15.Duben 2010

Ingredience:

  • forma o průměru 26 cm
  • 250 g marcipánu
  • 150 g cukru
  • dřeň z 1 vanilkového lusku
  • špetka soli
  • 1 vejce
  • 6 žloutků
  • 6 bílků
  • 150 g mouky (nejlepší je hrubá mouka)
  • 50 g škrobové moučky
  • 60 g nasekané čokolády na vaření
  • 200 g čokoládové polevy
  • 20 g nasekaných pistácií
  • máslo na vymazání formy

Postup přípravy:

1.Formu vymažeme máslem. Troubu vyhřejeme na 190°C. Marcipán, polovinu cukru, sůl, vanilkovou dřeň, vejce a žloutky utřeme do pěny. Z bílků a druhé poloviny cukru ušleháme pevný sníh a přidáme do marcipánové směsi. Přidáme prosátou mouku a škrobovou moučku a nakonec nasekanou čokoládu. Těsto nalijeme do formy, povrch uhladíme.
2.

Pečeme 45 až 60 minut na druhé příčce odspodu. Upečený dort vyklopíme na kuchyňskou mřížku a necháme vychladnout. Ve vodní lázni rozpustíme čokoládovou polevu, nalijeme na dort a rozetřeme. Ještě než poleva ztuhne posypeme dort sekanými pistáciemi.

  • Množství:

     pro 8 osob
  • Doba přípravy:

     30 min
  • Doba vaření:

     1 hod 0 min
  • Hotovo za:

     1 hod 30 min
  • Vložil: berdana ¤ Komentářů (0)
    13.Duben 2010

    Původem z džungle

    Orchideje milují vlhké klima, které jim dokonale poskytuje prostředí deštných pralesů a mlžných lesů na svazích tropických hor. Tvar jejich květů není pouhá náhoda.  Květy orchidejí se podobají ptákům, hmyzu i částem lidského těla. Hýří neuvěřitelnou paletou všech možných barev. Mnohé z nich jsou „ozdobeny“ barevnými tečkami, které navádějí hmyz přesně tam, kde nejlépe splní úkol opylovače.
    Vůně květu orchideje je dalším lákadlem pro čichově velmi citlivý hmyz, který je hlavním opylovačem. Síla vůně je různá, většinou to bývá tak, že větší květy voní slaběji, než menší. Ty jako by si chtěly menší vzrůst květů vynahradit.
    Dle nároků na teplotu orchideje rozdělujeme na chladnomilné, teplomilné a temperované – pro střední teploty. Mezi orchideje, které mají radši chladnější teploty, patří například Cymbidium. Teplotu držíme přes den na 16-18°C, v noci pak 8-13°C. Střední teploty okolo 19-22°C přes den vyžaduje například druh Cattleya, v noci jim dopřejeme 15-17°C. Druh Phalaenopsis vyžaduje teploty vyšší a to 18-20°C v noci a přes den teplotu držíme kolem 24°C. Snesou ovšem i teploty okolo 30°C.
    Většina orchidejí vyžaduje spíše stinná místa, chráněná před prudkým slunečním zářením.  Druhy s tlustšími listy snesou slunečního svitu více, než druhy s jemnou stavbou listu. Orchideje je třeba rosit (o tom později), proto je důležité nevystavovat orosenou rostlinu přímým slunečním paprskům, protože zde hrozí popálení listů přes kapky vody.
    Vysoká vzdušná vlhkost je alfou a omegou celého úspěšného pěstování orchidejí. Vlhkosti není nikdy dost, a proto ji rostlinám dopřejeme co nejvíce. Při vyšší vlhkosti orchideje bujně a bohatě rostou.
    Pokud chceme zajistit stálou a vysokou vzdušnou vlhkost, je ideální orchideje pěstovat ve skleněných vitrínách spolu s jinými rostlinami, například s broméliemi či různými popínavými rostlinami. V takovéto vitríně se drží stálé mikroklima a sem tam stačí rostliny postříkat. Ne každý si ovšem může tuto „vymoženost“ dovolit. Pokud jsou rostliny volně v bytě je nutné rostliny ráno a večer rosit. Dobré je postavit květináč na misku s keramzitem (nebo štěrkem) a vodou. Vhodné je taky seskupit k sobě více rostlin, nebo je postavit poblíž popínavek nebo převislých rostlin.
    Tak jako skoro u všech rostlin platí i zde, že i orchideje nesmí stát delší dobu ponořené ve vodě, protože by nám kořeny začaly velice rychle zahnívat. Rostlinu prolijeme vždy, když je substrát suchý. V závislosti na teplotě, vlhkosti vzduchu a ročním období se může interval mezi zálivkami pohybovat od čtyř do sedmi dnů. Pro zálivku i postřik je vhodná dešťová voda pro nízký obsah minerálních látek.
    Pokud si nejste jisti, jestli je na zálivku správný čas, mějte u rostlin „kontrolní“ květináč se stejným substrátem, který budete zalévat spolu s rostlinami. Kdykoli do něj můžete sáhnout bez ohrožení poškozená kořenů a zkontrolovat stav. Pokud je čas zalévat, nesmí být substrát promočený, ale ani zcela vyschlý. Postupem času si tuto praktiku osvojíte a získáte skvělý odhad.
    Orchideje jsou epifytní rostliny, což znamená, že v přírodě rostou přichycené na povrchu jiných rostlin (stromů a keřů). Rostlinám chybí kořenové vlášení, proto kořeny slouží jen k přichycení, zatímco výživu jim zajišťují houby, žijící na jejich kořenech. Substrát je tedy složený vesměs z kůry nějakého stromu – dokáže zadržet vodu, nasekaného mechu - opět je vododržný a působí jako přírodní hnojivo, a dřevěného uhlí, které je nasákavé a antiseptické. Místo kůry je také vhodné použít coco-chipsy.
    Vložil: berdana ¤ Komentářů (0)

    Éterické oleje mohou mít blahodárný vliv na výkon či soustředění, nebo pro změnu napomáhat k uklidnění těla i duše, záleží na zvolené variantě. Některé typy esencí i výborně pohlcují nežádoucí pachy.

    Dnes se proto dokonce rozvíjí specializovaný čichový či "vůňový" marketing, který usiluje o ovlivnění chování zákazníků právě prostřednictvím vůní.

    Bytové parfémy

    Bytové parfémy jsou vlastně čistě přírodní éterické oleje, jejichž uvolňování do ovzduší je zajištěno buď difuzorem, nebo katalytickou aroma-lampou.

    • Difuzor je v podstatě uzavřená nádobka naplněná vonnou esencí, do které jsou ponořeny bambusové tyčinky či jiný savý materiál, po němž esence vzlíná a uvolňuje se do ovzduší.
    • Katalytická aromatická lampa je designově zajímavá nádoba s vonnou esencí, jejíž uvolňování zajišťuje katalytická reakce. Ta je odstartována krátkým zapálením knotu lampy a jeho následným uhašením; pak již pokračuje sama bez hoření, a tedy bez vypouštění škodlivin.

    Výhody bytových parfémů

    Tou největší předností bytových parfémů z čistě přírodních éterických olejů je jejich zdravotní nezávadnost. Jsou tak vhodnou alternativou k běžným osvěžovačům vzduchu, na jejichž negativní dopady na lidské zdraví upozorňují mnohé studie.
    Další výhodou je design. Jak difuséry, tak katalytické lampy jsou vyráběny jako zajímavé doplňky pro interiér a běžné osvěžovače jim po estetické stránce nemohou čelit.

    Pořízení difuzoru či katalytické lampy je sice na počátku finančně náročnější než nákup běžného osvěžovače, ale jejich náplň, která je již cenově srovnatelná s jinými vonnými prostředky, vydrží údajně asi 10 měsíců.


    Difuzor či lampu pořídíte za stovky, ale i tisíce korun, záleží na materiálu a provedení. Ceny začínají na částce 300 Kč a mohou dosáhnout téměř 4000 Kč. Náplně o objemu 250 ml stojí asi 500 Kč

    Závěrem je třeba dodat krátký tip, jak správně postupovat při "aromatizaci" bytu, aby byl výsledek opravdu skvělý. Nestačí jen překrýt všechny stávající pachy novou vonnou esencí. Ovzduší v bytě by mělo být předně čisté, ideálně zbavené prachu a aerosolů. Poté je třeba odstranit všechny nežádoucí zápachy a eliminovat jejich zdroje, jak jen je to možné. Až pak je půda pro bytový parfém správně připravená.


     

    Vložil: berdana ¤ Komentářů (0)

    Ingredience

    280 ml mléka, 1 vejce, špetka soli, 80 g krystalového cukru, 40 g rozpuštěného másla, 500 g hladké mouky, 30 g čerstvého droždí
    náplň: 200 g vanilmixu, 2 lžíce rumu, 600 ml vody
    na potření: 1 vejce, 1 lžička vanilkového cukru, 1 lžíce mléka

    Postup

    Z uvedených surovin zpracujeme těsto, ručně nebo v pekárně, a necháme nakynout.

    Rozdělíme je na poloviny. Každou část rozválíme na obdélník, potřeme polovinou náplně a smotáme jako roládu.

    Ostrým nožem krájíme na kolečka 2 cm silná a klademe na plech vyložený papírem na pečení.

    Na plechu necháme asi 15 minut nakynout a potřeme vejcem rozšlehaným s mlékem a cukrem.

    Pečeme při 180°C přibližně 20 minut.

    Jinou náplň zatím nemám vyzkoušenou, ale myslím si, že by se mohla úspěšně použít i tvarohová nebo maková, případně jiná.

    Vanilkové šnekyVanilkové šnekyVanilkové šnekyVanilkové šnekyVanilkové šnekyVanilkové šnekyVanilkové šneky 

    Vložil: berdana ¤ Komentářů (0)

    Ingredience:
    4 vejce, 2 lžíce hladké mouky, 150 g cukru krystal, 5 g kakaa
    Náplň: 300 g mascarpone, 100 ml sladké smetany, 100 g cukru krystal, 200 g jahod nakrájených na plátky, 1 lžíce vanilkového cukru

    Postup přípravy: Žloutky smícháme s cukrem a přidáme kakao. Z bílků vyšleháme tuhý sníh. Do sněhu opatrně přidáváme žloutky s cukrem a přidáme mouku. Přpravíme si 2 plechy vyložené papírem. Na každý plech dáme těsto silné asi 1 cm a pečeme asi 15 minut při teplotě 170 °C. Necháme vychladit. Náplň připravíme tak, že smetanu vyšleháme do tuha, přidáme mascarpone, krystálový a vanilkový cukr a vymícháme na hustý krém. 1. těsto potřeme krémem, přikryjeme druhým těstem, vykrajujeme pak malé koláčky, vrchní těsto ozdobíme kakaem a poklademe jahodami.

     

    Vložil: berdana ¤ Komentářů (0)
    01.Duben 2010
    Doba přípravy:
    15 min
    Suroviny:

    1 balení piškotů
    10 dkg čokolády
    3 ks banánů
    50 g tuku

    Postup:

    Banány nakrájej na kolečka a napichuj na malé špízové jehly vždy piškot plátek banánu a piškot. Když tak máš všechno udělané rozpustíš čokoládu a trochu tuku, obalíš (poleješ) v ní jehlu s banánem a piškoty a nech vychladnout. Podávej vychladlé .

    Banánová věž

    Vložil: berdana ¤ Komentářů (0)
    Suroviny:

    I.těsto (bílé):
    5 celých vajec, 5 lžic krystal/krupice cukr = dám šlehat do šlehače až do tuhé pěny! + potom přes síto lehce zamíchat 5 rovných lžic hladké mouky

    II. těsto (tmavé):
    5 celých vajec, 5 lžic krystal/krupice cukr = dám šlehat do šlehače až do tuhé pěny! + potom přes síto lehce zamíchat 4 rovné lžíce hladké mouky+ 1 rovná lžíce kakaa

    Puding:
    1 litr mléka , 3 vanilkové pudingy +lžíce moučk.cukru uvařit.

    Krém:
    Část pudingu, 1 obyčejné máslo/250g,lžíce moučk.cukru,zakápnout rumem a citron.šťávou

    Postup:

    Piškot šlehat opravdu poctivě, aby byl pěkně nadýchaný.
    Na pečící papír nalít světlé těsto a dáme péct na 150st. cca 15min(mám horkovzdušnou), upečené poznáme, až se boky piškotu oddělí od plechu (i s papírem..) Dáme zchladit.
    Mezitím šleháme tmavé těsto, stejně upečeme a dáme zchladit a potom z tmavého odlepíme papír.
    Nyní si uvaříme puding a ještě horký pěkně rozetřeme na světlý piškot (necháme si jen trochu do krému) a hned přiklopíme nachystaný tmavý piškot.
    Zbytek pudingu dáme vychladit a průběžně jej mícháme – až má přiměřeně stejnou teplotu, jako máslo – potom máslo smíchat s cukrem a po částech přidávat puding a šlehat co nejdéle doběla.
    Natřeme krémem řezy a než si připravíme kakaovou polevu – dávám piškot ztuhnout
    (lépe se na ztuhlý krém rozlévá ještě teplá poleva). Do polevy dávám máslo místo Ivy, déle tuhne, ale jde lépe krájet.

    Poznámka:

    Řezů s pudingem je tady spousta, ale tyto, co dělám, jsem nenašla, tak Vám je nabízím ke zkoušce.
    Dávám min. cukru a dávám vždy jen vanilkový puding

    Sváteční pudingové řezy

    Vložil: berdana ¤ Komentářů (0)

    Ingredience

    250 g másla, 250 ml mléka, 1 karamelový pudink, moučkový cukr dle chuti, 500-600 g strouhaného perníku, rum

    Postup

    Z mléka a pudinkového prášku uvaříme pudink a necháme vychladit na pokojovou teplotu.

    Máslo s cukrem (podle chuti, asi 3-4 lžíce) ušleháme do pěny. Po lžících zašleháváme pudink stejné teploty a 1-2 lžíce rumu.

    Do krému vařečkou vmícháme strouhaný perník tak, aby vznikla hmota, ze které půjdou modelovat koule. Podle chuti možno přidat další rum.

    V rukách vymodelujeme koule libovolné velikosti, obalujeme ve strouhaném perníku a klademe do papírových košíčků.

    Vložil: berdana ¤ Komentářů (0)

    Ingredience

    těsto: 4 vejce, špetka soli, 80 g moučkového cukru, 80 g mletých ořechů, 1 lžíce oleje
    náplň: 250 ml smetany ke šlehání, 2 vrchovaté lžíce cukru, 50 g změklého másla
    dále: mleté ořechy na obalení

    Postup

    Bílky se špetkou soli ušleháme. Během šlehání přidáme cukr a vyšleháme hustý sníh. Do sněhu zašleháme žloutky a olej.

    Do vyšlehané pěny zlehka vařečkou vmícháme ořechy.

    Těsto rozetřeme na plech vyložený papírem na pečení a upečeme v troubě vyhřáté na 180-190°C asi 6-8 minut do zrůžovění.

    Upečený plát stáhneme i s papírem z plechu a necháme vychladnout. Vychladlý potřeme náplní (trochu si necháme na potření zvenku) a srolujeme.

    Povrch rolády potřeme zbytkem náplně a obalíme v ořechách.

    Náplň: v rendlíku necháme za stálého míchání zkaramelizovat cukr do světle hněda. Zalijeme teplou smetanou a vaříme, dokud se zkaramelizovaný cukr zcela nerozpustí. Pořád míchat. Necháme vychladnout a do druhého dne uložíme do ledničky.

    Další den karamelovou smetanu ušleháme, během šlehání po kouskách přidáváme změklé máslo a vyšleháme dotuha.

    Ořechovo-karamelová roládaOřechovo-karamelová roládaOřechovo-karamelová roládaOřechovo-karamelová roládaOřechovo-karamelová roládaOřechovo-karamelová roláda 

    Vložil: berdana ¤ Komentářů (0)
    30.Březen 2010

    Ingredience:
    250 g vařených brambor, 5 vajec, 1 lžíce rumu, 200 g cukru krupice, 100 g mletých vlašských ořechů, 70 g strouhanky, 3 lžíce kakaa
    Krém: 100 g másla, 100 g cukru moučky, 1 vanilkový cukr, 250 g vařených brambor, 100 g mletých ořechů, 40 ml rumu

    Postup přípravy: Bramory nechat vychladnout a nastrouhat. 4 žloutky, jedno celé vejce a krupicový cukr rozšlehat do pěny. Vmíchat brambory a jemně nastrouhané ořechy, strouhanku, zapracovat sníh z bílků. Těsto dát na pečící papír, péci asi 20 min na 180 stupňů ve vyhřáté troubě. Po upečení sundat z plechu i s papírem, nechat vychladnout.
    Krém: Změklé máslo utřít s cukrem, vmíchat vařené brambory a ořechy, ochutit rumem. Korpus rozříznout na tři díly, slepit náplní, navrch krém. Možno přelít čokoládovou polevou nebo nastrouhat čokoládu.

    Vložil: berdana ¤ Komentářů (0)