30.Listopad 2008

Rtyně v Podkrkonoší

Město Rtyně v Podkrkonoší naleznete mezi městy Úpice, Červený Kostelec, Hronov a Stárkov v okrese Trutnov, cca 20 kilometrů jihovýchodně od města Trutnov. Znakem města je zlatá zvonice, pod ní zlatá zkřížená hornická kladívka na modro-zeleném podkladu. Dominantou města je starobylá dřevěná zvonice, kterou lze zahlédnout již z vlaku (železniční stanice Rtyně v Podkrkonoší). Dřevěná zvonice pochází z roku 1544. Další památkou je kostel sv. Jana Křtitele, barokní socha krále Davida z dílny významného sochaře Matyáše Bernarda Brauna a socha rebela, která připomíná selské povstání vedené rtyňským rychtářem Antonínem Nývltem Rychetským, které se konalo roku 1775. Další zajímavosti můžete nalézt v místním muzeu. První písemná zmínka o Rtyni v Podkrkonoší je z roku 1367. V této době byla Rtyně největší obcí v okolí. Místní nazývají obec někdy Rtina, ve starých dobách Hertyně. Název je velice zajímavý. Někdo se domnívá, že město bylo pojmenováno podle potoka, u kterého byla založena. Název může také pocházet z německého názvu (první osadníci byli Němci – vznik ze jména Herte, Herta – Hertyně). V okolí Rtyně v Podkrkonoší můžete navštívit zříceninu hradu Vízmburk, který byl založen ve 13.století, naučnou stezku Rtyňský okruh, rozhlednu Žaltman, hvězdárnu v nedalekém městě Úpice či domek Boženy Němcové v Červené Kostelci.

Pravčická brána

Pravčická brána, jedna z velice známých Národních přírodních památek. Dříve nesla německý název Grosses Tor (1410 – 1804), Prebischtor (1804 – dnes), Brána Přebišova (1882), Přebičská (1888) či Přebišská brána (1903), Velká brána Převyšovská (1904) nebo Převyšovská brána (1908, 1923, 1924, 1934, 1936). Můžete hledat podobnost také mezi obcí Pravčice a názvem Pravčická brána. Protože je ale moravská obec vzdálena 300 kilometrů, je velice malá pravděpodobnost, že by dala jméno tomuto skalnímu útvaru. Tuto unikátní památku naleznete v Národním parku Českosaské Švýcarsko, v blízkosti obce Hřensko, cca 13 kilometrů od města Děčín. Na Pravčickou bránu se můžete vydat po červené turistické značce z Hřenska nebo z obce Mezná, odkud vede žlutá turistická značka, která se později na červenou napojuje. Z obou směrů se ale jedná o namáhavější výstup, protože tento skalní most je na vyvýšeném místě, které Vám ale na oplátku nabídne krásný rozhled. Pravčická brána je unikátem jak v České republice, tak na celém kontinentu. Jedná se o největší přirozený skalní most. Vznikla během několika milionů let, kdy postupně zvětrával kvádrový pískovec turonského stáří. Rozměry tohoto skvostu jsou neobyčejné. Výška jejího otvoru je 16 metrů, rozpětí oblouku u dna 26,5 metrů, šířka 7-8 metrů, minimální tloušťka pak 3 metry. Dno této brány je v nadmořské výšce 415 metrů, vrcholová plošina je o 21 metrů výše. Dříve byla pro turisty přístupna vrcholová plošina, ale protože docházelo k urychlování eroze a narušování skalní památky, bylo roku 1980 rozhodnuto, že vstup bude uzavřen. Byla provedena opatření, která zpevnila pískovcový útvar speciální směsí s pryskyřičnou přísadou. Dnes se dostanete pouze pod Pravčickou bránu a můžete se občerstvit pod jejím obloukem. Vstup k Pravčické bráně činí pro dospělé 75 Kč, pro děti, studenty a důchodce 25 Kč. Během dubna a října je Pravčická brána otevřena denně od 10 – 18 hodin. V listopadu až březnu pak během sobot a nedělí od 10 – 16 hodin. U Pravčické brány je také zámeček Sokolí hnízdo. Dříve byl využíván rodem Clary – Aldringenů, kteří zde ubytovávali své vzácné hosty. Dnes je tu udržována stylová restaurace. Zámeček byl vystaven roku 1881 v alpském stylu, který byl v té době velice neobvyklý. V prvním patře je zbudováno muzeum Národního parku České Švýcarsko. Krásu Pravčické brány také obdivoval autor pohádek Hans Christian Andersen, který ji navštívil dvakrát, jednou v roce 1831, poté roku 1851. Za hezkého počasí se můžete rozhlédnou po okolí a obdivovat krásu našeho nejmladšího parku Českosaské Švýcarsko, který byl vyhlášen roku 2000.

Potštejn

Zříceninu hradu Potštejn naleznete jižně pod městy Kostelec nad Orlicí a Vamberk, západně od města Žamberk. Tento hrad leží nad obcí Potštejn. Pokud pojedete vlakem, vystoupíte v železniční stanici Potštejn. Hrad je otevřen od května do září denně (mimo pondělí) v čase 9 – 17 hod. V dubnu a říjnu můžete hrad Potštejn navštívit během sobot, nedělí a svátků (9 - 16 hod.) Vstupné činí pro dospělé 40 Kč, pro děti 25 Kč. Prohlídka je s průvodcem a trvá přibližně 45 minut, maximální počet osob na jednu prohlídku je 40. Na hrad vede několik turistických tras. Zelená z železniční stanice, dále pak po červené. Červená z obce Potštejn, dále z Brné, Litic nad Orlicí a Vrbic. Žlutá turistická značka z Doudleb nad Orlicí. Hrad byl založen roku 1197 rodem Drslavců (Pútou, Prockem a Břetislavem). První písemná známka je ale až z konce 13. století. Z Potštejna se stala nedobytná kamenná pevnost, kterou obléhal i Karel IV. (později nejslavnější český král). Roku 1339 byl hrad dobyt a zpustošen. Karel IV. si uvědomil jeho strategickou polohu a nechal postavit pevnost novou, která odolala vojskům Sirotků. O nebývalý rozkvět se postaral jeho pozdější majitel Vilém z Pernštejna. K hradu se také pojí pověst o Mikulášově pokladu, který má být ukryt ve sklepení.

Pomezní boudy

Pomezní boudy naleznete v hezké obci Malá Úpa, která leží na hranici s Polskem v Krkonoších. Do Malé Úpy se dostanete automobilem či autobusem z Pece pod Sněžkou po silnici číslo 296 přes Velkou Úpu a pak dále po silnici č. 252. Dojedete až do Horní Malé Úpy, kde se můžete více dozvědět v informačním centru. Je zde možnost také využít několik turistických a cyklistických tras. Pomezní Boudy jsou křižovatkou několika turistických cest. Můžete sem dojít ze Sněžky po cestě česko-polského bratrství, po žluté z horské chaty Jelenka, dále po červené po cestě bří. Čapků, která vede z Horních Albeřic přes Cestník a Rennerovy Boudy. Pomezní Boudy leží v nadmořské výšce 1050 metrů, 7 kilometrů od naší nejvyšší hory Sněžky. V zimě Vám nabídnou ideální podmínky pro lyžování a také můžete využít upravované běžecké tratě. V létě jsou Pomezní Boudy ideálním místem pro turistiku a cyklistiku. Pomezní Boudy byly založeny díky těžbě dřeva, kterou zde zahájil Kryštof z Gendorfu, majitel vrchlabského panství. První domy tu vznikaly již v roce 1550. Najdete zde také nejdéle fungující pohostinství v Malé Úpě. Je jím Hostinec v Pomezní Boudě, který je v provozu od roku 1870. Pomezní Boudy nabízejí velký výběr ubytování v příjemném a klidném prostředí.

Pancíř

V nadmořské výšce 1214 metrů leží na Pancířském hřbetu Horská chata Pancíř z roku 1923 s rozhlednou. Nejvyšší horou je Můstek (1235 m n.m.), ale hřbet byl pojmenován po Pancíři. Na vrchol vede sedačková lanovka ze Špičáku, ale můžete sem dojít pěšky, automobilem i na kole. Na Pancíř vede z Železné Rudy modrá turistická značka přes Hofmanky a dále pod lanovkou. Trasa je dlouhá cca 5,5 kilometru. Můžete jít také ze železniční stanice Špičák po červené turistické značce (3 km). Nejjednodušší výstup na vrchol je pomocí sedačkové lanovky (Špičák – Hofmanky – Pancíř), jejíž délka je 2740 metrů a převýšení, která během jízdy překonává je 354 metrů. Doba jízdy je cca 23 minut. Lanovka je v provozu denně od 16. června do 16. září (8:30-16:30). Cena za jízdu dospělí (nahoru) 50 Kč, děti (nahoru) 30 Kč. Vrchol Pancíř je vzdálený od Železné Rudy cca 6 kilometrů. Chata na vrcholu se dříve jmenovala Matoušova. Přes ni je vstup na rozhlednu (cena dospělí 10 Kč, děti 5 Kč). Výhled je opravdu krásný. Z Pancíře se můžete vydat k prameni řeky Úhlavy, Tomandlovu křížku, na Habr (1203 m n.m.) či Můstek (1234 m n.m.). Pod Pancířem také vede nejdelší Železniční tunel v České republice.

< Novější články | Starší články >