15.Leden 2008

Dějiny Tibetu

Dějiny Tibetu se vyznačují jednak úzkým sepětím s dějinami buddhismuTibetu, jednak častými kontakty se sousedním MongolskemČínou. Starobylé tibetské dějiny nejsou přesně známy, za prvního významného historického krále bývá považován Songcän Gampo žijící v 7. století, za jehož vlády se v Tibetu rozšířil buddhismus. Ve druhé polovině sedmého a po celé 8. století přitom Tibet dosáhl největšího územního i politického rozmachu. Od poloviny devátého do poloviny 13. století byla ústřední moc v Tibetu decentralizována, ve 13. století bylo tibetské území do značné míry pod vlivem Mongolské říše. Od 16. století se představitelé buddhistické školy gelugdalajlámové – stávají světskými vládci Tibetu.

18. století Tibet obsadili Mandžuové, kteří mu sice ponechali vnitřní nezávislost, ve Lhase však umístili své úředníky (ambany), kteří zde setrvali až do pádu Mandžuské dynastie na počátku druhého desetiletí 20. století. Pád Mandžuské dynastie pro Tibet de facto znamenal osamostatnění; to bylo však ukončeno v roce 1950 příchodem vojsk Čínské lidové osvobozenecké armády a začlenění tibetského území do Čínské lidové republiky. V ČLR v současné době existuje Tibetská autonomní oblast, která však zabírá jen zhruba polovinu původní rozlohy Tibetu. Proti čínské okupaci se Tibeťané několikrát vzbouřili, vrcholem jejich snahy o setřesení čínské nadvlády bylo Tibetské národní povstání, které započalo 10. března 1959 a jeho odezvy pokračovaly až do následujícího roku. Bylo však krvavě potlačeno, zabito bylo okolo 87 000 Tibeťanů. Krátce poté byla založena tibetská exilová vláda s názvem Ústřední tibetská správa, která sídlí v indické Dharamsale, a jejím hlavním představitelem je čtrnáctý dalajláma Tändzin Gjamccho.

13.Leden 2008

Husitská revoluce - různí velitelé IV. DÍL

Jeho otcem byl Korybut Dimitrij, vládce města Novgorodu Severského (dnes na Ukrajině), strýcem pak velkokníže Vladislav II. Jagello. Litevský kníže Vytautas dostal od husitů roku 1422 nabídku české koruny z rukou Viléma Kostky z Postupic. Vyslal proto do Čech Zikmunda Korybutoviče s vojskem, které dobylo Uničov a postoupilo dále k západu. Sněm v Čáslavi, který dal Zikmund Korybutovič svolat, jej téhož roku zvolil za českého zemského správce; Korybutovič písemně stvrdil svůj souhlas se čtyřmi pražskými artikuly. Téhož roku se neúspěšně podílel na obléhání hradu Karlštejna.

V následujícím roce jej Vladislav II. Jagello povolal zpět do Polska v době kdy se zde připravovala křížová výprava proti husitům. Korybutovič vyzýval do zbraně, avšak na pomoc husitům; vojska která shromáždil, přitáhla roku 1424 k Praze. Poté co Korybutovič vyjednáváním přispěl ke smíru mezi Pražany a Janem Žižkou, uvalil na něj a jeho vojsko papež Martin V. klatbu. V roce 1426, již po Žižkově smrti, vedl Korybutovič husitská vojska k vítězství v bitvě u Ústí nad Labem. Pod tlakem svého strýce později Korybutovič požádal papeže o přijetí svých spolubojovníků do katolické církve, tím si však definitivně znepřátelil husity. 17. dubna 1427 byl uvězněn na hradě Valdštejně a téhož roku vypovězen z Čech. Korybutovič se přesto nevzdával husitských ideálů; stal se husitským hejtmanem v Gliwici a 14. srpna 1431 se účastnil bitvy u Domažlic. Teprve po bitvě u Lipan a porážce husitů se vrátil zpět na Litvu. Zikmund Korybutovič byl jedním z velitelů v bitvě u Pabaiska (1. září 1435) na straně Švitrigailově v polsko-litevské válce. Jeho armáda byla na hlavu poražena armádou Zikmunda Kęstutaitise. Zikmund Korybutovič byl těžce zraněn, bojoval však až do konce. Podle Jana Długosze zemřel později na následy těžké infekce utržených ran (roku 1435).

V roce 1409 se stal bakalářem svobodných umění. Dělal (ve službách Jana z Chlumu) průvodce Husovi v Kostnici. Od roku 1416 byl mistrem na univerzitě, od roku 1421 působil na Starém Městě v Praze jako kazatel v kostele svatého Michala. Od roku 1426 byl děkanem na univerzitě. V průběhu husitského hnutí se účastnil mnoha debat (velké hádání o ornátech, polemika proti Václavu Korandovi, protesty proti Zikmundu Korybutoviči atd.), vždy vystupoval proti táborským. Jelikož nesouhlasil ani s Janem Rokycanou, byl vypovězen z Prahy, vrátit se mohl až po dvou letech. Roku 1439 se stal v kostele sv. Michala farářem. Roku 1448 se ještě účastnil jednání o potvrzení kompaktát.

  • Boleslav V. Heretik též Wołoszek (1400 - 1460) byl opolský a falkenberský kníže z rozrodu slezských Piastovců, vůdce husitských vojsk ve Slezsku.

Byl synem opolského knížete Boleslava IV. Přízvisko Heretik získal díky svému působení za husitských válek. V mládí studoval na Karlově univerzitě, zde se také seznámil s názory a učením mistra Jana Husa. Po návratu se oženil s dcerou polské královny Annou. Usadil se v Horním Hlohově a získal pod svou správu Prudník. Po velkém vpádu husitů do Slezska se účastnil jednání v Hlivicích s Zikmundem Korybutem. Následně na svých statcích sekularizoval veškerý církevní majetek a vyhnal katolické duchovní. Postavil se do čela husitských vojsk ve Slezsku, roku 1430 oblehl Klučbork a Namyslov a obsadil větší část Horního Slezska. V roce příštím však začal ztrácet své pozice. Vydal se na diplomatická jednání do Krakova, což umožnilo jeho slezským nepřátelům obsadit Hlivice. V roce 1433 byl v bitvě pod Třebnicí poražen Mikulášem IV. Opavským. Ve stejném roce padl také hrad Němčí, důležitá husitská základna. I přes porážku husitů zůstal Boleslav u moci. Po smrti českého krále Zikmunda Lucemburského byl koncem května 1438 prohlášen svými straníky v Mělníku českým králem Kazimír IV. Jagellonský jako protikrál k Zikmundovu zeti Albrechtu Habsburskému. Za této situace Kazimír vytáhl do Slezska, kde 6. října 1438 ve vojenském táboře u Střelců uzavřel se slezskými knížaty, mezi nimiž se Boleslav nacházel, smlouvu o respektování polských nároků na český trůn. Přesto po vpádu Uhrů do Polska a následném stažení se Kazimíra holdoval Albrechtovi Habsburskému. Po jeho náhlé smrti a po zvolení Ladislava Pohrobka českým králem se přesto opět přimkl k polské straně. V roce 1440 dostal do zástavy území kolem Cukmantlu i s hradem Edelštejn. Na Opavsku byl Boleslav zainteresován dále, v roce 1456 zaplatil Arnoštovi Opavskému za zástavu jeho části Opavska 28 000 zlatých.

V roce 1433 byl na výpravě v Horním Slezsku, na Spiši, pak velel polním vojskům při obléhání Plzně. Při ostudné spížovací výpravě do Bavorska, kterou popisuje např. Palacký ve svých Dějinách, byl v bitvě u Hiltersriedu 21. září 1433 poražen a přes tisíc husitů bylo pobito. Sám sice vyvázl životem, ale málem byl po návratu od svých lidí ubit. Zastal se ho Prokop Holý, který byl kvůli tomu odvolán z funkce a krátce i vězněn. Po bitvě u Lipan, které se nezúčastnil, uznal Zikmunda za českého krále. Roku 1436 mu zapsal císař Zikmund všechna zboží opatství podlažického v sumě 2500 kop grošů na šest let. Tím se stalo, že se Pardus usadil v kraji chrudimském. Roku 1449 nazývá se také "z Rychmburka", ale tento hrad dostal až roku 1454 od krále Ladislava, před tím ho měl pouze ve správě. Zemřel v roce 1465. Jeho syn Vilém Pardus († 1490) byl posledním z jeho rodové linie.

  •   Znak (arci)diecéze   Znak (arci)diecéze   Jan, zv. Železný, kardinál, se narodil patrně v Praze, ale přesné datum není známo. Zřejmě byl vyšehradským kanovníkem, a to až do doby, kdy se stal biskupem v Litomyšli. Biskupské svěcení přijal dne 28. 4. 1389 a uváděl se zde jako Jan IV. V roce 1395 se stal členem panské jednoty proti králi Václavovi IV. a o rok později se stal členem královské rady, která byla králi vnucena, čímž získal politický vliv. Za druhého zajetí krále Václava IV. (1402 - 1403) ho Zikmund Lucemburský jmenoval jedním ze zemských správců. Pokusil se získat uvolněný pražský arcibiskupský stolec, avšak Zikmundovy neshody s papežem Bonifácem IX. vedly k tomu, že kurie potvrdila volbu Zbyňka Zajíce z Hasenburgu. Po Zbyňkově smrti v roce 1411 usiloval Jan o volbu arcibiskupem ještě jednou, ale neuspěl pro nesouhlas Václava IV.

Biskup Jan Železný se stal zastáncem světského panování církve a rozhodným odpůrcem mistra Jana Husa a husitství vůbec. Od ledna 1415 se účastnil koncilu v Kostnici, kde vyžadoval zákaz přijímání pod obojí způsobou. Před koncilem také vystupoval jako jedním z žalobců proti Janu Husovi. Proto byl v Čechách nenáviděn a kališnická šlechta mu plenila statky. Po návratu v říjnu 1415 se nemohl ani ukazovat na veřejnosti a snažil se z Litomyšle udělat oporu boje proti husitství. V roce 1416 byl zvolen částí olomoucké kapituly biskupem, ale na olomoucký biskupský stolec dosazen milec krále Václava IV. Aleš z Březí, který byl násilně 29. 11. 1416 uveden do katedrály. Od 15. 12. 1416 byl Jan Železný jmenován koncilem jako administrátor olomoucký, přičemž zároveň zůstal biskupem v Litomyšli. Nový papež Martin V. spor nakonec vyřešil směnou, když dne 14. 2. 1418 potvrdil Jana Železného biskupem olomouckým a Aleše z Březí biskupem litomyšlským. V roce 1421 byl olomoucký biskup Jan XI. (XII.) jmenován administrátotem pražské arcidiecéze. Po vypuknutí husitských válek se stal jedním z úhlavních nepřátel husitů. Vedl svá vojska na koni v brnění do boje, proto dostal přízvisko "Železný." V roce 1422 svedl boj u Litomyšle, o rok později u Černé Hory. Roku 1423 proti němu uspořádali kališníci výpravu na Moravy a obléhali Kroměříž. O rok později se ubránil náporu husitů na hradě Mírově. Jeho vojsko mělo 3000 mužů a roku 1427 se s utrakvisty střetlo u Brna. Jeho zásluhou nezapustilo na Moravě husitství takové kořeny jako v Čechách. Ke konci svého episkopátu mohl přestat s válčením a začal se věnovat obnově své diecéze. Došlo však k pronásledování katolického duchovenstva kališníky, před nimiž musel uprchnout do Uher za králem Zikmundem, jehož nároky na český trůn podporoval. Král mu nabídl uvolněné vácovské biskupství a Jan požádal papeže o dispens. Ta stačila ještě dojít, avšak kardinál Jan Železný zemřel 9. 10. 1430 v Ostřihomi. Pohřben byl ve Vác v nynějším františkánském kostele.

  • Jan z Jesenice (asi † 1420) byl český právník a kazatel.

Roku 1397 se stal bakalářem svobodných umění a roku 1408 se stal mistrem. Bakalářem práv se stal v roce 1407. Byl přítelem a advokátem Jana Husa. Roku 1409 se zasadil (spolu s Husem a Křišťanem z Prachatic) o osvobození Štěpána z Pálče a Stanislava ze Znojma. Obhajoval dekret kutnohorský. Roku 1410 studoval práva v Bologni a zastupoval Husa před papežským soudem, v průběhu soudu mu však bylo zakázáno Husa zastupovat, roku 1411 dostal zákaz opustit Řím a nakonec byl v roce 1412 uvězněn. Z vězení uprchl do Bologni. Zde byl zajat, ale díky přátelům z univerzity zase osvobozen, v této době zde získal doktorát. Po vydání klatby 29. července odchází zpět do Čech. Zde ihned začal dokazovat neplatnost papežské klatby vydané na Jan Husa. Roku 1413 zastupoval Husa na synodě a před komisí svolanou králem Václavem IV. Radil Husovi, aby na koncil jel, protože jedině tak může obhájit své názory, když byl Hus uvězněn chtěl ho jet zastupovat. V říjnu 1415 na něj byla vyhlášena zpřísněná klatba a na Prahu interdikt, protože se v ní zdržoval. V tuto dobu to ani pro Prahu ani pro Jana z Jesenice nemělo téměř žádný význam. Král Václav IV. se snažil o zrušení interdiktu dohodou s Janem z Jesenice. Ten sice z Prahy odjel, ale stále se tam vracel, ještě r. 1419 byl žádán jeho odchod z Prahy (26. února byl interdikt zrušen). Při rozdělování husitů stál proti táboritům na straně pražských. Jan z Jesenice zemřel ve vězení Oldřicha II. z Rožmberka.

Původně se hlásil ke katolické víře, poté konvertoval ke kališnictví. Dne 6. května 1434 se s panskou jednotnou účastnil dobývání Nového Města Pražského a 30. května téhož roku bitvy u Lipan, kde stál na straně vítězů. Na červencovém sněmu českých a moravských stavů jej zvolili do poselstva k císaři Zikmundovi. V roce 1437 se obnovily zemské úřady a Hynek se stal nejvyšším hofmistrem a zemským soudcem. V roce 1438 prosazoval na sjezdu v Chrudimi polského krále na český trůn. V roce 1440 byl zvolen vrchním hejtmanem východočeských krajů a vůdcem utrakvistů. Díky svému diplomatickému umění si v Čechách získal uznání a patřil mezi nejvlivnější kališnické politiky. V roce 1443 proběhl pražský sněm, kde se projevovaly velké neshody, proto následující rok sloval sněm do Dobříše. Během cesty na setkání jej postihla nevolnost, musel se vrátit zpět do Ratají, kde brzy zemřel. Na jeho místo v čele východočeského landfrýdu se postavil mladý Jiří z Poděbrad. Majitelem polenského panství se stal v roce 1427, v roce 1434 od Čeňka z Ronova koupil přibyslavské panství a hrad Ronov. Polné v roce 1442 daroval právo várečné a dal souhlas k výstavbě měšťanského pivovaru. Na 9. září 1443 svolal na polenský hrad sjezd představitelů podobojí. Po jeho smrti panství spravoval za jeho nezletilou dceru Žofii Ptáčkovnu Jan Čabelecký ze Soutic. Majitelka Žofie Ptáčkovna se v roce 1463 provdala za Viktorína z Kunštátu, syna krále Jiřího z Poděbrad.

Z jeho spisů vyplývá, že pracoval pro krále Václava IV. (pravděpodobně až do jeho smrti v roce 1419). Patřil k velkým odpůrcům Zikmunda Korybutoviče, a proto byl roku 1427 nucen opustit Prahu. Kolem tohoto roku přeložil novoměstská privilegia, jež byla roku 1434 zničena. Při žádosti o obnovu u císaře (1436) byla tato privilegia obnovena i díky svědectví Vavřince.

  • Mikuláš z Pelhřimova zvaný též Biskupec (asi 1385 Pelhřimov – asi 1459 Poděbrady) byl biskupem husitů, český spisovatel, nejvyšší duchovní a správce pokladnice Tábora.

Bakalářem se stal roku 1409. Poté se angažoval jako radikální husita a ihned při vzniků táboritů se k nim přidal. Roku 1420 byl zvolen nejvyšším duchovním Tábora, s tím byla spojena i funkce správce pokladnice. Pak sídlo přestěhoval do nedalekého Písku. Spolu s Janem Žižkou vystoupil proti táborským pikartům. Jako zástupce Tábora se účastnil snad všech sporů s pražskými univerzitními mistry. Výrazně se podílel na formulaci táborského učení (na synodě v Písku, únor 1422). Účastník jednání v Chebu (1432) a v Basileji (1433). Po bitvě u Lipan pochopil, že je nutné se nějak dohodnout s císařem a zúčastnil se brněnského sjezdu. Roku 1443 byl donucen k souhlasu se svoláním kněžského sboru do Kutné Hory, kde naposledy obhajoval své učení, které zde bylo odsouzeno jako kacířské (bludné). Po pádu Tábora (1452) byl vězněn na staroměstské radnici, dokud neslíbil poslušnost Janu Rokycanovi, avšak ani poté nebyl propuštěn, ale byl držen v žaláři hradu v Poděbradech. Jeho učení uznávalo pouze Bibli a pouze Biblická vzdělanost měla smysl, odmítl všechny církevní ceremonie, očistec, svátky vyjma neděle, modlitby za mrtvé atd.

09.Leden 2008

Německá východní Afrika

Německá východní Afrika (německy: Deutsch Ost-Afrika) bylo německé koloniální území na východě Afriky, které získávala postupně od roku 1884 Společnost pro německou kolonizaci. Po dohodách s Británií o vymezení sfér vlivu (výměna Zanzibaru za Helgoland) bylo zdejší území roku 1891 oficiálně prohlášeno německou kolonií. Šlo zejména o oblast Tanganiky, některé ostrovy (Mafia) a v pozdějších letech (1898-1899) připojená teritoria dnešní Rwandy a Burundi.

Za 1. světové války bylo území obsazeno vojsky Dohody (1916-1917) a po válce rozděleno a svěřeno jako mandátní území Společnosti národů do správy Velké Británie (největší část - pod názvem Tanganika) a Belgie (Ruanda-Urundi), přičemž menší díl (distrikt Kionga) byl připojen k portugalské kolonii Portugalská východní Afrika. Kolonie měla rozlohu 994 996 km², což představuje skoro trojnásobek rozlohy současného Německa.

Státní znak             Vlajka státu

Historie této německé kolonie je úzce spjata s dobrodruhem Karlem Petersem, zakladatelem Společnosti pro německou kolonizaci, který podepsal dohody s náčelníky původních kmenů obývajících pevninská území protější Zanzibaru. 3. března 1885, německá vláda oznámila předchozí tajné udělení císařského dekretu Petersově společnosti ze dne 17.února 1885 a také úmysl vytvořit protektorát Východní Afrika. Peters poté rekrutoval různé specialisty, kteří zaujali pozice na území mezi řekou Rufiji na jihu a městy Witu a Lamu na severu. Po protestech zanzibarského sultána, který se sám chtěl chopit moci na tomto pevninském území, poslal Otto von Bismarck pět válečných lodí (mezi nimi Stosch, Gneisenau a Princ Adalbert), které poté co 7.srpna dopluly na místo, začaly s ostřelováním Sultánského paláce. Výsledkem byla dohoda mezi Němci a Brity o rozdělení si sfér vlivu, kterou musel sultán akceptovat. Němci rychle nastolili vládu nad městy Bagamoyo, Dar es Salaam a Kilwa. Povstání en:Abushiri z roku 1888 bylo s britskou pomocí potlačeno následujícího roku. V roce 1890 uzavřeli Londýn a Berlín Helgolandsko-Zanzibarskou dohodu, která přisoudila Helgoland Německu a definovala hranice Německé Východní Afriky, přičemž přesné hranice zůstaly špatně definovány do roku 1910. V letech 1891 až 1894 etnikum Hehe v jehož čele stál náčelník Mkwawa - odolávalo německé expanzi. Nakonec byli poraženi, díky tomu, že se ostatní kmeny přidaly na stranu přistěhovalců.

Po období guerillových bojů padl v roce 1898 Mkwawa do pasti a následně spáchal sebevraždu. Povstání Maji Maji z roku 1905 bylo potlačeno guvernérem Gustavem Adolfem von Götzenem. Následoval skandál vzhledem k informacím o korupci a brutalitě dějící se v kolonii a v roce 1907 kancléř Bülow pověřil Bernharda Dernburga reformací koloniální správy, která se stala modelem koloniální efektivity a získala mimořádnou loajalitu původních obyvatel za 1. světové války. Německá koloniální správa velmi spoléhala na místní náčelníky, jejichž úkolem bylo udržovat pořádek a vybírat daně. Kromě lokálního dozoru, působily ve městech Dar es Salaam, Moshi, Iringa a Mahenge vojenské posádky pořádkových sil, sestávající od 1. ledna 1914 ze 136 německých vojáků, včetně 42 vojenských zdravotníků a 2 472 místních vojáků tzv. Askari.

            Mapa státu

Pod německým vedením došlo již od počátku k růstu obchodu. Němci si rychle uvědomili, že ekonomický progres bude záviset na spolehlivém transportu. Sisalová pole zaujímala přes 40 tisíc hektarů. Jednalo se o nejdůležitější tržní plodinu. Na plantážích o rozloze 80 tisíc hektarů byly pěstovány kávovníky, kaučukovníky a bavlna. V roce 1888 byla započata stavba železnice známé jako Usambara, nebo také Severní dráha, která byla využívána mimo jiné pro transport těchto zemědělských plodin. Nejdelší trasa tzv. Centrální dráhy, která spojovala Dar es Salaam s městy Morogoro, Tabora a Kogoma měřila 1 250 kilometrů. Poslední trasa vedoucí k východnímu pobřeží jezera Tanganika byla dokončena v roce 1914 a její dostavbu provázely mohutné oslavy v hlavním městě, spojené s obchodní výstavou zemědělských komodit. Přístavy byly modernizovány novými elektrickými jeřáby, napojením na železnici a skladiště.

V roce 1912 připlulo do Dar es Salaam a Tangy 356 nákladních a dopravních parníků a přes 1000 lokálních obchodních plavidel. K roku 1914 čítala populace Dar es Salaaamu a přilehlé provincie 166 tisíc, z toho 1 050 Evropanů, převážně Němců (1 000 osob). Celkově pobývalo v této německé kolonii 3 500 Němců. Dar es Salaam se stal právem, výstavním městem celé tropické Afriky. Přes všechno úsilí, Německá východní Afrika nebyla nikdy pro Německo zisková a musela být subvencována Berlínem.Na rozdíl od belgické, francouzské, anglické či portugalské koloniální nadvlády v centrální Africe, Němci pro své africké obyvatelstvo vytvořili vzdělávací program zahrnující základní, střední a odborné vzdělání. Kvalifikovaní vyučující, osnovy, učebnice, vyučovací materiály, to vše bylo naprosto bezprecedentní. V roce 1924, deset let po začátku 1.světové války a po šestileté britské nadvládě přinesla americká Phelps-Stokesova komise reportáž v níž uvádí, že: „ Pokud jde o školství, Němcům se povedl hotový zázrak.“ Úroveň školství, které bylo dosaženo pod německou nadvládou, upadla až po delší době.

Historie Německé východní Afriky za první světové války je spojena s vojenským velitelem kolonie generálem Paulem von Lettow-Vorbeckem. Tento mladý důstojník vedl armádu složenou z 3 tisíců Evropanů a 11 tisíc domorodců proti britskému imperiálnímu vojsku o síle 300 tisíc mužů. Britské velení měl na starost Jan Smuts, dřívější velitel ve druhé búrské válce. Za Vorbeckovo největší vítězství je považována Bitva o Tangu z 3. - 5. listopadu 1914, kde porazil britské jednotky osmkrát početnější než byla jeho vlastní armáda. Vorbeckova mistrovská kombinace guerrilového způsobu boje a odvážných nájezdů měla za následek obrovské náklady a 60 000 obětí na britské straně. Nicméně, poté co britské jednotky z Belgického Konga zaútočily ze západu a zásoby jídla se povážlivě ztenčily, byl Vorbeck nucen k ústupu. Nakonec vybojoval menší vítězství ve Východní německé Africe, v Mosambiku a následně v Severní Rhodesii, kde souhlasil se zastavením palby tři dny po konci války, kdy konečně obdržel zprávy o uzavřeném příměří mezi válčícími národy.

Po válce byla v Německu Vorbeckova Schutztruppe oslavována jako jediná německá jednotka, která nebyla během 1.světové války poražena v otevřeném boji, přestože často ustupovala, vzhledem k početní převaze protivníka. Koloniální jednotky Askari, které bojovaly ve východní Africe se dočkaly kompenzací ze strany Výmarské republiky a později Spolkové republiky Německo v podobě penzijních dávek. Německý lehký křižník SMS Königsberg bránil pobřeží východní Afriky. V roce 1915 byl zanechán v Rufíjské deltě, poté co posádce došlo palivo. Členové posádky se přidaly k pozemním jednotkám. Versailleská mírová smlouva rozhodla o zániku Německé východní Afriky. Západní část země připadla Belgii jakožto Ruanda-Urundi, malé území Kionga Triangle jižně od řeky Rovuma přešlo pod správu Portugalců jakožto součást Mosambiku. Zbylá část území byla Brity pojmenována Tanganika a přešla pod jejich vládu.

              

První poštovní známky vydané pro Německou východní Afriku spatřily světlo světa v roce 1893, jakožto přetisk (v měně peso) běžných německých známek, s přípisem „Německá východní Afrika“. V roce 1900 vydalo Německo tzv. „ Jachty“. Jachta byla součástí designu známek užívaných ve všech německých koloniích. Jednalo se o císařskou jachtu Hohenzollernů. V Německé východní Africe byly známky vyčísleny v pesos a rupiích (64 pesos = 1 rupie) a označeny nápisem Německá východní Afrika (Deutsch-Ostafrika). Roku 1905 byly vytištěny nové poštovní známky v hodnotovém systému haléřů (100 haléřů = 1 rupie). Němci pokračovali v tisku dalších známek, i přes špatnou situaci během 1. světové války a od roku 1916 vydávali vodotiskovou známku s jachtou v hodnotě 1 rupie (pravá používaná známka z této doby je velkou raritou a dnes má hodnotu více než 20 tisíc amerických dolarů). Prodejní hodnota většiny typů známek z Německé východní Afriky se dnes pohybuje pod 10 amerických dolarů, ale známky s vysokou nominální hodnotou a rané tisky dosahují ceny až k 100 $.

Poté co byla kolonie obsazena britskými a belgickými jednotkami, každá z nich vydala své vlastní provizorní známky. V roce 1916 Belgičané přetiskli známky Belgického Konga v několika verzích. První verze s nápisem „ Ruanda a Urundi, nebyla nikdy skutečně užívána. Druhá série známek byla přetištěna s dvojjazyčným nápisem „ Německá východní Afrika/Okupace Belgií “ ve francouzštině a vlámštině. V roce 1922 byly známky přeceněny a pohybovaly se v hodnotách 5 až 50 centů. Britové zpočátku přetiskli známky, které užívali v protektorátu Nyasaland v dnešním Malawi s titulkem N.F. znamenajícím Nyasaland Force. V roce 1917 změnili tento přetisk na zkratku G.E.A. (German East Africa) a následně na známky „ Východní Afriky a Ugandy“. Ten samý přetisk se objevil na známkách s hlavičkou Východní Afrika a Protektorát Uganda, ale tyto známky byly vydávány až po ustavení Tanganiky a jsou považovány za součást poštovní historie Tanganiky.

            

16.Prosinec 2007

Bitva u Farsálu 48 př.kr.

Bitva u Farsálu

V bitvě u Frasálu spolu naposledy bojoval Pompeius proti Caesarovi. Ačkoli bylo Pompeiovo vojsko dvakrát větší, Caesar ho porazil a opět se potvrdil jako vynikající velitel.

  • " ALEA IACTA EST “ - překročit Rubikon - " kostky jsou vrženy. "

V polovině prvního století př. n. l. si Římský stát podmanil svými legiemi mnoho území, mj. i Galii - a právě zde v době pobytu se mocný muž říše, člen diktujícího triumvirátu Julius Caesar dozvěděl, že římský senát dal plné moci jeho politickému sokovi Pompeiovi. Protože se toužil stát sám nejmocnějším diktátorem, a přestože věděl, že podle římského zákona nesmí ozbrojený generál s vojskem překročit hraniční řeku Rubikon, aniž se vystaví nebezpečí, že bude prohlášen za nepřítele republiky, vydal rozkaz svým legiím řeku překročit a táhnout na Řím. Bez boje se pak zmocnil Říma a vynutil si v senátu své jmenování diktátorem.

A právě v situaci, když jeho legie překročila Rubikon, řekl vojevůdce, vědom si vážnosti svého rozhodnutí, ono slavné: „ALEA IACTA EST “ (lat) - „ Kostky jsou vrženy!“

Battle of Pharsalus, 48 BC.gif

Po Caesarově přechodu Rubikonu (Ale iacta est) se Pompeius se svými příznivci přesunul z Itálie do Řecka. Tam vybudovali novou mocnou armádu a chystali se Caesara porazit. Caesar mezitím obsadil Řím a obnovil úřady. Nejprve se přesunul do Hispánie, kde se nacházelo 7 Pompeiových legií. Po krvavé kampani si zajistil týl a chtěl Pompeia zničit. Většina z Pompeiových vojáků přeběhla k Caesarovi a tak posílili jeho řady.

Po upevnění své moci se Caesar s vojskem vrhl na Balkán. Pompeius z bohatých východních provincií sehnal 11 legií a 7 000 jezdců. Ačkoli bylo mužů poměrně hodně, byli nezkušení a mnoho jich ani nevidělo bitevní vřavu. Tímto tedy Pompeius za Caesarovými mnoha bojemi zocelenými legionáři zaostával. Měl ale obrovskou výhodu loďstva, které zajistilo kvalitní zásobování a chránilo Balkán před Caesarovou invazí. Caesar disponoval 12 legiemi a 10 000 výborných galských jezdců. Měl se s nimi vylodit v přístavu Dyrrhachium (nejspíš dnešní Durrës).

Jednoho dne se rozpoutala taková bouře, která znemožnila hlídkování pobřeží. Toho Caesar využil a vylodil se s 6 legiemi a několika sty jezdci. Pompeius měl v Dyrrhachiu velkou armádu a po ztišení bouře odřízl pomocí lodí Caesara i s oním předvojem. Pompeius ale nevyužil své početní převahy a nezaútočil. Místo toho chtěl nechat Caesarovce vyhladovět. Po několika dnech potřeba posil a potravin narůstala. Caesar se nejprve pokoušel přeplavit se zpět do Itálie sám, bouře mu ale odjezd nedovolila. Odjezd se nakonec povedl Caesarovu příteli Marcu Antoniovi (později člen druhého triumvirátu). Pompeiovci si ale Caesarových lodí všimli a začali je pronásledovat. Ačkoli Pompeiovci potopili dvě lodě, Marcus se dostal do Itálie. Caesar tak po čase dostal zásoby a posily. Byl připraven svést bitvu.

V následujících dnech se odehrály pouze menší šarvátky, ve kterých vítězil Caesar. Když ale došlo ke krvavějšímu střetu, Caesarovi legionáři nevydrželi Pompeiův nápor a několik jednotek uteklo z boje. Caesar mohl být na hlavu poražen, ale Pompeius se nevydal do jeho tábora. Caesar se radši rozhodl odejít od moře, kde měl Pompeius převahu, a vydal se do Thesálie na rovinu poblíž města Farsál (Pharsalos). Tam se měla strhnout rozhodující bitva.

Pompeius chtěl pomocí své jízdy prorazit Caesarovo pravé křídlo a pak zaútočit do týlu. Caesar měl ale k dispozici výborné špehy a díky tomu věděl o plánu svého protivníka. Ráno 6. srpna roku 48 př. n. l. dal Pompeius rozkaz k bitvě. Obě vojska měla tři linie. Caesarovo vojsko bylo ale díky menšímu počtu mužů a Caesarově taktice řidší. Navíc Caesar ze svého vojska vyčlenil 2 000 nejlepších mužů v šesti kohortách a dal je na křídlo, které mělo být zasaženo Pompeiovo jízdou.

Pompeius vydal rozkaz své jízdě. Ta se rozjela proti Caesarově pravému křídlu, kde ale narazila na tyto vybrané kohorty. Na Caesarův rozkaz byli aristokrati sekáni do obličejů. A protože byla jízda složena většinou z mladých aristokratů, kteří se ze všeho nejvíc báli zohavení, brzy byli Pompeiovci odraženi a navíc se jim obnažilo levé křídlo. Mezitím se obě armády střetly. Caesarova jízda zaútočila na nepřátelské levé křídlo z boku a způsobila v jeho řadách zmatek. Toho využili Caesarovi legionáři v třetí linii, kteří vyběhli a díky mezerám v řadách před nimi neztratili rychlost. Tím dostali Pompeiovci, kteří už byli na pokraji chaosu, osudovou ránu. Caesar poté dobyl tábor, kde potvrdil své vítězství. Pompeius, který se po své porážce dostal do stavu ustrnutí, na tuto informaci zareagoval: „Tak tedy už i do tábora?“.

Bitva u Farsálu byla nejkrvavější bitvou, ve které proti sobě bojovali samotní Římané. Po Caesarově vítězství se na jeho stranu přidaly všechny provincie v Řecku a Malé Asii. V rukou Pompeiovců zůstala jenom Afrika a Hispánie. Pompeius chtěl svést s Caesarem další bitvu, byl ale v Egyptě, kam utekl, zavražděn na rozkaz faraona, který si Caesara nechtěl znepřátelit. Ačkoli byl Pompeius zavražděn, trvala občanská válka ještě tři roky. Svůj vojenský um musel Caesar potvrdit ještě v bitvě u Thapsu a v bitvě u Mundy.

Gnaeus Pompeius Magnus (* 29. září 106 př. n. l., † 28. září 48 př. n. l.), někdy zmiňován jako Pompeius Veliký, byl význačný vojevůdce a méně obratný politik na sklonku existence římské republiky. Ačkoli pocházel z italského venkova, jeho vojenské úspěchy, za něž mu diktátor Lucius Cornelius Sulla udělil cognomen Magnus – Veliký, mu zajistily místo mezi římskou nobilitou.

Pompeius vystupoval jako úhlavní soupeř Marca Licinia Crassa a spojenec Gaia Julia Caesara. Tito tři muži ovládli politickou scénu v době pozdní římské republiky, když spolu uzavřeli tzv. první triumvirát. Po Crassově smrti se vzájemný vztah mezi Pompeiem a Caesarem změnil v nepřátelství, které posléze přerostlo v občanskou válku, v níž se utkali o vládu nad římským státem. Pompeius, podporovaný optimáty, konzervativní a tradicionalistickou frakcí v římském senátu, nakonec Caesarovi podlehl. Nato uprchl do Egypta, kde však byl úkladně zákeřně zavražděn.

Pompeiův otec Pompeius Strabo byl neobyčejně bohatý muž, jenž pocházel z italského regionu Picenum. Nenáležel tedy ke starobylým římským rodům, které dominovaly římské politice, i přes tuto nevýhodu však dokázal vystoupat po jednotlivých stupních kariéry římského politika (cursus honorum). V roce 104 př. n. l. zastával quaesturu, v roce 92 př. n. l. působil jako praetor a v roce 89 př. n. l. vykonával úřad konzula. Právě v této době krátce poté, co dokončil své vzdělávání, byl mladý Pompeius povolán ke službě ve spojenecké válce. Ve věku sedmnácti let se po otcově boku zúčastnil bojů proti povstalým Italům a plně se zapojil do otcových politických a vojenských záležitostí, v čemž pokračoval až do Strabonovy smrti o dva roky později. Podle Plútarcha, který projevoval vůči Pompeiovi jisté sympatie, byl velmi populární a svým vzhledem prý připomínal Alexandra Velikého.

Na počátku konfliktu mezi Gaiem Mariem a Luciem Corneliem Sullou zemřel Pompeiův otec, který tak mladíkovi přenechal kontrolu nad rodinným majetkem. Mariovci ovládali po několik dalších let Itálii, takže Pompeiovi, který patřil k aristokratické straně, nezbylo než se stáhnout do pozadí. Když se pokusil vrátit do Říma, byl ihned obžalován ze zpronevěry válečné kořisti, avšak byl zproštěn obvinění. K jeho osvobození patrně přispěla skutečnost, že byl zasnouben s Antistií, dcerou soudce. Když se v roce 84 př. n. l. roznesla zpráva, že Sulla je na cestě zpět do Itálie, Pompeius se okamžitě odebral do Picena a odvedl zde vojsko o síle tří legií z veteránů, kteří sloužili pod jeho otcem. Po Sullově příchodu o rok později se Pompeius přidal na jeho stranu. Sullovi bylo zřejmé, že o vládu nad Římem bude muset svést boj s mariovci, jimž stál v čele Gnaeus Papirius Carbo. Tři Pompeiovy legie se za této situace jevily jako vítaná posila. Teprve třiadvacetiletý Pompeius (který prokázal své vojenské schopnosti, když prakticky obklíčen čelil mariovcům) se úspěšně připojil se svými muži k Sullovi, takže mu Sulla vzdal úctu přiznáním titulu imperator. Toto spojenectví výrazně urychlilo Pompeiovu budoucí politickou kariéru, neboť Sulla se zanedlouho chopil absolutní moci v římském státě dosažením hodnosti diktátora. Pompeia poté přesvědčil, aby se rozvedl, načež ho oženil se svojí nevlastní dcerou Aemilií Scaurou (třebaže byla těhotná se svým stávajícím manželem), čímž si chtěl svého mladého spojence více připoutat.

Pompeiova reputace zdatného vojevůdce byla ještě utužena po potlačení Lepidova povstání (kterého původně podporoval jako uchazeče o konzulát, navzdory Sullovu odporu). Třebaže dosud nebyl zvolen konzulem, domáhal se nyní Pompeius prokonzulského imperia, neboť chtěl válčit s posledním mariovským generálem Sertoriem, který nalezl útočiště v Hispánii. Aristokraté v senátu se však začali obávat rostoucí moci tohoto mladého a úspěšného velitele a zdráhali se ho vybavit příslušnou pravomocí. Pompeius na to ale odpověděl, že nepropustí své legionáře, dokud mu nebude svěřeno velení. Kromě toho Sertorius již tři roky úspěšně odolával Quintu Caeciliu Metellu Piovi, jednomu z nejschopnějších Sullových generálů, a bylo tudíž nezbytné odeslat do Hispánie posily. Senát se po velkém váhání a bez nejmenšího nadšení rozhodl vyslat Pompeia v hodnosti prokonzula proti Sertoriovi.

Pompeius strávil v Hispánii dalších pět nebo šest let (7671 př. n. l.), avšak ani on, ani Metellus nedokázali nad Sertoriem dosáhnout jasného vítězství či rozhodné převahy na bojišti. Válka skončila teprve, když Sertoria jeden z jeho vlastních důstojníků Marcus Perperna v roce 72 př. n. l. zrádně zavraždil. Perperna byl následně Pompeiem poražen v první bitvě, v níž se střetli. Celá Hispánie byla podrobena na počátku roku 71 př. n. l. V měsících po Sertoriově smrti prokázal Pompeius veliký talent při organizaci správy dobyté provincie. Svým spravedlivým a velkorysým zacházením si zjednal přízeň provinciálů v celé Hispánii.

Koncem roku 71 př. n. l., zatímco se Crassus vypořádával s povstáním otroků, vedených Spartakem, přibyl Pompeius se svojí armádou do Itálie. Při svém pochodu k Římu narazil na zbytky Spartakova vojska a zajal kolem 5000 otroků, kteří přežili rozhodující bitvu s Crassem na řece Silarus. Pompeius tyto uprchlíky pobil do jednoho, pročež si nárokoval zásluhu na konečném potlačení povstání. Tento jeho čin ale rozlítil Crassa, který byl skutečným vítězem nad Spartakem. Pompeiovi nespokojení rivalové, především Crassus, prohlašovali, že si Pompeius zcela neoprávněné přisvojil zásluhu na vítězství, ačkoli se na bojišti objevil prakticky až po skončení války. Rostoucí nepřátelství mezi Crassem a Pompeiem mělo přetrvat celé další desetiletí. Jejich vzájemná řevnivost zneklidňovala Římany, zvláště když oba přitáhli v čele svých vojsk k Římu, neboť mnozí si dobře vzpomínali na strašlivé boje mezi Mariem a Sullou.

Přestože Pompeius dosud nezastával quaesturu ani praeturu a nedosáhl ani zákonného věku (dokonce ani nebyl přítomen v Římě), ucházel se po příchodu do Itálie o úřad konzula. Jeho vojenská sláva mu zajistila popularitu mezi lidmi a jeho obdivovatelé v něm viděli nejlepšího velitele své doby. Jelikož bylo známo, že optimáti pohlížejí na Pompeia s velikou nevraživostí, mnoho lidí ho přestalo pokládat za příslušníka této strany, přičemž doufali, že se díky němu dočkají navrácení práv a výsad, o něž byli připraveni Sullou. 31. prosince 71 př. n. l. vstoupil Pompeius do Říma v triumfálním voze a oslavil tak již svůj druhý triumf, tentokrát za vítězství v Hispánii. Ještě předtím byl ve věku pouhých třiceti pěti let poprvé zvolen konzulem. Jeho úspěch mu zkalila jedině skutečnost, že za jeho kolegu v úřadě byl zvolen Crassus.

Po vypuknutí nepřátelství Pompeius prohlašoval, že pouhým dupnutím shromáždí vojsko a zažene Caesara. Ten však všechny zaskočil svojí smělostí, když doprovázen jedinou legií překročil 10. ledna roku 49 př. n. l. pohraniční řeku Rubikon a vstoupil do Itálie. Nato Pompeius nařídil vyklidit Řím. Většina senátorů uprchla spolu s ním na jih do Brundisia, odkud Pompeius zamýšlel přesunout válku proti Caesarovi do Řecka, kde by zatím zkonsolidoval svoje síly. Caesar následoval Pompeia do Brundisia, ten mu však těsně unikl po moři na východ, načež se Caesar stal pánem Itálie. Při ústupu zanechali senátoři v Římě státní poklad, uložený v Saturnově chrámu. Zřejmě mylně předpokládali, že se Caesar na něj neodváží vztáhnout ruku.

Zatímco se Pompeius opevňoval v Řecku, konal přípravy k válce a cvičil své nezkušené muže, Caesar využil zaneprázdněnosti svého rivala k rychlému tažení do Hispánie, jež se stále nacházela v moci Pompeiova izolovaného vojska. Po Caesarově vítězství u Ilerdy v létě 49 př. n. l. byli pompeiovci vytlačeni z Pyrenejského poloostrova. V lednu dalšího roku se Caesar vylodil s menší armádou v Épeiru. V průběhu obléhání Dyrrhachia Pompeius znovu nabyl sebedůvěru, když nad Caesarem dosáhl jasného vítězství. Jelikož však v kritickém momentu upustil od pronásledování již poražených Caesarových vojáků, promarnil jedinečnou šanci Caesara zničit. Podle Plútarcha okomentoval sám Caesar tuto bitvu slovy: „Dnešního dne mohli nepřátelé skončit válku, kdyby jejich velitel uměl vítězit.“ Caesar se pak s Pompeiem v patách vydal na dlouhý pochod směrem na jih. Konečné střetnutí svedli Pompeius a Caesar u Farsálu v Thesálii v srpnu 48 př. n. l. Pompeius, který disponoval takřka dvojnásobným vojskem, se pokusil o obchvat Caesarova pravého křídla, avšak byl odražen. Rozhořčený boj poté skončil přesvědčivým Caesarovým vítězstvím. Po této zničující porážce hledal Pompeius podobně jako většina ostatních senátorů záchranu v útěku. V Mytiléně se setkal se svojí ženou Cornelií a synem Sextem Pompeiem. Jeho původní záměr – uprchnout k Parthům – mu rozmluvili přátelé, kteří mu doporučili odejít do Egypta. Zde byl ale Pompeiův osud rozhodnut rádci mladého krále Ptolemaia XIII.

Zatímco Pompeius vyčkával po přistání v Egyptě na audienci u krále, radili se velitel vojska Achillas a správce státní pokladny Potheinos, jak se vůči poraženému Caesarovu nepříteli zachovat. Strachovali se, že pokud Pompeiovi poskytnou azyl, podnítí tím Caesara k výpravě do Egypta. Králův učitel Theodotos prý přišel s návrhem, aby Pompeia zavraždili, což bylo posléze schváleno. Pompeius byl vylákán na malou loďku, jež ho měla údajně dopravit ke králi. Pompeiovi se prý zdálo všechno podezřelé, zvlášť když během plavby rozpoznal v jednom ze svých průvodců římského vojáka, jenž bojoval pod jeho velením. Ten pak Pompeiovi jako první zasadil ránu dýkou, načež se přidali i ostatní. Po setnutí hlavy bylo jeho tělo zanecháno nestřežené a nahé na břehu, kde dal jeden z Pompeiových propuštěnců jménem Philipus postavit prostou pohřební hranici, na níž bylo Pompeiovo tělo spáleno. Nedlouho nato dorazil do Egypta Caesar. Jako dar na uvítanou mu byla předána v koši zabalená Pompeiova hlava, ovšem Caesar nebyl potěšen pohledem na svého rivala a někdejšího spojence, zavražděného zrádci. Plútarchos popisuje, že když otrok předložil Caesarovi Pompeiovu hlavu odvrátil prý Caesar svůj zrak a poté, co mu byl předán Pompeiův prsten, měl propuknout v pláč. Brzy po této události byl Ptolemaios XIII. sesazen a Potheinos popraven. Pompeiův popel a prsten předal Caesar jeho manželce Cornelii, která je následně přepravila na své statky v Itálii.

Pompeius byl v mnoha ohledech výjimečný muž, který díky svému úsilí dosáhl mimořádných úspěchů, přesto pozbyl svoji moc i vliv a nakonec byl proradně zavražděn. Jeho život, tak jak je vykreslován římskými historiky, by byl však příliš dobrý na to, aby byl pravdivý. Pompeius byl po svém zavraždění idealizován jako tragický hrdina a obránce republiky, který jí umožnil naposledy se zaskvět v celé své slávě. Plútarchos ho v této souvislosti vylíčil jako římského Alexandra, ryzího srdce a mysli, zničeného cynickými ambicemi lidí, kteří ho obklopovali. Jak však poznamenal Appiános, „od svých třiadvaceti let do padesáti osmi měl nepřetržitě neomezenou moc, ačkoli chtěl v roli Caesarova protivníka budit zdání, že je zastáncem demokracie.“

Gaius Iulius Caesar (12./13. července 100 př. n. l.15. března 44 př. n. l. Řím) byl římským vojevůdcem a politikem a jedním z nejmocnějších mužů antické historie. Sehrál klíčovou roli v procesu zániku římské republiky a její transformace v monarchii.

Jako stoupenec politické frakce populárů vytvořil spolu s Marcem Liciniem Crassem a Gnaeem Pompeiem Magnem tzv. první triumvirát, který po několik let dominoval římské politice. Caesarovy výboje v Galii rozšířily římskou moc hluboko na sever. Caesar dále jako první Říman pronikl do Británie a za řeku Rýn. Rozpad triumvirátu po smrti Crassa přivedl Caesara do konfliktu s Pompeiem podporovaným římským senátem. Překročením řeky Rubikonu v roce 49 př. n. l. zahájil Caesar občanskou válku, na jejímž konci se stal jediným a nesporným vládcem celého římského státu.

Po uchopení moci zahájil rozsáhlé reformy římské společnosti a vlády. Rovněž byl zvolen doživotním diktátorem. Tím však podnítil Marca Iunia Bruta a řadu dalších římských senátorů, aby ho o březnových idách roku 44 př. n. l. v senátu zavraždili. Strůjci tohoto činu doufali v obnovení republiky. Jejich akce ale vedla pouze k rozpoutání nového kola občanských válek, z něhož vyšel jako vítěz Caesarův adoptivní syn Octavianus, který poté nastolil římské císařství. V roce 42 př. n. l. byl Caesar římským senátem oficiálně prohlášen za jednoho z římských bohů.

Mnoho z Caesarova života je nám známo z jeho vlastních Zápisků (Commentarii) z vojenských tažení. Mezi další soudobé prameny náleží také dochované dopisy a projevy Caesarova politického soupeře Cicerona, historické dílo Sallustia či Cattulovy básně. Další podrobnosti o Caesarově životě byly zachyceny pozdějšími historiky – Appiánem, Suetoniem, Plútarchem, Cassiem Dionem a Strabónem.

Antičtí historikové popisují rostoucí napětí mezi Caesarem a senátem pramenící z Caesarových možných nároků na královský titul. Otázka, zda Caesar skutečně usiloval o tento titul, nebo se spokojil s funkcí diktátora, zaměstnává historiky prakticky dodnes. Jisté je, že Caesarovo postavení bylo vskutku královské, zároveň ale nenalezl způsob, jak přimět Římany, aby se smířili s nastolením monarchie. Zvláště mezi konzervativními optimáty a stoupenci republiky narůstal neklid a odpor proti Caesarovi, v čemž lze spatřovat pohnutky a motivy pro Caesarovo pozdější zavraždění

Suetonius popisuje, jak Caesarově návratu někteří lidé z davu vložili na nedalekou Caesarovu sochu vavřínový věnec. Tribunové lidu Gaius Epidius Marcellus a Lucius Caesetius Flavius nařídili věnec odstranit jako symbol boha Jova a království, za což Caesar následně oba tribuny zbavil jejich úřadu. Od tohoto momentu se Caesar prý již nebyl schopen oprostit od podezření, že usiluje o královládu. To ještě přiživila příhoda, kdy ho dav tituloval jako krále, načež Caesar nepříliš přesvědčivě odpověděl: „Nejsem král, jsem Caesar.“ Při slavnosti luperkálií, zatímco Caesar pronášel projev, Marcus Antonius se mu opakovaně pokoušel vložit na hlavu diadém. Suetonius dále podotýká, že Lucius Cotta vyzval senát, aby učinil Caesara králem, protože podle proroctví Sibyliných knih mohl pouze král porazit Parthy. Senátoři udělili Caesarovi titul pater patriae („otec vlasti“) a dále ho jmenovali diktátorem na doživotí (dictator perpetuus). Podle Cassia Diona, když v roce 44 př. n. l. přišla k Caesarovi ze senátu delegace, aby ho informovala o udělení těchto poct, Caesar je prý přijal vsedě, aniž se obtěžoval vstát. To měla být prý poslední kapka, jež uražené senátory přiměla uvažovat o jeho zavraždění. Caesarovi příznivci měli jeho selhání omlouvat záchvatem průjmu, nicméně jeho odpůrci si to vykládali jako projev neúcty.

Caesarovy plné moci vyvolávaly v mnoha senátorech nedůvěru, závist a především strach z toho, že Caesar nastolí skutečnou tyranii. Marcus Junius Brutus spolu se svým přítelem a švagrem Gaiem Cassiem a dalšími muži, nazývajícími sami sebe „osvoboditeli“ (liberatores), začali proto připravovat Caesarovo zavraždění. Mezi spiklence náleželi kromě optimátů také populárové, nepřátelé stejně jako přátelé Caesara. Celkový počet osob zapojených do komplotu čítal zřejmě kolem šedesáti. Dva dny před činem se Cassius setkal s některými z nich, přičemž jim doporučil, aby v případě odhalení obrátili své nože proti sobě. Na březnové idy (15. březen) 44 př. n. l. pozvala skupina senátorů Caesara na zasedání senátu v Pompeiově divadle, kde měl vyslechnout žádost dotazující se ho, kdy se vzdá moci, což však bylo jenom záminkou k jeho vylákání. 14. března prý při návštěvě velitele jízdy na otázku, jaká smrt je nejlepší, Caesar odpověděl: „neočekávaná“.

Ráno 15. března postihla Caesara nevolnost, kvůli čemuž zamýšlel odložit zasedání senátu. Navíc jeho manželce Calpurnii se v noci zdálo o jeho zavraždění. Rovněž haruspex vyčetl z věštby velmi neblahá znamení. Decimus Junius Brutus, taktéž zapletený do spiknutí, se proto vydal k váhajícímu diktátorovi a přesvědčil ho, aby jednání neodkládal. Poté se společně Caesar a Decimus Brutus odebrali do divadla. Během cesty obdržel Caesar dopis s varováním o atentátu, ten jej ale odložil s tím, že si ho přečte později. Marcus Antonius, který měl nejasné tušení o komplotu, jež nabyl předchozí noci po setkání s rozrušeným Serviliem Cascou, se obával nejhoršího a chystal se Caesara zadržet na schodech před Pompeiovým divadlem. Avšak jeden ze spiklenců zde s ním pod jakousi záminkou zapředl dlouhý rozhovor.

V senátu se Lucius Tillius Cimber obrátil na Caesara s prosbou o milost pro svého bratra, což ale diktátor odmítl. Poté Cimber začal strhávat z Caesara jeho tógu. Spiklenci se po tomto smluveném znamení shlukli kolem diktátora, načež ho Casca říznul svojí dýkou do krku. Caesar se obrátil proti Cascovi a obořil se na něho slovy: „Praničemný Casco, co to děláš?“[2] Vystrašený Casca zvolal řecky ke svým druhům o pomoc. V krátké chvíli se všichni spiklenci, včetně Bruta, vrhli s obnaženými noži na diktátora. Caesar se pokusil uniknout, ale sevřen nepřáteli a oslepen vlastní krví zakopl a upadl. Spiklenci mu zasadili údajně třiadvacet ran, jimž Caesar podlehl. Caesarova poslední slova nejsou známa zcela s jistotou a nadále zůstávají předmětem zkoumání badatelů a historiků. V Shakespearově dramatu Julius Caesar znějí jeho poslední slova Et tu, Brute? („I ty, Brute?“). Jedná se však o pouhou Shakespearovu uměleckou invenci. Podle Suetonia pravil řecky Kai sí, teknón? („I ty, můj synu?“). Plútarchos udává, že Caesar neřekl nic, pouze když spatřil mezi spiklenci Bruta, přehodil si tógu přes hlavu.

Po dokončení činu se Brutus pokusil promluvit, avšak vyděšení senátoři se ihned rozutekli na všechny strany, zatímco Caesarovo zakrvácené tělo leželo u podstavce Pompeiovy sochy. Spiklenci volající, že osvobodili Řím, vyběhli na fórum a ukazovali svoje zkrvavené ruce ohromenému lidu. Antonius, Lepidus a ostatní senátoři se v panice rozprchli do bezpečí svých domovů. Avšak triumfující „osvoboditelé“ neměli žádný plán jak postupovat po Caesarově smrti. Znejistělí nedostatkem veřejné podpory pro svůj čin se stáhli ve zmatku do chrámu Jova Nejlepšího a Největšího, kde vyčkávali dalšího vývoje. Místo očekávané svobody se Římanům dostalo dalších třinácti let občanských válek.

13.Prosinec 2007

Husitská revoluce - různí velitelé III. DÍL

Do roku 1418 se o něm neví takřka nic, od tohoto roku kázal na Novém Městě pražském. Jeho kázání byla velmi úspěšná a postupně si vybudoval postavení lidového vůdce. Dne 30. července 1419 vedl průvod, který vyvrcholil první pražskou defenestrací, která byla prakticky začátkem husitské revoluce. Byl jedním ze čtyř hejtmanů, které si vzbouřenci zvolili do svého čela a později byl zvolen konšelem. Jelikož jeho působení v politice bylo v rozporu se čtyřmi artikuly, "nastrčil" místo sebe Jana Hvězdu z Vícemilic, řečeného Bzdinka (doslovný překlad slova Bzdinka zní "Prdek"). Pomocí Bzdinky nastolil v Praze de facto hrůzovládu. Totiž: zhruba od poloviny roku 1420 začal Želivský ve svých rukou hromadit moc, k čemuž využíval svou velkou oblibu u lidu. Tuto moc pak používal k likvidaci svých protivníků. Při společném tažení Pražanů a Táboritů do východních Čech již pražskému vojsku velel. Na synodě 4. července 1420 získal prakticky neomezenou moc v Praze. Poté velí výpravě k Mostu. Postupně proti němu sílí opozice, až je na základě žaloby Jakoubka ze Stříbra zatčen a popraven.

Jako představitel nižší kališnické šlechty byl na Svatomartinském sněmu zvolen zemským správcem po odchodu Prokopa Holého. Ke správě mu byla přidána rada dvanácti osob. Jmenování Zikmunda Lucemburského ukončilo trvání jeho funkce. Zikmund jej pak jmenoval nejvyšším zemským písařem. Roku 1440 se účastnil volby nového krále. Jako husitský hejtman se údajně "od mnohých se lišil svou nezištností". Jeho sídelní hrad byl Velký Vřešťov u Hořic.

  • Jakoubek ze Stříbra, též Jakub či Jacobellus, (asi 13759. srpna 1429) byl český kazatel a spisovatel.

Přítel a spolužák Jana Husa. Roku 1393 se stal bakalářem a 1397 mistrem. Od r. 1400 přednášel na univerzitě. Mezi českými kazateli tohoto období byl prvním, kdo prosazoval přijímání podobojí (utrakvismus), poprvé s myšlenkou vystoupil někdy v r. 1414 (v tu dobu byl Jan Hus v Kostnici). Tato idea podávání svatého přijímání "pod obojí způsobou" (tj. chleba a vína), která se nakonec stala pro husitství natolik klíčovou, že tvořila jeden ze Čtyř artikulů pražských, na jejichž vzniku se mimochodem Jakoubek též podílel, byla zpočátku velmi diskutována a téměř Husovy přívržence rozdělila. V této době byl Jakoubek vzat do klatby. Od r. 1419 působil jako kazatel v Betlémské kapli.

V husitských sporech stál na straně Pražských, pravděpodobně proto, že měl pocit, že Táborité zacházejí příliš daleko (mnoha názory je jim však bližší). Ve většině sporů byl jednotícím prvkem, díky kterému se podařilo najít kompromis. Účastník velkého hádání 10. prosince 1420, kde se mu podařilo prosadit kompromis ve sporu o ornátech. Byl jedním ze čtyř správců husitského duchovenstva spolu s Janem Želivským, Janem z Příbrami a Prokopem z Plzně). Inicioval svolání schůze v Karlově koleji 12. listopadu 1421, která potvrdila synodu, čímž chtěl zabránit extrémům ze strany Jana Želivského, avšak neúspěšně. Dne 7. března 1422 podal na Želivského žalobu. Brzy na to byl donucen k vyhnanství v Hradci Králové, ale již koncem května se vrátil do Prahy. Zastával tezi, že obrana (nikoli šíření) slova Božího mečem, je správná. To byl podklad pro tábority, kteří si to vyložili jako požehnání k vojenským akcím. To vyvolalo jeho spor s Petrem Chelčickým.

Bakalářem se stal v roce 1409 a mistrem svobodných umění v roce 1413. Roku 1408 byl na shromáždění českého národa na pražské univerzitě. V roce 1414 je jedním ze svědků na osvědčení sepsaném Janem z Jesenice o odepření přístupu Janu Husovi na arcibiskupství. Po smrti Jana Husa vystupoval jako hlavní řečník pražských mistrů (rozmluva o artikulech pražských). Na čáslavském sněmu v roce 1421 byl ustanoven (spolu s Janem Želivským) za poradce dvaceti zvolených zemských správců v náboženských otázkách. Již v listopadu 1421 se Janu Želivskému podařilo ho odvolat. Při setkání pražských mistrů a táborských kněží (Konopiště 1423 a zejména Praha 1424) nejradikálněji vystupuje proti táborským. Roku 1426 se dostal do sporu s Petrem Paynem a označil učení Jana Viklefa za kacířské. To rozdělilo pražské mistry (někteří se obávali, že na základě tohoto tvrzení by mohl být za kacíře označen i Jan Hus). Jan z Příbrami se politicky opíral především o Zikmunda Korybutoviče, po jeho vyhnání z Čech (duben 1427) byl Jan z Příbrami vypovězen z Prahy. Zdržoval se především v Žatci, roku 1429 se mohl vrátit do Prahy, v této době již začíná inklinovat ke katolictví. Roku 1434 se postavil na stranu kompaktát, v roce 1437 si stěžoval císaři na jejich nedodržování. V červenci 1437 odešel s českým poselstvím do Basileje, kde hájí přijímání podobojí. 1439 byl spolu s Prokopem z Plzně zvolen za správce českého duchovenstva. V roce 1448 ho nahradil Jan Rokycana, Jan z Příbrami neúspěšně naléhal na papežského legáta, aby Rokycanu uznal arcibiskupem.

   Böhmen Mähren Österreich Schlesien.jpg

Počátky husitství v Praze - Praha se jako město, kde kázali první husitští kněží a kde sídlila Karlova universita, stala prvním centrem husitského hnutí v Českých zemích. Poté, co do Čech přišla zpráva o upálení mistra Jana Husa, získal ve městě velkou oblibu (především mezi městskou chudinou) radikální kněz Jan Želivský. Král Václav IV. dosadil po nátlaku svého bratra Zikmunda 6. července 1419 na novoměstskou radnici nové konšely, kteří ostře vystoupili proti husitům ve městě. To vedlo v Praze k bouři nevole a rozhořčený dav vedený Želivským vtrhl na radnici a usmrtil konšely vyhozením z oken. Král Václav, poté co se dozvídá o těchto znepokojujících zprávách, umírá 16. srpna raněn mrtvicí na svém hrádku u Kunratic. Hlavní město, do kterého se z celé země hrnou husité, zachvacuje bezvládí a propuká v něm vlna obrazoborectví, jemuž padnou za oběť mnohé pražské kostely a kláštery. Vdova, královna Žofie spolu s předními českými pány uzavírá spolek na obranu země, který měl chránit pokoj v zemi do příjezdu Václavova bratra Zikmunda. K tomuto spolku se připojuje i Staré město pražské. Venkovští husité vedení Janem Žižkou a Břeňkem Švihovským na protest proti tomuto usmíření Prahy se Zikmundem opouštějí na konci roku 1419 hlavní město a míří do Plzně. Poté, co jednání mezi Zikmundem a husity z Čech ztroskotají na zemském sněmu v Brně, odjíždí Zikmund do Vratislavy, kde je 17. března 1420 papežským legátem vyhlášena první křížová výprava proti husitům.

První křížová výprava - Římský a uherský král Zikmund Lucemburský se v čele 30 000 vojáků vydal podrobit si vzpurné Čechy. Křižácká vojska zamířila z Vratislavy do Čech přes Kladsko, bez boje obsadila Hradec Králové a směřovala ku Praze. Nejvyšší pražský purkrabí Čeněk z Vartemberka přechází na královu stranu a vydává mu Pražský hrad. Poslední pokus o dohodu mezi Prahou a Zikmundem v Kutné Hoře skončí nezdarem a tak hlavní město povolává na pomoc venkovské husity, především Žižkovi tábory, východočeské orebity, ale také husity z Loun, Žatce a Slaného. Na počátku července jsou v Praze vydány Čtyři artikuly pražské, v nichž je shrnut program pražské a táborské strany. Pražská města jsou obklíčena křižáckým vojskem a Zikmund, na jehož straně jsou také posádky Pražského hradu a Vyšehradu slavnostně vjíždí na Pražský hrad. 14. července dochází k bitvě na Vítkově, v níž jsou křižáci odraženi při pokusu o obsazení strategického vrchu Vítkova. Zikmund se nechává narychlo korunovat arcibiskupem Konrádem z Vechty na českého krále a opouští město. Křižácké vojsko se bez dalších bojů rozchází a křížová výprava končí. Zikmund Lucemburský nebyl po své korunovaci převážně husitskou většinou národa přijat za krále. Poté, co jsou katolíci poraženi, dochází mezi tábory a Pražany k rozporům a táboři hlavní město opouštějí.

 

Založení pražského svazu - 1. listopadu je královské vojsko drtivě poraženo Pražany a jejich spojenci v bitvě pod Vyšehradem. Vyšehrad je husity vypleněn. Na jaře roku 1421 se za výrazné pomoci táborského hejtmana Jana Žižky postupně formuje pražský městský svaz. Při společném tažení s tábory obsazují pražané mnohá města ve východních Čechách. 21. dubna je mezi pražskými husity a arcibiskupem Konrádem z Vechty uzavřena dohoda, v níž se arcibiskup zavázal respektovat čtyři pražské artikuly a neuznávat krále Zikmunda. 3.-7. června se konal v Čáslavi tzv. Čáslavský sněm, na kterém byla ustanovena dočasná dvacetičlenná zemská vláda. Čtyři zástupce měla v zemské vládě právě Praha. Jan Želivský byl spolu s Janem z Příbrami zvolen rozhodčím v náboženských otázkách. Na přelomu června a července provedl radikální kněz Jan Želivský převrat na obou městských radnicích a dosazením konšelů z řad svých přívrženců ovládl obě pražská města. Pražské vojsko vedené Želivským je 6. srpna poraženo při tažení na sever u Mostu míšeňskými žoldnéři. Jan Želivský je spolu se svými druhy 9. března 1422 zajat a popraven na Staroměstské radnici svými odpůrci. I přes velký odpor chudiny je toto konec radikálního období v Praze a k moci se dostávají umírněnější husité.

Rozpad svazu - Koncem dubna přijíždí na pozvání husitských diplomatů do Českých zemí synovec litevského velkoknížete Vitolda, Zikmund Korybutovič. Litevský kníže na druhém sněmu v Čáslavi slíbil dodržování čtyř pražských artikul a byl uznán Prahou i Táborem za správce země. Zikmund Korybutovič v čele pražského vojska oblehl Karlštejn. Na pomoc obléhanému hradu se braniborský kurfiřt pokusil zorganizovat křížovou výpravu, avšak pro špatné vedení a koordinaci křižácká vojska vůbec nezasáhla do bojů. Obránci Karlštejna však obléhání přečkali a pražané se museli stáhnout. Na počátku roku 1423 litevský velkokníže Vitold a polský král Vladislav II. Jagellonský uzavírají se Zikmundem Lucemburským dohodu a Zikmund Korybutovič je svým strýcem odvolán z Čech. Jan Žižka se rozchází s tábority a buduje ve východních Čechách svůj Východočeský husitský svaz, načež obsazuje mnohá východočeská města, mimo jiné Hradec Králové, Čáslav, Dvůr Králové nebo Jaroměř. Toto posílení Žižkova postavení se nelíbí šlechtě ani Praze. 20. dubna je panské vojsko vedené Čeňkem z Vartemberka poraženo Žižkou v bitvě u Hořic. Pražané a husitské panstvo se proti slepému hejtmanovi spojují a jsou poraženi u Strauchova Dvora, Strážnice a 7. června 1424 rozdrceni u Malešova. Tato tvrdá porážka znamenala faktický konec pražského městského svazu. Jan Žižka po bitvě přitáhl k hlavnímu městu, které chtěl ztrestat, avšak od krveprolití jej před pražskými branami odradil Jan Rokycana. Byla uzavřena smlouva mezi pražskými městy a Žižkou, načež následovalo společné tažení na Moravu. Postavení vedoucích sil v zemi si po rozpadu pražského svazu upevnily táborský a východočeský svaz. Pražští husité spolupracovali s tábory a sirotky až do vytvoření Panské jednoty v roce 1434. Panská jednota zastoupená spojenou kališnickou i katolickou šlechtou a pražany drtivě poráží spojená táborská a sirotčí vojska 30. května v bitvě u Lipan.

Datum jeho narození není známo, světlo světa pravděpodobně spatřil krátce před rokem 1400. Tento zchudlý šlechtic pocházel z jižní Moravy z Vřesovic a původně se jmenoval Jakub, přičemž jméno Jakoubek je vlastně přezdívka, která ledascos vypovídá o jeho tělesném vzrůstu. Do Čech přišel v roce 1420 a brzy po vypuknutí husitské revoluce se přidal na stranu táboritů, mezi kterými si získal velmi silnou pozici a pověst skvělého válečníka. Již jeho současníci mu však vyčítali přílišnou slabost pro majetek. Po Žižkově smrti se stal jedním z táborských hejtmanů, postupně se jeho působiště přeneslo do severozápadních Čech, kde si vybudoval ohromné majetky. Stal se hejtmanem v Bílině. Zúčastnil se mimo jiné bitvy u Ústí nad Labem roku 1426, přičemž po husitském vítězství získal Ústí na deset let pod svou správu. Po bitvě hustiští velitelé zakázali brát zajatce, Jakoubek se však pokusil zachrátnit významného příslušníka šlechtického rodu Gutštejnů???, aby za něj mohl získat výkupné. Gutštejn však byl nakonec stejně usmrcen a Jakoubek jen potvrdil svou pověst hamižného nepříliš charakterního člověka. Od roku 1428 sídlil ve Žluticích, kde si nechal vybudovat hrad Nevděk, z jeho dalších pevností stojí za zmínku Oltářík. Roku 1432 se v Chebu zúčastnil jednání husitů se se zástupci Basilejského koncilu, velel také husitskému výpadu do Saska. V roce 1433 bojoval až za Bavorským lesem, také vypálil klášter ve Waldsassenu. Roku 1434 na českém provinciálovi Řádu německých rytířů Albrechtu ml. z Dubé a Lipé obléhal hrad Kostomlaty, který nakonec dobyl, aby jej po skončení revoluce formálně koupil od dědiců a tak svou držbu legalizoval. Obléháním se vyhnul podpoře táboritů a sirotků Prokopa Holého v bitvě u Lipan. Zachoval si ale bojeschopné vojsko, s nímž vlivně zasahoval do rozháraných českých vnitřních poměrů. Po smrti Zikmunda Lucemburského vypukly v Českém království spory o osobu jeho nástupce. Jakoubek dosud spolupracoval s husitskými městy v severních Čechách, především se Žatcem a Louny. Avšak zatímco Jakoubek podporoval rakouskou kandidaturu (vévoda Albrecht Habsburský), severočeští husité žádali trůn pro polského krále. Roku 1438 se Jakoubek v rakouském vojsku zúčastnil obléhání Tábora, na zpáteční cestě, když doprovázel saské a durynské spojence za hranice, byl Žateckými a Lounskými napaden a v bitvě u Želenic je na hlavu porazil. Za svou věrnost byl odměně, když získal důležitý post hejtmana žateckého a litoměřického kraje. V dalších letech pak byl pověřován důležitými úkoly především diplomatického charakteru (významná poselstva do zahraničí vedl např. v letech 1441 a 1443). Zpočátku patřil mezi služebníky védody Albrechta Habsburského; po Albrechtově smrti se přidal na stranu jeho syna Ladislava Pohrobka a když i ten zemřel, sloužil až do své smrti Jiřímu z Poděbrad. Přesné datum jeho úmrtí není známo, naposledy je zmiňován roku 1461 v souvislosti se svou pří s Vilémem z Pnětluk.

Patřil mezi pragmatické politiky a dobré diplomaty. Vyznačoval se velkou odvahou a statečností, ale také charakterovou nestálostí a prospěchářstvím - neváhal měnit strany podle momentální potřeby. Ačkoliv patřil mezi příslušníky sirotčího bratrstva, neváhal přijmout Zikmunda Lucemburského za českého krále, protože věděl, že mu panovník potvrdí jeho úchvaty z dob revoluce. Tento kalkul mu vyšel, navíc Zikmund mu věnoval majetky bývalého kláštera v Teplicích, dále Chomutov, Toužim, Ploskovice a Pátek. Po skončení první fáze husitských válek (1419- 1434) patřil mezi vazaly rakouského vévody Albrechta Habsburského, zetě Zikmunda Lucemburského a velkého nepřítele Husitů. Od roku 1448 se ovšem počítal mezi straníky Jiřího z Poděbrad. Postupně se stáhl z aktivní politiky a zaměřil na vybudování silného rodového dominia v severozápadních Čechách, které pak sloužilo jako mocenská základna jedné z větví rodu pánů z Vřesovic.

Křišťan z Prachatic od roku 1386 studoval na Karlově univerzitě v Praze, kde v roce 1388 složil bakalářské zkoušky a v roce 1390 zkoušky mistrovské. Na pražské univerzitě působil až do konce života, když byl několikrát zvolen děkanem filozofické fakulty a čtyřikrát rektorem univerzity. Od roku 1406 byl farářem a kazatelem u sv. Michala na Starém Městě pražském. Byl učitel a přítel Jana Husa, kterého podporoval v jeho reformátorských návrzích, po jeho smrti se přiklonil k umírněnému husitství. Jeho nejdůležitější část díla tvoří dva astronomické spisy o astrolábu, De composicione astrolabii a De utilitate (usu) astrolabii, které si získaly ohlas i ve světě. Velkou popularitu si získal s českými spisy o lékařství, byl považován za odborníka na léčení moru, a herbářem. Napsal latinsky pojednání o pouštění žilou. Křišťan z Prachatic je autorem aritmetického spisu Algorismus prosaycus, jehož dobu vzniku se doposud nepodařilo přesně stanovit. Předpokládá se, že to bylo ve druhém desetiletí 15. století, tedy v době, kdy Křišťan z Prachatic napsal i své astronomické spisy. Křišťan se narodil někdy v 60. letech 14. století (spekuluje se o letech 1366 nebo 1368). V roce 1386 začal studovat na Karlově univerzitě, kde o dva roky později získal bakalářský titul a na konci desetiletí složil zkoušku na mistra svobodných umění. Poté nejspíše studoval na lékařské fakultě. Na artistické fakultě začal v roce 1392 přednášet matematiku; na počátku nového století byl zvolen za děkana a posléze arcikancléře. Od roku 1405 vykonával farářské poslání v kostele archanděla Michaela na Starém Městě Pražském. Učil na univerzitě v době, kdy se díky Jeronýmovi Pražskému začaly objevovat spisy Johna Wycliffa, které výrazně zde formovaly smýšlení intelektuálů. Křišťan se již záhy stal obhájce Wycliffových myšlenek, a když Jan Hus navrhoval některé novátorské postupy v církvi, byl Křišťan velký zastánce těchto novot. Jako farář u sv. Michala odmítl klatbu nad Husem v roce 1411 a dokonce později v roce 1415 za ním přijel do Kostnice spolu s Petrem z Mladoňovic a Janem Kardinálem z Rejnštejna jako vyslanec pražské univerzity z pověření Václava IV. Zde byl Křišťan na popud Michaela de Causis zatčen; na přímluvu Zikmunda byl propuštěn.

Po návratu lze sledovat jisté uklidnění a odvrácení se od radikálních reformistů, například se postavil proti radikálovi Konrádovi Waldhauserovi. To mu přineslo oblibu u šlechty, která sice byla kališnická, ale podstatu svého bytí v reformě neviděla. Na druhé straně vyhrocené nepřátelství radikálů ho málem stálo život, když jeho faru přepadli stoupenci Jana Želivského. Po smrti Želivského pobýval několik let v Hradci, kam byl z Prahy vypovězen. Do Prahy se vrátil s Zikmundem Korybutovičem a po jeho pádu roku 1427 se musel vrátit do vyhnanství, odkud se vrátil na přelomu desetiletí. Od této doby se dostává opět poněkud do popředí: v roce 1430 je účasten kněžského shromáždění v Praze, později je zvolen rektorem Pražské univerzity, v roce 1434 byl znovu přijat do katolické církve, 1437 zvolen administrátorem pražského arcibiskupství. Zemřel při morové epidemii 4. září 1439.

Celé známé dílo čítající 56 prací a jejich edice zaznamenal Pavel Spunar. Svým významem je přirovnáván k svým současníkům Janu Šindelovi či Albíkovi z Uničova. Nejvýše je většinou stavěno jeho astronomické dílo, tedy především kvůli dvěma spisům o astrolábu, které nemají v českém prostředí obdoby a získaly si světový ohlas. Poté lékařské, které objemem tvoří největší podíl a které (jeho Lékařské knížky) tvořilo základ pro oblíbený sborník lékařských rad nazývaný „Jádro“, velmi rozšířený byl i český herbář s latinskými názvy bylin. Latinsky se věnoval ve středověku oblíbenému pouštění žilou. A poté až matematické, v kterém se zabýval především poměrně novými arabskými číslicemi, jejich převodem a počítáním s nimi. Dnes méně vzpomínané je jeho botanická práce – zabýval se například roubováním stromů. Ovšem ve své době se také proslavil jako prorok. Věnoval se astrologii (která měla velmi blízko k tehdejšímu lékařství). Z jeho teologických (polemických) děl se zachovalo pouze několik dopisů.

Romantický obraz Křišťan z Prachatic návštěvou mistra Jana Husi od Věnceslava Černého

11.Prosinec 2007

Karlovci - 7. až 9.století - 1.část

Karlovská dynastie (Karlovci) byla šlechtickou a později panovnickou dynastií, která vládla ve Franské říši v letech 751 — 987 a stala se obnovitelkou říšské ideje v západní Evropě. Svůj název odvozuje od svého nejvýznamnějšího člena, císaře Karla Velikého. S Karlovci se setkáváme již od dob Pipina Staršího (zemřel roku 639) až do dob posledních Karlovců vévody dolnotrinského Oty (zemřel roku 1012) a nelegitimního syna krále Lothara arcibiskupa remešského Arnulfa (zemřel roku 1021).

Merovejci a počátky Karlovců - dynastie Karlovců založila první bohatou a mocnou evropskou říši. Její obyvatelé pocházeli z germánských „barbarů“, Franků. Frankové se usadili na území dnešní Belgie a severní Francie. Jejich vůdce Chlodvík z dynastie Merovejců (481 až 511) si za své sídlo vybral město Paříž. Chlodvík přijal křesťanství a získal tak římskou podporu. Sjednotil franské kmeny, porazil Galy i Alamany (tj. spojené germánské kmeny) a Vizigóty. Založil novou říši, která se rozkládala zhruba na území dnešní Francie. Dynastie Merovejců panovala nad franskou říší celkem 263 let. Jen 72 roků stál v jejím čele pouze jediný král.  Od 7. století přecházela stále podstatněji moc z krále na „správce paláce“ (maior domus), majordomy. Od roku 700 měla celá franská říše jen jediného , neustrijského vládce. Za Austrasii a Burgundsko zodpovídal úřad majordoma. V obou případech ho vykonávaly stále stejné rody, protože nástupnictví bylo dědičné. A jestliže král, který vládl a používal svou autoritu tzv. auctoritas, představoval mystickou sílu, pak majordomus nebo princeps spravující říši vykonával skutečnou moc, potestas.

Takovym majordomem-principem byl i Pipin II. Byl to majordomus Austrasie, který převzal moc po bojích s Frísy a Sasy na konci 7. století. Jeho nemanželský syn Karel – anglosasky Cearl, ve staré němčině Charal nebo Karal, francouzsky Charles. Karel porazil v roce 719 Neustrijce, zajistil si vládu nad celou Austrasií, pronásledoval Sasy až k Veseře a také dobyl na Frísech Utrecht. Karlovi se dostalo přezdívky Martel, Kladivo. Aby vybudoval silné vojsko, rozděloval urozeným i svobodným mužům církevní statky. Toto rozhodnutí vyvolalo odpor mnohých duchovních. Jako protislužbu za tato beneficia stavěl vazal nebo družiník krále namísto placení daně jednoho bojovníka se zbraní a koněm. Tímto způsobem si zřídili Karel a jeho nástupci skutečné profesionální vojsko. Syn Karla Martela Pipin III. Krátký a vnuk Karel, který byl později zvaný Veliký, přivedli tento systém k dokonalosti a dosáhli vyrovnání s církví tak, že každý uživatel takového statku jí musel odvádět desátek. Karel Martel nakonec od roku 732 vládl pouze sám, bez krále. Podle mě to byl velmi úspěšný vládce, nechával zřizovat opevněná místa a podle římského vzoru stavěl také po celém Německu silnice se stanicemi pro přepřahání koní. Ty poskytovali kolonisté, které usazoval na dobytých územích. Do tohoto systému byli zařazeni Hesenci, Frankové a Durynkové, dále Alemani a obyvatelé severu Bavorska. Tam Karel Martel podporoval misii vedenou sv. Bonifácem. Vedl také i velké boje, drancoval Akvitánii. V roce 732 se Karel a Abd al-Rahmán , který se zmocnil Španělska, střetli u Poitiers na jihu Francie. Arabové byli poraženi a jejich velitel zabit. Tím byl jejich postup zastaven a Karel tak získal přezdívku Martel (kladivo). O dva roky později připravil krvavé boje proti Frísům. Byl tak úspěšný, že s pomocí Langobardů ovládl Provence.  Podle Karla Martela byla pojmenována dynastie Karlovců. Jeho syn Pipin III., zvaný Krátký, poté postupně vytlačil svého bratra Karlomana a pokračoval v otcově politice. Hledal přitom podporu u papeže, kterého chránil proti Langobardům. Přineslo mu to dva veliké úspěchy – obnovil jednotu Austrasie a Neustrie a roku 751 dosáhl sesazení posledního merovejského krále. Založil tak dynastii Karlovců. Poté přišli další triumfy – nejprve prohlásil papež, že Pipinovi náleží královský titul, poté s ním spojená volba velmoži říše, pomazání sv. Bonifácem a nakonec ho čekala roku 754 korunovace samotným papežem, který mu ještě nadto propůjčil titul „ochránce Římanů“ (patricius Romanus). Jako protislužbu předal Pipin ve stejném roce papeži dar: město Řím s velkými částmi Itálie. Jako první vládce Karlovské dynastie měl tak veliké úspěchy. Pipin Krátký zemřel roku 768 a byl pochován v bazilice Saint-Denis. Svým synům Karlovi (pozdější král Karel I. Veliký) a Karlomanovi, druhému toho jména v dynastii Karlovců, přikázal, aby tu vybudovali větší a krásnější kostel.

  • Karel Martel (23. srpna 68622. října 741) byl francký majordomus. Ač byli oficiálními držiteli královského titulu příslušníci rodu Merovejců, bylo jejich postavení spíš formálního charakteru a skutečným vládcem franské říše byl právě Martel.

25. října 732 zastavil v bitvě u Poitiers(poatie) útok Saracénů. Tím zastavil postup Arabů a zachránil tak křesťanskou kulturu před náporem islámu. Papež Řehoř III. ho po tomto vítězství požádal, aby se stal ochráncem římské říše.

I když byl vliv Karla Martela obrovský, nikdy se nestal korunovaným králem. I po smrti Merovejce Theudericha II. v roce 737 nechal raději trůn neobsazený. Králem se stal až jeho syn Pipin III. Mladší zvaný Pipin Krátký, a to v listopadu roku 751. Pipin Krátký měl poté syna Karla Velikého, který byl papežem korunován na císaře.

  

Otcovské dědictví - Těsně před svojí smrtí roku 741 rozdělil Pipinův otec Karel Martel, faktický vládce franské říše, merovejské království na dvě sféry vlivu pro své syny. Starší Karloman získal Austrasii, Alemanii a Durynsko, mladší Pipin Neustrii, Burgundsko a Provence. Nejdříve ovšem bratři museli uhájit své dědictví před nevlastním bratrem Grifem, kterého nechali zavřít do kláštera. Aby jejich mocenský vzestup příliš nedráždil okolí, dosadili na trůn loutkového panovníka z rodu Merovejců Childericha III. Ten měl jejich správcovství dodat punc oficiality. Spolupráce obou bratří byla ukončena Karlomanovým odchodem do kláštera a předání jeho zemí Pipinovi. Pro zhodnocení, nakolik byla bratrská soudržnost pouhým zdáním a zda šlo o odchod dobrovolný, chybějí prameny.

Franským králem - Pipinovi přestal stačit titul pouhého majordoma. Rodina už dlouho vládla královskou mocí, královský titul jí však nenáležel. Nárok na něj podložil Pipin odpovědí papeže na otázku, zda je správné, že ve Francii je králem ten, kdo ve skutečnosti moc nedrží.Proto v odpovědi stálo, že správné je, aby byl králem ten, kdo má i moc. Roku 751 se tedy Pipin nechal v Soissons provolat králem (Rex francorum) a posledního merovejského panovníka poslal i se synem do kláštera.  Počátkem roku 754 přicestoval do Francie papež Štěpán II., ohrožovaný v Římě Langobardy. 28. června 754 za příslib podpory v bazilice Saint-Denis korunoval Pipina i jeho dva syny Karlomana a Karla na krále. V letech 755-756 potom Pipin opravdu Langobardy v severní Itálii porazil a znovudosadil papeže. Daroval mu také rozsáhlá území ve střední Itálii, která se stala základem papežského státu (Pipinova donace)  Před svou smrtí rozdělil říši mezi své dva syny Karla a Karlomana. Zemřel 24. září 768 v Paříži a byl pochován v bazilice v Saint-Denis.

       Albrecht Dürer 047.jpg

Životopis - Karel se patrně narodil roku 742 (dále se uvádí 747, 748 či 751). Byl synem majordoma a pozdějšího franského krále Pipina III. Krátkého a Bertrady, dcery hraběte Heriberta z Laonu. Proslul nejen jako válečník a dobyvatel, ale také jako významný vládce a zákonodárce. V Cáchách založil dvorskou školu. Na svůj dvůr povolával významné učence (např. Alkuina z Yorku, Pavla Diakona, Petra z Pisy, Angilberta a Einharda).

  • 768 Karel a jeho bratr Karoloman přebírají vládu ve franské říši
  • 771 po bratrově smrti se Karel stal jediným vládcem franské říše
  • 772804 války s cílem podmanit si a christianizovat Sasy
  • 774 dobytí Pavie, svržení langobardského krále Desideria – Karel Veliký langobardským králem
  • 778 neúspěšná výprava na Pyrenejský poloostrov proti Arabům (epizoda s Rolandem)
  • 781 založení italského království jako dílčího království franské říše
  • 788 svržení a odsouzení bavorského vévody Tassila III.
  • 791803 vyvrácení říše Avarů
  • 795 vítězství nad Avary, dobytí „hrinku“, zřízení panonské marky
  • 25. prosinec 800 císařská korunovace a pomazání na krále papežem Lvem III. v Římě
  • 801 rozšířil franské území až k řece Ebro a založil španělskou marku
  • 805 útok na Čechy a uložení placení tributu
  • 812 byzantské uznání Karla Velikého císařem

Obecně se má za to, že říše Karla Velikého je první tzv. opravdovou konstrukcí a že Karel Veliký je otcem Evropy. Někteří historikové to však vidí jinak. Třeba významný historik Jacques Le Goff s tímto tvrzením nesouhlasí, protože si nemyslí, že by měl ideu Evropy. Myslí si, že Karel Veliký měl v podstatě dva cíle: restaurovat římské impérium (takže místo toho, aby hleděl do budoucnosti, zůstal svázán s minulostí) a snažil se také prosadit franský nacionalismus. Je potřeba se zmínit také i o tom, že Karel I. Veliký podporoval nový rozmach vzdělanosti v éře známé jako karolinská renesance.

Karel zvaný Veliký (latinsky Carolus magnus, francouzsky Charlemagne, italsky Carlomagno) se narodil pravděpodobně v Cáchách v dnešním Německu v roce 742 nebo v roce 747. Byl to nejstarší syn franského krále Pipina Krátkého a Bertrady. V roce 768 začíná vládnout společně se svým bratrem Karlomanem. Ten však již tři roky nato zemřel a Karel se stal jediným vládcem.

Dá se říci, že to byl z mnoha hledisek neobyčejný muž. Měl vlastnosti velkého válečníka a současně to byl chytrý a nápaditý diplomat. I Karel Veliký měl podporu u papeže, stejně jako jeho otec. Pro Francouze byl bojovníkem za víru, pro Němce zákonodárcem. Někteří ho považovali téměř za svatého. Karel Veliký byl především úspěšným dobyvatelem. Překročil např. Galii, zdržoval se v Římě, pohyboval se po Francii a za Pyrenejemi, o něco málo později se ocitl také v italské Capui. Vyskytl se také u břehu Severního moře. Někdy v roce 800 ho můžeme zastihnout na atlantském pobřeží, v Cáchách, kde si postavil rozlehlý palác. Osoba Karla Velikého se dala zastihnout také ve Spoletu, v Salcburku. Často pobýval v Sasku. Čtyři výboje byly obzvláště významné – do Itálie, Německa, východní marky a Španělska.

V Itálii Karel ochránil papeže před Langobardy, kteří útočili na Ravennu a směřovali k Římu. Ovládl Lombardii, roku 774 donutil Langobardy kapitulovat a prohlásil se jejich králem, zatímco celou střední Itálii přenechal papeži.

Po tomto úspěchu se Karel obrátil na sever proti franské Austrasii. Především Sasko, země mezi Emží a Labem, mu bylo osudným, zůstalo ovšem zcela pohanským územím – stejně jako oblast dnešního Hesenska. Tato dobyvačná a krutá tažení do těchto oblastí trvala třicet let. Sasům a Hesencům nezbývalo než volit mezi křtem a katovým mečem. Teprve v roce 804 byli Sasové definitivně poraženi. Karlova říše se tak nyní rozšířila až k Dánsku.

V Bavorsku, tehdy již christianizovaném, musel roku 788 odstoupit vévoda Tassilo III. Protože se spojil s Avary, odsoudil ho Karel k smrti. Nakonec ho Karel omilostnil a trest změnil na doživotní pobyt v klášteře. To samé platilo i pro Tassilovu rodinu.

Své nové zisky jistil Karel pomocí tzv. pohraničních marek. Marky měly tlumit první nápor nepřátel. Vznikly na jižní hranici proti španělským muslimům a na východním pomezí proti různým germánským kmenům. Marky střežily ozbrojené jízdní jednotky, které bránily dlouhé hranice říše proti nájezdům nepřátel. Tak zdolal na jihovýchodě Avary a zatlačil je zpět za Dunaj. Poté vpadl do dnešních Uher a učinil si z avarského náčelníka svého vazala, jenž musel přijmout křest. Svým vlivem zasáhl Karel Veliký i oblasti východně od Labe, kde si zavázal slovanské obyvatelstvo povinností platit mu tribut a stát se jeho spojencem.

Čtvrtý směr Karlových válečných výbojů mířil do Španělska. Hodlal i tuto zemi připojit ke své říši. Útok na Pamplonu a Zaragozu však roku 778 ztroskotal. Během ústupu pobili Baskové u průsmyku Roncesvalles franský zadní voj, vedený bretaňským markrabětem Rolandem. Legenda pak učinila z Rolanda králova synovce. Karlovi se podařilo vytvořit v Katalánii pohraniční marku, pevně se uchytit v Barceloně a Tortose a hrát tak na Iberském poloostrově aktivní politickou roli. V Galicii a Asturii podporoval křesťanského krále, který se roku 798 zmocnil Lisabonu. V Cáchách Karla dokonce vyhledal jeden maurský uchazeč o córdobský trůn, aby získal jeho podporu.

Na konci dobyvačných tažení obklopovaly Karlovu říši pohraniční marky: bretaňská na severozápadě s městy Vannes, Nantes a Rennes, španělská na druhé straně Pyrenejí, marka Friaulská v Itálii a východní marky avarská, svébská, vendská (slovanská) a dánská. V pohraničních markách vládl vévoda nebo markrabě, jenž současně velel místnímu vojsku. Hrabata a ostatní reprezentanti krále ve všech částech říše se scházeli jednou ročně před Karlem Velikým na říšském shromáždění či na dvorském sněmu. Královští poslové (tzv. Missi dominici), projížděli všechny části říše a předávali králova nařízení. Biskupové se stali, stejně jako opati, součástí Karlovy správy říše. V Karlově říši se vyskytoval pojem potentes, hodnostáře říše. Tento pojem je znám mnohem lépe, než pauperes, svobodné či dokonce rolníky. Ti byli pevně připoutáni k půdě. V říši Karla Velikého žili i otroci. Označovali se jako sclavi nebo sclavoni, protože to často bývali slovanští zajatci.

Za dobyvačnými úspěchy stálo kvalitní Karlovo vojsko. Dlouhou dobu se soudilo, že jeho vojsko nemělo více než pět tisíc mužů. Tak tomu ale být nemohlo. Vedle pravidelných válečných houfů musely být k dispozici i jednotky pro obsazování posádek na dobytých územích. Celá říše byla rozdělena na církevní obvody: arcibiskupství, biskupství a opatství, v nichž působil jako vojenský velitel hrabě coby zástupce krále. Jakmile hrabě obdržel královo nařízení, mobilizoval své vazaly a jejich rytíře. Biskup nebo opat poskytli koně, potravu a velké povozy kryté koženými celtami. Každý hrabě – bylo jich asi 500 – sebral mezi dvaceti až třiceti ozbrojenci. Početnější vazalové zase stavěli pro krále až dvanáct bojovníků. Tak by se mělo dojít k číslu asi až 50 000 rytířů a ještě většímu počtu pěších. Ve vojsku se velice přísně hlídalo dodržování kázně. Ne proto, že by byl Karel Veliký osobně krutý, ale považoval za svou povinnost starat se o to, aby mu byla prokazována poslušnost. Tak nechal například roku 782 po jednom povstání Sasů, kteří zničili franské vojsko, popravit u Verdenu na řece Aller čtyři tisíce Sasů a získal si tímto krvavým činem přezdívku „saský řezník“.

I toto vojsko mělo však své slabiny. Vojsko bylo vynikající pro dobyvačné války, bylo však naprosto nepoužitelné pro obranné účely. Když šlo o útok, tak stála při sobě franská říše jako jeden muž. Útočilo se ve jménu „křesťanského lidu“ (populus christianus). Neexistovalo však žádné stálé vojsko, žádné opravdové opevnění, chyběly finanční prostředky, vládci scházela dokonce i široká podpora mezi lidmi.

Nedostatečnost celkové obranné politiky vedla nakonec k budování soukromých hradů ze dřeva a hlíny. V Itálii, která mohla být bráněna lépe, žili obyvatelé uvnitř speciálních hradebních systémů.

Roku 800, po třiceti dvou letech vlády, se nechal Karel Veliký korunovat císařem. Ještě roku 792 se Karel označoval jako rex Francorum et Langobardorum atgue patricius Romanorum, král Franků a Langobardů, ochránce Římanů. Naproti tomu v Konstantinopoli sídlil Basileus, východořímský císař. Když papež Lev III. nabídl franskému králi císařskou korunu, chtěl tím pro sebe získat ochránce, který bude všechny ostatní převyšovat, současně ale bude dostatečně daleko, aby se nestal pro papeže nebezpečnou zátěží. Karel chtěl být císařem celého křesťanstva. Papež proto doufal, že bude moci obnovit svou nadřazenost nad Východem. Karel si naproti tomu přál dosáhnout s byzantským císařem rovnosti.

V dubnu roku 799 zmítal Římem neklid, vypukly nepokoje a papež byl obviněn římskou šlechtou, že se na nich podílí. Byl přepaden a utrpěl přitom zranění. Došlo i k pokusu oslepit ho. Jakmile se papež uzdravil, vyhledal v Paderbornu Karla Velikého a žádal ho, aby se odebral do Říma. Franský král se na svou cestu pečlivě připravoval, vyslal do Říma své vyslance, kteří tam uspořádali jakýsi soud, jenž měl především očistit papeže Lva III. Krátce před Vánoci roku 800 se Karel objevil v Římě. Papež před králem vysvětloval svou nevinu. Na Boží hod však Karla Velikého korunoval císařem. Karel chtěl být především císařem křesťanstva, kterého Bůh vyvolil, aby vládl nad lidmi. Na mincích se nechal zobrazit s vavřínovým věncem a pláštěm římských imperátorů, sepnutým na ramenou sponou. Měl ale také veliké zásluhy na rozšiřování pěstování vína.

Nyní šlo o to dosáhnout uznání císařského titulu v Byzanci. Basileus však tento požadavek odmítl a Karel mu vypověděl válku. Na Jadranu dosáhli Byzantinci nad Franky velké převahy, ale na pevnině vítězil Karel. Obsadil Friaulsko, Istrii a především Benátky, které chtěly zachovat neutralitu, aby si ochránily svůj rozvíjející se obchod. Teprve roku 812 bylo dosaženo dohody z Byzancí. Řekové uznali císařský titul Karla Velikého a jako vstřícné gesto získali Benátky. Karel Veliký si ovšem uchoval Friaulsko a další oblasti na severu Jadranu. Jeho synovi a nástupci byl přiznán titul „imperátor augustus“, který si nárokovali Byzantinci jen pro sebe.

Když Karel Veliký rozdělil Franskou říši mezi své syny, designoval svého syna Karla králem Franků. Jeho nejstarší syn Pipin Hrbatý byl kvůli nelegitimnímu původu z dědictví vyloučen, jeho mladší synové Karloman (při korunovaci na italského krále v roce 781 přijal jméno Pipin) a Ludvík Zbožný obdrželi Itálii resp. Akvitánii. Karla jeho otec přežil a po jeho smrti získal celou říši Karlův mladší bratr Ludvík Zbožný, protože rok před Karlem zemřel i Pipin.  Karel byl většinou zaměstnán bojem s Bretonci, kteří na západě tvořili hranici říše a kteří se několikrát vzbouřili, přičemž jejich povstání Karel celkem snadno potlačil. Několikrát také vytáhl proti odbojným Sasům.  Kolem roku 789 navrhl Karel Veliký synovi, aby se oženil s Elffledou, dcerou mercijského krále Offy. Offa trval na tom, aby se zároveň vdala dcera Karla Velikého Berta za Offova syna Ecgfritha. Karel Veliký se urazil, přerušil veškeré kontakty a uzavřel anglosaským obchodníkům své přístavy.

Časem však oba panovníci normální vztahy opět navázali a Karel Veliký přístavy otevřel. Po několika letech v roce 796 uzavřel Offa s Karlem Velikym první známou obchodní dohodu v anglických dějinách.   V roce 790 přibral Karla jeho otec ke spoluvládě ve Franské říši a v Sasku a ustanovil ho vládcem v ducatus Cenomannicus (zhruba území pozdějšího hrabství Maine). Karel byl 25. prosince 800 korunován v Římě na krále Franků, ve stejný den, kdy byl jeho otec korunován na římského císaře.  V roce 805 byl Karel vyslán svým otcem, aby donutil k tributární závislosti české kmeny. Franská vojska táhnoucí ze tří směrů do Čech se setkala někde v oharské pánvi, 40 dní neúspěšně obléhala hradiště Canburg a mezitím plenila krajinu v okolí. Frankové vpád do Čech zopakovali o rok později (806), tentokrát úspěšnou výpravu vedl Pipin. Při tažení Franků proti polabským Slovanům v tomtéž roce na jaře porazil Karel srbské kmeny vedené knížetem Miliduchem, který v bitvě padl.  Karel Mladší zemřel v Bavorsku 4. prosince 811 následkem mrtvice a nezanechal po sobě žádné potomky.

Narodil se jako třetí syn Karla Velikého a jeho druhé manželky Hildegardy Savojské. Byl korunován ještě za života svého otce jako král akvitánský. Po jeho smrti byl opět korunován papežem Štěpánem IV. Papežství tak získalo argument pro nadřazenost nad císařstvím.

Ludvík byl osobně silně zbožný, odtud jeho přízvisko. Pro příchylnost k církvi se později dostal do sporů se svým synem, spoluvladařem Lotharem I. Ten prosazoval nadřazenost světské moci nad církevní a neváhal Ludvíka dvakrát zajmout.  Za vlády Ludvíka se franská říše začala rychle drobit. Důvodem byly jednak spory s příbuznými, dále spory s největšími leníky císaře a konečně územní, jazykové a kulturní odlišnosti jednotlivých částí říše. Císař se nakonec roku 839 dohodl se svými syny na rozdělení území říše, zemřel roku 840 ještě předtím než byla dohoda naplněna.

Potomci - první manželství uzavřel Ludvík s Irmingardou (Ermengardou), dcerou franského hraběte Ingrama, v roce 794.     -  Lothar I. (795 – 855), římský císař a franský král,  -  Pipin I. (803 – 838), aquitanský král,  -  Rotrud  -  Hildegarda (asi 802/804 - po 841),  -  Ludvík II. Němec (806 – 876), východofranský král.

Druhou manželkou se v roce 819 stala Judita (795–843), dcera hraběte Welfa.  -  Gisela (820 – 874) ~ asi 836 markrabě Eberhard,  -  Karel II. Holý (823 – 877), římský císař a západofranský král,  -  Adéla (824 - po 866) ∞ vévoda Robert Silný.

Další potomci:  -  Alpais (Elpheid) (asi 794 - po 852),  -  Arnulf (asi 794 - po 841).

   

Původ - Narodil se z prvního manželství franckého krále Ludvíka I. Pobožného s Irmingardou Franckou. Měl dva bratry a dvě sestry a z otcova druhého manželství dalšího bratra a sestru.

Život - V roce 817 vydal Ludvík I. Pobožný nástupnický řád pod názvem Ordinatio imperii, podle něhož vytvořil pro mladší syny úděly a nejstarší Lothar se stal jeho spoluvládcem a právoplatným dědicem. V říjnu 821 se Lothar oženil s dcerou hraběte Huga z Tours, Irminardou, a o necelý rok později se stal langobardským králem v Itálii. 5. dubna 823 byl pak v Římě korunován papežem Paschalem I.. V témže roce se narodil i jeho polorodý bratr z otcova druhého manželství, Karel, pro něhož se Ludvík rozhodl vytvořit třetí úděl, čímž porušil Ordinatio imperii.  Lothar s novým nástupnickým řádem nesouhlasil a postavil se proti otci. Po odnětí Akvitánie Pipinovi v roce 833 se proti otci postavili i dva zbylí synové a na Červeném poli u Kolmaru jej zajali, poslali do kláštera a říši rozdělili na tři části.  O rok později Ludvík opět usedl na Francký trůn, čímž se bratři snažili snížit moc nejsilnějšího Lothara. Po otcově smrti v roce 840 se Lothar snažil ujmout otcových území, ale bratři se opět postavili proti němu a v roce 841 v bitvě u Fontenoy jej porazili. 14. února 842 potvrdili

06.Prosinec 2007

Los Angeles Kings

Vstup do NHL: 5. června 1967
První sezóna: 1967-68
Stadión: STAPLES Center, 18.118 diváků
Největší úspěchy: finále Stanley Cupu 1993
Adresa: STAPLES Center, 1111 South Figueroa Street, Los Angeles, CA 90015

Individuální rekordy jedné sezóny:Branky: 70 - Bernie Nicholls (1988-89)
Asistence: 122 - Wayne Gretzky (1990-91)
Body: 168 - Wayne Gretzky (1988-89)
Trestné minuty: 399 - Marty McSorley (1992-93)

Hokej pod hlavičkou NHL se koncentroval dlouhodobě především na východě Ameriky. Teprve v rámci změn a rozšíření soutěže od sezóny 1967-68 pronikl až na pobřeží slunné Kalifornie. Do nově vytvořené Západní divize byly zařazeny kluby Oakland Seals a Los Angeles Kings. Zatímco Tuleni po jedenácti sezónách zanikli, Králové byli mnohem úspěšnější. I když ze začátku museli dlouhou dobu bojovat o přízeň diváků, pro něž byl sportem číslo jedna především baseball a americký fotbal. Průměrná návštěva nepřesáhla 9000 diváků na zápas. Hned v první sezóně skončilo mužstvo z Kalifornie na druhém místě v divizi o jediný bod za Philadelphií. Kouč Red Kelly mohl být spokojen, i když mu příliš nevyšel rozšiřovací draft, v němž si Kings vylosovali právo první volby. Sáhli tehdy po slavném brankáři Terry Sawchukovi, ale ten zde prožil svou nejhorší sezónu kariéry. Legendárnímu Sawchukovi v brance výborně sekundovali Rutledge, Joyal i Flett. Pak ale přišly chudé sezóny a celek se zmítal v průměrnosti hráčů na jednotlivých postech. Z tohoto období je však třeba zaznamenat příchod tří velkých osobností, jimiž bezesporu byli Goring, Švéd Widing a především brankář Rogie Vachon, jehož dres s číslem 30 visí u stropu losangeleského stadiónu Staples Center jako památka na vynikající hokejovou osobnost. Nejúspěšnějším obdobím Králů jsou bezesporu léta 1975 - 1981, kdy bylo mužstvo po boku Montrealu, Pittsburghu, Detroitu a Washingtonu a posléze i Hartfordu zařazeno do Norrisovy divize. Ani jednou v těchto sedmi letech neskočilo hůř než třetí v divizi, pětkrát bylo druhé za Montrealem. V sezóně 1974-75 překonalo dokonce i stobodovou hranici a patřilo tehdy mezi čtyři nejsilnější kluby NHL.

K výraznému posílení mužstva došlo v červnu 1975, kdy se Marcel Dionne stal velkou hvězdou nejen Kings, ale i celé NHL. Společně s Dave Taylorem a Charlie Simmerem vytvořili skutečně královský "Tříkorunkový útok" na sedm dlouhých sezón. Dionne si probruslil cestu do Haly slávy, když jako hráč týmu Kings nastřílel soupeřům 550 branek z celkového počtu 731, kterými zatížil konta soupeřů za celou svou hokejovou kariéru. Tito hráči byli opěvovanými v hale Great Western Forum, která v té době patřila Dr. Jerrymu Bussovi, jenž ji v roce 1979 koupil od Cookea za obrovskou částku 67,5 mil. dolarů. Křivka výkonnosti této hráčské generace, ke které patřili i neúnavný bojovník Butch Goring a kapitán Mike Murphy, vyvrcholila sezónou 1980-81, po níž došlo k přeřazení Los Angeles Kings do Smytheovy divize. Na začátku osmdesátých let patřili Králové mezi kluby, které včas neposílily hráčský kádr. Kings zkoušeli i Evropany: po švédské dvojici Isaksson - Helander a finském brankáři Mattssonovi oblékl jejich dres i Viktor Nečajev, vůbec první sovětský hokejista (emigrant), který vstoupil na led NHL. Celá jeho kariéra se však scvrkla na pouhé tři zápasy. Určitě lepší debut měli Bernie Nicholls, který se stal novým lídrem celku, a Luc Robitaille, jenž v roce 1987 získal cenu pro nejlepšího nováčka. V tomto roce také skončila Dionnova éra u Kings, neboť byl prodán do New Yorku Rangers.

Přestup století však nese datum 9. srpen 1988. Největší hvězda NHL Wayne Gretzky se stěhuje z Edmontonu do Los Angeles. Nejlepší hráč historie NHL přišel z Edmontonu v rámci obchodní transakce uzavřené mezi majitelem Oillers Peterem Pocklingtonem a Brucem McNallem, sběratelem mincí a tretek, který tým Kings koupil od Dr. Busse. Gretzky svoje velké umění rozehrál i v novém působišti naplno. Naplnil hlediště a hra mužstva se změnila k nepoznání, ale k prvnímu triumfu se Kings přiblížili až v sezóně 1992-93, kdy hráli finále play off. Tým posílený o některé další Olejáře Charlie Huddyho, Jari Kurriho, švédského útočníka Tomase Sandströma, Američana Tony Granata s veteránem Davem Taylorem, obráncem Robem Blakem a především brankářem Kelly Hrudeym, si finále po dramatickém sedmizápasovém semifinále s Torontem zasloužil. Ústřední postavou rozhodujícího sedmého zápasu semifinále byl opět Wayne Gretzky, jehož tři branky rozhodly o těsném vítězství Los Angeles 5:4 na ledě Toronta. První zápas finálové série mezi Los Angeles a Montrealem Králové vyhráli 4:1 a vedli i ve druhém utkání. Vše se pro ně jevilo dobře, dokud nenastala katastrofa. Kapitán Canadiens Guy Carbonneau zjistil, že obránce Marty McSorley užívá hokejku, jejíž čepel má zakřivení přesahující pravidly stanovený limit 2,54 cm. Jen minutu a 45 vteřin před koncem vedli Kings 2:1, když rozhodčí Kerry Fraser změřil hokejku. 18.000 návštěvníků a široká televizní veřejnost jasně viděli, že hokejka byla zřetelně přes limit. McSorley byl poslán na dvě minuty na trestnou lavici. V průběhu následné přesilové hry montrealský obránce Eric Desjardins překonal brankáře Kelly Hrudeyho a vyrovnal skóre, čímž následovalo prodloužení. Za 51 vteřinu tento hráč vsítil puk znovu do sítě Kings a zajistil tak Montrealu výhru 3:2, stav série byl srovnán na 1:1. To dalo Montrealu nový život. Série pokračovala v Los Angeles, kde se obě utkání dvakrát prodlužovala. Oba zápasy rozhodl silový útočník John LeClair a Canadiens se tak vrátili na svůj stadion Forum s vedením 3:1 v sérii. Demoralizovaní Kings byli frustrováni brankářem Royem, jehož téměř bezchybná hra naplnila spoluhráče jistotou. V pátém utkání McSorley, snažící se najít kompenzaci za svou chybu, docílil neobyčejný gól o dvě tyče a pozvedl Kings do vyrovnaného stavu 1:1. To však nestačilo a Canadiens zvítězili 4:1. Gretzkymu a spol. zůstaly jen oči pro pláč. A Marty McSorley se stěhoval do Pittsburghu.

K další ohromující události došlo po skončení finálové série, když McNall pod tíhou finančních a právních problémů prodal Kings jednateli televizní společnosti Josephu Cohenovi. Ve snaze o přestavbu týmu v sezóně 1995-96 přijali Kings na místo hlavního trenéra Larryho Robinsona zapsaného v Hale slávy za hvězdnou hru v týmech Montreal Canadiens v sedmdesátých a osmdesátých letech a na závěr kariéry v Los Angeles Kings počátkem let devadesátých. V březnu 1996 prodali Králové také Waynea Gretzkyho do týmu St. Louis Blues a výměnou za něj získali tři nadějné hokejisty. "Great One" překonal v LA řadu klubových rekordů, avšak jeho hlavní cíl, získat pro Kings Stanley Cup, zůstal nenaplněn. Omlazovací politika klubu pokračovala odchody vesměs všech opor týmu z finále Stanley Cupu 1993. Na výsledky týmu to mělo bohužel katastrofální následky. Kings se už jenom jednou za celých pět dlouhých sezón dokázali dostat do play off, kde je ovšem v roce 1998 vyřadilo v prvním kole St. Louis. Po sezóně 1998-99, ve které Kings skončili poslední v Pacifické divizi, proto Robinson od týmu odchází a novým hlavním trenérem se stává Andy Murray, bývalý kanadský reprezentační kouč. Murray okamžitě volá naléhavě o posily a je vyslyšen. Z NY Islanders přichází Bryan Smolinski a především slovenský ostrostřelec Žigmund Pálffy. Ten, se stabilní oporou Lucem Robitaillem, vytvořil hlavní údernou sílu mužstva, které se v roce 2000 dokonce z pátého místa Západní konference konečně dostalo do play off. Avšak hra Králů až příliš visela pouze na první elitní pětce, a proto silným Rudým křídlům z Detroitu nedalo ani příliš mnoho práce vyřadit Kings hned v úvodním kole play off beze ztráty jediného utkání.

O rok později se však již karta obrací. Králové, postupující ze sedmého místa Západu, prohráli sice s Rudými křídly první dva zápasy, pak ale čtyřmi výhrami v řadě poslali favorita na dovolenou. I ve druhém kole Kings, vedeni málem již odepsaným a najednou nečekaně dobře chytajícím Felixem Potvinem, zahráli výborně. Colorado Avalanche, pozdější vítěz Stanley Cupu, potřeboval na svůj postup přes nadšeně bojující LA celých sedm utkání. A to je nutno vzít v úvahu, že Králové během sezóny právě do Denveru vyměnili hvězdného obránce Roba Blakea, kapitána a jednoho z nejlepších hráčů týmu. Také v letní přestávce postihla Los Angeles další velmi citelná ztráta, když jako volný hráč odešel do Detroitu ostrostřelec Robitaille. Zkušená kostra mužstva (Pálffy, Stümpel, Schneider, Deadmarsh, Potvin) i s nadějnými nováčky (Višňovský, Eric Belanger) ovšem Králům zůstala, zatímco jako posila přišel například Steve Heinze. Přímo do srdce zasáhla mužstvo Kings tragédie v New Yorku z 11. září. V jednom z unesených letadel, které teroristé navedli do mrakodrapů World Trade Center, seděli třiapadesátiletý Garnet Bailey, ředitel profesionálního skautingu a jednatřicetiletý Mark Bavis, skaut amatérského hokeje. Jelikož se Kings nevydařil vstup do sezóny, byl na konci října Glen Murray spolu s dalším útočníkem Stümpelem vyměněn do Bostonu za finského forvarda Mikko Elorantu a stávkujícího Jasona Allisona. Postupně se Králové probili mezi postupovou osmičku týmů Západní konference a v prvním kole řádně potrápili obhájce trofeje z Colorada.

Los Angeles KingsLos Angeles Kings

29.Listopad 2007

Bitva u Jankova 1645

Bitva u Jankova (6. března 1645) je právem nazývána jednou z nejkrvavějších bitev třicetileté války. Během střetu švédských a císařských vojsk došlo k vypálení všech okolních vesnic, jen Jankov jako zázrakem vypálen nebyl.

Jankov.jpg

Bitva znamenala zásadní zlom v průběhu třicetileté války. Císařská armáda byla rozprášena a vrchní velitel Melchior Hatzfeld, hrabě z Gleichenu (1593–1658), zajat. Švédský velitel Lennart Torstenson (1603–1651) táhl se svou armádou na Vídeň, zastavily ho však zprávy o mírovém jednání a v říjnu po neúspěšném obléhání Brna opustil české země. V předvečer boje byla císařská vojska rozestavena do výhodných postavení podél dlouhého zalesněného hřebene. Švédové, skryti v údolí, odvážně v noci obešli císařské levé křídlo. Modrožluté švédské jednotky útočily překvapivě z údolí proti strategicky důležitému vršku u Broumovic a zahnaly předvoj dragounů. Císařské jezdectvo rozjelo z lesa přímo proti zalesněnému obsazenému vršku, rozpoutala se prudká palba. Švédové již stačili rozestavit dělostřelectvo a ze všech sil pálili do sevřených dragounských řad. Císařská jízda se nedokázala stáhnout. Byla sevřena v úzké úžlabině mezi dvěma zalesněnými vršky a nemohla ani do stran, ani zpět. Před sebou měla rybník. Hlavní část císařského jezdectva stála tedy uvězněna v úžlabině. Následky švédského ostřelování stísněných a nepohyblivých šiků byly strašlivé a stále se zhoršovaly, protože na vršek u kapličky přibývaly další a další Torstenssonovy kanóny a z úžlabiny se tlačili další a další císařští jezdci. Bouře ječících střel prorážela průrvy ve zděšeném davu a rozstřílená těla zvířat a mužů se kácela k zemi. Pouze malé části císařské jízdy se podařilo protáhnout se podél rybníka a zaujmout bojové postavení, ostatní zůstali uvězněni v tlačenici, nekrytí před drtivou švédskou palbou. Poté vyrazila švédská jízda do útoku a zahnala protivníky zpět do lesa. Císařská pěchota a dělostřelectvo byly jako posila rychle stahovány přes les k ohroženému levému křídlu. Než se stačily přesunout, narazily bez varování na švédskou pěchotu, která právě zahájila útok. Zpovzdálí bylo vidět, jak se z pahorkatého lesa napřed vyvalil kouř a hned poté císařská pěchota a jezdectvo (Rytina podle soudobé kresby očitého svědka ukazuje změť mužů těžce běžících se zbraněmi na ramenou a proudy koní s jezdci i bez nich.) Mezi stromy zůstali pouze padlí a zajatí, devět děl a všechny vozy s municí. Švédové dál zleva útočili na nepřátelská postavení. Císařští se otočili proti útočníkům, ale ani to nepomohlo. Celou dobu je tvrdě ostřelovalo švédské dělostřelectvo, které postupovalo v několika pohyblivých skupinách a neustále se přesouvalo z vršku na vršek. Občas se jim dokonce podařilo pálit císařským přímo za zády. Dunivá střelba švédských děl zatlačovala roztrhané císařské linie stále dál, z kopce na kopec.

Jmenovaná bitva zlomila španělské armádě páteř. U Jankova si zlomila císařská válečná moc vaz, mimo jiné i následkem porážky bavorského jezdectva, které tvořilo pevné jádro armády císaře Ferdinanda. A ke všemu byla tahle jízda jen vypůjčena přes zimu a bylo jí zapotřebí nacházejícího jara u Rýna, až zase ožijí Francouzi. Tato bitva také ukončila dlouhou sérii situací, které z vojenského hlediska uvízly na mrtvém bodě. Všichni si překvapeně uvědomili, že válka dospěla ke konečnému zvratu. Lidé v císařských a katolických zemích propadali děsivým vidinám. V představách už zřeli, jak se Torstensson spojil se sedmihradskými jednotkami a zaplavuje Rakousko. Šířily se pověsti o nadcházející alianci Švédska, Holandska a Anglie a zděšený papežský nuncius Chigi v Osnabrücku psal, že "nezabrání-li Francie všem dalším švédským vítězstvím, způsobí sobě i katolictví takovou pohromu, která už nikdy potom nepůjde napravit", a mínil, že pokud to dopadne hodně špatně, hrozí "katolictví úplná zkáza".

V bitvě u Jankova zahynulo 6 500 lidí.

POVĚST - Nebesa nemohla způsobit vítěztví, tak alespoň varovala. Brzy po bitvě se lidovým podáním rozšířila v okolí Jankova pověst o tom, jak několik dnů před bitvou, při mši v jankovském kostele vypadlo kopí s praporcem z ruky dřevěné sochy sv. Václava a rozlomilo se na tři části. Podivili se všichni tomu neobyčejnému případu, a přítomný Jan starší z Talmberka, statku jankovského dědičný pán, vyptával se okolo stojících, zdali kdo pozoroval, jakým způsobem prapor, který by jinak násilím zlomením ruky vytažen býti nemohl, na zem spadl; i odpověděli někteří z okolo stojících, že viděli, kterak socha ruku pootevřela a prapor vypustila, že se tudíž nějaké nešťastné událostí dá nadíti, což se po několika dnech vyplnilo porážkou císařského vojska v bitvě u Jankova.

Bitvy se zučastnil mimo jiné i falckrabě Karel Gustav, pozdější švédský král Karel X. Gustav. Velel v hodnosti plukovníka Kuronskému jízdnímu pluku, z kterého většina padla nebo byla zraněna. Jen Karel Gustav, jako jediný zůstal nezraněn, ač měl čtyři průstřely v šatech a klobouku.

Lennart Torstenson (17. srpna 1603, Forstena, Västergötland, Švédsko7. dubna 1651, Stockholm) byl švédský voják a vojenský inženýr. Jeho otec, Torsten Lennartson, byl velícím důstojníkem pevnosti Älvsborg. V některých starších, německy psaných, pramenech se jeho jméno vyskytuje v chybné podobě Leonhard Torsten Sohn. V monografii Larse Tingstena je uvedeno jméno Lennart Torstenson. Bogislav Phillip z Kamenice ve svých pracech píše jeho jméno Lennart Torstensson.

Narodil se v obci Forstena v provincii Västergötland ve Švédsku. Ve svých patnácti letech se stal pážetem mladého krále Gustava II. Adolfa a v letech 16281629 sloužil během pruského tažení. Říká se, že v jedné bitvě Gustaf Adolf poslal Torstensona s nařízením pro jednoho důstojníka. Během cesty Torstenson zaznamenal změnu rozestavení nepřítele a změnil královy příkazy. Po návratu ke králi zaznamenal král nový vývoj. Když Torstenson řekl králi, co udělal, král zvedl ruku, ale pak změnil názor a řekl: „Lennarte, to Tě mohlo stát život, ale možná že by ti víc vyhovovalo být generálem než pážetem u královského dvora.“ O pár let později, roku 1629, bylo Torstensonovi svěřeno švédské dělostřelectvo, které přispělo k vítězstvím u Breitenfeldu a u Rainu na Lechu. Toho roku byl zajat v bitvě u Alte Veste a vězněn téměř rok v Ingolstadtu. Pod Johanem Banérem prokázal vynikající služby v bitvě u Wittstocku a během rázné obrany Pomořanska v letech 1637 a 1638, stejně jako v bitvě u Saské Kamenice a při vpádu do Čech v roce 1639. V roce 1641 jej nemoc, následek téměř ročního věznění, přiměla k návratu do Švédska, téhož roku se stal členem královské rady.

Po náhlé Banérově smrti byl jmenován vrchním velitelem švédské armády a Švédského Pomořanska. Zároveň byl povýšen do hodnosti polního maršála. V roce 1642 vpadl přes Braniborsko a Slezsko na Moravu, přičemž se po cestě zmocnil všech hlavních pevností. Po čtyřdenním obléhání dobyl Olomouc. Po vytlačení do Saska se střetl 23. října 1642 v druhé bitvě u Breifeldu s císařskými vojsky, které vedl arcivévoda Leopold Vilém a Ottavio Piccolomini. Po vyhrané bitvě vpadl roku 1643 přes Čechy podruhé na Moravu, kde osvobodil švédskou posádku Olomouce. Nato byl odvolán do Dánska, které Švédsku vyhlásilo válku. Začátkem listopadu 1645 vpadl do Čech, vítězství u Jankova mu otevřelo cestu k Vídni. Jeho vyčerpaná a oslabená armáda upřela raději své síly k Brnu, které však dlouhé obléhání přestálo. Dna jej v prosinci 1645 donutila vzdát se velení ve prospěch generála Wrangela. Torstenson se vrací do Švédska. V roce 1647 se stal hrabětem z Ortely a coby místodržící spravoval v letech 16481651 západní švédské provincie. Zemřel 7. dubna 1651 ve Stockholmu. Torstenson byl pozoruhodný svými mimořádně a nevypočitatelně rychlými přesuny, ačkoli často velel z nosítek, neboť mu jeho nemoc nedovolovala nasednout na koně.

Karel X. Gustav (8. listopadu 1622 - 13. února 1660) byl švédský král od roku 1654 do své smrti. Byl synem Jana Kazimíra Flacko-Kleeburského z rodu Wittelsbachů a princezny Kateřiny Švédské, jejímž otcem byl král Karel IX. Švédský. Jeho manželskou se stala Hedvika Eleonora Holštýnsko-Gottorpská, která mu porodila následníka Karla XI.

10. června 1655 opustil Karel X. Švédsko, aby se účastnil války v Polsku, která se nazývá Druhou nebo Malou Severní válkou (1655-1660). V době vyhlášení války měl král k dispozici 50 000 mužů a 50 válečných lodí. Nepřátelství začalo dokonce dříve, když Švédové okupovali Daugavpils v Polské Livonii od července 1655 a polská armáda utábořená mezi Netzkými močály se dohodla na Švédské ochraně palatinátů Poznaň a Kalisz. Švédové se tak dostali do Varšavy bez boje a okupovali celé Velkopolsko. Polský král Jan II. Kazimír (1648-1674) z rodu Vásovců musel uprchnout do Slezska. Mezitím Karel X. zaútočil na Krakow, který po dvouměsíčním obléhání dobyl.Problémy v Polsku - především všelidové povstání proti švédské nadvládě způsobily, že Karel X. s uspokojením přijal zprávy o dánském vyhlášení války 1. června 1657. Útok Torstenssona z doby 30leté války ho poučil, že Dánsko je nejvíce zranitelné z jihu a Karel zaútočil s rychlostí, která ochromila odpor. V červnu 1657 zaútočil Karel v čele 8000 zkušených vojáků z Bydhoště v Pomořansku a dosáhl hranic Holštýnska 18. července. Dánská armáda se stáhla, a tak Švédové znovu získali Brémské vévodství. Během podzimu Karlovo vojsko obsadilo Jutsko a pevně se zde usadilo. Zdržení u pevnosti Fredericia, kde byla Karlova menší armáda zadržena od půlky srpna do půlky října dovolilo dánskému loďstvu, po dvoudenní bitvě, odrazit švédskou flotilu a zabránit tak plánovanému vylodění Švédů v Dánsku. Situace švédského krále se stala kritickou. V červenci se Dánsko a Polsko-Litevské království dohodli na spojenectví. Braniborsko vidíce Švédské potíže se také přidalo na stranu Dánů a pro Švédy to vypadalo hrozivě. Braniborsko chtělo, aby Švédové přijali jednání zprostředkovaná Oliverem Cromwellem a kardinálem Mazarinem. Jednání se ale neuskutečnila, protože Švédové odmítli jednat, navíc se Karlovi podařilo 23-24. října dobýt Fredericii a chystal se dopravit své vojsko na ostrov Fyn pomocí lodí. Ale jednoduší a levnější řešení se mu nabídlo, když v říjnu 1657 uhodily silné mrazy a brzy zamrzl Malý Belt natolik, že bylo možné po něm přejít armádou.  28. ledna 1658 dosáhl Karel Haderslevu v jižním Dánsku. Jeho meteorologové předpokládali, že za pár dní bude led na Baltu natolik silný, že bude možné po něm přejít i ve zbroji. Mráz 29. ledna byl nejsilnější a 30. ledna ráno dal král rozkaz, aby se armáda přesunula. Švédové rychle přemohli dánskou pobřežní obranu a dobyli Fyn, přičemž přišli jen o část jízdy, která zmizela pod ledem. I Karlovo vojsko v Dánsku přešlo po ledu a směřovalo ke Kodani. Karlovo vojsko muselo také překročil Balt, což se po velice riskantní trase podařilo, aniž by ztratili jediného muže. 8. února Karel dosáhl Lollandu a Falsteru. 11. února dosáhl Sjællandu. Válka skončila smlouvou v Taastrupu z 18. února a Mírem v Roskilde z 26. února 1658, kde Dánsko ztratilo rozsáhlá území. Karel však pokračoval v bojích a napadl Dánsko znovu. 17. června přistál na Sjællandu a oblehl Kodaň, která se ale dokázala ubránit do té doby, než jim přišla na pomoc Holandská flotila, který porazila švédské lodi v bitvě u Soundu 29. října 1658. Vodní obchodní cesty na Baltu byly totiž pro Holanďany důležité a ti tak dali Karlovi jasně najevo, že nechtějí, aby Švédové ovládali jih.

24.Listopad 2007

Městská čtvrť - Stará Role - město Karlovy Vary

  • Stará Role

Stará Role jsou jednou z 15 částí statutárního města Karlových Varů od 1. ledna 1976.

Histirie Staré Role – z radničních listů magistrátu města Karlovy Vary

 

·         Nadmořská výška:

·         390 – 426 metrů n.m.

·         Celková rozloha:

·         529 hektarů, z toho polovina (52 %) zemědělská půda

·         Počet obyvatel: 8015

·         Počet domů: 962

 

Stará Role leží 3 kilometry severozápadně od centra města v průměrné nadmořské výšce 392 metrů při řece Rolavě, v místech, kde se její údolí sevřené nevysokými svahy Kukačky (438,3 m n. m.) a Havířským vrchem

(462,1 m n.m.) rozšiřuje, zvláště na levém (severním) břehu. Jihovýchodně od Staré Role se zvedá protáhlá vyvýšenina Bažantího vrchu, považovaná za lokalitu raně středověkého hradiště Sedlec. První písemná zmínka je sice z roku 1422, dá se však předpokládat existence obce o dvě století dříve. V roce 1286 se totiž hovoří o Nové Roli, která je přifařena k sedleckému kostelu. Existovala-li tehdy Nová Role (Roluna, Rohlau), musela existovat i Stará Role. Názvy obou sídel jsou zřejmě přejaty od řeky Rolavy (Roluny), která jimi protéká. Od roku 1814 se Stará Role vyvinula v přední středisko výroby kameniny a později porcelánu na Karlovarsku a již

tehdy začal její prudký růst, který zesílil zejména po poloviny 19. století. Rozvoj výroby podpořilo v letech 1829- 35 vybudování císařské silnice z Rybářů přes Nejdek a Jelení do Lipska a roku 1899 postavení železnice.

Stará Role byla vždy samostatnou obcí, od roku 1926 povýšena na město, 1. ledna 1976 byla integrována do Velkých Karlových Varů s ohledem na vnitřní technické a občanské vazby a na splynutí zástavby. Před 150 lety zde bylo pouze 67 domů, v nichž žilo 484 obyvatel.

Stará Role se vyvíjela hlavně díky rozvoji průmyslu porcelánu, který surovinu čerpal z nedalekých ložisek v oblasti Sedlece. Kromě porcelánek poskytovalo další pracovní příležitosti 19 malíren porcelánu, barvírna, hlubinný důl s těžbou hnědého uhlí Ranft, Plavírna kaolínu Gottl, cihelna Waldert. To vše bylo doplněno drobnou podnikatelskou činností v desítkách obchodů, ve třech hotelích, ve 27 hostincích a restauracích, v 5 cukrárnách, v desítkách řemeslnických provozoven a opraven.

Mezi dochované kulturní památky je možno uvést novorománskou stavbu kostela Nanebevstoupení Páně z let 1908 – 1909 postavené na místě starší kaple z roku 1823. Po druhé světové válce se Stará Role rozvíjela po živelných etapách, které jsou na urbanismu i architektuře patrné.

Kromě sídlištní panelové zástavby se zde uskutečnila poměrně velká výstavba rodinných domků. Své sídlo má ve Staré Roli i Jezdecký klub Karlovy Vary - Stará Role o.s., který se od počátku své existence, sahající

do šedesátých let minulého století, zaměřuje na sportovní a zájmové jezdectví, výcvik jezdců i koní a pořádání sportovních akcí.

Za zmínku rozhodně stojí cyklostezka v délce 1,2 kilometrů, která spojila rekreační oblast Rolava se Starou Rolí,

dále pokračuje v délce 5,4 km do Nové Role a dále do Krušných Hor. Podél této oblíbené cyklotrasy byla rovněž vybudována Naučná stezka.

 

Stará Role se nachází v prostoru severozápadního okraje města Karlovy Vary, vymezeném železniční tratí Cheb – Karlovy Vary, částečně řekou Rolavou a severozápadní hranicí katastrálního území města Karlovy Vary. Zeměpisné souřadnice jsou 50°14'41" s. š. a 12°49'57" v. d. Průměrná nadmořská výška se pohybuje kolem 392 m n. m. Rozloha je 529 ha.

Stará Role – pohled z Bílé skály

Stará Role se nachází v oblasti tzv. Podkrušnohorského prolomu, který se několik kilometrů odtud začíná zdvihat k hřebenům Krušných hor. Povrch je určen údolím řeky Rolavy a celkově není výrazněji členitý. Nejvyššími vrcholy místní části jsou Bažantí vrch (417 m n. m.) a Kukačka (438 m n. m.).
Vodstvo je zastoupeno jedině řekou Rolavou, která v sousední místní části Rybáře ústí do Ohře, a rybníkem u železniční stanice. Na říčním kilometru 3,75 je malá vodní elektrárna a hlásný profil.

První písemná zmínka pochází sice z roku 1422, ale lze se domnívat, že obec byla založena již mnohem dříve, neboť roku 1293 se zmiňuje Nová Role. Název obce byl patrně odvozen od řeky Rolavy (Raluna, Rohlau). Po roce 1562 zde stála tvrz, jejíž přesné místo neznáme. Byla však zničena během třicetileté války. V roce 1814 zde byla založena továrna na kameninu a později i na porcelán, jehož tradice se drží dodnes. Právě v první polovině 19. století se rozrostl počet obyvatel i počet domů. Pro svůj celkový význam se roku 1926 stala Stará Role městem a tento titul si podržela až do sloučení s Karlovými Vary (1. ledna 1976). Během první poloviny 20. století se počet obyvatel zosminásobil a bylo nutno vybudovat nové byty. V 60. letech se začalo budovat sídliště Stará Role, které dotváří dnešní podobu městské čtvrti.

K 1. březnu 2001 žilo ve Staré Roli 8 139 obyvatel (SLDB 2001), což je asi 15,26% z celkového počtu obyvatel města Karlovy Vary. Obyvatel v posledních letech přibylo, což souvisí se zvýšenou bytovou výstavbou. Své sídlo zde mají tři církve: římskokatolická, baptistická a Svědkové Jehovovi.

Stará Role na mapě

Ve Staré Roli se nachází jedna z nejstarších porcelánek v zemi. Byla založena roku 1814 jako továrna na kameninu a až od r. 1838 se zde vyrábí porcelán. Dnes nese název Starorolský porcelán – Moritz Zdekauer, a. s. Jiné odvětví průmyslu nemá nadregionální význam. V minulosti se však severně od města těžilo hnědé uhlí ve dvou dolech (Ella, Václav-Vilém). V severní části Staré Role jsou garáže (Jabloňová ulice), které jsou umístěny na ploše bývalé skládky komunálního odpadu. V prostoru garáží se dříve těžilo povrchově uhlí. Skládka vznikla jako „rekultivace“ zbytkové jámy po těžbě.Momentálně město plánuje zbourání problematické lokality kde je potíž s kriminalitou a plánuje výstavbu drobné průmyslové výroby.

Na katastru místní části se nachází pouze silnice II. a III. třídy, přičemž klíčovou roli hraje silnice č. II/220, vedoucí z Karlových Varů do Nejdku. V roce 2008 byl dokončen průtah Karlovými Vary (jako součást silnice R6), jehož středová část protíná na jihu Starou Roli. Podél řeky Rolavy vede železniční trať č. 142 z Karlových Varů do Potůčků (-Johanngeorgenstadt). Za přejezdem u porcelánky je vlečka do této továrny. Městská hromadná doprava je zajišťována Dopravním podnikem Karlovy Vary již od roku 1955, v současnosti v rozsahu čtyř denních (3, 9, 13 a 15) a jedné noční linky (51). Vedle MHD skrz Starou Roli vedou i linky meziměstské dopravy, směřující do Chodova, Nejdku a Nové Role.
Místní částí prochází cyklostezka z Nové Role ve směru do Rybář.

Jedinou dochovanou památkou je kostel Nanebevstoupení Páně, postavený v novorománském stylu před rokem 1909 na místě starší kaple z roku 1823. V katastru obce se nachází také jeden z karlovarských římskokatolických hřbitovů.

Jednou za čas se objevuje iniciativa občanů této místní části, která požaduje buď odtržení od Karlových Varů nebo vnitřní diferenciaci města na samosprávné městské obvody. Zatím poslední takový pokus byl odstartován v roce 2007.

  • Rolava

Rolava (německy Rohlau) je česká řeka, levostranný přítok řeky Ohře. Délka toku je 36,7 km. Plocha povodí měří 138 km².

Řeka Rolava pramení v Přírodním parku Přebuz v Krušných horách, zhruba 1 km jihovýchodně od Jeřábího vrchu (964 m) v blízkosti německých hranic, v nadmořské výšce 920,8 m. Teče převážně jihovýchodním směrem, protéká městy Nejdek a Nová Role. Ústí do řeky Ohře na jejím 171,6 říčním kilometru v Karlových Varech (místní část Rybáře), v nadmořské výšce 370,3 m pod estakádou silnice I/6. Patří do pstruhového pásma. Průměrný průtok na říčním kilometru 3,75 činí 2,35 m³/s. Stoletá voda zde dosahuje 99,6 m³/s.

  • Větší přítoky
  • levé – Slatinný potok
  • pravé – Nejdecký potok
  • řeka Rolava těsně před soutokem s Ohří napájí vodou při napouštění stejnojmenné přírodní koupaliště.
  • u prameniště řeky s v historii dobýval cín metodou hlubinné těžby i rýžování
  • prameniště je oblast vřesovišť a rašelinišť.
    • Karlovy Vary

    Karlovy Vary (německy Karlsbad) jsou statutární město v západních Čechách a metropole Karlovarského kraje. Město má 53 708 obyvatel (2008) a rozlohu 59,10 km². Je významným lázeňským střediskem se známým sklářským a potravinářským průmyslem.

    Pohled na kolonádu z terasy hotelu Thermal

    Karlovy Vary – znak

    Karlovy Vary – vlajka

    Přibližně kolem roku 1350 uspořádal císař Karel IV. při svém pobytu v Lokti výpravu do loketských lesů, kde nechal na místě údajného pramene založit lázně nazvané Horké Lázně u Lokte, které byly později přejmenované na Karlovy Vary. Následně dne 14. srpna 1370 Karel IV. udělil lázním městská práva stejná jako v Lokti.

    V roce 1522 vychází první odborná kniha o Karlových Varech a jejich léčebných vlastnostech od lékaře Václava Payera, jenž je vydána v Lipsku. O 60 let později zasahuje město velká povodeň a v roce 1604 pak katastrofální požár, která zcela poničí město (podobná událost se přihodí i roku 1759). 1775 Johann Georg Pupp položil základ rozvoji hotelu Grandhotel Pupp.

    V roce 1807 začíná ve městě výroba likéru Becherovka, který se v následujících letech stane známým nejenom v Česku ale také ve světě. V roce 1844 se ve městě začíná rozvíjet další průmysl, tentokrát zaměřený na vývoz zřídelní vody. Rozvoj města potřebuje ke svému růstu napojení na železnici a tak roku 1870 je město napojeno na evropskou železniční síť. Koncem 19. století se mění Karlovy Vary také architektonicky. Stále více se prosazuje historizující styl staveb (neoklasicismus, neobaroko, neorenesance). Největší vliv na celkový vzhled lázeňského města mají v tomto období především stavební projekty firmy Fellner a Helmer, podle jejichž návrhů vzniká ve městě asi 20 budov - mimo jiné také Grandhotel Pupp, divadlo, Císařské lázně, kolonáda Sadového pramene a Vřídelní kolonáda (dnes již neexistující).

    Během první republiky je ve městě roku 1929 otevřeno letiště Karlovy Vary, které umožňuje pohodlné cestování pro majetné turisty. Po druhé světové válce dochází v Karlových Varech podobně jako jinde v Česku k odsunu německého obyvatelstva do Německa. Roku 1946 vzniká Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který město proslavil ve světě a každoročně láká množství filmových nadšenců a známých celebrit z celého světa.

    Po nástupu komunistů k moci dochází v roce 1948 k zestátnění lázeňské léčby, která je opětovně navrácena do soukromého vlastnictví po Sametové revoluci v roce 1989.

    Současné město neleží přesně na místě, kde bylo založeno, ale vlivem eroze podložní desky řekou se pozvolna posunovalo proti proudu řeky v závislosti na tom, jak se objevovaly nové prameny.

    Karlovy Vary se v doučasnosti skládají z 15 místních částí a 15 katastrálních území.

    • Osobnosti města
  • Johann Josef Loschmidt (18211895), rakouský fyzik a chemik
  • Heinrich Mattoni (18301910), podnikatel, zakladatel firmy Mattoni
  • Ludwig Moser (1833 - 1916), rytec, zakladatel sklářen Moser
  • Franz Planer (18941963), americký filmový kameraman českého původu,
  • František Běhounek (18981973), český fyzik a spisovatel sci-fi
  • Karl Hermann Frank (18981946), bývalý knihkupec, prvorepublikový politik, člen SdP (Sudetendeutsche Partei) a aktivní nacista , státní tajemník úřadu říšského protektora
  • Jan Pohan (* 1930), český herec
  • Jiří Bartoška (* 1947), český herec, prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech
  • Josef Vilém z Löschneru (* 1809), český balneolog a rektor Univerzity Karlovy
  • Oblast je poměrně bohatá na přírodní bohatství, což se projevuje v jeho průmyslu, který je zaměřen na jeho využívání. Jedná se již o zmiňované minerální prameny, či ložiska kaolínů, jež se využívá pro výrobu zdejšího porcelánu, nebo výroba balené minerální vody.

    • Lázeňství

    Místní lázeňství je založeno na využívání minerální vody s léčivými účinky, která vzniká v granitovém krystaliniku v hloubkách okolo 2 000 metrů. Zdejší voda má blahodárný vliv na léčení jaterních a střevních chorob, na žaludek a játra. Chemicky se jedná o vodu Na,Ca-SO4, která vyvěrá o teplotě 73 °C ze 60% ve Vřídle vydatností okolo 2 000 l/m. Mineralogické složení se pohybuje okolo 5,9 - 6,5 g/l s obsahem CO2 0,375 - 0,750 g/l.

    O věhlas lázní se velmi významně zasloužil lékař dr. David Becher (zemř. 1792), který se zasloužil hlavně o modernizaci karlovarské balneologie. V 19. století potom na jeho práci navázali dr. Jean de Carro, dr. Rudolf Mannl a dr. Eduard Hlawaczek. Ve městě se nachází množství lázeňských domů (např. Grandhotel Pupp).

    Prameny jsou v současnosti významným zdrojem příjmů pro město, které si uvědomuje jejich cenu a závislost a snaží se o jejich ochranu. V minulosti se již stalo, že prameny v oblasti vyschly, což bylo způsobeno neodbornou těžbou hnědého uhlí v Sokolovské pánvi, kdy se podařilo prorazit kolektor podzemní vody. Následně došlo k zatopení dolu a současnému vyschnutí pramenů ve Varech. Následně bylo nutné důl uzavřít a proraženou oblast vybetonovat. I přes tento zásah se ale nepodařilo zcela obnovit vydatnost pramenů a poklesla i teplota vřídla. Druhým problémem trápícím město je přirozená vodní eroze, která se zahlubuje do podložní vřídelní desky. Panují předpoklady, že pokud by tuto nepříliš mocnou desku prorazila, došlo by k úniku minerálních vod přímo do řeky a nikoliv přes prameny. Proti tomuto se město brání tím, že nechalo koryto řeky vybetonovat, či vložilo betonové bloky.

    • Kolonády

    Z 79 karlovarských pramenů je 13 zachyceno a používají se pro pitné kůry. Ve městě je celkem 5 kolonád.

    10.Listopad 2007

    Karlovci - 9.století - 2.část

    Karlovská dynastie (Karlovci) byla šlechtickou a později panovnickou dynastií, která vládla ve Franské říši v letech 751 — 987 a stala se obnovitelkou říšské ideje v západní Evropě. Svůj název odvozuje od svého nejvýznamnějšího člena, císaře Karla Velikého. S Karlovci se setkáváme již od dob Pipina Staršího (zemřel roku 639) až do dob posledních Karlovců vévody dolnotrinského Oty (zemřel roku 1012) a nelegitimního syna krále Lothara arcibiskupa remešského Arnulfa (zemřel roku 1021).

    Karolínská renesance - když Karel Veliký roku 814 zemřel, zdálo se, že vše je dokončeno. Dokonce i Byzantinci uznali jeho říši. Neuplynulo však ani třicet let, a toto obrovské dílo se ocitlo v troskách. Karel Veliký byl pochován v Cáchách. Po celý středověk byl uctíván jako dokonalý a úspěšný panovník. Byl nejslavnějším Karlovcem.  Ludvík Pobožný, korunovaný již na císaře, se nacházel poblíž Saumuru, když ho zastihla zpráva o otcově smrti. Odebral se do Cách, kde nahradil otcovy rádce a služebníky. Jako nejdůležitější tzv. ideový inspirátor mu stál po boku sv. Benedikt z Anianu. Ludvík se silně vyznačoval úctou ke kněžím a mnichům. Později mu přezdívali Dobromyslný. V této době se všude ve franské říši rozvíjel lenní systém. Velmožové na špici lenní pyramidy, duchovní i světští hodnostáři, si počínali stále nezávisleji na králi. Karel Veliký je dokázal donutit k poslušnosti, Ludvík Pobožný však toho již schopen nebyl.  Ludvík měl tři syny. V důsledku toho došlo k rozdělení říše: Lothar, nejstarší Ludvíkův syn, získal císařský titul, další dva synové se stali králi: Pipin v Akvitánii a Ludvík – budoucí Ludvík Němec – v Bavorsku, Rakousku, Panonii a Korutanech. Současně však vydal císař Ludvík Pobožný řadu opatření, aby zajistil jednotu říše. Proces dělení vyvrcholil, když se Ludvíkovi, který se podruhé oženil, narodil z bavorské manželky ještě jeden syn, Karel. I jemu tak musel Ludvík zajistit dědický díl, pozice říše se navíc zhoršovala. Situaci totiž zhoršovaly nepokoje na severu při hranici s Dány, invaze Bulharů na východě a povstání ve španělské marce na jihu, jehož se snažili využít Arabové. Podle všeho za to mohlo chybování rádců císaře.

    Když sedmiletý Karel dostal roku 829 Alemanii s Alsaskem, Raetii a část Burgundska jako dědictví, postavili se proti tomu jeho tři starší nevlastní bratři a zahájili odboj proti otci, Ludvíkovi Pobožnému. Ten sice zpočátku vítězil, ale vzpoura se šířila dále. Když se Ludvík nedaleko Kolmaru setkal se silným vojskem svých synů, nechal se přesvědčit k jednání. Lothar nechal Ludvíka Pobožného a jeho syna Karla zajmout. S císařem pak jednal, jako by byl sesazen. Zanedlouho se ze tří synů-spojenců stali rivalové. Pipinova smrt roku 838 a skon císaře Ludvíka roku 840 ukončily tyto spory, vznikl však nový problém: nástupnictví v čele říše. Lothar se prohlásil císařem a získal podporu biskupů, přesto ale oba jeho mladší bratři Karel a Ludvík, stejně jako velké množství šlechty vůči němu zaujali nepřátelský postoj.  14. února roku 842 si přísahali Karel Holý a Ludvík Němec ve Štrasburku vzájemné spojenectví. O rok později donutili Karel Holý a Ludvík Němec nejstaršího bratra, aby byla říše rozdělena. Stalo se to v srpnu roku 843 u Verdunu. Podle verdunské smlouvy připadla Západní Francia, země západně od Saony a Rhony, Karlu Holému. Východní Francia se Saskem, bývalou Austrasií, Alemanií a Bavorskem přešla na Ludvíka Němce. Mezi oběma královstvími se od Fríska k Provenci a Lombardii rozprostírala oblast vlády císaře Lothara, Lotharingie – nejbohatší, ale obtížně hájitelná území franské říše. Střední Itálie s Ravennou a Římem patřila papeži, zatímco jih Apeninského poloostrova zůstal pod byzantskou mocí.  Po Lotharově smrti byla jeho říše rozdělena mezi jeho tři syny. Jeden z nich Ludvík II. se stal císařem, jenže Karel Holý se spojil s Ludvíkem Němcem proti němu. Když pak Ludvík II. roku 875 zemřel bez mužského potomka, proklamoval papež Jan VIII. císařem Karla. Ludvík Němec toto rozhodnutí neuznal a zahájil proti bratrovi válku – a to byl konec evropské říše.

    Panování posledních Karlovců - po abdikaci Karla III. Tlustého (syna Ludvíka Němce) roku 887 a oslabení rodu se na dílčí královské trůny dostávají příslušníci franské aristokracie, obvykle s Karlovci spříznění Bosovci, Robertovci, Welfové. Posledním císařem z dynastie Karlovců byl Arnulf Korutanský. V roce 911 vymřeli Karlovci v říši východofranské (Ludvíkem IV. Dítětem). V říši západofranské se Karlovci v domácích bojích a rozvoji feudálních řádů nebyli schopni prosadit tak obratně jako Robertovci – Kapetovci. Po Karlu III. se vlády dočasně zmocnili Robertovci a po nich Bosovci. Protože moc Kapetovců nebyla ještě dost autoritativní, obnovili sami Kapetovci (Hugo Veliký) vládu Karlovců povoláním Ludvíka IV. Zámořského z Anglie. Ten upevnil svou moc sňatkem s Gerberou, dcerou Oty I. Velikého. Jejich starší syn Lothar se stal králem a mladší Karel vévodou dolnotrinským. Po smrti krále Lothara záhy zemřel bez potomků jeho syn Ludvík V. (roku 987). Na trůn byl povznesen Hugo Kapet, který odrazil nároky posledních Karlovců. Ti vymřeli po meči synem vévody Karla vévodou dolnotrinským Otou (roku 1012) a nelegitimním synem krále Lothara arcibiskupem remešským Arnulfem (roku 1021).

          

    • Znak z doby nástupu Znak z doby nástupuLudvík II. Němec (kolem 805 - 876) z rodu Karlovců první východofranský král.

    Boje o trůn a verdunská smlouva - Ludvík byl třetím synem císaře říše římské Ludvíka I. Pobožného, který mu svým nástupnickým řádem zvaným Ordinatio imperii roku 817 vymezil jako úděl vládu v Bavorsku. Roku 829 však císař vlastní ustanovení porušil ve prospěch nejmladšího syna Karla zvaného Holý, který se narodil teprve roku 823. V nastalých sporech stál Ludvík nejprve s bratrem Pipinem na straně otce proti nejstaršímu bratrovi Lotharovi. Když však Pipin roku 838 zemřel, začal také on bojovat proti císaři a po jeho smrti v roce 840 se společně s Karlem Holým postavil proti nárokům Lothara I. na svrchovanou vládu nad celým franským královstvím. Roku 842 uzavřeli Ludvík s Karlem tzv. Štrasburské dohody a o rok později dosáhli smlouvou ve Verdunu rozdělení říše na tři části v nichž měli bratři vládnout jako tři rovnoprávní panovníci. Lotharovi byl sice zachován císařský titul ovšem bez svrchovanosti nad bratry.

    První král východofranské říše - Po roce 843 se Ludvík II. Němec ve východní části říše zcela osamostatnil a stal se zakladatelem východofranské říše (v latinských pramenech Francia orientalis). Na západě rozšířil její území o východní Lotharingii, kterou si po smrti jejího vládce Lotharova syna Lothara II. († 869) rozdělili s bratrem Karlem Holým roku 870 smlouvou v Meersenu (ribemontskou smlouvou 880 připadla Lotharingie k východofranské řiši celá).  Na východě podnikal četné expanze. Bojoval s Polabskými Slovany a Srby, Čechy i Bulhary. Jeho vojska napadala území moravské říše. Roku 846 pomohl k vládě moravskému knížeti Rastislavovi, který se poté pokusil z franského vlivu vymanit. Přes četné další výpravy se Ludvíkovi nepodařilo podřídit si Moravu natrvalo. Roku 876 uzavřel mír s knížetem Svatoplukem ve Forchheimu a uznal nezávislost jeho státu na východofranské říši.

    Potomci - v roce 827 se Ludvík II. oženil s Hemmou, sestrou otcovy druhé manželky Judity. Hemma mu porodila sedm dětí, z toho čtyři dcery a tři syny/  -   Hildegarda (828 – 856), jeptiška,   -  Karloman, východofranský král (876 - 882),   -  Irmgarda z Chiemsee († 866), jeptiška,   -  Gisela, jeptiška,   -  Ludvík III., východofranský král (876 - 880) ∞ 874 Liutgarda Saská,   -  Berta († 877), jeptiška,   -  Karel III. Tlustý, východofranský král (876 - 887) ∞ 862 Richardis.

    Dívky strávily svůj život v klášteře jako jeptišky a synové vládli společně Východofranské říši. Největšího mocenského úspěchu dosáhl Karel, který byl nejen východofranským králem, ale také od roku 879 králem italským, od 881 korunovaným císařem římským jako Karel III. a nakonec po smrti krále Karlomana II. v roce 884 západofranským králem. Tak se mu podařilo, byť jen formálně a na velmi krátkou dobu, naposledy sjednotit Franskou říši.  Dynastie východních Karlovců vymřela roku 911 Ludvíkem IV. zvaným Dítě (potomek Arnulfa Korutanského, Karlomanova nemanželského syna).

       

    Karel II. pocházel z dynastie Karlovců, byl totiž nejmladším synem římského císaře Ludvíka I. Pobožného a jeho manželky Judity. Již od roku 829 měl v držení Alsasko, Burgundsko a Alemanii. Karel II. bojoval proti svému staršímu bratru Lotharovi, který se po smrti otce stal císařem. Na konci roku 842 uzavřel Karel II. se svým bratrem Ludvíkem tzv. Štrasburskou přísahu, kterou byla vytvořena aliance proti císaři. Vyvrcholením jejich odboje se stala o rok později Verdunská smlouva, díky které byla Franská říše rozdělena na tři království ovládané syny Ludvíka I. Pobožného. Ludvík II. tak získal východní část státu (Východofranská říše), Lothar I. Itálii a střední část původní Franské říše (tzv. Středofrancouzská říše) a Karel II. od té doby vládl v Západofranské říši.  Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše. Často se usazovali v ústí velkých řek (Loira, Seina, Rýn), odkud podnikali bojové výpravy. Během vlády Karla II. vynikly také nové knížecí rody (např. Bosovci nebo předci Kapetovců). Druhou Karlovou manželkou se v roce 870 stala právě Richilda z Provence, jedna z příslušnic rodu Bosovců. V roce 870 smlouvou z Meersenu Karel II. také rozšířil svoji říši o románskou část Lotharingie (severní část Středofranské říše). Když v roce 875 zemřel jeho synovec, císař Ludvík II. (syn Lothara I.), Karel II. vpadl do Říma, kde získal italskou královskou korunu a také titul římského císaře. O rok později se pokusil zaútočit na Východofranskou říši, útok ale nebyl úspěšný. Roku 877 Karel II. potvrdil šlechtě dědičnost jejich lén. Na podzim téhož roku zemřel.

    Potomci - se svou první manželkou, Ermentrudou Orléanskou, se Karel II. oženil roku 842. Ermentruda zemřela roku 869 a Karel II. si o rok později vzal Richildu z Provence, pro niž to bylo již třetí manželství.

    1. manželka Ermentruda Orléanská/  -  Judita Flanderská (844870), královna Wessexu,  -  Ludvík II. Koktavý (846879), západofranský král,  -  Karel Dítě (847866), akvitánský král,  -  Lothar (848865), mnich,  -  Karloman (849876), mnich,  -  Rotruda (852912), abatyše,  -  Ermentruda (854877), abatyše,  -  Hildegarda (narozena 856, zemřela mladá),  -  Gisela (857874).

    2. manželka Richilda z Provence/  - Rothilda (871929), hraběnka z Bourges, pozd. hraběnka z Maine,  -  Drogo (872873),  - Pipin (873874),  - syn (nar. 875, zemřel téhož roku),  -  Karel (876877).

            

    Narodil se z manželství krále Lothara I. s Irmingardou Tours a měl mnoho sourozenců.

    Po otcově smrti v roce 855 získal vcelku nesourodé území. Krom několika výprav proti normanským pirátům se jeho snaha zaměřovala spíše na úsilí rozvést se se svojí ženou Theutbergou a eventuálně si vzít svojí milenku Waldradu. To zároveň ovlivňovalo jeho vztahy s jeho strýci, Ludvíkem II. Němcem a Karlem Holým, kteří měli o území Lotharingie zájem. Lothar totiž měl jediného nelegitimního syna Huga a pouze sňatek s Waldradou mohl z Huga udělat právoplatného dědice trůnu. Když však konečně jeho původní žena Teutberga roku 869 svolila s rozvodem, Lothar II. záhy umírá na chřipku a jeho syn je Karlem Holým i Ludvíkem Němcem prohlášen za nelegitimního dědice a celá Lotharingie je smlouvou z Meersenu roku 870 rozdělena mezi Východofranskou a Západofranskou říši. Hugo pak byl následně odškodněn rozsáhlými statky v Alsasku.

     

     Po otcově smrti mu připadlo území Burgundska a Provence, které bylo po jeho smrti rozděleno a přičleněno ke královstvím jeho bratrů Ludvíka II. a Lothara II..

    Vlády se ujal po smrti svého otce, západofranského krále a římského císaře Karla II. Holého roku 877. Ještě předtím vládl v Akvitánii, kde se stal králem již roku 866 po smrti svého mladšího bratra Karla, zvaného Dítě. Ludvíkovou matkou byla Ermentruda Orléanská.

    Život - Ludvík byl korunován 8. prosince 877 Hincmarem, arcibiskupem remešským. Podruhé obdržel západofranskou korunu od papeže Jana VIII. v Troyes, když se papež v září 878 účastnil tamního koncilu. Protože Ludvík zemřel již na jaře následujícího roku, jeho osoba měla na ovlivnění průběhu dějin pouze malý vliv. Byl popsán jako „prostý a jemný muž, milovník míru, spravedlnosti a náboženství“. V roce 878 věnoval okolí Barcelony, Girony a Besalú Guifredovi Barcelonskému.  Ludvíkovým posledním činem byl vojenský pochod proti Vikingům, kteří sužovali Evropu. Ludvík ale byl již nemocný a nedlouho po začátku výpravy zemřel (9. nebo 10. dubna 879). Po jeho smrti si vládu nad Západofranskou říší rozdělili jeho dva synové Ludvík III. a Karloman II.  Ludvík II. Koktavý byl dvakrát ženatý. První manželka, se kterou se roku 862 oženil navzdory odporu svého otce Karla, se jmenovala Ansgarda Burgundská. Karel ale požádal papeže o anulování manželství, ten mu vyhověl a Karel II. Holý tak oženil v únoru 875 svého syna s Adélou z Frioul.

      

     Ludvík byl synem západofranského krále Ludvíka II. a jeho první manželky Ansgardy.  Část šlechty jej, po smrti Ludvíkova otce, prosazovala jako jediného krále. Nakonec ale byli zvoleni oba bratři (Ludvík III. a Karloman II.), kteří si vládu nad říší rozdělili. Ačkoliv existovaly pochybnosti o jejich legitimnosti (manželství jejich matky s Ludvíkem II. bylo anulováno), bratři získali všeobecné uznání a v březnu 880 si v Amiens rozdělili otcovu říši. Ludvík III. tak obdržel severní část státu, NeustriiBoso z Provence, bratr Richildy, manželky císaře Karla II. Holého, odvolal svou věrnost oběma bratrům a byl zvolen králem Provence. Ludvík III. s Karlomanem II. proti němu vytáhli v létě 880 a obsadili Mâcon a severní část Bosova území. Své síly spojili s vojsky Karla III. Tlustého a od srpna do listopadu neúspěšně obléhali Vienne.  Ludvík III. dokázal během své vlády zvítězit v bitvě u Saucourt-en-Vimeu s Vikingy v roce 881. Boj byl oslaven v básni Ludwigslied ve staré horní němčině.  Král Ludvík III. zemřel bezdětný roku 882 po pádu z koně. Po jeho smrti se králem celé Západofranské říše stal Ludvíkův bratr Karloman.

    Do roku 882 byla Západofranská říše rozdělena, v severní části vládl Karlomanův bratr Ludvík. Karloman byl synem Ludvíka II. a jeho první manželky Ansgardy.  Část šlechty jej, po smrti Karlomanova otce, prosazovala jako jediného krále. Nakonec ale byli zvoleni oba bratři (Ludvík III. a Karloman II.), kteří si vládu nad říší rozdělili. Ačkoliv existovaly pochybnosti o jejich legitimnosti (manželství jejich matky s Ludvíkem II. bylo anulováno), bratři získali všeobecné uznání a v březnu 880 si v Amiens rozdělili otcovu říši. Karloman II. tak obdržel jižní část státu, Burgundsko a AkvitániiBoso z Provence, bratr Richildy, manželky císaře Karla II. Holého, odvolal svou věrnost oběma bratrům a byl zvolen králem Provence. Ludvík III. s Karlomanem II. proti němu vytáhli v létě 880 a obsadili Mâcon a severní část Bosova území. Své síly spojili s vojsky Karla III. Tlustého a od srpna do listopadu neúspěšně obléhali Vienne.  V srpnu 882 se Karloman stal králem celé Západofranské říše poté, co jeho bratr Ludvík zemřel bezdětný po pádu z koně. Situace království ale nebyla příliš dobrá, protože Vikingové pořádali neustále nájezdy a plenili pobřeží. A v Burgundsku vzniklo dokonce povstání feudálních pánů proti králi.  Karloman II. zemřel bezdětný nešťastnou náhodou při lovu 12. prosince 884. Na západofranském trůně ho vystřídal bratranec jeho otce, císař Karel III. Tlustý, který tak na krátkou dobu opět spojil celou Franskou říši v jeden celek.

     

    Jeho otec Ludvík II. Koktavý zemřel ještě před jeho narozením, Karel tak byl pohrobkem. Matkou Karla III. byla druhá Ludvíkova manželka Adéla z Frioul.  Po smrti Karlova nevlastního bratra Karlomana II. v roce 884 byl uvolněný trůn šlechtou nabídnut východofranskému králi Karlovi Tlustému. Po jeho sesazení si šlechta naopak v roce 888 zvolila za svého krále Oda Pařížského, příslušníka místního šlechtického rodu. Ten si ale brzy některé příznivce znepřátelil rozšiřováním svého majetku a také posilňováním královské moci. Proto vznikla šlechtická opozice v čele s remešským arcibiskupem Fulkem, který roku 893 korunoval Karla III. jako protikrále.  Veškerou šlechtou byl Karel III. uznán za západofranského krále po Odově smrti v roce 898. V roce 911 obdržel po porážce Normanů území okolo Rouenu a na pravém dolní břehu Seiny, díky čemuž přestaly neustálé útoky vikingských nájezdníků na říši. Téhož roku, po vymření východofranských Karlovců, získal také Lotharingii, které později ubránil před útoky Konráda I.  V roce 922 se část šlechty vzbouřila a zvolila si za svého krále Roberta, mladšího bratra někdejšího západofranského krále Oda. Roku 923 byl v bitvě u Soissons Robert zabit, nicméně Karel III. byl sesazen, uvězněn a za krále byl zvolen Rudolf Burgundský. Karlova manželka se synem Ludvíkem ale stačili uprchnout do Anglie.  Karel III. zemřel na podzim 929 ve vězení v Péronne, kde byl také pohřben.

      

    • Znak z doby nástupu  Znak z doby nástupu  Znak z doby nástupu  Znak z doby nástupu  Znak z doby nástupu  Karel III. Tlustý (13. června 83913. ledna 888, Neudingen) byl východofranský král a římský císař z Karlovské dynastie. Králem východofranským byl od r. 876, italským od 879, západofranským od 885, císařem římským v letech 881-887.

    Byl nejmladším synem Ludvíka II. Němce. Při dělení říše získal Alemansko, postupně sjednotil většinu území císařství. Neúspěšné boje s Araby a Normany jej v roce 887 donutily k abdikaci.

    06.Listopad 2007

    Ottawa Senators

    Vstup do NHL: 16. prosince 1991
    První sezóna: 1992-93 (dříve 1917-18)
    Stadión: Scotiabank Place, 18.500 diváků
    Adresa: Scotiabank Place, 1000 Palladium Drive, Ottawa, Ontario K2V 1A5
    Největší úspěchy: finále konference 2003 (dříve Stanley Cup 1920, 1921, 1923, 1927), finale Stanley Cupu 2007

    Individuální rekordy jedné sezóny:
    Branky: 50 - Dany Heatley (2005-06 a 2006-07)
    Asistence: 71 - Jason Spezza (2005-06)
    Body: 105 - Dany Heatley (2006-07)
    Trestné minuty: 318 - Mike Peluso (1992-93)

    Tým Ottawa Senators vznikl na začátku století jako přímý nástupce slavných Ottawa Silver Seven, čtyřnásobného vítěze Stanley Cupu z let 1903 - 1906. Ke změně názvu došlo ze dvou důvodů. Jednak proto, že se hokej nehrál již v sedmi hráčích, a jednak proto, že i ottawský tým vstoupil v roce 1908 do profesionálního dění - tj. do Eastern Canada Hockey Association - a hledal tedy název, který by jej lépe reprezentoval. Protože byla Ottawa sídlem kanadské vlády a kongresu, využili ottawští této skutečnosti a pojmenovali se Senators - Senátoři. Ještě před vznikem NHL Senators vybojovali Stanley Cup v roce 1911 a do nové soutěže tak vstoupili s kvalitním týmem. V prvním ročníku sice obsadili až třetí místo, ale pak začala jejich "zlatá" éra. V letech 1920, 1921 a 1923 získali třikrát ligové prvenství, čímž se stali prvním týmem, který Stanley Cup dokázal obhájit. V jejich týmu pod vedením manažera Tommyho Gormana a kouče Petea Greena zářily hvězdy: Clint Benedict - nejlepší gólman NHL, Cy Denneny - famózní střelec, Frank Nighbor - rovněž skvělý útočník. V týmu se postupně objevili i další výborní hráči - Jack Darragh, Spreque Cleghorn, Punch Broadbent, George Boucher, ale i King Clancy, Lionel Hitchman, gólman Alex Connell či později úspěšný manažer Detroitu Jack Adams. Ten také pomohl ottawskému týmu v roce 1927 ke čtvrtému zisku Stanley Cupu v NHL. Ročník 1926-27 byl pro Senators posledním úspěšným. Získali v něm vedle Stanley Cupu i posedmé Prince of Wales Trophy. Rozšíření NHL Ottawě evidentně nepomohlo a tým se postupně propadal až na pátou příčku kanadské divize a celkové deváté místo. To bylo v sezóně 1930-31, po níž se na jeden rok Ottawa odmlčela a v ročníku 1931-32 k bojům ligy nenastoupila. Vrátila se opět od sezóny 1932-33, ale se stejným výsledkem jako ve své poslední sezóně. Deváté místo tabulky NHL bylo však tentokrát už místem posledním, to kvůli odchodu Philadelphie v roce 1931. Stejné umístění získali Senators i v sezóně 1933-34, a to znamenalo pro klub definitivní odchod z NHL, když se klub přestěhoval do St. Louis. Jistě smutné u týmu, jenž téměř deset let kraloval celé soutěži. Ale takový už je hokej. A k hokeji patří i návraty. Ten historický pro klub Ottawa Senators se udál po padesáti osmi letech. V sezóně 1992-93 se Senátoři jako dosud jediný klub historie dokázali vrátit, i když klub z konce století má s tím původním společné zatím jen jméno.

    Po nováčkovské sezóně, ve které Senators dosáhli jen dvaceti čtyř bodů, dostal výpověď první generální manažer klubu Mel Bridgman. Senátoři totiž mimo jiné vytvořili rekord NHL, když na ledech soupeřů získali jen jedno vítězství. To vše dalo Ottawě právo první volby v draftu 1993 a Senators sáhli v tomto výběru po zázračném střelci Quebecké juniorské ligy Alexandru Daigleovi. Když pak ale s Daiglem podepsali pětiletou smlouvu a zaplatili za něj dvanáct milionů dolarů, rozpoutala se bouře nesouhlasu. Obrovská částka za hráče, který svůj talent ještě neosvědčil, popudila manažery mnoha klubů NHL. A ti měli pravdu. Daigle se sice snažil, ale hra se mu příliš nedařila. Smlouva s Daiglem pronásledovala Senátory ještě v ligovém ročníku 1995-96, kdy se rozhořel spor mezi generálním manažerem Randy Sextonem a útočníkem Alexejem Jašinem. Spor zahájený Jašinem byl dlouhý a tvrdý a ruský útočník dlouho odmítal nastoupit. S pocity znechucení a zklamání z marného boje o play off z klubu navíc odešlo několik klíčových osobností. Nový manažér Pierre Gauthier ale s Jašinem novou smlouvu podepsal. A právě kolem Jašina se začalo budovat nové mužstvo. Přišli noví hráči jako Steve Duchesne, Radek Bonk, Daniel Alfredsson, Stanislav Neckář, František Musil či Damian Rhodes a tým se v roce 1997 konečně dostal do play off. Tam sice vypadnul hned v prvním kole s Buffalem, o rok později již ale Ottawa senzačně vyřadila New Jersey Devils. Do sezóny 1998-99 potom Senators k údivu mnoha laiků i odborníků vlétli ve velkém stylu a vedeni skvělým Jašinem dokonce zvítězili ve své divizi. Jenomže tentokrát první kolo vyřazovacích bojů přichystalo překvapení na jejich účet. Senátoři se proti skvěle bránícímu Buffalu prakticky vůbec neprosadili a prohráli hladce 0:4 na zápasy. Kapitán Jašin si navíc v celé sérii nepřipsal ani jednu branku a jeho žádost o pronikavé zvýšení platu na začátku nové sezóny vedla k jeho další velké stávce. A byla to stávka opravdu mimořádných rozměrů, která hýbala doslova celou NHL. Vedení klubu už nehodlalo podruhé Jašinovu nátlaku ustoupit a bývalý kapitán týmu neodehrál za celý ročník jediný zápas. Tvrdohlavý Rus se do mužstva nakonec ne příliš ochotně a bez jediné omluvy vrátil až v září 2000, kdy arbitrážní komise, kam celý případ dospěl, rozhodla o tom, že Jašin prostě musí dodržet svou profesionální smlouvu. Senators mezitím i bez své největší opory sehráli dobrou sezónu. Hned pět borců se v tabulce produktivity celé NHL dostalo do první stovky, když Jašina na centru prvního útoku dokázal překvapivě dobře zastoupit náš Radek Bonk (23+37). Šesté místo ve Východní konferenci bylo také solidním výsledkem, jenomže toto umístění současně přivedlo Senátorům v prvním kole vyřazovacích bojů do cesty silné Toronto. A Maple Leafs dokázali splnit úlohu favorita, když vyřadili Ottawu 4:2 na zápasy.

    Jestliže však Senators v roce 2000 odešli z play off alespoň s vizitkou týmu, který se snažil a bojoval, o rok později z toho byl zase pořádný ranec ostudy. Ottawa po základní části skončila s rekordním počtem sto devíti bodů na druhém místě Východu, v bojích o Stanley Cup ji ale podruhé za sebou doslova vykleplo Toronto. Senators prohráli potupně 0:4 na zápasy a Jašin v sérii s kanadským rivalem herně znovu zcela vybouchl. Možná i proto ho vedení klubu po sezóně vyměnilo do NY Islanders, odkud kromě dvou hráčů, získalo druhé místo v draftu. Tato volba umožnila Ottawě získat mimořádně talentovaného útočníka Jasona Spezzu, od kterého se bezpochyby čeká, že Senátory v budoucnu dovede ke Stanley Cupu. Do ročníku 2001-02 vstoupila Ottawa poněkud neslavně a chvíli se dokonce zdálo, že bude mít na svědomí historicky nejhorší start. Celkově se dá říci, že Senators disponují hodně silným mužstvem, které má na to dokázat v NHL velké věci. Obvykle však jednoho soupeře roznesou na kopytech a vzápětí se neskutečně trápí. Výborný rok zaznamenal Radek Bonk, který se konečně chytil i v play off. Ottawě se po čtyřech letech konečně podařilo zlomit prokletí prvního kola vyřazovacích bojů, ve kterém si kupodivu velmi hladce poradila s favorizovanou Philadelphií. Největší podíl na tom měl nepřekonatelný brankář Patrick Lalime, jenž třikrát za sebou vychytal čisté konto a v pětizápasové sérii dostal jen dva góly. Prokletím hráčů z hlavního města Kanady se již tradičně stali hokejisté Toronta. Ovšem tentokrát Maple Leafs poslali Ottawu na nucenou dovolenou až po sedmizápasovém dramatu. Po dalším selhání v play off se stal novým generálním manažerem John Muckler a pod jeho vedením získali Senátoři první President’s Trophy v historii a to navzdory tomu, že se během sezóny ocitli ve vážných finančních problémech. V prvním kole vyřadili NY Islanders i se svým ex-kapitánem Jašinem, šest utkání trval postup přes Philadelphií a ve finále konference narazili na New Jersey. I přes obdivuhodný comeback do série, kdy prohrávali už 1:3 na zápasy, nezvládli rozhodující duel a ročník pro ně skončil. Na začátku sezóny 2003-04 došlo ke stabilizaci financí a po slabším rozjezdu skončila Ottawa znovu mezi osmičkou nejlepších. Soupeřem byl tradiční rival z Toronta, vyrovnaná série dospěla až k sedmému duelu. Ten ovšem nezvládl gólman Lalime, inkasoval třikrát z jedenácti ran a byl střídán. Neúspěch ve vyřazovacích bojích stál místo jak jeho, tak dlouholetého kouče Jacquese Martina. Následovala výluka, po ní v mužstvu nezůstali ani další dva zkušení Senátoři Radek Bonk a Marián Hossa, za kterého přišla vycházející hvězda Dany Heatley. Na pozici gólmanské jedničky přivedl Muckler starého známého z Buffala, budoucího člena Síně slávy Dominika Haška. Byl to risk, Hašek rok nehrál a jeho předchozí angažmá v NHL ukončilo po pár utkáních zranění třísel. Trénováním byl pověřen Bryan Murray, toho času generální manažer Anaheimu. A začal skvěle.

    Ottawa vedla ligu, Hašek chytal jako za starých časů, lize dominoval útok Heatley – Spezza – Alfredsson, tzv. CASH line. Bohužel, během olympiády si český brankář při rozkleku opět poranil třísla a byl vyřazen na neurčito. Tím pádem povýšil náhradník Ray Emery a nevedl si vůbec špatně. I díky jeho výkonům se s Haškovým návratem nechvátalo, tým skončil na prvním místě v konferenci. Snadno a rychle vyřadili obhájce Tampu Bay, ve druhém kole je čekalo Buffalo Sabres. Emery měl úvod série jak z noční můry, inkasoval sedmkrát, Senátoři prohráli i následující mač a začalo se volat po Dominátorově návratu. Jenže jednačtyřicetiletý gólman nechtěl nastoupit, dokud se nebude cítit stoprocentně fit a tak musel chytat i dál Emery. Zlepšil se, ale vyřazení nezabránil. Haška za jeho otálení kritizovali fanoušci i kouč Murray a Ottawa s ním ukončila spolupráci. Novou jedničkou mezi tyčemi byl Emery, do Chicaga odešel často absentující Martin Havlát, jinak zůstalo vše při starém. Základní část se povedla, bylo třeba dosáhnout kýženého úspěchu v play off. Za pět utkání vyřadili mladý tým Pittsburghu, stejnou dobu trvala eliminace New Jersey. Finále konference dalo hráčům možnost k odvetě se Sabres, která se povedla na výbornou, stačilo dalších pět zápasů a brána do finále Stanley Cupu byla otevřena. Posledním soupeřem byl Anaheim Ducks, jehož základy vystavil před pár lety trenér Senátorů Murray. Kačeři složili defenzivní formaci, která dokázala z ledu vymazat první útok soupeře, zbytek týmu příspěvek CASH line nahradit nedokázal a tak se po pěti utkáních radoval Anaheim.

    Smlouva vypršela Mucklerovi, na jehož místo byl dosazen Murray a ten práci hlavního trenéra nabídl svému bývalému asistentu Johnu Paddockovi. Ovšem příliš trpělivosti s ním neměl. Po dobré první polovině sezóny přišla na mužstvo krize a Paddock dostal padáka. Na lavičku se postavil sám Murray, ale ani pod ním se výsledky nezlepšili. Nakonec Ottawa horko těžko postoupila do play off, odkud ji hned v prvním kole s debaklem vyprovodil Pittsburgh.

    Ottawa SenatorsOttawa Senators

    29.Říjen 2007

    Bitva u Wogastisburgu 631 nebo 632

    Bitva u Wogastisburgu proběhla v roce 631 nebo 632 mezi slovanskými kmeny Sámovy říše a franskými vojsky krále Dagoberta I. u slovanského hradiště jménem Wogastisburg. V této bitvě dosáhlo slovanské vojsko významného vítězství.

    Dle Fredegarovy kroniky, jediného věrohodného písemného zdroje, byli v devátém roce vlády krále Dagoberta I. (631/632) někde na území Sámovy říše přepadeni franští kupci. Následně na Sámův dvůr přišel králův vyslanec Sicharius s požadavkem na spravedlivou náhradu za kupce, které Sámovi lidé povraždili, a za majetek, kterého se protizákonně zmocnili. Sámo odmítl škodu nahradit a chtěl ustanovit soudy pro spory mezi oběma stranami. Poté mezi nimi vznikla hádka a následně byl Sicharius vykázán. Následkem této diplomatické roztržky vzniklo franské válečné tažení.

    Frankové vpadli do Sámovy říše zřejmě ve třech proudech (rozdělené vojsko na více částí se lépe uživilo drancováním, a zároveň vyplenilo větší území). Na předem domluveném místě na území nepřítele se pak části vojska spojily. Jižní a severní křídlo Dagobertovy armády, kterou tvořily vojska franských Alamanů a Longobardů, dosáhlo vítězství, a odvedlo velký počet zajatců. Austrasijci ve středním a hlavním proudu Dagobertovy armády oblehli pevnost Wogastisburg, kde zůstal veliký počet slovanských Vinidů (mylné pojmenování pro slovanské kmeny). Po třech dnech došlo k bitvě, v níž byl pobit velký počet obléhatelů. Zbytek Dagobertových vojsk se dal na útěk, a ponechal na místě výzbroj a výstroj.

    Části franského vojska

    Přesná lokalizace hradiště je dnes zřejmě nemožná. Z Fredegarovy kroniky se dozvídáme pouze jeho jméno, funkci (castrum - trvale opevněné místo) a umístění kdesi ve směru postupu austrasijského vojska. V poslední době čeští historikové a archeologové upozorňují na lokalitu vrchu Rubín u Podbořan v severních Čechách. Jejich tvrzení je podpořeno archeologickými nálezy (ostruhy, šipky a další) slovansko-avarského typu ze 7.století. Další indicie je směr protiútoku Slovanů do Durynska.

    Slovenský historik Matúš Kučera ji lokalizoval na základě historické analýzy geografické, vojenské, archeologické i jazykového původu na území Bratislavské brány lokalizovatelné v prostorech obou břehů Dunaje až po děvínský pevnostní uzel, původem slova burgus označujícím pevnost mezi barbarským a římským světem, kde mělo sídlo významné slovanské kníže Braslav nebo Předslav a zvali jej sídlem Braslavovým, tedy braslau brugus kde hostí kupce, z germanskeho jazyka wo gastis burgus. Po porážce Franských vojsk Slované opakovaně útočili na Durynsko. Sámova říše se rozrostla (připojil se k ní např. srbský vévoda Dervan), a stala se významným regionálním uskupením.

    24.Říjen 2007

    Město Rakovník

    • Rakovník

    Rakovník – znak

    Rakovník – vlajka

    Rakovník (něm. Rakonitz) je město ve středních Čechách ležící asi 60 km západně od hlavního města Prahy. Nachází se v členité krajině na dně kdysi mokřinatého údolí, kterým protéká Rakovnický potok. Je správním, průmyslovýmkulturním centrem. Historické jádro města je od roku 1992 městskou památkovou zónou.

    Radnice (T. Horák 1734-38)

    Rakovník se původně nazýval Rokytka a to podle říčky, která osadou protékala. Své dnešní jméno dostal údajně podle báje o velikém hladomoru, který zasáhl kraj. Tehdy pomřelo mnoho lidu a neštěstí by zřejmě pokračovalo dál, kdyby jednu moudrou ženu nenapadlo uvařit svým dětem k jídlu raka. V té době se totiž myslelo, že rak, který získá po uvaření rudou barvu, je jedovatý. Děti však nepomřely, Rokytka žila z raků a znova se postavila na nohy. Pravděpodobnější však je, že Rakovník dostal své jméno buď podle porostu, který kdysi rostl v tamních mokřinách. Písemně je poprvé připomínán v roce 1252 jako sídlo soudu. Základ současné podoby (dlouhé náměstí) město získalo ovšem až někdy kolem roku 1300. Majestátem českého krále Jana Lucemburského byla městu potvrzena práva, která mělo již ve 13. století (právo mílové, trhu). Rakovník měl statut komorního města, které však více než na vůli královské komory bylo závislé na momentálním postavení nedalekého královského hradu Křivoklátu. Kolem roku 1352 vyhořel kostel sv. Mikuláše na východním konci náměstí. Byl vystavěn téměř celý nově jako děkanský kostel a posléze zasvěcen tentokrát sv. Bartoloměji.

    Nový kostel byl také posléze samostatně opevněn, jak je patrno z bojů z roku 1422, kdy byli nuceni město opustit sympatizanti husitství. O opevnění celého města se postaral až Aleš Holický ze Šternberka v první polovině 15. století. V bitvě u Lipan stál na vítězné straně a posléze se přimkl k Jiřímu z Poděbrad. Křivoklátsko s Rakovníkem měl v zástavě až do roku 1453, kdy se oblast vrátila pod královskou komoru. Jiří z Poděbrad povolil v roce 1471 městu výstavbu zděných hradeb. Jeho nástupce Vladislav Jagellonský udělil Rakovníku v roce 1482 erb, v němž se objevil i rak, protože již zřejmě nebylo správné povědomí o vzniku jména města.

    16. století nastal velký rozvoj města. Začaly se stavět kamenné hradby, v nichž zvláště vynikly nové brány (Vysoká a Pražská), které však nebyly nikdy vskutku dokončeny. Dařilo se chmelařství a výrobě piva, které se získalo věhlas i v zahraničí. Na severozápadě za městem byl v roce 1575 založen nový hřbitov a postaven kostel Nejsvětější Trojice se samostatnou zvonicí. I po nástupu Habsburků na český trůn Rakovník stál při panovnících tohoto rodu a snažil se tak vyhnout zvůli toho, kdo právě držel Křivoklát. Až Rudolf II. toto ocenil a po staletích marného čekání povýšil Rakovník v roce 1588 na královské město.

    Rakovník na mapě

    Při českém stavovském povstání v Rakovníku našlo útočiště na konci října 1620 stavovské vojsko pod vedením Kristiána z Anhaltu. V okolí kostelíka sv. Jiljí a morového hřbitova západně od města došlo ke střetu s koaličními vojsky vedenými Maxmiliánem Bavorskýmgenerálem Buquoyem. Po něm se ovšem obě armády vydaly na cestu ku Praze, kde byla svedena bitva na Bílé hoře, v níž bylo české stavovské vojsko zcela poraženo. Při následné rekatolizaci muselo i Rakovník opustit několik rodin. Mnohem horší však byly důsledky přechodů různých vojsk (Sasové, Švédové, císařští), které se pravidelně opakovaly až do konce třicetileté války v roce 1648. Ve městě zbyla sotva polovina domů a mnoho z nich bylo neobydlených. Ve druhé polovině 17. století město po sto letech postihl mor a na jeho sklonku také velká ničivá povodeň. V severní části Rakovníka, který od roku 1658 připadl Schwarzenberkům, vzniklo židovské ghetto, které se dočkalo synagogy až po skoro sto letech.

    Vojska se ve městě zdržovala dlouhodobě i v 18. století. Např. Francouzi si Rakovník vybrali v roce 1741 jako základnu při svém okupování Prahy. Po moru v roce 1726 byla vystavěna na hřbitově kaple sv. Rocha a na náměstí přibyl v roce 1749 morový sloup. V roce 1755 na náměstí pravidelně obracel na katolictví kázáním Koniáš a ve městě byla vybudována kasárna. Rozvoj města byl nicméně zabržděn, protože ho díky liknavosti místního představenstva minuly postupně silnice budované z Prahy do Karlových VarůChebu.

    19. století ovšem začaly být odstraňovány hradby (včetně Svatojilské a Lubenské brány a opevnění kostela sv. Bartoloměje), aby se město mohlo rozrůstat. V roce 1833 vznikla v Rakovníku nejstarší reálná škola v Čechách, kterou nejprve vedli piarističtí a později premonstrátští kněží. Dnes je toto gymnázium pojmenováno po spisovateli Zikmundu Winterovi, který zde započal mezi roky 18741884 svou učitelskou dráhu. V roce 1904 na této reálce maturoval budoucí malíř Václav Rabas. Postupně také byly stavěny budovy pro další školy, knihovnu, finanční ústavy a jiné. Přes čtyřicet let zde také fungovala botanická zahrada. V roce 1895 bylo založeno městské muzeum, které se po téměř čtyřiceti letech přestěhovalo do bývalého městského paláce cisterciákůkláštera v Plasích.

    Rakovník byl od roku 1865 okresním městem, kde se rozvíjel i průmysl. V roce 1875 vznikla Ottova mydlárna, dále byl uveden do provozu cukrovar a další nové závody. Po těžbě černého uhlí se pozornost soustředila na šamot a jeho zpracování. V roce 1883 vznikl keramický závod. Díky novým zabydleným předměstím (Sekyra, Vinohrady, Kréta) prudce rostl počet obyvatel (1820 – 2200, 1870 – 4648, na konci století 6620). Město ovšem nejprve minul moderní dopravní prostředek, kterým byla železnice. Až dodatečně zde vznikl železniční uzel, který Rakovník připojil na nedalekou Lužnou, kde procházela hlavní trať z Prahy do Karlových Varů. Dále okresní město získalo přímé spojení s Berounem, Blatnem, MladoticemiLouny.

    V souvislosti s rostoucí zástavbou byly vysoušeny rybníky a narovnáván potok. V roce 1872 přišla ovšem ničivá povodeň, po níž bylo rozhodnuto posunout jeho koryto dále od centra asi o 100 m od bývalých hradeb jižním směrem. Tato regulace stejně jako opravy různých památek pokračovaly i ve 20. století. Starostou v tomto období byl J. Čermák. I v novém století nadále rostl průmysl (rozrůstání přestěhované Ottovy mydlárny po roce 1928 i vznik nových závodů) a předměstí (Zátiší). Přestavovaly se ovšem také zástavby z minulého století. V roce 1930 měl Rakovník 11700 obyvatel.

    Po mnichovské dohodě se Rakovník stal příhraničním městem. Za 2. světové války byli i odtud deportováni Židé. Město bylo osvobozeno 9.května 1945 Rudou armádou. Ve městě po válce pokračovala výstavba různých zařízení (letní kino, sportovní hala, bazén) i zvětšování obytné zástavby především za pomoci panelových sídlišť (Bendovka).

    Ve městě se, ať již z větší části či pouze několika scénami, natáčelo i několik českých filmů: Vážení přátelé, ano, Trhala fialky dynamitem.

  • Děkanský kostel sv. Bartoloměje. Kostel byl založen v 2. polovině 14. století, později několikrát přestavěn.
  • Dřevěná zvonice u kostela je doložena na konci 15. století, dnešní podoba je z r. 1630, kdy byla zcela přestavěna.
  • Hřbitovní kostel kostel Nejsvětější Trojice, vedle stojící zvonice a hřbitovní kaple sv. Rocha
  • Kostelík sv. Jiljí
  • Synagoga (Rabasova galerie)
  • Kaple sv. Jana Nepomuckého
  • Dům plaských cisterciáků (Muzeum TGM)
  • Reálka (Gymnázium ZW)
  • Vysoká brána a Pražská brána (Muzeum TGM)
  • Část městských hradeb
  • Hlavačov-zaniklý hrad
  • Mariánský sloup
  • Socha sv. Vojtěcha
  • Socha Panny Marie
  • Tzv. kamenná panna (torzo smírčího kříže)
  •  

    Král Vladislav Jagellonský byl ve zdejších lesích na honu a ztratil se. Potkal dívku Svatavu, která mu dala napít a ukázala cestu z lesa. Král jí z vděčnosti slíbil věno, které si měla vyzvednout na hradě Křivoklátě. Když tam Svatava šla, byla v lese přepadena a omráčena rytířem Janošem. Jiřík, otec Svatavy, si myslel, že je dívka mrtvá, a z žalu se vypravil do světa. Šel žebrotou, až došel do Budína. Tam vyprávěl svůj příběh králi Vladislavovi a ten, když vše vyslechl, dal Jiříkovi své věno. Jiřík se vrátil do Rakovníka, a když se dozvěděl, že jeho dcera žije, z radosti koupil za získané peníze městu zvon, který dostal jméno Žebrák.

     

      •  Školy

    • Jesle
    • 8 mateřských škol
    • 4 základní školy
    • Gymnázium Zikmunda Wintra
    • Masarykova obchodní akademie
    • Střední zemědělská škola
      • Školní statek
    • Střední průmyslová škola
    • Integrovaná střední škola
    • Základní umělecká škola
    • Dům dětí a mládeže

     

      • Kultura

    • Tylovo divadlo
    • Kulturní centrum (kino)
    • Letní kino
    • Městská knihovna
    • Muzeum T.G.M. s knihovnou
    • Rabasova galerie

     

    • Rakovnický potok

    Rakovnický potok je levostranný přítok řeky Berounky v okrese Rakovník ve Středočeském kraji. Jedná se o jeden z nejdelších potoků v ČR. Je dlouhý 48,5 km a plocha jeho povodí měří 367,9 km².

    Rakovnický potok nedaleko Křivoklátu a Městečka

    Potok pramení jihovýchodně od vsi Drahouš, která se nachází jižně od města Jesenice ve Středočeském kraji, v nadmořské výšce 577,7 m. Nejprve jeho tok směřuje na severozápad. Po zhruba 3 kilometrech napájí Krtský rybník, pod nímž u Krtských skal se obrací na severovýchod k městu Jesenice, kde vzdouvá jeho vody Velký rybník. Po dalších 3 kilometrech si potok razí cestu hlubokým zalesněným údolím k obci Oráčov, kde se stáčí více k východu. Dále potok protéká obcemi Švihov, Pšovlky a městečkem Senomaty. Po dalších zhruba 4 kilometrech východním směrem vtéká do města Rakovník, pod nímž se stáčí k jihovýchodu, protéká osadou Chlum, obcemi Pustověty a Městečkem. Pod hradem Křivoklát v Roztokách u Křivoklátu se vlévá zleva do řeky Berounky na jejím 62,4 říčním kilometru v nadmořské výšce 240 m.Průměrný průtok u ústí činí 0,86 m³/s.

    V úseku mezi městy Jesenice a Rakovník je údolím potoka vedena železniční trať č. 161 a silnice II. třídy č. 228. Údolím potoka mezi Rakovníkem a jeho ústím je dále pak vedena železniční trať č. 174. V úseku mezi Městečkem a ústím vede kromě výše zmíněné trati i silnice II. třídy č. 227.

    • Bývalý okres Rakovník

    Okres Rakovník je okresem v západní části Středočeského kraje. Jeho sídlem je město Rakovník. Rozloha okresu je 896,3 km², počet obyvatel je 52 703 osoby (hustota zalidnění je 59 obyvatel na 1 km²). V okrese Rakovník jsou 83 obce, z toho 3 města a 6 městysů.

    Na východě a jihovýchodě sousedí se středočeskými okresy Kladno a Beroun, na jihu a jihozápadě s okresy Rokycany a Plzeň-sever Plzeňského kraje a na severozápadě a severu s okresem Louny Ústeckého kraje.

    K 31. prosinci 2003, má okres celkovou plochu 930,3 km², z toho:

    • 52,43 % zemědělských pozemků, kterou z 84,24 % tvoří orná půda (44,17 % rozlohy okresu)
    • 47,57 % ostatní pozemky, z toho 81,19 % lesy (38,62 % rozlohy okresu)

     

    Poloha okresu Rakovník v rámci kraje a ČR

    Čtyři městské linky mají licenční čísla 310410, 310420, 310430, 310440 a od prosince 2005 zkrácená označení v rámci SID B1 až B4 (B01 až B04). Městská doprava obsluhuje i blízký městys Senomaty a obce Lubná, Lužná, Lišany a Olešná. Provozovatelem je Anexia s. r. o., podnik vzniklý transformací zdejšího závodu ČSAD. MHD nemá zvláštní tarif, ale běžný tarif v rámci příslušné zóny SID.

    V roce 1991/1992 existovala v Rakovníku městská doprava pod číslem 19630 a zahrnovala 4 linky s čísly 19631 až 19634. Před začleněním do SID měly linky status městské dopravy a licenční čísla 315631 až 315634 (zkrácená označení 1 až 4) a MHD měla samostatný tarif.

    09.Říjen 2007

    Karlovci - 6. až 10.století - 3.část

    Karlovská dynastie (Karlovci) byla šlechtickou a později panovnickou dynastií, která vládla ve Franské říši v letech 751 — 987 a stala se obnovitelkou říšské ideje v západní Evropě. Svůj název odvozuje od svého nejvýznamnějšího člena, císaře Karla Velikého. S Karlovci se setkáváme již od dob Pipina Staršího (zemřel roku 639) až do dob posledních Karlovců vévody dolnotrinského Oty (zemřel roku 1012) a nelegitimního syna krále Lothara arcibiskupa remešského Arnulfa (zemřel roku 1021).

    Panování posledních Karlovců - Po abdikaci Karla III. Tlustého (syna Ludvíka Němce) roku 887 a oslabení rodu se na dílčí královské trůny dostávají příslušníci franské aristokracie, obvykle s Karlovci spříznění Bosovci, Robertovci, Welfové. Posledním císařem z dynastie Karlovců byl Arnulf Korutanský. V roce 911 vymřeli Karlovci v říši východofranské (Ludvíkem IV. Dítětem). V říši západofranské se Karlovci v domácích bojích a rozvoji feudálních řádů nebyli schopni prosadit tak obratně jako Robertovci – Kapetovci. Po Karlu III. se vlády dočasně zmocnili Robertovci a po nich Bosovci. Protože moc Kapetovců nebyla ještě dost autoritativní, obnovili sami Kapetovci (Hugo Veliký) vládu Karlovců povoláním Ludvíka IV. Zámořského z Anglie. Ten upevnil svou moc sňatkem s Gerberou, dcerou Oty I. Velikého. Jejich starší syn Lothar se stal králem a mladší Karel vévodou dolnotrinským. Po smrti krále Lothara záhy zemřel bez potomků jeho syn Ludvík V. (roku 987). Na trůn byl povznesen Hugo Kapet, který odrazil nároky posledních Karlovců. Ti vymřeli po meči synem vévody Karla vévodou dolnotrinským Otou (roku 1012) a nelegitimním synem krále Lothara arcibiskupem remešským Arnulfem (roku 1021).

    Významným způsobem se zasadil o vládu Chlothara II. S biskupem Arnulfem z Met se totiž postavil proti franské královně Brunhildě. Chlothar II. později nechal tuto královnu zajmout a v roce 613 usmrtit. Po smrti Chlothara II. (629) vládl jeho syn Dagobert I.. V té době byl však Pipin I. v nemilosti. Po Dagobertově smrti se Pipin I. vrátil a byl jako majordom v Austrasii.

    Nejvíc se uplatnil v bitvě u Tertry asi v roce 687. V této bitvě porazil Berthara, který působil jako majordom území neustrijsko-burgunského. Postupem času tak ovládal celou Franskou říši, sjednocoval postupně Franky a byl úspěšný také tím, že si začal podrobovat část Fríska. Několikrát se také střetl s Alamany, pronikal do severní Itálie. Byl vnukem majordoma Austrasie Pipina I.

    • Znak z doby nástupu  Karel Martel (23. srpna 68622. října 741) byl francký majordomus. Ač byli oficiálními držiteli královského titulu příslušníci rodu Merovejců, bylo jejich postavení spíš formálního charakteru a skutečným vládcem franské říše byl právě Martel.

    Svatba Ermentrudy a Karla II. se konala v roce 842. Měli celkem 9 dětí  -  Judita Flanderská (844870), královna Wessexu,  -  Ludvík II. Koktavý (846879), západofranský král,  -  Karel Dítě (847866), akvitánský král,  -  Lothar (848865), mnich,  -  Karloman (849876), mnich,  -  Rotruda (852912), abatyše,  -  Ermentruda (854877), abatyše,  -  Hildegarda (narozena 856, zemřela mladá),  -  Gisela (857874).

    Ermentruda ráda vyšívala a zajímala se o náboženství. Od svého manžela odešla v roce 866, po popravě svého bratra Viléma, do ženského kláštera, kde strávila zbytek svého života. Ermentruda je pohřbena v pařížské bazilice Saint-Denis.

     

    Italským králem se stal po abdikaci Karlovce Karla III. Tlustého. Musel však bojovat s mnoha dalšími pretendenty trůnu, Widem ze Spoleta a jeho synem Lambertem, východofranským králem Arnulfem Korutanským a nakonec Ludvíkem Provensálským, kterého zajal a oslepil. Zaměstnán těmito konflikty, nezvládl bránit Itálii před nájezdy Maďarů a Arabů.

       

    Život - Adéla byla dcerou Adalharda Pařížského, friulského markýze. Jejím dědou byl Beggo, hrabě pařížský. Adélina babička, Beggova manželka Alpais, byla nelegitimní dcerou Ludvíka I. Pobožného a jeho neznámé milenky.  Adélu vybral Karel II. Holý jako nevěstu pro svého syna Ludvíka. Ten se ale, navzdory vůli otce, tajně oženil s Ansgardou Burgundskou. Ačkoliv již měli několik dětí, Karel II. dosáhl u papeže Jana VIII. anulování manželství a Ludvík si v únoru 875 musel vzít Adélu.  Nicméně nové manželství vyvolávalo otázku blízkého pokrevního příbuzenství obou partnerů. Když 7. září 878 papež korunoval Ludvíka II. západofranským králem, Adélu korunovat odmítl.

    Když Ludvík II. zemřel na jaře 879, neměl s Adélou žádného mužského dědice. Vdova ale byla těhotná a na podzim téhož roku porodila syna Karla. Jeho narození vedlo ke sporu Adély s Ansgardou, první Ludvíkovou manželkou, která s ním měla dva syny. Ti ji se svou matkou obvinili s cizoložství. Oba se nakonec stali králi, oba však zemřeli po několika letech bez dědiců. Adélin syn Karel se ale také stal králem (898), při korunovaci mu pomáhala i matka.  Adéla zemřela roku 901 v Laonu.

    Východofranský král - Ludvíkův otec Arnulf zemřel na sklonku roku 899 a Ludvík jako jeho jediný syn a dědic východofranské části karlovské říše byl korunován ve Forchheimu 4. února 900 ve svých šesti letech. Odtud přízvisko Dítě.  Ludvík byl velmi slabé tělesné konstituce, často nemocný. Praktický výkon panovnických pravomocí převzali jeho rádcové, zemská šlechta a duchovenstvo. Mezi nejvlivnější muže země tedy patřil mohučský arcibiskup Hatto I a kostnický biskup Solomon III. Tito dva duchovní také byli příčinou, proč královský soud rozhodl ve sporu Konradinovců proti Babenberkům ve věci franského vévodství ve prospěch Konradinovců.

    Ludvík se také pokusil bránit říši proti maďarské hrozbě, ale s malým úspěchem. Jeho armáda byla v bitvě na Lechu v roce 910 poražena (později je tamtéž Ota I. porazil) a sám král na následky válečných útrap zemřel 20. nebo 24 září 911 ve věku osmnácti let. Byl pohřben v klášteře svatého Jimrama v Řezně vedle svého otce. S ním také vymřela východní větev karlovské dynastie.  V následujících volbách zvolili východofranští velmoži franského vévodu Konráda východofranským králem.

    Pipinova donace - (známa také jako Promissio Carisiaca, Donatio Carisiaca, smlouva z Quierzy nebo donace z Quierzy) označuje darování samostatného území franským králem Pipinem III. Krátkým papeži Štěpánu II.  V roce 751 hrozilo dobytí Říma langobardským králem Aistulfem. Jako obvykle nemohla být očekávána pomoc z Byzance, a tak se Štěpán II. obrátil na franckého panovníka Pipina III. Krátkého. Výměnou za pomazání na krále Pipin dvakrát, v letech 754 a 756, vytáhl proti Langobardům a dobytá území – Řím, Ravennu a Pentapolis (Rimini, Pesaro, Ancona, Fano a Senigallia) – odevzdal roku 755 papeži. Tím oficiálně vznikl samostatný papežský stát, předchůdce dnešního Vatikánu.

    Narodil se z manželství krále Lothara I. s Irmingardou Tours a měl mnoho sourozenců.  Po otcově smrti v roce 855 získal vcelku nesourodé území. Krom několika výprav proti normanským pirátům se jeho snaha zaměřovala spíše na úsilí rozvést se se svojí ženou Theutbergou a eventuálně si vzít svojí milenku Waldradu. To zároveň ovlivňovalo jeho vztahy s jeho strýci, Ludvíkem II. Němcem a Karlem Holým, kteří měli o území Lotharingie zájem. Lothar totiž měl jediného nelegitimního syna Huga a pouze sňatek s Waldradou mohl z Huga udělat právoplatného dědice trůnu. Když však konečně jeho původní žena Teutberga roku 869 svolila s rozvodem, Lothar II. záhy umírá na chřipku a jeho syn je Karlem Holým i Ludvíkem Němcem prohlášen za nelegitimního dědice a celá Lotharingie je smlouvou z Meersenu roku 870 rozdělena mezi Východofranskou a Západofranskou říši. Hugo pak byl následně odškodněn rozsáhlými statky v Alsasku.

    • Znak z doby nástupu   Znak z doby nástupu  Znak z doby nástupu   Znak z doby nástupu   Znak z doby nástupu  Karel III. Tlustý (13. června 83913. ledna 888, Neudingen) byl východofranský král a římský císař z Karlovské dynastie. Králem východofranským byl od r. 876, italským od 879, západofranským od 885, císařem římským v letech 881-887.

    Byl nejmladším synem Ludvíka II. Němce. Při dělení říše získal Alemansko, postupně sjednotil většinu území císařství. Neúspěšné boje s Araby a Normany jej v roce 887 donutily k abdikaci.

      

    Náležel ke Karlovské dynastii.  Narodil se z manželství východofranského krále Ludvíka II. Němce s Hemmou z rodu Welfů. Měl čtyři sestry a dva mladší bratry, s nimiž po otcově smrti vládl Východofranské říši. Po smrti strýce císaře Karla II. Holého v roce 877 se stal také králem italským.

    Od roku 848 se účastnil otcových tažení proti Slovanům. Při dělení říše po smrti svého otce (876) získal Franky, Durynsko a Sasko (saský král), v letech 880 zdědil území po svém starším batru Karlomanovi (bavorský král) s výjimkou území Arnulfa Korutanského. Po jeho smrti vládl na celém východofranském území Karel III. Tlustý.

     

    Verdunská smlouva z roku 843 rozdělila Franskou říši na tři království ovládaná syny Ludvíka I. Pobožného.

    Každý z bratrů se na základě této smlouvy usadil v jednom království:

    Lothar kromě centrální části území říše získal také císařský titul jako poctu. Po jeho smrti si jeho synové jeho území rozdělili opět na tři části, z nichž jednou byla Lotharingie, ze které se později vyvinulo vévodství lotrinské a dnešní Lotrinsko.

    Franská říše (popř. francká říše) byla státním útvarem rozkládajícím se na území dnešního Švýcarska, Francie, Nizozemska, Belgie a Německa. Na jejím počátku stáli Childerich I. a Chlodvík I., králové germánských Franků, jejichž moc stoupla zároveň s úpadkem moci římské říše. Chlodvík I. během své vlády (481–511) ovládl ostatní franské kmeny a rozšířil svou říši i o severní Galii. Jeho čtyři synové franskou říši, dočasně mezi ně rozdělenou, ovládli téměř celou Galii. Chlothar I. (511–561) říši sice opět sjednotil, po jeho smrti si ji však opět rozdělili čtyři synové, kteří zahájili bratrovražedné boje, jež královskou moc oslabovaly. S úpadkem moci franských králů rostla moc šlechty a majordomů, kteří na sebe strhávali stále více kompetencí.  V poslední čtvrtině 7. století byl nejsilnějším majordomem Pipin II., jenž porazil roku 687 vojsko neustrijského krále a jeho majordoma. Pipin II. Merovejcům sice královský titul ponechal, faktickou mocí však disponoval on a jeho následníci.

    Jeho syn Karel Martel vítězstvím nad muslimy v bitvě u Tours roku 732 prokázal svou sílu, jež se hodila papeži proti Langobardům. Sbližování s římskou kurií pokračovalo také za jeho syna Pipina III., kterého nakonec papež korunoval franským králem.  Roku 800 využil papež dynastické krize v byzantské říši a korunoval Pipinova syna Karla Velikého císařem. Karel Veliký se tak měl stát vládcem a ochráncem všech západních křesťanů. Karlova vláda přinesla také správní reorganizaci říše, růst vzdělanosti a kulturní rozkvět (tzv. karolinská renesance). Po smrti Karlova nástupce Ludvíka Pobožného následovaly tři roky rozbrojů jeho tří synů, jež byly ukončeny roku 843 verdunskou smlouvou, jež znamenala definitivní rozdělení franské říše.

    Dominance majordomů (687–751) - Pipin se oženil kolem roku 670 s Planktrudou, přičemž toto manželství mu přineslo nejen dva syny Droga a Grimoalda, ale také velký pozemkový majetek, který mu zajistil další upevnění jeho moci. Oba synové však umřeli ještě před svým otcem a záhy skonal někdy po roce 714 i sám Pipin. Přestože oba synové měli děti, na post majordoma se prosadil Karel Martel, syn Pipina a jeho konkubíny Chalpaidy. V té době (a přinejmenších ještě zhruba dalších sto let) se nemanželský původ nebral jako nevýhoda a Karel donutil ke kapitulaci Pipinovu manželku Plektrudu, která se snažila získat post majordoma pro své vnuky. Karel od ní získal část královského pokladu a aby si svojí vládu natrvalo pojistil, nechal povraždit Drogovy syny. Během své vlády se často spojoval s biskupy, kteří mu pomáhali v boji proti staré franské rodové šlechtě. Část statků (některé získané zabavením klašterního majetku) rozdal svým vazalům, jeho rod totiž stále nebyl plně legitimním vládcem říše, korunu měli v držení Merovejci.

    Karel Martel se zapsal do historie zejména vojenskými úspěchy. Od roku 721 napadali Arabové franskou Akvitánii, Karel tedy vyslyšel prosby o pomoc tamějšího vévody Euda a po několika šarvátkách definitvně porazil Araby roku 732 v bitvě u Poitiers. Získal však také území v dnešním Německu. Dobyl Frísko a vpadl také do Saska, trvalým problémem ale zůstávalo Bavorsko. Přestože jej ovládl a dokonce se oženil s příbuznou tamějších vládců Swanahildou, získalo Bavorsko od roku 737 opět nezávislost. Za vlády Karla Martela došlo ke sblížení s papežskou kurií, když Karel vypomohl papeži Řehoři III. v boji proti Langobardům.

    Po jeho smrti se říše rozdělila mezi jeho dva syny Karlomana a Pipina III. Karloman však po několika letech upřednostnil mnišský způsob života a předal roku 747 svou část říše Pipinovi a svého syna mu předal do opatrovnictví. Jediným vládcem Franků se tak stal Pipin III. zvaný Krátký. Pipin opět připojil roku 748 k říši Bavorsko a v tomtéž roce oslavil i další úspěch - narodil se mu vytoužený syn a následník trůnu Karel. Tato událost probudila v Pipinovi přání trvale zajistit vládu v říši pro svojí dynastii. Již od roku 749 spolupracoval s papežem Zachariášem na převratu, který by již definitivně odstranil merovejské panovníky a na jejich místo dosadil Pipinův rod. Tehdejší merovejský král Childerich III. i jeho syn putovali do kláštera a papež přikázal korunovat novým franským králem Pipina.

    Roku 751 tedy zvolili franští magnáti králem Pipina a ten byl v Soissons pomazán podle starozákonní tradice, čímž se mu dostalo také křesťanského posvěcení. Pipin pak nadále spolupracoval s papežskou kurií, roku 754 zastavil Langobardy, kteří opět ohrožovali Ravennský exarchát, na jehož území se nacházel Řím a tedy i papež. O dva roky později daroval Pipin svojí donací území bývalého Ravennského exarchátu papeži, čímž vznikl Papežský stát trvající až do roku 1870. Ochráncem papežů se tak od nynějška stal namísto byzantského císaře franský král. Pipin se nadále snažil upevňovat svou pozici v Německu boji s částečně stále ještě pohanskými Frísy, ale také s Bavory a Sasy, kteří nadále odmítali přijmout franskou nadvládu. Pipin měl dva syny, Karla a Karlomana a před svou smrtí je roku 768 prohlásil se souhlasem franských velmožů za své následovníky a rovné dědice.

    Karel Veliký - první středověký císař v západní Evropě - Největšího rozmachu dosáhla Franská říše za Pipinova syna Karla Velikého (vládl 768 - 814), podle něhož se celý rod nazývá Karlovci. Hlavní náplní Karlova panování byly výboje, za nichž se franský stát nebývale rozšířil. Přes třicet let vedli franští bojovníci urputné boje na východě za Rýnem s germánskými Sasy. Na území dnešního Maďarska se králi podařilo úplně zničit říši Avarů. Podnikl také výpravu proti Slovanům v našich zemích a přiměl je odvádět poplatky (805). Na jihu zvětšil svoji říši o severní Itálii a pronikl až na Pyrenejský poloostrov. Karlova první španělská výprava však skončila tragicky. Zadní voj franského vojska byl tehdy přepaden a všichni vojáci pobiti. Hrdinně zahynul i jeho velitel Roland. O tři století později sepsal neznámý autor nádherný hrdinský epos Píseň o Rolandovi. V něm oslavil hrdinu, který do posledního dechu bojuje za svého krále. Franská říše Karlovců se postupně stala rozhodující mocností v západní Evropě a protiváhou byzantské říše na východě. Tomu odpovídal císařský titul jejího panovníka. Roku 800 korunoval papež Lev III. během vánočních bohoslužeb v Římě Karla Velikého císařem. Tak byla na západě obnovena římská říše, která se ovšem vůbec nepodobala starověkému otrokářskému

    06.Říjen 2007

    Buffalo Sabres

    Vstup do NHL: 22. května 1970
    První sezóna: 1970-71
    Stadión: HSBC Arena, 18.690 diváků
    Adresa: HSBC Arena, One Seymour H. Knox III Plaza, Buffalo, NY 14203
    Největší úspěchy: finále Stanley Cupu 1975, 1999

    Individuální rekordy jedné sezóny:Branky: 76 - Alexandr Mogilnyj (1992-93)
    Asistence: 95 - Pat LaFontaine (1992-93)
    Body: 148 - Pat LaFontaine (1992-93)
    Trestné minuty: 354 - Rob Ray (1991-92)

    V roce 1970 došlo k dalšímu rozšíření NHL, tentokrát o dva nové kluby, jejichž sídly byl kanadský Vancouver a Buffalo, licenci získaly 22. 5. 1970. Tehdy v Buffalu již působil klub, hrající nižší profesionální soutěž AHL pod jménem Bisons. Se vstupem do NHL sice bizon v klubovém znaku zůstal, ale klub změnil svůj název na Sabres (Šavle). Hlavní odpovědnost za výkony ležela v té době na zkušeném manažerovi Georgeovi „Punch“ Imlachovi. V prvních letech se jim pochopitelně příliš nedařilo, ale Buffalo si pečlivě vybíralo nové talenty v draftech. Podařilo se mu získat dvojici brankářů Crozier - Daley, obránce Hortna a Hillmana a nejlepšího juniora z letních draftu, tehdy ani ne dvacetiletého Gilberta Perreaulta, který se při svém debutu stal držitelem Calder Trophy. V sezóně 1971-1972 došlo k vytvoření formace hráčů, která se zapsala do dějin NHL jako French Connection. K Perreaultovi přibyl Rick Martin a René Robert. V další sezóně se Buffalo poprvé probojovalo i do play off, svoji pouť však skončilo již ve čtvrtfinále. O titul nejlepšího týmu ligy je v roce 1975, při bodové shodě s Philadelphií, připravil jen nižší počet vítězných zápasů, ale to hráčům neubralo sil do bojů o nejcennější trofej. V play off, kam mimochodem postoupili teprve podruhé v pětileté historii klubu, se jim mimořádně dařilo a jejich vítězné tažení zastavila až ve finále Philadelphia (2:4). Finálová série je pamětihodná také mlhou v hale Auditorium a brilantním výkonem brankáře Flyers Bernieho Parenta. V té době měli v Buffalu opravdu silný tým. Manažer Imlach i zde prokázal své kvality, a tak se do Buffala sjeli takoví hráči, jakými byli Gilbert Perreault, Dan Gare, Rick Martin, René Robert, Craig Ramsay nebo brankáři Don Edwards a Dave Dryden, bratr slavného Kena Drydena. Celých sedm let hráli Sabres hokej vysoké kvality a střídali se s Bostonem na první příčce Adamsovy divize. Na přelomu roku 1975 a 1976 hrála proti celkům NHL i Křídla sovětů a v Buffalu utrpěla doslova výprask 6:12. Novou krví v mužstvu se stali mladí Seilling, Ruff a černý McKegney. Po odchodu Imlacha v roce 1978 se po ročním bezvládí podařilo vedení klubu zajistit generálního manažera, který měl přivést tým až k trofeji nejcennější. Tím mužem byl Scotty Bowman, jenž měl za sebou po dvanácti sezónách koučování celkem osm účastí ve finále Stanley Cupu a pět triumfů. Jeho zásluhou mužstvo získalo takové hráče jako obránce Phila Housleyho, útočníky Davea Andreychuka, Adama Creightona a brankáře Toma Barrassa. Barrasso získal cenu pro nejlepšího nováčka, cenu pro nejlepšího brankáře sezóny a byl zařazený i do první šestky All-Star. O svém umění přesvědčil hned v září 1984, kdy hájil branku USA na Kanadském poháru. Bowman se při hledání posil podíval i za oceán a v draftu v roce 1981 si vybral našeho Jiřího Dudáčka, o němž všude vyhlašoval, že je nejlepším juniorem na světě. Dlouhé roky se nevzdával a bojoval o uvolnění Dudáčka do NHL, narážel však v tehdejším komunistickém Československu neustále na nepřekonatelné překážky. Šťastnější byli Finové Hannu Virta a Kai Suikkanenn, kteří v sezóně 1981-1982 oblékli jako první Evropané dres Buffala. Zatímco v lize se Šavlím dařilo, v poháru se nedostaly přes druhé kolo. Po další reorganizaci v roce 1981, kdy byl do „jejich“ Adamsovy divize zařazen tým Montreal Canadiens, se situace pro Buffalo ještě více zkomplikovala a výsledky týmu se stále zhoršovaly. Tým upadl do průměrnosti. Vrcholem bylo odstoupení manažera Bowmana a jeho nahrazení Gerrym Meehanem. Z Evropanů se prosadili Fin Christian Ruuttu, Alexander Mogilnyj, částečně švédský obránce Johansson, Němec Krupp a Švéd Andersson. Dres Buffala dočasně oblékl i tehdejší československý reprezentant Jiří Šejba. Posun dopředu zaznamenalo Buffalo od roku 1988. Zisk 98 bodů v sezóně 1990-91 pak byl nejvyšší od roku 1984. Ale ani poté, co se koučem a manažerem stal John Muckler, se situace nijak dramaticky nezměnila.Tým uskutečnil několik důležitých výměn. Buffalo získalo ostrostřelce NY Islanders Pata LaFontainea výměnou za Pierrea Turgeona a dále pak našeho Dominika Haška z Chicaga. Oporami týmu se stali zkušený Dale Hawerchuk, Donald Audette a v zadních řadách tvrdící muziku Richard Šmehlík.

    V devadesátých letech byla filozofie klubu založena na hráčích, kteří se do toho nebáli šlápnout. Tři hokejisté: Brad May, Matthew Barnaby a Rob Ray nasbírali v sezóně 1995-96 po více než 200 trestných minutách. Větší úspěch však, i přes výborné výkony LaFointainea, Haška či Alexandera Mogilného, nějak ne a ne přijít. Od sezóny 1996-97 se Šavle přestěhovaly z haly Auditorium do nového domova na nábřeží Marine Midland Arena. Pod trenérskou taktovkou Teda Nolana, příslušníka indiánského kmene Odžibweiů, zaznamenali výrazný výkonnostní vzestup. Nolan také díky tomu získal trofej pro nejlepšího trenéra roku 1997. Sabres také změnili také svou image, když odvrhli starý znak znázorňující pádícího bizona nad zkříženými šavlemi. Novým klubovým logem se stala hlava bizona s krvavýma očima. Největší čest novému dresu prokázal brankář Dominik Hašek, jehož vynikající výkony znamenaly několikanásobný zisk trofeje pro nejlepšího brankáře a hráče NHL. Právě díky jeho výkonům klub zaznamenal dvakrát za sebou vynikající úspěch. V sezóně 1997-98 se Sabres nejprve dostali do finále Východní konference, aby o rok později dokonce podruhé v historii klubu útočili, byť neúspěšně, na samotný Stanley Cup. Skvělý Dominik Hašek si svými výkony řekl o třetí Vezina Trophy v řadě, když o obhajobu Hartovy trofeje jej zřejmě připravilo pouze zranění. Výborně se také rozehrál Slovák Miroslav Šatan, který po Patu LaFontaineovi jako první z kádru Sabres překonal hranici třiceti branek za sezónu. Jenomže výkony Sabres v této době až příliš stály a padaly s formou Dominika Haška. A také „Dominátor“ je pouze člověk. Vstup do sezóny 1999-2000 Haškovi herně vůbec nevyšel a pak přišlo nepříjemné a hlavně dlouhodobé zranění třísel. Šavle se bez své největší hvězdy velmi trápily, a i když nakonec do play off přece jenom postoupily, hned v prvním kole jim vystavili stop Philadelphia Flyers. Podobně to vypadalo i v ročníku následujícím. Hašek, bezkonkurenčně nejlépe placený hráč mužstva, se do svého obvyklého herního rytmu dostával jenom ztěžka a Sabres v základní části dlouho podávali nevyrovnané výkony. Až od půlky sezóny šlo Buffalo opět nahoru a jen o chloupek nedosáhlo stobodové hranice. „Dominátor“ za předváděnou hru už pošesté obdržel velmi ceněnou Vezina Trophy, v play off ale Šavle skončily, i přes příchod posil jako Donald Audette a Steve Heinze, už ve druhém kole. Vcelku logicky musela následovat nějaká změna a tou byl odchod Dominika Haška do Detroitu. V Buffalu tak skončila jedna dlouhá etapa. Vlastně žádné jiné mužstvo NHL nebylo před sezónou 2001-02 oslabeno odchodem tolika hlavních opor (Peca, Hašek, Audette, Andreychuk, Heinze, Gilmour). Bez adekvátní náhrady a díky výkonnostním výkyvům ostatních hráčů se Sabres ihned zabydleli ve spodní polovině tabulky Východní konference. Nakonec, posedmé ve své dvaatřicetileté historii, skončili už před branami vyřazovacích zápasů. Haškův post převzal Martin Biron a vedl si velmi dobře, ovšem v nadcházejícím ročníku srazili klub dolů zákulisní problémy. Byznys rodiny Rigasovy, dosavadního majitele, zbankrotoval, dokonce došlo i k zatčení jejích členů. John Rigas byl obviněn ze zpronevěry majetku společnosti Adelphia. Jedna z největších kabelových společností zbankrotovala v roce 2002 také proto, že v 90. letech použil Rigas 130 miliónů dolarů na financování provozu Sabres.

    Nad Buffalem se stáhla mračna nejistoty, což se podepsalo i na výsledcích. Osmá příčka byla v nedohlednu, manažer Darcy Regier alespoň mohl podniknout další kroky k renesanci mužstva, když se zbavil několika starších hokejistů. Mimo jiné tak začal dres se zkříženými šavlemi oblékat Daniel Briere. Během jara se podařilo vyřešit i záležitosti uvnitř managementu, novým vlastníkem se stal rochesterský miliardář Tom Golisano a díky němu mohli Sabres znovu bez obav hledět kupředu. Zlepšená hra v sezóně 2003-04 je posunula na deváté místo, interní bodování vyhrál Briere, dařilo se i posile z Calgary, Chrisovi Drurymu. Během lockoutu odešli poslední dvě hvězdy z dob Haškovy éry, slovenský střelec Miroslav Šaten a stálice zadních řad, Rus Alexej Žitnik. Jejich nepřítomnost se na výkonech mužstva nijak záporně nepodepsala, naopak. Poprvé v historii překonaly Šavle hranici padesáti výher a po třiadvaceti letech získaly víc než sto bodů. Z brankoviště vytlačil Birona mladý Američan Ryan Miller, jenž nakonec společně s Brierem a Drurym dotáhl klub až do finále konference. V něm však byla nad jejich síly Carolina, pozdější vítěz Stanley Cupu. Sabres se stali synonymem pro slovo tým. Nikoho z hráčů by jste nenašli na špici individuálních statistik, ale díky rychlosti a kompaktnosti s lehkostí přehrávali většinu soupeřů. Byla to především práce Lindyho Ruffa, který se po osmi letech u Buffala dočkal zasloužené odměny - Jack Adams Award, pro nejlepšího trenéra roku 2006. Před sezónou 2006-07 vyvolalo mezi fanoušky rozruch nové logo, do ní samotné vstoupili Ruffovi svěřenci impozantně. Z úvodních sedmnácti utkání vyhráli patnáct, na špici ligy se pohybovali po celou základní část a premiérově získali President’s Trophy. Nadvláda Millera v brance vyvrcholila odchodem Birona do Philadelphie, Briere zaznamenal 95 bodů, lídrem byl i Drury (oba se během ročníku střídali o kapitánské céčko), a také rakouské křídlo Thomas Vanek (43 gólů). V play off pak postupně vyřadili newyorské sousedy z Long Islandu a Manhattanu, ale ve finále konference jim vystavila stopku Ottawa. Jenže za každý úspěch se platí, a tak si Sabres nemohli dovolit nadále služby dvojice Briere - Drury. Kapitáni vyslyšeli lákavé nabídky z Philadelphie, respektive NY Rangers. Vaneka, po němž mocně toužil Edmonton, se podařilo udržet jen za cenu 10 miliónů dolarů. Tučný finanční obnos udělal z Rakušana jednoho z nejlépe placených borců ligy, zároveň ho dostal pod tlak, se kterým se nedokázal úplně vypořádat a stejně jako celé Buffalo, které po delší době nepřekročilo práh play off, skončil za očekáváním.

    Buffalo SabresBuffalo Sabres

    < Novější články | Starší články >

    O autorovi

    • Jméno LUCky.luKA
    • Region Karlovarský kraj
    Můj profil