21.Září 2005

Švédské kralovstvi, Švédské kolonie atd.

      

Delaware (anglicky Delaware River) je řeka na východě USA ve státech New York, New Jersey, Pensylvánie, Delaware. Je dlouhá 660 km. Povodí řeky zaujímá plochu 31 100 km².  Vzniká soutokem Západní a Východní Delaware, které pramení v pohoří Catskill. Protéká napříč hlavní osou Appalačského pohoří přes planinu Piedmont a Přiatlantskou nížinou. Ústí do zálivu Delaware v Atlantském oceánu, přičemž vytváří estuár, který v jižní části v záliv přechází.

Delawarerivermap.png

Znak Svatého Bartoloměje

Francie formálně zabrala Guadeloupe (pojmenovaný po Panně Marii Guadeloupské ve Španělsku roku 1493) roku 1635, kdy se stal její kolonií. Do roku 1775 byl s výjimkou krátkých období britské a švédské okupace spravován v rámci Francouzských Malých Antil. Už v roce 1797 se stal francouzským departementem, v roce 1946 zámořským departementem a v roce 2003 i zámořským krajem. Do roku 2007 z něj byly spravovány dnešní francouzská zámořská společenství Saint-Martin a Saint-Barthélemy.

Coat of arms of Guadeloupe.svg

Znak Švédska    Vlajka Švédska

Hraničí s Norskem na západě a Finskem na severovýchodě. Na východě Švédska leží Baltské moře. Velkou část země pokrývají lesy a horská divočina. Hustota obyvatelstva je nízká, většina je koncentrována v městských oblastech. Mezi nejdůležitější přírodní zdroje Švédska se řadí voda, dřevo a železná ruda, jež jsou jedním z pilířů prosperující švédské ekonomiky. Švédsko má rovněž poměrně štědrou sociální politiku a svým občanům poskytuje vysoký životní standard. Země je považována za ekologicky čistou, moderní a liberální.  Hlavním městem Švédska je Stockholm. Švédsko je konstituční monarchií a králem je Carl XVI Gustaf.  Název země (Sverige) se odvozuje od germánského kmene Sveů (švédsky svear, latinsky suiones), který ve středověku obýval oblast centrálního Švédska (Svealand) – Swerige (Svea rike, říše Sveů) bylo původně označení pro tuto oblast. Název kmene není úplně jasný, patrně je odvozen od pragermánského *swihoniz s významem „my sami“. Ve Švédsku se nachází 869 km2 Kodaňské aglomerace, což je metropolitní oblast která se mnohem větší částí rozkládá v Dánsku.

Historicka uzemi Svedska -

  • Götaland je historické území Švédska rozkládající se v jeho jižní části. Na severu hraničí se Svealandem.

Provincie Småland (Malá země) je pokryta hustými lesy. V nejjižnější části, Skåne, se nachází řada farem. Obojí, tedy lesy i farmy, je zastoupeno ve Västergötlandu and Östergötlandu. Pobřeží je relativně ploché s písečními plážemi a mnoha malými ostrovy.  Původní království Västergötland a Östergötland, kdysi rivalové, vytvořila vlastní Götaland. Gótští králové však patří do norské mytologie.  Geatland je země, ve které údajně žil hrdina středověké báje Beowulf. Teprve v pozdním středověku začal být Götaland považován za součást Švédska.  Bo Jonsson Grip ve své závěti z roku 1384 uvedl, že švédské království (vlastnil více než polovinu) se skládá ze Swerige (Švédsko, tj. Svealand), Österlandu (Východní země, tj. Finsko) a Göthalandu (Götaland).

Malá hrabství jižně od Finnvedenu, Kind, Möre, Njudung, Tjust, Tveta, Värend a Ydre, se spojila do provincie Småland (Malá země). Ostrov Öland u pobřeží Smålandu se stal oddělenou provincií. Dal na severozápadě stal provincií Dalsland. Småland, Öland a Dalsland se ve středověku (12.–15. století) považovaly za země náležející k Götalandu. Dohodou z Roskilde (1658) postoupilo Dánsko Švédsku Blekinge, Halland, Skåne a Bohuslän. Tyto provincie se též staly součástí Götalandu.  Ostrov Gotland změnil příslušnost ke Švédům a Dánům vícekrát. Ačkoliv se jeho vazby ke Svealandu či Dánsku mohou jevit silnější, rovněž se považuje za součást Götalandu.  Začátkem 19. století připadla pod správu Odvolacího soudu pro Svealand provincie Värmland, která historicky náležela k Götalandu.

  

  • Norrland je historické území Švédska rozkládající se v jeho severní části. Zabírá asi 59 % území státu. Na jihu hraničí se Svealandem.

 

  • Svealand je historické území ve středním Švédsku. Ve středověku tuto oblast obýval germánský kmen Sveů, jejichž říše (Svea rike) se stala základem moderního švédského státu (Sverige). Na severu sousedí s hornatým Norrlandem a na jihu je hustými lesy oddělen od Götalandu. Na území Svealandu se nacházejí zvlněné hřebeny ledovcového původu a většina z více než 90 tisíc švédských jezer.

Svealand je původním územím Švédska, kterému dal jméno. Tento fakt je potvrzován lingvisty, což vyplývá z raně středověkých zdrojů, jako jsou ságy. Ve staré severštině a staré angličtině jsou Svealand a Švédsko synonymní pojmenování a popisují se jako území oddělené od Götalandu (Gautland/Geatland).  Během 12. století začali švédští králové podnikat křížové výpravy na východ, kde dobyli území Österlandu (Východní země), dnešního Finska. Začátkem 19. století připadla pod správu Odvolacího soudu pro Svealand provincie Värmland, která historicky náležela k Götalandu. Tradičně se však považovala za část Svealandu.

Území Švédska bylo obýváno již v době kamenné. Nejstarší obyvatelé byli zřejmě lovci a sběrači, kteří se živili tím, co jim poskytovalo moře (dnes označované jako Baltské moře). Není známo, kdy Švédské království vzniklo, ale už v roce 98 n.l. římský historik Tacitus píše o panovníkovi, který vládl nad zemí Svealand. Historici ale většinou považují za vznik Švédska spojení území Svealand a Götaland pod jednoho panovníka, krále jménem Erik VIII. (970-995). Začátkem středověku patřili Švédové mezi Vikingy. Pokřesťanštění ve 12. století přispělo ke vzniku jednotného švédského státu. V roce 1389 se tři státy Norsko, Dánsko a Švédsko sjednotily do jedné monarchie (tzv. Kalmarská unie). V 15. století vzdorovali Švédové snaze centralizovat moc pod korunu Dánska, což vyústilo v ozbrojené konflikty. Švédsko se nakonec odpojilo v roce 1521, kdy Gustav Eriksson Vasa, od roku 1523 známý jako Gustav I. Vasa založil dědičnou monarchii a tím moderní švédský stát. Gustav Vasa je tak Švédy považován za otce národa. 17. století bylo ve znamení rychlého rozmachu, který zařadil Švédsko mezi evropské velmoci. Tato pozice se však začala hroutit v 18. století, kdy imperialistické Rusko bojovalo se státy severní Evropy ve velké severské válce, což vedlo až k oddělení východní poloviny Švédska, ze které vzniklo Finské velkoknížectví Ruska. Novodobá historie Švédska je převážně pokojná. Poslední válkou byla výprava proti Norsku v roce 1814, po které vznikla Švédskem řízená unie s Norskem. Tato unie se rozpadla v roce 1905. Švédsko zůstalo neutrální i v průběhu světových válek a neangažovalo se ani ve studené válce. Ani dnes není země členem žádné vojenské aliance. Roku 1995 vstoupilo do Evropské unie.

Švédsko se nachází na Skandinávském poloostrově v severní Evropě. Leží západně od Baltského moře a Botnického zálivu. V západní části odděluje Švédsko od Norska Skandinávské pohoří. Rozloha země činí 449 964 km², Švédsko je 55. největší zemí světa, 5. v Evropě a největší v severní Evropě.

Švédsko se dělí na tři hlavní oblasti. Norrland zabírá na severu asi tři pětiny země. Jedná se o hornatou krajinu s rozlehlými lesy a velkými zásobami rud. Svealand má zvlněné hřebeny ledovcového původu a většinu z více než 90 tisíc švédských jezer. Götaland na jihu zahrnuje kamenité vrchoviny Smålandu a bohaté roviny Skåne. Asi 15 % území Švédska leží za Severním polárním kruhem. Jižní část země je převážně zemědělská, směrem na sever se zvyšuje podíl lesů. Největšími ostrovy jsou Gotland a Öland. Největší jezera jsou Vänern a Vättern.

Státní znak    Vlajka státu

  • Terra Mariana též Terra Mariae,  bylo oficiální označení tzv. Starého Livonska, zprvu volného sdružení a posléze konfederace menších státních a správních celků na území zejména dnešního Estonska a Lotyšska.

Roku 1193 vyhlásil papež Celestýn III. křížové tažení proti pohanům na východním pobřeží Baltského moře. Poté, co Řád mečových bratří dobyl většinu území dnešního Lotyšska, byla 2. února 1207 dobytá území postavena pod patronát Panny Marie jako země Mariina — Terra Mariana. Země byla zprvu začleněna mezi území Svaté říše římské, ovšem roku 1215 byla papežem Inocencem III. prohlášena přímým protektorátem Svaté stolice. Dobytím severního Estonska roku 1227 byla rozšířena do hranic, které si pak jen s malými změnami podržela po několik staletí.

Roku 1228 byla Terra Mariana administrativně rozdělena v šest odděleně spravovaných území — Arcibiskupství rižské, Biskupství kuronské, Biskupství tarbatské, Biskupství osilské, území Řádu mečových bratří a Vévodství estonské, svěřené ve správu králi dánskému.

Roku 1237 došlo ke sloučení Řádu mečových bratří a Řádu německých rytířů v Livonský řád. Ten ve smlouvě ze Stensby 7. června 1238 vyhověl nárokům dánského krále Valdemara II. a plně mu postoupil Estonské vévodství. Roku 1346 však Dánsko prodalo estonské území opět Livonskému řádu, který je připojil ke svým ostatním územím v Mariánské zemi a vytvořil tak na většině jejího území silný řádový stát. Terra Mariana byla po celou další dobu své existence předmětem sporů a mocenského napětí mezi tímto řádovým státem na jedné a biskupskými a arcibiskupskými územími na druhé straně. Jako další mocenské složky se během 13. a 14. století zformovaly jednak sekulární německá šlechta, jednak svobodné měšťanstvo hansovních měst Rigy a Tallinnu.

Po prohraných bitvách u Grunwaldu roku 1410 a u Vilkoměře roku 1435 zeslábl řád natolik, že místo soupeření nad Terrou Marianou začal hledat dohodu se svými spoluvládci země. 4. prosince byla mezi zástupci řádu, livonských biskupství, šlechty a měst podepsána dohoda známá jako Livonská konfederace.

Roku 1561 v průběhu Livonské války Terra Mariana zanikla. Severní část země byla připojena ke Švédsku jako obnovené Estonské vévodství, jižní část se rozpadla ve Vévodství livonské a Vévodství kuronské a zemgalské, ostrov Saaremaa byl připojen k Dánsku.

Mapa

HC Eaton Pardubice - EXTRALIGA 10/11

HC Eaton Pardubice

 

Rok založení: 1923
Klubové barvy: bílá a červená
Kapacita stadionu: 10194

VEDENÍ KLUBU:

  • Předseda představenstva: Mgr. Ondřej Heřman
  • Generální manažer: Zbyněk Kusý
  • Ekonomická ředitelka: Ing. Jana Konvalinová
  • Sport. ředitel: Jan Votruba
  • Obchodní manažer: Mgr. Ondřej Šebek
  • Marketing. manažer: Miroslav Novotný
  • Manažer mládeže: Ing. Jaromír Jindřich
  • Hlavní skaut: Petr Hemský
  • Asist. gen. manažera: Vladimír Martinec, Petra Skokanová
  • Vedoucí sekretariátu: Lenka Čermáková
  • Marketing: Martin Sasín, Tomáš Bárta 
  • Účetní: Lada Petrlíková
  • Asist. obch. oddělení: Michaela Valentová

REALIZAČNÍ TÝM:

  • Trenér: Josef Jandač 
  • Asistent: Pavel Hynek
  • Trenér brankářů: Jaroslav Landsman 
  • Vedoucí mužstva: Bohuslav Šťastný
  • Masér: Martin Mandys
  • Kustod: Libor Hovorka
  • Lékaři: MUDr. Jan Vanáč
Adresa:

VEDENÍ KLUBU:

  • Předseda představenstva: Mgr. Ondřej Heřman
  • Generální manažer: Zbyněk Kusý
  • Ekonomická ředitelka: Ing. Jana Konvalinová
  • Sport. ředitel: Jan Votruba
  • Obchodní manažer: Mgr. Ondřej Šebek
  • Marketing. manažer: Miroslav Novotný
  • Manažer mládeže: Ing. Jaromír Jindřich
  • Hlavní skaut: Petr Hemský
  • Asist. gen. manažera: Vladimír Martinec, Petra Skokanová
  • Vedoucí sekretariátu: Lenka Čermáková
  • Marketing: Martin Sasín, Tomáš Bárta 
  • Účetní: Lada Petrlíková
  • Asist. obch. oddělení: Michaela Valentová

VEDENÍ KLUBU:

  • Předseda představenstva: Mgr. Ondřej Heřman
  • Generální manažer: Zbyněk Kusý
  • Ekonomická ředitelka: Ing. Jana Konvalinová
  • Sport. ředitel: Jan Votruba
  • Obchodní manažer: Mgr. Ondřej Šebek
  • Marketing. manažer: Miroslav Novotný
  • Manažer mládeže: Ing. Jaromír Jindřich
  • Hlavní skaut: Petr Hemský
  • Asist. gen. manažera: Vladimír Martinec, Petra Skokanová
  • Vedoucí sekretariátu: Lenka Čermáková
  • Marketing: Martin Sasín, Tomáš Bárta 
  • Účetní: Lada Petrlíková
  • Asist. obch. oddělení: Michaela Valentová

REALIZAČNÍ TÝM:

  • Trenér: Josef Jandač 
  • Asistent: Pavel Hynek
  • Trenér brankářů: Jaroslav Landsman 
  • Vedoucí mužstva: Bohuslav Šťastný
  • Masér: Martin Mandys
  • Kustod: Libor Hovorka
  • Lékaři: MUDr. Jan Vanáč
Adresa:

REALIZAČNÍ TÝM:

  • Trenér: Josef Jandač 
  • Asistent: Pavel Hynek
  • Trenér brankářů: Jaroslav Landsman 
  • Vedoucí mužstva: Bohuslav Šťastný
  • Masér: Martin Mandys
  • Kustod: Libor Hovorka
  • Lékaři: MUDr. Jan Vanáč

Adresa:

Historie

Hokej se v Pardubicích objevil počátkem 20. století, svědkem hokejových začátků bylo Matiční jezero. Hrál se ovšem tzv. bandy, první zápas v tzv. "kanadském hokeji" se hrál v roce 1913 právě na Maťáku s Českou sportovní společností Praha. V dresech Pardubic nastoupili pánové Vilém Weiss, Potůček, Reiberg, Přibík, M. Komeštník a Kubeška.

Organizovaný hokej byl v Pardubicích založen v roce 1925 panem Vilémem Weissem, vznikl hokejový klub v LTC Pardubice. Pravidelné soutěže se začaly hrát až v sezóně 1930-1931. Intenzita rozvoje byla samozřejmě ovlivňována jak pohybem ve společnosti (světová válka), tak klimatickými podmínkami - právě počasí zapříčinilo, že některé předválečné ročníky zůstaly nedohrány. Později byla v Pardubicích instalována umělá ledová plocha, zimní stadion byl otevřen na konci roku 1947. Stávající zimní stadion pak byl postaven v roce 1960.

Tento významný fakt určil podstatně další směr vývoje této hry v Pardubicích. V Pardubicích byl postupně vybudován silný a divácky velmi populární tým, používající ve svém znaku půlkoně. Po postupu do nejvyšší soutěže v roce 1949 Pardubice nikdy nesestoupily.
Na této dějinné události měli zásluhu brankáři Hiller a Danihelka, obránci Páv, Procházka, Kreps, Rejda a útočníci Pleticha, Danda, Licek, Mejzlík, Seifert, Kuna, Müller, Štorek a Šabatka. Do ligy nastoupili s trenérem Zettelem a posilami ze Svítkova - Musilem, Velínským, Horákem a D. Novákem.

Během své dlouholeté historie vybudoval klub obrovský hokejový potenciál, a to hráčský i trenérsko metodický. První ligová medaile-bronzová přichází v roce 1960. Klub získal tři tituly mistra republiky v mužské kategorii v letech 1973, 1987 a 1989. Poslední velký úspěch přinesl rok 1994, kdy klub pod vedením prvního mimopardubického trenéra Marka Sýkory získal stříbrné medaile.

Úspěchy vždy Pardubic provázely vždy i mládežnické týmy. Prvenství a medailová umístění žáků a elévů, juniorů a dorostu tvoří dlouhý výčet úspěchů základny pardubického klubu, patřící již dlouhou řadu let mezi nejlepší v republice.

Názvy klubu:

1949 - Sokol (sloučení LTC s Rapidem), 1950 - Slavia, 1953 - Dynamo, 1960 - Tesla, 1991 - HC Pardubice, 1995 - HC Pojišťovna IPB Pardubice, 2002 - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, 2003 - HC Moeller Pardubice, 2009 - HC Eaton Pardubice

Nejlepší ligová umístění:

  • Československo: 3x mistr ligy (1972/73, 1986/87, 1988/89)
  • ČR: 2x mistr ligy (2004/05, 2009/10)

Nejhorší ligová umístění:

  • Českolovensko: 11. místo (1989/90)
  • ČR: 13. místo (1995/96)

 

Mistrovské kádry:

  • 1972/73: Crha, Ráca - Panchártek, Sekera, Andrt, Slavík, Vohralík, Dočkal, Bezdíček, Bačina - Martinec, J.Novák, B.Štastný, Prýl, Bulis, Veith, Paleček, Pavlík, Haňka, Hejduk, Čížek, Kodousek. Trenér: Horymír Sekera
  • 1986/87: Hašek, Kopačka - Brázda, Hrubeš, Levinský, Marek, Mečiar, Prajsler, Seidl, Střída - Bažant, Čech, Dinis, Herold, Heřman, Chlupáč, Janecký, Jiroutek, Kopecký, Kovařík, E.Musil, Slavík, Šejba, R.Vršanský. Trenéři: Karel Franěk a Horymír Sekera
  • 1988/89: Hašek, Barta - Filip, Hrubeš, Marek, Mečiar, Panchártek ml., Seidl, Srnka, Střída, P.Vršanský - Czerlinski, Čech, Haupt, Janecký, Jiroutek, Kopecký, Herold, Koreček, Kovařík, Král, Lubina, Lupoměský, E.Musil, Šejba, R.Vršanský. Trenéři: Vladimír Martinec a Vladimír Štastný
  • 2004/05: Lašák - Čáslava, Havíř, Linhart, Mudroch, A. Novotný, M. Rozsíval, Pácal, Snopek - T. Blažek, Bulis, Divíšek, Dopita, Hejduk, A. Hemský, Korhoň, P. Koukal, Mikeska, Pištěk, Průcha, Rolinek, P. Sýkora, Tvrdík. Trenéři Vladmirí Martinec a Jiří Šejba
  • 2009/10: Hašek, M. Růžička - Havíř, Jillson, V. Kočí, J. Kolář II, MacKenzie, Mitchell, J. Nakládal, Píša - Buchtele, Cetkovský, J. Kolář I, P. Koukal, Kousal, Nahodil, Pineault, Pivko, Rákos, Somík, Starý, Sýkora, Špirko, T. Zohorna. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba

Nejvyšší soutěž:

  • 1937/38, 1950-52, od roku 1952 nepřetržitě

Mezinárodní úspěchy:

  • finále PMEZ 1974, 2. místo ve finálové skupině PMEZ 1988, finále Poháru federace 1994

Výsledky od roku 1993:

  • 1993-94:   2. místo (ZČ 6. místo, finále s Olomoucí 1:3)
  • 1994-95: 11. místo (od sestupu je zachránilo rozšíření soutěže)
  • 1995-96: 13. místo (v prolínací soutěži 2. místo, udržení)
  • 1996-97:   4. místo (ZČ 5. místo, semifinále se Vsetínem 1:3)
  • 1997-98:   8. místo (ZČ 8. místo, čtvrtfinále se Vsetínem 0:3)
  • 1998-99:   7. místo (ZČ 7. místo, čtvrtfinále se Zlínem 0:3)
  • 1999-00:   8. místo (ZČ 8. místo, čtvrtfinále se Spartou 0:3)
  • 2000-01:   6. místo (ZČ 3. místo, čtvrtfinále s Vítkovicemi 3:4)
  • 2001-02:   5. místo (ZČ 3. místo, čtvrtfinále se Slavií 2:4)
  • 2002-03:   2. místo (ZČ 1. místo, finále se Slavií 3:4)
  • 2003-04:   5. místo (ZČ 1. místo, čtvrtfinále s Plzní 3:4)
  • 2004-05:  MISTR (ZČ 3. místo, finále se Zlínem 4:0)
  • 2005-06:   9. místo
  • 2006-07:   2. místo (ZČ 2. místo, finále se Spartou 2:4)
  • 2007-08: 12. místo (ZČ 12. místo, play out 2. místo)
  • 2008-09:   5. místo (ZČ 2. místo, čtvrtfinále s Plzní 3:4)
  • 2009-10:  MISTR (ZČ 3. místo, finále s Vítkovicemi 4:0)

Trenéři od roku 1993:

  • 1993-94: Zdeněk Uher a Antonín Slavík/Marek Sýkora a Petr Hemský
  • 1994-95: Marek Sýkora a Petr Hemský/Petr Hemský a Jan Levinský
  • 1995-96: Jaroslav Holík a Petr Hemský/Josef Paleček a Florián Střída
  • 1996-97: Miloš Říha a Josef Paleček
  • 1997-98: Miloš Říha a Josef Paleček
  • 1998-99: Miloš Říha a Milan Chalupa
  • 1999-00: Milan Chalupa a Pavel Marek/Josef Paleček a Petr Hemský
  • 2000-01: Josef Paleček a Petr Hemský
  • 2001-02: Josef Paleček a Petr Hemský
  • 2002-03: Miloš Říha a Jiří Seidl
  • 2003-04: Miloš Říha a Jiří Seidl
  • 2004-05: František Výborný a Jiří Šejba/Vladimír Martinec a Jiří Šejba
  • 2005-06: Vladimír Martinec a Jiří Šejba/Vladimír Bezdíček a Petr Hemský
  • 2006-07: Miloš Říha a Pavel Rohlík
  • 2007-08: Miloš Říha a Pavel Rohlík/Jiří Šejba a Ladislav Lubina
  • 2008-09: Václav Sýkora a Jiří Seidl
  • 2009-10: Václav Sýkora a Jan Votruba
  • 2010-11: Josef Jandač a Jan Votruba/Josef Jandač a Pavel Hynek

Vítězové kanadského bodování:

  • Michal Mikeska (2005)

Zlatá hokejka:

  • Vladimír Martinec (1973, 1975, 1976, 1979)
  • Dominik Hašek (1987, 1989)
  • Milan Hejduk (2003)

Galerie slavných:

Bohumil Rejda - také trenér, Milan Jiroutek - také trenér, Vladimír Nadrchal, Jiří Dolana, Florián Střída - také trenér, Stanislav Prýl, Zdeněk Uher - také trenér, Vladimír Martinec, Jiří Novák, Bohuslav Šťastný, Josef Paleček, Jiří Crha, František Musil, Dominik Hašek, Otakar Janecký, Jiří Šejba, Ladislav Lubina, Milan Hejduk.

14.Srpen 2005

Arabská zlatá mládež na peklo kašle.

Sex, drogy, mejdany… Arabská zlatá mládež na peklo kašle
 
  • Sex, drogy, mejdany… Arabská zlatá mládež na peklo kašle.

Sex, drogy, alkohol, mejdany… I Arabové umějí hřešit. A to navzdory striktním súrám koránu, svaté knihy islámu. Ten něco takového zakazuje a hrozí nejpřísnějšími božími tresty, včetně věčného zatracení v pekle.
 
Přesto se v Džiddě, druhém největším městě Saúdské Arábie, pořádají divoké orgie. A to všechno se podle serveru n24.de děje pouhých dvacet kilometrů na západ od Mekky, nejsvětějšího poutního místa muslimů z celého světa!

Dvojí právo - Islámské příkazy a zákazy jsou jedna věc. Druhou je ovšem fakt, že mladí Arabové a Arabky "z lepší společnosti" si prostě nenechají vzít svou dekadentní zábavu. Místní policie umí přimhouřit oči, zvlášť když bujarý mejdan pořádá někdo ze saúdské královské rodiny. Lidé znalí poměrů na Arabském poloostrově potvrzují, že zbožnost tamějších obyvatel má dvě stránky. Jistý nejmenovaný americký diplomat pobýval v Džiddě na služební cestě s cílem sledovat "sociální interakce mezi saúdskoarabskou mládeží". Výsledky svého pozorování zveřejnil na stránkách jednoho lifestylového magazínu.

Náboženská policie dělá, že nic nevidí -
Noční život za zavřenými dveřmi podle něj vysloveně kvete a smetánka v přístavním městě na břehu Rudého moře se ho rozhodně nehodlá vzdát. "Alkohol, sex či narkotika, to vše je tady k mání - ovšem za zavřenými dveřmi!" píše se ve zmíněné reportáži. Zní západní diskotéková hudba, páry trsají a objímají se na parketu, v módě je vyzývavé sexy oblečení, dokonce i nahota. A to vše v zemi, kde je například zcela vyloučeno, aby žena řídila automobil nebo cestovala bez doprovodu manžela, otce či jiného mužského příbuzného. Přísně zakázaný je i jakýkoli předmanželský sex.

Zákony jen pro některé - Náboženská policie zvaná muttawa ostražitě hlídá veřejná prostranství saúdskoarabských měst a obcí a nekompromisně zasahuje proti všemu, co nekoresponduje se striktním výkladem islámu. Ženě například hrozí vězení, pokud na ulici odpoví cizímu muži, který ji osloví. Ale do soukromých prostor místní smetánky muttawa nevidí a ani vidět nechce. A tak se tam odehrávají možná ještě divočejší scény, než jaké jsou běžné v západní euroatlantické civilizaci.  Přesně podle starého úsloví o největší tmě přímo pod svícnem.
 
  • Jak z vás ONA udělá lepšího člověka!

Ženy mají velký vliv na zlepšování mužů.
Muži mají celou řadu nešvarů, které se obtížně odstraňují. Pomoci jim v tom může nalezení té pravé. Ona je už k tomu dotlačí.

Vidí ve vás to nejlepší - Vůbec tím nejdůležitějším, co vám správná holka může dát, je to, že vás vidí jako toho nejlepšího a nejschopnějšího chlapa na světě. A když vás tak vidí ona, je obtížné se tak po nějaké době necítit. Nic přitom mužské sebedůvěře nepomůže více. Je ale třeba vše korigovat tak, aby sebedůvěra nepřerostla v namyšlenost.

Poskytne vám stabilitu -
Pro některé muže zní slovo stabilita takřka jako sprosté. Chtějí se honit za ženskými a mít co nejvíce sexu. Jednoho dne je to ale (možná) přestane bavit. A pak začnou hledat zázemí, tedy stabilitu. To jim neposkytne nikdo jiný než dobrá ženská. K čemu taková stabilita je? Třeba proto, abyste si konečně založili svou firmu a neztráceli čas hloupostmi.

Naučí vás novým věcem - Správná žena z vás udělá komplexnější, plnohodnotnou lidskou bytost. Mnohdy to znamená například to, že vám ukáže věci, které jste ještě nikdy předtím nedělali – třeba jógu. Může to ale být něco dobrodružnějšího jako naplánování výletu s batůžky po východní Evropě.

Udrží vás motivované - Na dobře zvolenou ženu se můžete spolehnout. Bude se snažit co možná nejvíce vám pomoci ve vaší kariéře, a to nejen proto, že z toho také něco bude mít. Pomůže vám zaměřit se na své cíle, ale také na cestě, po které se k nim dostanete. Vyslechne si vás, kdykoliv budete potřebovat, a poradí, jak nejlépe bude umět.

Stará se o vaše zdraví -
Správná žena může být výhrou také pro vaše zdraví, které je dost možná pochroumané vaší dosavadní životosprávou. Faktem je, že holky žijí mnohem zdravěji. Zřejmě vám vysvětlí, že není úplně dobré, abyste se stravovali ve fastfoodu a naopak vás vezme do posilovny. Důležité také je, že doma uvaří chutné, ale zdravé jídlo.

14.Červenec 2005

Svatý Lukáš

Život - Narodil se na počátku letopočtu v syrské Antiochii. Původním povoláním byl lékařem a podle tradice také malířem. Dle svých slov se nikdy nesetkal s Ježíšem. Až později jej oslovilo Kristovo učení a humanismus křesťanství. Z vědeckých poznatků vyplývá, že byl robustní postavy, vysoký 163 až 165 cm a měl krevní skupinu 0. Okolo roku 50 se připojil k apoštolu Pavlovi, kterého 17 let doprovázel. Po smrti apoštola Pavla působil jako zvěstovatel víry zejména v achajské Boiótii. Zemřel stářím ve věku 84 let a byl pohřben je v Thébách.

Patronace a uctívání - Je křesťanským patronem lékařů a umělců (především malířů - malířský cech se označoval jako cech sv. Lukáše), dále také historiků, notářů, knihařů, řezníků atd., ochránce před neštěstím s dobytka před morem. Je patronem měst Bologna a Padova. Mezi jeho atributy patří okřídlený býk, pero a kniha nebo svitek. Bývá zobrazován jako malíř obrazu Panny Marie. Jeho ostatky (lebka) byly přivezeny do českých zemí Karlem IV. a jsou součástí Svatovítského pokladu v Praze. Zbytek ostatků je v italské Padově, v alabastrovém sarkofágu v kostele svaté Justiny.

Jeho svátek je slaven 18. října.

Text je dílem vzdělaného člověka s dobrou řečtinou a s větší slovní zásobou než mají ostatní tři evangelia dohromady. Evangelium vzniklo dříve než kniha Skutků, která se na ně odvolává (Sk 1,1 (Kral, ČEP). Stará tradice připisuje spis lékaři Lukášovi (Kol 4,14 (Kral, ČEP), i když v evangeliu není jmenován. Nejstarším písemným dokladem je Zlomek Muratoriho (kolem 200 n. l.), Lukášovi je přičítá také Órigenés, Tertullian a další z téže doby. Lukáš doprovázel apoštola Pavla na jeho cestách, mohl hovořit s očitými svědky a nahlížet do písemných záznamů. Na základě toho křesťanská tradice usuzovala, že evangelium vzniklo nejspíše v Kaisareii někdy v době tamějšího Pavlova vězení (asi v letech 56-58 n.l.).

Nejstarší zachované rukopisy (papyrus P75, Sinajský a vatikánský kodex) však mají pouze nadpis „podle Lukáše“. Autor téměř jistě používal text evangelia Markova a pravděpodobně psal až po zboření Jeruzalémského chrámu roku 70. Ze srovnání s evangeliem Matoušovým soudí biblická kritika, že oba používali i dnes ztracenou sbírku Ježíšových výroků, který se obvykle nazývá Q (z něm. Quelle, pramen). Většina moderních badatelů proto soudí, že spis vznikl někdy mezi léty 70-90.

Lukáš zřejmě psal pro křesťany, kteří ke křesťanství konvertovali z pohanství, což už tehdy díky Pavlově reinterpretaci nepředstavovalo žádný problém. Jeho řečtina je uhlazenější než u druhých evangelií, je v ní několik latinských slov a téměř žádná hebrejská. Z 1151 veršů Lukášova evangelia je 544 vlastních, 565 téměř totožných s Mt, 430 s Mk (z toho 389 je společných všem evangelia je 544 vlastních, 565 téměř totožných s Mt, 430 s Mk (z toho 389 je společných všem třem). Lukáš uvádí 17 Ježíšových podobenství, která v ostatních evangeliích chybí, a 28 zřetelných citátů ze Starého zákona, vesměs podle řeckého znění. Lukášovo evangelium se vyznačuje velkou pozorností k chudým, k ženám a dětem a vůbec k lidem na okraji společnosti. Pouze v Lukášově evangeliu je zpráva o Zvěstování Panně Marii, o pastýřích v Betlémě, o Ježíšově dětství, podobenství o milosrdném Samařanovi, o ztraceném synu a další.

Otázka historicity Marie je úzce svázána se sporem o historicitu Ježíše Krista a důvěryhodností základních textů křesťanské víry jako historického pramene. Historikové, kteří přijímají svědectví evangelií a dalších novozákonních spisů, přirozeně postavu Marie považují za Ježíšovu matku, neboť se o ní tak zmiňují všechna kanonická evangelia a Skutky apoštolů. V jiných dobových pramenech (mimo Nový zákon) se Maria nevyskytuje. S odmítnutím důvěryhodnosti evangelií tak lze odmítnout i existenci Marie, ale jde spíše o podružnou otázku v širším sporu. Podle dostupných pramenů je pravděpodobné, že se stala matkou ve velmi mladém věku. Samotný Nový zákon neposkytuje příliš dalších informací, které by se jejího života týkaly, novozákonní apokryfy však nabízejí ještě několik dalších momentů. Jakubovo protoevangelium ze 2. století popisuje Mariino dětství. Odtud se také dovídáme o jejích rodičích, Jáchymovi a Anně. Katolická a pravoslavná tradice stojí na ústním podání, svědectví církevních Otců a výkladu Bible.

Protestantské církve - Vztah protestantských církví k Marii souvisí s reformačními důrazy, podle nichž byla zcela odmítnuta tradice jako věroučný základ. Tím zůstala pouze sama Bible (princip sola scriptura). Proto je Maria v protestantských církvích chápána v podstatě pouze jako nástroj inkarnace Ježíše Krista na tento svět. Podobně jako v případě dalších katolických svatých je odmítnuto také uctívání Panny Marie, neboť je v rozporu s reformačním principem, podle něhož je možné uctívat pouze samotného Boha. (princip soli Deo gloria). Mariánský kult je, stejně jako kult svatých, považován za modloslužbu.

Islám - Islám vidí v Marii matku proroka Isy, tj. Ježíše. Shoduje se s křesťanskou pozicí na tom, že Maria porodila Ježíše jako panna. Korán vypráví o Marii na dvou místech (3,35–47 a 19,16–34), ale je stručnější než biblické podání. Podle Koránu byla Maria zasvěcena Bohu ještě před narozením.

  • Bologna - je hlavním městem regionu Emilia-Romagna a provincie Bologna, toto staré město je také středem oblasti, kde se nejvíce mluví emiliano-romagnolským dialektem italštiny.

Toto starobylé univerzitní město je i v současnosti cílem mnoha studentů, kteří mu dodávají kulturní bohatství a nové alternativní názory, jež jí mohou závidět mnohá světová města. Bologna je proslavená také svými věžemi.

Historie - Bolognu založili Etruskové pod jménem Felsina. Později se z ní stala římská kolonie, kterou Římané pojmenovali Bononia. Bologna byla jedním z hlavních center obchodu díky síti kanálů, které umožňovaly přepravu velkého množství zboží. Ve středověku se Bologna stala centrem vědění. V roce 1088 byla v Bologni založena univerzita, která je považována za nejstarší v Evropě. V období renesance byla významným městem papežského státu. V Bologni se narodil vynálezce bezdrátového telegrafu Guglielmo Marconi, v Bologni Luigi Galvani při pokusech s žabími stehýnky objevil základní zákony elektrického proudu. 2. srpna 1980 byl v hlavní železniční stanici města spáchán velký bombový útok, který je známý jako atentát v Bologni.

Bologna-SanPetronioPiazzaMaggiore1.jpg

Ve městě se nachází slavná Padovská univerzita, jedna z nejstarších na světě. Dochovalo se zde velké množství uměleckých a kulturních památek, které však stěží přilákají tolik turistů jako 30 km vzdálené Benátky. Padova je důležitým ekonomickým centrem oblasti a jedním z nejdůležitějších logistických a dopravních uzlů celé Itálie.  Padova je známa také jako „město svatého Antonína“, slavného portugalského františkána, který zde zemřel roku 1231 a následujícího roku byl svatořečen.

Dějiny - Padova patří mezi nejstarší severoitalská města, podle legendy byla založena Aeneovými Trójany. Předchůdcem Padovy bylo antické Patavium, rodiště římského historika Tita Livia. To bylo roku 452 zničeno Huny. Na počátku 7. století zničili město Langobardi. V renesanci byla Padova jedním z hlavních center humanismu a vědy – působil zde např. Galileo Galilei a na zdejší univerzitě (založené 1222) studoval práva mj. český světec Jan Nepomucký nebo pozdější arcibiskup Arnošt z Pardubic, později např. Mikuláš Kusánský. Kulturnímu věhlasu pomohlo i uchvácení města rodinou Da Carrara roku 1337. Noví vládcové se ukázali jako štědří mecenáši umění. V letech 14051797 spadala Padova pod Nejjasnější republiku benátskou. Za 2. světové války (1944) byla Padova těžce poškozena bombardováním.

            

Santa Giustina - V jihovýchodním rohu náměstí stojí opatství sv. Justýny s částí ostatků Evangelisty Lukáše (zbytek ostatků uložen v Praze) a apoštola Matěje. Pochází z let 15141587. Mučednickou smrt světice svaté Justýny připomíná Veronesův obraz na hlavním oltáři.

  

Charakteristika knihy - Kniha začíná věnováním Teofilovi, podobně jako Evangelium podle Lukáše, k němuž se autor výslovně hlásí.

    • První část knihy (Sk 1 – 7) se odehrává v Jeruzalémě a líčí Ježíšovo nanebevstoupení, seslání Ducha svatého a vystoupení Štěpánovo.
    • Druhá část (Sk 8 – 12) popisuje činnost apoštola Petra v Samaří, Cesareji a Antiochii.
    • Další části popisují působení apoštola Pavla, a to jeho první (Sk 13 – 14), druhou (Sk 15 – 18) a třetí misijní cestu (Sk 19 – 21,26). Sk 15,1-35 líčí apoštolský koncil v Jeruzalémě.
    • Poslední část knihy líčí Pavlovo zatčení v Jeruzalémě (Sk 21 - 23), soudní řízení v Cesareji (Sk 24 – 26) a konečně cestu do Říma (Sk 27 – 28).

Kniha obsahuje velký počet rozsáhlejších přímých řečí, které jsou ale pravděpodobně dílem autorovým, a některé části kapitol 16, 20, 21 a 27-28 jsou psány v první osobě množného čísla. Jedna skupina řeckých rukopisů obsahuje text knihy Skutků s poměrně významnými odchylkami v několika verších, tzv. západní text, který se však většinou pokládá za mladší. V názorech na jednotnost knihy se odborníci neshodují, shodují se však většinou v tom, že Sk vznikla až po Evangeliu Lukášově, že obě napsal tentýž autor, který Pavlovy listy sice nečetl, jeho učení však znal.

Vznik a autorství - Název Skutky apoštolů se poprvé objevuje u Irenea (před 200) a knihu uvádějí všechny seznamy Nového zákona, počínaje zlomkem Muratoriho. Nejstarší zachovaný zlomek (papyrus P 48) je ze 3. století.  Starší tradice předpokládala, že kniha vznikla bezprostředně po událostech, které popisuje, tj. někdy kolem roku 65, a že ji napsal Lukáš, lékař a spolupracovník Pavlův, o němž se zmiňuje v Ko 4,14 aj. Protože je však závislá na Lukášově evangeliu, které patrně vzniklo až po zboření chrámu roku 70, protože se její líčení řady událostí neshoduje s líčením Pavlovým v jeho listech, kloní se moderní autoři spíše k pozdějšímu datu, někdy v letech 70 – 90.  Pro ztotožnění autora L a Sk s Lukášem z Ko 4,14 hovoří, že autor používá několik odborných lékařských termínů a snad i to, že některé pasáže píše v první osobě množného čísla. Proti tomu hovoří naukové rozdíly mezi Sk a Pavlem, odlišné líčení některých důležitých událostí i legendární líčení Pavlových činů na cestách. Autor nicméně nikdy Pavla neoznačuje jako apoštola.

Slovo synoptický pochází z řečtiny (συν syn = "s", „spolu“; οψις opsis = vidění) a znamená přibližně „přehledný“, „porovnatelný“. U těchto evagelií to znamená, že jsou si natolik podobná svou strukturou i obsahem, že je možné jejich texty položit vedle sebe a navzájem je porovnávat. Poslední, čtvrté evangelium (Janovo) je zcela odlišné, má jinou strukturu a obsahuje z velké části jiný materiál, proto je řazeno zvlášť mezi tzv. Janovy spisy.  Z podobnosti materiálu v synoptických evangliích je zřejmé, že jejich autoři čerpali ze stejných nebo podobných pramenů a že jsou na sobě navzájem závislí. Jejich vzájemný vztah (lidově řečeno „kdo od koho opisoval“) řeší synoptická otázka.

15.Červen 2005

Nostradamus ( 1503 - 1566 )

Narodil se v rodině Židů konvertovaných na křesťanství. V patnácti letech, kdy studuje v Avignonu, je už zkušeným astrologem, který vysvětluje nebeské jevy spolužákům. Roku 1529 začíná studovat lékařskou vědu na univerzitě v Montpellieru. Věnuje se zejména starým lékařským a filozofickým textům, anatomii a lékopisu. Po získání diplomu se zdokonaluje v Agenu pod dohledem lékaře filologa Julese-Césara Scaligera.  Jeho manželka a dvě děti podlehly morové epidemii. Nostradamus začíná studovat morovou problematiku v Marseilles a v Aix-en-Provence. Stává se z něj odborník, který na rozdíl od většiny současníků nevěří, že mor je nezvratným Božím prokletím. Snaží se vyrobit lék na bázi cypřiše, kosatce, červené růže a dalších složek. Tvrdí, že všichni, kdo si touto směsí potřou rty, jsou před morem chráněni. Navrhuje hygienická opatření, radí polévat vše octem a rostlinnými esencemi kvůli dezinfekci, chránit si nos a ústa, mýt si ruce před jídlem a podobně.

Stejně jako všichni tehdejší lékaři používal i Nostradamus k určování příčin nemocí astronomii. V té době se věřilo, že všechny části těla jsou ovlivněny pohybem planet a jejich konstelacemi. Pomocí hvězd se dostává ke svým proroctvím. Když v jednom z nich předpoví téměř do detailu smrt Jindřicha II., získává si důvěru Kateřiny Medičejské, která jej přijímá do svých služeb. Vrcholu kariéry dosahuje roku 1564, kdy je jmenován dvorním lékařem a rádcem krále Karla IX. O dva roky později umírá Nostradamus v Salon-de-Provence jako jeden z nejuznávanějších mužů francouzského království.

Dětství - Narozen 14. nebo 21. prosince roku 1503 v Saint-Rémy-de-Provence v jižní Francii, kde je dosud dochován dům, kde se narodil. Michel de Nostredame pocházel z početné rodiny. Jeho otec Reynière de St-Rémy (obchodník s obilím) a matka Jaume de Nostredame (notářka) měli celkem nejméně devět dalších potomků. Rodina nosila původně Židovské příjmení, ale otec Jaume, Guy Gassonet, konvertoval na křesťanství okolo roku 1455, a převzal křesťanské jméno "Pierre" a příjmení "Nostredame". Michelovo sourozenci - Delphine, Jehan (c. 1507–77), Pierre, Hector, Louis (narozen 1522), Bertrand, Jean (narozen 1522) a Antoine (narozen 1523). O dětsví Nostradama není mnoho známo, i když je se předpokládá, že byl vzděláván svým dědečkem ze strany matky, Jeanem de St. Rémy.

Studentská léta - Ve věku patnácti let nastoupil mladý Nostradamus na Avignonskou univerzitu studovat bakalářství. Z Avignonu (kde by za normálních okolností dostudoval Trivium (skládajícího se z gramatiky, rétoriky and logiky), byl nucen odejit, když byla univerzita uzavřena z důvodu propuknutí morové epidemie. Nostradamus po opuštění Avignonu (podle jeho vlastních slov), cestoval krajem po osm let. Od roku 1521 vynalézal léky z bylinek. V roce 1529, po několika letech jeho lékařské praxe, nastoupil na univerzitu v Montpellier, aby získal doktorát z lékařství. Bohužel byl zanedlouho z univerzity vykázán, jelikož se zjistilo, že byl lékárníkem, což bylo výslovně zakázáno stanovy univerzity. Listina o vyloučení ze studia (BIU Montpellier, Register S 2 folio 87) stále existuje ve fakultní knihovně. Nicméně, někteří z jeho vydavatelů a korespondentů jej později označovali za "doktora". Nostradamus, po jeho vyhoštění, pokračuje ve své práci, pravděpodobně ještě jako lékárník. V té době se stal známým, za vytvoření "růžové pilulky", které údajně chránila proti moru.

Manželství a léčitelská praxe - V roce 1531 byl Nostradamus pozván Jules-Césarem Scaligerem, čelním renesančním učenecem, do francouzkého Agen. Tam se oženil s ženou, jejíž jméno je nejisté (pravděpodobně Henriette d'Encausse), která mu porodila dvě děti. O tři roky později, v roce 1534, jeho manželka a obě jejich děti zemřeli. Důvodem byl pravděpodobně mor. Nostradamus, po jejich úmrtí, pokračoval v cestování po Francii a možná i po Itálii. Po svém návratu z cest, roku 1545, pomáhal prominentnímu lékaři (Louis Serre), v boji proti moru v hlavním ohnisku, Marseille. Sám pak řešil další ohniska nákazy v Salon-de-Provence a v krajském městě, Aix-en-Provence. Nakonec se roku 1547 usadil v Salon-de-Provence v domě, který stojí dodnes. V té době se oženil s bohatou vdovou jménem Anne Ponsarde, s níž měl šest dětí - tři dcery a tři syny. Mezi léty 1556 a 1567 získal společně s manželkou jednu třináctinu podílu z obrovského projektu. Jednalo se o projekt zavlažovacích kanálů v oblasti Salon a nedaleké Désert de la Crau z řeky Durance, jehož organizátorem byl Adam de Craponne.

Nostradamova proroctví - Kromě úcty a reputace si již od prvního vydání proroctví roku 1555 Nostradamus vysloužil posměch a odpor. Jedním z nejzuřivějších odpůrců se stal jeho bývalý mistr, lékař Scaliger, který tvrdil, že Nostradamovy předpovědi jsou snůškou lží a výmyslů. Ani později na tom nebyl o nic lépe. V 19. století se dokonce jeho jméno vžilo ve francouzštině jako synonymum pro „mága, kouzelníka“ používané podle Littrého slovníku pouze v posměšném významu. Ku prospěchu mu nebylo ani to, že jeho výroky byly používány k politické propagandě. Například během druhé světové války interpretoval Goebbels některá jeho čtyřverší jako předzvěst porážky spojeneckých vojsk. Po útoku na World Trade Center se na Internetu objevily verše, v nichž údajně Nostradamus tuto událost předpověděl. Ve skutečnosti šlo o montáž z několika čtyřverší nebo o falešnou napodobeninu. V každé době existovali lidé, kteří Nostradama hájili a hájí. Podle nich samotné životopisné údaje svědčí o tom, že mínil své předpovědi upřímně. Byl prototypem renesančního člověka s širokým záběrem. Věnoval se lékařské vědě, literatuře, astronomii, astrologii, výrobě léků atd. Nesrozumitelnost a tajuplnost jeho proroctví je podle jeho příznivců dána tím, že žil v nebezpečné době, v níž bylo třeba mít se na pozoru.

Právě nejednoznačnost Nostradamových čtyřverší svádí mnohé, aby se pokusili o konkrétní výklad. Není to jednoduché. V prvé řadě v 16. století neexistovala jednotná typografie. Pravopis jednotlivých slov se od jednoho vydání k dalšímu mění, až může dojít k naprosté změně původního významu. Například z výrazu Par le cinquiesme (= skrze pátého/ý/ou) se postupem času stává Carle cinquiesme = Karel V. Druhým kamenem úrazu je volnost, jakou si sám autor dopřál při psaní čtyřverší. Používá často archaickou, někdy i originální větnou skladbu, francouzské výrazy míchá s latinskými, řeckými a provensálskými. Hraje si s anagramy, hojně využívá alegorických obratů a mytologických narážek. Sám přiznává, že některá slova upravil. To vše činí z jeho veršů tvrdý interpretační oříšek. Některé naopak zarážejí svou přesností. Nejslavnějším je v tomto ohledu pětatřicáté čtyřverší z první stovky veršů, které podle Nostradamových současníků předpovědělo smrt krále Jindřicha II. Hovoří se v něm o dvou lvech, starém a mladém, kteří se utkají v zápase. Mladý lev při něm starému vypíchne oko a zraněný sok posléze umře v krutých bolestech. Jindřich II. skutečně zemřel na následek poraněného oka, které mu při turnaji v Paříži probodl kopím mladý hrabě Montgomery.

Mezi vykladači Nostradamových veršů existuje přinejmenším jeden, který se nespletl. Jean-Charles de Fontbrune na základě čtyřverší předpověděl rok předem zvolení Francoise Mitterranda francouzským prezidentem a atentát na papeže Jana Pavla II. V roce 1981. Jeho kniha se v té době prodávala rychlostí 5 000 exemplářů za den. Legendární heavy - metalová kapela Judas Priest, která má na kontě desítky milionů prodaných nosičů, vzdala v roce 2008 Nostradamovi čest tím, že natočila monumentální přes 100 minut dlouhé album "Nostradamus", která popisuje jeho život. Deska která je plná zvratů, emocí a obrovské atmosféry, když muzikanti popisují všechny útrapy Nostradamova života, je skutečným milníkem nejen metalové scény, ale i zaslouženým tributem tomuto velkému muži.

  

Karel, který se ujal vlády po smrti svého churavého bratra Františka II., žil ve složité době náboženských (hugenotských) válek, jež rozštěpily celou Francii. Vzhledem ke své nezletilosti stál nejprve pod poručnictvím královny vdovy Kateřiny Medicejské (podporující katolíky), později však pod vlivem hugenotského předáka admirála Colignyho inklinoval spíše k protišpanělskému protestantskému táboru než ke katolické straně vedené svými příbuznými Guisy. Kateřina Medicejská ho nakonec donutila, aby dal souhlas ke krvavé lázni (tzv. Bartolomějské noci), při níž byli přední hugenoti včetně Colignyho v Paříži povražděni. Po smrti Karla IX. nastoupil na trůn jeho bratr Jindřich III.

12.Květen 2005

Willem H. de Vlamingh [1640/1698], Willem Janszoon [1570/1630]

V roce 1688 se připojil k Východoindické společnosti a plul do Batavie. Po druhé v roce 1694 byl požádán, aby sestavil expedici a plul hledat loď východoindické společnosti Ridderschap van Holland, která se ztratila s 325 osobami na cestě do Batavie v roce 1694. Uředníci východoindické společnosti věřili, že ztroskotala na mělčinách Nového Holandska. V roce 1696 se ujal záchranné mise k západnímu pobřeží Austrálie. Expedice opustila Amsterdam dne 2. května 1696 a plula k ostrovu Tristan da Cunha a poté k afrického mysu Dobré naděje a do Nizozemské východní Indie. Celkem tři lodě: fregata Geelvink, které velel sám Vlamingh, lodi Nijptang velel Gerrit Collaert a loďi Weseltje jejiž velením byl pověřen kapitán Joshua de Vlamingh, syn Willema de Vlamingha. Plul k západnímu pobřeží Austrálie, objevil ostrov Rottnest a proplul asi 20 mil proti proudu řeky, kterou nazval Swan River. Pak sledoval pobřeží na sever. U ostrova, který nese název jeho krajana Dircka Hartoga prvního mořeplavce, který toto území navštívil nalezl desku, kterou zde Hartog k příležitosti objevení zanechal. Vlamingh desku vzal sebou do Holandska a nahradil ji vlastní deskou. Dále prozkoumal Žraločí záliv a Exmouth a v roce 1697 se vrátil do Batavie. Bohužel ztracenou loď Ridderschap van Hollan nenalezl. Vnitrozemí západní Austrálie na něj učinilo dojem úplné pustiny a jeho zpráva spolu se zprávou Williama Dampiera způsobila, že na dlouhá desetiletí bylo toto území opomíjeno a o jeho výzkum nikdo nejevil zájem.

  • Willem Janszoon (okolo. 1570–1630) byl nizozemský mořeplavec a koloniální guvernér, který jako první Evropan spatřil pobřeží Austrálie. Jeho jméno je někdy zkracováno na Willem Jansz. (s nebo bez tečky na konci). Pravděpodobně se narodil v Rotterdamu v Nizozemsku.

První léta  - O mládí Willema Janszoona není nic známo. První zpráva informuje o zahájení jeho služby v Oude compagnie, předchůdci Nizozemské východoindické společnosti, jako pomocníka na lodi Hollandia, která byla součástí druhé flotily, vyslané z Nizozemska do Nizozemské východní Indie roku 1598. 5. května 1601 opět plul do Východní Indie jako první důstojník na lodi Lam, jedné ze tří lodí flotily Jorise van Spilbergena.  Potřetí se Janszoon vyplavil z Nizozemska do Východní Indie 18. prosince 1603 jako kapitán na lodi Duyfken (nebo též Duijfken, což znamená “Malá holubice”), což byla jednou z dvanácti lodí velké flotily Stevena van der Hagen. Ve Východní Indii byl Janszoon vyslán vyhledat další obchodní odbytiště, zvláště pak ve “velké zemi Nová Guinea a dalších východních a jižních zemích”.

Námořní průzkumy - 18. listopadi 1605 vyplula loď Duyfken z Bantamu k západnímu pobřeží Nové Guinee. Janszoon poté přeplul východní část Arafurského moře, bez toho, že by proplul Torresovým průlivem a vplul do zálivu Carpentaria. 26. února 1606 poprvé spatřil řeku Pennefather na západním pobřeží u mysu York v Queenslandu, v blízkosti území, kde se v současné době nalézá město Weipa. Toto bylo první zaznamenané spatření australského kontinentu. Janszoon pokračoval v mapování zhruba 320 km pobřeží, které, jak se domníval, bylo jižním výběžkem Nové Guinee. Země, kterou nalezl, byla močálovitá a lidé nepřátelští. Deset z jeho mužů bylo zabito během několika průzkumů pobřeží. U mysu Keerweer (“Turnabout”), jižní části Albatrosího zálivu se Janszoon rozhodl k návratu a do Bantamu připlul v červnu 1606. Zemi, kterou objevil nazval “Nieu Zelandt” po nizozemské provincii Zeeland, avšak toto jméno se nevžilo a později je použil Abel Tasman pro Nový Zéland. Duyfken se ocitla na začátku Torresova průlivu v březnu 1606, několik týdnů předtím, než jím Torres proplul. Janszoon poté, co se vrátil do Nizozemska věřil, že jižní pobřeží Nové Guinee je spojeno se zemí, podél které se plavil a holanské mapy reprodukovaly tuto chybu po mnoho let.

Druhá plavba do Austrálie - 31. července 1618 Janszoon přistál u ostrova na 22° j.š. ve vzdálenosti 22 a 240 mil jihojihovýchodně od Sundského průlivu. Za toto místo je obecně považován poloostrov od místa zvaného Point Cloates (22°43′ j.š. 113°40′ v.d. / 22.717° j.š. 113.667° v.d.) až po Severovýchodní mys (21°47′S 114°09′E / 21.783°S 114.15°E) na západním australském pobřeží. Janszoon jej považoval za ostrov, aniž by ho celý obeplul.

Kariéra - Janzsoon sloužil v Nizozemské východní Indii během několika období (1603–11, 1612–16 včetně doby, kdy byl guvernérem na Fort Henricus na Soloru, a 1618–28, během tohoto období sloužil jako admirál nizozemské flotily  a byl guvernérem Bandy (1923–27). Roku 1619 byl vyznamenán zlatým řetězem v ceně 1000 guldenů, za zadržení čtyř lodí Britské východoindické společnosti, které pomáhaly Javáncům při obraně města Jakarty proti Holanďanům. V červnu 1627 se vrátil do Batavie a brzy poté jako admirál flotily osmi plavidel odplul na diplomatickou misi do Indie. 4. prosince 1628 vyplul do Holandska a 16. července 1629 podal zprávu o stavu Indií v Haagu. V té době byl ve věku okolo šedesáti let a přál si odejít do důchodu po vysilující a úspěšné službě pro svou zemi. O jeho posledních letech není nic známo, pouze se předpokládá, že zemřel roku 1630.

Dochovalé záznamy  - Původní deníky a lodní záznamy napsané během Janszoonovy plavby roku 1606 jsou ztraceny. Mapa z Duyfkent, která ukazuje místo prvního přistání v Austrálii měla lepší osud. Existovala ještě v roce 1622, kdy Hessel Gerritsz vytvořil svoji mapu Tichého oceánu, a kam hodnoty z mapy z Duyfkenu zapracoval. Vytvořil tak první mapu obsahující některé části Austrálie. Tato mapa existovala ještě roku 1670, kdy byla vytvořena její kopie, která se nakonec dostala do Císařské knihovny ve Vídni a přetrvala zde zapomenuta dvě stě let. Tato mapa se částí Atlasu Blaeu Van der Hema a byla do Vídně přivezena roku 1730 princem Evženem Savojským.

Jako synovi zámožného prodavače sleďů mu bylo předurčeno pokračovat ve šlépějích svého otce, avšak jeho zájmy více směřovaly do oblasti matematiky a astronomie. V letech 1594 až 1596 studoval u dánského astronoma Tycha Brahe a byl vyškolen výrobcem glóbů.  Když se vrátil do Nizozemska, vyráběl mapy a glóby a jakmile měl k dispozici vlastní tiskárnu, byl schopen pravidelně vydávat mapy států v atlasovém formátu, z nichž některé se objevily v Atlasu Novum vydaném v roce 1635. V roce 1633 byl jmenován tvůrcem map Nizozemské Východoindické společnosti.  Byl také editorem a publikoval práce Willebrorda Snella, Adriaana Metia, Gerharda Johanna Vossiuse a historika a básníka Pietra Corneliszoona Hoofta.  Měl dva syny, Johanna a Cornelise, kteří po otcově smrti v roce 1638 pokračovali v tvorbě map a vydavatelské činnosti.

  • Pieter Dirkszoon Keyser (1540 – září 1596) byl holandský mořeplavec. Pojmenoval společně s Frederickem de Houtmanem 12 souhvězdí na jižní polokouli. První plavecké zkušenosti získal při plavbách do Brazílie. Poté studoval u Petra Placia astronomii jižní oblohy, čehož využil při první holandské plavbě do Východní Indie. Až do Indie sice nedoplul, ale poté, co se museli zastavit pro zásoby na Madagaskaru a nějaký čas se zde zdržet, provedl mnohá pozorování, ze kterých vytvořil Petrus Plancius dvanáct novvých souhvězdí.  Je po něm pojmenována planetka Pietkeyser (10655).

Mapa

Průzkumy oblasti na konci 16. století vedené Janem Huyghen van Linschotenem roku 1582 a výzkumy Cornelise de Houtmana o deset let později vydláždily cestu Houtmanově plavbě do Bantenu (hlavního přístavu na Jávě) v letech 15951597, která vynesla jen velmi malý zisk. Holandské pronikání do Východní Indie (což častý je termín používaný pro oblast jihovýchodní Asie, naproti tomu výrazem „Západní Indie“ byla chápána oblast Karibiku) bylo relativně pomalé.

Nizozemská Východoindická společnost (nizozemsky Verenigde Oost-Indische Compagnie, VOC) roku 1602 soustředila do svých rukou veškeré obchodní úsilí Holanďanů pro oblast Asie. V roce 1605 ozbrojené holandské obchodní lodě dobyly portugalský přístav Ambonia na Moluckých ostrovech, který se stal bezpečnou základnou pro nizozemskou Východoindickou společnost. Následný „Dvacetiletý mír“ podepsaný roku 1609 v Antverpách znamenal ukončení válečného stavu mezi Španělskem, které ovládalo portugalské území a tím i jeho kolonie v zámoří, a Republikou spojených nizozemských provincií. Na severozápadním pobřeží Jávy byla v roce 1619 založena Batavia, dnešní hlavní město Indonésie Jakarta, jako centrum holandské koloniální moci v oblasti, ze kterého byl kontrolován holandský obchod v Asii. Pro indonéskou historii je důležité, že Nizozemská východní Indie byla založena spíše pro obchodní účely než jako důsledek holandské národní expanze.

Po zbytek 17. století Holanďané převzali velké obchodní přístavy ve Východní Indii: Malaccu roku 1641, původní království Achem (Aceh) roku 1667, Makassar o dva roky později a Bantam roku 1682. V téže době se v přístavech v Indii plošně pěstovala bavlna, kterou Holanďané vyměňovali za pepř, což byl základ obchodu s kořením.  Jak poznamenal Fernand Braudel, největší zdroj bohatství ve Východní Indii byl obchod v rámci indonéského souostroví, což Holanďané nazývali inlandse handel, kde jeden druh zboží byl vyměňován za jiný, se ziskem na každý obrat, například se stříbrem z Ameriky, které bylo na východě žádanější než v Evropě.  Vznikem monopolního postavení Holandska v obchodu s kořením začali Holanďané na svých územích podporovat monokulturu: Ambonii využili k pěstování hřebíčku, Timor k pěstování vonných dřev santálu, Bandaské ostrovy pro muškátový oříšek a Cejlon pro skořici.

  

Nikdo přesně neví, kdy se na Novém Zélandu usadili první Maorové. Mohlo to být v průběhu 9. století našeho letopočtu nebo ještě dříve. Prvním Evropanem, který roku 1642 objevil tyto ostrovy, byl holandský mořeplavec Abel Janszoon Tasman. Další návštěvník z Evropy, kapitán James Cook, sem dorazil až roku 1769.  V roce 1840 založili britští osadníci na Severním ostrově město Wellington a Nový Zéland, lukrativní pro Spojené království zejména pro úrodnou půdu a mírné klima, byl prohlášen jako závislé území Nového Jižního Walesu pod britskou ochranou. K tomuto postoupení suverenity ovšem mohlo dojít až po vyjednávání s náčelníky domorodých Maorů, kteří především díky misionářským snahám byli uchráněni před vyhubením. Ve smlouvě z Waitangi z roku 1840 je Maorům, tvořícím 12 % populace, zaručená rasová rovnost, jež je také základem novozélandské národní identity. Hlavní zásluhu na pevném spojení Nového Zélandu s metropolí mají skotští přistěhovalci, kteří byli proti zabírání půdy drobných rolníků velkostatkáři v jejich mateřské zemi, přivedli však jejich novou zem k prosperitě a hrdosti na toto společenství. 

Znak Nového Zélandu    Vlajka Nového Zélandu

  • Nové Holandsko je historický název pro dnešní Austrálii. Jméno bylo poprvé pro tento kontinent použito nizozemským mořeplavcem a objevitelem Abelem Tasmanem (podle nizozemské provincie Holandsko) roku 1644 a užívalo se dalších 150 let.

Po založení osady v Novém Jižním Walesu se termínem Nové Holandsko označovala západní část Austrálie, která v té době nebyla na rozdíl od východní části do Nového Jižního Walesu zahrnuta. Jednalo se tedy zhruba o území, které se dnes nazývá Západní Austrálie.  Britský kartograf a navigátor Matthew Flanders roku 1804 doporučil používání názvu Austrálie místo termínu Nové Holandsko. Avšak až po roce 1824 byl britskou vládou tento název oficiálně schválen. V Nizozemsku se výraz Nieuw Holland používal pro australský kontinent až do konce 19. století, do dnešní doby však tento název téměř úplně vymizel.

NIZOZEMSKE KOLONIE - Po vyhraných válkách za nezávislost nad španělskými Habsburky (tzv. osmdesátileté válce) se Nizozemsko stalo v průběhu 17. století jednou z nejvýznamnějších koloniálních mocností světa. V 17. století zde došlo k velikému ekonomickému růstu, rozvíjela se věda a umění, v této době také Nizozemci zabezpečovali přibližně polovinu světového obchodu; celé 17. století se proto označuje jako Nizozemský zlatý věk.

Na rozdíl od Španělska a Portugalska získávalo Nizozemsko stejně jako Velká Británie nová území prostřednictvím specializovaných společností (nejslavnější z nich je nizozemská Východoindická společnost), přičemž stát se přímo v koloniálních záležitostech angažoval až v pozdějších letech, kdy společnosti začínaly mít ekonomické problémy. S místními vládci nejdříve Nizozemci zavírali obchodní dohody a dohody o nájmu území, což jim později umožnilo odkup větších území a vytvoření monopolu na obchod s exotickými komoditami. Velká Británie obsadila mnohá území na úkor Nizozemska poté, co ho na konci 18. století obsadila napoleonská vojska. Samostatné Nizozemsko obnovené v roce 1814 svoje postavení světové mocnosti již ztratilo, na úkor Velké Británie a Francie.

Nizozemští námořníci (např. Willem Barents, Henry Hudson nebo Abel Tasman) se také podíleli na evropském „objevitelském boomu“ 16. a 17. století, nově objevená rozsáhlá území se ale často součástí nizozemské koloniální říše nestávala.

JIZNI AMERIKA - Nizozemská Guyana (16671815): toto území získalo Nizozemsko po britsko-nizozemské válce od Velké Británie výměnou za Nové Nizozemí. Po napoleonských válkách bylo území rozděleno na nizozemský Surinam (nezávislost získal 25. listopadu 1975) a britskou Guyanu.

Nizozemská Brazílie (někdy také nazývaná jako Nové Holandsko, 16241654) byla kolonie na severu dnešní Brazílie; postupnými územními zisky měla pohltit zdejší portugalská území. V roce 1624 Nizozemci dobyli Salvador, tehdejší hlavní město portugalské Brazílie; roku 1636 se hlavním městem stalo Recife. Mezi lety 1630 – 1654 Nizozemci kontrolovali dlouhý pás pobřeží od města Sergipe po Maranhão. Nizozemsko oslabené po britsko-nizozemské válce však nemělo dostatek sil k udržení této kolonie a Portugalsko dobylo celé území zpět.

Nizozemsko nevlastnilo v Africe žádné souvislé území, pouze množství opěrných bodů, zakládaných od 17. století a roztroušených po celém africkém pobřeží od Senegalu po Mosambik. Nejdůležitější a nejpočetnější byly stanice v Ghaně (tzv. Nizozemské zlaté pobřeží), prodané Velké Británii v roce 1871.

AFRIKA - Mauritius (15981710): první trvalou osadu zde založili Nizozemci v roce 1638, kvůli nepříznivému klimatu ji opustili několik desetiletí poté.

Svatá Helena (16001651): nizozemští osadníci se v polovině 17. století přesunuli do nově založeného Kapského města.

Kapská kolonie (16521806): v roce 1652 bylo v blízkosti mysu Dobré naděje založeno Kapské město, původně sloužící pouze jako zásobovací stanice. Díky své strategické poloze se zdejší nizozemská kolonie v průběhu 17. a 18. století značně rozrostla. Na konci 18. století si na kolonii začali činit nároky Britové (kvůli vzrůstajícímu počtu britských kolonistů), od roku 1806 patřila již definitivně britské koruně.

ASIE - Nizozemská východní Indie (16021949) se rozkládala na území dnešní Indonésie a byla nejvýznamnější nizozemskou kolonií. Hlavním zdrojem bohatství, zejména v raných koloniálních dobách, bylo koření (její součástí byly Moluky, jimž se přezdívalo jako „ostrovy koření“). Před Nizozemci byli v této oblasti přítomni Portugalci, kteří však dokázali ovládat jen menší ostrovy Solor, Flores a Timor. Důležitým mezníkem bylo založení Batavie v roce 1619 (nynější Jakarta na ostrově Jáva), ze které Nizozemci postupně ovládli celou oblast. Území bylo původně pod správou nizozemské Východoindické společnosti (založené roku 1602), po jejím krachu na konci 18. století, likvidaci roku 1800 a po krátkém období britské nadvlády v letech 1811 – 1816 byla celá kolonie roku 1816 zestátněna. Indonésie bojovala za nezávislost od roku 1945, Nizozemsko ji po mezinárodním nátlaku (i ze strany Spojených států) uznalo jako nezávislý stát 27. prosince 1949.

Cejlon (začátek 18. století1796): tuto kolonii vlastnili původně Portugalci, od roku 1796 byla pod britskou nadvládou. Hlavním vývozním artiklem byla skořice a sloni.

Maledivy (16541796)

Malaka (16411806, 18161824): tuto oblast v dnešní Malajsii získalo Nizozemsko od Portugalska, v mezidobí let 1806 – 1816 a po roce 1824 patřila pod britskou korunu.

Dedžima (také Dešima, 16411859) byl malý uměle vytvořený ostrov v blízkosti japonského města Nagasaki, v tomto období byl Nizozemcům jako jedinému evropskému národu povolen přístup na japonské trhy.

Nizozemci měli velký počet opěrných bodů a obchodních stanic v Indii (především v průběhu 17. a 18. století), celý subkontinent poté postupně přešel pod britskou nadvládu. Nizozemsko vlastnilo také několik opěrných bodů na Blízkém východě: v Basře (dnešní Irák), v přístavu Mocha (Jemen) a také několik v Persii, z nichž nejvýznamnější byl opěrný bod v Isfahánu (1623 – 1747) a Bandar Abbasu (1623 – 1766). Malé nizozemské kolonie existovaly též na území dnešního Myanmaru, Tchaj-wanu, Thajska a Vietnamu.

10.Duben 2005

Jacob Roggeveen ( 1659 - 1729 )

Jacob Roggeveen (pokřtěn 1. února 1659, Middelburg - 31. ledna 1729, Middelburg) byl holandský admirál a průzkumník z Nizozemské Východoindické společnosti, který byl vyslán, aby nalezl Terra Australis, předpokládaný a dosud neobjevený kontinent. Při své plavbě roku 1722 náhodně objevil Velikonoční ostrov.

Výprava za Jižní zemí - Jacob Roggeveen byl pověřen Nizozemskou Východoindickou společností vedením průzkumné výpravy do Tichého oceánu, jejíž cílem bylo objevení předpokládaného neznámého kontinentu Terra Australis. Výprava vyplula z Holandska 1. srpna 1721. Výpravy se zúčastnily tři lodě: Arend s kapitánem Janem Kosterem, Thienhoven s kapitánem Corneliem Boumanem a Afrikaansche Galey na níž velel kapitán Roeloef Rosendaal. Výprava nejprve doplula k Falklandským ostrovům, které přejmenoval na Belgia Australis. Poté proplul průlivem Le Maire a odtud pokračoval do Tichého oceánu. Doplul na Ostrovy Juana Fernándeze, kde setrval od 24. února do 17. března. Následovala další plavba na západ.

Objevení Velikonočního ostrova - 5. dubna 1722 dorazil k dosud neznámému ostrovu, který pojmenoval Velikonoční ostrov. Informace, které Roggeveen zaznamenal o ostrovu jsou poměr chudé. První domorodec, který vstoupil na palubu lodi byl obdarován několika drobnými dárky; to podnítilo zájem dalších domorodců. Během návštěvy domorodců na lodích došlo z jejich strany k několika krádežím, které vyústily až ve střelbu, při níž několik domorodců padlo. Roggeveen zaznamenal, že na ostrově žilo asi 2 000 až 3 000 obyvatel. Zaregistroval také přítomnost soch Moai. Domníval se však, že jsou hliněné a výprava jim nevěnovala výraznou pozornost.

Tichomořské ostrovy - Poté ve vydal na cestu do Batávie, během níž navštívil souostroví Tuamotu, Společenské ostrovy, kde objevil ostrov Bora-Bora a 13. června 1722 dorazil na Samou. Zde byl po nějakou dobu vězněn za porušení práv Nizozemské Východoindické společnosti, avšak po propuštění byl společností odškodněn. V roce 1723 se vrátil do Holandska.

  • Terra Australis (také: Terra Australis Incognita, což z latiny volně přeloženo znamená „neznámá země na jihu“), byl předpokládaný, avšak dosud neobjevený kontinent, který se objevoval na mapách od 15. století do 18. století.

Tento kontinent byl poprvé předpovězen Aristotelem. Idea neznámého jižního kontinentu pak byla v 1. století n.l. rozpracována Ptolemaiem, jenž věřil, že Indický oceán je na jihu uzavřen dosud neznámou jižní zemí a že tato země udržuje v rovnováze země na severní polokouli. Během renesance byl Ptolemaios hlavním zdrojem informací pro evropské kartografy, kteří Terru Australis začali zakreslovat do svých map. Postupné námořní objevy nutily kartografy zmenšovat velikost zakreslené Jižní země, avšak i nadále se drželi Ptolemaiova názoru o její existenci. Běžně pak tuto zemi zakreslovali v oblasti jižního pólu, avšak v mnohem větším rozsahu, než má ve skutečnosti AntarktidaNový Zéland, který byl poprvé spatřen evropanem Abelem Tasmanem roku 1642, byl považován za část Terra Australis, stejně tak jako některé části Afriky a Austrálie.

V 16. století bylo vypraveno několik námořních expedicí, s cílem nalézt Terru Australis. V letech 1722 až 1723 to byla výprava holandského admirála Jacoba Roggeveena, které se však podařilo objevit pouze několik ostrovů, mimo jiné Velikonoční ostrov.  Na výrazném upřesnění představy o Terra Australis se podíleli objevitelé Matthew Flinders a James Cook. James Cook obeplul Nový Zéland a dokázal tak, že není částí rozsáhlého jižního kontinentu. Během druhé výpravy obeplul svět po velmi vysokých jižních šířkách. Na několika místech dokonce překročil jižní polární kruh a dokázal tak, že Terra Australis, pokud existuje, musí ležet v jižních polárních krajích.

Matthew Flinders vedl roku 1801 výpravu prozkoumávající pobřeží Austrálie. Obeplul ji v obou směrech a vyloučil tak, že by mohla být hledanou Terrou Australis. Objevil také mimo jiné Velký bariérový útes a prozkoumal záliv Carpentaria na severním pobřeží. Snaha o objevení Terra Australis byla završena objevem Antarktidy, která byla poprvé spatřena v roce 1820 nezávisle na sobě Fabianem Bellingshausenem, Edwardem Bransfieldem a Nathanielem Palmerem.

Easter Island map-fr.svg        Flag of Rapa Nui, Chile.svg

Osídlení polynéským obyvatelstvem - Ostrov byl osídlen polynéským obyvatelstvem snad již v polovině 1. tisíciletí. Podle ústních legend, zaznamenaných tahitským biskupem Tepano Jaussenem, místem přistání dvou kánoí prvních polynéských osadníků, vedených Hotu Matu'ou, byla pláž Anakena. Veliké kánoe přivezly údajně 300 - 400 lidí z ostrovů Maroe-Orega a Maroe-Tohio. Tito první mořeplavci dovezli na ostrov také prasata, kuřata a rozmanité rostliny a plodiny jako sladké brambory, jamy, taro, banány, cukrovou třtinu, toromiro, ibišek, maute a jiné.

Společenská struktura - První ostrované byli rozděleni do 10 klanů, které žily v 16 osadách. Tyto vesnice byly založeny Hotu Matu'ou po příjezdu na ostrov. Jména nejvýznamnějšíců klanů byla: Miru (Fregatčí klan), který obýval sever ostrova, Marama (Měsíční klan); Haumoana (Pobřežní klan); Tupahotu (klan Tupa), který pravděpodobně ovládal lomy v Rano Raraku, Ureohei, Hamea, Kotu’u, Roca, Ngauré a další. Podle legend, zaznamenaných misionáři roku 1860, měl ostrov původně přesně definovaný třídní systém v čele s Ariki, náčelníkem, který měl na ostrově absolutní moc. Každý klan měl svého kněze (inetao), bojovníky (matatoa) a zemědělce a služebníky (mata kio).

První kontakty s Evropany -  Španělský mořeplavec Alvaro de Mendaña (1567) nebo anglický bukanýr Edward Davis (1687) byli pravděpodobně první Evropané, kteří zřejmě zahlédli Velikonoční ostrov. 

Prvním Evropanem, který vstoupil na ostrov, byl nizozemský admirál Jacob Roggeveen, který ostrov náhodně objevil při své průzkumné cestě, jejímž cílem bylo objevení Jižní země. Roggeveen přistál u ostrova o Velikonoční neděli 5. dubna 1722. Zaznamenal, že na ostrově žilo asi 2 000 až 3 000 obyvatel. Zaregistroval také přítomnost soch moai. Domníval se však, že jsou hliněné a výprava jim nevěnovala výraznou pozornost. 

Roku 1770 španělská expedice pod vedením kapitána Felipe González Ahedo připlula z Peru a vyhlásila na ostrovem svrchovanost ve jménu krále Karla III. Tato expedice také jako první zmapovala ostrov.

James Cook navštívil Velikonoční ostrov na své druhé průzkumné výpravě. 13. března 1774 zakotvil u ostrova a setrval zde několik dní. Účastníkem této výpravy byl také přírodovědec Georg Forster, který jako první Evropan přivezl první vědecké údaje o ostrově.

Roku 1786 se na ostrově zastavil francouzský mořeplavec Jean-François de La Pérouse. Tito mořeplavci již nalezli ostrovní obyvatelstvo zdecimované ekologickou katastrofou a kmenovými válkami.

Roku 1805 připlula k ostrovu Nancy, americká loď lovců tuleňů. Posádka z ostrova unesla 10 mužů a 12 žen, aby na lodi vykonávali pomocné práce. Po odplutí byli domorodci svázáni. Po třech dnech, kdy byli zbaveni pout, všichni skočili do moře a plavali směrem k ostrovu. Přežil pouze jeden z nich.

Otroctví a epidemie - V 60. letech 19. století proběhla na ostrově řada událostí, které přivedly zbytky původní civilizace téměř k vyhubení. V prosinci 1862 připluli na ostrov lovci otroků. Během několika měsíců odvezli z ostrova okolo 1500 mužů a žen, tedy polovinu stávající populace, aby jako otroci pracovali v peruánských guánových dolech. Byl odvlečen i poslední rapa-nuiský král Maurata i s rodinou. Teprve zásah tahitského biskupa způsobil, že peruánská vládá dopravila několik přeživších otroků zpět na ostrov. Ze všech odvlečených domorodců se vrátilo na ostrov jen 15. Ti navíc přivlekli na ostrov nákazu neštovic. V době největšího rozšíření epidemie se ani nestačili pohřbívat mrtví. Zkázu domorodé populace završily klanové války o území, uvolněná po zemřelých. První křesťanský misionář Eugène Eyraud zavlekl roku 1867 na ostrov tuberkulózu, na kterou zemřela čtvrtina zbytku obyvatelstva. V roce 1877 měl ostrov jen 111 původních obyvatel.

  • Jakarta (Džakarta, dříve Batavia) je hlavní a největší město Indonésie, má více než 9 miliónů obyvatel bez aglomerací, s aglomeracemi až 18,2 miliónu obyvatel (2004). Město leží na severozápadě ostrova Jáva, který se nachází na jihozápadě Indonésie.

Prvním osídlením tohoto místa byl přístav Kalapa. Ve 12. století se stal hlavním přístavem království Sundy. Portugalci jako první Evropané vstoupili na začátku 16. století na území tohoto přístavu a získali od tehdejšího krále povolení na stavbu pevnosti. Přístav v Jakartě je dodnes nazýván Sunda Kalapa.  V roce 1527 se přístav dostal pod kontrolu vládce sultánátu Bantam ze severu. 22. června 1527 Bantamané změnili jméno města z Kalapy na Jayakarta (odtud dnešní Jakarta), což v javánštině znamená „vítězný a prosperující“. Tento den je dnes oficiálně považován za den vzniku města Jakarty. Holanďané přišli do Jayakarty ke konci 16. století. V roce 1619 holandské jednotky holandské Východoindické společnosti, vedené Janem Pieterszoonem Coenem, obsadily město a přejmenovaly ho z Jayakarty na Batavia, což je latinské označení domorodých kmenů, které žily v Nizozemsku za Římské říše. 4. března 1621 se Batavie stala hlavním městem Holandské Východní Indie. Britové přepadli v roce 1811 Jávu a okupovali ji pět let, zatímco Nizozemci měli plno starostí s napoleonskými válkamiEvropě a nemohli tak účinně bránit ostrov.  Roku 1942, během druhé světové války, převzali vládu nad městem Japonci a změnili jméno na dnešní Jakarta. Jakarta se stala po vzniku Indonésie v roce 1949 hlavním městem.

  • Tuamotu je jeden z největších řetězů korálových atolů na světě, který pokrývá plochu zhruba odpovídající rozloze západní Evropy. Administrativně patří pod Francouzskou Polynésii.

Všechny ostrovy v souostroví Tuamotu jsou nízké korálové ostrovy. Makatea je jedna ze tří velkých fosfátových skal v Tichém oceánu (další jsou Nauru a BanabaKiribati). Na atolech Fangataufa a Mururoa prováděla Francie v 60. až 90. letech 20. století pokusné výbuchy atomových zbraní.

Rangiroa

Polynésané, kterých žije dnes na ostrově asi 6000, kolonizovali ostrov před 1100 lety a dodnes se na něm zachovalo několik starobylých chrámů. V jednom z nich byly nalezeny dlaždice s vytesanými posvátnými mořskými želvami. Jako první Evropan navštívil ostrov Bora-Bora v roce 1722 holandský cestovatel Jacob Roggeveen. Kapitán James Cook spatřil ostrov poprvé v roce 1769 a v prosinci 1777 u něho přistál. Zaznamenal si, že se jmenuje „Bola Bola“ (Prvorozený). V roce 1895 se Bora-Bora stal součástí Francouzské Polynésie. Ostrov sloužil během 2. světové války jako americká letecká a námořní základna. Dnes je Bora-Bora stále častěji cílem turistů z celého světa. Kromě příjmů z turistiky je hlavním zdrojem obživy vývoz kopry, vanilky a perleťoviny.

  • Samoa (Nezávislý stát Samoa, dříve Západní Samoa ), stát v západní části souostroví Samoa v Polynésii. Rozloha 2944 km², 176 908 obyvatel (2006). Administrativně se člení na 11 distriktů (A'ana, Aiga-i-le-Tai, Atua, Fa'asaleleaga, Gaga'emauga, Gagaifomauga, Palauli, Satupa'itea, Tuamasaga, Va'a-o-Fonoti, Vaisigano). Hlavní město Apia (38 800 obyv.).

Oblast dnešní Samoy byla osídlena Polynésany v 10.–7. století př. n. l. Roku 1722 ostrovy objevili nizozemští a francouzští mořeplavci. Podle velkého množství plavců na člunech byly ostrovy nazvány francouzským mořeplavcem Bougainvillem Plavecké ostrovy (Îles des Navigateurs). První kolonisté však byli Britové. V 19. století se o Samou začali zajímat USANěmecko. Na berlínské konferenci v roce 1899 si tyto mocnosti rozdělily sféry vlivu. Souostroví bylo rozděleno 171. poledníkem. Západní část byla spravována Německem, východní USA. Na počátku 1. světové války byla německá (západní) část Samoy obsazena Novým Zélandem, který ostrovy spravoval až do roku 1962 jako mandátní území Společnosti národů, později poručenské území OSN. 1. ledna 1962 byla vyhlášena nezávislost na základě referenda. Východní část zůstala nadále pod správou USA jako Americká Samoa. V roce 1997 země ze svého oficiálního názvu vypustila označení Západní. V roce 2007 zemřel poslední nevolený panovník Malietoa Tanumafili II. a Samoa přešla na formu republiky parlamentního typu. 29.9.2009 zasáhlo Samou zemětřesení o síle 8,3 stupně Richterovy stupnice. Při následné vlně tsunami zahynulo několik desítek lidí.

Vlajka Samoy

  • Nizozemská východoindická společnost (nizozemsky Vereenigte Oost-Indische Compagnie) byla založena v roce 1602. Koncem 16. století ovládali Portugalci v oblasti Indického oceánu obchod s kořením, na kterém chtěli získat účast nizozemští mořeplavci. Za účelem rozdělení rizika a zisku spojeného s obchodováním s východní Indií založili bohatí obchodníci z Amsterdamu tzv. Sjednocenou východoindickou společnost.

Předchůdci - První výprava nizozemských lodí do Asie se začala vybarvovat v roce 1594, kdy se devět nizozemských kupců spojilo a založilo jednorázovou Společnost vzdálených zemí. Expedice sestávala ze čtyř lodí - Hollandia, Amsterdam, Mauritius a Duyfken pod velením Cornelise de Houtmann a Gerrita van Beuningen. Výprava vyplula 2. dubna 1595 z kotviště u ostrova Texel a zamířila si to do Indonésie. Po cestě většina posádky zahynula na kurdějě, přesto se expedice dostala do Bantamu na Jávě za 15 měsíců. Zde se dostala do střetu s místními domorodci a musela urychleně odplout. Pro nedostatek posádky byla dokonce opuštěna loď Amsterdam. Zpět do Nizozemska dorazila v roce 1597, cestu přežilo 87 námořníků z celkových 240. Finančně byla neúspěchem, ukázala však, že je možné využít cestu Portugalců kolem mysu Dobré nadějě a dostat se tak do Indie a dále do Indonésie. Expedici v dalších šesti letech následovalo 15 výprav o celkovém počtu 65 lodí, sponzorovaných celkem 8 různými společnostmi.

Jelikož se mezi léty 1595 - 1601 vypravilo na 16 obchodních expedic a většina z nich se vrátila s cenným nákladem, nastal úpadek cen koření v Nizozemsku a přitom nárůst výkupních cen v Asii, což mělo za následek nerentabilitu podnikání v tomto oboru. Z rozhodnutí generálních stavů Nizozemské republiky byla tedy založena jednotná společnost - Vereenigte Oost-Indische Compagnie. Této společnosti byl od vlády zaručen obchodní monopol mezi mysem Dobré naděje a Magellanovým průlivem s právem uzavírat smlouvy se sousedními státy, v nových oblastech jmenovat správní úředníky a udržovat ozbrojené síly. První ztráta území pro Portugalce přišla v roce 1603, kdy Nizozemci zabrali ostrov Ambon. V letech 1605 a 1606 získali Molucké ostrovy a v roce 1641 Malaku v Malajsii. Poražení Portugalců v roce 1756 přineslo Nizozemcům vládu nad Cejlonem, s jeho drahými kameny, perlami a skořicí, v letech 1661-1663 je vyhnali i z Kočínu a Kalikatu v Indii. Do roku 1755 získali Nizozemci kontrolu nad většinou ostrova Jávy. Východoindická společnost také založila vlastní osadu na mysu Dobré naděje - Kaapstad.  V 18. století se z loďařské obchodní společnosti stala oblastní správa zabývající se zemědělskou výrobou. Ta začala dodávat do Evropy produkty z indonéských ostrovů. I přesto společnost pomalu upadala. Její monopol začali nejdříve narušovat pašeráci a po pařížské smlouvě v roce 1784 se přidali Britové z Britské východoindické společnosti, kteří také získali právo obchodovat s Východní Indií. V roce 1799, kdy bylo Nizozemí podřízeno napoleonské Francii, byla společnost definitivně zrušena nizozemskou vládou, která také převzala všechny její dluhy a majetek.

 

06.Březen 2005

Americká válka za nezávislost

Předcházející události - Kolkový zákon z roku 1765 (Stamp Act of 1765, povinnost lepit v Americe kolky na mnoho druhů zboží) a Townshendovy zákony z roku 1767 (Townshend Acts, uvalení cel na dovoz mnohého běžně dováženého zboží do Ameriky) rozhněval americké kolonisty, protože výše nových daní neodpovídala míře jejich zastoupení v Parlamentu Spojeného království. Jedním z protestujících byl John Hancock. V roce 1768 byla Hancockova loď Liberty obsazena celníky a on sám byl obviněn z pašování. John Adams ho sice úspěšně obhájil, ale přesto však v následujících letech čelil stovkám podobných obvinění.  Hancock organizoval bojkot čaje, který z Číny dovážela britská Východoindická společnost (British East India Company), jejíž prodeje v koloniích rychle klesly z 145 000 kg na pouhých 240 kg. V roce 1773 se již společnost topila v dluzích, měla obrovské zásoby čaje a přitom žádné vyhlídky na obnovení prodeje, protože pašeráci jako Hancock dováželi čaj bez placení cel. Britská vláda proto přijala Čajový zákon (Tea Act), který dovoloval společnosti prodávat čaj v koloniích nezdaněný za ceny nižší, než za jaké jej nabízeli pašeráci.

Protesty probíhaly jak ve Philadelphii, tak v New Yorku, ale do historie se zapsal Boston. Bostoňané pokládali nový zákon za pokus o opětovné potlačení práv Američanů. Samuel Adams a další požadovali, aby se jednatelé Východoindické společnosti a příjemci jí dováženého čaje vzdali svých postavení. Na sklady a domovy těch obchodníků, kteří se zdráhali, zaútočili.  Jako první z mnoha lodí přivážejících čaj Východoindické společnosti, HMS Dartmouth, připlula na konci listopadu 1773. Samuel Adams pobízel rostoucí dav požadavky na sérii protestních shromáždění. Na každý mítink přicházelo více a více lidí, a to jak z města, tak z okolí. Davy provolávaly odpor nejen k Britskému parlamentu, Východoindické společnosti, lodi HMS Dartmouth, ale také ke guvernéru Thomasu Hutchinsonovi, který stále prosazoval vyložení čaje. V noci 16. prosince přišlo na protestní shromáždění ve Starém jižním kostele (Old South Church) zatím nejvíce lidí, zhruba 8000.  Pití čaje bylo také jednou z událostí Americké revoluce, jichž se zúčastnili svobodní zednáři. Místní členové se scházeli v Taverně Zeleného draka (Green Dragon Tavern), kde se údajně připravoval plán této akce. Členy lóže byly kromě jiných Paul Revere, John Hancock a Joseph Warren. V noci, kdy pití čaje proběhlo, se schůzka lóže neuskutečnila a v zápisu se objevilo jen stručné „Zabývali jsme se čajem.“

Událost - 28. listopadu přijeli do Bostonského přístavu s lodí jménem Dartmouth s nákladem čaje Darjeeling. Samuel Adams a další radikálové byli odhodláni zabránit tomu, aby byl náklad čaje vyložen. Jeho chátra chodila po večerech po ulicích a vyhrožovala násilím, jestliže se nedovolá k autoritám. Guvernér Thomas Hutchinson byl údajně na stejné straně, ale říkal nekapitulovat v čele veřejné opozice, jako k tomu došlo v ostatních koloniích.  Další 2 lodě – Beamer a Eleanor přijely s dalším zbožím, čtvrtá loď William nedorazila, protože ztroskotala. Thomas Hutchinson potvrdil odhodlání a konstatoval, že by náklad mohl být vyložen na břeh v případě, že zdanění by bylo podle zákona. TEA ACT požadoval, aby daně byly shromážděny do 20 dnů od příjezdů lodí s tím, že 16. prosinec byl poslední možný termín. Samuel Adams zachoval tuto důležitou horlivost při setkáních v Old South Meeting House – zástup 5000 lidí zaplnil přilehlé ulice. V jednom z těchto shromáždění bylo přijato za výsledek zeptat se příjemců, jestli by vrátili ten čaj. Jenomže oni odmítli, jakožto že měli vztahy s guvernérem. Ve čtvrtek 16. prosince loď Darmouth souhlasila, že odpluje s ostatními loděmi zpět do Anglie. Tato příležitost ukonejšit napětí byla ostře ukončena, nicméně britští úředníci odmítli svolit lodím zúčtovat a poručili, aby zabavili plavidla neplatičů daní.

Ten večer vlastník lodi ohlásil svou neschopnost přemístit se z Bostonu do zástupu v Old South. S těmito novinkami dal Samuel Adams příkaz skupině, aby vykradli obchody s Indiánským oblečením. Skupina 50 mužů přestrojená za indiány v jejich typickém oblečení, se sekerou a párem pistolí, se přemístila do blízkosti Griffinského přístaviště, kde byly zakotvené 3 lodě s čínským čajem londýnské firmy Davison a Newman (cena čaje byla vyšší £9,650). Vstoupili na lodě a opatrně vyložili náklad na příď. Rozbili 342 beden, otevřeli je a vyhodili do přístavu právě v 9 hodin večer. Bylo zřejmé, že přesně vědí, co chtějí udělat, umí se velice dobře a rychle pohybovat a i díky míře disciplinovanosti bylo asi za 3 hodiny po všem. Jásající zástup na doku křičel svůj souhlas schvalující osolení čaje.  Thomas Hutchinson byl tímto přímo znechucen. „To je nejdrzejší tah, který se kdy v Americe odehrál“, mínil. Zejména jej zaujalo, že tolik průměrných obyvatel Bostonu se této události zúčastnilo. Tento čin byl zopakován v mnoha dalších přístavních městech a vedl k rozdělení v šířících se hádkách. Vlastenci a loyalisté se stali ještě horlivějšími v jejich postoji. Parlament i král se rozčiloval nad zkázou osobního majetku a toho úmyslného opovrhování nad královskou autoritou.

Reakce - Tato událost byla kritizována britskými i koloniálními úředníky, například Benjamin Franklin zastával názor, že zničený čaj by měj být znovu zaplacený a byl odhodlaný jej zaplatit i ze svých vlastních peněz. Britská vláda na to odpovídala:

  • zavřením bostonského přístavu
  • vyhlášením dalších zákonů souhrnně označovaných jako Nepřijatelné zákony nebo Donucovací zákony.

Nicméně mnoho kolonistů bylo tím inspirováno k provedení podobných činů. 7. března 1774 při druhém Bostonském pití čaje bylo do vody vyhozeno 15 beden čaje.  Bostonské pití čaje bylo jedním z případů, které vedly k Americké revoluci za nezávislost.

Životopis - Narodil se v Bostonu jako syn obchodníka a vlastníka lodí. Byl velice inteligentní, absolvoval na Harvardu, ještě než dovršil 16. narozeniny. Nejprve pomáhal svému otci, ale záhy se ukázaly jeho obchodnické vlohy. Nejprve byl zahrnut do vedení kolonie, pak byl zvolen zástupcem v Zákonodárném shromáždění (General Court). Zároveň zaujal ostrý postoj v opozici vůči majoritě. Jeho nepopulární názory způsobily, že ze svého postu odešel již po třech letech. V tomto roce odešel do Anglie jako komisař reprezentující Massachusetts v pohraničních sporech s New Hampshire. Roku 1742 byl opětně zvolen do Zákonodárného shromáždění, kde mezi roky 17461749 působil jako mluvčí. Měl velmi dobrý vliv na obchodování státu, čímž získal pověst váženého finančníka.

Po odchodu z Veřejné zprávy byl zvolen do Rady guvernéra (Governor’s Council). V roce 1750 byl předsedou komise pro přípravu vyjednávání s Indiány v oblasti Maine a vypomáhal v pohraniční komisi při sporu s koloniemi Connecticut a Rhode Island. Podporoval Franklinův plán pro Koloniální unii. Ačkoliv odporoval kolkovému zákonu (Stamp Act) a požadoval jeho zrušení, nakonec uznal jeho platnost. Kvůli tomuto postoji byl jeho městský dům vypleněn chátrou a zničeny jeho cenné sbírky knih a rukopisů. V březnu 1771 byl zvolen guvernérem, ale veškerou jeho práci kontrolovalo britské ministerstvo. To zhoršilo jeho vztahy s vlastenci. Publikace některých dopisů o událostech v kolonii a získaných Franklinem v Anglii vyvolaly potřebu pro nezbytnost ostřejších kroků. Pod nátlakem odešel ze země a zbytek života strávil v Anglii, kde působil stále jako guvernér nad americkými záležitostmi. Jeho majetek v Americe byl zkonfiskován.  Zemřel v Bromptonu, nynější části Anglie, ve svých 68 letech.

John Hansock

Navštěvoval Harvard College se zaměřením na obchod až do svých 17 let. Byl prodavačem u svého strýce a v roce 1760 vyslán na obchodní cestu do Anglie díky své čestnosti a svým schopnostem. Tam byl svědkem korunování krále Jiřího III. V roce 1763 jeho strýc zemřel a on zdědil největší část.  John se poté stal aktivní v politice revoluce a bojoval za vymanění se ze závislosti na Velké Británii. Byl ve společnosti s Adamsovými a s dalšími předními vůdci v republikánském hnutí v New England. Byl zvolen do Bostonského sněmu v roce 1766 a byl účastníkem kongresu o kolkový zákon. V Bostonském přístavu byl celními úředníky zabaven jeho strážní člun s názvem Liberty na základě toho, že pašuje zboží. Mnoho občanů burácelo na celní poště, zapalovali lodě vlády, dělali podfuky na úředníky, aby se dostali do skladu s uloženým zbožím. Brzy poté Hancock podnítil Bostonské pití čaje. Následující rok pronesl veřejný projev připomínající Bostonský Masakr. V roce 1774 byl zvolen do Provinciál Congress of Massachuttes a následně do Kontinentálního kongresu. Po rezignaci Peyntona Randolpha v roce 1776 vzal Hancock na sebe funkci prezidenta. Odstoupil do důchodu v roce 1777, ale pokračoval ve své práci ve svém rodném kraji. Poté byl zvolen za guvernéra lodí ve státě, kde sloužil 5 let, ale odmítl. Přesto byl v roce 1787 zvolen znovu a pracoval zde až do své smrti v roce 1793.  Váženost a charakter Johna Hancocka vynášena přáteli. Byl to populista každým coulem, avšak žil jako prostý člověk. Projevil také své pohrdání proti bezdůvodným pravomocem a autoritám.

George Washington

První vojenské zkušenosti - Byl nejstarším synem poměrně zámožného majitele plantáží ve Virginii a soudce Augustina Washingtona a jeho ženy Mary, rozené Ballové. Rodiny obou rodičů patřily v Severní Americe ke starousedlíkům – jejich předkové se sem přistěhovali z Anglie již v polovině 17. století. George v dětství nenavštěvoval školu, ale měl soukromé učitele. Ve svých sedmnácti letech odešel z rodinné usedlosti a začal se živit jako zeměměřič, průvodce na stezkách v méně prozkoumaných oblastech a osidlovací agent. Po smrti otce připadla většina majetku synům z prvního manželství a on sám zdědil pouze malou farmu u Fredericksburgu. Jeho práce zeměměřiče jej ale slušně živila, časem přikoupil další pozemky a po smrti svého nevlastního bratra Lawrence si od jeho ženy pronajal usedlost Mount Vernon, kde trávil mnoho času už v dětství. Na tomto oblíbeném místě pak prožil většinu svého života. Po svém bratrovi získal i místo u virginijské milice, hodnost majora a pevný plat. Zde dosáhl i prvních válečných zkušeností, jelikož tyto polovojenské, dobrovolnické milice pomáhaly v koloniích anglické armádě v boji proti Indiánům, Španělům a zejména severním sousedům – Francouzům. Jeho kariéra v těchto sborech strmě stoupala a ve svých dvaadvaceti byl povýšen na plukovníka. Stále více touží být vojákem z povolání v britské armádě, což se mu ale nepodařilo. Po jedné nezdařené akci proti francouzským vojskům, které v čele milic velel, odešel dobrovolně zpět na Mount Vernon, aby se zde ujal role hospodáře.

Hospodář a voják - Na pronajaté farmě Mount Vernon a přilehlých pozemcích se věnoval pěstování tabáku. Měl 18 černošských otroků, k nimž se na tehdejší poměry choval údajně velmi slušně. V roce 1755 byl opět požádán, aby se zúčastnil britské vojenské výpravy proti Francouzům do údolí Ohia. Znovu žádal o zařazení do britské armády, opět byl odmítnut a stal se pouze poradcem výpravy, která nakonec skončila naprostou katastrofou. I přes neúspěch akce byl pochválen za svoji odvahu v bojích a guvernérem Severní Karolíny dokonce jmenován vrchním velitelem ozbrojených sil Virginie. Byla mu znovu přiznána vojenská hodnost plukovníka, která ale platila opět jen pro koloniální a nikoliv britskou armádu. Zúčastní se několika dalších, tentokrát již úspěšných tažení a je mu dokonce dočasně propůjčena hodnost brigádního generála. V roce 1758 podruhé opoustil vojsko, vrátil se na své plantáže a byl zvolen poslancem virginijského shromáždění. V amerických koloniích zatím postupně sílilo hospodářství a jejich závislost na vzdálené Anglii začala být pociťována jako brzda rozvoje. Osadníci považovali za zbytečné odvádět daně králi a vydržovat britské úředníky, guvernéry a armádu. Začala narůstat revoluční nálada a nespokojenost některých vrstev americké společnosti. On sám zastával zpočátku v těchto otázkách zdrženlivý postoj.

V roce 1759 se oženil s Marthou Dandridge Custisovou, vdovou se dvěma malými dětmi, které adoptoval. Po tomto sňatku již vlastnil několik tisíc hektarů půdy. Plantáže však byly po mnoha letech zdecimovány, úrodnost klesala a ceny tabáku také. Navíc bylo nutno odvádět stále další a nové daně Anglii. Farma se postupně zadlužovala. Přesto ani v tomto období, kolem roku 1770, nebyl ještě přesvědčen o tom, že by se spory mezi kolonisty a Anglií měly řešit násilnou cestou. V roce 1775 se však neshody mezi oběma zeměmi vyostřily natolik, že došlo k prvním ozbrojeným střetům. 10. května 1775 se ve Filadelfii sešel Druhý kontinentální kongres, jehož účastníci, včetně něj, zaslali anglickému králi Jiřímu III. petici, v níž nabízeli několik kompromisních řešení. Zřejmě v očekávání toho, co bude následovat, byl 15. června 1775 jmenován vrchním velitelem kontinentálních milic. V prosinci 1775 britský král Jiří III. odmítl petici Američanů a označil je za povstalce, s nimiž zakázal jakékoli vyjednávání. Tímto okamžikem začala americká válka za nezávislost.

Boj za nezávislost - Po téměř dvaceti letech poklidného života na svých plantážích se tak znovu vrátil k dobrovolnému koloniálnímu vojsku. Byl zděšen tím v jakém stavu se milice nacházely – stále neexistovala jednotná uniforma, dobrovolníci byli velmi špatně vyzbrojeni a ve sborech chyběla kázeň. První střet s anglickými vojsky u Bunker Hillu dopadl pro koloniální vojsko špatně. Jemu se ale podařilo armádu rychle stabilizovat a v následné bitvě o Boston v roce 1776, byli Britové poraženi. Odtud se vydal do New Yorku, který si zvolil za hlavní vojenské stanoviště. Zde jej také zastihla informace o tom, že 4. července 1776 došlo ve Filadelfii k Prohlášení nezávislosti a třináct vzbouřeneckých kolonií vyhlásilo svou samostatnost a vytvořilo unii nazvanou Spojené státy americké. Boje s Brity ovšem nadále pokračoval a vítězství dosahovala střídavě jedna a pak zase druhá strana. Celkově se však zpočátku více dařilo Britům, kteří dostávali z Anglie pravidelné posily i zásoby. Naproti tomu on sám opakovaně a marně žádal Kongres o získání dalších dobrovolníků, o zbraně a peníze. Nové republice také hrozila občanská válka, jelikož nejbohatší obyvatelé bývalých kolonií měli stále zájem na udržení obchodních styků s Anglií. Krize dosáhla vrcholu 26. září 1777, kdy britská vojska vstoupila triumfálně do Filadelfie. Již o rok později došlo částečně k obratu, který zapříčinilo i připlutí francouzské flotily. Kromě francouzské armády přišla mladé republice na pomoc i řada dobrovolníků z Pruska, Polska a dalších evropských zemí. V průběhu dalších let se začala karta pomalu obracet ve prospěch Americké revoluce. Největšího a nejdůležitějšího vítězství dosáhl v roce 1781 v bitvě o Yorktown. Z této zdrcující porážky se již britská vojska nevzpamatovala. V roce 1782 probíhaly přípravy na další klíčovou bitvu – bitvu o New York, který drželi v té době v rukou Angličané. K té už nedošlo. 30. listopadu 1782 vláda Jeho Veličenstva britského krále Jiřího III. uznala nezávislost Spojených států. Oficiálně byla válka ukončena 18. dubna 1783 příměřím vyhlášeným Georgem Washingtonem. Na Vánoce roku 1783 se po téměř devíti letech ve službách Spojených států amerických vrátil zpět na svoji usedlost Mount Vernon.

Prezident - Mladou republiku však po válce čekala celá řada dalších problémů – v krizi bylo převážně na zemědělství založené hospodářství. Spojené státy americké neměly do roku 1780 vlastní banky, měnu a finanční systém, prudce rostla inflace a dluhy soukromníků i státu. Ochromen byl i obchod s Anglií a navíc většina států v Evropě odmítala uznat USA za samostatný stát. 4. března 1789 byla vyhlášena Ústava Spojených států amerických, která byla nejpokrokovější ústavou své doby. On sám předsedal v roce 1787 Ústavnímu konventu, který na vypracování Ústavy USA pracoval. Tato Ústava uzákonila republikánskou formu vlády a napomohla upevnění státního zřízení v USA. Přesto docházelo na půdě Kongresu k neustálým sporům a třenicím mezi jednotlivými státy unie a až po mnoha jednáních bylo dohodnuto místo, které se stane hlavním městem USA a sídlem vrcholných orgánů správy a prezidenta – tím městem se stal nakonec New York. 4. února 1789 kongresový volební výbor doporučil jeho kandidaturu na úřad prezidenta. Kongres jej pak 6. dubna 1789 jednomyslně zvolil prvním prezidentem USA. 30. dubna 1789 byl v New Yorku slavnostně uveden do úřadu. Viceprezidentem byl zvolen John Adams (pozdější druhý prezident USA) a jedním z ministrů – ministrem zahraničí – se stal Thomas Jefferson (třetí prezident USA). Tentýž rok, 14. července, přišla z Paříže radostná zpráva o vypuknutí Velké francouzské revoluce, která byla tou americkou zčásti inspirována. Ve Francouzské revoluci se angažoval i jeho velmi dobrý přítel a spolubojovník z dob americké revoluce markýz La Fayette.

Během svého prvního prezidentského období vykonal Washington několik cest po USA, zažil přijetí dalších států do Unie – Rhode Islandu, Vermontu a Kentucky a také vyhlášení nového hlavního města USA Filadelfie. V té době Kongres rovněž rozhodl o výstavbě zcela nového hlavního města. On sám vybral místo, ale dokončení výstavby metropole, která nakonec získala i jeho jméno, se již nedožil.  Jeho první prezidentské období je také dobou velkých politických rozporů, kdy proti sobě stáli takzvaní federalisté a demokratičtí republikáni. Tato dvě politická uskupení se nemohla téměř na ničem shodnout, ale v jedné věci nalezli jejich členové společnou řeč. Pro prezidentské volby roku 1792 navrhli za kandidáta opět George Washingtona.

Podruhé prezidentem 1793 - 1797 - 13. února 1793 byl jednomyslně zvolen podruhé prezidentem USA. Během tohoto druhého prezidentského období v zemi nadále pokračovaly silné politické spory, Anglie navíc stále podněcovala Indiány k útokům na americké osady a farmy a odmítala stáhnout své vojáky z území USA. On sám již také nebyl tak bezmezně obdivován jako dříve. Stále více byl kritizován za to, že se názorově sbližuje s federalisty a není ve sporech nestranný. V roce 1776 byl přijat do Unie další stát Tennessee, národní hospodářství narůstalo, životní úroveň obyvatel se postupně zvyšovala, 18. září 1793 byl položen základní kámen nového hlavního města. V Pensylvánii byla objevena velká naleziště uhlí, což byl příslib do budoucna, že se dosud zemědělsky zaměřená republika může orientovat i na průmysl.

Návrat na Mount Vernon - Po slavnostním uvedení Johna Adamse do úřadu amerického prezidenta odcestoval v březnu 1797 do své rodné Virginie a na svůj milovaný Mount Vernon. Začal se více věnovat rodině a řízení svých farem. V roce 1798 ale vzniklo nebezpečí možného válečného konfliktu s Francií a generál George Washington byl ve svých šestašedesáti letech jmenován vrchním velitelem ozbrojených sil USA. Brzy však nebezpečí pominulo a on se již navždy vrátil na Mount Vernon. V prosinci 1799 během projížďky na koni prochladl a 14. prosince 1799 na následky infekčního zánětu hrdla zemřel.  Na jeho počest bylo pojmenováno nově založené hlavní město USA a jeden z amerických států.

John Adams

Po studiích na škole v Braintree nastoupil bez problémů na Harvard, kde absolvoval ve svých 20 letech. Stal se přední osobou v boji proti kolkovému zákonu, kvůli kterému napsal 2 statě – Essay on the Canon a Feudal Law. Oženil se v roce 1766 a tím se přestěhoval do Bostonu. Do Valného shromáždění Massachusetts byl zvolen v roce 1770 a také byl mezi 5 zvolenými členy, aby reprezentoval kolonii na Prvním kontinentálním kongresu roku 1774.

Byl to velmi aktivní člen Kongresu, účastnil se až 90 komisí, 25 z nich předsedal během Druhého kontinentálního kongresu. V květnu 1776 přednesl usnesení na vytvoření deklarace nezávislosti na Británii. Krátce poté byl vášnivým zastáncem Deklarace, kterou vytvořil Thomas Jefferson. Kongres jej poté vyslal do Francie, aby tam nastoupil do správní rady. Vrátil se v roce 1779. Pak pokračoval ve svém politickém životě v Massachusetts. Byl také jedním ze signatářů Deklarace nezávislosti. Byl to federalista, na rozdíl od republikána Thomase Jeffersona, což způsobilo jejich dlouhodobou vzájemnou rivalitu.

Zemřel 4. července 1826, právě v době, kdy umíral i Jefferson. Jeho poslední přípitek na onen 4. červenec zněl: „Provždy nezávislost!“ (Independence Forever!)

Thomas Jefferson

Během americké revoluce byl guvernérem Virginie (17791781) a později americkým velvyslancem ve Francii (1785–1789). Po návratu z Francie se stal prvním ministrem zahraničí ve vládě prezidenta George Washingtona (1790–1793). Jeho sympatie pro francouzskou revoluci vedly k Jeffersonovu konfliktu s Alexandrem Hamiltonem a Jefferson v roce 1793 kvůli tomuto konfliktu rezignoval.  V roce 1796 kandidoval na funkci prezidenta, ale prohrál o tři hlasy s Johnem Adamsem. Druhým prezidentem se tak stal Adams, Jefferson byl zvolen viceprezidentem avšak nespolupracoval s Adamsem. Postavil se proti jeho zákonům omezujícím poskytnutí amerického občanství přistěhovalcům a omezujícím kritiku státních úředníků.  Jefferson zemřel jen o několik hodin dříve než John Adams.

Jefferson byl nadšený do šifrování a tajných kódů, kteroužto zálibu sdílel s Robertem Pattersonem. V jeho pozůstalosti se jako pozůstatek přátelského soutěžení mezi oběma muži nachází zašifrovaný dopis, který mu Patterson bez klíče poslal coby dárek k Vánocům v roce 1801. Není známo, že by jej Jefferson někdy rozluštil, s největší pravděpodobností nikoliv, a určitě považoval šifru za natolik důmyslnou, že zvažoval její použití ve státní správě. Šifra odolávala přes dvě stě let, než ji v roce 2009 s pomocí počítačů prolomil odborník na kryptologii a matematiku Lawren

05.Únor 2005

Anglikánství - Anglikánská církev.

  • Flag of Essex.svgThomas Cromwell, 1. hrabě z Essexu (kolem roku 1485 v Putney – 28. července 1540) byl anglický státník a první ministr krále Jindřicha VIII. Thomas Cromwell byl jediný syn Waltera Cromwella (asi 1463 - 1510), zvaného Smyth. Pocházel z dobré rodiny. Jeho děd náležel k rodu Cromwell z Nothinghamshire, jehož nejznámější zástupce Ralph Cromwell (1394 - 1456) byl třetím baronem z Cromwellu.

Thomas cestoval po dlouhou dobu Itálií, poté vstoupil do služeb kardinála Wolseye a získal tak přízeň krále Jindřicha VIII. V červenci 1536 byl jmenován baronem a státním tajemníkem a důvěrníkem krále s absolutní mocí nad tehdejší církví.  Cromwell byl rovněž vůdcem protestantské strany na dvoře Jindřicha VIII. Byly proti němu však namířeny intriky katolíků vedenými vévodou z Norfolku, což vedlo ke konci jeho působení na královském dvoře a vzdání se všech titulů. Proti Cromwellovi bylo vedeno soudní líčení, ve kterém byl obžalován z velezrady, odsouzen a popraven 28. července 1540.

Thomas Cromwell byl prastrýcem pozdějšího lorda protektora Olivera Cromwella. Jeho reformy významně přispěly k moderní podobě britského parlamentarismu.

Když se roku 1509 stal Jindřich VIII. anglickým králem stal se Wolsey jeho sociálním pracovníkem. Jeho vliv vzrůstal a roku 1514 se stal rozhodující osobou ve státních záležitostech a nejmocnější postavou církve. Nejvyšším úřadem, který zastával, byla pozice kancléře a králova rádce. Jeho vliv byl tak velký, že byl často označován jako druhý král. V rámci církve zastával funkci arcibiskupa yorského a roku 1515 byl jmenován kardinálem, což ho nadřadilo dokonce i arcibiskupu canterburskému. Jeho hlavní odkaz spočívá v zájmu o architekturu, zvláště pak o úpravu jeho sídla Hampton Court Palace, který se dochoval do současnosti. Jen málo lidí, kteří nepocházeli ze šlechtického rodu, se domohlo tak významného postavení v rámci monarchie.

Mládí - Thomas byl synem Roberta Wolseyho a Jany Daundyové. Často se uvádí, že jeho otec byl řezník, ale historické prameny uvádí, že padl v bitvě u Bosworthu a je pravděpodobnější, že byl bohatým obchodníkem. Thomas studoval teologii na Magdalenině koleji v Oxfordu a 10. března 1498 byl vysvěcen na kněze.  Nejprve byl učitelem na Magdalenině koleji, ale brzy byl jmenován děkanem teologie. Roku 1502 odešel z Oxfordu a stal se kaplanem Jindřicha Deana, arcibiskupa canterburského. Po jeho smrti o rok později odešel na panství Richarda Nanfana, který ho učinil správcem svého panství. Po Nanfanově smrti roku 1507 vstoupil do služeb Jindřicha VII.

Wolseyho výhodou bylo, že Jindřich VII. zavedl opatření pro omezení moci aristokracie a podporoval příslušníky nižších stavů. Jindřich ho jmenoval královským kaplanem. Jeho vzestup k obrovskému vlivu je možno připsat jeho vysoké inteligenci a velkým organizačním schopnostem, jeho extrémně pracovité povaze, ambiciózní povaze a pověsti, kterou si u krále vydobyl. Roku 1509 ho Jindřich VIII. jmenoval svým sociálním pracovníkem, což mu vyneslo místo v tajné radě. Další podmínkou Wolseyho vzestupu bylo to, že se mladý Jindřich nezajímal o praktické záležitosti vlády.

Zahraniční politika - Válka proti Francii v letech 15121514 byla pro Wolseyho příležitostí demonstrovat své schopnosti. Anglie, s papežovou podporou, vytvořila alianci Anglie, Španělska a Svaté říše římské proti francouzskému králi Ludvíku XII.. Po prvotním neúspěchu se připojil k společnému útoku proti Francii a prokázal velké schopnosti při dlouhodobém vojenském tažení za účasti velkého počtu vojáků. Měl klíčovou roli v následných mírových jednáních, která zachovala pro Anglii dobyté území a potvrzení míru bylo doplněno manželstvím Ludvíka XII. s Jindřichovou sestrou Marií. Ludvík měl ale chatrné zdraví, krátce po svatbě zemřel a jeho nástupcem se stal ambiciózní František I.

Po smrti španělského krále Ferdinanda II., Jindřichova tchána a spojence, nastoupil na španělský trůn Karel V., který okamžitě uzavřel mír s Francií. Karel V. se po smrti Maxmiliána I. roku 1519 stal císařem římským a vliv Anglie na kontinentu poklesl. Roku 1518 se snažil papež Lev X. dosáhnout v Evropě mír, aby mohl vyhlásit křížovou výpravu. Jmenoval Wolseyho papežským nunciem a pověřil ho, aby jeho jménem svolal mírovou konferenci. Wolsey zorganizoval v Londýně jednání za účastí dvaceti národů. Toto jednání postavila Anglii do čela evropské diplomacie.  Dalším Wolseyho diplomatickým úspěchem bylo zorganizování akce Field of Cloth of Gold roku 1520. Jednalo se o grandiózní setkání mezi Františkem I., králem Francie, a Jindřichem VIII., doprovázené asi pěti tisíci dalších šlechticů. Zdá se, že účelem byla mírová jednání mezi oběma králi, ale zároveň i ukázka bohatství a vlivu Anglie v Evropě.

Wolseyho pád - I když měl Wolsey mnoho nepřátel, zachoval si Jindřichovu důvěru až do doby, kdy se Jindřich rozhodl rozvést se svou první ženou Kateřinou, aby se mohl oženit s Annou Boleynovou. Wolseyho neúspěch zajistit zrušení Jindřichova manželství způsobil jeho pád a smrt.  Jindřichovo manželství s Kateřinou mu nepřineslo mužského potomka. Obával se sporů o nástupnictví na anglickém trůnu po své smrti. Jindřich věřil, že jeho manželství s Kateřinou je neplatné, protože byla dříve manželkou jeho bratra Artura, který zemřel mlád. Snažil se dosáhnout zrušení papežova povolení k jeho sňatku s Kateřinou, které si na papeži vymohl jeho otec po Arturově smrti. Jeho snaha byla motivována touhou po mužském potomku a jeho touhou po Anně Boleynové.

Kateřina tuto snahu o zrušení odmítala a tak se tento spor stal konfliktem mezinárodním, protože její synovec Karel V. naléhal na papeže, aby tuto žádost neakceptoval. Papež si nechtěl znepřátelit ani Karla ani Jindřicha a tak rozhodnutí odkládal, jak jen to bylo možné. To rozzlobilo Jindřicha a Annu, kteří začali zpochybňovat věrnost Wolseyho jako papežského nuncia anglickému králi. Roku 1529 byl Wolsey odvolán z vládních funkcí a bylo mu odebráno právo užívat Whitehallský palác, který si Jindřich zvolil za své sídlo místo Westminsterského paláce. Nicméně stále zůstal arcibiskupem yorským.  Wolsey se vydal na cestu do Yorkshire, ale v Cawoodu byl obviněn ze zrady a měl se v doprovodu Jindřicha Percyho, hraběte z Northumberlandu, dostavit do Londýna. Zradil ho jeho vlastní lékař Augustin de Augustinus. Řekl Wolseyovým nepřátelům, že se Wolsey spolčil s francouzkým králem proti Jindřichovi. Wolsey byl tímto obviněním šokován a v doprovodu svého kaplana vyrazil na cestu do hlavního města. Po cestě ale onemocněl a 29. listopadu 1530 v Leicesteru zemřel. Jeho ostatky byly pochovány v Leicesterském opatství. Wolsey měl se svou milenkou Janou Larkeovou dva potomky. Syn Thomas se narodil asi roku 1528 a dcera Dorothy asi roku 1512.

Thomas Wolsey           

Je považován ze nejlepšího anglického právníka a jednoho z největších evropských vzdělanců své doby. Po Jindřichově roztržce s katolickou církví se roku 1532 s králem rozešel a rezignoval na svůj úřad. Když později odmítl složit přísahu podle zákona o následnictví, byl nejprve uvězněn a posléze popraven. Katolická církev jej ctí jako svatého a mučedníka.

Mládí a rodinný život - Thomas More byl synem soudce Jana, navštěvoval latinskou školu a ve svých dvanácti letech se stal pážetem. Dva roky studoval na oxfordské univerzitě latinu a řečtinu, poté studoval práva na Lincoln's Inn. Stal se úspěšným právníkem, roku 1504 pak členem Parlamentu. Toužil po mnišském životě a určitou dobu žil jako konvrš v londýnské kartouze. V šestadvaceti letech se oženil s Joanou Coltovou, z jejich manželství se narodily tři dcery (Markéta, Alžběta, Cecílie) a syn Jan. Po šesti letech šťastného manželství však manželka umírá. Po čase se More oženil podruhé, a to s Alicí Middletonovou, která byla o sedm let starší, toto manželství zůstalo bezdětné.

Raná politická kariéra - Od roku 1510 byl osm let jedním ze dvou londýnských podšerifů. Král Jindřich VIII. si Mora všiml a vyslal jej na diplomatické mise. V roce 1517, v 39 letech, nastoupil plně do královských služeb a zakrátko byl též přijat do tajné rady. Roku 1521 se stal rytířem. Byl rozhodným protivníkem Martina Luthera a pomohl Jindřichovi VIII. sepsat spis Obrana sedmi svátostí, za nějž papež krále odměnil titulem defensor fidei (česky „obránce víry“) a který získal velký ohlas po celé Evropě.

Lord kancléř - Kardinál Thomas Wolsey, arcibiskup z Yorku, nesouhlasil s žádanou anulací manželství Jindřicha s Kateřinou Aragonskou a roku 1529 byl donucen odstoupit ze své funkce kancléře. Na jeho místo byl povolán Thomas More. Ve věcech vypořádání se s protestantismem stál hluboce nábožensky založený More na straně krále, nicméně nepodpořil jej v prosazování anulace sňatku přes odpor papeže Klementa VII., které bylo v rozporu s kanonickým právem.

Rezignace a rozchod s králem - Jindřich reagoval na odmítnutí svého požadavku tím, že si nechal schválit zákon o svrchovanosti (Act of Supremacy), kterým se sám dosadil do čela anglické církve, odtrhnuv ji od církve římskokatolické, čímž vznikla anglikánská církev. Duchovenstvu bylo nařízeno přísežně uznat světského panovníka hlavou církve. More s tímto požadavkem nesouhlasil a 16. května 1532 z úřadu kancléře odstoupil. Ačkoli svou rezignaci odůvodnil zdravotními problémy, přesto byla jak králem, tak poddanými pochopena jako výraz nesouhlasu se zákonem o svrchovanosti.  Roku 1534 odsouhlasil Parlament Zákon o následnictví (Act of Succession), který uznal legitimitu všech potomků Jindřicha a Anny Boleynové a mimoto odmítal jakoukoli cizí autoritu, ať již prince nebo potenta (tzn. i papeže). Když More odmítl proti svému svědomí složit přísahu podle tohoto zákona, byl zatčen a uvězněn v Toweru. V procesu, který rozhodně nelze považovat za řádný ani podle tehdejšího anglického práva, byl odsouzen k smrti pro zradu a 6. července na Tower Hill popraven. Jeho hlava byla vystavena celý měsíc na London Bridge a poté po úplatku Moreovy dcery Margaret Roperové odstraněna.

Posmrtné pocty - Moreova poprava se setkala ve zbytku Evropy s obecným nesouhlasem jak u katolíků, tak u protestantů. Erasmus Rotterdamský se vyjádřil k jeho odsouzení a popravě větou, že „More byl čistší než napadlý sníh“.  V roce 1886 byl Thomas More papežem Lvem XIII. blahořečen a v roce 1935 Piem XI. svatořečen. Je považován za patrona politiků a právníků, katolická církev slaví jeho svátek 22. června, společně se svátkem jeho přítele a mučedníka v téže věci, biskupa Johna Fishera.

Dílo - Jeho nejvýznamnějším dílem je Utopia (1516), první ze středověkých utopií, tedy děl odehrávajících se ve vysněné, ideální (neexistující) společnosti. Moorova Utopia (řecky na místě, které neexistuje nebo Nikde) dala název utopii jakožto žánru.

Portrét Thomase Mora od Hanse Holbeina   

Byl anglický katolický duchovní, biskup z Rochestru, na příkaz Jindřicha VIII. odsouzený k smrti a popravený za údajnou velezradu, které se měl dopustit tím, že odmítl uznat krále za hlavu anglické církve. Katolíci jej ctí jako svatého a mučedníka a slaví jeho svátek 22. června společně se svátkem sv. Thomase Mora, Fisherova přítele a bývalého Lorda Kancléře, který byl popraven krátce po něm ze stejného důvodu.

{{{název}}}  

Současným arcibiskupem je Rowan Williams. Je v pořadí 104. arcibiskupem canterburským. Prvním byl svatý Augustin z Canterbury, který roku 597 založil první anglickou diecézi.  Od dob svatého Augustina až do 16. století byli arcibiskupové ve spojení se svatým stolcem v Římě a tak obdrželi pallium. V období anglické reformace došlo k odluce církve v Anglii z vlivu papeže a Římskokatolické církve. Tato odluka měla zpočátku přechodný charakter, ale postupně došlo k trvalému oddělení obou církví a ustavení nezávislosti Anglikánské církve.  Ve středověku existovaly různé variace nominace na pozici arcibiskupa a biskupů. V některých případech byl volen sborem kanovníků Canterburské katedrály, jmenován králem nebo papežem. Od dob reformace Anglikánská církev získal statut státní církve a výběrem arcibiskupa je zákonem pověřen panovník. V současnosti je jmenován předsedou vlády ve jménu panovníka a je vybírán ze seznamu dvou kandidátů navržených Královskou nominační komisii.

          Thomas Cranmer

Pomohl vytvořit podmínky pro rozvod Jindřicha VIII. a jeho první manželky Kateřiny, které vedly k odloučení Anglikánské církve od římskokatolické církve. Spolu s Thomasem Cromwellem podpořili princip, který definuje anglického panovníka jako vrchního představitele církve v Anglii. V době kdy byl Cranmer arcibiskupem, byl zodpovědný za ustavení doktrinářské a liturgické struktury Anglikánské církve. Za vlády Jindřicha neprováděl Cranmer radikální změny, z důvodů mocenských sporů mezi konzervativci a radikály v církvi. Nicméně podařilo se mu publikovat první autorizovaný anglický text bohoslužby – Exhortation and Litany. Poté co na trůn nastoupil mladý Eduard, byl Cranmer schopen realizovat rozsáhlé reformy. Byl spoluautorem a editorem prvních dvou vydání Knihy obecných modliteb (Book of Common Prayer). Ve spolupráci s několika reformátory z Evropy, kterým poskytl útočiště, zavedl novou doktrínu v takových oblastech jako svátost oltářní, celibát, roli obrazů v místech, kde se konají bohoslužby a uctívání svatých. Tyto nové doktríny zveřejnil v knihách modliteb, kázání a jiných publikacích.

Když se k vládě dostala Marie I., byl Cranmer obviněn za zradu. Byl vězněn dva roky a pod nátlakem církevních hodnostářů odvolal některé své myšlenky a smířil se s katolickou církví. Nicméně v den své popravy tato odvolání zrušil a zemřel jako protestantský mučedník. Jeho odkazem je především Kniha obecných modliteb a Třicet devět článků, které byly základními díly dalšího vývoje Anglikánské církve.

Mládí - Cranmer se narodil roku 1489 v Asloktonu v Nottinghamshire. Jeho rodiče Thomas a Agnes pocházeli ze střední společenské třídy. Jejich nejstarší syn John zdědil rodinný majetek a Thomas a jeho mladší bratr Edmund se vydali na církevní dráhu. Ve čtrnácti letech, dva roky po smrti svého otce, byl poslán na nově vytvořenou Ježíšovu kolej v Cambridge. Její absolvování mu trvalo neobvyklých osm let. V té době začal shromažďovat učebnice, což byla záliba, kterou si uchoval až do konce života. Při studiu na mistra svobodných umění, které zvládl za tři roky, se soustředil na studium humanismu a Erasma Rotterdamského. Po ukončení studia se stal odborným asistentem na Ježíšově koleji.

Ve službách Jindřicha VIII. - Jindřich VIII. a jeho první manželka měli pouze jednu dceru Marii ale žádného mužského potomka, který by se mohl stát Jindřichovým následníkem. To Jindřich považoval za velké nebezpečí pozdějších sporů o následnictví, chtěl se rozvést a oženit s jinou ženou (Annou Boleynovou), se kterou viděl možnost zplození mužského potomka větší. Pověřil Thomase Wolseyho, aby dosáhl u papeže anulace jeho prvního manželství. Cranmer Wolseymu s touto aktivitou pomáhal.  Cranmer se svými přáteli došli k závěru, že tato záležitost nenáleží papeži, ale má být diskutována evropskými teology. Cranmer byl pověřen, aby se připojil ke skupině vyjednavačů v Římě a zjistil, jaké názory na tuto věc panují. Výzkum vedený Eduardem Foxem vyústil v dokument Detrerminations, podporující názor, že panovník má svrchovanou moc v rámci svého království. Při cestách po kontinentálních univerzitách se Cranmer setkal s několika protestantskými učenci. Roku 1532 byl jmenován královským vyslancem u dvora Karla V., kterého doprovázel při jeho cestách a viděl tak výsledky reformace v Evropě.

1. října 1532 Cranmer obdržel zprávu o tom, že byl po smrti Williama Warhama jmenován arcibiskupem canterburským a že se má vrátit do Anglie. Toto jmenování prosadila rodina Boleynů a v Anglii se setkalo s velkým překvapením, protože Cranmer do té doby nezastával významné postavení v rámci církve. V následujícím období Cranmer pracoval na právních aktech směřujících ke zrušení prvního Jindřichova manželství. V květnu Cranmer prohlásil manželství Jindřicha a Kateřiny v rozporu s božími zákony. Jindřich se tak mohl znovu oženit a 28. května prohlásil Cranmer sňatek Jindřicha a Anny za právoplatný. Papež Klement VII. byl těmito činy rozzloben, ale pod tlakem některých jiných panovníků se neodhodlal k radikální odvetě.  29. ledna 1536 poté co Anna potratila, se Jindřich začal zajímat o možný rozvod s ní, protože nevěřil, ze s ní bude mít syna. V dubnu pověřil Cromwella, aby připravil jeho rozvod s Annou. Ta byla uvězněna 2. května a následující den byl Cranmer povolán do Londýna. Tam poznal, že konec manželství je nevyhnutelný. A tak prohlásil 17. května manželství Jindřicha a Anny za neplatné. Dva dny poté byla Anna popravena.

Ustanovení svrchovanosti anglického panovníka znamenalo převod reforem pod jeho kontrolu. Jako kompromis mezi konzervativci a reformisty byl vytvořen dokument Deset článků (Ten Articles). Jednalo se o první pokus definovat cíle anglické církve. Tento kompromis ale nepřinesl smír obou skupin, protože nenaplnil naděje ani jedné z nich. Po vzpouře na severu Anglie na podzim roku 1536 se vláda ujala iniciativy a snažila se dosáhnout úpravy Deseti článků. Výsledkem několikaměsíční debaty byla kniha The Institution of a Christian Man, známější jako Biskupská kniha (Bishops' Book). Král byl zaměstnán těhotenstvím své manželky Jany Seymourové, nevyjádřil podporu myšlenkám obsaženým v knize a tak i poté co byla vytištěna nesetkala se s velkým ohlasem.  Roku 1540 doporučil Cromwell Jindřichovi, aby se oženil s Annou Klevskou. Jindřich toto doporučení akceptoval, ale Anna na něho neudělala žádný dojem, a tak brzy po svatbě nařídil její zrušení. Cromwell byl jako iniciátor této akce popraven. Tím se Cranmer dostal do politicky významné pozice a těšil se velké králově důvěře. Tato důvěra nebyla otřesena ani spiknutím konzervativních kněží roku 1543 kdy Jindřich Cranmera podpořil. Cranmer využil příhodné situace a roku 1544 publikoval první autorizovanou anglickou verzi bohoslužeb – Exhortation and Litany.

Reformy - V době kdy byl regentem Eduard Seymour, stali se reformátoři části vládnoucí skupiny. V srpnu 1547 začaly královské inspekce farností a bylo jim doporučeno, aby si zajistili výtisk Knihy modliteb. Tato kniha obsahovala dvanáct kázání, z nichž čtyři napsal sám Cranmer. Cranmer také napadl klášterní život. Jeho názory se začaly odklánět od oficiální katolické doktríny a byl v tom podporován i reformátory z kontinentu, z nichž některé Cranmer pozval do Anglie.

Postupné rozšiřování použití angličtiny při bohoslužbách vyvolalo potřebu vytvoření kompletní a jednotné liturgie. První pokusy byly učiněny roku 1548 na setkání konzervativců a reformátorů ve Windsoru. Parlament roku 1549 podpořil Knihu obecných modliteb vydáním Zákona o jednotnosti kde, mimo jiné legalizoval sňatky duchovních. Povinnost používat tuto knihu, jako oficiální základ bohoslužeb nicméně vyvolala především v severní části země nepokoje.  Poté co byl Seymour 16. října 1551 uvězněn, se Cranmerův vliv v politice začal zmenšovat. Vztahy mezi Cranmerem a novým regentem Johnem Dudleyem byly napjaté. Cranmer pak pokračoval na revizi církevního práva, revizi Knihy modliteb a formování nové církevní doktríny. Jeho návrh reformy církevního práva byl ale parlamentem, ovládaným Dudleyem odmítnut. Revize Knihy modliteb byla přijat druhým Zákonem o jednotnosti z roku 1552, i když vydání oficiální verze bylo ohroženo silným Dudleyho nátlakem. V září téhož roku nařídil parlament revizi Knihy modliteb, což Cranmer odmítl a tak parlament ponechal průběh bohoslužeb v původní verzi.

Poslední období - Po smrti Eduarda VI. byla Dudleym prohlášena anglickou královnou Jana Greyová. Její vláda, ale trvala jen krátce, protože dcera Jindřicha VIII. Marie, přesvědčená katolička, byla schopna získat podporu od mnohých šlechticů i veřejnosti a po několika dnech byla parlamentem dosazena na trůn. Cranmer obhajoval reformní myšlenky, ale byl obviněn z buřičství a uvězněn v Toweru. 13. listopadu byl Cranmer spolu s čtyřmi dalšími muži obviněn ze zrady a odsouzen k trestu smrti.  Poté co byli v únoru 1554 popraveni Jana Greyová, její manžel a její otec soustředila se moc na potlačení opozice v církvi. Cranmer byl s některými dalšími církevními hodnostáři převezen do vězení v Oxfordu, kde čekal na další soud. I když se soud konal na anglickém území, patřil pod pravomoc papeže. Cranmer odmítl jakékoli svá obvinění. Byl zbaven funkce arcibiskupa a předán světským úřadům k vykonání trestu.

Cranmer v následujícím období debatoval s některými církevními představiteli o papežské svrchovanosti a výsledkem byla jeho odvolání názorů, které dříve obhajoval. V nich se podřídil královně a králi a uznal svrchovanost papeže v rámci církve. Cranmer také zavrhl Lutherovy reformátorské názory a akceptoval katolickou teologii a požádal o zproštění viny. Podle církevního práva mu mělo být odpuštěno, ale Marie se rozhodla, že jeho plánované upálení nebude dále odkládáno. Bylo mu nabídnuto veřejné odvolání jeho názorů. Cranmer odstoupil od odvolání, se kterým dříve souhlasil a obvinil papeže jako nepřítele a jeho doktríny označil za mylné. Cranmer byl upálen 21. března 1556.

  

  • Zákony o následovnictví (angl. Act of Succession) byly tři důležité anglické zákony vlády krále Jindřicha VIII. uvádějící pravidla pro výběr dědice trůnu v případě králova úmrtí.

Tyto zákony byly postupně schváleny parlamentem v letech 1533, 1536 a 1543, vytvořené v závislosti na králových potomcích a manželstvích. Ve spojení s Jindřichovou vůlí z roku 1547 sehrály velmi důležitou roli v politicky nestabilním období 1546-1558.

1. zákon o následovnictví - Ačkoli oficiálně se jedná o zákon z roku 1533, schválen byl až na jaře 1534. Tento zákon byl reakcí na zrušení sňatku Jindřicha s Kateřinou Aragonskou a narození Alžběty jeho druhou ženou, Annou Boleynovou. Vzhledem k prohlášení, že byl první sňatek neplatný, se pozdější královna Marie stala levobočkem a ztratila svůj právoplatný nárok na trůn. Alžběta byla tedy prvním dědicem anglického trůnu v případě Jindřichovy smrti. Společně s tímto zákonem král požadoval přísahu poddaných na právoplatnost tohoto zákona a ustanovení krále hlavou anglikánské církve. To se stalo osudným obhájci Kateřiny, biskupu Fisherovi, a také velikému katolickému humanistovi, Siru Thomasi Moreovi - oba byli nařčeni ze zrady a popraveni.

2. zákon o následovnictví - Poté, co nechal Jindřich popravit Anne Boleynovou, protože mu nebyla schopná porodit syna, se král potřetí oženil - tentokrát s Janou Seymourovou. Z hněvu vůči Anne Boleynové a ve víře, že mu Jana porodí syna, Jindřich v roce 1536 prosadil nový zákon o nástupnictví. Tento zákon nejprve zrušil účinnost 1. zákona o následovnictví (nikoli bezvýznamný detail) a poté zrušil nárok na trůn obou svých dcer (díky obvinění ze zrady bylo i manželství s Annou prohlášeno za neplatné). Jane Seymourová roku 1537 konečně porodila zdravého syna, Eduarda VI. Ten se podle 2. zákona o následovnictví stal prvním dědicem anglického trůnu.

3. zákon o následovnictví - Vzhledem k nízkému věku Eduarda se Jindřich VIII. rozhodl předložit nový zákon o následovnictví roku 1543. Vzhledem ke svému věku už příliš nepředpokládal narození dalšího potomka. Bez jakéhokoli rušení zákonů ustanovil dědičnou linii v následujícím pořadí:

  1. Eduard (jakožto jediný syn)
  2. případní Eduardovi potomci
  3. případní potomci (jakéhokoli pohlaví) krále a jeho stávající manželky, Kateřiny Parrové
  4. Marie (starší dcera) a její případní potomci
  5. Alžběta (mladší dcera) a její případní potomci

Zároveň tento zákon zdůrazil, že král upřesní další podmínky nástupnictví ve své závěti.

Vůle Jindřicha VIII. - Ve své vůli, naposledy upravené v době před svou smrtí 28. ledna 1547 Jindřich upřesnil další kandidáty na trůn v případě situace, kdy by všichni jeho potomci zemřeli bezdětní. Po smrti Alžběty (a jejího rodu) by právo na trůn získali potomci linie Jindřichovy mladší sestry Marie. Na prvním místě se mělo jednat o potomky Lady Frances (jednalo se například o její prvorozenou dceru Lady Jane Greyovou), kterou měli následovat potomci její sestry, Lady Eleanor.

Důležitým prvkem závěti bylo vypuštění rodové linie Jindřichovy prvorozené sestry, Markéty, původně provdané za skotského krále Jakuba IV. Jednalo se především o politický důvod - skotský rod Stuartů byl příliš provázaný s nepřátelskou Francií. Jakub V., Markétin syn (a otec budoucí Marie, královny skotů), byl například provdán za dceru francouzského krále Františka I.  Kromě těchto detailních opatření závěť obsahovala i jména regentské rady, kterou Jindřich ustanovil, aby vládla za jeho nezletilého syna Eduarda. Jindřich tímto učinil opět překvapující krok - běžné by bylo ustanovení jediného regenta, který by sám ze své pozice vládl až do královy dospělosti. Ačkoli se Jindřich snažil být nábožensky neutrální, jeho rozpory s biskupem Gardinerem a rodem Howardů vedly k převaze protestantů ve vytvořené radě. Navzdory tomuto opatření se po Jindřichově smrti strýc Edua

10.Leden 2005

Willem Schouten ( 1567 - 1625 ), Jacob Le Maire ( 1585 - 1616 )

V roce 1601 se účastnil jako lodní chirurg jedné s prvních plaveb do východní Indie, kde byl ve službách Východoindické společnosti.  Dne 14. června 1615 vydal spolu s krajanem Jacobem Le Mairem na lodích Eendracht a Hoorn do Tichomoří. Loď Hoorn shořela již na počátku cesty v Atlantiku . Při plavbě objevil ostrov poblíž Ohňové země a nazval je ostrovy Států (správněji by bylo ostrovy Stavů, to je Generálních stavů jak se tehdy nazývala Nizozemská vláda) a domnívali se o něm a mnozí mořeplavci i po nich, že se jedná o severní část Jižní země. V této části objevili i průliv, který nese název Le Maira. Dále 29. ledna 1616 znovuobjevili Hornův mys, který pojmenovali podle Schoutenova rodiště. Po proplutí průlivu do Tichého oceánu se vydali k souostroví Tuamotu. Dne 21. dubna 1616 byl prvním, kdo navštívil souostroví Tonga od západu. Do 24. dubna se věnoval průzkumu ostrovů Tafahi, Niuatoputapu a Niuafo'ou. Dne 28. dubna objevili Hoornův ostrov v souostroví Wallis a Futuna, kde byli velmi vřele přijat domorodci a zdrželi se zde až do 12. května. Po té pluli podél severního pobřeží Nového Irska a Nové Guinei k ostrovům, které jsou dnes nazývány Schoutenovi ostrovy, kam dopluli 24. června 1616. Odtud pluli k souostroví Moluky, kde byli 12. září 1616 na ostrově Ternate slavnostně přivítáni tehdejším guvernérem Laurensem Reaelem, admirálem Stevenem Verhagenem a guvernérem ostrova Ambon, Jasperem Janszem. Po nákupu koření odpluli do Batávie, kam dorazili 28. října s 84 z původních 87 členů posádky, což byl velký úspěch. Ačkoliv měli společně Jacobem Le Mairem úspěšnou cestu byli oba zatčeni za porušení monopolního obchodu s kořením na Molukách a loď byla zabavena.[1] Po propuštění se vrátil přes Indický oceán a kolem mysu Dobré naděje zpět do Holandska. V roce 1625 byl opět ve službách Východoindické společnosti vyslán do Indie. Po obeplutí jižního cípu Afriky zemřel v zálivu Antongil Bay na Madagaskaru.

Při plavbě objevil průliv mezi ostrovy Států a Ohňovou zemí, který nese jeho jméno. Dále 29. ledna 1616 znovuobjevil Hornův mys, který pojmenoval podle Schoutenova rodiště. Po proplutí průlivu do Tichého oceánu se vydal k souostroví Tuamotu. Dne 21. dubna 1616 byl prvním, kdo navštívil souostroví Tonga od západu. Do 24. dubna se věnoval průzkumu ostrovů Tafahi, Niuatoputapu a Niuafo'ou. Dne 28. dubna objevil Hoornův ostrov v souostroví Wallis a Futuna, kde byl velmi vřele přijat domorodci a zdržel se zde až do 12. května. Po té plul podél severního pobřeží Nového Irska a Nové Guinei k ostrovům, které jsou dnes nazývány Schoutenovi ostrovy, kam doplul 24. června 1616. Odtud plul k souostroví Moluky, kde byl 12. září 1616 na ostrově Ternate slavnostně přivítán tehdejším guvernérem Laurensem Reaelem, admirálem Stevenem Verhagenem a guvernérem ostrova Ambon, Jasperem Janszem. Po nákupu koření odplul do Batávie, kam dorazil 28. října s 84 z původních 87 členů posádky, což byl velký úspěch. Ačkoliv měli společně Wilhelmem Schoutenem úspěšnou cestu byli oba zatčeni za porušení monopolního obchodu s kořením na Molukách. Po té co byl propuštěn, vyplul na lodi Amsterdam zpět domů do Holandska ve společnosti holandského námořního důstojníka Jorise van Spilbergena.

Jacob Le Maire na této cestě umírá. Van Spilbergen byl u jeho smrtelného lože a Le Maire mu podal zprávu o jeho cestě, která byla zveřejněna v knize "Spieghel der Australie - navigatie door den wijd vermaerden zeeheldt J. Le Maire".

Ohňovou zemi objevil v roce 1520 Fernão de Magalhães a pojmenoval ji podle ohňů, které uviděl v noci na ostrovech. Od roku 1881 je Ohňová země rozdělena mezi Argentinu a Chile.

Magalhãesův průliv (podle španělského tvaru jména objevitele též Magellanův průliv) je průliv, nalézající se na jižním výběžku Jižní Ameriky a spojující Atlantský oceán a Tichý oceán. Průliv odděluje pevninskou část jihoamerického kontinentu od Ohňové země. Je významnou námořní cestou, spojující oba oceány; z důvodu nepříznivého klimatu je plavba průlivem obtížná.  Průliv je pojmenován po portugalském mořeplavci Fernão de Magalhãesovi, který ve službách španělského krále jako první člověk roku 1520 proplul průlivem na své plavbě kolem světa. Magalhãesovy lodě vpluly do průlivu 11. listopadu na Den všech svatých. Průliv byl proto původně nazván průlivem Všech svatých (španělsky: Estrecho de Todos los Santos). Později ho španělský král přejmenoval na počest objevitele na Magellanův průliv (španělsky: Estrecho de Magallanes).   Dne 25. března 1584 byla na břehu Magalhãesova průlivu založena Pedrem Sarmiento de Gamboa první osada Španělů v oblasti průlivu.V sedmnáctém století cestu průlivem ovládla Nizozemská Východoindická společnost.  Od objevu průlivu, až do roku 1914, kdy byl otevřen Panamský průplav, byl Magalhãesův průliv jednou nejvýznamnějších cest z Atlantského do Tichého oceánu.

Drakeův průliv je průliv mezi jihoamerickou pevninou (Hornův mys) a Jižními Shetlandami (Antarktida). Leží jižně od Magalhãesova průlivu.  Spojuje Atlantský a Tichý oceán. Byl pojmenován podle viceadmirála Sira Francise Drakea.

Horn, Hoornský mys je nejjižnější mys chilské části souostroví Ohňová země a je běžně považován na nejjižnější mys amerického kontinentu. Byl pojmenován podle nizozemského města Hoorn. Po mnoho let byl považován za hlavní milník při plavbě z Atlantického oceánu do Tichého oceánu. Během staletí získal pověst velmi nebezpečného místa pro lodní dopravu z důvodů častých silných bouří, mohutného vlnobití, mocných proudů a přítomnosti plovoucích ledovců. Po otevření Panamského průplavu roku 1914 se velmi zredukovala potřeba lodní dopravy okolo mysu Horn, avšak stále zůstává místem, kudy vedou tratě jachtařských závodů.  Roku 1525 loď San Lesmes pod velením Francisca de Hoces, člena expedice Loaísa, byla zahnána vichřicí na jih před atlantický konec Magellanova průlivu a dosáhla 56° jižní šířky. Členové výpravy se domnívali, že dosáhli jižního konce americké pevniny.  V září roku 1578 Sir Francis Drake, během své plavby okolo světa, proplul průlivem do Tichého oceánu. Předtím, než mohl pokračovat v plavbě na sever, byla jeho loď zasažena bouří a byla zahnána na jih Ohňové země. Na jih od Ohňové země nalezl otevřené moře a zjistil tak jednak, že Ohňová země jsou pouze ostrovy a pokud existuje jižněji větší kontinent, je mnohem dále, než se doposud předpokládalo. Drake nechtěným odchýlením se na jih také objevil druhou cestu z Atlantiku do Tichého oceánu, ale tento objev nebyl zprvu využíván a lodě do Tichomoří stále proplouvaly Magellanovým průlivem.  Začátkem 17. století Nizozemská východoindická společnost získala monopol na veškerou holandskou dopravu Magellanovým průlivem. Výsledkem byla snaha o nalezení alternativní cesty do Tichého oceánu. Holandský obchodník Jacob Le Maire spolu s navigátorem Willemem Schoutenem se rozhodli prověřit Drakeův objev nové cesty do Tichého oceánu a hodlali vyplout na jih od Ohňové země. S pomocí představitelů holanského města Hoorn vypravili v květnu 1615 dvě lodě, Eendracht a Hoorn. Loď Hoorn byla nešťastně zničena v Patagonii, ale Eendracht v lednu 1616 proplula průlivem dnes nazývaným Le Maire a námořníci objevili na jihu dosud neznámý, vysoký ostrov, jehož jižní mys pojmenovali Kaap Hoorn, na počest města, které výpravu podpořilo.  Extrémní povětrnostní podmínky a silné mořské proudy v okolí mysu Horn způsobily, že přestože tato nová cesta do Tichého oceánu byla velice často používaná, nebyla Antarktida, vzdálená pouhých 650 km od Drakeova průlivu, dalších téměř 200 let objevena.

  • Tonga (Království Tonga) je stát v Oceánii. Království se rozkládá na souostroví Tonga v jižním Pacifiku. Skládá se ze 172 různě velkých ostrovů; 36 z nich je obydlených. Největším ostrovem je Tongatapu s rozlohou 257 km².

Tongané jsou potomky polynéských námořníků, kteří tuto oblast pravděpodobně osídlili zhruba kolem 10. století př. n. l. V roce 1616 obeplul část ostrovů nizozemský mořeplavec Jacob Le Maire. Na ostrovech však přistál až Nizozemec Abel Tasman v roce 1643. Roku 1773 a 1777 je navštívil Brit James Cook a nazval je Přátelské ostrovy, protože ho zdejší obyvatelé při jeho návštěvě srdečně přivítali. V 19. století tu zuřila občanská válka, při níž bojovaly o moc různé skupiny ostrovanů. Boje skončily v roce 1845, kdy byly ostrovy sjednoceny v jediné Tongánské království. V letech 19001970 byla Tonga pod nadvládou Velké Británie, přestože místní králové a královny stále hráli důležitou roli ve vnitřních záležitostech země. V roce 1958 byla rozšířena autonomie a roku 1970 byla vyhlášena nezávislost. Po vyhlášení nezávislosti zůstala Tonga královstvím v rámci Britského společenství národů, což je sdružení nezávislých států, jež kdysi tvořily součást britského impéria. V posledních letech došlo ke zlepšení styků mezi jednotlivými ostrovy a k rozvoji turistiky. Obyvatelé souostroví Tonga, Tongané, jako samostatný polynéský národ v počtu asi 100 tis. lidí, se sice teprve formují, ale svou zeměpisnou polohou a historickým významem mají centrální úlohu a jsou nyní příkladem ostatním polynéským etnikům.

Z analýz keramiky metodou rozpadu uhlíku 14 L. M. Grube ukázala, že prvním obydleným ostrovem polynéských ostrovů byl ostrov Tongatapu, a to již v letech 1140 před n. l. (Groube 197 1 :303). Archeologické důkazy ukazují, že první osadníci souostroví Tonga připluli z blízkého souostroví Santa Cruz, jež je částí Šalomounových ostrovů, jako část původní populace hovořící Austronéskými jazyky kultury Lapita. Lapita je název pro původní kulturu Tichomoří doloženou archeologickými nálezy v roce 1952. Samotný název je zřejmě zkomoleninou výrazu xaapeta (znamenající „vykopat jámu“) z místního jazyka souostroví Nová Kaledonie.  Od 12. století se Tongané a tongánský nejdůležitější náčelník Tu'i Tonga velice proslavili v celé oblasti Polynésie, proto někteří historici mluví o tomto asi 400 let dlouhém období jako o období Tongánské říše. I když síť spolupracujících námořníků, navigátorů, náčelníků a dobrodruhů by možná mohla být lepším termínem. Je nejasné, zda náčelníci z jiných ostrovů přicházeli na Tongu pravidelně uznávat jejich suverenitu. Archeologické nálezy ukazují, že Tongané často cestovali do vzdálených míst v Mikronésii na Fiji a dokonce na Havaj. Tongané byli vůdčí silou známou po celém Pacifiku pro zastrašující zvuk jejich velkých bubnů s blánou z hovězí kůže, pro jejich vyhlášené námořnické umění, ale ze všeho nejvíc pro svou tělesnou velikost. Obrovská velikost některých jejich trůnních stolic ukazuje na to, že válečníci a králové dosahovali průměrné výšky přes 6 stop (cca 2 metry), některé dokonce i na 7 stop. Většina slavných válečných konfliktů byla s obyvateli Samoa, kteří byli častým cílem válečných nájezdů Tonganů. K různým ozbrojeným a válečným střetům docházelo poměrně často. Tonga vládla Samoe po čtyři sta let.  V 15. století a opětovně v 17. století vypukla občanská válka. Oba incidenty měly co dělat s příjezdem prvních Evropanů. V roce 1616 projeli kolem ostrovů holandští objevitelé Willem Schouten a Jacob Le Maine. První kdo přistál na ostrovech byl ale v roce 1643 Abel Tasman, který objevil v oblasti Tichomoří kde co. Nejvýraznějším Evropanem v této době byl ale anglický kapitán „všudybyl“ James Cook. Navštívil Tonga opakovaně v letech 1773, 1774 a 1777 a nazval Tonga „přátelskými ostrovy“. První křesťanský misionář působící na ostrovech byl pravděpodobně Walster Lawry v roce 1822. V této době mnoho Tonganů konvertovalo k protestantské nebo katolické víře. Ostatní křesťanské denominace se začaly objevovat až později. Patří k nim Adventisté sedmého dne, Mormoni a další. Protestantští misionáři zaznamenali setkání s „domorodci“ v roce 1822 takto: »Dnes ráno jsme se setkali s domorodci při obřadu pití kavy a mluvili o míru. Maffe (mluvčí) řekl, že bílí lidé přišli jako špioni a jsou následování dalšími lidmi z Anglie, kteří by jim chtěli vzít Tongu pro sebe. „Pohleď“ řekl, „tito lidé se stále modlí k bohu Atuas, jako jiní misionáři modlí a jaké důsledky nám to přináší? Proč nás ničí války a všichni staří náčelníci byli zabiti? Malabow jeden z lidí Malaboll vyprávěl svůj sen, břemenem bylo, že náčelníci přišli minulou zpět z Boolotoo, a vidí je vzájemně spolu bojovat mimo jejich zahrady. „Co to znamená?“ Bylo jim odpovězeno, že jsou to bílí lidé. Řekl, že „bílí lidé se modlí za to abychom všichni pomřeli“. Tímto více když kdy před tím vyjádřili svou nespokojenost s působením Evropanů.«

V roce 1799 byl čtrnáctý pokračovatel trůnu Tuku’aho zavražděn, což uvrhlo Tongu na padesát let do občanské války. V roce 1845 byly ostrovy spojeny do společného Polynéského království mladým válečníkem, stratégem a řečníkem Tāufaʻāhau, který se přejmenoval na krále Georga Tupoa I. a stal se tak zakladatelem královského rodu, který vládne dodnes.  Tongánský král panuje doživotně, královský titul je dědičný. Dlouholetou hlavou státu (1965-2006) byl král Taufa’ahau TUPOU IV. Po jeho úmrtí v září 2006 nastoupil na trůn jeho syn SIAOSI Tāufa’āhau Manumataongo Tuku’aho TUPOU V, v angličtině uváděn též jako George Tupou V. Král se narodil v r. 1948, korunním princem byl jmenován v r. 1966, v letech 19791998 byl ministrem zahraničních věcí. Je svobodný, má jedno dítě (dceru, která nebude moci zdědit trůn). Král Siaosi ‘George’ Tupou V složil královskou přísahu 11. září 2006. Formální korunovace se měla konat v r. 2007. Po nepokojích z konce roku 2006 však bylo oznámeno, že král se hodlá nejprve soustředěně věnovat rekonstrukci poničeného hlavního města, korunovace byla odložena na 1. srpen 2008.  V roce 1875 s pomocí misionářky Shirley Baker bylo vyhláseno souostroví Tonga za konstituční monarchii, osvobozeni nevolníci, kodifikováno právo, držba půdy, deklarována svoboda tisku a omezena moc náčelníků. Tonga se stala britským protektorátem v roce 1900 tzv. „Paktem přátelství“. V této době se pokusili evropští osadníci a znesváření náčelníci vypudit krále ze země. „Pakt přátelství“ přestal platit v roce 1970 kdy se Tonga stala součástí britského Commonwealthu. V roce 1999 se stala členem Organizace spojených národů. Tongánští vojáci se účastní mírových misí OSN. Tonga v zásadě nikdy neztratila svou místní („domorodou“) vládu, což je v oblasti Pacifiku výjimečný jev a Tongané jsou na něho náležitě hrdi, stejně jako na svou monarchistickou tradici.

Znak Tongy    Vlajka Tongy

Ačkoliv byly ostrovy objeveny Nizozemci a Brity17. a 18. století, první se na ostrovech usadili Francouzi. V roce 1837 přijeli na ostrovy francouzští misionáři a konvertovali původní obyvatelstvo na katolictví5. dubna 1842 po částečné vzpouře původních obyvatel byla Francie požádána o ochranu. 5. dubna 1887 královna Uvey souhlasila s francouzským protektorátem. Králové Sigave a Alo ležících na ostrovech Futuna a Alofi se připojili 16. února 1888. Ostrovy byly spravovány z francouzské kolonie Nová Kaledonie.  V roce 1917 se vyčlenila jako samostatná kolonie Wallis a Futuna stále pod správou Nové Kaledonie. V roce 1959 se změnil status na francouzské zámořské teritorium.  Ostrov Wallis je pojmenován po anglickém průzkumníkovi Samuelovi Wallisovi.

Znak Wallise a Futuny

Rozloha Moluk je 74 505 km². Skládají se asi z 1000 ostrovů, z nichž největší je na severu ležící Halmahera (20 000 km²). Žije na nich přibližně 2,1 milionu obyvatel. Ostrovy jsou většinou hornaté, na některých jsou aktivní sopky a vyznačují se vlhkým podnebím. Vegetace je velmi bujná – charakteristické jsou deštné pralesy, ságo, rýže a koření – mj. muškátový oříšek a hřebíček.

< Novější články

O autorovi

  • Jméno LUCky.luKA
  • Region Karlovarský kraj
Můj profil