30.Listopad 2008

Vřesová studánka

Vřesovou studánku naleznete pod Červenou horou, 3,5 kilometru od Červenohorského sedla. Jedná se poutní místo s křížem a malou kapličkou, je tu krásný výhled do krajiny a příjemně si tu odpočinete během výletu. O tomto místě se vypráví několik pověstí. Nejznámější je ta o jeho objevení. Prý tu myslivec Franz Niewall poranil jelena, který se ze zázračného pramene napil, zranění se mu zahojilo a myslivci utekl. Po čase na tuto událost myslivec zapomněl, odstěhoval se s rodinou do Brandýsa, ale po čase celá jeho rodina onemocněla na malomocenství. Lesníkovi se třikrát za sebou zdál stejný sen. Sen o tom, že ho voda z Vřesové studánky vyléčí. Vydal se tedy s rodinou k pramenu, postižená místa si několik dní omývali a po čase se všichni vyléčili. Jako poděkování Bohu tu nechali zhotovit obraz s pěti ranami Kristovými a od té doby se stala Vřesová studánka poutním místem. Postupem času byl pramen zastřešen a byla tu postavena kaple. Po roce 1800 tu byla vystavěna nová dřevěná kaple, která o padesát let později změnila podobu na kamennou. V roce 1926 musela být stržena z důvodu poškození silnou bouří. Místní nechali vystavět kostelík nový, který ale 10. května 1946 vyhořel po zásahu bleskem.

Vlčí jezírko

Vlčí jezírko naleznete v okrese Děčín, dva kilometry od rozhledny Děčínský Sněžník. Od rozhledny můžete jít po zelené turistické značce a pak po asfaltové silnici vpravo. Přímo k jezírku také vede asfaltová silnice, po které můžete přijet automobilem a je zde možnost parkování. Vlčí jezírko se nachází vpravo mezi obcemi Maxičky a Sněžník, cca čtyři kilometry od Maxiček. Vlčí jezírko, místně nazývané Vlčák, je v létě velice příjemným ochlazením, protože voda v něm zůstává poměrně chladná. Jezírko je volně přístupné, za parkování a pobyt se nevybírá žádný poplatek. Můžete tu relaxovat na lavičkách v blízkosti břehu či se vykoupat a rozložit si deku na malé písečné pláži. Jezírko není velkého vzrůstu. Jeho vodní plocha činí pouze 0,44 ha a průměrná hloubka je 10 metrů. I přesto nabízí klid a možnost odpočinku. Vlčí jezírko je pískovcového původu a je obklopeno březovým porostem, rostou tu borůvky a je možné zde nakrmit kachny, které brázdí hladinu. Vyskytuje se tu také muchomůrka červená. Jezírkem protéká Bělský potok, který sem ústí bažinatou deltou. Jezírko je také syceno vodou z dalšího potoka, který přitéká z jihu. Z jedné strany je uzavřeno pískovcovým valem dlouhým cca 100 metrů, ve kterém je uměle vytvořená propusť, kterou voda z jezera odtéká.

Šerák

Šerák je další tisícovou horou Hrubého Jeseníku. Nachází se 9 kilometrů od města Jeseník. Ční do nadmořské výšky 1351 metrů. Na tento vrchol vede sedačková lanovka z Ramzové s přestupem v Černavě. Z Ramzové až na Šerák zaplatíte cenu 150 Kč, děti 110 Kč. Lanovka je v provozu v letních měsících (1.7. – 31.8) od 8:30 – 17:30, v zimním období (1.5.-30.6., 1.9.-21.3.) od 8:20 – 16:30. Na vrcholu můžete navštívit kamennou turistickou chatu Jiřího na Šeráku. Ta byla v roce 1888 vybudována německým turistickým spolkem a otevřena 28. července téhož roku. Byla pojmenována podle vratislavského biskupa Jiřího Koppa, který věnoval zdarma pozemky, na kterých je chata vystavěna. Roku 1893 potkalo chatu neštěstí. Vyhořela, ale již roku 1894 byla otevřena nová. V té době byste za pohoštění zaplatili dvě zlatky. V současné době je chata v pronájmu a nabízí ubytování pro 98 lidí a stylově zařízenou restauraci. Na vrchol Šeráku můžete dojít také pěšky z Ramzové, ale jedná se o náročnou trasu. Šerák je součástí přírodní rezervace Šerák – Keprník a je významnou turistickou křižovatkou. Od chaty Jiřího se můžete dále vydat na Obří skály, Keprník či Vřesovou studánku. Vrchol Vám nabídne krásný rozhled do okolí, především na Jesenicko a Rýchlebské hory.

Sokolí Vrch

Rozhledna Sokolí vrch se nachází u města Děčín. Je přístupna autem z Dobrné u Děčína či pěšky. Můžete se dopravit městskou autobusovou dopravou od vlakového nádraží na konečnou (autobus č. 12 – Folknáře). Odtud již po turistické značce až na vrchol. Cesta je mírně náročnější, protože se jde stále do většího kopce. Rozhledna Sokolí vrch je novější rozhlednou. Byla postavena v roce 2003. Slavnostně byla pak otevřena 1. května 2004. Jedná se o betonovou rozhlednu v nadmořské výšce 506 metrů. Na informační tabuli pod rozhlednou se můžete dočíst, že výška věže je 51 metrů a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 31,145 metrů vede 162 schodů. Vyhlídková věž je přístupná sezónně. Je otevřena od dubna do října, v týdnu pak od úterý do neděle (10:00 – 17:00 hodin). Auto lze zapakovat přímo pod rozhlednou na malém parkovišti. Vstupné činí pro dospělé 20 Kč, pro děti 6 – 15 let 13 Kč a děti do šesti let mají vstup zdarma. Po výstupu na vrchol se Vám naskytne výhled na Labské pískovce, Lužické hory, České středohoří, Krušné hory a město Děčín budete mít jako na dlani. Lze také zahlédnout vysílač na Bukové hoře a na Ještědu, rozhlednu Děčínský Sněžník či Drážďanskou televizní věž. Více informací lze získat na telefonním čísle 736 673 958.

Rejvíz

Národní přírodní rezervace se nachází 2 kilometry od obce Rejvíz. Pokud chcete navštívit naučnou stezku, musíte se od parkoviště vydat po turistické značce. Pomalou chůzí se za 20 minut dostanete ke vstupu, kde dospělí zaplatí vstupné ve výši 10 Kč, děti pak 5 Kč. Můžete si zde zakoupit i nějaký suvenýr či keramickou drobnost. Rezervace se rozprostírá na ploše 393 ha a je chráněna kvůli výskytu vzácné fauny a flory. Lze tu vidět křivku obecnou, datla černého, rašeliník, ostřici chudokvětou, tuřici odchylnou a blešní a masožravou rostlinku rosnatku okrouhlolistou. Jedná se o komplex rašelinných luk s Malým a Velkým mechovým jezírkem. Od vstupu se vydáte po dřevěných lávkách až k Velkému mechovému jezírku, které skýtá příjemný odpočinek a pohled na „nedotčenou“ část přírody. Rejvízské rašeliniště je typem rozvodnicového vrchoviště, které vzniklo před 6 – 7 tisíci lety. Původní smrkový les je postupně nahrazován borovicí blatkou, která se dožívá až 200 let a roste do výšky 15 metrů. Při cestě zpět na parkoviště můžete navštívit také místní restauraci, kde se usadíte na originálních židlích. Každá z nich má místo opěradla obličej a Vy můžete vymýšlet, komu to asi tak sedíte na klíně. Pokud Vám ještě zbude nějaký čas, můžete nahlédnout do Tkalcovské expozice na Rejvízu a nechat si předvést jednotlivé exponáty.

< Novější články | Starší články >