray)
9.Iron Maiden (Harris)


Historicky první studiové album vyšlo 14. dubna 1980 a překvapivě se umístilo na čtvrtém místě britského žebříčku. Album bylo nahráno ve složení Di'Annio/ Harris/ Murray/ Stratton/ Burr.
Z alba vzešly dva singly. Singl Running Free vyšel 8. února 1980 a umístil se na 34. místě žebříčku. Singl Sanctuary vyšel 23. května 1980 a umístil se na 29. místě.

Můj názor:Tohle album je strašně dobrý.Na první poslech mi tak úžasný nepřišlo,ale časem... nejvíc se mi líbí Strange Wordl,Charlotte The Harlot,Iron Maiden,Running Free...
Vložil: Zuzik2411 ¤ Komentářů (0)
Tony Moore - klávesista

Jeden z dřívějších členů Iron Maiden. Poprvé se stal slavným v roce 1986 jako hráč na klávesy se skupinou Cutting Crew.

Můj názor:Ještě že nevydali v té době žádné album... si nedokážu představit v hudbě Iron Maiden klávesy...hašiši
Vložil: Zuzik2411 ¤ Komentářů (0)

Clive Burr - bubeník


Čtvrtý bubeník Iron Maiden. Dříve hrál ve skupině Samson. K Iron Maiden se připojil v roce 1980 (znal Dennise Strattona) a hrál na jejich prvních třech nahrávkách: Iron Maiden, Killers a The Number Of The Beast. Skupinu opustil v roce 1993 kvůli cestovnímu rozvrhu a osobním problémům. Byl nahrazen aktuálním bubeníkem skupiny, Nickem McBrainem. Podílel se na psaní dvou písní na The Number Of The Beast, skupina mu dala důvěru.

Po jeho odchodu od Iron Maiden, hrál krátce ve francouzské skupině Trust (výměna místa s bývalým bubeníkem Nickem McBrainem, tak jako on nahradil jeho v Iron Maiden) a byl krátkodobě uváděn v rokenrolové skupině Gogmagog. Měl také skupinu známou jako „Clive Burr's Escape“ (později jako Stratus), kterou rozpustil po vydání jednoho alba. Clive se potom spojil s Dee Sniderem (dříve Twisted Sister) a skupinou Desperado, která nebyla nikdy plně zviditelněná kvůli nepohodnutí s nahrávací společností skupiny. Spolupracoval s britskými skupinami Elixir a Praying Mantis, ale u žádné z nich se nestal členem skupiny.

U Burra byla diagnostikována roztroušená skleróza, jeho léčba mu zanechala velké dluhy. Iron Maiden poté uspořádala sérii charitativních koncertů a byla zapojena do založení „Clive Burr MS Trust Fund“ (svěřeneckého fondu), aby mu napomáhal v jeho finančních potížích.

Po několik let, Iron Maiden pořádá na počest charitativní festival, Clive Aid, kde hrají a podporují ho. Clive obvykle tyto festivaly navštěvuje.

Cliveovu podepsanou bicí soupravu můžete nyní vidět v Hard Rock Cafe v Londýně, kam ji daroval v roce 2005.
Vložil: Zuzik2411 ¤
Ron Matthews - bubeník

Ron Matthews byl původním bubeníkem Iron Maiden. Se skupinou byl dva a půl roku od jejich založení - 1975, 1976 a část 1977. Byl prvním členem skupiny, kterého rekrutoval zakladatel Steve Harris.

Matthews byl odstřelen spolu s několika dalšími členy skupiny, kdy zpěvák Dennis Wilcock přesvědčil Harrise vyměnit členy. Později hrál s Torme/Mcoy v 80. letech.

Thunderstick - bubeník

Bubeník Iron Maiden krátce v roce 1977. Později byl ve skupině Samson. Na jevišti s oblibou nosil masku, jako profesionální zápasník. Je nedůvěryhodným spoluautorem písně Iron Maiden „The Ides of March,“ to je předělaná verze písně „Thunderburst“ od Samson.

Doug Sampson - bubeník

Byl třetím bubeníkem Iron Maiden. Ve skupině byl od roku 1977 do roku 1979. Předtím byl v jedné předchozí skupině Stevea Harrise.

Byl jedním ze čtyř členů skupiny, kteří podepsali kontrakt s nahrávacím studiem EMI, nicméně brzy potom onemocněl kvůli přísnostem cestování. Krátce před nahráváním stejnojmenného alba Iron Maiden byl nahrazen Clivem Burrem. Objevil se však na legendární demoverzi Soundhouse Tapes stejně jako v písni „Burning Ambition“ z úplně prvního singlu Runing Free

Neměli bychom si ho plést s Paulem Samsonem ze skupiny Samson, ve které bylo také několik lidí z Iron Maiden, včetně Bruce Dickinsona, Clivea Burra a Thundersticka.
Vložil: Zuzik2411 ¤

Dennis Stratton - kytarista


Nejznámější bývalý kytarista Iron Maiden od ledna 1980 do října 1980.

Tentokrát se účastnil nahrávání prvního skupinového alba Iron Maiden, Women in Uniform EP, nějakých následujících singlů a živého alba Live!! +one.

Od jeho odchodu od Iron Maiden, Stratton hrál se skupinami jako Lionheart a v nedávné době s Praying Mantis. V roce 1995 měl projekt s bývalým zpěvákem Iron Maiden, Paulem Di'Annem, nazvaný „The Original Iron Men“, ve kterém oba dva zpívali písně. Vydali pouze dvě alba.

Od nahrávání prvního skupinového alba, byl Stratton jediný člen skupiny, který nepřispíval do psaní textů písní. Jeho náhrada, Adrian Smith se stal součástí klasické skupinové řady v letech 1981 - 1988 a byl považován za obrovský přínos, jako skladatel písní, tak i jako umělec skupiny.
Vložil: Zuzik2411 ¤
Dave Sullivan - kytarista

Byl to původní člen Iron Maiden. Hrál na kytaru se skupinou jen pár měsíců před tím, než byl nahrazen stálým členem Davem Murrayem v roce 1976.

V roce 2006 byl spolu s Terry Rancem jmenován výkonným ředitelem slavného baru Iron Maiden, Eddie's Bar, nacházejícího se v Santa Barbara de Nexe v Portugalském Algarve.

Terry Rance - kytarista

Byl jedním z kytaristů Iron Maiden. Skupinu opustil v roce 1976, po sestavení skupiny. Nahrazen byl Bobem Sawyerem.

V roce 2006 byl spolu s Davem Sullivanem jmenován výkonným ředitelem slavného baru Iron Maiden, Eddie's Bar, nacházejícího se v Santa Barbara de Nexe v Portugalském Algarve.

Bob Sawyer - kytarista

Kytarista Iron Maiden v roce 1976, nahradil Terryho Rance. Sawyer a několik dalších členů skupiny bylo odstřelno poté, co zpěvák Dennis Wilcock přesvědčil zakladajícího člena Stevea Harrise vyčistit sestavu.

Terry Wapram - kytarista

Kytarista Iron Maiden jen krátce v roce 1977. Nahradil legendárního Davea Murraye po zpěvákovi Dennisu Wilcockovi, který svým vystupováním přesvědčil zakladatele skupiny Stevea Harrise vyměnit celou sestavu a přijmout nové členy.

Murray se vrátil je pár měsíců potom. Wapram se rozhodl, že nechce sdílet povinnosti kytary s dalším hráčem. Po dvou měsících s Iron Maiden se rozhodl odejít do důchodu. Koncept dvou kytaristů byl později základem mnoha songů Iron Maiden.

Paul Cairns - kytarista

Kytarista Iron Maiden krátce v roce 1979. Byl to první kytarista po třech letech vedle zakládajícího člena skupiny Davea Murraye, který se po návratu do skupiny v roce 1977 sám staral o předchozí povinnosti kytary.

Paul Todd - kytarista

Kytarista Iron Maiden, také krátce v roce 1979. Nahradil Paula Cairnse, ale po fotografování se skupinou ho jeho přítelkyně odmítla nechat pracovat dále se skupinou. V Iron Maiden byl po dva dny, než byl odstřelen.

Dave Mac - kytarista

Kytarista Iron Maiden, také krátce v roce 1979. Skupinu velmi zaujal svou osobností a hudebními schopnostmi, ale když poprvé na živo vystoupil se skupinou Iron Maiden, měl zřejmě hroznou trému. Po několika málo vystoupeních byl odstřelen.

Tony Parsons - kytarista

Kytarista Iron Maiden, také krátce v roce 1979. Připojil se ke skupině těsně před jejich prvním významnějším fotografickým výstřelem pro časopis Sounds.

S Iron Maiden se objevil na stopách „Sanctuary“ a „Wrathchild“ na albu Metal for Muthas z roku 1979. Jen po několika málo měsících byl nahrazen Dennisem Strattonem.
Vložil: Zuzik2411 ¤ Komentářů (0)

Blaze Bayley - zpěvák


Blaze Bayley působil jako zpěvák Iron Maiden v letech 1994 -1999. Bayley byl původně vedoucím zpěvákem Tamworthových rockových legend Wolfsbane. Když Bruce Dickinson odešel od Iron Maiden v roce 1993, Bayley byl vybrán jako jeho náhrada. Po ošklivé nehodě na motocyklu, způsobenou ztrátou kontroly, byl vyřazen na jeden rok z činnosti. Jeho první album s Iron Maiden bylo X Factor, vydané v roce 1995. V roce 1998 (stále s Iron Maiden) nahrál album Virtual XI.

Dvě alba Iron Maiden vydaná v době Blazeho byla znatelně horší, než studiová alba na která byla skupina zvyklá. X Factor dosáhlo osmého místa v britském žebříčku a Virtual XI se dostalo pouze na šestnáctou příčku, jako nejslabší album Iron Maiden po Killers (které dosáhlo na dvanácté místo v britském žebříčku). Poslední dobou nejsou Blazeho alba se skupinou, podle veřejného mínění, viděna jako nejhorší.

V únoru 1999, kdy Iron Maiden oznámila návrat Bruce Dickinsona do skupiny, Blaze odešel. Rok na to Bayley vydal první album se skupinou B L A Z E. S touto skupinou doposud odhalil tři studiová alba a jedno živé album, Silicon Messiah, Tenth Dimension, Blood & Belief a As Live As It Gets, v tomto pořadí.
Můj názor:Tak podle mě je Blaze dobrej zpěvák.Album X Factor mám moc ráda,hlavně song 2A.M ... prostě fantazie....
Vložil: Zuzik2411 ¤ Komentářů (0)

Paul Di'Anno - zpěvák


Paul Andrews, lépe známý jako Paul Di'Anno byl první vynikající zpěvák Iron Maiden od roku 1978 do roku 1981.

V jeho po-Maidenovské kariéře vydal mnoho alb v průběhu let, jako sólový umělec, tak jako člen takových skupin, jako je Gogmagog, Battlezone, Praying Mantis a Killers.

V průběhu 90. let se začaly šířit pověsti, že Di'Anno se mohl znovu připojit k Iron Maiden (po odchodu Dickinsona v roce 1993), ale ukázalo se, že spekulace nebyli pravdou, protože se k nim připojil bývalý zpěvák skupiny Wolfsbane Blaze Bayley, před sjednocením s Dickinsonem v roce 1999.
Můj názor:Kdyby nechlastal a nejel v drogách,byl by v kapela do dneška....ještě že tak...  ...sice zpívá pěkně,ale Bruce je přece jenom Bruce
Vložil: Zuzik2411 ¤

Denis Wilcock-zpěvák


Dennis Wilcock byl druhým zpěvákem Iron Maiden. Ve skupině byl jen krátce, od roku 1976 do roku 1977. Wilcock využíval mnoho jevištních triků, včetně falešné krve, pyrotechniky a obarvené tváře podobně jako KISS. Díky jeho ožehavému přístupu, přinutil zakladatele Stevea Harrise odstřelit a vyměnit zbývající členy skupiny, včetně legendárního kytaristy Iron Maiden Davea Murraye. Také přesvědšil Harrise přijmout do skupiny klávesistu, poprvé a naposledy v historii skupiny. Během šesti měsícu Harris odstřelil Wilcocka a zbytek nové skupiny a vzal zpět Davea Murraye.
Můj názor:Tak tohle je správná svině  ... no,na to že neuměl zpívat a choval se jak prezident zeměkoule..no no no.. a navíc vyhodil Davea!!!!A přijmul klávesistu..no fuj!!!!
Vložil: Zuzik2411 ¤ Komentářů (0)
Paul Day - zpěvák

Paul Mario Day byl jako první vedoucí zpěvák skupiny Iron Maiden od roku 1975 do roku 1976. Později v roce 1981, když hrál v Doningtonu na Monsters Rock Festival, založil skupinu More. V roce 1983 - 1984 byl hlavním zpěvákem skupiny Wildfire. V roce 1986 jako zpěvák skupiny Sweet nahrál živé album v Marquee Club v Londýně.

Na DVD Early Days byl oznámen Dayův vyhazov ze skupiny, protože neměl na jevišti dostatek charisma na vzdor jeho chvějícího se hlasu při zpěvu. Nahrazen byl šoumenem Dennisem Wilcockem (také to nebyl velmi dobrý zpěvák).
Vložil: Zuzik2411 ¤
17.Prosinec 2007
Vložil: Zuzik2411 ¤

Michael Henry McBrain

Pozice ve skupině: bubeník
Narozen: 05. 06. 1954
Působení ve skupině: od roku 1983 až po součastnost
Stručná charakteristika: Po odchodu Cliva Burra zaujal místo bubeníka ve skupině. Výborný bubeník, který je považován za jednoho z nejlepších na světě. Na jeho nástroji stojí společně s basou Steva Harrise spoustu písní. Je to asi největší vtipálek ze skupiny.
Můj názor:No comment ..a vtipálek není asi..ale určitě




Nejstarší člen Iron Miaden má bezesporu také reputaci největšího vtipálka kapely, kterého zbožňují všichni v Iron Maiden.

„Nevzpomínám si ani na jednoho bubeníka, který by se k svému řemeslu hodil tak přesně,“ říká Steve Harris. „Nicko hraje na bicí způsobem, jakým hraje většina kytaristů na svojich kytarách. Jeho bicí jsou všude okolo, tón po tónu, nikdy jsem nic takového neviděl! On prostě nebubnuje stylem, že drží paličku, Nicko se dokáže vcítit do věci a rozproudit rytmus všude okolo a držet s ním tempo každý večer a to je pro mě jako basového hráče fantastické. To znamená, že nikdo si nemůže dovolit vydat ze sebe méně než 100 %,“ říká Steve Harris.

Když se optáte na jeho umění samotného Nicka, dostanete velmi skromnou odpověď. „Každý bubeník ma svoji jedinečnou metodu hraní,“ říká. „Já jen dělám, to co dělám a k mému velkému štěstí, to co dělám se fanouškům Iron Maiden líbí.“

To teda určitě. Nicko se k Iron Maiden dostal v roce 1983, v čase nahrávání alba „Piece of Mind“. Stále považovaný mnoha fanoušky za jeden z nejlepších metalových alb vůbec. Je velmi těžké si představit, jak by vypadala toková umělecká díla jako „Where Eagles Dare, 2 Minutes To Midnight, Can I Play With Madness, Be Quick Or Be The Dead, nebo Man On The Edge“ bez Nickova ohromného stylu.

Co se týká hraní naživo, je to otázka, jestli je lepší po technické stránce Nicko, nebo jeho předchůdce Clive Burr. Pro mnohé z nás by to mohl být právě Nicko, ale je pravda, že Clieva si už spousta fanoušků Iron Maiden nepamatuje. Ale co se týká vystoupení těchto dvou bubeníků po osobní stránce, není pochyb, že vyhrává Nicko. The Mad McBrain, tak zní Nickova přezdívka, kterou mu dali fanoušci. Po Eddiem je Nicko druhým maskotem Iron Maiden.

Michael Henry McBrain se narodil v Hackney, východní Londýn, 5. června 1954. Nesmějme se, ale rád se přiznal, že když byl malý, dali mu přezdívku Nicky, protože se tak jmenoval jeho oblíbený medvídek - Nicholas The Bear. „Brával jsem si ho s sebou všude a tak mi moje rodina začala ze srandy říkat Nicky. Avšak, když jsem měl problém, tak na mě volali Michael!“

Jeho první zkušenost s hudbou přišla s otcovou zálibou (jazzem). Malého Nickyho vzorem byl Joe Morella, vynikající bubeník jazzové skupiny Dave Brubeck. „Představoval jsem si, že jsem Joe Morella hrající na bicí. Přišel jsem do kuchyně, vzal jsem si pár nožů a bouchal jsem s nimi po plynovém vařiči.“

Otrávení jeho boucháním s nářadím v kuchyni mu jeho rodiče koupili pořádnou bicí soubravu (tehdy mu bylo 12). „Spousta dětí chtělo kolo nebo něco podobného, ale všechno, co jsem chtěl já, byli bicí.“

Když v patnácti letech odešel ze školy, byl už přechodným hráčem v několika hospodských skupinách. V oblasti hudby si rozšiřoval své schopnosti hraním písní z otcovy kolekce, která byla plná nahrávek jako The Shadows, The Animals, The Beatles a The Stones. Na doporučení jiného bubeníka začal hrát i nespočetné množství velmi odlišných nahrávek. „Zkoušel jsem všechno - pop, náboženskou hudbu, nebo množství rozličného rockového materiálu, nepřemýšlel jsem o tom, jestli se mi to líbí, nebo ne. Všechno to bylo jednoduché v rámci cvičení a v tomto ohledu byl výběr mnoha stylů velmi dobrý a prospěšný.“

Jeho první pořádnou skupinou byla The 18th Fairfield Walk, která přebírala písně od Otis Redding a Beatles. Potom vstoupil do skupiny Wells Street Blues Band, která hrála nejčastěji bluesovou hudbu. Nicko v této době velmi hodně koncertoval a hrál s téměř neznámými, nebo jen málo známými hudebníky, jako byl například zpěvák a klávesista Biily Day ( který mu jako první začal ze srandy říkat Nicko), The Blossom Toes (který byl členem i později známý kytarista Jim Cregan) a jiní.

Steve si Nicka pamatoval hlavně z doby, kdy hrál s trojčlennou skupinou McKitty, která vystupovala s Iron Maiden na open-air festivalu v Belgii. „Pamatuji si, že McKittyho kytara se v průběhu vystoupení rozbila a Nicko dokončil jejich část bubenickým sólem, dokud ji neopravil. Do té doby jsem si myslel, že bubenická sóla jsou dost nudná, ale toto byl nejlepší zážitek z celého vystoupení. Takže potom co odešel Clive, byl Nicko prvním člověkem, na kterého jsem myslel.“

Samozřejmě nikdo, ani Nicko není dokonalý a přiznává, že má svoje „zábavné nálady“, jak je sám nazývá. „Jednu minutu se vyšvihnu a to jsem pán PÁRTY NA CELOU NOC. Potom další minutu jsem deprimovaný a jsem pán PODRÁŽDĚNÝ. Snad nikdy nepotřebuju, abych se musel psychicky připravit na vystoupení. Protože pro to co hraju, pro to co každý ze skupiny hraje, je lepší být psychicky čerstvý. Jinak bude zaostávat.“
Vložil: Zuzik2411 ¤

Adrian Frederick Smith

Pozice ve skupině: kytarista
Narozen: 27. 02. 1957
Působení ve skupině: od roku 1981 do roku 1990 a poté od roku 1999 až po součastnost
Stručná charakteristika: Ve skupině působil ve zlatém období 80.lét, poté odešel za sólovou kariérou, ale bez Iron Maiden nevydržel a roku 1999 se společně s Brucem Dickinsonem vrátil zpět. Také výborný kytarista, který má v sobě navíc i velký skladatelský potenciál.
Můj názor:Podle měn nejlepší kytarista ... jinak... netřeba další komentáře




Adrian se znal s Davem Murrayem už od dob dospívání. „Myslím, že sem potkal Davea, když mi bylo patnáct, v lokálním mládežnickém klubu. Měl kytaru, tak jsem mu říkal, že jsem zpěvák, přestože jsem jím nebyl, ale domníval jsem se, že mě to dostane do jeho kapely. Dave mě vlastně naučil první akordy na kytaru,“ vzpomíná kytarista, který ve volném čase hraje rád tenis a chytá ryby nebo se tu a tam kouká na fotbal.

Adrian Smith má syna, kterému se dle všeho docela líbí, že je jeho táta slavný muzikant. „Myslím, že se mu to docela líbí. Nelíbí se mu však skutečnost, že máme rádi některé stejné kapely - chce objevit svou vlastní hudbu. Ale chodíme spolu na koncerty, učím ho nějaké věci na kytaru a poskytuju rady i jeho kámošům. Mám nahoře v domě studio s bicí soupravou a zesilovače, oni tam chodí v sobotu odpoledne a dělají trochu rámusu a já to miluju. Proklouzávám tajně k nim a dívám se na ně, když o tom nevědí, a vzpomínám na sebe a na Davea Murraye.“

Adrian z kapely odešel v roce 1990, aby se soustředil na svůj projekt ASAP, Maiden ale i během let sledoval aspoň jedním okem. „Nechtěl jsem však morbidně viset na tom, co dělali. Nejtěžší bylo jít se na ně mrknout v Donningtonu v roce 1992… bylo mučení je pozorovat. Bylo to hodně emocionální. Měl jsem slzy v očích a byl jsem ohromen.“
Vložil: Zuzik2411 ¤

Janick Robert Gers

Pozice ve skupině: kytarista
Narozen: 27. 01. 1957
Působení ve skupině: od roku 1990 až po součastnost
Stručná charakteristika: Na pódiu líta a háže s kytarou jako blázen. Výborný kytarista, zvládá perfektně velmi rychlá sóla a během koncertů je jak utržený ze řetězů.
Můj názor:Také výborný kytarista.Správně divokej.Mám spoustu fotek,kde je v opravdu "krkolomných polohách" .... ..správnej šílenec




On a jeho bzučení v pravém rohu jeviště, šíleně vrtkavý mistr v hraní na kytaru. Ano, vítejte ve fantastickém světě Janicka Gerse - nejlepšího kytaristy, jakého mohli Iron Maiden mít. Janick přišel do Iron Maiden jako náhrada za Adriana Smithe v roce 1990. Jeho příchod znamenal pro Davea Murraye, druhého kytarisu Iron Maiden, značné oživení oproti Adrianovi. „Adrian a Janick jsou dva úplně odlišní hráči,“ vysvětluje Dave, který hraje s Iron Maiden od úplného začátku. Adrian si vždy všechno rozmyslí, jak to bude hrát dál, ale Janick si nikdy nepřipravuje nic dopředu. To je něco jiného, čím se odlišuje od Adriana, který v porovnání s ním na jevišti jen pokojně stojí.

Janick Robert Gers se narodil v Hartlepoole 27 ledna 1957. Jeho otec pracoval v polském vojenském námořnictvu, ale po seznámení se s jeho matkou se usadil v Anglii (skoro vstoupil do anglického královského námořnictva). Plavání, fotbal a hudba - „v tomto pořadí“ - byli v Janickově životě nejčastější záliby, když byl dítě. Pomalu jak dospíval, stávala se středem jeho zájmu kytara. „Nejdřív sem chtěl být jako John Lennon, potom, když jsem se do hraní víc zakousnul, rozhodl jsem se, že radši budu Ritchiem Blackmorem,“ podotýká s úsměvem. Bylo mu 18 roků, když si koupil svoji vlastní kytaru, Gibson Fander Stratocaser, kterou používá dodnes. „Koupil jsem si je v second handu od jednoho chlapíka v Dalingtonu za 200 liber a pamatuju si, jak sem si říkal, wow, to je to pravé.“

Byl rok 1970 a jeho oblíbenými skupinami byli Deep Purple, Rory Gallagher a T-Rex. Skoro ho ohromili Led Zeppelin, ale vždy se stával Ritchiem Blackmorem, „který toho pro mě skutečně hodně udělal. Myslím si, že kdyby jsem uměl zahrát i desetinu toho, co umí on, mohl bych semřít šťastný.“ Jeho první skutečnou skupinou byla Hartlepoolská parta zvaná White Spirit, ke které se přidal v roce 1975.

Později, po vydání prvního singlu Back To The Grind podepsali smlouvu s vydavytelstvím MCA a vydali debutové album White Spirit, které paradoxně vyšlo v ten samý rok, co Iron Maiden vydali svoje první studiové album s názvem Iron Maiden. Avšak když se Iron Maiden dostali tímto albem na 4. místo britské hitparády a úspěšně razili novou vlnu britského heavy metalu, White Spirit nedosáhli větší popularity a jejich albu se dařilo podstatně méně. „Celý ten styl nové vlny britského heavy metalu nás předběhl,“ přiznává Janick. „Mohli jsme i plakat, že jsme neměli dostatečné množství pozornosti ze strany médií. Avšak pravda byla taková, že Iron Maiden jednoduše udělali lepší album. Tak to vidím.“

V čase krátkého, ale velmi produktivního období, Janick hrál ve dvou Gillanových vynikajících albech. První bylo z roku 1981, „Double Trouble“ , které se dostalo do britské hitparády do top 10. Druhé bylo „Magic“ z roku 1982, které se také dostalo do top 10. Gillan se potom rozhodl svojí skupinu rozpustit. Janick na to reagoval následovně: „Byl jsem zklamaný, ale zároveň jsem si myslel, že tento krok mi dává šanci dělat něco odlišného.“

Janick se rozhodl pro neobyčejný krok a zapsal se na školu se zaměřením na humanitní obory. „Když jsem čekal na nějakou další příležitost, co se týká hraní, pomyslel jsem si, že by bylo dobré, udělat něco užitečného,“ vysvětluje jednoduše.

V roce 1986 ho oslovil zpěvák skupiny Twisted Sisters, Deesniger. Potom probíhali rozhovory se skupinou se směšným názvem Gog Magog, kterou tvořili z části bývalí členové Iron Maiden, jako Paul Di'Anno, bubeník Clive Burr a ve skupině byl také i bývalý kytarista skupiny Def Leppard, Pete Willis, jako zakladatel Whitesnake, bubeník Neil Murray.

Ale pro Janicka to nebylo nic moc a jedné noci ve Wembeley Aréně v Londýně, v čase turné skupiny Prince's Trust v roce 1988, se Janick seznámil se zpěvákem Iron Maiden, Brucem Dickinsonem. ,,Poznal jsem Bruce v čase, když byl ve skupině Samson," vzpomíná si Janick. „Bruce chtěl nahrát něco mimo rámec Iron Maiden (v té době začal pracovat na svém sólovém albu Tattoed Millionaire, které vyšlo v roce 1990). A jednoho dne mi zavolal, jestli bych nechtěl s Iron Maiden nacvičit nějaká čísla. Byl jsem překvapený. Povídal jsem: „A jaká?“ a on povídal, „Adrian opustil skupinu a my potřebujeme někoho, kdo by ho nahradil. Měl by jsi zájem?“ byl jsem ohromený, nevěděl jsem, co mám říkat.“

A tak se Janick přidal k Iron Maiden a skoro na to se zúčastnil psaní textu na album No Prayer For The Dying. A tak má prsty v jedné sklatbě, která se vlastně stala nejznámější písní tohoto alba, ano je to ,,Bring Your Daughter... To The Slaughter". Původně se tato píseň nacházela na soundtrecku k filmu Noční můra z Elm Street. Když tuto píseň slyšel Steve Harris poprvé, řekl Bruceovi: „Podívej, tato píseň je příliš dobrá na to, aby byla vydaná na soundtrecku, a tak se na ní zapomělo, uděláme ji jako Iron Maiden.“ A bylo to skutečně správné rozhodnutí. Vydaná jako druhý singl z alba No Prayer For The Dying, Bring Your Doughter… To The Slaughter si to okamžitě namířila na vrchol britské hitparády, kde tento singl vydržel tři týdny na prvním místě, to byl vlastně největší úspěch Iron Maiden v singlech.

Celkem dobrý začátek pro Janickovu kariéru v Iron Maiden. A nedá se pochybovat, že jeho schopnosti stále rostou a rozvýjejí se, to se dá dokázat takovými skvosty jako jsou ,,Lord Of The Flies" nebo ,,The Unbeliver", kterou Janick napsal spolu se Stevem v roce 1994 pro album „The X Factor“. A taktéž se nedá zapomenout na překrásnou píseň „Como Estais Amigos“ (jak se máte přátele moji), kterou napsal spolu se zpěvákem Blazem Bayleyem na novém albu Virtual XI. Tajemství, jak říká, spočívá v tom, nemít tajemství. „Jednoduše být sám sebou, to je moje jediná rada.“ Pro Janicka to stoprocentně platí.

Vložil: Zuzik2411 ¤

David Michael Murray

Pozice ve skupině: kytarista
Narozen: 23. 12. 1958
Působení ve skupině: od jejího založení až po součastnost (moje pozn. :Dennis Wilcock přinutil                                      Steva Harrise,aby Davida z kapely vyhodil... takže zde nebyl pořád...                                      hrozný co si ty lidi dovolujou )
Stručná charakteristika: Ve skupině působí společně se Steavem Harrisem od jejího založení(to je lež jako věž). Je to výborný kytarista, jeden z nejlepších a nejrychlejších kytaristů, co se týče hraní sól.
Můj názor:No.. tak Dave je 100% výborný kytarista..víc netřeba dodat... poslechněte si nějaký album,kde hrál..třeba ty nejnovější,tam máte 100% jistotu,že nahrával on  a sami uslyšíte





Dave se do Iron Maiden dostal na pozvání zpěváka Dennise Wilcoxe, jenž v kapele působil v samých začátcích a měl předtím společnou skupinu právě s Murrayem. Když Dave přišel do Iron Maiden, měli veškěrou svou technickou výzbroj. „Steve mi zahrál riffy k 'Wratchild' a 'Iron Maiden', a jakmile jsme začali společně hrát, zafungovala mezi námi chemie… Hráli jsme na několika svatebních oslavách a v zadních místnostech klubů a odtud jsme to vzali směrem nahoru,“ vypráví Murray.

Na rozdíl od jiných členů Iron Maiden po sólové kariéře nikdy zvlášť netoužil: „Vágně jsem o tom uvažoval někdy v osmdesátých letech, ale v podstatě nám Maiden zabírá příliš mnoho času a i tak jsem už měl mnoho příležitostí rozvíjet se jako muzikant. Tu a tam jamuju s kamarády, ale v průběhu let jsem už častěji v golfových klubech než s kytarou v ruce.“

Dnes žije na Havaji a k jeho největším zálibám patří právě golf. „Nic výjmečného: čtení, nějaký ten sport, možná trochu astronomie. Jsou tu výborné kurzy golfu, tak se snažím absolvovat sérii každý týden,“ vykládá Dave o tom jak tráví svůj volný čas.

Jak zvládá slávu?

„Jsem v pohodě. Užívám si výhod toho, být v kapele. Ale stále můžu jít dolů do klubů, aniž by mě někdo obtěžoval. Maiden nikdy nebyli kapelou, jejíž členi by měli zahrady plné kempujících teenagerů.“ (moje pozn. ...Tak to ještě nepoznal mě ...)
Vložil: Zuzik2411 ¤