30.Listopad 2008

Srbská kamenice

Srbská Kamenice byla založena uprchlíky (Lužičtí Srbové) za doby vlády císaře Jindřicha II., tedy v 11.století. Tato obec se rozkládá na obou březích říčky Kamenice, 5 kilometrů jižně od Jetřichovic, 7 kilometrů severozápadně od České Kamenice. Srbskou Kamenicí prochází žlutá turistická značka, která Vás zavede na Růžovský vrch, jehož vrchol je ve výšce 619 m n.m. Za obcí (směr Nová Oleška) můžete navštívit památních havarovaného letadla. V obci je také informační turistické centrum, která Vám může poradit s dalšími výlety do okolí. Můžete zde navštívit naučnou stezku Růžová, meandry Chřibské Kamenice, Dolský Mlýn, Pavlino údolí a Jetřichovické skály, které Vám poskytnou nádherný výhled do okolí. Nejvýznamnější památku a dominantu obce je barokní kostel sv.Václava, který byl postaven v 70.letech 18.století. Oltář v kostele byl dopraven po Vltavě a Labi až z Prahy do Děčína. Z Děčína byl dopraven volskými povozy až do Srbské Kamenice. V období 2.srpna – 27. září 2008 se v kostele koná již 14.mezinárodní hudební festival. V roce 2002 se festivalu zúčastnily také japonské studentky. V Srbské Kamenici je v provozu od května do začátku října Skanzen Československého opevnění (otevřen každou sobotu). V informačním centru můžete shlédnout také expozici NP České Švýcarsko a expozici o historii obce Srbská Kamenice.

Sobotka

Město Sobotka leží v nadmořské výšce 305 metrů a nachází se 80 kilometrů severovýchodně od Prahy. Město je někdy označováno za jižní bránu Českého ráje. První zmínka o Sobotce je z roku 1322. Sobotka patřila do poddanství hradu Kost. Roku 1498 byla Sobotka povýšena na město díky privilegiu, které ji udělil Jan ze Šelnberka. Město Sobotka je rodištěm Fráni Šrámka, který se zde narodil roku 1877. Sobotkou a jejím okolím se také inspiroval malíř Václav Špála, jehož rodina se zde usídlila v cihelně roku 1904. Každoročně s zde koná festival Šrámkova Sobotka, jehož 52. ročník proběhl letos (28.6 – 5.7.). V Sobotce můžete obdivovat nádherné domy na náměstí (čp. 3, 4, 5, 6, 130, 131, 132,215 …), navštívit kostel sv. Máří Magdaleny (původně dřevěný farní kostel jehož první zmínky jsou datovány do 14.století), roubené a zděné stavby. Šolcův statek patří mezi roubená stavení, která jsou typická pro krajinu Českého ráje. Nad Sobotkou stojí na kopečku zámek Humprecht a můžete navštívit přírodní rezervaci Údolí Plakánek nebo hrad Kost. Sobotka již odedávna přitahuje básníky, spisovatele a nadané osobnosti. I italský umělec Claudio Parmiggiani zde zanechal umělecké dílo. Jeho „Dům pod půlměsícem“ naleznete v parku za městský úřadem a byl postaven v roce 1991 z neomítaných cihel.

Sklenářovice

Obec Sklenářovice byla částí obce Mladé Buky, které leží cca 7 kilometrů severozápadně od města Trutnov. Sklenářovice (dřívější název Glasendorf) v současnosti již neexistují. Po vesnici, která měla v roce 1900 počet obyvatel 242 a 49 domů, zbyly pouze základy a několik mostů přes místní potok. Osada vznikla pravděpodobně v 15. století. Nejdříve se tu vyrábělo sklo, jednalo se o sklářskou osadu. Později se tu začalo těžit zlato. V 16. století byly Sklenářovice obnoveny a znovu založeny jako selská osada. V roce 1515 měly Sklenářovice název Glasendorf, 1521 Sklenarczicze a 1541 Sklenarzovitze. V roce 1929 žilo v obci 177 obyvatel ve 49 domech. Po roce 1945 došlo postupně k vysídlení obce a vyhnání původních obyvatel. V roce 1960 byly domy bez obyvatel srovnány se zemí, ale v současnosti zde naleznete několik základů a zdí. Sklenářovice byly v polovině 17.století zasaženy lavinou, která se utrhla díky odlesnění, které bylo provázeno kvůli pastvě dobytka. Tato lavina byla první, kterou zaznamenaly krkonošské kroniky. Zemřelo při ní osm obyvatel obce a byly zničeny dva domy. V okolí můžete navštívit zříceniny Břecštejn a Horní Vlčice ( z obce Mladé Buky po zelené turistické značce, dále od rozcestí po modré). Dále město Trutnov nebo Svoboda nad Úpou.

Řeka Vydra

Řeka Vydra pramení na Šumavě v nadmořské výšce 1215 metrů. Horní tok se nazývá Lázeňský potok, po soutoku s potokem Březnickým vznikne Modravský potok. Ten po soutoku s Roklanským a Filipohuťským potokem tvoří řeku s názvem Vydra. Tato šumavská řeka nepatří k těm nejdelším. Měří 23,1 km a při soutoku s Křemelnou tvoří řeku Otava. Plocha povodí je 146,2 km2. Procházka okolo řeky je velice příjemná, trasa není náročná. Po proudu se jde mírně z kopce, proti proudu mírně do kopce. Okolo řeky vede Naučná stezka Povydří. Můžete vyjít po červené turistické značce z Antýglu či z Čeňkovy pily. Délka stezky je cca 7 kilometrů a má několik informačních tabulí, které Vám přiblíží charakter řeky. Přibližně v půlce trasy je Turnerova chata, kde se můžete občerstvit a při troše štěstí uvidíte Vydrýska známého z večerníčku pro děti. Během procházky můžete obdivovat Viklany (tory), které jsou tvořeny materiálem odolným proti erozi. Dále uvidíte Obří hrnce, které vytvořila sama řeka díky svému prudkému spádu. Jedna se o prohlubně na dně koryta. Můžete využít také žluté turistické značky vedoucí ze Srní do Zhůří, ale ta vede pouze malou částí Naučné stezky Povydří (od rozcestí Turnerova chata k rozcestí býv. Hálkova chata cca 800 metrů).

Rýchorská bouda

Pokud se rozhodnete navštívit Rýchorskou boudu, můžete jít pěšky, ale také na kole. Z obce Horní Maršov vede žlutá turistická značka (cca 4 kilometry), což je nejkratší cesta. Rýchorská bouda je křižovatkou několika turistických tras. Rýchorská bouda leží v nadmořské výšce 1001 metrů a proto je odtud krásný výhled na Krkonoše, za dobré viditelnosti dohlédnete až do Jeseníků a na Praděd. V současné době patří chata Správě Krkonošského národního parku a sídlo zde má Krkonošské středisko ekologické výchovy. Středisko nabízí přednášky, lyžařské kurzy (především běžky), výukové ekologické programy pro školy, exkurze v KRNAP s průvodcem, brigády, školy v přírodě, rekreace a mnoho dalších aktivit. Dříve se Rýchorská bouda nazývala Maxovka. Klub českých turistů ji postavil roku 1927. Jednalo se o hojně využívaný objekt, který sloužil k tanečním zábavám a byla zde hospoda. V roce 1976 byla prodána za 200 tis. korun Správě KRNAP, který ji v letech 1980 – 1985 nechal zrekonstruovat. Rekonstrukce stála více než 8 milionů korun. V roce 1986 zahájilo činnost Výchovně vzdělávací středisko státní ochrany přírody. Začala tím éra ekologického vzdělávání a osvěty u nás. Pod Rýchorskou boudou můžete navštívit stádo skotského náhorního skotu. K ohradě se dostanete po červené turistické značce, směr Rýchorský kříž.

< Novější články | Starší články >