Návštěvy
Vítejte na tomto blogu.Pokud budete něco říci nebo mi zanechte vzkazík
20.Březen 2008
Závěr první třetiny Liberec trestuhodně zaspal


V prvním semifinále proti Slavii rozhodně nebyli hokejisté Liberce horším týmem, však také zápas ztratili až po samostatných nájezdech. Navíc si po většinu hrací doby vytvářeli řadu šancí a několikrát mohli vývoj utkání zvrátit ve svůj prospěch. O to více je po skončeném zápase mohl mrzet závěr první třetiny, kdy v rozmezí necelé minuty inkasovali dvě laciné branky.

20. 3. 2008 11:34 PRAHA
„Poslední dvě minuty první třetiny jsme zaspali a pustili soupeře lacino do vedení,“ připomněl obránce Valdemar Jiruš situaci, kdy domácí Micka v 18. minutě vstřelil první gól zápasu a za pouhých 46 vteřin přidal druhou branku Vondrka. Za první inkasovaný gól přitom mohl právě Jiruš. „Hráč tam přes mne vystřelil a já jsem to bohužel trochu tečoval. Marek už na to nestačil zareagovat. Ten gól beru na sebe,“ odmítal zkušený obránce podíl viny u brankáře Pince.

SEMIFINÁLE SLAVIA - LIBEREC NA SPORT.CZ:
I. zápas: 3:2 po sam. nájezdech
ON-LINE: Slavia - Liberec
REFERÁT: Slavia udolala Liberec až v nájezdech
BRANKÁŘ: Byli jsme pak lepší, tvrdil Pinc
STŘELEC: Micka poslechl kouče a dal góly
VÝPADEK: Liberec zaspal závěr první třetiny


O první přestávce tak byla v kabině Liberce trochu dusnější atmosféra. „Trenér nám vyčítal, co jsme udělali špatně. My jsme se z chyb poučili a nakonec zápas dotáhli do prodloužení a k nájezdům, které jsme neproměnili. Určitě nás konečný výsledek mrzí,“ litoval Jiruš, který zavelel k obratu svým gólem v 33. minutě. „Dobrou práci udělal Venca Pletka, když mi puk šikovně posunul. Já jsem jen zareagoval na to, že Adam (Svoboda) trochu vyjel a naznačil jsem pohyb na druhou stranu. Měl jsem i trochu štěstí.“

Pletka: V nájezdech jsem nestačil puk zvednout
Václav Pletka mohl v zápase několikrát skórovat i sám, především v přesilovce pět na tři ve třetí třetině byl blízko skórování. Dvakrát za sebou ale u levé tyčky Svobodovy branky promáchl. „Dvakrát jsem mohl skórovat do prázdné brány, ale pokaždé mi puk přeskočil hokejku. Zaplaťpánbůh, že pak dal góla Leoš,“ připomněl Pletka spoluhráče Čermáka, jenž nakonec ještě v té samé početní výhodě vyrovnal na 2:2.

Liberec měl vůbec ve třetí třetině řadu šancí, ale gól pak už ne a ne padnout. „Chybělo nám štěstí k tomu, abysme dali ten třetí gól. Doufám, že v dalším zápase nám tam toho spadne víc a zápas vyhrajeme my,“ přeje si Pletka, jenž neuspěl ani v závěrečných nájezdech. „Od začátku jsem chtěl dělat blafák do bekhendu, ale asi jsem jel moc rychle a nestačil pak puk zvednout nad beton. Teď to tam v nájezdech spadlo Slavii, v dalším zápase to tam může spadnout nám,“ nedělá si z vedení soupeře v sérii těžkou hlavu.
vložil: dudlicek_5 ¤ Komentářů (0)
Na D1 se ve sněhové bouři srazilo až 100 aut



Na 100. kilometru dálnice D1 se ve čtvrtek ve směru na Prahu srazilo v několika hromadných nehodách ve sněhové bouři až sto aut. Dálnice je zablokovaná v obou směrech, na místě zasahují i vrtulníky záchranářů. Šest lidí je těžce zraněno, osmnáct lehce. Záchranná služba vyhlásila událost za hromadné neštěstí. Dálnice může stát celý den, kolona dosahuje až třiceti kilometrů.

20. 3. 2008 10:38 - 20. 3. 2008 12:13 Aktualizováno - JIHLAVA
Po jedenácté hodině dopoledne byla dálnice v obou směrech uzavřena mezi 90 a 140 kilometrem. V úseku se stalo velké množtví nehod. Na dálnici přistávají vrtulníky záchranářů.

Při nehodách se zranilo 24 lidí, šest z nich těžce, osmnáct lehce. Těžce zraněné už sanitky odvážejí do nemocnic. Měly ale problém se zraněným dostat.

Policie sice stanovila objízdné trasy, ale i ty se ucpaly. Hejtman kraje vysočina Miloš Vystrčil vyzval řidiče kamiónů, aby objízdné trasy nepoužívali a raději zůstali stát na dálnici.

Lidé, kteří mají v koloně problémy, například mají v autě malé dítě, mohou záchranáře požádat o pomoc. Automaticky ale pomoc nikdo neorganizuje.

"Na místě zasahuje celkem sedm profesionálních hasičských jednotek. Záchranná služba v kraji označila událost za hromadné neštěstí," řekla mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.
vložil: dudlicek_5 ¤ Komentářů (0)
19.Březen 2008
Microsoft vydal první servisní balík pro Windows Vista
Zvětšit obrázekfoto: Microsoft


Americký softwarový gigant Microsoft spustil na internetu první servisní balík pro operační systém Windows Vista. Tento doplňkový software zvyšuje spolehlivost, bezpečnost a výkon Visty, uvedl podnik. Dodal ale, že mnohé komponenty balíku již dal k dispozici v měsíčních dodatcích za více než rok, co je Vista v prodeji.

19. 3. 2008 16:43 - SEATTLE
Reakce expertů z oboru na to, jak vylepšení pro Vistu fungují, byly smíšené. Hlavní analytik Enderle Group Rob Enderle například uvedl, že instalace servisního balíku trvala u každého z jeho dvou počítačů hodinu.

Poté se oba přístroje zdály být ostražitější a méně náchylné k napadení. Enderle dodal, že Vista byla před instalací pomalejší než její předchůdce XP.

Microsoft ještě před spuštěním SP1 varoval, že update zablokuje některé programy včetně několika menších antivirových aplikací. Michael Cherry z analytické skupiny Directions on Microsoft to označil za nepřijatelné.

Balík může zablokovat některé programy
Enderle ale namítá, že to nepovažuje za problém, protože servisní balíky mění v operačním systému ochranu na hlubší úrovni než aplikace.

Microsoft uvedl, že SP1 zablokuje programy BitDefender Antivirus and Internet Security, verze 10 nebo ochranu pevného disku pro laptopy Shock Sensor od firmy Fujitsu. Některé programy podle Microsoftu pod SP1 nepracují vůbec a jiné hůře, například mediální aplikace The New York Times Reader.

Uživatelé Visty si mohou stáhnout balík na internetové adrese Microsoftu. V některých případech počítač požaduje ještě předtím stažení předchozích upgradů. Někteří uživatelé se na blogu Microsoftu svěřili, že se jim podařilo stáhnout servisní balík do počítače až poté, co vyřešili konflikty mezi SP1 a jinými programy.

Nyní je balík dostupný pro kopie Visty v pěti jazycích: angličtině, francouzštině, španělštině, němčině a japonštině, napsala agentura AP.
vložil: dudlicek_5 ¤ Komentářů (0)
Petrohrad: honosný sen Petra Velikého


Sídlo jménem Petrohrad bylo založeno na přání cara Petra I. Velikého v roce 1703. Záhy, v roce 1712, se stalo dokonce hlavním městem Ruska a zůstalo jím až do 20. století. Rozkládá se na březích řeky Něvy a je tvořeno více než 40 ostrovy, které spojuje 300 mostů. Kanály, které mezi ostrovy plynou daly Petrohradu jeho přízvisko "Benátky východu".

19. 3. 2008 18:08
Kromě mnoha historických památek a parků naleznete v Petrohradu také moderní hotely, restaurace a obchody. Pokud se do tohoto krásného města chystáte, zvolte si vhodnou roční dobu. Zima je kouzelná, pouze pokud ji máte skutečně rádi.

Vzhledem k tomu, že Petrohrad leží v podstatě na vodě a na úplné rovině, panuje zde v zimních měsících ruský mráz doprovázený vysokou vlhkostí a nepříjemným mrazivým větrem. Navíc je to období, kdy na ulicích nejvíce vynikne prach a špína.

Proti tomu jaro a léto jsou svěží a plné barev. Jsou to období nádherných zahrad a parků, které jsou inspirovány zahradami ve Versailles.

Katedrála sv. Izáka
Mezi mnoho památek, které by neměly uniknout vaší pozornosti patří například velkolepá Katedrála sv. Izáka. Je jednou z největších a nejvíce zdobených katedrál světa. Zlaté mozaiky uvnitř jsou stejně úchvatné jako pohled z ochozu na vršku kopule.
vložil: dudlicek_5 ¤ Komentářů (0)
14.Březen 2008
Demonstrace v Tibetu si vyžádaly dva mrtvé


Nejméně dva mrtvé si v pátek vyžádaly nejsilnější protičínské protesty za posledních 20 let v tibetském správním středisku Lhasa, uvedla britská stanice BBC. Stovky demonstrantů tam v pátek zapalovaly obchody a auta na protest proti čínské nadvládě v provincii. Policie podle CNN odpověděla nasazením slzného plynu a střelbou.

Čínský Tibet
Čínská armáda obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Tibetští aktivisté obviňují Peking z potlačování tradiční kultury v provincii a usilují o samostatnost Tibetu nebo přinejmenším o jeho výraznou autonomii v rámci Číny.
14. 3. 2008 12:51 - 14. 3. 2008 17:36 Aktualizováno - LHASA
Řada buddhistických mnichů zahájila hladovku v reakci na obsazení svých klášterů bezpečnostními složkami, dva z nich se podle agentury AP pokusili o demonstrativní sebevraždu.

"Všude vládne chaos. Lidé mají v rukou hole a kameny a zapalují policejní i vojenská auta," citovala agentura DPA svědkyni nepokojů, která si přála zůstat v anonymitě. Podle ní se museli policisté před postupujícím davem asi tisíce Tibeťanů stáhnout. Hlavní městské tržiště skončilo v plamenech, stejně tak některé obchody.



"Někteří (protestující) jsou rozzuření, jiní vyděšení. Bezpečnostní složky prohledávají domy a hledají skrývající se mnichy," řekl agentuře Reuters jeden obyvatel města. Na největším náměstí Lhasy podle něj také stojí několik čínských tanků. Provoz vlaků byl přerušen.

Protesty se změnily v násilné poté, co se policie snažila zastavit průvod mnichů před místní svatyní. K těm se pak podle svědků přidali další lidé.




Kromě dvou mrtvých je hlášen neupřesněný počet zraněných na obou stranách. Dva mniši, kteří si ve čtvrtek podřezali demonstrativně žíly, jsou v kritickém stavu.

Největší protesty za 20 let
Protesty v Lhase, které začaly počátkem týdne, jsou největší za poslední dvě dekády. V pondělí si Tibeťané připomínali 49. výročí neúspěšného protičínského povstání, po kterém duchovní vůdce dalajláma musel odejít do indického exilu.

Policie uzavřela největší tamní buddhistické kláštery a pozatýkala desítky demonstrantů.
vložil: dudlicek_5 ¤ Komentářů (0)
Rath chce přílepkem zastavit privatizaci fakultních nemocnic
Zvětšit obrázekDavid Rath



Stínový soc. dem. ministr zdravotnictví David Rath se v zájmu „ochrany existence fakultních nemocnic“ (FN) před „divokou privatizací“ pokusí rychle novelizovat zákon o velké privatizaci z roku 1992. Chce, aby se Sněmovna usnesla, že se zákon nemůže týkat zdravotnických zařízení.

14. 3. 2008 18:18 - PRAHA
Problém je ale v tom, že Rath hodlá kvůli rychlosti novelu přilepit k nesouvisející novele zákona o cestovních dokladech, a to jako provizorní „akutní pojistku“, která by prý mohla začít platit za měsíc.

„Doufáme, že vládní lidovci a možná i zelení tento náš záměr podpoří, protože je v souladu s tím, co říkají. Dokonce si myslím, že by to mohli podpořit i přeběhlíci, kteří, když se rozhodovali, že přeběhnou, dali jasný slib veřejnosti, že FN privatizovány nebudou,“ uvedl Rath.

Rath se tehdy slibu Miloše Melčáka a Michala Pohanky smál, protože o privatizaci FN nebyla řeč. „Přestože Julínek tvrdil, že je privatizovat nechce, dnes je realita jiná. A rozkaz o vypracování privatizačních projektů ředitelům (FN) byl již ministrem Julínkem vydán,“ konstatoval Rath, který se obává, aby FN nedopadly třeba „jako Poldi Kladno“.

Ústavní soud přílepky ruší
Rath si je vědom, že Ústavní soud (ÚS) přílepek pravděpodobně zruší, a proto hodlá se stejným návrhem zahájit běžný legislativní proces, tj. začne ho posuzovat vláda. Až se ÚS k přílepku dostane, měl by už platit „čistě“ novelizovaný zákon o velké privatizaci, který i dnes mluví o „podnicích“. Pokud by ministerstvo zdravotnictví v mezidobí platný zákon ignorovalo, vystavilo by se podle Ratha běžnému soudnímu postihu.

Soc. dem. iniciativa zřejmě nenajde podporu u menších koaličních stran. „Věcně s návrhem souhlasím, legislativně to bude přílepek, to podpořit nemůžu, ale vadí mi, že to ministr zdravotnictví připravuje. Myslím, že jako vládní poslanci musíme využít jiné prostředky, např. žádost ministerstvu zdravotnictví o informaci a následně kroky našich ministrů proti takovému rozhodnutí,“ sdělila Právu místopředsedkyně poslanců KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Pro nebude ani poslankyně zelených Věra Jakubková. „Jako přílepek ne, musí se najít jiné řešení. Do toho bych nešla,“ reagovala pro Právo a dodala: „Zelení asi žádné přílepky nikdy podporovat nebudou.“
vložil: dudlicek_5 ¤ Komentářů (0)
13.Březen 2008
Peking již není "Zakázané město"
Zvětšit obrázekBránu Nebeského klidu odděluje od stejnojmenného náměstí široká vozovka. Na samotné náměstí nesmějí auta ani kola.



Stabilita a setrvačnost jsou odedávna dva prvky, které charakterizují Čínu. V minulém století jimi otřásl Mao Ce-tungův „velký skok“ a později „kulturní revoluce“. Nyní – alespoň v Pekingu – je zdrojem otřesů nadcházející olympiáda.

Rady na cestu
JAK, KUDY A KDY
Někteří z těch, co mají dost času, volí pro cestu do Číny šestidenní putování vlakem z Moskvy. Letecky se lze do Pekingu dostat za méně než dvacet tisíc a za deset hodin z několika evropských měst. V Pekingu jsou roční období rozložena přibližně jako u nás. V zimě se teploty pohybují většinou pod nulou a doprovází je ledový vítr. V létě je teplo, někdy až moc, vysoko nad 30 stupňů.



VÍZA A FORMALITY
Držitelé pasů ČR potřebují k cestě do Číny vízum. Existuje řada vývozních a dovozních omezení, ale běžný turista s nimi nemívá problémy. Je zakázáno vyvážet starožitnosti, tj. předměty starší než sto let.



ČÍNSKÁ KUCHYNĚ
Číňané jsou labužníci a stolování je pro ně obřadem, ať je stůl bohatý, nebo chudý. U císařského dvora se běžně podávalo více než sto chodů. To vás pravděpodobně nepotká, ale zato máte v Pekingu příležitost ochutnat a poznat kuchyně různých regionů, které se vzájemně značně liší. Je užitečné nechat si při tom poradit někým zkušeným.



ZDRAVÍ
Vzhledem k tomu, jak je Čína velká, lidnatá a rozložená v mnoha zeměpisných a klimatických pásmech, lze očekávat, že tam existují snad všechny známé choroby. Žloutenka všech typů, malárie, horečka dengue, tyfus i cholera. Pro Čínu však nejsou povinná žádná očkování, protože při dodržování hygienických pravidel je riziko minimální. Přesto je důležité mít sjednáno kvalitní cestovní pojištění, zejména pojištění léčebných výloh.



WWW STRÁNKY
www.mzv.cz

www.esotravel.cz

www.chinatravel.com

www.cnta.com

www.thatschina.com
13. 3. 2008 12:32
Ve městě se bourá a staví nevídaným tempem. Kdo zná Peking z doby před deseti lety, ten by dnes potřeboval dost času na to, aby se v něm znovu zorientoval. Jediné, co se zatím změnit nepodařilo, jsou příkrovy smogu, a prachu, které metropoli pravidelně pokrývají. Prach tam žene vítr z nedalekých hor, zatímco smog je produktem místním.

Mizející chutongy
Jedním z nejviditelnějších projevů změn, jimiž čínská metropole prochází, je likvidace někdejších typických čtvrtí – chutongů. Bývaly to bloky přízemních domků obehnané zdí. Jakési vesnice ve městě. Každý chutong měl obyvatele, kteří byli původem z jedné provincie nebo oblasti, a podle toho v něm panovaly zvyky a obyčeje, mluvilo se v něm příslušným nářečím a v tamních vyvařovnách se připravovala jídla, charakteristická pro ten či onen kraj.

Chutongy, v nichž kdysi žili skoro všichni obyvatelé Pekingu, neoplývaly žádným přepychem. Vodou je zásobovaly veřejné hydranty, veřejné a společné byly i záchody, kanalizace v nich byla povrchová a topilo se uhelným mourem, protože na kvalitní uhlí tamní obyvatelé zpravidla neměli. V jedné místnosti se na palandách tísnila desítka lidí tří generací jedné rodiny.

Právě chutongy byly jedním z hlavních zdrojů pekingského smogu. Jak je buldozery jeden za druhým shrnují z tváře města, smogu by mělo ubývat. Zatím se to neděje, protože každý zmizelý chutong nahradí tisícovka aut.


.: I přes řadu opatření, je smog v Pekingu na denním pořádku.
foto: Reuters/Reinhard Krause

Pokud chcete ještě vidět některý z opravdových chutongů, neměli byste s návštěvou Pekingu příliš váhat. Neuplyne asi mnoho doby a zůstane jich tam jen pár, těch vzorových, které budou návštěvníkům ukazovat jako skanzen.


Na uvolněném prostoru rychle rostou výstavné budovy, v nichž jsou nákupní střediska, kanceláře a také byty pro ty, kteří na to mají. Lidé z chutongů to nejsou, pro ty postavili na okrajích Pekingu chutongy nové, vertikální – mnohapatrové paneláky.

Nebeský klid
Na to, co se v Pekingu děje, s nebeským klidem pohlíží náměstí Nebeského klidu (Tchienanmen) a jeho okolí. Je v samotném centru města a svou dobu otřesů si už prožilo. Byl jí konec 50. a začátek 60. let. Tehdy si „velký kormidelník“ Mao Ce-tung umínil, že musí mít ku svému uctívání větší prostor, než mívali císařové. Nebyl troškař a nechal zplanýrovat prostor o ploše více než čtyřiceti hektarů. Vzniklo tak největší veřejné prostranství na světě.


.: Ve městě přibývá aut a skútrů, ale kola zatím převažují.
foto: Právo/Bohuslav Borovička

Kromě Maova mauzolea, budov parlamentu a muzea dějin Číny a její revoluce tam toho moc k vidění není. Za návštěvu tohle místo ale stojí. V centru Pekingu můžete vidět nefalšované čínské venkovany, kteří se přišli podívat na nebožtíka Maa a stojí u vytržení před obrovským prostorem.

Můžete tam sledovat pouštění draků, oblíbenou čínskou zábavu, jíž více než děti holdují jejich tatíci. Náměstí je skutečnou pěší zónou, nesmějí tam ani jízdní kola, takže se můžete v klidu procházet po prostoru, který je tak velký, že kromě státních oslav a manifestací tam není nikdy nával.

Zakázané město
Za branou, na níž visí Maův portrét a která se jmenuje stejně jako náměstí, je další z míst, kterého se povětří změn vůbec nedotýká. Je to někdejší sídlo čínských císařů, Zakázané město. Skoro zázrakem se ho nedotklo ani řádění gardistů za „kulturní revoluce“, kteří poničili množství historických památek. Nebyl to však zázrak, ale moudrost tehdejšího premiéra Čou En-laje. Ten nechal Zakázané město, některé chrámy a paláce obsadit vojskem, aby se z nich „nešířila feudální nákaza“, a díky tomu si je dnes můžeme prohlédnout.


.: Jednou z největších atrakcí pro návštěvníky Číny je Dlouhá zeď.
foto: Právo/Bohuslav Borovička

Za Polední branou, kde jsou pokladny, se nachází v hradbami obehnaném prostoru 9999 staveb. Proč právě tolik? Protože deset (jednotek, desítek, tisíců…) je číslo boží a císař je hned po něm.

Chce to dobrého průvodce
Budete-li mít štěstí a osud vám přidělí kvalitního průvodce, budete Zakázané město opouštět plni dojmů, dozvíte se hodně o tom, jak to v Číně fungovalo (a díky v úvodu zmíněné setrvačnosti funguje dodnes), co je pro člověka důležité a co nikoliv (mnohé z toho platí nejen pro císaře a nejen v Číně).

Pokud si Zakázané město projdete jen tak, bez dobrého průvodce, bude to pravděpodobně méně zajímavé než pražská Matějská pouť. Bude to několik hodin ztraceného času jen proto, abyste mohli říci, že jste byli v sídle čínských císařů.


Průvodce vám povypráví o tradiční architektuře, o božstvech a vzdělanosti, o tradiční kuchyni, o právu a spravedlnosti, o rovnováze, kterou uvidíte v tamních zahradách, o čínském umění a filozofii. Tohle všechno v Zakázaném městě je, ale člověk, který jím jen tak projde, nic z toho neuvidí.

Podobné je to s Letním palácem nebo s Velkou zdí, což jsou místa, která rovněž patří k „povinným“ při návštěvě Pekingu. Pokud chcete strávit v metropoli jen pár dnů a dobře si čas zorganizujete, docela to stačí, protože míst, která opravdu nelze vynechat, tam zase tolik není.
vložil: dudlicek_5 ¤ Komentářů (0)
Kaberle nejlepším Čechem týdne v NHL dle Sport.cz
Tomáš Kaberle byl nejlepším českým hokejistou během uplynulého týdne NHL podle hodnocení redakce Sport.cz. Obránce týmu Toronto Maple Leafs nasbíral v posledních čtyřech zápasech soutěže šest kanadských bodů za stejný počet asistencí. Mimořádně zazářil především v zápasech s Bostonem a Philadelphií, kde pokaždé přihrál na dvě branky svého týmu.

13. 3. 2008 17:37 PRAHA
Stejně jako v posledních dvou sezónách a ročníku před výlukou redakce Sport.cz podrobně sleduje a hodnotí každý týden výkony českých hráčů v zámořské NHL. Při hodnocení je kromě statistických čísel brán zřetel především na užitečnost hráče pro svůj tým v daném týdnu.

Nejlepší výkony českých hokejistů v NHL:
(od 7. do 13. března 2008 včetně)
1. Tomáš Kaberle (Toronto) 4 6 (0+6)
- v pátek dvě asistence v Bostonu (8:2), v neděli asistence proti New Jersey (1:2), ve středu dvě asistence proti Philadelphii (4:3P), ve čtvrtek asistence na vítěznou branku ve Philadelphii (3:2)
2. Petr Sýkora (Pittsburgh) 3 4 (2+2)
- v pátek asistence na Floridě (2:5), v pondělí gól ve Washingtonu (4:2), ve čtvrtek vítězný gól a asistence proti Buffalu (7:3)
3. Pavel Kubina (Toronto) 4 3 (3+0)
- ve středu dva góly včetně vítězné branky proti Philadelphii (4:3P), ve čtvrtek vítězný gól ve Philadelphii (3:2)
4. Patrik Eliáš (New Jersey) 3 3 (1+2)
- v sobotu vítězný gól a asistence proti Tampě (2:1P), v neděli asistence na vítěznou branku v Torontu (2:1)
5. Rostislav Olesz (Florida) 3 3 (1+2)
- v pátek gól proti Pittsburghu (5:2), v neděli dvě asistence včetně přihrávky na vítěznou branku proti Atlantě (3:2P)
6. Martin Erat (Nashville) 4 4 (1+3)
- v pátek asistence ve Vancouveru (2:6), v pondělí gól a asistence v Detroitu (3:4), ve středu asistence proti San Jose (1:2)
7. Milan Michálek (San Jose) 3 2 (2+0)
- v pondělí gól v Minnesotě (3:2 po SN), ve středu vítězný gól v Nashvillu (2:1)
8. Tomáš Vokoun (Florida) 2 (2-0)
- v neděli vychytal vítězství nad Atlantou (3:2P), ve čtvrtek vítězství nad Islanders (4:2)
9. David Krejčí (Boston) 4 3 (0+3)
- v pátek asistence proti Torontu (2:8), v neděli dvě asistence včetně přihrávky na vítěznou branku proti Washingtonu (2:1)
10. Václav Prospal (Philadelphia) 4 3 (0+3)
- v neděli asistence proti Islanders (4:1), ve středu dvě asistence v Torontu (3:4P)
vložil: dudlicek_5 ¤ Komentářů (0)
Startuje MS formule 1, očekává se opět těsný boj Ferrari a McLarenu
Po zimní přestávce se tento víkend v australském Melbourne opět naplno roztočí kolotoč mistrovství světa formule 1. Bude letošní ročník světového šampionátu stejně vypjatý jako ten předešlý, v němž ještě v posledním závodu sezóny mohli myslet na zisk titulu tři jezdci? První dílčí odpověď se dozvíme již tuto neděli časně ráno, Velká cena Austrálie v Albert Parku startuje v 5:30 SEČ.






13. 3. 2008 18:00 PRAHA
V napínavém finále minulé sezóny se nakonec radoval ze zisku premiérového titulu Kimi Räikkönen, který odjel první sezónu v týmu Ferrari po odchodu legendárního Michaela Schumachera. „Loni se nám skutečně dařilo. A díky vyzkoušené spolupráci s týmem věřím, že to letos nebude vypadat jinak,“ prohlásil před startem sezóny osmadvacetiletý Fin, který do italské stáje přišel po několikaletém působení v týmu McLaren.

Räikkönenův týmový parťák Felipe Massa nakonec do pořadí na prvních třech místech nepromluvil a v konečném pořadí se musel spokojit se čtvrtým místem. „Bude hodně záležet na dobrém vstupu do sezóny. Očekávám další těsný boj mezi Ferrari a McLarenem, každý bod se bude počítat,“ nechal se slyšet brazilský pilot. Ferrari vstupuje do šampionátu s pozměněným vedením, dlouholetý šéf stáje Jean Todt se stal ředitelem a stáj při závodech povede někdejší sportovní ředitel Stefano Domenicali.

Hamilton očekává napínavý boj
Stáj McLaren vstupuje do sezóny po zpackaném šampionátu, v němž jí trest za účast ve špionážní aféře znemožnil dosáhnout na titul v Poháru konstruktérů a jezdecký titul jejím pilotům vyfoukl Räikkönen. Letos už o titul nebude chtít přijít mladý Lewis Hamilton, který má stále šanci stát se nejmladším šampiónem všech dob. „Bude to hodně zajímavá sezóna. BMW stahuje náskok naší stáje a Ferrari a Renault půjde jistě také nahoru. I když za hlavní rivaly v boji o titul pořád považuji italský tým,“ podotkl třiadvacetiletý britský jezdec.

Hamiltonovým stájovým kolegou bude v letošní sezóně šestadvacetiletý Heikki Kovalainen, který do McLarenu zamířil z týmu Renault, kam se pro změnu vrátil po ročním angažmá v týmu Rona Dennise Fernando Alonso. „Věřím, že se v průběhu sezóny zapojím do bojů o přední umístění. Na začátku sezóny velké výsledky neočekávám, potřebuji se adaptovat v novém prostředí,“ uvedl finský pilot.

Alonso staré rány neotvírá
Alonso se vrátil do starých známých vod v týmu Flavia Briatoreho, kde v letech 2005 a 2006 vybojoval dva tituly mistra světa. Loni chtěl navázat na úspěšné okamžiky v týmu McLaren, působení vedle dravého Hamiltona se ale pro španělského jezdce stalo noční můrou a po sérii kontroverzních výstupů se po pouhém roce s britským týmem rozloučil. „Působení vedle Lewise mi hodně přineslo, s jeho příchodem zavál do formule 1 čerstvý vítr,“ prohlásil Alonso v Melbourne s tím, že ke starým záležitostem se nehodlá vracet.

Vedle španělského šampióna bude získávat ostruhy mladý Nelson Piquet, syn stejnojmenného trojnásobného mistra světa. „Mám se co učit. Nevstupuji do sezóny s tím, že chci Fernanda porazit,“ uvedl s pokorou stájové dvojky brazilský pilot. Renault po dvou úspěšných sezónách vyklidil přední místa a v letošní sezóně chce s přispěním Alonsa snížit náskok Ferrari a McLarenu na minimum.

Ve stejném složení nastupuje do sezóny stáj BMW, která loni patřila k elitním týmům. Vedení německého týmu ale neočekává, že Nick Heidfeld s Robertem Kubicou dokáží do pořadí na předních místech výrazněji promluvit. „Naším cílem je stejně jako v uplynulých dvou letech pokračovat po strmé stezce vzhůru a přibližovat se nejlepším stájím. Chceme se stát vítězným týmem, ale podle mého soudu ještě v této pozici nejsme. Uvidíme, co letošní rok přinese,“ prohlásil šéf stáje Mario Theissen.
vložil: dudlicek_5 ¤ Komentářů (0)
Čunek kvůli kritické zprávě USA napíše na ambasádu
Zvětšit obrázekŠéf KDU-ČSL Jiří Čunek



Bez odezvy nechce šéf lidovců Jiří Čunek nechat kritiku amerického ministerstva zahraničí. To ve výroční zprávě o stavu lidských práv ve světě v roce 2007 pranýřuje deportaci Romů mimo Vsetín, kterou Čunek provedl ještě jako starosta města a také to, že se jeho případ údajné korupce nedostal před soud a byl ukončen státním zástupcem.

Anketa
Souhlasíte s premiérem, že USA s kritikou ČR přestřelily?

Ano - 66.3% Ne - 33.7%
Celkem hlasovalo 795 čtenářů.


13. 3. 2008 15:01 - 13. 3. 2008 19:24 Aktualizováno
Čunek považuje některé pasáže zprávy za lživé či spekulativní, a proto se chystá napsat na americké velvyslanectví dopis, v kterém chce vyjádřit své rozhořčení.

„Na americké velvyslanectví určitě napíšu ostrý dopis s tím, že by do svých zpráv měli vyhodnocovat věci jiným způsobem, než že to převezmou z bulvárního tisku,“ řekl Právu Čunek.

„Mě děsí, jestliže americká administrativa pracuje takovým způsobem, že sesbírá články z novin a z toho udělá zprávu. Ta zpráva je v zásadě lživá, nešlo o 360 Romů a také nešlo o zastavení trestního stíhání pro nedostatek důkazů, ale došlo k tomu proto, že se ten skutek nikdy nestal, protože byl celý vymyšlený,“ dodal Čunek.


Topolánek kritiku USA odmítl
Podle premiéra Mirka Topolánka by si Američané měli zamést před vlastním prahem. "Ke zprávě ministerstva zahraničí USA můžu říct pouze to, že země, která umožňuje mučení zajatců, mě jen těžko může poučovat o tom, jak jsou porušována lidská práva u nás," reagoval nečekaně ostře Topolánek.
vložil: dudlicek_5 ¤ Komentářů (0)