Meduňka – skvělá proti migréně i nachlazení V těchto dnech je aktuální i její účinek proti nachlazení, snižuje dokonce teplotu. Vzhledem k tomu, že je naprosto neškodná, lze ji užívat dlouhodobě. Používá se jedna lžička sušených listů na šálek čaje, přičemž pijeme 3 šálky meduňkového čaje denně. Spolu s kozlíkem lékařským nebo třezalkou se používá na zklidnění při nervových poruchách, s heřmánkem a mátou zase při žaludečních potížích. Čaj s meduňkou proti lehké nespavosti Stejným dílem smícháme list meduňky, kořen kozlíku a chmelové šištičky. Na šálek čaje se dávají 2 čajové lžičky směsi.
Meduňkové kapky (Proti nachlazení a migréně): potřebujeme 500 g sušené meduňky 20 g citrónové kůry (chemicky neošetřené), 10 g skořice a stejné množství mletého muškátového oříšku, litr vodky. Sušenou meduňku, kůru a koření přelijeme vodkou a necháme týden louhovat v uzavřené lahvi na světle. Pak procedíme do tmavé lahve a skladujeme v chladu a tmě. Meduňka je doporučována také ke koupelím při revmatických bolestech a jako kloktadlo. V kuchyni se kromě do nápojů dává do salátů – těstovinových, zeleninových i ovocných, do rýže, želé, ale využívá se i při přípravě mas a ryb, bylinkových másel, přidává se do jogurtů a tvarohových pomazánek. Používá se rovněž k aromatizování octa a ozdobování různých pokrmů a nápojů.
Kuřecí maso s meduňkou Recept: Potřebujeme 400 g kuřecího masa, cibuli, 2 stroužky česneku, 2 lžíce meduňky, 2 lžičky pokrájených arašídů, lžičku kari koření, sůl a olej. Maso nakrájíme na malé kousky (hranolky), smícháme s nadrobno nakrájenou cibulí a česnekem, osolíme, okořeníme a přidáme 2 lžíce oleje. Necháme chvíli proležet v chladu. Pak přidáme arašídy a směs opečeme na oleji. Nakonec ozdobíme drobně nasekanou meduňkou, včetně rýže, s níž pokrm podáváme. |