28.Březen 2009

války o území Nové Francie, Nizozemí a Švédska v Americe

Ostrov Manna-hatta získali Nizozemci od domorodých indiánů výměnou za zboží v hodnotě cca 60 guldenů. V roce 1655 byla do Nového Nizozemí přičleněna švédská kolonie Nové Švédsko. Po válce s Velkou Británií celá kolonie připadla Britům, výměnou za budoucí jihoamerickou kolonii Nizozemská Guyana (dnešní Guyana a Surinam).

Dnes patří území Nového Švédska ke státům Delaware, New Jersey a Pensylvánie. Osadníci byli většinou Švédové a Finové, ale také Holanďané a severní Němci. Kolonie existovala od 19. března 1638 do 15. září 1655, kdy se celé jeho území stalo součástí nizozemské kolonie Nové Nizozemí.

Toto území, které bylo pod správou Francouzů po většinu 17. a 18. století, neslo své pojmenování po francouzském králi Ludvíku XIV.. Poprvé toto pojmenování použil francouzský objevitel Cavelier de La Salle. Zaujímala většinu hydrografického povodí největší severoamerické řeky Mississippi. Přibližné geografické vymezení Louisiany je: na severu Velká jezera, na jihu Mexický záliv, na západě Skalnaté hory a na východě Apalačské pohoří. Louisiana byla rozdělena do dvou regionů Dolní Louisiana a Horní Louisiana, přírodní hranice mezi těmito správními jednotkami byla řeka Arkansas. Jeden z dnešních států USA - Louisiana - nese své jméno po tomto historickém regionu, ale rozlohou zaujímá pouze malou část původní Louisiany ovládané Francouzi.

Louisiana se rozvíjela velmi pomalu kvůli nedostatku financí a lidských zdrojů a zároveň i kvůli velkým vzdálenostem. Prohra Francie v Sedmileté válce (její část odehrávající se na severoamerickém kontinentu je známa jako Francouzsko-indiánská válka) ukončené Pařížskou smlouvou v roce 1763 znamenala pro Francouze ztrátu kontroly nad Louisianou. Pařížská smlova (mimo jiné) přikazovala předat území východně od řeky Mississippi do rukou Velké Británie, na západ od řeky bylo území přiděleno Španělsku, které nově nabyté území začlenilo do svého místokrálovství Nové Španělsko. Francie obnovila svoji svrchovanost nad západní částí Louisiany v roce 1800, v roce 1803 ji však Napoleon Bonaparte prodal Spojeným státům americkým (viz. Koupě Louisiany), čímž definitivně skončila francouzská nadvláda nad Louisianou.

Nejsevernější část Louisiany byla v roce 1818 přenechána Spojenými státy Velké Británii. Toto území se nacházelo nad 49. rovnoběžkou severní šířky a dnes je součástí kanadských provincií Alberta a Saskatchewan. Na území dnešních USA se Louisiana rozkládala přes celé státy Iowa, Missouri, Arkansas, Oklahoma, Kansas, Nebraska, Jižní Dakota a na částech států Montana, Severní Dakota, Minnesota, Louisiana, Texas, Nové Mexiko, Colorado a Wyoming. Historické milníky -

      

 Kolonizaci zahájil Jacques Cartier svými výzkumy zálivu svatého Vavřince. V době svého největšího rozmachu (1712, před Utrechtskou smlouvou) se Nová Francie členila na 5 kolonií (Canada, Acadia, Hudson Bay, Newfoundland a Louisiana) a sahala od zálivu svatého Vavřince a Hudsonova zálivu až po Mexický záliv. V roce 1763 Francie odstoupila téměř veškeré zbývající území Nové Francie (s výjimkou ostrovů Saint-Pierre a Miquelon) Velké Británii.

Vodopády se nacházejí na řece Montmorency v jejím ústí do řeky svatého Vavřince naproti západnímu konci ostrova Île d'Orleans.

Částečně tvoří hranici mezi Kanadou (provincie Ontario) a USA (stát New York) a pokračuje kanadskou provincií Québec. Vlastní řeka svatého Vavřince je přibližně 1200 km dlouhá (od odtoku z Ontarijského jezera k ústí do zálivu svatého Vavřince). Délka celé říční soustavy od pramenů řeky Saint Louis (přítok Hořejšího jezera) v Minnesotě je 3350 km. Povodí má rozlohu 1 269 000 km².

Jde o největší nálevkovité ústí řeky na světě. Omývá břehy pěti kanadských provincií (Newfoundland a Labrador, Ostrov prince Edwarda, Nový Brunšvik, Nové Skotsko, Québec).

Labrador je název oblasti na východním pobřeží Kanady. Společně s ostrovem Newfoundland tvoří kanadskou provincii Newfoundland a Labrador. Labrador (někdy také označovaný jako labradorské pobřeží) je součástí rozsáhlejšího poloostrova Labrador. Ze severu a západu je omýván Hudsonovým zálivem a z východu Labradorským mořem (z části jihu ho omývá Atlantický oceán) jinak je spojen s kanadskou pevninou. Kolem roku 1000 ho osidlovali Vikingové, kteří pak své kolonizované osady zbourali a vyplenili. Některá města tam stojí dodnes. Např.: Makkovík nebo Nain.

Francouzská nadvláda - Prvním Evropanem, který se dostal území dnešního Montrealu, byl Jacques Cartier, který 2. října 1535 vstoupil do vesnice Hochelega. O sedmdesát let později sem přijel Samuel de Champlain, ale vesnice Hochelega už dávno neexistovala. V roce 1611 založil La Place Royale, kožešinové obchodní místo, ale původní místní obyvatelé Irokézové své území úspěšně ubránili. První trvalé evropské osídlení Montrealského ostrova bylo vytvořeno až roku 1639 francouzským daňovým výběrčím Jérômem Le Royerem. Misionáři Paul Chomedey de Maisonneuve, Jeanne Mance a několik francouzský kolonistů založili 18. května 1642 vyslanectví pojmenované Ville Maria. Toto místo se stalo centrem obchodu s kožešinou a katolického náboženství. Irokézové pokračovali v útocích na osadu až do roku 1701, kdy byl uzavřen mír. Město zůstalo pod francouzskou nadvládou až do roku 1760, kdy Pierre François de Rigaud a Marquis de Vaudreuil-Cavagnal podlehli britské armádě pod vedením Jefreyho Amhersta. 18. května 1765 zničil požár jednu čtvrtinu města.

Britská nadvláda - Pařížský mír v roce 1763 ukončil Sedmiletou válku a území Nové Francie padlo do rukou Velké Británie. V tomto období se město již jmenovalo Montreal a rostlo díky přistěhovalectví z Velké Británie. Montreal byl povýšen na město roku 1832. Velký přísun anglicky mluvících obyvatel způsobil vznik dvou zhruba stejně velkých jazykových komunit. Z rostoucí anglické komunity vyplynula stavba jedné z nejstarších kanadských univerzit, McGillovy Univerzity.

  • Státní znak  Giovanni Caboto (znám též jako John Cabot; před 1450 - asi 1499) byl italský námořník a objevitel.

Je znám svými objevnými expedicemi vykonanými v anglických službách, při nichž pro Evropu po Erikssonovi znovuobjevil severoamerickou pevninu. Politický význam jeho cest tkví v tom, že se na nich zakládal nárok anglické koruny na Severní Ameriku.

    

Život - Caboto byl původem Ital, snad z Janova, nejpozději od roku 1461 žil v Benátkách, kde roku 1476 získal občanství a obchodoval v Levantě a podle vlastních slov prý dokonce navštívil Mekku. Roku 1484 se oženil a se ženou Matteou měl tři syny. Kromě obchodu také stavěl domy, ale silně se zadlužil a roku 1488 odešel před věřiteli do španělské Valencie. Tam působil jako stavitel a roku 1494 začal stavět most v Seville, kde mohl zažít návrat Kryštofa Kolumba z jeho první cesty 15. března 1493. Také Caboto sháněl prostředky na zámořskou výpravu, snad i v Portugalsku, a když nepochodil, odejel roku 1495 do Londýna. Jako Kolumbus chtěl Caboto také dosáhnout břehů Asie cestou na západ, ale rozhodl se pro plavbu v severním Atlantiku, kde je vzdálenost menší. V Londýně se – snad s podporou italského agustiniána Fra Giovanni de Carbonaris - dostal ke králi Jindřichovi VII., který mu v březnu 1496 udělil povolení pro plavbu pod anglickou vlajkou do dosud neobjevených zemí. To byla důležitá doložka, protože už 1494 si Španělsko a Portugalsko s papežským souhlasem rozdělily své sféry vlivu v Americe a Jindřich se s nimi nechtěl dostat do konfliktu.

Cesty - Caboto měl královské privilegium, ale potřeboval loď a peníze. Odebral se do Bristolu, což byl tehdy druhý největší přístav v Anglii a bristolští námořníci měli s Atlantikem jisté zkušenosti. O jeho první cestě je známo jen velmi málo. Vyplul patrně v létě roku 1496 s jednou lodí na sever, ale došly mu zásoby, dostal se do bouře a posádka ho přiměla k návratu. Na druhou cestu vyplul podle pozdější zprávy s malou lodí Matthew 2. května 1497 z Bristolu s asi 20 muži na palubě a 24. června 1497 přistál na ostrově Newfoundland, podle pozdější kroniky „objevil Ameriku“. Vystoupil na pobřeží (snad na Cape Bonavista), kde vztyčil benátskou, papežskou a anglickou vlajku a zemi prohlásil za anglickou državu. Se žádnými domorodci se ale nesetkal a strávil pak několik týdnů plavbou podél pobřeží. Na zpáteční cestě zamířil příliš na jih a přistál v Bretani, odkud se 6. srpna vrátil do Bristolu. Po návratu byl přijat s velkými poctami králem a dostal roční penzi 20 liber. Caboto se stejně jako Kolumbus domníval, že doplul na sever říše velkého chána. Při další plavbě se tak chtěl vydat na jih podle pobřeží a doplout do Kathaje popisované Marcem Polem a k Ostrovům koření. 3. února 1498 dostal královský patent na další plavbu a v květnu 1498 znovu vyplul s pěti loděmi, z nichž jedna se snad musela vrátit. O dalším osudu výpravy nebylo nic známo, a tak se předpokládalo, že všichni zahynuli na moři. Významná britská historička A. Ruddock však v 90. letech naznačila, že našla doklady o tom, že se Cabot dva roky plavil podél východního pobřeží Severní Ameriky a dospěl až do Karibiku. Výpravy se podle ní účastnili i italští augustiniáni z Londýna jako misionáři a výprava se prý 1500 vrátil do Bristolu. Tyto údaje však nepublikovala a než roku 2005 zemřela, nařídila své záznamy spálit. Přesto se odborníci domnívají, že její domněnky nebyly nepodložené a v jejím projektu pokračuje Bristolská univerzita.

Ohlas a význam - Ve své době neměly Cabotovy cesty velký ohlas, je nicméně zachován dopis, patrně adresovaný Kolumbovi, v němž o nich bristolský obchodník informuje. Pokud se Caboto skutečně dostal až do Karibiku, překročil tím meze svého oprávnění a mohl zavdat příčinu ke konfliktu se Španělskem. Protože král Jindřich právě vyjednával sňatek se španělskou princeznou, mohl mít důvody cestu spíše tajit. V pozdější době však Cabotovy objevy začaly hrát stále větší politickou roli, když jimi Anglie začala dokládat svůj primát a nárok na severoamerické državy. Dodnes je Cabot významnou postavou kanadských dějin a identity. Na Newfoundlandu i v Bristolu byla roku 1897 postavena Cabotova věž, je po něm pojmenován Cabotův průliv (Cabot strait) do Zálivu svatého Vavřice mezi ostrovy Newfoudland a Nova Scotia, planetka 2997, letadlová loď USS Cabot, řada ulic a náměstí, amrická univerzita v Římě a mnoho dalších.

     

Významně ho inspiroval Giovanni da Verrazano, florentský cestovatel ve službách francouzského krále, který v roce 1524 dosáhl pobřeží Jižní Karolíny a poté cestoval k severu k pobřeží Nového Skotska. Verrazano jako první poskytl popis Severní Ameriky.

První cesta 1534 - Král Francie František I. poskytl Carterovi finance na malou výpravu o dvou lodích, s nimiž 10. května vyplul ze Saint-Malo s cílem hledat bohatství a objevit cestu k Pacifiku a dále do Číny. Do té doby Evropané prozkoumali velkou část severoamerického kontinentu, především východní pobřeží, ale dosud nikdo neuskutečnil cestu skrz kontinent. Cartier přistál na Newfoundlandu a prozkoumal záliv sv. Vavřince, setkal se se skupinami národů Irokézů a Micmaců a zabral okolní území pro francouzského krále. Cartier zkoumal život národa Irokézů v oblasti dnešního Quebeku. Toho času irokézské vesnice zabíraly celou oblast řeky sv. Vavřince od Gaspé po Ontarijské jezero. Po této cestě se Cartier vydal zpět do Francie, kam vzal i dva syny irokézského náčelníka Donnacona.

Druhá cesta 1535-1536 - Francouzské zájmy se zaměřily na oblast sv. Vavřince. Cartier se 19. května vydal na cestu s třemi loděmi a posádkou čítající 110 mužů. Cartier dosáhl indiánského města Hochelaga (dnes Montreal), kde hledal zlatonosné žíly, které tam podle pověstí měly být, a pojmenoval horu Mont Royal. Z této hory pozoroval celou oblast, objevil hřebeny blízkých hor, které pojmenoval Lachine Rapids, protože se domníval, že podél těchto hor leží Čína. Cíle nedosáhl, přezimoval v Quebecu, nebyl znalý studeného podnebí. Posádka onemocněla kurdějemi a přišel tak o 25 mužů. Domorodci pomohli Evropanům obnovit jejich zdraví, vařili jim nápoj z kůry a jehličí bílého cedru. Na jaře se Cartier vrátil do Francie spolu s náčelníkem Donnaconnem (který ve Francii roku 1539 zemřel). Tato druhá cesta byla velice důležitá, Cartier dokázal, že Newfoundland je ostrov a že záliv sv. Vavřince je průnikový koridor do nitra kontinentu, který mohl vést k Číně.

Třetí cesta 1541 - Válečný konflikt mezi Karlem V. a Františkem I. přerušil francouzské akce v Kanadě, a tak se Cartier mohl vydat na další cestu až 23. května 1541. Tato cesta byla vedena za účelem založení trvalé kolonie a rozšíření křesťanství. Cestu vedl Jean Francois de la Rocque, cestovali s 10 loděmi a posádka čítala 400 námořníků, 300 vojáků, ženy a skot. Cartier byl předvoj s 7 loděmi, aby založil novou základnu. Cartierova výprava byla opět sužována kurdějemi a mnoho mužů zemřelo. Jediné poklady, které Cartier našel, byl pyrit a křemen, jež pokládal za zlato a diamanty a velké množství jich přivezl do Francie. Útesy v Quebecu proto pojmenoval Cap Diamand.

Cartier strávil zbytek života v St. Malo a na svém blízkém statku, kde zemřel ve věku 66 let ve víře, že řeka sv. Vavřince je novou cestou do Číny. Jeho dědictví je velmi důležité, podal detailní popis oblasti a dláždil tak cestu pro další kolonizaci a zkoumání.

Historie Kanady - Archeologické studie datují první lidské osídlení do doby před cca 26 000 lety v případě severního Yukonu a před cca 9 500 lety v případě jižního Ontaria. První evropské osídlení založili na kanadském území Vikingové okolo roku 1000 v L'Anse aux Meadows, to však existovalo pouze krátce a z dlouhodobého hlediska nemělo žádný význam. Kanada (resp. její východní pobřeží) byla pro Evropu znovu objevena na přelomu 15. a 16. století výzkumnou plavbou John Cabota (1497), další výpravy sem podnikli Jacques Cartier (1534) a další. První dlouhodobé evropské osídlení zde založili Francouzi. Šlo o Port Royal (1605) a Québec (

27.Březen 2009

Bitva na Moravském poli 1278

Bitva na Moravském poli byla svedena 26. srpna 1278 (na den sv. Rufa) v odpoledních hodinách na pravém břehu řeky Moravy mezi vesnicemi Dürnkrut (Suché Kruty) a Jedenspeigen, ležícími v Dolních Rakousích 30 km jižně od Břeclavi.

V boji proti sobě stanula spojená vojska římského krále Rudolfa I. Habsburského a uherského krále Ladislava IV. Kumána proti vojsku českého krále Přemysla Otakara II.

V bitvě šlo především o babenberské dědictví (Rakousy a Štýrsko), které původně získal Přemysl, ale o něž usiloval také Rudolf, aby se jeho potomci stali říšskými knížaty, jimiž dosud nebyli. V roce 1276 byl Přemysl nucen uzavřít s ním Vídeňský mír a zříct se tak všech nečeských držav. Další podmínky míru nedodržel a Habsburk naproti tomu začal bezprávně zasahovat do záležitostí českého státu a podporovat proti Přemyslovi odbojnou šlechtu.

Přemysl jistě nevybral bojiště poblíž řeky Moravy náhodně, bylo to rozhodně vhodné bitevní pole a český král na něj měl jistě dobré vzpomínky, protože nedaleko od Suchých Krut leží místo jeho největšího vítězství, Kressenbrunn.

Bitvy se účastnilo dohromady cca 55 000 mužů (přesné počty nejsou známy) a jejich střet trval přibližně tři hodiny. „Za heslo prohlášeno u českého vojska: Budějovice, Praha! U nepřátel volalo se: Řím, Kristus!“ V dlouho vyrovnaném boji se vítězství nakonec přiklonilo na habsburskou stranu. Sám Rudolf Habsburský se prý ocitl v ohrožení života, ale zachránil ho rytíř Walter z Ramschwagu. Bitva byla ze strany říšského vojska vedena proti soudobým pravidlům rytířského boje (právě proto se jako symbol rytířství objevuje vždy Přemysl, ne Rudolf) – nerozhodla ji proslulá zrada českých pánů (z nichž většina ani na místo bitvy nedorazila), ale útok Rudolfova šiku, vedeného Ulrichem z Kapellen, ze zálohy do boku české sestavy se smluveným pokřikem: „Utíkají! Utíkají!“, což zmatené české vojsko rozložilo.

Část českých ztrát, které Rudolf Habsburský dle zvyku doby pravděpodobně přehnaně vyčíslil na 12 000 mužů, způsobila rozbahněná řeka Morava, ve které se rytíři utopili. Porážka českého vojska byla natolik výrazná, že Rudolf část svých bojovníků odvolal a podmanil si Moravu.

Výsledkem bitvy bylo definitivní potvrzení nově nastoleného habsburského panství v Rakousích a Štýrsku, které se staly tzv. dědičnými habsburskými zeměmi a daly základ geopolitickému uspořádání, které přetrvalo téměř šest a půl století, do roku 1918. V českém království nastala po smrti krále velmi složitá situace, (vlastně anarchie) a hospodářské problémy. Poručník kralevice Václava Ota V. Braniborský si počínal jako v dobyté zemi a kořistnicky se chovala i část české šlechty. Poměry zčásti uklidnilo až svolání šlechtického sněmu v r. 1281, jehož účastníci se zavázali ke stíhání lupičů a škůdců země a k navrácení rozkradených královských zboží a hradů do rukou poručníka (jakožto zástupce řádné královy vlády). Ale neúroda a mrazivé počasí následujícího roku situaci ještě více zkomplikovaly. Období 12781283 bylo proto již dobovými kronikáři nazváno „zlá léta“.

Na poměrně krátkou bitvu se o boji na Moravském poli rozšířilo překvapivé množství pověr. První zmiňuje, že Záviš z Falkenštejna v předvečer bitvy nabídl Přemyslovi pomoc za beztrestnost. Sám Falkenštejn se ovšem brzy po králově smrti ocitl v čele vítkovských čet, které znovu vedly útok na klášter Zlatou Korunu i na královské město České Budějovice. Druhá pověst mluví o tom, že Milota z Dědic odjel uprostřed bitvy z boje a způsobil prohru. Pan z Dědic byl ve skutečnosti jeden z Přemyslových nejvěrnějších. Milota se snažil zachránit situaci. Se skupinou rytířů chtěl novou vlnu útočníků zezadu objet a vpadnout jim do zad. Nebyla jeho vina, že to mnozí pochopili jako ústup a útěk. Za svého života nikomu nic nevysvětloval, protože nemusel, a zrádce se z něj stal až v 19. století.

Další fáma vypráví o osobním souboji mezi Přemyslem a Rudolfem Habsburským. Po manévru hejtmana z Dědic se český král snažil zabránit panice a zůstal na bojišti ve složité pozici. Rudolf mluvil o tom, že jeho protivník zemřel v bitvě, ale kdyby se s ním osobně střetl na meče (a zvítězil), jistě by o tom nemlčel.

Poslední pověst mluví o samotném scénáři smrti Přemysla Otakara II. Neví se přesně, jak zemřel, verzí je víc - mezi nimi i teorie o tom, že ho na ústupu zabili jeho vlastní lidé. „Ač druhové jeho buď zahynuli, aneb jako syn jeho, kníže Mikuláš, do zajetí upadli a i kůň jeho pod ním ulehnul, on na ustoupení ani nepomysliv, dotíral na nepřítele. Tu celý umdlený, nevládna již ani smysly svými, přepaden jest od několika surových vojáků, kteří hodivše mu provaz na krk, vlekli ho dále; aby odňali mu drahou přilbici, roztloukli ji na jeho hlavě a strhli z těla celé jeho odění.“ Toto líčení se objevuje nejčastěji. Naznačuje se ovšem, že útočníci Přemysla nepoznali a měli ho za jednoho z pánů. Jenže za královraha se sám označil Bertold Schenk z Emerberku (bez zajímavosti není, že jeho bratr byl předtím popraven na králův příkaz). Jak už jeho jméno naznačuje, pan z Emerberku zastával úřad číšníka a Přemysla musel znát. Český král se Bertoldovi a jeho družině měl podle všeho vzdát, ale ti toho nedbali a ubili ho snad sedmnácti ranami. Jedna z nich mu rozčísla lebku.

Soubor:Josef Mathauser - Přemysl Otakar II. padl u Suchých Krut v den sv. Rufa 1278.jpg

22.Březen 2009

Bitva na Bílé hoře, svedená v neděli 8. listopadu 1620

Bitva na Bílé hoře, svedená v neděli 8. listopadu 1620, byla rozhodující bitvou třicetileté války. Zpečetila osud českého stavovského povstání a na dalších 300 let rozhodujícím způsobem ovlivnila osud českého státu. V bitvě se střetly česká stavovská armáda a dvě armády katolické, armáda Katolické ligy a armáda císaře Svaté říše římské. Katolické armády po jedné až dvou hodinách zdolaly méně početnou, ale lépe postavenou stavovskou armádu. KALICH A PODOBOJÍ - svoboda vyznání každého člověka pro příjmání podobojí - ULTRAKVISMUS.

Bitva začala kolem poledne, nejspíš v půl dvanácté. Započalo ji pravé křídlo císařského šiku, kde veleli Gauchier, La Motte a de Lacroix, ale bylo odraženo Thurnovým jízdním plukem a částí Bubnova jízdního pluku pod velením Iselteina. Stavovská jízda pokračovala dále a těžce udeřila na tercii, zde však selhaly okolní stavovské jednotky, útok nepodpořily a ten ztroskotal. Toho opět využili císařští, posíleni jízdním plukem pana z Meggau a valonskou jízdou a znovu napadli levé křídlo. Na pomoc mu sice přispěchal Streif vedoucí Anhaltovu jízdu a baron Hofkirch vedoucí dolnorakouskou jízdu, ale poté co byl Hofkirch zabit, dali se Rakušané na ústup a strhli spolu i Anhaltovce. Do boje také nastoupily čtyři kornety slezské jízdy, ale vzhledem ke svojí poloze, vzdálené od boje, nenabyly významu. Poté začala ustupovat i Anhaltova pěchota a ve čtvrt hodině bylo levé křídlo první řady poraženo. V tuto chvíli již byla císařská pěchota na pochodu podporována Dampierrovou jízdou z druhé řady a volnou jednotkou kozáků. Naopak uherská jednotka, která dosud stála v pozadí a do boje nezasáhla, začala ustupovat, a to zapříčinilo pád celého stavovského levého křídla.

Další zvláštnost z konce bitvy je osud stavovských záloh, které byly umístěny v oboře letohrádku Hvězda, zálohy obsahovaly Anhaltovu pěchotu, výmarský půlpluk a dva praporce královské gardy. Tato záloha vyčkávala po celou dobu bitvy – a to dokonce v době, když boje probíhaly před zdmi obory – a nakonec se vzdala úplně bez boje.Přesné zakončení bitvy není známo, ale předpokládá se, že k první hodině odpolední bylo dobojováno.

no prostě, když najdeš ted správnej střed ( musí být ten správný ), tak plnou silou na něj, pokud padne, pak už ten zbytek se rozuteče a vše bude vyřízeno tak rychle jak najdeš ten správný cílový střed ... ASI NEJSPÍŠ JEN MOJE NEVÝZNAMNÉ TLACHY DO PRÁZDNA A PRO NIKOHO ... .

Soubor:White Mountain plan.jpg

15.Březen 2009

Carolina Hurricanes

Vstup do NHL: 22. června 1979 jako Hartford Whalers, 25. června 1997 se klub přestěhoval do Caroliny
První sezóna: 1979-80
Stadión: RBC Center, 18. 730 diváků
Adresa: 1400 Edwards Mill Road, Raleigh, NC 27607
Největší úspěchy: Stanley Cup 2006

Individuální rekordy jedné sezóny:
Branky: 56 - Blaine Stoughton (1979-80)
Asistence: 69 - Ron Francis (1989-90)
Body: 105 – Mike Rogers (1979-80 a 1980-81)
Trestné minuty: 358 - Torrie Robertson (1985-86)

Nová etapa klubu Hartford Whalers začíná datem 6. května 1997, kdy jejich šéf Peter Karmanos oficiálně oznamuje dohodu s Raleigh City a během následujících čtyř měsíců přesouvá klub se vším všudy z Hartfordu (Connecticut) do Raleigh (North Carolina). 16. června 1997 na tiskové konferenci oficiálně představili svoje nové barvy a logo klubu Carolina Hurricanes. Přípravný kemp otevřeli 8. září 1997 v Greensboro (v hale Greensboro Coliseum), kde také svoji první sezónu odehráli.

Carolina se během sezóny odhodlala k několika odvážným výměnám, během nichž přišla o některé dlouhodobé opory, jakým byl brankář Sean Burke nebo útočník Geoff Sanderson. Přesto ji však zůstalo dost skutečných osobností, které svými výkony dělaly „novému“ klubu čest. Opravdovou hvězdou týmu byl reprezentační útočník Kanady z OH v Naganu Keith Primeau, který společně s finským reprezentantem Sami Kapanenem obsadil první místo v bodovém hodnocení hráčů týmu a to naprosto shodným výsledkem 26 gólů a 37 asistencí. Mezi těmito borci si také zahrál univerzální Robert Kron, který jako již tradičně odváděl velký kus nevděčné černé práce. Post brankáře si na chvíli vyzkoušel i slavný Kirk McLean, přesto však zůstal v pozici brankářské jedničky skvělý Trevor Kidd. Sezónu 1997-98 ukončili Hurricanes s bilancí 33-41-8. V Severovýchodní divizi skončila Carolina šestá se 74 body, ve Východní konferenci devátá a v lize se umístila na sedmnáctém místě. Klub se tak pošesté za sebou (poprvé jako Carolina Hurricanes) nedostal do bojů o Stanley Cup, když byl již počtvrté v řadě vyřazen až v posledním týdnu sezóny.

Reorganizace NHL v roce 1998 (při vstupu Nashvillu Predators do soutěže) přesunula Carolinu do slabé Jihovýchodní divize, kterou klub také díky skvělým výkonům brankáře Arturse Irbeho vyhrál. Hurricanes pak ale v prvním kole play off nepřešli přes Boston, navíc je těsně po šestém rozhodujícím utkání postihla velká tragédie. Při návratu domů při automobilové havárii tragicky zahynul obránce Steve Chiasson, jedna ze stálých opor mužstva. Bohužel pro Hurikány následoval po výborném ročníku v následující sezóně 1999-2000 opět ústup ze slávy. A nebylo to ani tak horšími výkony týmu, i když stávkující Keith Primeau určitě velmi scházel, ale spíše lepšími soupeři v divizi. Floridu neuvěřitelně vytáhnul nahoru Pavel Bure, Washington zase těžil ze skvělé hry Olafa Kölziga. Hurricanes se o postup rvali až do posledního zápasu, nakonec to ale o jediný bodík nezvládli. Obdobně to vypadalo i v ročníku 2000-01. Tentokrát ale Hurikáni, posíleni o takové borce jako Rod Brind`Amour nebo Sandis Ozolinš, do play off na poslední chvíli proklouzli. Při rovnosti bodů s devátým Bostonem to sice bylo pouze díky vyššímu počtu výher, i tak se ovšem v Raleighu slavilo. Radost však netrvala dlouho. Ne že by se snad čekalo, že Carolina v prvním kole přes obhájce Stanley Cupu z New Jersey přejde, ale způsob, jakým obránce Devils Scott Stevens vyřadil ze hry nejprve mladíka Shanea Willise a potom i kapitána týmu Rona Francise, mírně řečeno rozladil mnoho příznivců Hurricanes.

Hokejisté Caroliny se stali obrovským překvapením sezóny 2001-02. Ze své domácí haly udělali nedobytnou tvrz, do které přijížděli všichni soupeři s největšími obavami. Zatímco o útok se Hurricanes bát nemuseli (Francis, Brind`Amour, Kapanen, O`Neill, Cole, Battaglia), v obraně byli nuceni udělat nějaké změny. Jednou z nich byla výměna ofenzivně laděného beka Ozolinše na Floridu, odkud za něj přišel obránce Hedican a bránící centr Kevyn Adams. Ze St. Louis získali neústupného Seana Hilla. Úctyhodné výkony jim zajistili vítězství v Jihovýchodní divizi, ale to všechno bylo nic v porovnání s úspěchem v play off. Důraznou hrou založenou na vynikajících výkonech obou brankářů (Irbe, Weekes) se postupně přes New Jersey, Montreal a Toronto probojovali až do finále Stanley Cupu. Ani v něm se neztratili, a i když nevyhráli, nadělali hvězdám Detroitu velké starosti. Nečekaný úspěch zvedl novou vlnu zájmu o hokej v Severní Karolíně, prodejnost vstupenek vykazovala rekordní čísla, fanoušci chtěli vidět svůj tým vítězit, jenže...

Hned následující ročník znamenal sešup až na samotné dno NHL, kam Hurricanes odsoudil zisk pouhých 61 bodů. Arturs Irbe totálně ztratil formu, podle statistik byl nejhorším gólmanem celé ligy. Do další sezóny tak nastoupil jako jednička mezi tyčemi Kevin Weekes a většinou to byl on, kdo držel spoluhráče nad vodou, bídu ofenzívy dosvědčují i čísla nejproduktivnějšího hráče mužstva pro sezónu 2003-04: Josef Vašíček (19+26). V konečném součtu na play off opět nedosáhli. To už ovšem v týmu nebyl kapitán Ron Francis, který odehrál poslední zápasy kariéry v dresu Toronta a ani na lavičce nestál Paul Maurice, první trenér v historii Hurricanes, jehož během prosince nahradil Peter Laviolette, bývalý kouč NY Islanders. Ale všechno zlé je pro něco dobré. Špatné časy přinesly Hurikánů možnost vysoké volby v draftu, a tak mohl generální manažer Jim Rutherford v roce 2003 vyřknout jméno Eric Staal. Během výluky Staal dozrával na farmě v Lowellu a do nové, ofenzivní NHL přišel v životní formě. Stal se jedním ze sedmi hráčů soutěže, kteří překonali 100 bodů, vůbec prvním v dresu Hurricanes a především on dotáhl Carolinu po třech letech do vyřazovacích bojů, kam postoupila ze druhého místa v konferenci. Co se nepovedlo Mauriceovi, dokázal Laviolette. Po dvou prohraných zápasech v prvním kole na ledě Montrealu se nebál postavit do branky místo celosezónní jedničky Martina Gerbera absolutního nováčka Cama Warda. Asi ani sám netušil, že tím postavil základní kámen k zisku Stanley Cupu. Cestou do finále Hurikáni smetli ještě New Jersey a v sedmizápasové bitvě si poradili i s Buffalem. Poslední překážkou byli Olejáři z Edmontonu. Vyrovnaná série dospěla k rozhodujícímu sedmému klání, domácí Canes v něm měli podporu našlapaných ochozů, když počet fanoušků přesáhl kapacitu haly. Misku vah na stranu Caroliny definitivně převážila trefa nesoucí podpis českého beka Františka Kaberleho a v Raleighu vypukly oslavy.

Fantastický Cam Ward obdržel zaslouženě Conn Smythe Trophy. Rodák ze Sherwood Park byl prvním gólmanem - nováčkem, který získal ocenění od dob filadelfského Rona Hextalla v roce 1987. Navíc se těšil i ze Stanley Cupu, což dokázal ze zelenáčů s maskou naposledy Patrick Roy z Montrealu (1986). Eric Staal vyhrál kanadské bodování play off. Znovuzrozený kapitán Rod Brind’Amour byl oceněn Selke Trophy, kterou si rezervoval i pro další ročník. Ovšem pokles formy se nevyhnul hvězdám Staalovi s Wardem a i kvůli tomu uniklo Hurikánům v roce 2007 play off o čtyři body, v sezóně 2007-08 dokonce o pouhé dva.

Carolina HurricanesCarolina Hurricanes

Bývalé kluby NHL: Hartford Whalers (1972-1997)

Druhý díl seriálu o bývalých klubech National Hockey League je věnován Velrybářům z Hartfordu. Ačkoli se tento tým nikdy neprobojoval dál než do druhého kola Stanley Cupu, jeho dres oblékali dva z pěti nejproduktivnějších hokejistů zámořské historie - legendární Gordie Howe a vynikající centr s vůdčími schopnostmi Ron Francis.

Zapomenout bychom neměli ani na kanonýra Bobbyho Hulla či ve své době „železného muže“ Douga Jarvise, velrybářský dres hrdě nosili i další známé tváře jako Paul Coffey, Kevin Dineen, Brendan Shanahan či Sean Burke. Pojďme si tedy připomenout nejdůležitější momenty z historie tohoto klubu, který již přes deset let působí v soutěži pod novým názvem Carolina Hurricanes a sídlí v americkém městě Raleigh.

HARTFORD WHALERS (1979-1997)
New England Whalers (1972-1979)
Carolina Hurricanes (1997- současnost)

World Hockey Association

1972/73: Vedení bývalým trenérem bostonské univerzity Jackem Kelleym vstoupili Whalers do WHA 12. října ve stařičké Boston Garden pod názvem New England Whalers v utkání proti Philadelphii Blazers, které dokázali vyhrát 4:3. Zatímco ostatní týmy WHA utrácely peníze za hvězdy NHL, Whalers se rozhodli pro stabilizaci kádru, což se jim vyplatilo, když skončili s nejlepší bilancí v lize 46 výher, 2 remíz a 30 porážek. V play off se rychle vypořádali s Ottawou Nationals, v semifinále dominovali proti Clevelandu Crusaders a postoupili do finále AVCO Cupu. Ve finále zastavili rozjetý Winnipeg a stali se prvními šampióny WHA.

1978/79: Jelikož práce na obnově Civic Center v Hartfordu pokračovaly, hráli Whalers stále ve Springfieldu. Do play off postoupili ze čtvrtého místa s bilancí 37-9-34 a v prvním kole si poradili s Cincinnati Stingers. Ve druhém kole nestačili v sedmi zápasech na Edmonton. Přestože touto sezónou WHA skončila, Whalers společně s Edmontonem, Quebekem a Winnipegem byli přijati do NHL.

National Hockey League 
1979/80: S přestupem do NHL se Whalers rozhodli, že se ztotožní s Hartfordem, kde naleznou útočiště jako jediný profesionální tým státu Connecticut. Přesto Whalers nezačali sezónu v Hartfordu, protože práce na jejich aréně nebyly doposud kompletně dokončeny. Ve svém prvním utkání v NHL podlehli Whalers týmu Minnesota North Stars 1:4. Do Hartfordu se nakonec Whalers vrátili 6. února a před vyprodaným hledištěm přehráli Los Angeles Kings 7:3. Stále ještě s legendárním Gordie Howem v sestavě získali Whalers dalšího zkušeného tahouna Bobbyho Hulla. S touto dvojicí legend postoupili Whalers do vyřazovací části ze 4. místa v Norrisově divizi, k čemuž jim pomohlo také nebývalé množství remíz (19). V play off však podlehli Montrealu 0:3 na zápasy a v této sérii odehrály obě legendy své poslední zápasy v NHL.

1996/97: V průběhu celé sezóny se Whalers pohybovali na hraně postupu do play off. Vlastník Peter Karmanos šokoval fanoušky 26. března, když za částku 20,5 miliónů dolarů vykoupil zbývající čtyři roky nájmu v Civic Center, což mu uvolnilo ruce k přemístění týmu jinam. Velrybáři tak dali sbohem Hartfordu 13. dubna 1997, kdy porazili Tampu Bay 2:1. Poslední gól vstřelil stylově kapitán Kevin Dineen. Aby smůly nebylo málo, Hartfordu utekl postup do Stanley Cupu o pouhé dva body. O necelý měsíc později bylo oznámeno, že novým domovem týmu bude město Raleigh (Carolina).

1997-současnost: Přestože jsou Whalers pryč z města, fanoušci na ně nezapomněli. Ačkoli je nepravděpodobné, že se NHL do Hartfordu vrátí, Whalers jsou stále důležitou součástí hokejové historie tohoto města. V lednu 2006 ocenil tým AHL Hartford Wolfpack, který v současnosti hraje v hale Civic Center, trojici bývalých hráčů Whalers Kevin Dineen, Ron Francis a Ulf Samuelsson vyvěšením jejich čísel ke stropu arény.

Hartford Whalers

Název týmu:Původně byl klub ve WHA pojmenován New England Whalers ze dvou důvodů:
1) Massachusettský přístav se připojil k lovu velryb
2) název Whalers se dobře hodil k názvu soutěže WHA (WHAlers). Později se tým přejmenoval na Hartford Whalers, když se připojil k NHL.

Klubové barvy:zelená-modrá-stříbrná

Arény (5):Boston Garden (1972/73-1973/74), Boston Arena (1972/73), Eastern States Coliseum (1973/74-1974/75), Hartford Civic Center (1974/75-1977/78, 1979/80-1996/97), Springfield Civic Center (1977/78-1979/80)

Trenéři (19):Jack Kelley (1972/73), Ron Ryan (1973/74-1974/75), Jack Kelley (1975/76), Don Blackburn (1975/76), Harry Neale (1975/76-1977/78), Bill Dineen (1978/79), Dan Blackburn (1979/80), Larry Pleau (1980/81-1981/82), Larry Kish (1982/83), Larry Pleau (1982/83), John Cunniff (1982/83), Tex Evans (1983/84-1987/88), Larry Pleau (1987/88-1988/89), Rick Ley (1989/90-1990/91), Jim Roberts (1991/92), Paul Holmgren (1992/93-1993/94), Pierre Maguire (1993/94), Paul Holmgren (1994/95-1995/96), Paul Maurice (1995/96-1996/97)

Kapitáni (11):Ted Green (1972/73-1974/75), Rick Ley (1975/76-1980/81), Mike Rogers (1980/81), Dave Keon (1981/82), Russ Anderson (1982/83), Mark Johnson (1983/84-1984/85), Ron Francis (1984-85-1990/91 begin_of_the_skype_highlighting              1984-85-1990/91      end_of_the_skype_highlighting), Randy Ladouceur (1991-92), Pat Verbeek (1992/93-1994/95), Brendan Shanahan (1995/96), Kevin Dineen (1996/97).

Úspěchy:Vítězové WHA AVCO Cupu (1): 1973
Finále WHA AVCO Cupu (2): 1973, 1978
Vítězové divize ve WHA (3): 1973, 1974, 1975
Účast v play off WHA (7): 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979
Vítězové divize v NHL (1): 1987
Účast v play off NHL (8): 1980, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992

Členové Síně slávy (5): Paul Coffey (1996/97), Ron Francis (1981-1991), Gordie Howe (1977-1980), Bobby Hull (1979/80), David Keon (1976-1982)

Vyřazená čísla (6): 2 - Rick Ley (1972-1981), 5 - Ulf Samuelsson (1984-1991), 9 - Gordie Howe (1977-1980), 10 - Ron Francis (1981-1991), 11 - Kevin Dineen (1984-92, 1995-97), 19 - John McKenzie (1976-1979)

Ocenění:Trenér roku WHA (1): Jack Kelley (1973)
Nováček roku WHA (2): Terry Caffey (Centr, 1973), George Lyle (levé křídlo, 1977)
Nejlepší obránce WHA (1): Rick Ley (1979)
Nejlepší brankář WHA (1): Al Smith (1978)
Masterton Trophy (1): Doug Jarvis (Center, 1987)

Nejlepší sezóny:WHA: 1972/73 (46-2-30, 94 bodů ) 
NHL: 1986/87 (43-7-30, 93 body)

Nejhorší sezóny:WHA: 1975/76 (33-7-40, 73 body)
NHL: 1982/83 (19-7-54,  45 bodů)

05.Březen 2009

Atlanta Thrashers

Vstup do NHL25. června 1997
První sezóna
1999-2000
Stadión
Philips Arena, 18.545 diváků
Adresa
Centennial Tower, 101 Marietta St., Siute 1900, Atlanta, GA 30303
Největší úspěchy
1. místo v Jihovýchodní divizi 2007, postup do prvního kola play off 2007

Individuální rekordy jedné sezóny:
Branky:
52 - Ilja Kovalčuk (2005-06 a 2007-08)
Asistence: 69 - Marc Savard (2005-06)
Body: 100 - Marián Hossa (2006-07)
Trestné minuty: 226 - Jeff Odgers (2000-01)

Hokej a NHL není v Atlantě, hlavním městě státu Georgia, žádnou neznámou. Tým Atlanta Knights dokonce vyhrál dnes již neexistující International Hockey League a získal Turner Cup. V roce 1972 zde začal NHL hrát klub Atlanta Flames, který se ale v roce 1980 kvůli malé návštěvnosti přestěhoval do Kanady, což znamenalo vznik klubu Calgary Flames.

V roce 1999 - téměř po dvaceti letech - se National Hockey League do Atlanty vrátila. Soutěž totiž v rámci plánovaného rozšíření na třicet týmů v roce 1997 rozhodla, že Atlanta bude jedním ze tří vyvolených měst. Již půl roku na to je znám název i logo nového týmu - Atlanta Thrashers. Klub je po další reorganizaci ligy zařazen do Jihovýchodní divize. Trenérem nového týmu se stal Curt Fraser, generálním manažerem pak Don Waddell. Do své premiérové sezóny 1999-2000 vstupovali Thrashers s mírným optimismem, ovšem ten vzal brzy za své. Mužstvo plné „bezejmenných“ hráčů sloužilo za otloukánka celé NHL. Atlanta zvítězila jen ve čtrnácti zápasech a v celkové tabulce ligy skončila beznadějně poslední. Zklamáním byly bohužel i výkony nadějného Čecha Patrika Štefana, jedničky draftu 1999. Naopak příjemně překvapil Andrew Brunette či veterán Ray Ferraro. Draze získané zkušenosti z úvodního ročníku Thrashers dobře posloužily v sezóně 2000-01. Atlanta, posílená nečekaně produktivním útočníkem Donaldem Audettem z Los Angeles, nastřádala dohromady šedesát bodíků. A nebýt zdravotních problémů některých hlavních opor týmu, třeba prvního gólmana Damiana Rhodese, mohlo to být i lepší. V prosinci Thrashers například útočili i na samotný postup do play off.V sezóně 2001-02 se mohla Atlanta pochlubit pouze individuálními výkony svých supertalentovaných nadějí Danyho Heatleyho (67 bodů) a Ilji Kovalčuka (51 bodů), kteří zcela ovládli jak čelo klubové produktivity tak i tabulku kanadského bodování nováčků NHL. Zcela suverénně si oba borci zajistili nominaci do prvního All-Rookie Teamu. Jejich obdivuhodné snažení podpořil pouze český brankář Milan Hnilička, a proto si fanoušci Atlanty mohli o bojích v play off nechat jen zdát. Fraserovy dny na lavičce Trashers byly sečteny koncem prosince 2002 a k mužstvu nastoupil Bob Hartley, kterého po neúspěšném startu vyhodili z mužstva Colorada, s nímž v roce 2001 vyhrál Stanley Cup. Hartleyho úkol byl jasný - konečně povýšit nejistě cupitajícího nováčka na konkurence schopné mužstvo. Atlanta nakonec skončila třetí ve své divizi a se ziskem 74 bodů měla k postupovým příčkám daleko. Syndrom druhé sezóny se nijak neprojevil na ofenzivních tahounech Danym Heatleym a Iljou Kovalčukem. Z pozice brankářské jedničky vytlačil Milana Hniličku Fin Pasi Nurminen, což po skončení sezóny vyústilo v odchod českého gólmana do Los Angeles. Další ročník začal pro celou organizaci Trashers velmi nešťastně. Heatley nezvládl svůj vůz a ve velké rychlosti narazil do zdi. Utrpěl těžká zranění, ale přežil, narozdíl od svého spolujezdce a kamaráda z týmu Dana Snydera. Navíc se ukázalo, že Kanaďan řídil opilý a hrozilo mu až 20 let vězení. Tragédie poznamenala i ostatní hráče, a tak Atlanta znovu neprolomila bránu play off. Slabou náplastí byl úspěch Kovalčuka, který se stal společně s Nashem a Iginlou nejlepším střelcem ligy.

Po výluce nastala v mužstvu řada změn. Především se uskutečnil trade, při němž vzpomínkami na osudnou havárii neustále pronásledovaný Heatley odešel do Ottawy. Jako protihodnota byl přivítán slovenský kanonýr Marián Hossa. V brance dostával čím dál tím více příležitostí mladík Kari Lehtonen, do pole angažovalo vedení neúnavného dříče a dvojnásobného vítěze Stanley Cupu Roberta Holíka. Zlepšení bylo markantní, Atlantě unikly vyřazovací boje o pouhé dva body. Během léta odešel do Dallasu Patrik Štefan, po někdejším obrovském talentu zůstalo pouze zklamání.  V sezóně 2006-07 se postupu mezi vysněnou osmičku podřídilo vše, slušně rozehraná základní část přiměla GM Waddella k uskutečnění výměn s okamžitým efektem. Za vysoké volby v draftu a mladého Coburna získal dva zkušené borce - střelce Keitha Tkachuka a obránce Alexeje Žitnika. Ziskem 97 bodů se Trashers poprvé v klubové historii dostali do play off a zároveň vyhráli svoji divizi. Ovšem hned v prvním kole tvrdě narazili, gólman Lehtonen nezvládl tlak a newyorští Rangers je vyprovodili 4:0 na zápasy. Přesto byl důvod ke slavení. Ovšem hned další ročník přinesl managementu klubu vystřízlivění. Thrashers se nedařilo, katastrofální vstup do sezóny odnesl Hartley vyhazovem a nahradil ho sám Waddell. I tak Atlanta skončila na předposledním místě v konferenci a vyřazovací boje jí zůstaly opět na hony vzdálené.

Atlanta ThrashersAtlanta Thrashers

28.Únor 2009

Bitva na pláních Abraháma 1759 - Severní Amerika

Završil se jí proces, který započal opuštěním pevnosti Duquesne (budoucí Pittsburgh) Francouzi 25. listopadu 1758, čímž ztratila francouzská armáda ve válce v Americe iniciativu. Války o území Nové Francie - 13. září 1759 - Severní Amerika (Québec City), vítězství Angličanů, Francouzové ztrácí možnost správy Kanady, Angličané vládnou v Kanadě.

Nový britský velitel generál Jeffery Amherst pokračoval po obsazení ruin Duquesne v přípravách dalších ofenzivních akcí v oblasti jezerních pevností, jejichž dobytí mělo vytvořit příznivé předpoklady pro přímý útok na Québec. Tažení na toto silně opevněné město svěřila koruna generálu Jamesi Wolfovi. Ten zahájil spolu se svými podřízenými Townshendem, Jamesem Murrayem a Robertem Monctonem, velícím třem operačním uskupením, pochod k centru francouzské moci na jaře 1759. Amherst zatím likvidoval jednu francouzskou pevnost za druhou. 25. července kapitulovala Niagara, o den později vstoupili Angličané do trosek Ticonderogy (Francouzi ji nazvali Carillon) a 31. července obsadil Amherst i základnu na Korunním mysu, čímž zapezpečil týl devítitisícového Wolfova sboru postupujícího po souši i po vodě k cíli tažení. Pozemní jednotky podporované válečnými loděmi admirála Charlese Saunderse ničily od června na řece sv. Vavřince jeden francouzský opěrný bod za druhým a počátkem září dospěly ke Québecu, považovaném vojenskými odborníky za téměř nedobytný. Jediné slabší místo představovaly hradby a bašty na břehu řeky, jimž proto věnovali obhájci největší pozornost.

V noci 12. září vyrazilo 30 velrybářských člunů se 1700 anglických vojáků vedených plukovníkem Williamem Howem na úzkou písečnou pláž na úpatí zdánlivě nepřekonatelných skal tři kilometry od Québecu, kde střežil strmou stezku vedoucí na pláň před městskými hradbami silný oddíl francouzských vojáků. Jednotka zvlášť vybraných britských pěšáků však vyšplhala po téměř kolmé skalní stěně a napadla strážce stezky z týlu. Tím otevřela cestu celému sboru a za rozednění stálo na Abrahamových pláních čtyři a půl tisíce Angličanů. Jakmile sdělili tuto závažnou zprávu veliteli francouzské armády v Kanadě generálu Montcalmovi, shromáždil svoje elitní jednotky a osobně vedl rozsáhlý výpad, jehož se účastnilo přes čtyři a půl tisíce francouzských vojáků. V sedmihodinové bitvě, v níž padlo 200 Francouzů a dalších 1200 utrpělo zranění, byli smrtelně raněni i oba nejvyšší důstojníci. Wolfe zemřel přímo na bitevním poli, Montcalma odnesli do města, kde v noci skonal. Francouzi ztratili v bitvě podstatně víc lidí a museli se stáhnout zpět do pevnosti, kde se demoralizovaní důstojníci a civilní představitelé dohodli na jednání s Brity.

17. září přijali kapitulační podmínky. Následující den otevřeli brány, a Britové tak ovládli město. Tím fakticky skončila francouzská správa Kanady, přestože se i nadále drželi posádky Detroitu a několika menších pevnůstek. Bitva na Abrahámových pláních tak prakticky znamenala konec francouzské války na americkém kontinentu.

Benjamin West 005.jpg

  • Severní Amerika je kontinent na severní zemské polokouli a hlavně západní polokouli.

Na severu je ohraničen Severním ledovým oceánem, na východě Atlantským oceánem, na jihovýchodě Karibským mořem a na jihu a na západě Tichým oceánem. S Jižní Amerikou je na jihovýchodě propojen Panamskou šíjí. Zabírá plochu asi 24 490 000 km², což je asi 4,8 % povrchu planety. V říjnu 2006 byla jeho populace odhadnuta asi na 514.600.000 obyvatel. Je to po Asii a Africe třetí největší kontinent, a v počtu obyvatel je po Asii, Africe a Evropě čtvrtý. Nejvyšším bodem Severní Ameriky je Mount McKinley (6194 m) na Aljašce, naopak nejnižším Údolí smrti (-86 m) v Kalifornii. Nejdelší řekou je Mississippi, největším státem Kanada a největším jezerem jezero Hořejší.

  • Kolonizace Severní Ameriky v raném novověku bylo období trvající od 16. století zhruba do roku 1776.

Během této kolonizace byly položeny základy národů, které v Severní Americe v následujících letech vznikly. O kolonizaci Severní Ameriky se pokoušelo několik států, ale pouze čtyři z nich se významněji prosadily. Mezi tyto mocnosti patří Španělsko, Nizozemsko, Francie a Velká Británie. Nejméně se z těchto mocností angažovalo v oblasti Severní Ameriky Nizozemí. Holanďané založili kolonii Nový Amsterdam (pozdější New York), která sestávala ze stejnojmenného města a jeho okolí. V pozdější době ovládla toto území Velká Británie a Nizozemí přesunulo svoji pozornost do jiných oblastí. Španělsko, další z evropských států podílejících se na kolonizaci Severní Ameriky, ovládalo dnešní území jihozápadních Spojených států amerických a o toto území přišlo až na počátku 19. století, kdy proběhla v Mexiku válka za nezávislost. Francie ovládla velké území Severní Ameriky a založila mnoho měst (Quebec, Montreal, New Orleans). Bohužel pro Francii se francouzští kolonisté a obchodníci dívali na Nový svět jen jako na zemi, kde se dá rychle vydělat a ne jako na území, kde se dají postavit nové domy a začít nový život. Francie přišla o své území během sedmileté války na úkor Velké Británie (1763). Velká Británie, která začala s kolonizací Severní Ameriky až po Španělsku a Francii, se nakonec prosadila jako nejsilnější mocnost v regionu. Prvním velkým vojenským konfliktem mezi koloniálními mocnostmi na tomto území byla Sedmiletá válka. Přestože značná část bojů probíhala v Evropě, evropské státy se během tohoto konfliktu několikrát střetly i v Severní Americe. Nejvíce se do bojů zapojila Francie a Velká Británie. V těchto střetech získali převahu Britové, což způsobilo ztrátu kolonie Nová Francie ve prospěch britské koruny. K vítězství mimo jiné přispěla i větší hustota zalidnění a celkově větší počet britských obyvatel. Část britského panství v Severní Americe však o několik let později vzala za své vzpourou třinácti kolonií, které roku 1776 vydaly Deklaraci nezávislosti a utvořily Spojené státy americké. Spojené státy pak postupem času vyrostly v přední americkou a posléze i světovou velmoc.

  • Francie - Tordesillaská smlouva byla francouzskému králi Františku I., který usedl na trůn roku 1515, trnem v oku. Připadalo mu velice neférové, že jediná smlouva přisoudila všechny dosud neobjevené země Španělsku a Portugalsku.

Františka I. dále popichovaly výnosné obchody, které provozovali Portugalci a indiánské poklady, které do Španělska přivážely španělské galeony. Prohlásil, že nebude respektovat postavení svých jižních sousedů a ihned vyslal mořeplavce, kteří měli prozkoumat severní Atlantik a pobřeží Severní Ameriky. Františka I. dále lákala možnost, že by nalezl námořní cestu z Atlantiku na východ. Již od počátku šestnáctého století lovili francouzští rybáři tresky u pobřeží Severní Ameriky. Tito rybáři také šířili fámy, že legendární průjezd do Číny zcela jistě existuje.[19] Roku 1523 vyslal František I. zkušeného mořeplavce Giovanniho da Verrazana, aby se pokusil nalézt tento průliv.[20] Verrazano přeplul Atlantik, dorazil ke břehům Severní Karolíny a vydal se dál k severu, až k Newfoundlandu. Zde na krátkou chvíli zakotvil a pak se vrátil zpět do Francie. I když nepřinesl žádné zprávy o průjezdu do Číny, popsal zdejší krajinu jako úrodnou. Františka tato zpráva nadchla a díky Verrazanovi si mohl činit nárok na velikou část území, které se začalo nazývat Nová Francie.[21] Potom evropské války přinutily Františka I., aby se vzdal prozkoumávání severovýchodního pobřeží na deset let. V roce 1533 obdržel král nabídku od Jacquese Cartiera, který mu navrhoval, že se vydá k pobřeží Severní Ameriky.[22] V té době byl Cartier již zkušený mořeplavec, dávno předtím lovil tresky v severním Atlantiku a poté se stal korzárem ve francouzských službách. Krále tato nabídka potěšila a roku 1534 poskytl Cartierovi dvě menší lodě.[23] Cartier dorazil ke břehům Newfoundlandu, kde doplnil zásoby o mořské ptáky a ihned vyrazil dál. Obeplul severní špičku ostrova a průlivem Belle Isle se dostal do zálivu svatého Vavřince. Na to se vydali ještě dál a po krátké době dorazili do ústí řeky sv. Vavřince. Zde se Cartierovi podařilo navázat přátelství s jedním indiánským kmenem (Mikmakové) a výhodně s nimi směnil kožešiny za nože, sekery a skleněné perly.[23] Poté zde vztyčil desetimetrový kříž, na kterém bylo napsáno: Ať žije francouzský král. Ještě než se Cartier vrátil domů, unesl dva indiány, kteří mu sloužili jako tlumočníci.[24] Po návratu do Francie vyprávěl Cartier o mohutné řece, která se táhne daleko na západ. Král si hned pomyslel, že to může být průjezd do Číny a roku 1535 vyslal Cartiera na další výpravu (tentokrát již se třemi loděmi).[25] Cartier postupoval stejně jako předtím a 10. srpna dorazil do ústí řeky sv. Vavřince (protože 10. srpna má svátek sv. Vavřinec, pojmenoval tuto řeku po něm). Poté se vydal proti proudu řeky a dostal se do míst kde je dnešní Quebec.[26] V té době zde stála indiánská vesnice kmene Huronů. Huroni se nejdříve chovali srdečně, ale brzy jejich vztahy ochladly. Nakonec se Cartier vydál dal a nechal zde i své dva tlumočníky. Asi 250 kilometrů proti proudu řeky objevil indiánskou vesnici Hochelagu. Indiáni ho srdečně přivítali a obdarovali ho potravinami.[26] Další den vystoupili Francouzi na kopec tyčící se vysoko nad vesnicí. Na Cartiera udělalo toto panorama veliký dojem a nazval tento vrch Mont Réal (Královský vrch). Později z tohoto názvu vznikl Montreal jako pojmenování města.[24] Z tohoto vrchu si všiml peřejí. Zeptal se Indiánů a ti mu odpověděli, že dále na západ peřejí přibývá. To zničilo Cartierovy naděje a nazval tyto vody ironicky Sault la Chine neboli Čínské peřeje.[27] Cartier se vrátil do Francie a informoval krále, že byl neúspěšný.

Cartier se na vlastní náklady vypravil roku 1541 zpátky do Ameriky, ale jeho další úsilí o nalezení průlivu bylo samozřejmě neúspěšné. Poté přerušily francouzské objevné výpravy krvavé občanské války mezi kalvinisty, hugenoty a katolíky. Do konce 16. století byl průzkum zastaven. O další průzkum se zasadili hlavně francouzští námořníci. Nebylo to proto, že by zde snad zakládali kolonie, ale Francouze do této země přitahovaly hlavně výhodné obchody s kožešinami.[28] Francouzský král se pokoušel o upevnění nároků na Novou Francii tím, že by zde založil kolonii.[29] Mnoha francouzským dobrodruhům a obchodníkům však nešlo o založení kolonií, chtěli pouze zbohatnout a vrátit se do Francie. Francie by v Americe nedosáhla zcela jistě ničeho, nebýt obrovskému úsilí a výkonu jednoho muže: Samuela de Champlaina. Champlain se již od svého mládí plavil po moři a v roce 1598 se plavil do Ameriky pod španělskou vlajkou. Po návratu sepsal zprávu a předal jí francouzskému králi Jindřichu IV. Tato zpráva obsahovala 60 map a Jindřich žasl nad kartografickými schopnostmi tohoto mladého muže. Champlain obdržel titul královského kartografa s malou osobní rentou.[30]Po dvou letech se vydal v čele nové výpravy do Ameriky, která vyplula roku 1603. Výprava směřovala stejnou cestou jakou plul Jacques Cartier před tolika lety a dostala se k vesnici Hochelaga. Vesnice však byla prázdná, její obyvatelé uprchli před útočnými Irokézy. Výprava zde potkala kočující Indiány, se kterými směnili kožešiny a vrátili se zpátky do Francie. Champlain se roku 1604 vydal do Nové Francie znovu a působil zde jako průvodce Pierra du Guast, sieura de Monts, který měl za úkol usídlit v Nové Francii sto kolonistů.[31] Výprava zakotvila v Novém Skotsku a založila zde malou osadu. Avšak zima v této oblasti byla tak strašná, že se kolonisté museli stáhnout do Port Royalu na druhé straně zálivu Fundy. Po zimě se výprava plavila po východním pobřeží Severní Ameriky a celé toto pobřeží zmapovala.[31] Roku 1607 se vrátila do Francie. Za rok vyrazil Champlain do Nové Francie znovu a tentokrát měl nad výpravou plné velení (zodpovídal se Sieuru de Monts ve Francii).[32] 3. července 1608 byla otevřena obchodní stanice, která se nacházela poblíž huronské vesnice Stadacon, tato stanice dostala jméno Quebec. Již od počátku se Champlain snažil navázat dobré vztahy s Indiány. Brzy se mu podařilo spřátelit s kmeny Huronů a Algonkinů, které žily v této oblasti.[33] Indiáni se často opakovaně vydávali do Quebecu a obchodovali s Francouzi. Ještě na konci roku 1608, vypravil Champlain své lodě do Francie (byly plné kožešin) a sám zde zůstal ještě s dalšími 28 muži. Na jaře roku 1609 přišli ke Quebecu válečníci Huronů a požádali Champlaina o pomoc proti Irokézům. Champlain svolil a v létě téhož roku se se dvěma svými muži vydal s Indiány na cestu.[33] Výprava se dostala do míst, kde dnes leží Champlainovo jezero a potkala se zde s Irokézi. Bylo domluveno, že boj bude zahájen dalšího dne. Hned za rozbřesku byly obě armády připraveny k boji. Champlain, který byl v čele Indiánů, vypálil ze své muškety. Po tomto výstřelu zůstali na místě dva mrtví indiánští náčelníci. Irokézové se zalekli, ale po chvíli chtěli zaútočit. V tom vystřelili ze svých mušket i dva zbývající Francouzi a Irokézové se dali na útěk.[34] I když tato událost upevnila přátelství mezi Hurony a Francouzi, z pozdějšího pohledu se ukázalo, že šlo o velikou strategickou chybu. Irokézové byli v této oblasti dominující silou, která dokázala postavit do boje 10 000 mužů.

Už nikdy nezapomněli Irokézové na tuto událost a neustále napadali francouzské osady. V 18. století se spolčili z Brity a hráli důležitou roli v pádu Nové Francie. Champlain se v roce 1610 vrátil do Francie, ale ještě předtím přemluvil Algonkiny, aby do svého tábora přijali jednoho Francouze.[35] Když se na jaře roku 1611 vrátil, vyprávěl mu tento Francouz o jezerech, která jsou více na západě. Champlain chtěl co nejrychleji uspořádat výpravu, která by měla za cíl prozkoumat tyto jezera. Avšak, Siuer de Monts přišel o monopol a z Francie se hrnuli obchodníci, kteří chtěli co nejrychleji zbohatnout a vrátit se zpátky do Francie. Brzy došlo mezi Indiány a Francouzi k mnoha nepokojům a Champlain se velice snažil, aby nevypukla válka. Nakonec se Champlain vrátil do Francie a šel žádat krále o udělení monopolu. V roce 1613 se vrátil do Nové Francie jako její guvernér, ale všichni Huroni již kraj kolem řeky sv. Vavřince opustili.[36]Champlainovo úsilí přišlo vniveč. Když se Champlain vrátil do Nové Francie, ihned se sešel s mužem jménem Nicholas Vigneau. Ten tvrdil, že nalezel průjezd do Číny. Champlain se ihned vydal na výpravu, ale po dramatické plavbě na řece Ottawě se od tamních Indiánů dozvěděl, že Vigneau lhal.[35] Po této výpravě se Champlain snažil se svými indiánskými spojenci porazit Irokéze, avšak tato snaha nebyla úspěšná. Kolem roku 1620 vyslal Champlain Francouze Étinna Brulého, aby prozkoumal oblast na západ od Huronského jezera. Brulému se tato expedice podařila a zmapoval tamní oblast. Samotný Champlain se věnolal správě Quebeku. I když obchod s kožešinami vzkvétal, v Quebeku nežil stále takřka nikdo. Obchodníci se zde zdrželi jen krátkou dobu a vrátili se do Francie. V celé Nové Francii žilo stále pouze osmdesát osob, včetně katolických misionářů.[37] V roce 1627 vypukla válka mezi Anglií a Francií. Francouzi vyslali do Quebeku flotilu s kolonisty a zásobami. Bohužel pro Quebec, během plavby napadl francouzskou flotilu David Kirke, pirát v anglických službách. Quebec se musel vzdát, ale v roce 1632 byl navrácen Francii. Champlain se snažil z Quebecu vybudovat město, které by se stalo šiřitelem francouzské civilizace. Roku 1634 se z champlainovým požehnáním vydává na průzkumnou plavbu Jean Nicolet, který byl přesvědčen (stejně jako mnozí lidé před ním), že nalezl průjezd do Číny, samozřejmě, že ho nenalezl, ale prozkoumal velkou část území kolem amerických jezer a Francie si mohla toto území nárokovat.[38] Během této výpravy zemřel otec Nové Francie - Samuel de Champlain. Champlain se jako žádný jiný zasadil o rozvoj Nové Francie a díky němu se francouzská civilizace zachovala v údolí sv. Vavřince dodnes.

Po roce 1635 se Nová Francie přestává vyvíjet e rozrůstat. Hlavním problémem Francouzů stále byla nízká zalidněnost územé Nové Francie. Kolem roku 1660 žilo v Nové Francii pouhé tři tisíce lidí. Bylo to proto, protože Francouzi nepohlíželi na Novou Francii jako na zemi, kde se dá začít nový život (tak jako Britové), ale jako na zemi, kde se dá rychle zbohatnout. Po tomto zbohatnutí se většina Francouzů vrátila domů. Ti kteří zůstali, museli snášet tuhé zimy, tvrdou dřinu, nemoci, nepřátelské Indiány a dokonce zemětřesení. Nová Francie byla stále závislá na dodávkách z Evropy, které byly nejisté. Roku 1663 hrozilo, že se Nová Francie rozpadne. V tom zasáhl král Ludvík XIV., který dal kolonii status královské provincie, poslal tam pluk dobře vycvičených vojáků a jmenoval zvláštního důstojníka, intendanta, který měl dohlížet na vnitřní záležitosti provincie. Těmito kroky se Nová Francie stabilizovala. Prvním intendantem byl Jean Baptiste Talon. Talon nařídil výstavbu pevnůstek, které by chránily francouzské území před Irokézi. Také podporoval řemesla jako stavbu lodí a tkalcovství. Zahájil zajímavou akci, která měla přilákat do Nové Francie nové obyvatele. Slíbil manželským párům, které se odstěhují do Nové Francie a budou mít více jak dvanáct dětí, čtyřicet hektarů půdy. Toto opatření rozproudilo život v Nové Francii. Poté se Talon rozhlížel po dalších území, které by mohl připojit k Nové Francii. Toto území nakonec nalez. Mezi lety 1659 a 1661 prozkoumali dobrodruzi Médart Chouart a Pierre Ésprit Radisson, území dnešní Minnesoty, Wisconsinu a Michiganu. Území bylo roku 1671 zabráno pro Novou Francii. V té době se začaly objevovat zprávy o velké řece, která teče z oblasti Velkých jezer. O tuto řeku se začali ihned zajímat francouzské úřady. Pokud teče na západ, je to hledaný průjezd do Číny a Francouzi budou mít přístup k bohatství východu. Jestli teče na jih, ústí do Mexického zálivu a Francouzům se podaří vrazit pomyslný klín mezi Španěly a Brity. V květnu 1673 byla vyslána výprava, které velel Louise Joliet, což byl obchodník s kožešinami a výjimečný kartograf. Výprava skutečně objevila Mississippi a plavila se po ní. Dorazili až do Arkansasu, ale zde narazili na nepřátelské Indiány. I když se Indiáni chovali nepřátelsky, pověděli Jolietovi, že dál na jih jsou muži oblečení do černých talárů a svolávají k modlitbě. Byli to španělští kněží, kteří tvořili přesudnutou pozici Španělů v Mexickém zálivu. Na to se výprava vrátila zpět do Quebecu. Joliet samozřejmě pořídil kvalitní mapy, informoval, že Mississippi teče do Mexického zálivu a že půda v této oblasti je úrodná. Další výpravy se ujal Robert Cavelier, sieur de La Salle (zkráceně La Salle). La Salle se v třiadvaceti letech vydal do Nové Francie, kde se věnoval obchodu s kožešinami. V roce 1679 postavil La Salle a jeho muži loď, která se měla plavit po Velkých jezer a skupovat kožešiny od Indiánů. Loď se však potopila v Michiganském jezeru. La Salle si však našel nový cíl, prozkoumat Mississippi a založit zde kolonii. V prosinci roku 1681 se výprava vydala na cestu. Bez větších problému se La Sallovi a jeho výpravě podařilo dorazit až do Mexického zálivu. Jménem Ludvíka XIV. bylo údolí celé Mississippi zabráno pro Novou Francii. Po návratu se La Salle vypravil do Francie a snažil se získat královu podporu. Král mu poskytl čtyři lodě a roku 1684 se La Salle se vypravil do ústí Mississsippi. Výprava však dopadla tragicky, byly ztraceny dvě lodě (jednu ukořistili piráti a druhá se potopila) a výprava nedokázala najít ústí Mississippi. La Salle se nakonec sám s hrstkou mužů pokusil najít Mississippi cestou po po pevnině. Byli však v Texasu, stovky kilometrů od Mississippi. La Salle a jeho muži podnikli několik zoufalých pokusů o nalezení řeky. Plni zoufalství, zavraždili zbývající muži La Salla. I když byl La Salle mrtvý, nakonec se uskutečnil jeho sen a roku 1718 bylo v ústí Mississipi založeno město New Orleans.

  • Velká Británie při průzkumu Severní Ameriky poněkud zaostala za Francií a Španělskem. V osidlování a průzkumu Severní Ameriky začala Británie teprve koncem 16. století. Jediná plavba, která se uskutečnila před rokem 1576, byla plavba Johna Cabota, který byl jistě inspirován plavbou Kryštofa Kolumba.

Plavba se uskutečnila roku 1497 a Cabot se svou malou lodí Matthew doplul k břehům Newfoundlandu nebo Nového Skotska. Přistál na pevnině, vztyčil anglickou vlajku a zabral toto území pro Anglii. Když se Cabot vrátil do Anglie, vyprávěl anglickému králi o bohatých nalezištích ryb a úrodné půdě. Král Jindřich VII. však nebyl spokojen, Cabot nepřivezl ani koření, ani poklady a už vůbec žádné zprávy o nějáké civilizaci. Cabota to však neodradilo, roku 1498 se vydal na další plavbu (bez královského požehnání) a snažil se prozkoumat východní pobřeží Severní Ameriky, přičemž nejspíše přistál u břehů Severní Karolíny. Tento čin vešel do historie, protože díky Cabotovi vlála anglická vlajka jako první nad americkým kontinentem, pokud se nedostal na kontinent již při předchozí výpravě (Kolumbus přistál na karibských ostrovech). Když se vracel zpátky, zaskočila ho bouře a Cabotova loď se potopila. Zbývající lodě se vrátily do Anglie, ale námořníci nedokázali podat přesnější zprávu. Tak daly Cabotovy výpravy Británii pouze chatrný nárok na území, které prozkoumal. Na dalších 78 let se Británie přestala zajímat o Severní Ameriku. Zájem o prozkoumání a kolonizaci Severní Ameriky vzrostl až s nepřátelství se Španělskem. Mnoho Angličanů začalo žádat královnu Alžbětu I., aby vyslala výpravu, která by založila kolonii v Severní Americe. Založení kolonie by přineslo mnoho výhod, Británie by mohla kontrolovat expanzi Španělů, mohla by se pokusit o nalezení průjezdu do Číny a také by mohla dovážet důležité suroviny do Británie. O založení kolonie se v této době pokoušeli dva muži, Humphrey Gilbert a Walter Raleigh. Každý kdo se v této době vydal na výpravu do Severní Ameriky musel mít povolení královny. Roku 1576, 1577 a 1578 se vydal na průzkum do Ameriky mořeplavec Martin Frobisher, který prozkoumal pobřeží Grónska, Labradoru a Baffinova ostrova (o založení kolonie se však nepokusil). Roku 1578 se vydal na plavbu Humphrey Gilbert a chtěl v Severní Americe založit kolonii. Během plavby se však strhla taková bouře, že se výprava musela vrátit zpět do Británie. V roce 1583 podnikl Gilbert druhý pokus, a tentokrát se mu podařilo doplout do Newfoundlandu. Založil zde osadu a chtěl se vrátit do Británie. Během plavby však opět udeřila bouře a Gilbertova loď se potopila. Kolonie na Newfoudlandu se po krátké době rozpadla. Po Gilbertově smrti dostal královský patent Walter Raleigh, který měl sen, že v Severní Americe založí Novou Anglii, která bude podobiznou Anglie v Evropě. V roce 1584 se Raleigh vydal na cestu a dorazil k břehům Severní Karolíny. Poté se plavil k mysu Hatteras a dostal se k ostrovu Roanoke. Obyvatelé tohoto ostrova přivítali Evropany velice srdečně a obdarovali je mnoha dary. Evropany velice překvapilo, že náčelník byla žena. U Indiánů byly ženy rovny mužům, mohly zastávat jakoukoliv funkci, kterou zastávaly muži.

     

Raleigh byl nadšen bohatostí této země a nazval jí Virgínií podle přezdívky královny Alžběty I., která zněla panenská královna (virgo znamená latinsky panna). Královna z vděčnosti jmenovala Raleigha rytířem. Roku 1585 vyslal Raleigh Richarda Grenvilla, aby založil kolonii na ostrově Roanoke. Kolonie se však dostala ihned do problémů a kolonisté skoro pomřeli hlady. Nakonec k ostrovu připlul Francis Drake a kolonisty odvezl zpátky do Anglie (1586). Nakonec roku 1587 vyslal Raleigh svojí poslední výpravu pod velením Johna Whitea. White zakotvil opět na Roanoke a založil zde kolonii. Při výstavbě osady se Whiteově ženě narodilo dítě, dcera, které dali jméno Virgínie. White po výstavbě osady odcestoval do Anglie, ale kvůli válce se Španělskem se na Roanoke vrátil až v roce 1590. White nalezl osadu zcel zničenou, nepřátelští Indiáni jí napadli a všechny kolonisty pobili. V roce 1602 se na plavbu do Nového světa vydal Bartolomew Gosnold. Gosnold neměl povolení na plavbu, a tak hrozilo, že bude přísně potrestán. Hlavní cílem této plavby byl výdělek. Gosnold chtěl vyhledat sasafras, což byl strom, z jehož kůry se vařil čaj, který byl uznávaným lékem. Gosnold se po dvou měsících plavby octl u břehu skalnatého Mainu a byl příjemně překvapen bohatostí těchto vod. Poté se výprava plavila na ostrov Nantucket a na Alžbětinské ostrovy, kde se rostl i kýžený sasafras. Zdejší Indiáni pomohli Britům s odřezáváním kůry se sasafrasu (samozřejmě, že na oplátku dostali dary) a Gosnold se za krátkou dobu vydal zpátky do Anglie. Při prodeji sasafrasu velice zbohatl a i když se dostal do sporů s Raleighem, neměla pro něj tato plavba žádné následky. Roku 1603 se stal králem Jakub I., který obvinil Raleigha ze zrady a uvěznil ho v Toweru. Roku 1605 byla podniknuta výprava, které velel George Waymouth. Tato výprava si kladla za cíl prozkoumat území dnešního Mainu. Během prozkoumávání tamního pobřeží se Britové setkali s mnoha Indiány, se kterými velice výhodně obchodovali. Výprava se plavila k jižnímu pobřeží Mainu, ale zde se setkala s nepřátelskými Indiány, kteří chtěli Brity napadnout. Waymouth pochopil postoj domorodých obyvatel, zajal pět tamějších Indiánů a odplul. Mezi těmito Indiány byl i legendární Squanto, který se později přičiní o přežití puritánské osady v Novém světě. Když se kapitán Waymouth vrátil zpět do Británie, podal nadšený popis území Mainu, přičemž velice vychvaloval úrodnost tamní půdy. V roce 1606 založili angličtí obchodníci tzv. Virginskou společnost, která se dělila na Plymouthskou společnost, která měla kolonizovat území od Maine až po Maryland a Londýnská společnost, která měla kolonizovat území od New Yorku až po Karolínu. Londýnská společnost založila kolonii nejdříve, takže bude v tomto článku popisována jako první.

  • Londýnská společnost - V roce 1606 byla vyslána výprava za cílem založení kolonie.

Na palubě čtyř lodí, které vezli více jak sto kolonistů byl pozoruhodný muž, John Smith. John Smith se v budoucnosti zasadí o přetrvání britské kolonie ve Virgínii. Když se John Smith vydal na plavbu do Virgínie, byl již zkušeným vojákem, který sloužil jako žoldák v holandské, francouzské a uherské armádě, přičemž mu bylo pouhých šestadvacet let. Když výprava dorazila do Virgínie, byl John Smith obviněn ze vzpoury (neví se přesné důvody této neposlušnosti a není ani jisté, jestli bylo obvinění pravdivé) a musel zůstat na palubě. Kolonisté se nakonec rozhodli, že ihned založí osadu. Nebylo to příliš šťastné rozhodnutí, osada se nacházela uprostřed bažiny, řeka James byla vzdálena více jak sto kilometrů a navíc, nacházeli se na území sjednocených pauhatanských kmenů. Brzy po postavení prvních staveb, napadli osadu Indiáni a byli zahnáni až po výstřelů z děl. Po tomto útoku, navrhoval Smith postavení opevnění z kmenů, a když se tento krok ukázal jako účinný, byl Smith zbaven obvinění. I když byla osada chráněna opevněním, vedlo se kolonistům velmi špatně. Trpěli nemocemi a hlavně byli všichni podvyživeni.

Ze zoufalství byl Smith vyslán na výpravu k Indiánům a měl se pokusit získat potravu. Smith se vydal na cestu kolem řeky James a po nějáké době ho zajali Indiáni. Indiáni dovedli Smithe k náčelníku Pauhatanovi, který byl jakýmsi krále všech pauhatanských kmenů. Po krátké debatě byl Smith odsouzen k popravě. Když se Indiáni napřahovali k smrtelné ráně, zakryla ho svým tělem dcera náčelníka Pauhatana - Pocahontas. Není jisté proč tak Pocahontas učinila. V té době jí bylo pouhých 13 let a je těžké říci, jestli se do Johna Smithe opravdu zamilovala. Někteří historici tvrdí, že jí k tomuto činu navedl otec, aby vypadal jako silný panovník a přitom si neznepřátelil Brity. Po této události se John Smith vrátil do Jamestownu i se zásobami, které kolonisté tolik potřebovali. I když Indiáni Britům stále pomáhali, život v Jamestownu byl neustále těžký. Od let 16081609 se Jamestown začal rozrůstat (bylo to v době kdy byl předsedou kolonie John Smith), ale jakmile John Smith opustil kolonii, začal Jamestown opět strádat. V roce 1610 přistál u Jamestownu Thomas Dalea (zástupce lorda de la Warr), který s sebou přivezl potraviny a nové kolonisty. Pod jeho vedením se Jamestown začal rozrůstat a v roce 1612 zde byli přivezen tabák Johnem Rolfem. Za krátkou dobu šílela celá Británie po tabáku z Virgínie a Jamestown měl velké zisky. V roce 1614 se John Rolf oženil s Pocahontas a odvezl jí do Británie, kde však onemocněla a zemřela. Vztahy mezi Indiány a Evropany se začali vyvíjet špatně, protože Britové vyháněli Indiány z jejich území. V roce 1622 podnikl náčelník Opechancanough útok na všechny tabákové plantáže a zabil přitom deset procent všech kolonistů. Tím vypukla válka, která skončila po dvaceti letech vítězstvím Britů. V roce 1619 byla vláda Thomase Dalea nahrazena demokratičtějším vládním orgánem a v roce 1624 učinil král Jakub I. z Jamestownu královskou kolonii.

  • Plymouthská společnost - Plymouthská společnost se snažila založit úspěšnou kolonii v Severní Americe, ještě dříve než její londýnští rivalové, ale výpravu, kterou vyslala nejspíše někdy v září roku 1606, zajali Španělé.

V roce 1607 byla vyslána druhá výprava, které se již podařilo doplout v pobřeží Mainu. Kolonisté založili tzv. Popmahovy plantáže, ale kvůli nezvykle silné zimě a špatným výdělkům museli osadu po roce opustit. Všechny tyto výpravy financovali bohatí Britové, kteří museli povětšinou zaplatit osadníkům, aby se vůbec připojili k výpravě. Po těchto dvou neúspěšných výpravách ztratila většina zbohatlíků zájem o Ameriku, avšak, našli se jiní kdo chtěli začít nový život v Americe. Angličtí katolíci byli ve své zemi pronásledováni za své vyznání a rozhodli se najít útočiště v Novém světě. Roku 1632 byla katolickému šlechtici, lordu Baltimorovi, přenechaná území kolem Chesapeaského zálivu (Maryland) a angličtí katolíci se hromadně stěhovali na toto území. Co se však mezitím dělo s pozemky plymouthské společnosti v severní Virgínii? Jak už bylo řečeno, britští boháčí ztratili zájem o kolonizaci Severní Ameriky, až na jednoho, Ferdinanda Gorgese. Ten vyslal roku 1614 Johna Smithe (viz Londýnská společnost), aby prozkoumal pobřeží severní Virgínie. Smithovi se podařilo doplout k tamním břehům a vrátil se zpět do Británie s nadšenmou zprávou.

Gorges byl touto zprávou potěšen a ještě v roce 1615 vyslal Smithe, aby založil kolonii. Této výpravě se však nikdy nepodařilo dosáhnout amerických břehů, při plavbě je přepadli francouzští piráti a Smithe zajali. Ten využil čas strávený ve vězení k nakreslení mapy pobřeží severní Virgínie, které se začalo říkat Nová Anglie. O území Nové Anglie se začali zajímat tzv. puritáni, kteří byli stejně jako katolíci pronásledování za své vyznání a názory. Roku 1620 vyplula z anglického Plymouthu loď Mayflower, která vezla na palubě 102 cestujících. Výprava měla nejdříve zamířeno k břehům jižní Virgínie, ale díky sérii náhod se loď octla u břehů Nové Anglie. Puritáni měli s sebou jeden exemplář Smithovi mapy a podařilo se jim najít vhodné pobřeží (dnešní Plymouth v Massachusetts). Kolonisté započali výstavbu své osady 26. prosince 1620, přičemž postavili obytné domy, skladiště, kostel a další stavby. Puritáni měli velké obavy, protože neměli povolení od Plymouthské společnosti, hrozilo jim přísné potrestání. Jako vždy, byla první zima v nově založených kolonií velikou zkouškou. Mnoho osadníků zemřelo hlady či zimou a hrozilo, že příští zimu již kolonie nepřežije. V březnu roku 1621 byli puritáni kontaktováni Indiány, mezi nimiž byl již dříve zmíněný Squanto. Ten uměl plyně anglicky a rychle se s Brity domluvil. Byla uzavřena mírová smluva, která trvala čtyřicet let, takže se osadníci již nemuseli bát, že by je Indiáni napadli. Squanto naučil kolonisty mnoha věcem, například jak pěstovat kukuřici, kde lovit ryby, jak používat ryby jako hnojiva atd.. Díky těmto radám měli osadníci na podzim bohatou sklizeň a na důkaz přátelství, pozvali Indiány na třídenní oslavu. Z tohoto ušlechtilého gesta se nakonec vyvinul svátek Díkůvzdání. Není třeba dodávat, že kolonie začala brzy prosperovat. Roku 1628 se vznikla v zálivu Massachusetts další puritánská osada. Vůdcem této kolonie byl John Winthrop, který byla velice schopný advokát. Winthropovi se podařilo získat královské povolení na založení kolonie a co je víc, využil nedopatření v tomto patentu a přenesl hlavní vedení společnosti do Massachusetts. Tím umožnil kolonistům, aby se podíleli na politických záležitostech své kolonie. Kolonii se hned od začátku dařilo a každým rokem se zde usadili další a další kolonisté. V roce 1630 zde již existovalo na patnáct měst, přičemž hlavní město byl Boston. Kolonie tedy prosperovala, a to jak politicky tak ekonomicky, avšak čas od času se objevily náboženské problémy. První kdo kritizoval náboženskou nesvobodu byl Roger Wiliams, který roku 1636 opustil Massachusetts a spolu s dalšími stejně smýšlejícími kolonisty se odebral na Rhode Island, kde založii osadu Providence. V roce 1636 byl založen Hartford v Connnecticutu, a to dalšími nespokojenými puritány. I přes tyto nesváry se kolonie stále rozrůstala, ale dělo se tak na účet Indiánů. Roku 1636 byl Indián z kmene Pekvotů obviněn z vraždy osadníky (neověřitelná pravdivost) a ten samý rok vypálili kolonisté vesnici Pekvotů na Rhode Islandu. V roce 1637 byla z nepochopitelných důvodů vypálena Indiánská vesnice v Connecticutu a všichni obyvatelé byli při tomto hrozném masakru povražděni. Po tomto činu se překvapivě ni nedělo, až v roce 1675 byla napadeny massachusettské osady indiánskými kmeny pod vedením krále Philipa. Tato údalost zažehla válku, která skončila po třech letech vítězstvím Britů. Nutno podotknout, že i osadníci měli ztráty, zahynulo více jak tisíc kolonistů a bylo zničeno dvanáct měst. Ke koci 17. století byla mnoha massachusettským pobočkám udělen královský dekret. V roce 1662 Connecticut, 1663 Rhode Island a roku 1680 New Hampshire. Main byl až do konce války o nezávislost součástí Massachusetts. Je překvapivé, že Plymouth nezískal nikdy královský dekret, roku 1691 ztratil samostatnost a stal se součástí Massachusetts.

| | Komentáře

19.Únor 2009

Klement VII.

Klement VII., vlastním jménem Giulio di Guiliano de Medici, (26. května 1478 Florencie - 25. září 1534 Řím) byl papežem v letech 15231534. Kardinálem byl v letech 15131523. Byl strýcem Kateřiny Medicejské. Po smrti jejích rodičů se ujal Kateřininy výchovy. Podařilo se mu ji jako čtrnáctiletou provdat 28. října 1533 v Marseille za stejně starého Jindřicha II., vévodu Orleánského, druhorozeného syna francouzského krále Františka I.

Dle seznamu papežůřímských biskupů, jak je uznává římskokatolická církev je Klement VII. - 219.

Clement VII. Sebastiano del Piombo. c.1531..jpg

Narodil se ve Florencii jeden měsíc poté, co byl jeho otec Giuliano de Medici zabit při spiknutí Pazziů. Ačkoliv jeho rodiče neuzavřeli formální manželství, skulina v právu umožňující být zasnoubeni per sponsalia de presenti znamenala, že Guilio byl považován za legitimního. Tím pádem byl synovcem Lorenza Nádherného, který ho v mládí vzdělával.

Giulio byl ustanoven rytířem z Rhodu a velkopřevorem z Capuy a po zvolení bratrance Giovanniho de Medici do úřadu papeže jako Lva X. se brzo stal v Římě mocnou postavou. Po vstupu svého bratrance do papežství se stal Giulio jeho hlavním ministrem a důvěrníkem, především při prohlubování zájmů rodiny Medici ve Florencii v oblasti arcibiskupství nad městem. 23. září 1513 se stal kardinálem a 29. září byl vysvěcen. Měl pověst hlavního ředitele papežské politiky během celého pontifikátu Lva X. 

V době smrti Lva X. v roce 1521 byl považován kardinál Medici v dlouhé tajné schůzce za zvláště papežského. Ačkoliv nebyl schopen získat papežství pro sebe nebo svého spojence Alessandra Farneseho (oba upřednostňovali kandidáty císaře Karla V.), měl hlavní slovo v ovlivnění neočekávaného zvolení krátce žijícího papeže Hadriána VI., na kterého měl rovněž obrovský vliv. Po smrti Hadriana VI. 14. září 1523 Medici konečně uspěl v další schůzce ve volbě za papeže (19. listopadu 1523) a přijal jméno Klement VII..

Na papežský trůn si přinesl vysokou reputaci pro své politické schopnosti a ve skutečnosti měl všechny vlastnosti mazaného diplomata. Na druhou stranu byl považován za světáckého a netečného k tomu, co se kolem něho dělo, včetně pokračující protestantské reformace. Při svém nástupu poslal Klement VII. arcibiskupa z Kapuy, kardinála Mikuláše ze Schönbergu ke králům Francie, Španělska a Anglie, aby dovedl válku, která v Evropě zuřila, k míru. Jeho pokus ale nevyšel.

Andělský hrad -

Andělský hrad (it. Castel Sant'Angelo), dříve též Hadriánovo mauzoleum je monumentální kruhová stavba v Římě. Vybudována byla na pravém břehu Tibery mezi lety 135-139, v průběhu věků byla několikrát pobořena, opravena a přebudována. Původně ji nechal vybudovat římský císař Hadrián jakožto rodinné mauzoleum, později sloužila jako papežská pevnost spojená tunelem ve hradbách s Vatikánem, rezidence a vězení. V současné době v ní sídlí muzeum věnované historii budovy a města Říma.

Stavba byla započata ještě za života Hadriána a dokončena v roce 139 za vlády Antonia Pia. V pozdní antice byla stavba známa pod jménem Hadrianeum.

V Hadriánově mauzoleu jsou pohřebeny následující osobnosti:

Hrobka měla tvar plochého válce (průměr 64 m a výšku 20 m), který stál na soklu tvaru kvádru s délkou strany 84-89 m a výškou 10 - 15 m. Horní část hrobky byla upravena jako zahrada s cypřišovými stromy. Uprostřed stál nejspíš malý kruhový chrám. Uprostřed mauzolea se nacházela samotná pohřební komora.

        

16.Únor 2009

Julius II.

Julius II. (5. prosince 144321. února 1513), rodným jménem Giuliano della Rovere byl papežem od roku 1503 až do své smrti v roce 1513. Nejvíce se proslavil svojí bojovnou politikou proti všem svým nepřátelům. Byl však také znám jako mecenáš umění a podporoval velké stavební projekty, například přestavby baziliky sv. Petra nebo výzdoby Sixtinské kaple. Dále v roce 1505 povolal Švýcarskou gardu na svoji ochranu.

Dle seznamu papežůřímských biskupů, jak je uznává římskokatolická církev je Julius II. - 216.

Soubor:Emblem of the Papacy.svg

Mladý Giuliano se narodil jako synovec papeže Sixta IV. do rodiny della Rovere. Jeho strýc ho učil u řádu františkánů, nicméně se zdá, že se jejich členem nestal a radši zůstal světským bratrem až do doby než byl přijat jako biskup v Carpentrasu v roce 1471. Jeho strýc ho také posílal na učení do konventu v La Pérouse.

Jeho strýc se stal 1471 papežem a zajistil svému synovci kardinálský klobouk. S podporou svého mocného strýce začal Giualiano získávat ohromnou moc a stal se Avignonským arcibiskupem. V roce 1480 byl vyslán do Francie jako papežský legát. Zde zůstal po čtyři roky a zde se pomalu stával nejvýznamnějším z kardinálů jeho vliv nedokázal umenšit za svého pontifikátu ani Inocenc VIII.

09julius.jpg

Přesto rivalita mezi ním a kardinálem Rodrigem Borgiou postupně narůstala a po smrti Inocence VIII. v roce 1492 byl Borgia zvolen papežem jako Alexandr VI. Della Rovere ve svém hněvu a žárlivosti obvinil Alexandra, že byl zvolen kvůli svatokupčení a tajné dohodě s Ascaniem Sforzou. Vzápětí ale musel della Rovere zvolit útěk před Alexandrovým hněvem do Ostie a o několik měsíců později se vzdálil do Paříže, kde byl přesvědčen francouzským králem Karlem VIII. k vedení dobyvačné výpravy do Neapolska. Spolu s mladým králem přijel do triumfálně Říma a snažil se o svolání koncilu k prošetření současného papeže s výsledkem sesazení. Z tohoto nebezpečí se Alexand dostal, protože nalezl nového přítele v Karlovu ministrovi Briçonnetovi, kterému přislíbil místo kardinála.

Alexandr VI. zemřel v roce 1503, dost dobře možná kvůli malárii, ačkoli je jeho smrt spojována spíše s otravou. Například i Alexandrův syn Cesare Borgia onemocněl také v tento čas. Della Rovere nepodporoval kandidaturu kardinála Piccolominiho, který byl 22. září 1503 zvolen a který zemřel o několik dní později. Della Rovere se konečně stal nástupcem sv. Petra díky své obratné politice ve které obratně podporoval oslabeného Cesara Borgiu. Konklávem byl zvolen papežem pod jménem Pius II. téměř jednohlasně (kdo ztratil pouhé tři hlasy, kdy jeden byl od Georgese d’Ambroise, jeho největšího rivala a favorita Francie, a další dva byli od kardinálů Carafy a Casaovy), vzhledem k notnému uplácení. Jeho volba zabrala jen několik málo hodin.

Giuliano si vybral svoje jméno po papeži, který vládl ve čtvrtém století, Juliovi I. a hned od počátku se vrhl do do vlády s obdivuhodnou energií a kuráží, které nebyla u jeh předchůdců obvyklá. Především se snažil o to, aby se zbavil různých vlivů, kteří oslabovaly jeho moc. První úspěchem se stalo, když se mu podařilo, s řadou lstivých úskoků, zabránit Borgium získat opět moc nad Papežským státem. Také se mu podařilo využít svého vlivu, aby smířil dva mocné římské rody, rodinu Orsini a Colonna, a také, díky výnosům v jejich prospěch, se stal dědicem majetků římské šlechty.

Poté co si zajistil moc v Římě začal se Julius zajímat o zahraniční politiku. Jeho první krok bylo zajistit vyhnání Benátské republiky z Faenzi, Rimini a dalších měst a pevností v Itálii, které začala republika okupovat po smrti papeže Alexandra. V roce 1504 zjistil, že s benátským dóžetem nebude domluva po dobrém, proto začal uvažovat o zapojení Francouzského království a Svaté říše římské do konfliktu. Zvolil raději dočasné omezení nezávislosti italských území, aby mohl vytvořit obrannou a útočnou unii proti Benátkám. Ukázalo se, že zprvu toto spojení nebylo o nic větší než formální a nedokázalo více než donutit Benátčany vyklidit méně významná území v Romagně. Oproti tomu vynikající akcí, konanou v roce 1506, se Juliovi podařilo osvobodit Perugii a Boloňu od jejich despotů (konkrétně Giampola Baglioniho a Giovanniho II. Bentivoglia), také tím získal tak velkou moc, aby dokázal svoji důležitost jak římskému císaři Maxmiliánovi, tak francouzskému králi Ludvíkovi.

Tohoto roku 22. ledna byla oficiálně ustanovena Švýcarská garda, aby zajistila stálou sílu pro ochranu papeže. Vzhledem k velkému počtu politických zápasů během vlády Julia, není ani nijak překvapující, že je zakladatel právě on.

V roce 1508 dosáhl Julius tak rozsáhlé podpory svých plánů, že byl schopen vytvořit ligu z Cambrai s francouzským králem Ludvíkem XII., Maxmiliánem I. a králem aragonský Ferdinandem II. Liga bojovala proti Benátské republice, tento konflikt je dnes znám jako válka Svaté ligy (nebo ligy z Cambrai). Krom dalších záležitostí chtěl papež především získat nadvládu nad Romagnou; císař Maxmilián chtěl města Friuli a Veneto; Ludvík Cremonu; a konečně Ferdinand Apulijský přístav. Tento konflikt je zařazován do série tzv. italských válek. Na jaře roku 1509 uvalil Julius na Benátsko interdikt. Během celého konfliktu došlo nejednou ke změně stran od jednotlivých účastníků. V roce 1510 změnili strany jak Benátsko, tak Francie a v roce 1513 se Benátsko přidalo k Francii.

Výsledky ligistické války začaly rychle odhalovat původní záměry papeže. Po jedné z bitev, bitvě u Agnadella (14. května 1509), bylo moc Benátčanů v Itálii prakticky zlomena. Avšak hned poté se začalo ukazovat, že císař ani francouzský král nebudou spokojeni s pouhým plněním přání papeže. Na počátku roku 1510 bylo podmanění Benátčanů dokonalé a nedlouho potom byla Francie stižena papežskou klatbou. Pokusy vyvolat rozepři mezi Francií a Anglií neuspěly. V září svolal Ludvík XII. koncil do Tours, na kterém se francouzští biskupové odmítli nadále podřizovat papežské moci. Naopak se rozhodli ve spojení s Maxmiliánem I. usilovat o sesazení Julia. Koncil se sešel za tímto účelem v listopadu následujícího roku do Pisy.

V tuto chvíli vešla válka Sv. ligy do další části, ve které si Julius uchoval za spojence aragonského Ferdinanda a nově se k němu přidali i Benátky. Netrvalo však dlouho a také se k němu připojil jak Maxmilián I., tak Jindřich VIII. Tudor. Julius také svolal generální koncil, dnes známý jako 5. lateránský koncil, do Říma v roce 1512. Konání koncilu se ale opozdilo a Julius se musel srovnávat se zprávou, že jeho nepřátele vstoupili do Itálie.

V roce 1512 se ale papežovi nakloněným silám vytlačit Francouze za Alpy, ale za cenu okupace Itálie spojenými silami. V roce 1513 zemřel Julius II. s vysokou horečkou. Ačkoli se mu podařilo upevnit moc ve státech okolo Říma, byl stále stejně daleko od splnění svého snu sjednoceného království Itálie, jako na počátku jeho vlády.

Švýcarská garda -

Heslem gardy je „ODVAHA A VĚRNOST“.

Švýcarská garda je označení pro švýcarské žoldnéře, kteří v minulosti sloužili v armádách mnoha evropských panovníků, fungovali jako osobní strážci či střežili panovnická sídla. V současné době existuje pouze papežská švýcarská garda, zastávající funkci vatikánské armády.

Mladí Švýcaři se od středověku často nechávali kvůli chudobě najímat do cizích služeb. Aby si v přelidněné zemi, kde byla nouze o práci, zajistili obživu na zimu, dávalo se na 15 000 mužů přes léto verbovat do válek. Velmi brzy si získali skvělou reputaci jako odvážní a věrní válečníci a prosadili se v mnoha armádách.

Nejslavnější je působení Švýcarů ve službách francouzského krále. Smlouvu s nimi uzavřel již v roce 1453 Karel VII. a obnovil ji roku 1474 Ludvík XI. Ten najal švýcarské vojáky jako instruktory pro svoji armádu a jejich sbory se brzy staly významnou oporou Francouzů. Prestiž švýcarské gardy stoupala zejména v 17. – 18. století. Nejslavnějším činem je obrana Tuilerijského paláce v Paříži během francouzské revoluce. V roce 1789 byla garda francouzskými revolucionáři rozpuštěna. Přesto 10. srpna 1792 bránilo palác 900 gardistů, věrných králi a na 600 jich bylo pobito. Dalších asi 160 členů gardy zemřelo později na následky zranění ve vězení nebo pod gilotinou. Kromě několika desítek přeživších zůstalo ze švýcarské gardy jen 300 mužů, kteří byli několik dní před masakrem v Tuilerijském paláci vysláni do Normandie na obranu zásobovacích vozů.

Poté co Napoleon obnovil monarchii, znovu zavedl v roce 1814 také jednotku švýcarské gardy. Pěší pluky bojovaly v Napoleonově armádě po celé Evropě. Avšak v roce 1817 byla garda definitivně rozpuštěna a nahrazena novou gardou, tvořenou rodilými Francouzi. V roce 1832 byli veteráni ze švýcarské gardy spolu s dalšími cizinci převeleni do francouzské cizinecké legie.

Další jednotky švýcarské gardy fungovaly zejména v 18. století na panovnických dvorech po celé Evropě - v Savojsku a Sardinském království, v Prusku, v Saském království, v Neapolském království, v Nizozemí, v Toskánském velkovévodství i v Rakousku, kde střežila sídlo Habsburků, Hofburg.

Papežská švýcarská garda (něm. Schweizergarde, it. Guardia Svizzera Pontificia, lat. Pontificia Cohors Helvetica nebo Cohors Pedestris Helvetiorum a Sacra Custodia Pontifici) oficiálně vznikla roku 1506 a jako jediná funguje dodnes. Již Sixtus IV. (14711484) se spojil s několika kantony švýcarské konfederace, požádal o švýcarské vojáky a nechal postavit kasárna na Via Pellegrino. Úmluvu obnovil i jeho nástupce Inocenc VIII. (1484 - 1492), který chtěl gardisty využít v boji proti milánskému vévodovi. Významný pro dějiny gardy je zejména papež Julius II. (15031513), který požádal o poskytnutí stálé dvousetčlenné posádky švýcarských gardistů. Prvních 150 mužů dorazilo do Říma 22. ledna 1506 po tříměsíčním pochodu a toto datum je pokládáno za oficiální datum vzniku papežské gardy.

Prvním a nejznámějším činem švýcarské gardy byla obrana Říma 6. května 1527 proti vojsku Karla V. Při tzv. „Plenění Říma“ pouhých 189 mužů bránilo papeže před španělskou armádou s mnoha tisíci vojáky. Umožnili Klementu VII. (1523 - 1534) uprchnout do bezpečí, přestože většina (147 mužů) byla pobita; přežili jen Ti, kteří papeže eskortovali do nedaleké pevnosti Andělský hrad. Jedním z podmínek dobyvatelů bylo kromě darů finančních i hmotných také rozpuštění zbytků Švýcarské gardy. Ta byla obnovena až v roce 1548 za Pavla III. (1534 - 1549).

V současnosti má garda 110 mužů, kteří se stále těší velké úctě pro svou disciplínu a věrnost jako ve středověku. Jde o nejmenší, nejstarší, nejbarevnější a nejfotografovanější oficiální armádu na světě. Funguje zejména jako reprezentativní hradní stráž a ochranka papeže a je jedním ze symbolů Vatikánu.

Příslušníkem se může stát pouze svobodný Švýcar - katolík ve věku 19 – 30 let a vyšší než 174 cm. Musí dokončit základní výcvik ve švýcarské armádě a mít středoškolské nebo odborné vzdělání. Všichni nováčci vždy 6. května (výroční den „Plenění Říma“) na nádvoří sv. Damase přísahají na gardový prapor věrnost papeži. Při přísaze zdvihají pravou ruku se zvednutým palcem, ukazovákem a prostředníčkem jako symbol sv. Trojice, levou rukou pevně drží žerď praporu. Členství v gardě je ve Švýcarsku často rodinnou tradicí. Gardisté se mohou oženit, pokud jsou starší 25 let, odsloužili v gardě minimálně 3 roky a upsali se na další 3 roky služby a mají nejméně hodnost desátníka.

Členové Švýcarské gardy chodí v nápadných barevných uniformách renesančního původu. Garda, která přišla v roce 1506 do Říma pravděpodobně žádné zvláštní uniformy neměla a byla oblečena jako většina vojáků té doby – v dubletech s širokými rukávy, v nohavicích po kolena a v punčochách, s rameny a hrudí chráněnými pancířem. Unifikované odění vojáků se vytvořilo až později. Snad mohli mít na hrudi švýcarský kříž nebo papežské zkřížené klíče. Ve zprávách o jejich příchodu do Říma zmínka o odění není.

První uniformy měly jen dvě barvy – modrou a žlutou, odvozené od rodových barev papeže Julia II. Až Lev X. (15131521) z rodu Medici přidal na uniformy medicejskou červenou. I když se lidé často mylně domnívají, že obleky Švýcarské gardy vymyslel sám Michelangelo, současná úprava pochází až z roku 1914. Navrhl ji velitel Jules Répond ve snaze navrátit časem měnícím se uniformám jejich původní vzhled. Inspiroval se Rafaelovými freskami, klobouky nahradil barety a plisovaný nákrčník bílým límcem. Také pancíř vymodeloval podle starých vyobrazení. V současné době se uniformy šijí v Třešti u Jihlavy.

Při běžné stráži nosí gardisté k uniformě černý baret a bílé rukavice. Při nepříznivém počasí stráže oblékají přes uniformy tmavě modrý plášť bez rukávů, svazovaný na bocích modrými stuhami. Při slavnostnějších příležitostech mění prostý bílý límec za plisovaný nákrčník a baret za morion se znakem Julia II. Ten je ozdobený pštrosím perem podle hodnosti a funkce – bílé pero je určené pro velitele a jeho zástupce, fialové pro důstojníky, červené pro poddůstojníky a řadové gardisty - halapartníky a černožluté (na černé přilbě) pro bubeníky. Pro obzvláště slavnostní příležitosti, jako je přísaha nových členů, oblékají gardisté navíc ještě hrudní pancíř. Méně známá je nenápadnější tmavě modrá „pracovní“ uniforma s širokým bílým límcem. K ní nosí gardisté také černý baret.

Jako zbraně gardisté tradičně používají halapartnu a dlouhý meč, důstojníci mají rapír nebo šavli. Kromě tradičních ceremoniálních zbraní má garda k dispozici i nejmodernější palné zbraně a prochází náročným výcvikem. Přestože je tak jejich funkce hlavně reprezentativní a ceremoniální, jsou plně funkčím vojenským útvarem.

Prapor Švýcarské gardy vychází ze švýcarské tradice 18. století a v současné podobě se užívá od roku 1913. Je čtvercový, o straně 2,2 m, rozdělený bílým křížem na čtvrtiny. V pravém spodním poli je umístěn znak Julia II., ve středu je znak velitele gardy a v levém vrchním poli znak papeže. Levé spodní a pravé vrchní pole vyplňuje vždy 5 pruhů v barvách švýcarské gardy (modrá, žlutá, červená). Prapor tak mění vzhled pokaždé s novým papežem či velitelem. Heslem gardy je „Odvaha a věrnost“.

  • Velitelé gardy -
  1. 1506 – 1517 Kaspar von Silenen
  2. 1518 – 1524 Markus Röist
  3. 1524 – 1527 Kaspar Röist
  4. 1548 – 1559 Jost von Meggen
  5. 1559 – 1564 Kaspar Leo von Silenen
  6. 1566 – 1592 Jost Segesser von Brunegg
  7. 1592 – 1629 Stephan Alexander Segesser von Brunegg
  8. 1629 – 1640 Nikolaus Fleckenstein
  9. 1640 – 1652 Jost Fleckenstein
  10. 1652 – 1657 Johann Rudolf Pfyffer von Altishofen
  11. 1658 – 1686 Ludwig Pfyffer von Altishofen
  12. 1686 – 1696 Franz Pfyffer von Altishofen
  13. 1696 – 1704 Johann Kaspar Mayr von Baldegg
  14. 1712 – 1727 Johann Konrad Pfyffer von Altishofen
  15. 1727 – 1754 Franz Ludwig Pfyffer von Altishofen
  16. 1754 – 1782 Jost Ignaz Pfyffer von Altishofen
  17. 1783 – 1798 Franz Alois Pfyffer von Altishofen
  18. 1800 – 1834 Karl Leodegar Pfyffer von Altishofen
  19. 1835 – 1847 Martin Pfyffer von Altishofen
  20. 1847 – 1860 Franz Xaver Leopold Meyer von Schauensee
  21. 1860 – 1878 Alfred von Sonnenberg
  22. 1878 – 1901 Louis-Martin de Courten
  23. 1901 – 1910 Leopold Meyer von Schauensee
  24. 1910 – 1921 Jules Repond
  25. 1921 – 1935 Alois Hirschbühl
  26. 1935 – 1942 Georg von Sury d'Aspremont
  27. 1942 – 1957 Heinrich Pfyffer von Altishofen
  28. 1957 – 1972 Robert Nünlis
  29. 1972 – 1982 Franz Pfyffer von Altishofen
  30. 1982 – 1998 Roland Buchs
  31. 1998 Alois Estermann
  32. 1998 - 2002 Pius Segmüller
  33. 2002 - 2008 Elmar Theodor Moder
  34. 2008 - Daniel Rudolf Anrig

Bitva u Milvijského mostu 312 n.l.

Bitva u Milvijského mostu přes Tiberu na severu Říma mezi římskými císaři Constantinem I. a Maxentiem se odehrála 28. října 312. Vítězný Constantinus díky ní ukončil spoluvládcovský systém tetrarchie a stal se jediným císařem Římské říše.

Podle křesťanské legendy měl Constantinus v předvečer bitvy vidění, v němž spatřil kříž a nápis „In hoc signo vinces“ (V tomto znamení zvítězíš; Eusebios z Kaisareie uvádí řecky Eν τούτω νίκα – En toúto níka, V tomto zvítěz). Vítězství tak bylo připsáno Kristu, a Constantinus proto radikálně změnil náboženskou politiku říše ve prospěch dosud pronásledovaného křesťanství.

Začátkem 4. století se v Římské říši začal rozpadat systém tetrarchie, který zavedl císař Dioklecián. Spočíval v tom, že říši vládli dva augustové a dva caesarové. Augustové byli hlavní vládci a oba měli vládnout jedné polovině říše. Caesarové měli být nástupci. S odchodem Diokleciána se ale systém rozpadl a všichni vyšší představitelé říše začali bojovat o moc. Smrtí císaře Galeria v roce 311 vznikla tato situace: Konstantin vládl Galii, Maxentius vládl Itálii, Licinius Illyrii a celému východu Maximinus Daia. Maxentius byl velmi neoblíbený a poněkud paranoidní. Podezříval Konstantina, že ho chce připravit o trůn. Proto se chtěl s armádou přeplavit do Galie, aby Konstantina odstranil. Konstantin byl ale dobrý stratég a věděl, že by měl zaútočit jako první. Rychle zorganizoval armádu a zaútočil na Itálii. Jeho nevýhoda byla, že polovina jeho armády byla zaneprázdněna v Británii. Kvůli tomu by mohl mít kolem 30 – 40 tisíc mužů. Protože ale nikde zbytečně nedrancoval, mohly se jeho řady rozrůst do 50 000 mužů. Když se to dozvěděl Maxentius, vzal svých 190 000 vojáků a vytáhl proti Konstantinovi. Polovinu jich však musel nechat poblíž dnešních Benátek, protože se obával vpádu Licinia z Illyrie. Početně tedy vyhrával Maxentius, morálkou a výcvikem zase Konstantin. Maxentius si nechal udělat věštbu, která zněla: „překročíš-li Tiberu, zahyne nepřítel Říma“.

Maxentius se velice zaradoval, neboť si myslel, že nepřítel Říma je Konstantin. Ze strategických důvodů se rozhodl svést bitvu u Milvijského mostu. Aby urychlil přechod přes řeku, nechal vedle kamenného mostu postavit ještě jeden malý, pontonový. K bitvě se sešikoval u vesnice Saxa Rubra 14 km od mostu. Těsně před bitvou se ale stala velmi záhadná věc. Konstantin stále vyznával staré antické náboženství. Večer před bitvou měl ale vidění. Když se díval na západ slunce, spatřil planoucí kříž s písmeny XP překříženými přes sebe a pod nimi nápis „en tutoi nika“, což v překladu znamená „V tomto znamení zvítězíš“. Proto tento vyryl na všechny štíty svých bojovníků. Tento znak vešel do dějin jako labarum a stal se standartou všech římských císařů.

Raphael-Constantine at Milvian Bridge.jpg

O samotné bitvě toho moc známo není, ale nejspíše se Konstantinově galské jízdě a legionářům vycvičeným bojem s Germány podařilo rozvrátit řady Maxentia. Když Maxentius viděl, že prohrává, rozhodl se ustoupit za vysoké hradby Říma. Na cestě ale musel znovu překročit Milvijský most. Ten, ačkoli byl posílen mostem pontonovým, nedokázal kapačitně unést celou armádu, a tak v zadních řadách propukl zamtek. V překonávání mostu se ještě zřítil most pontonový. Maxentiovi muži se pokoušeli zachránit přebrozením řeky, ta ale byla moc hluboká a vojáci v tolika kilové zbroji nemohli plavat a byli nemilosrdně strháváni pod hladinu jako Američané během vylodění v Normandii. Při pokusu přejít řeku pak zemřel i sám Maxentius. Stále se většina jeho armády nacházela na Konstantinově straně. Konstantin zbylé vojáky dílem pobil a dílem zajal.

Po bitvě se Konstantin přesunul do Říma, kde se promenádoval s Maxentiovou hlavou. Lid ho vítal jako osvoboditele a on se jim odvděčil tak, že hlavní sídlo nechal přenést do nově vybudované Konstantinopole. V bitvě také naposledy vystupovala praetoriánská garda, která bojovala na Maxentiově straně. Konstantin ji hned po obsazení Říma rozpustil.

Není známo kým byl postaven, ale ví se, že byl na začátku dřevěný. První bitva se u něj odehrála mezi římským vojevůdcem Titem Liviem a kartaginským generálm Hasdrubalem v roce 207 př. n. l. Roku 109 př. n. l. byl most přestavěn na kamenný a stal se součástí Via Flaminia. Další střet se odehrál v roce 78 př. n. l. mezi Quintusem Lutatiem Catalem a Marcem Aemiliem Lapidem. Vyhrál Catalus. Další střet byla námi zmíňovaná bitva. Další bitva se odehrála až v roce 538, když se Belisar pokoušel připojit Ostrogóty k Justiniánově Byzantské říši. Následujúci střet se tu konal v roce 1335 mezi rodem Orsiniů a Colloniů.

Most byl poté rekonstruován. Naposledy byl vážně poškozen Giuseppem Garibaldim roku 1849, když se pokoušel odvrátit Francouze. Ačkoli byl most mnohokrát opravován, stále je velká část vybudována antickými stavitely. Obnoven byl roku 1870. Až do roku 1956 přes něj proudila automobilová doprava, poté byl prohlášen za kulturní památku. Dnes se jmenuje Ponte Milvio, před nedávnou dobou Ponte Molle. V době antiky se honosil jménem Pons Mulvius. Zajímavostí je, že jedna ze dvou soch zdobících vstup na most je socha svatého Jana Nepomuckého.

Marcus Aurelius Valerius Maxentius (kolem 27828. října 312) byl západořímský císař vládnoucí v letech 306312. Byl synem císaře Maximiana a zetěm císaře Galeria.

V roce 305 oba augustové, Diocletianus i Maximianus, abdikovali a jejich nástupci se stali dosavadní caesarové Galerius a Constantinus. Caesary se namísto nich stali Galerius Valerius Maximinus (Daia) na východě a Flavius Valerius Severus na západě. Maximianus se nestal císařem kvůli špatným vztahům se svým tchánem. 28. října 306 se nechal provolat císařem. S pomocí svého otce přemohl Severa, kterého Galerius prohlásil za západního císaře. Později se Maximianus od něj distancoval, připojil se v Galii ke Constantinovi, avšak Constantina zradil a zřejmě byl donucen spáchat v roce 310 sebevraždu.

Na počátku roku 312, Constantinus přešel přes Alpy do Itálie a porazil Maxentiovu armádu v několika bitvách. V říjnu dorazil k Římu. Došlo k bitvě na sever od města, při níž Constantinova armáda donutila Maxentiovu k ústupu k Tiberu. Maxentius při pokusu dostat se přes řeku spadl do vody a utonul.

Flavius Valerius Constantinus (27. února někdy mezi léty 272285 v Naissu, Horní Moesie22. května 337 poblíž Nikomédie, Bithýnie), známý také jako Konstantin Veliký, nebo Konstantin I., východními křesťany uctívaný jako Svatý Konstantin, byl od roku 306 římským císařem a od roku 324 až do své smrti nezpochybnitelným vládcem celé římské říše.

Konstantinovo panování se vyznačovalo několika závažnými historickými událostmi, jimiž si zajistil postavení nejvýznamnějšího císaře pozdní antiky. V roce 312 zvítězil v bitvě u Milvijského mostu, k čemuž mu měl podle filozofů Lactantia a Eusebia dopomoci křesťanský Bůh. Poté v roce 313 vydal Edikt milánský, jímž ukončil pronásledování křesťanů a zaručil náboženskou svobodu všem obyvatelům říše. V dalších letech své vlády Konstantin křesťanství všestranně podporoval a v roce 325 svolal do města Nikaia první ekumenický koncil. Křesťané ho za tyto jeho skutky obdařili přízviskem „Veliký“. V roce 324 se rozhodl přesunout sídlo císařské vlády na východ do řeckého města Byzantion, jež bylo v roce 330 slavnostně vysvěceno a přejmenováno na Nova Roma („Nový Řím“). Po Konstantinově smrti bylo toto město na jeho počest nazváno Konstantinopol („Konstantinovo město“).

Jako císař, jemuž náležel významný podíl na pozvednutí křesťanství do pozice dominujícího náboženství římské říše, a který navíc přemístil římské hlavní město na Bospor, se Konstantin zařadil mezi význačné historické postavy, ačkoli byl i poměrně kontroverzní osobností. Rozporné hodnocení Konstantina odráží charakter antických pramenů, vztahujících se k počátku 4. století. Ty jsou totiž i přes svoji hojnost a zevrubnost silně ovlivněny soudobou oficiální propagandou, což má za následek jejich převládající jednostrannost. Dochovaných děl, zabývajících se výhradně Konstantinovým životem a vládnutím, je pouze malé množství. Eusebios z Kaisareie napsal Život Konstantinův (Vita Constantini), jenž obsahuje prvky eulogie a hagiografie. Toto dílo vytvořené zhruba mezi léty 335339 vychvaluje Konstantinovy mravní a náboženské ctnosti. Navozuje tím tendenčně pozitivní obraz Konstantina a moderní historikové proto často zpochybňují jeho hodnověrnost. O Konstantinově světském životě a činech pojednává Origo Constantini od neznámého autora. Tento spis neurčitého data vzniku se zaměřuje především na vojenské a politické události a opomíjí tak kulturní a náboženské záležitosti.

Lactantiova polemická křesťanská kronika z období vlády Diocletiana a tetrarchie, De Mortibus Persecutorum, poskytuje cenné, třebaže zaujaté podrobnosti o Konstantinově předchůdcích a raném období panování. Křesťanští historikové Sokrates Scholastikos, Sozomenos a Theodoretos popisují církevní spory ze závěru Konstantinovy vlády. Jelikož působili až za Theodosia II., jenž byl císařem téměř jedno století po Konstantinovi, jsou jejich církevní dějiny o skutečnostech a teologických sporech Konstantinovy éry plné chybných a překroucených údajů. Spisy Konstantinových současníků, pravověrného křesťana Athanasia a církevní dějiny ariána Philostorgia, se rovněž dochovaly, vyznačují se však podobnou neobjektivností jako díla výše zmiňovaných autorů.

Epitomy připisované Aureliu Victorovi (De Caesaribus) a jiné od Eutropia a Rufia Festa podávají stručný souhrn o politickém a vojenském vývoji ve 4. století. Přestože tito spisovatelé byli pohané, jejich výtahy znázorňují Konstantina pozitivně, ovšem vynechávají jakékoli zmínky o jeho náboženské politice. Nepříliš lichotivě se o něm vyjadřoval Ammianus Marcellinus. Velice nepřátelský až nenávistný postoj zaujal ke Konstantinovi pohan Zósimos, který psal svoje dílo na počátku 6. století. Hodnotné údaje o politice a ideologii období tetrarchie a Konstantinova života obsahuje Panegyrici Latini, soubor panegyriků z přelomu 3. a 4. století. Literární zdroje jsou doplňovány epigrafickými poznatky z nápisů z dobové architektury, obzvláště z Konstantinova oblouku v Římě a paláců v Gamzigradu a Córdobě.

Při hodnocení Konstantinova panování nelze odhlédnout od jeho obrácení na víru. Jeho veřejná činnost v oblasti náboženství se vyznačovala jistou rozporuplností, neboť na jedné straně vycházela z respektování zavedených způsobů, současně ale vedla k odklonu od dosavadních kultů, čímž byla uvedena v chod pozvolná, nicméně zcela zásadní proměna římské společnosti. Pozvolné omezování pohanství, jež se projevovalo jak ve formě zákonů, tak v podobě ojedinělého ničení pohanských svatyň a drancování jejich bohatství, bylo vyvažováno příležitostným projevováním ohledů vůči pohanství. Bylo tedy možné, aby jisté město v Malé Asii muselo na podporu své žádosti odkazovat na veskrze křesťanskou příslušnost svého obyvatelstva, zatímco jinému městu v Itálii bylo povoleno slavit místní festival zahrnující uspořádání gladiátorských her a zasvěcení chrámu císařské dynastii. Na počátku své vlády Konstantin zakázal kněžím a věštcům ve městě Římě vstup do soukromých domů, v roce 320 nebo 321 však vyzval k provádění očistných obřadů podle starých způsobů, pokud by císařský palác nebo jakákoli jiná veřejná budova byly zasaženy bleskem. Tradiční provozování magie na venkově bylo Konstantinem nadále tolerováno. Klasická kultura a vzdělanost, které byly úzce spjaty s pohanstvím, si stále zachovávaly značný věhlas a autoritu. Taktéž pohanští kněží v provinciích, kteří sehrávali výraznou roli ve veřejném životě, si udrželi své postavení ještě dlouho po skončení Konstantinovy vlády. Konstantinopol byla sice slavnostně vysvěcena jako křesťanská metropole, ale ceremonii jejího založení přihlížel i známý pohanský věštec Sopatros.

Objektivní posouzení ostatních Konstantinových činů není snadné, což je zapříčiněno jednak jeho nezměrným významem v náboženských záležitostech, jimž zasvětil svoji vládu, jednak jeho reformním a novátorským úsilím, vnímaným částí císařových současníků podobně negativně jako jeho náboženská politika. Některé z Konstantinových změn byly však jen důsledkem trendů, které probíhaly už v předchozích desetiletích. Takto lze vysvětlit reformy administrativní hierarchie a vzrůstající spoléhání se na mobilní polní armády na úkor pohraničních vojsk, čímž Konstantin pouze navazoval na předchozí vývoj. Konstantinovy daňové reformy a zavedení nové zlaté mince, která přetrvala po staletí jako základní jednotka byzantského měnového systému, by stěží mohly být uskutečněny, pokud by jeho předchůdci neobnovili politickou a vojenskou stabilitu ukončením krize třetího století. S Konstantinovou politikou byla více spjata reorganizace úřadu pretoriánských prefektů, jimž byla odejmuta kontrola nad vojenskými záležitostmi. Ovšem jistou snahu o oddělení vojenské a civilní moci projevoval i Diocletianus.

Založení Konstantinopole, jež se ukázalo být obzvláště závažným skutkem, patřilo mezi vlastní Konstantinova rozhodnutí, třebaže již Diocletianus umístil své sídlo do nepříliš vzdálené Nikomédie. Město bylo zaplněno uměleckými díly z řeckých měst, navíc na některých z jeho veřejných budov a paláců, vztyčených Konstantinovými přívrženci, se záhy začaly projevovat známky ukvapené výstavby. Konstantin byl velice známý velkorysostí ke svým příznivcům, přičemž často povyšoval muže nižšího společenského původu. V této souvislosti mu bylo vytýkáno, že jeho štědrost byla umožněna pleněním pokladů pohanských chrámů a stejně tak konfiskacemi a zaváděním nových daní. Někteří z jeho nejpřednějších zastánců nepochybně vděčili za svůj vzestup císařově náklonnosti související s jejich včasným přijetím Konstantinovy víry.

Konstantinova vojenská kariéra sestávala z nepřetržitých úspěchů, neboť triumfoval nad Alamany, Franky, Sarmaty a Góty a vybojoval řadu vítězství v občanských válkách, čehož dosáhl svou neohrožeností a strategickými schopnostmi. Vůči svým politickým soupeřům se Konstantin choval velice nemilosrdně. S výjimkou ediktů týkajících se křesťanství se jeho ostatní zákonodárná činnost vyznačovala krutostí, která se stala příznačná pro vynucování práva v pozdně římské říši. Z politického hlediska spočíval Konstantinův hlavní přínos ve skutečnosti, že zanechal říši svým třem synům a obnovil tak někdejší dědičné nástupnictví. To však mohlo být zajištěno jen sledem vražd následujících krátce po jeho smrti.

Konstantinova vláda přesto představovala jeden z nejzásadnějších momentů evropských dějin. Existence do značné míry christianizovaného císařského správního aparátu společně s nástupem Konstantinových synů, kteří byli plně oddáni křesťanské víře, vedla k pevnému zakotvení privilegované pozice křesťanství. Právě tyto příznivé podmínky, k jejichž vzniku dal Konstantin podnět, umožnily, aby se křesťanství postupně etablovalo jako dominantní náboženství v římské říši. V průběhu 4. století se tím vytvořilo prostředí, které podstatným způsobem určilo charakter byzantské a západní civilizace v dalších staletích. Vedle klasické antické kultury vyšších vrstev římské společnosti se vyvíjela křesťanská biblická kultura a zároveň se šířila nová forma náboženského patronátu mezi vládnoucími vrstvami a biskupy, křesťanskými intelektuály a svatými muži. Dílo, jež Konstantin zanechal svým nástupcům, sice zůstalo nedokončené, nicméně bylo to jeho osobní rozhodnutí v roce 312, kterým předurčil postupný přerod římské říše v křesťanský stát. Eusebios proto chápal Konstantinovo panování jako naplnění božské prozřetelnosti. Nedlouho po jeho smrti obdařili pozdně antičtí historikové Konstantina přízviskem „Veliký“. Většina východních křesťanů uznává Konstantina za svatého a v ortodoxní církvi je označován jako isapostolos – „rovný apoštolům“.

10.Únor 2009

Stoletá válka a panna Orléanská

Evropský kontinent v roce 1430

-   Svatá Jana z Arku (též Johanka z Arku, vlastním jménem Jeanne Darc, fr. Jeanne d'Arc), 6. ledna 1412 Domrémy-la-Pucelle30. května 1431 Rouen), zvaná Panna orléanská, byla francouzská hrdinka a bojovnice proti Angličanům.

 

Soubor:Joan of arc miniature graded.jpg

  • Stoletá válka a panna Orléanská -

Johanka se narodila patrně roku 1412 v zámožné selské rodině v lotrinské vesnici Domrémy-la-Pucelle. Krátce nato byla zahájena třetí etapa stoleté války. Angličané se vylodili na kontinentě a roku 1415 zvítězili u Azincourtu. Poté postupně ovládli severní Francii. Roku 1420 podepsali anglický král Jindřich V. a francouzský král Karel VI. Šílený smlouvu v Troyes, na jejímž základě získal dědický nárok na francouzskou korunu po Karlově smrti anglický panovnický rod Lancasterů. Tím byly opominuty dědické nároky dauphina Karla. Po brzké smrti Karla VI. († 1422) se dědicem trůnu stal nedávno narozený syn předčasně zesnulého Jindřicha V. a Karlovy dcery Kateřiny z Valois Jindřich VI. Dauphin Karel se stáhl na jih od Loiry a vzdal se aktivity. Tehdy se zrodil široký lidový odpor proti anglickým uchvatitelům.

Od svých 14 let slýchala Johanka hlasy a měla vidění, v nichž se jí zjevovali andělé a světci. Johanka se k nim modlila za záchranu Francie, neboť žoldnéřská anglická vojska drancovala a vypalovala její rodný kraj a nezadržitelně se blížila k Orleánsu. Hlasy světců jí sdělily nade vší pochybnost, že byla Bohem vyvolena osvobodit Francii. Inspirovaná těmito hlasy a díky síle své vlastní osobnosti, víře v Boha a přesvědčení ve své poslání vystoupila veřejně se svými úmysly.

Počátkem března 1429 vyjela se skromným doprovodem od guvernéra ve Vaucouleurs za Karlem VII. do Chinonu a za několik týdnů ho přiměla svou přímostí a nezlomným přesvědčením o svém vyšším poslání k tažení do Orléansu. Johanka z Arku dostala vojsko, byť malé, nechala si vyšít na korouhev květy lilie a slova Jesus Maria. Její vítězný pochod trval od května do července. 8. května 1429 vjela do osvobozeného Orléansu, 18. června, kde nejprve musela odrazit četné útoky a vyčistit okolí Orléansu. Klíčovým vítěztvím pro ní bylo dobytí pevnosti Tourelles a nakonec vyrazila na města Jargeau, které obléhala měsíc, poté k tehdejšímu hlavnímu městu Francie Meungu (hlavním městem byl něco přes 2 století, ale byl o něco větší než Paříž) toto město bylo obleháno půl roku až po dlouhých a utrpných bojích vyhnala anglickou smetánku s mnoha zkušenými anglickými veliteli a město nakonec padlo. Pro Johanku to byl obrovský úspěch, když vrátila Francii její hlavní město a nakonec se vydala k Beaugency, které po dvouměsíčním obleháním padl a sním i poslední velký odpor v údolí řeky Loiry pak už jen porazila anglickou armádu u Patay a odtáhla k Remeši, korunovačnímu městu francouzských králů, kde po cestě k místu určení dobyla města Auxerres, Troyes a jezerní město Chalons. 17. července byl dauphin Karel v Remeši korunován jako Karel VII., čímž získal v očích současníků rozhodující převahu nad svým anglickým soupeřem nezletilým Jindřichem VI.

  • Nepohodlná mučednice -

Jana z Arku byla rozhodnuta pokračovat v boji až do vyhnání Angličanů ze země. Mocně působila na vojáky i lid, král se však začal její popularity obávat, proto jí svěřoval stále méně důležité, ale často nebezpečné úkoly. Počátkem září 1429 sice zaútočily její oddíly na Paříž, neměly však bez královy podpory šanci. Při obnovení válečných operací na jaře 1430 hájila Jana s malým vojenským oddílem proti anglickým útokům Compiegne a byla – patrně zradou – zajata 23. května Burgunďany, kteří byli spojenci Anglie.

Kouzlo Jany však nepřestávalo na lid působit, takže se Angličané rozhodli jednou provždy s žijící legendou skoncovat. Zajatou dívku od Burgunďanů koupili za 10 000 liber a odvlekli ji do Rouenu před církevní soud, který měl prokázat její spojení s ďáblem. V předem rozhodnutém procesu byla odsouzena jako čarodějka a kacířka. Dne 30. května 1431 byla devatenáctiletá Jana na rouenském náměstíčku Vieux Marché (Starý trh) upálena.

Když si Karel VII. zajistil vládu nad takřka celou Francií, požádal o obnovení církevního procesu a prohlásil Janu za oběť justičního omylu. Katolická církev ji prohlásila roku 1909 za blahoslavenou a roku 1920 za svatou.

Soubor:Jeanne d-arc place parisienne.jpg

22.Leden 2009

Bitva u Bannockburnu 1314

Bitva u Bannockburnu

byla bitva, která definitivně ukončila snažení anglického krále Eduarda II. o ovládnutí Skotska a učinila Roberta Bruce nezávislým skotským králem.

Na konci 13. století se Angličanům podařilo obsadit skoro celé Skotsko vojenskou silou, protože podporovali nárok Johna Balliola na skotský trůn. Odpor skotského lidu proti anglické nadvládě byl téměř všeobecný a nejvíce se projevil v osobě rytíře Williama Wallace, jenž byl zajat Angličany a popraven r. 1305.

Anglický král Eduard I., který zemřel r. 1307, se nazval v epitafu, který si sám složil, bijcem Skotů. Jeho stejnojmenný syn, který po něm nastoupil na trůn jako Eduard II., však neměl jeho válečnické nadání ani ráznost, ale přesto byl přinucen vytáhnout na pomoc hradu Stirling, obleženému skotskými vojsky pod velením Roberta Bruce, který se o rok dříve prohlásil skotským králem.

Robert Bruce politicky podporovaný Francií oblehl významný královský hrad Stirling a vymohl si na jeho správci (sir Philip Mowbray) příslib kapitulace, nepřijde-li pomoc od anglického krále Eduarda II. do konce června (tehdy běžný postup). Toto řešení Bruceovi zřejmě velice vyhovovalo, neboť tak poskytl Eduardovi dostatek času, aby přišel hradu na pomoc. Eduard proto musel již kvůli osobní prestiži hradu pomoci a nemohl se tak vyhnout bitvě, kterou se Robert Bruce snažil vyprovokovat. Anglický král tedy vytáhl s velikou armádou hradu na pomoc a jižně od něj se střetl se skotským vojskem.

Bitvu rozhodly nepochybně osobnosti velitelů a jejich vliv na vojsko. Proti Robertu Bruceovi a jeho promyšlené a precizní strategii a taktice a nadšeným a disciplinovaným mužům se nevýrazný Eduard II. projevil jako zcela neschopný válečník a slabý vůdce a anglická armáda jako zcela nezvladatelná banda. Eduard nedokázal zkrotit své rytíře a přinutit je k disciplinovanému jednání, dovolil Bruceovi, aby si zvolil místo i způsob boje tak, jak mu to nejvíc vyhovovalo, a nakonec své snažení korunoval tím, že si nechal zmasakrovat lučištníky - jedinou jednotku svého vojska, která mohla daný terén považovat za vhodný k boji.

23. června 1314 se ANGLICKÁ vojska, čítající 3 000 rytířů a 20 000 pěších, octla v lesnatém a bažinatém terénu jižně od Stirlingu poblíž řeky Forth, kde došlo k prvním drobným střetům mezi předvoji tvořenými jízdou. Druhý den napadla anglická těžká jízda, jež se v náročném bažinatém terénu nemohla rozvinout ani řádně rozjet, skotské kopiníky zorganizované do schiltronů. Toto uspořádání se ukázalo být na úzkém prostransví velice efektivní a pro těžkou jízdu prakticky nepřekonatelné. Aby mohla uspět, bylo by nutné narušit sevřené útvary skotské pěchoty střelbou lučištníků, ale ti byli umístěni na naprosto nevhodném místě bez jakékoliv ochrany a skotská lehká jízda (vyčleněná Robertem Brucem speciálně pro tento úkol) je zmasakrovala krátce poté, co zasáhli do bitvy (přestože se jí však účastnili pouze několik minut, většina padlých Skotů připadá na jejich účet).

SKOTOVÉ bojujíci v sevřených útvarech zvaných schiltrony, ač početně značně slabší, tak dosáhli plného vítězství. Ztráty Angličanů se odhadují na 10 000 mužů, z nichž se značná část utopila v bažinách při útěku z bojiště. Do zajetí padli hrabě z Gloucesteru a z Herefordu, kolem šedesáti baronů a velké množství rytířů. Na straně Skotů údajně padli jen dva rytíři, avšak velké množství prostých bojovníků. Král se nejdříve pokoušel ukrýt v hradu Stirling, ale správce hradu jej upozornil, že jelikož bylo královské vojsko poraženo, bude muset hrad v souladu s dohodou vydat Skotům a nevpustil jej dovnitř. Král poté uprchl nejprve do Dunbaru a pak se vydal nejkratší cestou zpět do Londýna.

Drtivá porážka, kterou Angličané v bitvě utrpěli, neznamenala jen ztrátu hradu Stirling. Veškeré anglické snahy o ovládnutí Skotska přišly vniveč; Robert Bruce získal pozici, jakou žádný další skotský vůdce nemohl zpochybnit, a stal se plně nezavíslým skotským králem. Jako Robert I. Skotský vládl až do roku 1329 a rok před smrtí se dočkal i právního potvrzení nezávislosti své země.

21.Leden 2009

Boleslav I. Chrabrý

Boleslav I. Chrabrý (966 nebo 96717. června 1025) byl polským knížetem (9921025) a později se stal prvním polským králem. Dočasně byl také vládcem Čech.

Jan Bogumił Jacobi - Bolesław Chrobry.jpg

Doba vládnutí: 992 - 1025 (polský kníže a král), 1003-1004 (český kníže).

Korunovace: 1025.

Boleslav I. pocházel z nejstaršího polského panovnického rodu Piastovců a byl synem prvního historicky doloženého knížete Měška I. a jeho první manželky Přemyslovny Doubravy, dcery českého knížete Boleslava I. Po její smrti se Měšek znovu oženil s Odou z Míšně a dva mladší syny z tohoto manželství upřednostnil v nástupnických právech na úkor prvorozeného Boleslava, kterému vydělil pouze úděl v Malopolsku. Ten se však zmocnil téměř okamžitě po otcově smrti (992) vlády a nevlastní bratry vyhnal i s matkou ze země. Velmože, kteří proti němu vystoupili, nechal krutě potrestat.

Boleslav I. byl velmi ambiciózním a energickým panovníkem i schopným vojevůdcem. Po celý život usiloval o upevnění knížecí moci, rozšíření své říše a povznesení její mezinárodní prestiže zřízením samostatné polské církevní organizace v čele s arcibiskupem a o získání královského titulu. K tomu se snažil využít dobrých vztahů s císařem Otou III. a papežskou kurií. Velmi tomu napomohla také mučednická smrt Slavníkovce Vojtěcha, císařova přítele. Po vyvraždění Slavníkovců nabídl totiž Boleslav Chrabrý, využívaje mocenských rozporů v Čechách, útočiště na svém dvoře těm členům rodu, kteří vraždění unikli, pražskému biskupu Vojtěchovi, jeho nejstaršímu bratru Soběborovi a jejich nevlastnímu bratru Radimovi. Vojtěch však chtěl dále, na misii k pohanským Prusům, a Boleslav jeho plány podpořil. Když Vojtěch nalezl roku 997 v Prusích svoji smrt, vykoupil kníže jeho ostatky (vyvážil je prý zlatem) a nechal je důstojně uložit v hnězdenském chrámu. Roku 1000 podnikli společně s Otou III. k Vojtěchovu hrobu pouť, aby slavnostně uctili památku nového světce. Při této příležitosti císař zřídil se souhlasem papeže Silvestra II. v sídelním Hnězdně arcidiecézi (její správy se jako první hnězdenský arcibiskup ujal Slavníkovec Radim). Podle nejstaršího polského kronikáře Galla Anonyma sňal prý Ota III. při slavnostním sezení „svůj diadém“ a vložil ho na skráně Boleslava Chrabrého, nazývaje ho „přítelem a spojencem římského lidu a spolupracovníkem říše“. Symbolicky tak vyjádřil, že polský panovník se bude podílet na jeho programu obnovy římské říše a stane se jakýmsi představitelem „Sclavinie“, slovanských zemí v jejím rámci. Povýšení na krále to však Boleslavu Chrabrému nevyneslo, přestože se někteří historici domnívají, že se tak stalo.

Oslabení českého knížectví po smrti Boleslava II. (999) využil Boleslav I. Chrabrý k přímým vojenským zásahům. Téměř vzápětí přepadl českou posádku v Krakově, pobil ji a připojil Malopolsko ke svému státu. Podobný osud potkal krátce nato i Moravu a část Slovenska, jež toužili získat uherští Arpádovci. Další příležitost mu poskytly nesváry uvnitř přemyslovské dynastie. Když byl roku 1002 z Čech vyhnán neschopný a krutý vládce Boleslav III., obsadil polský kníže zemi a na pražský knížecí stolec dosadil jakéhosi Vladivoje, muže, jenž byl snad přemyslovského původu. Ten však záhy nato zemřel a vlády se znovu zmocnil, ovšem již také s polskou pomocí, vyhnaný Boleslav III. Třebaže slíbil milost všem svým protivníkům, nechal vzápětí po svém příchodu do Prahy vyvraždit příslušníky rodu Vršovců, z něhož pocházel i jeho zeť. Češi rozezlení takovým bezectným činen se obrátili s prosbou o pomoc na hnězdenský dvůr. Chrabrý povolal Boleslava III. k sobě, nechal pobít jeho doprovod, knížete pak oslepit a uvěznit (v žaláři zůstal až do své smrti roku 1037). Poté se ujal vlády v českém knížectví osobně. Pocházel ostatně po matce z přemyslovského rodu a byl bratrancem sesazeného knížete. Starší historici se dokonce domnívají, že chtěl vytvořit pod svojí vládou mohutnou západoslovanskou říši. V Čechách Boleslava Chrabrého zpočátku vítali jako osvoboditele od Boleslavovy krutovlády, ale všeobecné uznání si nezískal. Největší problém však pro něj představovala změna na říšském trůně, kde po smrti Oty III. (1002) nastoupil Jindřich II., který nepřiznal Boleslavu Chrabrému postavení, jehož nabyl za jeho předchůdce. Nabídl mu sice udělení Čech a Moravy v léno, když však ctižádostivý kníže odmítl, rozhodl se ho z knížectví vypudit a nastolit právoplatného dědice českého trůnu Přemyslovce Jaromíra. Rychlý útok, jež podpořilo obyvatelstvo Čech, Poláky překvapil. I když tak řečený Dalimil jistě přehání, když píše o tom, jak „polské vojsko prchá v děsu,“ a „Polané se v zmatku plazí přes valy a srázy nazí“, je jisté, že Boleslav Chrabrý Čechy urychleně opustil (1004). Mezi posledními polskými bojovníky odešel z Pražského hradu poslední Slavníkovec Soběslav a byl vzápětí nato zabit na mostě přes hradní příkop. Boleslav Chrabrý však dále ovládal Moravu, kterou postupně dobyl až kníže Oldřich v letech 10171031.

Vypuzení z Čech ale neznamenalo konec Boleslavova konfliktu s císařem, nýbrž jeho začátek. Války s říší vedlo Polsko od roku 1003 celých patnáct let a Chrabrý z nich vyšel jako vítěz, třebaže se Jindřich II. všemožně snažil omezit samostatné postavení polského státu a přinutit Boleslava, aby se stal jeho vazalem. Budyšínský mír (1018) mu zajistil držbu říšských lén Milska a Lužice a také Moravy (kterou však krátce nato ztratil stejně jako Slovensko). Mírová ujednání byla potvrzena Boleslavovým sňatkem se sestrou míšeňského markraběte Odou. Expanzívní snahy Boleslava I. nesměřovaly jen na západ, ale také východním směrem, na území Kyjevské Rusi. Zde se mu roku 1018 podařilo získat nazpět Červoňské hrady a dosadit, byť jen dočasně, na kyjevský trůn právoplatného dědice, svého zetě Svjatopolka. Mírový stav mezi Polskem a říší trval až do smrti císaře Jindřicha II. (1024). Současně zemřel i papež Benedikt VIII., který nebyl Polsku příznivě nakloněn. Poté začal Boleslav Chrabrý energicky vyjednávat s papežskou kurií o své královské korunovaci, kterou by oba zesnulí jen stěží připustili. Roku 1025 se nechal v Hnězdně korunovat polským králem, sice z příkazu nového papeže, zato však bez souhlasu Jindřichova nástupce na císařském trůně Konráda II. Polské království se od té doby považovalo za papežské léno. Dva měsíce nato Boleslav zemřel a polský stát, jenž vstoupil za jeho vlády mezi přední středoevropské mocnosti, zahájil pozvolný sestup ze svého významného postavení.

13.Leden 2009

Husitská revoluce - různí velitelé II. DÍL

Ambrož z Hradce byl knězem a farářem kostela sv. Ducha v Hradci Králové, blízkým spolupracovníkem Jana Želivského. V létě 1419 husité vyplenili dva kláštery a Ambrož byl z Hradce vykázán. Stal se duchovním vůdcem Orebského bratrstva podle vrchu Orebu nad Třebechovicemi. Po táboru lidu na Kunětické hoře 25. června 1420 dokázal Ambrož druhý den náhlým přepadem dobýt Hradec, který byl v té době v držení Zikmundova vojska. Na jaře 1421 však zvítězila umírněnější strana ochotná dohodnout se se Zikmundem a do čela města se dostal Diviš Bořek.

V dubnu 1423 otevřel Ambrož město Janu Žižkovi, který zde po rozchodu s Táborem našel pevnou základnu. Nazval jej Menším Táborem a řídil odtud svá vojska. Po Žižkově smrti doprovodil Ambrož v říjnu 1424 jeho mrtvé tělo k pohřbu v Hradci. Žižkovi věrní si ze zármutku dali jméno sirotci. Roku 1431 se Ambrož jako jeden z vyjednavačů vybraných kutnohorským sněmem účastnil basilejského koncilu. Východočeský husitský svaz dlouho vytrvával v odporu proti útokům panské jednoty, stavěl se proti nástupu Zikmunda Lucemburského na český trůn a to i po odpadnutí Tábora v roce 1436. Roku 1437 však vypuklo povstání, hradečtí Ambrože vypudili z města a smířili se s králem. Ambrož našel útočiště před pronásledováním v Kolíně, kde v roce 1439 zemřel.

Jan Čapek ze Sán byl považován za velmi schopného polního hejtmana a jednoho z vůdců husitských radikálů. Jeho schopnosti však byly poněkud znehodnoceny jeho osobními vlastnostmi, z nichž asi nejvýraznější byly popudlivost, panovačnost, zbrklost a přehnané sebevědomí. Byl dvakrát ženat. Dceru Žofii z prvního manželství provdal za známého husitského vojevůdce, Jana Talafúsa z Ostrova. Jan Čapek zemřel kolem roku 1452. Jeho druhou manželkou byla Hedvika Petřvaldská, vdova po Janu z Kateřinic (obec nedaleko Hukvald). Svatba proběhla kolem roku 1445. Synové jmenované Hedviky, Jiřík a Mikoláš, pocházeli z jejího prvního manželství. V roce 1427 vytáhl v čele velkého uskupení sirotčích vojsk do Slezska, byl však Slezany poražen u Náchoda a musel se vrátit. V roce 1431 vytáhl v čele sirotků a společně s tábority na Slovensko. Výprava byla zpočátku velmi úspěšná, ale navzdory původnímu očekávání se protáhla. Proto táborité odtáhli domů, zatímco sirotci pokračovali v tažení jižním Slovenskem. Podařilo se jim získat mnoho kořisti, ale při návratu bylo vojsko s vrchovatě naloženými vozy zaskočeno při přechodu Váhu uherskou jízdou. Bojovníci v pochodovém útvaru nestačili dostatečně uzavřít vozovou hradbu a Uhři pronikli dovnitř jejich útvaru. Jan Čapek ze Sán utrpěl zdrcující porážku, jednu z největších, která husity potkala. Ztratil veškerou kořist, vozy i pěchotu, zachránila se pouze jízda. U Váhu zahynuly více než dvě třetiny jeho bojovníků.

Naproti tomu skvělým vítězstvím skočila spanilá jízda, kterou vedl Jan Čapek ze Sán v roce 1433 na pomoc Polákům proti Řádu německých rytířů a která měla husitům zabezpečit polské spojenectví. Čeští bojovníci při ní dorazili až k Baltu. Polský král pak Čapkovi daroval za jeho pomoc velblouda, kterého si hejtman přivedl na obléhání katolické Plzně. Plzeňští obránci mu však vzápětí nato provedli velmi potupný žertík, když se při nečekaném výpadu zvířete zmocnili a odvedli si je do města. Tuto epizodu dodnes připomíná vyobrazení velblouda na plzeňském městském znaku. V roce 1434 vedl Čapek v bitvě u Lipan jízdu spojených sil radikálních husitů proti koalici umírněných husitů a katolíků. V této bitvě utrpěli radikálové zdrcující porážku, zachránila se pouze jízda. Někteří historici vyčítají Janu Čapkovi ze Sán, že svým jednáním způsobil, že někteří představitelé sirotků bojovali na straně panské koalice a že on sám předčasným útěkem zradil své bratry a zavinil tak jejich porážku. Z toho mála, co víme o průběhu bitvy u Lipan, se však zdá být zřejmé, že bitva již byla ztracena a setrvání jízdy na bojišti by vedlo pouze k jejímu zničení. Po porážce u Lipan a rozpuštění sirotčích polních vojsk opustil Jan Čapek ze Sán území Čech a vstoupil do služeb polského krále. Poslední záznamy o něm pocházejí z roku 1445.

Jeho otcem byl Boček starší z Poděbrad. První písemná zmínka o Viktorínovi pochází z roku 1417. Viktorín stejně jako další příslušníci jeho rodu uváděl někdy dalším s příjmením jménem Boček, což bylo historicky oblíbené jméno po jednom z otců rodu Kunštátů Bočkovi z Jaroslavic a ze Zbraslavi. Po vypuknutí husitských válek se Viktorín stal významným velitelem kališnických vojsk. V roce 1420 se účastnil se obléhání a bitvy pod Vyšehradem. Po bitvě působil jako jedna z čelních osobností v Praze, avšak z důvodů intrik z Prahy odešel a uchýlil se na Poděbrady, pobýval i na hradě Litice, po kterých se též v tomto období psal. Roku 1421 se však do Prahy vrátil a stal se pražským vojenským hejtmanem. Pohyboval se ve vysoké politice, která se uskutečňovala nejen na úrovni státních záležitostí, ale i na úrovni různých politických i osobních zájmů mezi jednotlivými husitskými hejtmany či seskupeními. Viktorín se ze svým bratrem Hynkem často účastnil tažení na Moravu, kde měli své rodové majetky pánů z Kunštátu. Viktorín se účastnil i mnohých bitev, pro něj jednou z nejvýznamnějších a zároveň poslední byla bitva u Ústí nad Labem v roce 1426. Viktorín zemřel za půl roku po ní, buď 1. nebo 4. ledna 1427.

  • Prokop Malý (zvaný také jako Prokůpek) byl husitský kněz působící na území dnešního Česka. Přesný rok jeho narození není znám, zemřel asi v roce 1434 ve známé bitvě u Lipan.

Narodil se někdy nejspíš po druhé polovině 14. století. Už jako mladý člověk chtěl získat zkušenosti spojené s vojenstvím. Z doslechu znal vojevůdce Jana Žižku z Trocnova. Po čase se tak Prokop rozhodl, že vstoupí do řad vojska, kde tento významný vojevůdce působí. Brzy se mu tak naskytla možnost, aby poznal Žižkovo vojenské umění. I u samotného Jana Žižky začínal být oblíbený čím dál tím více. Když Jan Žižka v roce 1424 zemřel, tak se Prokop účastnil jeho pohřbu a za téhle situace mu došlo, že by mohl po něm zaplnit volné místo a vést dál vojsko za pravdou boží. Tedy za pravdou, po které toužil kněz Mistr Jan Hus (+1415). Po Žižkově smrti si začali jeho vojáci říkat sirotci - tomu napovídá, jak se po Žižkově smrti cítili. Nejdříve sirotky vedl kněz Ambrož Hradecký, který se také účastnil pohřbu Jana Žižky.

Prokop Malý se dočkal až v roce 1428. Byl to pro něho významný rok, stal se totiž duchovním správcem u sirotčího vojska, to byl pro Prokopa Malého veliký úspěch. I když víc autoritativně byl uznáván husitský kněz a politik Prokop Holý. I s ním měl Prokop Malý možnost se seznámit a poznat jeho taktiku. Prokop Malý se s svým vojskem účastnil několika vojenských akcí. S Prokopem Holým třeba s vojskem vyrazil na Moravu, Slezsko nebo dokonce i do některých zahraničních vojenských akcí. Husitské vojsko začalo přecházet z obrany do útoku a tak pořádalo tzv. spanilé jízdy do okolních zemí, za kořistí. Těmto jízdám se někdy ještě dnes říká rejsy. Mezi Prokopovo nepřátele jistě patřil Zikmund Lucemburský, nesouhlasil s jeho představami. Prokůpek se jako posel měl také účastnit basilejského jednání s císařem Zikmundem Lucemburským, ale nakonec se jednání obešlo bez něho a nedorazil na něj. Už když probíhala jednání na koncilu, tak se projevovaly neshody mezi jednotlivými proudy husitů - umírněných, ale hlavně neshody proudu Pražanů. Rozrůstal neklid a nepokoje v zemi. Vše pak mělo za následek, že 30. května propukla veliká bitva u Lipan. Této bitvy se účastnil i Prokop Malý, stala se mu však osudná a na vážná zranění v této bitvě podlehl. Smrt Prokopa Malého byla sice koncem jeho vojsk, ne však koncem husitství. Protože mezi vítězi bitvy bylo mnoho kališníků a tak koncil a císař Zikmund museli čelit některým požadavkům na kompromis.

  • Narozen po druhé polovině 14. století.
  • 1424 smrt Jana Žižky z Trocnova.
  • 1424 Ambrož z Hradce v čele sirotčího vojska.
  • 1428 Prokop Malý zvolen správcem sirotčího vojska.
  • 1428 sirotci společně s vojskem Prokopa Holého přecházejí k ofenzivě - postupně přes Moravu a vpadají na Slovensko.
  • 1429 sirotci a táboři se vydávají do Lužic, vrací se s kořistí.
  • 1430 sirotci bojují v Uhrách, další výprava do Lužic.
  • 1431 v Norimberku vyhlášena 5. křížová výprava, příprava sirotků na válku, vpád sirotků na Slovensko a se ztrátami se vracejí.
  • 1432 sirotci a táboři táhnou do Lužic a Braniborska, vpád do Slezska.
  • 1433 Jan Čapek ze Sán se s sirotčím vojskem vydává na vojenskou akci do Polska, po návratu z Polska se sirotci připravují na vojenskou akci před Plzní.
  • 1434 neshody v zemi - bitva u Lipan, smrt Prokopa Malého.

 

 

Založení Tábora - Na jaře roku 1420 se houfu jihočeských husitů vedených Petrem Hromádkou podaří zmocnit města Sezimovo Ústí a zanedlouho také nedalekého hradu Hradiště. Na jeho místě začnou budovat vzorové husitské město Hradiště hory Tábor zkráceně Tábor, pojmenované podle hory Thabor u Nazaretu. Ve městě je prosazena společenská i majetková rovnost a táboři se vzájemně oslovují bratry a sestrami. Mezi tábority je očekáváno zjevení Ježíše Krista a jeho tisícileté panování. Do Tábora se z celé země začali hrnout houfy husitů.

Rok 1420 - O vyvoleném městě se dozvěděli také plzeňští husité, kteří na Tábor vyráží pod vedením Břeňka Švihovského a Jana Žižky z Trocnova. Tito husité jsou 25. března 1420 napadeni katolickými rytíři nedaleko Sudoměře. Drtivé vítězství kališníky povzbudí a poté se jim již snadno podaří rozestavěného Tábora dosáhnout. Táborité si mezi sebou zvolí čtyři vojenské velitele (hejtmany). Stanou se jimi Jan Žižka, Mikuláš z Husi, Chval Řepický z Machovic a Zbyněk z Buchova. Pod jejich vedením podnikají táboři mnoho výpadů po jižních Čechách. Koncem května vyrazila Táborská vojska směrem ku Praze, kterou ohrožovaly armády první křížové výpravy. V červnu je Tábor neúspěšně obléhán vojsky jihočeského šlechtice Oldřicha z Rožmberka. O rozehnání oblehatelů se zasloužili jezdci vedení hejtmanem Mikulášem z Husi. 14. července dochází na vrchu Vítkov nedaleko Prahy k bitvě, v níž se Janu Žižkovi podařilo zmařit pokus uherského a římského krále Zikmunda Lucemburského o ovládnutí hlavního města. Křížová výprava se poté rozpadá bez dalšího boje. V červenci dochází mezi husity k jednáním o možném budoucím nástupci na český trůn. Jan Žižka podporuje v kandidatuře polského krále Vladislava II. Jagella nebo jeho syna, litevského velkoknížete Vytauta. Jako reakci na Čtyři artikuly pražské vydávají táborité v Praze svých dvanáct revolučních článků. Jejich požadavky však Pražané nesplní a vojska proto opouštějí město. Na konci srpna zahajuje Jan Žižka velkou ofenzívu proti panstvím Oldřicha z Rožmberka. Hejtman se zmocňuje Prachatic, Vodňan a Lomnice. Mladý Rožmberk je 18. listopadu donucen uzavřít s Táborem příměří až do února 1421. Táborským biskupem je v září 1420 zvolen Mikuláš z Pelhřimova. 24. prosince umírá na následky pádu z koně hejtman Mikuláš z Husi. Předním vůdcem táboritů se stává hejtman Jan Žižka z Trocnova.

  

Pod vedením Jana Žižky - Počátkem roku 1421 je z Tábora vyhnána nejradikálnější skupina tzv. pikartů, kteří zcela odmítají svátost oltářní. Pod vedením kněží Petra Kániše a Martina Húsky se usazují v Příběnicích, kde propadají adamitství. Žižka jejich hnutí potlačuje a většina sektářů včetně obou vůdců je poté upálena. Během zimní ofenzívy Jana Žižky v západních Čechách se táborům podaří zmocnit Chomutova. Společné tažení táborů a pražanů do východních Čech pod velením Jana Žižky je také úspěšné a do husitských rukou padnou města Dvůr Králové, Polička a Vysoké Mýto. Na přelomu let 1421 a 1422 dochází k bitvě u Kutné Hory, ve které se slepému hejtmanovi podaří drtivě porazit krále Zikmunda Lucemburského. Koncem dubna přijíždí do Čech litevský velkokníže Vytautas, který je většinou husitů, včetně táborů, uznán za správce země. V lednu 1423 se Jan Žižka z Trocnova rozchází s táborským svazem a začíná budovat Nový Tábor ve východních Čechách

V letech 1423-1434 - Po smrti Jana Žižky 11. října 1424 se v čele polních vojsk vystřídají Jan Hvězda z Vícemilic, Bohuslav ze Švamberka a 25. listopadu se hlavním vůdcem stává táborský kněz Prokop Holý. Spojená vojska táborů, sirotků a pražanů 16. června 1426 drtivě porážejí žoldnéře ze Saska, Durynska, Lužic a Míšeňska v bitvě u Ústí. Pod vedením Prokopa Holého poráží spojená vojska táborů a sirotků v bitvě u Světlé armádu Albrechta Habsburského a otvírají si cestu k spanilým jízdám. Táboři ve spojení se sirotčím a pražským svazem obrátili na útěk třetí i čtvrtou křížovou výpravu v bitvách u Tachova a Domažlic. Vedeni Prokopem Holým navíc začali vyráželi na spanilé jízdy (rejsy) do zahraničí (německé části Říše, Rakousy, Horní a Dolní Lužice, Slezsko a Horní Uhry). Na jaře roku 1433 zastupoval táborskou obec na Basilejském koncilu Mikuláš Biskupec z Pelhřimova, který obhajoval artikul o trestání smrtelných hříchů. Táboři se v létě 1433 zapojili do obléhání katolické Plzně. Město se však dobře bránilo a vojska radikálů byla nucena od neúčinného obléhání upustit. Táboři a sirotci vedení Prokopem Holým byli 30. května 1434 drtivě poraženi spojenou panskou jednotou a katolíky v bitvě u Lipan. Sirotčí svaz pod tíhou porážky zcela zaniká. V bitvě padnou mnozí přední táborští velitelé, mimojiné také vrchní vůdce kněz Prokop Holý.

Po bitvě u Lipan - Odpor vůči králi Zikmundovi a dohodě s koncilem vedl po bitvě u Lipan hejtman Jan Roháč z Dubé. Poté, co však táborité ztratili několik svých hradů a byli 19. srpna 1435 drtivě poraženi Oldřichem z Rožmberka v bitvě u Křeče, zvítězilo v táborské straně umírněné křídlo v čele s Bedřichem ze Strážnice. Jan Roháč se se svými věrnými opevňuje na svém hradě Sion, který je však záhy dobyt a všichni přeživší obránci jsou na Staroměstském náměstí v Praze pověšeni. 25. ledna 1437 je po vzájemné dohodě se Zikmundem Tábor povýšen na královské město a získává do městského znaku císařskou orlici. 8. února 1449 se spojí zbytky táborského svazu s katolickou a kališnickou šlechtou z jižních Čech a tak vniká tzv. Strakonická jednota, která je namířena proti stále sílícímu Jiřímu z Poděbrad. 1. září 1452 je město Tábor náhle obsazeno vojskem zemského správce Jiřího z Poděbrad a tím definitivně končí samostatná politická moc táborského svazu.

 

  • Mikuláš z Husi, původně Mikuláš z Pístného (*kolem 1375 - † 24. prosince 1420, Praha) byl český zeman a válečník. První zmínka o něm pochází z roku 1389. V roce 1406 byl králem Václavem IV. dosazen na hrad Hus jako dědičný purkrabí. Od roku 1415 se začal psát z Husi a Čichtic. V tehdy vzniklých náboženských sporech podporoval stranu pod obojí. V červenci 1419, když Václav IV. navštívil kostel sv. Apolináře, předstoupil Mikuláš před krále a žádal ho veřejně, aby připustil svobodu přijímání pod obojí. Václav IV. se žádosti zalekl a vypověděl Mikuláše z Prahy, ten uposlechl, ale pořádal na horách velká setkání lidu a počal pomýšlet na organizaci lidu k brannému odporu.

Krátce po smrti Václava IV. se vrátil do Prahy. V čele lidu vedl útok na Malou Stranu (4. listopadu 1419). Po příměří mezi královnou Žofií a Čeňkem z Vartenberka uzavřeném 13. listopadu opustil Prahu a obsadil Zelenou Horu u Nepomuku a nazval jí horou Olivetskou. Protože ji však nemohl uhájit proti panu Bohuslavovi ze Švamberka, ustoupil do Tábora, kde byl zvolen za prvního ze čtyř hejtmanů. Když se Pražané obrátili na Tábor o pomoc, vtrhl Mikuláš se Žižkou do Prahy. Díky zprávě, že Oldřich II. z Rožmberka oblehl Tábor, vydal se ihned se 350 jezdci k Táboru, smluvil se s posádkou města a dne 30. června 1420 Oldřicha napadl a krvavě porazil. Nato s málo jezdci (30-40) spěchal pomoci Pražanům a Žižkovi, kteří obléhali Vyšehrad. Obsadil ostrůvek ve Vltavě proti Podolí. Zmařil tak Zikmundův úmysl zásobovat Vyšehrad po vodě. Poté se pevným ležením usadil na Pankráci, kde 1. listopadu přispěl k porážce křižáckého vojska.  Po vítězství se však rozdělili Pražané i Žižka a když 14. listopadu po dohodě stran bylo ustanoveno požádat zvláštním poselstvím polského krále Vladislava, aby přijal korunu českou, odpíral Mikuláš tvrdě, že úmyslem Táborů je, aby zvolen byl za krále Čech. Pravděpodobně doufal, že by mohl být zvolen on sám. Protože v tomto bodě nedošlo k dohodě a tím, že strany učinily mezi sebou také narovnání ve věcech náboženských, čímž se postavily proti novotám táborských kněží, odjel 17. listopadu k vojsku před Popovice a po jejich dobytí ke hradu Leštnu. Když 19. listopadu obec Staroměstská a po ní i Novoměstská odňala úřad konšelský táborským přívržencům, uzavřel Mikuláš s posádkou v Leštně příměří a dal se do obléhání Říčan a vyzval Pražany, aby mu vyslali pomoc. Odjel do Prahy a žádal po konšelích, aby dle někdejší smlouvy brány a věže městské byly střeženy společně od Pražanů a Táborů. Konšelé, kteří poznali jeho záměry, nepřistoupili k této smlouvě a po dobytí Říčan svolali do Prahy sjezd panstva a duchovenstva obou stran, aby urovnali vzniklé sváry. Dne 10. prosince, když se všichni dohodli, aby se spory o víru dále řešily v domě Petra Zmrzlíka ze Svojšína, vystrojili konšelé oběd na Staroměstské radnici. Pozvali k němu tehdejší osobnosti, mezi nimi i Žižku a Mikuláše. Mikuláš však odepřel přijít, protože by ho prý na radnici mohli zabít. Téhož dne Prahu opustil, přísahaje, že se nikdy více nevrátí. Když však přijel s družinou k můstku přes Botič, splašil se jeho kůň a Mikuláš spadl a vážně se zranil. Byl donesen do domu Oldřicha z Rožmberka, kterého se dříve zmocnil, a 24. prosince 1420 zemřel.

Prameny se poprvé významněji zmiňují o Chvalovi v souvislosti se skupinou Jana Žižky, která odchází koncem r. 1419 z Prahy do Plzně, která se stává přechodně husitským centrem. Mezi prvními, kteří ještě před odchodem Žižky opustili Plzeň a vydali se na Tábor, byla skupina sezimoústeckých husitů v čele s Chvalem. Zde se koncem března 1420 stal vedle Žižky, Mikuláše z Husi a Zbyňka z Buchova jedním z prvních táborských hejtmanů. Později byl jednou z hlavních opor táborského seniora Mikuláše z Pelhřimova asi do doby, než se stal píseckým hejtmanem. V prosinci 1420 se Chval spolu s Žižkou a Janem Roháčem zúčastnil věroučného hádání pražských mistrů s táborskými kněžími v domě Petra Zmrzlíka. Další činnost Chvaly je doložena z ledna 1421, kdy se ve Stříbře 14 dní statečně bránil Zikmundovu vojsku až do doby, kdy Zikmund odtáhl před blížícími se posilami. Čáslavského sněmu se nezúčastnil, neboť ho Žižka poslal dobývat Rábí. 11. června 1422 uznávají Chval, Žižka i Zbyněk z Buchova jménem táborské polní obce knížete Korybutoviče za zemského správce. V rozhodčí laické komisi, která posuzovala učená hádání mezi pražskými mistry a táborskými kněžími na Konopišti v červnu 1423, Chval z Machovic zastupoval tábory. V únoru 1426 se stal krajským správcem nově strukturovaného spolku v jihozápadních Čechách, jenž zahrnoval mimo jiné města Písek, Klatovy, Sušice, Domažlice a Prachatice. Pak se o něm zprávy v pramenech ztrácí až do r. 1433, kdy se pravděpodobně účastnil Svatomartinského sněmu v Praze, kde byla táborská strana zastoupena právě hejtmany měst a zástupci krajů.

Jan Roháč pocházel z chudého šlechtického rodu pánů z Dubé. Jeho otec Ondřej z Dubé pobýval na Libouni, kde se pravděpodobně Jan roku 1380 narodil. V mládí se chudý Jan Roháč živil jako lapka.  K moci se Jan Roháč dostává až s nástupem husitské revoluce. Stal se jedním z Vyšehradských manů a tak se pravděpodobně seznámil s Janem Žižkou. Po bitvě na Vítkově 14. července 1420 je již jmenován jako jeden z táboritů. Stal se jedním z nejvěrnějších Žižkových druhů, a proto jej Žižka ustanovil hejtmanem v Lomnici, která byla tábory dobyta na podzim roku 1420. Jan Roháč se zúčastnil Čáslavského sněmu, kde zastupoval táborskou obec. Absolvoval také bitvy u Malešova a Ústí. Po smrti Jana Žižky z Trocnova dál stál na straně radikálních táboritů a sirotků. Postupně se však stahoval do ústraní a nesouhlasil s posilováním moci Prokopa Holého a Jana Čapka ze Sán. Během revoluce si Jan Roháč nahromadil značné majetky. Po porážce radikálů vedených Prokopem Holým v bitvě u Lipan se se zbylými věrnými postavil do čela odboje proti Zikmundovi Lucemburskému. Uchýlil se do Hradce Králové, musel ho však záhy opustit. Jeho hrádek nesoucí biblické jméno Sion, byl posléze obléhán a dne 6. září | | Komentáře

06.Leden 2009

HC ENERGIE KARLOVY VARY

Mistrovský kádr:

  • 2008/2009: Mensator, Sáblík - Bombic, Černý, Čutta, Dobroň, M. Duben, Jiří Hanzlík, V. Kloz, Mudroch, O. Němec, Prošek, Řezníček - Budínský, Dej, Hluchý, Koštál, Kristek, Petr Kumstát, Melenovský, Pech, Milan Procházka, Sailer, Skladaný, Skuhravý, Zaťovič, Zucker. Trenéři Josef Paleček, Mikuláš Antonik a Pavel Kněžický

Historie klubu sahá do roku 1932, kdy byl několika nadšenci po těžkých začátcích založen klub SK Slavia Karlovy Vary. První hokejové zápasy se hrály na kluzišti poblíž dnešního fotbalového hřiště v městské části Růžový vrch. Až v roce 1948 byla vybudována umělá ledová plocha uprostřed Karlových Varů a úroveň hokeje začala jít při daných podmínkách rychle nahoru.

Krátce na to se karlovarský hokej vyšplhal až mezi československou elitu. Pět sezón pak bojovali slávisté v naší nejvyšší soutěži, I. lize, tehdy Přeboru republiky. Byly to na dlouhá desetiletí poslední sezony velké slávy hráčů, bouřlivého nadšení fandů a největší hrdosti všech sportumilovných občanů Karlovarska. V sezoně 1954-55 se však zranili někteří klíčoví hráči, a nejvyšší soutěž se nepodařilo udržet. Ve II. lize sice hokejisté Karlových Varů patřili mezi nejlepší, ale návrat mezi hokejovou elitu se jim již nikdy nepodařil.

Ze známějších osobností startovali za Slavii například brankáři Miroslav Burian, Zlatko Červený, Jiří Kolouch, Karel Straka, obránci a útočníci Jiří Feureisl, Jaroslav Hraběta, Jan Jánský, Josef Koller, Jan Lidral, Jiří Macelis, Josef Stock, Robert Robětín, Václav Šinágl, Jan Klapáč, Miroslav Klapáč nebo Jaroslav Šíma. V této době zažil karlovarský stadion i desetitisícové návštěvy. To zde hrála Sparta Praha, Plzeň, Kladno atd. a uskutečnila se zde i řada atraktivních mezinárodních utkání. Z nich můžeme připomenout vítězství Slavie nad švédským AIK Stockholm 5:2, FK Boförs také 5:2, IF Leksands 6:4, nebo výsledek s Lokomotivou Moskva 2:3. Karlovarští dokázali porazit i naše tehdejší národní mužstvo, které se připravovalo na MS, a to vysoko 8:5.

Zlom k horšímu nastal koncem 70. let. V centru města zimní stadion stárnul a již nestačil potřebám hokeje, a tak tehdejší vedení města rozhodlo, že se nová ledová plocha vystaví mimo centrum. Nejprve se začala budovat vedlejší tréninková plocha (zprovozněna v roce 1975) a hala na zápasy měla být následně vystavěna vedle této plochy. K výstavbě důstojného stánku ale nedošlo, stávající plocha byla jen ve druhé polovině osmdesátých let zastřešena. To bylo vše, co se na zimním stadionu na další roky vybudovalo.

Takto postavený zimní stadion bude sloužit až do konce sezony 2008/09. Muselo v něm být od roku 1990 za velkých finančních nákladů každý rok postupně dobudováváno vše, co od začátku chybělo. Všechny tyto nedostatky spojené i s nezájmem tehdejších vedoucích představitelů města, měly za důsledek, že klub výkonnostně propadl až do krajského přeboru.

Obrat nastal až po roce 1991, kdy se do vedení klubu dostal současný management, a za podpory firmy Jan Becher začal karlovarský hokej opět stoupat vzhůru. V sezoně 94/95 se podařilo postoupit ze druhé do první ligy, kde již klub startoval pod názvem HC Becherovka a pod vedením nové úspěšné trenérské dvojice Marek Sýkora - Radim Rulík. Ti klub dovedli k absolutní hokejové špičce. V sezoně 96/97 Vary druhou nejvyšší soutěž vyhrála, ale v baráži o extraligu podlehly v památné sedmizápasové bitvě Opavě. Přesto se v Karlových Varech začala hrát nejvyšší soutěž, klub totiž odkoupil práva od krachující Olomouce. V první extraligové sezoně se HC Becherovka sice umístila na předposledním, třináctém místě, přesto se mluvilo o úspěchu.

V dalších letech se postupně stabilizoval hráčský kádr, sponzorské zázemí i práce s mládeží. Po dlouhých letech hledání respektu a bojích v nižších patrech extraligové tabulky se klub pod novým názvem HC Energie a s generálním partnerem Sokolovskou uhelnou, a.s. začal hlásit o nové úspěchy. Po půlstoletí v nižších patrech českého hokeje se Karlovy Vary pod vedením trenéra Venery probojovaly v roce 2007 poprvé do vyřazovacích bojů. Tam sice po jasném průběhu vypadly s Třincem již v předkole, vše si ale vynahradily o rok později.

Ročník 2007/08, který se odehrával v duchu oslav 75. výročí od založení klubu, provázel jeden úspěch za druhým. Ještě v letním období vybojovali Západočeši druhé místo v Tipsport Hockey Cupu, když ve finále podlehli Pardubicím až na penalty. Ze čtvrtého místa po základní části pak vstoupili do play off hladkým vítězstvím nad Litvínovem, které záhy doplnilo i senzační vyřazení vítěze základní části z Českých Budějovic. Finále způsobilo v lázeňském městě nevídanou euforii, domácí boje o titul se Slavií Praha musely stovky diváků sledovat na velkoplošné obrazovce před zimním stadionem. Rozhodující sedmé finále v O2 aréna pak navštívila pro český hokej rekordní návštěva 17.123 diváků.

Přestože nakonec mistrovský pohár pozvedli Pražané, zůstane sezona 2007/08 zapsána v klubové kronice zlatým písmem. Zvláště, když karlovarští junioři dokráčeli ve své soutěži až na stupínek nejvyšší, stejně si vedli i sledge hokejisté a žáci čtvrtých tříd vybojovali republikové stříbro. Sladkou odměnou bylo pozvání na nejstarší evropský klubový turnaj – Spengler Cup 2008.

Další roky hokeje v Karlových Varech už nebudou probíhat na starém zimním stadionu, který dostal přiléhavou přezdívku „Plech aréna“. Na jaře 2009 bude otevřena nová multifunkční aréna pro 6.000 sedících fanoušků. První významnou akcí, které multifunkční centrum přivítá, bude mistrovství světa ve sledge hokeji v květnu 2009.

05.Leden 2009

Bitva u Adrianopole 1205 - Druhá bulharská říše

Bitva u Adrianopole (1205)

Po vzniku Latinského císařství si jeho vládce Balduin Flanderský činil nároky na všechna území náležející dříve Byzanci. To vzbudilo silné obavy v Bulharsku, kde vládl car Kalojan. Ještě roku 1204 obsadila jeho vojska západní Makedonii a na jaře 1205 vpadla společně s Kumány do Thrákie. Zdejší pravoslavné obyvatelstvo je podpořilo řadou povstání proti latinům a dobrovolně se poddávalo Kalojanovi. Balduinovi křižáci, kteří se postavili na odpor, byli na hlavu poraženi u Adrianopole 14. dubna 1205. Císař padl do zajetí a následujícího roku v něm za záhadných okolností zahynul. Poté museli křižáci vyklidit Thrákii.

Znak Bulharska

Druhé období Bulharské říše trvá od roku 1185 (vzbouření dvou bulharských velmožů PetraAsena a založení nového bulharského státu) až do roku 1422 (postupné dobytí a obsazení Osmanskou říší). Za vlády byzantského rodu Angelovců se Petr a Asen, členové bulharské aristokracie, vzbouřili a vytvořili nový bulharský stát. Nová bulharská říše získala opět silné postavení na Balkáně, zejména po uskutečnění čtvrté křížové výpravy, jejímž důsledkem byl pád Byzantské říše a vytvoření menších křižáckých států na byzantském území. V druhé polovině 14. století se však bulharský stát rozpadl na několik menších samostatných státních útvarů, které byly postupně na přelomu 14. a 15. století obsazeny Osmanskou říší.

Druhá bulharská říše

Druhá bulharská říše byla středověkým bulharským státem, který existoval mezi lety 1185 a 1396 (či 1422) Tento následnický stát první bulharské říše dosáhl svého vrcholu za vlády cara Kalojana a Ivana Asena II., aby poté postupně upadal a nakonec byl dobyt vojsky osmanské říše kolem přelomu 14. a 15. století. Jeho následnickým státem bylo bulharské knížectví a posléze carství, vzniklé roku 1878.

Až do roku 1256 si druhý bulharský stát udržel v oblasti Balkánu dominantní postavení.Byzantinci byli v několika velkých bitvách poraženi a roku 1205 Bulhaři pod vedením cara Kalojana drtivě zvítězili nad nově vzniklým latinským císařstvím v bitvě u Adrianopole. Kalojanův synovec Ivan Asen II. zvítězil nad epirským despotátem a učinil z Bulharska jednu z vedoucích evropských mocností. Ke konci 13. století však říše začala vlivem nájezdů Tatarů, Byzantinců a Maďarů a také díky četným povstáním a nejisté vnitropolitické situaci upadat. Kolem přelomu 14. a 15. století pak byla říše dobyta osmanskými Turky. Kulturně byla bulharská říše jednou z nejvíce vyvinutých států tehdejší Evropy. Přes silný vliv byzantské kultury dokázali bulharští architekti a umělci vytvořit svůj vlastní odlišný styl. Největší rozkvět literatury a umění pak přišel ve 14. století.

Veliko Tărnovo -

Veliko Tărnovo je město na severu Bulharska, které leží na řece Jantra. Často se mu říká Město carů a proslavilo se jako centrum druhé bulharské říše, čímž je vyhledáváno mnoha turisty. V samotném městě žije okolo 67 000 obyvatel. Město Tarnovo je jedno z nejstarších v Bulharsku - první stopy po lidech jsou ze 3. tisíciletí př. n. l.. Ve středověku, během 12.14. století, se stalo jednou z nejsilnějších pevností na území Bulharska, tehdy tu žilo mezi 12 000 až 15 000 obyvateli. Nicméně roku 1393 k městu dorazili Turci a 3 měsíce obléhali, poté dobyli a celé zničili. Ruiny carského paláce a starého patriachálního chrámu na kopci Carevec jsou dodnes němými svědky o slávě druhé bulharské říše. V letech 1598 a 1686 tu proběhla dvě neúspěšná povstání a město se svobody dočkalo až roku 1878. O rok později tu byla přijata první bulharská ústava Do roku 1965 neslo název Tărnovo, který se dnes používá v hovorové řeči.

Tsarevets-gruev-2.JPG

Veliko Tarnovo – znak

Epirské knížectví - Konflikty s Nikáiou a Bulharskem

Theodor Komnenos Dukas se okamžitě po převzetí moci vydal na tažení na Soluň a během cesty bojoval také s Bulharskem. Jindřich Flanderský zemřel během protiútoku a v roce 1217 Theodor porazil jeho nástupce Petra de Courtenay, kterého dal s největší pravděpodobností popravit. Latinský císař začal být stále nervóznějsí z růstu moci Nikájského císařství a Theodorova postupu v Thessálii. Poté, co v roce 1225 nikájský císař Jan III. Dukas Vatatzes získal město Adrianopolis, Theodor ho od Jana III. postupně uzurpoval pro sebe. Theodor se následně spojil s Bulhary, aby s nimi zaútočil na křižácké državy v Thrákii. V roce 1227 se nechal korunovat byzantským císařem, avšak většinou Řeků nebyl uznáván, a zejména ne nikáiským patriarchou.

Roku 1230 Theodor Komnenos Dukas spojenectví s Bulharskem ukončil, doufaje v sesazení cara Ivana Asena II., který s pomocí z Konstantinopole na Theodora zaútočil. V bitvě u Klokotnitsy (poblíž Chaskova v Bulharsku) byl Theodor poražen a zajat a později byl oslepen. Jeho bratr Manuel Komnenos Dukas převzal vládu v Soluni, zatímco jeho synovec Michael II. Komnenos Dukas se zmocnil Epiru. V roce 1237 byl Theodor Komnenos Dukas propuštěn ze zajetí a následně svrhl z trůnu v Soluni svého bratra a dosadil naň svého syna Jana Komnena Duku.

Dulo -

Dulo byla prabulharská dynastie vládnoucí v oblastech na sever od Černého moře a posléze na území kolem řeky Dunaje. Člen tohoto rodu jménem Kubrat byl zakladatel státního útvaru známého jako Velké Bulharsko, které se za jeho syna Batbajana rozpadlo. Další Kubratův syn Asparuch poté vedl část Prabulharů k deltě Dunaje, odkud rozšiřoval svůj vliv a založil první bulharskou říši, která byla na základě mírové smlouvy roku 681 uznána Byzancí. Klan Dulo zde vládl až zhruba do poloviny 8. století, kdy jeho poslední člen Sevar zemřel a dynastie tak vymřela. Jeho pozici poté zaujal Kormisoš z rodu Ukil.

Seznam vládců Bulharska

Tento seznam zahrnuje panovníky od nejstarších dochovaných vládců Bulharska až do roku 1946, kdy byl poslední bulharský car sesazen a ze země se později stala lidová republika. Během historie nesli panovníci několik titulů, počínaje chánem (toto jméno je ještě turkického původu), poté knížetem a nakonec carem. V době Bulharského carství v 19. a 20. století bulharští panovníci používali v zahraniční politice i titul král. Krom bulharských panovníků na území Bulharska vládli i byzantští císaři a osmanští sultáni. V současné době je Bulharsko republikou s prezidentem jakožto hlavou státu.

Druhá bulharská říše (1185-1396)

Petr II. - 1185/1187 a 1196/1197- dynastie Asenovci - první období vlády; roku 1185 se se svým bratrem vzbouřil byzantské nadvládě a vytvořil nový bulharský stát.

Ivajlo - 1277/1279 - „selský car“, vedl povstání proti stávajícími dynastii.

Jiří Terter I. - 1280/1292 - dynastie Terterovci.

Michal Šišman - 1323/1330 - dynastie Šišminovci.

Ivan Šisman - 1371/1393 - vládl v Tarnovu a Nikopoli.

Ivan Stracimir - 1371/1396 - vládl ve Vidinu. Poslední bulharský car, následně zabráno Osmánskou říší.

Bogomilství

Bogomilství byla dualistická gnostická sekta, která se vyvinula z manicheismu. Od 10. do 15. století se držela na Balkáně, především v oblasti dnešní Bosny a Hercegoviny. Misijní činnost bogomilů v Itálii a jižní Francii přispěla ke vzniku hnutí patarenů, valdenských a katarů.

Bogomil, zakladatel této hereze, byl venkovským knězem v Bulharsku v 10. století. Jeho jméno, které znamená „milující Boha“, bylo pravděpodobně pseudonym. Původní bogomilové odmítali Starý zákon a řídili se pouze Novým zákonem. Pozdější byzantští bogomilové učinili výjimku u starozákonních Žalmů a Knih proroků. Nepřijímali však Písmo doslovně. Základem jejich učení bylo přesvědčení, že to, co je viditelné, je zlé. Samo lidské tělo je výtvorem padlého anděla Satana, jenž propadl zlu. To, co je neviditelné, je spirituální. Bogomilové považovali Satana za prvorozeného syna Božího a Ježíše Krista za jeho mladšího bratra. Satan byl sice božím protivníkem, ale byl na Bohu závislý. Pýcha způsobila Satanův pád, a když byl spolu s buřičskými anděly svržen z nebes, vytvořil nové nebe, zemi a také tělesnou schránku člověka. Život však do těla vdechl Bůh výměnou za slib, že lidské duše po smrti poputují do skutečného nebe. Satan souhlasil, ale byl žárlivý na božský potenciál člověka, a tak svedl Evu a dohnal Kaina k vraždě svého bratra. Později namluvil židovskému národu, že on je tím nejvyšším Bohem, a nazval se Jahvem. Mojžíš se stal nevědomky jeho nástrojem. Druhorozený Ježíš vstoupil do světa, aby porazil bratrovo pozemské království. Satan sice způsobil Ježíšovu fyzickou smrt, ale po jeho zmrtvýchvstání přiznal porážku. Ztratil svou božskou sílu a Ježíš poté převzal jeho místo na nebesích.

< Novější články | Starší články >

O autorovi

  • Jméno LUCky.luKA
  • Region Karlovarský kraj
Můj profil